De steeds groeiende olievlek I DE LOTING RADIO-PROGRAM EEN REISAVONTUUR kantoorklerk Van oliemagnaat tot Het Rozen*Kasteel l I f VERHAAL VAN DEN DAG 4 Sir Henri Det er ding maar FEUILLETON MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct HEEREN BAAI De Napoleon van de olie Alle abonné’s verzekerd voor een der voegende ultkeermgen f3000.verlies van belrfe armen, Iwlde beenen of belde oogen f750.- doodelyken Vloop f250.- een voet of eenf 125.-i*vni^ f50.“been of arm f 40.— anderet?* AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Zondag 19 Juni m rook dan nu ook. ik mag het zoo gaarne, dat een beer rookt! Maandag 20 Juni ZATERDAG 18 JUNI X i' .nee"! Rookt u ook. wel 12.40 hoe ma te doen, Het van 'aard is IX. voor den rouw u I Wordt vervolgd. i t Bij Apofh en Drogisten VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS >kte 200 van ECHT! FRIESCHE - fo so a ets ons Met de lotentrommel mee. Meedoen moet je aan de loting. Waar men het frappante ziet: Dat de nieten zijn de prijzen En de prijzen zijn een niet! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) deM ver»ndering van leefwijze te kun. _J te aan vaarden. en er sluimerde in naar gen geesteskracht. paalde, redelijke taak De geschiedenis Is heel interessant, te inte ressanter, als mén alleen maar denkt aan het simpele ollebllkje. dat een afstand tusschen stad en land heeft verkleind. Voor goed begrip is het noodig terug te gaan naar de jeugdjaren van iemand, die door ad miraal Fisbér. den ronden rauwen zeeman, die geen blad voor zijn mond nam en die den we- reld-oorlog voorspelde, werd geteekend als „Napoleontisch In zijn durf en Cromwelllaansch in zyn doortastendheid”. Die man is Sir Henry Deterdlng. op het oogenbllk de leider van het geweldige Royal- DutchShell-Concem, het grootste, dat meer dan zeventig maatschappijen onder zijn beheer heeft. Toen was Sir Henry Deterdlng nog alleen maar bekend als Henri Wilhelm August De terdlng, een Hollandsche kantoorbediende van de Koninklijke Petroleum Maatschappij. De Koninklijke stond er toen niet zoo erg best voor. Haar reserves waren uitgeput door een meedoogenloozen prjjs-knauwenden oorlog Weer beeft men getracht een wapenstilstand te sluiten om tot rust te komen in den duur- sten en felst-ge voerden burgeroorlog in de we reld. dien tusschen de olle-könlngen. Zelfs al zouden de verdragen, welke zijn gesloten tusschen de vertegenwoordigers van het reusachtige Royal Dutch—Shell-concern, de Anglo-Persian Oil -Compa'nny, waarblf de Engelsche Regeerlng vitale belangen heeft, de Burma Oil Compagny, de Standard Oil of New-Jersey, die aan het hoofd staat van het vroegere Rockefeller-olie-konlnkrljk en de Sov jet olle-tndustrie bestendigd blijven, die de ge schiedenis van de olie-lndustrie kent, sal akn de duurzaamheid daarvan twijfelen. I Het petroleumblikje, dat ergens op een hoek van een straat wordt verkocht, heeft een lan gen weg achter zich van intriges, geheime di plomatie, soms zelfs van tragiek. De motorrijder, die zijn motor vult voor zijn uitstapje aan het eind van de week, is alleen een schakel in een strijd van machten, in den oorlog van mlllioenen, die In het moderne leven zijn weerga niet heeft. Olie beheerscht het vervoer te land, door de lucht, over zee en onder water, olie is kost baarder geworden dan goud. Olie te hebben, beteekent rijkdom en maeht. In vredestijd, maar ook en vooral in tijd van oorlog. Daarom ook zijn regeeringen van ver schillende landen vol belangstelling voor den olle-oorlog, meestal In het geheim, maar ook een enkele maal openlijk. De Engelsche Regeerlng staat daarbij voor aan. Niet eens zoo heel lang Is het geleden, dat dezelfde olle-oorlog bijna een breuk tus schen Engeland en Amerika zou hebben ver oorzaakt. Wie zjjn de mannen achter de schermen, die dezen oorlog voeren? Wat heeft hun strjid tot nu toe uitgehaald? Wie, als er al van een zegevieren sprake kan zijn, is de overwinnaar in dezen veldslag, die wordt uitgevochten tus schen Europa, Azië, Amerika en Rusland en tengevolge waarvan verschillende regeeringen op het paard zijn gekomen of daar af zijn geworpen? Als we trachten den sluier over dezen olle- oorlog op te trekken, zullen we ervaren, dat in verscheidene landen eenzelfde spoor is te volgen en dan komen wij tenslotte er achter hoe enkele revoluties in Zuld-Amerikaansche staten zjjn uitgebroken en begrijpen we iets van de intriges in het verre Oosten. In drie bedrijven. WEENEN. 517 M. C.40 Weensch Sympho- nle-orkest: 11.— dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M 5.50 Opera-frag menten; 10.05 Oude en nieuwegdansen; Omroep orkest o.I.v. Erwin Gilbert. Als een brokstuk levensvreugde Is voor ons de loterij. Want men is er, zelfs met geld toe. Altijd als de kippen bij! Naar een trekking wordt gekeken Met een zielsverheugd gelaat, Als de man, die met het ja-woord Van zijn meisje huiswaarts gaat! Maar al zijn dan ook de menschen Op een loterij verzot. Toch voelt men de nuanceering Heel goed tusschen lot en lot. En niet altijd brandt de Liefde Als een lava-surrogaat, Zooals nü weer bij de loting: Wie er in draait als soldaat! Gratis krijg je hier je lotje. Ook al schudt je hard van „nee”! Ook al draait je maag heel heftig J4ef kind, (juffrouw sou ik u niet kunnen noemen na de pijnlijke, en toch vertrouweiyke uren, die we samen hebben doorgebracht) ik “nd u hierbij twee duizend vijfhonderd francs hetgeen ik ontvangen heb by den verkoop y®n uw tantes meubilair. Reken u nu maar niet “t dankbaarheid gehoud-n; ik vervul eenvou- ®ig een plicht van rechtvaardigheid. Wie zendt ja dat, Marie-Claire) Juffrouw d’Albrègue? Ja. Wat een geld I Verwachtte Je het Wel neen. Ik had nergens recht o,, Zij neemt brief en biljetten op en gaat naar baar kamer, terwijl ons ni.uwsglerigaagje te leurgesteld achterblijft. Ze had zoo gaarne wil len hooren, wat Juffrouw d’Albrègue te vertel len had! Marie-Claire stuit de deur en léést met klop pend hart: Maar ik heb ondervinding, en nog eens, ik stel belang In u. Tenslotte nog één aanbeveling; ze zal u hard en koud voorkomen, en toch is ze wijs en voor zichtig: bewaar het geld, dat ik u tend. zorg vuldig met het oog op ernstige omstandighe den, op mogelijke behoeften. En nogmaals, wees verzekerd van mijn op rechte sympathie." Marie ClAlre kek naar de biljetten, en diepe ontroering vervulde haar. Hoeveel mooie, be minde voorwerpen vertegenwoordigden die pa piertje! Zij zag ze weer die antieke meubelen, bronzen, oostersche tapijten, dat keurige por. celein, die schilderijen, o, die vooral, eenmaal de lust harer oogen. Wie zou ze gekocnt heb ben? Max Sartère misschien: hy bed ze zoo dikwijls bewonderd! Zoo droomde ze over vervlogen tijden voort. Wat was er van overgebleven? Opeens werd de deur driftig geopend, en ze nuwachtig, opgewonden trad haar stiefmoeder binnen Ze had zich niet eens den tijd gegund haar hoed af te zetten, en haar anders zoo bleeke wangen waren nu hoog gekleurd. Wat vertelt me die dwaze Josette daar. Marie-Claire? is het waar, dat je een aange- teekenden brief met geld hebt ontvangen? De schrik sloeg het meisje om T hart. Zwij gend wees ze op de biljetten daar vóór haar op de tafel. Zendt juffrouw d’Albrègue je dat? Bevend nam mevrouw de Sollies de biljet ten Hés’ wijsbaar recht. ■venwel, lieve kind, 1 zou kunnen zijn, dat in deze omgeving u ongelukkig gevoelt, of dat de bekrompen omstandigheden dAAi- u zou den doen wenschen onafhankelijk te zijn, wat tegenwoordig meer begrepen wordt dan vroe ger; in dit geval zou Ik u waarschfjniyk be hulpzaam kunnen zijn. Ik ben treurig cn zwyg zaam: het leven heeft me zwaar beproefd, en Ik begrijp zeer goed dat ik niets bezit, wat de ■vmnathie van een loua meisje kan trekken. op den onofficieelen maar niet minder krach- tigen steun in den rug van de Engelsche Re geerlng. Er was nog iemand behalve Lord Fisher en Sir Henry Deterdlng, die inzag welk een be langrijke rol olie in den komenden oorlog zou vervullen en, die ook van oordeel was. dat er een oorlog op til was. Die man was Winston Churchill, toenmaals Minister van Marine. Churchill steunde De terdlng, maar had ook nog andere Pijlen, op zijn boog. Hij had vol aandacht de avonturen gade geslagen van eep jongen Australiër Wrlllam K. d’Arcy, die tijdens de vervulling van een geheime zending in Perzië ollesporen ontdekt had en er door diplomatie en vleierij m ge slaagd was van den Sjah een monopolie voor oliewinning voor den tijd van zestig Jaren te verkrijgen voor zoo goed als het geheele Per zische Rijk. Hy keerde In Londen terug en richtte daar de Anglo Persian Company op om de con cessie. waarvoor hy het peuleschllletje van vijf duizend pond betaald had en de belofte van een roalty had gegeven, te explolteeren. Zonder een woord te spreken, reikte Marie Claire haar een biljet toe De vale trekken der dame verhelderden als by tooverslag. Dank je wel, lieve, je neemt een groote zorg van me weg. een onrust, die me werkeiyk riek maakte Ik ben biy. dat ik u van dienst kan zijn, antwoordde Mane Claire, terwyi ze te ver geefs moeite deed eenlge warmte in haar woor den te leggen want - ze dacht aan de ver tnaning van juffrouw d’Albrègue om dat geld 'orgvulaig te bewaren. Ik stel belang in u, en vraag me af. of myn zuster u wel een dienst heeft bewezen, door u, uit het midden uwer familie weg te nemen, waar u thans als vreemdelinge terugkeert; en dit nog te meer, daar zy u een schitterend leven deed genieten, dat u tot geen enkele re delijke toekomst lelden kon. Wat ik van uw karakter bespeurd heb, (ik zag u onder omstandigheden, die iemands na tuur spoedig openbaren» doet my hopen dat uw stiefmoeder en uw zusters u zullen beminnen, en dat de veerkracht, der jeugd eiben, u met niet te veel moeite aan deze verandering van le-’en en omgeving zal doen gewennen Als vindln uwer familie veroorloof ik my u er aan te herinneren, dat u evenveel recht hebt om In het huls uw vaders te wonen, als uw zusters. Zoo het al waar is, dat uw eigen moe der haar bruidschat verloren heeft, dan is het eveneens zeker, dat de tweede vrouw van uw vader er geheel geen bezat. Uw mamllle leeft dus vap de overblijfselen van mijnheer de Sol fortuin, en daarop hebt ook u een onaf Sportuitslagen van Vaz Dlas en gramofoonmu- zlek; 5.V.AJï.A.-dllettanten-uurtje; 8.— A. V. R. O.-nieuws en Sportberichten van het Persbureau Vaz Dlas; 8.15 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 8.40 Internationale chansons door L. W. Nyiand; Omroeporkest; 9.15 Mr. A. W. Kamp draagt voor; '9.35 Omroeporkest; 10.Moderne Zangdeclamatles door M. Serie; 10.20 Kovacs Lajos en zyn orkest. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Tearoom-orkest; 1.30 Gramofoonplatenconcert 5 20 idem: 6.50 concert; 7.20 gramofoonplaten concert: 820 gedeelten uit Wagners Opera TannhAuser” KALUNDBORG. 1153 M. 4 20 Concert door Harmonie-Orkest oJ.v. F. Hemme; 830 Omroep orkest oJ.v. Launy Grondahl; 10.20 Concert door Omroeporkest; 11.10 moderne dansmuziek BERLIJN 418 M. 12.40 Populair Concert: 3.20 Vocaal Concert; 4.30 Concert door Harmo- nie-orkest; 8.20 Concert door Omroeporkest o 1 v. Bruno Seidler Winkler. HAMBURG. 372 M— 12 35 Concert; 3.20 In strumentaal Cabaret; 7.20 Kerkconcert; 8.30 Concert door het Noragorkest o.l.v. José Elben- schutz: 10.50 dansmuziek: 11.30 dansmuziek. KÖNIG8WUSTERHAUSEN. 1635 M. Concert uit Berlyn. LANGENBERO. 472 M, 120 Concert o.l.v Wolf. DA VENTRY. 1554 M. 2.35 Gramofoonmu- ziek; 3.20 Recital; 9.25 Tom Jones en zyn Or- opera van Richard Wagner; 10.50 concert door de Erwin kapel. DAVENTRY 1554 M. 1.05 Het commodored Grand Orkest oJ.v. Jos. Muscant; 2.40 gramo foonmuziek; 4.20 Moschetto en zyn orkest van het Dorchester Hotel; 8.20 Vaudeville-program ma; 10.00 Het B. B. C. Theaterorkest11.20 dansmuziek. het venster eene gestalte, doch het was slechts de conduc teur. die myn kaartje kwam knippen. Dit be lette echter niet, dat ik myn handschoen aan trok. nog te meer, wijl de trein reeds over een half uur te Dover zoude zyn. Van het station begaf ik mU onmiddeliyk naar de stoomboot, die mil naar Calais bren gen zoude. Ik zag ongeveer een twaalftal man nelijke passagiers, dames daarentegen zag ik maar twee De eene was eene corpulente, be jaarde dame, die gedurende den geheelen over tocht maar onophoudeiyk at en -dronk. De an dere was enfin, in één woord het bekoor- lijkste schepsel, dat myne oogen ooit aan schouwd hadden. Zoo vpr Ik beoordeelen kon was zy geheel alleen, wy hadden ongeveer de helft van de reis gemaakt. Ik was zeker al voor de vyftlgste maal langs haar heen ge wandeld toen zy my eindeiyk aansprak Mynheer, zoudt u zoo vriendelijk willen zyn, om den steward te zeggen, dat hy my een glaasje cognac brengt? Zij sprak Fransch Ik kon alleen buigen en liep zoo snel moge lijk naar het buffet om zelf een glaasje cog nac te halen. Ik hoop, mejuffrouw, dat dit u wat heeft versterkt, waagde ik zachtjes op te merken. O, zeker. lispelde zy. Ik dank u. myn heer. doch ik ben geen juffrouw, maar een getrouwde vrouw, eene weduwe. By deze woorden drukte zij haar zakdoek voor de oogen. Hoe Interessant neen hoe aandoeniyk was deze eenvoudige bekentenis. Ik wist nu ook. waarom zy er zoo treurig uitzag Och - gaarne had Ik haar getroost Toevallig stond er een veldstoel in de na bijheid Ik waagde het dezen een weinig na derbij te zetten. Zij scheen zich daardoor ech ter in het minst niet beleedigd te gevoelen en weldra waren wy in een zeer levendig ge sprek gewikkeld Trotsch was zy niet, inte gendeel, zy was de bemtnnelykheld in eigen persoon. Zooals zy my vertelde, was zy maar drie dagen In Londen geweest zy had daar zaken te doen gehad en trok zich nu weder in de eenzaamheid terug in de kleine villa, waar zy sinds den dood van haar dierbaren echt genoot steeds had gewoond. Zy zou. geiyk zy my vertelde, eerst met den avondtreln hare reis vervolgen, aangezien zy In Calais nog een paar commissies te verrichten had. En dat alles vertelde zy met een betoove- rende gulhartigheid. Ik zag volstrekt geen reden, waarom ook Ik niet met den avondtrein myne reis zoude voortzetten. Ik maakte haar dus met myn plan bekend en zy had er niets op tegen. met de groep van de Standard OH, waarover Rockefeller, de grootste man, dien de oüe- industrie ooit gehad heeft, als konlng heerschte „John D” Is op het oogenbllk drie-en-negen- tig en In de laatste twintig jaar heeft hij, geld weggegeven In plaats Tan te trachten bet te verdienen. Naar schatting heeft hy meer dan honderd millloen pond sterling voor liefdadige doeleinden gegeven, maar toentertyd was er van philantropie by hem geen sprake Hy had de olie-Industrie op pooten gezet In de dagen toen iedereen, die grond in onder zoek had als de gewoonste zaak van de wereld een bende kerels afhuurde om een anders stuk grond onbruikbaar te maken en in zaken kende hy geen pardon. Hy was de konlng van den Amerikaanschen oliehandel en hy, die al zyn gevaariyke con currenten over heel de wereld eronder had. dacht het ook wel met zyn laatste rivaal, de Hollandsche maatschappy klaar te spelen In dezen veldslag werd hy, die duizenden olie-oorlogen had gewonnen, verslagen, voor het eerst en dat niet door een van de „groote hanzen”, maar door een jongetje In de bewe ging. door Deterdlng. Deterdlng wachtte zijn tyd af. Toen ny de kans schoon zag. kwam hy in contact met de beroemde bankiersfirma der Rothschilds t Moet toch wel een flinke kerel geweest zjjn die het klaar kon spelen de Rothschilds ervan te overtuigen, dat zij er garen by zouden spin nen als zy de Hollandsche maatachappy aan geld zouden helpen om den invloed der Ameri kanen te stuiten. Ze hapten toe en met het contract in zyn zak kwam de kantoorbediende by zyn „bazen” terug en dat was zyn groote slag, van be diende werd hy directeur. Met de mlllioenen van de Rothschilds achter zich, begon hy terug te slaan, zóó zelfs, dat de slagen zóó hard aankwamen, dat het zelfs Rockefeller te hard was en voor het eerst tan zijn leven verklaarde de Amerikaansche multi- milllonnair zich bereid tot een wapenstilstand. Rockefeller wou graag de geheele olie-bewe ging in handen houden om het geld, dat zy hem In het laadje bracht, maar Deterdlng dacht er anders over. De Hollander was een van de eersten, die inzag, dat olie In den komenden oorlog een beslissende rol zou vervullen en gesprekken met admiraal Fisher, die ronduit gezegd had. dat in den komenden oorlog een met olie gestool vloot vyftig procent meer zou hebben ft brengen dan een die werkte met schepen, die met kolen gestookt werden, hadden hem ervan overtuigd, dat er een oorlog op komst was In dank voor hetgeen hy deed om de con trole te krygen over den olle-aanvoer, werd de vroegere Hollandsche kantoorbediende in den adel verbeven en kon hy tevens rekenen Toen wy to Calais kwamen, bekende de da me my. dat zy honger had. en l*ter gaarne een kleinigheid zoude gebruiken. Terwijl zy nu hare commissie ging verrichten, nam ik een rijtuig en reed naar het hotel Dessin. Aange zien de eetzaal daar propvol was. ging ik aan een apart tafeltje zitten In een der nevenzalen en bestelde een diner. Na een klein half uur kwam de dame aan. Nu kan m“n echter niet te best met hand schoenen aan. aan een diner deelnemen. Het was dus de vraag of ik met den ring aan den vinger dineeren of wel den kostbaren schat in het doosje leggen en In myn rokzak steken zoude. Wie maar eenigszlns een menschen- kenner is. zal inzien, tot welk besluit Ik als 21-jarig jonkman tegenover dit allerbekoorlyk- ste vrouwtje kwam. De dame nam van het een en ander wat. doch zeker niet meer dan een musch. Wat vlogen de minuten snel voorbyIk zou in deze kleine kamer wel een Jaar hebben kunnen biyven. Plotseling vroeg de dame: mynheer? O. zeker, zelfs veel meer dan voor my is. antwoordde ik. Doe my dan een genoegen en Of de rekening van den slager al dan niet betaald werd, kwam Marie-Claire nooit te we ten, maar wei bespe-irde ze. hoe er dagen lang een zekere weelde in huls heerschte. Judith vond, dat haar hoed te onfrisch werd, om er den winter mee door te komen, en Ger maine schafte zich een bont aan. Josette kocht een nieuw tennisraket en allerhande lekker nijen, terwyi de geheele familie van oordeel was, dat men noodig een dineetje aan een do zijn vrienden moest geven. Na al deze extraatjes bleef er van de ge leende duizend francs zeker niet veel meer over, want het enge moeiiyke Teven begon weer opnieuw. Arme Marie Claire! In het ruime ge- makkelyke bestaan der laatste jaren. zoo zon der stoffeiyke zorgen, had zy nooit die afwis seling van weelde en gebrek gekend, waarin men van de eerste niet "enlet. omdat ze slechte voorbygaande ia. terwül het andere door de wreede tegenstelling dubbel zwaar valt Boven dien, haar rechtschapen gemoed walgde van deze mommery Ze was jong en buigzaam ge- nlW1» ftWVk efsMLA N'«4^.-4 nen dragen; ook de armoede wist zy een verbor- die zich zeker by een be- zou geopenbaard hebben. Nadat hy deze maatschappy had opgericht, ging hy naar Turkije, om te zien of daar soms wat te doen viel. Reeds was daar een Ameri kaan. admiraal Chester op zoek naar con cessies. Er werden vele geheime onderhandeilngen gevoerd en de Amerikanen zagen zich den bult ontfutseld. Een maatschappy werd opge richt ter uitoefening van contröle op de Turk- sche Petroleum Concessie. De combinatie was deels Engelsch, deels Duitsch en voor de helft Turksch. Geslagen trokken de Amerikanen af en even later konden ze zich nog eens woedend ken, toen zy hoorden dat het Turksche aan deel Jcalmpjesweg was opgekocht door d’Arcy’s maatschappy. de Anglo-Persian. Winston Churchill, die door Fisher en De terding had leeren Inzien hoe een belangryk artikel de olie was. volgde met groote belang stelling de verwikkelingen in de olle-dlploma- tle van het Oosten en toen het gerucht ging dat d’Arcy’s concessie niet ten volle zou kun nen worden benut wegens gebrek aan kapitaal adviseerde hy de Engelsche Regeerlng er aan deel in te nemen. Het resultaat was. dat de Engelsche Regee- ring. die zich tot dan toe alleen zydellngs en achter de schermen van de olie geïnteresseerd had. thans voor het voetlicht trad en een be sluit nam, dat In zyn soort even belangryk was als dat van Disraeli met betrekking lot het Suez-kanaal. HUIZEN. 1875 M 8.30 K. R. O. de schoon ste zangen der Slavische MIs In gebruik by de Russische Kerk; N. C. R. V. 9.30 gramofoon- muzlek; 9.50 Kerkdienst uit de St. Laurenskerk te Rotterdam: K. R. O.: 12.15 Inleiding op het as. Nationaal Maria Congres. Mariaspel ..Die eerste bliscap”; 12.40 K. R. O.-sextet o. 1. V. Plet Lustenhouwer1.40 ..Het Verkennen” door mr. dr. J. Beuns BJ.: X— Gramofoonmpziek 2.10 Jos. Pahhuysen bespreekt Vier Detective Romani; 2.30 De gezameniyke R. K. Kerkzan gers „Voel et Amicitlae”. Amsterdam: 4.30 Zie kenhalfuur door pater H. Rothoff; N. C R. V.: 5.Kerkdienst uit de Gerei. Kerk te Zaan dam: K. R O.: 7.45 PaMoor A. J. Mulder: ..Het Kermlsvraagstuk’'; 8.10 Voetbaluitslagen van de R. K. F.; 8.15 K. R. O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 8.45 Ben Royaards: Fragmenten uit .Adam In Ballingschap” van Vondel; 9.00 Pers berichten van het Persbureau Vaz Oias; 9.15 K. R. O-orkest oXv. Johan Gerritsen; 10.40 Epiloog door het kleine koor o.l.v. Jos. H. Plek kers. HILVERSUM.- 296 M. 8.15 lichaamsoefe ningen o. 1. v. G. Kleerekoper; 9 Postdulven- berichten en Voetbalmededeelingen9.05 Tuin- bouwhalfuurtJe9.30 Orgelspel; 10.20 Vara-or kest o.Lv. Harry Wlggelaar; 11.20 orkest A V. R. 0.; 12.— Rob. Geraerds: „Engeland”; 1230 Avro-kamerorkest oJ.v. Louis Schmidt; Boekenhalfuurtje; 2.30 Ooggetuige verslag de nationale zwemwedstryden te Assen door H. Hollander; daarna tot 4.30 uur Het Residentie orkest o.l.v Ignaz Neumark, solist. Alexandre Unlnsky. pianp. Pauze: gramofoonmuziek4.30 Ja, antwoordde het meisje, deze som ver tegenwoordigt een deel van tantes meubilair. Een heel klein deel dan toch! Twee dul zend vUf honderd francs! 't Is een schandaal! Je tante bezat prachtige bronzen, schilderijen van waarde, en haar meubelen Louis XV wa ren echt. Die vrekkige oude vrijster had je alles moeten overlaten. Zy was me niets «huldig en haar zuster had haar eigen vaderiyk erfdeel verbruikt, ant woordde Marie-Claire op vasten toon; in wen. dig echter deed t haar zeer juffrouw d’Albrègue gierig te hooren noemen. Twee duizend vyf honderd francs! 1 Is treurig herhaalde mevrouw de Solllès. Met nydlg gebaar zette ze haar hoed af, zonder den blik van de biljetten af te wenden, die ze weer op tafel geworpen had. Eindeiyk. na een voor Marie-Claire pyniyk stllzwygen hernam ze: Wat wil Je met dat geld doen? Je kunt het tóch maar niet zonder-.nadenken uitgeven? En spy tig vervolgde ze op zachter toon: Je zoudt het kunnen uitzetten. Mlddelerwyi was Josette binnen gekomen en meende ook een duit In het zakje te moeten werpen. Ze zou haar zolder kunnen laten behan gen en een schoorsteen laten maken. Wat een dwaasheid om dat geld uit te zetten! Hoeveel rente zou het opbrengen? Tegen drie procent vyf en zeventig francs myn kind. Het was ongeveer veertien dagen voor Kerstmis. Er bevonden zich maar wéinig rei zigers aan den trein en ik kreeg daarom een coupé voor my ^lleen. De plaats myner be stemming was Parijs, en Ik had van myn va der de opdracht gekregen, om naar myn al daar wonenden agent (myn vader was name- iyk Juwelier en "goudsmid in Londen) een zeer kostbaren brillanten ring over te brengen. ,.De diamanten hebben eene waarde van vyf honderd pond", had myn vader tegen my ge zegd. ik hoop dus dat Je het aan de nóodlge voorzichtigheid niet zult laten ontbreken. Red en dat Je ze onderweg noch verliest, noch ze je ontfutselen laat". Ik glimlachte Ietwat spottend. Ik was juist een-en-twlntlg jaar geworden en myn vader had toch waarachtig geen recht om zoo met ml! te spreken, alsof Ik een schooljongen was Ik kwam éensklaps op de gedachte, waar zou de ring beter en veiliger bewaard zijn dan aan myn vinger. Ik behoefde slechts een handschoen aan te trekken en geen sterveling zoude weten, wat er onder het leder zat. Hy was hier vry wat veiliger dan In mijn zak. Aarzelen ware In zulk een geval dwaasheid geweest. Ik stak dus den ring aan myn vin ger en het doosje in myn zak Plotseling vertoonde zich aan goed Ik stond op om mijn sigarenkoker uit den zak van myn overjas te halen. Myne reisge- noote legde hare Rand luchtig op myn arm err zelde Ja. ziet u. mynheer, ik heb eene be kentenis te doen. Ik rook ook, doch sigaret ten Ik woonde langen tyd In Spanje, waar byna alle dames rooken. De gedachte dat een dame rookt, is u toch, hoop Ik, niet onaange naam? Onaangenaam? O. geenszins! Och Ja, ge zyt daartoe te zeer man van de wereld en boven zulke vooroordeelen ver heven. Nu. dan moet ge eens eene van myn sigaretten rooken. By deze woorden kreeg zy uit haar reisva- lles een kleinen koker en verzocht my om er eene slgarette uit te nemen. Ge zult den smaak wel wat vreemd vinden, zelde de da me, nadat zy eenlge trekjes had gedaan. Deze sigaretten worden van geparfumeerde tabak gemaakt. Ik rook nooit anders. O. Integendeel, mevrouw. Ik vind de siga- rette allerverrukkelykst. Zwygend rookten wy eenlgen tyd. Wal zou dit bekooriyke schepseltje wel zeg gen. vroeg ik my zelven af. wanneer ik haar beleed dat ik tot over myn ooren op haar verliefd was geworden? Zou zy mij met ver ontwaardiging alwyzen of zou zy.... - Plotsejing ontwaakte Ik en bemerkte tot myn gTOOten schrik, dat tk geslapen had. De kamer was donker, myn hoofd deed my ver schrikkelijk pyn. Ik stond op en wandelde naar het venster en keek vervolgens om my heen. Maar waar was de dame? Waarom had tk zoo 1-mg geslapen? Ik vloo" naar de schel, en een paar minuten later verscheen er een kell- ner met een licht. Waar Is mevrouw? vroeg Ik. Mevrouw, antwoordde de kellner, is on geveer drie uur geleden uitgegaan, zy zelde, dat zy nog een paar boodschappen had maar spoedig terug zou zyn. In geen geval, zelde zy, mocht haar broeder, die ver- schrikkeiyk aan zeeziekte leed, gestoord wor den. Tot dusver is mevrouw, voegde de kellner er aan toe. echter nog niet teruggekeerd. Voor drie uur uitgegaan, zeeziek, haar broe der! Wat moet dat beteekenen? Ik ging zit ten en onwillekeurig drukte myn arm op de kleine doos die zich in myn zak bevond, en tegeiykertyd keek Ik naar myn vinger Wat was dat, de ring was verdwenen. Als door een bliksemslag getroffen sprong Ik op. rende de kamer op en neer, daarop viel ik weder op een stoel neer en verborg mijn aangezicht In my ne handen. kest; 10.30 Epiloog. PARIJS (R. 1725 mv.) 12.20 Gramofoon muziek; 3.05 Idem; 7.05 Populair Concert; 8.20 Idem. MILAAN. 331 M 8.50 ,.H grillo del foco- lare”. Opera in drie actes. ROME. 441 M. 9.05 „Flor dl neve". operette HUIZEN 1875 M. N C R V 8 00 Tijdsein en schriftlezing: 8.15 Morgenconcert: 1030 Korte ziekendienst door dr. J. A. Hoekzema. 11.00 Lezen van Chr. lectuur door mej. J. C M Doyen. „Een blanke vrouw onder de kanniba len" door Johanna Veenstra; 11.30 gram.platen; 12.00 Politieberichten; 12 30 Orgelconcert door Jan Zwart In de Herst. Evang. Luth. kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam; 2.00 Gram.platen: 3.15 cursus knippen en naaien: 3.30 cursus stofversleren en hoeden maken: 3 45 verzorging zender; 4 uur ziekenuurtje door ds A. P. Barendregt: 5 u. gramofoonmuziek; 5.30 chr. liederenuurtje door Joh. de Heer; 6.30 vragenuurtje: 7 30 politieberichten: 7.45 verbin ding met het hospltaalkerkschip kruisende op de Noordzee; 830 TjechoSlowaaksche avond m.m.v. de Haarlemsche orkestvereenlging o.l.v de Haarlemsche orkestvereenlging oJ.v. Frits Schuurman: 10 u. Persberichten van het Pers bureau Vaz Dlas. HILVERSUM. 296 M. AVRO. 8.00 Tydseln en gramofoonmuziek; 10.01 Morgen wydlng10.15 gramofoonmuziek: 10.30 voorlezen door mr. P. C Ja Chapel'e; 11.00 Orgelconcert: 12 00 Tydsetn en het AVRO Kleinorkest oXV. Nico Treep. Tus- schenspel van gramofoonmuziek; 2.13 rustpoos voor verzorging zender; 2.30 Het AVRO kamer orkest oJ.v. Gerard Hemmes: 4.00 Hollandsch halfuur cello en plano: 4.30 Klnderuur door Willem Hunsche; 5.30 Orgelconcert; 7.00 Boe kenhalfuur; 730 gramofoonmuziek: 8.00 Tijd sein; 8.01 Concertgebouworkest o.l.v. dr. Willem Menge'berg; 10.15 Persbureau Vaz Dlas; 10.30 Kovacs Lajos met Bob Scholte. BRUSSEL 509 M. 1230 orkest OJ.V. Max Alexys; 1.30 vervolg concert; 6.50 gramofoon platenconcert; 10.30 concert oJ.v. Max Alexys BERLIJN 419 M. 4.50 pianorecital; 735 po pulair concert; 9.40 gedeelten uit Faust; 10.20 dansmuziek gramofoonmuziek; 2.30 idem; 430 concert dóór het omroeporkest van Breslau; 7.40 populair concert door het Kleine Nragkorkest. KONIGSWUSTERHAUSEN 1635 M. 12.50 gra mofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 concert LANGENBERG 472 M. 1.20 concert door om roeporkest; 5.20 Vesperconcert oJ.v. Wolf; 830 Den volgenden morgen om negen uur stond ik voor mijn vader en verteld- hem myn avontuur. Terwyi Ik van woede en schaamte tranen vergoot, glimlachte hy op een eigen aardige spottende wyze. En toen Ik had ge ëindigd zag hy naar zyn schryfbureau. open de eene geheime lade daarvan en zelde: Wees maar gerust, Red. hier Is de ring, totaal gaaf. Ik kon van verwondering geen woord uitbrengen. Toen de dame je alleen Het, ging myn vader voort, was het juist tyd om met de laatste boot naar Dover terug te koeren. De ring was dus al vóór zeven uur 's avonds In myne handen. Maar, maar, stamelde ik. ik begrijp er niets van Wanneer zy den ring bezat, waar om bracht zy hem u dan terug? Doodeenvoudig, wyi zy er voor betaald werd. De dame Is van beroep geen dievegge, maar eene dlevenvangster Je hebt je laatst zoo blufferig aangesteld, myn Jongen, hadt zulk een hoogen dunk van je eigen en van je bekwaamheden, dat ik begon In te zien, dat een klein lesje je niets geen kwaad zoude kunnen doen; ik geloof, dat ik je thans het bewys heb geleverd, dat er nog verstandiger menschen zyn, dan een zekere wysneus één-en-twlntlg jaar het is. Een of twee uur later zelde ik tegen myn vader: Het was toch nog al gewaagd om dat te doen met een ring, die 500 pond Myn beste jongen, waarvoor zie je je ouden papa dan wel aan. De diamanten waren immers maar namaak. voor een ordinair costuumpje! Als ik in tiaar plaats was maakte Ik een lief reisje in de Pyreneeën. Dan nam je my toch ook mee, zusje? Dat Is malle kinderpraat, Josette! zei me vrouw de Solllès. Maar daarin heb Je geiyk, de rente van dat geld Is zoo goed als niets, 't Kan je evenwel eenmaal te pas komen. Marie-Claire, als je e^ns gaat trouwen. Stilte! Evenwel, hernam mevrouw, nu een beetje haperend, als je het geld niet dadelyk besteden wilt, zou Ik my verplicht rekenen, ja wsrkelyk dankbaar zyn, wanneer Je my duizend francs zoudt leenen tot de aanstaande uitbetaling van myn fondsen. Ik zit op het oogenbllk wezen- iyk verlegen Ik heb kosten moeten maken het leven wordt met den dag duurder, en de rekening van den slager duldt geen uitstel meer. De uitvinding van Jaap da Ble werkte uttetekend. Zoo gauw de een et andere wespen familie het waagde ln*de buurt der byenkor.en te komen, moest ze het duur ontgelden en viel rakelings over de gladgemaakte velden en boomen. Het nieuwtje was spoedig in het bUendorp rond on do bijen gingen stilletjes zitten loeren of de wespen zich zouden laten vangen. Zn warempel. Do eerste de beste wespenmeneer viel met Mln vrouw holderdebolder van een tak op den barden grond neer. Kn de byen natuurlijk lachen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10