STADSNIEUWS E I Vergadering van den raad G ZATERDAC-NUMMER ZONDAG A.S. 4.30 UUR Alcmaria Victrix Il-Ajax II 6.30 UUR Alcmaria Victrix I - K. F. C. I F 1 b A Cinema American Ambtsjubileum Beëedigd te Alkmaar RingersLangro F. G Secretarie gesloten T FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND Afd. Alkmaar VOOR HET AANNE- S] TOT7UUR ’•AVONDS GEOPEND E Ned. R. K. Fabr.arbeiders(sters) Bond „St. Willibrordus” IS ONS KANTOOR „VADERTJE LANGBEEN” K J Suppletoire begroetingen van instellingen, dienst 1931 Opheffing onbewoonbaar- verklaring woningen San der sbaart 1 en Klein Nieuw- land 10 (Bylage nr. 78) Verkoop van naby den N ieuwland er singel gele gen grond (Byl. nr. 79) Aankoop van enkele perceeltje* grond en water, in verband met gedeeltelijke uitvoering van het uitbreidingsplan voor den Bergerweg c4t. V oor Liengelsportartikelen naar SWT* C. A. RUIJGH Schoutenstr. 11 - Alkmaar VRIJDAG 10 JUNI LTTGEBREIDE SCHITTERENDE EN COLLECTIE. (Vervolg.) dat niet Van Vrijdag 10—Donderdag 10 Jmi I H dat KwijUcheldmc van haar ling achten g* zou een be te ko Bijlage No. 90. dat aan B. en W. De agenda der algemeene ledenvergadering, MEN VAN ADVER- TENTIEN VOOR HET (Deze pagina to gedeeltelijk gecorrigeerd) toestellen DA Ver AL Gl ministratle van de inning verzorgen, naar nader door ons te geven voorschriften. B. en W. geven den Raad in overweging, hun college te machtigen op dezen voet een rege ling te treffen. Conform besloten. Beroep tegen administratieve slissingen. (Bijlage Nr. SS). de K< be di d hoogstens 17300,- m< aa Ho pei fa. m O1 Hi I t V V V Bu Bü Or lm Vo Ke Pei Sp; Cel Ele Ke OU de m dl or ba Tot klerk ten hypotheekkantore to beëedigd J. v. d. Molen. Beëedigd to advocaat en procureur te Alk maar: Mr. J. Verdoom. B. en W. stellen den Raad voor aan de Ver- eeniging Proef- en Schooltuin „Kennemerland" gevestigd te Alkmaar kwijtschelding te verlee- nen van de door haar over het tijdvak 1 Maart 19321 Maart 1933 verschuldigde huur voor het perceel grond aan den Helderscneweg, kadas traal bekend gemeente Alkmaar in Sectie C nr. 3171, tot een bedrag van f 96. Als voren. B. en W. stellen voor aan O. Pranger Czn. te Oudkarspel, kwijtschelding te verleenen van een vierde gedeelte van de door hem over 1931 ver schuldigde huur, ten bedrage van f 80 per jaar, voor het perceel bouwland, kadastraal bekend gemeente Oudkarspel, sectie C. Nr. 579. Als voren. In verband met het jubileum van den bur gemeester zal de gemeente-secretarie op Za terdag a.s. voor het pubUek gesloten zijn. J. Lammen. Mr. H. M. Fruln r.c. Mr. P. Langeveld cur. Regeling inning verpletgkosten zie kenhuizen. (Bijlage Nr. 61). B. en W. stellen den Raad voor om de on- bewoonbaarverklarlng van de perceelen San- dersbuurt 1 en Klein Nieuwland 10 op te hef fen, in verband met het ontnemen van het karakter van woning aan genoemde percee len. Als voren. B en W. stellen den Raad voor om aan J. Hulskamp, alhier, of zijne lastgevers te ver- koopen een perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nrs. 2313 gedeeltelijk en 2842 gedeeltelijk, gelegen aan de ten Oosten van het R. K. Lyceum loopende straat, ter grootte van ongeveer 270 M2, voor de som van f 10.per M2. Als voren. FAILLIET VERKLAARD Hollander, rijwiel- en radio-handelaar *9 Dezer dagen is door beambten van het Noord- HoU. Landbouwcrediet en het Noord-HoU. Orondcredlet een voetbalvereeniglng opgericht onder den naam van „Langro P. O." De eerste-ontmoeting heeft plaats heden avond om 7 uur met het Ringerselftal; terrein Ringers, ingang Kwakelpad. Failliet verklaard: Joh. Bierman, tuinder en groentenhandelaar te Hoorn. Rechtercommis saris mr. A. M. Ledeboer. Curator mr. B. W. O. Dwars, Hoorn. Zaterdag SS. zal er alleen van 11 tot 11-* voormlddags gelegenheid zijn voor het doertvan aangiften van den Burgerlijken Stand. Ondertrouwd: Nicolaas van Vegten en Elisa beth van Well; Oerrle WltvUet en Maria Pe- tronella Kok; Alexander Maria Wouters Godefrida Marla Buys; Petrus Anthonlus de Boer en Gesina Maria Oud; Christiaan Beruar- dus Keysper en Hermlna Zakmary; Jan Kloeck de Visser en Margretha Lahoonik; Jacob Pieter Kastelen en Aaltje Willem Wüje. Geboren: Gerrie, z. van Gerrit Koopmans «e Margretha Afra Stoop. Tjjdelijke verlaging wik- en weeg- gelden voor kaas. (Bijlage Nr. 83). B. en W. stellen den Raad voor te bepalen, dat met afwijking van artikel 2 der Verorde ning op het heffen van markt-, staan- en waaggelden (gemeenteblad nr. 666), gelijk deze verordening sedert is gewijzigd, gedurende het tijdvak van 10 Juni 1932 tot en met 31 Decem ber 1932 voor het wegen ter stadswaag van kaas zal worden geheven: van 1 tot en met 2C KG. 8 cent, van 21 tot. en met 40 K.O. 16 cent en zoo vervolgens met 8 cent opklimmende voor iedere 20 K.G. of gedeelte daarvan. Als voren. Van den Armenraad en de Gemeentelijke In- ste.ling voor maatschappelijk hulpbetoon ont vingen B. en W. een suppletoire begrooting voor den dienst 1931, waarbij nadere subsidiën uit de gemeentekas worden aangevraagd tot een be drag van respectievelijk f 49.en 15.61934. ^B en W. stellen voor goed te keuren de sup pletoire begrooting, dienst 1931, van: a. den Armenraad, In ontvang en uitgaaf met een bedrag van 4650.70, met toekenning van een nadere bijdrage van 49. b. de gemeentelijke instefilng voor maatschap pelijk hulpbetoon, in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 15.61934, met toekenning van een gelijk bedrag aan nader subsidie. Als voren. B. en W. stellen den Raad voor van de NV. Eigen Stoombootondememlng Nleuwediep— Alkmaar—Amsterdam (E.SO.N.A.) te Den Hel der aan te koopen den aanlegsteiger in het Noord Hollands Kanaal aan de Bierkade al hier, voor de som van 700.op de nadere door B en W. met genoemde N.V. overeen te komen voorwaarden. Als voren. i Het bestuur der R.K. Meisjesscholen, alhier, verzocht bü brief van 30 Maart jJ. den Raad noodige gelden beschikbaar te stellen voor de verandering van hét mastiekdak der Ju- lianaschool en van het daarbü aanwezige gym nastieklokaal in een pannendak, alsmede voor het uitvoeren van eenlge andere werken. Aan de door de L.O.-wet 1920 gestelde eischen is voldaan; naar het B. en W. voorkomt is te gen toezegging van medewerking tot verbouw geen bezwaar. B. en W. stellen daarom den Raad voor de gevraagde medewerking te ver leenen en de uit dit besluit voortvloeiende kos ten tz.t. nader te regelen bü suppletoire be grooting. Als voren. De resteerende bijlagen werden aangehouden tot Donderdag 23 dezer. Hierna sluiting. artikelen zal beginnen. Spr. meent, dat er geen principieele bezwa ren kunnen gelden. In Hilversum stemden de V3, de A.R., en de RJC. vóór; slechts 3 van de 24 raadsleden stemden daar tegen. Spr. verzoekt den Raad bet voorstel te aan vaarden. Weth. WESTERHOF betoogt, dat een mono polistisch gemeentebedrüf voor alle partüen aanvaardbaar is; nu het gemeentebedrüf 5 lü nen geeft en het een winst van 70.000 ople vert, meent spr. dat men er vóór moet zün, dat de gemeente, als overheidsorgaan, het be- drüf zelf ter hand neemt. De speculatieve opzet wordt door het verzet van de tegenstanders zelf weersproken. Er is geen woord waar van de bewering: het ihes op de keel. Het is niet geoorloofd dat de distribu anten zich beklaagd hebben, als ze dat gedaan hebben. Bü meerdere aansluitingen, zullen meer luidsprekers verkocht worden. Het belang van winkeliers in deze artikelen wordt niet ge schaad: eerder zal het gediend worden. De directeur zal geen douceurtje ontvangen; dit to bü diens aanstelling reeds vastgesteld. Dat zal dus geen geld kosten. Voor afschrüving op langeren duur behoeft men niet te vreezen; spr. zal er tegen zün. In '38 loopt het contract met de Prov af over de levering van stroom; en er is reden te vreezen. daarna meer betaald zal moeten worden. Het zal in alle geval geld kosten en zün er moeilüke Jaren te wachten. Dan moet er toch geld zün om de gemeente te financieren; daar voor zal het radiodlstributiebedrüf zorgen. Dit is van groot belang en moet voor leder een reden zün ervoor te stemmen. De exploitatie rekening is safe, omdat op niet meer abonné's gerekend ié. dan er nu zün. Spr. geeft den Raad in overweging, in het belang van de stadsfinanciën vóór deze bülage te zün. De heer RINGERS vindt het naïef van den wethouder te zeggen, dat de raadsleden 8 maan den tüd gehad hebben; 8 maanden geleden zou het 150.000 kosten; nu blükt, dat het 350.000 kost; hoe kan men dan gegevens verzamelen. Ingevolge artikel 11 van bet Koninklük be sluit tot vaststelling van regelen, waarnaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoolgaande kin. deren, ter bevordering van het schoolbezoek, voeding en kleedlng te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is de Raad verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Ge deputeerde Staten verslag uit te brengen aan gaande de wüze. waarop de op de gemeente- begrooting tocgestane bedragen voor het in artikel 36 der Leerplichtwet omschreven doel zün besteed. Burgemeester en Wethouders geven den Raad in overweging het verslag vast te stellen. Als voren. ss. des avonds 8 uur in het gebouw Oudegracht 130 te Alkmaar, luidt als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stuk ken; 4. Uiteenzetting van het reglement bü M. H.6. Verkiezing van voltallig bMtuur; 6. Benoeming kascontoóle-conuntosie; 7. Rond vraag en sluiting. de te dempen Houtvaart. Onder dezen aankoop was niet begrepen een strook ter breedte van 2 Meter van laatstgemeld perceel, gelegen langs de Oostelük daaraan grenzende kade. B. en W. stellen voor dezen grond aan te koopen voor den prijs van 030 per M2. De oppervlakte van het perceel grond be draagt ongeveer 1440 M2., zoodat de koopprijs pijn, 720.bedraagt. Voorts stellen B. en W. voor, met bet oog op de gedeeltelüke uitvoering van het uitbreidings plan voor den Bergerweg cs„ diverse perceelen grond- en slootgedeelten van den Eendrachts- polder en de Egmondermeer over te nemen op bepaalde voorwaarden. Als voren. Met niets wordt voorts bewezen, dat het hier een speculatieve onderneming geldt; spr. telt deze bewering niet. Blükens verklaringen van de P.T.T. is een belasting als in het advies genoemd, niet te vreezen; dit bericht to uit de lucht gegrepen. Dit Is de tweede keer dat er een adres van de Middenstandsorganisaties komt, steekhoudend is. Spr. is de gedachte toegedaan, dat een groot gedeelte der gemeentenaren zal zün aangewe- zen op een eigen toestel; voorts Is er de ver- de exploitatierekening merkt spr. Waring, dat de gemeente geen handei In radio- Ingevolge raadsbesluit van 19 Februari 1931, heeft de gemeente van den Eendrachtspolder, alhier, aangekocht het Noordelük gedeelte van Bü Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is ingekomen een verzoek van de directie der Nederlandsche Spoorwegen om medewerking tot de staking van den dienst op en opbreklng van het baanvak WannenhulzenSchagen van den tramweg AlkmaarSchagen. Gedeputeer de Staten wenschen. alvorens omtrent dit ver zoek een beslissing te nemen, daarover het oor deel te vernemen van de besturen van ge meenten en andere lichamen, welke indertüd voor den aanleg van den tramweg geldelüke büdragen hebben verstrekt. Het verzoek van de directie der Nederland sche Spoorwegen achten B. en W. alleszins re delijk. Het verkeer AlkmaarSchagen wordt door andere openbare middelen van vervoer voldoende verzorgd, zoodat de staking van den dienst WarmenhulzenSchagen voor de ge meente Alkmaar waarschünlük niet als een ge mis zal worden gevoeld. Anderzijds heeft de gemeente het vooruitzicht, dat het door haar in de N.V. Noorderstoomtramwegmaatschappij gestoken kapitaal meer baten zal afwerpen. Het verzoek tot staking van den dienst op en het opbreken van het baanvak Warmenhuizen —Schagen behoort te worden Ingewilllgd. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor hun college te machtigen Gedeputeerde Staten in dezen geest te berichten. Als voren. de concurrentie tegen de kan doorstaan. De eigenlüke boekhouding zal gevoerd wor den door den boekhouder der llchtbedrüven. D emogelükheld van den ophaaldienst zal spr. overwegen. Afschrüving In 4)4 jaar acht spr. reeds een mooi resultaat. Spr. meent voorts, dat de vergoeding aan de distribuanten redelük was. Nogmaals bestrüdt spr. den heer Hoyünk. HU acht het niet juist, om. als men principieele bezwaren heeft, toch nog een onderzoek te Arnhem In te stellen naar de technische resul taten. De VOORZITTER constateert, dat zün stel ling. dat het gemeentelijk bedrüf. zooals voor gesteld. te prefereeren Is boven het bestaande bedrijf, niet bestreden Is. Spr. onderstreept nogmaals zün betoog in eerste Instantie. Als het bedrüf niet speculatief Is. is de geldbeleg ging daarin ook niet speculatief. De reserve is niet noodig voor de Llchtbedrüven zelf. Bü de kasmiddelen van ’t oogenbllk, rond 800.000, zal voorloopig niet geleend behoeven te worden. Het credlet der gemeente neemt toe, naarmate meer winst ult de bedrüven genomen wordt. Weth. BONSEMA verklaart nog, dat heel het college, ook de burgemeester, voorstander is van het voorstel. Na ruim 4 uur discussie wordt tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen met 12 te gen 9 stemmen. Tegen de heeren: Keysper, Geels, Keesom, Hoytink. Vogelaar, Ringers, Stoutjesdük. mr. Langeveld en Covers. de distribuanten; 10000. Mr. LANGEVELD betoogt voorts, dat in een telegram, waarop men door het laat verschünen van de bülage was aangewewezen, geen cijfers of uitvoerige toelichting kan worden opgeno men. Voorts meent spr., dat niet de F.T.Tmaar de Minister van Financiën het Is, die een nieu we belasting Invoert. Spr voornaamste be zwaar Is, het ten onrechte aantasten van het particulier Initiatief. Spr. stelt voor het voor stel aan te houden, opdat de Raad de zaak be ter kan bestudeeren. Dit voorstel, gesteund door de heeren Covers en Hoytink, wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Vóór de VB-, C.H., A_R. en de heeren Geels, Keysper en Keesom. De heer HOYTINK meende dat het zün plicht was de reis naar Arnhem mee te maken, ook al was hü tegen om principieele redenen. Hij kon bü de 2de commissievergadering niet aan wezig zün en behield zich daarom zün stem voor. Het bedrijf in Arnhem maakte na 5 jaar maar 25000 winst. De practük heeft de Raad in Hilversum voor zich liggen. Daar Is het nog niet tot meor lünen gekomen. Spr. vraagt, hoe de weth. denkt soepel te zün met de Incasso Wat te doen, als iemand zün electrlclteltsre- kening niet kan betalen? De heer VOGELAAR noemt de door het college gevoerde politiek niet reëel. De gemeente had genoeg aan haar macht om de vergunning te künnen intrekken. Spr. wil een nader onderzoek, naar het ge dane aanbod door de distribuanten. Weth. BONSEMA zegt, geen aanbod Is gedaan. De basis voor dit bedrüf büft spr. gevaarlük achten, met het oog op de nieuwe vindingen. Spr. acht het niet van belang tot gemeente- lüke distributie över te gaan. Weth. BONSEMA handhaaft zün bewering, dat het college geen enkel aanbod is gedaan om f 230 per abonné te betalen. Dit zou an ders toch weer op de abonné’s verhaald wor den, hetgeen de uitbreiding zou tegenhouden. Spr. zou niet graag willen dat de fabel bleef bestaan, dat met de distribuanten onder pres sie onderhandeld is. Spr. gaat voorts nog na der in op de beweringen van den heer Ringers, betreffende de lampen, waarover spr. weer an dere cüfers van den directeur geeft. Over reserveerlng voor Alkmaar heeft spr. niet gesproken; wel van Hilversum. Spr. betoogt voorts, dat het gemeentebedrüf B. en W. stellen den Raad voor te bepalen, dat het recht van beroep tegen administratieve beslissingen of het recht van reclame tegen handelingen der administratie, indien zulks door de wet aan het gemeentebestuur to toe gekend door Burgemeester en Wethouders zal worden uitgeoefend. Als voren. Weth. BONSEMA: aan deze afspraak. De heer VOGELAAR: Dat kennen we wel. Weth. BOINSEMA vervolgt en onderschrijft het. dat het direct benoodlgde bedrag tot 52000 beperkt blüft. Spr. kan moellük zeggen, of het tot een be vredigende oplossing is gekomen; de distribu anten hebben schriftelük verklaard, dat zij met de regeling accoord gaan Oorspronkelük zou den zü met een lager bedrag 122.500) accoord gaan; dit is toen nog door B. en W. verhoogd tot 132.500, Waarbü de concessie gedaan werd, dat per 1 Oct. het bedrüf in werking zou tre den; waarmede de tegenpartü ,jnet genoegen” verklaarde accoord te gaan; dit zegt men Llêt, als het mes op z'n keel gezet wordt. Spr. zegt toe, dat geen luidsprekers door de gemeente verkocht zullen worden; voorts zal soepel worden gehandeld met de Inning der gelden. Het systeem om van lederen abonné 230 te vorderen van de distribuanten, kan spr. niet aanvaarden. BU de 20 dool den heer Ringers genoemde man personeel, zün eerstens de 5 distribuanten; overigens zullen de praktisch bruikbare arbei ders bü den bouw in dienst genomen worden; over verdere vooruitzichten kan spr. zich niet uitlaten. De practük In andere plaatsen wüst uit. dat de menschen wel wat meer verlangen dan Hil versum en Hulzen, zooals de heer Keesom ver onderstelt. In Groningen zitten honderdtallen te wachten op aansluiting; Lelden en Utrecht kunnen niet met Alkmaar vergeleken worden, omdat men daar een anderen weg is ingeslagen. Het is voorts hier de bedoeling de admini stratie te schelden van die der Llchtbedrüven; de administratie Is zeer eenvoudig. De heer Hoytink heeft hier veel meer bezwaren geuit dan in de commissie, waar meer de gelegenheid was, ze uit den weg te ruimen. Als men principieele bezwaren heeft. had men ook niet verder moeten gaan met tech nische bezwaren en niet mee moeten gaan naar Arnhem voor onderzoek. Komende tot het adres van den Middenstand het tweede dat spr. van dezen kant In zün loopbaan te behandelen krijgt. meent spr., dat men ook dit had teruggetrokken, zooals het eerste, als men eerst overleg had gepleegd. Spr. acht de alinea. Inzake schade aan den middenstand In strijd met de bewering, dat de radlo-handel door de nieuwe uitvindingen zal opbloeien. Waar de bedrüven der Reiniging, Plantsoenen en het Ziekenhuis twee ton kosten, mag de ge meente ook wel bedrüven hebben, die winst op leveren. Ondanks voortschrijding der techniek sullen er toch altüd draden en toestellen noodig zün; zal het de Installatie van circa zün, die vernieuwd moet zün; dit is geen overwegend bezwaar. Het gevaar van het verloopen der fabriekllcentles acht spr denkbeeldig; t. a. v. de televisie wüst spr. op de verklaring van den deskundige, den heer Polak, dat de televisie, op de tentoonstelling Klank en Beeld er nog zwak voor bleek te staan. Verlaging huur Proef- en School tuin Hetderscheweg. (Bülage Nr. 81). Hoewel deze film nog maar sinds kort In ons land vertoond wordt, to het de directie vun bovengenoemde bioscoop mogen gelukken er beslag op te kunnen leggen. Deze rolprent welke door Alfred Santall ge regisseerd werd, heeft In het buitenland groots opgang gemaakt en mocht allerwegen groot* lof verwerven. Hieronder laten wü eenlge be- oordeellngen der voornaamste Engelsche bladen volgen. „Daily Herald": „Een ,.Asschepoes”-verhaal, in welken vorm ook, to en blüft populair door alle tüden. Een van de modernste verhalen van dat soort is de lieve Asschepoes, die Janet Gaynor ons In het Tivoli-Theater te Londen laat zien. Mary Pickford vierde triomfen In „Vadertje been" en Marshal Neilan speelde voor den ge heimzinniger) voogd. Nu Is Janet Gaynor een Ideaal persoontje voor Judy Abbott. Sedert „Twee Menschen” Is „Vadertje Langbeen” haar beste rol. Warner Baxter is geestig en teeder en heeft de persoonlükheld voor zün roL Deze eenvoudige, gevoelige productie brengt een verademing na de talrijke mlsdadigersfUnu en huwelüksconflicten. Zü spreekt tot het hart en wie daar ongevoelig voor to, moet oud en verstard zün.” „Evening Standard": „Ik ben een bewon deraar van Janet Gaynor. Ik heb haar bewonderd in „Twee Menschen", .Zonsopgang” en in „In den Maalstroom des Levens” (Zün terugkomst). In deze laetste film bemerkte Ik tot welk groot dramatisch werk deze ingenue, met haar onschuldige oogen, in saa is. En nuVader je Langbeen"! Janet Gay nor is de Incarnatie van alles, wat verongelukt en vertrapt wordt In het hart van een 17-jarig jong meisje. Haar partner, Warner Baxter, staat haar schitterend ter züde. Twee artisten in „top-vorm” vertolken de hoofd rotte» tin „Va dertje Langbeen". Janet Gaynor vertegenwoor digt de onschuld In een heelal van zondaars.’* Gelük bekend, moet aan het Centraal Zieken huis en het St. Ellsabe h-Ziekenhuto voor on en minvermogende patiënten worden vergoed een verpleegprijs van f 3 per dag voor gewone patiënten en van f 4 per dag voor de barakken. Het verdient naar de meening van B. en W. aanbeveling, voor de Inning van deié bedragen een vaste regeling te treffen, waardoor de ze kerheid zal worden verkregen, dat de aan de ziekenhuizen verschuldigde bedragen vsn de verpleegden worden teruggevorderd, voor zoover die kosten niet komen ten laste van verzeke- nngsfendsen, spoorwegmaatschappüen ed. De regelthg kan hierin bestaan, dat aan een daar toe aan te wüzen ambtenaar wordt opgedragen, naar gelang van het inkomen van het gezin een bedrag te bepalen, dat wekelijks aan huis zal worden geïnd. Deze betaling zal moeten worden voortgezet tot de vordering geheel is voldaan. De meest eenvoudige en doeltreffend* rege- B. en W. een opdracht aan den Controleur om zich met de leiding te belasten. Aan het bureau van den Controleur persoon kunnen worden toegevoegd, die rich tegen een percentsgewüze belooning (b.v. 3 pet. van het ontvangen bedrag) belast met de In ning van de verschillende termünen der ver- pleeggelden. De Controleur zaï aan dezen per— Bülage No. 84 De heer SIETSMA sluit zich aan bü de hee ren Woldendorp en Bulens. De telegrammen van de Ver. v. Radiohan- delaren kan spr. niet aanvaarden, omdat daar in geen argumenten genoemd worden. De heer HOYTINK onderschrüft de geopper de bezwaren; het particulier initlatieef is hier tot dusverre niet te kort geschoten. In de eer ste commissie-vergaderlng was pr. van meening. dat de distribuanten con amore met de voor- gestelde regeling accoord gingen; nu hoort spr., dat hen gezegd Is, dat het toch in den Raad er door kwam. Deze Zkak is er volgens spr. teveel doorgejaagd en daarvoor is de zaak z. 1 te belangrük. De mlddenstands-organlsaties hebben er zich niet over kunnen beraden. T. op, dat het aantal abonné’s niet op 4200 is te schatten, omdat er bü zün, die niet, of die in termünen betalen. In Hilversum hebben 500 van de 3000 abon né's bedankt, bü overname door de gemeente. Uit de exploitatle-rekenlngen van Hilversum der laatste 2 jaren blükt niets van winst. Ook meent spr.. dat voor de toekomst rekening gehouden moet worden met de technische mo gelijkheden van nieuwe vindingen. Voorzichtigheid is geboden. Wat het adres vkh de middenstands-organl- saties betreft, merkt spr. op. dat de Ver. van Radlo-handelaren aan Hilversum schrijft, dat de afname van radiotoestellen Is afgenomen sedert overname door de gemeente; spr. wil de bülage aanhouden om met de organisaties te spreken. De heer KEYSPER vindt het ook te riskant op de winst van over vüf jaar te rekenen. Dit to voor spr. nog een vraagteeken In den mist. (Gelach.) Van het antwoord van B. en W. zal het afhangen, of spr. vóór zal stemmen. Weth. BONSEMA begint met er op te wü* zen, dat per 3 maanden na het raadsbesluit een en ander in werking mag treden; aanhou ding va nhet voorstel acht spr. onmogelük. Daar de heer HOYTINK geen voorstel In dezen indient, gaat weth. BONSEMA verder; hü acht de telegrammen van de Ver. van Ra- diohandelaren, van geen waarde; ze houden geen argumenten In. Spr. ontkent, dat B. en W. haast twlllen maken; ook de Raad heeft maanden tüd gehad, om gegevens te verzame len. Spr. is van gedachte, dat de heer Ringers de quintessence van de zaak niet heeft be grepen. Zün cüfers over kabels zün niet juist; er is maar 1/3 noodig van de lengte aan kabels, die de heer Ringers noemt. De heer RINGERS: Dus er komt maar een klein gedeelte ondergronds? Weth. BONSEMA: Juist; de verdere aan sluiting geschiedt met loodkabel. Wat het tech nische deel betreft, sluit spr zich aan bü de cüfers van den heer Hofman, ook t- a. v. de berekening van de lampen. Er Is geen bedrüf, dat zooveel lampen noodig heeft, als de heer Ringers noemt; wü hebben er geen 24 noodig. De heer RINGERS: Wat kosten die dan? Weth. BONSEMA kan dit om zakelüke re denen niet zeggen. De noodige gegevens vindt men In de exploitatie-rekening. De VOORZITTER meent, dat de begrooting van den directeur niet aangevallen behoort te worden, zonder deugdelüke argumenten. De heer RINGERS heeft bü de stukken een gedétailleerde begrooting gevonden. Weth. BONSEMA vervolgt en begrüpt niet, hoe de heer Ringers aan 8 man personeel komt; In Arnhem met 5200 aansluitingen zün er slechts twee. Spr. ontkent voorts, dat Hil versum een avontuur meemaakt; daar is men begonnen met uit te koopen en voortgaan met twee lünen; dat was een fout en daarom is het aantal aansluitingen daar niet toegenomen. Wü gaan onmiddellük over tot 5 stations. Spr. to overtuigd, dat de gemeente de con currentie met de goedkoope toestellen kan doorstaan. Tegen lampen breken en stroom verbruik kan de gemeente altüd concurreeren. Voorts is het niet onmogelük, dat de abonne mentsprijs van 2.verlaagd kan worden. Het bedrag is zeker bü 5 lünen te handhaven; de particuliere bedrüven met 2 lünen kunnen het ook handhaven. Spr. wüst voorts op an dere plaatsen, waar het bedrüf in enkele jaren werd afgeschreven. De gemeente heeft de distribuanten het mes niet op de keel gezet. Spr. wüst er op, dat de Provincies nog steeds proeven nemen om te komen tot Provinciale exploitatie. De afschrijving is bepaald op 4)4 jaar. De heer VOGELAAR: En de volgende Raad? Die moet zich houden De heer D. van Barneveld, chef der afde*- ling onderwüs ten stadhulze, viert heden zün 25-jarig jubileum als ambtenaar in dienat der gemeente Alkmaar. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders werd de jubilaris toegesproken door den burgemeester, die hem nanjéns het gemeentebestuur de zilveren medaille der gemeente Alkmaar aanbood. Daarna werd de heer Van Barneveld dear het personeel der gemeente-secretarie en vsn het kantoor van den gemeente-ontvanger ge huldigd bü monde van de heeren Mr. A Koelma en L. van der Vegt, onder santos ding van geschenken. Eenlge hoofden vsn gemeentelijke onderwüs-inrichtlngen dedsn hierbü van hun belangstelling blüken. Voortgeaette behandeling van het voorstel tot oprichting van een gemeentelük radio dis tri butle-bedrüf De heer VOGELAAR vervolgt zün rede. Hü heeft echter niet alles te zeggen en het ligt voor de hand, dat reeds eerder winst ge nomen wordt en de afschrijving over meer ja ren verschoven wordt, als het bedrüf al lang niet nieuw meer is; dit acht spr. een gevaar en een speculatie, waaraan de gemeente een strop zal hebben. De heer VENNEKER hoopt, dat de wethou der zün bezwaren zal wegnemen. Spr. herin nert aan de voorgeschiedenis en aan bet prin cipebesluit Toen noemden B en W een cü- fer; toen zou het kosten 15030Ö; thans blükt Uit de bülagen, dat het juist het dubbele is. Wüzende op het betoog van den heer Voge laar zegt spr., dat de twee gronden van het princlpenbeslult zün vervallen. Spr. vraagt hoe in 8 maanden tüd het bedrag van 150 mille verdubbeld kan zün. De behoefte voor de gemeenschap ziet spr. niet erg In; over het monopolistische van het bedrüf to spr. niet erg enthousiast. Voorts meent spr.. dat de exploitanten niet bevredigd zün. zooals In de bülage staat. Spr. betwüfelt of het direct benoodlgde be drag voor bet eerste jaar tot f 52.000.be perkt blüft. Voorts vraagt spr. hoe de wethouder denkt over nieuwe uitvindingen. De woordvoerder van de SDAP.-fractie In Hilversum verwacht, tengevolge van de nieuwe uitvindingen een strop voor die gemeente; spr. vraagt, of de wethouder die vrees bü spr. kan wegnemen. Spr. hoopt, dat de gemeente zich niet zal bewegen op het gebied van de luidsprekers. Spr.'* grootste bezwav is het financieel be swaar. Als het benooSkde bedrag van 2 ton Uit het G E B-bedrüf genomen moet worden, verwacht spr. moellükheden met het krügen van geld op de geldmarkt. De heer 6TOUTJESDIJK vraagt, hoe B. en W denken over de Inning der abonnements gelden; dit gaat thans soepel en spr. verwacht dat dit uit zal zün bü gemeentelüke exploitatie, xfepr. kan niet de opvatting van B- en W- deelen, dat het bedrüf zoo winstgevend zal zün. Spr. wüst op den tegenstand tegen dit bedrüf en vraagt waarom de gemeente niet van de distribuanten 230 per abonné heffen, het geen 10.000 gld. In de gemeentekas brengt; spr. verwacht van het gemeentebedrüf een ver- Ucs De heer WOLDENDORP Is blü voorstander te zün van het gemeentelük bedrijf en be spreekt het adres van de Middenstandsorgani saties, waarvan alinea 3 In strüd Is met alinea 7. Wat de winsten betreft voor de gemeente wüst spr. er op. dat er twee van de thans be staande radio-dlstrlbuanten In Alkmaar wo nen; de meeste Inkomsten gaan dus uit de ge meente; het scheppen van de werkgelegenheid tot een bedrag van 50,000 juicht spr. toe. Ok de exploitatierekening Juicht spr. tóe. De heer KEESOM acht het niet op den weg liggend vui de gemeente, om het particulier initiatief aldus tegen te werken; waarom heeft de gemeente den autobusdienst niet zelf In ex ploitatie genomen; omdat daar geen winst aan zit. De algemeen gevoelde behoefte erkent spr. plet, tenrijl spr. twee lünen voldoende vindt- Spr. wüst voorts op de mogelükheld der nieu we uitvindingen; televisie en exploitatie door de provincie. In Groningen kwamen er slechte 2000 abon né’*, terwül men op 7000 gerekend had; in Lel den ging het evenzoo. Spr. concludeert daar uit, dat de behoefte niet zoo groot to. De post salarissen vindt spr. wat laag ge raamd; men zal er niet bulten kunnen blüven, den directeur een gratificatie te geven. Voor het uiteenden van programma's is niets ge rekend; spr. verwacht hier belasting op; voor administratie Is ook niets uitgetrokken; spr. zou het afkeuren de administratie te voegen bü die van het G. E. B. Spr. vreest, dat het net zal gaan als, met het ziekenhuis; er was alleen een boekhouder noo dig en nu zün er al 3 klerken bü- (Gelach.) Ben groot bezwaar to voor spr. ook het ge. bruik van de belegde reserve uit de llchtbedrü ven voor de bouwkosten. Spr. vindt het geen secure belegging, omdat het nieuwe bedrüf te riskant is. Bovendien is te verwachten, dat er kasgeld geleend zal moeten worden tegen hooge rente. Spr. vraagt voorts of de weth. van financiën elk jaar 4.275,kan missen. Hoe denkt hü dat verlies te dekken? Als de gemeente niet tot exploitatie zou over gaan, wilden de distribuanten f 230 per abon né geven aan de gemeente, gedurende 5 jaar. i Dit brengt jaariüks winst; spr. heeft dat 11e- i ver; beter één vogel...... enz. 1 De heer BULENS meent uit de gemeente- i programs van alle partijen te kunnen lezen, I dat al deze partijen voor dit monopolistisch i bedrüf door de gemeente kunnen zün. Het verwüt van speculatief handelen vindt spr. frappant. Het college speculeert niet met i het gemeentebelang. Spr. ontneemt de tegenstanders de illusie, dat de toestellen zoo goedkoop zullen worden, 1 dat zü te prefereeren zün boven distributie; i spr. toont dit aan de hand van cüfers uit een vaktüdschrlft aan. Spr. acht de distributie, zooals de gemeente die zich voorstelt, een grootte verbetering. i Uit de cüfen. dat 170.000 gezinnen In ons land bü centrales zün aangesloten, waarvan alleen 62-000 in Amsterdam, blükt. dat er wel behoefte aan is; deze zal toenemen. Spr. verwacht niet, dat de gemeente zich met den handel van luidsprekers zal ophouden; de particulieren zullen eerder meer luidsprekers verkoopen, dan bü de distributie door parti- 1 culleren; in Arnhem nam deze verkoop ook toe. Spr. Is overtuigt, dat de exploitatie-rekening 1 goed to. De mogelükheld voor alarm enz. acht 1 spr. ook een voordeel. soon de noodige aanwüzlngen geven en de ad ats men niet weet, waar men aan toe is. Voorts heeft de wethouder niet geantwoord op spr.’s opmerking t. a. v. den tweeden post. Spr. hand haaft zün bezwaren t. a. v. de kosten der lam pen en het noodige personeel. Voor reserveerlng vindt spr. niets op de be grooting. Is voorts de geraamde winst vol te houden. Spr. verwacht niet meerdere aansluitingen. Practlsch voldoen Hulzen en Hilversum in de behoefte; als er vraag was naar meer lünen, dan hadden de particulieren daaraan ook kun nen voldoen. Spr. oordeelt de onderneming nog speculatief, om winst van een bedrüf in een nieuw bedrüf te steken, waarvan de uitkom sten nog niet zeker zün. De heer KEESOM kan niet aannemen, dat een jongste bediende de volledige administratie kan voeren; daar is een ter zake kundige boek houder voor noodig. In '34 en ’35 de moeilüke jaren, zal er een nadeellg saldo komen. De be ëindiging van het P.E N.-contract in ’38 Is voor spr. een aanleiding temeer om voorzichtig te zün. De gelden uit de bedrüven moeten liquide blüven. Waar de reserve 92.000 bedraagt, kan spr. niet begrijpen, waar men 162.000 vandaan haalt. De heer KEYSPER merkt op, dat het adres van den Middenstand niet venult den Raad verdedigd to; als de Middenstand adresseert zonder zün licht op te steken, moet hü dat zelf weten. Spr. dringt voorts aan op behoud van den particulieren ophaaldienst, ofschoon spr. tegenstander blüft van deze bülage. Spr. voelt meer voor de idee van den heer Stout jesdük. De heer VENNEKER Is door den weth. naar zün voldoening beantwoord. Reeds vóór de overeenkomst mochten de dis- tribuanten met anderen spreken over de kwes tie. Dat bedoelt spr. met zün bewering: het mes op de keel zetten. Van den weth. v. financiën vraagt spr. nog. of hü het niet moellük acht, later geld te krij gen op de geldmarkt, tegen een behoorlüke rente. De heer 8TOUTJESDIJK vindt het minder riskant voor eiken abonné 230 te heffen van dat Is directe winst van Dit is het officiééls My medicinale middel ter MB opwekking en verkwik king asMa* f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13