Ierland verwelkomt Legaat Reeds stagnatie te Lausanne ONS BLAD I Ss 1 i j Het nieuws van heden bijzonder onderwijs België’s Kardinaal Lauri te Dublin Auto-ongeluk in de Alpen NAZI-RELLETJES DE EX-KEIZER OP HET POLITIEKE PAD JOH MANDSJOERIJE HANDELT DE BAROMETER ONWETTIG VLIEGTUIGDRIJVER ALS BOOT GEBRUIKT A AMELIA EARHART TE BROADWAY i LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers I I i DINSDAG 21 JUNI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 144 Het Weer VERWELKOMING PAUSELUK LEGAAT Vorstelijke ontvangst Bedenkelijke wending Vyf dooden, twintig gewonden PLENAIRE ZITTING VERDAAGD Leening aan Oostenrijk de Groote brand te "Kobe Devèze schippert Zeventig huizen in de asch gelegd TIBET VALT CHINA BINNEN Bloedige gevechten Amerika waarschuwt Japan De schrapping der herstelschulden Dranksmokkelkoning te New York gedood Door geestelijkheid niet gewild Nieuw Fransch memorand um Telegram van het Centrum te Keulen Bruine Huis te Keulen bezet Politiek incident DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN il Mislukte aanslag op Paul Boncour? De liberalen gaan „streven” naar geleidelijke afschaffing der staatssubsidies Thans een telegram aan Duitsche cavallerie En nu opschieten Janson ruimer van opvatting Het oordeel van Herriot Geüniformeerde betooging te München verspreid 490 per sonen gearresteerd Met straat- en luchtparade verwelkomd De Pauselijk Legaat op weg naar het internationaal Eucharistisch Congres te Dublin werd bij aankomst op Addison Road Station te Londen door een geestdriftige menigte hartelijk verwelkomd 1 i I - Stralende zon, roerende godsvrucht Nieuw spoor van Bertram Voorioopig nog geen overeenstem ming bereikt tusschen Frank ryk en Duitschland Door president De Valera en onafzienbare menigte begroet TELEFOONNUMMER 433. De Engelsche bladen maken met ophef mei Amelia Earhart te New York. Meubelfabriek te 's-Hertorenboseh uitgebrand. Gasbedwelming te Poppel. Drie dooden. Ernstige verkeers-ongerBllen. F Citraart van Dr. Frederik van Eeden. I O O correspondent ge- van Frankrijk Dooane-overeenkomst met België gereed ge komen. Bij contract «terk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingez. med. 40 c Kardinaal-Legaat te Dublin ontvangen. Stagnatie te Lausanne. Fransche beswaren In zake moratorium-verlenging. <-?■ BROOKLYN, 19 Juni (Reuter). Vannie Hig gins, een de voornaamste leiders van de New- 'orksche dranksmokkelaars, is gisteren mid den in een drukke straat door concurreerende smokkelaars doodgeschoten. Zijn 7-jarig dochtertje, dat by hem was. is zwaar gewond. De schietpartij vond In de na bijheid van bet hoofdbureau van politie plaats. Nasi-relletjes In verschillende Duitsche steden, vooral in München. Wa der Ca verza- l’. j Hoogste stand op Dinsdag 9 nr van.- 764 Stilstand. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 760 y KEULEN, 20 Juni (W.B.) In verband met de Natlonaal-Socialistlsche demonstratie te Muen- chen en Keulen, heeft de Keulsche afdeellng van de Centrum-partij een telegram gezonden aan den Rljkspresldent en den minister van Binnen- landsche Zaken, waarin opnieuw wordt aange drongen op het invoeren van het unlform-verbod ding van het affront, dat De Valera, lerlands republikeinsche president, Engeland heeft aan gedaan door den Britschen gouverneur-gene- raal te Dublin en vertegenwoordiger van den Engelschen koning uit te sluiten van de ont. vangst van den Kardinaal-Legaat op Dinsdag avond. Met nadruk wijzen zij er op, dat dit is ge schied In strijd met den uitdrukkelljken wensch van de lersche kerkelijke overheden, die ver klaard hebben, dat het Eucharistisch Congres Internationaal en on-polltiek was. TOKIO, 20 Juni. (V. D.) Naar uit Washington wordt gemeld, heeft staatssecretaris Stimson een vrij langdurig onderhoud gehad met den Japanschen ambassadeur Inzake de politiek der Mandsjoerljsche regeerlng. waarbij in het bij zonder de reorganisatie van het douanestelsel in MandsjoerUe werd besproken onder Japansche leiding. De Amerikaansche regeerlng heeft Japan er opmerkzaam op gemaakt, dat de handelingen der Mandsjoerljsche regeerlng onwettig zijn en niet in overeenstemming zijn met de Internatio nale verdragen. De Japansche ambassadeur heeft staatssecretaris Stimson er op gewezen dat de Japansche regeerlng niet verantwoorde lijk is voor de daden der Mandjoerysche reg er ring, daar de werkzaamheden dezer regeerlng volkomen onafhankelijk en zelfstandig zijn BRUSSEL, 21 Juni. Op het liberale partij congres werd gisteren druk gediscussieerd over het onderwijsvraagstuk, met name over de sub- sidieertng van het bijzonder onderwijs. Bj) de besprekingen kwam duidelijk tot uiting de anti-clericale houding van vele libe rale heeren, vooral van de jongeren. Er was een resolutie opgesteld, waarbij de terugkeer werd geëlscht tot den onderwijstoe stand van 1919, toen alleen het openbare on derwijs van staatswege werd gesubsidieerd. Deze terugkeer moest geschieden tijdens de vier zit tingsjaren van de nieuwe Kamers, en wel op voorwaarde, dat de algemeene politiek, welke het credlet den vooruitgang, den socialen vrede en ’stands welvaart verzekert, dit toelaat. De laatste bepaling was er aan toegevoegd ter wille der meer gematigde elementen. In Brltsche kringen wordt de Engelsche po litiek te Lausanne als volgt geformuleerd: Engeland verwacht eenerzijds van Frankrijk toestemming in een volkomen schrapping der herstelschulden en voorts een laten varen van het plan Rijksspoorwegobligaties te gebruiken voor een eventueele slotbetallng. In de piaats daarvan zou Engeland. Indien zulks niet Is te voorkomen, den vorm van een internationale leening verkiezen; anderzijds "hoopt Engeland van Duitschland concessies Inzake een garan- tieformule. - I t l.f GENèVE, 20 Juni. (VB.) De president van de gemengde commissie voor de kwestie der leening aan Oostenrijk. Musy, heeft Maandag de regeeringen van Duitschland. Engeland, Frankrijk en Italië de mededeeling gedaan, dat de commissie haar taak voldoende voorbe reid acht en thans wacht op het oordeel der vier regeeringen. De mededeeling legde nog eeru den nadruk op de belangrijkheid en urgentie der te nemen be sluiten. Zooals bekend, zal aan de leening worden ge participeerd door Frankrijk met 100 mlllloen schellingen, door Engeland met een conversie van credieten op korten termijn ten bedrage van 100 mlllloen schellingen in een credlet op langen termijn, Italië met 30 mlllloen schellin gen. terwijl de overige 70 mlllloen over eenige neutrale staten zouden worden verdeeld. DUBLIN, 20 Juni. (Reuter). Z. Em. Kardi naal Lauri, Pauselijk Legaat op het Eucharis tisch Congres, dat Woensdag wordt geopend. Is Maandagmiddag te Kingstown in Ierland aangekomen. Een vorstelijke ontvangst viel den Legaat ten deel, waaraan de luchtvaart, de artillerie en de cavalerie van den lerschen Vrijstaat deelnamen. De president van den Vrijstaat, De Valera, wachtte zelf op de pier om den Kardinaal te ontvangen Te midden van een onafzienbare ge knielde menigte begaf de stoet van den Legaat rich vervolgens op weg naar de lersche hoofd stad. Meest zwakke wind uit Westelijke rich- tingen. half tot zwaar bewolkt, weinig of 1 geen regen, zelfde temperatuur. Vooruitzichten: Bewolkt en iets warmer. Zon op 4.39, onder 9.24. Laatste Kwaë. f tier Zaterdag n.m. 9.56. Licht op 9.54. TOKIO, 20 Juni. (VB.) De stad Kobe werd Maandag door een grooten brand geteisterd. In de zakenwijk der stad werden 70 gebouwen, waaronder groote handelszaken, kantoorgebou wen en clubhuizen volkomen in de asch ge legd. Be politie meent, dat brandstichters de hand in het spel hebben. MUENCHEN, 20 Juni >W.B De leden de. S. A. en 8. 8. te Muenchen en talrijke plaatsen in Opper-Beleren. kregen gisteren van de party opdracht, zich naar hun standkwartieren of alarmplaatsen te begeven. Hier kregen ze bevel, voor de woning van den katholieken minister president Held, te demonstreeren. De politie wist een deel der 8. A.-lleden In hun kwartieren te houden. Tegen 12 uur trokken ongeveer 1000 8. A.- mannen uit verschillende richtingen, de meesten in het uniform, anderen met een band om den arm. naar Held’s woning. De politie wist hen te verspreiden. Op een punt moest de politie met de blanke sabel optreden; een agent kreeg een vuistslag in het gezicht. Toen deze zich naar huls begaf, werd hy hinder!yk doo- de betoogers gevolgd. In het geheel werden 490 nat.-socialisten in hechtenis gesteld Ook te Keulen trachtten gisteren geünifor meerde 8. A.-mannen en Stahlhelmleden be- toogingen te houden. De politie moest van den gummistok en de vuurwapens gebruik maken en alarmeerde ver volgens het „Ueberfall-kommando". Toen van uit het Keulsche „Bruine Huis’’ met stoelen werd gegooid, zag de politie zich genoodzaakt het „Bruine Huls” te bezetten. Talrijke natlonaal-socialisten werden gearres teerd en eenlgen gewond. Zaterdagmiddag en ook des avonds hebben te Hagen ernstige botsingen plaats gehad tussch Nazi’s en communisten. De tegenstanders be stookten elkaar met stokken, messen en oude geweren. Aan beide zyden werden in totaal 40 personen gewond, waaronder vyf zwaar. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 435, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgagavan door de KV- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem De meeste sprekers verklaren zich vóór de resolutie (ow minister Petit Jean) of achtten haar zelfs onvoldoende. Tegen de consequentie, een breken met de katholieken en een coalitie met de socialisten, schynen zy niet op te zien Alleen oud-minister Janson keert zich tegen de afschaffing der subsidies aan het byzonder on derwys. Hy is en biyft een warm verdediger van het openbaar onderwys. doch rekent het zich tot plicht, de vergadering te waarschuwen tegen een beslissing, welke zou Ingegeven zyn door hartstocht (rumoer). Twaalf jaar lang werden de toelagen ver leend, zonder dat de openbare meenlng zulks heeft afgekeurd: dat men niet kome beweren, dat die toelagen ongrondwettelyk zyn. Men overwege vervolgens dat het byzonder onderwijs byna zooveel leerlingen heeft als het openbaar. (Heftige Interrupties.De katholieken zyn niet by machte al hunne scholen In 1 leven te houden, zonder de zoowat 300 mlllloen aan subsidie van den Staat. En de afschaffing der toelagen zelf zou van den Staat nieuwe en hoo- gere uitgaven vergen voor de oprichting van nieuwe openbare scholen. Spreker acht een cartel mfct de socialisten onmogelyk. Janson kaq niet aannemen dat de vrije scho len zouden moeten gesloten worden, waardóór 350 000 godsdienstige huisvaders in de onmo gelijkheid zouden worden gesteld, voor hunne kinderen een onderwys te kiezen, dat hen vol gens hun geweten voldoening geeft. (Geweldig rumoer Ten slotte dat Janson een roerend beroep op de vergadering, geen avonturen te wagen (Toe juichingen.) Tydens de spreekbeurt van Janson dreigde het herhaaldeiyk woelig te worden. De zaal was zichtbaar in twee kampen verdeeld, en 1 is al leen te danken aan het energiek optreden van den voorzitter, dat de bespreking in een be trekke! yke kalmte kon voortgaan. Het hand geklap, dat de rede van Janson begroette, be- wyst dat heel de liberale party nog niet ge wonnen is voor een afschaffing van de toelagen Belgische liberalen voor geleidelijke afschaffing van staatssubsidies voor byzonder onderwijs. WEENEN. 20 Juni. (V.D.) In de nabyheld van Goisern in Opper-^ostenryk raakte een autobus aan het slingeren, waardoor twee per sonen. die langs den weg het panorama, dat men op de plaats heeft, stonden te bewonde ren. werden gedood, waarna de wagen op een houtstapel reed, tengevolge waarvan drie in zittenden werden gedood en twintig gewond PARIJS, 20 Juni (Reuter). De trein, waar mede de Fransche minister van oorlog Paul Boncour gisteren naar Genève terugreisde «ndervond eenige vertraging. By het onderzoek bleek, dat uit een wissel •enige schroeven verwyderd waren, zoodat men vermoedt, dat een poging is gedaan een aan- op Paul Boncour te plegen. pessimistische opvatting is de verdaging der conferentie noodig. daar nog on voldoende overeenstemming bestaat ovei het op te stellen werkprogram. Direct na de korte byeenkomst der zes ult- noodigende mogendheden had in hotel Beau Rivage ’n drie-mogendheden-bespreking otaats. waaraan werd deelgenomen door MacDonald. Runciman, Herriot. Germain Martin, von Pa pen en von Neurath. De berichtgever van de „Temps” schryft. dat de bespreking der drie mogendheden bijzonder gingen over de vyf-mogendheden-verklaring van 17 Juni, waarby het moratorium voor Duitschland werd verlengd zoolang de conté» rentie byeen was, en waarvan de praktische draagwydte thans moet worden vastgesteld. De correspondent van de „Journal des Dé- bats” meent, dat vooral gesproken is over een voorstel van den Franschen minister van fi nanciën Germain Martin, die opkomt voor het behoud der onbeschermde herstelbetalingen Deze tegenstand van Fransche zyde heeft de Engelschen en Duitschers verrast, daar dezen overtuigd waren, dal by de verklaring van 17 Juni de kwestie van een uitstel aller betalin gen de volledige goedkeuring had weggedragen. LAUSANNE, 20 Juni. (V.D.) De Fransche premier Herriot heeft Maandagavond tegen over journalisten verklaard, dat voorioopig nog geen overeenstemming is bereikt tusschen., de Duitsche en Fransche standpunten. Van Fransche zyde worden thans in de eer ste plaats onderhandelingen gevoerd met de Brltsche regeerlng, aangezien de Britsche pre mier de Duitsche opvatting ten deele huldigt en de Fransche regeerlng de Britsche wil over tuigen van de juistheid der Fransche these. Zoodra overeenstemming zal zyn bereikt tusschen Engeland en Frankryk zullen de be raadslagingen van Fransche zyde met de Duit sche regeerlng beginnen. Herriot wenscht in de eerstvolgende, dagen een bespreking te' heb ben met rykskanselier Von Papen. De Engel- sche regeerlng dringt aan op een voltallige schrapping der herstelbetalingen, waar de Fransche regeerlng zich evenwel tegen verzet, aangezien zy op grond van de internationale schuldenovereenkomsten aanspraak kan maken op betalingen ten bedrage van 359 mlllloen goudmarken over 37 Jaar, terwijl Engelano slechts geïnteresseerd is voor 19 mlllloen jaar- lyks. LAUSANNE. 20 Juni. De Maandag houden zitting der vertegenwoordigers van de zes uitnoodigende mogendheden, welke olaats had in het Ch&teau d’Ouchy, duurdete nau- wernood tien minuten. Aan de bespreking werd deelgenomen door de leiders der zes delegaties. Betreffende de zitting wordt een kort officieel communique gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld dat de president der herstelconferentle. MacDonald, zyn collega's op de hoogte heeft gesteld van de thans aangevangen besprekingen. Deze be sprekingen zullen thans worden voortgezet met de afzonderlyke delegaties. Ten einde deze besprekingen mogelUkheld voor uitbreiding te geven, is besloten de tegen Dinsdagmorgen vastgestelde plenaire zitting der herstel-conferentle voor onbepaalden tyd te verdagen. Volgens een De Fransche minister van bultenlandsche zaken Herriot heeft aan MacDonald een me morandum overhandigd, waarin het Fransche standpunt in de herstelkwestle opnieuw wordt uiteengezet. NEW YORK. 20 Juni (VD). Mrs. Amelia butmanEarhart, die onlangs als eerste vrouw alleen den Oceaan over vloog, is heden, verge zeld van haar echtgenoot, per „lie de France” te New York aangekomen. Het comité van ontvangst was haar tot het Quarantainestation tegemoet gevaren. Na het debarkeeren heeft de gebruikeiyke optocht langs Broadway plaats gehad, waarby kwistig met confetti werd geworpen, terwyi dt politie paradeerde. De optocht werd in de lucht geëscorteerd door 15 vliegtuigen en het luchtschip „Resolute”. Op het stadhuis werd de Oceaanvliegster dooi burgemeester Walker verwelkomd. Tot het comité van ontvangst behoorden o m. de Oceaanvllegers Chamberlin, Fitzmaurice Pangbom en Balchen. Maandagavond vond een eere-banket plaats In het Waldorf-Astoria hotel. Dinsdagmorgen vertrekt Mrs. Earhart per vliegtuig naar Washington, waar zy door presl-' dent Hoover zal worden ontvangen. De liberale partyieider Devèze verdedigt ten slotte uit opportunisme een wyzlging der reso lutie. Hy noemde daarvoor de volgende mo tieven Indien we in ons programma ..de volledige afschaffing van de toelagen aan het byzonder onderwys in de volgende wetgevenden zittings- tyd” schruven, zullen we veel kiezers verliezen. We zouden dan voorts moeten regeeren met de socialisten, wier Invloed we dan zullen moe ten ondergaan, hetgeen veel lieden zal afschrik ken vóór ons te stemmen. De voorgestelde tekst maakt een samengaan, met de katholieken onmogelyk. Met de verwarring van den taalstrijd, zullen we op den koop,toe een oorlog op onderwys- gebied krygen. Devèze stelt dan voor den tekst In dier voege te wyzigen. dat de geleldelyke terugkeer tot de afschaffing moet worden ..nagestreefd’’. Met byna algemeene stemmen werd de aldus gewyzlgde resolutie daarop aangenomen. Aan de stadsgrens van Dublin werd de Kardl naai opgewacht door den burgemeester in zyn historische koets. Vele winkels staakten hun zaken op het oogenblik van de aankomst van den Pauseiyken legaat. Ontroerd en vol diepen eerbied was de menigte getuige van het voor bijgaan van den stoet naar het centrum van de stad. Onze byzondere correspondent te Dublin aeint omtrent de ontvangst van den Kardi naal-Legaat de volgende by zonderheden: Toen Maandagmiddag de Kardinaal-Legaat den voet aan wal zette op lerschen bodem, werd hy opgewacht door een reusachtige me nigte, die al uren van te voren zich in de omgeving van de pier had opgesteld. De plaats, waar de Kardinaal aan wal ging, ligt op 10 KM. van Dublin, en heet volgens de nieuwe lersche spelling Dunlaoghaire. De ontvangst was grootsch in alle opzichten. Ben gloeiende zon bestraalde de gebeurtenis, waarop bet geloovlge Ierland zich maanden lang had voorbereid. Onder het gebulder van kanonschoten ging de Legaat aan land. In ant woord op de welkomstwoorden van den presi dent van Zuld-Ierland, den burgemeester van I^urghaire en den aartsbisschop van Dublin dankte de Kardinaal diep geroerd voor de ont vangst in dit land, dat in de geschiedenis der Kerk met recht zulk een eereplaats Inneemt. De Legaat was diep getroffen door de liefde en devotie, welke het lersche volk by zijn ont vangst ten toon spreidde. By de aankomst aan de grens van Dublin werd den kardinaal door den burgemeester der lersche hoofdstad een adres aangeboden dat een staaltje was van lersche drukkunst. By den tocht door de stad stonden straten en pleinen zwart van de menschen. De hitte was wel wat grooter dan wenschelyk, zoodat flauw vallen geen zeldzaamheid was. Jammer genoeg raakte ook de móóie stoet verbrokkeld, zoodat de toeschouwers telkens een gedeelte te zien kregen. De Legaat werd omstuwd door de lersche garde te paard met hooggepluimde mutsen. De mayor was gezeten In zyn gouden koets. Langs den weg naar de Kathedraal stonden school kinderen opgesteld, als bruidjes witgeslulerd. De Kathedraal leverde een schitterenden aanblik. Het was een Indrukwekkend oogen blik, toen de Legaat des Pausen, omringd door Kardinalen en bisschoppen, onder de tonen van het „Ecce Sacerdos Magnus" onder de ge welven verscheen. Na een oogenblik in gebed te zyn neergeknield, gaf de Kardinaal-Legaat den zegen en was de eerste phase van de ont vangst gesloten. LONDEN, 19 Juni. (V.D Volgens bericht uit Port Darwin (Australië) werd Zaterdag door een reddlngsexpeditie een nieuw spoor ontdekt van de beide vermiste Duitsche vliegers Ber tram en Klausmann. De expeditie was per boot van Wyndham naar de Cambrtdge-golf ver trokken, waar het vliegtuig van Bertram -At- irfntlc” werd ontdekt. Aan het vliegtuig ontdekten zy een mede deeling der vermiste vliegers, welke ojn. in houdt dat zy een dryver van het vliegtuig als boot hebben gebruikt en hiermede in Weste- lyke richting zyn vertrokken. NANKING. 20 Juni (VX>.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Tlbetaansche troepen ge heel onverwachts de Chineesche grens heb ben overschreden en de Chineesche troepen in de provincie Slntsjan hebben aangevallen Het is tot bloedige gevechten gekomen, waarby de Chineezen verliezen hebben geleden en moes ten terugtrekken. De Dalai-Lama zou de mobilisatie der Tibe- taansche troepen hebben bevolen. Naar te Moskou verluidt, hebben Tibetaan- •che troepen het Oostelyk deel der Chineesche provincie Slntsjan bezet. Tusschen Tibet en Engeland zou een geheim verdrag zyn ge sloten, waarby Engeland veertig stukken ge schut, 2000 machinegeweren en 2 mlllloen Schietpatronen zou leveren. Hiervoor in ruil •ouden de Britsche rechten in Tibet op. econo misch gebied worden versterkt. HANNOVER, 20 Juni (VB.). Gisteren werd te Hannover een Wapendag van Duitsche ca valeristen gehouden. Hierby werd het volgende telegram ontvangen van ex-keizer Wilhelm II: „Den op den tweeden pendag Duitsche valerie melden ouden kameraden zend ik mijn groet. Met groote erken- teiykheld her denk ik de prestaties van de ruitery in den wereldoor log. Op alle oorlogstooneelen waren haar lansen en ka- rabynen even zeer gevreesd. Richtsnoer voor jiaar handelen was steeds het bevel van Fre derik den Grooten: „De Pruisen zullen den vyand het Ex-Keizer Wilhelm. eerst attaqueeren” Deze frissche riddergeest slaat in oorlog en vrede eiken vyand. Met dit trotsche gevoel mogen de oude cavalleristen van den Wapendag naar hun burgeriyk beroep terugkeeren, bezield door den hèlligen plicht rusteloos te stryden voor de wederoprichting van ons vaderland op de oude onwrikbare ba sis: voorwaarts voor eer en weer Het telegram was geteekend ..Wilhelm IR.” De leiding van den Wapendag heelt het vol gende antwoord-telegram gezonden: „Vele dui zenden hierverzamelde oude kameraden van het oude Duitsche volksleger, van veldmaar schalk tot gemeen soldaat, danken hun voor- mallgen oppersten krygsheer voor het trouwe herdenken en de vriendelyke groeten van gan- scher harte. Wy zyn en blyven In de toekomst houw en trouw. Ondanks grooten nood sterk in het geloof en Dultsch in het merg’ wg Schroeder. Ook van den ex-Kroonprlns werd een begroe- t-ingstelegram ontVFngen. Eenige dagen geleden, aldus de speciale cor respondent te Dublin van de „Daily Tele graph”, hebben de geesteiyke autoriteiten ver geefs gepoogd het besluit der lersche regeerlng ongedaan te maken, om James Mc Netll, den gouvemeur generaal, niet uit te noodigen by de ontvangst van den Legaat op Dublin Castle Een vertegenwoordiger van De Valera-party verzekerde, dat het ultnoodlgen van den gou verneur generaal onmogelyk was. omdat zyn tegenwoordigheid eerbewyzen zou eischen en kwesties van voorrang zou opwerpen, waar mede de huidige lersche regeerlng zich niet kan inlaten. yDe meerderheid van De Valera’s aanhangers zou het gebouw verlaten/ Indien de vertegenwoordiger van den Engelschen ko ning aanwezig zou zyn. Er zouden zich on- stlchteiyke tooneelen voordoen, die de harmo nie van deze buitengewone gebeurtenis zou den verstoren.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1