De lucht-fotograaf en zijn werk A I DE If Ik I S 4 'I RADIO-PROGRAM Mc. DOUGAL’S ROMAN DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP Alle abonné’s Het Rozen*Kasteel Wat een Amerikaansche luitenant volbracht De nieuwe Haring f3000.. f250..^S’S’S,‘^fl2S.-?^-dl^XfS0.- ZATERDAG 11 JUNI VERHAAL VAN DEN DAG Zondag 12 Juni Westkust EEN NIEUW BEROEP Een eerlijke driftkop - Amerikaansch r kx R Fatale waarschuwing FEUILLETON S a Wl K r. ff R N HEERENBAAI/^ i5 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN», GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Maandag 13 Juni - Luitenant Wyatt boven Amerika^l^^^^ den doode het een f ditie de de Mlli PARIJS EIFFEL. 1444 M. 9.55 Concert. MILAAN, 331 M. 4 BEROMUNSTER 444 M. 10.05 Omroeporkest, it^ i K St 0 IX (Wordt vervolgd) 1 I pianorecital; 4 35 concerti i Cat»:raU Strykkwar De haring denkt: ik ben weer nieuw En op succes berekend Maar daarmee is tot mijn verdriet Mijn vonnis ook geteekend! Ik word gevangen en gekaakt, Getrokken in fileetjes En dien dan tot versnapering Bij veler dejeunétjes. ‘t Is waar, men geeft mij alle eer. Ik word genoeg geprezen, Mijn vrouw wordt echter weduwe, Mijn kinders worden weezen. Zelfs hijscht men 'ook voor mij de vlag WEENEN. 517 M. 10.35 Dansmuziek door het Adolf Pauscber.orkest. 1635 4.50 een die te kan er ;lk geval. Je vader rjheld aanbevolen, an je kinderjaren m heeft. Nu eerst -na je tante, de liefde hebben op- BRUSSEL, 509 M. 5.20 Concert door het R dio-orkest onder leiding van Frans André; 63 Oramofoonplatenconcert6.50 idem; 9.20 Viool- recltal; 9.50 uitzending van een concert te ge ven In de zaal Memlinc te Antwerpen. de van X li ‘ZckcrTriesche Hee/t/tbaai, maar dan ECHTE FR1ESCHE f] 20 50 <1 Ff RONS f Af gezien van den Noordpoolonderzoeker Wil kins. is het verdienstelijkste werk op dit gebied verricht door de expeditie van den Ameri- kaanschen luitenant Wyatt, die met drie vlieg tuigen en verscheidene camera's, de geheele Westkust der Vereenigde Staten in nauwkeu-lg ingedeelde étappes heeft afgevlogen en er een 7.50 Oramofoonmuziek 8.50 Opera-uitzendlng. ROME, 441 M. 8.25 Oramofoonmuziek 9.05 „Grafln Mariza”, operette. I PARUS R 1735 M. 13.50 Oramofoonmuziek; 3.20 „De Troubadour", opera van Verdl. MILAAN, 441 M. 8.40 Populaire Muziek; 9.20 Concert. kon ik niet naar de be Éi. Een reis naar Parijs, in ligheden ook, gaat boven de jn inkomen. En even natuur - je by ons komt, wat me BEROMVNSTER, 460 M. 650 Oramofoon muziek 10 05 Omroeporkest. kracht moet toonen, komt die veeleer uit het hart, dan uit het karakter. Ik weet niet of ik haar goed beoordeel, en of u my ten volle be grijpt.... Zy Is zeer jong, zeer vrouweiyk, en in haar droefheid heeft ze opwellingen getoond waarvoor de goede God gevoelig la; daarvan ben Ik zekert Ik zal haar niet uit het oog verliezen, be sloot juffrouw d'Albrégue Dank u wel, zuster, voor uw goede zorgen. Marie-Claire zal wel schreien als ae u vaarwel zegt: u behoort ook een weinig tot het ve ried ene, dat voor haar gaat verdwijnen Want soodra ds eerste aanval der wespen begon rende Jaap naar ben toe en liet s*n boord met angels Kien. De weepen weken verachrlkt terug en begonnen luidkeels te roepen toen Jaap met rijn angels begon te werpen. In enkele minuten had Jaap ben allemaal ver dreven en werd juichend door de bijen ontvangen. ROME, 441 M. 10.30 Populaire muziek door het Omroeporkest met medewerking van solis ten. WEENEN, 517 M. 755 Concert door het Phil- harmonle-orkest van Weenen; 10.15 Populair concert door het Wilhelm Wacek-orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 3.10 concert door Louis Prells Instrumentaal ensemble; 8.50 con cert door het Omroeporkest onder leiding van Emll Reesen; 10.35 concert door het Radio- Symphonle-orkest onder leiding van Emll Ree sen; M. 1350 concert; Schalk: 10.30 Amsterdamsen Solisten Kwintet; 11.00 Oramofoonmuziek; 11.15 Amsterdamsen Solisten Kwintet; 11.45 Voordracht door Mlnny Erfmann „De biecht eener poes"; 13.00 Vara- septet onder leiding van Is. Eyl. afgewisseld door Oramofoonmuziek; 1.45 verzorging den zender; 3.15 Nederlandsche schrijvers Persbureau; 8.00 Concert door de Haarlemsche' Orkestvereenlging onder leiding van Frits Schuurman; 9.00 Dr. M. van Deen ter: „Rome Griekenland en Israël, een vergelykende schets" 930 vervolg concert; 10 00 Persberichten van het persbureau Vaz Dias; 10 30 Oramofoonmu- HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV schriftlezing; 8.15 Morgenconcert; 1030 korte ziekendienst door Ds. W. J. van Lokhorst; 11.00 lezen van chr. lectuur., door mej. J. C. M Ooyen: „Een blanke vrouw onder de kannibalen", door Jo hanna Veenstra; 11.30 Oramofoonmuziek; 13.00 Politie berichten; 1330 Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam, door Jan Zwart; 3.00 Oramofoon muziek; 2.35 Causerie door A. J. Herwlg: Be antwoording van vragen over Kamer en Tuin van en dichters voor de microfoon. Willem Eges leest uit zyn nieuw werk ..Pieter Jeiles", 3.00 Or gelspel door Johan Jong; 3.30 Oramofoonmu- ziek Spaansch programma; 4.30 na schooltyd klndervertelllngen door Minny Erfmann; 5.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Oroot; 7.00 Paedagogisch concert; 8.00 Het verstaan van poezie door Martlen Beversluis; 830 „De Czarewltsch". operette in drie acten. door Bela Jenbach en Heinz Reichert; 10.30 Persberich ten van het persbureau Vaz Dias; 10 45 Vara- septet onder leiding van Is. Eyl. afgewisseld door Oramofoonmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Omroeporkest on der leiding van Jozlminski; 6.40 dansmuziek; 11.10 Dansmuziek. was inderdaad een brief van haar stief moeder. Zonder veel haast opende zy hem. Aangename schrijfster was mevrouw Solliès in geen enkele omstandigheid; t was een dier Vrouwen, die sender het te willen steeds het middel vinden om op gevoe'lge punten den vinger te leggen en pynlyke indrukken te ver je hebt grooter behoefte aan dit mager erf deeltje dan Juffrouw d’Albrégue. die slechts een halfzuster is, geen familie te haren laste heeft, een goed bestaan en een kas teel zelfs bezit. Wel zegt men. dat ze ver- schrikkeiyk gierig is, een gebrek, vooral In een vrouw terugstootend en schandelyk. Hoe kan men er behagen in scheppen al dus te sparen, wanneer men geen kinderen heeft, terwyi er zooveel noodlijdende ge zinnen zyn, zoo veel jonge meisjes, wie een bescheiden uitzet zoo te stade zou ko men om in het huwelyk te kunnen treden Maar wellicht zou Je haar voor Je belan gen kunnen winnen. Schryt me eens over haar. Is ae voor de begrafenis overgeko men? Is ae lief voor je? Bluft ae nog wat te Parijs, en houdt ae je ten minste nog eenlgen tyd by zich? Wanneer zoo ongevoelig is, als men beweert, en geen neiging toont om zich met je toekomst te bemoeien, dan behoef ik Je wel niet te zeggen, dat ik bereid ben Je te ontvangen. Zeker, ik heb moeite myn arme dochters te onderhouden, en, zooals mijn plicht is, naar bulten den schyn van een goed bestaan te bewaren. Ik zit onder aware zorgen; ik kan nauweiyks hopen mijn meisjes uit te huwelijken in een stad, waar men een overdreven eerbied voor het geld koestert. En ae zijn met haar drieën! Mijn k’elne Josette is byna vyftlen; ze groeit onrustbarend, en ik zal moeite heb ben baar nog twee jaar in de korte rok- Vrouw (tot haar zoontje, dat met zyn vader naar de herberg mag>: Als het laat wordt, dan moet je Je vader z'n horloge uit zyn vestzak halen en 1 hem laten zien. (Nadat ze beiden teruggekomen zyn>: Tt Wou jullie net gaan halen, waarom heb Je niet gedaan wat ’k gezegd heb? Zoontje (schreiend): Ik heb t gedaan, moe der. maar toen vader het horloge zag, heeft hij dat ook nog verdronken! Bordeaux, 13 Januari Beste Marie-Clalre, _Myn telegram zal je reeds mijn mede gevoel bericht hebben. Ja, Je verliest een beminnelijke bloedverwante, een steun, al heeft ae zich dan ook vreeseiyk zelfzuchtig tegenover Jou getoond, tenminste als het geoorloofd is, eenlgszlns streng over een afgestorvene te oordeelen. hoop, dat ae Je In elk geval eenlg geld heeft nagelaten, baar juweelen en meu- **len- Na je drie jaar by zich gehad te ■ebben, kon ge al niet minder doen, en McDougal was een jonge schrijver in New- York. Hy hield zich, zooals alle Jonge schryvers zullen begrijpen, voor buitengewoon begaafd. Maar hy stond, en dat was het. wat hem de meeste zorgen baarde, met die meenlng „heele- maal alleenHy had kort geleden een roman gepubliceerd ..De Vaart naar den Dood" Een roman met zulk een titel moest, meende hy, op het publiek een byzonderen indruk maken Doch hierin werd hy Jammeriyk teleurgesteld. En zoo ging hy, op een voormiddag, in diepe gedachten, met „De Vaart naar den Dood" netjes gebonden onder den arm In een een zame buurt van New-York wandelen. Voor hem ging een man, eenlgszlns gebogen van gestalte en vergrijsd van haren. De man had niets op vallends aan zich, maar .McDougal liep achter hem en sloeg hem gade. Hy had zoo het gevoel alsof deze man, op een of andere wyze. invloed op zyn leven zou hebben. Dichters hebben nu eenmaal dergeiyke voorgevoelens. - VARA. Ll- 8.00 Gramo- ?i00 Amsterdamsen Solisten Kwln- “idlng van Loe Cohen; 10.00 V. F. inwijding; VAR A. 10.15 voordracht" jfiny Erfmann. fragment uit „De vrouw Woud” door Henriette Roland van der De naam van den graaf van Punenrostro, ’n Spaansch edelman, roept een zonderlinge ge schiedenis uit het verleden In het geheugen. Kelzer Karel V was eens met een Jachtmeester op jacht. De keizer was een voortreffelijk jager en zijn metgezel niet minder. Plotseling zagen zy een patrys vlak bover, hunne hoofden. Belde jagers vuurden op het zelfde oogenblik. De vogel viel en des keizers be dienden brachten den patrys by hun meester Wie van ons beiden denkt gfj heeft dezen patrijs doodgeschoten? vroeg de keizer. Dat was Ik. zelde de Jagermeester. Je liegt, schurk! bulderde de keizer. HILVERSUM^ 296 M. 6 45 chaamsoefenipgen730 idem; foonmuziek tet onder 1 R. O. morg< door 1 in hel Marie-Clalre had zich in haar kamer terug getrokken, terwyi juffrouw d’Albregue met een makelaar bet huls doorliep. Alles, wat op de nabyzljnde ontknooplng wees, was het meisje Pijnlijk, en eerst toen de zakenman vertrokken was, kwam ae weer, te voorschyn. Onrustig keek ae naar de pendule, want nog één zorg kwelde haar, en ze moest zich geweld aan doen om kalm en onverschillig tot de dienstbode te kun nen aegger dat ze voor mogelyk bezoek van vrienden thuis was. Kn bijna onmlddeliyk daarna klonk de scheL behoefde niet te vragen, wie de bezoeker was: ae kende te goed dat haastige, ongeduldi ge belletje, en ulteriyk doodkalm trud ze het telos» binnen. BERLIJN, 413 M. 8.20 dansmuziek door Ludwig Rllth-kapel met medewerking solisten; 11.15 marschen en dansen door de Beriynsche - concertvereeniging onder leiding van Clemens Schmalstich. „*t Moet maar een» uit zijn met die wespen.” ael Jaap krachtig „Wie wil helpen komt vanavond op de geheime vergadering. Ik zeil zal voorzitter zijn en het wachtwoord luidt: Flap. Maar wees voor zichtig. dat er geen vijanden binnen komen en zeg aan niemand het wachtwoord. Kom gemaskerd, dat 4s veiliger en bereid le op allee voor.” M^ die woorden ging Ja«p b1 Daar kwam een auto. De bestuurder werkte met de claxon, die waarschuwend toeterde De oude heer ging rustig verder, alsof er In New- York geen auto's zyn. Er weer werd getoeterd, maar de man hoorde niets. De wagen had kunnen ultwyken, maar deed het niet. Dé chauffeur dacht waarschyniyk. dat de man door zyn herhaald toeteren wel voldoende zou zyn gewaarschuwd. En zooals meer gebeurt, een seconde later lag de bude heer naast den auto. De wagen had hem op zy geworpen Oogenschyniyk had hy geen letsel gekregen; Maar hy lag daar met verwrongen gelaat, steunde, greep naar zyn borst, steunde nogmaals en toen bleef hy bewegingloos liggen. De schrik, een hartaandoenlng. had hem gedood. McDougal was toegesneld. Hy boog zich over den doode. Over het algemeen was het In deze straat niet druk, maar nu. na het auto-ongeluk. kwamen van alle kanten nieuwsgierigen op dagen. En toen kwam Mac op een gelukkige gedachte. Hier bood zich een buitengewone ge legenheid voor hem en zyn roman om bekend te worden. Wanneer het goed ging, was hy binnen enkele dagen een beroemd man. En f 40 b’> verilea van 7s stee anderen vinger PARIJS EIFFEL 1446 M. Concert door het Omroeporkest o. 1. van Ed. Flament 8 50 Oramofoonmuziek. PARUS RADIO, 1735 M. 8.05 Oramofoon- muizek 130 idem 6.05 Oramofoonmuziek 7.05 Concert 850 Oramofoonmuziek 9.50 Dansmuziek. llgieuse, die ook gereed stond te vertrekken. Biyft u niet met ons dineeren. zuster? U zoudt na al die vermoeienis wat kunnen uit rusten. Dank u wel, mejuffrouw, maar ik ben zoo biy weer naar ons klooster te mogen gaan. Mis schien word ik dezen avond wel weer op een andere wake uitgezonden, en ik zie zoo gaarne ors dierbaar huis terug. Ja, dat begrpp ik. U geniet zoo weinig van uw" leven als rellgteuse. Toch moet er reeds een groote kracht in gelegen zyn te weten, welk een hechte band u met uw zusters vereenlgt. En gaat Juffrouw Marie-Clalre ook been? Ja. maar zy zal niet al te gelukkig zijn, vrees ik. in een huls, waar men niet kan be sluiten de armoede te aanvaarden, doch waar men om deze te verbergen meer moeite doet, meer last aanvaardt, dan nooolg zou zyn om zich met werken een eeriyk bestaan te verschaf fen. Wat denkt u van dit kind zuster? My dunkt, u moet allen wel een weinig zielkundige wezen en spoedig een karakter doorgronden. Dit huls ’-ws, dunkt me. wel een beetje lichtzinnig, zei de rellgieuae. om zich heen zien de. Doch Marie-Clalre heeft zich bij haar tante bewonderenswaardig gedragen. Er sluimeren soms krachten in ons. waarvan wy zelf het bestaan niet vermoeden. Bezit ze geestkracht? De rellgleuse dacht een oogenblik na. Niet in den gewonen zin van bet woord, aei ae dan. Sr schuilt In haar meer een kracht van geduld en lijdzaamheid, en als ae geest- KONIG8WU8TERHAUSEN Oramofoonmuziek; 230 idem; 10.35 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 130 Concert onder leiding van Wolf; 5.20 Vesperconcert onder lél- dlng van Wolf; 8.20 Jazz op twee vleugel^ 8.50 vocaal concert door het Kamerkoor van planten: 3.15 Knipcursus; 3.45 Verzorging zen- den Westdultschen Omroep. DA VENTRY, 1554 M. 105 concert door het Commodore Grand-orkest onder leiding van berichten; 7 45 Persberichten van hefNed. Chr’Jo“Ph Mll5c«nt: 2 20 Oramofoonmuziek; 4.05 - - -- pianorecital; 4.35 concerti 10.00 concert door 1 het Catkirall Strykkwartet11.20 Ambrose's Blue Lyres in het Dorchester Hotel. kaart van heeft vervaardigd, die In de geheele wereld hears gelyke niet heeft. Per dag werden 2500 vierkante kilometer afgevlogen De came ra's met drie lenzen, die men aan boord had. konden elk uur een strook land ter lengte van. 150 KM. met een breedte van ongeveer 10 K.M. opnemen. In totaal werd op deze wijze een ge bied van 50000 vierkante kilometer afgevlogen. De onkosten die natuuriyk belangrijk waren, zyn door de schitterende resultaten der expe- vele malen goed gemaakt. Om te be ginnen was het een reusachtig voordeel, dat men nu kon vaststellen, waar de bosschen van Alaska het rykst aan hout waren Het tra- ceeren van de spoorwegen, die in den laatshm tyd in dit gebied Worden aangelegd, ging, met dit materiaal voor oogen, veel beter dan te voren. Ook de scheepvaart werd er door ge baat; men heeft op de kust tal van punten ontdekt, waar vuurtorens no~d!g zyn. BIJ een andere Amerikaansche expeditie, die zich met luchtfoto's bezighield, had de fiscus een meevallertje Men ontdekte nl. te midden van de uitgestrekte bosSchen In den staat Connecticut, een flinke kolonie waarvan de autoriteiten het bestaan niet kenden. Op Borneo verkreeg het Engelsche bestuur belang- rijk materiaal door met behulp van vliegtuigen een tot dusver onbekend gebied in Brltsch- Noord-Borneo te laten karteeren, waarin men op geen enkele wyze had kunnen doordringen. Door dergeiyke voorvallen is men aan het werk van den luchtfotcgrsaf ten behoeve van karteerlng steeds meer waarde gaan toe kennen: het belang van dit werk voor wetenschap en voor de prak'yk van het leven wordt thans algemeen erkend. Op kar en etalage, i' En word ik ingepakt, dan steeds In ronde emballage. De smullers krijgen doorgaans hèt En .tevens mij te pakkenfd- Ook de gezondheifsvita&ilen Maar al die nulde' en die roem Weetnun Kan matig lokken.... Ik word bekauwd. besmekt, belikt En van de graat getrokken? MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) JSchat, ik heb een hoed ge kocht, waar je gisteren om vroeg." „Te laat, lieveling, die is weer uit de mode." WARSCHAU, 1411 M 12.35 Concert 435 Gramofoonmuziek 830 Concert dooi het Philharmonic orkest van Warschau o. L v. J. Oziminskl 10.20 dansmuziek 11.10 idem. HAMBURG, 372 M. 135 Oramofoonmuziek 2,30 idem; 450 concert door bet Omroeporkest van Breslau onder leiding van Franz Marscha- lek: 8.20 concert onder leiding van Fritz Oartz; 10.40 concert. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.15 LL -haamsoefenlngen o. 1. van O. Kleerekoper 9 uur TTJdaeln en postdulvenberichten en voet- balmededeellngen 9.05 Tuinbouwhalfuurtje door S. 8 Lantlnga: .Bchadelyk ongedierte In den bodem" 9.30 Orgelspel door Johan Jong VPRO. 1030 kerkdienst uit den N. P, B. B. te Maarn; AVRO 12 uur Vacantie- gangers .Attentie", O. J. Nyiand: „Zwitser, land. Land en Volk" 12 30 de Nieuwe Am. sterdamsche Orkestvereenlglng o. 1. van Nico van der Linden, tusschenspel gramofoonmuziek 2 uur Boekenbalfuurtje door Dr. Max Tepe: ..Het taaie Ongerief”, v. Theo Thyssen 2.30 Oramofoonntziek 3.óó Radlotooneel-studlo- opvoertng van ,De Kribbebljtet^'. blijspel In 3 bedrijven In bewerking tan Willem Hunsche, dbor het Nederlandach Tooneelgezelschap o. L van Oscar Tournialre en Klas van Praag 4.30 Oramofoonmuziek. In de pauze Persebrich. ten (voetbal) van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam VARA. 5.Orgelspel door Jo- han Jong (intermezzo gramofoonmuziek) 6.00 Vara.orkest o. L van Hugo de Groot - 6 45 Frank van der Goes: „Friedrich von Schiller Dichter der Vryheid 7.15 Vara-orkëst 8.00 AVRO. Nieuws en Sportberichten van het Persbureau Vaz Dias plun. 8.15 Avro-Opera- uitzendlng „Der Frgischtltz". romantische ope ra in drie bedryven. tekst van Friedrich Kind, muziek van Carl Maria von Weber In de pauze causerie door W. Vogt: ,J)e onbekende luistervink” 10.15 Oramofoonmuziek 10.30 Kovacs Lajos en zyn orkest. Tusschenspel van gramofoonmuziek. der: 4.00 Ziekenuurtje door Ds. C. v. d. Zaal; 5.00 concert door Kwintet onder leiding van Pi van den Hurk; 6.30 vragenuurtje; 730 Politie- Hy had nog niet gesproken of de jagermeester gaf hem een zoo hevigen slag in het aangezicht, dat de keizer ter aarde viel. Nadat hy weer was opgestaan, was zyn eerste beweging om zyn geweer op den vermetelen Ja germeester aan te leggen en den trekker over te halen; maar het wapen was Juist af geschoten en nog niet weer geladen. Terwyi de keizer opnieuw laadde, besloot hij den Jagermeester niet op de plaats dood te schieten, maar hy zond hem naar de gevangenis en gaf bevel, dat men toebereidselen zou maken tot zyn terechtstelling. Uw vergryp is des te grooter, zelde de kei zer. omdat er nog twyfel aan bestond of gU wel Inderdaad den vogel geraakt hebt. Daaromtrent kan geen twyfel bestaan, zel de de jagermeester. Wil Uwe Majesteit my veroorloven den vogel te zien? De patrys werd gehaald en de jagermeester toonde den keizer, dat het dier gedood was met een kogel uit zyn geweer. De keizer had den geheelen dag met hagel geschoten. De keizer gevoelde wel eenige spyt, maar toch hief hy het bevel niet op den Jagermeester ter dood te brengen; op het laatste oogenblik liet hy hem evenwel voor zlcb-teéhgen. Hebt ge er berouw van, dat ge my geslagen hebt? Neen. Sire, antwoordde de Jagermeester Al had ik duizend levens te verliezen en Uwe Majesteit zou my duizendmaal ongegrond zeg gen, dat ik loog, zou ik u duizendmaal In het gelaat slaan mi puno en el rostra) en duizend maal zou ik kalm naar het schavot gaan. De keizer bleef eenoogenblik In nadenken verzonken. De woorden mi puno en el rostro klonken hem onaangenaam in de ooren, maar ten slotte zeide hy: Ik heb zulke mannen als gij zljt van noode. Ik wenschte wel, dat er duizend waren als gy. Leef! Voortaan heet gy Graaf van Punenrostrol ken te houden. Maar in heeft je in myn geneg en ik durf zeggen, dat, af, deze je nooit ontbrol je grootmoeder en dw religieuze. Je met zoovee gevoed, ben ik niet minder bereid voor Je te zorgen als voor mün eigen dochters, en Ik herhaal het: myn huis is het Jouwe. Schrijf me spoedig, alles wat Jou betreft, en houd me op dg hoogte van Je plannen Je zusters zendui Je haar groet, en ik. waarde Marie-QIalre, ik omhele je har teiyt PB. Natuurli grafenls kornet welke omstaod kracht van mui lyk, wannéér je by ons overigens een groote vo’doening zou zyn zullen mijn lasten nog zwaarder worden Verzta me echter goed: ik constateer slechts een feit, zonder my er over te be klagen. In tegendeel!” Gedurende de lezing van dit langdradig en misschien onbewust, kwetsend schrijven, had meer dan eens een blos Marie-Clalres gelaat overdekt, terwyi haar oogen van verontwaar diging gloeiden. Toen ze ten slotte het hoofd ophief, ont moette zy den donkeren bilk van juffrouw d'Albrégue. en opnieuw bloosde zy, daar ae be greep dat deze oogen zich geen oogenblik van Reeds tijdens den wereldoorlog is men er toe overgegaan, kaarten te vervaardigen van de ritendeiyke stellingen met behulp van luchtfoto's. Deze methode had het vcordeel. dat men niet slechts de eigenaardigheden van het terrein, doch ook de voornaam-te strate gische punten van den vyand leerde kennen, wat het werk van den staf natuuriyk vereen voudigde Na den oorlog werden by de groote vliegtochten naar de poolstreken en andere on bekende gebieden der aarde geregeld lucht foto’s opgenomen door de ontdekkingsreizigers. Streken. waarin de mensch niet verder kon doordringen door het pakys ot het oerwoud werden zoodoende toch in kaart gebracht door de camera en dat met een nauwkeurigheid, zooals men niet bfter kan wenschen In enk"le uren kon men een aantal luchtfoto's maken, welke de basis vormen van een kaart van zoo groote nauwkeurigheid, als door de beste land meters ternauwernood kan worden verkregen na jarenlang ingespannen werk Nu is niet elke piloot in staat om zoo te vliegen, dat er voor de karteerlng bruikbare luchtfoto's kunnen worden opgenomen. Men neemt aan. dat slechts 5 pet van alle pil ten hiervoor de geschiktheid hebben. De toestellen moeten nJ. voortdurend op dezelfde hoogt- en vooral met precies dezelfde snelheid blyven vliegen, zoodat de camera, die met beoaalde tuaschenpooeen wojdt afgedrukt, telkens even groot gebied A>mvat en de rand-n elkaar dekken. nlet% te breed behoeven worden genomen. Laatstgenoemde fout overigens nog goedgemaakt worden; zijn echter gapingen ontstaan, doordat het vliegtu’g te snel vloog, dan Is al het werk tevergeefs geweest. Natuuriyk kan men slechts by goed weer en by volkomen windstilte, goede en bruikbare foto's verkrijgen. In streken: waar het weer telkens omslaat, wordt het werk van piloot en luchtfotograaf dan ook ernstig be- moeiiykt. haar hadden afgewend, als wilden ze eiken in druk opvangen. Zy frommelde den brief In haar hand samen met een soort van schrik, alsof die oplettende zwarte kykers van verre de regels hadden kunnen ontcyferen door mevrouw Sol liès ten laste van juffrouw d’Albrégue naerge- schreven. Een oogenblik moest ze naar haar woorden zoeken. Natuuriyk. zai ze met berekende kalmte, verwacht myn stiefmoeder mü.... En daarixn zal 1 maar het beste zyn. als ik terstond ver trek.... dezen avond.... Ik zou u hier slechts hinderen. My hinderen? Dat zeker niet. Maar ik beb ook haast naar huis terug te keeren, en het sou voor u smarteiyk zyn, al is hei. onvermijdelijk, al deze voorwerpen te zien verstrooien, die u zoo gemeenzaam zyn. De verspreiding van al deze meubelen, an al deze gedachtenissen? Marie-Clalre vroeg zich at waarom dit onvennydelyk was, waarom deze oude vryster. die een groot huls bewoon ie. niet alles rtiedenam. wat haar zuster had toebehoord Maar dezen avond vertrekken, hernam juf frouw d'Albrégue, dat is zoo heel gauw, en dat na zooveel vermoeienis. Zal Ik uw stiefmoeder maar telegrafeeren, dat u biyft tot morgen of overmorgen? Laat bet dan morgen zyn, als u wilt Juffrouw d’Albrégue zweeg eenige oogenblik- ken; misschien dacht ze, dat het meisje haar iets omtrent den brief zou mededeelen. Doch daar Marie-Clalre ook bleef zwVgen en nog steeds den verfrommelden brief in de nand hield, verliet zjj de kamer en ontmoette de re- HUIZEN, 1875 M. 8 30 Morgenwyding door Ds. E. Groeneveld KRO 9 30 Oramofoon. muziek 10.00 pledhtige Hoogmis uit het Minderb'oedersklooster Alverna te Wychen: 1145 Middenstandskwartlertje 12.00 Al- gemeene Inleiding op het Nationaal Mariacon- gres door Prof. Dr. Tltus Brandsma 12.20 KRO.sextet o. 1. van Plet Lustenhouwer 1.40 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont 215 Pater J. van Heugten 8. J: ..Katholiek verzet” van Anton Duinkerken 2.30 „Sint Antonius Oratorium” 4.15 Zieken lof uit Den Bosch NCRV. 5.00 Oewyde mu ziek 530 Kerkdienst uit de Oeref kerk te Anjum KRO. 7.46 Theo Bonnige: ..Hel Evangelie en de moeders" 8.10 Voetbaluit slagen van RKF. 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Hen l Eerenz: .Fragment uit Oysbrecht van Aemstel" 850 Oramofoonmuziek 9 00 Nieuwsberichten van Vaz Dias 9.15 Henrt ‘Eerenz: Fragmenten uit Vondels .AVtaarg^. helmenissen” 9.30 KRO.-Kunstensemble o. 1. van Piet Lustenhouwer 10.00 Intermezzo: „Een tweegesprek naar aanleiding van den luchtdienst A'damTwente 10.40 Epiloog door klein koor o. 1. van Jos. H. Plekkers. BRUSSEL, 509 M. 130 Gramofoonmuziek 6 50 Gramofoonmuziek 10.05 Concert door het Radio orkest o. 1. van Karei Walpot; 10.30 vervolg concert. KALUNDBORG. 1153 M. 430 Concert door het Harmonieorkest 8.20 Concert door hei Omroeporkest 10 30 Concert door het Om roeporkest o. 1. van Launy Gröndahl 1120 Moderne dansmuziek. BFRLUN. 418 M. 1230 Concert o. 1. van Georg Püowskl 2.50 Concert 450 Con cert 8.20 Concert door het Omroeporkest O. 1. van Bruno Seldler Winkler. HAMBURG, 372 M. 130 Concert door het Noragorkest 3.05 Orgelconcert 6.50 Solls- tenconcert 830 concert door het Noragor. leest o. 1. van José Elbenschutz; 10 50 en 1130 dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. Concert o. 1. van Wolf 450 Militair concert 10.50 Concert o. 1. van Wolf. DA VENTRY. 1554 M. 2.35 Oramofoonmu ziek 3 20 Concert 4 35 Concert door het Radio Militair Orkest 550 Plano-recltal 9.20 Concert. bliksemsnel legde hU onder exemplaar van zyn boek. Weldra was de plaats van het ongeluk door een groote menigte omringd. Druk besprak men het treurig geval. Wie had schuld? De chauf feur stond er by. verlegen, zenuwachtig Hy begreep nog niet, hoe het ongeluk gebeurd was. Maar toen trad de heer McDougal op Hy riep hard, zoodat iedereen het kon hooren: ..Neen, de chauffeur heeft geen schuld. Ik heb het ongeluk gezien. De oude heer liep over de straat alsof hy alleen op de wereld was H« had 'n boek In zyn hand, en daarin las hy zonder op iets of op iemand te letten. Waar schyniyk was het boek buitengewoon boeiend en nam zyn gedachten geheel In beslag. Hy hoorde het toeteren van den chauffeur niet en las rustig verder. En toen was het ongeval ge beurd. Het moet een belangwekkend boek zyn geweest Daar ligt het.- McDougal haalde het boek vaii onder het lichaam van den doode en sloeg het open. „O, nu zie Ik het...: ja. dat Is gemakkeiyk te be- grtjpeh; het is ,;De Vaart naar den Dood", zei hy hardop. „Van Alfred McDougal. Ik ken het boek, ik heb het ook gelezeneen. ongemeen spannende roman.... het is werkeiyk 'geen wonder, dat de man de signalen van den auto niet gehoord heeft. By het lezen van dit boek vergeet men alles En den volgenden morgen las men In alle New Yorksche bladen van een eigenaardig auto-ongeluk, dat werd veroorzaakt, doordat eer oude heer op straat een pas verschenen romai met zulk een belangstelling had gelezen enz. enz. En een der meest verspreide couranten schreef: „Het is wel merkwaardig, dat de zoo boeiende roman, welke de -eigeniyke oorzaak was van het ongeluk den man overkomen, tot titel heeft: „De Vaart naar den. Dood" Mr McDougal, de schryver van dezjh roman moet, toen hy van het ongeluk hodrae, wei zeer geschokt zyn geweest." En in weken was er geen boek, dat zooveel werd gevraagd als „De Vaart naar den Dood' De heer Mc Dougal was een beroemdheid!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11