PROVINCIAAL NIEUWS E De beste sollicitanten maken geen kans N.V j SPIEGELGLADDE OPSCHILDERVERfJ JAN DE VRIES s< Radio-distributie helpt uit den financieelen nood All H te- i MAANDAG 13 JUNi BERGEN LANGENDIJK SCHAGEN ZIJPE KOEDIJK STOOMVAARTLIJNEN EEN SLAAPMIDDEL De goede golflengte MARKTNIEUWS en Een geboren kapitein Wethouder Wethouder Van Slingerland krygt, tonder tegenstand, zyn ge meentelijken steiger Een vraagteeken in den mist Grondverf - Plamuur - Stopverf - Lijnolie - Standolie - Lakken Vernissen - Schildergereedschappen - enz. Alkmaar centrum van pleizierbooten Periodiek brekende lampen ALKMAAR - TELEF. 324 OUDORP jVoor een He klere Wasch Stoomwasscherij „DE VALK" I Altyd Kovacs wordt wel eens vervelend I Vier uren „genieten** HEEMSKERK Chicagosche messen- revolverpolitiek VENHUIZEN Een sweepstake? Bonsema in het offensief DEN HELDER MEDEMBLIK v oor coulante bediening Stoomwasscherij „DE VALK’’ HOORN t> bed 13. 1933 F. Rousseau. 3. 5. 6. 7. ■MBH 4 I i. 3. 3. 3. Een Nederlandsen Volksfeest M. C. van de Rovaart. Posterijen Met Inga: tweede postbestelling va^ te Austerlitz vervallen. 17 bed 13. 117 bed van pijn. 3% Crisiaeomité. Donderdagavond had alhier een vergadering plaats van bovengenoemd comité Vrijstelling. Bij beschikking van den Minis ter van Defensie Is aan den heer L. Meijer te Sint Maartensbrug In deze gemeente vrijstelling verleend van de herhalingsoefeningen, waarvoor hij dit Jaar zou moeten opkomen. Nieuwbouw St. AdelbertuaschooL Aan de orde was voorts een voorstel ter voor ziening in de behoefte aan schoolruimte voor de 8t. Adelbertusschool. Na gedaan overleg met het hoofdbestuur kun nen. behoudens goedkeuring van den inspecteur, de leerlingen van het houten hulplokaal aan stonds worden overgebracht in een lokaal der St. Ursulaachool, terwijl de meisjes daaruit dan In Men waarmede we, juist als In de hoog- offlcleele verslagstjjl een of meer der deba ters bedoelen men vond, dat by de onder- handellngen den radlo-dlstribuanten het mes op de keel was gezet. Toen de onderhandelln- gen met mr. Hellema, hun rechtskundig advi seur, waren begonnen, zou geëischt zijn: „Zwijg nu tegen ieder der raadsleden als een m pardon Duitscher, want als jullie je mond open doet, breken we alle besprekingen af. En denk er om. we hebben een geweldige knuppel ach ter de deur staan, want jullie ryksconcessie van 5 jaar helpt geen cent, als wij, gemeente, onze toestemming intrekken. Anderen deden, daarbij geholpen door des kundigen op de tribune, een plttigen aanval op de ontworpen exploitatle-rekening. Er zou den kilometers te kort kabel berekend zjjn en geen rekening gehouden met de eigenaardige eigenschap van radio-ontvanglampen, dat zij na 1000 uur werken het bijltje er bij neerleggen. Bovendien zouden, zoowel de technische, als de administratieve dienst een staf personeel etechen, waar men van omvalt. Al temaal re denen om te gelooven, dat de exploitatle-reke ning lichtelijk geflatteerd was. want Alkmaar wenscht geen doorgangshuis te worden voor omhoog strevende ambtenaren. De nieuwe burgemeester. Naar wij verne men zal de Installatie van den nieuwbenoemden burgemeester der gemeente Koedijk, den heer W. C. Ninaber, plaats hebben op Woensdag 15 Juni a.s. Vereeniging Koninginnedag en Harddraverij. - Algemeene vergadering op Woensdag 15 Juni a.s. des avonds 8 uur in café flora". Opkomst drin gend verzocht. Wlnkeliersvereeniging. Hedenavond om 8 uur houdt bovengenoemde vereenlging een le denvergadering In het R.K. Vereenigingsgebouw. O.m. komt op de agenda voor: Uitloting aandee- len en bespreking Harddraverij. frontaanval zou de kleurechtheid 1 t NOOWDF.RK XDE67-6S Af KMAAK TELEFOON -■ Verkeenverordenlng. Bij de behandeling van de verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijwielen en motor rijtuigen werd op voorstel van dr. Hemelrijk de bepaling geschrapt, dat het verboden is kinderen beneden twee jaren op rijwielen mede te voeren; spr wilde dit aan de zorg van de ouders over laten. Op voorstel-Dlngerdte werd de lengte, waarop voorwerpen buiten het rijwiel of motorrijwiel mogen uitsteken, gebracht van 10 op 20 c.M. Overigens werd deze verordening conform vast gesteld. T van snel diur de 1 bij i mac was van kara ven klan Ig< i open dat men werd uitge ÜJkhi Rims baar goed loopt temii exam Eei stem; HU I weste dra 1 zich mede verde toekoi en w ballet heette ballet overtr Met hü zl vogel" wonde van d ling a stond ven. en in „Petra Een ook n- Coctea heden winski teau e Op de Pie bedeva Zij prt men. i „We zijn a winski' muziek aan d< tot sp< even g Eenit „sacre sc hand lentefe» in een bliek" v Het einde t joelden Franscl •FT’j^iltreis, pass. 11 Juni Ouessant Daar gedoofde zün inv ttaniere Haast houdt tr «loten. niet bee Ik «eggen, - Va verklaar Ik yas wachten Nat Eei verzacht O onherroe en drie SOORDERK Mil A7 «>S ALKMAAR fELEFOON 1209 Weer anderen konden wel aannemen, dat de opzet juist was voor de tegenwoordige omstan digheden, maar vreesden, dat in de toekomst alles zóó op losse schroeven zou komen, dat het geheele bedrijf zooals een der leden het zoo beeldend uitdrukte een vraagteeken in den mist was. Hieraan zouden verbonden kunnen worden de bezwaren, welke betrekking hadden op de vrees van sommigen, dat de techniek in onze ver- techniekte eeuw zoo vooruitgaat, dat bü wijze van spreken, bet niet onmogelijk is, binnen en kele jaren een volledig eigen toestel met tele- visle-apparaat en geschikt voor de ultra-korte golven, voor een krats op de Zaterdagavond- markt is te koopen. En dan die vijf lijnen. Waarvoor? We heb ben toch ons dierbaar Hulzen en Hilversum. Welke sterveling luistert ar nu naar een ander station? Ontkend werd met controleerbare cijfers van andere bedrijven dat men altijd naar Hilversum of Huizen luistert. Langenberg, Pa rijs en Daventry verheugen zich eveneens in den gunst van bet publiek. En wat de techniek betreft, nooit worden de toestellen zoo goed koop, dat de distributie daartegen niet lean con- curreeren. Dat financieele bezwaren konden bestaan, ontkende wethouder Westerhof. Integendeel als verantwoordelijk man voor de schatkist, be zwoer hü den raad hem de lekkere 70 mille na 1936 niet te ontnemen. Ze zijn dan o zoo noo- dig. Onze lezers kennen reeds den uitslag. Twaalf leden schaarden zich achter het eenstemmige college, terwijl 9 in hun „dwalingen" bleven volharden. De vier uur praten hadden toch dit resultaat gehad, dat tenminste een twijfelaar, de heer Venneker, naar het college-kamp was overgegaan. Wil men nog ons eigen oordeel over deze kwestie? Welnu, wij begroeten dit nieuwe be drijf met gematigde vreugde. Met vreugde, om- 8at ook wü meenen, dat de luisteraars gebaat zün met een betere uitzending, terwijl hoewel niet de hoofdzaak, de revenuen toch heel zoet zullen zjjn. Ons aanvankelijk bezwaar, dat vijf bloeiende particuliere bedrijven zoo maar ge naast werden, is opgeheven door de vrijwillige overeenstemming met de distribuanten. Mis schien wordt er nog ergens schade geleden, maar wanneer het algemeen belang dat etecht, moeten we ons daarbij neerleggen. Toch is er voor ons nog een onopgeloste moei lijkheid. Als de nieuwe leiding eenmaal Is aan gelegd. zullen meerdere menschen broodeloos zijn. Dat stemt droevig. We hopen echter nog, dat tegen dien tijd deze slachtoffers In andere bedrijven kunnen worden ondergebracht. al. Tijdens de zomermaanden Is de an de clubs als volgt: We zouden anders, met de buitengewone zit ting van hedenmiddag drie vergaderingen in acht dagen hebben gehad. Daarmede zou het het record, dat nu nog met ongeveer 5 verga deringen in 30 dagen ten name van een der plattelandz-gemeenten in den omtrek staat gebroken zijn. Dat ware niet edelmoedig ge weest: Alkmaar heeft al zooveel Interessants, dat we zulke beroemdheid best aan een ander kunnen laten. Orkest-suite. Opmarsch der feestgangers. Boerendans. (Schotsche drie). Krelis en Betje (minnespel). Twee violen en Hakketoonen (Schotsche vier). Algemeene springdans. Finale. Marsch. ée Woensdag van de maand van 78 ien en van 89 uur korfballen. 4e Woensdag van de maand van 78 fci^keling en van 89 uur tooneel. >ndag van de maand van 34.30 De Gi regeling le erv uur naJ 3e ei^ uur ont' le en 3e" uur zingen en reidansen. Toen de voorzitter heerlijk sarcastisch vroeg of er soms leden waren, die iets wilden zeggen over de radiovoordracht, gingen er minstens een tiental vingers in de hoogte, welk gebaar hier intusschen lang niet hetzelfde beteekent ala, in onze goede oude scholen. Hier duldde het erop, dat zoowat de halve Raad een grondige studie had gemaakt van al de problemen, welke vastzitten aan gemeente lijke radio-distributie, en zwaar geladen met deze moeizaam verkregen wijsheid, brandde van verlangen, zijn stem voor of tegen te verheffen. Urenlang heeft men gesproken, waarbjj uiter aard de tegenstanders het langst aan bod wa ren. Ondertusschen zat de Jeugdige wethouder ijverig aanteekenlngen te maken, terwijl de emoties zoowel van de houwen der tegenstan ders, als van de streelingen der vrienden zich op zijn expressief gelaat weerspiegelden. Het Is een goed recht van den overzicht schrijver, dat hij zelfs de meest uitgebeelde de batten in een paar korte stellingen mag samen vatten. Allereerst dan de eer aan de tegenstanders. De Raad van Alkmaar besloot Donderdag met 12 tegen 9 stemmen tot stichting van een eigen radio- distributiebedrijj. Met 1 October as. treedt dit in werking. Geleidelijk worden de verschillende blokken aangesloten en krijgen de abonné’s de gelegenheid om vijf sta tions te hooren. Tot slot van dit overzicht willen we nog even wijzen op een der voorstellen, welke zonder een woord den hamer passeerde. Aan de Bierkade staat een steiger, behoorende tot de Esona Mij., van ouds bekend als de steiger van Zilrmühlen. Wethouder van Slingerland en de geheele marktcommissie voelden er alles voor deze aan legplaats te koopen. Dan was er veel meer ruimte om veel booten een vriendelijke ont vangst in Alkmaar te bereiden. Hoewel het zaakje, alles bü elkaar, een duizend gulden moet kosten, terwijl er ook wel wat jaarlüksch onderhoud zal zijn, misgunde niemand der raadsleden den wethouder en zijn commissie deze liefhebberij. Zoodat we mogen verwachten, dat voortaan op mooie Zondagen talrijke, keu rig bevlagde en van Jazz-bands voorziene plei zierbooten een race zullen houden, om toch maar het eerst aan den gemeentelijken steiger van Aivmaar te mogen meren. Om daarna hun inhoud via onze Zondags-doodsche winkelstra ten naar Bergen en Egmond te stuwen. Bollenveiling Te Heemskerk is deze week door de Veillngdirectle J. Valkerlng en D. D. Swart te Llmmen een groen te veld staande verkooping gehouden van diverse bloembollen gewassen. waarvan de uitslag was als zolgt: Iris Imperator 74 bed 39.Crocus Agnes 106 bed 121.-id. Kathleen Parlow 8y, bed 33.Pur- De voorzitter noemde de batige saldl’s een verheugend verschijnsel, al wordt erwel eens aanmerkingen op gemaakt. Met het oog op de hooge uitgaven ter bestrijding van de werkloos heid zijn deze saldi's welkom. Het geld, wat we reserveeren, wordt echter niet besteed vóór de Raad er zy sanctie aan gegeven heeft. B. en W. hebben echter geen bezwaar, om. gezien deze besprekingen, o pde begrooting '33 een bedrag van f 3000 t ezetten op onvoorzien. De heer Den Das nam hiermede genoegen. De suppletoire begrooting werd hierop voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f 41.139.14 en voor den kapltaaldienst op f 16.400.— Bü de rondvraag zelde de heer Den Das de standplaats der rijtuigen aan de Prins Hendrlk- laan hoek Jan Oldenburglaan niet toe te Jui chen. De voorzitter zelde, dat de omwonenden er ge noegen mede namen, dat er tot 1 Juli een proef genomen wordt. In een rlchtlngwüzer .Naar Bergen” bü de Vlotbrug, waar de heer Voüte om vroeg, bleek reeds te zün voorzien. Mevr. Dekker bracht nog haar ter oore ge komen klachten over dlenstklopperij door de politie ter sprake; welke geruchten door den voorzitter als onjuist werden gekwalificeerd; er wordt echter streng opgetreden tegen het pluk ken van bloemen In de bosschen e.d. Hierna ging de voorzitter om circa half twaalf over tot sluiting de St. Angela-Fröbelschool worden onderge bracht. Het betreft de jongens van de 6de, 7de en 8ste klas, ongeveer 44 in getal. Aan de Fröbelschool zou dan op verzoek het houten hulplokaal als speellokaal worden toe gewezen, dat dan naar de poort van de Fröbel school verrold zal worden. Ofschoon de laatste drie lokalen der St. Adel bertusschool eerst in Mei '33 ter beschikking zou den worden gesteld, stellen B. en W. voor de medewerking te verleenen, dat reeds zoo spoedig mogelük deze lokalen gebouwd kunnen worden. Mevr. Dekker vraagt, hoe lang het nog duren zal voor die nieuwe lokalen In gebruik zullen kunnen worden genomen. Weth. Apeldoorn zegt, dat aan het bestek ge werkt wordt; als dit klaar is zal de aanbesteding plaats vinden en direct met den bouw begonnen worden. De heer Den Das meende, dat er wel een half Jaar over heen zal gaan. Mevr. Dekker zag gaarne het houten hulp lokaal achter de muren geplaatst. De voorzitter vond dit bezwaarlük vanwege de kosten. Mevr. Dekker meende, dat omwonenden, nu het seizoen begonnen is, er hinder van krügen. De voorzitter wees erop, dat dit met een dl- rectlekeet, waartegen men geen bezwaaar zou ma ken. toch ook het geval zou zün. Het wordt nu in alle geval verrold. Op verzoek van mevr. Dek ker, leest de voorzitter een ingekomen adres van den heer van Arhem voor, waarin verzocht wordt het hulplokaal achter de Fröbelschool op het land te plaatsen .daar verrolling de situatie nog leelüker maakt. De voorzitter vindt dit wel wat gezocht en te veel gevergd en stelt voor, dit adres voor kennis geving aan te nemen, waartoe besloten wordt. De heer Dingerdis vraagt, in het bestek de bepaling te doen opnemen, dat 80 pCt. arbeiders uit Bergen aangenomen moeten worden. Besloten voorts tot aankoop van een strook grond nabü de Veerstoot .van den heer R. K. Maschmeyer, groot 26 0M2 voor de som van f 50..onder bepaalde voorwaarden. De voorzitter deelde mede, dat de heer Masch meyer ook in principe bereid is aan den Oosten weg den benoodigden grond voor het uitbrei dingsplan aan de gemeente over te doen; de onderhandelingen hierover zün echter nog niet beëindigd. Dit is met het oog op de doorbraak van de halte Qostdorp naar den Bergerweg. Bü de vaststelling van de suppletoire begroo ting 1931 maakte de heer Den Das er bezwaar tegen, dat bü voorbaat een surplus op de suppl. begrooting gekweekt wordt, dat komt uit de kas van het G.E.B; een dergehjke politiek moest zJ. worden voorkomen; hü meende ook nameps den heer Miltenburg te spreken, als hü zelde, dat hü zich met die politiek niet kan vereenlgen. De saldo’s zün voor de bednjven hard noodig. De begrooting *33 behoeft niet met dit surplus van f3000 te beginnen. Wethouder Apeldoorn betuigde, dat de heer Den Das .als lid van de G.E.B.-commissie, wel beter weet; de saldo’s van de bedrüven worden steeds grooter; men kan niet spreken van een penibelen toestand. Muziek- en Zangcnneours Het bestuur van het Fanfarecorps Erica te Austerlitz zal een groot nationaal concours voor muziek en zang organiseeren op 11, 12 en 13 Augustus. Nieuwbouw. Voor rekening van den heer D. Zweed te Venhuizen wordt een huls met schuur gebouwd aan het Wüveweggetje te Venhuizen. hanteerde deze wapens uitstekend. Evenals bü de voordracht over de electriclteitstarieven be- heerschte hü de stof volkomen. Een compliment voor zooveel studie. Een der zwaarste „kanonnen”, die hü ter be schikking had, was de naam Vah zün adviseur, pnzen directeur Hofman. Deze is zonder twijfel de grootste specialist pp dit gebied in ons land en hü stond er geheel voor in, dat zün oüfers volkomen veilig waren. Op deze deskundigheid liepen eigenlük alle technische aanvallen dood. Het gelukte zelfs den heer Ringers niet aan de weet te komen, wat eigenlük de prüs der lampen is. Je zoudt Philips of Telefunken zien lachen, als in het publiek verteld werd, hoeveel men voor deze artikelen wilde besteden. Over de uitkomsten van het nieuwe bedrüf koesterde de wethouder geen vrees, evenmin voor de toekomst er van; het geheele zaakje is O. K. Verder betoogde hü nooit bloeddorstig te zün geweest; er heeft nimmer een mes op tafel gelegen of een stok achter de deur gestaan. Alleen heeft hij, toen de andere partü na een voorlooplge overeenkomst, het recht opeischt evengoed nog bü den Raad in beroep te mogen gaan, gezegd: ,Ho heeren. als wü tot overeen stemming komen, doen wü het goed. Niet eerst teekenen en dan opnieuw bü den raad gaan pingelen." Tjteltilting verkeer. De bascule brug bü Ombhk wordt gerepareerd en zal gedurende de nachten van Maandag 13 Juni tot Donderdag 16 Juni ’s nachts gesloten zün van 10 uur 's avonds tot 5 uur ’s morgens. Serenade. Door de harmonie Plus X uit Venhuizen werd op het Jubtlé van dr. M. d* Heer Kloots een serenade gebracht. Het mooie weer lokte veel volk ter been en het was druk in ons anders nogal stil plaatsje. De nummen die ten gahoore werden gebracht werden goed vertolkt. BOTT. LLOYD KERTOSONO. uitreis, 11 Juni te Antwerpen. DEMPO. uitreis, pass. 10 Juni Perim. KOTA TJANDI, thuisreis, 10 Juni v. Napek. TOS AR I, 11 Juni van R’dam te Batavia. BALOERAN, thuisreis, Juni van P. Said. Was het misschien een hatelijke streek van het noodlot, dat -op den eersten Ietwat zomer- schen middag, dien de poolachtige Junimaand 1932 ons schonk, we 4 lange uren moesten „ge nieten" van een alleen voor belanghebben den interessant radlo-debat? X Is waar, die belanghebbenden volgden op de tribune met onverdeelde, doch lang niet altüd stilly- aandacht de besprekingen, doch voor ons, onkundige stervelingen, wpren uit weidingen over kabel van f 600.per K.M. of lampen f 400.per stuk een wonderbaar snel-werkend slaapmiddel. Het onaangename, wat dure gevolg van deze breedsprakigheid was nog, dat behalve dit écne punt slechts enkele hamerstukken afgehandeld werden, waardoor de resteerende agendapunten een nieuwe zitting zullen vragen. Gelukkig kreeg voorzitter Westerhof de burgemeester was officieel ultstedig niet zün zin. om vol gende week Donderdag opnieuw te vergaderen. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, uitreis, 11 Juni van Napeh. POELAU ROKBIAH. thuisreis, 11 Juni van Port Said. I>. C. HOOI o Zeebaden-verordening. Een lange discussie ontstond by de behande ling van de nieuw-voorgestelde verordening op het gebruik van zeebaden en van het strand.' Deze nieuwe verordening houdt o.m. in, dat het strand wordt ingedeeld als volgt: links van den afrit stoelen en badkoetsjes; rechts stoelen en het tenten-terrein van de bad-maatschappy voorts een gereserveerd terrein van 100 meter voor de koloniekinderendan het Stille Strand.- 200 Meter; en daarna pas het vrye bad; alleen op dit laatste gedeelte kan men baden, zonder gebruikmaking van tent of koets. Waar koetsen of tenten van de Bad-Exploltatle-maatschappü staan, mag men zich In badpak ophouden, mits tevens gekleed In badmantel; hlnderlük rijden met fietsen of paarden kan door B. en W. ver boden worden; met motorrijtuigen en andeVe rü- en voertuigen mag niet op het strand gereden worden. De heer Den Das betoogde, dat de toegang tot het vrüe strand versperd wordt door de vele gespannen touwen van de tenten. De voorzitter zal laten toezien, dat dit wordt voorkomen. De heer Dingerdis vroeg, wat ertegen was om bezuiden de badkoetsjes tenten toe te laten; de voorzitter achtte dit met het oog op de concen tratie van het baden en de veiligheid, niet ge- wenscht. Op voorstel van den heer Dingerdis werd door den voorzitter toegezegd, dat bü gevaarlüke zee, ter plaatse een bord met „verboden te baden geplaatst zal worden. Op voorstel-Zeiler werd in art. 49 m. opgeno men. dat het verboden Is met fietsen of paarden tusschen de stoelen, koetsen of tenten te rüden, of te loopen. Dr. Hemelrijk had geen bezwaar tegen scherpe bepalingen Als een soepele toepassing wordt toe gezegd, hetgeen de voorzitter deed. Met de heeren Apeldoorn en Blank tegen werd op voorstel van dr. Hemelrijk In art. 49 n. ook het gebruik van zonnebaden In zwembroek toe gestaan. Tenslotte werd deze verordening z.hst. conform vastgesteld. R. K. Drankbestrijding. In een gisteren middag te Hoorn gehouden vergadering van de beide Noord-Hollandsche Propagandacommis- sies van het Kruisverbond en den Mariabond met de vertegenwoordigers (sters) van diverse afdeelingen werden besprekingen gevoerd over den dit jaar te houden Provincialen Landdag. Het resultaat daarvan was, dat deze jaarlyk sche Landdag dit jaar zal worden gehouden te Obdam en wel op Zondag 10 Juli des^njn. 3 uur (n. t.) Alle aanwezige afdeelingen zegden hun volle medewerking toe, om vooral een flin ke deelname uit West-Friesland te verzekeren /ran 20 Juni zal de de Zwitserschekade Vergadering van den Raad. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrüdagavond om 8 uur ten Raadhuize. onder voorzitterschap van burge meester van Reenen; afwezig met bericht van verhindering de heer Miltenburg. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrüven van Ged. Staten, dat de beslissing op' het raadsbesluit inzake aankoop grond aan den Turf weg is verdaagd en een bericht van den minister, dat de Regeering tot dusver geen aan leiding heeft gevonden om voor de werkloozen- kassen van bouwvakarbeiders van toepassing te verklaren de crisisregeling, die voor andere werk lozenkassen voor 1932 is getroffen. Bü de herziening van de verordening op de hondenbelasting werd verworpen een voorstel van mevr. Dekker, om de honden van den nachtvei- ligheidsdienst vrü te stellen; voor stemden al leen mevr. Dekker en de heeren Apeldoorn en Dingerdis. Een voorstel van deze laatste om de honden van de polltlehondenvereenlglng vrü te stellen, kon geen steun vinden: de voorzitter wees erop, dat deze vereenlging alreeds een sub sidie uit de gemeentekas ontvangt. Zeer ernstige en deskundige menschen hebben gesproken over de financieele zijde van het vraagstuk. Daar gaat men In een tüd, dat geld steeds moelljjker te verkrügen is, enkele ton nen in den grond stoppeii Zullen we binnenkort niet met tranen in de ooglen die verloren liquide middelen betreuren? Er wordt voorspeld een prachtig winstje na vier Jaar. Jawel, allemaal speculatief; zeker is alleen een verliespost van ruim 4 mille, gedurende de eerstvolgende 4 Ja ren. in een tüd, dat het de allergrootste moeite zal kosten de begrooting sluitend te maken. Waarom dan niet liever het bod geaccepteerd door mr. Hellema gedaan, van f 9-50 per jaar en per aangesloten abonné? Dat gaf 10 mille in de hand en die had men liever dan 70 mo- gelyke dito's in een verwüderd verschiet. Zwaar werd ook geboomd over de mogelük- heid, dat radlo-handelaren van dit nieuwe ge meentelijke bedrüf schade zouden hebben. Hier in echter waren de tegenstanders verdeeld. De eene groep, die betoogd had, dat het bedrüf een strop zou worden, omdat spoedig ieder zich zelf respecteerend mensch een'algen toestel zou hebben, konden moeHük volhouden, dat de radlohandel schade zou lüden. Daardoor kwa men de telegrammen van den radlohandel wel wat in de verdrukking. Want óf het bedrüf slokt alle luisteraars op en dan is het een melk koetje als geen ander, of ieder neemt een toe stel. met het gevolg, dat de handelaren in dat artikel spoedig een villa in Bergen aan Zee kun nen gaan bewonen. Heeft de aandachtige lezer al opgenrerkt. dat bü al deze bezwaren onze lyst maakt wel geen aanspraak op volledigheid, maar heeft toch de voornaamste samen gevat geen enkel is van princlpieelen aard? Wat zou natuurlüker geweest zün. dan dat men hier had geschermd met gemeentepro- grams over overheidsbedrüf en particulier ini tiatief, over staatssocialisme en ontwrichting van het vrije bedrüf? Dat van dit alles niets werd gehoord, zal z*n oorzaak wel vinden in het feit, dat in meerdere plaatsen van ons land partijgenooten van de debaters voor een dergelük bedrüf gestemd had den en dat een princlpieele beteekend hebben twijfel aan dier partügenooten. Al is onze Jongste, blondgelokte wethouder een verklaarde anti-militairist, toch mag ge zegd, dat hü een kundig strateeg is. Om met den heer Westerhof te spreken: hü te een ge boren kapitein. De gulden tegel toepassend, dat aanvallen de beste methode van verdedigen te, begon hü zün speech met een offensief op de gezonden adressen. Waarbü hü het voordeel had. dat de stellingen zijner tegenstanders door vrienden als Bulens, Bietsma en Wolden- dorp reeds stonnrüp geschoten waren. Onmee- doogend ramde hü op de zwakke plekken van het middenstandsadres, daarbij den armen heer Geels aanstarend, dié echter aan het geheele geval even onschuldig was als een pasgeboren lam. Opgemerkt mag wel even worden, dat geen der z.g. middenstands-afgevaardigden het voor de adressen opnam. Overvloed van contact schünt er tusschen deze organisaties en haar meer speciale uitverkorenen niet te zijn ge weest. De wethouder was dus zwaar gewapend en Hannoniekapei „Winnnbst" Dinsdagavond van 8 uur tot 10 uur, geeft de Hannoniekapei Winnubst haar tweede zomerconcert, onder leiding van den heer H. B. Schenkels In net Jullanapark. BINNKNLANDSCHE HAVENS LIMUIDEN. Aangekomen: 10 Juni „Antilo pe”, mA., Londen (voor Beverwük); „Roberta*. mA.. Londen Wormerveer)„Harfry”, s.. Ooote; 11 Juni „Apollinaris VI". mA., Londen; Jie- mea", s„ B.-Ayres. Vertrokken: 10 Juni „Schie”, B. Trang- sund; 11 Juni „Victoria", Koningsbergen; „The Duke", s.. Llanelly; .Nereus”, s„ Gothen burg; .British Duchess", s., Falmouth. AMSTERDAM. Aangekomen: 11 Juni JUz- fry”, Goole, steenkolen. Ertskade, Rtfc>s B Co.; „ApoUinarte VI”, Londen, ledig. Houthaven, De Vries Co.; .Nemea”. B.-Ayres, graan. BÜO...J kade, Kersten Hunik Co. IJMUIDEN. Aangekomen: 11 Juni JQdrid*. s.. Archangel. AMSTERDAM. Aangekomen: 11 Juni Jk drid”. Archangel, hout. Houthaven, M. W. Brandts. HOLLAND—AMEBIKA LUN VOLENDAM, 10 Juni n van R’dam naar New-York. VEENDAM, 11 Juni van New-York n. R’dam. Stapvoets rijden. Door Burgemeester en Wethouders van Behagen, gelet op art. 68 van de Algemeene Politieverordening, wordt ter alge meene kennis gebracht, dat het Maandag 20 Donderdag 23 en Zondag 26 Juni as. in het be lang der openbare veiligheid te verboden in de kom der gemeente, van de punten af, waar de daartoe betrekkelyke waarschuwingsborden zün geplaatst, anders dan stapvoets te rüden met rU- en voertuigen met paarden bespannen Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste 35 of hechtenis van ten hoogste 8 dagen. Uit de bescheiden van den penningmeester bleek dat in de 10 weken, dat 't comité werkt in totaal te ontvangen f 536.26. terwül de uit gaven beliepen f 434.69. Gezien de groote behoeften, werd besloten dat ’t comité voorloopig met zün werkzaamh. den zou daargaan. Van ’t Nationaal ouw Comité te een zending goederen ontvangen, welke spoedig onder de daarvoor in aanmerfcln» komenden zal gedistribueerd worden. Politieverordening. Bü de behandeling van de nieuwe politiever ordening maakte dr. Hemelrijk bezwaar tegen de bepaling, dat het trommelslaan op straat ver boden is. Spr. heeft geen bezwaar het in de bebouwde kom te verbieden jnaar overigens wil de spr. het vrü laten: het te voor jeugdvereeni- gingen, die een ordelijken wandeltocht organisee ren gewenscht. dat trommels het rhythme aan geven; de voorzitter zegde een soepele toepassing toe; de heeren Den Das, Hemelrük en Swaag maakten tegen deze bepaling bezwaar en stem den tegen. De heer Den Das wilde in de verordening een verbod opnemen, om pensionzoekenden van de tram af te halen en uit winstbejag naar een of ander pension te brengen. Het informatiebureau voorziet hier in de behoefte. De voorzitter zegt, dat het verbod, als door den heer Den Das bedoeld, in de verordening door het woord „wegwüzer" te vastgelegd; daar mee worden ook dergelüke personen bedoeld. Op verzoek van den heer Den Das werd uit de verordening geschrapt de bepaling, dat het ver boden te op straat te zingen. Een levendige discussie ontstond wederom, n. a-v. de bepaling in art. 13 b„ waarbü het ver boden te zich op de wegen binnen de bebouwde kom te bevinden in badcoatuum, ook Indien daar over een badmantel of badjas wordt gedragen. De heer Voüte had tegen deze bepaling be zwaar; zelfs in Amsterdam te dit niet verboden. Spr. vond er niets tegen, als men zich in bad- costuum en badmantel vanuit Bergen of elders naar zee begaf. De heer Zeiler vond het onnoodig. dat men, aldus gekleed, rond de Ruïne wandelt; spr. wil de het alleen in Bergen aan Zee toestaan; ook had spr. er geen bezwaar tegen, als men zich aldus gekleed in een auto of iets dergelyks naar zee begeeft. Weth. Apeldoorn wees erop, dat het tot dus verre veel gedaan wordt; doch steeds door de zelfde ;spr. vond er niet veel aardigheid aan. De heer Voüte betoogde, dat, als men het uit aedelük oogpunt wil verbieden; dat hü het dan met een badjas lang zoo erg niet vindt als dat dames zich In strandpyama’s langs den weg be geven. De voorzitter meende, dat men er nog wel een flanellen broek bü kan dragen, om niet In strijd met de verordening te handelen. Bij stemming over dit artikel staakten de •temmen; tegen stemden de heeren Voüte, Zei ler, Swaag, Den Das en Hemelrük. De volgende vergadering zal wederom over dit artikel ge stemd worden. Overigens werd deze verordening met nlet- noemenswaardlge veranderingen conform vast- gesteld. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Juni. Aan voer 12.300 kg. tomaten: A f31.8032; idem B 29.—; ld. C 30—31.40; ld. CC 18.50—184»; 25500 kg. aardappelen: Schotsche muizen 030—830; drielingen 0.95—9.00; kleine 15—16. ALKMAAR, 13 Juni 1933. Veemarkt. Aanvoer 103 vette koeien 150—320, hand el stug, 34 vette kalveren 27.50—72.50, Vette kalveren per K.G. 0.50—0.80, 29 Nuchtere kalv. slecht, per stuk 312. 723 Vette varkens zware per K.O- 0.260.32, Zouters 0.28030, handel goed. BLOKKER, 1O Juni Veiling „Op Hoop van Zegen” Schotsche muizen 8.80 tot 11.00, pos telein 7.10 tot 830, slaboonen 76.00 to» 86.00, aardbeien 31.00 tot 60.00, Meikersen bloemkool le soort 13.40 tot 19.80, id. 2e soort 830 tot 14.20, ld. 3e soort 3.80 tot 8.70, sla 1.10 tot 3.10. wortelen 930 tot 13.—. spinazie 14.70 tot 20.10xabarber 2.10 tot 6.—, komkommers 5.00 tot 10.00. Mlddagveiling van 10 Juni 1932: Tomaten A 33.90, id. B 30.50, id. C 31.70, id. CC 1720 ALKMAAR, 11 Juni 1932 Eierenveiling Aanvoer 265.000 klpeieren. 58-60 2.80 tot 330, 60-62 2.90 tot 3.40. 62-66 3.20 tot 3.80, kleine eieren 50-57 2.70 tot 2.80 per 100 stuks. Aanvoer 65.000 eendeleren. Prüs 3.00 tot 2.20 per 100 et BOVENKARSPEL, 11 Juni Marktbericht De Eulnbouw Aardappelen Schotsche 330 tot 4.40, ld. kleine 3.40 tot 4.10, id. kriel 2.40 tot 3.10. Aanvoer 590 baal. HOORN, 11 Juni Aangevoerd 3 zeugenM W tot 35.00, 85 schrammen 9.00 tot 14.00, 86 rag gen 5.00 tot 8.00, 20 schapen 12.00 tot 17.00, 38 lammeren 9.00 tot 13.00, 1 geit 5.00, 13 paarden 150 tot 250.—. Handel goed. ZWAAG, 10 Juni 1932 Veilingsvereenlging „Bangert en Omstreken” Aardappelen 6.00 tot 11.00 per 100 K.G., tomaten A 32.90, ld. B 30,70, id. C 31.70, ld. CC 17.20, slaboonen 67 tot 89 et, snüboonen 52 tot 67 ct., spinazie 0.11 tot 0.22, postelein 4.70 tot 11.00, druiven 10® 1.75. aardbeien 0.86 tot 132. peulen 0.51 tot O.ol. pruimen 2.04, roode bessen 136. bloemkool 10.00 tot 30.20, sla 0.70 tot 3.50, rabarber. 130 tot 4.9a komkommers 6.00 tot 15.00, perzlkken 6.00 to 18.00, wortelen 6.10 tot 15.50. purea Grandlflora 73 bed 120.—, Grand Maitre 17% bed 50.Goudlakensche 40 bed 38.En chantress 40 bed 98.’Queen of the Blues 40 bed 150.Gladstone 12% bed 37.e.v.t la reine 73 bed 53.witte due Max 23 bed 37. Actus 37 Bed 40.—, BrtUant Star 16% bed 37.—, idem 25 bed 43.Proserpine 7 bed 21.King af the Yellow 6% bed 19.—, Idem 73 bed 195.—. Prins van Oostenrükk 39 bed 96.idem 96 bed 198.Cromoteie Brillant 30 bed 22.Rose gris de lin 35 bed 36.Due de Berlin 13 bed 18.d. v. t. Murilla 45 bed 50.Theeroos 6 Vuurbaak 18 bed 60.La Reine Max 18 bed 41.Flamingo 13 bed 17.Bartlgon (afloopend partü) 1<» bed 130.idem leverbaar 101 bed 207 Wm. Copland 66 bed 84.—, In- glescombe Yellow 44% bed 31.Clara Butt 137 bed 98.—. Fam. Sanders 80 bed 72.La Tu- llpe Noire 23 bed 40.Pridei of Haarlem 78 bed 98.Poëtlcus Ornatus 2-jang 17 bed 13.id. eenjarig 71 bed 11.—, EmpeApr 117 bed 79—, Victoria 89 bed 113—, bedd< Een schadepost. Een der Zuiderzeewerkers, welke zich Vrydag per motorrywlel naar zün werk begaf, had het ongeluk, dat zün motor in brand vloog. De berijder wist er nog juist af te springen en den motor in de diepe sluis te duwen. Voor den betrokken arbeider een groote schadepost. BurreriUke Stand van 1—9 JanL Gebo ren: Johanna, d. v. Johannes Weel en Ca tharina Wever. QndertrouwdFranctecus Meyer en Candla Catharina Maria Beers; Jacobus Josephus Koentjes en Petronella Veerman; Lucas Cor nells Brouwer en Wilhelmina Harthoorn. Overleden: Antonius Hooiveld, 22 jaar, on gehuwd; Pieter Neefjes, 71 Jaar, wednr. van Antje Bakker. Hannoniekapei Winnnbst” Tweede Zo merconcert. Op Dinsdag 14 Juni 1932 des avonds van 8.30 tot 10 uur, geeft de Harmo- niekapel „Winnubst" haar 'tweede Zomercon cert onder leiding van den heer H. B. Schen kels in het Jullanapark. Programma. Marche de L’Avenir. Oreste ouverture dramatique, Sam. Vlesing Zwetser Walzer, potpourri, Carl Robrecht. Loreley, paraphrase. Jos. Nesvadba. Ouverture, fantaisie pour concours. G. Alller. Een doodgewone benoeming van een adjunct- directeur voor den Keuringsdienst gaf een zeer büzonder kükje op de mentaliteit van sommige autoriteiten. Men vreeze niet: wü zullen het niet hebben over de gewone klachten bü be noeming, betreffende godsdienstige of politieke voorkeur of achterultstelling. De zaak staat zóó. Bü het half bataillon sollicitanten was er één, die de directeur én wegens zün capaciteiten èn wegens zün persoonlükheld, den meest geschlk- ten vond. Edoch, de man had één gebrek. Hü was zóó knap, dat hy al eens als tweede had gestaan voor directeur. Wel wilde hü zich ver binden hier enkele jaren te blüven, doch een dergelüke belofte meende men niet te mogen uitlokken. Dies werd deze „best of best” gepas seerd. De heer Keysper, en naar later bleek, ook de minderheid van het college, waren het met deze handelwüze niet eens en verklaarden te zullen stemmen buiten de aanbeveling om. De heer Westerhof viel leelük uit zijn rol, toen hü de aanbeveling verdedigde met dit mili- tairtetteche beeld: men moet een geboren ka pitein niet als luitenant aanstellen. WU In onze onnoozelheid hebben .altüd gemeend, dat iedere kapitein, geboren of niet, zich als luite nant eenige jaren voor die taak had voor te bereiden. Het offensief van den heer Keysper en zün medestanders v«or het recht van den beste mocht niet baten; zü verloren den strüd met 7 tegen 14 stemmen. Toekomstige sollicitanten naar een positie bü de gemeente Alkmaar houden het zich dus voor gezegd: onderzoek eerst eens bü u zelven en uw aanbevelingen, of ge soms niet tot de „up per ten" behoort. Antwoordt uw geweten daar op bevestigend, bespaar u dan zegel en porto, Burgerlijke Stand. Geboren: Alftla Johan na, d. v. C. G. Lieshout en A. A. Out. Merens- str. 59. Clasina Johanna, d. v. L. B. Krop en N. Ooms. Veenenl. 58. Jacoba Adriana, d. v. J. Okx en G. Steyaart, Peperstraat 21. Overleden: Cornelia Tros, 78 J„ echtgenoote van J. Neuteboom. Blnnenluiendük 2. Cor nells Vorst 52 j„ echtgenoot van L Vyzelaar. wonende te Berkhout. Wilhelmina Koppies, 52 j„ Gr. Oost 143. Jacob Ubbels, 58 j., echt genoot van A. Metselaar, Nleuwstraat 1. e Ondertrouwd: Hendrik Broksma (Castricum) en Jannetje Molenaar (Munnickenveld 6). Christioon P. Crispün (Den Helder) en Jo hanna L. van der Koelen (Achterom 41 rood). Abraham van Munster Drieboomlaan 5) en Cornelia M. Tenune (Dubbele Buurt 14). Getrouwd: Franciscus J. L. Blankets en Er na M. Hlrsch (Schoutenstr. 26). Adam A. -van Tlel en Marütje Blokker (Heiloo, Rijwiel, pad naar den Egmonde 38). Jan Bakker en Watwüda Jongert (It. Zeedyk 15). Louwris de Vries en Wübregtje M. Visser (WesterdUk 28).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2