De Limmensche strafzaak Hevige brand Run op spaarbanken De relletjes te Boskoop Crisissteun De moord op veldwachter Tap VRIJDAG 10 JUNI OPMARSCH DER OUDSTRIJDERS NAAR WASHINGTON EX-ADVOCAAT IN HOOGER BEROEP g«- Het getuigenverhoor veroordeeld Bewoners bijtijds gered DE MALVERSATIES TE BREDA De leveranciers voor de rechtbank Incident Gevaar afgewend DE STAKING TE BORN W»wkwilligen aangekomen IN EEN ZAK GEBONDEN M1DDENSTANDSBELANGEN VERMOGENSBELASTING ONRUSTIGE DAGEN Internationale besprekingen De oorzaak van het conflict Advies der agitatoren Aan de gevolgen overleden Steenen als munitie Een ongeluk? Nationale inzamelingsdag in voorbereiding Drie arbeiderswoningen te Rosmalen in de asch gelegd Onderhoud met den burgemeester Ernstig gewaarschuwd Duizenden Amerikaansche oud-stryders zyn in Washington aange komen, om van het Congres een gratificatie voor hen te eischen. Men vreest ernstige incidenten, daar de veteranen vast besloten zyn niet te vertrekken, voordat hun eisch is ingewilligd. Bosch- en heidebranden in Noord-Brabant Verdachte G. tot 13, zyn beide broers ieder tot 10 jaren Demonstratie in verband met een geschil by de plaatselyke werkverschaffing Flesschentrekkery Medeplichtigheid aan en uitlok king van valschheid in schrifte, heling en ver- ^duistering De juffrouw wist van niets Na de pauze Verminderde gebruikswaarde van landerijen Groote bedragen opgevraagd aan de banken te Makassar i op boete. het hadden ver- 4O-jarige slager H. R. M. I gaarne zich in hebben. Beide zonder aar te O verwachtl schatting oordeelden koopman. Pree.: Begreep^ae Het- volgende raadaelachtige geval deed ziel, voor op het kermisterrein te Spekholzerheide- Kerkrade. Daar werd in t holle van den nacht een 9-jarige knaap, luid schreeuwende, gevon den, vastgebonden in een zak. Alleen het hoofd kwam er uit. De jongen vertelde den politie, die een ondersoek instelt, dat hij van ver moeidheid tegen een kraam In slaap was ge vallen en niet weet, hoe hU in den zak is ge komen. Volgens de offlcieele gegevens van den Pro- Na den slag zijn dfe Goudsche demonstranten met de medeneming van hun gewonden naar Gouda teruggekeerd, doch nog Woensdagavond wordt, vervolgde de heer Colljn, een verbod van samenscholing uitgevaardigd. Hl) betreurde het zeer, dat er een slachtoffer was gevallen en merkte daarbij op dat raddraaiers tot in den treure zjjn gewaarschuwd BH de werkverschaffing heeft de burgemeester ons ook eenige inlichtingen verstrekt. Door den aard van het werk en den korten duur van de bezigheden kon betrekkelijk weinig In accoord gewerkt worden. Daarom zijn in overleg met den hoofdinspecteur van de Helde-Maatschappu andere tarieven vastgesteld. Dat was In het midden van de vorige week. Toen bij het opma- gen van de rekening Vrijdag bleek dat, hoewel er redelijk gewerkt was, het gemiddelde uurloon niet werd bereikt, is hiervan melding gemaakt: aan de Nederlandsche Helde-Maatschappij is vastgesteld verhoogde eenheidsprijzen In te voe ren, waarop Zaterdag met de nieuwe ploeg zou worden begonnen, terwijl voor de afgeloopen week nog het uurloon van 0 35 zou worden be taald. Na een paar uur werken vervoegde men zich Zaterdag wederom bij B. en W. met de mede- deeling dat ook de nieuwe tarieven niet vol doende werden geacht en een garantie uurloon van ƒ0.35 is gevraagd. Dit garantieloon kon uit den aard der zaak door het college van B. en W. niet worden gegeven omdat daarmede de be- teekenls van het aangenomen werk Illusoir kou zijn gemaakt. Wel werd medegedeeld, dat B. en W. de circulaire van den minister niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest wen schen toe te passen. Hiermede Is geen genoegen genomen, waarna B. en W. besloten het werk stop te zetten, ten einde nader overleg te plegen met den hoofd- inspecteur van de Ned Helde-Maatschapplj. Toen Woensdagmorgen een andere deputatie nogmaals ontvangen werd, gaf men B en W de verzekering, dat men op deze toezegging be reid was het werk te hervatten, zoodat men besloten heeft In principe as. Zaterdagmorgen de werkverschaffing weer open te stellen. Weet U zeker, dat U nooit begin April 1931 een volmacht voor Uw gewezen verloofde (den veroordeelden koopman) hebt geteekend? Getuige: Dat weet Ik zeker en dat houd Ik vol. Mr. Kokosky: Dan wensch Ik het Hof deze volmacht, die Ik, geteekend en wel door de juffrouw, In mijn bezit heb, aan iwmpof over te leggen. (Beweging.) De pres.: (de volmacht doorziende, tot ge tuige): U praat veel te veel. We hebben hier nu al drie handteekenlngen van U en nu komt er al weer één bij. Zegt U dan toch, dat U zoo stom bent geweest om te teekenen. maar praat U toch niet alsof U niets geteekend hebt Raadsheer mr. van Klnsbergen (getuige de volmacht voorhoudend)Erkent "TT nu dat dit Uw handteekenlng Is? Getuige: Ja, ik zie het nu, maar ik begrijp niet hoe ik dat gedaan kan hebben. Verdachte: Ik ben Intusschen maar heel bij), dat dat ding voor den dag Is gekomen. Pres.: Dat begrijp ik, maar ik vind het toch gek. dat die volmacht nu voor den dag komt, nadat de Rechtbank gezegd heeft, dat zjj niet bestaat. Verdachte deed hierna nogmaals uitkomen, dat hij geen boos opzet heeft gehad. Pres.: Misschien komt mr. Kokosky vanmid dag ook nog met de contre-lettre. Mr. Kokosky: 't Spijt me. maar die heb Ik niet. Het verhoor van de Limmensche juffrouw was hierna geëindigd, waarna gepauzeerd werd reldende besprekingen van de hypotheek. Get. had het huls te Llmmen zelf getaxeerd; hij had er geen bezwaar tegen, als vijfde hy potheek nog 1300.— te verleenen. Het was hem bekend, dat de thans veroordeelde koop man een volmacht zou krijgen. Het getuigenverhoor was hierna geëindigd De president ondervroeg verdachte nog eenlg» oogenbllkken over de verschillende onderdee- len van de zaak, waarbij verd. o. a. volhield van de valsche taxatie-akte niets af te weten. Het theoretisch voordeel, dat voor den Bus- sumschen koopman gelegen was in de hypo theekakte van tien mille, had verd. willen neu- trallseeren door de contre-lettre. Pres.: Die akte is en blijft valsch, dat wascht het water van de zee niet af! De zitting werd hierna verdaagd tot Vrijdag ochtend voor het requisitoir van den procu- reur-generaal mr. Bauduln en het pleidooi van den verdediger mr. F. A. Kokosky, die wordt bijgestaan door mr. Reym. In zake de relletjes van 's middags, deelde de burgemeester nog mede, dat het voor hem reeds gerulmen tijd vaststond, dat van com munistische zijde niet genist zou worden, alvo rens het tot openlijk verzet was gekomen, het geen dan ook Is geschied. Van de zijde van de demonstranten werd medegedeeld, dat het slachtoffer door de politie zou zjjn doodgestoken. De burgemeester ver wierp evenwel deze lezing. Hl) achtte het ge- beurde aan een ongeluk te wijten, daar het slachtoffer de sabel van een veldwachter had beetgegrepen en bij de poging om deze te ontwringen daarna een steek in de hartstreek De Rechtbank te Amsterdam heeft Maart U. een Amsterdamschen veroordeeld tot een gevangenisstraf jaar, met aftrek van drie maanden voorarrest en een Amsterdamschen advocaat tot een ge vangenisstraf van één Jaar en zes maanden, eveneens met aftrek van drie maanden voorar rest. Het O. M. had onderscheidenlijk zeven maanden en één jaar, met aftrek van de ge heele voorloopige hechtenis, gevorderd. De koopman had hypotheekgelden, die be stemd waren voor een winkelierster te Llmmen (N.-H.) ten eigen bate aangewend en zich der halve wegens verduistering te verantwoorden gehad. De advocaat Is veroordeeld wegens medeplich tigheid aan en uitlokking van valschheld in ge schrifte en voorts wegens heling en verduiste ring. De verduistering heeft hij volgens de dag vaarding in 1925 gepleegd als curator in een faillissement. De rechtbank, die deze verduistering be wezen achtte, overwoog dat hjj op ergerlijke wijze misbruik had gemaakt van zijn vertrou wenspositie: gedurende vjjf jaar is hij door de crediteuren aangemaand het geld af te dragen. Ook de in verband met de Limmensche zaak ten laste gelegde uitlokking van valschheld in ge schrifte achtte de Rechtbank bewezen. Dit mis drijf heeft hBruit bestaan dat de advocaat uit lokte dat de neef van de winkelierster te Llm men een valsch taxatie-rapport schreef waarin de waarde van het huls waarop hypotheek zou worden gegeven, valschelljk werd gesteld op t 18000.terwijl het oorspronkelijk stuk f 8000.- aangaf. In een onderhandsche akte, opgemaakt ten kantore van den advocaat, stond voorts ver meld, dat de juffrouw een schuld van f 8800 - had aan den hypotheekgever, een koopman te Bussum. Volgens verdachte bestond er een con tre-lettre, de rechtbank overwoog In haar von nis dat het bestaan hiervan niet aannemelijk was gemaakt en achtte ook het medeplegen van valschheld In geschrifte bewezen. Tenslotte werd ook de heling bewezen klaard. Alleen de advocaat was van het tegen hem gewezen vonnis in hooger beroep gegaan en thans diende zijn zaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof, dat gepresideerd werd door mr. Joh. M. Jolles.. De koopman heeft In zijn von nis berust. De landbouwer O. Bouman uit Stolwljkersluta. wlen Woensdag op de veemarkt te 'sHertogen- bosch een ernstig ongeval overkwam, Is Woens dagavond omstreeks zeven uur zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, In het ziekenhuis overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van zes kinderen. vinclalen Noord-Brabantschen Brandweerbond hebben dit jaar In Noord-Brabant van 1 Ja nuari tot 15 Mei niet minder dan laa Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de gebrs. R. te Kerkdrlel, die In hooger beroep waren gekomen tegen het vonifls der rechtbank te Tiel, waarbij zjj wegens den bekenden moord op- den rjjksveldwachter Tap werden veroor deeld tot zestien jaar gevangenisstraf. Nadat het aantal verklaringen van verdach ten. getuigen en deskundigen zijn weergegeven, zegt het Hof dat het vonnis der rechtbank, be halve eenige wijzigingen In de straffen, kan worden bevestigd. Over de straf zelf wordt overwogen dat het gepleegde feit hoogst ernstig Is en de wijze, waarop het gepleegd werd bijna onmenscheljjk kan worden genoemd, maar dat er termen zijn om niet aan alle verdachten eenzelfde straf op te leggen, daar de eerste verdachte zeker de meest schuldige is. Dan volgen de veroordeellngen van G. R. tot 13 jaar gevangenisstraf en van de belde anderen, Joh. en Jenna R. ieder tot 10 jaar gevangenisstraf. Geen boos opzet Op een vraag van den president deelde ver dachte mede, dat hij ten aanzien van de ver duistering (de kwestie van het faillissement) nonchalant en slordig gehandeld heeft, doch boos opzet heeft er bij hem niet bestaan. Hl) was te allen tijde bereid en in de gelegenheid geweest, het geld, dat hij onder zich had (een bedrag van f 111.terug te betalen. Aan punt 2 der tenlastelegging (de geschie denis van de vervalschlng in de hypotheekakte) achtte verd. zich niet schuldig, terwijl hU, wat de kwestie van de onderhandsche akte betreft, waarin stond dat de juffrouw uit Llmmen een schuld van f 8800.aan den hypotheekgever had, wel erkende dat hij deze akte In orde had gemaakt, doch dat hjj deswege niet gestraft kon worden omdat er een contre-lettre was. Het eerst werd de kwestie der verduistering behandeld, welke geheel bulten de Limmensche zaak staat. Enkele getuigen legden verklaringen af van verd.'s gedragingen als curator in het bewuste faillissement. Nadat het getuigenverhoor In de fallllsse- mentskwestle was afgeloopen, werd de Amster damsche notaris gehoord, die zulk een belang rijke rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van de hypotheekakte en de volmacht, welke de winkelierster aan haar „verloofde", den ver heeft gegeven. juffrouw er lets van? U Bult natuurlijk ja zeggen, anders had U de akte niet mogen passeeren. Getuige: Ik had vertrouwen doordat de koop man mij als haar verloofde werd voorgesteld. Pres.: Aanvankelijk heette het huls te Llm men 8000.waard te zjjn, dCTi volgenden dag ging het bU de hypotheekakte om tien mille meer. Getuige: Men heeft mij gezegd, dat het oor spronkelijk bedrag een vergissing was en dat bet huls wel 18 of 20 mille waard was. Pres.: Maar met dat al heeft U er toe mede gewerkt, dat een taxatie zóó maar met tien mille verhoogd werd. Sedert eenige jaren vinden tusschen het Ver band kathollscher kaufm&nnischer Vereinlgun- gen in Dultschland, den Christen Landsbond voor den Middenstand In België en den Neder- landschen R.K. Middenstandsbond regelmatig besprekingen plaats over middenstandsvraag- stukken van internationaal karakter. In de afgeloopen week kwamen de afgevaardigden van genoemde organisaties te 's-Gravenhage bijeen voor een tweedaagsche conferentie- Voor de Dultsche organisatie waren aanwezig de Verbandsdlrektor dr Wages en de bestuurs leden de heer Chr. Fülles en Peter Schmltter. voor België Senator A. van Coillle en de heer J de Ley, bestuursleden, alsmede de algemeene secretaris, de zeereerw. heer Alf. Jacobs. De conferentie werd voorgezeten door den heer C. J. G. Struycken, voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond van welke organisatie meerdere hoofdbestuursleden aanwezig waren, o.a. de heeren J. Koops. Joe. Meyring en H. van de Sand, voorzitters van de Diocesane Midden standsbonden, resp. in Limburg, Den Bosch en Utrecht. Nadat de besprekingen op den eersten dag waren aangevangen met de verslagen over de werkzaamheden van en den toestand In de verschillende organisaties, vooral bezien In het licht der tijdsomstandigheden, werd de confe rentie in hoodzaak gewijd aan den strijd dien de mldlenstands-organlsatles hebben te voe-' de reeds rekening w ren tegen misstanden In het handelsleven. Zoo kwam aan de orde de bestrijding van het ca deaustelsel, waarbij de verbodsbepalingen, wel ke krachtens noodverordening dezer dagen in Dultschland In werking treden, het uitgangs punt boden voor vruchtbare vergelijkingen met de wenschen en ontwerpen voqa de bestrijding zooals deze In België en voOfB in ons land aanhangig zijn. Ook het ultverkoopwezen, zoo wel In den vorm van markthandel als van win- kelultverkoopen, werd breedvoerig besproken. Door de Belgische afgevaardigden werd ten slotte een exposé gegeven van de jongste wet geving aldaar op het gebied van den handels- elgendom, met name van waardevermeerdering, nahuur en elgendoms-overgang van gehuurde winkels Door den Llmburgschen afgevaardigde werden de Dultsche deviezenmaatregelen aan de orde gesteld, vooral voor wat betreft de moeilijk heden daarmede den Nederlandschen midden- standers-exporteurs In den weg gelegd. Hierbij bleek, dat voor deze categorie vgn handeldrlj- venden vooral de uitvoering der Marken-nood- verordentng zéér groote bezwaren met zich brengt. Met de Dultsche gedelegeerden werd de vraag besproken, in hoeverre hier gezamen lijk optreden verbetering zou kunnen brengen. 4 .koopman” van één Donderdagmorgen zijn vijf autobussen uli Weert en vier uit België te Born gearriveerd Alle bussen waren doqr marechaussees bewaakt. De stakingsleiders mochten niet bij deze busaen komen en met het werkvolk spreken. Deze ar beiders, 200 In getal, zjjn allen aan het werk nen worden en daardoor allicht meer de aan- gegaan. Overigens is alles rustig, dacht trekken en tot offervaardigheid wekken, dan wanneer in iedere gemeente op verschil lende dagen een dergelijke inzameling wordt gehouden. Wjj zouden omtrent dit denkbeeld Uw oordeel vernemen; in het bijzonder of een dag in de eerste helft van October, met name Zaterdag 8 October, naar Uwe meenlng voor het houden eener zoodanige Inzameling ge schikt zou zijn. Wij zullen het op prijs stellen vóór 20 Juni as. Uw desbetreffend antwoord te mogen te- gemoetzlen. Een geweldige brand heeft gisternacht ge woed te Rosmalen, waarbij drie arbeiderswo ningen In de asch zijn gelegd. Te ongeveer 12 uur werd de brand ontdekt, welke was ontstaan in de woning van Chr. van derven. Door den zoon van den gemeenteveldwachter werd cn- mlddellljk alarm gemaakt en aan diens vlug en krachtig optreden is het voor een groot deel te danken dat de bewoners van de verbrande perceelen zich nog bijtijds, al was het In nacht gewaad, in veiligheid konden brengen. De drie gezinnen hadden tezamen zestien kinderen. De hulzen waarin de gezinnen Van der Heyden en Pennings woonden brandden met het huis van Van Gerven tot den grond toe af. Van den in boedel kon niets gered worden. De drie hulzen waren aan elkaar gebouwd en hadden rieten daken. De schade wordt geraamd op 9000.— 10.000.die voor het grootste deel door ver zekering wordt gedekt. De plaatselijke brandweer werkte uitstekend onder leiding van den burgemeester Jhr. Von Heyden. Hier bleek voor de zooveelste maal het groote nut van centraliseering van water voorziening. De gemeente is aangesloten bij de waterleiding van 's-Hertogenboech. betoogers verdwenen en hadden zjj verschillende richtingen verspreid. In den namiddag werd Ik, aldus ging de burgemeester voort, door mijn ambtgenoot te Waddlnxveen Ingelicht, dat een groot aantal Goudsche demonstranten op weg was naar mijn gemeente, In verband waarmede door mij polltleversterklng werd aangevraagd en ver kregen. De Gouwenaars hebben daarna, te zamen met de Boskoopeche communisten, ver volgde de burgemeester, een vergadering belegd in den tuin van het 8.D A P.-vereeniglngs- gebouw, welke vergadering door twee politie agenten werd afgeluisterd. De volgende getuige was de veroordeelde koopman, die 27 jaar oud Is. Door een veld wachter voor het hekje geleid, verklaarde hij dat er In dit proces zooveel melneeden gepleegd zjjn, dat hjj geen eed wenscht af te leggen. President: -Hebt U toch niet zoo*n groot woord! U hebt zelf verklaard, dat U ten koste van de Limmensche juffrouw verduisteringen hebt gepleegd of oplichting. Ik zal U die pas sage voorlezen. Getuige (na de passage te hebben aange hoord): ,Jk ben bedwelmd geworden! Toen de politie me uit Dultschland heeft gehaald, heb ben ze me onder drang verklaringen willen af persen! Ik leg nou bij al die melneeden geen eed af, daarvoor acht Ik mijn eigen eed te hoog!” President: „Den zal het Hof zich In Raad kamer beraden om te overleggen wat het met dezen on willigen getuige zal doen!” Na terugkeer In de rechtszaal vroeg de pre sident opnieuw aan den getuige of hjj al dan niet bereid Is den eed af te leggen. Getuige: ,.Ik heb het heele publiek hier tot getuige, dat ik gedwongen word, den eed at te leggen. Daarom zal Ik het doen!” (Legt den eed af.) Na dit incident werd de getuige over zijn bemoeiingen in deze zaak aan den tand ge voeld, In de eerste plaats over de volmachten De laatste getuige was de Bussumsche koop man, die mededeellngen deed over de voorbe- De andere groep had zich Inmiddels van steenen voorzien en bewoog zich toen in de richting van de eene groep, waar het zooals bekend tot een treffen tusschen de politie en ■ie oproerlingen is gekomen en waarbij een der "oi’tlemannen bloedend werd gewond. Een agent werd overmand door een aantal demonstranten en daarna met moeite ontzet door collega’s, waarbij de demonstranten de wapens van de agenten trachtten te bemachtigen In dit gevecht, waarbij de politie en het publiek als een kluwen ineengestrengeld leek. Is een der betoogers met een sabel in aanraking gekomen. Hoe dit precies gebeurd Is, vormt nog een onderwerp van onderzöek, sekte ons de vraagstukken ter tafel. Allereerst de afweer van het mlddenstandsbedrljf tegen de groot bedrijven In den détailhandel. De verkoop organisatie op basis van inkoop-coöperatle zooals deze thans groeiende is in den R-K- Kruldeniersbond, werd door den heer Kom man. secretaris dier organisatie, belicht als een krachtig hulpmiddel in den economlschen strijd van den Middenstand. De Dultsche noodverordening op de éénhelds- prljzen-wlnkels vormde e enaanknooplngspunt voor de bespreking van het vraagstuk der wet- telljke bescherming tegen het grootbedrijf en de concessie-verplichting voor warenhuizen. De mlddagzittlng opende tenslotte breede discussies over den practlschen opbouw der door „Quadrageslmo Anno” gewenschte be- roepestanden. Het geheele vraagstuk der be drijfsorganisatie en de verschillen tusschen de practlsche oplossingen zooals deze In Dultsch land en hier te lande worden voorgesteld, kwa- men daarmede In bespreking. Na behandeling van eenige organisatorische vraagstuuken. o.a. de uitbreiding van het aan tal aan de besprekingen deelnemende landen, werd de conferentie gesloten. De volgende be spreking werd daarbij vastgesteld voor het na jaar 1932, te Essen. Pres, (tot getuige): Uw zaak is kapot gegaan óoor allerlei flesschentrekkerlJen van Uw kant, maar is U ,ook door het gebeurde van April 1931 geruïneerd? Uw huls is geëxecuteerd en heeft ƒ3608.— opgebracht. En dan Is ei een akte, die In het bezit is van den Bussumschen koopman, waarop staat, dat hjj 10.000 - van te vorderen heeft. Heeft hl) dat geld wel •ens gevraagd? Getuige (aarzelend)Neen. Pres.: Er z(jn valsche aktes opgemaakt en de geheele buit, want zoo noem Ik die. heeft bestaan uit f 1200.Volgens opgaven heeft de notaris daar f 145.— van gehad, verd /200.— en U, getuige, resp. 65.en ƒ80. terwijl daarnaast et.i hoop geld is verteerd In zllerlel café's en zaken Amsterdam. In verband met de relletjes te Boskoop, had de „Tel.” een onderhoud gehad met den burge meester dier gemeente, den heer P. A. Colljn, die mededeelde, dat er reeds enkele dagen onrust bl) het stempelen heerschte, welke ver band houdt met Ingevoerde tarieven bl) de werkvetschafflng, hoewel dit z.1. niet als oorzaak moet worden beschouwd. Maandag en Dinsdag nam deze onrust den vorm aan van een openlijke demonstratie voor het gemeentehi malen is het gelukt de demonstrant gebruikmaking van de wapenen uit drijven. De burgemeester was er echter van over tuigd, aldus deelde hl) ons mede, te doen te hebben met communistische agitatie. Bij een onderhoud, dat de heer Colljn met een der agi tatoren had, elschte deze inwilliging van de reeds kenbaar gemaakte wenschen welke ojn. Inhielden ultkeering van 24 per week aan de werkloosen. De toestand was sinds enkele da gen van dien aard, dat de burgemeester bet noodig oordeelde, om op alle dingen voorbereid te zijn en versterking van de polltle-macht aan te vragen, welke hem door den majoor van de rjjksveldwacht te Alphen aan den Rijn werd verleend. Er verschenen twee mannen uit Alphen en drie uit Waddlnxveen. die zich bij de drie Boskoopeche veldwachters hebben ge voegd. Bij de voortzetting van het onderzoek naar hetgeen op het kantoor van den notaris is gebeurd, antwoordde getuige op een vraag van den president, dat hl) zeker weet dat de juf frouw uit Llmmen de volmacht heeft getee kend. Pres.: Maar de juffrouw zegt van niets te weten. Hierna trad de benadeelde Limmensche juf frouw, die thans naaister van beroep Is, voa het hekje, om over het gebeurde In April 1931 te verklaren. Het bleek, dat deze getuige zich nog maar weinig van de zaak herlnneroe, Bl) haalde allerlei détails door elkaar, zoodat de president de grootste moeite had. om een en ander positief te doen vaststellen. Getuige lel de, dat zjj op 7 April 1931 nooit een volmacht aan den (veroordeelden) koopman heeft ge teekend, welke deze dien dag te Llmmen had opgesteld. Nog meer stukken zl)n er, die ge tuige zich niet herinnert geteekend te hebben Getuige had ook niets gemerkt van tjet voor lezen en teekenen van de notarieele akte en toen de notaris de taxatie van haar huls ver hoogd wilde hebben, heeft zl) dit gedaan. De President merkte op, dat zij driemaal haar handteekenlng geplaatst heeft en dat zl) dan drie valsche handteekenlngen geplaatst moet de geantwoord: Het Is den Minister bekend, dat. hoewel vele onroerende en roerende zaken op dit oogen- bllk e?n <yerl: je geldelijke opbrengst geven en vermoedelijk ot': in de naaste toekomst zullen geven. In de daling, welke j> de prijzen van die zaken is Ingetreden, de vermindering In op brengst niet volle tot -itdrukklng komt. Het Is .ie i echter niet bekend, dat, bij aankoop van landerijen door niet-landbouwers, prUgen wor den besteed, welke hooger zijn dan die, waar voor landbouwers of anderen dergelijke lande rijen zou- n willen afstaan. De M'nlster is van meenir.g, dat *>11 het be palen van de verkoopwaarde van onroerend goed In hc alge; een niet g iet moet worden op één enkele op zich zelf staande transactie. Voor soover hem bekend is, wordt uit bjj de s-hatttlngen ook zooveel mogelljk ver: eden. De gevraagd» ar nwijzing schijnt or erbodlg, in £oover met de sterk verminderde gebruikswaar- dt gehouden, en onraad zaam, In zoover bU grond evenzeer als bU andere vermogensbestanddeelen naast de momentale gebruikswaarde ook andere elemen ten. als de veiligheid van de belegging en de voor de toekomst, In d? waarde- t uitdrukking behooren te komen. Na de pauze werd de pleegzuster van de juf frouw uit Llmmen gehoord, een coupeuse, die ook een en ander van het gebeurde heeft mee gemaakt. ZIJ herinnerde zich, dat er sprake Is geweest van een bedrag van 1200. De vader van den veroordeelden koopman was de volgende getuige. Hem is bekend, dat verdachte te zijnen huize geld van zijn zoon heeft ontvangen. Dit was een bedrag van ƒ300.dat In zijn tegenwoordigheid aan ver dachte Is uitbetaald. Dat dit nog een keer zou gebeuren, weet get. niet. Er werd bij gezegd, dat dit bedrag voor de echtscheiding van get.’s zoon was, waarvoor verdachte als advocaat zou optreden. Van geld voor hypotheken heeft get. niets gehoord. Hierna werd de timmerman en aannemer uit Llmmen gehoord. Deze getuige had. naar hij meende, in April of Mei het huls van de Limmensche juffrouw getaxeerd. Hjj had dit gedaan, o. m. In het bijzijn van verdachte en van meergenoemden koopman. Getuige kwam tot een schatting van 8000.Hjj heeft dit vermeld op een papiertje, dat hjj aan ver dachte heeft gegeven. Een met zjjn naam onderteekend papier, waarin getuige mededeelt dat het huis 18.000.waard is. verklaarde get. nooit geschreven te hebben. Toen zich Woensdagmorgen opnieuw een groote menigte betoogers voor het gemeentehuis verzamelde, heeft het college van B en W dat juist vergaderde, enkele demonstranten ten gemeentehulze ontvangen en wel de vertegen woordigers van werkloozen, het comité van kleine kweekers, dat volgens den heer Colljn Teer sterk onder communlstischen Invloed staat, en de afgevaardigde van de 8.D.A.P Zoowel In dit onderhoud als bl) voorafgaande aangele genheden heeft de heer Colljn ernstig ge waarschuwd tegen de gevolgen, welke uit de vcoivgezette demonstraties zouden kunnen Naar wij vernemen, heeft het Nationaal Crisls-Comlté zich met het volgend schrijven gewend tot de Plaatselljke Crlsls-Comlté's In Nederland „Nu het eerste halfjaar der werkzaamheden van het Nationaal Crisls-Comlté en de plaat selijke comlté's ten einde Is, meenen wjj te mogen constateeren. dat dank zjj de van alle zijden ontvangen medewerking en niet minst door de toewijzing der plaatselijke co mlté's onze gemeenschappelijke arbeid niet on vruchtbaar Is geweest. Waar Intusschen de maatschappelijke en economische toestanden nog niet op verbetering wijzen, laat het zich aanzien, dat vooral in de as. winterperiode de arbeid met alle kracht zal dienen te worden voortgezet. De thans komende zomermaanden zouden, naar „het ons voorkomt, behalve voor de behandeling van steunaanvragen, welke al licht niet In die mate zullen Inkomen, als In het winterseizoen zeer nuttig gebruikt kunnen worden om aan de hand van de opgedane er varing de methode van het verleenen van cri sissteun, In het bijzonder wat de doeltreffend heid aangaat, nog eens te onderzoeken Vooral zal het noodig zjjn, dat voor de naaste toe komst hét crisis-element daarbij nauwkeurig in het oog wordt gehouden. Verder dient, in sommige plaatsen althans, nog wel te worden nagegaan of de verdeellng van den arbeid der steunverleening tusschen de crisiscomité's en de diverse ter plaatse werkzame vereenlgingen op het gebied van hulpbetoon en maatschappe- lljken arbeid naar juistheid geschiedt. Voorts meenen wjj Uwe aandacht er op te moeten vestigen, dat het goed zal zjjn reeds thans bedacht te zjjn op het houden van in zamelingen, noodig om onze taak in het nieu we seizoen voldoende te kunnen volbrengen. Daarbij Is bjj ons het denkbeeld opgekomen of het niet wenscheljjk zou zijn, indien in alle gemeenten, waar een crlsls-comité is geves tigd. op eenzelfden nader te bepalen dag een Inzameling werd gehouden. Goed voorbereid en aangekondlgd, zal een zoodanige dag als het ware een nationale Inzamelingsdag kun- Op de vragen van het Kamerlid Van Rapparo betreffende het rekening houden met de ver minderde gebruikswaarde van land rijen ten behoeve van de aanslagen In de vermogens- be'astlng heeft Minister De Geer het volgen- De ontdekking van de onregelmatigheden bjj de Militaire Administratie te Breda beeft niet alleen geleld tot een strafzaak tegen de daar bij betrokken militairen. Het departement van Defensie heeft reeds spoedig enkele leveran ciers uitgesloten van verdere leveranties aan het Bredasche garnizoen en ook de burgerlijke justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Tegen een zestal leveranciers Is een strafvervolging Ingesteld en Donderdag stonden zjj voor de Bredasche rechtbank terecht. Er bestond voor de behandeling van deze zaak begrijpelijker wijze bijzonder veel belangstelling. Terecht stonden de 60-Jarlge slager A. J van de G., de 39-jarige winkelier J. A. B., de 28- jarlge landbouwer A. C. van den B., de 39- jarigen grossier tn vleeschwaren J. B. W de van den B. en de 36-jarige bakker A. A. W allen te Breda en allen In meerdere of mindere mate betrokken bl) de knoeierijen bl) de leveringen aan het garnizoen, waarvan zl) zelf en de drie onlangs door den Bosschen KrUgsraad veroordeelde militairen profiteerden. De Officier van Justitie, mr. O. Graat van Limburg Stirum, elschte achtereenvolgens te gen den slagen A. J. G. een voorwaarde lijke veroordeellng tot 1000 gulden boete subsidiair zes maanden gevangenisstraf, en een voorwaardelijke veroordeellng tot vier maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar en op de bijzondere voorwaarde, dat door verdachte vóór 1 Februari 1933 aan den be- In deze vergadering werd om. het advies gegeven den burgemeester weg te werken en lódlen de politie van de wapenen gebruik mocht maken, haar te omsingelen en de wapenen te ontwringen. Na afloop van deze vergadering, begaf men zich wederom In optocht naar het gemeentehuis en daar heeft de menigte een orotqst-motie afgegeven tegen den burgemees ter, waarin om. geëischt werd onmlddellljk terugtrekking van de verleende versterking aan de politie. De politie heeft de menschen daarop tot doorloopen aangemaand, hetgeen aanvanke lijk ook geschiedde In dien vorm dat de men schen in gesloten gelederen rondom het voor 'iet raadhuis gelegen plein defileerden. Toen de politie tot uiteengaan aanmaande, ontstond er een groot rumoer en geschreeuw aldus de buremeester, terwijl aan de somma tie van de politie geen gevolg gegeven werd, waarop deze van den gummistok gebruik maakte, waarna de menschen uit elkaar sloven echter naar twee verschillende richtingen: de eene helft van de betoogers ging naar den Ko ninginneweg, terwijl de andere helft naar de Zijde holte. De eerstgenoemde groep was het grootst, zoodat dus daarbij de meeste polltie- MAKASSAR. 8 Juni (Aneta) De Chlnee- sche spaarbank Hoa Klao Glen Hang staakte haar betalingen, in verband met het gebrek aan liquide middelen, hetwelk een run tengevolge had. Het Soer. Handelsblad weet te melden, dat ook een run plaats vond op de Europeesche Spaarbank. Groote bedragen werden hier opge vraagd, aan welke opvraglngen direct werd vol daan. De toestand van de spaarbank te Makas sar Is goed, de spaargelden zijn belegd in staats- en gemeente-obligatles en eerste hypotheken, terwijl een voldoende reserve aanwezig is. De Javasche Bank staat achter de spaarbank, wes halve de spaarders zich niet ongerust behoeven te maken. Nader wordt nog vernomen, dat de run op de Spaarbank van Makassar heden vrijwel geëin digd was. In totaal werd opgevraagd: Maandag 40.000, Dinsdag 100.000.terwijl heden vrijwel niets werd opgevraagd. Alle bedragen werden direct uitbetaald uit eigen middelen. Het gevaar Is blijkbaar volkomen afgewend. nadeelde, dat is de Staat der Nederlanden, een bedrag van ƒ2472.wordt ultbetaald: tegen den winkelier J. A. B. werd 1000 gul den boete, subsidiair 30 dagen gevangenis straf geëischt; tegen den landbouwer A. C. v. d. B. ƒ600.— boete, subsidiair drie maanden gevangenisstraf; tegen den grossier In vleeschwaren J. B. W. vrijspraak tegen den bakker A. A. W. f 700. subs, vier maanden gevangenisstraf; en tegen den slager H. R. M. v. d. B. een onvoorwaardelljke Veroordeellng tot 300. boete, subs, twëe maagden gevangenisstraf, be nevens een voorwaardelijke veroordeellng tot een maand gevangenisstraf met een proeftijd van 1 'gwsr^rt^op de bijzondere voorwaarde, dat hij vóór 1 Januari 1933 aan den Staat der Nederlanden 370.zal hebben terug betaald. De uitspraak In al deze zaken zal plaats vln- Jten heden over 14 dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9