ALKMAAR Ac JAN DE VRIES N.V „De Tiltenberg” ingezegend H. VERGADERING VAN DEN RAAD Wisselkoersen He ee Sc SPECERIJEN DROGERIJEN CHEMICALIËN - VERFWAREN ZATERDAG-NUMMER DE INZEGENING VAN DEN „TILTENBERG”TEVOGELENZANG OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN Hinderwet Jubileum burgemeester PROVINCIAAL NIEUWS ANNA PAULOWNA Concert Moederhuis van de Vrouwen BURGERLIJKE STAND FAILLISSEMENTEN Gelukwenschen De wydingiplechtigheden Hui GEOPEND ALKMAAR De nieuwe tijd eischt nieuwe wegen Plechtige inwyding door Z. H. Excè. Mgr. J. D. J. Aengenent TOT7UUR ’•AVONDS Dankwoord Moeder Margriet Rede Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent IA( Mas E Secretarie gesloten Een cultureele beweging By de inzegening van het Moederhui» der Vrouwen van Nazareth „Tiltenberg” te Vogelenzang maakten wy nog bovenstaande foto; van links naar rechts: Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Moeder Margriet en Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris- generaal van het Bisdom Haarlem. Geheel links: de burgemeester van Bloemend aal, jhr. mr. A. de n Tex, MONNIKENDAM HOORN van Nazareth Diep doorleefde innerlijkheid VRIJDAG 10 JUNI Ktelfshoven krijgt 7 stem Za- 8. Finale. Alkmaar Wgrvaexi BERGE loco- heer J. Westerhof, gemeentebestuur bood spreker DONDERDAG. Juni. Vorige zUn van de Internationale Mgr. J. D. J. Aengenent VOOR HET AANNE- MEN VAN ADVER- 4 TENTIEN VOOR HET Voot □QB9E als promotor van de bewe- aan ons Keler Bela Francis Popy 1. Valse nemen. gaven zich op voor de het de die terugbrengen gezegd „Bi) Na het lof vereenigden de aanwezigen zich in den refter, waar allereerst Moeder Margriet naar voren trad en Mgr. hartelijk dankte voor langs hutelijk van beli ziekte ei dierbare mochter Open 11 Zeeree rw aan den aan dok Terbur zij aan M reder betul*ex lijken d WUt Oad IS ONS KANTOOR modern aan de Houten! per jaar fa Schi Voor velks v overlijdt Vader. Heer hoedt I »«r 7-8 Hotel „i He sterk soon breni punt teldlr party het dan I den ook voer voor bedel den tend de al selfs tijen in prl tijen taald Wat 1 Hiermee telyken vaa belt van on vonden. en va prijs week stel! in worde Mee kool s en koi de all< den eerste gulden met 1 sterkst kooper alleszii droeg Naai goede van dl ons vo tijen, i bos b 12 gule Voor tot 78 Dopt Cent. Vroet gen va van k tijtjes. Splni artikel, gulden sterk a sing. A vinden; gulden Onda voor ra purtijer 1 i 3 beteeke In verband met het jubileum van den bur gemeester zal de gemeente-aecretari; op terdag as. voor het publiek gesloten zijn. van den directeur en zal zijn stem uitbrengen op dr v. Kalfshoven. nummer 18 van de lijst van sollicitanten. (De heer Geel kornt ter ver gadering). Benoemd wordt dr. van Voorst met 14 stemmen, dr. men. B. en Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York (cable) Rome Praag Madrid Katholieke die hoe langer hoe keert tot God, zooals Z. H. als het dat juist in dit heef. m'. die zulke rijke vruchten voortbrengt Tenslotte wil de Graal ook zijn een cultureele beweging. Zjj tracht een eigen stijl te brengen in baar tooneel, zang en dans, versleringskunst, en zelfs ontspanning, om. zoo haar deel bij te dragen In de vorming van een eigen Katholie ke cultuur onder ons volk. Zy zoekt naar uitingsvormen voor haar Idealen, zij kan im mers niet anders dan wat diep-lnnerljjk In haar leeft, ook naar bulten doen uitstralen. Het leek mij goed op dezen plechtlgen inwy- dlngsdag op deze enkele punten te wijzen. En Ik wil eindigen met den wensch. dat de Con gregatie der Vrouwen van Nazareth steeds mag toenemen In bloei, en dat vooral het aantal no vicen voortdurend grooter mag worden. Dit lee- kenapostolaat heeft nog vele krachten noodlg. Jonge vrouwen, die op de eerste plaats want dit Is het voornaamste streven naar eigen heiligheid. Die zich geheel willen geven en zlch- zelve volkomen willen vergeten, om alleen voor God te leven. Vrouwen, die onze jonge meisjes willen opvoeden tot flinke huismoeders, vrou wen ook, die willen meewerken, de Graalbewe ging te maken tot een cultuurbeweging in den vollen zin des woords. En daarom zou het zoo goed zjjn. dat juist jonge vrouwen, die talen ten hebben, juist zij die iets kunnen, hetzij In de muziek, zang of dans, poezle of kunstnij verheid, 8f wat dan ook. zich aansluiten bjj de Vrouwen van Nazareth, en haar talenten In dienst stellen van het Apostolaat. Aan zulke ta lenten is nog gebrek. Want de Graalbeweging zal de uitingsvormen van haar eigen ideeën en idealen tenslotte zelf moeten vinden, zij kan dat niet aan anderen overlaten, zij moet er haar eigen hart, haar eigen overtuiging In kun nen leggen. Ik eindig met nogmaals Gods zegen over dit huls af te smeeken en den wensch te uiten, dat het moge gezegend blijven In lengte van dagen. Benoeming scheikundige, plaats vervangend directeur van den keuringsdienst voor waren. Benoeming scheikundige, plaatsvervangend directeur van den keuringsdienst voor waren. (Bijlage Nr. 80). In verband met het aan den scheikundige Het comité tot herdenking van het 13H-jarig ambtsjubileum van burgemeester mr.,,yv. C Wendelaar deelt ons mede, dat het program - ma op 11 Juni aa. thans definitief als volgt Is samengesteld: 1. Om half elf vrn precies: zang-aubade door ■ea honderd schoolkinderen in de Langestraa*. ▼oor het stadhuis, alwaar de burgemeester zich met gezin op het bordes zal bevinden. 3. Des namiddags 3V4 uur: bijzondere raads zitting. Alleen voor genoodtgden en hen, die op hun verzoek een toegangskaart ontvingen. 3. Ten 4 ure n.m In de trouwzaal van het stadhuis huldiging door het comité utt de bur gerij De toegang moet met het oog op de ruimte beperkt worden tot het stadsbestuur en de circa 100 comité-leden 4. Ten 8 ure n.m muziekuitvoering in den muziektuln door alle plaatselijke orkesten ter eere van den burgemeester, die daarbij aan wezig zal rijn. Toegang vrij voor iedereen 5 Ten 10 30 n.m llchtstoet met muziek van maar dat komt omdat bij Moeder Mar- „nlets ónmogelijk is Vrouwen van Na- Pauze. 5. Ouverture Romantlque, g. Suite Ballet, 1. Entree Mazurka; 3. Plzzlcatl; Lente; 4. Largo; 8. Final-Galop. 7. Fantaisle op de motive van Frans Schubert, A. Floris Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau zjjn inlichtingen te verkrijgen omtrent: een ijzeren weegschaal met koperen gewichten en twee huissleutels. Voetbal As. Zondag spelen allo elftallen op vreemd terrein. M. V. V. I moet naar D. W. V. 3, om uit te komen in serlewedstrijden. Een combinatie van het tweede en vierde elftal speelt in Durgerdam tegen D. R. O. 3, terwijl M. V V 3 ultgenoodlgd is om in Oosthuisen tegen Odis I te spelen bij gelegenheid van een terrelnopening. Vimchery Alhier werd van 6 tot 9 Juni aangevoerd: 3310 pond aal van 33 tot 50 cent p. pond; 438 pond bot van 19 tot 35 cent per pond; 485 K.G. kullansjovis van 5 tot 6H cent per, K.G. en 11 pond baars van 13 H cent per pond. Nog zien we het Yléfllé van de duizenden Graalleden na het overweldigende schouwspel „Pinksterzegen" in het Stadion te Amsterdam, nog hooren we het ..Excelsior" door de lucht galmen, nog zien we het verheugde en geluk kige gezicht van onzen kerkvorst, toen al die duizenden hem groetten en hulde betuigden. Nog zijn de 30.000 toeschouwers, die het Pink sterspel bij woonden, niet uitgepraat over de bezieling, de energie, het doorzettingsvermogen en de heilige geestdrift van onze Graal, van de Graal, waar we van zijn gaan houden en waar we warme sympathie voor koesteren. En nu heeft er gisteren alweer een nieuwe grootache gebeurtenis In deze jongemelsjesbe- weging plaats gevonden. Nu zijn er geen 30.000 toeschouwers bij tegenwoordig geweest, nu was er zelfs geen cadet, geen Graalmeisje te zien. En toch was het een Graal-gebeurtenls van verstrekkende beteekenls! Wanneer men Vogelenzang nadert, ziet men boven op een berg een groot houten kruis staan. Daar aan den voet van den Tiltenberg hebben vaardige handen een huls, een klooster ge bouwd. Geen klooster met witte, sobere muren, maar een huis In felle kleuren geschilderd, met muren rood en geel en paars, met ruitjes, waarin het felle licht wordt omgezet in 't zachte violet, In t stemmig blauw. In dat huls zijn de zusters komen wonen, de Vrouwen van Nazareth, die de ziel van de Graalbeweging vormen. Gisteren werd het door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent ingezegend. Het rood-wit-blauw met breeden pauaeiyken wimpel woel statig en resoluut. De jeugd van Vogelenzang verdrong zich voor de hekken om te zien, welke autori teiten het anders zoo rustige dorp wel bezoch ten. Auto's, gesierd met het Graal-vlaggetje, reden af en aan. Het was feest onder den Tu tenberg! Roomsche glorie, Roomsche vreugde! Na dit officieels gedeelte werd thee geser veerd en maakten de aanwezigen een rondgang door het gebouw. Om halfzes vertrokken de autoriteiten en spoedig keerde in het klooster de rust weer, de rust die kracht moet geven voor vruchtbaar werken in het volle ruwe leven de Inwijding, waardoor hy opnieuw bewees welk een belangstelling hy voor deze jonge beweging aan den dag legt. Dank bracht Moeder aan Z Exc. Minister P. Reymer. uit wiens aanwezig heid zij de sympathie voor de Congregatie mocht bewonderen vervolgens aan burgemeester den Tex, Mgr. dr. Steinmann en de vele anderen hierboven genoemd. Er is voor de Congregatie sprake van een dag van heel groote beteekenls. Met-den bouw van het Moederhuis aan den Tiltenberg Is een der dierbaarste wenschen in vervulling gegaan. Nu eerst kan het Noviciaat zich ontplooien, nu eerst Is er de zekerheid, dat onze geest zal blijven zooals hij thans is. Vandaag zijn wij blij en dankbaar, aldus Moeder, dankbaar jegens God, Die dikwijls zoo zichtbaar In de moeiiykeppgenbilkken gehol pen heeft, dankbaar jegens U Mgr.. die ons geleld hebt met de grootste bezieling en toe wijding. die zoo bijzonder goed voor ons hebt gezorgd. Het is aan U te danken, dat de Congregatie zich mag verheugen In zulk een Moederhuis! Dank bracht spr aan den stichter prof, v Ginneken, den doorzetter en volhouder in de eerste moeiUjkste dagen Dank bracht zij aan de zoovelen, die op allerhande manieren ge holpen hebben: voor u allen zullen wij lederen dag blijven bidden. Vandaag beseffen we meer dan ooit de groote verantwoordelijkheid, die op ons rust. Maar in dit Noviciaat zullen wij blij ven bidden dat de Graal het doel moge berei ken waarvoor ze In het leven geroepen Is. Wij beloven u opnieuw Mgr., dat wij al onze krachten, onze gehoorzaamheid, onze overgave zullen blijven geven. En wij weten, dat wij U geen beter bewijs van onze dankbaarheid kun nen aanbieden. Hem tevens lederen dag. Bisdom de Graalbeweging luiken tot Zijn eer. Dat van de Graalbeweging zulk een kracht kan uitgaan vindt op de eerste plaats zijn oorzaak hierin: dat zij Is een jeugdbewe ging. In de tegenwoordige jeugd leeft de drang naar daden; de oude vorm van jeugd zorg alleen kon dus niet behouden blijven Er moest komen een beweging die groeit en bloeit, waar de jeugd zelf mee de hand aan den ploeg slaat, en zelf mee optrekt om te werken voor de uitbreiding van het RJk Gods. HJk", griet zareth en Graal zijn absoluut één: als het hier goed gaat, moeten wij slagen met onz* bewe ging daarbuiten. Monseigneur, u als promotor van de bewe ging. u die uw vaderlijke bescherming aan ons geeft fellclteeren wij vandaag van harte Moge 'n de toekomst de heerlijke geest bewaard blij ven, die van ons allen apoetelen maakt. Graal het zich ook tot taak, de meisjes te ont wikkelen In alle kundigheden, die zij later In haar huwelijksleven sullen noodlg hebben: naaien, knippen, verstellen, koken, enz. Som migen hebben wel eens gemeend, dat de Graal dit niet deed; dit is echter een misverstand. Al deze kundigheden worden in de Graal wel degelijk onderwezen, al kan men daarover na tuurlijk uit den aard der zaak weinig naar buiten laten blijken. Gistermiddag otn 1 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter, de burgemeester. Aanwezig: mej. Carets en de heeren Wester- hof. Klaver, V»n Slingerland. Bietsma, Covers, mr. Langeveld, Stoutjesdijk, Ringers, Vogelaar. Hoytlnk, Van Drunen, Van de Vall, Bulens, Bakker. Woldendorp, Keysper, Keesom, Ven- neker en Bonsema. Afwezig de heer D. Geels. Secrete ris. de beer mr. A. Koelma. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de Burgemeester wegens ultstedlgheid verhin derd Is. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd en conform vastgesteld. W stellen den Raad voor: a. op te richten een gemeentelijk radlodls- tributiebedrijf. onder leiding van den Directeur der licht bedrijven, dat sal worden geëxploiteerd overeenkomstig nader vast te stellen bepalingen; b. B. en W. te machtigen de te Alkmaar bestaande particuliere distributiebedrijven voor de gemeente over te nemen voor de som van 133.500 In totaal, op de door dat College met de dlstribuanten overeengekomen voorwaarden: c. aa nartlkel 1 van de laatstelijk op 21 April J.l. gewijzigde verordening op het beheer der geme tebedrijven (gemeenteblad nr. 418) toe te voegen „6o het gemeentelijk radiodlstrlbu- tlebedrijf”; d. aan B. en W. ten behoeve van de bouw, -kosten van een radlocentrale met 4 program, ma's en een reservelijn en het totstandbren- gen van aansluitingen een credlet toe te staan van ten hoogste 277 500 (hierin begrepen overeengekomen contente ultkeertng aan de dlstribuanten), een en ander nader te regelen by suppletotre begroot Ing e. het adres d.d. 2 Kovemberj.l. van den Bond van exploitanten van Radlocentrales voor kennisgeving aan te Negen raadsleden discussie hit Tover. De heer RINGERS waardeert de uitgebreid heid van het rapport, maar betreurt, dat het college slechts 7 dagen sen den raad heeft ge- Getrouwd: Rein de Vries en Eva ClaMna Mln: Johannes Hendrlcus Meyer en Antje Elisabeth Sleuwertsen; Carl Wilhelm Adrlanus van der Swart en Maria Welnbauer. GeborenAlbertha. dochter van Pieter de Muuk en Cornelia Albertha Smorenberg Overleden: Anna Margaretha Keyser weduwe van Abraham van Zuydam, 85 jaar; Simon Koster. 84 jaar; Trijntje Kruyer, weduwe var. Dtrk Bruin, 62 Jaar. v. Op deze twee lichtpunten, die de Paus in het laatste rondschrijven aanhaalt, wensch Ik speclaale aandacht te vestigen. Want Z. H. sou er seker vreugde van be leven, waneer Hij wist, dat er vandaag op den Tutenberg dtt Moederhlus werd inge wijd, waarvan de bewoonsters juist als leekeu- apostelen willen werken, terwijl haar eerste doel is, onder leiding van den Bisschop van het Diocees te arbeiden aan de vorming en opvoeding van de vrouwelijke jeugd. Dit eerste doel nu van de Vrouwen van Nazareth, wordt verweeenlljkt In de Graal beweging die zich in de laatste jaren op zoo buitengewone wijze ontwikkeld heeft. Gjj weet het n.eds. Ik vind de Graalbeweging een heerlijke beweging. En soms vraag Ik God waaraan ik het verdiend heb, maar Ik dank RtjkswiakiiiilchMng Verplaatst op 16 JuM 1932 van de R. W I. te Hoorn, de bewaarders; H. J. Steffens en E. Tiggelman v. d. Strafcev. Breda. Aanrijding Woensdag JX vm. ongeveer 7K uur. reed op het Breedrichting Westerduk een auto en daar links achter een tweewielig motor rijtuig. waarop behalve den bestuurder een tweede persoon was gezeten. De autobestuur der zwenkte bij 't Achterom naar links om die straat in te rijden met het gevolg, dat de bestuurder van het motorrijwiel tegen den auto reed. De duorljder werd daarbij verwond aan hoofd en handen en is In het stadsziekenhuis verbonden. Vereenlglng „Oud Hoorn". Gisterenavond hield bovengenoemde vereenlglng haar jaar vergadering in Xlotel Doelen''. Het jaarverslag van den secretaris vermei een langzamen teruggang van het ledental 126 Dankbaar werd gewag gemaakt van de restauratie van den Maria-toren. Gklaagd werd over de baldadigheid van de jeugd, die steeds weer de glas in lood ruiten in dezen toren stuk gooit. Het bestuur beveelt dit gebouw gaarne aan In de bescherming van het publiek. Aan de restauratie van perceel Kerkstraat no. 1 zal vermoedelijk binnenkort worden be gonnen. De ontvangsten bedroegen in het afgeloopen jaar 1657.48. de uitgaven 1345.94, soodat er een batig saldo is van 311,54. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den zeereerw. heer L. A. Roo- zen, trad na enkele besprekingen de heer J. O. Kerkmeyer weder tot het bestuur toe. De s>- creteris. de heer 8. Boot, bij acclamatie her kozen, werd bereid gevonden, althans vocr- loopig. het secretariaat te blijven waarnemen. Vérder waren geen belangrijke punten aan de orde en werd de vergadering onder dank gesloten. te geven door de Arbelders-Muziekvereenlging „Excelsior", directeur de heer G. Anderson, op Zondag 12 Juni des middags van 3 tot 5 uur in den StedelUken Muziektuln. Programma: 1. Bacchus (marsch) F. Rousseau 2. Du Callfe De Bagdad (Ouverture) Op de Boieldleu are - Par. E. Marie. 3. A La Plus Belle (wals) A. Govaert 4. Lohengrin, Mélange sur l’opera de R. Wagner Joe. Kessels Maar de voornaamste oorzaak Is wel hierin gelegen, dat de Graalbeweging zoo overvol is tvan diep-doorleefde innerlijkheid. Dat is het' mooiste van de Graal, de groote en machtige innerlijkheid, die haar doorgloeit en waarvoor niet alleen wij katholieken bewondering hebben, maar die ook de volle aandacht trekt van vele andersdenkenden. Men hoort somtijds de vraag, of het niet beter zou zijn, sommige uiterlijk heden In de Graal wat te besnoeien, In de mee rling. dat dit de Innerlijke vorming meer ten goede zou komen. Mijn antwoord daarop is. dat die uiterlijkheden geeenszlns besnoeid die nen te worden. Zeer zeker moet er innerlijk heid Zijn, maar de uiterlijke vormen, waarin de Graalbeweging zich openbaart, leggen juist getuigenis af van haar diepe sterke innerlijk heid. En dan reg Ik: „die uiterlijkheden hebben mijn volle sympathie!" Want onze tijd vraagt, dat wjj uiterlijk zijn, maar dan uiterlijk, door- gloeid van een innerlijk geloofsleven. Ik kan mij volkomen vereenigen met dr. Poels. als hij zegt: „Wanneer wij de maatschappij weer willen hervormen tot een Christelijke maatschappij dan moeten wjj beginnen met ons geloot weer te brengen op de straten en pleinen". Daar ben ik het volmaakt mee eens. Trouwens, geen enkele groote beweging, waar kracht van uitgaat, kan het Bonder uiterlijkheden stellen. Onze liturgie werd Immers door sommige an dersdenkenden ook vaak als louter uiterlijkheid veroordeeld? Maar wjj, die tot de Katholieke Kerk behooren, weten, dat diezelfde liturgie, die uiterlijkheid in de Kerk, de noodzakelijke uiting is van onzen Inner lijken geloofsdrang Die geloofsdrang vu zich naar bulten open baren in bloemen, zang, gewaden enz. De inner lijke kracht Is zoo groot, dat zij zich naar buiten moet uitleven. Maar ook de Graalbeweging is doorgloeld van een sterke Innerlijke kracht en deze Innerlijkheid moet zich ook hier noodzake lijk uiten in daden. Wanneer Ik mij nu echter de vraag stel: hoe is het te verklaren, dat In de Graalbeweging dit krachtige innerlijk leven beerscht? Dan Is mijn antwoord: „Door den diep-InnerlUken geest, die leeft In het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth, onder die jonge vrouwen, die als God gewijde leekenapostelen willen leven en zich ge heel en al willen geven, om te werken aan de uitbreiding van Gods Rijk. En daarom verheug ik mij zoo bijzon der over de Inwijding van dit Moederhuis, daarom Is het mij zulk een vreugde, dat de vrouwen van Nazareth, nadat zij zich tevoren hadden moeten behelpen op Huize de Voorde, nu dit huls hebben kunnen betrekken dat naar de behoeften van haar noviciaat Is ingericht, en dat voldoende ruimte biedt al thans voorloopig (Ik veronderstel, en hoop zelfs, dat het, bij het groeiend aantal novicen, dat juist In den laatsten tijd wonderbaar toe neemt spoedig te klein zal worden). Hier zullen de vrouwen van Nazareth gevormd worden voor haar verheven taak. Hier worden zij op geleid voor haar schoone doel, onze jonge meis jes te vormen tot diep-godsdlenstlge, door en door Roomsche jonge vrouwen, die de wereld zullen terugbrengen tot Christus. Zij willen op de eerste plaats de jeugd diep-godsdlenstlg vormen. En dat zij hierin reeds slagen, blijkt wel uit een feit, dat Ik u thans sal aanhalen Een Katholiek burgemeester, die In zijn ge meente een Graalhuls beeft, en die de bewe ging dus van nabij heeft gadegeslagen, zeide mij, toen ik eens bezoek bracht aan die plaats: .Monseigneur, ik ben ervan overtuigd, dar wanneer die meisjes, die hier door de vrouwer- van Nazareth gevormd worden, eenmaal zullen hqwen. het ónmogelijk sal zijn, dat haar echt genooten ooit hun geloof zouden verllesen." En dat is het juist, wat wij In onzen ttfc zoozeer noodlg hebben, vrouwen, huismoeders waar de Kerk op rekenen kan. Zulke vrouwen willen de vrouwen van Nazareth, wil de Graal beweging vormen. Katholieken van de dap' katholieke huismoeders. Ea daarop stelt de Prof. Niekel, voorzitter van den Dlocesanen Jeugdraad, sprak van een dag van voldoening voor den Bisschop en voor Moeder Margriet. De jeugdraad sluit zich gaarne aan bij de wen schen. door Mgr. uitgesproken. WIJ voelen, dat we-met ons instituut nooit zooveel zouden kun nen bereiken voor het katholieke meisje, om dat een algeheele vrijstelling voor dat jeugd werk noodzakelijk is. Aan de Graal is de vrouwelijke jeugd toevertrouwd, moge de goede God uwe verwachtingen doen slagen tot heil van de jeugd, die juist In deze dagen uw lei ding zoo ontzettend noodlg heeft. Efe Burgemeester van Bloemendaal. jhr den Tex. Belde, dat het gemeentebestuur deelt in de vreugde, die de Congregatie heden bezield. Namens het zijn waardeering en diepe eerbied aan voor de zelfopoffering, die het volbrengen van een der gelijke taak met zich nfeebrengt. De eerste puitaqhe en Berlijnache leidster van „De Graal" aldaar sprak In krachtige, kemachtlge, forsche taai haar gelukwenschen uit. De Graal Is In Holland begonnen, aldus spreekster, hier is het Moederhuis, dat weldra het centrum zal Graal - beweging. De Graal zal onze Duitache meisjes pakken en in vuur en vlam zetten, dit huls zal spoedig het Moederhuis sijn van vele Duitache Graal- heimenl Een der leidsters sprak namens de leidsters, de cadetten, de kruiskinderen en allen, die deel hebben aan dé Graalbeweging. Wij willen u heden zeggen. Mgr., aldus spr hoe gelukkig we met dit Moederhuis zijn. Zonder dit huls kun nen we niet werken, alles wat van de Graai met zooveel waardeering gezegd wordt, moeten we terugbrengen op Moeder Margriet Men heeft gezegd „Bij de Graal is niets onmoge- BÜ besluit van 8 Juni 1932 is aan den heer H H. Meijer, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een wasch- en strljklnrlch- tlng, met plaatsing daarin van een hoogedruk stoomketel en één electromotor van 3 pk voor het in werking stellen van twee wssch- machlnes en een centrifuge, la het perosel Stuartatraat nr. 68, alhier. Alkmaar, 9 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders vaa Alkmaar, WkNDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Voetbal. Zondagmiddag a.s. spelen ae Z.A.P. -veteranen een wedstrijd tegen de R.C.B. veteranen (Breesand). t Belooft een interes sante wedstrijd te worden. De wedstrijd wordt opgelulsterd met muziek. Aanvang 2 uur Woensdagavond speelde Z AP. 2 een wed strijd tegen een coblnatle v. d Vont. Scheids rechter was de heer P. Alkemade. Reeds kort na den aanvang weet Piet Smiers den eersten goal te maken en neemt Z A P de leiding. Er ontwikkelt zich nu- qgn mooi samenspel. P Slikker weet den stand gelijk te maken 1—L Na de rust was het spel veel ruwer en Jan Meyer brengt den stand 31 voor Z AX Kort voor het einde wordt de stand door een penalty 3—2. Daar er voor dezen wedstrijd een lauwertak beschikbaar gesteld was, sal de wed strijd nog een keer gespeeld worden. laten om het te bestudeeren. spreker is tegen dit voorstel. Er zijn nog maar weinig bedrijven, die winst afwerpen en nu er nog zoo een Is. gaat de gemeente die annexeeren, dat dit ge schied met electriciteltsbedrijven Is te begrijpen, maar radio behoort daar niet toe. De gemeente gaat een uitgaaf van ƒ350.000 steken in een bedrijf, dat, al Hikt het gunstig, doch speculatief is Op spreker maakt het den in druk. dat het cijfer der exploitatie gefla- teerd Is. De post kabelnet ad 68000 lijkt spreker te laag. HJJ becijfert, dat deze komt op 88.300. gas en electra moeten retributie be- telen, maar dit is toch ook noodlg voor de radio. Aan de hand van verschillende berekeningen komt spreker voor de posten kabinet en destributienet op een meerdere uitgaaf van 30 000. De exploitatiekosten geven den indnik. dat het personeel van het G. E. B. geen volle dagtaak heeft en er voor een ander bednjf nog wel wat er by kan doen. Uit de praktyk weet spreker echter, dat op keuring en aansluiting nogal eens gewacht moet worden. Op die gronden, meent spreker, dat de postsalarissen en Innlngskosten k 7200.niet voldoende zullen zyn. Ook de post onderhoud en diversen acht spreker te laag, de bestaande bedrijven hebben ieder gemiddeld, drie 4 vier man personeel: werken dus te zamen 15 k 20 uur Spreker scht, dat wel acht arbeiders voor het nieuwe bedrijf noodlg zullen zijn, hetgeen een uitgaaf "raagt van ongeveer 16.000.Voor eenlge jaren konden 's-Hertogenbosch en Arn hem enz. zich veroorloven dit bedrijf op te richten, maar hoe zou het over vyf jaar zyn? Kan men dan misschien het abonnementsgeld nog we! betelen? Zal dan de techniek geen goedkoopere toestellen op de markt hebben ge bracht? Uit een en ander concludeert spreker dat dit seker een speculatief bedrijf is. Resu- meerend. meent spreker, dat niet vaststaat: A. dat de gemeente geen concurrentie zal on dervinden van toestellen; B. dat het aantal aangeslotenen door de malaise op pijl zal biy- ven en C. dat er met Bekerheld. na 5 jaar winst zal zyn. Daarom acht spreker het onverantwoordelijk mede om de schaarscher wordende geldmidde len deze speculatie te wagen. Hjj hoopt dan ook. dat er geen meerderheid voor is. De heer Vogelaar bespreekt de vraag over- heldsexploltetle of exploitatie van particulieren. Deze vraag komt by deze kwestie het eerst aan de orde. Er stond een stok achter de deur. Er dreigde een andere overheid de geheele pro vincie te sullen bestrijren. De grond voor het principe besluit van den raad Is dus verdwenen, omdat dat andere overheidsbedrijf thans niet meer dreigt. Daarom wil spreker er zjjn stem niet aan geven. Spreker vraagt of het monopo listisch, bedrijf Is In dien zin. dat het bedrijf de voorwaarden voor de levering van het pro duct vaststelt zonder rekening te houden met het verlangen van den afnemer, het hoofdmo tief Is de winst voor de gemeente. Het zou niet gevaarlijk zijn heel de zaak toe te vertrouwen aan den directeur, zoodat deze na vyf of zes jaren een geheel afgeschreven bedrijf aou heb ben. tevens plaatsvervangend keuringsdienst voor waren maar, den heer Dr. C. I. eervol ontslag, bevelen B voor de benoeming, voorbands voor den tijd van een jaar. tot scheikundige, tevens plaats vervangend directeur by den keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar aan: lo. Dr. F. Th. van Voorst te Utretftit; 2o. Dr. L. C. Janse, te Leeuwarden. B. en W. verzoeken den Raad het bepalen van den datum van infunctietreding aan hun college over te laten. De heer KEYSPER acht de motiveering van d endlrecteur van den Keuringsdienst in de stukken uitgedrukt niet juist, daar hy niet den sollicitant op den voorgrond wil plaatsen, die den beste is en In aanmerking zou komen om den directeur op te volgen. De VOORZITTER betoogt, dat fan deze candidate* verwacht kan worden, dat zy zul len biyven. Plaatsvervanging geldt hier alleen by ziekte of vacantle van den directeur. De meerderheid van B. en W. handhaaft haar ad vies. Gedeponeerd de eenlge uitdeellngsiyst Inzake het faillissement van C Zandman, handelsrel- aiger te Alkmaar, met een ultkeertng aan con currente schuldeischers van 2A pCt. Mr. F. O- V. Dyk, cur Klokslag drie uur betrad Mgr. Aengenent de fraaie, stemmige kapel. By de wijdingsplechtig heden en by het Lof dat daarop volgde, werd Mgr. geassisteerd door pestoor P. J. de Kok uit HHlegom en pastoor F. A. Burwinkel uit Vogelenzang. De beide secretarissen verrichten de byko- mende functies. In de kapel hadden oa plaats genomen: mr. M. P. J. Möllmann. vicaris-generaal. de kanunniken. Mgr. H. J. M. Taskin, Th. Ebblnk- huysen, L. A. A. M. Westerwoudt, Dr. Th. M. Vlaming. M. W. A. wytenburg. de eere- kanunniken W. P.’ H. Jansen en H. J. v. d. Ven, Mgr. dr. Steinmann. vicaris-generaal van den bisschop te Beriyn; prof. dr. J. van Gin neken te Nijmegen, stichter van de Congregatie; Z Exc. P. Reymer en jhr. den Tex. burgemees ter van Bloemendaal; de leden van den Dlocesanen Jeugdraad; Prof. J. H. Niekel. dr. Berger en mr. Oosellng; baron A. van Wijnbergen uit Utrecht: de adviseurs van Dioce sane Jeugdvereenlgtngen In het bisdom Haar lem; de architect Jan Stuyt: de ontwerper van het hall-raam K Trautweln, Marie Koenen, verschillende geestelijken uit het bisdom Een koor, gevormd uit de novicen, zong de verschillende liturgische gezangen. directeur van den in het gebied A'k- Kruisheer verleend en W den Raad hoofdpost Laat. Rltsevoort, Heilooërbrug Wil- helmlnalaan. langs huize ..Voorhout" Kenne- merstraatweg. naar het huls van den burge meester 6. circa 11 uur n.m.: demonstratie van de brandweer aan de Kennemerslngel by de molen Van Piet. Belichting der waterstralen met achynwerpers en bengaalsch vuur. Het comité verzoekt de burgerij nogmaals beleefd Zaterdag aa door het uitsteken van de vlaggen uiting te willen geven aan hare gevoe lens jegens onzen burgervader Verder zou het comité gaarne zien, dat de organisaties, vereenlglngen en particulieren, die voornemens mochten zyn den burgemeester Zaterd-g aa- te compllznenteeren en die door gebrek aan ruimte, of anderszins niet by de officieels raadszitting aanwezig kunen zyn. dit ten half vyf n.m. op het stadhuis te willen doen, na afloop der huldiging van het comité uit de burgerij; ingang stadhuis beneden rechte naast de buitentrap. Alkmaar. 9 Juni 1932. In deze donkere tyden, waarin het soms schynt. dat in de wereld alles duister wordt, biyven er toch altjjd hier en daar nog heer- iyke lichtpunten over. Twee daarvan vinden wy weergegeven In het laatste rondschryven van Z. H. den Paus aan heel de wereld. Allereerst wyst Z. H. met vreugde op enthousiasme, en verhoogde actie, men op het oogenbllk overal kan waarnemen onder de jeugd; de jeugd, zich meer zoodat, het uitdrukt: ware een aanblazing van den H. Geest vaart door haar rijen. Het tweede lichtpunt is het leekenapostolaat, waaraan God zij dank zooveel edele zielen zich wyden. 9.08 58.55 9.73i 34.45 49 50 46.50 45.25 2-46» 12.671 7.32i 20.25 9.051 58.47J 9.731 34.45 48.271 46.37 45.12 2.46J 12.67J 7,32* 20 35

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2