Voor de konijnenliefhebbers Handleiding gratis Het kweeken van Angorakoni jn t j es Alleabonné’s Het Rozen*Kasteel HET BIJENDORP RADIO-PROGRAM 300 Jaar!— DEN DAG Donderdag 16 Juni Vreemd zeemonster Verkoop van bruiden Ziekten Einde van een illusie FEUILLETON Het verkrygen van goede u>ol Het voedsel De hokken De aanschaf der fokdieren AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL WOENSDAG 15 JUNI WERHAAL VAN „Waarom heb je „pertoonlijk” op dien brief voor meneer Jansen getikt?M „Omdat ik hoop, dat zijn vrouw hem zal lezen.*9 men rijk ze, waarom mooi moesten geweest Wordt vervolgd- Hf ■21 tu Door de uitspraak van het Dultsche Reichs- gericht is een wreed einde gemaakt aan den droom van tallooze renteniers en spaarders. De hoop, dat het roodgestempelde duizeqdmark-bU- jet zijn oude waarde zou herkrijgen, Is de bo dem Ingeslagen. Een tragedie, maar het komi sche element ontbreekt niet. Heele vereenlgln- gen waren opgericht met het doel, de roode Mark weer op haar waaarde te brengen. Reeds een maal had het Reichsgerlcht de vele vereenl- gingsleden teleurgesteld, thans hebben zjj alle hoop definitief moeten opgeven. De vereenlgln- gen verkeeren in UquldaUe-stemming. Zoo ener giek hadden zij de zaak aangepakt, dat som migen zelfs eigen lijsten bij de landdagverkie- zlngen hadden ingediend 1 En nu blijkt alle moeite vergeefsch. Het roode duizend-mark-bil- jet, ofschoon in vredestijd gedrukt, krijgt zjjn vroegere waarde niet terug. Zijn exemplaren kunnen in de prullemand verdwijnen.... Pi d< al g« ve di Schatten van schoonheid sluimeren In Uw huid. Oelaatmassage met Purol wekt oe tot nieuw leven. Ken handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bU koop van Purol (door 30 ct.. tube 80 cU). Alleen bU Apoth. en Drogisten. hc w< Drie honderd jaar bestaat dut thans De Universiteit! En Amsterdam steekt zich vol trots In feestelijk habijt. Er wordt gefuifd! en dit behoeft Natuurlijk geen betoog, Want studie heeft nu wel den schijn Maar nooit de daad van droog! Drie eeuwen lang, is hief de dorst Naar wetenschap gelescht, En wie ge-Alma Mater-d heeft Draagt daarvan het attest. Drie honderd jaren wetenschap Is roemvol, bovendien Van 't vat der wijsheid is nog steeds De bodem niet te zien! De Hoogeschool is Stadion Van geest en van vernuft, Ofschoon b{j deze athletiek Niet zóóveel wordt gebluft! Drie honderd jaren wetenschap Is zeker een record, En zelfs niet eens zoo idioot Als dikwijls bij.... de sport! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) kleedkamertje, garde-robe, had enkele beschadigde weleer i-- moet schijnen, als men t niet is. Geloof J» werkelijk, dat anderen misleiden? Waarschijnlijk wel. Luister eens. Marie- zult eens zien hoe lekker die Donderdags is, en dan krijg ik ook wat! Vóór Marie-Clalre kon antwoorden, had Jo sette zich reeds over de trapleuning gebogen en riep met gesmoorde stem: Emma! De dienstbode, die In de voorkamer was, hief het hoofd op. Zeg eens stilletjes aan een mijner zusters, dat Marie-Claire aangekomen is. En brengt dan chocolade en wat koekjes boven,, als t u blieft. Of beter nog, geef het blad aan Marlette en dat ze vooral op moet passen niets te Bij dit alles moet steeds voor voldoende drink water worden gezorgd. Dragende en zoogende dieren krijgen bovendien dagelijks 112 0. vlta- kalk en dieren, waarvan men wol verkrijgt, dagelijks 3 druppels levertraan. De voor den fok bestemde rammelaars en de dragende dieren krijgen zoo mogelijk wat krachtvoer extra. Om te voorkomen, dat er hooi of stroo in de vacht komt en klitten veroorzaakt, houdt men de dieren op roosters van ijzerdraad. Deze mogen echter slechts van de vloeroppervlakte be dekken; het laatste kwartstuk, voor by de deur van het hok, wordt voorzien van een plankje, waarop het konijn kan liggen. Het rooster heeft bovendien nog het voordeel, dat de dieren niet voortdurend in hun eigen vuil liggen. De dra den moeten 1.2 m.M. dik zijn bij een maaswjjdte van 18 mM. Dunnere draden snijden in de pooten der konijnen in; dat is dierenplagen!. De Jonge dieren, die op den leeftijd van 12 weken van de moeder afgenomen en tegelijker tijd geschoren zijn, kunnen om werk te be sparen ongeveer 8 weken lang bij elkaar in een afgeschoten stuk van den tuin worden gehou den. De hokken moeten ’s zomers elke week en 's winters eens in de veertien dagen worden uitgemest. De voedselbakjes moeten dagelijks gereinigd en wekelijks gedesinfecteerd worden. De hokken worden om de drie maanden ge desinfecteerd. De konijnen worden tweemaal per week ge borsteld met een jjzerdraadborstel op een gum- mibodem. Om de drie maanden worden zij ge schoren. Bij het scheren —ordt de wol dadelijk gesorteerd. De voornaamste firma’s onderschei den drie soorten: de haren van 7% k 8 c.M. en van 4 5 7 c.M. (gereinigd van alle vuil), bene vens kortere haren en zoo goed mogelijk gerei nigd vilt. Het thuis verspinnen van de wol is het meest winstgevend. De ziekten ontstaan gewoonlijk, doordat de hokken dan wel het voer te wenschen overla ten. Verder kan verlies van dieren niet uit- blijven. wanneer fouten gemaakt worden bij den fok, bijv, door nog niet volwassen dieren of konijnen, die vroeger niet tot de sterkste be hoorden, daarvoor te gebruiken, of wanneer men de Jongen van de moeder heeft weggeno men, toen ze nog slechts 4 5 6 weken oud waren, aooals niet zelden gebeurt. Hetzelfde geldt, wanneer men den moederdieren geen tjjd gunt om na een worp weer op krachten te komen Al deze praktijken zijn te vergelijken met roof bouw en wreken zich geducht. Verder moet alle voer, waarin wijnsteenzuur voorkomt, zooals klaver, rapen en kool, van de jonge dieren ver wijderd worden gehouden, omdat anders de sterfte onder hen zeer groot wordt. Over het algemeen dient men bij het geven van groen voer zeer voorzichtig te zijn, terwijl de Jonge dieren steeds water binnen hun bereik moeten hebben. In de ruif moet steeds hooi liggen en wel hooi van de beste kwaliteit, aangezien de spijs vertering der dieren hierdoor geregeld wordt. Verder is alle goede, niet bedorven tuin- en keuken-afval voor de dieren geschikt. Aardap pelschillenzen bladeren van roode en witte kool moeten eerst gestoofd worden. Het voedsel kan men het beste om de drie dagen laten afwisse len. In den zomer geeft men bijv, den eersten dag 250 G. gekookte aardappelschillen, 20 G rogge en 60 G. hooi; den tweeden dag 400 G. bloemkoolbladeren, 30 G. rogge en 60 O. hooi; den derden dag 350 G. groenvoer, 20 G rogge en 60 G. hooi. In den winter geeft men den eersten dag 20 G. soja, haver, gerst of tarwe, benevens 100 G. knollen en 60 G. hooi; den tweeden dag 100 G. wortelen en 60 G. keuken afval of hooi; den derden dag 200 G. aardap pelen met 30 O. zemelen met telkens afwisse lende aromatische kruiden. Ik meende, zei ze, dat er beneden nog een kamer vrij was. Daar is een tweede salon van gemaakt; het andere was zoo klein. En het staat heel niet chic maar één salon te hebben. Zie je, zusje, we moeten net doen, of we rijk zijn, voegde zij er ernstig bij, met zichtbaar genot haar chocolade slurpend. Daar Marie-Claire nauwelijks ontbeten had. deed de warme drank haar goed. Het inne mend gezicht van haar zusje en de malle ma niertjes van het kind begonnen haar te ont spannen, en ze voelde, dat ze de toekomst zóó somber niet meer inzag. Ik begrijp niet, zei Ga mee naar mijn kamer, Marie-Claire, zei Josette. In 1 salon is nog bezoek. Zij stegen langs een nauwe trap naar een portaal op, waar het meisje een der deuren opende. Kijk eens. Je zult met me samen moeten doen, daarom heb ik den boel vast wat opge ruimd en een beetje orde gemaakt. Het denkbeeld dat Josette van orde had, was nogal vreemd. Marie-Clalre bevond zich in een kleine kamer, gemeubeld met een ijzeren ledi kant, een glazen kast en een tafel. Op deze tafel lagen stapels boeken en schriften, op een kist naast een Mariabeeld met één arm lag een onbeschrijflijke rommel: een vaas met ver welkte bloemen, een sinaasappel, een honden- halsband, een tennisracket en een reep cho- Marie-Claire’s oogen doorliepen het vertrek en vestigden zich met iets als schrik op den baw’ De hokken worden van hout gemaakt en moe ten minstens 70 x 80 x 60 cM. metenhet is echter aan te bevelen, ze wat grooter te maken, bijv. 100 x 80 x 70 cM, en de wanden tusschen de verschillende hokken zoodanig aan te brengen, dat ze desgewenscht eruit genomen kunnen worden. Een eenvoudige dakbedekking wordt op maat gesneden op de vloeren gelegd, terwijl aan de achter- er. zijkanten van het hok nog een ongeveer 10 c.M. hooge rand wordt aangebracht. Ongeveer 10 c.M. boven den vloer wordt nu een rooster van latten of ijzerdraad geplaatst, wat zeer prachtisch is, omdat men dus van onderaf hooi en ander voedsel aan de dieren kan geven, sender alle hokken open te maken. Dit beteekent een belangrijke werkbe- sparing. Verder moet in elk hok beslist een ruif je voor hooi staan en twee aarden potjes voor voer en water. De rij hokken wordt in haar geheel overdekt met een ver uitstekend dak of onder een afdak of loods geplaatst. Is dit onmogelijk en moeten de hokken bulten staan, dan worden ze bestreken met carbollneum, wanneer de planken met spanningen in elkaar sluiten en anders met de dakbedekking geheel bekleed om de dieren tegen tocht te beschermen. Bij het koopen van fokdieren is zuinigheid misplaatst. Slechts met zeer goede fokdieren is het gsogelijk, succes te bereiken. Het bijhouden van een stamboek is beslist noodzakelijk en bij het koopen van dieren vrage men steeds een uittreksel uit het stamboek. Wanneer men nog geen ervaring met konijnen heeft, Is het aan te raden slechts met drie wijfjes en één man netje te beginnen. In het eerste jaar mag men de dieren slechts twee- hoogstens driemaal laten werpen. De tijd, die voor elke worp be- noodigd is, berekent men als volgt: vier weken dragen, tien tot twaalf weken zoogen en twee weken rust. Tijdens den rui kan men niet fok ken. Van elke worp late men slechts 4 a 6 jongen in leven. Eén opzichter kan 150 200 dieren verzorgen. Heb je een hond, Josette? Och, de arme Tilbry ia dood, en dit is nog een gedachtenis aan hem. Marie had genoeg gezien en zweeg. Dit zwijgen was voor Josette zeker welspre kend genoeg, want ze haastte zich een gordijn op te lichten. Kijk eens. Je krijgt mijn bed, en hier in het kleedkamertje is beddegoed, dat we eiken avond voor mij zullen spreiden. Ik zal Je een plaatsje aan mijn tafel afstaan, en als Je wilt werken of schrijven, dan kun je beneden in het kleine salon gaan, heeft mama gezegd. Het kleedkamertje, vreeselijk vol door een ganache voorwerpen, die zijn. Je bent wel goed, me de helft van Je ka mer af te staan, zei Marie-Claire ietwat bitter; maar Ik zal je erg hinderen enik weet ook niet, waar ik al mijn goed moet bergen. De kapitein en de vierde officier van de White Star-stoomboot „Ceramic” op weg van Sydney naar Durban, hebben een vreemd zee. monster gezien. De kapitein, de heer G. Bhaw, vertelde, dat hij en zijn vierde officiersmes mor gens om half acht iets eigenaardigs op het water zagen. Toen zjj tot een afstand van drie kwartier mijl waren genaderd, zagen zij door hun kijkers, dat het monster veel op een slang ge leek. Zijn dikke nek, welke naar den kop toe spits toeliep, stak omstreeks tien voet boven het water uit. Aan elke zijde en aan de borst had het dier een vinachtige poot van 30 voet lengte. Ongeveer een jaar geleden werd een dergelijk monster in dezelfde watereh gezien. Dc heer Bhaw is‘van meenlng, dat het een ge weldige zee-hagedls is. Dit Is vermoedelljk een zeer zeldzaam dier, dat slechts in de poolstreken wordt aangetroffen. Men kan konijnen houden om de vacht, om het vleesch of om de wol; het laatste is in dezen tijd van groote beteekenls, omdat daar op naar verhouding veel meer winst wordt ge maakt. Als het om de wol gaat, bereikt men met geen ander ras zulke goede resultaten als met Angora-konUntJes. Het vleesch en de vel len van deze dieren zijn ook zeer goed, doch men is niet uitsluitend daarop aangewezen en is dus niet gedwongen om geregeld dieren, die voor de fok van groote waarde zouden zijn, te moeten afslachten om het bedrijf rendabel te houden. Het verkoopen van fokdieren gaat evenmin goed in verband met de momenteel in binnen- en buitenland heerschende geld- schaarschte. In tegenstelling met andere ras sen kan daarom het Angorakonijntje ten zeer ste worden aanbevolen, niet alleen voor kleine bedrijven, doch in verband met den tegenwoor- digen toestand ook voor de groote. Claire; ze behandelen mü als een kind, hoewel ik bijna vijftien Jaar ben, maar ik ben niet zoo onnoozel, als ze wel meenen. Je begrijpt, dat mama er letterlijk naar haakt om mijn zusters uit te huwelijken. En ik, o ik zou ze ook zoo hartelijk graag zien vertrekken, want zoo lang dat niet gebeurd is, zullen ze me niet toestaan mijn haar op te steken, en mijn rok ken wat langer te maken. Dat wordt onbehoor lijk, belachelijk. Ik schaam me over mijn lange lokken. Ik ben nog grooter dan Jij! De word hinderlijk, weet Je? borgen. Toch scheen Germaine bij deze laatste woorden verlegen. De zolder is Juist niet heel mooi, zei ze. we zouden u de logeerkamer kunnen geven, maar die houdt mama liever vrij, omdat onze oude oom Sommérac ze wel eens gebruikt. De erfoom! zei Josette met nadruk. Wat doe Je toch dwaas! Je weet immers wel, dat mama veel van hem houdt. Kom, Jo sette, wil je niet wat voor Marie-Clalre mis sen, als ze inderdaad op den zolder wil wonen? Dien kleinen fauteuil b.v. en deze kist? Juffrouw d’Albrègue zal mü het meubi lair van mün kamer te Parüs nazenden, zei Marie-Clalre met toegeschroefde keel; als er maar plaats voor is. O, maar dan is alles in orde. Als je niet tegen de koude van den winter en de hitte van den zomer opziet, zul Je het daarboven wel kunnen hebben.... Daar komt Emma! Spoedig, Emma, zet het blad maar neer en loop hard, want er wordt gebeld!.... Nu moet ik weg!.... Josette zorg goed voor Marie- Claire! Met een glimlach verdween ze. Josette leg de boeken en inktgerel op den vloer om plaats op tafel te krügen. v Nu moet je me eens zeggen, hoe Je die chocolade vindt; ze wordt op zün Spaansch bereid.... Niet meer dan één zoo’n klein kopje? Dan neem ik de rest. Proef die ge bakjes eens, ze zün allerkeurigst! Met moeite dronk Marie-Claire nog eenlge slokjes. In Victoria (Australië) wordt het Inboorlin genmeisje, wanneer zij dertien Jaar oud is. aan een man verkocht, welke meestal veel ouder is< dan zü. Daar de huwelijkscandidaat gewoouljjk tot een anderen stam behoort, heeft de bruid eter bruidegom veelal nog nooit gezien, en of zijn uiterlük of karaktertrekken haar al dan niet bevallen, legt bij den kooper en verkooper niet het minste gewicht in de schaal. De vader deelt onmiddeUük in de winsten en de bruidegom hoopt in de toekomst zün belegging te ver dubbelen. Bü de trouwplechtigheden in Victo- rla ziet men ook geen gelukkig bruidje en een feestvierende menigte; integendeel, er heerscht een gedrukte stemming, welke af en toe wordt onderbroken door de Jammerkreten van het bruidje. De vader, die zün dochter aan den bruidegom overhandigt, is gewapend met een bül, spies en stok en bü het minste teeken van verzet, wordt zü ongenadigd afgeranseld. Alleen de moeder mag zich met de bruid bemoeien. zeg breken. Marie-Clalre zette haar hoed af en wierp een blik op de spiegelkast; maar in dezen vreem den spiegel zag ze een beeltenis .die ze nau- weiyks herkende. Zü voelde zich zoo misplaatst, zoo verlaten, dat ze slechts met de uiterste moeite haar tranen Inhield. Josette stond nog steeds op het portaal de uitvoering van haar orders af te wachten. Daar kwam japongerltsel bü de trap. Wil ze niet liever beneden komen? vroeg een stem half luide. Neen, ik heb om chocolade voor haar ge vraagd. De deur ging open en daar verscheen Ger maine. de tweede der dochters, schitterend en elegant, zoogenaamd in den rouw, met zwarten rok, wlt-kanten blouse en groote veeren boa. Ze was eer frisch dan mooi, naar de alerlaatste mode gekapt en ze bad zooals haar zuster het uitdrukte, een ongehoorden smaak. Dag, Marie-Claire! Erg vermoeid? Het spüt me, dat ik Je niet kon afhalen, want we kon den onzen ontvangdag niet overslaan, maar Maar, vulde Josette aan. Edith wachtte haar kereltje, en voor Edith zwicht mama altüd. Dat staat Je leeiyk, riep Germaine boos. Marie-Clalre zal Je zeggen, dat te Parüs de Jonge meisjes lang vóór Jouw leeftyd ophou den lastig te zün en geen straatwoorden ge bruiken. Wy hebben eenlge vrienden, vervolg de ze tot Marie-Claire. Wil Je wezenlyk niet beneden komen. Mama kan het salon niet verlaten. Och, dan moet ik maar wat langer wach ten om haar te omhelzen. Ik ben erg moe, en bovendien, de rouw over tante is voor mü een ernstige zaak. Ja. je zult die arme tante wel betreuren. Parüs te moeten verlaten, waar Je zooveel ge noegen had. Niet dat ons bestaan geen aan gename züden heeft, maar je waart aan een ruim en breed leven gewoon, en hier.... bü ons rekent men steeds, en moet men alles in het werk stellen om zün stand op te houden. Zou Je het in deze kamer kunnen schikken? Die van Edith en mü is weinig grooter. Ik zal u allen hinderen, zei Marie-Clalre overtuigd. Onder familie behelpt men zich natuurlük, antwoordde Germaine beleefd. Josette sprak van een zolder; misschien was daar wel een plaatsje voor me. Opmerkzaam keek Josette naar Marle-Clal- re, doch de bitterheid, die deze al meer en meer in het hart opwelde, bleef zorgvuldig ver- ,Dan ga ik nog een luchtje scheppen en kom over een half uurtje terug," zei de Hagenaar mynheer van Papel tot z’n vrouw. „Ja, dat is goed; op het gasstelletje moet ik nog de bloemkool koken, want op de kachel zün ale gaten bezet en jü kunt niet tegen de lucht. Over een half uurtje is het eten klaar.” Münheer van Pappel verliet het huls en ging den kant op van het Piet Heinplein. Daar aan gekomen, stond hQ een oogenblik stil om te overleggen of hü Noordelnde, Groenmarkt en Prinsenstraat terug zou gaan of Prinsenstraat. Groenmarkt, Noordelnde. Hü besloot het eerste en wilde juist het vluchtheuveltje afstappen, toen hü wachten moest omdat er een tram vöorbü reed. Opeens trok bü de tramhalte iets glinsterends z’n aandacht. De heer van Pappel deed twee stappen naar de halte toe, bukte zich en een oogenblik later bekeken z’n verwonderde oogen een gouden dasspeld, die een schitteren den steen omvat hield. „Haast te groot voor een briljant,” dacht hü en meteen stak hü de speld In den zak en zette z’n wandeling voort. Z’n gedachten waren nu niet meer bü ’t vertier op straat, noch bü de étalages van de winkels enz. Van Pappel winkelde anders graag. Hü over woog wat te doen. Die speld mocht hü natuur lük niet behouden, dat sprak. Een dief was hü niet. Maar het zou toch wel heerlük zün. dacht hü, wanneer de..eigenaar onbekend bleef... Hü wandelde verder en kwam voorbü een Juwelier. Zonder zich te bedenken, stapte hü den winkel binnen, legde de sfeld op de toonbank en vroeg den juwelier om de waarde der speld zoo onge veer te schatten. De man zette groote oogen op. trok z’n lippen tot een pruimenmondje samen, bekeek den steen, haalde een vergrootglas uit z’n vestzak en zei: „Een kostbare steen, een prachtige steen „Maar de waarde, münheer, zoo ongeveer de waarde?” „Een zeldzame steen.... zeker tien duizend gulden waard Bevend van opwinding, verliet münheer van Pappel den winkel en in figuurUJken zin na tuurlük woelde de speld met briljant door z’n hersens. HUIZEN 1875 M.: 8uur KR O. morgenconcert N.CR.V. 2 uur Cursus fraaie Handwerken, door mej. G. Ablü; 3 uur Vrouwenhalfuurtje, door Mevr. J. C. van Amstel—van Löben Beis: „Het Moederschap opnieuw in het licht gesteld. 3-30 verzorging zender. 4 uur Ziekenuur tje door Ds. H. Riemens. 5 uur Cursus Han denarbeid voor onze Jeugd door H. J. Steln- voort: „Een muziekstandaard 5.45 Harmo- nlumbespellng door Egb. A. Vos. 6.45 Cursus in knippen en Btofversieren. 7.J. J. Delfos: „Geschiedenis en karaktertrekken van het Ne- derlandsche Bankwezen; 7.30 Politieberichten: 7 45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8Tamboers- en Püperscorps .Juhal”’ te Dor drecht o 1 v C. J. Schotel. 9 uur Anne de Vries. ,Xen halfuurtje Nedferlandsche Volks, kunde. 9.30 concert. 10.30 Persberichten Van het Persbureau Vaz Dias; 10 40 Gramo- foonplatenmuziek. HILVERSUM 296 M. 8 uur AVRO gramofoon- muziek; 10 uur Morgenwüdlng. 10.15 Gramo- foonmuziek. 1030 Solisten concert (piano en, sopraan. 11 uur Cursus knippen van kinder kleding door mevr. Ida de Leeuw van Rees; 11 30 voortzetting solisten concert. 12 u. Tijd sein en AVRO-klein orkest o 1 v Nico Treep; in termezzo: Zang door P. C. Brederode. 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 230 Causerie door Mr. D. 8. Jessurin Cardozo: 1 ,,De vrouw en het recht”. Het recht van moeder en kind. 3.Programma van Haagsche com ponisten, zang, cello en piano. 4 uur zieken uur o 1 v Antoinette van Dük. 5.AVRO-ka- merorkest o 1 v Louis Schmidt; Tusschenspel gramophoonmuziek. 630 Sportpraatje door H. Hollander. 7 uur zang door de .Bangver- ein der Prager Lehrerinnen” o 1 v Metod Vü- metal. 7.30 Vacantiegangers Attentie! Herman Levie: „Vacantietochten per auto door ons land. 8 uur Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam: Het concertgebouw orkest o. L v. Willem Mengelberg, Beethoven Cyclus. In de pauze zang door het Don-Kozakken koor.1015 Nieuwberichten van het Persbureau Vaz Dias. 1030 Gramofoonmuziek. 11 uur Aansl. met het Kurhaus te Scheveningen, dansmuziek. BRUSSEL 590 M. 130 uur Gramofoonplaten- concert. 530 concert door het symphonle- orkest o 1 v Jean Kumps. 6 50 Gramofoon- platenconcert. 7.40 idem. 830 Concert door het Radlo-orkest o 1 v Franz André. 920 Oon - eert door het Radlo-orkest o 1 v Franz André- 10.30 Gramofoonplatenconcert. KALUNDBOR'G 1153 M. 330 u Concert door het Omroeporkest o 1 v Launy Grftndahl. 8 20 Russische muziek door het Omroeporkest, o 1 v Emil Reesen. 1055 Kamer muziek. 1125 Dansmuizek. BERLIJN 418 M. 450 ilur Concert door het Kamersymphonieorkest o 1 v Edward Fendler; 6.35 populair concert. HAMBURG 372 M. 1 35 Gramofoonmuziek. 2.30 idem. 450 Concert. 1115 Dultsche Dansmuziek door het Noragorkest o 1 v Adolf Becker. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1835 M. 220 Gra- mofoonmulzek 45) concert. LANGENBERG 472 M. 1.10 uur Concert O 1 v Wolf.530 Vesperconcert o 1 v Wolf.j,10-55 Symphoniecrkest door het orkest van* den Westdultachen omroep. DA VENTRY 1554 M. 1230 uur Concert— 120 idem. 435 B.B.C dansorkest 1105 BBC- dansórkest o 1 v Henry Hall. PARUS EIFFEL 1446 M. 850 M. Gramofoon- muziek. PARUS R 1725 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 1250 idem. MILAAN 331 M. 8.50 ,,D grillo del focolare”, opera in drie acten. ROME 441 M. 9.05 Gevarieerd concert, orkest en solisten. WEENEN 517 M. 10 35 Populair concert door het Karl Eisele orkest. WARSCHAU 1411 M. 530 concert door het Phllharmonle jorkest van Warschau oJ.v. St. Nawoot; 11.10 dansmuziek. BAROMÜNSTER 460 M. 8.20 Radlokwartet speelt Hongaarsche composities. 10.05 Vocaal concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ma^ f^eenoodg7nr f750.- f250.- X^t f 125.-f 50.-^ f40.- zich daardoor laten Er is boven een zolder, waar Je Je jajxin- nen kunt ophangen. Maar nu moet Je iets ge bruiken, want op Donderdag dineeren we eerst om acht uur. Mama beweert dat Je er al tüd uitziet of Je uit een doosje komt, en daar om kun je wel thee gaan drinken of chocolade beneden met de anderen. Marie-Claire gevoelde zich meer en meer ge kwetst. Neen, Josette, ik voel niet den minsten lust ze allen, te midden van vreemden weer te zien en ik heb heelmaal geen honger Nu nog mooier. Maar komaan, ik zal Em ma zeggen de chocolade boven te brengen. Je een costuum aanmeten van honderd vyf twintig gulden. Op z’n terugweg naar huis kocht hy nog een hoed van twaalf gulden en een paar schoenen, dat hem dertig gulden kost te, daar hy er tocH in alle opzichten goed en chique wilde uitzien. ..Beste Amalia” zei mijnheer van Pappel na het middageten. ,4k vind, dat ik wel eens een nieuwe schryftafel en stoel mag hebben. De tafel is al zoo oud en een eikenhouten bureau- minlstre staat veel beter.... ik kan toch met een briljant van tien duizend gulden moeilük aan zoo’n vervallen tafel zitten: ik heb eens nagerekend en het géit.... Je hebt zeker aan een of ander papiertje iets extra's verdiend? Want na die klappen met de Russen moeten we het zuinig aanleggen, dat weet Je zelf ook....» .Ja, ja, maar ik heb een Amerlkaantje ver kocht. De koers was twintig hooger." En inderdaad, eenlge dagen later werd er een nieuw eikenhouten bureau-minlstre gekocht, een dure kantoorstoel en ook maar een nieuw kleed in de huiskamer, want de gaten er in waren haast niet meer te stoppen. Hierbü bleef het voor drie weken. Daarna moest mevrouw van Pappel nieuwe kleeren hebben, want, om zoo eenvoudigjes naast haar man te loopen. hy in z’n nieuw en prachtig costuum met de fonke lende dasspeld, vond ze wel een beetje .shoc king.” „Het góAt,” meende de heer van Pappel luch tig. want ook hü was van zins nog andere din gen te koopen en wilde z’n vrouw daarvoor winnen. „Onze papieren loopen prachtig op, we behoeven geen zorgen te hebben Toen mevrouw eenlge dagen later haar nieu we costuum thuis kreeg, meende haar min dat het oogenblik gekomen was, om met s’n wenschen voor den dag te kennen. ,KÜk eens Amalia, ik vind dat het ameuble ment in de huiskamer bü ons niet meer past, hoe dacht Je over een nieuw? Als de menschen i mü zien met zoo’n- prachtige dasspeld en zulk armzalig meubilairt Enfin, na eenig heen en weer spreken, werd daartoe besloten. De dasspeld was niet alleen oorzaak, dat de heer en mevrouw van Pappel kochten, wat er „beter” bükwam; ze had ten ge volge, dat de geheele levensstandaard zóó werd opgevoerd, zooals paste bü den drager van een briljant van tien duizend gulden. De heer en mevrouw van Pappel begonnen met dineetjes te geven en vervolgens partytjes, omdat de bril janten dasspeld in 1 avondlicht zoo heerlijke vonken schootDe opera en de schouwburg wer den bezocht, een abonnement op het Kurhaus genomen en in 't middaguur frequenteerden de van Pappels de fünste lunchrooms en restau rants.” „We kunnen” zoo sprak mevrouw op zekeren dag. ,;eigenlük niet langer meer in de van Ga lenstraat wonen. De buurt is wel netjes maar ja, het Bezuidenhout is sjleker. ,Je hebt geiyk,” meende münheer van Pap pel. „ook ik heb daaraan reeds meermalen ge dacht. Ik zal er met den makelaar over spre ken." Geen week later was er met den makelaar over gesproken endrie maanden later be trok het echtpaar van Pappel een prachtig en duur huis aan 't Bezuidenhout. Maar toen kwam plotseling de catastrophe. Mijnheer van Pappel kreeg bezoek van zün notaris. Deze deelde hem mede, dat nu zoowat alle geld opgenomen was; en daar verschillenda papiertjes wat gedaald waren, moest hü sup- pleeren. anderszou alles verkoqbt worden Münheer van Pappel begon toen te denken aan de dasspeldmaar het idee deed hem toch schrikken. De briljant was nog niet ril eigendommet een ernstig gelaat sprak hü er met z’n vrouw over. Deze was door het luxe leventje verwend en roerde, ofschoon met een blik van „we mogen het niet,” eveneens de das speld aan ,4a.... tien duizend gulden zou genoeg zün, ....maar als de eigenaar komt....”. En inderdaad een paar dagen later kwam de eigenaar. „Ik heb lang gewacht den steen terug te ha len. ziet u, want.... ik beschouw den briljant als een steen die ongeluk aanbrengt. Sinds vijf jaren was hü in m’n bezit en hü verleidde mij tot steeds grooter uitgaven.... In den beginne was ik blü hem verloren te hebben, maar het is een familiestuk en daarom wil ik bet er nog eens mee probeeren” sprak de verliezer van den schitterenden briljant. En toen een paar weken later het echtpaar van Pappel zeer bescheiden wonen ging op een boven-étage in een zeer afgelegen straat, be aamden zü, dat de briljant een steen was, die werkelük een ongelukssteen kon genoemd wor den. Drie weken later zei de heer van Pappel tot z’n vrouw: „op de advertentie is niemand ge komen, ook op het politiebureau hééft de eige naar zich niet aangemeld. Tegenwoordig schü- nen er menschen te zün, die tien duizend gul den kunnen verliezen zonder het te bemerken.” „O, ik wou.” sprak mevrouw, ,4k wou, dat de eigenaar nooit kwam.... dan is de speld van jou, niet*waar?” „Ja, in dat geval wordt ze van mü-... Wat zou je er van denken als ik hem nu eens zelf ging dragen? Begrijp me goed, als de eigent-ar zich aanmeldt, krügt hü haar direct terug; ik bedoel alleen maar dragen. Of ik ze nu in mün kast leg of in m’n das steek, dat is toch pre cies eender „Natuurlijk, en wat zal je een bekyks hebben met zoo’n steenallen zullen ze Je voor zeer rük houden en benüden.... je behoeft natuur lük niet te zeggen, dat ze niet van jou is. Daar moet je niet over spreken. Anders komt de een of andere liefhebber nog beweren, dat ze van hem is.” „Natuurlük, dat behoeft niet gezegd te wor den.” En münheer vanPapel ging naar z’n bureau, haalde met bevende vingers de speld uit het laad je en stak haar voor den spiegel zeer voor zichtig in z’n das. ..O, ze staat Je prachtig,” zet mevrouw, „beel dig.... wat een rijkdom en glans.” Ja. wat een schittering.ze staat rük.” Natuurlük gingen münheer en mevrouw van Pappel nu direct een wandelingetje maken en door de straten gaande, meenden ze dat iedere voorbüganger naar de, speld keek en zóó zag, dat ze tien duizend gulden waard was, alsof het er met een papiertje bügespeld hing. „Kük eens,” sprak münheer van Pappel, ter- wül hü voor een modewinkel bleef staan, „op die bruine das moet de steen prachtig uitkornen. dunkt me zooeen mooie kleur van das. Ze stapten den winkel binnen en kochten de das voor zes gulden vüftig. En mevrouw zei zeer duideiyk, toen de Juffrouw ook andere nou- veauté’s wilde laten zien, dat alleen op die das de „briljant” schitterend uitkwam. Den volgenden dag toen münheer van Pappel alleen z’n middagwandelingetje maakte, zag hü in T Noordelnde prachtige stoffen voor een kostuum. Het kwam hem zoo voor, dat z’n ge wone daagsche pak niet stond bü een das van zes vijftig en een kostbare briljant. Hü stapte den winkel binnen en het zich, ras besloten. En Jsap ging naar de fabriek toe en kroop door den schoorsteen die wel vüftig meter hoog was. naar binnen. Heel den dag kroop ie van de eene zaal In de andere en toen le 's avonds naar den kor* terug ging wist le precies hoe hij boenwas zou kunnen maken. HU vertelde bet alleen aan zün vrouw en gelukkig was ze dezen keer niet kwaad op hem. „Eerst smelt ik de raten,” vertelde Jaap, „en dan doe ik er terpentün bü- Dat Is vocht wat In boomen zit.” Mevrouw de Ble maakte nu zeU de was vloeibaar en Jaap deed er terpentijn by. „Als dat k’car Is.” zei Jaap lachend. ,z»l Ik In heel bet bUonland beroemd WJn." p E r c d z e t e t <3 O C b E a C 1 D L I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6