ONS BLAD Economische nood ten top gestegen Hooggestemde verwachtingen Het nieuws van heden MATUSCHKA STAAT TERECHT Von Papen volgt Brüning Eerste Nazi voor de radio Herriot en Macdonald zeer hoopvol Het proces te Weenen Algemeene staking in Argentinië? DE BAROMETER JOH. LAUWERS ^WOENSDAG 15 JUNI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 139 TREURIG LOT DER DUITSCHE JEUGD I Leger der stempelaars Over staatsgedachte van het Nat.-Socialisme Ook hij regeert bij nood- verordening I DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Frankrijk wil wachten De woning, waarin de dader verblijf hield l’ Heden het begin JEUGDfGE SLACHTOFFERS VAN HET WATER J s Het Weer_ NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. i i Sombere resultaten I (¥an onzen Berlijnschen correspondent) BERLIJN, 12 Juni. i i bat* uniformen De zwaarste druk Eigenaardig gedrag De ramp by Jüterbog beduidende Dr. Brüning en Bia-Torbagy Stilstand I 5 Von Papen zegt, dat de Staat geen ^inrichting van liefdadig heid” is Algemeene schrapping in uitzicht gesteld Geen uitzending in Zuid-Duitschland ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. ALKMAAR in een econo- af te om ver- t en De dierbare Gemeld wordt, dat de zenders van Beleren en Württemberg krachtens verbod der landsregee- ringen de rede van Strasser niet hebben uitge zonden. „Geweldpleging onder verzwarende ont stond ighed en” De „Daily Telegraph” spreekt reeds van schrapping der schulden Matige tot zwakken, Nooi Noord-Oostelüken wind, helder tot licht bewolkt, droog, behoudens, vooral In het Zuiden, kans j>p onweer, in het Noorden iets warmer, warm weer in het Zuiden. Nachtvorstverwachting: Geen nachtvorst. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver andering. Zon op, 4.39, onder 9JKL Volle Maan Zaterdag n.m. 1.58. Ucht op 9SZ. men- Wie door de der wan- daarom niet voldoende zal zijn, omdat het Ame- rikaansche Congres een herziening der schulden, overeenkomsten niet voor Maart van het volgen de jaar kan ratlflceeren. Daar slechts een alge meene schrapping der herstelschulden tot den terugkeer van het vertrouwen kan bijdragen moet Engeland energiek aan desen elsch vast houden. De .Morning Post" eischt van Frankrijk dat het niet meer het bijvoeglijk naamwoord ..heilig" voor de herstelschulden zal gebruiken, die toch niet meer betaald zullen worden. Dan zal de op lossing van een zeer moeilijk vraagstuk belang rijk vergemakkelijkt worden. Voorts leest hü met een'waren hartstocht de levensbeschrijvingen van groote mannen, die hjj van kantteekenlngen voorziet. Verder heeft hij twee filmscenario’s geschreven, die bü de behandeling van de zaak zelfs zullen worden voorgelezen. PARIJS, 14 Juni. (Reuter). Zoowel Herriot als MacDonald toonen zich zeer te vreden over de besprekingen, welke zü te Parijs gehad heb ben, en beiden zijn zeer hoopvol gestemd ten aanzien van de resultaten van de conferenties van Genève en Lausanne. Het schijnt, dat een bewapenlngs-pauze van 10 jaar zal worden voorgesteld, gedurende welken tijd geen enkel wapen gefabriceerd mag worden, doch men verwacht, dat Dultschland en Italië zich hiertegen zullen verzetten. Dultschland zal zich toch niet tevreden stellen met de stabiliseering van de bewapening op den huldigen ongelijken stand. Op zijn reis naar Genève verklaarde Herriot, dat niets hem gTootere verwachtingen geboden had voor de toekomst dan de uiterst vriend schappelijke en vruchtbare besprekingen met MacDonald. Op de vraag, of hü hoopte, dat men lp Genève ditmaal tot werkelük waardevölle resultaten zou komen, antwoordde Herriot: natuurlük, anders zou ik niet naar Genève gaan. Hü verklaarde groote bewondering en vriend schap te koesteren voor MacDonald en aekle Wachten tot na de ver kiezingen in Dultschland en Amerika? Opmerkelük is, dat Is komen vast te staan, dat Matuschka een goed vader en echtgenoot was. die zün vrouw en zün achtjarig dochtertje verafgoodde Hü ging door voor een braaf mensch en handig zakenman, die, wanneer hü goede zaken gedaan had. altüd sommen aan de armen schonk. Deze man, die in koeler, bloede, een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen doodde woonde in een klein dorpje in Hongarije, waar hü geboi i is en zelfs een kerk liet bouwen. Bü zün arrestatie verzocht hü een schllderü van den H. Antonius aan den muur van zün cel te mogen hangen. In éen onderhoud met De drie slachtoffers uit Dantumawoude, die Zondagavond j.l. op het Zwemmer kanaal met hun roeiboot zyn omgeslagen en verdron ken. Van links naar rechts: Romke Wybenga, Douwe Wiegersma, Dirk Bosgraaf die ver van de school wonen, Is dit her haaldelijk de reden, dat zij niet naar school kunnen gaan. In de meeste arrondissemen ten hadden tot 40 procent der kinderen geen eigen bed. Het ergste zijn echter de kinderen uit de industriesteden er<aan toe. In Dortmund in het Rijnland heeft Adolf Deuster ma teriaal over de schoolkinderen aldaar ver zameld en in een brochure „Unsere Kinder” gepubliceerd. (Verslag der Bonifacius-druc- kerei, Paderborn). Hij kwam tot de vol gende resultaten: Eenige uren tevoren moet deze zelfde man In een Weensch hotel de kleeren hebben ver brand, waarmee de dader was gesignaleerd. Ook op Jüterbog waren nog geen dooden te betreuren en daar het Matuscbka’s doel was om zooals hü zelf te kennen gaf dood en verwoesting te aanschouwen, werd er een nieu we aanslag voorbereid. Op 13 September 1831 vliegt de sneltrein WeenenBudapest bü Bia- Torbagy in de lucht; twee slaapwagens, drie gewone wagens, benevens een locomotief en tender stortten van het viaduct In een afgrond. Twee-en-twlntig dooden, honderd zeven zwaar gewonden en talrüke minder ernstig gekwet sten werden'onder de overblüfselen van den trein vandaan gehaald. Dit keer werd een briefje gevonden, dat men aan communisten toeschreef. Maar reeds den zevenden October wordt Matuschka door de Weensche politie in hechtenis genomen. Na lang te hebben ont kend. valt hü door de mand en wanneer zün eigen vrouw bezwarende verklaringen aflegt, bekent hü alles. BERLIJN, 14 Juni. Heden is de nieuwe nood verordening gepubliceerd, welke maatregelen bevat tot instandhouding van den werkloozen- steun en de sociale verzekeringen, en tot ver lichting van de lasten der gemeenten en ver der maatregelen inzake werkverschaffing en verzekering van de begroetingen Op het gebied van de werklooshetdsverze - kering bevat de noodverordening een mach tiging voor de Rljksregeering om den steun aan werkloozen op drie manieren te verzorgen: le. De hoogte van de werkloosheidsuitkeering kan gewüzigd worden, waarbij deze ultkeering echter niet mag dalen onder die van de crisis- ultkeeringen. 2e. De ondersteuning volgens de werkloos heidsverzekering kan voor een bepaalden tüd vastgesteld worden. 3e. Over de saldi van de werkloozenverzeke- rlngen kan ten gunste van andere takken van hulpverleenlng aan werkloozen. beschikt wor den. De noodverordening verschilt maar weinig van die welke de afgetreden rükskanaelier dr. Brüning had gereedliggen. Ter gelegenheid van de afkondiging barer eerste noodverordening, beeft de Rüksregeertng een proclamatie uitgevaardigd, waarin iü er op wijst dat de regeering bü haar ambtsaanvaar ding Dultschland heeft aangetroffen toestand van socialen, flnancieelen en m lachen nood en het derhalve noodzakelük acht alvorens haar eigenlijke program werken, voorlooplg maatregelen te nemen den ftnancieelen toestand van het Rük, de landen en de gemeenten te verzekeren en te redden voor een feitelük dreigende ineenstor. ting Deze voorwaarden zullen nadrukkelijk moeten worden nagekomen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE Ó33 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de Drukkerij De Spaarnestad Haarlem J Zes maanden daarna wordt de wereld op geschrikt door de ramp bü Jüterbog. Ook thans weet Matuschka iedere verdenking van zich af te wenden. De vice-president van de Weensche politie, dr. Brandl, toonde aan, dat Matuschka büna onovertroffen is in het ver nietigen Van aanwijzingen. Op de plek der misdaad werd een natlonaal- sociaüstisch blad gevonden met de woorden: .Aanslag, revolutie, overwinning” en hierdoor werd de aandacht gevesUgd op rechtsradlcale kringen. Een vierde gedeelte der kinderen, in som mige scholen zelfs een derde, behoort tot= families, waar de vader geen werk heeft, of slechts van tijd tot tijd eens werk heeft. In de scholen van het centrum kregen de meeste kinderen ’s morgens een ontbijt; m de overige waren er verscheidene, die het zonder ontbijt moesten stellen. Enkele kin deren kregen twee maaltijden per dag en de meesten aten zelden of nooit vleesch. Een vierde gedeelte hunner kreeg enkel op Zondag vleesch. De kinderen zagen er bleek en slap uit, en hadden doorgaans honger. Bij navraag aan de leveranciers in de stad bleek, dat de klanten van de hand in den tand leefden en de levensmiddelen steeds In de kleinst mogelijke hoeveelheid koch ten en liefst die van de slechtste kwaliteit. De woontoestanden bleken meer dan treurig. Bijna in elke klas van de scholen, welke Deuster inspecteerde, hoorde hij, dat twee families met vier of vijf kinderen in eén kamer woonden. Een derde gedeelte der kinderen, in sommige klassen de helft, woonde n®t drie tot elf andere personen in twee kamers. In elk bed slapen door gaans minstens twee personen, maar ook komt het dikwijls voor, dat acht of negen personen in drie bedden slapen. In elke klas kwam het driemaal voor, dat broertjes en zusjes In één bed sliepen. Er waren ook gevallen, waarin een sofa of tafel dienst moest doen als bed. büt zich voortdurend op de tong. In zün cel heeft Matuschka 3 modellen ma chines vervaardigd. De eerste is een kanon, de tweede stelt een noodrem voor en het derde een mysterieuze machine, die dienstbaar zou kunnen gemaakt worden aan het onderzoek van spoorwegaanslagen. Het rechtsgebouw te Weenen wordt bestormd door menschen, die toegangs kaarten willen hebben en men heeft de grootste moeite om plaats te vinder, voor de journalis ten. die uit alle hoeken der aarde komen op dagen. Büna was het hem nog gelukt, om met een nieuw bedachte geschiedenis, die hü den rech ter op de mouw trachtte te spelden, zün be lagers op een dwaalspoor te brengen. De po litie had veertien dagen noodlg om zün argu menten te ontzenuwen en slechts met de groot ste moeite slaagden de Berlljnsche criminalis ten er in om hem nogmaals in de val te lok ken. Een handiger simulant dan Matuschka schünt in a* laatste vtiftie laar niet te hebben Weken lang vormde Matuschka den voor- bestaar Gebrek aan plaatsruimte belet mij meer te citeeren. Doch leder, die er zich voor Interesseert, kan de brochure zelf bestellen half Jaar tijds ongeveer een 2325 pCt. en nalezen, hoe erbarmelijk de schoolkin- --- deren der industriestad Dortmund moeten leven Natuurlijk is Dortmund een stad als een andere. Zij heeft geen armere bevol king dan elders ook woont, terwijl het evenmin enkel de kinderen zijn, die honger lijden, al is het bij hen dubbel treurig en gevaarlijk, daar „de jeugd van heden het volk van morgen” is. Men kan dus als buitenstaander slechts hoogst benieuwd zijn, hoe zich het nieuwe kabinet tegenover dergelijke troostelooze feiten zal handhaven, en of het werkelijk het hart zal hebben, die volkslagen, die thans al nauwelijks meer bestaan kunnen, nog meer af te nemen, omdat de Duitsche Staat geen llefdadigheidsinrichting is. 4 der uitgaven ingekort. Personen, die in de jaren 1929 tot ’30 maandelijks 80 mark ont vingen (niet geheel in baar, doch ook in den vorm van natura of coupons voor goedkooper levensmiddelen) kregen in de jaren 1931 tot 32 nog maar 63 mark. En dit zijn degenen, die zooeven werkloos ge worden en er dus het gunstigste aan toe zijn want na een aantal weken heeft de werklooze geen recht meer op uitkeering der verzekering en wordt hij overgelaten aan de ertsis-zorg, die minder betaalt. Maar ook de crlsiszorg blijft niet lang duren; na een zeker aantal maanden keert zij geen ondersteuning meer uit en verwijst haar klanten aan de openbare armenzorg. Meer dan tweederde der werkloozen, ruim vier millioen op het oogenblik dus, worden door de beide laatste lichamen ondersteund. De toestand, waarin de?e millioenen verkeeren die hun arbeidskracht niet kunnen ver- koopen, en met de aalmoes van den Staat slechts hun honger kunnen stillen, doch natuurlijk niet hun woning of kleeren of culltuurbehoeften onderhouden is dus meer dan miserabel Men moet ook niet denken, dat het hier enkel gaat om arbei ders. Natuurlijk bestaat het gros der werk loozen uit arbeiders, doch er zijn ook groote groepen onder, die uit den midden stand en uit de betere standen komen. Het Duitsche volk is bezig te ver-proletarisee- BERLIJN. 14 Juni (W.B.). Het staat thans vast, dat de noodverordening over de pers- vrüheld en de opheffing van het S.A. en het uniformverbod niet voor Donderdag te ver wachten is. De reden der vertraging is gelegen in moei- lijicheden over de uniformenkwestle. Er moet •n vorm voor de noodverordening gevonden wor den. die belet, dat de afzonderlüke landen ver boden uitvaardigen en daarmee de bedoelingen der rüksregeertng saboteeren. (Van onzen specialen correspondent.) Heden te negen uur begint voor de Ween sche Rechtbank het sensatie-proces Matusch ka, het grootste misdaad-proces van dezen tüd. Sylvester Matuschka was de eerste uit een heele reeks van niet-alledaagsche bandieten, die Oostenrijk een half jaar lang in spanning hielden. Hü was ook de eerste, die uit een goed-burgerlük milieu kwam, een licht-schuw mensch in een keurig pakje, een wolf in een schaapsvacht. Nog steeds is hü even myste rieus, even afstootelük als vroeger. Of hü de -hem ten laste gelegde misdaden werkelük be- terffrunstè. nóg gaan heeft, is den buitenstaander niet duidelük meer. Natuurlük wordt er in Weenen veel over hem gesproken. Sommige communisten beweren. .Matuschka is een halve gek. die van den prins geen kwaad weet. De machtelooze politie moest iemand hebben, die als dader kon fungeeren en zü zocht er hem vooruit." Anderen verkla ren: .Matuschka is een net mensch, maar hü heeft het nu op z’n zenuwen gekregen." Weer anderen zeggen: „HÜ is net zoo schuldig als ikzelf onschuldig ben en hü moet onmiddellük worden opgehangen!” In Oostenrük heeft Matuschka twee aansla gen gepleegd, die mislukt zün. Het was de D- trein van Weenen naar Passau, dien hü hoopte te zien verongelukken. Maar daar zün pogin gen faalden, kan hü hier alleen aangeklaagd en veroordeeld worden wegens „Geweldpleging onder bijzonder verzwarende omstandigheden”. Matuschka is wanneer we geloof hechten aan de Inlichtingen van officieele züde een .J’art pour l’art misdadiger”. Materieel voor deel heeft hü niet behaald en waarschünlük ook niet willen behalen. Acht honderd Mark kostte hem zelfs de steengroeve, die hü naar men zegt uitsluitend en alleen kocht om op onopvallende wijze ecraslet in handen te krü- gen. Hü bereidde zün misdaden zorgvuldig voor, studeerde, knoopte betrekkingen aan en stelde zich van alle omstandigheden nauw keurig op de hoogte. Na den aanslag bü Anzbach, die gelukkig geen slachtoffers had geëischt, werd in heel Europa naar den dader gezocht Te zelf der tüd zit een te goeder naam en faam bekend staand koopman, zekere Sylvester Matuschka. rustig in den hulselüken kring en leest uit de krant voor, dat gevaarlüke Individuen geprobeerd hebben een sneltrein te doen derailleeren. ervan overtuigd te zün. dat bü zooveel goeden wU aan alle kanten het mogelük moest zün goede vord#ingen te maken, al kon men ook niet direct een oplossing van alle hangende kwesties verwachten. Ook in Lausanne, zoo verklaarde Herriot verder, zal men tot een oplossing geraken, die tot herstel van het zwaar geschokte vertrouwen in de wereld zal büdragen. LONDEN, 14 Juni. (V.D.). De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de resultaten van de Engelsch-Fransche be sprekingen te Parijs veel omvattender en be- iangrüker geweest zün, dan officieel wordt toe gegeven. Principieel bestaat geen meenlngs- verschil meer tüaschen de Engelsche en Fran- sche regeering over het verband tusschen herstel- en oorlogsschulden. Beide regeeringen zün het er over eens. dat de oplossing, welke moet worden nagestreefd, is een algemeene schrapping der schulden. Frankrijk houdt niet meer vast aan een overschot uit de herstel schulden voor zich zelf. Verschil van meenlng bestaat alleen nog over de vraag, welke metho den het geschiktst zün en wanneer op zün vroegst een oplossing kan worden verkregen. Parijs staat op £et standpunt, dat. behalve een verlenging van het bestaande moratorium, zoo goed als niets gedaan kan worden tot na de presidentsverkiezingen in Amerika. Volgens de opvatting te Londen, waarmede men het te Ro me en Berlün eens Is. moet aan de wereld, wan neer geen onmlddelüke absolute en definitieve regeling kan worden tot stand gebracht, een definitieve verzekering gegeven worden, dat men het Óver een dergelüke regeling in een moreel bindenden vorm eens geworden is en dat even tueele vertraging met betrekking tot de practi- sche uitvoering uitsluitend een zaak van diploma, matieke techniek is. Onder deze omstandigheden zal de conferen tie te Lausanne bü de voorbereiding van het mo ratorium waarschünlük met algemeene stem men te kennen geven, dat de eenige gezonde en practlsche oplossing van de haar voorgelegde vraagstukken slechts kan bestaan In een alge meene schrapping der schulden. Of Engeland, gesteund door Italië, een stan verder zal gaan en Individueel de leiding in tast baren vorm zal nemen. Is niet uitgesloten, doch hangt af van den gang der conferentie. Dit houdt mede verband met de betalingen van Engeland aan Amerika. De vooruitzichten voor de Ontwapenlngscon fèrentie te Genève worden in dlplomatlege kringen te Londen pessimistisch beoordeeld, daar een verlaging van vüf tot tien procent der bewapeningsultgaven bü een leger met alge meenen dienstplicht niet veel beteekent. Voor Engeland beteekent het voorstel In verhouding een veel grootere verzwakking en de bestaande ongelükheld In bewapening wordt door deze me thode niet opgeheven. De ..Financial News” verklaart, dat een mo- BUENO6-AIRES. 14 Juni (V. D.) De ar beidersorganisaties hebben Maandag besloten tot een algemeene staking van 24 uur, die heden zou aanvangen. De vakvereenigingen hopen bü deze staking het verkeer in bet ge- heele land te kunnen stilleggen. Als reden voor de staking wordt het lang zame optreden der autoriteiten in de preclu de Buenos-Aires inzake de bülegging van de arbeidsconflicten opgegeven. naamsten schotel, die door de Weensche en Budapester kranten werd opgedlscht. Een links georiënteerd Oostenrüksch blad werd er van beschuldigd zün medewerking te hebben verleend. Als antwoord verschenen er in dat blad foto's van Matuschka. die waren gemaakt toen de brave koopman deelnam aan een groot banket, georganiseerd door vooraanstaande Hongaren. Het gevolg hiervan was weer, dat het Hongaarsche gezantschap er zich mee" ging bemoeien. Kortom, het werd een ontzettend schandaal. Toen bekend werd gemaakt, dat Matuschka klaarblükelük alleen zelf - voor zün daden i antwoordelük was, nam het gekrakeel af begon men de zaak van een ernstiger kant te Beküken. In de gevangenis gedraagt Matuschka zich zeer zonderling, als wü de berichten, die ons dienaangaande bereiken, tenminste mogen ver trouwen. Zün gedrag schünt zeer klnderlük en vroom te zün. Hü bidt veel en werkt aan reli gieuze schetsen, waarvan de opbrengst moet dienen om zün familie in leven te houden, ratorium voor den tüd van zes maanden reeds vrs_ jIJS_1 14— Nu de Duitsche radlo-omroep voor alle par tijen, met uitzondering van de communisten, is opengesteld, heeft Dinsdagavond de natio- naal-soclalistische rijksdagafgevaardigde Gregor Strasser de kans waargenomen, om voor de microfoon te spreken over „De staatsgedachte van het Nationaal-Socialisme”. Strasser zeide o.a.: Als ik hier als eerste Nat.- Socialist voor de radio spreek over wezen en inhoud van' de Nat.-Socialistische staatsidee, dan verwacht gü van mü geen raadselach tige theoretische uiteenzetting en ook geen scherpe polemiek over het verleden en tegen politieke tegenstanders, want daarvoor is bü andere gelegenheden plaats genoeg. Wat thans allereerst op te helderen valt, is hoe te midden van de berusting in de Ineenstorting na den oorlog een beweging kon ontstaan, die hoewel In tegenstelling staande tot alle andere rich tingen van heden, millioenen Dultschers in haar ban houdt. Vertegenwoordigers van de ideeën van 1914 en voorvechters van de heden heerschende poli tieke stelsels, pogen het Nat.-Socialisme té verklaren als ’n protest tegen den economischen nood, en meenen met het verdwünen van den nood ons verdwünen te kunnen voorspellen. Dat is principieel fout. Het nat.-socialisme is ten slotte niets anders dan de politieke uitdrukking van de zleienooden van een groot tüdperk. Tegenover de dynastieke politiek en de latere zuiver economische politiek en als protest tegen de mechaniseering van het listen ontstond de Duitsche arbeidersbeweging, die wü erkennen. Socialisme als staatsbescherming der individuen en groepen tegen uitbuiting is het onze. Doch wü verwerpen de gedachten van internationa lisme. pacifisme en klassenstrüd, die ’t Marxis me heeft ingevoerd. A zün verdediger Dr. Grauaug vernamen wü. dat hü een rede van buiten leert, welke hü voor de Rechtbank'wil uitspreken. Met deze rede beoogt hü de ver betering van het menschdom en het stichten vaneen nieuwen godsdienst. Hü is zenuwachtig, lüdt aan krampen PARIJS, 14 Juni (V.D.) De links georiën teerde „Volonté” bespreekt nogmaals het vraag stuk der ontwapening en het herstel en ver. klaart, dat men de veiligheid niet voor de ont wapening moet stellen. Anderzüds mag men ook niet het standpunt innemen, dat de ontwape ning de veiligheid met zich zal medebrengen. Nauw verbonden met het vraagstuk der ont wapening la echter de arbitrage. Hoewel zü in de eerste plaats een juridische kwestie is. hangt zü toch voor een groot deel af van de politie ke atmospheer. In dit verband komt onmid- dellük de vraag naar voren hoe de nieuwe Duitsche Rijksdag zal zün samengesteld. Juist op dit '.punt bestaat onzekerheid, waardoor op het oogenblik de organisatie van de arbitrage en de veiligheid en daarmede van de ontwaoe nlng onmogelük wordt. Men moet wachten 'otdat het Duitsche volk gesproken heeft. Tot dien datum kan men toch echter minstens den bewapeningswedloop staken. In het herstelvraagstuk kan een groote daad alleen geschieden, wanneer deze algemeen is Daar de Amerikanen echter eerst tegen het einde van dit jaar naar de stembus gaan, blüft voor Europa slechts één mogelijkheid over, nJ het moratorium te verlengen en het tegelüker- ttjd zoo drageltjk mogelijk te maken. Dit kan te I ausanne in ten hoogste tien dagen tot stand worden gebracht. Frankrük ral er to Lausanne nw eens op wüzen. dat het zoo grootmoedig ’tin als maar even mogelük is. De mogelük- ^e’d van een definitieve oplossing ligt echter in handen van de Duitsche en Amerikaansche kiezers. De enquêtes komen met de taten. De Pruisische Min. v. Volkswelvaart heeft voor eenigen tijd aan den Pruisischen Landdag een memorandum overgelegd over den gezondheidstoestand der kinderen in de Pruisische lagere scholen. Hieruit bleek, dat in 1929 en 1930 de voeding der meeste kinderen er nog wel mee door kon; twaalf en een half procent van de ruim 900.000 kinderen waren absoluut ondervoed, acht en dertig procent leek behoorlijk gevoed en de bijna'vijftig procent, die daartusschen liggen, waren matig gevoed. Sinds den herfst van 1931 nu is hierin verandering gekomen. Van 35 Pruisische Tegeerlngsarrondissementen, waar navraag gedaan werd, komt bijna eenstemmig het bericht, dat sinds den herfst van het vorig jaar de gezondheidstoestand der schoolkin- j?ren zeeT vee* slechter is geworden en dat dit in de eerste plaats te wijten is aan on dervoeding. In Berlijn zoowel als in de an dere Pruisische industriesteden werd een toename der tuberculose geconstateerd. De kinderen, wier gezondheid tengevolge van armoede der ouders lijdt, komen voor net grootste deel uit families met werklooze 7? ,ers; verder zijn er veel kinderen van kleine boeren bij. benevens van de laagste .amJ’ten-categorie en van dé sociale ren- "*trcjtkers. Behalve klachten over de ge- 8°ndheid der schoolkinderen, kwamen er ook klachten in over hun kleeding. Vijftien regeeringsarrondissementen deelden mede, “at op hun lagere scholen sommige kinde- ren geen schoenen meer hadden; voor velen, „Llefdadigheidsinrichting” noemt Von Papen in zijn regeeringsverklarlng den Duitschen Staat; een liefdadigheidsinrich- ting, welke „demoraliseerend” moet werken op het volk, omdat het zijn verantwoorde lijkheidsgevoel ondermijnt. Deze woorden klinken bepaald heel flink en paedagogisch In den mond van mannen, die vooreerst nog niet bevreesd behoeven te zijn, dat zij geen enkele mogelijkheid meer zullen vin den om verder te bestaan, en aan de ge nade van het stempelgeld overgelevwd zul len worden. Maar hoe moeten zij Klinken In de ooren van ruim vijf en een half mil- lioen werkloozen, die zelfs op het oogen blik, in het gunstigste seizoen, er niet in slagen arbeid te vinden? En welke vooruit zichten opent deze kordate uitspraak der nieuwe regeering voor het leger van stem pelaars? Wat er te besnoeien viel op openbare uitgaven, heeft Von Papen’s voorganger Brüning, de man van het groote blauwe potlood, reeds lang geschrapt. Ook den steun aan de werkloozen heeft hij danig ingekort, en op elk ander gebied van openbare zorg zooveel gelden gespaard, dat de uiterste grens bereikt werd niet alleen, doch dat hij haar reeds hier en daar overschreed. Om meer speciaal te blijven bij de werkioozen- verzekering, op dit terrein werd in ander- AlKemeene 24 ■■njtakinc ta Artcntin4ëT HoofiMiende verwschttaffen inzake Laosanne. Heden is *e Weenen het Matnschkaprocea be ginnen. Nieuwe Duitsche noodverordening. Procla. matie der RUkareceering. Hitler bij Von Papen. Eerste naL-socialbitische radio-rede in Duitach. tand. De Utrechteche rechtbank behandelde een ern stig geval van kindermishandeling; tegen den dader (den vader) jaar geëischt. Mr. Th. Heemskerk in de Tweede Kamer her dacht. Wetsontwerp artsenjjbereidkunst voorlooplg van de baan. arbeider te Stadskanaal doodgestoken. Ingediend ia een wetsontwerp tot steun aan de varkenshouder#. Regeling van den boteropslag. O O Wie den ge weldigen nood het allerdruk- kendst voelen, dat zijn de kinderen en de jonge schen. eens i klassen scholen delt, in Berlijn of in de pro vincie, overal -allen de ma gere, onder voede gezicht jes van de leerlingen op; in de steden erger dan op 't land,-. waar frissche Lucht en ruimte om te spelen zijn, treurigste resul- Verwachtinf t r ■-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1