LIKZOUT I I s B NIEUWE P.E.N.-CENTRALE N.V ALKMAAR JAN DE VRIES SC Ad Kleinere centrales leveren duurder stroom dan grootere GS VRIJDAG 17 JUNI VEILING-OVERZICHT Minister Reymer Het drama te Putbroek Veilings-overzicht Langendijk Het O.M. in hooger beroep r Faillissementen De gevaren der zee Jhr. mr. dr. A. Roell Geslaagd 35 Jaar Volksbonder De Streek Stedelyk Museum Opbrengst collecte Openstelling postkantoren Gevonden voorwerpen Het nieuwe Postkantoor 1.C PROVINCIAAL NIEUWS 1.0 w ZATERDAC-NUMMER Burgerlijke Stand Tien geboden voor baders en zwemmers Het overleden lid van Gedeputeer de Staten J. N. Hendrix Gedeputeerde Hendrix herdacht TOT 7 UUR AVONDS GEOPEND Carillonbeapeling <m bui dei bei BÜJ sta voc OCX ▼00 H KOI - tdf' Mr. P. J. Reymer, Minister van Waterstaat HOOGKARSPEL Alles wijst er op, dat Veisen, een voor de vestiging eener centrale gunstig ge legen plek, het middelpunt zal worden van groot-industrie. Vanaf deye stalen constructie heeft men een fraai gezicht op de nieuwe P.E.N. centrale te IJmuiden, die heden officieel in gebruik werd gesteld Been gebroken Kleine en groote hoeveelheden tegen uiterst lagen prijs Zaadmarkt - ALKMAAR - Telef. 324 Beverwijk BERGEN HOORN gewest. voor wat Gisteren werd de nieuwe centrale het van aantal wenken, _De Wan Q 3 Juli as. .op I g 3 1 verloskundige. spinazie werd - VOOR HET AANNE MEN VAN ADVER- TENTIEN VOOR HET 6 D> p 9 Naar men ons mededeelt, zal onze stadge noot de heer D. Vlaming op 27 Juni as. den dag herdenken, waarop hij sinds 35 jaar, dus nagenoeg vanal de oprichting hier ter plaat se. lid van den R. K. Volksbond is geweest. Nog steeds gaat zijn belangstelling hier naar uit. want ondanks zijn leeftijd hij wordt 24 as. tachtig jaar bezoekt hij trouw de J. M Woensdag slaagde aan de Unlversltelt te Am sterdam, vor het doctoraal examen in de Wis en Natuurkunde, onze oudstadgenoot de heer W. J. LUtjeharms. daarvoor in de voornaamste plaats hulde toe aan de Directie van bet bedrijf, in het bfjzondei aan den heer van Oldenborgh, die de onvolpre zen leider was. Het in bedrijf nemen der nieuwe centrale maakt een einde aan de periode, waarin bet PE N. practisch uitsluitend als distributle-be- drut optrad. Thans is ook een belangrijk op wek- bedrjjt aan zijn zorgen toevertrouwd. De taak en de verantwooidelijkheid van de leiding van het bedrijf zijn daarmede belangrijk in omvang toegenomen. Thans m het mij veroorloofd bet woord te verleenen aan onzen Directeur voor het geven eener korte ulteenzetang van hetgeen hier werd tot stand gebracht waarna ik Uwe Excellentie moge verzoeken tot de offideele ingebruikstel ling van de Centrale over te gaan. De beer Oldenborgh gaf hierop een korte uit eenzetting van hetgeen tot stand werd gebracht waarna in te Aan den heer P. A B. en W toestemming Heden Is de eenige uitdeellngslljst gedeponeerd inzake het faillissement van J. F. Schaaper te Hensbroek. met een ultkeering aan concurrente schuldeischers van 11,010 pCt. Mr Tl SCHOLTEN, Cur. Ki de ma 4e en V schik tot h tuin feit, i Arbel Ba te kc bijeei ven bln; K een ein< W’ scl Hl hart belai de li UJdei noot De PAS' mee* gelul moei den Al In Eerw dr. i BIEF HAA RIBI MAG LAPI LAPI CAH1 LAPI LAPI kOI.I BOV I* P. e van geoi —19 V< tijd K< den mog< geen eens HJkh scho voor adel' vue Wl terds Pro in 1 props legd bond Dez heer Zeerei Drleh „Het Spr drank De zijn dat o boude Kruis’ spreke Getrouwd: Johannes Kaltenbach en Veronica Hoogland; Harmen Schoonhoven en Trijntje Asjes; Jan Zijp en Jannetje Renooy. Pieter Koster en Martlena Winter; Jacob Slikker en Neeltje van Bodegraven. Geboren: Adrlanus Anthonis z van Willem Steeman en Catherine Dekker; Elisabeth Mar garetha Maria, dochter van Adrlanus Houten en Cornelia Netten. Overleden: Frans Oorver. 85 jaar; Jan Rijn- hart, 80 jaar; Maria Blokzijl, 28 jaar. Geslaagd Onze vroegers plaatsgenoote M. Slawik slaagde te Heerlen voor het diploma Lange alhier, is door verleend, Donderdags- avonds het Carillon van den Waagtoren te be spelen. A AU gehouden collecte voor het fonds ter on- •unlng van Invalide en behoeftige gepen- eerde militairen en schepelingen beeft racht de som van f 115-59)4. IS ONS KANTOOR De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor maakt bekend, dat de tijdelijke verplaat sing van den Post- en Telegraafdienst naar het voormalige Rijksopvoedlngsgestlcht. ingang Waaigat, nader is vastgesteld op Zaterdag 18 Juni ax. na afloop van den dienst. De brievenbus wordt dien dag te 22.5 uur ge sloten. De correspondentie kan. na genoemd tijdstip, worden gepost aan het nieuwe kantoor, rechts van den Ingang, of in de bybussen. gedenken, wat hij ten behoeve van de Pro vincie heeft gedaan, meer in het bijzonder, welk een geharnast strijder hij was voor de belangen der hem zoo na aan bet hart liggen de Provinciale Bedrijven en zeer speciaal hoe groot het aandeel is geweest, dat hij in de tot standkoming dezer centrale gehad heeft. Meer dan ergens anders is het hier de plaats en Is het thans het oogenblik ook tegenover zijn weduwe en zijn oudsten zoon, wier aan wezigheid spr. op bijzonderen prijs stelt, te ge tuigen van de groote waardeering zijner ver diensten en aan zijn nagedachtenis hulde te brengen. Dank zij de toewijding van vele anderen is in korteren tijd dan wij hadden durven hopen de Centrale verrezen en te werk gesteld Gaarne breng ik den dank der Provincie aan allen, die hunne beste krachten daartoe heb ben ingespannen. Een woord van bijzonderen dank mag zeker niet ontbreken aan de belde adviseurs, prof. Ir. A. J. ter Linden en Ir. A. H. van Rood en aan ds Directie van de Hoogovens voor de van haar tijdens den bouw In zoo ruime mate ondervon den medewerking. Doch indien het ten slotte is gelukt zonder ernstige schokken ot storingen het werk tot een goed einde te brengen en eene vruchtbare sa menwerking met de aannemers, hunne uitvoer ders én werklieden te bewerkstelligen, dan komt S-'-‘ Gedurende de maanden Juni, Juli en Augus tus zal het Stedelijk Museum (Ingang Bree- straat) op Vrijdagen van 9 uur tot had vier doorloopend geopend zijn. In verband met het vreemdelingenbezoek is het gewenscht gebleken voor het museum, dat anders tusschen 12 uur en 330 gesloten Is, de uren van openstelling uit te breiden. om zaken te doen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de meeste veilingen voor aardappelen nog niet geopend zijn en het aanbod in de provincie, nog gering is, viel de prijs die Maandag gemiddeld f 3 80 en Dinsdag f 3 30 was, danig tegen He- Om 11 uur ongeveer had Woensdagavond op t Kerkplein een aanrijding plaats tusschen den motorrijder, den heer W G. v. B., alhier, die, schen bewerken bij dezen prijs momenteel slechts drie kwartjes per roe. het is dus nu reeds al een wanhopige boelMen staat voor het dilemma: te rooien ver onder den productie prijs of het werk neer Xe leggen. Niemand kan echter beloven, dat het de volgende week beter is; de groote aan voeren van Itallaansche en Malta aardappelen zullen eerdaags wel sterk../.S verminderen omdat het seizoen daar afneemt, ook de groote voorraden oude aardappelen die momenteel de markt drukken ruimen op, maar straks is België klaar en onze eigen oogst wordt dagelijks grooter. Zeker is. dat de aanvoeren de eerstvolgende dagen sterk zullen verminderen en daardoor de prijs wel wat zal aantrekken. De toestand wordt er natuurlijk niet beter door, het is uitstel van excutie want de voorraden kunnen niet zooals de boter naar de koelhuizen, maar worden aan de markt gebracht, zij het dan ook In iets lang zamer tempo. Laten we hopen, dat tegen alle verwachtin gen in. de volgende week een beter geluid mag gehoord worden. Veillngoverzicht Ofschoon het warme weer in den regel niet gunstig is voor het maken van goede prijzen, de afgeloopen week maakt in dit geval een uitsondering, daar de handel dooreen genomen bevredigend kan genoemd worden. BU een groote verscheidenheid van pro ducten is er altijd wet iets wat te wenschen over laat, doch voor verreweg de meeste ar tikelen was tegen behoorlijke prijzen plaatsing te vinden. Nu de eerste somerproducten uit de natuur zoo langzamerhand meer aan de veilingen ver. schijnen, staan we weer voor een over gangsperiode, die de veilingen weer een heel ander beeld van leven en bedrijvigheid gaan geven. Dit geldt vooral voor het aardbeien seizoen, wat thans voor zoover het de vroege soorten betreft, weer is aangevangen en waar, van zeker de volgende week belangrijke aanvoe ren kunnen worden verwacht. De laatste veilingen kenmerkten zich alreeds door belangrijke aanvoeren, waarvoor van de zijde der koopers steeds veel belangstelling be stond en goede prijzen werden besteed. Wel liepen de noteeringen, naarmate het aanbod grooter werd, geleidelijk naar beneden en kwa men den laatsten velllngsdag van Woensdag 16 Juni voor goede kwaliteit aoo p. m. op 130 of 1.60 per slof. De aanvoer van sla was de afgeloopen week enorm groot, daar bijna Iedere tuinder dit pro duct kan aanbieden. Ondanks groote schom melingen was toch voor goede kwaliteit gere geld veel kooplust en konden behoorlijke prij zen worden genoteerd. Deze uiteenloopende prijzen worden veroor zaakt door het groote verschil In soort en af wijkingen, die aangeboden partijen. De notee ringen voor goede soort stonden zoo ongeveer Provinciaal Electnsch Net te IJmuiden officieel geopend In tegerwcordlgheld van vele autori teiten. BU deze gelegenheid hield het woord verkreeg. Minister Reymer zelde, dat het gereed zijn vair de centrale een gebeurtenis Is van groot gewicht. Immers met dit werk Is wederom en opnieuw een getuigenis afgelegd van het onvermoeid streven dsr provincie om aan de electrlctte.es- .oorzien’ng die ontwl-.aell g te verzekeren welke alleen In staat en bij machte is, om aan de wassende behoeften der maats happU verschillende geledl ipen ba-lc->iglng iwezig aan het Bureau van Politie. Lan- lat en aldaar te bevragen op alle werk- i tusschen 11 en 1 uur, de navolgende ■erpen als gevonden gedeponeerd op 9 tot et 14 Juni 1932: sleutel, 2 badhanddoe- vork van remstang, ceintuur, klnder- ntje, kinderschoen, zakmesje, photo's m. duimstok, huissleutel, papiertje Inhou- s klein geld. A. Windt, Druivenlaan 23e is een wit Ie met krulhaar terug te bekomen, het- op 14 Juni j.L Is komen aanloopen. iwezig en te bevragen bij de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op: 9 tot en met 14 Juni 1932: A. Hendrlkse, Stationsweg 132 2 1/20 Loten Staatsloterij: Ca th. Kroon, TOussalnt- straat 6, gymnastiekschoenJ. Baars, Kenne- merst raat weg 106, armbandhorloge; H. Knoe- sen, Kwakelpad 7, hamertje; N. Piet, Lange- straat 78, 1 riem; 8. Hamburger,Verdronken- oord 79. ketting met hanger. B. Óudhof, Ber- gerweg 44, belastingmerk In étui; K. Buur, Baanslngel 29. 1 hondenpenning le kl.: M? de Best, Tulpstraat 14. taalschrift en leerboek; A. J. Schouten, Groot Nieuw land 5, konijn; M. F. Bargmann, Zocherstraat 32a. porte- monnaie met Inhoud; A. Bos. Wagenmaker- kerstraat 10. zadeldek: C. Waas, Zeglis 76. damesring. N. Borst, Overdiepad 24, kinder schoen t je; J. Molenkamp. Druivenlaan 2. be- lastingplaatjeE Melker. Korte St. Joseph- straat 4. sierspeld; H. de Haas, Stuartstraat 41. portemonnale met Inhoud; M. Streicher. Oudorperdijk 47, pantoffel. Wanneer men weder In het bezit Is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van Po litie. Ten einde de verdrinklngsgevallen bij baders en zwemmers in zee zooveel mogelijk te voor komen. heeft het bestur van den Nederland- schen Bond tot het Redden van Drenkelingen zich gewend tot de gemeentebesturen van vele plaatsen langs de Nederlandsche kust met verzoek bij aanvragen door kampeergroepen of vereenlgingen tot verkrijging van vergunning van kampeergelegenheid aan zee, de aandacht te vestigen op het door den Bond uitgegeven boekwerkje: ,JDe gevaren der Zee”, hetwelk gratis ter beschikking van belanghebbenden wordt gesteld. Voorts wordt in overweging gegeven kam peergroepen of -vereenlgingen te wijzen op de ter plaatse, of in de nabijheid gevestigde red dlngsbrigades. die zeer zeker tot medewerking bereid zullen zijn. Indien het plaatsen betreft, waar geen brigade ter plaatse, of in de nabij heid gevestigd Is, verstrekt de Bond gaarne verdere inlichtingen. Het secretariaat is geves tigd: Ceintuurbaan 362. Amsterdam Zuid. De zee elscht telkenjare nog een groot aan tal slachtoffers. Het aantal baders en zwem mers dat In de laatste 10 jaren bij het baden of zwemmen in zee het leven liet, bedraagt on geveer 300. Hieronder volgen In de naaste omgeving zijn veel groote com plexen. waarin belangrijke Industrieën geves tigd zijn, zooals Hoogovens. Mekog. Cement fabriek. Papierfabriek Van Gelder Zn. enz Nog grootere terreinen, dan die reeds in genomen zijn, liggen beschikbaar voor vesti ging van groote bedrijven. Zoo wijst alles er op. dat deze voor de ves tiging eener centrale gun^ig gelegen plek een middelpunt zal worden van groot ndustrie wier bloei in hooge mate gediend zal worden door de beschikbaarstelling van in de onmid- delli’ke omgeving «dus met weinig transport kosten belasten) en goedkoop opgewekten stroom. Stellig speelt hierbij reeds nu een belangrij ke rol het feit, dat de Hoogovens als ..afval product" brandstof leveren en, naar wij ho pen, in de toekomst nog in toenemende mate leveren zullen. nJ. het Hoogovengas. dat. on danks enkele lastige eigenschappen, goed In de stoomketels verwerkt blijkt te kunnen wor den. Ook hierin lag een reden voor de vesti ging der Centrale op deze plaats. als zij ter harte genomen worden, veel onheil kunnen verhoeden. 1. Ga nimmer op een onbewaakt strandge deelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait, en bet water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust at. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op den opkomenden vloed. Het water stijgt in betrekkelijk korten tijd. De mo gelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keeren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee. ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersoneel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij weten de gevaren die dreigen beter dan gij. 5. Breng dep badman, die van 's morgens vroeg tot 's arvonds onvermoeid en onafgebro ken op zijn klanten heeft te letten, niet noo deloos In gevaar. Bedenk dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 4 6. Leer wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leer dan zwemmen maar onthoud ook. dat iemand die goed zwemmen kan, wel in zee kan verdtinken. 8. Vraag, wanneer ge een goed zwemmer züt en ge wilt u iejs verder uit de kust begeven, aan den badman hoe de stroom loopt. Tegen den stroom optomen is in het dagelijksch leven reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegonnen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Lijdt ge aan eigenwijsheid, ge wilt u niet laten raden, en ge lacht om elk gevaar, zoekt dan een gevaarlijke plek op. liefst waar een waarschuwingsbord staat en ga daar in zee. wellicht oereikt ge dan spoedig uw doel. 10. Laat u echter door al deze voorschriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar harte lust. Neemt echter altijd de noodige voorzich tigheid in acht en ga, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. -'Patroonfeest. Naar wij vernemen zal op welken dag het Patroonieest wordt gevierd, het koor van de R.K. Kerkmu- ziekschool ..St. Caecilia” te Utrecht, onder lei ding van den directeur, dr. Caecllianus Huigens. de Hoogmis en 's avonds de Vesper en Lof met liturgische gezangen opluisteren. Het zal voor velen een blijde lijding zijn, in de gelegenheid te komen de schoone uitvoering van het Gregoriaansch met zijn liturgische plechtig heid door dit voortreffelijk koor te hooren. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie bij de Roermondsche Rechtbank. Mr. Dr. P. Pieter, gistermorgen hooger beroep aan- geteekend tegen de uitspraak der rechtbank inzake het drama te Putbroek. Het eerste overzicht van de periode, sinds da aardappelexport is aangevangen, moet helaas zeer teleurstellend luiden. De laatste dagen van de vorige week bleef de aanvoer tot slechts eenige honderd baal be perkt. die voor Amsterdam werden gekocht, aanvankelijk tegen f 6 later terugloopend tot f 4 per baal. Maandag maakten een flink ge tal tuinders een aanvang met het rooien, waar door een aanvoer bereikt werd van" 3700 baal, een getal dat ook de exporteurs in staat stelde op 6080 ct. per kist. Bloemkool was de afge loopen week nog niet ruim in aanvoer, doch zal zeker volgende week in groote voorraden verwacht kunnen worden. Over het algemeen waren de prijzen in doorsnee voor eerste soort van 1315 ct. met voor enkele partijtjes en kele centen hooger. Postelein, die de vorige veilingen op behoorlijk peil bleef, bracht het de laatste veiling er minder goed af met noteerin gen van 2535 ct. per kist. Dooe enkele inbrengers van spinazie werd deze week nog aardig geprofiteerd, daar dit artikel, mits van goede kwaliteit voor hooge prijzen werd afgenomen. Op sommige dagen kwamen n.l. prijzen voor van 1.201.60 per kist. Voor peen bleek geregeld veel kooplust be staan, waardoor dit artikel vaste prijzen van 1620 ct. per bos kon handhaven. Asperges die Vrijdag en Maandag nog aan prijzen van 4050 ct. kon komen, zakten de laatste veiling weer sterk naar beneden met hoogste noteeringen van ruim 40 ct. Als nieuw product kwamen de eerste dopper» en peulen deze week ter veiling. De prijzen, die aanvankelijk van 4046 ct. per K.G. bedroe gen, stonden heden op 3032 ct. Rabarber blijft nog steeds onveranderd W .aag peil en geeft voor zeer veel partijen dik wijls een niet loonende pobrengst met notee ringen van 13 CL per bos. daartegenover kan geen zich behoorlijk ontplooien, als de zich van aansluiting zou onthouden; dus kan ook het electriclteitsbedrUf, van zijn kant, de industrie niet missen. Naar mate dit wordt beseft, wordt de toe stand bereikt, die voor een blijvende en vrucht bare samenwerking daarop komt bet Immers aan - een volstrekte voorwaarde is. De Minister stelde vervolgens het bedrijf tn werking. Dat er dus een centrale komen moest, dat zij in deze omgeving moest worden gesticht daarover bestond geen meeningsverschll tus schen de tot oordeelen geroepenen Dat die centrale een provinciale is geworden, beeft de ft-ovlncle voor een groot gedeelte te danken aan wjjlen den heer J N Hendrix, die als Lid van Gedeputeerde Staten tot haar oprichting den directen stoot gegeven heeft. Nu wij hem hier moeten missen, kunnen wij -'echts met weemoed, maar ook met groote erkentelijkheid Kantongerecht. De rol van de zitting die gisterenmiddag werd gehouden, getuigde van veel pekelzonden, terwü er bijna geen ernstige overtredingen te vermelden vielen. Een chauffeur, die rakelings langs iemand was heengereden. Jammer, dat X juist een agent van politie was. f 5.— of 5 dagen. Een andere chauffeur, blij, dat hU een rvachtje had, had 25 K.M. sneller gereder, dan veroorloofd was, omdat zijn klant haast had 4.of 4 dagen. En dergelijke meer. Een ander had 143 aaldobbers te water ge laten in verpacht water te Oudendijk Een vorige maal had hij echter verklaard, dat dese dobbers uit de sloten, waar hij wel vergunning had, waren weggedreven. Ongelukkig vooi hem wist de rijksveldwachter, die den geheelen nacht op de loer had gelegen, duidelijk te bewijzen dat dit niet kon. Verd. bekende dan ook. Eisch i ƒ25.of 25 dagen. Vonnis ƒ10.— of 10 dagen 1 met verbeurdverklaring van de 70 dobbers. 100 kg voor. De aanvoer van nieuwe producten heps zich nog uitsluitend tot de Broeker veiling. Vroege aardappelen kwamen in toenemende hoeveelheid. Op 11 Juni werd 21.000 kg., op 13 Juni 25500 kg en op 14 Juni 69.000 kg geveild. Het verloop, het moet onomwonden erkend, is tot heden niet gunstig en de prijs gaat dage lijks in dalende richting. Aanvankelijk nog ge middeld 10.ging de gewone sorteering de laatste dagen voor hoogstens 830830. ter wijl ook voor meerdere partijen beduidend m)n- der werd gemaakt. Drielingen gingen eveneens voor prijzen van gemiddeld ƒ8.—; enkele zeer mooie partijen hiervan kwamen tot hoogstens De kleinste sorteering kon aanvankelijk nog ƒ56 opbrengen, maar de laatste dagen zakte deze prijs tot ongeveer ƒ3.—. Tomaten worden eveneens dagelijks geveild; de gemiddelde aanvoer was 10 of 11.000 kg per dag. Dinsdag zelfs ruim 18.000 kg. De prUw-n stonden over de geheele week vrij vast op het peil van die van vorige week. Op de laatste veiling noteerde A 32 cent en C 31 i 32 cent per kg B handhaafde zich op 29 en CC op 18 cent. Veel winst zit er bf] deze prijzen niet aan. maar gezien de uitvoennoellijkheden. stemt het toch tot tevredenheid, dat de prijzen zich., handhaven. Commissaris der Koningin in Noord-Hollanc een rede, waarin allereerst erkentelijkheid werd Uitgesproken voor het feit, dat de Minister var Waterstaat bereid werd gevonden het bedryt persoonlijk in werking te komen stellen. Spr. acht het huidige moment voor de ont wikkeling van ons gewest van zeer groote be- teekenls. Het schijnt op het eerste gezicht in strijd met het tegenwoordig op allerlei manie ren te pas gebrachte begrip van „efficiency" om tot de oprichting van een eigen Provinciale Centrale over te gaan, terwijl Amsterdam en Haarlem reeds goed toegeruste electriciteits- faoneken bezitten en de energie, althans naa: het inzicht van den leek, zoo bijzonder gemak- kelijk te vervoeren is Een koperdraadje en een paar palen, of nog beter: een kabeltje is slechu noodig! Een schakelaar wordt ingezet.... de electrische energie plant zich met een snelheic van ongeveer 300.000 K M in de seconde voor’ naar de plaats waar men haar wenscht te te- sltten en te gebruiken Zoo eenvoudig is echte, de zaak niet meer De groote hoeveelheden energie, waarom het In den tegen woord igen tijd gaat, maken, wil men economisch transporteeren. het gebruik van hooge en ultra-hooge spanningen noodig Het .Jtoperdraadje" is uitgegroeid tot een zwar. geleiding, die dikwijls belangrijke en kostbar, constructies verelscht. het „kabeltje” is vaas een „kabel” van een armdlkte geworden, die sells thans nog ondanks de lage koperprjjzen veel geld kost. De hooge spanning dwingt er toe de vernultige, kostbare apparaten, die de ontwikkeling der techniek nauwelijks kunnen bijho”den en daarom vaak spoedig verouder, zijn en vervangen moeten worden, te manlpu- leeren m ruimten, die gelijk u straks zien zult tot imposante bouwwerken uitdijen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de economie'aan het transporteeren van electrische energie gren zen stelt, die des te sptoediger zijn bereikt, naar mate de mogelijkheid tot vestiging van een tralen eerder aanwezig Is. Deze mogelijkheid wordt voornamelijk beheerscht door de aan wezigheid van goede verbindingen te land en te water en van de aanwezigheid van voldoende hoeveelheden geschikt koelwater. In dit opzich' levert ons waterrijk land wellicht meer dan andere streken mogelijkheden, die in de rich ting van een verspreiding der productie wijzen Ski wij Nederlanders zijn individualistisch ge noeg aangelegd om daarvan een gretig gebruik te maken Wij hebben-er ons dan ook voor te hoeden dat wij ons daardoor laten verleiden de energie op meer punten op te wekken dan een juiste economie vordert. Het is Immers bekend. da> grootere machme-eenheden zuiniger opwekken en dat kleinere centralen duurder stroom leve ren dan groote. al is ook hier naar boven een zekere grens aanwezig. Zou deze laatste overweging er weer toe bren gen zoo weinig mogelijk en zoo groot mogelijke centralen te stichten, aan den anderen kant gebiedt de bedrijfsveiligheid en van hoeveel belang deze is. springt in het oog. wanneer men bedenkt welke sociale belangen, b. v. de tractie der sfxxirwegen. de drinkwatervoorzie ning. de industrie, de polderbemallng. enz. aan de stroomvoorziening in deze provincie onlos makelijk zijn vastgeknoopt niet alles op één of twee kaarten te zetten. Men dient zich althans tot zekere hoogte onafhankelijk te maken van lokaal optredende destructieve in vloeden en de stroomproductle over eenige cen tralen te verdeelen Heeft nu de Provincie tusschen deze te genstrijdige overwegingen den juisten mid denweg weten in te slaan? Ik meen, dat op deze vraag een bevestigend antwoord past, al dus spr. komende uit de richting Langestraat, de Gast huisstraat wilde Inrijden en een auto, bestuurd door J. K. te Hoorn, komende uit de Pater- nosterstraat en rijdende in de richting Lange straat. v. B. kwam, doordat bij den auto niet zag. toen nu al rijdende Iets aan zijn lan taarn deed, met den auto In botsing; hij viel en bekwam een beenbreuk. Op verzoek van een plaateeluken geneesheer werd hl) naar het St. Ellsabethziekenhuis ver- voerd. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de volgende hulppost- en telegraafkantoren, met Ingang van 20 Juni ax., voor den pott- en telegraafdienst zullen zijn opengesteld van: Akersloot: 9—11)4, 14—15. 18—19)4. Bakkum: 8)4—11. 14—15, 18—19)4. Oastrlcum: 913, 1415. 18—19. Egmond aan Zee: (1/930/6) 9—11)4. 14—15, 18—19)4; (1/7—31/8) 8)4—12, 14—19)4. Heerhugowaard-Zuld8)411, 1415)4, 18— 19. Helloo: 9—12)4, J4—15, 18—19)4. Llmmen: 912. 1415, 1819. Nieuwe Nledorp: 8)4—11, 14—15, 17)4—19. Obdam: 8)4—11. 14—15)4, 19—19. Oude Nledorp: 8)4—11. 14—15)4, 13-19. Schermerhorn: 8)4—11, 14—15)4. 18—19. Schoor!9—11)4. 14—15)4, 18—19 Spierdijk: 8)4—11, 14—15)4,. 18—19. Uitgeest: 8)4—11. 14—15)4, 18—19. Warmenhulzen: 8)411)4. 14—15, 18—19. Winkel: 8)4—11, 14—15)4, 18—19. hier Is verricht en hulde te brengen aan ont- werpers en bouwers en om aan net provinciaal bestuur zijn harte lij te ge luk wenschen aan te bieden. Hebben de ondervonden moeilijkheden den wil van de directie van de vorige en de te- genwoordige en van het personeel wellicht gestaald? Dan zouden die moeilijkheden, al- thans op dit oogenblik niet al te zeer meer behoeven te worden betreurd dan zouden de bezwaren, die ook In bet vervolg wel niet zul len uitblijven, niet al te zeer behoeven te wor den gevreeed. Want een krachtige en onverzwakte wil om de opgedragen taak naar eisch te volbrengen zal. naast een kloek beleid, aan het bedrijf te stade komen. De tijdsomstandigheden immers zijn bU uitstek moeilijk en de verlangens en beboetten, die om vervulling vragen zijn vele en verscheidene. De Centrale dankt haar bestaan mede aan de samenwerking met bet boogovenbedrtjf. Er i is seer in het bijzonder reden om zich over die samenwerking, die over en weer vrijwillig kon worden verleend, te verheugen. De groot-industrie, de Industrie In het alge meen, kan de electriclteit niet missen, maar electric! tel ts bedrijf industrie Als men zou denken, dat de oude kool ge ruimd was. dan vergist men zich. In de afge loopen week was er weliswaar geen aanvoer, maar verschillende partijen werden toch nog verhandeld. Men maakte er 70 cent 8 1.— per hai. geven Dit streven geldt niet alleen dit maar Indirect ook het geheele land Spr. voelt zich daarom gedrongen uiting te geven aan zijn groote belangstelling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2