Prikkeldraad LEEKEPREEKEN •IS I Gestoorde rust De kersenvlieg 7 DE NIEUWE GENEESMIDDELENWET Een bewijs? ZATERDAG 11 JUNI •4 In beroep bij de Kroon In- PATER TH. KANNEGÏETER SJ. DE LEDERINDUSTRIE DE COLORADOKEVER OP HET BINNENHOF SIGARETTEN-ACCUNS VOORBEREIDING VAN HET ONTWERP FRAUDE BIJ WATERSCHAP PACHTVERLAGING MR. TH. HEEMSKERK INDISCHE POSTVLUCHTEN Wat mag een apotheker en wat mag een drogist verkoopen EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN ±t, L VAN LEEFTIJD AFHANKELIJK I 4. BEGINSELFOUTEN wel toch ver» rer- oen Den Haag. 10 Juni 1932. wordt Hier gezondigd. De toestand iets beter De toestand van oud-minlster Th. Heemskerk Afweermiddelen dringend noodzakelijk De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft Duitschland aangewezen als land, waaruit met Ingang van heden de In- en door voer van kersen verboden is, indien de zendin gen niet zijn vergezeld van een schrlfteiyke ver klaring van den phytopathologischen dienst van dat land. Inhoudende, dat de kersen niet zijn aangetast door de kersenvlieg en dat zy afkom stig zün uit een streek, waar de kersenvlieg niet vöoorkomt. rent sj. a e- Haarlem. 6 Juni. (St. Bavo>. bet ten ZOU kunnen de feit het lend ben. :uwe >te, en! na, ttje ed. de let en. isr an, de at er et r- ht n. at ar je at es ?n et >e :n er t- in zier. egen der» hat- een met it in rtoel het den. 3?" I icht' ren. ben. in lurt ter- hij Het 1920 ingezonden In de memorie van antwoord aan de Kerste Kamer inzake bet wetsontwerp tot wering van den Colorado-kever by in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten zegt de re- geerlng de meenlng te deelen van die leden, die allerminst konden bewonderen, dat Frankrijk een zuiver preventieven sanitairen maatregel en doorvoer van kersen uit Duitschland verboden Burgemeester en raad van Heesch in ernstig conflict toasr niettemin blijft bet zijn bezit. Ik ben de WrekeF.-'Yegt de Heer. Maar de begeerige mensch wil zelf rechter spelen. Die begeerte ziet het onderscheid niet tus schen het persoonlijke en het sociale ka rakter van het eigendomsrecht. Zij drijft den Staat er toe om zooals Leo XIII reeds verbood en Pius XI nogmaals onder schreef „door buitensporige directe en indirecte belastingen het privaat vermogen der burgers uit te putten.” Over al deze en soortgelijke valsche be ginselen van het socialisme ten opzichte van het eigendomsrecht moet eindelijk eens klaarheid onder de christenen, onder ons, katholieken vooral, komen. Voor den onge- loovige is het gebod: „Oij zult den naam uws Heeren niet Ijdel gebruiken” een bolle klank. De moderne helden lacht om de zedelijkheidsbegrippen van den katholiek om zijn kuischheid en zijn huwelijksmo raal. Dat alles verdragen wij; ja, wij beroe men er ons op, een andere overtuiging te hebben dan zij. Welnu, laat dan ook duide lijk het verschil blijken tusschen den chris ten en den katholiek ten opzichte van naastenliefde en rechtvaardigheid. Gij zult niet stelen, gij zult niet begeeren zijn even groote en strenge geboden als de andere. Eerst wanneer ook hieromtrent weer zuive re begrippen onder ons algemeen baanbra ken zal er sprake kunnen zijn van een eigen christelijke cultuur, een nieuwe wel vaart met een christelijk stempel. HOMO SAPIENS. Mooi voorbeeld van een Franschen landeigenaar De eigenaar van meerdere boerderijen in de Betuwe en de provincie Utrecht, graaf d'Alsa che te Parijs, heeft de z.g. Meipacht, dat is een half jaar huur, aan de prachters kwytge scholden en nieuwe pachtcontracten gemaakt, waarin de pachten met veertig procent zyn verlaagd. In dezen crisistijd, waarin ook de landbouwers zeer zwaar worden gedrukt, la dit een prachtdaad van hulpverleening en een voorbeeld voor de Hollandsche eigenaren. Bepalingen voor het Bisdom Haarlem bleken bleven de De „Ijsvogel” te Medan De „Ijsvogel" op de thuisreis Is Vrijdag 7 07 uit Batavia -- - - - Sedert eenlgen tijd Is de goede verstandhou- ng tusschen den raad van de gemeente Heesch by Oss en zyn voorzitter ernstig ver stoord. Het hoogtepunt werd bereikt, toen de burgemeester de wethouders bulten een ge- meente-elgendom gooide. De zaak speelde zich als volgt af: Voor den burgemeester, die zelf in Vught woont, zou een huls warden gerestaureerd. Ver gezeld door zyn echtgenoot* kwam hy eens een kijkje nemen, van welk bezoek de raadsleden lucht kregen en eveneens poolshoogte kwamen nemen, hetgeen hun wel niet goed zal zyn be vallen, daar zy zeer spoedig op straat lagen. Toen werd bij den raad de maat vol en hij besloot geen ambtswoning voor den burgemees. ter beschikbaar te stellen en richtte een schrij ven aan Oed. Staten van Noord-Brabant, op daarby aangegeven gronden kennis gevende van de motieven, die er toe hadden geleld om In afwijking met een beginselbesluit te handelen en de woning te laten Inrichten tot ambts- woning voor den gemeentesecretaris, die eer lang In het huwelijk zal treden. Oed Staten antwoordden den raad, want het schrijven was onderteekend door alle elf raads leden. dat de toon grof en Insinueerend was en dat de raadsleden biykbaar de draagwydte van hun woorden niet kenden, waarom dit college er van af zag om er verder op in te gaan en dit schrijven rustig naast zich neer legde. De raad, die verzocht had een geldleenlng goed te keuren ten bedrage van 2000 voor het herstellen van dit huls benevens tot ver harding van een weg. leidend naar het kermis terrein, waarvoor 500.— te geraamd, welke som in de 2000.te inbegrepen, kreeg hierop geen fiat, maar besloot met 91 stem (één raadslid was afwezig) bij de kroon in beroep te gaan en richtte een tweede schrijven aan Oed. Staten van Noord-Brabant. waarin hy de vraag stelt: „Wie te de schuldige van den gang van zaken in Heesch?" en waarin hy zegt het een duren plicht te achten naar een goed be heer der gemeente te streven en te meenen. dat daarvoor op de eerste .plaats een behooriyk leiderschap veretecht mag worden. ..Aangezien de Raad, overeenkomstig de geulte beschuldi gingen van oordeel is, dat bovenbedoeld leider schap geheel ontbreekt, achtte hy zich verplicht In het belang der gemeente uw geëerd College hiervan in kennis te stellen, vertrouwende, dat de uitgesproken klachten niet door uw College als een opstandpredlking zouden worden aan gemerkt.” heeft beantwoord met reclproclteltsmaatregelen. welke eigenlijk represaille-maatregelen zijn. Principieel acht de regeerlng dedoor dat land getroffen „mésure de redproclté" onjuist. De Nederlandsche regeerlng heeft niet nage laten zulks onder de aandacht der Fransche regeerlng te brengen. Aangenomen mag worden dat de Intrekking van het Invoerverbod, voor zoover dit betrof planten, bollen, knollen en wortelstokken, afkomstig uit Nederland, met in gang van 11 Mei JJ. daarvan het voorlooplge resultaat te. De invoer van versche groenten en consumptle-aardappelen uit ons land te echter in Frankrijk nog steeds verboden. De regeerlng blyft by de Fransche regeerlng aandringen om ook voor deze producten het in voerverbod op te heffen. Op 6 Juni en volgende dagen worden óp ultnoodiging der Fransche re geerlng te Parijs besprekingen gehouden betref- lende het Colorado-kever-vraagstuk In zyn 1 vollen omvang. Gelet op het feit, dat enkele jaren geleden in de nabyheld van Hamburg een vry ernstige aantasting van aardappelvelden door den Colo- rado-kever is voorgekomen, welke slechts met zeer veel moeite en ten koste van belangryke fl- nancleele offers kon worden uitgeroeld. moet worden aangenomen, dat de kever ook hier te lande zich zal kunnen vermenigvuldigen, zoo- dat het nemen van afweermiddelen daartegen verplicht te. Brief aan den Personeelraad Na de verwerping van de gewijzigde voor stellen Inzake de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel door de organisaties van dit personeel, heeft de directie onderstaanden brief aan den Personeelraad gezonden: „Nu wy van het Bureau van Uw Raad tot ons leedwezen hebben moeten vernemen, dat ook het gewyzlgde voorstel betreffende de in te voeren verlaging van loonen enz. niet aan vaard kan worden, hebben wy ons genoodzaakt gezien, eten Minister van Waterstaat mede te deelen. At ons oortpronkeiyk voorstel. Zooals U dit met onzen brief van den léden April j.’. te kenbaar gemaakt, onder die omstandigheden gehandhaafd blyft. Met het oog op den naderenden datum van invoering der wyziglngen, hebben wy den Mi nister verzocht zyn beslissing zooveel mogeUik te willen bespoedigen.” Te groot vertrouwen In een te Goes gehouden druk bezochte ver gadering van Ingelanden van het waterschap „de Breede Watering, bewesten lerseke" deelde de waarnemend dykgraaf C. Zandee Az.. mede, dat het bestuur na het plotseling overlijden van den ontvanger-grlffler op 23 April JJ. een on derzoek heelt Ingesteld, waarby een tekort aan het licht kwam. Blijkens het accountantsonder zoek bedraagt het totaal tekort 7736333. Daar tegenover staat een borgstelling van 45.000, die echter maar ongeveer de helft waard te. De voorzitter erkende dat het bestuur te wiep In de contróle te geweest en te groot vertrou wen heeft geschonken. By de hierover gevoerde gedachtenwisseling kwamen krasse staaltjes van onbeperkt ver trouwen aan het licht. By de controle te nooit overgelegd een staatje van de Bank hoe bet met de schulden van den Polder gesteld was, De ontvanger kon zonder mandaat niet meer dan 2000 by de Bank halen. Maar hy kon dit bedrag zoo vaak halen, als hy maar wilde. Ten slotte werd een motie van afkeuring van het bestuursbeleid aangenomen. Het tekort bestand reeds gedurende tien ja ren. doch werd nooit ontdekt! De wyzlglng van de Geneesmiddelenwet alias de wet, houdende regelen betreffende de uitoefening van de artsenybereidkunst Is ook heden onder critlek begraven. Op grond van zinsneden In de schrifteiyke toelichting der voorgestelde wyziglngen neemt men vry algemeen aan, dat de lyst van verpak te geneesmiddelen, die zal worden aangelegd en die de middelen bevatten zal; welke door ieder een verkocht zullen kunnen worden, dermate beknopt zal worden gehouden, dat practised aan de apothekers een monopolie zal te beurt rallen. En dAArtegen richt zich de critlek. Men ziet welhaast unamlem niet in, waarom op het ge bied van den verkoop van verpakte geneesmid delen de apotheker boven den drogist moet worden bevoordeeld. Vooral mr. Marchant heeft op zeer knappe en vaak humoristische wyze dit apothekersmonopolie bestreden; hy stelde zich daarby vierkant tegenover zijn partygenoo- te Mevrouw v. Itallle-v. Embden, die Donder dag de eenige verdedigster van het ontwerp geweest was. Mevrouw van Itallle beroept zich op de we tenschappelijke opleiding van den apotheker. Deze biedt groote waarborgen en voorkomt, dat aan het publiek ondeugdelyke en schadelyke geneesmiddelen worden verkocht. Inderdaad. Maar dAArom komt den apotheker alléén een monopolie toe voor de bereiding van ge neesmiddelen. Hem op grond daarvan ook den alleenverkoop van de verpakte geneesmiddelen, die in de groote chemische fabrieken onder lei ding van de allereerste deskundigen en onder de meest minutieuze waarborgen vervaardigd worden, toe te kennen gaat veel te var. Het belang van de volksgezondheid te willen die ner door den verkoop dezer industrieele pro ducten alleen toe te vertrouwen aan weten- schappeiyk opgeleide menschen, omdat dezen In staat zyn, die producten eventueel nog eens aan een keuring te onderwerpen, gaat ook daar om niet op, omdat geenerlef waarborg bestaat, dat zy ook zullen keuren, dat zy de kennis, op grond waarvan hun het monopolie wordt toegekend, inderdaad oo” tegenover die ver pakte middelen af en toe eens zullen aanwen den in het belang van de volksgezondheid. Motiveert de Memorie van Toelichting de noodzakeiykheld, om toezicht op de fabricage en den groothandel uit te oefenen, niet met er op te w een, dat een onderzoek van den Ge zondheidsraad de aanwezigheid van ondeugde lyke uit den groothandel betrokken praepara- ten constateerde In.... apotheken? Mr. Mar chant heeft dit alles zeer scherpzinnig uitge sponnen. ”>ok prof. Slotemaker's argument voor een monopolie van den apotheker te dezer zake al legde hy zyn stem dan ook nog niet vast - Navordering van twintig opcenten De Minister van Financiën heeft een aantal bepalingen In de ..Staatscourant" doen opne men, met betrekking tot de navordering van 20 opcenten op sigaretten. Teneinde de na te vorderen 30 opcenten te kunnen voldoen, moeten winkeliers, grossiers, enz. aanvulllngszegels vóór 26 Juli aa. aan vragen by den ontvanger der accijnzen. onder wiens kantoor de sigaretten In voorraad zyn. ZU maken daarby gebruik van een van Rijks wege vastge^tcld formulier, dat van 18 Juli »A af kosteloos by bedoelde ontvangers verkrijg baar Is. Dit formulier Is zóó Ingericht, dat daar uit zonder eenige berekening, door belangheb benden kan worden nagegaan welk aanvul- lingszege] voor de nagevorderde 20 opcenten op een zekere verpakking moet worden bygeplakt. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat tot 1 April 1933 afwyklng toegelaten is van bet voorschrift, dat op verpakkingen behalve het gewone accynszegel slechts één aanvullingsse- gel mag zijn aangebraebt. De hoeveelheid zegels, welke noodlg is voor de navordering moeten belanghebbenden zoo nauwkeurig mogeiyk ramen. Mochten door een foutieve raming zegels overblijven, dan kun nen deze door de ontvangers worden terugge nomen. Indien er een behoorlijke verhouding bestaat tusschen het aantal aangevraagde en het aantal overgebleven, niet benoodigde zegels middelen, welke tot voorkoming van vertra ging in den treinenloop en daarmede samen hangende misstanden kunnen worden aanbe volen’’, op tal van misstanden wees, waaronder ook op de onvoldoende personeelverhoudlngen. verweerde de directie zich zes maanden na het verschyren van het rapport In Ned. 1921 door de toen geconstateerde wanorde, mede toe te schrijven aan het gebrek aan werklust, aan den slechten geest van het personeel. Zy vond een In dien tijd gemaakte opmer king van het hoofdbestuur der Ned. Vereen! ging, dat die geest door de loonregeling van 1 Januari 1921 weer in orde was gekomen de boven ontschreven misstanden waren al by het verschynen van het rapport In Mei 1921 grootendeels verdwenen van genoeg belang, om hiervan als verweermiddel gebruik te ma ken In den bovenomschreven zin. By de tegenwoordige gedragsiyn der direc tie staat echter zeer te vreezen, dat zy „het moreel” weer terugleidt tot hetzelfde peil van 1920 met alle gevolgen van dien. Als dit in 1921 reeds boekdee’en sprak, zal de groote afbraak, die thans is aangekondlgd, toch zeker een krachtige waarschuwing voor directie en regeerlng inhouden. Wordt met zóó ruwe hand in de personeelverhoudlngen ingegrepen als thans opnieuw staat te gebeuren, dan zijn daarvan weer zeer ernstige gevolgen te vree- zen. Ook naar het oordeel der directie zelve." den grondslag van het eigendomsrecht los laat, maar de. uiterste consequentie daaruit niet wil trekken. Het socialisme grijpt den burger niet aan in zijn eigen huis; het laat hem zijn woning en zijn huisraad, in één woord, zijn klein, dierbaar bezit en tracht dan met staatssocialisme, met ver doorgevoerd overheidsbeheer tot een ande ren staat van zaken, tot een „betere ver- deeling” te komen. Maar in de practijk wordt daarmee onvoldoende bereikt en de eenmaal losgemaakte begeerigheid der massa blijft meer eischen. De con sequentie van het losmaken van het eigendomsrecht van zijn natuurlijk karak ter voert daarom onverbiddelijk tot t com munisme. Vandaar, dat het socialisme aan zijn halfslachtigheid te gronde zal gaan. Intusschen heeft het socialisme met zijn vage eigendomstheorieën het aangeboren begrip van „mijn en dijn” bij de massa vertroebeld en zelfs bij vele christenen het geweten op dit punt in de war gebracht. Menigeen, die grooten eerbied heeft voor de geboden Gods en die van de Kerk, maakt onbewust voor twee der tien geboden een uitzondering. Er staat geschreven: gij zult niet stelen en gij zult niet begeeren. Onder socialistischen Invloed is het volksgeweten ten opzichte van dit deel der natuurwet zeer sterk afgezwakt. Het aantal vermo gensdelicten, verduisteringen, ontvreemdin gen, het misbruik van vertrouwen, in één woord het luchthartig omspringen met an dermans eigendom is schrikbarend toege nomen. Toch is niet het directe grijpen naar het goed van een ander het voornaamste gevolg van de socialistische afbraak van het eigen domsbegrip. 1 Is veel meer de begeerlijk heid, welke onder de massa is gewekt en die met jaloerschen blik doet zien naar het meerdere bezit van den naaste. Hier aan is voor een goed deel de ellende van dezen tijd te danken. Immers, men gevoelt zich over het algemeen niet ongelukkig over hetgeen men mist de eigenlijke levens behoeften van den mensch zijn zeer ge ring neen, men wordt eerst ongelukkig, wanneer men ziet, dat een ander iets meer heeft. Dezen algemeen menscheljjken harts- tcoht, dien de kerk ons leert in te toornen, heeft het socialisme aangeblazen en met zulk een succes, dat op geen geslacht zoo ten volle het schriftuurwoord van toepas sing is als op het onze: „begeerte heeft al len aangeraakt.” Die begeerte maakt blind en doet over alle gewetensscrupels ten op zichte der rechtvaardigheid heenstappen. Die begeerte dóit het onderscheid tusschen privaat bezit en de wijze, waarop het ge bruikt en misbruikt wordt uit het oog ver liezen. Wie zijn aardsch bezit misbruikt is Woningverbetering ten plattelande De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende den steun voor krotopruimlng ten plattelande en verbetering van woningen. 1 Hierin zegt de Minister, dat het hem in bet algemeen niet gewenacht voorkomt, dat bepa iingen der vroegere circulaires betreffende steun voor krotopruiming en steun voor verbeteringen van woningen ten plattelande worden toegepast ten aanzien van personen van gevorderden leeftyd. By dergelyke personen toch is de vraag gerechtvaardigd of zy aan de verplichtingen, die zjj met de aanvaarding der „nieuw ge bouwde woning of den steun voor de verbete ring der woning op zich nemen, in verband met hun leeftyd zullen kunnen voldoen. Bovendien iykt het niet wenachelijk om bydrage als bedoeld tot betrekkelijk nooge be- bydragen als bedoeld tot betrekkeiyk hooge be- die daarvan waarwhdniyk niet gedurende een reeks van jaren kunnen proflteeren. In verband hiermede wordt in bedoelde ctr culalres de volgende bepaling opgenomen „Behoudens byzondere gevallen kunnen voor steun niet in aanmerking komen zfj. die den leeftijd van 50 jaar hebben oveisBBHMWC. - Opdat alle Eerw. Geestelijken en geloovigen van Ons Bisdom zich in den geest kunnen aan sluiten by hen, die het Congres bywonen, wen- schen Wy de volgende bepalingen tl geven: le. In alle H H. Missen zal van 19 tot 26 Juni »s. als Oratio imperata gebeden worden de oratie van het Allerh. Sacrament (pro re gravl. etiam in dupl. 1 cl.). 2. Aan de kloosters geven wy voor de com muniteit en de inwonenden verlof in een der nachten tusschen 19 en 26 Juni een aanbidding te houden voor het H. Sacrament, uitgesteld in den Monstrans. 3. In alle kerken en kapellen, waarin het H. Sacrament bewaard wordt, mag op Woensdag 22 Juni en Zondag 26 Juni in den namiddag, of in de avonduren een aanbidding worden ge houden voor het H. Sacrament, uitgesteld in Monstrans, gedurende een tijd, door de plaatse- lyke geestelijke overheid te bepalen. Deze aan bidding zal telkens gesloten worden door een plechtig Lof, waaronder de acte van eerherstel aan het H. Hart gebeden wordt. (Dezelfde als is voorgeschreven op het feest van het H. Hart). 4. wy noodlgen dringend de geloovigen uit op Zondag 26 Juni te naderen tot de H. Tafel en het zal Ons uiterst aangenaam zijn, wanneer op een der dagen van het Congres een alge meene kindercommunle gehouden wordt. Wy verzoeken by deze, dat de Eerw. Heeren Pastoors en Rectoren deze bepalingen aan de geloovigen mededeelen. t J. D. J. AENGENENT, Bisschep v. Haarlem. Wij merkten het in een vorige beschou wing reeds op en het bleek ons weer uit correspondentie van de laatste dagen, dat velen de verkeerde meenlng zijn toegedaan als ware het nu allerminst de tijd dm tegen den socialistischen geest in onze ^pmehle- ving te spreken en te schrijven. Het heer- schende kapitalistische stelsel heeft zoozeer bankroet gelagen aldus redeneert men dat de niet bezittende klasse vanzelf sprekend om een beteren maatschappij- vorm vraagt en dus vanzelf min qf meer socialistisch voelt en denkt. Zoolang .die be tere samenleving niet kan gegeven worden, doet men het verstandigst bij de kapitaal- loozen wat door de vingers te zien en him piet over de valschheid der socialistische leuzen te spreken. Wijs lievej op de fouten Van ,4»et kapitalisme” en toon een uitweg uit den tegenwoordigen chaos; dat is heel wat beter dan bestrijding van liet socialis me, wat maar verbittering veryvekt! Aldus redeneert menigeeh, te goeder trouw, maar ten onrechte! Wie zoo doet, maakt dezelfde fouten als degenen, die door te groote toegevendheid het liberalis me in de hand hebben gewerkt. Toén in de 18e eeuw de vrijheidsidee baan brak was t niet moeilijk te smalen op de ernstige ge breken van het monarchisme en op de fou ten van het in zichzelf goede stelsel der gilden. Het liberalisme had veel aantrekke lijks en is historisch verklaarbaar. Toch hebben allen, die toentertijd zwak waren tegenover de liberale leer en tegenover de vrijgeesterij dier dagen, den grondslag ge legd voor heel veel, wat wij in ónzen tijd betreuren. Met toegevendheid tegenover principieel verkeerde denkbeelden is nog nooit iets goedsjjerelkt; integendeel, eerst dient volkomen te' worden afgerekend met wat In beginsel T>njuist is en uit eigen le vensbeschouwing moet da^ de bouwstof voor verbetering of nieuwbouw worden ge put, ook al gaat dit laatste langzamer en kost dit veel meer moeite dan het mee- loopen met anderen, die naast veel ver keerde. ookwel eenige goed dingen te bie den hebben. En nu is het onmiskenbaar, dat de chris ten, dat de katholiek, principieel tegenover den socialist moet staan in deze twee zeer belangrijke punten: gezag en eigendom. Het orffeeluk is, dat velen dit verschil wel met de lippen willen belijden, maar in de practijk zooveel van het beginsel afwijken dat er tusschen de door hen misvormde christelijke deer en het socialisme al heel weinig verschil blijft. Voor heden willen wij over de beginselen van gezag en eigen dom nogmaals een enkel woord zeggen, om den volgenden keer eens een hartig woord te spreken over de zeer bedenkelijke socia listische practljken, welke hoe langer hoe meea^ift standen en in nMe kringeiu achuUUg »qer. zij^^eweteivéa >»Un. GqfJ. ook van ons katholieken, beginnen door te dringen. Dat alle gezag komt van God, leeren wij als kind, we lezen het honderdmaal en zeg gen het honderdmaal; maar het dringt weinig door. Nu is de principieele gezags ondermijning geen speciaal socialistische ondeugd. Reeds de libertijnen maakten het gezag in het openbare leven van God en kerk los; het socialisme heeft er met de volkssouvereiniteit de volle consequentie uit getrokken. Het los maken van het gezag van zijn bovennatuurlijken grondslag heeft In onze samenleving tot de ergerlijkste en bedenkelijkste gevolgen geleid en drijf» nog dagelijks tot droevig-belachelijke con flicten. Zelfs de verdedigers der volkssou vereiniteit weten met hun eigen theorieën geen raad. Want, zelf eenmaal tot verant woordelijke leidersposten gekomen zijn zij niet in staat de massa te regeeren. Im mers, de kleine man, die geen verantwoor delijkheid draagt, is vaak niet in staat om de noodzakelijkheid van maatregelen in het algemeen belang te bezien, maatrege- len, die zjjn eigen belang tijdelijk en direct schijnen te schaden. Dan zegt hij tot zjjn leiders: ik wil dat niet en gij hebt te doen wat wjj, die u gekozen hebben, wenschen En de leider is, volgens zjjn eigen, dwaze gezagstheorle, verplicht te gehoorzamen Zoo komen alle verhoudingen ten onderste boven te staan. En nu zwijgen wij nog van het geestelijk gezag en van het gezag in het huwelijk, van het ouderlijk gezag, dat eveneens onherroepelijk te loor gaat, wan neer eenmaal het gezagsbeginsel aangetast. Nog grooter verwarring hebben de val- •che begrippen der socialisten omtrent het eigendomsrecht op het christelijk erf ge bracht. Hier toch had de nieuwe leer schijnbaar het recht aan zjjn kant. Veel is er door een vroeger geslacht tegen den eigendom gezondigd. Maar al te veel heerschte ook helaas onder christenen het denkbeeld, alsof de bezitter de on beperkte eigenaar en de niet-bezitter rechtloos was. Tegen dit individualisme heeft het socialisme terecht stelling ge nomen; maar het verviel in het andere uiterste en zondigde daardoor minstens even erg als degenen, die het bestreed. Privaat eigendom is een natuurrecht van den mensch en daaraan kan ook de Kerk niets veranderen. Zij kan er alleen het karakter van verklaren en, naar verander de tijdsomstandigheden, de grenzen van eigendom en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen trekken. De socialisten maken het zich heel ge- makkelijk door te ontkennen, dat er een privaat eigendomsrecht bestaat, dat wil keggen, door te ontkennen, dat de Schep per zelf het prlvaat-bezit heeft Ingesteld. wle eenmaal dit natuurrecht over boord gooit en geen scherp onderscheid meer maakt tusschen het individueele en het so ciale karakter van het eigendomsrecht ver kalt noodzakelijkerwijze tot het gemeen schappelijk bezit of collectivisme. Dit nu is het fatale in het zoogenaamd beschaafde of Gunstige wending door het ver vaardigen van goed koop schoeisel In den toestand eter leder-lndustrie in algemeen komt maar geen verandering goede tot stand. Nog altyd moeten het de hulden- en leder, branches ontgelden, terwyi dit verschynsel zich in het binnenland zoowel als in het buitenland voordoet. Anders is het gesteld met de producten der Jioenny verheid. In sommige efdeelingen heerscht inderdaad een gunstige wending; in hoeverre deae van duur zal mogen zyn, aan men niet beoordee. len. doch begrypelyk verheugt men zich hier, over ten zeenste. In verschillende fabrieken wordt flink gearbeid aan goedkoop schoeisel egen pryzen os. van 330 tot 5 per paar. In La x'late hulden, aoomed» in Neder, landsch-- '*sehe runder. en buffelhuiden, wordt voor onmlddeliyke behoefte aan weinig veranderde prijaen verkocht. leeraar gaat uit van de stelling, dat een goede apothekersstand een belang van de volksge zondheid is. Niemand zal dit willen ontkennen Maar moet nu, omdat het bereiden van recep- te.. misschien niet loonend genoeg meer is. den apotheker een monopolie worden toegekend voor den verkoop var Industrieele medicamen ten? Verre van daar. HU kan ook wanneer hy op dit gebied de concurrentie van den drogist te gen zich heeft, uit dezen verkoop de noodige baten beuren. En bovendien zal er altyd nog een groep van verpakte geneesmiddelen biy- ven, die om hun gevaariyk karakter alleen door hem verkocht zullen mogen worden. En dan al leen op recept. Want thans zyn er nog tal van apothekers, die zonder recept middelen af geven. die allerminst ongevaariyk zyn. De Staatkundig-Gereformeerde Ir. van Dis had er de materieele bewyzen fleschje- en doosjes en tubetjes van by zich. Oo de Katholieke -'fgevaardlgden van Voorst tot Voorst, van Wynbergen en van Hellenberg Hubar hebben zich tegen de ontworpen regeling verklaard. Wees Baron van Wynbergen erop, dat het ontwerp zoo zwaar door de Kamer zou moeten •geamendeerd worden, dat het welhaast een initlatief-ontwerp zou worden reden, waarom hy verwachtte, dat Minister Ruys het van zyn ambtgenoot Verschuur overgenomen voorstel ter omwerking zou terugnemen Baron van goorst vond de nieuwe regeling om- tr„nt den apotheekhoudenden geneeskundige voor het platteland niet aanbevelenswaardig Wanneer voortaan de arte ook al weer in het belang van een mogeiyk In zyne gemeente neer- strykenden apotheker alleen een tydeiyke en voorwaardeiyke vergunning voor het houden eener apotheek zal kunnen krygen. zal de me dische practyk ten plattelande in menig geval weinig aanlokkeiyk meer zyn. Mr. van Hellenberg Hubar. die eveneens wees op den dreigenden ondergang van de drogisten. Indien de Algemeene Maatregel van Bestuur wordt ontworpen In den geest, dien de Memorie van Toelichting en Antwoon ademen, had lie ver gezien, dat de wettelyke regeling aansluiting had gezocht op wat reeds uit het particuliere initiatief was opgegroeid. Want er was reeds ook mr. Marchant wees daarop eene overeenkomst ontworpen, die de belangenferen van drogisten en pharmaceu- ten zóó mooi afbakende, dat de laatsten er zelfs in het buitenland, tar veelal een niet zeer zegenryk apothekersmonopolie bestaat, mee geurden. Het ontwerp, dat den apotheker meer bood, heeft evenwel deze idylle verstoord. We geloove inderdaad, dat Minister Ruys de Beer nbrouck verstandig doet door den raad van Baron van Boetzel' ir, óók al een tegen stander op te volgen en het ontwerp terug te nemen, om bet aan de hand der in de Kamer opgedane Indrukken te herzien. Ook mr. Mar chant gaf dit advies. En Donderdag reeds zeide de eerste spreker, de liberale Amsterdamsche medicus Vos: „Dit ontwerp heeft een rustkuur noodlg!" Dinsdag as. komen nog de Sociaal-Democra ten Mevrouw de VriesBruins en mr. Duys aan t woord. De eerste, die al evenzeer sla de vrouw van den Leidschen hooglee.aar in de pharma- cologie coquetteert met „de wetenschap", is. voor. Mr. C gaf echter echter heden reeds met zyn bekende luidruchtigheid van zjjn mini male bewondering biyk. Par is de balans: dertien sprekers, elf tegen en twee voo. De *erste situatie, waarin Jhr. Rujjs ais hoe der van üe olksgezondheid beland is, is ietwat Te Grave overleden In Huize .Mariëndaal" (Grave) is overleden Pater Th. Kannegleter S.J. De thans overledene werd geboren te Am sterdam 12 April 1873 uit een In onderwijzers kringen bekende familie. Na zelf ook voor onderwyzer te hebben ge studeerd en zyn akte te hebben behaald, ge voelde hy roeping tot het religieuze leven en via het Seminarie Culemborg trad hy op twintlgjarigen leeftyd In de Sociëteit van Je zus. Op 26 Augustus 1908 werd hy priester gewijd, waarna hij benoemd werd tot kapelaan der parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen te ’s-Gravenhage. Nu kon hij zich eerst recht wyden aan het geen geheel zyn leven door zyn liefste werk zou biyven. de zielzorg. Pater Kannegleter be hoorde tot de graagst-gehoorde kanselrede naars en verwierf zfc^ ook op ander terrein verdienste os.door in de mobilisatie de ziel zorg van de R.K. militairen te organlseeren. Zy behouden aan hem nog steeds de aange naamste herinneringen. Daarna werd hy prefect van het Internaat van het Canisius College te NUmegen In 1922 keerde hij tot de zielzorg terug, eerst als ka pelaan van De Krijtberg te Amsterdam en la ter als rector van de 8t. Ignatiuskerk te Rot terdam. In 1929 zag NUmegen hem terug als rector van de Keizer Karelkerk en daarna als pas toor der St. Canisiusparochie. Een hartkwaal noopte hem in 1931 tot vol ledige rust en al hoopte hy in Mariëndaal (Grave) op bescheiden wyze nog apostolisch werk te kunnen doen zyn ziekte vergunde hem dit niet en nog tamelijk onverwacht en plot seling overleed hy. Het publiek de dupe? Naar aanleiding van het conflict tusschen de directie van de Ned. Spoorwegen en den Personeelraad over de loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel, en het besluit der directie thans haar aanvankeiyk voorstel, neerkomen de op een verlaging van 10 procent, ter goed keuring aan den minister te zenden, heeft ..Het Volk "zich gewend tot het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Spoor, en Tram wegpersoneel met de vraag wat de vereeniging nu zal doen. „Het Volk" ontving hierop bet volgende antwoord: „Om lets over de toekomst te kunnen zeg gen. moet men vaak teruggaan naar het ver leden. Onmiddeliyk na den oorlog was het met het spoorwegverkeer verre van in orde. De treinen kwamen zoo goed als nimmer op tyd aan, aansluitingen bleken alleen op papier te bestaan Zelfs bleven de treinen onder weg nu en dan a's koppige ezels staan en wa ren met geen stok alleen met een andere locomotief weer vooruit te krygen. regende in die dagen van Jukken in de kranten. De toestand werd geweten aan slechte steen kolen. aan achterstand in het onderhoud, dat in den oorlog geleden had, aan de f^sle tus- chen 8.8 en HB.M., die toen voltrokken was en aan onvoldoende person ?elverhoudingen. Toen nu een Ingestelde commissie ..tot on- deraoek naar de oorzaken van de onregelma tigheden, die zich by de uitvoering van de dienstregeling der Ned. Spoorwegen in den Er is volgens „Het Schoolblad”, het or gaan van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, geen bezuiniging noodlgl Weg dus met de bezuinigingen van het ont- werp-TerpstraWeg ook met de aangekon- digde bezuinigingen van de commlssie- Welter! Weet u, waarom er volgens Schoolblad” geen bezuiniging noodlg is? Hoor maar: ,JJe RIJ lesmiddelen hebben over April 1932 35.4 millloen opgebracht. Het twaalfde deel der raming is 34.8 millloen. Er is dus in April 6 ton meer in ’s Rijks kas gekomen dan waarop geraamd was. Voor de eerste vier maanden is daar door. al waren aanvankelijk de inkomsten beneden de raming gebleven, de toestand zoo, dat In die vier maanden ’s Rijks in komsten toch nog ton boven het derde deel dér raming over 1932 zijn uitgegaan. We gaan dus weer den goeden kant uit. Er wordt meer ontvangen dan waarop ge rekend was. Ons dunkt: verdere bezvlo’zlt^gen men nu toch wel even in petto houden en eerst afwachten, of ook in volgende maanden zich het gunstige van April 1932 gaat herhalen.” Is het niet verbazingwekkend, dat onder onderwijzers, onder ontwikkelde men schen dus. onder leiders zelfs van deze ontwikkelde menschen aldus onver antwoordelijk en dom geredeneerd wordt? Weten zij niet, dat met den dag de in komsten verminderen en de uitgaven groo ter worden; dat inkomens en vermogens >met den dag kwijnen, en dat het niets, maar dan ook heelemaal NIETS zegt, of over een zeker aantal maanden de Rijks- middelen iets gunstiger of ongunstiger op brengst gaven? Weten zij dat niet? Dan behoorden zij op hun plaats werkelijk niet thuis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7