ONS BLAD Herriot tusschen twee Ruiven Parade der armoede s Centrum handhaaft standpunt I Het nieuwsvan heden Ook gij, Marianne! D Geen tweede Bethmann Hollweg! E 50 Dooden bij gevecht in Honduras Noodverordening Pruisen Het Weer Succes bij links Deficit van vier milliard Rusland schuldig in Nazi’s in heftig verzet Gemeenschappelijke leening TARDIEU TEGEN HERRIOT Wegens ontwapenings- kwestie Nieuwe bewind staat zwak DE BAROMETER Het eeds-wetsontwerp Afkeuring van den nieuwen regeerings- koers Roode klaver en stugge distels De werklooze oudstrijders door New York ER DAAGT HULP VOOR OOSTENRIJK De toestand in Chili JOH. LAUWERS Aan mislukking petroleum- conferentie DONDERDAG 9 JUNI 1932 NA ZESTIEN JAAR KRIJGSGEVANGENSCHAP 1 De laatste gesprekken tusschen Hindenburg DE TUTENBERG 3- Half gestruikeld in lerschen Senaat DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PAYGLOP 3 Landdag 14 Juni byeen ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 Brüning en Bij den terugkeer van Daubmann, na zestien jaar krygsgevangen- schapjneerschte in zijn woonplaats Endingen groote vreugde. Een duizendkoppige menigte woonde den intocht bij. Het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth te Vogelenzang isWoens- dag door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. ^engenent, bisschop van Haarlem, plechtig ingewyd. Een foto, geno De Russische productie Leidersdag te München TELEFOONNUMMER 433. Herriot gestemd. Hoog.te «tand DMderdu 9 m y77» 11.887.000 tonnen. 13.687.900 tonnen. 18.875 000 tonnen. 32.334.700 tonnen. BERLIJN, 8 Juni. (W. B.) Het partijbestuur van de Centrumsparty heeft een resolutie aan genomen, waarin onwrikbaar wordt vastgehou den aan de grondslagen van de politiek van exr'rijkskanseller dr. Bruening. De lijn van diens staatkundig opbouwenden arbeid is op een bij zonder gevaarlijk oogenblik plotseling afgebro ken en vervangen door een experiment, waar voor het Centrum geenerlei medeverantwoor- dlng kan aanvaarden. Het vertrouwen wordt uit gesproken in den afgetreden rfjkskanselier, in zijn medewerker dr. Stegerwald. zoowel als in de partijleiding en de rijksdagfractle. De verwachting wordt -verder uitgedrukt, dat de organen der Centrumsparty in het land alles zullen doen om in den komenden verkiezings strijd de strijdbaarheid van het Centrum te verhoogen. Pogingen om de eenheid en geslo tenheid van de partij te verbreken moeten «on- Het Centrum voert den strijd in volkomen on afhankelijke positie. De strijd zal zich richten tegen al degenen, die de politieke parlementaire mede-verantwoordlng afwimpelen in een tijd, waarin zij hadden aangekondigd kabinetten te zullen maken en te breken. Het Centrum zal ook den strijd blijven voe ren tegen bonden en bewegingen, die het chris- telijk-godsdienstlge erfgoed van het Dultsche volk ondermijnen. Het partijbestuur roept alle partijvrlenden op om trouw en energiek er voor te zorgen, dat een sterk en door alle volkslagen gedragen orde lievend blok behouden blljve als waarborg voor een vreedzame en organische verdere ontwik keling van Dultschland. ALKMAAR Barometers en Thermometers Waarschijnlijk zal het seniorenconvent van den Pruisischen Landdag tegemoet komen aan het verzoek van den Rijkskanseller den Land dag voor 22 Juni bijeen te roepen. Vrijdag zal hierover worden beslist. In parlementaire kringen neemt men aan dat de Landdag den 14 Juni as zal bijeenkomen. Op de agenda voor deze zitting staan de ver kiezing van een premier, mits in het senioren convent omtrent den persoon overeenstemming zal bestaan. TEGUCIGALPA, (Honduras) 8 Juni. (Reu ter). Bij een gevecht tusschen opstandelingen en regeeringstroepen te La Barranca vielen min stens vijftig dooden. Na verscheidene uren vechten trokken de rebellen zich terug. De onderbevelhebber der regeeringstroepen is onder de gesneuvelden. DUBLIN, 8 Juni (Reuter). Door het besluit van den Senaat om het eerste gedeelte van6 het wetsontwerp tot afschaffing van den eed aan te nemen met verwerping van de verdere ge deelten, is de lersche wetgeving in een Impasse geraakt. Het senaatsbesluit is hierom merkwaardig, dat het wel den eed van trouw aan de Engel- sche Kroon afschaft, doch tegelijkertijd weigert deze wijziging op te nemen in de grondwet. De Valera heeft in ‘den Senaat medegedeeld dat de regeerlng van d«"n lerschen Vrijstaat haar houding ten opzichte van het wetsontwerp nopens de afschaffing van den. eed van trouw PARIJS. 8 Juni. (Reuter.) In een verklaring aan de pers heeft de minister van financiën. Germain Martin, aan de bevolking gevraagd samen te werken met de regeerlng voor het herstel der financiën, daar de financieele toe stand van het land sedert 1930 ernstig is ge worden. Het tekort voor het begrootingsjaar 1930/ 1931 bedraagt 2% milliard francs, tejwijl het deficit voor 1931/1932, rekening houdend met de gevolgen van het Hoover-moratorium, op vier milliard francs geschat wordt, De regeerlng zal dan ook vöoj. het sluiten van de zittingen van het parlement een aan tal maatregelen voorstellen, teneinde de be groeting voor het jaar 1933/1933 in evenwicht te brengen. Dit werk schijnt mogeiyk en in de naaste toekomst te verwezenlijken, zonder gebaar te loopen de economische en sociale rust te ver storen. taande tusschen de ruiven der sociaal democraten en de llnks-republikel- nen van Tardieu, heeft hij zijn re- geeringsverklaring tezamen gevoegd uit roode klaver en geknakte stugge distels tot een groote parlementaire meerderheid ver lokkend bouquet. De socialisten hebben gretig toegehapt in de malsche bloemetjes van het invoeren van sociale verzekerin gen. uitbreiding van de hulp bij werkloos heid. het reorganlseeren van het transport wezen en het volkomen kosteloos maken van het middelbaar onderwijs, welke Her riot hen langs den neus streek. Zij stemden voor de regeerlng, waarin zij geen zitting wilden nemen. De stekelige distels uit het Internationale program van Tardieu: de handhaving van Frankrijks recht op scha devergoedingen. van de heiligheid der ver dragen en van Frankrijks veiligheid, moe ten hen wel pijnlijk in de tong hebben ge prikt, maar de socialisten in Frankrijk schijnen meer bezorgd voor hun onmiddel lijke nationale werkelijkheid dan voor hun Internationale leuzen Hun blnnenlandsche eigenbelang weegt voor hen zwaarder dan het belang van de wereld, dat met de on der veel schoone woorden bedolven inter nationale politieke gezindheid van Herriot allerminst gediend wordt. De ongelukkige politieke ontwikkeling in Dultschland, waar men de smalste rechtsche reactie tot troef wil forceeren. zal Herriot wel hebben doen spreken zooals hij gedaan heeft. Want had hij meer toegevendheid inzake ontwapening en herstelbetalingen getoond, dan zou de deur, die hij krampachtig naar rechts wil openhouden, onder de gegeven omstandig heden gevoelig tegen zijn neus zijn dicht geklapt. Thans Is deze echter door Tar dieu, die tegen de regeerlng stemde, zoo sachtjes toegeduwd, dat zij elk oogenblik weer kan geopend worden. De nationalisti sche distels in Herriot’s bouquet waren te slap en te weinig frisch naar rechtschen smaak. 'est le ton, qul fait la chanson,” zegt het Fransche spreekwoord. De toon maakt het lied Welnu, de voorzich tige compromistoon. welke de nieuwe Fran sche regeerlng heeft laten hooren, klinkt oppervlakkig beluisterd lang niet slecht, al moet erkend worden, dat hij zoo zwevend is. dat hjj bij de minste storing schril kan overslaan. Helaas echter is de internatio nale aether zoo geladen, dat men met ern stige storingen heeft rekening te houden. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord- Westelijke, tot Zuid-Westelijke wind, meest gedeeltelijk bewolkt, weinig «f geen neerslag. Iets «achter. Nachtvorst verwachting: Geen nachtvorst, j Verdere vooruitzichtenwaarschijnlijk krimpende wind met kans op wanner weer. Zon op 4.41, onder 9.17. Eerste Kwartier Zaterdag nam. 11 uur Licht op 9.47. Fransche regeerlng gunstig staat tegenover alle oplossingen, zelfs gedeeltelijke, welke op de ontwapeningsconferentie te Genève aan de hand zullen worden gedaan en waardoor Frankrijk in staat zou worden gesteld om zonder zijn nationale veiligheid in gevaar te brengen zijn militaire lasten te verminderen. Staande op het onzalig subjectief gebleken veiligheidsstandpunt van Tardieu, laat hij feitelijk toch diens ontwapeningsvoorstel varen. Hij spreekt zich in principe uit ten gunste van gelijk tijdige en geleidelijke ontwapening ondjr Volkenbondscontróle, maar het is de vraag of dit principle in de practijk te vereenigen zal zijn met de zich altijd en eeuwig be dreigd voelende Fransche achterdocht. In bet communiqué over de vergadering van het partijbestuur wordt nog vermeld, dat de voorzitter dr. Kaas in een openingsrede tot uiting bracht, dat hij als steeds te voren on wrikbaar trouw is aan den man. die In de laatste Jaren de exponent was geweest van het Dultsche volk. Dr. Kaas richtte tot alle partij leiders het beroep, om zich opgewassen te too- nen tegen de grootheid van het oogenblik. Het komt er thans minder op aan. wie gelijk krijgt als wie gelijk heeft. De dag zal komen, dat de mannen der regeerlng van heden zullen Inzien, dat zij niet alleen een omweg zijn Ingeslagen, doch een dwaalweg. Dr. Kaas heeft niemand er over in twijfel gelaten, dat hjj het plotselinge einde van de werkzaamheid van Bruening'» ka binet een grove fout acht. Zij. die steeds om de macht hebben geroepen, hadden thans ook ten volle en geheel de verantwoording op zich moeten nemen. Bij het debat kwam ook oud-rijkskanseller dr. Bruening nog aan het woord. Hjj dankte de partij voor den steun, dien zü^hem tijdens zijn kanselierschap had gegeven en deed ver slag over de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Zijn uiteenzetting werd aangevuld door oud-ryksmlnister Stegerwald en rtjksdaglid Joos. Het debat eindigde met de aanneming van de genoemde resolutie. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door do It* Drukkerij De Spaarnestad Haarlem I Resolutie der Dultsche Centrumpartij. Belangrijk Fransch begrootingstekort. Plan tot een gemeenschappelijke leening aan Oostenrijk. Nazi's in reenet tegen Pruisische noodverorde ning. Vjjrug dooden bij gevecht In Honduras. Eedsontwerp in den lerschen Senaat ten deele verworpen. De Tweed- Kamer heeft de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van boter en van leest- klaar schoenwerk, alsmede dat tot garantie stelling ten behoeve van de kippenhouderjj z. h. s. aangenomen. Directie der Spoorwegen en Personeelraad wenden zich inzake de loonsverlaging tot den Minister. Uitvaart pater dr. S. Bemsen O. F. M. Bij een treffen tusschen werkloozen en politie te Boskoop is een Goudsche arbeider doodge stoken. De eischen waaraan het algemeene radio-pro gram ma moet voldoen. Bcleedigingszaak tegen „De Tribune” voor de Amsterdamsche Rechtbank. Rusland en de mislukte petroleumconferentie. In verband met de staking te Born, zijn Belgi sche arbeiders te werk gesteld. O O NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De tot de Bèiersche Volkspartij behoorende Ryksdag-afgevaardlgde Troszmann heeft in een politieke vergadering de volgende voorstelling gegeven «van de laatste gesprekken tusschen den Rijkspresldent en rijkskanseller Dr. Brue ning. Deze gesprekken eindigden, naar men weet, met het ontslag van Bruening. Zondag 37 Mei, aldus Troszmann, nam Hin denburg tegen het einde van zijn onderhoud met Bruening een briefje van de tafel, waarop twee punten vermeld stonden: le. Het kablnet-Bruenlng mag geen nood verordening uitvaardigen. 2e. Het kablnet-Bruenlng mag geen per- soonswijzigingen aanbrengen. NEW YORK. 8 Juni (Reuter) De leider der Russische afgevaardigden op de Internationale petroleumconferentie, Rabinovltsj, verklaarde heden bij zijn vertrek naar Europa, dat de con ferentie een aanmerkeiyken vooruitgang be- teekende naar het beter begrijpen van het wederzij "ische standpunt. Vele Ingewikkelde zaken zijn onderzocht en zijn thans duidelijker. Dit kan den weg openen naar verdere besprekingen en tot positieve resultaten lelden. BERLIJN. 8 Juni. De Pruisische staatsregee- ring heeft hedenavond de noodverordening op gesteld, waardoor het evenwicht in de Pruisi sche staatsbegrooting In evenwicht wordt ge bracht. Deze maatregelen zijn ten eerste het invoe ren van een belasting op het slachten; ten tweede afhouden van 2% percent van de Ico nen der staatsambtenaren, die dit bedrag op een spaar-rekenlng krijgen en ten derde door vermindering der uitgaven. Naar de „Angriff” meldt, zullen de natlonaal- soclalisten de door de Pruisische regeerlng voorgenomen nieuwe noodverordeningen met kracht bestrijden. Dinsdag hebben volgens het blad besprekingen plaats gehad tusschen Nazi’s. Centrum en Dultsch-Nationalen over de verkiezingen van - een nieuwen minister-president. Deze bespre kingen zUn niet zonder resultaat vertoopen. Afgevaardigden KerD en Kube zijn te Mün chen om met Adolf Hitler de geheele Pruisische kwestie nog eens te bespreken. Daarmee was den rijkskanseller iedere moge lijkheid om voort te werken, ontnomen. Bij de laatste ontvangst, op Maandag 30 Mei. overhandigde Bruening het verzoek om ontslag van het kabinet. Hindenburg verklaarde, dat hij dit verwacht had en richtte de volgende woorderf -tot den kanselier: „Zyt ge bereid In het nieuwe kabinet den post van minister van buitenlandsche zaken op u te nemen?” Toen Bruening dit afwees, richtte Hlnden- burg zich als volgt tot Bruening: „Hoe luidt uw antwoord, als ik deze vraag stel als officier tot officier?” Bruening antwoordde: „Gevoelens spelen hier geen rol, doch wel politieke realiteiten. Ik wensch geen tweede Bethmann Hollweg te zijn!” Of bet gesprek tusschen de belde hoogste functionarissen van bet Rijk zich werkelijk al dus heeft afgespeeld, weten zij zelf alleen. Troszmann verklaart deze voorstelling te heb ben van vooraanstaande politici buiten zijn eigen partij. Hij bedoelt waarschijnlijk uit Cen- trumskringen. Doch al zou zij niet authentiek zijn, aldus de German!^” waaraan wij het bovenstaande ont- leenen. dan beeft zU toch een zekere historische ot .New York Sun” téekent hierbij aan, dat de conferentie niet slaagde, omdat de Russen niet wilden afzien van een uitbreiding hunner productie. Hun houding werd blijkbaar alleen bepaald door politieke overwegingen. Rusland heeft middelen noodig en petroleum is het bezit, dat het snelste te gelde gemaakt kan worden, sedert er niet voldoende Russische tarwe ia voor een belangrijken uitvoer. De petroleumindustrie van Rusland is in de laatste jaren belangrijk toegenomen In alle andere landen is de productie evenwel zooda nig beperkt, dat de totale wereldopbrengst in 1931 verminderd is met ongeveer 10 000.000 ton. Volgens de laatste offlcieele statistieken der Sovjet-autoritelten leverden de Russische pe- roleumbronnen van: 1 Oct '27 tot 1 Oct. 28 1 Oct. ^.tot 1 Oct 29 1 Oct. ‘29 tot 1 Oct. '30 1 Oct. -30 tot 1 Oct. '31 Uit deze cijfers blijkt, dat de Russische petro leumindustrie haar productie geweldig heeft opgevoerd. Het oneconomisch karakter ligt in den onevenredig hoogen export, op een tijdstip, dat in de blnnenlandsche behoefte nog niet is voorzien. BERN. 8 Juni (Reuter). Het Zwitsersche telegraafagentschap deelt mede, dat in de te Parijs onder voorzitterschap van bondsraad Musy gevoerde deskundigen-besprekingen een hulpverleening voor Oostenrijk in het oog is gevat. De onderhandellngen worden binnenkort in Genève verder gevoerd. De Zwitsersche bonds raad heeft Musy aanwijzingen gegeven voor de verdere besprekingen en zich in beginsel voor deelneming aan de hulpverleening uitge sproken. Het plan zou zijn een leening van 40 millioen Zwitsersche franken te verstrekken, die over de verschillende staten zou worden verdeeld. Het persbureau der NSDAP deelt mede: Woensdag heeft te München in aanwezigheid van Adolf Hitler en onder voorzitterschap van den leider der Rijksorganlsatie Gregor Strasser een gouwleldersbijeenkomst der NSDAP plaats gehad, waarin in het bijzonder gesprokep is over de voorbereidingen voor de as. Rijksdag- verkiezlngen Adolf Hitler zette uitvoerig de politieke richt lijnen uiteen, welke voor de NSDAP moeten worden gevolgd met het oog op den nieuw-ge schapen toestand in het Rijk en de landen door het aftreden der regeerlng-Bruening. Hij wees op de beteekenls van de Rfjksdagverkiezing als algemeene afrekening van het Dultsche volk met de politiek der laatste veertien jaren en haar dragers. De Rijksverkiezingsleider der NSDAP. dr. Frick, gaf vervolgens aanwijzingen voor de tech nische ten uitvoer legging der verklezingsvoor- bereiding. De leider der Rijksorganlsatie Gregor Stras ser gaf bijzonderheden betreffende de organisa torische richtlijnen en stelde voor den organi- satorischen arbeid in de naaste toekomst de leuze op: De slagvaardigheid der organisatie zoo te volmaken, dat geen macht ter wereld de NSDAP meer van de overwinning zal vermo gen te schelden. n toch valt er slechts een nuance van toon te constateeren, wanneer men Herriot’s verklaringen over de Fran sche buitenlandsche politiek met die, wel ke Tardieu herhaaldelijk uitbazuinde, ver gelijkt. Herriot zal de herinnering aan de aan Frankrijk bewezen diensten en de trouwe vriendschappen, d.w.z. de oude bondgenootschappen en de ententes cor- diales, welke Tardieu tevergeefs nieuw le ven trachtte in te blazen, niet vergeten, ofschoon hij vrede wil stichten door de al gemeene organisatie van Europa en de wereld en bijdragen tot politieke ontspan ning, een goede economische verstandhou ding en moreele ontwapening. Evenals Tardieu stelt hij zich op het recht, voort vloeiend uit verdragen en contractueele overeenkomsten, zonder met een woord te reppen over de mogelijkheid van het wijzi gen dier verdragen en overeenkomsten met wederzij dsch goedvinden of door de'n wil van een der partijen, wanneer blijkt, dat door de veranderde omstandigheden de verdragen en overeenkomsten onzedelijk of onmogelijk zijn geworden. Hij gelooft met Painlevé In de vruchtbaarheid van het denkbeeld van schuldvergelijking of com pensatie. d.wi dat iedere economische of financieele concessie aan Dultschland be taald zal moeten worden met goederen of politieke garanties. Doch hij heeft zich de ontstemming van Tardieu op den hals ge- VALPARAISO. 8 Juni (Reuter) In het driemanschap, dat bet bewind over Chili in handen heeft genomen, zou verschil van mea ning bestaan, aelfs zou een der drie heereu. Davila, in het presldentpalels worden vastge houden. De regeerlng laat slechts weinig be richten door en onthult niets over de gebeur tenissen. In het zakenleven valt stilstand waar te nemen, meer en meer komt een passief verzet tot uiting. Men voorspelt, dat de regeerlng deze week niet zal overleven. Men vreest, dat de marine onlusten zal verwekken. Wat betreft de Cosach houdt de regeerlng vol het concern niet te willen ontbinden, doch alleen terstond te reorganiseeren; zy zal zich voor de buiten landsche kapitelen garant stellen. Vaz Dlas meldt daarentegen, dat de rust in Chili is weergekeerd. Alleen was aan boord van het Chlleensche linieschip „Almlrante La Tor re” een muiterij uitgebroken. WASHINGTON. 8 Juni (Reuter) De giste ren gehouden parade van udstrijders uit alle deelen der Vereenlgde Staten, is zonder on regelmatigheden verloopen. Ongeveer 5000 oud-strljders marcheerden van het Witte Huls, langs de historische parade- straat naar het Kapitool. Vooraf hadden zij moeten beloven, dat zij geen pogingen zouden aanwenden het Witte Huis of het Kapitool binnen te gaan. Zij volgden rustig hun leiders en een sterk politie-escorie, dat ue straten afzette en er voor zorgde, dat geen toeschouwers zich bij de betoogers kon den aansluiten. Het publiek juichte de veteranen hartelljk toe. De betoogers waren meerendeel mannen tusschen de 33 en 50 jaar. grootendeels af komstig uit de Westelijke staten, cowboys liepen naast negers. Bij de deelnemers uit de Zuidelijke staten liepen de blanken en zwarten gescheiden. Hun kleeding was zeer arm en gedeeltelijk ge scheurd. Zjj droegen borden, waarop hun eischen ston den: brood en onmiddeliyke hulp. Andere plattesten vroegen, wie eigeniyk den wereld oorlog gewonnen hadden. Na een uur gedemonstreerd te hebben, keerden de oud-strijders naar hun nood woningen terug. Resultaat zal deze betooging voor de vete ranen niet af werpen, naar president Hoover verklaard heeft, de volledige uitbetaling der eerst in 1945 vervallende uitkeerlngen niet te zullen goedkeuren. Nochtans zal de Senaat heden zijn bezulnl- gingsprogram inzake een vermindering van le uitkeering aan oud-strljders aan een nieuwe bespreking onderwerpen. e plompe Dultsche regeeringsverkla- ring van Von Papen, waarin de te leurstelling van het nieuwe kabinet over de afwijzende houding van het Cen trum gewroken werd met een paar on christelijke ezelstrappen naar de vorige re- geering en haar hoogstverdienstelljken rijkskanseller, was een typisch staaltje van gebrek aan politieke zelfbeheersching. Maar dr. Brüning heeft den vroegeren uhlanen-officier en de Oost-Prulsische landjonkers, die zich het monopolie der christelijke beschaving wilden aanmatigen, in zijn waardig antwoord een gevoelig lesje in ware christelijke beschaving gegeven Waar de woorden van Von Papen tot een daad van onrechtvaardigheid werden, trof hem een oordeel overeenkomstig het ver langen slechts naar zijn daden beoordeeld te worden. Wel scherp is de tegenstelling tusschen deze Dultsche regeerlngsverkla- ring en die, welke zoo juist in de Fransche Kamer en Senaat is voorgelezen Hier geen spoor van blaam voor de afgetreden regee rlng, ofschoon daarvoor heel wat meer aan leiding was dan in Dultschland En toch moet ook Herriotyln zijn hart teleurgesteld zijn geweest, dat nóch een kartelvorming met de socialisten, nóch een concentratie met den linkervleugel van rechts voor de radicaal-socialisten mogelijk bleek, zoodat hjj voor het vormen van zijn kabinet nage noeg uitsluitend op zijn eigen partijeenoo- ten was aangewezen. Maar Herriot is een slimme politieke vos. die niet laat blijken, dat hij de te hoog hangende druiven niet zuur vindt. PARIJS, 7 Juni (VI).). In het verloop der algemeene beschouwingen in de Kamer ver klaarde de leider der socialisten, Léon Blum, welke motieven zijn partij heeft om voor de regeerlng te stemmen. Al bestaan op verschil lende punten nog meenlngsverschlllen, aldus Blum, zoo bestaat niettemin de hoop, dat deze in den loop van den tijd zullen worden bijge legd. Zijn party behoudt zich voor de toekomst de volle vrijheid van handelen voor. Tardieu, aan het woord komend, waarschuw de de huidige meerderheid er vodr de regeerlng geen wissel op te langen termUn te laten trek ken. aangezien sinds het einde validen oorlog op een verkiezingsoverwinning der radicalen steeds een der recl.tsche groepen is gevolgd Tardieu werd voortdurend door de radlcaal- socialisten en socialisten geïnterrumpeerd. Hy legde er ten slotte den nadruk op, dat de hou ding van zyn party by de stemming over de vertrouwenskwestie af zal hangen van zekere garanties van Herriot ten aanzien van de ont- wape ni ngsk west ie. Herriot interrumpeerde hierop, dat hy geen bedelaar was. Tardieu richtte ten slotte tot Herriot recht streeks de vraag: Hebt u de bedoeling het door my te Genève verdedigde ontwapeningsstand- punt te handhaven of te wüzlgen? Herriot beantwoordde de verschillende spre kers en dankte den socialisten voor de door hen voegezegde steun. Zyn party moet zich evenwel iedere vryheld van handelen voorbehouden. Wat de vraag van Tardieu betreft, verklaarde Herriot, dat zyn opvatting inzake ontwapening in de regeeringsverklarlng is uiteengezet. Hy zal de. tot nu toe gevolgde houding der Fran sche regeerlng, zoowel die van Tardieu, als die van Brland, trouw blyven. Meer kan hij op het oogenblik zelf niet zeggen op gevaar af den steun van de groep Tardieu te moeten missen Hy bedelt evenwel niet om stemmen en denkt er slechts aan zyn land te dienen. Wie hem wil volgen, kan hem volgen. By de gehouden ttemm g bleef de regeerlng Herriot, zooals reeds gemeld, met 390 tegen 152 stemmen, die der rechterzyde, in de meerder heid. De groep-Tardieu beeft tegen de regeerlng naald door te kenpen te geven, dat de men

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1