Prikkeldraad Van de Pers-tribune I Varkenshouderij H HET WARE KARAKTER DER S.D^|P. Door een S.D.A. P.-er Een onprettig Pluimpje VLEESCH-INVOER Een verscherping gewenscht DINSDAG 21 JUNI INVOER IN FRANKRIJK Regeling gehandhaafd NEDERLAND-BELGIE De douane-overeenkomst BENOEMINGEN De telegrafeerende De 40-uren week ex-keizer DE HAVEN VAN VLISSINGEN 3 Geen speciale bevoorrechting. Steun regeling voor de roggeteelt voorgesteld Hoe te voorkomen, dat hoeveel heden worden ingevoerd als een contingenteering tot stand komt Besprekingen over den gecontingen- geerden invoer van landbouw producten in Frankrijk Lamme Goedzak gereed gekomen Meening der Tweede Kamer leden i of een Klachten van importeur* 1T. De Nederlandsche delegatie ■der Ue- opgemerkt. Dr. Poetum* de in Frankrijk hooger Verschenen is de Memorie van Antwoord vgn is X Wetsontwerp in gediend I Wederkeerige en geleidelijk voort gaande verlaging der eco nomische slagboomen de een yerstandig zijn onzen fitief op te knoopen, 'handelingen gevoerd „Millioenen voor leger en vloot; Voor den arbeider geen brood! Wie maakt onze centen zoek? Ruys de Beerenbrouck!” stellige wezen van als- waarbU de normale 'bGRAVENHAGE Geslaagd voor deel I: P. C. Kopüman. 's Gravenhage en C. van Breda en De besturen van den Nederlandschen Slagers hond. den R. K Hanzebond van Slagerspatroons en den Bond van Vleeecbwarenlabrikanten O.V., alsmede een groep grossiers in varkensvleesch hebben Maandag te Utrecht een gecombineerde vergadering gehouden ter bespreking van het aanhangige wetsontwerp tot steun aan de var kenshouderij. De vergadering besloot een telegram te zen den aan den Minister van Economische Zaken, waarin er ten sterkste op wordt aangedrongen van oor— Prils- om, tot rond in dé afleggertjes Zooals bekend mag worden verondersteld in Aanvankelijk is de outillage zeer bescheiden opgevat. Het bestuur der vennootschap wordt opge dragen aan een directie, bestaande uit één of meer directeuren onder toezicht van een raad van commissarissen en van een daaruit te be noemen raad van toezicht. Door de voorgeschreven wijze van benoeming is gewaarborgd, dat de Staat en de gemeente niet alleen in de algemeene vergadering van aandeelhouders, doch ook in de belde eerstge noemde colleges voldoenden Invloed op den gang van zaken kunnen uitoefenen. onze :r de •hermen. f'-.zal er blij- nog heel wat Verbeteren in de :konomische rela- De heer Van Veen blijkt wél een onbe vangen blik te hebben op de mentaliteit in de Nederlandsche 8. D. A. P. Mogen zijn beschouwingen velen in en buiten die partij de oogen doen open gaan voor de werkelijkheid en het ware karakter der 8. D. A. p. algemeener doen kennen. te schorten, di gens adressant drijven ten weldlg opv< blnnenlanf nende ex de varkej nog ai putatj de vé hoofd bevredigend bleken te naar af zet betreffende Genève heeft niet den moed gevonden om vierkant te zeggen, dat verkorting van de arbeidsweek slechts dan op economisch- moreelen grond bepleit kan worden, wan neer op economischen grond tevens een gelijke verkorting van het weekloon wordt aanvaard. Wel echter heeft de heer Kupers In die richting eenigermate gewezen; en door ve len is dit gaarne gewaardeerd. Voor ons vaderland is er echter thans iets meer te verhalen. En iets van verblijdenden aard, schrijft „De Nederlander”: Sinds deze regeling in werking is getreden, waren bij hpt Fransche Ministerie van Handel klachten Ingekomen van Fransche Importeurs, die meenden dat zjj benadeeld werden tenge volge van onjuiste toepassing der regeling van Nederlandsche zijde. Voorts was aan dat Mi nisterie geklaagd, dat ónze exporteurs van zui vel en vleesch voor die producten een hoogeren prijs in rekening brachten aan Fransche afne mers dan aan handelaren van andere nationa liteit. Deze klachten, officieel ter kennis gebracht aan de Nederlandsche Regeering. dede'n het wenscheljjk oordeelen het initiatief te nemen tot een mondelinge bespreking er van met het betrokken Fransche ministerie. Die bespreking heeft plaats gehad op 9 en 10 Juni JJ. 4 In onze rubriek „Van de Perstribune" ontleenden wij reeds een enkel citaat aan een belangwekkend artikel van den soci- gal-democraat G. van Veen in „Het Kind" over het boek van de Wibauts. Het is intusschen van groot belang, dat onze lezers nog iets méér en naders verne men van ’s heeren Van Veen’s inzichten omtrent datgene, dat zich rondom het veelbesproken boek in de 8 D.AP. afspeelt. Reden waarom wij onzen lezers alsnog onder de oogen willen brengen eenige be schouwingen van den heer Van Veen in genoemd tijdschrift, waarin de schrijver van leer trekt tegen den sociaal-demokra- tischen professor Kuyper, die het veelbe sproken boek der Wibauts in „Het Volk” zoo „mild en begrijpelijk” durfde noemen: Het schen den Franschen autoriteiten wel bekend, dat tal van importeurs met de huidige regeling tevreden zijn en dat wijziging ervan weer andere klachten onvermijdelijk zou uit lokken. De omstandigheid, dat kort vóór deze besprekingen vertegenwoordigers van Neder landsche vleesch-exporteurs. onder leiding van den heer Van Zwanenberg tot eene voorloo- plge regeling met vertegenwoordigers van Fransche vleesch-tmporteurs omtrent den in de toekomst te volgen weg inzake den invoer van vleesch In Frankrijk waren gekomen, ter wijl Dr. Posthuma en de heer Geluk zich met vertegenwoordigers van organisaties zoowel van Fransche zulvelproducenten als van Fran sche zulvellmporteurs in verbinding hadden gesteld teneinde te trachten in onderling over leg eventueele moeilijkheden in de toekomst te overwinnen, heeft er ongetwijfeld veel toe bijgedragen, dat de klachten, die overigens ge ring in aantal bleken.'spoedig waren verstomd. De 8. D.' A. P. heeft de vorige week in Den Haag laten betoogen ‘t Was er druk: 50.000 demonstranten waren er volgens „Het Vaderland”, 20.000 volgens „Het Volk”, waarmee we maar zeggen willen, dat de betoogers heel secuur stuk voor stuk geteld zijn. 't Was er gezellig: vrooljjke liedjes wer den er gekweeld, zoo b.v. Minister Verschuur heeft in de Kamer dapper uitgeroepen, dat Nederland temid den van de omringende staten ekonomisch niet langer als Lamme Goedz&k moet fun- geeren, en wij helpen hem graag hopen, dat deze Lamme Goedzak zou gauw moge lijk veroordeeld zal zijn -tot den strop. Inderdaad schijnt het nu en dan, dat er in de houding van Nederland iets cordaters gekomen is. Iets meer cordaatheid zal dan ook geen overbodige weelde blijken. Men neme maar eens kennis van wat het „Limb. Dagblad” weet mee te deelen om trent den in- en uitvoer van Nederlandsche brandstoffen (in casu steenkolen, cokes en steenkool-briketten) over de afgeloopen vijf maanden in vergelijking met diezelfde maanden van 1931: „Het merkwaardige doet zich voor, dat, alhoewel België onzen kolenlnvoer sterk be perkt, de invoer van Belgische kolen in ons lapd opnieuw niet onbelangrijk toenam. Destijds bij de onderhandelingen voor het nieuwe contingent bij welke onderhan- délingen men echter slechts te aanvaarden had! drongen onze mijndirecties er bij de Belgen op aan, dat zij dan tenminste bij hun invoer naar Nederland rekening zouden houden met de positie der Neder landsche Mijnindustrie’. Zelfs aan dezen wensch meer kon het Immers niet zijn blijkt niet voldaan te» zijn, integendeel over de eerste vijf maanden van dit jaar vermeerderde de kolenlnvoer uit België ten aanzien van die over de eerste vijf maan den van 1931 met 12 pCt. Onze uitvoer naar genoemd land daalde met 22 pCt.” De Belgen Importeerden bU ons 12 pet. méér; wij exporteeren naar België 22 pet. minder. Ziedaar Lamme Goedzak nog in blakende gezondheid. Het heet nu, dat we ons met België en Luxemburg in een tol-unie zullen gaan be geven, en dat we alzoo gezamenlijk gemeenschappelijke belangen tegi andere staten zullen kunnen Maar vóór het zoover koi kens het bovenstaande moeten veranderen en j Nederlandsch-Belgische ties. Als we nu maar zoo Lamme Goedzak defi vóór de verdere on<w wordenf zeggen en ter hand van B(j de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot machtiging van de Minister van Waterstaat en Financiën tot oprichting van de N.V. .Haven van Vllssingen’’ en tot het sluiten van een overeenkomst met de vennootschap be treffende de exploitatie, de erfpacht en het ge bruik van havens en haventerreinen en de daar toe behoorende Inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Volgens de regeering zal de exploitatie het best kunnen geschieden door een N.V., waarin het Rijk, gemeente en verdere belanghebben den samenwerken In dien geest wordt dan ook een voorstel gedaan. Het maatschappelijk kapitaal der vemxoot- SCliaD zal heat wan uit t LOOO.OOO. wonderwel overeenstemt met wat wij dezer dagen nog in de 8. D. A. P. signaleerden, toen wij de „indlvldueele opvatting” in die kringen den bliksemafleider noemden, wel ke de aandacht afleiden moet van de lei dende richting in de partij op het gebied van geloof en zeden. De heer Van Veen heeft het onbarmhar tig vastgespijkerd, voor nu en voor altijd: in de s. d. A. P. viert het wetenschappelijk tot den draad versleten naturalisme nog hoogtij; andere inzichten, komen daar eenvoudig niet aan het woord, en zoo was er voor de Wibauts niet de minste moed toe noodig om een boek als het hunne te publiceeren: zulke dingen gaan er in de 8. D. A. P. in als koek; Lindsey is voor de lezers van „Het Volk” een martelaar voor een edele zaak Wie een andere meenlng dan de in die kringen gangbare durft verkondigen, wordt „in het kapitalisme verschrompelde ziel” gescholden. De 8. D. A. P.-sche vrijdenkers stappen nog trotsch rond in dé afleggertjes der bourgeoisie van omstreeks 1880. Een ernstig vraagstuk als het dansgevaar kan in de socialistische pers geen ernstige behandeling krijgen. Van het Departement van Bulten- landsche Zaken ontvangen wij <te volgende mededeeling: De vertegenwoordigers der Nederlandsche Belgische en Luxemburgsche regeerlngen heb ben te Ouchy, na overleg met de betrokken Ministers van Bultenlandsche Zaken, een con ventie geparafeerd, voor de wederkeerige en ge leidelijk voortgaande verlaging der economl sche slagboomen, welke conventie zij onverwijld aan hun betrokken regeerlngen ter definitieve goedkeuring zullen voorleggen. De conventie Is gebaseerd op de beginselen, welke bij verschil lende gelegenheden door den Volkenbond zijn geformuleerd. De voordeelen, welke zl) toekent blijven gereserveerd voor de staten, die er aan deelnemen. De conventie staat open voor alle staten. Zij wordt vooraf gegaan door een Inlei ding, waarin de contracteerende staten ver klaren „overtuigd te zijn, dat de geleidelijke verwezenlijking van een grootere vrijheid In het ruilverkeer één der onmisbare voorwaar den voor de wereldwelvaart Is". Zij zeggen In dezen zin een geconcentreerde actie te willen ondernemen, waaraan alle staten kunnen deel nemen, en hiermede te willen bijdragen aan het herstel van den algemeenen economischen toestand. ZIJ verbinden zich In hun wederkee rlge betrekkingen geen nieuwe heffingen in het leven te roepen en onder een jaarlljli vermindering van 10 pCt. over te gaan te verlaging der bestaande rechten tot aan zeker peil. Zij verbinden zich bovendien onder elkander geen enkelen nieuwen maatregel van beperking vaq den In- of uitvoer toe ce passen behoudens In bepaalde gevallen. Elke derde staat zal bevoegd zijn toe te treden, op voet van gelijkheid met de andere ondergetee- keirde staten. Het citaat is wat lang uitgevallen, doch na lezing daarvan zal een leder het ons eens zijn, dat wij en de onzen ®**rvan geen letter hebben mogen missen. Het belangrijke van deze beschouwingen t voor ons ditmaal niet In de overigens “wtigenswaardige opmerkingen, welke «•heer Van Veen over het boek zelf ten geeft, maar In datgene, wat hij zegt den geest In de S. D. A. P. en wat In Egt bisdom Haarlem Z. H* Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Wervershoef den wel- eerw. heer P. J. Bonnet; tot pastoor te Langer - aar den weleerw heer H. Bilars; tot pastoor te Mlddelharnis den weleerw. heer L. J. M Janssen Schmidt, en tot rector van de Heibloem te Heythuizen L. den weleerw. heer H. J. M Hey- nen, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Oer. Maj.). Alsmede tot pastoor te Kwakel den weleerw. heer P. J. Nieuwenhuls; tot pastoor te Heem stede (O. L. Vr. Hemelvaart) den weleerw. heer A. F. C. van Noort; tot pastoor te Heer Hugo- waard (H. Familie) den weleerw. heer Th. W. Taman, die kapelaan was te ’s-Gravenhage (H. Agnes). Notarieel examen Op het oogenbllk, waarop men te Lau sanne over en weer zeer ernstige pogingen aanwendt om de zoo noodige ontspanning in de internationale verhoudingen tot stand te brengen, acht ex-kelzer Wilhelm, die te Doom van de door hem gezochte Neder landsche gastvrijheid volop kan genieten, *t olrbaar met behulp van telegrammen aan oud-strijders uit den wereldoorlog van zich te doen spreken en hooren, schrijft het „Handelsblad” en vervolgt: „Deze actie mag niet beschouwd worden als een veiligheidsmaatregel, dienende om de in de massa bestaande spanning een uitweg te geven. Niet als het open zetten van de veiligheidsklep, teneinde wat stoom uit te laten, doch integendeel als het op voeren van de spanning, teneinde tot grootere krachtsontwikkeling te geraken.” Maar wat hier ook van zij: het goede begin is er, de O. S. P. knikt goedkeurend. En hiermede is de groote, machtige 8. D. A. P. onder de pressie gekomen van de pseudo-communisten der O. 8. P., die tenslotte hetzelfde eischen als de echte communisten: de 8. D. A. P. drijft de Dien selfen de straat op, maakt de hoofden ver hit en geeft schoone gelegenheid voor relletjes én oproer. Waar t om begonnen is! Hoe veel grooter en machtiger was de 8. D. A. P„ toen Albarda nog fier bevelen durfde: Niet de straat opl de toepassing dezer wet vol- een ontwrichting hunner be nige zal hebben, alsmede een ge- m der varkensvleeschprljzen voor :h gebruik, teneinde een niet too- brt te steunen, zonder dat daarmede ihouder is gebaat. Verzocht wordt als- iëntie te willen verleenen aan een de- der bovengenoemde organisaties, die bij orbereldlng dezer wet helaas niet zjjn ge- I, teneinde hun bezwaren aan den Minister kenbaar te maken en te kunnen adviseren. hoe de varkensmesterjj eenvoudiger kan worden ge steund. indien zulks noodig is. Het telegram vervolgt dan: „Wij vertrouwen, dat tegen inwilliging van dit verzoek tot op schorting van de behandeling der wet geen be zwaar meer kan zijn, wijl de noodtoestand in de varkenshouderij reeds is opgeheven, doordat de varkensprljzen in één maand tjjds met 75 k 80 pet. Zijn gestegen, ook in het buitenland, door dat de beperking in de fokkerij in belangrijke mate op den marktprijs heeft Ingewerkt, ook hier te lande.” bate van de betrokken en door de Fransche contingenteerlngsmaatregelen in hun belangen geschade Nederlandsche producenten, zoowel aan de Importeurs hier als aan importeurs in Frankrijk ruim een winst wordt gelaten, ontmoette bjj die autori teiten geen bezwaar. Desondanks bleven enkele Fransche Importeurs, die aan de gedachten wisselingen deelnamen, er de voorkeur geven, dat de Fransche regeering de Nederland getroffen overeenkomst zoude de regeling van den Invoer zou nemen, door „Uit een menschelijk oogpunt bezien is het in-treurig, dat deze „buitengewone” gast op ons grondgebied maar niet schijnt in te zien dat zeker voor hem en zijn po- sitle geldt, dat zwijgen goud is. Doch daargelaten nog dat hij met het verwekken van dergelijk gerucht noch zich zelf en evenmin der wereld of zijn eigen land eenigen dienst bewijst, moge de be woner van „Huize Doorn” zich ook wel eens afvragen of er niet zekere verplichtin gen op hem rusten. Zou hij niet met ons vermoeden dat de Nederlandsche regeering het allerminst aangenaam zal vinden dat hij, wlen hier gastvrijheid werd verleend In de overtuiging, dat hij zoo tactvol zou alles achterwege te laten wat eenigszins zweemt naar politieke agitatie, nu juist door wat hij naar Dultschland seinde net het tegendeel daarvan deed. Los nog van de vraag of de e x-monarch, die zijn telegrafische dissonanten nog steeds meent te mogen onderteekenen in zijn keizerlijke qualitelt, met dit alles niet handelt in strijd met wat hij rechtens mag doen, is het o.l. niet voor betwisting vatbaar, dat hij met het zenden van een telegram als gisteren gepubliceerd is, mo reel verkeerd gehandeld heeft. Een dergelijk optreden toch staat gelijk met het m 1 s brulk maken van de hem ver leende gastvrijheid. Het wordt de hoogste tijd dat hij gaat inzien dat van hem, zoo lang hij hier te lande blijft vertoeven, ver langd kan worden dat hij de kunst versta zichzelf te doen vergeten.” „Ge hebt de Wibauts in het boek niet vóór u als menschen, die een roeping ver vullen. Niet alleen, dat ze op dit punt niets van diepere beteekenls zeggen of te zeggen hebben hun heele houding Is niet die van roepingsmenschen. De roeplngsmensch eischt veel van zichzelf en durft veel van anderen eischen. Deze „milde begrljperlj” van de Wibauts Is zwak en decadent. Hier wordt een moraal gepredikt, die zich aan past bij wilszwakte en onder aanvoering van dezen profeet zal het proletariaat zeker het Land van Belofte niet bereiken. Neen, laten we die hoogstaander!] er asjeblieft buiten laten En dat brengt me op mijn tweede cha piter, „de moed” van de Wibauts. Ook hier kan ik én op grond van bittere, practische ervaring én op grond van theoretisch in zicht u in ’t geheel niet volgen. Om met de ervaring te beginnen. In on ze eigen (dus soc.-dem. Red.) kringen, waar het wetenschappelijk tot den draad versleten naturalisme nog hoogtij viert (andere inzichten komen eenvoudig niet aan t woord), gaan dingen, als In ’t boek van de Wibauts worden gepropageerd, er in als koek. Lindsey is voor de „Volk”- lezers een martelaar voor een edele zaak. De hoofdredacteur van het „Volk” noemde Jaren geleden „Pallieter” van Timmermans (een boek door dezen geschreven in mani- schen toestand na een zware geestelijke de pressie) de uitdrukking van de socialisti sche levensbeschouwing, per abuis door een Roomsche uitgesproken. Toen Ik daar tegen opkwam, noemde mijn leider mij een „in het kapitalisme verschrompelde ziel,” met wlen zijn proletarisch hart natuurlijk me delijden bleek te hebben. Dat het bodem- looze optimisme, dat op deze wijze tot verheerlijking van het zinnenleven komt, bulten alle werkelijkheid staat en zoo het door de massa In practljk zou worden ge bracht, moet uitmonden In het zwartste pessimisme, hebben onze leiders in *t minst niet begrepen. ZIJ zijn psychologisch vol komen naïef en Ik geloof dan ook wel, dat prof. Kuyper, levend, als hij doet In ‘n the- orethlsche fantasiewereld, oprecht is, als hij spreekt van „het verblijdende boek” van de Wibauts. Des te erger dan voor hem en zijn volgelingen. Maar u vóélt dan ook dat er geenerlei „moed” voor noodig is. om er In den eigen kring nog een naturalistisch schepje op te leggen. Onze vrijdenkers, die nog trotsch rondstappen In de afleggertjes der bour geoisie van omstreeks 1880, zwelgen In dat naturalisme. Onze Jonge menschen vinden het fijn, dat er naar den kant van het In stinctieve leven geen eischen aan ze worden gesteld. De Wibauts wisten dus wel, dat de groote meerderheid hun boek als „ruim >n frisch” zou toejuichen. Maar de<rechtsche pers vond het boek toch maat, verschrikkelijk, wilt u zeggen en er was dus moed voor noodig. tegen de te verwachten reacties daar op te tornen. Als of de verontwaardiging rechts op zichzelf een reden Is om te juichen voor de dog matische aanhangers van den klassenstrijd. Zelfs hebben ze geen compas (relativistisch als hun stelsel Is) er is voor hen geen *-beter waarheidscriterium In negatieven zin dan dan dat de tegenstander razend wordt. Ontelbare malen heb ik het uit hoo ren spreken, dat alles goed marcheert wan neer „de bourgeoisie” te keer gaat, en slecht, als deze vriéndelijk doet. Ook dit is naturalisme darwinisme overgevoerd in de regionen der psychologie het is de „frlsche, fröhliche Krieg” van den Dult- schen kroonprins, waar men terecht op scheldt. Alleen, men doet zelf geen haar anders. U moet niet denken, dat ik overdrijf. Ik ben lid geweest van een regeeringscom- missie inzake het dansvraagstuk, daartoe aangezocht als paedagoog. De commissie, oa. bestaande uit den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, een kinderrechter uit Rotterdam, een Kamerlid-reclassee- ringsspecialiste, en een burgemeester uit een belangrijke gemeente, had een ernstige taak. De commissie schreef een rapport. Ik heb het ook door socialisten hooren prijzen. De rechtsche pers en het rapport was heusch niet „reactionnair” georiënteerd schreef er lange artikelen over. Ik was be nieuwd, wat het „Volk" daarvan maken zou. Geen woord alleen een „geestig” versje van zijn beroepsdichter. Ik durf (en mag) niet aannemen, dat tot de redactie de ernst van het probleem niet zou zijn doorgedrongen (ze verdedigt im mers proletarlërsbelangen). Ik ben er zeker van, dat alleen het feit, dat de rechtsche pers tevreden was, het „Volk” deed zwijgen zooals aan het onnoozele wetje tegen de Godslastering door het „Volk” onnoozel veel ruimte is besteed, omdat rechts daarvóór Was. *Elke naturalistisch georiënteerde geestes richting moet het nu eenmaal van de agi tatie hebben en „weerstand” voorziet dus m een behoefte inplaats van eischen te •tellen van „moed.” De wou dus alleen maar zeggen: u moet u volstrekt geen romantische voorstelling ma ten van een specialen moed, die van den ■ant van de Wibauts noodig zou zijn ge west. Deze „frissche geluiden” vindt men van onzen (dus soc.-dem. Red.) kant juist daarom zoo sympathiek, omdat men, ■«Jan Steen, graag wat leven In de brou- WrU heeft.” is het begin van dit jaar tusschen de Neder landsche en de Fransche Regeering een over eenkomst gesloten betreffende de regeling van den gecontingenteerden Invoer In Frankrijk van een aantal landbouwproducten. Daarbij Is be paald, dat van het totaal contingent van elk dier producten dat Frankrijk gedurende drie- maandelUksche periode ten uitvoer wenscht toe te laten aan Nederland een vast percentage zal worden toegewezen, welk percentage de Neder landsche Regeering kan verdeelen onder de Nederlandsche belangstellenden, onder voor waarde o.a. dat de normale handelsrelatles blij ven gehandhaafd. De Fransche Regeering zou alleen die zendingen aan de betreffende pro ducten uit Nederland toelaten, welke vergezeld waren van een certificaat afgegeven door namens de Nederlandsche Regeering. ZU behield zich evenwel het recht voor Indien deze regeling aanleiding zou geven abuizen, met name wanneer de normale relaties tusschen de handelaren ginds en hier er door zouden worden- gewijzigd, zelf invoervergunnin gen af te geven. aan met op- zelf nemen, door het verleenen Invoervergunningen alleen aan Fransche importeurs, klaarblijkelijk met de uitsluitende bedoeling, dat dezen dus tegen dagprijs op de Nederlandsche markt zouden kunnen koopen en het geheele prijsverschil tusschen hier en ginds voor zich zouden kunnen reserveeren. Volgens het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer werd van verschillende zijden Instem mlng betuigd met de omstandigheid, dat een steunregeling voor de varkenshouderij, welke daaraan groote behoefte heeft, Is ontworpen, als met de denkbeelden welke aan die regeling ten grondslag liggen. Met name waardeerden vele leden het zeer, dat het ontwerp een concentratie van den uit voer van varkensvleesch inhoudt. Naar hun meening zal deze concentratie een belangrijke verbetering voor het bedrijf met zich brengen. Eveneens juichten vele leden het. toe. dat eenige maatregelen tot ordening van de pro ductie worden voorgesteld. Inmiddels verklaarde een aantal hunner niet blind te zijn voor het feit, dat de ontworpen regeling voet In de ichtlng van een Planwit- schaft. Begint, aldus deze leden, de overheid eenmaal prjjsregelend op te treden, dan zal zjl genoodzaakt worden verder In het economisch leven in te grijpen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat deze zienswijze wellicht niet geheel onjuist aoif kun nen worden genoemd, indien de in het ontwerp vervatte regeling van bljjvenden aard was. Nu het hier slechts tijdelijke maatregelen be treft. behoeft voor de genoemde vérgaande consequenties niet te worden gevreesd. Andere leden zagen in het neigen naar de idee der Planworischaft, dat In net voorstel der regeering is te onderkennen, juist een factor, welke dat voorstel aantrekkelijk maakt. Hier tegenover stond voor hen echter het bezwaar, dat de verliezen, welke door de Varkenscentrale op den export zullen worden geleden, door den binnenlandschen consument zullen moeten wor den gedragen. Het gevolg hiervan is, dat ook in deze steunregeling de minst draagkrachtlgen naar verhouding weder het meest zullen moe ten bedragen. Aan dit bezwaar zou Intusschen wellicht tegemoet gekomen kunnen worden, door ook ten opzichte van den kleinhandel Prijs- regelend op te treden. Gaama zouden deze leden vernemen, of de regeering tot zulk een optreden bereid Is. Tegenover dit bezwaar werd weder gesteld, dat het op zichzelf toch volkomen redelijk is, de consumenten in de kosten der steunregeling te doen bijdragen. Immers dezen hebben reeds gerulmen tijd ten koste van de producenten van de geldende zeer lage prijzen geprofiteerd. Een aantal leden meende voorts, dat de heffing door bemiddeling van de keuringsdiensten van een niet onbelangrijk recht op voor blnnen- landsch gebruik bestemd varkensvleesch ten plattelande het ontduiken van. de Vleesch- keurlngswet nog zal doen toenemen. Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, welke verhooging de prjjs van het varkens vleesch hier te lande zal ondergaan als gevolg van de verleehlng van een toeslag of het voor uitvoer bestemde product. Het gevaar werd niet denkbeeldig geacht, dat deze verhooging een zoodanige zal blijken te zijn, dat de consumptie in het binnenland aanmerkelijk daalt, waar door het nuttig effect der regeling voor een zeer groot deel weder verloren zou gaan. De hoop werd uitgesproken, dat de voorge. stelde centralisatie niet zal lelden tot opheffing van afzonderlijke bedrijven, hetgeen de werk loosheid weder zouden toenemen. Ook ultte men den wensch. dat deze wet niet een speciale be voorrechting van de coöperaties ten gevolge zal hebben. Sommige leden stelden de vraag, of het niet gewenscht ware aan de voorgestelde maatre gelen een steunregeling voor de roggeteelt te verbinden, in dier voege, dat de varkenshouders verplicht zouden worden een bepaalde hoeveel heid rogge voor de mester!) te gebruiken. Hier door zouden in het bijzonder de rogge verbou wers in de veenkoloniën gebaat worden. Bo vendien zou zulk een regeling wellicht een te sterke uitbreiding van de tarweteelt kunnen te gengaan. Andere leden meenden, dat op gelijke wijze wellicht een afzetgebied gevonden zou kunnen worden voor de 600.000 ton aardappelmeel, waarvoor nog steeds een bestemming wordt ge zocht. Eenige leden gaven als hun oordeel te ken nen. dat het op den weg der regeering had gelegen, dit ontwerp eerder aan de goedkeu ring der Staten-Generaal te onderwerpen. Ten slotte stelde een aantal leden de vraag, of de regeering het niet mogelijk acht, dat, nu verschillende regelingen ten behoeve van den landbouw zijn en worden getroffen, ook maat regelen worden tot stand gebracht, welke waar, borgen dat de loonen in het landbouwbedrijf niet beneden een zeker peil dalen. den Minister van Economische Zaken en Ar beid aan de Eerste Kamer Inzake het wetsont werp tot regeling van den Invoer van versch afgekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevro ren rund- en kalfsvleesch. De Minister ekent gaarne, dat bf) dezen eersten maatregel op het gebied der contingen teering verschillende oorzaken ertoe hebben bijgedragen, dat de indiening van het wetsont werp tot voorziening in het bU besluit van 23 Januari 1932 geregeld verbod langer op zich heeft laten wachten, dan met de bedoeling van art. 3 der crisislnvoerwet ware overeen te bren gen. De Minister verwijst o.m. naar wat hij In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer daaromtrent heeft meegedeeld. Het bezwaar, dat, kort voor een contingen teering tot stand komt, vaak groote hoeveel heden worden Ingevoerd, heeft 's ministers aan dacht. De mogelijkheid wordt overwogen om, zoodra een artikel in onderzoek is, den Invoer daarvan terstond op 100 pCt. te contlngentee- ren, waardoor het gesignaleerde misbruik tot een minimum zou kunnen worden beperkt. Wat de onderhavige contingenteering betreft, heeft een nauwkeurige marktstudie den Mi nister tot de overtuiging gebracht, dat de vleeschprijzen In het algemeen en zeker In den laatsten tijd slechts tunnen worden bezien ta verband met de prijzen der zulvelprduocten. Niettegenstaande In de prijzen der zuivelpro ducten van Maart af van dat jaar een daling Inzette, bleef de rentabiliteit dientengevolge gunstig. Het aanbod van slachtrijp yee was uit den hoofde abnormaal gering, mede wijl het ten vorlgen jare ontstane tekort In den vee stapel aangevuld moest worden. Intusschen werd het tekort aan blnnenlandsch vleesch door Deensch vleesch gedekt. Deze aanvulling werd echter tegen het eind van 1930 overbodig, toen het aanbod van blnnenlandsch vleesch weer normaal was. Door de landbouwcrisis in Dene marken en het allengs doorbreken van deze crisis ook In Nederland bewoog het aanbod van slachtvee zich In steeds stijgende Hjn en kreeg de concurrentie tusschen belde vleeschsoorten een destructief karakter. Onder den invloed der lage en dalende zuivel- prljzen had stellig een verdere scherpe daling der vleeschprijzen moeten volgen en de Mi nister Is het met die leden eens, die vs deel zijn, dat de contingenteering die daling heeft weten te voorkomen. Een verscherping van de contingenteering U ook met het oog op belangen van andere be drijfstakken, naar het oordeel van ru-, bestond uit de heeren Hooft, referendaris aan het Ministerie van Bultenlandsche Zaken. Bonthuis, Inspecteur van den Landbouw en Dr. Sevenster, «■(jk^tjndpouwcon- sulent* te Parijs, terwijl de voorzit ters der belde com missies belast met de regeling van den uitvoer naar Frankrijk, van zui vel en van vleesch, de heeren Dr. Pos thuma en Zwanenberg, mede de heer Ge luk, secretaris van den Alg. Ned. Zui- velbond. als des kundigen aan de besprekingen hebben deelgenomen. Die besprekingen hadden een verloop. De Fransche autoriteiten begrijpen, dat de vraagprijs zich richt den groothandelprljs In het land van Die groothandelprljs is voor producten, als gevolg van de contingenteering, dan in vele andere lan den. Ook het feit dat de Nederlandsche re geering een deel van het abnormale groote verschil In de prijzen hier en ginds, ontstaan door de contingenteering, tot zich neemt ten Het congres der modem-georganiseerde sigarenmakers heeft het vraagstuk bespro ken. Vanwege het hoofdbestuur werd betoogd, dat bij verkorting van den arbeidsduur het om gelijke productie te behouden, mogelijk en noodig zijn zou, om meerderen aan het werk te zetten. Hetgeen beduidt, dat min der arbeiders zijn overgeleverd aan den de moraliseerenden Invloed der onvrijwillige werkloosheid. Volgens „Het Volk” liet de spreker daar op echter volgen: Nu de kwestie van het loon. Voor het t>e- relken van het gestelde doel zou de wer- kersklasse in ons bedrijf naast de offers van de werkgevers, ook zelf wel een offer kunnen moeten brengen. Maar ontstond dan vroeger, bij het telkens inkorten van den arbeidsduur niet een situatie, die naar hooger loon, equivalent heenging? Naast het directe belang van hen, die in het bedrijf werkzaam zijn, staat het belang van hen, die uit het productieproces zijn uitgeschakeld en die wij niet zonder pers pectief mogen laten. Er moet solidariteit zijn van werkenden met werkloozen. Dit moest toch wel beduiden, dat de ar beiders ter wille van hun nu-werklooze col lega's en uit solidariteit met hen een stuk van hun weekloon willen laten vanen. Voor zoover wij kunnen nagaan, kwam tegen deze gedachte uit de vergadering geen verzet op. Wel werd door een der sprekers opgemerkt: Het offer, dat van de arbeiders zou wor den gevraagd, maar waardoor de werklooze kameraden weer in het productieproces zouden kunnen worden opgenomen, zal leder ongetwijfeld gaarne .brengen. Wij mogen niet nalaten?, met waardeering Onder *t zingen van zulke grappige deren werd de stemming natuurlijk steeds „reusachtiger”, ten slotte zóó reusach tig, dat de Haagsche politie geïnviteerd werd, aan het festijn deel te nemen.... Een aantal bebloede koppen vormde het fleurig resultaat van deze betooglng De 8. D. A. P. heeft voor haar praestatle een pluimpje verdiend. En gekregen ook. Van de O. 8. P.l Leest u maar, wat ,J)e Fakkel” over de jongste gedraging der 8. D. A. P. schrijft. a ,Met een gevoel van bevrediging zien wij, socialisten van de O. 8. P., hoe thans eindelijk de arbeidersklasse in beweging komt en hoe 8.D.A.P. en N.V.V. aanstalten maken om te beginnen met wat de aan vang van een werkelijke actie kan zijn Zoo is dan, binnen eenige maanden, het onmogelijke mogelijk geworden, het dwaze verstandig, het onverantwoordelijke tot eerste plicht! Wat een avontuurlijke eisen was, toen wij er mee naar voren kwamen in den winter (toen de directe nood In de arbeidersgezinnen uit den aard der zaak zwaarder drukte dan thans in het mildere jaargetijde), dat acht men en terecht zelfs midden in den zomer heel goed te verwezenlijken. Hoe men thans de arbei ders zal beantwoorden, die de vraag zullen stellen waarom zij, die steeds aandrongen op het in beweging brengen van de massa, uit de SD-AJ*. moesten worden verwijderd, terwijl heden in feite de erkenning is ge schied, dat het zonder dat in beweging brengen der ftiassa niet gaat dat is na tuurlijk niet onze zaak.” Het laatste verwijt kon natuurlijk niet uitblijven, en nóg is de O. 8. P. lang niet tevreden: de 8. D. A. P. zal nog heel wat lustlger agitatie moeten gaan voeren:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5