Grenscontrole ZWENDEL MET OBLIGATIES OPROEP VAN KONING ALBERT HET CONGRES TE DUBLIN Gasbedwelming Valsche munter DINSDAG 21 JUNI De stad in feesttooi Een strooman de dupe Na den brand te Emmen Boffer Pleidooi WINDHOOS BOVEN DJEMBER Aantal schuren vernield ROOFOVERVAL TE OSS De scheuring zet zich voort OOK EEN ZAKENMAN 2 jaar wegens oplichting ONGELUK MET SLIJPSTEEN Requisitoir Smidsknecht gedood JONGEMAN DOODGEKNELD Tusschen twee auto’s Wielrijder gedood Drankbestrijding in N.-Holland Auto tegen boom Zware straf De indruk te Lausanne io NA ZIJN ARRESTATIE Gemakkelijke prooi 1 Oude man door drie onbekenden neergeslagen Veroordeeling der huidige economische politiek Streng optreden der kommiezen Open brief aan Renkin te Lausanne Twee redders eveneens omgekomen Verd. zeide uit armoede te hebben gehandeld Hoe een automobilist den dans ontsprong. Geen égards tegenover vreemde lingen NIEUWE SOCIALISTISCHE JEUGDBEWEGING MEISJE OP SPOORBAAN. 7 Eén jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt schijnt my toe, dat België het initiatief zou moeten nemen Obligatieleening Congregatie der Frater* van O. L. Vrouw ▼.h. H. Hart Een snorkend briefhoofd wekte den indruk, dat men men een groote zaak te doen had Meubelfabriek te Hertogenbosch uitgebrand Het faillissement van den ingesloten bankdirecteur Koning Albert verboden, oontlngenteerlngen. door het instel len van contröle op den wisselhandel schijnt men overal dep Invoer te willen beperken, het geen echter een vermindering van den uitvoer tengevolge heeft gehad. BEEVAART NAAR SINT ADELBERT Geen Engelsche vlaggen Passief van drie ton Motorryder tegen auto gebotst Jonge arbeider te Poppel by het openen van een opslagtoren door gas bedwelmd en gedood der vernielde school Acht kardinalen, honder den bisschoppen Door een sneltrein gedood voor de leerlingen ting subs, medeplichtigheid leger cle- op te land en België ook Luxemburg omvatten. van 290.000. gaven nu schen u K informaties op- ;t, opdat verd. van klo Ik 1 Maandagmorgen reed de ongeveer 63-Jarige heer R. uit N«x>rdwjjkerhout op den Stations weg te Lisse. Uit een der zijwegen kwam het zoontje van P., aldaar, aanrijden om den Sta tionsweg op te rijden, waardoor beide wielrij ders in botsing kwamen. De heer R. kwam hierbij zoodanig te vallen, dat hjj een zware hersenschudding bekwam en enkele minuten la ter ter plaatse reeds overleed. Maandagnacht heeft, naar de „Tel.” bericht, te Oss een brutale roofovérval plaats gehad. De 58-jarige landbouwer J. Kusters, die Zondag avond eenige cafés had bezocht en zich te on geveer half 12 in eenlgszins beschonken toe stand op weg naar huls bevond, werd in de Kromstraat in de nabijheid der R. K. kerk on verhoeds door een drietal onbekend gebleven personen aangevallen. Met een stuk hout sloe gen de aanranders den ouden man in den nek en in het gelaat, waardoor hij kwam te vallen. De daders maakten van deze gelegenheid ge bruik om den ouden man zijn portefeuille, in houdende pl.m. 900. aan bankpapier, die hij aan een kettinkje om den hals droeg, te ont rukken. Met dezen bult namen de daders ijlings «te vlucht, waarna de oude man, die van het ge beurde geheel overstuur was, zich bij de po litie meldde, om aangifte van het gebeurde te doen. De daders moeten op de hoogte zijn ge weest van het feit, dat Kusters, die alleen woont en korten tijd geleden van een verzekerings maatschappij voor een te zijnen huize plaats gehad hebbenden brand een flink bedrag aan geld had ontvangen, de gewoonte had dit bij zich te dragen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Tot nu toe is van de daders ech ter geen spoor ontdekt. De aan den landbouwer toegebrachte verwon dingen zijn niet van ernstlgen aard. In het Belgische grensplaatsje Poppel heeft Maandagmorgen omstreeks half acht een ern stig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders, de 23-jarige Charles en de 25-jarige Frans Re metsen, twee broers, waren in den opslagtoren van den Belgischen Boerenbond, waar de win tervoorraden worden opgeslagen, aan het werk. Bjj het openen van den toren steeg daaruit gas op, dat zich in het gebouw had ontwikkeld. Een der broers viel voorover, doordat hij bedwelmd raakte. De ander wilde hem grijpen, doch raak te eveneens bedwelmd, en belden stortten in den toren. De directeur van het bedrijf, de beer Kol- pert, die het ongeluk zag gebeuren, wilde te hulp snellen. Ook hl) raakte bedwelmd, tengevolge waarvan hij achterover van den toren sloeg. Zijn hoofd werd verbrijzeld en hij was op slag (jood. De beide broers waren ongehuwd. De keer K. laat een vrouw en twee kinderen achter, s! Wij bel eig 1 I 1 1 1 1 1 i h< m P< te be T r d< 1 1 1 I da me on, oir te Tri de< tin 1 do< di er d< Deser dagen verrichtte de zestienjarige smids knecht W. Dam te Vrlezenveen werkzaamheden aan een electrischen slijpsteen. Plotseling vloog de steen van de as. waardoor de werkman ern stig aan het onderlijf werd gewond. Zondag is hij in het Diaconessenhuls te Al melo overleden. Maandagmiddag te ongeveer half drie is een felle brand uitgebroken in de magazijnen en werkplaatsen van de meubellnrlchtlng Marij- nen Lemmens, gelegen aan de Vughterstraat te Hertogenbosch. De polltle-brandweer was spoedig aanwezig, doch stond vrijwel machte loos tegen de felle vuurzee, die in de opgesla gen voorraden bedden-materiaal een al te ge- makkeljjke prooi vond. Gelukkig was spoedig de gemeen te-brand weer met veel materiaal en manschappen op de plaats des onbeils aanwe- De gevolgen van deze beperklngspolltlek wa ren noodlottig. Sedert drie jaren Is het totaal Nader wordt gemeld: DUBLIN. 19 Juni (VJJ.) Alle vlaggen der wereld zfjn geheschen, met uitzondering van de Engelsche. Het lersche .epublikeinsche heeft personen, autoriteiten en hoteliers met ge weld bedreigd, als zü de Engelsche vlag hijschen. Zaterdagavond waren alle'openbare gebouwen geïllumineerd. Zaterdagmiddag omstreeks half zes fietsten twee jongelui vanuit Rotterdam in de richting Delft. Ter hoogte van de zandlossing van de Amsterdamsche Ballastmaatschappij wilden zij oversteken naar het fietspad; door een vracht auto, die voor hen reed, werd hun echter het Uitzicht benomen. De 18-jarlge J. Bom ge raakte bekneld tusschen twee auto's, die elkaa- uit tegenovergestelde richting naderden. Hi werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig over leed. Het anderhalfjarig dochtertje van den arbei der L. te Dorst, aan de spoorbaan, ter hoogte van wachtpost 5 van de lijn Breda-Tilburg. ver liet onbemerkt het ouderlijk huls en kwam op de spoorlijn terecht, juist op het oogenblik dat een sneltrein uit Tilburg naderde. De arme kleine werd gegrepen en was op slag dood. De machinist remde uit alle macht, maar kou de aanrijding niet voorkomen. Zaterdag Is in het Paleis van Justitie 's Oravenhage de verificatievergadering gehou den In bet faillissement van den dezer dagen te Den Haag gearresteerden bankdirecteur J. F. W. D. De curator, mr. B. Spier, bracht ver slag uit, waarbij bleek, dat er een actief van omstreeks ƒ5000 en eenige uitstaande vorde- Vrijdagavond had op de Noordzijde te Bode graven een ernstig motor-ongeluk plaats. De graanhandelaar Vis uit Ter Aar kwam met groote snelheid per motor uit de richting Woer den toen hij moest uitwijken voor een vracht auto van Oud-Holiand, die achterwaarts een garage uitreed. De heer Vis raakte hierbij de macht over het stuur kwijt en botste in volle vaart tegen de auto op, waarbij hij onder de doorloopende motor terecht kwam. Eerst toen deze was afgezet konden toegeschoten omwo nenden den man uit zijn netelige positie bevrij den. Het slachtoffer werd zwaar gewond aan gezicht en lichaam. Hem werden de laatste H. Sacramenten toegediend, waarna hij naar het St. Elisabeth’s Ziekenhuis te Lelden werd ver voerd. Zijn toestand was Maandag niet onbe vredigend. Het bestuu? van de Ambachtsschool te Em men heeft in tegenwoordigheid van burgemees ter mr. Bouma overleg gepleegd hoe het on derwijs aan de leerlingen der afgebrande school kan worden vervolgd. Het oog viel op een ge deelte van de Rijkslandbouwwin erschool om daarvan tijdelijk eenige lokalen te betrekken. De schaftlokalen en het voor het vuur behou den gebleven gedeelte aan den Weerdiiigerweg zullen spoedig hersteld worden. Echter konden geen -definitieve besluiten worden genomen, daar gewacht moet worden op goedkeuring uit Den Haag. Besloten werd Maandag as. den leerlingen vervroegde vacantie te geven. Uit dezen brand is wel gebleken, dat Emmen absoluut een waterleiding noodig heeft. Inmiddels is het blusschlngswerk weer ten einde. De gevaar opleverende muren zijn om- vergehaald. De oorzaak blijft onbekend. BRUSSEL. 20 Juni, (Reuter) Koning Albert heeft aan den minister-president Renkin, die als hoofd der Belgische delegatie te Lausanne vertoeft, een schrijven gezonden, waarin hij zijn denkbeelden uiteenzet, betreffende den huldigen economlschen toestand. De koning herinnert er in dit schrijven aller eerst aan. dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die door de verschillende re- geeringen zijn geraadpleegd, onveranderlijk als hun meenlng hebben te kennen gegeven, dat de welvaart der volkeren en hun onderlinge vreed zame betrekkingen afhankelijk zijn van groote vrijheid van uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeidskrachten. men was. waarvoor wagen lagen. De eigenaar diens familie en de chauffeur verklaarden niets wat „versteuert” moest war den In den wagen te hebben. De Dultsche dienstbode der familie, die mee mocht rijden om haar ouders op te gaan zoe ken. zweeg. Of dit den kommiezen opgevallen was? In Ieder geval gelastten zij den auto-leenaar den motor stop te zetten; de wagen zou doorzocht worden. En toen vond men In den auto een pakje koffie en thee en wat vet. OnmiddelUJk werd de auto-elgenaar ter verantwoording ge roepen. -At» De auto zou in beslag genomen* worden tenzij de eigenaar een cautie zou willen storten van 230 mark. Terwijl men hierover aan het onder - De Roomsche Drankbestrijding in Noord-Hol- land bereidt zich voor tot het houden van haar jaarlijkschen landdag op Zondag 10 Juli te Ob- dam. Per circulaire noodigt het bestuur der bedrag van den Internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schreven aan de lagere prijzen. De landen, die hun bultenlandsche afzetge bieden zagen verminderen, vonden op de bln- nenlandsche markt geen grooter afzetgebied, daar de verbrulkscapacitelt der eigen bevol king eveneens kleiner geworden was. In deze periode Is het aantal werkloozen verdubbeld. Hierdoor is onomstootelijk het be wijs geleverd dat geen enkel land met eigen middelen in staat is de economische revolutie te zijnen gunste te wijzigen. Slechts een ge meenschappelijke actie van alle landen in den geest van Internationale solidariteit zal het heilmiddel kunnen brengen voor de ernstige kwalen, waaraan de wereld lijdt. De tijd is daar, dat deze solidariteit op an dere wjjze tot uiting moet worden gebracht dan door redevoeringen Alleen. Het schijnt mij toe dat België met dit voor oogen niet zou moeten aarzelen het Initiatief te nemen, hetwelk door de omstandigheden schijnt te worden voorge schreven, en zich te dien einde de medewer king moet verzekeren van landen, die als ons land, diep doordrongen zijn van de noodzake lijkheid de economische politiek te wijzigen. In aansluiting bij het bericht in ons nr. van IJ. Zaterdag verzoekt men ons te melden, dat de beevaart naar Sint Adelbert te Egmond plaats «heeft In den nacht van 25 op 28 Jutji. De H. MIs op den Sint Adelbertus-akker vangt aan te zes uur (zomertijd). In afwachting van het Internationaal Eucha ristisch Congres, dat Dinsdag zal worden geo pend, was de stad reeds Zondag feestelijk ver sierd met vlaggen en bloemen. Voor de kathedraal en andere kerken van bet aartsdlocees waren de geloovlgen In groeten ge tale verzameld en llei>en in processie langs het Allerheiligste. Sedert half zes knielden twee mij. Hoen geloovlgen op de altaren neer om de heilige teerspijze te ontvangen. Des namiddags begon de 73-urlge aanbidding van de Heilige Eucha ristie om het slagen van het Congres af te ■meeken. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende in hooger beroep de zaak tegen den ..koopman" v. d. 8., die door de rechtbank wegens oplichting was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Verdachte dreef vroeger zaken onder den weldschen naam .NlederlAndlsche Boden Kre- dlt Bank". Een snorkend briefhoofd Wekte den Indruk, dat het pubUek met een groote zaak te maken had. onderverdeeld in verschillende af- deelingen. In werkelijkheid echter verkeerde verdachte In staat van faillissement, terwijl het geheele kan toor slechts bestond uit één werkkamer en één spreekkamer, terwijl het .archief" in de badkamer was ondergebracht. Ook van een te lefoon met doorverbinding naar .alle afdeelin- gen”, zooals in het briefhoofd was vermeld, was geen sprake. Verd. was met zijn vrouw in gemeenschap van goederen getrouwd. Niet hijzelf, doch zijn vrouw was directrice van de .JNlederl. Boden Kredltbank”. verd. trad op als procuratiehou der Hij had zich wegens een drietal opUchtingen er zijn veel meer klachten bij de justitie in- gekomen te verantwoorden. Hij placht zich met Duitschers in verbinding te stellen, hetzij door te schrijven op advertenties, waarin hypo theek werd gevraagd op Dultsche onroerende goederen, hetzij door zelf circulaires te zenden, waarin hij de bemiddeling van zijn „bank” aan bood voor de vestiging van hypotheken. Verd. zoowel als zijn vrouw waren echter ge heel onbemiddeld en stonden met geen enkele flnancleele instelling van beteekenis In relatie. Het was verd. slechts te doen om geldbedragen, zoogenaamd ter vergoeding van de „onkosten" die niet werden gemaakt In handen te krijgen. Reeds vroeger was door.de politie tegen verd. gewaarschuwd, nJ. In den tijd, toen hij de „Odd- Fellow” bank exploiteerde, deze Instelling had met de Odd-Fellows niets te maken. Volgens het rapport van mr. A. 8. van Nlerop was ‘n voorschot van 200 k 300 R. M. niet ge rechtvaardigd, verd. moet geacht worden vol komen ondeskundig te zijn op hypotheekgebied. zooals ook uit de wjjze van behandeling van de aanvragen Is gebleken. Getuige Kaplnga. Inspecteur van politie had een uitgebreid onderzoek Ingesteld. Hij ver klaarde dat van alle kanten klachten over de „Kredltbank” waren Ingekomen. De procureur-generaal, mr. Bauduln. eischte op formeele gronden vernietiging van het von nis en opnieuw rechtdoende verd.’s veroordee ling tot een gevangenisstraf van twee jaar. we gens oplichting, meermalen gepleegd. De verdediger, mr. F. A. Kokosky. voerde In zijn pleidooi aan, dat niet verd., doch diens vrouw de zaak dreef, ook in het handelsreglster stond dit Ingeschreven. Uit niets is gebleken, ■ettelijk slecht waren g< de zaken kon afkomen en het voorschot be houden. De Dultsche slachtoffers zijn zeer llcht- geloovig geweest. PI. drong na een uitvoerig pleidooi aan op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Arrest 30 Juni. DJEMBER. 18 Juni (Aneta). Gistermiddag verscheen boven DJember een zware windhoos, waardoor vele boomen werden ontworteld. De llchtleldlng werd gestoord. De windhoos ging door tot aan de grens van de afdeeling Bondo- woso Een omgewaaide boom viel op een vracht auto, welke doorbrak. De in den auto zittende cornet brak een been. Vier tabaksschuren van de Tabaks Mij. Oud- Djember zijn vernield, terwijl voorts een schuur van het Besoeklsche Proefstation eveneens werd vernield. Van de oude Djembersche kli niek werd een deel van het dak afgerukt. erkent de onvruchtbaarheid zelfstandige socialistische i zal daarom samenwerking Onafhankelijk Socialistische Begin Februari werden bij de politie te Apel doorn eenige valsche rtfksdaalders gedepo neerd, die door winkeliers in betaling waren aangenomen. De recherche ging aan het speu ren en alles weer er op, dat een 37-jarlge goud smid. die zonder werk was en die in zeer be hoeftige omstandigheden leefde, de dader was. Terwijl In Apeldoorn het onderzoek nog aan gang was, verdween de goudsmid met vrouw en kind naar Amsterdam. De Apeldoornsche politie waarschuwde de Centrale inzake falsificatlën te Amsterdam. Men liet den man volgen en reeds enkele dagen na zijn aankomst liep hij in de val. In een sigarenwinkel op den Zeeburgerdijk aldaar bleek hjj te hebben betaald met een valschen rjjksdaalder. Htj werd onmiddellijk aangehouden en naar het bureau Llnnaeusstraat gebracht. Bjj huiszoeking, de man woonde in de Indi sche Buurt, werd een compleet stel valsche munterswerktulgen in beslag genomen, bene vens eenige vrij goed nagemaakte rUksdaalders. Op 23 Maart stond de man voor de Vierde Kamer der Arrondlssements-rechtbank te Am sterdam terecht. Verdachte bekende en zeide, uit armoede te hebben gehandeld. De Officier van Justitie, mr. Van Dullemen. requlreerde aanhouding van de zaak en het doen instellen van een onderzoek naar verd.’s geestvermogens. Gisteren werd de behandeling voortgezet. Uit het rapport van den medicus bleek, dat verd. toerekeningsvatbaar is. De Officier van Justitie noemde de daad van verd. zeer ernstig, hij heeft misbruik gemaakt van zijn vakkennis ajs goudsmid. De inlichtin gen over verd.’s persoon zijn niet gunstig. Wegens valschemunterU requlreerde spr. ten Slotte een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van vier maanden voorarrest. De verdediger mr. J. van Dijk pleitte clemen tie in «ten vorm van een zware voorwaardelijke •traf, daar verd. een rem noodig beeft. Noord-Holl. Propagandacommlssle van Maria- bond en Kruisverbond allen uit leden zoowel als buitenstaanders dien dag mede te vie ren. Obdam is een mooi dorp met een prachtig nieuw parochiehuis, waar, vergaderd wordt op nog geen 5 mlnutqp afstand van kerk en sta tion. TwA sprekers, een priester en een leek, zullen het woord voeren. Met toestemming van den burgemeester wordt ook een optocht met muziek en banieren gehouden. Tijdens de ver gadering zullen meisjes reidansen uitvoeren. Maandagmorgen te circa 430 reed een luxe auto, komende van de richting Lelden, nabij notaris Engelberts, te Hazerswoude, met volle vaart tegen de aldaar staande boomen. met ge volg. dat de wagen, nadat deze eerst tot twee maal toe over den kop sloeg, als een wrakstuk bleef liggen. Van de inzittenden, twee heeren, bekwam de eene hoegenaamd geen letsel, maar de ander kwam er minder goed af. Deze werd met een gebroken been en twee gebroken armen opgenomen en vervolgens per ziekenauto ver voerd naar het Ziekenhuis te Leiden. Het over schot van de auto is later op den dag door een kraanwagen weggesleept. De verdediger, mr. Francois Pauwels, zegt, dat notaris M. in hooge mate heeft medege werkt tot het ondoordacht optreden van ver dachte. Natuurlijk begreep ve^d.. dat de zaak niet in orde was. maar het is de vraag of hij precies wist wat hU eigenlijk deed. De recht bank dient niet -te vergeten, aldus pl„ dat de Dultsche Staat de Hollanders voor millloenen heeft opgelicht. Het stuk, onderteekend door verd., kreeg pas practische waarde, toen notaris M. óók zijn handteekening onder het stuk zette. PI. ziet in de handelingen van verdachte uitsluitend mede plichtigheid aan oplichting. PI. betreurt het. dat het de Justitie niet gelukt, R. hier te brengen. Pi ’s cliënt is vrijwillig teruggekomen uit Pa rijs, waar hij weer een werkkring heeft gevon den. Vrees voor herhaling hoeft men niet te hebben; verd. boet hier voor alle anderen, die vrij rondloopen. PI. drong tenslotte met klem aan mentie. Vonnis 29 Juni. Te middernacht ving een godsdienstoefening aan. De kerken waren zoo vol. dat talrijke per sonen op straat moesten blijven. Acht kardinalen en honderden bisschoppen nemen aan het con gres deel. De pauselijke nuntius, kardinaal Laurl, zal Maandagmorgen vroeg aankomen en door de' Valera, den aartsbisschop van Dublin en leden der lersche regeering worden ontvangen. De Paus heeft een begroetlngsboodschap naar Dublin gezonden, zoomede een uit goud en zilver bestaanden kelk. Uit Londen wordt gemeld, dat Kardinaal Laurl, Pauselijk delegaat naar het Eucharistisch Congres te Dublin, aldaar op weg naar Dublin Is aangekomen. Het woord was hierop aan den Officier van Justitie, mr. Van Dullemen. Zonder twijfel, al dus spr., is de verklaring door verd. ondertee kend, valsch. Verd. geeft toe, nooit acht ton Dultsche obligaties te hebben bezeten. Verd. ontkent echter opzettelijk te hebben gehandeld. Het O. M. meent echter, dat er verschillende aanwijzingen zijn, dat verdachte wel opzettelijk heeft gehandeld. De directeur van de effecten- - V CrKeerSOngeVaiien firma B. heeft er Immers bij verdachte op aangedrongen om het stuk te teekenen hieruit reeds had verdachte moeten bemerken dat de zaak niet in orde was. Eenige jaren zin gen de zaken goed, doch na- *n gemaakte fout stelde eindelijk de stad Dresden een der be nadeelde steden een onderzoek in. Verd. heeft voorts In een nota aan de rechtbank ver klaard, dat toen in Dultschland de tijd van de „Aufwerkung” kwam er voor R. weer een mooi terrein braak lag om te knoeien. Notaris H. heeft in deze zaak een uiterst be denkelijke rol gespeeld. Een behoorlijke notaris ■telt zich deugdelijk op de hoogte van de Ongelukkigerwijze zijn deze ernstige waarschuwingen n den wind geslagen Ieder land handel de afzonderlijk en trachtte door het In werking stellen van alle beschik bare middelen 'de nationale economie te onttrekken aan gevolgen der crisis onophoude- verhooging handelen was. kwam een groote autobus uit Nijmegen aangereden. De luxe auto uit Den Haag, welke in den weg stond, moest even op zijde uitwijken en kwam daarbij op het Hol- landsch gebied te staan. Door lijke der douane rechten, door over belasting, invoer- In het N. V.-Huis te Utrecht is een lande lijke conferentie gehouden om te komen tot oprlchlng van een nieuwe socialistische jeugd beweging. De oprichting van deze jeugdbeweging staat in verband met de scheuring In de A. J. C„ welke organisatie die leden, die tot de Onaf-* hankelljke Socialistische Partij behooren, heelt geroyeerd. Deze hebben nu. tezamen met een aantal jongeren, o. w. ook een aantal A. J. C.-ers, die met de O. 8. P ers zijn uitgetreden, gesticht het „Socialistisch Jeugdterbond’ (8. J. V.). Het 8. J. V. i van een absoluut jeugdbeweging en zoeken met de Partij. Omwonenden, die ter plaatse bekend zjjn. onmiddellijk een wenk aan den Haag- automobilist met zijn wagen op Hol- landsch gebied In het welland te blijven staan. De Dultsche kommiezen dreigden daarop te zullen schieten de Nederlandsche politie in middels gewaarschuwd, verklaarden aan de kommiezen. dat wanneer zjj op het Hollandsch gebied zouden schieten, zij van hun kant ook schoten zouden lossen. De Haagsche auto, welke In het welland was vastgereden, werd met behulp der Beekenaren losgemaakt. En nadat er een paar planken over een scheldlngstocht waren gelegd, kon de autobestuurder een weg door het welland naar de hoofdroute naar Holland zoeken. Een even eigenaardig geval deed zich nog voor met een Hollandschen huurauto der fir ma Gles te Beek bU Nijmegen. Een Dultsche dokter uit het grensgebied deed een rondrit met dezen wagen naar eenige patiënten De kommiezen legden beslag op den auto, omdat de dokter nog belastingschuld te vol doen had. Na veel moeite werd de auto later vrijgege ven aan den verhuurder. De laatste dagen werden zelfs vreemdelingen aangehouden, omdat zij twintig sigaretten bij zich hadden. Deze verscherpte contróle werd meestal uitgeoefend op Instigatie van zeer strenge douane-Direktore, zooals er thans een blijkbaar zit te Wyler bij Nijmegen. LAUSANNE, 20 Juni (Reuter) De zitting der zes groote mogendheden zal eerst heden middag plaats hebben. Voor morgenochtend worden vertrouwelijke besprekingen verwacht tusschen MacDonald en Herrlot. Het is nog niet zeker of de plenaire zitting Dinsdag wordt gehouden. Hedenmorgen hebben Engelsche en Fransche deskundigen besprekingen gevoerd met de lei ders der Dultsche delegatie. Buitengewone aan dacht werd in de kringen der conferentie ge wijd aan een verklaring van den Belgischen koning die in den vorm van een mededeellng aan den Belgischen minister-president het ini tiatief van België verlangt voor het herstel van de Internationale solidariteit. De deskundigen hebben steeds verklaard, dat de politieke vrede slechts verweaenlijkt kan worden door geordende economische betrekkin gen en dat de Internationale solidariteit niet door redevoeringen alleen kan worden verkre gen. In kringen der conferentie ziet men de be teekenis van deze verklaring niet zoozeer in als een duidelijke wenk aan de conferentie, dan wel als een bevestiging der berichten, betref fende een Nederlandsch-Belglsche douane- overeenkomst. Daar ook Luxemburg met een douane-overeenkomst met België verbonden is. zal een politieke toenadering tusschen Neder- ringen, waartegenover echter een passief staat land en Belirlë ook laixemhiire omvatten. van 200 non Vanaf Donderdag 23 Juni af zal de Inschrjjvin, op de 5J4 pCt. 30-jarige ObHgatleleenlng, groot 300.000.—, (zijnde de laatste tranche eener lee- nlng In totaal groot 700.000.waarvan reeds 400.000.— geplaatst) ten laste van de congre gatie der Fraters van O.L. Vrouw van het H. Hart Moederhuis (St. Gregorlushuls) Utrecht, Rechtspersoon.jBt. Gregorlusstlchtlng” Utrecht In stukken van 1000.500.en 100.— nom. aan Toonder tot den koers van 100 pCt. zijn opengesteld bjj: den president der St. Gregorius- stichtlng te Utrecht en de volgende kan toren: Nederlandsche Landbouwbsmk N V., te Amsterdam, Keizersgracht 507/511, Lentjes Drossaerts te *s Hertogenbosch, alsmede bij de Nederlandsche Landbouwbank N.V., bijkantoren te Alkmaar, Breda (met zitdag te Princenhage), Eindhoven, 's Oravenhage (Correspondentschap Poeldijk Voorstraat 15) Hoorn (met zitdagen ts Medembllk), Purmerend, Roermond (met zitdag te Weert), Roosendaal (met zitdagen te Goes, Steenbergen en Zevenbergen) en Venray (met correspondentschappen te Boxmeer en Horst) en het Correspondentschap der Ned. Landbouw bank te Haarlem, ten kantore van Kahmann it Steger te Haarlem. Nieuwe Gracht 57, en voorts bij: N.V. Algemeene Bankvereeniging Bijbank Maastricht te Maastricht. De bezittingen der Congregatie zijn onbelast en worden zeer voorzichtig geschat op een waarde van 1.750.000, de zeer belangrijke in ventaris niet medegerekend. Aan effecten, gestorte waarborgsommen en onderhands verstrekte leeningen bezit de Con- gregatie nog een bedrag van 95.520. Behalve de te sluiten leenlng ad ƒ700.000 heeft de Congregatie nog 3 pCt., 4 pCt en 4J4 pCt. obllgatleleenlngen, alsmede onderband. sche schulden uitstaan tot een gezamenlijk be drag van 310.250. De Inkomsten van de Congregatie bestaan uit: kost- en leergelden der leerlingen op ds verschillende scholen en Internaten, salarissen van de fraters-onderwijzers (geregeld volgens de L. O.-wet 1920), Inkomsten uit de drukkerij, rente van uitstaande vorderingen, enz., seben- klngen en andere toevallige baten. De gewone Inkomsten der in Holland gelegen hulzen over 1931 Heten na aftrek van aHe kosten en intres ten een bevredigend overschot. De Congregatie is met al hare bezittingen en Inkomsten onbeperkt aansprakelijk voor de na koming der verplichtingen, welke uit dese lee nlng voortvloeien. Gezien de bevredigende re sultaten over de afgeloopen jaren, kunnen rente en’ pflossing der geheele leenlng uit de bronnen van Inkomsten worden bestreden. Bo vendien heeft de Congregatie zich verbonden Ingeval een eerste hypotheek op eenlgeiiel pand in Holland wordt gegeven, zij verplicht is un gelijke zekerheid aan obllgatiehouders te vei- strekken. De leenlng Is in totaal groot "00.000. De laatste tranche groot 300.000 draagt es* rente van 5H pCt. per jaar. betaalbaar half jaarlljksche coupons, vervallende per 1 M® en 2 November van leder jaar. De looptijd der leenlng aal ten hoogste w jaar bedragen. Jaarlijks, te beginnen 1 Mei 1»» zal nul de geheele leenlng ad ƒ700.000 ^2 minste een bedrag van 35.000 A pari worden af gelost. De Congregatie heeft het recbt* allen tijde tot vervroegde geheele of gedeelte lijke aflossing der leenlng over te gaan, bindt zich echter van dit recht geen gebruiz te maken vóór 1 Mei 1936. De ultlotlngen zullen plaats hebben in maand AprU van leder Jaar, te beginnen AF“ 1935, de aflossing 1 Mei «La.v. zlg. Daar de meubel-Inrichting geheel door hul zen en gebouwen wordt ingesloten, was de brandweer genoodzaakt muren en dakdeelen om terlelding is men er na anderhalf uur hard wer ken In geslaagd het vuur te blusschen. De schade, welke slechts zeer matig door ver zekering wordt gedekt, Is vrij aanzienlijk. De brandweer stond onder leiding van brandmees ters Janssen en Neukirchen en commissaris van politie Staal. Voorts was ook de burgemeester van Den Bosch. F. J. van Lanschot, alsmede vele ge- meente-autoritelten aanwezig. Het groote kloos tergebouw van het Gezelschap van de Zusters J. M. J„ dat enkele oogenbllkken zeer ernstig werd bedreigd, kon door concentreeren van alle krachten gespaard blijven. waarheid van een door hem te legaliseeren ver klaring. Ik betreur het ten zeerste, dat notaris H. niet samen met verd. terecht staat. Deze heeft echter zeer vele rechtsmiddelen ge bruikt, zoodat zijn zaak nog niet op de zitting kon worden gebracht. Het is jammer aldus de Officier dat hij niet naast verd. in het bankje zit. maar ook zijn tijd zal nog wel komen. Natuurlijk heeft ook B. een zeer belangrijke rol gespeeld, maar verd. kan er zich niet achter verschuilen, dat hl) op bevel van R. handelde. Helaas Is directeur R. naar Spanje gevlucht en tot nog toe nog niet door de Spaansche Jus titie gevat. Behalve de valschheid In geschrifte tezamen en in vereeniging gepleegd, acht spr. ook de gebruikmaking van het valsche stuk bewezen. Mede in verband met het feit, dat verd. zich reeds drie maanden In voorloopige hechtenis bevindt, eischt spr. tegen verdachte een gevan genisstraf van één jaar. „U hebt zich dus het standpunt gesteld, det als een nota ris een leugenachtige verklaring onderteekent, u het ook kunt doen.” Verd.: „Zoover heb ik niet doorgedacht, bovendien was de directeur Inperatief, Ik was niet de eenige die er toe werd gedwongen, het heele personeel «leed het.” Voorts verklaartte verdachte nog. dat hU geen eent voordeel bij de geschiedenis had gehad. Mr. W. R. NUkerk, die zaken voor verschil lende Dultsche steden behandelde, was door een andere zaak In contact met verdachte ge komen. Verd. had bij die gelegenheid verteld, dat zijn directeur R. verschillende valsche ver klaringen Inzake obligaties ,,oud bezit" bij Dultsche steden had ingediend. Verdachte had aan mr. N ij kerk gevraagd of hij met de onderteekening kwaad kon. Mr NU- kerk had hem toen gezegd dat hij geen klacht bU de justitie zou indienen, en Imilen notaris M niet too eigenzinnig was geweest, zou alles zon der de justitie zijn geregeld. Natuurlijk aldus get. heb ik niet bedoeld, verd. den indruk te geven, dat hij door de politie niet vervolgd zou kunnen worden. De Vierde Kamer der Amsterdamsche ftecht- hank behandelde Maandag de strafzaak tegen den 35-jarigen «xid-bankbediende J. C. F. H. De man wordt er van verdacht, dat hy rich op 21 December 1926 met notaris-mr. L. A. M. heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. Vervolgens wordt hem gebruik making van dit vervalschte schrift ten laste gelegd. Subsidiair 'staat hij terecht wegens oplich ting subs, medeplichtigheid aan oplichting. k Hij zou op genoemden datum een verklaring hebben geteekend. dat hij op 10 December 1919 door bemiddeling van de effectenfirma R en Co voor M 800.000 obligaties Keulen had gekocht en dat deze stukken sindsdien on onderbroken in zijn bezit waren gebleven. De notaris legaliseerde deze verklaring, en ver klaarde de juistheid hiervan uit de boeken van de fa. R. te hebben geconstateerd, terwijl hij Vist of moest weten, dat dit onwaar was. Volgens de Dultsche rijks wet van 16 Juni 1925 was vastgesteld, dat obligaties van ge meentelijke leeningen, welke voor 1 Juli 1920 waren gekocht en ononderbroken in het bezit van den kooper waren gebleven z.g.n. oud bezit konden worden ingewiseld tegen nieuwe obligaties van de nominale waarde. Stukken, welke dus in den Inflatietijd waren gekocht, kregen dus door een dergeiyke onjuiste verklaring een hooge waarde. Verdachte deelde mede, dat hij de verklaring heeft onderteekend op bevel van R., die op groote schaal de hand legde op Dultsche lee ningen om de obligaties door deze verkla ringen een veel, grootere waarde te geven. Als ik drie dagen, nadat Ik had geteekend ondervraagd zou zijn, aldus verdachte, zou ‘k niets hebben kunnen antwoorden. Ik kende de wet niet en ik heb geteekend, zonder dat ik wist wat Ik deed. Rechter Mr. Hulsmann: „U verklaarde toch eigenaar van de stukken te zijn; u wist toch dat dót onwaar was.” Verd.: ,Ja. maar notaris M. heeft toch óók geteekend en als dat niet was gebeurd, dan had ook mijn handteekening geen effect ge-' had” President mr. Huysinga: op Men meldt ons uit Beek bU Nijmegen: De contróle der kommiezen wordt-in verband met toenemenden smokkelhandel steeds scher per en ook onschuldlgen worden er soms slachtoffer 'van strenger grenstoeztcht Zoo beleefde een««ler voornaamste Ingezetenen van Den Haag, die met zijn luxe wagen een korten uitstap naar Rijnland wilde maken, gisteren aan de grens te Beek bij Nijmegen'een'zeer onaangenaam avontuur. Toen men bij de douane te Wyler aangeko- werd gevraagd of geen artikelen belasting verschuldigd was, In den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6