Drie vorsten bij eigen gratie I RADIO-PROGRAM HET TWEEDE MEISJE Circus Baron Neuhof Jacquet Lebaudy Het Rozen*Kasteel Antoine Tounens VRIJDAG 10 JUNI VERHAAL VAN DEN DAG Een paar weken oorlog V erhiezinge-humor Onvervaard In circulatie FEUILLETON m. Jacquc» I, keizer van de Sahara De honing van Araucaniè Zaterdag 11 Juni AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HE* ONGEVAL Theodoor I, honing van Cornea J6L ontvingen hem met groote geestdrift. 4 Lai voor- MO omvat- hü f Af} bfj verlies a anderen vinger klein 3 (Wordt vervolgt» VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS Ik bezit nog eenige relaties. Als uw leven daarginds niet goed mocht gaan, schrijf me dan, en Ik zal trachten u te helpen, t Is me. als had mijn zuster mij zekere verplichting tegenover u nagelaten. MILAAN 331 M. 8.35 Populair cóhcert. Kamermuziek. 1120 Dansmuzlefc. ROME Ml M. 9.05 „Tannhkuser opera in drie acten van Wagner. en toch rustbrengend visioen aan den donkeren horizon van rouw. PARUS 1725 M. 8.05 Gramofoonmuzlek 12.50 Idem. 9.05 Cabaret-liedjes KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Uitzending uit hotel „d'Angleterre". Strijkorkest o. L v. Max Skalka 2.50 Gramofoonmuzlek. 8 2Ó Omroep orkest o. 1. van Emll Reesen. 10.15 Omroepor kest o. 1. van Emll Reesen. 11.20 Moderne dans muziek uit restaurant Lodberg, dansorkest o. 1. van Kai Julian BERNMUNSTER MO M. 6.10 Gramofoonmu zlek. 8.20 Les Saltimbanques” opera van Gan- ne. 9.20 Dansmuziek KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1«35 M. 220 Gra mofoonmuzlek 45o Concert. bü te en van gestemde „Zoo, dus omdat Je nu weer ruzie met je tweede meld hebt gehad, kan dat diner mor gen niet doorgaan. Een mooie grap," en mijn heer Lans begon drilUg de kamer op en neer te loopen. „Maar vrouw. tere en een geei M ook gen ven moe aai spie vert gelu g ▼red ten, in t ons looft zijn zijn wat went geef: gen, nen wat derlr Daar over God alle het met betui huis dan Pa. 8 Op haar beurt keek Marie-Clalre baar cp- 'ettend asm. Sympathiek was ze zeker niet en bjj den zenuwachtlgen toestand van het meisje was dit samenzijn zelf reeds smartelijk. Toch verwekte deze vreemdelinge een gevoel van bescherming, een indruk van soliditeit. Juffrouw d'AIbrègue haalde een grüsllnnen aanteekenboekje uit den zak, schreef enkele woorden en scheurde er een blaadje uit. Bewaar mijn adres goed, zei ze. en vrees niet mfj bjj gelegenheid te schrijven. U lijkt op uw moeder, die uit een oude, Provenfaalsche familie sproot; u zelf draagt nög de kenteekens van ons ras. en zelfs de naam Marie-Clalre wijst op het land van uw oorsprong, dat u echter nooit gezien hebt, denk Ik. Het meisje nam het blaadje aan en las het daarop geschreven adres: .Mejuffrouw d'AI brègue, Rozen Kasteel, bü Toulon.” Er was zoo iets vreemds en onvoorziens In de tegenstelling tusschen dezen naam en de gene, die tegenover haar zat. somber, stijf en verwelkt, dat Marie-Clalre slechts met moeite een kreet van verrassing in hield. Maar sedert dien dag spookte het Rozen Kasteel steeds door haar verbeelding, niet alleen om het volslagen contrast met deze onbekende, die haar be scherming bood, maar ook als een schitterend Ach, Paljazzo moet steeds lachen Al» een opgeruimde klant, Ook al heeft hij een» geen vreugde. Maar wel tranen bü de hand. Circusleven schijnt zoo prettig, Want waar wij naar kijken gaan. Juist die grappen en die pretje» Zijn daar ddgelijksch bestaan Ja, dat denkt u, Sarrasani Zit nu, jammer, in den put. Want ondanks een tent vol grappen Is hl) toch volkomen blut. De malaise sluipt als tering. Zoo meedoogenloos en wreed En pakt zelfs de circusgasten Met hun clownerieën beet. Moet nu ook de schijn verdwijnen Van vermaak en vreugd, door pechf Strakjes loopt Paljazzo snikkend Met zijn banjo langs den weg.... MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Dorpeling: Gij weet WelEd. Heer de afge vaardigde. dat ik altijd mijne stem voor U heb uitgebracht Afgevaardigde: Dank Je wel, waarde vriend, maar je moest toch wijzer zijn en begrijpen dat 'k thans mijne gunsten in petto houd om mij de stemmen te verzekeren van diegenen, die nog niet voor mü gestemd hebben. LANGENBERG 472 M. 12.20 Populair concert. 520 Vesperconcert. 8.20 VrooUJk programma door het Omroeporkest o. 1. van Breuer. 12.20 Gra mofoonmuzlek. blos verspreidde zich over het ge- meisje. leb geen ruzie gezocht,” riep zijn e heeft ruzie gezocht alleen om te kunnen wegloopen en mij met het diner te laten zitten zonder hulp.” „Nou Ja, 't is In elk geval een mooie ge schiedenis, de tweede njeld op stel en sprong weg en geen hulp....” Waard: Het valsche kwartje, dat 'k gisteren gebeurd heb, ben Tc goddank weer kwijt; 'k heb er den logeergast, die vanmorgen vertrok ken is, lekker mede gemaakt. Huisknecht: Hier heb Je 't terug baas, die slimmerd heeft het mij als fooi gegeven. ZO! Odulf ving man, aan 1 Priest doch ne g'e zijn, 800). om Ir nikt* ▼en t (<fe i De-e vallen schen ergert: gemal ners aan k kens geefs de: ik ten sl Odu jaren goeder nunnil St O Op 1 teldoot zag h wordei dood loose ten p stands Toer wist 1 spoedt prftste wonen stierf werd Salvat Zl)n< breid, delft i troon, een k vooral Ook Te Sa ouders delljk verkrei komstl Facuni Prie; waarm af om schiedt naaste als ka Eenige Salami H. Bai ook m deed 1 vaade kleerei bU de trof in zorg v vaatje het vo muntte voorbij Salam der bt den e: de ge: voorna heilige hoort gi hem a doorst toen a dwong, »ük t< te voe hun nt nergev houd, nes de het zochtei den, t «en. Ge wc tus’ te WEENEN 517 M. 8.20 Soldatenliederen und Militaire muziek van drie eeuwen. 10.35 Dans muziek door de Charley Gaudriot Jazz Kapel. BRUSSEL 509 M. 5.20 Uitzending van dans muziek te geven in het Palais St. Sauveur te Brussel. 630 Gramofoonplatenconcert. 820 Ka mermuziek. 10 05 Gramofoonplatenconcert. De grappigste majesteit uit de heele wereld geschiedenis Is deze konlng der woestijn, die den leeuw zijn grondgebied wilde betwisten en zich keizer noemde. Jacques Lebaudy werd rük geboren. HU had een mllllonnair tot vader en geloofde het met zoo'n ouden heer wel tot 20ste-eeuwschen Napo leon te kunnen brengen. Een werelddeel te veroveren leek hem wat ongemakkelUk en riskant, daarom kocht hü liever een stuk grond van een negeropperhoofd en trok met zeventien man en zeventien gewe ren naar het hartje van de Sahara. Daar werd een hoofdstad gesticht, die men Troja noemde en Jacques zette I achter zün naam en noemde zich Keizer der Sahara. Daar Trpja wat men noemd een benauwd, warm stadje was, prefe reerde de Kelzer het 1 rük van uit Las Palmas te besturen. De meest buitensporige decreten werden uitgevaardigd en de heele wereld ver maakte zich met de heldendaden van Jacques den Grooten. VUf matrozen had de Keizer aan gesteld om de hoofdstad Troja te bewaken Toen vier hunner op zekeren dag door een Ara- bischen Shelk werden meegenomen, welke laat ste au losgeld verlangde, wilde de keizer een strafexpeditie uitrusten, maar nu greep Frank rijk In en verbood Jacques om verder ondeu gend te zün. De keizer vluchtte eerst naar Engeland en toen naar Amerika, waar hU In zUn slot op Long-Island werd vermoord. ontvingen hem met groote geestdrift, maar Chili lag op de loer en de Chllenen maakten hem het leven zoo zuur, dat hü als een ge broken man zijn rük verliet, ditmaal voor goed Araucaniè werd een Chlleensche provincie. Max Sartène, Advocaat bü het hof van beroep, „betuigt mejuffrouw Solliès zijn Innig leea- wezen, dat hU niet aan de treurige plech tigheid heeft kunnen dee'nemen, verhin derd als hU was door een pleidooi. HU de eer hebben zich heden bü haar aan te melden, en verzoekt de gunst haar »U“ oprechte, eerbiedige sympathie te betui gen”. rn^svoorwaarden tegen f3000.- SSCWSSSOtS SfSKX' f 7S0.- HILVERSUM 296 M. 6 45 Lichaamsoefeningen o. 1. v. G. Kleerekoper. 720 Idem. 8.Tijdsein en gramofoonmuzlek. 9.— Bchrammel kwintet o. L v. Willem Drukker. V.P.R. 10.Morgenwij ding V A RA. 10 15 Uitzending voor arbeiders In de Continubedrüven. 12.Vara septet, o. 1. v. Is Eyl. 1.45 Verzorging zender. 2.Het begrafe niswezen In Nederland door H. B. van Latum. 2.15'Liederen en Maorles. 3.15 ..Kan een Katho liek socialist zijn." door Mevr. Bulsing-vth Be- souw. 325 Mandoline-ensemble o. 1. van Joh. B. Kok. 3 45 „Een prettige reisgenoot". Groteske In één bedrijf, tooneelstuk op te voeren door het Vara-tooneel o. 1. v. Willem van Capellen. 4. Vara-mandoline-ensemble. 4.15 Arbelderssport, spreker A F. Muller. 3.30 Beoefening der huis muziek. 5.— „Familie de Boer". 6.— Volksliede ren door de zanggroep de „Wielewaal" der Amsterdamsche A. J. C o. 1. van Plat- liggers. 6.15 „Uit de roode jeugdbeweging” te verzorgen door de A.J.C. 620 Volksliederen. 6 45 8DAP- kwar’.iertje. Overzicht van de afgelcopen week door J. Oudegeest. 7Amsterdamsch Solisten- Kwlntet o. 1. v. Loe Cohen. 720 BU de pomp/ wekelüksch nieuws van Teun de Klepperman 7.45 Gramofoonmuzlek. 8...Bonte avond" m m. van Louis Davids, conferencier en zang. Va- ra-orkest o. 1. van'Hugo de Groot, 11.Pers berichten van het Persbureau Vaz Dlas. Vara- Varla en voetbalmededeellngen. daarna gramo foonmuzlek. BERLIJN 419 M. 6.45 Maria Hussa, sopraan, zingt liederen 820 Zie programma van Wee nen 10.20 Berichten en populair concert door de Bruno Mahnkopf en de Gerard Hoffmankapel. HAMBURG 372 M. 12.30 Concert. 1.35 Gra mofoonmuzlek. 230 Idem. 4 50 Concert uit Bad Nenndorf door het Kurorkest o. 1. v. BUger. 10.40 Dansmuziek uit café .Haus Biegler.” WARSCHAU 1411 M. 520 Popul. concert door het Omroeporkest o. 1. van J. Cziminski. 6.40 Populair concert.-8.20 Populair concert o. 1. van St. Nawrot. 10.25 Chopin recital. 11.10 Dansmu ziek. Ja, heel wat kaarten en doodgewone brieven, maar wellicht is er lets van uw stief- moeder bü. Opeens herinnerde het meisje zich, dat niet in deze woning kon blijven, waarvan de meubelen weldra verspreid zouden worden, en zü achtte het beter er zoo spoedig mogelük een eind aan te maken. Met trillende handen doorzocht zü de brieven en hield er één n oogenbllk vast. 'tWas een enveloppe van formaat, een kaart zeker; doch het schrift tooverde een blos op haar wangen, en zenuw achtig maakte zü re open. 'tWas Inderdaad een kaart en zü herkende zich zelf niet in dat bleeke. koele meisje In rouwgewaad, wie men de hand drukte, de wang aanraakte, en die bedankte met een geluld, waarin haar eigen stem haar klonk als die van een vreemde. In dezen onge- wonen zielstoestand moest ze wel naar juf frouw d’AIbrègue küken. die vreemd voor al de aanwezigen, daar kaarsrecht stond, zonder tranen, stüf buigend, wanneer men haar groette, haar inwendige gevoelens slechts nu en dan verradend door een zenuwachtige be weging van haar kleurloore lippen. %Was afgeloopen, en zü stegen met de rell gleuze weer in het rütuig. Zoo kwamen re in het huls terug, waar groote wanorde heerschte en een onaangename geur van was. Juffrouw d’AIbrègue ging rege'recht naar de vensters en zette ze wagenwüd open, ondanks de koude waardoor deze reuk weldra verdwenen was Dan keek ze naar Marie-Clalre. die in een feauteuil neergezegen was, en door de reli gieuze van hoed en sluier ontlast werd. Sterk is ze niet, zei re op het meisje wüzend tot de zuster. Het Parüsche leven is geen goede voorbereiding om vermoeienis en ontroering te doorstaan. OnmlddeUUk zat Marie-Clalre rechtop. Ik ben wat afgemat, zei ze met diezelfde stem van een ander, maar overigens welvarend Er sün brieven voor u. aei Juffrouw d’AI brègue, haar sjaal afleggend en op een blad met enveloppen wüzend. Marie-C'alre maakte een onvenchUlig ge baar waarop de ander hernam: A IJanknenó9» °P a,t blad sun Ingevolge de verakerii «SSC UuOrtflf! S ongevallen verzekerd voor een der r PARIJS EIFFEL, 14M M. 8.50 ,Jjt Julf Po- lonals", tooneelstuk In drie bedrtjven van Erck- mannChatrian DA VENTRY 1554 M. 12 20 Concert. 1.05 Or gelconcert. 1.50 Concert. 3.50 Concert. 5.05 Or gelconcert. 750 ..Music Hall.” Marie-Clalre liet de kaart ta baar den, het kleurtje verdween weer, en met acn* telooze hand doorwoelde zü nu den stapel so- veloonen. Een trotsche droom is het, die soms een heel menschenleven duurt, soms ten einde loopt, wanneer de Jeugdlantasleen plaats maken voor den ernst des levens: zich zelf een rük te ver overen en onbeperkt heerscher te worden over mlllloenen gewillige en trouwe onderdanen. Enkelen is het gelukt dezen droom in werke- lükheid om te aetten en korten of langen tüd hebben zü geregeerd als stamden zü uit een eeuwenoud geslacht van koningen. Drie van de meest fasclneerende figuren onder hen zün Tounens, Neuhof en Lebaudy, allen mannen die ▼oor geen kleintje vervaard waren, zooals dén lezer zal blüken uit bet volgende. Antoine Tounens werd op 12 Mei 1825 geboren In La Chalso, departement Dordogne, als zoon van een welgestelden boer, die zich vast had voorgenomen om zün kinderen „iets beters” te laten worden dan hüzelf was en daarom zün zoon in de leer deed bü een notaris. Maar de Jonge, vlütlge. opgewekte Antoine was niet te vreden met het vertrouwen, dat zün leermees ter hem schonk, evenmin stelde hü het erg op prüs, dat zün patroon hem chef van zün kan toor maakte. Het land züner droomen was Araucaniè, een streek in Zuld-Amerlka. De daar levende Indianen waren in staat geweest om eeuwen lang hun zelfstandigheid te bewaren en alleen door de oneendlgheden met naburige stammen en den voortdurenden oorlog, die daarvan het gevolg was, waren zü in een zeer hachelüke positie geraakt. Toen het rUkJe op het punt stond geheel ten onder te gaan, verscheen plotseling Tounens, die het zich in zün hoofd had gehaald, Arau caniè voor dat lot te bewaren. In het jaar 1860 betrad hü voor de eerste maal den Araucanlschen grond en werd door de opperhoofden, met wie hü zich tevoren al schrlftelük in verbinding had gesteld, zeer har- telük ontvangen. ZUn plan om een machtige Araucanlsche republiek te stichten vond min der bUval. soodat Tounens besloot zün repu- blikelnsche principes er aan te geven en zich tot konlng te laten uitroepen. Op den 17den November 1860 onderteekende hü sün eerste oorkonde als Orcllo Antoni I. Drie dagen daarna voegde de nieuwe vorst Patagonië bü zün rük (op verzoek van de Patagonlërs zelf). De pogingen van Tounens om Frankrük te bewegen den nieuwen staat te erkennen, faal den echter volkomen en het is onverklaarbaar, dat Tounens’ geboorteland zich het buitenkansje liet ontgaan om zonder slag of stoot op een vruchtbare streek beslag te kunnen leggen. Tevergeefs ook trachtte Tounens leenlngen te sluiten, met behulp waarvan hü aan den opbouw van zün rük zou kunnen werken Niemand wilde hem helpen. Toen hU in 1861 terugkeerde van een korte reis naar Frankrük werd hü in Canglo voor 1 eerst ont vangen met de nieuwe vlag; blauw-wit-groen Dat was evenwel de laatste trlomph. dien hü vierde Eén van zün bedienden verried hem aan een afdeeling Chlleensche politie, die er op uit was gestuurd om hem gevangen te ne men. In September 1862 verklaarde het opperste gerechtshof in Chili hem voor waanzinnig en de Fransche consul slaagde er nog maar juist in, om hem het land uit te „smokkelen". Maar zelfs tn zün vaderland, dat hem uit lachte om het Zuid-Amerikaansch avontuur bleef Araucaniè hem vervolgen en in 1869 stak hü nogmaals dén Oceaan over. Zün onderdanen HUIZEN 1875 M. 8.— Morgenconcert. 10.— K R. O. kunstensemble, o. 1.’ v. Pwt Lustenhouwer. 1130 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln. 12.Politieberichten. 12.15 K. R. O.- sextet o. 1. v. Plet Lustenhouwer. 1.45 Verzorging zender. 2Gramofoonmuzlek. 2.30 Klnderhalf- uurtje door Mevr. Nluwenhuls-van der RUst. 4.Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 4.30 Ora- mofoenmuziek. 530 Sportpraatje door 8 P. J. Borsten. 5.45 Gramofoonmuzlek. 620 Journa listiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.40 Gramofoonmuzlek. 7.Dr. Max Jansen: .Melk en Bacteriën. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramo foonmuzlek. 8.— Cabaretavond m. m. v. Flentje de la Mar en het K. R. O. Salon orkest. 9. Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas daarna gramofoonmuzlek. De verschrikkingen van den wereldoorlog zün ons op velerlei wüzen geschilderd. Een conflict van meer recenten datum doet ons de haren te berge rüzen. wanneer we eens onder getallen brengen, welke schadelüke ge volgen het heeft gehad in den tüd van enkele weken. Volgens offlcieele gegevens heeft het meeningsverschll tusschen China en Japan aan China nog maar 1560 mlllioen Yen gekost. De schade, die de. Japanners hebben geleden, wordt op 800 mlllioen dollars geraamd. Er is voor drie honderd mlllioen huizen en fabrieken verwoest, terwül de spoorwegen 17 mlllioen extra hebben gekost in verband met het grove geschut, dat men er geprobeerd heeft. De genoemde sommen sluiten volkomen aan bü de aantallen menschenlevens. die dit oorlogje al vernietigd heeft: 800 personen zün gedood. 2000 gewond en 10400 verdwenen. Ongeveer 814.000 menschen zün op een of andere wüze de dupe geworden van de vüandelükheden. Dit is meer dan 50 pCt. der inwoners van Sjanghai. De jeugd, de hoop van het vaderland, is niet minder ernstig getroffen door de Chineeach- Japansche vechtpartü- Tien universiteiten, der tig middelbare en tweehonderd lagere scholen moesten worden gesloten, daar zü zich te dicht de gevechtszone bevonden om dienst blüven doen. Veertigduizend studenten leerlingen werden hierdoor genood zaakt hun studie te onderbreken. Drieduizend professoren, leeraren en onderwüzers hebben hun pongé gekregen en velen zullen waarschün- lük niet opnieuw worden aangesteld, daar ver scheidene onderwüsinrichtingen met den grond gehjk zün gemaakt. Tenslotte heeft de handel ontzettend te lüden gehad, temeer daaf Sjanghai één der naamste handelscentra van China is. De banken hebben er 85 pCt. extra-ep toegelegd Wat de verliezen van den kleinhandel betreft, deze zün niet in cüfers uit te drukken, maar wü twüfelen er niet aan, dat ook hier de verliezen niet gering zün. bU een ongeval met f OCfl oy verlies van een band f 1 9C bfl verlies van een f Cfi t>tj een breuk van doodolüken afloop een voet of een oog 44*ve” duim of wijsvinger vv» been at arm De twee dagen, die nu volgden, lieten Marie- Clalre den indruk van een vermoelenden, ake- ligen droom na. Terwül Juffrouw d'AIbrègue zich bezig hield met de regeling der begrafenis, voelde het meisje zich zejf nutteloos, mis plaatst, als ware ze hier reeds niet meer thuis, en toegevend aan de vermoeienis, sluimerde ze meermalen tn naast het onbeweeglük over schot, dat re niet wilde verlaten. Vrienden van barones Soyer kwamen de overledene zien en bewonderden haar schoon held. Dan moest Marie-Clalre wel zich zelf overwinnen en alle büzonderheden herhalen, die ze büna niet meer zeggen kon. Dit alles scheen de bron van haar gevoel te doen ver drogen. 1 Was haar, als lag het leven reeds achter haar, als was dit alles reeds verre ver wüderd. De werkzaamheid van Juffrouw d'AIbrègue verbaasde haar ten hoogste. Bü deze verge leken. kon zü nooit meer Jong of levendig zün en zü voelde zich gekwetst, telkens a's deze onbekende, thans de meesteresse des huizes haar ondervroeg, haar hulp inriep, of over stof fel like zaken sprak. Bü de begrafenisplechtigheden leed zü niet veel. Een soort van verdooving was over haar gekomen; zü kon zich de dierbare afgestorvene niet voorstellen, liggend in deze gesloten kist, .Maar wat moeten wg dan doen? Er Is hier geen behoorlük mensch te krügen, geen enkel boerenmeisje kan tafel dienen. O, ’t is vreese- lük,” en wanhopig zakte mevrouw achter over In haar stoel. ..Hemelt Wat gebeurt hier?” riep opeens een stem, en een aardig, blond meisje trad de serre binnen. „O, ben JU daar Elsa, neen, nou moet je toch hooren," riep mevrouw, en hortend en stootend begon ze de droeve geschiedenis te vertellen van een jachtpartü die Lans den volgenden dag met vier Haagsche vrienden moest houden die allemaal bü hen moesten komen eten en dat vanochtend de tweede meld was weggeloopen. Ja, ’t was een tragisch geval, dat moest Elsa toegeven; re begreep, dat het moellük was die lui te ontvangen, maar dat Lans geen zin had ze af te telegrafeeren, daar voelde re ook wat voor. „O, Ik weet wat,” riep ze Ineens, ,Jk weet wat. Wat zouden jullie er van denken als ik voor gedienstige speelde?” Münheer en mevrouw Lans sagen verrast op. „Maar Elsa. je hebt toch tot ses uur kantoor?” opperde mevrouw. ..Neen, tot half zes; de fabriek sluit om «rs uur.” „En m'n diner begint om half reven. O, het zou wel prachtig zün. Wat vind JU er van, Karei?” vrosg ze aan dT man. Deze knikte glimlachend „Nou, als Elsa het doen wilde, graag....” „Dat Is In orde!” riep Elsa, „als Jullie dan maar een japon voor me hebben- Je zult eens zien hoe handig ik ben en boe uitstekend ik met de lül zal weten om te gaan. Maar de fooien zün voor mü hoor!" Ze maakte nog wat gekheid en er werd af gesproken, dat Elsa den volgenden dag om zes uur present zou zün. Al vroeg in den ochtend kwamen de vrienden van Lans uit den Haag naar het kleine dorpje waar ze zouden jagen. In een auto kwamen ze met hun vieren: Van Hall, die advocaat was. De Kort en Loos, die beiden een betrekking aan het ministerie hadden en Van der Wege, die van z'n rente leefde. D„ Kort was de eenige van het gezelschap die nog niet getrouwd was. „Zeg eens. kerel!" vroeg Van der Wege, „waar om trouw je niet? Zou je het niet prettig 'in den. bü Je -huiskomst van je werk eer lief vrouwtje te vinden, die geduldig naar je weder waardigheden van den dag luistert’’’ ,J8ou maar, lief zün re toch niet allemaal.” merkte Loos beduikclUk op. „die vrouwelüke lieftalligheid,” hü zuchtte eens. en z’n vrienden vroegen hem lachend, of hü het dan zoo hard had. Alleen De Kort mengde zich niet in het ge sprek; verlovingen, huwelüken, hü dacht er Ik ben zeer gelukkig bü tante geweest, aei re, kleurend van smart en verontwaardi ging. Een zacht, gemakkelük, verstandig leven. Omgang met lieve menschen. schouwburg, con certen, tentoonstellingenEn re had me aoo lief! voegde zü er wanhopig bü- Juffrouw d'AIbrègue’» oogen toonden nu een reker mededoogen. Dat geloof ik graag. Zü had me ook ge schreven, dat zü er op rekende u uit te hu welüken. Een diepe 1 laat van het En nu, kindlief, wat moet er thans van u werden? Marie-Clalre huiverde. Ik aal wel naar mün stiefmoeder moeten terugkeeren. Natuurlijk, dat is uw recht. Bovendien u hebt daar uw thuis, op denreltden titel als haar eigen dochter*. Immers, mevrouw de Sol- Theodoor I werd in 1686 geboren te Metz als zoon van een edelman, aekeren baron Neuhof Reeds op jongen leeftüd was hü kapitein In het regiment de la Marck, maar de snelle pro motie bevredigde hem toch niet. Hü begaf zich naar Zweden en wist zich de gunst te verwer ven van graaf Görtz, den Zweedschen minister president tüdens Karel XII. Talrüke diploma tieke opdrachten kreeg hü in dien tüd uit te voeren. Hü zwierf rond in Engeland en Spanje zonder dat intusschen zün eerzucht werd be vredigd. Plotseling gebeurde er toen iets, dat over het lot van Neuhof besliste. Konlng Karel XII werd in een veldslag gedood en dit beteekende de val van graaf Görtz. Deze laatste werd ten slotte ter dood gebracht en Neuhof wendde zich tot Spanje. Hü trouwde met de lleveltngs- hofdame van de koningin: Lady Sarsfield en begon aldus als ’t ware zün loopbaan voor de tweede maal. Spanje werd hem eveneens te eng. toen hü zün heele vermogen verloor met speculeeren Het was zün vriend Law, de aartsrwendelaar. die hem dezen slag toebracht. Opnieuw zwerft hü door heel Europa en in 1732 vinden wü hem plotseling terug in Flo rence. nu als stadhouder van Kelzer Karel VI Thans slaagt hü er in een koningstitel te verwerven. Hü moedigt Corsica aan, dat strüd voert tegen Genua en houdt vol. dat dit eiland een onafhankelük rük dient te worden, waar van hü, Neuhof, dan wel vorst zou willen zün Het zoo zeer begeerde koningschap valt hem inderdaad ten deel, maar den oorlog tegen Ge nua verliest hü- In 1736 is hü gedwongen zün rük te verlaten. In 1738 tracht hü het eiland te heroveren, maar ook nu trekt hü aan het kortste eind en zün derde poging in 1743 heeft al niet veel meer succes. Met den koningsdroom is het afgeloopen. In het jaar 1756 sterft Theodoor I ex-konlng van Corsica in de mistige stad Londen. Tot 1848 moest men nog op vele bruggen te Parijs bruggeld betalen. Hoewel men maar tel kens ééne sou betaalde, oedroegen de ontvang sten per dag meestal nog ongeveer achthonderd francs De sou, dien men op de Pont des Arts moest betalen, heeft eens aanleiding gegeven tot een zeer vermakelük voorval. Onder de regeerlng van Louis Philippe was de heer Royer-Collard benoemd tot leeraar aan de hoogeschool, welke benoeming om de eene of andere reden den studenten in de medicünen, die züne lessen moesten volgen, niet welkom was. Dezen besloten hem daarom in alls moge, lüke wüze het leven zoo zuur te maken, dat hü wel een verzoek tot ontslag zou indienen. Zoodra hij dan ook voor de eerste maal ver. scheen om les te geven, tegon men hem van alle kanten uit te fluiten. Royer-Collard bleef echter kalm en maakte niet de minste opmer king; hü eindigde züne les zoo goed en zoo kwaad hü kon. Door züne groote bedaardheid waren de stu denten nog woedender geworden, en, zoodra hü dan ook buiten verscheen begon het concert op nieuw. De professor lette er volstrekt niet op en sloeg altüd even kalm en bedaard den weg in naar zün huis, waartoe hü de Pont des Arts overging. Toen de studenten, ongeveer driehon derd in getal, hem deze richting zagen nemen, ontstond er een groot verlangen, om hem te volgen, en men haastte zich tn den zak te tas ten of de verelschte sou er wel in te vinden was, teneinde hH slachtoffer nog verder te kunnen begeleiden. De professor hield voor het betaalkantoortje stü en, een bankbiljet uit zün zak nemende, zei hü tot den invalide, die belast was met 't ontvangen van het geld, terwül hü op de stu denten wees: „Wees zoo goed die heeren te. tellen en re door te laten gaan; zü vergezel len mü Deze inval wekte den algemeenen lachlust De leeraar werd terstond vervaariük toege-, juicht uit driehonderd monden, en van dien dag af kon hü züne lessen houden, zonder ooit weder gestoord te worden. maar liefst reo mln mogelük over. Een Jaar of drie geleden was hü in st..„ verloofd geweest. Het meisje, een officiersdoch ter, wier ouders vroeg gestorven waren, en die zich door werken een weg door ’t leven had moeten banen, had hü leeren kennen toen ze by z'n ouders gedurende eenigen tüd hulp in de huishouding was. Maar door het intrigeeren van Z'n familie, die zoo'n meisje zonder geld geen geschikte party voor hem vond, was het weer afgeraakt. Toch had hü er veel van geweten, en nog steeds had hü er niet toe kunnen be sluiten zich met een ander te wrloven, hoewel hü genoeg met knappe, gefortuneerde meisjes in aanraking kwam. De auto had intusschen de plaats zyner be stemming bereikt. De heeren stegen uit voor het huis van Lans, die hen hartelük verwel komde. Toen, gewapend met een geweer en weltesch. trokken ze er op uit. Om zes uur was Elsa present. Mevrouw Lans hielp haar de japon aantrekken, strikte haar het witte schortje voor en zette het kanten mutsje met de coquette, zwarte strikjes op het blonde hoofdje. .Een allerliefst dienstmeisje", prees ze. „Nou, en ik zal nu eens zien, met wat voor lui Jouw man omgaat,” plaagde Elsa; ,4k ben nu in de gelegenheid re te leeren kennen, hoor. O gut, daar zün ze aL” en met een gilletje stoof ze de keuken in, terwül mevrouw Lans met een glimlach de heeren tegemoet ging, die stoffig en luidruchtig door de achterdeur naar binnen kwsunen. „Wacht, ik zal u even naar de logeerkamer brengen, dan kunt u zich wat opknappen,” en gezamenlük gingen ze naar boven, terwül Elsa op afstand met warm water volgde, dat ze be scheiden bü de waschtafels neerzette. Een klein half uur later gingen ze opge. frischt en in opgeruimde stemming naar de eetkamer, waar Elsa aan het buffet de soep stond op te scheppen, die ze ging ronddienen. Met gespannen blik volgde mevrouw Lans al haar bewegingen. Waarachtig, ze deed het handig, en snoezig zag re er uit. Maar Ineens zag ze Elsa verbleeken en met onzekete h-uad het bord voor De Kcgt neerzetten Wat was dat nu, 't was of re de kluts geheel kwüt was; als de lui het maar niet merkten. Gelukkig schenen de gasten er niets van ta zien; als echte lekkerbekken zaten re te smul len aan de goed verzorgde gerechten, onderwijl opsnüdend over hun jachtavonturen. Alleen De sprek Verstrooid zat bü voor zich uit te sta- sprak. Verstrooit zat hü voor zich uit te sta ren en tersluiks keek hü nu en dan naar het dienstmeisje aan t buffet. HU had haar herkend, onmiddellük. toen hü de kamer was binnen gekomen Elsa, Elsa, waarmee hü drie maanden ge lukkig geweest was. Maar wat deed ze hier? Was ze zoo aan lager wal geraakt, dat re als tweede meisje was gaan dienen? Als tweeds meisje? God, hoe was dat mogelük? En hü was het geweest, die haar in die ellende had gestort. Hü had zich maar laten leiden door z'n familie. En daar stond ze nu in een zwarte japon met een muts op bü het buffet in de eetka mer van een züner vrienden, in nederige hou ding de bevelen afwachtend. Ze stonden van tafel op en volgden den heer des huizes naar zjjn studeervertrek om daar een sigaar te rooken. Maar De Kort koo niet blüven zitten. HU moest er alles van weljen en hü sloop naar de gang en wachtte. Daar kwam ze aan met een blad glazen. En hü ging aarzelend op haar toe en vroeg schor: „Elsa. wat beteekent dat, wat is er met Je .3 gebeurd?” osv Maar er klanken voetstappen in de gant3hi hü keerde zich haastig om en Elsa schoof naar binnen//t Was Loos, die hem lachend op de schouder^ tikte. „Een UefAlnd. hé?” „Ruk op,’ mompelde De Kort woedend liep door. 't Was om te huilen. Daar kwam ze'weer uit de keuken en nog eens ging hü naar haar toe: .Elsa," fluisterde hü, haar handen tend, .Juister nu toch eens; hoe komt dat al lemaal? Laat ik je helpenmaar ga bier toch weg.” ,Jk heb je hulp niet noodlg,” zei re kort .Maar...” ..Elsa!" riep een stem van binnen. Verduuveld. daar had die mevrouw Lans haar weer noodlg; een mooi baantje.... .Maar dat meen ik niet zoo," ging hü een oogenbllk later voort, toen ze weer met een schaal langs kwam. ,Jk.bedoel of we bet niet allemaal weer bij zouden kunnen leggen. Elsa. laat het weer worden, zooals vroeger „Maar Je gaf je liefde voor me op omdat ik, ofschoon een officiersdochter, de gezelschaps juffrouw van Je moeder was, en wil Je me nu achter een kar (het appelen, JU bent de eenige, die ik tot vrouw wil hebben." „Elsa. al was je schoonmaakster, al liep je ter een kar mat appelen. JU bent de eenige, die ik tot vrouw apu willen hebben. „Meen je dat?” vroeg re ontroerd. Toen ver telde ze hoe alles in elkaar zat. En toen vüf minuten later mevrouw naar dT dienstmeisje kwam zoeken en münheer eens ging küken, waar die De Kort toch wel mocht uithangen, kwamen ze De Kort en Elsa, op nieuw verloofd, in de gang tegen. Allen waren het er over eens, dat het maar beter was het tweede dienstmeisje van dT plich ten te ontslaan en met veel drukte werden de twee naar binnen gehaald: waar een glas wü» op hun geluk werd gedronken. Uès bezat geen eigen vermogen, voorzomer ik weet, en leeft van 't geen uw vader nagelaten heeft. Als dat niet voldoende la, kan ik self den kost verdienen! rei Marie-Clalre levendig. En *t was gemakkelük te raden, wat re er niet büvoegde: Of, als ik laar ongelukkig ben Den kost verdienen? Hebt u diploma's? Ja, ook zou ik pianoles kunnen geven aan eers tbeglnnenden En ik ken Engelsch en Itallaansch. t. De donkere, doordringende oogen van Juf frouw d'AIbrègue omvatten haar, als nam zü haar de maat Ik heb altüd gemeend, rei de dame ern stig, dat het beter is zelf den kost te ver dienen let eens op de diepte en schoonheid van het woord dan zich in de vore van anderen te laten meesleuren. Maar nog eens u hebt recht op een plaats in uws vaders huls recht op de genoegens van meisjes van uw leeftüd. Ik denk dus. dat u wel zult doen, eerst dit normale leven eens te beproeven. Uw stiel moeder heb ik vroeger gekend: re Is een ach ternicht van mün tweede moeder. Ik geloof, dat ze niet kwaadwillig zou kunnen sün. O. zeker! rei Marie Claire, terwü'. re zich het beeld voor den geest haalde, van die klaagzleke, ontmoedigde, bitter vrouw, naast wie ze zou moeten leven. Juffrouw d’AIbrègue zweeg eenige oogen- blikken en hernam dan met iets bewogens tn ha^r stem: - -I Toen Jaap In een der drukste straten van het dorp kwam zag ie allemaal bflen, die wanhopig heen en weer liepen. ..Wat -s er aan de hand.,r' vroeg Jaap nieuwsgierig, en toen vertelde men dat er een hoop wespen op komst waren. Enkele van de aanvoerders hadden al geprobeerd de bijen te vermoorden, maar gelukkig was dat niet gelukt. Jaap ijlde naar huis en vond een heeleboel bijen verzameld. Mevrouw de Bie was zóó vol van de komst der wespen, dat ze nauwelijks medeleden met Jaap had. Jaap was zooiets wel gewend en probeerde een middel te vinden om de wespen onschadelUk te maken. En mis schien had hij dat wel gevonden!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10