PUROL Krachtige Parasietenbestrijding Zonnebrand *ar □o 00 r Zomeravond RADIO-PROGRAM Het Rozen*Kasteel MET VLIEGMACHINE EN SPROEIWAGEN De fraude van accountant Merriam DINSDAG 14 JUNI VERHAAL VAN DEN DAG Zieke aardappelen Zilveren trommelvlies De Colorado-kever DE AMBROSIANA TE MILAAN FEUILLETON Haar stichter en Paus Pius XI Motorspuiten voor vloeibare delgingsmiddelen Door druif luis aangetaste wijnstokken Elk jaar worden honderdduizen den uitgegeven aan chemicaliën Dure rupsen en wormen (Van onzen medewerker) Alle abonné’s -"*«tJ“Jnge7olge d. Y.rw?ke> Woensdag IS Juni AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Vernietiging door parasieten is natuuriyk nog een andere methode em een schadelyk dier uit. te roeien of in elk geval onschadelijk te makën Veel vreemde Indringers (meestal van overzee hier gekomen) kunnen' gedyen doordat de vijanden, die zy el ders wel hebben, hier ontbreken. Wanneer men met dc noodlge voorzichtigheid te werk gaat, kan men het een of andere dier de vernietiging van een bepaalde parasiet laten overnemen. De druifluls en de coloradokever zouden op die manier wel verdelgd kunnen worden." „Kyk eens", zoo eindigde myn zegsman, worden elk jaar honderdduizendert nu niet be paald weggegooid, maar dan toch uitgegeven aan chemicaliën en met behulp van die laatste gaat de boer zyn (dlkwyis onzichtbare) vyan- den te lyf. De bedragen, die deze eeuwigduren de oorlog opslokt, zyn zeker niet klein, maar ze verzinken in het niet by de sommen, die de in secten, rupsen en wormen ons jaariyks kosten, Ondanks onze pogingen eten deze beestjes leder jaar voor ongeveer een milliard mark op Men mag gerust zeggen, dat wy leven van wat de parasieten over laten....” D handelwijze nooit zou en concert. ..er hadden medelijden met hem er .Manden omhoog!" ten doek over haar grijze haren. Met een ver- ondeugend lat zal Je reeds een «t wvolgd) Stukloopen van Huid an Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doo. 30. Tob« SOet. Bq Apotb 6 Droowm zjjn goede positie, die hem in staat ste een huls in de stad en een landhui* op na te houden, benevens een prachtw Maar bovenal was hij afgunstig op de krach- tige, rechte houding van zijn patroon en diens Nu de schemer Is verschoven En het zon-snoer Is verlengd. En de zomer Dus den avond Met een lichtpunt Tot ons brengt, Zijn de tuintjes En terrassen Of de stoepen En balcons Gewaardeerde Luie plekjes Voor de meesten Onder ons! En wij reiken, Zoo te zeggen, Thans den avond Daar de hand, ‘t Liefst in hemdsmouw. Op pantoffels, Glaasje ranja En de krant! Die voorbijgaan Worden altijd Ons siësta Vlug gewaar: Radio-klank En de peukjes Sigaretten Of sigaar! (Nadruk verboden) MARTIN BERDEN haar ontvangdag maar niet houden, Germaine beweerde insgelijks, dat de rouw het verbood, doch Edith hield staande, dat de rouw over tante Soyer niet zoo ernstig was, dat we er onze ge woonten om moesten veranderen.... Ik doe Je Pljnl riep Josette, de tranen ziende, die In haar zusters oogen blonken. O, ik weet wel, dat je heel veel van haar hield, maar wij kennen haar bij na niet. En mama zegt, dat het heel baat zuchtig van haar was, heel haar fortuin aan een lijfrente te besteden. Je bent al een heele piet in geldzaken, Josette, Je meent dat men de menschen slechts bemint, naarmate ze geven. In dat geval moet je maar weten, dat ik geheel zonder geld tot u allen kom. Maak nu geen gekheid! Je bent toch onze zuster. Maar heb Je wezenlijk niets geërfd? Dat is Jammer, want, zie je, ons. leven is niet plelzlerlg, vooral voor mU, daar ik niet kan uitgaan, zooals mijn zusters. Dan zal ik Je gezelschap houden, want, wat Jullie er ook van mogen denken, den rouw voor mjjn tante wil ik stipt dragen. Liefkoozend streelde Josette's hand de wang van haar zuster. Ik zal Je geen verdriet aandoen. Marie- Clalre. Ik ben veel te blü. Je te zien. Weet je wel, dat Je mooier bent dan Edith, al lijk Je ook op haar? ZIJ opende het portier en liet haar zuster in stappen. Marlette, kun Je by den koetsier op den bok klimmen? Marlette was een oude vrouw met een groo- brègue had beloofd te telegrafeeren, en die ver geet nooit iets! Neen, niemand! Bitter gestemd gaat ze naar den uitgang, haar valies in de hand en kykt naar een leegstaand rijtuig uit, als plotseling een groot kind haar in de armen komt vallen. O, ik wist wel dat ik te laat zou komen! Die Marlette is ook nooit op tijd klaar! Daar staat ze, by het rytulg. Mama kon niet komen, omdat het haar ontvangdag ismaar ik kom Donderdags niet in het salon. Zeker wel erg vermoeid hè? Wat zie je bleek, arme Marie - Clalre! De chocolade staat klaar, goed doen.... Heb Je veel koffers? Met welgevallen kykt Marie-Clalre naar het teere figuurtje en de blonde lokken van haar zusje, Josette is buitengewoon groot voor haar leeftyd, maar zy draagt veel te korte rokken, en de gouden vacht spreidt zich vry uit over haar grys manteltje. Daar bespeurt ze dat Marie-Claire's blik haar opneemt. Je ziet zeker, dat ik maar half in den rouw ben? Wat daaraan te doen! Mama kon geen drie zwarte rokken bekostigen, en geluk kig had ik dit gryze coetuum nog. Geef Ie ba- gagebewys maar aan den koetsier.... Neen, er is hier wel een agentschap, dat alles thuisbe zorgt, dat is veel beter. Hier heen, dan zyn we terstond buiten het station. Wat ben Je slim en handig, Josette, en lief ook. dat Je gekomen bent. Ja, ik ben practisch. zei het meisje, over zich zelf tevreden. Je afhalen, dat deed ik heel graag, vooral omdat ik alleen ben. Er is thuis heel wat over te doen geweest! Mama wilde geen gewetenswroeging handelwyze; hy hield het district Stade. We hebben toen den grond zoo krachtig gedesinfecteerd, dat er Jaren lang niets wilde groeien.... Maar den colorado-ke ver hebben wy er nooit teruggezienen de rest wgi het land bleef een bezoek van dit heerschap bespaard.” „Een goed middel tegen de rupsen van den nonvlinder en andere van dat soort is een vliegtuig met een giftstrooler. In Amerika zyn deze wapens meer in gebruik dan hier. De kos ten zyn niet gering en alleen bosschen worden op die manier gezuiverd. Aan dat rondspuiten van vergift zit trouwens meer vast dan de voorstanders ervan wel den ken of zeggen. Het is meermalen voorgekomen, dat niet alleen de parasieten, maar ook de büen uit den omtrek en verder het wild en de vogels erdoor werden gedood. Het laatste woord is hierover nog niet geschreven.” Het Rozen Kasteel! En de trein vertrok en snejde door tunnels en morsige wyken. door het natte, mistige veld, terwyi de arme Marie-Claire in een hoekje gedoken een nieuw leven voor zich zag opdoemen. De toekomst scheen haar grys en donker, met een enkel onbestemd lichtpuntje: £pn zui delijk land met een rooskleurig kasteel. In Dahlem (Dwltschland) staat een geweldig gebouw, omgeven door vele proefvelden, een glftmengerij in 't groot, een huls met honderd vensters, een paleis, waarin Gehelmrat Doktor Appel den scepter zwaait. Eerbiedig nader ik den ingang. Dat is dus de plek, waar dc maatregelen worden genomen, die ertoe moeten leiden, dat de fruitoogst niet mislukt, dat onze aardappelen eetbaar zyn en dat de boeren niet van honger omkomen. „Bio logisch Ryksinstituut voor land- en boschbouw” lees ik. Het is jammer, dat dokter Appel zelf niet te spreken is, maar er zyn nog andere leiders en een groote staf van specialisten, die graag alle gevraagde inlichtingen verstrekken. De jaariyksche discussies zyn nu al ongeveer afgeloopen. Die hebben plaats in het begin van de lente. De boer roept omstreeks dien tüd de hulp in van het instituut en als hy het niet doet, komen de helpers van doktor Appel zelf Welk een treurige reis! Marie-Clalre is zoo terneergeslagen, dat ze zelfs niet rondom zich kykt. Geen oogenbllk trekken landschap of medereizigers haar aan dacht; zy denkt slechts aan het verleden, dat ze Jietreurt, aan de toekomst die haar vrees aanjaagt. Zij ziet weer voor haar geest de korte ziekte van haar tante, het onverwachte afsterven, dat wil zeggen, den eersten dood, waarvan zy ge tuige is. geweest, die haar zoo heeft aangegre pen en haar bovendien voor een werkelijkheid plaatst, waaraan ze nooit gedacht heeft. Nooit, meent ze, zal ze dat te boven komen, nooit ge heel herstellen van dezen vreeseiyken slag! En het isniet alleen de dood van een geliefde bloedverwant, t is ook het einde van een aller gelukkigst tydvak, en misschien boven alles de vernietiging van een helmelyk gekoesterde hoop. Want, al heeft zy het zich nooit willen be kennen, ze beminde Max: de bittere teleurstel ling van gisteren heeft haar dit maar al te goed doen Inzien. Zou ze werkelyk gierig zyn? vroeg het meisje zich af met een zeker gevoel van spyt, want zy voelde zich reeds aangetrokken door de wel strenge, maar Inderdaad wezeniyke goedheid van deze onbekende. Oansch haar leven te ge bruiken om bloemen en vruchten, waarmee ze zoovelen gelukkig, kon maken, in geld om te zetten.... dat moest wel een-moreele ziekte zyn. En ze scheen toch zoo gezond naar ziel en lichaam. Reeds vroeg scheidden ze, en de doorgestane vermoeienissen wonnen het van Marie-Claire’s droefheid, zy sliep als een roos. Den volgenden morgen had ze geen tyd voor zielsontroering, en In de haastige toebereidselen voor de afreis vond ze zich zelf terug, tot het oogenbllk kwam om afscheid van Juffrouw d’Albrègue te nemen en haar laatste aanbevelingen te ontvangen. Als u raad of hulp noodlg hebt, denk er dan vooral aan u tot my te wenden. Vergeet myn adres niet: het Rozen Kasteel. „Frankrijk", zegt myn gids, „heeft op het oogenbllk heel wat te stellen met den colorado kever. Op tweehonderd kilometer van de Duit- sche grens wordt door dit Insect de omgeving onveilig gemaakt.... In 1914 hadden wy hier ook last van den colorado-kever. Dat was in De wereldberoemde bibliotheek, de Ambro siana, te Milaan zal binnenkort op plechtige wyze den 300en verjaardag herdenken van den sterfdag van den stichter Kardinaal Federigo Borromeo, den neef van den beroemden Graaf Carlo Borromeo, Kardinaal en Aartsbisschop van NJilaan. Kardinaal Federigo Borromeo werd geboren op 18 Augustus 1564 en werd in 1595 tot Aartsbisschop van Milaan gewyd. In 1602 stichtte hy de thans zoo beroemde en alom bekende Ambroslana-blbllotheek. De Ambrosl- ana-bibliotheek was toentertijd naast de Ox ford-bibliotheek, welke in 1602 is opgericht, de tweede bllbllotheek van Europa, die voor 1 pu bliek was geopend. Kardinaal Federigo gaf zyn stichting den naam vin den H. Ambrosius, den beschermheilige van Milaan. In korten tyd gelukte het hem 15.000 Latynsche, Grieksche, Arabische, Syrische. Perzische, Hebreeuwsche. Koptische en Ethlo- hun diensten aanbieden. Intusschen worden er allerlei nieuwigheden geprobeerd op het gebied van parasietenbestryding en weken lang wordt over de doelmatigheid er van gedebatteerd in de verschillende landbouwbladen. Myn begeleider brengt my In verschillende aaien en vertelt my onderwyi hoe de landbouw de industrie helpt en omgekeerd. Verscheidene van chemische producten zyn het in meer dan één opzicht van fabrieken mogen dan de stoffen de parasietenbestryders noodlg HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Tijdsein en schriftlezing. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Zang door het N.C.R.V. Dameskoor. 10.30 Korte ziekendienst door Ds. L. Oranje. 11.00 Harmo- niumbespellng door M. F. Jurjaanz. 12.00 Poli tieberichten. 12.15 Middagconcert. 2.00 Verzor ging zender. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Concert. 550 Klnderuurtje door Mevr. Ada Tyms-Jonkman. 6.00 voor de landbouwers. C. Ketel. De welde in den zomer. 6.45 Lezing door H. Amelink. 7.00 Kolonel C. J. Govaars en het Leger des Hells. Herinneringen uit den eersten tijd- 730 Politieberichten. 7.45 Persberichten. Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Tydseln en concert door de Haarlemsche Orkest vereeniging. 9.00 Stemerding over „De verteller". 9.30 Vervolg concert, Mozart, Liszt, pl.m. 10.00 Persbureau Vaz Dias. 1030 Grammuzlek. HILVERSUM, 296 M. VARA 6.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper. 7.30 Idem. 8.00 Tydseln en Gramofoonmuziek. 9.00 Trio Willem Drukker. VPRO 10.00 Morgenwy- ding. VARA 10 15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Tijdsein. 12.01 VARA septet ol.v. Is. Eyl. 1.45 Verzorging zender. 2.15 Onze keuken. 3.00 voor de kinderen. 5.30 VARA septet o.l.v. Is. Eyl. 6.00 Les van wege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30 Septet. 7.00 Imperialisme en Volkenbond door Dr. J. Romein. 7.20 Septet. 8.00 Vorsten en vol ken. Kroniek van een ondergang. VARA too- neel. 8.45 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.30 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. De wederwaardig heden van Wakker en Tropenduit. 9.45 Orkest 10.30 Persbureau Vaz Dias. 10.45 Orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Tydseln en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 2.30 Concert door het Max Alexys-orkest. 530 Dansmuziek uit 1 „Pa is Is St. Sauveur te Brussel". 6.50 Gramofoonpl. 9.20 Concert uit de zaal Memllnc te Antwer pen. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Concert uit een Restaurant. 330. Concert ol.v. Launy Gröndahl. 5.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Deen- sche muziek. BERLIJN, 419 M. 7.30 Populair 10.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoonmu ziek. 235 Idem. 4.50 Concert uit Bad Pyrmont door de Philharmonic van Dresden. 6.15 Ro mantische liederen door Else Veith, sopraan. 10.40 Dansmuziek uit café ..Haus Siegler”. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gra mofoonmuziek. 230 Idem. 4.50 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert door het Frankische Kamerorkest. 1.20 Concert oJ.v. Wolf. 530 Vesperconoert. 850 Populair concert. DAVENTRY. 1554 M. 12.35 Orgelconcert door Quentins Maclean In het Trocader» 1.05 Gramofoonmuziek 3.50 Concert van Bourne mouth door het Stedelyk orkest 5.05 Orgel concert door Reginald New. PARIJS. (Eiffel) 1446 M. 8.50 Pianorecital door Georges Gabor 930 Concert door het Omroeporkest oJ.v. Ed. Flament. PARIJS. (Radio) 1725 M. 12.50 Gramofoon muziek 9.05 Operettefragmenten. Het Om roeporkest oJ.v. Raoul Labis. MILAAN. 331 M. 7.50 Gramofoonmuziek 8.50 Radiotooneel daarna gramofoonmu ziek. ROME. 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 Tannhkuser, opera In drie acten van Ri chard Wagner. WEENEN. 517 M. 830 „Wien bletbt Wien Omroeppotpourri 1035 Dansmuziek. WARSCHAU 1412 M. 530 Het Omroepor kest o. 1. v. J. Ozlmlnskl 6.40 Dansmuziek 8.20 Vocaal concert 10.20 Dansmuziek. PRAAG. 487 M. 835 Concert door het Tsjechisch Philharmonie-orkest. BEROMUNSTER, 466 M. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Mandolineconcert. 10.05 Het om roeporkest speelt werken van Günther Raphael. Leiding a.d. vleugel: de componist. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Merriam had alles lang van te voren zorg vuldig bestudeerd. Hy gevoelde er weinig voor de gevangenis in te gaan, zyn leven tot nu toe was elgeniyk al niet veel anders geweest dan gevangenschap, sinds hy op kan toor was. eerst als jongste bediende, later als boekhouder. Het was Juist om aan dat sleurleven te ontkomen, dat Merriam zyn plannen gesmeed had. Hy wilde eens wal meer van de wereld zien en de rest zyner Jaren In weelde leven. zyn patroon, de heer Ross, was een goed man, die uitstekend voor zyn personeel zorg de. Merriam verdiende dan ook een heel be- hooriyk salaris, maar den laatsten tyd had hy zeer luxueus geleefd, zoodat hy met zyn geld niet rondkwam. Daar Merriam een goed accountant was, kostte het hem niet veel moeite diverse posten zoodanig te boeken, dat een deel der uitga ven in zyn zak vloeide. Zoo had hy reeds eenigen tjd de firma benadeeld en hy was er vast van overtuigd, dat zyn methode zóó safe was, dat zyn unfaire uitkomen. Merriam over gevoelde zyn frauduleuze niet van Ross, ondanks diens goedgezindheid jegens zyn ondergeschikten. Hy benijdde hem itelde er buiten jacht. pische handschriften byeen te zamelen, welke verzameling thans nog het meest waardevollc gedeelte der Ambroslana-blbllotheek vormt, ter- wyi hy bovendien nog ongeveer 30.000 ge drukte werken wist te verzamelen, waaronder zich vele zeldzame exemplaren bevinden. Kardl- naar Borromeo werd bijgestaan door een ult- gebreiden staf van medewerkers, die hem en de bezoekers met hun adviezen trouw terzijde stonden en hem hielpen met het verzorgen van den ultgebreiden catalogus. De Ambrosius-bibllo- theek is momenteel een bibliotheek met 350.000 deelen, 3000 incunabelen. 20.000 handschriften, een pinakotheek, een uitgebreide collectie schil derijen van de beroemdste Europeesche mees ters en de verzameling Settala uit het einde van de 17e eeuw. Van de twaalf banden met handschriften van Leonardus, welke de Patriot tische Galeazzo Arconato aan de Mtlaansche bibliotheek ten geschenke gaf, bevinden er zich eenige in de Ambrosiana, terwyi de andere naar Parijs zyn overgebracht. Aan het hoofd der Ambroeiana-bibliotheek hebben te allen tyde de meest vooraanstaande personen op weten - schappeiyk gebied gestaan, van wie meer in het byzonder op den voorgrond traden Glggeo, de beroemde kenner van het Arabisch en de baanbreker der OosteTsche Phllologie, de Zwit ser Olglato. Sassi, Myratori. de groote Ita- liaansche gesChledschryver. Antonlus Cerlano. bekend oriëntalist en paleograaf, Oltrocchlo. Mazzuochelll. Bugatl, Amoretti. Angelus Mal. de eerste palimpsest-ontcyferaar en de tegen woordige Paus Pius XI. Het was namelijk in 1888. dat Achilles Ratti, de tegenwoordige Paus, wegens zyn buitengewone begaafdheid met byna algemeene stemmen werd benoemd In een va cature. welke aan de Ambrosiaansche bibliotheek was ontstaan, zyn aanleg voor bibliografische wetenschappen bleek buitengewoon. Door den prefect der Ambrosiana. Mgr. Cerlano, werd Ratti uitgezonden om in Weenen, Parijs, Lon den en Rome de musea en blblotheken te be zoeken en aldaar met verschillende geleerden besprekingen te voeren. Tevens verzamelde hij talrijke gegevens omtrent zyn eigen landstreek Lombardije. welke hem boven alles lief was. By den dood van Mgr. Ceriani volgde dr. Ratti hem als prefect der Ambrosiana op. Menigeen, die voor wetenschappeiyke onderzoekingen naar Milaan kwam, werd door dr. Ratti met zyn ver bazende kennis van historisch werk krachtig ter zijde gestaan. Vier en twintig Jaar lang heeft de tegenwoordige Paus Pius XI. zyn vruchtbaar werk in de bibliotheek verricht. Het was ook onder zijn beheer, dat de eerste plan nen werden beraamd vd&r -ean groote reorga nisatie. welke echter eerst in 1924 haar beslag kreeg. Algemeen wordt verwacht, dat Z. H. by de as. Jublleumherdenking uiting zal geven aan zyn onverzwakte belangstelling voor zyn vroe- geren werkkring, welke hem zoo uiterst dierbaar was. op dit blad zyn ingevolge de verxekerlngavoorwaarden tegen f by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfï by een ongeval met f by verlies van een hand f 1 9C by verlies van oen f Cf) by een breuk van ongevallen verzekerd voor een der vólgende ultkeerlngen verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen v doodeiyken afloop J ZivV» een voet of een oog duim of wijsvinger vv* been of arm De bekende oorspecialist Professor Alexander uit Weenen, die onlangs het slachtoffer werd van een moordaanslag door een waanzinnig student, die den Professor op straat neerschoot, heeft een uitvinding nagelaten, waaraan thans in de Weensche klinieken voor oorziekten ver der wordt gewerkt. Het betreft Jiier ’n zilveren trommelvlies, dat by beschadiging van het menscheiyk trommel vlies in het oor wordt aangebracht en het natuuriyk trommelvlies volkomen schynt te vervangen. Deze trommelvliezen bestaan uit heel fijne zilveren plaatjes, die echter nog om de 10 weken verwisseld moeten worden: dat is een factor, waardoor deze uitvinding voorlooplg nog zeer duur blyft. Bovendien zouden deze zilveren plaatjes nog een geneeskrachtige uitwerking hebben. By een der patiënten werd een reeks ettervormingen in het oor na het aanbrengen van zilveren plaatjes absoluut totaal genezen. Thans is men bezig om te trachten op dit gebied nog verdere successen te behalen, om vooral het verwisselen van de zilveren plaatjes overbodig te maken. legen gezicht keek ze naar de hooge zitplaats op, doch Marie-Clalre kwam tusschenbelde. Hier is nog wel plaats voor Marlette, zet ze. Goed! riep Josette, en met schitterende oogen voegde ze erby: Daaraan zouden Edith en Germaine nooit gedacht hebben, zy staan zoo op haar fat soen, weet Je. Koetsier, rue de Pessac, t huis is bekend. t Was reeds avond geworden, en Marie-Clalre voelde zich te vermoeid om nog naar de tamelijk ledige straten te kyken, waar ze doorreden. Josette babbelde mhar door, stelde vragen, waarop zy niet eens het antwoord afwachlte, en let, zeker wel onbewust, heel wat los owr het lang niet aangename leven thuis. Het rytulg hield stil op eenige schreden af- stands van een klein hotel, waar reeds een coupé en twee auto’s stonden. Josette liet haar zuster den koetsier betalen en belde aan. Onmiddeliyk werd de deur ge opend door een Jong meisje met geborduurden voorschoot en hoog opgemaakt haar. Marie- Clalre kwam nu in een zeer kleine vestibule, waarin een palmboompje, een tafeltje met por- celeln en twee zoogenaamd antieke stoelen prykten. En zoo moet ze dan met bloedend hart het le ven in, het hoofd bieden aan armoede en de onverschilligheid van haar familie, stryden wel licht voor het dageiyksch brood! Duideiyk voelt ze, dat deze drie jaren van weelde en genot haar niet tegen zulk een leven gestaald hebben, en byna zou ze wenschen daarvan verschoond te zyn gebleven, daar nu voortaan alles haar droevig zal toeschynen. In die schoone dagen toch heeft ze Be geestkracht verloren, die men haar vroeger had ingeboe- zemd. Nu kent ze slechts vrees. Zy ziet op tegen haar Intrede in een huis, waar ze niet begeerd wordt, of haar verbanning onder vreemden. En nogmaals ziet ze als in een waas het Rozen- Kasteel, en het flinke, vastberaden gelaat van Juffrouw d’Albrègue. Het Rozen-KasteelWaar om zou het zoo heeten? Zou het Inderdaad rooskleurig zyn? Of zou het zyn naam ontlee- nen aan de bloemen dit in dat land daBzon zoo overvloedig zyn? Zou het misschien wljsen op de gelukkige uren, daar in de schaduw zyner muren weleer doorleefd? Dat ééne woord geeft haar reeds eenige sterkte terug, iets aantrekke- lyks, wanneer ze dan aan den horizon der toe komst een punt zoekt, waar heuf afgetobde geest een wyle zou kunpen rusten. Bordeaux! De hemel is grauw en dicht bewolkt, de stad met mist omhuld, op het stationsplein spiegelen de waterplassen. Met den blik zoekt Marie-Clalre stiefmoeder of zusters, en t hart krimp haar samen. Zou niemand haar komen afhelen? Juffrouw d’AI- fabrieken ryksinstituut dienst. Deze leveren, die hebben. We wandelen nu door de proefvelden, die die nen om dé Juiste verdelgingsmiddelen te vinden tegen rupsen, wormen en kevers, allemaal bees, tjes, die de raapolie duur makemen de sigaren, pryzen opvoeren, doordat ze de te velde staande tabak en de Jonge knollen niet met rust kun nen laten. bloeend ulteriyk. Z y n lichaam was in dienst der firma voorovergebogen en zyn frissche tint had hy reeds lang verloren achter zijn lessenaar. Merriïön ging onverdroten voort met zyn manipulaties; hy schepte er een zeker ver maak in zyn patroon te bedriegen. Bang, dat de fraude ontdekt zou worden, was hy 'niet; want hy had niet gewerkt op losse gronden -1 doch op een stevige rots. En die rota was de oude heer Hamrock. Reeds meer dan vyf en twintig Jaar hield Hamrock de boeken der firma Ross en Ca by en sinds hy met Merriam samenwerkte, was hy immer vol lof geweest over diens ca.' pacltelten. In al die Jaren had de oude man slechte weinig fouten In de boeken geconsta. teerd. Hy had een blind vertrouwen in Mer riam en toen hy dan ook de laatste Jaren den last der ouderdoms begon te gevoelen, en spoe dig vermoeid was van het cyferen, gaf hy gaarne zyn taak aan Merriam ver. zyn con. tróle over de boeken bepaalde zich er lang zamerhand slechte toe, goed te keuren wu Merriam hem voorlegde. Deze laatste begreep, dat het niet moeliyk zou zyn den ouden man te bedriegen; maar hy wilde niet overhaast te werk gaan. Zyn weloverwogen systeem werk te langzaam en het zou zeker wel twee jaar duren, vóór hy een som byeengegaard had, die voldoende was voor zyn behoeften. Het eerste Jaar verliep zonder de minste storing; toen de balans was opgemaakt, kon hy een niet onaanzienlyk bedrag in zyn prt. vé-safe wegslulten. Vol moed ging Merriam het tweede laatste Jaar in van zyn knoeierijen. Tegen den tyd, dat de balans wederom op. gemaakt zou worden, zorgde hy voor een pas. poort en verder voor alles, wat In zyn geval noodlg zou kunnen zyn. Slechts met één mogelykheid had hy geen rekening gehouden Toen hy op een morgen op kantoor kwam zei een -collega: „Jammer van den ouden Hamrock. hè?” „Wat is er dan met hem gebeurd?" „Heb Je het niet gehoord. Merriam? Ham. rock is plotseling dood gebleven. Een hart aanval. Het schynt. dat hy al jaren een hart kwaal heeft gehad." Merriam was door deze mededeeling als door den bliksem getroffen. Over drie weken zouden de boeken worden afgesloten en de man, die Htunrock's plaats innam zou natuuriyk vooral dien eersten keer buitengewoon zijr best doen. Het was onbegonnen werk hem zand in de oogen te strooien. In zyn allereersten schrik leek een over haaste vlucht Merriam de eenige uitkomst Hoe meer hy echter over de zaak nadaclr hoe vaster voet een ander denkbeeld by hen post vatte. Den geheelen nacht bleef hy opzitten, le zend en patience spelend. Toen hy den vo: genden morgen op kantoor kwam, zag hy e •’Uendig uit. Wat hy gedacht had, gebeurde ook. Aller vroegen belangstellend, of hy zich niet goe gevoelde en hy antwoordde: „Ik m al weken niet goed In orde.” Nachten achtereen waakte hy, hoewel ix hem soms groote moeite kostte niet in slaa te vallen. Spoedig zag hy er uit als een wrak. Ztjr collega's raadden hem aan een poos verlof te nemer Nu was het oogenbllk aangebroken om zUr plan uit te voeren. Hy aou zyn patroon tc spreken vragen en hem zeggen, dat de dok ter hem had aangeraden een zeereis te maker Hy wiet reeds by voorbaat, dat de goed hartige Ross hem zeker verlof zou geven. H zu een passage-biljet nemen voor een Middel landschen zeestoomer en niet verzuimen, da' aan een zyner collga's zoo terloops te late- zien. Nog twee weken en dan zou begonnei worden met het opmaken der boeken en dar misschien nog een dag of veertien en de ver- valschlngen zouden aan het licht komen Daarna zou men natuuriyk trachten hem te vinden. Die pogingen zouden echter ver. geetech zyn want Merriam dacht er niet aan naar de Middellandsche Zee te gaan Brazilië was betere schuilplaats. Toen hy het privé-kantoor van den heer Ros binnentrad en hem zyn droeve omstandigheden mededeelde, (waarby hy niet vergat te vertel len, dat de dokter een zeereis als eenige reme die voor zyn kwaal had genoemd), zei de pa troon op medeiydenden toon. „Het doet me innig leed voor u, meneer Mer riam. U hebt altyd hard voor de firma gewerkt en het is jammer, dat u nu tengevolge daar van zoo ziek bent. De firma zal u echter niet in den steek la ten. Ik zal zorgen, dat u direct op reis kunt gaan en wel op myn eigen Jacht. Morgen gaat mijn broer een reisje naar Italië maken; ik zal hem onmiddeliyk opbellen en alles voor uw vertrek In orde laten brengen....” Plotseling hield hy op met spreken, want een vreeselyke uitdrukking was op het gelaat van Merriam gekomen; hy werd aschgrauw en met een zacht gekreun zakte hy In elkaar. Onmiddeliyk schelde meneer Ross en zei tot den jongsten bediende, die binnenkwam: „Zorg onmiddeliyk voor een ambulance!” De vriendeiyke patroon legde een kussen on der het hoofd van zyn boekhouder en spren kelde water op diens voorhoofd. Spoedig kwam de geneeskundig dienst en de verpleger deelde mede, dat verdere pogingen nutteloos waren om den patiënt tot het bewustzyn terug te brengen: de dood was reeds ingetreden. |6«j „Ik heb wel eens bij de menschen gezien, dat ze van die gladde vloeren hebben. Eens heb ik er m'n pootjes bijna op gebroken," zet Jaap plechtig. „En hu wil ik alles net zoo glad maken als de menschen. Ik zal boenwas sraan maken, al duurt het ook drie weken." Hier zweeg Jaap even. Er ging een gemompel door de massa bijen. Vol belangstelling luis» terden ze naar hun wijze voorzitter. „Wie van Jullie wil in de wasfabrieken gaan spionneeren. Wie wil gaan afkijken hoe de men schen die boenwas maken?" Doodstil was het ineens. Niemand durfde te roepen: ,,Ik zal gaan." Jaap keek met een teleurgesteld gezicht naar de bijen en riep toen kordaat uit: „Dan zal Ik zelf wel gaan."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6