Een feestgetij ALKMAARS BURGERVADER JUBILEERT i s 1 I B' Zeer vruchtbare bestuursperiode •1 -'WW i VRIJDAG 10 JUNI UWs en 1 AA De politie I 81 *ïi 4 Wat onder zyn krachtige kundige leiding tot stand gekomen ie H. M. de Koningin te Alkmaar 1 Dec. 1919 1 Juni 1932 nu w. «n i - Alkmaar, middelpunt van onderwüs-inrichtingen Wat nog 4U Nederland ivw 4 Nederland 1981 4M N tnd 1988 AB.. Bloei der bedrijven besloten tot In- i w. Eenige cijfers Is ges De brandweer gereorganiseerd Vóór 12l/2 jaar De tramtragedie t r I a I I MtJnbaOw Boe ton Mijnbouw Al* Exploratie Wie het bestuur mede gevoerd hebben Een welgeslaagde foto van mr. W. C. Wendelaar, den in alle lagen der bevolking gezienen burgemeester. Als hoofd der politie trof mr. Wendelaar maatregelen, welke het mo lelijk maken, dat de vreemdelingen 's Vrij dags rustig ’t drukke kaasmarkt gedoe kunnen gadeslaan Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Wendelaar, is het bezoek aan de Alkmaarsche kaasmart-in-zomertooi ten zeerste toegenomen. Bank au Koloniale Bank Indische Bank Gert Bandal-Mlj. 8 87 92; 78 8 87 Hoewel niet door de gemeente gebouwd, noe- gebracht. Zeer merkwaardig was het daarom, dat kort na zyn In functle-treding, op Zaterdag 11 September 1920 H. M., onder buitengewone deelneming der bevolking. Alkmaar met een be zoek vereerde. Nogmaals werd een bezoek gebracht op 8 Oc tober 1923 by den 350sten gedenkdag van Alk- maars ontzet. neg eren 230, >5-85 0 «t DO. 10- 1N SU 100 It 0. 14 r. L a dijk len Onliever Calvo Delft Alg Kunstzijde Van Bertel s Pat. Nieuwe Philips Küch AccourtMk Ned. Ford tadustr Bwitenlaad BeUUehem Steel O 8 Leather Intern. Nickel 54 2 4 8! 10 II 4i Tot slot geven we nog enkele cijfer* De bevolking bedroeg op 1 Januari 1920 23.778, terwUl In 1922 de 25.000ste burger werd geboren. Op 1 Januari 1932 was het zielenaantal In onze gemeente gestegen tot 28.751. De begrootlng, die in 1920 een bedrag van 3371304.19 tot eindcijfer had. beliep in 1932 een bedrag van 3.228.333.16. stuk* Eend. Pond, stuk* vlug. 1180, Wor- 1.08- van 799 uiten 25.00 telen aren 1ste -25. lack -« P« i le 130, -13, len. -13 B— >50, xxt JXt P» -85, bela -U To- i 0 per ide 13M 27-28 labar. 2-30 0 per P wit -390; 1 100. pond; 13— -10; elein 53; 630; Oe omgeving van de Groots Kerk heeft de laatste 11H jaar groots verandering ondergaan. Hierboven een typisch door- kijkje,. b(j Hoags Hugs’". 3.80, >nd- aanv. n met Prijs 13— ir 100 8000 K.G. -9.oa per 7| 114 56 Na veel strijd ’n nieuw ziekenhuis. satie krachtig ter hand genomen en door den tegenwoordlgen functionaris, den heer F. Rin gers. onverminderd voortgezet, getuige de aan schaffing van een tweetal auto-brandspuiten. Als onmlddeliyk resultaat hiervan kan worden vermeld, dat o.a. de gemeenten Heiloo en Oudorp hebben besloten bij eventueele branden de hulp van onze plaatseiyke brandweer In te roepen. Mindér groot waren de veranderingen in dat andere gedeelte van ’s burgemeesters departe ment, de politie. Op 1 Januari 1920 was de samenstelling van het corps als volgt: 1 commissaris van politie, 1 hoofdinspecteur, 1 Inspecteur, 1 schrijver. 6 hoofdagenten en 26 agenten, benevens 1 plant soen wachter-agent. tezamen 37 man. De functie van hoofdinspecteur werd in 1923 opgeheven, ter wijl tusschentyds eenige uitbreiding en verande ring had plaats gehad. Momenteel Is de samen stelling als volgt: 1 commissaris, 1 Inspecteur, 2 adjunct-lnspecteurs. 1 klerk. 7 hoofdagenten en 27 agenten, tezamen 39 man. De plannen voor een nieuw polltle-bureau. die reeds in een ver gevorderd stadium verkeeren. kunnen wegens den flnancleelen toestand nog niet tot uitvoering worden gebracht. Lang heeft Alkmaar gesukkeld met een stads verbinding. Het goede oude paardentrammetje voldeed al lang niet meer. Te onzaliger ure is toen de om zetting gevolgd in de z.g. tractortram. Deze heeft Alkmaar tot een bezienswaardigheid gemaakt voor den vreemdeling zy het dan ook niet in gunstlgen zin. Aan de Stadskas heeft deze heele geschiedenis ettelyke tienduizenden gekost, ter wijl zy niet erg bevorderiyk Is geweest voor het goede humeur van diverse raadsleden, pers en publiek. In de raadsvergadering van 7 Maart 1929 werd besloten aan de N. V. Alkmaarsche stadstram vanaf 1 Januari tot uiteriyk 1 Juli een maan- delyksche subsidie van 250 te geven en tevens om aa nde firma van Geelen en van den Berk- hoff concessie te verleenen tot het laten ryden van autobussen binnen de grens der gemeente. kring vervuld, die niet in het minst in de tyden van gruweiyken oorlog, die achter ons liggen, veel arbeid en veel vernuft, veel toewyding en veel tact van u zal hebben gevorderd. Dat gjj nu. in den moeliyken tyd van vrede na den oorlog u aan de taak wilt wyden de gemeente Alkmaar te helpen besturen, een taak die zeker niet minder van uw krachten zal vragen, na weer hernieuwing moet plaats hebben van zoo veel. wat ten gevolge van den oorlogstoestand ook In de gemeentelyke huishouding Is verstoord, dat doet ons veel goeds van u verwachten. Da practyk van de gemeentehuishouding is u on bekend; gy zult u daar geheel moeten In werken. Die moeiiykheld echter, daar ben ik geheel ze ker van. zult gU spoedig overwinnen. Al waart gy ons tevoren onbekend, uw goede naam Is u voorafgegaan; een goede naam, zegt de predi ker. Is beter dan olie. Ik hoop, dat het u gegeven moge zyn die eigen schappen te bezitten, die u maken tot een goed burgemeester, een bekwaam en tactvol voorzit ter van den raad, een werkkracht in het college van burgemeester en wethouders. Dat gy een goed burger van deze stad zult zyn. dat wetest wy reeds En hiermede, mr. Wendelaar, verklaar Ik u geïnstalleerd als burgemeester van Alkmaar en verzoek ik u van my den ambtsketen over te nemen en den voorzltterszetel te willen bezetten. Nadat burgemeester Wendelaar den voorzlttera- stoel had ingenomen, hield hy zyn eerste rede. Na het werk van zyn voorganger te hebben gememoreerd, hield hy een beschouwing over de verschillende bronnen van bestaan in deze gemeente en besloot aldus: Welaan dan; met de plechtige verzekering, dat ik mjjn geheele persoonlykheid zal geven ten dienste van Alkmaars belang, aanvaard ik het ambt van burgemeester van Alkmaar, daar- by de bede uitsprekende, dat my het verstand, de kracht en de liefde mogen worden geschon ken. welke noodig zullen zyn om in elk geval spoedig en juist te zien, op Welke wyze Alk maars belang het beste Is te dienen. In 1927 werd besloten aan de R. K. Lyceum alhier een jaariyksche subsidie, ten hoogste 6.000.— bedragende, toe te staan. Zeer veel Is gedaan om Alkmaar in werke- lykheld te doen zyn de centrum-gemeente van Noordeiyk Noord-Holland. Daartoe was noodig de water en landwegen naar en in Alkmaar be- langryk te verbeteren. Ziehier, wat op dit gebied tot stand kwam. In zyn eerste rede wees de burgemeester op het belang van de totstandkoming van de Westfriesche Kanalen-plannen, ter uitwerking i waarvan de Raad op 7 October 1920 een credlet van 6.000.— beschikbaar stelde. Voorts werd financieele medewerking verleend voor de aan-* leg van het kanaal AlkmaarKolhorn en de verbetering van den vaarweg In het Alkmaar- dermeer. In 1921 werd besloten tot vergrootlng van de sluis aan de Zeswtelen. hetgeen voor de scheep vaart een belangryke verbetering beteekende Onmlddeliyk hierna dienen we te noemen de electrlficatle van de spooriyn AmsterdamAlk maar en HaarlemAlkmaar, welker totstandko ming feesteiyk werd gevierd. Wat de wegen naar Alkmaar betreft, was de beruchte Twuyverweg een der eerste, die werd verbeterd; de aanbesteding hiervan had op 18 April 1929 plaats. In het begin van 1931 werd besloten tot verbreeding van den Bergerweg, het omleggen van de Houtvaart en het bouwen van een nieuwe brug ter plaatse, terwyi men nu met man en macht bezig is het resteerende weggedeelte en de Barnebrug te verbeteren. Voorts Is men op het oogenbllk druk doende aan de verbetering van den Kennemerstraat- weg. In 1923 werd besloten tot verbreedlng van de Texelsche Brug, terwyi in 1929 de Rootoren- brug vernieuwd werd en thans ook de Bokken- brug gemoderniseerd wordt, om meer aan de eischen van het toenemende snelverkeer te kunnen voldoen. Het maken van een tunnel onder den Berger- overweg behoort voorloopig weer tot de vrome wenschen. die in de toekomst vervuld zullen worden. Hoewel de raad op 26 Juni 1930 een credlet van 1500.beschikbaar stelde voor het uitwerken van plannen dienaangaande, werd in de Nieuwjaarsrede van 1932 erop ge wezen, dat de kapitalsultgaven tot het strikt noodzakeiyicg moesten worden beperkt en de plannen voor onbepaalden tyd moesten worden opgeborgen. Wat de wegverbelering in Alkmaar zelf be treft. herinneren we aan de verbreeding van het Scharloo, waartoe in 1926 werd besloten; het maken van de Laurensstraat en de verbetering van den hoek LangestraatChoorstraat; de as- phalteerlng van Langestraat en Laat. Voorts besloot de raad op 18 Februari van dit Jaar om medewerking te verleenen tot het ma ken van een verbindingsweg naar den Kanaal- In aansluiting op den ontworpen Provlncla- weg AlkmaarBehagen. Verbetering der wegen naar en in Alkmaar hU de teugels strak in tuinden, zoodat em- •üse ordeverstoringen onder zijn voorzit- Toen burgemeester Wendelaar te Alkmaar kwam was het zeer lang geleden, dat H. M. de Koningin een officeel bezoek aan onze stad had men we nog het St. Ellsabethszlekenhuls en bet R. K Lyceum aan de Bleekerekade. Van de zwemschool zouden we eigenlUk moe ten zeggen Jets wat nóg niet tot stand kwam”, maar de in Juni 1922 aangebrachte vergrootlng dient toch volledigheidshalve te worden vermeld. Voor het overige zal er wel geen verschil van meening bestaan; een af doende verbetering ia dringend noodig. 86 39 21 14 85 86 i Een van de belangrykste besluiten uit dit tUdvak, en tegeiykertyd een. dat de meeste po litieke en andere stof heeft opgeworpen, is de beslissing om het oude Stadsziekenhuis aan de Paternosterstraat te vervangen door een nieuw en modern Ingericht. Men herinnere zich, dat tenslotte een compromis gevonden werd, waar op de strydende partyen tot elkaar kwamen. We willen zonder op dezen stryd in te gaan eenige feiten en data vastleggen. Den 2en Mei 1923 werd door den raad een commissie benoemd, die had te onderzoeken de explottatle-mogeiykheld van een modern Cen traal Ziekenhuis met klasse-verpleglng op neu tralen grondslag. Op 9 Juli 1925 werd besloten de overgelegde plannen tot Inrichting van het Cadettenschool- complex tot een Centraal Ziekenhuis tot uitvoe ring te brengen en B. en W. dientengevolge te machtigen den bouw volgens die plannen aan te besteden, met dien verstande, dat omtrent de gunning niet zal worden beslist alvorens ze kerheid is verkregen, dat het bedrag wegens giften en subsidies, door de ziekenhulscom missie als noodzakelyk genoemd, ook inderdaad verkregen zou worden. Aan burgemeester en wethouders werd een credlet toegestaan van 489.500.terwyi Provinciale Staten om een jaariyksche subsidie van 20.000.zou wor den gevraagd. In zyn vergadering van 3 Maart 1927 besloot de Raad het complex der voormalige Cadetten school van het Ryk aan te koopen voor 183334 en tot verbouw en Inrichting over te gaan. Den 30en Mei 1929 werd het nieuwe zieken huis In gebruik genomen, terwyi In 1930 de elndrekening werd vastgesteld op een totaal bedrag van 821.318.70. Aan het hoofd van de inrichting werd geplaatst een directeur-genees- heer, die tevens belast is met den Oemeenteiy- ken Geneeskundigen Dienst. terschap niet zijn voorgekomen. Met enkele geestige opmerkingen worden felle kemp hanen soms ontwapend. Telkens klinkt zijn gulle lach om een rake Interruptie, waar van hijzelf ook niet afkeerlg te. Zijn gevoel voor humor staat hem by. om zoo menige moeilijke situatie te overwinnen. Boven allen lof verheven is zijn onpartij digheid. Nooit zal men aan hem merken, of hy staat tegenover een Intlemen geest verwant dan wel een polltieken of socialen tegenstander. Trouwens het feit, dat hy steeds even prettig samenwerkt met colle- jradltioneel zou zyn, als.wy aan deze felicitatie den wensch verbonden van het zilveren ambtsjubileum. Wij weten echter dit niet te mogen doen, t.yi zulk een wensch te egoïstisch zou zyn.\wy willen dezen burgemeester heel giaag behouden, maar we beseffen volkomen, dat voor een man met zooveel talenten als mr. Wende laar, het burgemeesterschap van Alkmaar niet de elndsport van zyn levensladder kan 'zyn. Lang was het onzeker In welke rich ting zyn ambities ilngen. Soms leek het, of hy zou opklimmen in de stedeiyke ma gistratuur. Een andere maal, toen hy met succes medewerkte aan het arbitragewerk van den Volkenbond, scheen zyn weg te gaan leiden naar d. regionen der interna tionale politiek. Totdat voor enkele maan den zijrf verkiezing volgde tot lid van het dageiyksch bestuur der Liberale Staats party. Deze verkiezing wettigt de voorspel ling, dat hy na korten of langeren tyd zyn Intrede zal doen in de landspolitlek. Of we dan onzen burgemeester nog lang zullen behouden, is een vraag welke wy niet bevestigend durven beantwoorden. Welke positie mr. Wendelaar ook op den duur moge verkiezen, wy zyn er van over tuigd, dat hy overal een uitstekend figuur zal maken en dat hy daar in korten tyd dezelfde sympathie zal verworven hebben als hier In Alkmaar. Historie schrijven over een tydvak. dat men zelf heeft meegeleefd, is geen gemakkeiyke taak. Zelfs met het hei ligste voornemen om al het 'gebeurde objectief weer te geven, ontkomt men niet aan het ge vaar, de gebeurtenissen van zoon tydperk te zien door een eigen bril. Een bril, waarvan de glazen onwillekeurig Iet wat gekleurd zyn. Im mers, wat op ons zelf den meesten Indruk maakte, wat wy hebben aangevoeld als van groot belang en gewicht, biyft het langst en het sterkst in ons geheugen Wat niet zeggen wil. dat an deren dit op dezelfde wyze gezien, in dezelf de mate als belangryk gevoeld hebben. Met dit excuus by de hand, willen we trach- tegi hier In kort bestek #eer te geven de ge schiedenis van het 1214- jarig burgemeesterschap van mr. W. C. Wende laar. Twintig jaar lang had mr. Wendelaar’s voor ganger. de heer G. Rip ping, als een wys, be leidvol. maar ietwat ouderwetsch-depotisch vader over de groeiende gemeente Alkmaar' ge- heerscht. De heer Rip ping was burgemeester van onze gemeente van 11 September 1899 tot 1 November 1919. De minder gunstige gezondheidstoestand noopte hem ontslag te vragen uit zyn functie, hetwelk hem by Konlnkiyk Besluit van 19 Augustus 1919 no. 15 werd verd verleend. Den 14en Augustus, toen de toenmalige raad in zyn oude samenstelling voor *t laatst byeen was de gemeenteraadsverkiezingen waren juist geweest nam de heer Ripping van hem afscheid en den 28en October d.a.v. van den nieuwen raad. Ter nagedachtenis aan hetgeen de heer Rip ping tydens zyn ruim 2O-jarig burgemeester schap hier heeft verricht, werd den 25en Juli 1921 in den Hout de bekende Burgemeester Rlp- plng-bank onthuld. a Is we dan een oogenbllk trachten te ontleden, waarom deze Jubilaris zoon gezien magistraat is, en waarom men hem in zooveel groote plaatsen als burge meester wenschte, dan is, dunkt ons, dit t antwoord: wyi hy zich met hart en ziel geeft aan zyn gemeente; omdat hy zyn grootste werkkracht en zyn veelvoudige talenten volkomen in dienst stelt van stad en burgery; maar vooral, omdat hy zyn ambt en zyn gemeente lief heeft. Die liefde maakt hem de onvermydeiyke teleurstel lingen drageiyk, zet hem heen over per- sooniyke krenking, die in den stryd der be langen zoo gemakkeUJk ten deel valt aan hen, die als onpartydig leider boven het strydgewoel staat. Burgemeester Wendelaar is een volmaakt gentleman in den echten zin des woords. Dat toont hy overal en ten allen tyde, het- zy in zyn residentie, wanneer men hem over bestuurszaken komt, «preken, hetzy by de ontelbare gelegenheden, dat hy als eere-voorzitter of als beschermheer een werkzaam aandeel heeft In feesteiykheden van allerlei aard. Ieder, die hem iets te verzoeken heeft, ontvangt hy even hoffeiyk en vriendeUjK, zelfs dat een niet-lngewyde by het ver laten van ’s burgemeesters kabinet, ver heugd meent zyn zaak al voor drie-kwart gewonnen te hebben. Later leert de practyk dan wel eens, dat een vrlendeiyke ont vangst en een gewonnen zaak niet altyd •yronlem zyn. Over den burgemeester als leider der taadszlttlngeiï, hebben wy in diverse raads- overzlchten al meermalen geschreven. Byna ongeëvenaard is zyn talent om zelfs de meest ingewikkelde debatten te lelden. Als hy dan aan het slot van langdurige en verwarde besprekingen zyn analyse der vaak geeft, zal ieder moeten bekennen, dat het zóó en niet anders is. Zonder dat men het hinderUJk voelt, heeft Bij Konlnkiyk Besluit van 4 November 1919 no. 36 werd mr. W. O. Wendelaar be noemd tot burgemeester van Alkmaar. Den 1 Januari 1882 te Amsterdam gebo ren. volgde hy aldaar het lager en gymna siaal onderwUs; studeerde van 1901 tot 1906 te Utrecht In de rechten, waar hy In 1907 promoveerde en zich als advocaat te 'sGra- venhag< vestigde. In 1912 werd hy aangesteld tot com mies aan het depar tement van oorlog, en Werd hy in 1917 benoemd tot hoofd commies en 1 Juli 1919 dus kort voor zijn benoeming te Alkmaar bevor derd tot referenda ris. By zijn installatie maakten de heeren A. F. Thomsen, mr. D. Sluis en mr. A. J. M. Lees berg deel uit van het college van burgemeester en wethouders, hoewel by de Installatie het woord werd gevoerd door mr. W. O. Bosman, die, wegens ongesteldheid van den heer Thom sen, tot tydelyk wethouder was benoemd. Op 12 Augustus 1921 nam de heer D. Sluis ontslag als wethouder en werd in zyn plaats gekozen de heer J. Cloeck. Den 4en September 1923 werd het aantal wet- houderszetels uitgebreid tot 4 en gekozen de heeren A. F. Thomsen, mr. A. J. M. Leesberg, J. Ringers en J. Westerhof. Na de raadsverkie zingen van 1927, toen het elftal gevormd werd, werd het aantal wethouderszetels weer op 3 teruggebracht en de heer Westerhof niet herko zen. In 1930 kwam de groote verandering. Wethou der Leesberg had z’n portefeuille neerge legd en de heer Kla ver was hem opge volgd. In de emotie volle vergadering van 13 November werden twee besluiten geno men, welke het ge heele college uit elkaar rukten. We bedoelen de kwestie der loonen in werkverschaffing en de verklaring, dat de heer Ringers de porte feuille van Publieke Werken niet behoorde te beheeren. Hierna werd met de elftal-politiek radicaal gebroken en vla de z.g. Roomsch-Roode sa menwerking. werden de heeren Westerhof. Klaver, van Slinger land en Bonsema tot wethouder gekozen. In September 1931 na meer tot stand kwam 93* 79 oen de heer Wendelaar tot burgemees ter van Alkmaar benoemd werd, zal menig burger, wien ’t welzyn der stad ter harte ging, met eenige vrees deze Ko- ninkiyke uitverkiezing hebben vernomen. Wellicht vond men Alkmaar een 'te be langryke stad om daarop te experimentee- ren, hoe een departementsambtenaar nog wel een uit militaire regionen zou voldoen als hoofd der burgerlyke gemeente. Het was dan ook begrypeUJk, dat loco- burgemeester mr. W. C. Bosman in zyn installatierede er op zinspeelde, dat de practyk der gemeentehuishouding den nieuwbenoemde vreemd was. Hy gaf ech ter tevens uiting aan zyn vaste overtuiging, dat deze moeilijkheid spoedig en volkomen overwonnen zou worden. Immers, zoo zeide hi,* ,uw goede naam is u vooraf gegaan; en een goede naam zegt de Prediker, is beter dan olie.” Een achtste eeuw is sinds deze woorden gesproken werden, voorby gegaan, en de allesoplossende tyd heeft ook antwoord ge- gegeven op de al dan niet uitgesproken vraag: Wat heeft Alkmaar van zyn nieuwen burgemeester te wachten. Men zal ons hopen we niet van laffe vleierij of oogendienari' beschuldigen, als wy aet antwoord op die vraag vertolken met deze woorden; Alkmaar heeft *t met zyn burgemeester buitengewoon getioffen en het geslacht van heden is Hare Majesteit en Hacr raadgevers ten zeerste dankbaar e dat zy indertyd de benoeming van dezen uitstekenden stadsbestuurder bevorderd hebben. Dit is niet enkel onze persooniyke mee ning, maar ook de Innige overtuiging van de honderden stadgenoot* n, die het genoe gen hadden met burgemeester Wendelaar in functie persoonlijk kennis te maken. Nog welsprekender is de getuigenis van bulten de stad. Is het niet opmerkenswaar- dig, dat de man die voor 13 K jaar zelf zei de van gemeentezaken nog zoo weinig te weten, nu reeds enkele Jaren voorzitter is van de seml-officieele Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten? Of dat by vacatures in de grootste ste den van ons land zyn naam telkens ge noemd wordt als een der ernstigste Candi da ten? Zóó zelfs had de faam van zyn bestuurs talenten zich verbreid, dat we verklap pen hier een publiek geheim het college van wethouders in een groote stad, ernsti ge pogingen deed om Juist hem als burge meester benoemd te krijgen. de gisteren besloten tot gemeenteiyk Radlo-dlatrl- ‘*^;*t* Meerdere jaren genoot ook het onderwys de byzondere zorg van den burgemeester. Hieron der doen we volgen, wat in de laatste 12 K jaar op dit gebied tot stand kwam. In 1920 waren In deze gemeente 6 gemeente scholen, 1 burgerschool en 1 meisjesschool; voor het byzonder onderwys 1 R. K. meisjes- en 1 R. K. jongensschool, benevens een school voor christeiyk onderwys. In de laatste jaren vooral heeft het aantal scholen een groote uitbreiding ondergaan en is in haast elke wijk van de stad een modern tngericht schoolgebouw verrezen, terwijl be staande Inrichtingen die niet meer aan de eischen van den tegenwoordlgen tyd voldeden, eveneens werden vervangen. Momenteel zyn er In Alkmaar voor het Ge woon Lager Onderwys 9 gemeentescholen; 4 R. K. jongens en 4 R. K. meisjesscholen en i scholen voor christeiyk onderwys; voor het uit gebreid lager onderwijs heeft men de beschik king over 1 gemeenteschool. 1 R. K. jongens- er en R K. meisjesschool, benevens 1 christelyki school. Voorts Is een school voor buitengewoot lager onderwys verrezen. Pelrolein Dordtaoha Pternlarua Gaboee Kon Olie Perla* Peudawa Oonunantal OU aheu omen oü Het trotsche Waaggebouw, dat bij Verschillende feeste lijke gelegenheden, op initiatief van den burgemeester, door schijnwerpers verlicht wordt. Een der diensten, die onmlddeliyk onder den burgemeester ressorteert. Is de brandweer. Deze is in de laatste jaren geheel gemoderniseerd. Den 14en Mei 1920 werd daartoe besloten en een credlet van 17.000.toege staan voor het aanschaffen van nieuw materiaal waaronder o m. motorspuiten en het verande ren van het voorhanden zynde. Tevens werd e enbedrag van 840 beschikbaar gesteld voor het in richten van het perceel Laat no. 41. waar momenteel de hoofd lost Is gevestigd. Onder leiding van den toen- maligen commandant, den heer 8. Frayman, werd de reorgani- De dienst der verschillende bedrijven la In dezen tyd ook zeer uitgebeeld. Niet alleen ont stonden nieuwe, doch ook de ^service" der reeds bestaande werd vergroot. Den 7en October 1920 werd stelling van het gemeente- lyk grondbedryf. Ook de gemeentelyke Uchtbedrijven mochten zich in de afgeloopen jaren tn een steeds grooteren bloei verheugen. Zoo werden o.m. met de volgende gemeen ten contracten afgesloten voor levering van gas. waardoor eens te meer naar voren treedt het stre ven van het gemeentebe stuur om Alkmaar te ma ken tot centrum van de omgeving: Bergen <1923- Helloo <19241, Oudorp <1926) en Koedyk <1930). Hoewel niet een bedryf In den algemeenen zin. en dus eigenlijk niet beboe rende tot de korte opsom ming. die wy hierboven gaven, mogen we toch niet de Instelling van het Maat- schappeiyk Hulpbetoon, ter vervanging van het Bur- geriyk Armbestuur, onver meld laten. En tenslotte Is Raadsvergadering instelling van butie-bedryf. In de buitengewone raadszitting van Maan dag 1 December 1919 werd de nieuwbenoemde burgemeester geïnstalleerd. Voorzitter dezer vergadering was aanvankelyk de loco-burgemeester mr. W. C. Bosman. Aanwezig waren de raadsleden: Mevr. Wee- lerhofKoopal. mevr. AukesTimmer en de heeren Sluis. Leesberg. Govers, Bak Keysper, Westerhof. v. Veen. Cloeck. Verkerk. Oskam, H. E. Bosman. Veen. Ringers, v. d. Bosch, v. 1 Veer. Nadat de heer Wendelaar door de heeren V. d. Bosch. Verkerk en Donath was binnengeleid, hield mr. Bosman de Installatierede. Uitvoerig weidde hy uit over de *L onjuiste wyze, waarop volgens de- Nederlandsche wetge ving een burgemeester benoemd wordt, om al dus te vervolgen: Toen wy uwe benoeming boorden, grepen wy naar den Staatsalmanak en vonden u als re ferendaris aan het departement van oorlog On getwijfeld hebt gy daar een belangrijken yrerk- In het openbare leven trad mr. Wen delaar op den voor grond door de ver schillende functies, die hy bekleedde. O.a. was hy adjunct- secretarls van de Staatscommissie in zake werkloosheid en adjunct-secretaris by het instituut voor Rykswonlngbouw, hetwelk namens de regeering de contröle in handen heeft over den arbeiderswoningbouw met Ryksvoorschot; secretaris van 1 Nederland sche Lyceum te 's-Gravenhage; bestuurslid van ..Concert Diligentia" en cammlssarls van Toezicht van het Konlnkiyk Muziekconserva torium. Tydens zyn sollicitatie diende mr. Wendelaar als le luitenant by de huzaren. van diverse kleurschakeeringen, daarvan bewijs genoeg. Als Katholiek wenschen wij op nog iet* anders den nadruk te leggen. Hoewel van zelfsprekend, een burgemeester die geheel onze beginselen is toegedaan, het ideaal zou rijn, waardeeren wij het zoo bijzonder in dezen magistraat, dat hij zooveel moge lijk met onze billijke verlangens rekening houdt. Dankbaar gedenken wij zijn pogin gen, om hier voor ons beleedigende tooneel- stukken te weren. Verder zal het ieder Christenhart goed gedaan hebben, te be merken, dat deze burgemeester niet schroomde, als het te pas kwam, openlijk te getuigen van zijn geloof in God en Zijn Voorzienigheid. Voor dit alles is de geheele burgerij hem dankbaar en grijpt daarom de gelegenheid van dit koperen jubilé aan, om haar bur gemeester, die hier inderdaad den zooveel misbruikten naam van burgervader ver dient, te danken, te huldigen en geluk te wenschen. Ook wij courantenmenschen, die meer dan vele anderen met den jubilaris in aan raking komen, willen hier openlijk onzer, dank betuigen voor de ongestoord prettige medewerking, welke wij bit het uitoefenen van onze taak van dit hoofd der gemeente mochten ontvangen. En aar dezen dank verbinden wij onze hartelijke gelukwen- schen met het jubileum wat gevierd gaat worden. -- r orgen wordt het feit herdacht, dat de jyi heer mr. W. C. Wendelaar voor 12 H jaar tot burgemeester van Alkmaar werd benoemd. Ofschoon in het algemeen koperen jubilea zich niet bepaald leenen tot uitbundig feestvertoon, achten wij het goed gezien van de Alkmaarsche burgerij, om in dit bijzonder geval dien dag niet zonder meer voorbij te laten gaan. Hier immers geldt het een ambtsjubileum van den eersten burger der stad; van een ma gistraat, wiens ambtsdaden voor het welzijn der gemeente van het allergrootste belang rijn. ’t Is dan ook begrijpelijk, dat men deze herdenking wil aangrijpen om openlijk uiting te geven aan de gevoelens, welke de burgert/ koestert ben opzichte van haar eersten bestuurder. de verkiezingen werd dit zelfde college op nieuw benoemd. Gemeentesecretaris was by den aanvang van mr. Wendelaar’s bestuurs periode de heer Donath. Op 11 Januari 1923 volgde de benoeming van den heer A. Koelma die 1 Maart d.a.v. in functie trad. In van een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 15