Prikkeldraad groen front? EEN KLEINE TARWE-OORLOG H Bezuinigingsrapport- Welter De uitvoer naar Duitschland Uit onbekendheid met Gevaarlijk spel de Tarwe-wet? IN RUSISSCHEN V arkensf okkeri j Crisis-zuivelwet „STAATSDIENST’ VRIJDAG 10 JUNI ran. OP HET BINNENHOF ARTSENIJBEREIDKUNST COMMUNISTISCHE OPVOEDING EERSTE KAMER MR. TH. HEEMSKERK Toestand onveranderd Posterijen Gereserveerde houding der Regeering Publicatie in den loop dezer maand Afzonderlijke politieke actie kan slechts op pijnlijke teleurstelling uitloopen BELASTINGVERHOOGING OP BIOSCOPEN? DE ZAAK-DE WIT ZÓMERZORG WORDT HERBOU i o FL Mi De plannen reeds in teekening r verheid geleid. de buitengewone soepelheid, die het Re- DEN HAAG, 9 Juni 1932. Betrouwbare geneesmiddelen of 1 De kinderen vonden het prachtig Wetsontwerp tot steun heeft het Departement reeds verlaten Intercommunale actie tegen de Ned. Bioscoopbond? De Eerste Kamer heeft het ont werp met 29 tegen 8 stemmen aarigenomen 'd prijs legQ vergetei^ bring te .hebben Csucces" Fraaie opvoeding. Niets is den communist veilig. Ook niet het mooie kinderzieltje. „De Vrijheid” wijst in dit verband op" wat hij laatstelijk nog In het discussieblad der S.D.AJ». schrijven durfde: 16 Juni is eerv. ontsl. de commies bij den P., T. en T.-dienst A. J. Valk, belast met de func tie van directeur van het P„ T. en T.-kantoor een noe- de deelen ten koste van den ander. tionsweg vier verga, aónen. die tot één z ten hooren van zijn minder verstandje en minder moedige partijgenooten. Hij laat zich echter niet overbluffen en blijft rustig zijn meening verdedigen. Men schrijft ons uit Leiden: Café-restaurant „Zomerzorg” zal uit zijn as- sche herrijzen. We schreven reeds onmiudelluk na den brand, dat het aan den heer Baten burg niet zou liggen, indien zulks niet zou ge schieden. Veel toch, ja alles hing af van het- Naar wij Donderdagavond bij informatie ver namen, is de toestand van den oud-minister Mr. Th. Heemskerk, waarin eenlge verslechte ring was gekomen, nog dezelfde. geeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwe-wet betracht. Zij hebben daarom ‘n actie op touw gezet om de wet te sabotee- ren; de Overheid kan een dergelijk doel bewust overtreden van de bepalingen niet toelaten en daarom heeft zij zeer strenge maatregelen genomen. Van*de 11 contro leurs, waarover de organisatie beschikt, is een groot gedeelte momenteel in de oproe rige streek gedetacheerd en deze contro leurs bewaken nacht en dag de molenaars om elk moment in de gelegenheid te kun nen zijn ontduikingen te constateéren en processen-verbaal op te maken. Natuurlijk zet dit niet alleen kwaad bloed, maar doet de onberedeneerde woede en antipathie stijgen. Menjkoelt de Intensieve contröle als een grooteirlast en men smaalt op de kos ten, die daaraan verbonden zijn. Ook dit is onjuist; de controleurs moeten toch worden betaald en Of Zij nu werken in streek of Hoe beklaagde de bericht geving verzorgde „En kameraad Harm maakte aldoor grappen, zoodat de kinderen het uitproest ten van het lachen. Vader kan rijmen en dichten, zei Berend trotsch. Kameraad Harm nam dadelijk een slok koffie en begon: Bespreking der moeilijkheden met „Economisch Verweer” een houding alle verantwoordelijkheid van zich af.chulft voor wat haar onderdanen daar in dat niet door haar erkende „terra incognita” zou kunnen overkómen. Maat niettemin blijft, wanneer Iemand zon der verlof naar Rusland gaat, de vraag: wat voor karakter had het bedrijf, waar hij werkte, en was dat bedrijf, was de functie, die de be trokkene daar bekleedde, dusdanig in het leven van den Sovjetstaat verweven, dat hij geacht kan worden. In Russischen staatsdienst te zijn geweest en op dien grond zijn Nederlander schap te hebben verloren? En zoolang de ver. houding tusschen Nederland en Rusland zoo blijft en blijven moet als ze thans Is. zal dit groote moeilijkheden blijven opleveren. Op de vragen van het Kamerlid Van Rappard betreffende publicatie van het rapport der be- zulnigingscommissle-Welter heeft Minister Ruys de Beerenbrouck oun. het volgende geant woord: De publicatie van het rapport kan in den loop dezer maand te gemoet gezien. De be schouwingen en voornemens der regeering vol gen later. der molenaars en wanneer men het ver moeden had, dat er clandestien gewerkt werd,'kwamen de controleurs opzetten, zoo noodlg ln het holst van den nacht om naaf de boeken en de facturen te vragen voor de noodzakelijke verwerking der Vita-tar- we. Kon men deze niet aantoonen, de tar we en alles wat zich verder in de fabrieken bevond werd in beslag genomen. Voor velen was deze kleine tarwe-oorlog een bron van sensatie en vermaak en met belangstelling volgde men de veldwachters, wanneer een nieuw relletje in scene werd gezet. Het zakelijke was natuurlijk, dat men streng de hand aan de wet moest houden en dat men den eene niet mocht bevoor- Op 8 Juni heeft op het Ministerie van Eco nomische Zaken en Arbeid een bespreking plaats gehad over de moeilijkheden van den export naar Duitschland en de daarover te Ber lijn gevoerde onderhandellngen. Ter vergadering waren aanwezig vertegen woordigers van het Comité voor Economisch Verweer, van de organisaties, welke het mani fest van dit comité hebben gesteund en de voorzitters van eenlge Kamers van Koophandel. De besprekingen werden in opdracht van den Minister van Economische Zaken en Arbeid „Meneer van Heek, Wat zie je bleek Als een witte lap. Kreeg je soms een klap Met een koevoet Op je snoet.i Die zeer doet?....” „de regeering opdracht te geven binnen tweemaal 24 uur krachtige maatregelen te nemen om meer den export van onze pro ducten naar het buitenland te bevorderen, eveneens binnen dien tijd de overige steun maatregelen, die in voorbereiding zijn, te doen In werking treden, zoodat paal en perk worde gesteld aan het ,afmaak- systeem waaraan wij thans blootstaan.” De heer L. Mansholt, lid van Gedepu teerde Staten \an Groningen, wordt gepre zen als een verstandig èn als een moedig man: Verstandig, omdat hij tot het inzicht is gekomen, dat een fel verzet tegen Iedere loonsverlaging in de tegenwoordige tijdsom standigheden piet gemotiveerd is. Moedig, omdat hij een vooraanstaand lid van de 3.DA.P. is en niettemin voor zijn meening openlik uitkomt, waarmee hij vierkant in laat tégen de 'houding van zijn partij, die op ’t oogenblik als t ware moet leven van verzet tegen de. onvermijdelijke aanpassing - der loonen aan de gewijzigde omstandighe den. In de raadsvergadering van Woensdag te Nijmegen deed de heer De Vreeze het voorstel om in geval de gemeenteflnanclën zoo slecht blijven, opnieuw een actie te beginnen tot ver- hooguig der bioscoopbelasting. Nijmegen zou bij eventueele actie moeten samenwerken met an dere gemeenten tegen den Ned. Bioscoopbond. B. en W. deden geen definitieve toezegging in deae richting. „Ik meen dus dat loonsverlaging in Neder- land onder de bovenaangehaalde omstan digheden (sterke buitenlandsche concur rentie. Red.) moet worden aanvaard. Ik erken: het is een slecht middel, evenals de Tarwewet, de steun aan den bietenbouw, de steun aan de zuivelboeren. tal van con- tingenteerlngsmiddelen slechte middelen zijn die ik alleen aanvaard om. het groo- -tere kwaad: nog grootére ontwrichting van et zal, allereerst in het belang der land- en tuinbouwers zelf, zaak zijn, dat men op *t platteland helmhoofd koel houdt en zich onder geen beding tot wanhoopsdaden laat verleiden. Als de gevaarlijkste, bedenkelijkste wan hoopsdaad, waartoe het platteland in zijn nood zour.kunnen komen en waartoe van ifekere zijde gedreven wordt, beschouwen wij de stichting van een afzonderlijke poli tieke boeren-organisatie. Pogingen van plattelanders om in de Kamer eep aparte vertegenwoordl krijgen,.zijn lang niet nieuw, en zij in het verleden ook al wel een^ gehad (de heer Braat is in ons parlement nog het resultaat van zoo'n „succes”), maar het doel, dat de plattelandskiezers zich indertijd stelden, is voorzeker nooit bereikt. Ook van katholieke zijde is wel eens zoo iets geprobeerd: zoo heeft bij de vorige Kamerverkiezingen toen er’van krisis nog niet gesproken kon worden groep landbouwers in Limburg, zich mende de R. K. Boerenpartij, naast R. K. Staatspartij een aparte politieke actie gevoerd; deze R. K. Boerenpartij bracht het echter tot niet meer dan ongeveer 2000 stemmen en sloeg daarmede tegenover de R. K. Staatspartij (met dezelver 160.000 stemmen) een heel zielig figuur: deze 2000 stemmen moesten als verloren moeite en als een portie aan de R. K. Staatspartij ontroofde kracht beschouwd worden, dit gering resultaat zoo werd geredeneerd zou de leiding van deze of *n dergelijke groep wel wijzer maken, zoodat een her haling van zulk een bij voorbaat tot mis lukking 'gedoemde poging wel uitblijven zou. Op de vraag van het Kamerlid van Rappard betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege ter zake van steunverleening aan de varkenshouderij luidt het antwoord van minister Verschuur aldus: Het in de vraag bedoelde onderzoek is be ëindigd; een ontwerp van wet tot steun van de varkenshouderij heeft bereids het apparte ment van den minister verlaten. De wet op de uitoefening van de artsen Ij- bereidkunst heeft dringend herziening noodig. Want de sedert 1865 sterk veranderde omstan digheden men denke bijvoorbeeld eens aan den geweldigen groei van de chemische indu strie, die in enorme hoeveelheden allerlei ge neesmiddelen kant en klaar en verpakt op de markt werpt zijn geleidelijk oorzaak gewor den, dat deze nog van Thorbecke afkomstige wet in het geheel niet meer past op den ge- groeiden toestand. Doel van de wet was, van Overheidswege een regeling te scheppen, die aan het publiek be trouwbare geneesmiddelen verschaffen zou. Daartoe gat men in 1865 den apotheker een soort van monopolie en er werd een lijst van artikelen gemaakt, die beneden een zeker kwan tum alleen door hem zouden mogen worden verkocht. Maar de enorme hoeveelheid nieuwe geneesmiddelen, die de industrie verpakt en wel aan het publiek ter beschikking stelde, ondermijnde steeds meer des wetgevers opzet. Immers, zij kwamen op de monopolielijst niet voor en naarmate zij ter markt verschenen, zag de drogist dan ook zijn werkterrein zich uit breiden. De gevaren, die hieraan vastzitten, moeten niet worden onderschat. Onder die ver pakte geneesmiddelen zijn er niet weinigen, die een gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Het thans behandelde wetsontwerp herziet nu deze materie. Het monopolie van den apo theker wordt op eenlgszins andere wijze ge regeld. Er wordt namelijk een nieuwe HJst aan gelegd van geneesmiddelen, die iedereen vrij zal kunnen verkoopen. De daarop niet voorkomen de artikelen zijn dan uitsluitend het domein v«n den apotheker. Daarnaast wordt de mogelijMnëid geopend, voor bepaalde geneesmiddelen de reclame aan regelen te binden of zelfs den invoer daarvan tc weren. En op de derde plaats wordt de vestlglngs- kans voor den apotheker vergroot, doordat aan geneeskundigen voortaan slechts voorwaardelijk en bij uitzondering een vergunning zal kunnen worden gegeven, om naast hun medische prac- tjjk ook de artsenijberetdkunst te beoefenen. Thans is die vergunning blijvend en heeft zij in sommige plaatsen de vestiging van apothe kers tegengehouden. Het kr overigens zeer lastig te beoordeelen. Dat „binnen tweemaal 24 uur” zegt na tuurlijk Alles; het bewijst, dat deze groen- fronters in de politiek niet thuis behooren en van reëele mogelijkheden geen verstand hebben. Het valt niet moeilijk, te voorspellen, dat dit ongelukkig begin een voorteeken zal blijken...^ BATAVIA, 8 Juni (Aneta). Door den Raad van Justitie werd het verhoor Voprtgezet van den waarnemend hoofdredacteur van de ,Java-Bode”, den heer D. F. van Wijk, getuige ItiMle zaak-De Wit. Tiet verhoor leufrde diverse mededeellngen” op over de wijze, waarop beklaagde De Wit de berichtgeving verzorgde. Nadat De Wit zijn heus gestooten had bij de autoriteiten bij liet zoeken van InlltAin- gen over een kwestie van een Europeesche dame, die als Verstekellnge naar Indië zou zijn gekomen met het dpel chantage te plegen, verklaarde De Wit, golgens den heer Van Wijk, „dat hij er toch wel alles van te weten 'zou komen Op een dag kwam De' Wit aan getuige mededeelen (Jat iemand hem corres pondentie tusschen „don Commandant der Marine te Soerabaja inzake ontevredenheid onder de schepelingen .had aangeboden voor 150-het rapport over .de Ophelia.ramp voor 100.—, en geheime” telegrafische corres. pondentie tussehen Indië en Holland over het komen naar Indië van Minister Deckers voor 200. Getuige' Van Wijk erkent, dat ook zijn nieuwsgierigheid was geprikkeld, doch hij dacht des avonds over de zaak na, waarna hij den volgenden morgen den Regeeringsgemach. tlgde Voor Algemeene Zaken opbelde, die hem voor „deze belangrijke kwestie" naar den Pro- cureur-Generaal verwees. De heer Van Wijk belde den Procureur.Generaal op .waarna deze hem verzocht b(j hem op kantoor te komen, hetgeen des morgens orri 9 uur geschiedde, na dat getuige eerst van De Wit een verbaal van een telefonisch onderhoud van het Departe ment der Marine met Nederland had Ingezien en aan De Wit had gezegd er maar lets over te schrijven. Op een desbetreffende vraag antwoordt de heer Van Wijk, dat hjj, gezien de aangifte bij den Procureur.Generaal, hiertoe gerechtigd meende te zijn, terwijl hij aan De Wit niets zeide van de stappen, welke hij bij den Procu reur-Generaal had ondernomen, omdat De Wit anders wellicht de relatie dadelijk zou hebben verbroken en de man, die in geheime stukken handelde, wellicht niet zou kunnen worden be trapt, hetgeen de heer Van Wijk tegen het landsbelang achtte. Een nauwkeurig verhoor leverde de verkla ring op, dat getuige Van Wijk aanvankelijk De Wit zijn gang wilde laten gaan, en zulks ook tegenover De Wit heeft geult, doch des avonds kwam de heer Van Wijk tot andere ge dachten. De aangifte volgde, waarna het on derhoud met den Procureur.Generaal plaats had, aan wien alles werd verteld. Getuige Van Wijk verklaarde: Ik wist toen niet beter De Wit was even onschuldig als ik zelf. et is reeds uitentreuren verkondigd: de toestand van den land- en tuinbouw is allerbedroevendst; een krisis is den boerenstand gaan teisteren zóó hevig, als het huidige geslacht het nooit beleefd heeft. Armoede, schrijnende armoede Is er bin nengedrongen daar, waar voorheen wel vaart heerschte: de met noesten arbeid en groote zorgen verkregen land- en tuin bouwproducten brengen al sinds geruimen tijd hun kostprijs niet meer op, en niet alleen kunnen duizenden land- en tuinbou wers hun periodieke financieele verplich tingen niet nakomen, het meerendeel van hen leeft ook in de grootste zorg voor den i dag van morgen, in de grootste zorg, hoe zien te voeden en te kleeden. en het armbestuur in vele gevallen: een zélf 1 noodlijdend gemeentebestuur was veler 1 laatste toevlucht. 1 De boerenbevolking, anders gewoon zoo 1 lang mogeltjk te zwijgen en zich tot het uiterste te behelpen, smeekte nu om steun maatregelen, maar deze konden niet zoo 1 spoedig getroffen worden als de nood eigenlijk wel eischte. Zoo groeide er geleidelijk een wanhoops- stemming. En terwijl deze stemming groeiende was, verwierp de Eerste Kamer bovendien nog de Pachtwetten, waardoor een groot deel der landbouwende bevolking het gevoel kreeg, dat het door zijn vertrouwensman- nen in het parlement in den steek werd gelaten. Dit laatste feit kon den krisisnood na- tuurlijk niet verminderen, noch ook ver- ergeren; de steunmaatregelen konden niet zóó maar gedecreteerd worden, dat de boerenstand er terstond zoo spoedig als eigenlijk noodig was soelaas van ondervond maar met zulke overwegingen kon zelfs een plattelandsbevolking, welke zich in *t algemeen duldzaam toont tot het uiterste, niet in vrede blijven. Ofschoon er nu zekere steunmaatregelen heel spoedig op komst zijn en nog andere - zijn aangekondlgd, hebben wij thans reke ning te houden met het feit, dat de land en 'tuinbouwende bevolking voor een groot deel in wanhoop'verkeert en in haar wan- hoopsstemming gelijk ’t zoo vaak gaat tot ondoordachte daden gedreven wordt geen de Ned. Spoorwegen dachten te doen. Ter geruststelling van het Zomerzorgmlnnend publiek zij hier medegedeeld, dat de plannen voor een hernieuwd Zomerzorg reeds op papier staan. De heer Batenburg heeft er ons reeds een en ander van medegedeeld en In groote trek ken willen we den nieuwbouw van „Zomerzorg" hier even uitstippelen. Deze herbouw Is mogelljk geworden, dank zjj de coulante houding van de directie der Ned. Spoorwegen. Het geheel krijgt eep frontbreedte van 90 meter in haak-vorm, d.w.z. 45 M. aan den Stationsweg en 45 M. aan den kant van deh spoorweg. De hoofdingang komt onder een toren op den hoek je liggen. Achter den hoofdingang komt natuurlijk eerst weer het café, plaats biedend voor $00 perso nen. Dit café zal zoo getrouw mogelljk een copie zijn van het oude, zitje: een serre, een leestafel, muziek-verhooging, buffet en verdere café-rulmte. Het restaurant voor 100 personen komt weer rechts van hét café eveneens een aparteri Ingang aan den kant van Zomerlust. Achter het restaurant worden een groene en een rose-zaal gemaakt, waarin allés, niet alleen de drapeerlng. maar ook de serviezen in dezelf de kleur wordt gehouden. Achter het café wordt de biljartzaalmet 8 biljarts gebouwd. Daarachter ligt de gang met den aan 500 personen. Geheel aan den achterkant van het gebóu- wen-complex komt de ingang voor het perso neel. Op de bovenverdieping komen aan den Sta- ■rzalen elk voor 40 per il vereenigd kunnen wor den. Aan den anderen kant komen verder klei- nerp vergaderzalen en salons, elk voor 20 per- sonen. - Een daktuin in de omgeving van den toren, s'.-vsu u dte'dèn hoofdingang zal besluiten, waarborgt niet begrijpen van de verhoudto- Beneden komen er tevens vier kegelbanen, zoodat alles wat in één café-restaurant ver eenigd kap zijn, hier te vinden is. Het geheel zal plaats bieden voor 240Q personen. AChter de gebouwen komt Fen groot parkeer terrein, waarpij het éénrichtingsverkeer 'zal kunnen worden toegepast. ^wieic uuiwucui,u16 Aan b^de-kanten komt een flink-terras,dau het bedrijfsleven in Nederjand, te ontgaan, plaats gal bieden-voor 350 personen. Omstreeks half September hoopt men met den bouw gereed te zijn. Het is eigenaardig, dat nog zoovele be langhebbenden weinig van de Tarwe-wet weten en dat zij zich laten verleiden tot da den, die op den duur tot hun nadeel rnoeten uitloopen. In de Haarlemmermeer zijn de vlakmolenaars tot een lijdelijk verzet ge komen. Zij hebben zich laten ophitsen door niet geheel juiste argumenten en hebben zich daarna verzet tegen het mengen van hun tarwe met inlandsch meel. Zij vinden het onbillijk, dat zij het dure Vita-product moeten koopen, in alle geval voor 22 s pet. en zij mopperen er diArom tegen, omdat zij voorbaat zich verzetten tegen het surplus yan 1.35 per 100 K.G., dat de Vita boven deii richt lij noemen dit de Vita-wlnst. Zij m eerste, dpt de Vita (de Ver- eenlglng van onlandsche Tarwe-afnemers) een instelling is, die geen winst beoogt en die ten slotte ook lets van henzelf is. In de Vita zitten meelfabrikanten en mole naars. De toeslag van 1.35 per 100 K.G. beteekent kosten van vervoer, assurantie en ook voor de Gewestelljke Tarwe-organisa- tiea en het Regeeringsbureau; de naole- eeniging van Inlandsche Tarwê-afnemers) hun* molens. In vroegere tijden hadden zij die kosten ook te betalen; door rationalisa tie heeft de Tarwe-wet zorg kunnen dragen dat deze tot de geringst mogelijke propor ties zijn teruggebracht en lager liggen dan vroeger, toen de tarwe nog vrij was. Doch len ve’nneldën. dat dë controleurs nimmer kan hierin een bevoordeeling van -- den meelfabrikant gezien worden, omdat de meelfabrikant dezelfde kosten heeft tëi btnlrde woningen naast de emplacementen betalen. - - - De Eerste Kamer heeft met 29 tegen 8 stem men het ontwerp tot steun aan de melkvee houderij goedgekeurd en ook dit is een oud lied, dat helaas steeds opnieuw nieuw blijkt de sociaal-democraten in den senaat waren weer evenmin te overtuigen als overal elders. Dat men met uit nieuwe belastingen te be kostigen rechtstreekschen steun een verkeerden weg bewandelen zou, hebben Mr. v. Lanschot en Minister Verschuur nog eens duidelijk aan getoond. De nieuwe belastingen zullen /iog wel voor andere- doeleinden noodig zijn. En er is inder daad niets tegen, om ten behoeve van de zui velboeren de crisiswinst van den consument eenlgermate te verkleinen. Thans kan de Crisis-Zulvel-Centrale dus op volle kracht beginnen. Glück aufl 'ito Brummen. t aten de land- en tuinbouwers ^katholiek of niet-kathollek toch wèl bezinnen, vóór zij beginnen! Afzonderlijke politieke actie kan slechts °P pijnlijke teleurstelling uitloopen. Het is heel twijfelachtig, of aparte poli tieke actie eenig noemenswaardig tastbaar resultaat zou opleveren, maar gesteld al, dat groepen erin slagen konden, een zekere vertegenwoordiging in het parle ment te veroveren, wat zouden zij dan nóg bereiken? Wat zouden zij méér kunnen bereiken, dan. men thans voor hen té ver krijgen tracht? Afzonderlijke belangen-partijen en -par tijtjes zijn in ons land bij voorbaat tot on beduidendheid en ondergang gedoemd- Het verleden heeft zulks genoegzaam aangetoond. Juist omdat zij belangen-partijen zijn, worden zij in Den Haag niet als „vol" erkend en verwekken zij eerder tegenstre ving dan bevordering van door haar voorgestane belangen. Voor katholieke land- en tuinbouwers geldt behoudens dan de\bij vaststaande mislukking van het avontuur bovendien nog het pijnlijke bezwaar dat zij, door zich met eenlge „groen front”- actie in te laten, ontrouw zouden worden aan hun eigen, principieele R.K. Staats partij én de eenheid .daarvan schade zou den toebrengen. Alvorens zij zich daartoe leenen. zullen onze van oudsher degelijke, organisatie- getrouwe land- en tuinbouwers, niet alleen bij hun gezond verstand, maar ook bij hun geweten te rade gaan. De nood van land- en'tuinbouw eischt spoedige en heel bijzondere voorziening en binnen de eigen organisaties is er volop gelegenheid, de noodzakelijkheid daarvan te bepleitten en aan te toonen; van de organisaties kan* men ook sterken invloed doen uitgaan; maar.men vergroote niet het krisis-leed door de beschikbare energie elders te verspillen, door zich te storten in een avontuur, dat wel het algemeen en het katholiek belang ernstig zal kunnen scha den, doch^praktisch niet het minste voor deel zal vermogen te brengen. welke veranderingen deze wet eventueel in de practUk zal aanbrengen. Alles hangt namelijk af van de wijze, waarop de Minister gebruik zal maken van de vele In het ontwerp gegeven bevoegdheden. Zoo zijn er groote bezwaren tegen het volkomen aan de drogisten ontnemen van den verkoop van verpakte geneesmiddelen. De Vrijheidsbonder Dr. Vos, de ChristeUJk-Histo- rlcus Bakker en de Vrijzinnig-Democrate mevr. BakkerNort brachten deze vooral in het be lang van het platteland naar voren. Maar wij vragen: is hier reeds zoo pertinent een oordeel te vormen? Zullen alle verpakte geneesmid delen alleen door den apotheker verkocht mogen worden? Dit hangt toch geheel van de mate van volledigheid van de aan te leggen lijst af. We zouden, om. de lijst van artikelen, die door iedereen verkocht mogen worden, zoo beknopt mogelljk te houden, zeker niet gaarne het argument van mevrouw v. Itallievan Embden aan willen voeren. ZIJ beriep zich voor het monopolie van den apotheker op diens grondige wetenschappelijke épleiding. Dit argu ment is zeer zwak. Voor het bereiden van recep ten moge die opleiding onontbeerlijk zijn, wij zien niet in, waarom niet een drogist verpakte middelen van onschuldigen aard als b.v. aspi rine niet even veilig als de apotheker zou kunnen verkoopen. Morgen komen we op deze kwesties uitvoe riger terug. Alleen zij nog vermeld, dat van Katholieke zijde de heer Bchaepman krachtig vonnis velde over het voornemen van contröle op de reclame voor bepaalde middelen in de pel*. Deze contröle acht de Katholieke afge vaardigde absoluut overbodig, aangezien de contröle-comnfissie. gevormd uit vertegenwoor digers van de Nederlandscbe pers en de fabri kanten en handelaars, volkomen bevredigend werkt en erin slaagt, de afkeurenswaardlge advertenties zooveel mogelijk te weren. Mevrouw v Itallie moge over de pers kleineerend spreken als een nauwelijks te vertrouwen belangheb bende, dat oordeel is op niets gebaseerd, want de Nederlandsche pers heeft ten deze haar plicht uitnemend verstaan. Bij de voortzetting van de behandeling der interpellatie-de Visser over den rechtstoestand van Nederlanders, die zonder verlof in Rusland zijn gaan werken, is weinig belangrijk nieuws toegevoegd aan wat gisteren reeds in de Tweede Kamer te berde was gebracht door belde par tijen. Minister Donner telde het trouwens zelf, dat zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken .Afdoende en volle dig" geantwoord had. Niettemin was het een lust, den be windsman van Jus titie wederom met zijn bekende gemak allerlei ingewikkelde staatsrechtelijke kwesties te hooren uiteenrafelen. Toch is, dunkt ons, de vraag: wat is in Rusland staats- dienst? nog niet op gelost. Want de Mi nister is er, wanneer hem gevallen wor- ien voorgelegd, waar in personen werkzaam De molenaars beweren, dat zij niet meer tegen de meelfabrikanten op kunnen en dat deze lichamen door de Tarwewet in staat worden gesteld om de anderen eruit te werken. Dit is niet Juist. De Tarwe-wet heeft niets anders-gedecreteerd dan dat er inlandsch prodüct’möet worden vermalen in eén wettehjK vastgesteld percentage. Voof de Tarwe-wet konden de groote meel fabrikanten ook in het groot inkooperi, ter wijl de molenaars zich in hun aankoopen hadden te beperken. Men koopt nu: een maal goedkooper bij zeer groote^ dan bij kleinere partijen. Het, feit, dat de -meelfa- brikanten op het moment de meelprijzen extra hebben gedrukt, ligt evenmin bij de Tarwe-wet, doch is een gevolg van de moor- denaA concurrentie, die zij elkander bezig zijn aan te doen. Zij hebben in een foutieve berekening der gevolgen van de wet hun organisatie sterk uitgebreid en nu het on elastische broodverbruik toch schijnt terug te loopen, voefen zij hun onjuiste denken dubbel. In zekéren zin ondervinden de mo lenaars daarvan nadeel. De gemoederen der molenaars in de bo vengenoemde streek zijn verbitterd door *n onjuiste interpretatie van de wet; boven- door den directeur-generaal van Handel en NU- dien hebben zij niet genoeg vertrouwen in Als ik een drenkeling met een haak bo ven water kan* houden, vraag ik mij niet af* of hij '.ook” kans loopt, met dien haak een schram op te loopen. Ik kies het klein ste kwaad, en-tracht hem te redden. Zoo sta ik thans in vele gevallen aan de zijde van de regeering en ik acht loyale medewerking onzerzijds geboden, waar ze tracht te redden wat te redden valt .—-'uer, tende dat ik daardoor behoor tot diegenen waarover ons partijblad „Het Volk” gere geld in de -meest felle bewoordingen oor deelt. Ik zal dat gelaten over mü heen laten gaan, in de vaste overtuiging, dat ik mijn standpunt in dezen crisistijd volkomen in overeenstemming weet "met mijn eerlijke sociaal-democratische overtuiging.” x - - u Dat waa inderdaad verstandige én moe- dige taal" - Tot op heden hééft de heet Mansholt zich deze vrijheid hog kunnen permltté?ren en ,is hij er zonder Kleerscheuren afgekomen, maar np lijkt Ret ons voor hem toch ge vaarlijk Spel, in deze.richting voort te gaan. Na de daad van de Amsterdamsche par tij-federatie vreezen we voor hem het - ergste. In onze gruwende verbeelding zien vjij de guillotine al voor hem klaar staan...... Zóóveel verstandigheid en zóóveel moed zijn in de 8.D.A.P. Immers niet langer ge oorloofd. In ,De Tribune” vindt men geregeld ook een „tribune” voor de kinderen in den vorm van een kinderverhaaltje; in 'het nummer van gisteren wordt den kindertjes verteld van ’n paar Amsterdamsche Jon gens van 5 en 8 Jaar, die in het Twentsche staklngsgebied op bezoek zijn en daar ge weldig veel bolsjewistisch plelaier hsbben: t ntusschen is echter, zooals gezegd, de krisis ook op dit terrein haar funesten invloed gaan uitoefenen: uit het Zuiden kwam bericht, dat wederom katholieke dissidenten bezig waren, een afzonderlijke politieke actie voor te bereiden, en dat daar door de nieuwe organisatie alreeds een eigen orgaan was uitgegeven. En in Utrecht is dezer dagen een nieuwe nationale plattelandspartij „Het groene front” gesticht; de kern van deze nieuwe „partij” stelde zich aanvankelijk nk&st den Plattelandersbond van den heer Braat, maar als politieke boeren-partij Is zij al terstond begonnen, samenwerking te zoe ken met ’s heeren Braat’s politieke creatie en reeds nu is het gekomen tot een samen smelting van beide „partijen”. De nieuwe Utrechtsche boeren-staats- Partij heeft zich al terstond belachelijk gemaakt door aan de Koningin een onnoo- zel telegrammetje te sturen, waarin Hare Majesteit met klem verzocht wordt: Minister Donner r waren bij autonome Russische bedrijven, niet van af. wanneer hjj daarop zeer in het algemeen antwoordt, dat het begrip autonomie Russlsch-proletarisch nu eenmaal geheel iets anders is en dat in Rus land de penetratie van het centraal gezag nu eenmaal zeer ver gaat. De sociaal-democraat Mt. van den Bergh wees er terecht op, dat de Nederlandsche Re- geerlnj het begrip .staatsdienst" in art. 7 van de Wet op het Nederlanderschap enz moei interpreteeren. De ratio immers van dé bepa ling, die het zonder verlof treden in vreemden staatsdienst treft met verlies van het Neder, landerschap, was, dat degene, die zich zoo vereenzelvigt met een vreemden^ Staat, be zwaarlijk langer Nederlander zijn kan. Is dit ,Aich /ereenzelvigen” in de Russische gevallen bewezen? Kin het bewezen worden? Dat is de zeer moeilijke vraag, die vermoedelijk door den Hoogen Raad binnenkort zal moeten be slist worden. Want dat deze kwestie langs den weg van de procedure over de niet-plaatslng op de kiezerslijst zal worden uitgevochten, lijkt ons waarschijnlijk. Intusschen-heeft de Regeering totnogtoe niet één maal verlof tot het treden in Rjuslschen steatsdjefisT^gëteven en Minister Dofher gaf hedeiPte kennenjeat zij op dit stuk ook in de toekomst een zeer gereserveerde houding zal aannemen. Daarin kunnen we haar gelijk ge ven, al was het alleen maar, omdat zij met zulk B doet in dit verband niets ter zake. Hoog- P‘aató We’ stefis zullen andere gebieden wat minder streng worden bewaakt, terwijl men wel maatregelen genomen zal hebben om tijde lijke onbezoldigde vervangers te verzoeken een oog in het zeil te houden. Naar verluidt, moet op het moment, de s,trljd nagenoeg beëindigd zijn, doordat dé molenaars zich hebben neergeiegd bij de maatregelen, die de tarwe-autoriteiten moeten nemen. Zooals -gezegd is hét" hier meer een i gen.... een verzet, dat op onzuiver reae- neeren is gebaseerd, welk verzet verscherpt is door onverantwoordelijk steken. Wanneer het niet zoo onaangenaam was, zouden'Wij gaarne de nate gaie hier wil- - J zich als - hettwaré. op het oorlogspad vermeenden te 1 vinden. List tegen list was de leuze; men

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5