Prikkeldraad Regeling Boter-opslag van abnormale handelspolitiek D D MR. TH. HEEMSKERK HERDAC Garantie der Regeering Drogisten voorloopig veilig gesteld De Briefkaart van Vliegen Doodsche stilte in de Kamer AMSTERDAMS LOONKORTING Welke „normaal” kan zijn WOENSDAG 15 JUNI V Het nuchtere werk OP HET BINNEN, 'F Indrukwekkende redevoeringen van President van Schalk en Onder partygenooten Rede Minister Ruys Conferentie met den Minister Rede mr. van Schaik PACHTPRIJZEN OMHOOG Genève NADERE BEPALING Tyd van uitslag genomen Afzet Boterprys voor inslag Tegen onjuiste opgaven kunnen strafmaatregelen worden Het gaat weer den verkeerden kant uit? Minister Ruys de Beerenbrouck DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL Te betalen heffing na uitslag De administratie der voorraden Boterprys na uitslag Minister Beelaerts naar Onbetrouwbaar Negen kwartier voor niets „Het ontslag vond plaats, omdat die DEN HAAO, 14 Juni *32. batig ten. Mr. van Schaaik 5- op of onge- zyn at te staan. zijn veelbesproken Oeneefsche aan zijn partijgenoot Van den Het zal Vliegen weinig zorg baren deze praatjes te weerleggen. Is de toestand in 's Rijks hoofdstad niej inderdaad zóó, dat niet alleen de korting Naar de „Volkskr.” verneemt, zullen de or ganisaties van spoorwegpersoneel heden reeds in audiëntie ontvangen worden door den mi nister van Waterstaat, mr. P. Reijmer. Voorts wordt vernomen, dat de hoofdbesturen der bonden van spoorwegpersoneel aanstaanden Vrijdag in gecombineerde vergadering zullen byeen komen. hij zin hij tot van De dood heeft één der onzen wegggenomen. Maar dat niet alleen. Met hem is een stuk van het leven der Kamer heengegaan. De Kamer zonder Heemskerk. Heemskerk, die in haar een groot deel zijner levensbevrediging heeft gevonden, waartegen over hjj aan haar zijn edele en rijke persoonlijk heid geheel heeft gegeven. zijn geweest om veel erger dan wat nu ge schiedde te voorkomen." Deze regeling beeft alleen betrekking boter, die In het vrije verkeer wordt gebracht nadat de „Crisis-Zuivelwet” in werking is ge treden. Verhandeling van opgeslagen boter is niet toegestaan in de periode gelegen tusscben 15 Juni en den datum van het in werking treden der „Crisis-Zulvelwet". De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland is Dinsdagmiddag naar Oenève vertrokken. Wij vernemen van den Maaskant, dat de verpachtingen van hooiland de laatste dagen gehouden weer prijzen aangaven, welke op hoo- ger niveau stonden dan vorig Jaar. Zoo werd ons uit Rossum en Oss gemeld, dat daar bij de hoollandverpachtlngen de meeste perceelen 25 k 30 pCt. hooger weggingen dan vorig jaar. Uiter waarden golden 120130 per HA. en in den polder nog 60 tot 70 per 72 are. Boeren van WU vernemen van officieele zijde, dat de Regeering een nadere regeling getroffen heeft voor den opslag van boter in koelhuizen, waar, van de kosten blijkens het kort geleden gepu bliceerde communiqué niet door de belangheb benden behoeven te worden gedragen. De regeling zal als volgt zijn: Minister Ruys de Beerenbrouck ,Nu zegge men niet, dat in het jaar 1925, toen Nederland met Duitschland over een handelsverdrag onderhandelde, bet onmogelijk te voorzien was, dat dit land onzen uitvoer zou lamslaan en daar mee een der hoofdaderen van ons econo misch leven zou afsnijden. Neen, wat thans in Duitschland geschiedt, is geen toeval, en niet louter een noodsprong, in tegendeel, het is uitvloeisel van een sy steem, dat tijdens den oorlog door de knapte» economisten was ontworpen, ge lijk wij vroeger aantoonden.” „De millioenen met de loonsverlaging ge wonnen, neemt de regeering langs anderen weg af. De autonomie bestaat voor de Haagsche machthebbers niet meer. Alles, wat Vliegen maar kan vreezen. staat voor de deur, ook met de loonsverlaging. Hij is nu reeds door de feiten in het ongelljk ge steld.” En de Minister van Staat, geflankeerd door Me leden van zijn kabinet mr. Deckers en mr. Terpstra, sloot zich bij de woorden van Presi dent van Schalk namens de Regeering aan met de volgende herdenkingsrede: „Het ontslag vond plaats, omdat deze menschen „onbetrouwbaar" voor het oor logsbedrijf zouden zijn. Uit deze brutale maatregel blijkt, dat er in verscherpt tempo aan de oorlogsvoor bereiding gewerkt gaat worden. De bour geoisie wil daarbij rustig kunnen werken. Arbeiders, van wie men aan kan nemen, dat zij aan de kant van het revolution- naire proletariaat staan, worden er daar om uitgesmeten.” De Regeering waarborgt de afname der boter tegen kostenden prijs, verhoogd met een be drag voor opslagrisico en matige winst, mits deze koelhuisboter van goede kwaliteit la Tegenover deze garantie van de Regeering moeten de houders van de boter zich verplich ten, om, ingeval de Regeering zulks wenscht. Als prijs in de week van opslag zal worden aangenomen de In die week vastgestelde Leeuwarder Commissie-noteerlng voor boter, verpakt in 3e vaten, verhoogd met 5 per 100 I de door hen opgegeven hoeveelbeio koelhuis” KG voor overwaarde en vracht naar bet koel- boter aan de Regeering tegen kostenden prijs buis, i l at te staan. Deze zal voor iedere firma of vereeniglng af zonderlijk worden berekend uit: a. Den kostenden prijs, berekend op de ma nier als onder m aangegeven, nadat de boter Is uitgeslagen. b. Den groothandelprijs voor eerste kwaliteit koelhuisboter In het vrije verkeer in de week van uitslag. c. Een bedrag voor bet normale opslagrisico en matige winst. De heffing zal dan bij uitslag bedragen: Deze zal voorloopig gevoerd worden door het Crisls-Zuiveibureau, van Speykstraat 19 te Den Haag. Dengenen, die boter opgeslagen hebben of op zullen slaan, en wenschen. dat hun boter onder deze regeling valt, wordt geadviseerd om: le. Zoo spoedig mogelijk een opgave te ver strekken over alle in hun bezit zijnde hoeveel, heden boter, die op het moment der opgave in een koelhuis zijn opgeslagen, onder mededeeling van den datum van opslag. BU deze opgave kunnen alle hoeveelheden boter van 250 K.G. at meer, behoorende aan één firma of vereeniglng, en die zijn opgesla gen vóór 15 Juni, worden opgegeven en onder deze regeling vallen. 2e. Verder iedere week, vóór 's Woensdags een opgava in te dienen omtrent de hoeveel, heden boter, die in de voorafgaande week in het koelhuis werden geplaatst, alsmede van de hoeveelheden, die in de voorafgaande week uit Waarom gunt de „Nederlander" aan Dr. ^.-j;mocratl^h standpunt bezien, juls- Kortenhorjt en de zijnen niet de eer, te - juister ure de toekomst helder ingezien te hebben? Ook Dr. Kortenhorst acht de regenpijp In normale omstandigheden natuurlijk niet den normaleh weg om van boven naar be neden te komen, maar.... wkren de toe standen ook jaren geleden nog wel normaal? Had Nederland nog wel langer de beschikking over een trap? Was de normale weg voor Nederland ook Jaren geleden eigenlijk nog wel be gaanbaar? En als alle menschen de gewoonte heb ben aangenomen, langs de regenpijp naar beneden te komen, omdat ze van de trap geen gebruik meer kunnen of willen ma ken, wit is dan voortaan „normaal”; de regenpijp of de trap? De basis der berekening van den boterprijs bij uitslag, zal zijn de gemiddelde prijs der door een firma of vereeniglng opgeslagen boter, be. rekend uit de onder IL bedoelde prijzen, en de daarvoor opgeslagen hoeveelheden, ver. hoogd met 1.50 per 100 K.G. per maand, of een gedeelte van een maand, voor kosten van koelen, in- en uitslag, renteverlies en assu rantie, enz. Is het niet zielig? Daar doe je nou al je best om revolutie te wekken, je werkt in de fabrieken en in het leger naar best vermogen met cellen om het gezag te ondermijnen, je spant Je uiterste krachten in om zoo gauw mogelijk de macht in handen te krijgen en dan alle nlet-communlsten te bekeeren, over de kling te jagen of in de lucht te laten vlie gen, en als je dat allemaal doet, dan sturen ze je van de Hembrug weg, ja ga eens na, wat ’n beleediging! dan noemen ze jeonbetrouwbaar”! Zoo’n smaad is niet te dragen, en wij kunnen het dan ook volkomen billijken, dat „De Tribune” eischt: „onmiddellijke intrekking van het ontslag”. Laten de menschen, die in de regeering en elders de lakens uitdeelen en die de communisten niet overal willen laten rond neuzen, liever een voorbeeld nemen aan de openhartige bolsjewieken hier te lande; in het gebouw Amstel 85, Amsterdam, waar „De Tribune” gevestigd is, mag een ieder vrijelijk rondkijken en kan een led» *n baantje krijgen; geheimen bestaan Baar tüët;'d* post uit Moskou ligt voor een leder tet inzage.... Waarom zijn de heeren van de Hembrug dan zoo kleinzielig? e heer Kortenhorst heeft er in de „RK. Werkgever” min of meer triom- phantelijk op gewezen, dat door den nood der tijden murw gemaakt ge leidelijk-aan zelfs de meest verstarde, de meest dogmatische vrijhandelaars van de dwalingen huns weegs zijn teruggekrabbeld en bekeerd tot het standpunt, dat hij in 1926 en daarvóór reeds innam: dat Neder land n.1. wilde het niet van de wereld markt verdrongen worden aan eenige actieve handelspolitiek moest gaan doen. De chr.-hist. „Nederlander”, welk blad nimmer geheel vrij was van overdreven vrijhandelsliefde en dus eenige reden had om over de woorden van dr. Kortenhorst te mediteeren, heeft zich een en ander nogal aangetrokken en ons handelsactief Kamerlid verweten: le. dat hij als normaal bejubelde het abnormale verschijnsel, dat wij thans actieve handelspolitiek gaan voeren, en 2e. dat hij ontaktisch gehandeld sou hebben door te laten blijken, wat hij op handels-ekonomisch gebied ook in normale tijden wenscht; dit laatste zou een waarschuwing beteekenen voor al len, die den vrijhandel de normale han delspolitiek vóórstaan. drong recht kern vraagstuk, waarover hy tot oordeeien geroepen was. Naast zijn zeldzame gaven van hoofd, trof fen de warmte van zyn edel hart, van zijn vriendenhart vooral, en zijn aangeboren rid derlijkheid.* Hij was een strijdbare natuur; als hjj den degen kruiste, deed hij het als een rid der met open vizier. Hij was in zijn tijd een sieraad van de balie, maar meer trok hem het staatkundig leven. In de veelzijdigheid van dit leven zou zijn rijke persoonlijkheid beter en voller tot haar recht komen. In 's lands vergaderzaal had zijn woord een e vrijhandelaars trachten hun gewij zigde houding ten aanzien van onze handelspolitiek te verklaren door te wijzen op de ontzettende abnormaliteit der handelspolitiek in den laatsten tijd, maar.heeft men dat alles niet zien aankomen? Ook in 1925 (en vroeger!) waren de In- ternationaal-ekonomlsche toestanden reeds abnormaal, ook toen was reeds duidelijk te zien, in welke richting de internationale ekonomie zich verder ontwikkelen ging, ook toen kon reeds voorspeld worden, dat de toestanden eenmaal zoo abnormaal zou den worden als zij thans zijn, zij het dan ook, dat de wereldkrlsis het autarkie-proces (vooral in Duitschland) nog eens extra be vorderd en bespoedigd heeft. Heel terecht schreef dr. Kortenhorst in de „R.K. Werkgever” van 27 Mei: alleen Onaangetast laat, doch het op nog wel wat hooger peil handhaaft, dan het in vorige jaren was. Toch zou dit ook nog geen reden geweest zijn om tot die verlaging over te gaan, als er niet heel wat anders en grooters tegen over stond. v t In verscheidene gemeenten heeft de 8.D.AP. een belangrijk en feitelijk onmis baar aandeel in het stadsbestuur, en in Amsterdam o.a. één zoo groote, dat zonder hare medewerking de stad feitelijk niet meer te besturen is, wat de historie bewe zen heeft. Dat dit bestuur, aldus samengesteld, on vruchtbaar is geweest voor de arbeiders klasse, kan alleen door querulanten worden beweerd. Schitterende arbeid is er verricht op velerlei gebied. De financieele lasten, daardoor op de gemeente gelegd, zijn niet gering en feitelijk voor een tijd, als we nu beleven, reeds te zwaar. Nu komt de regeering en onttrekt aan de gemeentefinanciën een belangrijk bedrag, waardoor de financieele toestand vrijwel een onmogelijke zou worden. De gemeente kan die aderlating voorkomen door een korting op de loonen en salarissen, een kor ting, die door het geheele, ook te Amster dam talrijk vertegenwoordigde rijksperso neel al wordt ondergaan, en die belangrijk blijft beneden de loonsverlagingen over vrijwel het heele particuliere bedrijfsleven. Wat is nu het grootste belang, dat de gemeentelijke financiën in orde blijven, en de gemeente haar belangrijk sociaal werk kon handhaven en uitbreiden, mits de ge- meenteloonen met 3 pOt. dalen, of dat die loonen onaangetast blijven? Beide belangen onaangetast laten, gaat niet. Want voor dat sociale werk dreigen groote gevaren, zooals de onmogelijkheid om de geweldige kosten voor werkloosheidszorg en maatschappe- lijken steun op te brengen, de vele subsidies van socialen en cultureelen aard te hand haven, het onderwijs op peil te houden. En nog andere dingen, zeer wenschelljk op zichzelf, maar uit financieel oogpunt zeer dreigende, zullen niet uitblijven. Men denke eens aan de huren van de duizenden wo ningen, waarvan de financieele verant woordelijkheid op de gemeente ligt. Zullen de bestaande huren bij verdere daling van den loonstandaard in de particuliere be drijven te handhaven zijn? Zoo niet, dan zullen aan de gemeentefinanciën weer nieuwe zware eischen worden gesteld. En nu vraagt mijn socialistisch geweten of niet alles moet worden gedaan om de gemeentelijke financieele gezondheid te be waren?”.... „Ik ben van meening dat het solvabel houden van het voor den opbouw van het socialisme zoo belangrijke gemeenschaps- instituut, de gemeente, een véél grooter socialistisch belang en dus ook een veel verder' strekkend arbeidersbelang is, dan ’t handhaven van loonen die ook door groote deelen van de arbeidersklasse als bevoor rechting van bepaalde groepen worden be schouwd.”.... Te meer waar ’t solvabel houden hier ook gelijk staat met 1 onaf hankelijk houden, want zoodra een gemeen te niet meer aan hare financieele verplich-» tingen kan voldoen, is het met hare autono mie gedaan. Vooral op deze gronden meen ik dat de houding van Van den Bergh, os. van* so- ter~is geweest dan die van de overige leden der Apisterdamsche raadsfractie. En het ware verstandiger geweest van de Amsterdamsche partij-organisatie als men nog even had gewacht met het afslachten van die partij genooten, als raadsleden, want ik ben er vrij zeker van dat men spoe dig zal ervaren hoe juist de aanwezigheid van deze partij genooten broodnoodig zou S uit het verleden tot leering en waarschuwing laten strekken. Zoo wts het persoonlijk verkeer met hem niet alleen vol uiterlijke bekoring maar ook ophef fend en leerzaam. Op haast ieder terrein van het publieke leven hebben de talenten van Heemskerk geschitterd. In gemeente en provincie, als wetgever en pu blicist. als volksvertegenwoordiger en raadsman der Kroon. Wie zijn werkdadigheld op Internationaal ge bied heeft gadegeslagen, weet dat hy behoorde tot de Europeesche figuren. Terwijl hij nog zoo krachtig en onverwoest baar leek, Is aan zijn aardsch bestaan een on verwacht en plotseling einde gekomen. De fractie der antl-revolutionnalren, voor de verwerkelijking van wier beginselen hij moedig en onverschokken heeft gestreden, heeft een kostbaar goed verloren. In hem is van de Kamer een stuk van haar leven en van haar luister heengegaan. Moge zijn ziel zijn gekomen tot aanschouwing van Hem. in Wien hjj de vaste richtsnoeren voor zijn welbesteed leven had gevonden. Het waren Indrukwekkende minuten, toen heden onder diepe stilte President van Schalk den man herdacht, die zoo tal van Jaren een sieraad van de Kamer was. Het jaar 1888 zag mr. Heemskerk het eerst in ’s lands vergader zaal verschijnen en. na vier en veertig jaar in dat milieu en in vrijwel al de functies, die een Nederlandsch politicus bekleeden kan. zijn land gediend te hebben, werd hjj thans, toch nog on verwacht uit zijn nog nijver werken opgeroe pen, plechtig en eerbiedig door de Kamer uit geluid. In een knappe persoonstypeering en precies de epitheta vindend, die op de merkwaardige figuur van den overledene pasten, sprak de Voorzitter als volgt: w tu meene men niet, dat wij den heer Kortenhorst tegen de „Nederlander” in bescherming willen nemen; ons Kamerlid heeft onze bescherming aller minst noodig, hij kan voorloopig zijn woordje zelf nog wel doen, en waar zijn zaak zóó sterk staat, behoeven wij ons over zijn lot allerminst bezorgd te maken. Wanneer wij ons desniettemin in dit debat gemengd hebben, geschiedde dit al leen om van deze goede gelegenheid te pro- fiteeren door vast te leggen, hoezeer de niet-te-overtuigen vrijhandelaars onder ons zich vergist blijken te hebben, toen zij jaren achtereen, tegen de sprekende feiten in, zich verzetten tegen iedere actieve han delspolitiek, om te bewerken tevens, dat deze vrijhandelaars uit het verleden lessen voor de toekomst zullen putten. Het staat nu toch immers wel onomstoo- telijk vast, dat de feiten dr. Kortenhorst en allen, die na den oorlog op een meer ac tieve handelspolitiek aandrongen in 1 gelijk gesteld hebben. Ook de vrij handelaars-van-oudsher wil len nu min of meer aan die actieve han delspolitiek mee gaan doen, doch alléén naar zij zeggen omdat de toestanden door de krisis zoo vreeselijk abnormaal ge worden zi]m:"-J - Wij leven (om de beeldspraak van de JJederlander” over te nemen) in een bran- u“i‘, ui» vurige jaren, aeze dend huis, en om ons daaruit te redden, k°rtln8op de geldloonen het levenspeil niet glijden we langs de regenpijp omlaag; wan neer er echter geen brand was, zouden we .heel normaal de trap gebruiken om naar beneden te komen. Het gaat nu niet aan, dat dr. Kortenhorst jubelend uitroept: „Ha! Eindelijk de re genpijp! Altoos heb Ik beweerd, dat niet de trap, maar de regAipljp normaal is! Thans zijt gij het met mi) eens!” Wjj zouden «rillen vragen: Waar haalt men toch de bewering vandaan, dat dr. Korter\horst of welke andere handels- activlst ook actieve handelspolitiek, zooals die nu gevoerd gaat worden, nor maal acht? Wij willen, als men dat verlangt, iedere handelsbelemmering en iedere protectie ab normaal noemen, maar zoodra alle landen, waarmee wij handel dryven, In dit opzicht abnormaal handelen, dan kunnen ook wy ons op den duur niet van dit abnormale onthouden. En als men toch eenmaal tot een derge- lyke abnormale handelspolitiek moet over gaan, dan is het maar zaak, daartoe het juiste, het gunstigste tydstip uit te kiezen. Ook hier moet regeeren vooruitzien betee kenen! De redactie van „Het Volk” zit met dit schryven natuurlijk danig verlegen en tracht zich in een onderschrift te redden met het praatje, dat Vliegen de zaak niet goed beoordeelen kan, omdat hy zoo ver weg zit; het zou by de tweede stemming niet meer om de loonkorting gegaan zyn, maar om het beginsel van gelijke rechts bedoeling voor ambtenaren en werklieden; het ging vooral om de gemeenteiyke zelf standigheid. En evengoéd wordt zoo zegt „Het Volk” de „financieele gezondheid” van Amster dam „door de regeering kapot gemaakt”, want: gezag, dat in tnoeliyke oogenbllkken ons volk vaak ten zegen is geweest en dat thans noode zal worden gemist. Slechts de eeuwige rust kon aan de werk zaamheid van dezen grooten geest een einde maken. Naar ons menschen-oordeel is 'die rust te vroeg gekomen. Maar nu het Ood behaagd heeft, dezen christen staatsman, zijn trouwen dienstknecht, wiens mannelijk geloof geen tegenspraak vorm de met zjjn menscheiyke wijsheid, tot zich te nemen, nu past het ons. eerbiedig het hoofd te buigen voor zyn nagedachtenis”. het koelhuis werden genomen, en de totale hoe veelheid, die zich nog In het koelhuis bevindt. By deze laatste opgave mogen alléén hoe veelheden van In totaal 1500 K.G. of meer, be hoorende aan één firma of vereeniglng. worden opgegeven; op kleinere kwantiteiten zal deze regeling niet van toepassing zyn. By de onder le en 2e bedoelde opgaven moet worden medegedeeld: a. In welk koelhuis of koelhuizen de opge geven partijen zyn opgeslagen onder vermel ding der plaats en straatnamen. b. De nummers van de betreffende ceelen. c. In welke verpakking de boter is opge slagen. d. In welken toestand (gezouten zouten). e. Welke herkennlngsmerken zyn aange bracht door het contrólestation. (By niet ge. contröleerde boter aangeven welke andere her- kennlngsmerken) De boter moet opgeslagen zyn in erkende koelhuizen; als zoodanig worden die koelhuizen beschouwd, die gegevens verstrekken over de op bepaalde data aanwezige hoeveelheden boter, alsmede over den In- en uitslag van boter. Deze opgaven moeten desgewenscht van lederen eigenaar der opgeslagen boter afzonderlyk worden verstrekt. De Regeering behoudt zich het recht voor de gedane opgaven, zoowel van degenen, die boter opslaan, als van de koelhuizen, op de door haar goedgeachte wyze te controleeren en strafmaatregelen te nemen. Ingeval onjuiste opgaven worden Ingediend, alsmede regelen te treffen voor de hoeveelheid, die In totaal kan worden opgeslagen en het tempo daarvan, be nevens voor het tempo, waarin de boter uit het koelhuis in het vrije verkeer kan worden gebracht. En overigens was Mevrouw de VriesBruins’ rede elgeniyk een pleidooi voor prysregellng en bemoeiing met de. distributie der geneesmiddelen van overheidswege, hetwelk, consequent doorge dacht, haar partygenoot mr. Duys consta teerde dit zeer terecht tot een staats-apo- thekersbedrfjf zou moeten voeren. Overigens besteedde deze spreekster veel te veel tyd aan onvrlendëiykheden over mr. Mar chant’s grapjes van Jongstleden Vrijdag. Mr. Duys kwalificeerde dit uitspelen van mr. Mar chant’s humor tegen den zeer degeiyken Inhoud van zyn rede als niet minder dan „een kwaad- aardlgen uitleg.” En dat onder partygenooten! Ad rem herinnerde hy aan het bekende woord van den heden door President Van Schalk her dachten staatsman, dat een ernstige zaak niet altyd saai Jjghandeld behoeft te worden. Van de ontwerpen, die de Kamer aan het eind van den middag nog zonder debat aannam, zyn te vermelden eene wyziglng van de Onteige ningswet, welke in hoofdzaak bedoelt de kosten van onteigeningsprocedures te verminderen, een onteigening ten behoeve van den aanleg eener spoorwegverbinding tusschen de Ujn Harlingen Nleuweschans en den afsluitdyk der Zuiderzee en de intrekking van de Wet van 23 Juni 1913 tot instelling van een Fonds ter verbetering van de Kustverdediging. Er wordt In dit Fonds op den dienst 1932 een batig saldo van circa 1.240 000 geraamd. Die gelden zal Minister De Geer, als ze vrij komen, wel onmlddeliyk voor een ander doel kunnen gebruiken! In een raak stukje in „Het Volk” geeft de heer W. H. Vliegen een nadere verkla ring van briefkaart Bergh. Het spijt hem heelemaal niet, dat de briefkaart gepubliceerd is; te gelegenertyd zou hy toch wel van zyn meening inzake de Amsterdamsche loonkwestie, enz. blijk gegeven hebben; waar nu de publicatie heeft plaats gehad, wil hy zyn motieven, althans zyn hoofdmotieven, wel terstond ter kennis van z’n partygenooten brengen. De heer Vliegen schrijft dan o.a.: ,JDe arbeidersbeweging, op politiek ge bied vertegenwoordigd door de S.D.A.P., heeft sinds vele jaren. nu reeds, gestreden voor verhooging van het levenspeil der ar beidersklasse „Het spreekt vanzelf, dat onzerzijds tegen verlaging van dat levens peil verzet wordt geboden. Wanneer de in Amsterdam aan de orde zynde loonsverla ging een verlaging van het levenspeil had beteekend, zou dat verzet ook daar plicht geweest zyn. Het is echter wel in confesso, dat, vergeleken met vorige jaren, deze We beginnen nn toch langzamerhand medelijden te krijgen met onze arme com munistische broeders en zusters in Neder land: v ze mogen niet eens meer konlngen, ministers, pastoors, politle-lnspecteurs, e.d. beleedigen en belasteren; ze mogen niet eens meer bloedige relletjes verwekken! En weet u, wat er nu weer gebeurd is? Er zyn Zaterdagmiddag aan de Hembrug twintig arbeiders, die meerendeels geor ganiseerd zyn in de communistische fede ratie, op staanden voet ontslagen: Na deze weemoedige momenten eiachte het nuchtere werk van allen dag weer de aandacht van de Kamer op. En ’t grootste gedeelte van de vergadering ging heen aan de verdere algemeene beschouwingen over de wyziglng van de wet op de uitoefening der artsenybereldkunst. De drogisten, wier bestaan naar het vrijwel algemeen gevoelen door dit ontwerp ernstig be dreigd werd en wier belangen heden nog eens door mr. Duys en mr, Beumer werden verde digd, kunnen voorloopig gerust zyn. De be raadslagingen zyn geschorst, zoodat de artikels- gewyze behandeling later wel eens volgen zal. Tot terugnemen van het ontwerp zag Minister Ruys de Beerenbrouck geen motief. Hy acht het zeer wel mogelyk In gemeen overleg met de Kamer te geraken tot eene regeling, welke meer dan het ontwerp op instemming kan re kenen. Het stuk biyft dus den eersten tyd by de Kamer liggeii En drie zaken staan in ieder geval vast. Er b<*taat een communis opinio, dat de huidige wet wyziglng behoeft, omdat de gel- aendè, doch allerVege genegeerde lyst van mid delen. die de drogist beneden bepaalde hoeveel heden niet verkoopen mag. gaandeweg een aan fluiting geworden is. die het gezag van de wet hopeloos schaadt. Op de tweede plaats staat vast, dat grondslag van een nieuwe regeling enkel em alleen het belang van de volksgezond heid mag wezen. En tenslotte is wel afdoende SNtblekën, dat de Kamer er niets voor voelt, om ten koste van duizenden drogisten de positie van honderden apothekers kunstmatig te ver sterken. De nieuwe Minister van de Volksgezondheid zal om dit verloop van zaken niet rouwig zyn. Hy vindt thans gelegenheid, om zich in deze materie nog eens grondig te verdiepen. Want het valt waariyk niet mede, de verdediging van een ontwerp, waarby zoozeer uiteenloopende be langen zyn betrokken, in allerlaatste instantie van een ambtgenoot te moeten overnemen. i Mevrouw De Vrlerf—Bruins heeft heden nog niet minder dan negen kwartier gesproken, om het ontwerp te verdedigen op een wyze, elgeniyk allerminst een verdediging was. Deze sociaal-democratisch^ arts acht den te- genwoordigen overvloed' ian geneesmiddelen uit den booze. Het menschdom wordt daardoor afgehouden van een meer.gezonde leef wyze en van natuuriyker geneesmethoden. Op zichzélf een goede stelling. Maar zy is niet beslissend voor de vraag, wie nu de geneesmiddelen althans de verpakte, want hierom ging het by dit ontwerp verkoopen mag, de apotheker al léén of óók de drogist. ,De regeering deelt met grooten eerbied en met diepen weemoed in den rouw der Kamer over één harer me Met den beer Heemskerk is heengegaan een man, die door het harmonische geheel zyner hoedanig heden één der voortreffeiykste zonen was van ons vaderland. Aan een scherp Juridisch vernuft paarde hy een grooten zin voor de werkeiykheid. Met zyn klaren, helderen geest door in de leder Hy was vol zonnigheid; warmte en biy- heid hingen om hem heen en werkten weldadig op zyn medeleden. Heemskerk heeft altyd en onvermoeid ge staan midden in den drukken en woeligen parlementairen arbeid- Waren er gewichtige onderwerpen aan de orde, men zag hem op het spreekge stoelte. En, om een recent voor beeld te noemen, de commissoriale voorberei ding der behandeling van de Jongste contlngen- teeringswetten is voor hem. fynzinnig jurist en staatsrechtskenner, nog een waar genot geweest, Als voorzitter van de Commissie voor Prlvaat- en Staatsrecht was in de latere jaren aan hem de bekwaam gevoerde leiding der juridische wetgeving toevertrouwd. Hy was een strydbare natuur. In dien stryd zyn de moeiiykheden en teleurstellingen, die de politiek nu eenmaal biedt, ook hem niet voorby- gegaan. zyn wapens waren: kunde en doorzicht, fyne geest en vonkend vernuft, wosprekendheld en slagvaardigheid, niet het minst ook eeriyk- heid en trouw. Maar al die gaven werden slechts aangewend ten dienste van een hooger doel, dat hem heilig was. Zyn diepgewortelde godsdienstige overtui ging en zyn daarmede samenhangende levens ernst, vormden zyn eigeniyke wezen. Hy behoef de dan ook niet in formules te getuigen, omdat zyn persoon een voortdurend getuigenis was. Zoo was hy aantrekekiyk en boeiend, maar te vens door wien ook geëerbiedigd. Sinds de geboorte van mr. J. Heemskerk Azn. zyn ongeveer honderdveertien Jaren verloopen. In het leven van vader en zoon, belden staats lieden van beteekenis, heeft zich dus-een be- langryk stuk van onze Nederlandsche politieke historie afgespeeld. De zoon, die zoowel over een fyne opmerkingsgave, als over een yzersterk ge heugen beschikte, was dan ook door den om gang met zyn vader en diens tydgenooten nauw vertrouwd geraakt met de politieke gebeurtenis sen van het tydvak aan zijn eigen politiek op treden voorafgaande. Zoo school In hem, die zich Thorbecke uit eigen aanschouwing nog goed wist te herinneren, als het ware een eeuw staatkundige geschiede nis en traditie. Levendig stond hem de gansche uitwendige en inwendige ontwikkeling van het Neder landsch Staatsbestek van dien tyd voor den geest. Hy kende de personen, die daarin een rol hebben gespeeld, de grooten en de minder groo ten, in hun sterkte en in hun zwakheid. Maar die veelomvattende en kleurige kennis strekte voor hem in den grond der zaak slechts om daaruit levenswysheid, telkens nieuwe levens- wysheid te putten. En het was zeer duideiyk. dat de behoefte, die hy gevoelde om anderen in die kennis te doen deelen, werd Ingegeven door bedoelingen van het zuiverste gehalte, in de ge- makkeiyke en opgewekte vormen, die hem eigen waren wilde hy ook zijn tydgenooten de leasen z^xf dr. Kortenhorst voorts „tactloos" yj gehandeld zou hebben door toe te juichen, dat men eindelijk tot zijn systeem gekomen Is, dat Nederland einde lijk de maatregelen gaat nemen, welke het voor algeheelen ekonomlschen ondergang behoeden moeten deze overweging zal onder verstandige lieden toch nooit of te nimmer aanleiding kunnen, noch ook mogen zijn tot het aannemen van een bepaalde houding, pro of contra. Verstandige lieden bepalen hun houding enkel en alleen uit overweging van wat het waarachtig algemeen belang eischt. En nóg verstandiger lieden achten het daarbij niet beneden hun waardigheid, zoo noodig, eeriyk te erkennen, dat zij. zich aanvankelijk vergist hebben In wat het al gemeen belang vordert. moest gorden aanvaard, doch dat de ge meente zich dringend genoodzaakt ziet, bovendien nog naar heel wat bezuinlglngs- mogelljkheden te speuren? Kan de houding der 8. D. A. P. aan die feiten iets veranderen? De overige praatjes mogen we laten voor wat ze zijn. Alleen nog dit: Men houde het ons ten goede, dat wij aan redactioneele beschouwingen of „weerleg gingen” van „Het Volk" niet veel waarde hechten; heeft „Het Volk” zelf in een hoofdartikel op 24 Februari niet gezegd, dat de Kortingswet als een feitelijk bindende beslissing voor de gemeente beschouwd moest worden? en kwam dezer dagen de (hoofd-)redactle van „Het Volk” niet ver klaren, „dat dit artikel geheel op eigen ge legenheid en verantwoordelijkheid door on ze hoofdredactie geschreven, geenerlel weerklank In de gansche partij gevonden heeft!?" Het leiding gevende orgaan trompet tert maar de een of andere parttj-lnstan- tie na. Krijgt de Amsterdamsche federatie onge lljk, wel, dan kan „Het Volk1’ weer pre cies andersom redeneeren. Helpt u maar kijken!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5