DE GLORIEUZE TOCHT VAN DE De moord op Walter Rathenau .f Het grandioze luchtschip, zooals het boven Waalhaven arriveerde. Onze foto geeft er een prachtig overzicht van S Vóór tien jaar w- MAANDAG 20 JUNI Wedstrijden te Assen Een man, gloeiend van vaderlandsliefde JOe krachten, die hem ter dood brachten, staan thane op den drempel van de macht” NATIONALE WEMKAMPIOENSCHAPPEN |g F •M o SFw - -- A x y- in 7 min. Laga (Van Dongen) 7 min. blil min. 40 2/5 sec.; i -UM» de Wf ni Haut immer feste auf den Wlrth, Haut seinen SchAdel, dass er klirrt, Knaüt ab den Walter Rathenau. die Gottverfluchte Judensau! Die Rache, die 1st nah* Hurrah, hurrah, hurrah! leemstede) 2 min. 34 3/5 sec.; 4 A. Z. 187® .msterdam) 2 min. 34 4/5 sec.; 5 Z. C. O. ironingen) 2 min. 44 sec. M. schoolslag dames: 5189 PUB- lunten. Bon end B eenl ven der kin da: vai Ke De en vai d< e« bl mei hee ben de is I Chi ten E taa K ach pro Eni slot ach ach zou mis Ier eer dei ple wel val ras de Lasset uns froh und munter sein. Schlagt dem Wlrth den Schadel ein, Lustig, lustig, Trareralala, Bald 1st Wilhelm wieder da! Schoonspringen dames: 1 C. Klapwijk <R- Z.) 7114 punten; 2 C. E. Hesterman (Het lp 256 punten; 3 N. Zeeman (H. D. Z.) :n; 4 den Ouden (R. D. Z.) 5162 pi weigerde dit beslist. Ondertusschen werd bijna in het openbaar tegen hem samengezworen. Het ging naar hetzelfde recept als bij den moord op Erzberger. De eigenlijke daders bleven op den achtergrond en schoven bijna ónmogelijke figuren naar voren. Een gymnasiast van vijf tien jaren haalde een groepje vriendjes bij el kaar met het plan, den minister te vermoorden. Handig grepen ’n paar jonge officieren in. Geld en auto’s kregen ze zooveel ze wilden hebben. Ze zaten in condltqrelen en llkeurkroegjes bijeen. Geen mensch dacht aan den edelen man, die zooveel, zoo onnoembaar veel voor hun va derland, dus ook voor hen had gedaan. Voor tin. 412/5 sec.; 4 J. C. Laddé (D. J. KJ 1 In. 1/5 sec. Schoonspringen dames: 1 C. Klapwijk len jaren zijn alweer vervlogen, sedert Wal ter Rathenau in bet BCrlijnsche Grünewald werd vermoord. De'atmosfeer in Berlijn is •r niet beter op geworden. Nu het ualformverbod is opgeheven, nu de ontbinding der Hitlerlaan- eche strtjdformatles ongedaan is gemaakt, hangt het gevaar van burgeroorlog als een dreigende Wolk boven Germanje. Walter Rathenau is een der groote figuren geweest van bet na-oorlogsche Duitschland. Tij dens den oorlog had hij zijn vaderland onschat bare diensten bewezen door de organisatie der verdeellng der grondstoffen in dwangsysteem. Hij stelde alle grondstoffen onder militair be heer. Zij werden in beslag genomen in hoofd vaak voor de legerbehoeften. Het nlet-milltalre menschdom moest leven van overschotten en afvallen, die tot allerlei surrogaten werden ver werkt. Toen Duitschland in November 1918 ineen stortte, kwam hem die val zoo monsterachtig en verschrikkelijk voor, dat hij aan bet opper ste legerbestur een laatste Jevée en masse” (héél het volk onder de wapenen) voorstelde, ■set de belofte, dat hij die opstanding der massa's - sou erganiseeren. Maar bet groote hoofdkwartier en ook de regeerlng hadden geen moed meer en de machtige stem van Rathenau stierf weg als die eens roepende in de woestijn lier ineenstorting van landen en rijken. Rathenau gloeide van hevige vaderlands liefde. was tegen het sluiten van den smaad- yrede en lanceerde de gedachte, om bet Rijk administratief geheel in handen der tegenstan ders te geven, overal lijdelijk verzet te organl- seeren en op dese wijze de Entente te dwin gen tot bet Inzicht, dat een volk van vijf en aeventlg mlllioen wel lijden kan, maar niet ster ven. Allenga verzoende hij zich echter met de politiek van ben. die het sluiten van den vrede hadden doorgedreven, om de eenheid van bet Rijt te redden. Na vele vergeefsche conferen ties had de conferentie van Londen, waar de «vermoed der wereldoorlogs-.overwinnaars” nog eenmaal hoogtij vierde. Duitschland de betaling pat fsntsstianhe Mm van honderd twee en hangend aan de armen van Rjjkspresident Ebert en kanselier Wlrth het doodenfeest binnenge leid. Geen oog bleef droog. Het geheele corps diplomatique In stralend gouden uniformen was aanwezig. Heel Berlijn stroomde ter uitvaart Het werk werd neergelegd en onafzienbare drommen van arbeiders, millioenen, demon streerden van ’s middags tot na middernacht op den Kurfürstendamm. De republiek was in gevaar. De wet ter bescherming der republiek werd aangenomen en in den Rijksdag afgekon- digd. Eenigen der samenzweerders werden ge vat en door het Rljksgerecbt te Leipzig veroor deeld, meestal tot lichte gevangenisstraffen, té jong waren, om zwaar ge- 1200 M. schoolslag dames: 1 G. Brouwer» t. D, Z.) 3 mln. 18 3/5 sec.; 2 F. Hessel (Het 1) 3 min. 18 4/5 sec.; 3 D. Wolff (Z. C. OJ mln. 32 3/5 sec. Bij onaangenaam regenachtig weer zijn Za- Idagmiddag in het open zwembad te Assen wedstrijden om de nationale zwemkam- benschappen, die heden worden voortgezet, Ingevangen. De beste prestatie werd geleverd In de 5 aal 50 M. estafette voor dames, die door D. Z. in 2 min. 48 4/5 sec. gezwommen werd, it 1/5 sec. beneden het Nederlandsen record I Een verrassing was de overwinning van treffer van D. J. K., die den kampioen De kas op de 200 M. vrije slag royaal klopte, be overige nummers brachten voor het mee rdeel een prolongatie van het kampioenschap pi de winnaars van het vorige jaar. be uitslagen lulden: 1500 M. vrije slag heeren: 1 J. van Hems- rgen (Haarlem) 21 min. 50% sec.; 2 F. Kul- k (Dolfijn) 24 min. 36 sec. Jonge Acht B: 1. Laga (Delft) 6 mln. 27 sec.; 2. Aegir (Groningen). Ovemaadsche Vier: 1. Amstel 29 3/5 sec.; 2. Laga (Delft). Jonge Sciffj A: 1. Nautilus (Amsterdam) De Vries in 7 min. 47 sec.; 2. Amstel (Gosselaar, Beerta). Jonge Vier A: 1. De Hunze (Groningen) 7 min. 17 sec.; 2. Laak (Den Haag). Jonge Twee B: 1. De Laak (Den Haag) 8 min. 10 sec.; 2. Laga (Delft). Oude Sciff: 1. Laga (Van Dongen) 7 min. >37 sec.; 2. A.R.S.A. (Boerma). Oude Acht: 1. Laga (Delft) 6 min. 19 secj 2. Nereus (Amsterdam). Double scull: 1. Het Spaame (Haarlem) 7 mln. 441/5 sec.; 2. De Hoop (Amsterdam). 200 M. schoolslag heeren: 1 L. Korpershoek ft. Z. O.) 3 min. 5 1/5 sec.; 2 J. J. van Woer- >m 3 mln. 8 4/5 sec.; 3 en 4 C. H. de Vrught 5. W. R.) en C. Verkalk (Z. C. O.) 3 mln. I sec. 200 M. vrije slag heeren: 1 Scheffer (D. J- KJ min. 36 4/5 sec.; 2 J. N. de Haas (Z. L A. K 3 W. Delwel (R. Z. C.) Estafette dames 5 maal 50 M. vrije slag: 1 D. Z. (Rotterdam). 2 min. 48 4/5 sec.; IA. Z. (Amsterdam) 2 min. 55 3/5 sec.; 3 H. D. (Amsterdam) 2 min. 571/5 sec.; 4 R. D. 1 (Rotterdam) 3 mln. 1/5 sec.; 5 Het U (Am- irdam) 3 mln. 3/5 sec. maal 50 M. vrije slag heeren: 1 H. Z. «n C. (Den Haag) 2 min. 29 sec.; 2 Het W msterdam) 2 min. 29 4/5 sec.; 3 H. P. C. Ka var wel te der var lai ka wc dei La a k E Sl WWW ’:x.' ■-1. vf -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18