PROVINCIAAL NIEUWS Loting den dienstplicht voor MARKTEN FIMMEN EN DE O. S. P. DONDERDAG 16 JUNI VEIL1NG-OVER2ICHT NIEUWE P.E.N. CENTRALE TEXEL BLOKKER VENHUIZEN nd HEILOO <L HOEF EGMOND DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN OP VRIJDAG 17 JUNI ’T DRAMA TE MOORDRECHT ZIJPE Rouwmoedige bekentenis Eenvoudige gebeurtenis M.KATER alkmaar i-riENTav BRANDSTOFFEN? ,W« V B' HEM EGMOND a. d. HOEF Af getreden al* voorzitter Heden in gebruik genomen de Gte- de Dit O. Alhier zijn nog J. Vergoeding bijzondere scholen in- doch zeer welkom la. Wie ig de laatste? BFJ a te Ie De lotingscommissie At- en overschrijvingen Commissie van Toezicht op het L o. Verkoop bouwterrein l 1 Over Mei ia de waarde net driekwart verminderd Hoe in de Ridderzaal te Gravenhage het lot beslist bestaat uit mr. R. W. ,J. C. de Menthon Bake, Raadsheer in den Hoogen Raad. met gemeenten. 200 Ingeschreve- n voor de loting den san. de ook raar mb- ver een doelpunt ohoudbaar. 0—1. Even hierna is het rast. Na de rust speelt Z. beter dan E. Ook E. tracht eens door te breken, maar de aanvallen zijn niet zoo goed opgezet als voor de rust en Je achterhoede van Z. zuivert met vere trap pen het terrein. De mlddenllnie van Ezet haar voorhoede aan het werk en weet het spel te verplaatsen, de bal komt in een kluwe van spelers en de links binnen geeft onverwachts een hard schot dat doel treft. 0—2. den and Jeu Klit bei lei rii ld u ra as M r de tn n It m In er Feestvergadering RK. Vrouwenbond. Vrouwenbond bestond 12S Jaar aven eller, f U van eller, ƒ10. a: n rt- ie er ht «r te ar nu ter. eei m rei l o I 8 cht op te- ten leur oon- »kje, nde lln- i. «e- laart lade wln- h« ssen. ge oer. len. rat hte er or >rt ei Tegen de moeder het maximum a geëigcht Voetbalprogramma. Zondag 19 Juni speelt Woudla I tegen de Blokkers I op het terrein te Blokker een vriendschappelljken wedstrijd. De jun. a spelen tegen St. George b (Spierdijk) een match om een zilveren lauwertak. Elk jaar heeft een gebeurtenis plaats, waarbij de belangen van duizenden personen betrokken zijn en die sinds 1929 tevens belangwekkend is wegens haar eenvoud. Dit geldt de loting voor den dienstplicht. Vroeger duurde het elk jaar enkele weken, voordat de loting «voor alle ge meenten weer achter den rug was, en gedurende die weken reisden eenlge autoriteiten het land door, om vandaag hier en morgen daar de trekking te doen geschieden. Tegenwoordig werk één enkele commissie voor het geheele land slechts anderhalven dag, op zijn hoogst twee dagen, aan de voorbereiding: het contro leerden van de noodlge lotingsblljetten enz., en de loting zelf, welke op een volgenden dag wordt gehouden, duurt gewoonlijk nog geen half uur. Voetbal Dinsdagavond speelden op het Zeevogelsterrein, alhier, Zeevogels I van Eg- mond-Blnnen tegen E. S. V. L Egmond-Bin- nen. Bij een aanval van Z. schiet de mldVoor op doel, maar de keeper redt. Ook E. gaat er mooi comblneerend van door, de linksbinnen komt vrij en geeft een vliegend schot op doel>(maar ook dee keeper is van het goede hout gesne den, hij redt schitterend. Bij een moolen aanvat doelpunt Z., maar de scheidsrechter annuleert dit doelpunt wegens buitenspel. Belde partijen geven elkaar niets toe en itten vinnig op den bal. Weer volgt een mooie aanval van E., de midvoor geeft af aan den linksbinnen en deze Het spreekt vanzelf, dat het een toeval zou zijn, indien in een gemeente een ingeschrevene van de nieuwe lichting zou zijn met precies denzelfden naam en ook met denzelfden ge boortedatum (zonder jaartal) als dien van den door het lot aangewezen Ingeschrevene van een vroegere lichting. Is dit niet het geval, dan valt lotlngsnummer één ten deel aan dengene wiens naam naar alphabetlsche volgorde aan de beurt is. Postdienst. In depostdienst op Texel is een groote vermindering gekomen. Niet alleen wordt de post, behalve te Den Burg, slechts éénmaal per dag besteld (tn de kom van den Burg 2 maal) doch ook het postkantoor en de zullen vanaf 20 Juni as. veel minder tijd open gestald worden, dan tot nu toe. Te Den Burg, waar het kantoor van 8 uur v.m. tot des avonds 7.30 uur aanhoudend was opengesteld, zal dit nu gesloten zijn van 1 tot 2 uur njn. en van 3 tot 6 ur nm., terwijl na 7 uur geen ge legenheid meer bestaat te telegrafeeren of postzaken af te doen. Het telefoonkantoor blijft echter van ’s morgens 8 uur tot des avonds 9 uur onafgebroken geopend. Het 3e elftal speelde thuis en werd door een tourclub met 42 geslagen. De Junioren wisten een overwinning te be halen op de Egzn. Boys met 80. De Jun. b. deelden met „Berdos” Jun. punten broederlijk 1—1. As. week speelt Zeevogels I tegen den ster ken eersten klasser AJ3.V. Dit belooft een mooie wedstrijd te worden. Afrekening R. K. jongensschool De ultkeerlng aan deze school had over de Jaren 1927. 1928 en 1929 reep, kunnen bedragen f 185133, f 2180.65, f 1943.10, totaal f 5975.08. De uitgaven hadden in werkelijkheid bedragen f 4965.17, op welk bedrag de afrekening werd vastgesteld. BROEK OP LANOENDUK, ISXJunl. 6500 K. G. Aardappelen. Schotsche Muizen 4.30— 5.50; Drielingen 3.40—4.60; Kleine 2 20—2.80; Kriel 1.30—1.50. HEILOO, 15 Juni. Exportveiling ,JBt. WU- llbrordus. Aardbeien, vroege 0.210.29; Dop erwten 0.120.15; Peulen 0.140.19; Tulnboonen 0.050.08; Dubbele stamslaboonen 0.300.38. al- per pond; Rabarber 0.250.40; Wortelen 0.90 1.20 per 10 boa; Spinazie 0.090.13 per K. Q.; Kropsla 0.802.70; Bloemkool. Ie soort 830 13.40; Idem, 2e soort 4.407.70 per 100 stuks: Postelein 0350.38 per 1st je; Asperges, dik wit Op voorstel van B en W. werd de vergoeding voor de bUz. scholen over 1929 vastgesteld als volgt: meisjesschool f 2469.42, jongensschool f 1943.10, alles berekend naar f 1234 per leer, llng. KorfbalwedstrUd. Dinsdagavond speelde Ro^a (Blokker) tegen D.OB. (Hoorn) een wed strijd op het terrein der Blokkers. Scheidsrech ter was de heer H. Verbeek. De spannende wedstrijd waarin vooral DOB. technisch in de meerderheid was, werd door deze club gewon nen met 72, waarvan 4 doelpunten van D.O.S. o.i. door onsportlviielt niet juist waren. De Roda-leden gaven menigmaal goed spel te zien. Voor deze match bestond veel belang stelling. Volgens de offlcieele opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te ’s-Graven- hage bedroeg de uitvoer van bloembollen over Mei 1932 138.516 K.G. ter waarde van f 57.690. Over Mei 1931 waren deze cijfers 246.563 K.G. voor* 202330. In de afgeloopen maand is dus de waarde van den uitvoer met drievierde gedaald I (In gewicht met 80 pCt. ongeveer). Van Januari tot Mei 1932 werd aan bloem bollen verkocht 3.082.693 K.G. ter waarde van 1328.991. Ook deze cijfers zijn sterk verminderd, want van Januari tot Mei 1931 bedroeg de uitvoer van bloembollen 4.446.792 K.G. ter waarde van f 4.149.040, een waardevermindering van 70 pCt Dat het In onze bloembollenstreek slecht gaat, is, met deze cijfers voor oogen wel te begrij pen. De talrijke invoerbelemmeringen in de verschillende landen hebben hun doel ten koste van dit specifiek Hollandsch bedrijf wel bereikt. Afgesloten. Het verdient opmerking dat de Sint Maartensweg van de Grootesloot tot den Ruigeweg tot nadere aankondiging voor bet verkeer met rij- en voertuigen is afgesloten. Goedgekeurd werden eenlge af- en overschrij vingen op de gemeenebegrootlng voor 1931. „De Zulderkogge” Hoewel men nog niet aan de aardappelcampagne is, worden er reeds heel wat vroege aardappelen ter markt gebracht. Het is te wenschen, dat vooral de eerste weken de prijzen niet te veel zullen dalen, de landbouwers kurinen dan van een behoorlijken prijs profiteeren, wat in dezen drukkenden tijd Zolder - Kogge. Bloemkool le soort 10.4D— 13.10; 2e soort ƒ.7—10-90; 3e soort 390—6.40; Sla 0.90—230; Peulen 29—33; Slaboonen 85.—; Tulnboonen 5.—; Wortelen 8.40— 1230; Schotsche gr. 235335; ld. kleine 235 —3 05; kriel 0.80—165 De 12J4 Jaar. Deze dag werd begonnen met een algemeene H. Com munie van de leden. Des avonds vergaderde de bond in het Patronaat De voorzitster, mej. TolKoomen, heette al len welkom, in het bijzonder den Zeereerw. heer pastoor, de Eerw. Zusters en mej. Bouwman Mej. Bouwman hield de feestrede waarna de Z Eerw. heer pastoor 'n felicitatie aan den Vrou wenbond uitsprak en woorden van dang richtte tot mej. Bouwman. Vervolgens nam de voor zitster het woord, en bedankte Z. Eerw. voor alles wat hij sedert de oprichting had gedaan voor den Bond, en memoreerde deze gebeurtenis. Verder deelde zij mede dat mej- BlomBesse- Ilng de eenigste was die sedert de oprichting In ’t bestuur zitting had, doch dat deze om gezond heidsredenen genoodzaakt was af te treden en haar taak aan mej. ChuckxSchaper had over- gedragen. WU wenschen haar beterschap. Ver volgens werd een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden voor de zlelerust der overleden leden. Door de meisjes der zangvereenlglng werden vervolgens eenlge liedjes ter afwisseling gezon gen. Daarna sloot de voorzitster, na woorden van dank te hebben uitgebracht aan allen, de vergadering met den Christelijken groet. I „Ofschoon ik van het begin af, mondeling zoowel als schriftelijk door middel van de peu, heb verklaard, dat ik het voorzltter- scffltp slechts provisorisch op mij zou kun nen nemen daar mijn werkzaamheden voor de I.TJ. het onmogelijk maakten, mij duurzaam op een verantwoordelijke plaats met de Hollandsche beweging bezig te hou den, geef Ik onomwonden toe, dat het aan vaarden van dezen post voor Iemand, die een functie bekleedt als ik In de Interna tionale, een ernstige fout was. Ik zie In, dat dit een misstap was, ge heel afgezien daarvan, dat Ik mij, wegens mijn sterk In beslag genomen zijn in de I.TJ'.f om de nieuwe partij nog In het minst niet heb kunnen bekommeren. Ik dus een verantwoordelijkheid voor haar leiding draag, zonder daaraan practisch op eenlger- lel wijze te hebben deelgenomen, een mis stap echter ook In zooverre, als ik naast mijn functie als secretaris van de I.TJ". het ambt van een, zij het ook slechts proviso risch, voorzitterschap van een nieuwe par tij bekleed, wat binnen en bulten de I.TJ1. verwarrend en derhalve schadelijk werken moet. Op grond van dit Inzicht heb Ik de nood zakelijke consequentie getrokken en .heb op 4 Mei het voorzitterschap der nieuwe partij neergelegd, zooals Ik mij ook overi gens van iedere deelname in de leiding zal onthouden. Verder zal Ik, zoolang ik se cretaris van de I.TJ. ben, er zorg voor dragen, dat Ik voortaan op geenerlel wijze als lid van de nieuwe partij op den voor grond treed.” In de Weeskamer Dit jaar heeft de loting plaats op Vrijdag 17 Juni is, 's namiddags om 2 uur. Het voor bereidende werk is dan natuurlijk al afge loopen. De loting wordt In het openbaar gehouden tn de Weeskamer, Binnenhof 8, te ’s Gravenhage Deze Weeskamer Is één van de vertrekken van het gebouw, algemeen bekend als „de Ridder zaal". De Ingang is aan de zijde van de Hof straat. In de Weeskamer Is een groote ruimte voor het publiek. In vorige jaren hebben tel kens vele zoowel vrouwelijke als mannelijke be langstellenden het werk der loting gadege slagen. De loting, welke thans zal warden gehouden dient voor de lichting 1934, waartoe komen te behooren de mannelijke personen, voor het meerendeel geboren in 1914. Dezen worden in het algemeen in Januari 1933 voor den dienst plicht Ingeschreven. Men ziet bij de loting een groote draaibare bus of trommel, waarin de-commissie evenveel biljetten heeft gedaan als er personen Inge schreven staan in het Amsterdamsche register van een daarvoor aangewezen vroegere lich ting. Het register, dat dit jaar daarvoor dienst doet en dat bij de loting aanwezig Is, telt een kleine 6500 Ingeschrevenen. Van elk dezer In geschrevenen Is het volgnummer op een der biljetten vermeld. Eén nummer getrokken Nadat dé biljetten ten aanachouwe van tiet publiek ter dege dooreengeschud zijn, wordt één van deze biljetten getrokken. Het nummer, dat op het getrokken biljet voorkomt, wordt ver volgens opgezocht in het register om te zien welke naam en geboortedatum bij dit nummer vermeld staan. Deze naam eh geboortedatum geven voor- alle gemeenten aan, 'wie het eerst voor bestemming* tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komt, en verder komen daarvoor aan de beurj degenen, wier namen alphabetlscb op den zijne volgen. Zijn er nog niet genoeg als men aan het einde van de letter Z ge komen is. dan gaat men van de Z.over op de letter A en zoo verder, totdat het noodlge getal compleet la. B. en W. stelden voor aan den heer T. Helder een stuk bouwterrein te verkoopen, groot totaal 302.40 vlerk, meter, gelegen ten Oosten van den Oostelijken verbindingsweg met Tuindorp, tegen den prijs van 350 per vlerk, meter. Deheer Kostelijk kon zich met het voorstel vereenigen, als er maar een ander huis op het terrein werd gebouwd en niet soo’n kippenhok als het bouwplan thans aangeeft. Als met een dergelijk buis op dat terrein begonnen wordt, is het heele stuk verknoeid. De voorzitter merkte op. dat de architect Zwlers voor de gemeente plannen heeft opge maakt voor gebouwen op het bedoelde terrein en dat die vrijwel overeenkomen met wat de heer Helder nu wil doen bouwen. De heer Kostelijk: Ja, dat was voor goed koops woningen. Maar als de bouwspeculanten hun belangen goed begrijpen, zullen zjj op dat stuk bouwgrond betere woningen zetten, die ze veel gemakkelijker kwijt worden. In het alge meen zou spr. B. en W. willen aanraden den grond maar zoo spoedig mogelijk te verkoopen. desnoods tegen lageren prijs, dan zijn we eraf en voorkomt men, dat er in elke raadsvergade ring een punt als het onderhavige moet worden besproken. De heer Greeuw beval aan het heele terrein te verkavelen en dan aan te geven wat soort woningen er gebouwd moeten worden. De heer Kostelijk stelde voor den heer Helder te verzoeken een andere teekenlng voor een grooter huls In te leveren, welk voorstel ge steund werd door dr. Bamhoom Dit voorstel werd na eenlge discussie z. h. s. aangenomen. Als een punt, dat niet op de agenda vermeld was. stelden B. en W. voor aan den heer Kaan dorp een strook -Tond te verkoopen ten Zuiden van den nieuwen weg, voor het bouwen van een dubbel woonhuis, zooals reeds eerder in den Raad was besproken. Men had toen geen zeker heid omtrent de houding van den Waterstaat. Hierna sluiting. De nieuwe centrale van het Provinciaal Elec- risch Net te IJmulden Is heden officieel In lebrulk genomen. O. m. werd het woord gevoerd door Minister g p. J. Reymer en den Commissaris der Ko- jingin in de provincie Noord-Holland, Jhr. mr. ir. A Röell. sitter; M. Belzer, Luitei van het Hoog Militair Gen tweede voor de voor- )t-Generaal, Lid itshof. plaatsver vangend voorzitter en Th. Sanders, direc teur van de Staatsloterij. Plaatsvervangende leden zijn: mr. J. van Heerde, Administrateur, Chef van de afdeellng Militaire Zaken ter gemeentesecretarie van Amsterdam, J. G. Leverland; Luitenant-Gene- raal-tlt. b.d., en mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van den Gemeenteraad van Rotterdam. Secretaris is J. A. L. Vervloei, administratie* I ambtenaar le klasse bij de Staatsloterij; ad- I junct-secretaris V. H. Laforét, hoofdcommies bij het Departement van Defensie. BEEMSTER, 13 Juni 1933 Hoewel de aanvoeren, btj de vorige week ver geleken, iets terugliepen, was toch het sterkst aangeboden artikel nog' weer de sla. De dag- aanvoeren beliepen gemiddeld zoo n flinke 50.009 kroppen. Dooreengenomen was de vraag behoorlijk: den laatsten dag zelfs heel goed. Vooral de beste kwaliteit was uitstekend te plaatsen, hoewel ook van de mindere kwaliteit niets onverkocht bleef, al werd dan ook soms niet of weinig meer dan de minimumprijs uit gekeerd. Nu is het echter wel zoo, dat practisch gesproken de minimumprijs vrijwel gelijk staat met ..waardeloos", want voor den tuinder blijft daar meestal niets, of zoo goed als niets van over na aftrek van vervoerkosten en kosten van het fust. Vrij zeker was de totale opbrengst er eigenlijk mee gebaat als die mindere kwaliteit niet werd aangeboden, want het is niet twlJfel- achtlg dat het minderwaardige de betere kwa liteit beconcurreert. Het is voor den tuinder on getwijfeld nuttig hieraan aandacht te schenken, wat evenwel niet wegneemt, dat de praktijk reeds heeft geleerd, dat de oplossing om hier toe te geraken verschillende moeilijkheden mee brengt. Bij een hoogsten prijs van 2.80 zouden wij den laatsten dag als mlddenprijs voor goede kwaliteit 1.50 4 2.willen noemen. De beide dagen daarvoor was de noteering gemiddeld een halven gulden per 100 kroppen lager. Inmiddels raakt het met de vroege sla nu spoedig gedaan, ronder evenwel een bepaald gunstlgen Indruk achter te laten, waartoe ongetwijfeld vooral ook de luis he^ft bijgedragen. Bij beperkten aanvoer was andijvie voor een matig prijsje nog wel te plaatsen, al Met In ‘de meeste gevallen de kwaliteit nogal te wenschen over. Naar kwaliteit zagen wjj prijzen uitleggen van 15 cent tot 65 ct. per kist van 4 kg. Bij statlonnalre aanvoeren vond bloemkool vrij geregeld een heel goede markt, hoewel de laat ste dagen het prijsniveau dan wel wat lager kwam. Liep voor enkele dagen terug de hoogste noteering voor extra nog tot 36.bij een mid- denprijs voor goede eerste soort van 18.t ditmaal was dit respectievelijk f 26. Achtergelaten rijwielen. sanweslg twee rijwielen, welke bij de kermis lijn achtergelaten. Inlichtingen worden ver- itrekt door de Rijkspolitie te Hem. oordeel geweest dat een schoolhoofd In de com missie goed op zijn plaats zou zijn, en spr. was dit met hem eens. Tegenover de bewering, dat de wet eetr dergelijke aanwijzing niet zou toe staan, stelde spr. art. 184 der wet op het l.o. en de meenlng van den inspecteur, den heer Rahder te Alkmaar, die ook van oordeel was dat een hoofd eener school niet wordt uitge sloten. De voorzitter zei, dat de commissie deze kwestie ook onder het oog heeft gezien, maar zich houdt aan de meenlng van haar voorzit ter, den heer Brommer, een onderwijsman, die het onjuist achtte als een schoolhoofd op eigen school toezicht zou moeten houden. Neen, neen, zei de heer Bamhoom, de onder- wjjzers-leden der commissie houden zich niet bezig met schoolbezoek. Overigens zei spr., dat de heer Grcuter, de aanbevolen onderwijzer, niet In de gemeente woont, en Is dit wel juist? De wet spreekt van „overige meerderjarige Inwoners.” De heeren Kostelijk en Vahl vonden de rede- neering van den heer Brommer wel logisch, ofschoon eerstgenoemde wel bezwaar had tegen den heer Greater, omdat die niet In het dorp woont Spr. zou de aanbeveling liever willen terugzenden. De voorzitter merkte nog op, dat mej. zen evenmin Ingezetene Is. Eindelijk werd gestemd, met den uitslag dat in de eerste vacature met vier stemmen werd gekozen de beer Tamla. De heer Greuter kreeg drie stemmen, terwijl er voorts drie ongeldig waren. In de andere vacature werd na twee stemmingen gekozen mevr. Kuiper met 9 stem men; bi| de eerste stemming hadden beide can- dldaten evenveel stemmen. Welke naam In elke gemeente de laatste zal zijn, die in de bestemming tot gewoon dienst plichtige wordt-betrokken, kan eerst ruim een jaar later wortSn uitgemaakt, als het verleenen van vrijstelling wegens broederdlenst en de keuring zijn afgeloopen. Dat de loting zoo vroeg plaats heeft, houdt verband met de voor oefeningen. Voor sommigen blijft er na de loting nog gerulmten tijd onzekerheid, maar veel grooter is het aantal van hen, die dadelijk na de loting er wel op kunnen rekenen, dat zij zullen moeten dienen. Wie verwachten kan, dat hij vrij zal zijn, kan zich de moeite van het vooroefenen sparen. De anderen daarentegen weten voor het meerendeel, dat zij in geval van deelneming aan de vooroefeningen geen overbodig werk doen. Verleden jaar wees het getrokken nummer den naam aan van Boele. Jan Rudolph Maria. Het gros van degenen,- wier naam In het alpha- betlsch register een gelijke of een lagere plaaU krijgt, kon verwachten, dat zU in de termen zouden vallen om tot gewoon dienstplichtige bestemd te warden, voor zoover ze niet te voren vrijgesteld, afgekeurd of uitgesloten zouden worden. Degenen, die vrijloten, zoeke men onder de genen, wier namen alphabetlscb aan den door de loting aangewezen naam voorafgaan. En hoe dichter deze namen bij den geloten naam lig gen, des te grooter de kans op vrijloten. Zoo was het bijvoorbeeld het vorig jaar voor de genen, die Bik, Baars, Azjjnman enz. heeten zoo goed als zeker, dat zij niet tot dienst als gewoon dienstplichtige geroepen zouden wor den. En wel het allergrootste was deze kans voor hem, die b|Jvt Boele. Jacob heet. Het percentage, dat vrjjloot, hangt af van verschillende factoren: de getallen inge schrevenen, vrijgestelden, afgekeurden enz. en de grootte van de lichting. m.a.w. het getal tot gewoon dienstplichtige te bestemmen dienst plichtigen. De laatste jaren lootten er zoowat 12 5 14 pCt. vrij. Dit strekt zich gemiddeld uit over 3 li 4 letters. Kleine gemeenten zijn met betrekking tot de loting met andere tot een groep vereenlgd. Dit Is In het algemeen het ge va waar per lichting minder dai tién zijn. Zoo’n groep wordt i als één gemeente beschouwd. Verbetertog van wegen in verband met werkverruiming De voorzitter deelde mede, dat de commissie van bijstand voor de wegen In verband met het gesprokene in de vorige raadsvergadering naar objecten voor werkverruiming had uitgezien en deze had gevonden In verbetering van den Hol- leweg en den Nic. Beetsweg. Met eerstgenoem- den weg was Inmiddels reeds aangevangen, om dat daarvoor niet behoefde te worden gewacht materialen en onmlddellljke voorziening in de werkloosheid noodlg was. B. en W. hadden dit op zich genomen, hoewel de raad nog geen gelden er voor had gevoteerd, zij vertrouwden daarmee te hebben gehandeld in den geest van den raad. Ten aanzien van den Holleweg stel den B en W. nog voor om van de heeren J. Rus, C. Krult en G Bruin strookjes grond aan te köopen voor verbreedlng. De eigenaren zijn tot afstand bereid, mits de gemeente een hek als perceelsafscbeidlng plaatst. Na afwerking van den Holleweg zal aan den Nlc. Beetsweg worden begonnen, voor verbete ring waarvan de heer Bouwman verschillende ontwerpen heeft gemaakt. De genoemde com missie heeft het goedkoopste gekozen en hoopt door uitvoering in eigen beheer nog bezuini ging te kunnen bereiken. Omdat nog geen nadere beslissing door den raads is genomen, is voortgegaan met het uit betalen van 40 cent plus toeslag voor kinderen plus Idem voor georganiseerden. Op een en ander vroegen B. en W. de goedkeuring van den raad. De heer Greeuw juichte het toe, dat met het werk is aangevangen, maar vond het loon te laag. Er werken bonafide arbeiders en dezen had men het in de vrije bedrijf geldende loon moeten betalen, dat 62 cent bedraagt, dus niet zoo heel veel meer dan nu, gegeven wordt. Met het loon van nu komt men In concurrentie met het vrije bedrijf en steunt men de alom gedane pogingen om de loonen omlaag te drukken. Voor menschen die den heelen winter van den „steun” hebben moeten Igven en om de twee weken nog een week moeten wachten op werk bij de werkverschaffing, is een loon van 62 cent zeker niet te hoog. De heer Kostelijk betoogde, dat het nu on dernomen werk niet anders is dan een ver vroegde uitvoering, waaraan hij zeker niet had willen meewerken als de nood niet had gedron gen. Maar om daar nu 62 cent per uur voor te betalen, had volstrekt plet zijn Instemming. Deden we dat, dan zouden er de volgende week wel 150 werklooeen zijn, want In vele bedrijven In de gemeente wordt heel wat minder gegeven. Bovendien zal het voor de gemeente al moeilijk genoeg worden om te blijven betalen wat zij nu doet, men moet niet vergeten dat men be schikt over het geld van anderen. Wethouder Opdam wilde doorgaan als tot dusver totdat er een andere regeling wordt ge troffen. Er wordt thans nog flink loon gemaakt en als men bedenkt wat er voor gedaan moet worden, zegt men, dat het goed betaald wordt Als men bij bedoeld werk geen ijverige men schen krijgt, kan de gemeente het niet volhou- den. De beer Greeuw was overtuigd, dat de presta tie zal stijgen wanneer het contractloon wordt uitgekeerd. De beer Vahl begreep den heer Greeuw niet. Deze had gewenscht dat er werk zou worden gezocht en dat men niet maar „steun" gaf en nu er werk Is gevonden, is het weer niet goed. In het boeren- en tulndersbedrjjf worden lagere loonen gegeven dan de gemeente nu betaalt bjj de werkverruiming. De heer Greeuw zette hier tegenover dat het hier gaat over werk dat moest gebeuren, pro ductief werk dus, en daarvoor mag de gemeen te geen te laag loon betalen. De heer Kostelijk zei, dat de menschen, die ander werk willen, zich dienen op te geven aan de arbeidsbeurs, maar dat wordt door velen verzuimd. Spr. bracht een eeresaluut aan hen, die thans te werk zijn gesteld, zij werken goed. Zjj. die in den afgeloopen winter niet aldus deden, hebben zichzelf te verwijten, dat zjj thans niet aan het werk gesteld zijn. Er werd nog eenlgen tijd door de heeren Greeuw, Opdam en Kostelijk over deze zaak doorgepraat, totdat de voorzitter de discussies sloot, omdat men elkaar toch niet zou overtui gen en er bovendien egen den volgenden winter nog gelegenheid te over zou komen om de zaak der loonen ter sprake te brengen. De voorstellen van B. en W. werden hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Greeuw wenschte te worden beschouwd als tegen te hebben gestemd. Hij protesteerde nog tegen bet sluiten der debatten. 20.—. - - -;** en 14.4 16.Voor tweede soort werd vaak gemakkelijk f 8.5 10.gemaakt Sterk afwijkende kwaUteit kon meestal nog wel 4.A 5.besommen. Spinazie was zeer gevraagd en ging meestal voor hooge of zelfs luxe prijzen. Wij zagen zelfs nog tot 24 i 25 cent per kg. voor goede kwali teit betalen. Gering aanbod was aanleiding tot bovengenoemde prijzen. Als aanvulling op dit artikel zagen wjj nogal tamelijk wat sulkerspi- nazle (bletenblad) aangebbden. Hiervoor werd van 4 tot 13 cent per kg. betaald. Tamelijk ruim zagen wij wortelen aangeboden, waarvoor, al waren de prijzen dan wat lager, gemakkelijk koopers waren. Inplaats van 20.00 5 21.00 zagen wij thans 14.00 a 16.— per 100 bos betalen, met voor de dunnere bossen prijzen van f 8.00 A 10.00. Meerdere partijtjes peulen en doppers kwamen uit den hoek, waar voor veel animo bestond. Peulen prijsden van 44 tot 56 cent per kg. en doppers van 24 tot 42 cent. Den 13en waren deze artikelen vrijwel de helft lager In prijs. Postelein prijsde van 7 tot 14 cent per kg., al naar de kwaliteit. Enkele partijen Schotsche muizen gingen voor 11 tot 13 cent per kg. To maten A en B kwamen In den prijs van 15 tot 20 cent per kg., met prijzen voor C van 12 tot 16 cent. Met de rabarber wilde het zelfs bij kleinen aanvoer nog niet erg vlotten. Bij mlddenprijs van 2 4 3 cent, zagen wy als uitersten 1 en 6 cent per bos. Enkele partijtjes sla en snUboonen gingen voor prijzen van 0.76 tot 1.12. In leidende soclaal-demokratlache kringen heeft men Bdo Flmmen aan het verstand gebracht, dat hij verkeerd gehandeld heeft door bet voorzitterschap van de OBJ. op zich te nemen, terwijl hij toch secretaris van de Internat. Transportarb. Federatie Is. In verband daarmee heeft Flmmen nu In de soclaal-demokratlsche pers de volgende rouwmoedige bekentenis af gelegd: Als tweede verdachte In deze zaak stond nog voor de Utrechtsche Rechtbank de moeder terecht wie ten laste was gelegd: het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel subs, het plegen van handelingen zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. de Oreve requlsltor nemend, zag in deze vrouw een me deschuldige in dit mlshandelingsdrama. Spre ker achtte hier een zeer zware straf volkomen gerechtvaardigd en eischte het uiterste maxi mum n.l.: twee jaar en acht maanden gevan genisstraf. Mr. v. d. Waag bestreed de opinie van den Officier als zou de vrouw ook schuldig zijn en pleitte vrijspraak en vroeg de onmiddellijke In vrijheidstelling welk verzoek geweigerd werd. Uitspraak over 14 dagen. 036—0.43; Idem, dik blauw 031—032; Idem, dun wit 0.090.16; Idem, dun blauw 0.060.08, alles per bos. BOVENKARSPEL (Station). Mavktbericht ..De Tuinbouw". Aangevoerd 138 balen aard appelen. Prijzen: groote muizen ƒ2.55—3.06; kleine muizen ƒ2.10—2 70; kriel ƒ1.20—1.65 per baal. 's-HERTOOENBOSCH. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd: 2660 stuks vee, waaronder 1135 stuks hoornvee, 1251 big gen, 38 zeugen, 166 schapen-lammeren en 70 kalveren. De prijzen waren als volgt: kalikoeien 160240. kalfvaarzen 140220, magere os sen en koelen ƒ110170 per stuk; vette ossen en koelen, le kwal. 2834 ct„ 2e kwal. 2631 ct. per pond; pinken 80160, zeugen 3560. biggen 713 p. week, schapen 1018. lam meren f 812 per stuk. Verdefe mededeellngen; groote aanvoer vet vee, prijzen iets gedrukt, kalikoeien en varkens stille handel, prijshoudend, magere ossen en koelen flauw, prijzen iets lager, biggen en vette varkens vlugge handel, hoogere prijzen, scha pen en lammeren als vorige week, afloop der markt flauw MEDEMBLIK. (Marktvereenlglng „St. Jo seph’’.) Aardappelen. Aangevoerd 450 baal. Prij zen: groote muizen ƒ2.603.10, kleine 1.60—230 per baal. VOLENDAM. Heden werden aan llng aangevoerd 407.285 eendeleren. prijs f 230 231; 1731 klpeleren, prijs /2.502.70 p. 100. ALKMAAR. Alkmaarsche Exportveiling. Aardappelen ƒ46 per 100 K.G.; aardbeien ƒ1311.53 per slof; andijvie ƒ2.60530 per 100 stuks; asperges ƒ41 per 100 bos; bloemkool le soort ƒ812; ld. 2e soort ƒ47; kropsla ƒ0.403.10; komkommers ƒ512; meloenen 53, alles per 100 stuks; postelein 1031 ct. per bakje; peulen 1017 ct per pond; rabar ber ƒ2—5; radijs f 1.50—3.10; selderie ƒ130 3.70 per 100 bos; spinazie ƒ0.421.06 per bak; snijboonen ƒ2137; dubbele spercieboo- nen ƒ2835; tulnboonen ƒ1214 per 100 pond; wortelen ƒ38 per 100 bos. BOVENKARSPEL. 15 Juni Aardappelen. Aangevoerd 3000 baat Aardappelen Schotse 235—3.06; Kleine* 1.90—3 06; Kriel 135—1.65 alles per baal. BEVERSVUKï 16 Juut RK. Coop. Tuln. dersvereenlging „Kennexnerland’’ Aardbeien per slof 11.60; Doppers 3032 ct.; Peu len 3032 ct„ Dikke boonen 42 ct., per Kg.; Sla 40—80 ct-. Postelein 25—35 ct.. Spinazie 030—130 per kist; Bloemkool 6—20 ct, Komkommers 410 ct. per stuk; Wortelen 16 —21 ct.. Rabarber 1—3J4 ct. Selderie 45 ct„ Pieterselie 56 ct. per bos; Aardappelen (muizen) 8 ct. per Kg.; Asperge le wit 34 42; Idem 2e wit 1524 et. Idem le blauw 28 28; Idem 2e blauw 1218 ct. per bos. ENKHUlyEN, 15 Juni. Bloemen: Irissen 2050 ct„ 'Ranonkels 2040 cent. Violieren f 1.10190, Anjers 2050 cent, Pyrethum 20 60 cent. Pioenen 13, Cententaire 2050 ct.. Anemonen 2050 cent. Delphinium 3090 ct. Kalserin 1.10—220. Butterfly 3, Hadly 2.10 —230, Columbia 1.20—2, Europa 1.00—130, LU. Teuefollum 1130 per 100 tak; LU. Candium 6.30. LU. Regale 1.703.10 per 100 kelken; snij boonen 54 ct.. slaboonen 5563 ct. per kg. V1 s c h. 15 Juni. Aangevoerd werden 28 vaartuigen met 5650 kg. ansjovis (96—490 kg.). Priji 9H—11 ct PURMEREND, 15 Juni. Schotsche muizen f 1.752.25 per zak (25 kg.); kleine idem 135 1.75 per 25 kg.); tulnboonenn 430 per 15 kg., eulen 113014 per 50 kg., doperwten 8.5013.50 per 50 kg.; aardbeien 2339 ct. per doosje kg.); komkommers 1—9 per 100; tomaten A 3034 per 100 kg.; tomaten C 26 per 100 kg.; tomaten Cc 20 per 100 kg.; bloemkool 2—9 per 100; spinazie 10—72 et. mand ((6 kg.); postelein 42—72 ct per kg.; sla 0.40—2.60 per 100 krop; andijvie 10—70 ct er kist; radijs 2.70 per 100 bos; peterselie f 3per 100 boe; rabarber 37 per 100 bos; wortelen 10—23 per 100 bos; sjalotten 1-302.60 per 100 bos; slaboonen 7882 ct per kg.; sujjboonen 47—56 ct. per kg. ENKHUIZEN. Vlsch. Aangevoerd werden 21 vaartuigen met 3227 K.G. Ansjovis (14487) prijs /0.06X—0.11. Aanbesteding. Te Den Burg is Dinsdag avond voor rekening van het R K Kerkbestuur aanbesteed, het afbreken van de bestaande en het bouwen van een nieuwe kosterswonlng naast de R.K. Kerk aldaar. Ingeschreven is als volgt: Timmerwerk: J. Smit ƒ842; Gebr. Schoen maker ,1183; J. Smit Cr, Burg, ,1099; J. W. Bakker 1400. Metselwerk: N. Graaf 11»£0; C. Keyzer 1523: T. Buisman 1545; Th. Witte 1726. Schilderwerk: Fa. Wéd. Z. Graaf ,432; Züm Pr. ,440. Loodgieterswerk: J. W. Praagman ƒ395. Electr. werk: J. Reü Mz. ƒ36. Smeedwerk: F. v„ Heerwaarden ƒ34.75. Perc. I, II en III zijn aan de laagste schrijvers gegund. Perc. IV, V en VI zijn aangehouden, i zullen vermoedelijk ook gegund worden. Personalia. De heer M. O. Beerllng, vo lontair ter secretarie dezer gemeente, is be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie vyi Oostzaan. Voetbal. Het eerste elftal speelde voor de nederlaagwedstrijden te Limmen en werd met een gevoelige nederlaag naar huis gestuurd. F-»- Evenzoo het 2e elftal, dat met 31 ’t onder spit moest delven. Kleuterbnis. Het “bestuur der vereenlglng „Trein 828” te Amsterdam heeft besloten tot den bouw van een kleuterhuls té Petten in deze gemeente. van de neeren Brommer en Keunlng was I bericht ingekomen, dat zij hunne benoeming I tot lid van de commissie van toezicht op het I L O. aannemen. I Naar aanleiding van het besluit der laatste I raadsvergadering Inzake het aantal verloven A I ingevolge art. 40 der drankwet, deelde de I mirfiater van binnenlandsche zaken mede, dat een verzoek als daar bedoeld, pas In 1933 aan I de Koningin kan worden gedaan. I Deze beide stukken werden voor kennls- I geving aangenomen. I Verder was nog ingekomen een motie van den I R. K. Volksbond afd. Helloo, d.d 18 Mei, waarin. I in verband met de besprekingen over werk- I loosheid en steunverleenlng, gehouden in de I raadsvergadering van 11 Mei, de houding van 1 de raadsmeerderheld werd betreurd. I De heer Greeuw merkte in verband hiermede I' op dat hij de teleurstelling van adressanten bogrijpeUjk vindt en nu hoopte, dat zij die niet I alleen in een motie maar ook In hun geheugen zillen vastleggen. I De heer Kostelijk vond deze opmerking niet I meer dan een gebaar. De raadsleden zitten er I ten dienste van het algemeen belang en spr I tag het bedoelde raadsbesluit wel ter dege als I «n belang voor allen. Waar het armbestuur I misschien wel eens wat te weinig heeft gege- I ven. heeft de commissie een wenk gegeven om I iets royaler te zijn. Men mag het den raad niet I aanwrijven, als er Iets meer had moeten worden I toegekend. Spr. vond het jammer, dat er alleen I een burgerlijk armbestuur is, dat over derge- lijke uitkeeringen heeft te beslissen, en geen andere instelling. I De heer Keesman meende, dat er in Helloo I best een Maatschappelijk Hulpbetoon kon wor- I den ingesteld, het laatste woord is daar ook nog I niet over gesproken. Wij kunnen er nooit mee accoord gaan, dat bonafide arbeiders naar het I B A. worden verwezen. Het blijkt wel, dat deze I gedachte ook meer en meer onder de R. K. arbeiders naar voren komt. I De Voorzitter was van meenlng. dat de. raad I op den weg gaat als nu weer de discussies over 1 steunverleenlng en werkverschaffing worden I heropend. De mededeellng der commissie over I te geringe ultkeerlng zijn onderzocht. Het I B A. meent, dat voldoende is toegestaan. er is I van belanghebbenden geen enkele klacht inge- I komen, men moet dus aannemen, dat zij tevre- I den zijn. Intusschen blijft het werk van het I B A. altijd menschenwerk, er zal dus wei eens I Wat a. «T)_ mankeren I De heer Kostelijk zou met eventueele beswaren I vachten tot de gister aangenomen nieuwe werk I wijze is ingevoerd en een week heeft gegol den. I De voorzitter vond, dat uit die nieuwe werk I wijze wel blijkt, dat het B. A. diligent is. I De heer Greeuwen was verheugd, dat er ver- I betering In zicht is. maar verbaasde zich er I over, dat het pijn, vier weken moest duren eer I het zoover was. Men had b.v. geen bonnenstel- I «el gewild en toch was het B. A. ermee be tonnen. I De heer Vahl verdedigde het B. A. ten aanzien I van de uitkeeringen. Er waren verschillende I formulieren onjuist Ingevuld en die moesten •11e worden nagegaan. I De heer Greeuw vond het geen wonder, dat de I formulieren niet werden begrepen door velen. I Men moest die noodlg vervangen door andere I De voorzitter merkte op, dat de raad daar I niet veel aan kan doen, zij berusten op de wet. I De heer Keesman vroeg nog of het zou helpen. I *ls Iemand, die niet tevreden is met de hem I verstrekte ultkeerlng. een klacht Indlent. I De voorzitter vermoedde van wel. als men ten minste kan aantoonen te weinig te hebben I ontvangen. I Overlvens merkte spr. op. dat er in den I afpeloopen winter tengevolge van onjuiste op- I gaven wel eens hier en daar te veel is ge- I steund, en dit is Jammer en mede oorzaak, dat we nu met steunverleenlng moesten ophouden. I Intusschen zullen we over een en ander tegen I den volgenden winter nog wel eens weer moeten I •Preken, want het laat zich niet aanzien, dat I ée werkloosheid dan voorbij zal zijn. I v Het schrijven van den R. K. Volksbond werd I ‘erna voor kennisgeving aangenomen. I TBn8»volge van het bedanken van mej. v. I n e^8n wegens gezondheidsredenen en den heer I omdat hjj geen kinderen meer op school I tk’ moesten er twee nieuwe leden worden I hti*11 voor comn’issle van toezicht op I lo- °e aanbeveling daarvoor luidde: vac.- I m Olezen: 1. de heer Greuter, 2. de heer I LZnCn’ vac-Rozlng: 1. mevr. v. Velzende I nf’»?: mcvr’ Kuiper—Ueftlng. I ju,»*1™” Barnhoom verbaasde zich erover dzt an der b^z- •obool, de heer Tamis, niet aanbeveling voorkomt. Deze was zelf van VERGADERING VAN DEN RAAD De gisteravond gehouden raadsvergadering werd niet bijgewoond door den heer Schuyt, die afwezig was met kennisgeving. Van de heeren Brommer en Keunlng

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3