n STADSNIEUWS rek ou C»v 4 Ukt» tvtff Ou denc VRIJE KEUZE VAN ONDERWIJS Noord-Hollandsche Waterschappen DINSDAG 21 JUNI De carillons OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Zomervoetbal AI Mariavereeniging Correspondentie A. R. C.-nieuw» Vertrokken personen R. K. Volksbond Een zwak verweer Zwem- INGEZONDEh De actie in het Stucadoorsbedrüf Postduivenver. „Alcmaria Victrix’ Ingekomen personen Een drukbezochte vergadering te Amsterdam Het R. K. Vacantie-werk in Alkmaar Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning” De nieuwe werkwijze in het St. Aloysiuspatronaat Fen j ^Voor Pdffnt ocrgr idj Alkmaarsche Bad- en inrichting Steun aan Melkveehouders I* voor 1933 werd aangeboden noo- c I. moe- Concentratie webbeheer. enz., aan wie de taak verrastte de van den Opheffing Bannen. dit tier van Nijenvan 1 Spr. gelooft, dat de heeren Droog en Baren- Namens het bestuur van den R- R- Bouwvakarbeidersbond, aid. Alkmaar. Zooals het waters taat- Rector O. VIS, Voor». van'den Deken. Jeugdraad de uit vertegenwoordigers 6- 47-54; 7- 9-50; Merkwaai I kleintjes sf rijde Holla I men, wond I Toren. En gering, het vergroeid. P bet voort, I Monnlkendi pootsche s merend, slil Ipnsche lev nn jnoord Hjn vele et de argelooz< Voor auto’s mt den v mrvoor n Ook de ti SeileeUjk, i zrs een pol •et een pet iht gaf on senaten 1 ttrd, krakt toch.... die En zóó w Fhllandsche lis niet de hadden bed verleid, om Khsndeiyk Dat werd en het tram immer stink meest Holle Want dit op t roostei dan het on- t»ng"; de e Nu te het al de elect nemen, voo dam—Broek veten tot moreel wek rordt begor op Buiksloo vordt gered angry ke v< Per spoor 1 Rad is vert kn dienst ran t tram naar het C •tig worden De wager ««lien loopt ZuId-BoUan Amsterdam- de Noord-H Vo« de nle Pot 90ct.Tube 50ct.Zeep60ct.Bij ale drogtstaev uitgenoodigd, werden de bestuursle- Zondagmiddag 12 uur een kijkje te doch laat dit zoo ren. (Applauss) De heer Bakker (Venhuizen- betoogt, dat nie mand beter dan de ingelanden zelf de plaatse lijke toestanden kunnen behartigen; handha ving van de bannen voor de vruchtbaarheid der landerijen acht spr. noodig. (Applaus.) De heer Groot (Andjjk) acht de bezwaren voorbarig: als de plannen voor den dag komen, is het tijd genoeg. Woensdagavond heeft op het A. R. C.-terreln an den Westerweg een wedstrijd plaats tus schen het Kofaelftal en de Langro F. C. Dat het gemeentebestuur geen toestemming geeft kinderen in Alkmaar op school te laten gaan, omdat het milieu van de openbare school te Egmond dien ouders niet aanstaat mag toch „Het Volksblad” dat gemeenteoe- stuur niet kwalijk nemen. De verdachtmakingen van ’t „Volksblad" te gen het gemeentebestuur van Egmond. aldus moeten wij ook na het tweede onderzoek con- cludeeren, rijn geheel ten onrechte gelanceerd De Volksblad-directie zjj In het vervolg wat voorzichtiger met het plaatsen van berichten van al of niet bekende medewerkers. Het aantal baden genomen in de week van 13 Juni tot en met 19 Juni bedraagt: Heeren 672. dames 583, jongens 386 en pelsjes 294, totaal 1935. Temperatuur hoogstens 72 graden Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 5 Juni een wedvlucht met oude duiven van uit Pont Lut Maxence. Windrichting No. 3 Afstand 402 KM Wind: Noord. Deelname 156 duiven. De uitslag is als volgt: 1. H. Machlelse 2. H. J. Caarls 6-55-16; 3 F Melis H. Machlelse 7-13-7; 5 C. J de Moe! 7-15-45; 6. J. Kaper 7-15-44; 7. 8 Kllngerdls 7-16-45; 8. C. H. Noome 7-18-51; 9. B. Termaat 7-21-15; 10. H. Machielse 7-22-48; 11. L. van Vuure 725-31; 12. Th. van Gijzen 7-26-53; 13 L. val Vuure 7-39-46; 14. H. Machielse 7-31-33, 15. I J. Caarls 7-32-43. De beide carillons spelen sinds eenigen tijd eer nieuwe liedjes, zooals onze lezers zelf wel eds zullen hebben gemerkt. Het carillon van de Groote Kerk speelt bij ?1 uur: „Beleg van Bergen-op Zoom" en bij If uur „Wilt heden nu treden"; dat van de 3 oren bij heel uur het lied van het Alge -in Nederlandsch Verbond .en bij half u: Padvinderslied. Daartoe den met hun dames j.l. in de gelegenheid gesteld, om nemen in de Btadskweekerjj. De interesse hiervoor was buiten verwachting. De directeur der plantsoenen, den heer B. Hoek, verwelkomde allen hartelijk. Hij leidde het ge zelschap en wist door vakkundige toelichtingen, bet zoo te boelen, dat wel niet alles, maar toch een groot deel der behandelde stof zeer lang velen zal bijblijven Wij zijn er van overtuigd, dat velen uit het gezelschap, een dieperen in- druk gekregen hebben van het wonder van Gods schoone natuur. De heer Van Slingerland bracht namens het gezelschap een woord van dank voor de emi nente wijze, van ontvangst, doch in t bijzon der voor de leerzame uren in de kweekerjj door gebracht. waarop de directeur antwoordde, dat het hem steeds een genoegen is. hetzij persoon lijk of massaal, het publiek eenlge ontwikkeling op dit gebied bij te brengen en verrastte de dames op een pracht bouquet. Opheffing Hoogheemraadschap N.-Hollands Noorderkwartier. Het derde actueele punt op deze vergadering was het verzoek van de banne Berkhout om te bespreken de circulaire van Ged. Staten be treffende vermindering van het aantal water schappen. Reeds was op de te Behagen gehouden ver gadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar- onderwerp besproken door de heeren V. Kory (contra) en Boersma (pro). Algemeen verzet kwam er uit deze vergade ring tegen dit voornemen van Ged. Staten. De vorige week werd te Hoorn zelfs een protest- vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer V Kay, waar 36 van de 62 bannen vertegenwoordigd waren en tenslotte een com missie benoemd die bij Ged. Staten een be spreking zou aanvragen om de bezwaren er tegen naar voren, te brengen. Algemeen verzet was er uit den boezem der bannen gekomen tegen het advies van de Ver eeniging. om tot opheffing over te gaan, temeer daar dit advies gegeven was, zonder dat de algemeene vergadering er haar oordeel over had gegeven De heer S Mol (Berkhout licht het verzoek toe; spr- wijst erop, dat de bannen sedfkt 1500 bestaan en het platteland nog de eenigste zelf standigheid geven, die het heeft. Samenvoe ging van waterschappen acht spr. niet in het belang van de bannen. Spr hoopt, dat er een meerderheid zal zijn die zich tegen deze op heffing verzet. De heer Pijper (Vier Noorder Koggen) wijst op het verzet tegen het voornemen van Ged Staten; nog meer verzet is er tegen het advies door het bestuur aan Ged. Staten gegeven. Spr. gaat na. hoe onze voorouders op per soonlijk initiatief en niet door overheidsgezag het zeewater en het binnenwater hebben ge keerd, niet voor hooge salarissen, maar om niet. De interne aangelegenheden worden ook thans nog het best deor de bannen behartigd. De be spreking, die spr. als commissielid al met Ged V. te Opmeer. We kunnen het door u ge maakte verslag niet meer opnemen, daar de vergadering reeds vorige week Woensdag werd gehouden. A. van Nijen—van Urk, N.H., van Assen naar C. W. Bruinvisstraat 27; E. Prins. HA, van Düsseldorf naar Ridderstraat 9; F van Rossum, geen, opzichter Prov. Waterstaat, van Haarlem naar Fontein Verschuurstraat 3. R. Frenklel. N. I., fabrieksarbeider, van Amster dam naar ïngelandstraat 9; G. H. van der Molen, geen, boekhouder, van Anna Pauiowna naar Stationsweg 186; C. van Wijngaarden en gezin, geen, bedrijfsleider, van Amsterdam naar van Houtenkade 45; G. de Boer, G. K.. onder wijzeres, van Amsterdam naar Stuartstraat 80; Wed. J. Peetoom, N. H„ van Nieuwe Niedorp naar Lamoraalstraat 2; D. Veldt N.H., reizi ger. van Den Helder naar Verdronkencoro 31; Tr. Mod^r, N. H„ dienstbode, van Schoorl naar Hekelstraat 7; C. Verlaat. R. Kstal knecht, van de Rijp naar Heiligland 28, G. Nagelhout, R K„ huishoudster, van Gaaster - land naar Vondelstraat 4a; M. Timmerman. N. H„ z. b„ van Purmerend naar Stationsweg 35; L. Wlellnga. R. K.. dienstbode, van 8t. Pan era» naar Lindegracht 4; B. Eekhof, N. H.. koop man. van Amsterdam naar Bergerweg 2: C. J. C. de Groot, R. K„ van Veur naar Dahlia- straat 32; J. J. Meijer, R. K„ fabrieksarbeider van Wormer naar Kenn. Straatweg 64; N. E P. Schniedewlnd, N. H.. buffetjuffrouw, van Amsterdam naar Kenn. Straatweg 1; N Weel Donderdag 23 Juni *s avonds 8 uur. vindt een ledenvergadering plaats in het St. Rosa Patronaat, Varnebroek. Aller opkomst is drin. gend gewensclu. Ook niet leden zijn van harte wel kom. Tevens worden de leden herinnerd aan de H. Mis met Algemeene H. Communie, welke Vrijdagmorgen te half 8 in de St- Jozefkerk gelezen wordt, tot sluiting der Noveen ter eere van den H. Joannes den Deeper. De Dekenale Jeugdraad heeft het initiatief genomen tot stichting van een vacantie-speel- tuin voor onze katholieke schoolgaande jeugd. Reeds vroeger werden hiertoe pogingen aan gewend. die echter niet tot een blijvend resul taat hebben geleid. Er zijn dan ook heel wat moeilijkheden te overwinnen geweest, en commissie, bestaande van standsorganisaties. Bond voor Groote Ge zinnen. Goed-Wonen werd opgedragen, om de mogelijkheid hiervan te onderzoeken, heeft prachtig werk geleverd. Zij heeft energiek van de mogelijkheid een wer kelijkheid gemaakt. 6 Juli as. zal zjj officieel den eersten R K Vacantiespeeltuln hier ter stede openen. Bedoeling is voorlooplg de katholieke schoolgaande jeugd op de vrije middagen en gedurende de vacantie-dagen onder ervaren lei ding een gepaste ontspanning te bereiden in Gods vrije natuur, zoodat de moeders hierdooi haar toch dikwijls zoo zware taak aanmerke lijk zullen zien verlicht, en van den anderen kant, den kinderen een veilige, gezonde en prettige omgeving wordt gegarandeerd. Dit it van des te meer belang, omdat tot nog toe verschillende katholieke kinderen toegang kre gen tot meerdere niet-katholteke, neutrale ol socialistische speeltuinen, die voor bun teers ziele-leven lang geen denkbeeldige geWren mee-1 brachten, zooals we in een volgend artikel nog zullen aatrtoonen. Om nu echter dit noodzakeljjk en nuttig in stituut van kinder-speeltuin blijvend te maken, zal de Dekenale Jeugdraad voor belanghebben den en belangstellenden een afzonderlijke ver eeniging trachten te stichten, met rechtsper soonlijkheid en zelfstandig bestuur, ondet auspiciën van -den Dekenalen Jeugdraad, die verder de leiding en exploitatie van bedoelde instelling zal behartigen. Nadere gegevens hier over zullen nóg in de pers en per circulaire worden bekend gemaakt. Dit alles echter zal pas te verwezenlijken zijn, als de katholieke gezinnen, met of zonder kin deren. hieraan hun medewerking, steun ec sympathie zullen geven, waarop wij reeds bi deze als bij voorbaat een beroep doen. Wordt ons de medewerking verleend die we verwach ten. dan kan de voorloopige vacantle-speeltuls uitgroeien tot complete vacantie-school en dar is pas het ideaal bereikt, dat de Dekenale Jeugdraad zich voorstelt. Als 't ging om de belangen van het kind heeft Katholiek Alkmaar zich nooit onbetuigc gelaten, waarom zouden wij dan nu niet moge« rekenen op aller sympathie, waar het geldt eer nieuwe instelling, die zulk een prachtig stul zielzorg waarborgt, zooals we in een slot-artlkd zullen aantoonen? werken, ring is. „Aan wie dus de schuld? Maar nog iets an ders. De ouders van dezen leerling eischen van mijn school, dat hun kind na zes schooljaren examen kan doen voor het gymnasium, terwijl twee van hun andere kinderen na minstens zeven lagere schooljaren (niet alle te Egmond) toelatingsexamen hebben gedaan. Eén daar van is eenige jaren op de OL. school no. 6 in Alkmaar geweest, de andere op een bijzondere school in Alkmaar.” Ten aanzien van het in de zesde alinea ge noemde, verklaart het schoolhoofd nog, dat in 1931 een leerling zijner school met zeer gun- stigen uitslag uit het begin van het zevende leerjaar, zonder voorstudie, toelatingsexamen deed voor de H.B.S. Wat den brief van 1A26 betreft merkt hij op: waarom moet nu nog geschreven worden over een besluit van 1926, terwijl ex sinds dien tijd èn een andere burge meester èn een ander schoolhoofd gekomen is die met deze oude koeien niets te maken heb ben gehad? examen. Over dit geval ontvingen wij van het schoolhoofd een uitvoerige verklaring: „Heele- maal juist aldus schrijft hij, is dit niet. Ik heb niet alleen mondeling verklaard dat ik de kennis van dien leerling niet voldoende acht, maar heb dat zelfs ook schriftelijk gedaan. Dat die leerling niet voldoende kennis heeft voor het toelatingsexamen tot het gymnasium is niet mijn schuld, maar de schuld der ouders. In September 1930 nJ. toen bedoelde leerling in het vijfde leerjaar zat, ben ik bij de ouders geweest om te vragen of hun zoon in Alkmaar naar een middelbare school moest, want dat ik dan daarvoor mijn maatregelen moest ne men, om hem op tijd voor het toelatings examen klaar te krijgen. Als namelijk een leerling aan het einde van het zesde leerjaar examen wil doen Voor een middelbare school, moeten daarvoor op iedere lagere school (dus niet alleen in Egmond aan den Hoef) bijzondere maatregelen getroffen worden. De ouders hebben mij toen geant woord. dat ze nog niet wisten wat ze met hun jongen wilden. Daarop antwoordde ik, dat hij dan maar gewoon met de klas mee moest. In Januari 1932 heb ik weer met de ouders ge sproken; toen werd mij gezegd, dat hun zoon in September 1932 naar de UT O -school zou gaan, om dan in 1933 examen te doen voor het gymnasium. Daar had ik dus verder niets meer mee te maken. Op een Vrijdagmiddag in April deelde de moeder mij tot mijn verwon dering mede, dat ze nu toch maar besloten hadden hun zoon examen te laten doen voor het gymnasium. Mijn antwoord was: dat kunt u doen, maar ik neem daarvoor de verant woording niet op me. dan had u eerder moeten», komen. Hij zal avond aan avond hard moeten terwijl de kans van slagen nog ge- a. geestelijken aard: (Feestkalender). b. stoffeiykèri aard, betreffende de groep, af- deeling of heel de vereeniging. 9. Korte en practische onderrichting uit het leerprogram. 10. Naar omstandigheden een binnen, of bui tenspel. 11. De bijeenkomst wordt gesloten met „Onze Vader" en „Weesgegroet" en den groet „Voor Chrls’us, onzen Konlng! God wil het! Amen." Directeur C. P. G PERSOON, pr. het handelen van onverantwoordelijke stakings- maniakken en die de leiding onzer organisatie en hen die haar zijde kiezen, dreigen met ter ge legener tijd voor de bijl te komen, dat is meer dan wjj kunnen bevatten. Echter, zijn wij wel zoo verwaand om te ver onderstellen, dat de groote meerderheid in Rot terdam het even oneens is met deze onzinnig heden als wij. ook al zijn zij volbloed stedelin gen. Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 19 Juni een wedvlucht met oude duiven van uit Oreil (Frankrijk). Gelost om 6 uur met Noordenwind. De eerst aankomende waren als volgt: F. H. C. Dingprdls 3 301/4; H. Mooi) 3.51.1; dezelfde 3554; dezelfde 4.47; C. J. Paulisse 4.456; H. Mooi) 4-4 40. Prulmboom en gezin. E. L„ kleermaker, van Oudegracht 153 naar Hoorn; E. ten Hoe ve, N. H„ boekbinder, van Spoorstraat 61 a naar Aengwlrden; A. M. M. Boon. R. K„ win keljuffrouw, van Emmastraat 35 naar Amster dam; H. M. P. Peeters, R. K.. winkelbediende, van Breedstraat 23 naar Leiden; W. N. Bos, N. H„ 2e stuurman ter koopvaardij, van Oude gracht 271 naar N. O. Indlë; J. Kieftenburg. R. K„ slager, van Oudegracht 72 naar Medem- bllk; J. P. van der Waal!, N. H., z. b.. van Kruislaan 2 naar Zeist; J. Zonderhuls, R. K„ winkelbediende, van Julianastraat 36 a naar Den Helder; A. F. Rozek, R. K„ dienstbode, van Laat 188 naar Duitschland; J. Smit, D. G„ ober-kellner, van Laat 152 naar Driebergen; KI. Roersma, N. H„ z. b„ van Krelagestraat 33 a naar Bergen; D. Kaan, G. K„ z. b., van Nassauplëfh 2'flaar BérgMifM. J.”vah Oftimen, R. K., bedrijfsleider, van Houttü 21 naar Am sterdam; A. Popken ep gezin. N. H. en R. K.. van Dahliastraat 19 a naar Oudorp; C. A. Sijm, R. K.. z. b.. van Koningsweg 68 naar Westwoud; M. Pranger. N. H„ dienstbode, van Wllhelmi- nalaan 11 naar Noord-Scharwoude. stemd en doet hem verwachten, dat zooveel mogelijk behouden blijft. (Applaus De heer Kuiper (Enkhu.zen) betoogt, dat men vóór handhaving der bannen is, omdat men er van ouds aan gehecht is; daarom is het beheer ook zoo goed als gratis Spr. hoopt, dat het Prov. Bestuur rekening zal houden met het verlangen van de Bannebesturen. De voorzitter merkt eerstens op, dat Ged Staten niet gevraagd hebben om het advies van de Vereeniging maar om het advies van het bestuur Het meent zich voor concentratie van waterschappen te moeten uitspreken; er zijn 372 waterschappen: wo. 62 bannen; 62 water schappen met minder dan 100 H.A. oppervlakte; 53 van 100 tot 200 H A 57 van 200 tot 300 H A en 43 van 300 tot 500 p_A. Niet alle bannen zullen worden opgeheven. De heer Stapel (Vier Noorder Koggen) spreekt zich uit vóór handhaving der bannen. Eenige vereenvoudiging is misschien mogelijk, voorzichtig mogelijk gebeu- mei „ragons jelütt, we leren beg< Ijndsche n mo. dat i itoof en d ileep vóór de bcven-1 ran komen net de ou< stramme n opporren e ftg, gaven renters en echt, de w deling, de ZJ dachten ep een bus bet fiere, reutjes, pil de rest op een boottoe taart Jes-sy: lang» vele In het IJ-pavlljoen te Amsterdam vergaderde gisteren de vereeniging van Noord-Holland sche Waterschappen; de vergadering was zeer druk bezocht, zulks n.a.v. de op de agenda voor komende punten inzake opheffing Hoogheem raadschap, concentratie-wegbeheer en ophef fing van bannen, De voorzitter, de heer J. Commandeur K.Azn heette in stfn openingswoord alle aanwezigen, speciaal de aanwezige leden van Gedeputeerde Staten van harte welkom, welke laatste op ver zoek van de Bannen Berkhout en Katwoude waren uitgenoodigd. Blijkens het jaarverslag, dat na vaststelling der notulen in behandeling kwam, telde de ver- eln.d Mel 31 229 leden; thans zijn er ver- Luttik Oudorp 37; C. Opmeer, geen, kapper, van Hoorn naar Langestraat 64; C. Ruiter, geen, z. b„ van Hilversum naar Nieuwpoorta- laan 12; P. de Zeeuw en gezin, R. K„ grond werker. van Heemskerk naar Stationsstraat 61; J. Comegoor en echtg., N. H„ spoorwegarbei der, van Heiloo naar Elkelenbergstraat 37; G. J. Langelaar, N. H„ spoorwegbeambte, van Apeldoorn naar Spoorstraat 61 aC. J. Boot, geen, z. b.. van Doetinchem naar Oudegracht 273; F. Fllsijn, geen, magazijnbediende, van Beverwijk naar Oudegracht 104; N. J. M. Ven- nlk, D. G„ buffetjuffrouw, van Amsterdam naar Houttil 5; H. A. de Vries, N. H„ z. b., van Schiedam naar Payglop 3; N. J. W. Meijer. N. H„ arbeider N. S„ van Winterswijk naar Druivenlaan 34; Kn. Veeman, N. H„ kinder juffrouw, van SUbecarspel naar Emma straat 1; J. M. der Kinderen, geen, dienstbode, van Haarlem naar Keizerstraat 26 a; J. de Zeeuw, R. K„ fabrieksarbeidster, van ’s-Gravenhage naar Stationsstraat 61 dochter, R. K„ naar Opz. naar van C. F. Hulskamp en kantoorbediende, van Heiloo Baansingel 16; J. P. den Hartog. R. K., Prov. Waterstaat, van Haarlemmermeer Kanaalkade 41. Met veel ingezonden stukken over meenings- verschll enz. wordt er hier plaatselijk steedi de aandacht op gehouden. Waaruit wij bemer ken. dat zeer velen, het met deze z.g. „loon- dieven" eens zijn. In den strijd zelf, is nog wei nig verandering gekomen. De wijzen, waarof onze werkelijke leden hier en daar behandeld worden, moet nog immer gekwalificeerd worden als: menschonwaardig. Alles is bijna geprobeerd om het onzen princlpieelen leden ónmogelijk te maken. Doch zonder resultaat, zoodat naar een nieuw wapen wordt uitgezien, het wapen van bedrog en leugen. Als zouden nJ. onze leden- stucadoors te Rotterdam enz. schouder aar schouder staan met de stakers. Deze grovr leugen is opgenomen in een circulaire welkt gisterenavond als groot nieuws door moderne stucadoors werd bezorgd bij de twee z^. „maf fers" welke eerlijk goed wakker zijn. Hoe zit nu de knoop?? In Rotterdam zijn wezenlijk katholieke leden van den R. K. Bouw, vakarbeldersbond geweest, die zich niet wen- schen te onderwerpen aan het besluit van hun eigen bondsvakgroep. Maar, deze leden zijn allen geroyeerd. Men kan beter rotte appelen weg gooien. voor dat ze anderen aansteken. Zij trek ken nu met de socialisten vrijwel één lijn en vallen hun katholieke medeleden in den rug Aangezien zij nog niet hun contrlbutleboekje inleverden gaan zij vertellen, zie je wel: ook de katholieken staken. Wjj herhalen het nog eens. dit een leugen; totale misleiding. Dat er menschen zijn, die door doodsbedrei- ging van de stakingswaanzinnigen den moed hebben verloren en aan de terreur niet konden weerstaan is mogelijk. Maar dat er in onzen kring nog menschen worden gevonden, die sympathie betuigen «net Van het Waterschap ,J>e Beemster” was een verzoek Ingekomen om een bespreking te doen houden over de (hier en daar ter sprake ge brachte, eventueele) opheffing van het Hoog heemraadschap, Noord-Hollands Noorderkwar tier. Het bestuur had over deze materie een uit voerig schriftelijk advies uitgebracht, waarvan wij den Inhoud reeds uitvoerig in dit blad pu bliceerden. Het bestuur komt daarin tot de conclusie, dat de hooge Hoogheemraadschaplasten voor een groot deel hun oorzaak vinden in de Waters- noodkosten. Temeer daar het Zuiderkwartier in tegenstelling met het Noorderkwartier deze kosten niet te dragen heeft, omdat de Provincie ze voor haar rekening heeft genomen stelt het bestuur voor het te machtigen bij Ged Staten om te bereiken, dat de watersnoodkosten geheel ten laste van de Provincie komen; een zelfde verzoek heeft ook het dagelijksch bestuur van het Hoogheemraadschap reeds bij Ged Staten gedaan. De heer Droog (Beemster) kreeg het eerst 't woord; spr. wees op den treurtgen toestand voor boer en bouwer, die van vrije burgers tot steuntrekkers van de Regeering zijn gewor den. Voorts ging spr. niet accoord met de wijze van heffing door het Hoogheemraadschap. Spr. wees er op, dat het Hoogheemraadschap is bestemd het vaste'and te beschermen tegen Noordzee en Zuiderzee. Voor de zeeweringen wordt echter niet het minste besteed; slechts 3 pCt; voor wegen 35 pCt; voor blnnenwaterkeeringen 1 pCt; en voor de huishouding van het Hoogheemraad schap 30 pCt. of f 183.760. Dus slechts 34 pCt voor het doe', waar het voor is opgericht. De wegen worden door het Hoogheemraad schap teveel auto-racewegen voor doorgaand verkeer. Nu de Zuiderzee is afgesloten meent spr., dat het Hoogheemraadschap kan worden opgeheven; de overige zeeweringen en binnen- waterkeerlngen worden ondergebracht bij de Provincie; spr. vraagt steun der vereeniging om gedaan te krijgen, om de gelden, die z.l. ten on rechte zijn opgevorderd, terug te doen betalen. (Applaus). De heer Barendrecht (Groote IJpolder) onder steunt het betoog van den heer Droog en wijst er op. dat de commissie-Welter zelfs durft te denken aan afschaffing van Ged. Staten (Gelach). Als deze commissie er zoo over denkt, dan mag men toc'i zeker we! denken aan opheffing van het Hoogheemraadschap. Spr. betoogt voorts, dat Amsterdam niet naar verhouding heeft bijgedragen in de watersnood- lasten; de spreuk: Wie Let watet deert, die het water keert, een valsche spreuk, welke het be stuur gebruikt, om de heeren de hand boven bet hoofd te houden. Waarom aldus spr. zal een waterschap wegen-aannemer moeten worden; als een be kwaam aannemer aan 1% K.M. weg bij Oegst- geest 25000 verlies moest lijden, dan vreest spr., dat de ingelanden voor de brokken komen te staan. Spr. onderstreept het betoog van den heer Droog, dat wjj van het Hooglieemraad- schap in dezen vorm verlost mogen worden. (Instemming). De heer Avis (Midwoud) vraagt zich af wie ♦het werk moet doen, als het Hoogheemraadschap wordt opgeheven; het gaat om geld te bespa ren. Spr. verwacht niet, dat het goedkooper gaat als de Provincie doet. De Banne Midwoud meent wel dat de huishouding wat goedkooper wordt en de salarissen verlaagd worden. De heer Stapel (Vier Noorder Koggen) meent, dat opheffing niet zonder meer kan plaats hebben; er moet dan wat anders voor in de plaats komen. Is het niet mogelijk de lasten van ƒ9000.000 te verplaatsen: niet alleen voor rekening van de Provincie maar ook voor het Rijk; want het geldt hier een inter-provinciaal belang. Invoering van —egschappen acht spr. ook gewenscht, om de kleine beheerders daar even te ontlasten. Voorts onderatreept spr. ook den meer geuiten wensch, om de kosten van de huishouding van he Hoogheemraadschap sterk te verlagen. (Applaus). De heer Kay (Hauwert) brengt zijn persoon lijke meening naar voren: hij acht Hoorn meer dan Alkmaar het centrale punt voor het we genbeheer; een te groot wegenschap als het Hoogheemraadschap dreigt te worden, acht spr. niet gewenscht. Ged. Staten willen hand having van het Hoogheemraadschap en ophef fing van de Bannen; het volk wil juist het te- overgestelde; spr. bepleit voorts het benoemen van een commissie, die deze zaak bij Ged. Sta ten ter sprake brengt. Spr. bespreekt voorts nog de hooge verkle- ytingRlroRtAn De heer De Goede (Wijdenes) betoogt, dat de technische dienst van het Hoogheemraad schap werkt in het algemeen, lx. het Provin ciaal belang; spr. wil trachten hierin verande ring te Ugen. De voorzitter constateert, dat er vanuit de vergadering geen andere oplossing aan de hand Is gedaan; spr. meent voorts, dat men de kos ten van het bestuur enz. niet kan beoordeelen het is hier ook niet de plaats om daarover te spreken. Spr. gelooft, dat de heeren Droog en Baren drecht geen andere oplossing aan de hand kun nen doen. Spr. wijst op het bestuursvoorstel, dat ontheffing beoogt van de watersnoodkosten en overname daarvan door de Provincie. De heer Avis vraagt het bestuur zijn voorstel te amendeeren met het verzoek aan Ged. St. de salarissen enz. van het Hoogheemraadschap te verlagen. De voorzitter meent, dat dit niet vanuit deze vergadering kan gebeuren. De heer Kay is van meening. dat deze verga dering voor zoover die het Noorder kwartier kwartier vertegenwoordigt, zich daar toch wel over mag uitspreken. De heer Wjjdenes Spaans (Hoogheemraad schap) staat lijnrecht tegenover deze meening; net zoo min als hier gesproken kan worden over salarisverlaging betreffende de Vier Noor der Koggen kan dit gedaan worden betref fende Het Hoogheemraadschap. Spr. meent voorts, dat de heer Droog niet mag spreken van een geldverspillend lichaam, zonder dat te bewijzen. Als hij ook andere be groetingen dan die van 1931 bestudeerd had, zou hjj gezien hebben, dat in andere jaren meer aan dijken besteed is. De Vier Noorder Koggen droegen ƒ20.000 bij; doch er is de laatste Jaren gemiddeld ƒ48.935 voor uitgegeven. Voor Drechterland zijn deze cijfers respectievelijk 25.600 (bijdrage) en ƒ93.994 (kosten). Spr. betoogt, aan de hand van andere cijfers, dat de zaak verbeterd is, de heffing verminderd en de vooruitzichten gun stiger geworden zjjn. Het Dag. bestuur van het Hoogheemraad schap heeft voorts Ged. Statén reeds verzocht de watersnoodkosten over te doen nemen door de Provincie, daar deze onder de huidige om standigheden niet te dragen zijn. Overdracht van wegen aan het Hoogheem raadschap kan men den betrokkenen niet ver wijten, wanneer zij daar baat bij vinden en het Hoogheemraadschap daar geen verlies bij lijdt. Voorstellen aangaande salarisverlaging zijn bij de komende begroeting te wachten. De verklezingskosten zijn zoo hoog, omdat deze zich over 100 gemeenten uitstrekt; prak tisch geschieden ze om de zes Jaar; ook al om kosten te besparen. Voorts betoogt spr. nog, dat er alles op gezet wordt, om de zaak voor de Ingelanden niet duurder te maken dan dig is. De heer Droog gaat op dit betoog in en zegt, dat het onderhoud minder kan; de wegen ten z.i. over aan de provincie. De heer Kay betoogt, dat de Vier Noorder Koggen niet 20.000, maar f 100 000 opbrengt. Na nog eenige discussie werd conform het praeadvles van het bestuur z.h.s. besloten. De voorzitter noemde de vrees ook onge grond; de bezwaren zjjn ongemotiveerd. Uit er varing weet spr., dat het grootere waterschap voor minder kosten diverse werken kan doen dan de banne. Spr. had meer argumenten ver wacht. Voor de omvangrijke administratieve werk zaamheden acht spr. lederen banne-secretaris niet berekend. Spr. verwacht Inderdaad lasten verlaging en vereenvoudiging van samenvoeging van waterschappen. De heer Kooyman (Ged. St.) zegt, dat Ged Staten bekend zijn met de gehechtheid van bannebestuurders aan hun taak; zjj zullen, voorzoover het algemeen belang dat toelaat daar rekening mee houden en de plaatselijke belangen zooveel mogelijk plaatseljjk laten be- nartlgen. Spr vraagt vertrouwen in Ged Sta tén te houden; dat zij zooveel mogelijk met deze belangen rekening houden, echter op het oogenbllk met de toestanden is. kan het niet blijven. Nadat de voorzitter de discussie gesloten had werd tot de bestuursverkiezing overgegaan; door het bestuur waren aanbevolen de heeren J. Hoek-Spaans (Drechterland) en C. ,G. de longh (Goolsche Zomerkade). Deze heeren werden met resp. 78 en 91 stem men herkozen. Hierna sluiting. Aan de ouders der leden en adspirantleden van genoemde Jeugdvereeniging. Opdat de ouders zich eenlg idee kunnen vor men. op welke w ijze onze Jeugdleiders de voor alle leden van het Patronaat verplichte groeps bijeenkomsten gedurende minstens een uur in de week leloen, laat ik hier even het verloop van deze vergaderingen volgen, zooals ik aan de hand van het Leidersblad deze heb opge steld: 1. a. Op de signalen van stilte en aantreden stellen de groepsleden zich op in cirkelformatie. b. Bij ,.ln ’t gelid" staan allen in de houding. c. Inspectie van de groepsleden. (De groeps leider moet zorgen, dat de leden van zijn groep aanwezig zjjn). 2. De groepsleide'r bidt het openingsgebed en de leden antwoorden. 3. Voorlezing van het verslag der laatste ver gadering. volgens beurt opgesteld. 4. Zoo mogelijk wordt er een .lied gezongen. 5. Korte lezing uit de H. Schrift met verkla ring. yl 6. a. Geestelijk puntje uft/Jl Schrift, Lei dersblad, Clubuurtje van Jonge Wacht of el ders vandaan. b. Hoe zich gehouden aan vorige afspraak. 7. Contributie betalen, sparen en uitdeelen van Jonge Wacht. 8. Mededeellngen over aangelegenheden van: a. geestelijken aard; Ingevolge artikel 22 der Crlsiszuivelwet zullen .an melkveehouders gedurende ten hoogste drie weken uitkeeringen kunnen worden verstrekt, berekend naar een bedrag van f 0 75 per melk gevende koe per week (dus droogstaande die ren niet medegerekend) De melkveehouders in deze gemeente die aan spraak meenen te kunnen maken op de hler- voren bedoelde uitkeerlng worden in verband daarmede opgroepen persoonlijk ter secretarie der gemeente opgaaf te doen van de op 15 Juni 1932 in hun bedrijf verzongd wordende melk gevende koeien, onder mededeeeling o.a. van de totale melkproductie over het jaar 1931, als mede van die in de week van 12 tot en met 18 Juni 1932. bevens van de in die week ge produceerde kilogrammen boter en/of kaas en afgeleverde melk. Tot het doen dezer opgaaf bestaat ter secre tarie gelegenheid voor de personen wier fami lienaam begint met de le tters AI op Don derdag 23 Juni a.ss. en voor hen wier familie naam begint met de letters JZ op Vrijdag 24 Juni da.v._ telkens des namiddags tusschen 130 en 4.30 uur. Het verstrekken van een onware opgaaf It ingevolge art. 225 van het Wetboek van Straf recht, strafrechtelijk vervolgbaar. Alkmaar, 20 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders v. Alkmaar: WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Met een buitengewoon spannenden wedstrijd heeft het 2de elftal de competitie beëindigd. Hoewel de match met een kleine nederlaag ein digde, was ARC., vooral pa de rust, niet de zwakste in ’t veld. In het begin konden de A.R.C.'ers er niet in komenen hadden ze tegen Vitesse niet veel in te brengen, dat kalm maar zeker opdrong en spoedig een 20 voorsprong had Bij een A.R.C -aanval maakt de Vitesse- keeper een groote fout, zoodat de Alkmaarders aan een goedkoop doelpuntje komen. Op de zelfde wijze krijgt Vitesse haar 3de doelpunt, waarmee de rust aanbreekt. In de rust komt de oud-voorzitter nog eens in de kleedkamer en weet de spelers met nieuwe moed te bezielen Door zijn aanmoedigingen gaan ze met nieuwe moed de tweede helft beginnen, waarin we een spel te zien hebben gekregen, zooals ze dé heele competitie niet gegeven hebben. Het was één groote belegering voor 't Vitesse-doel. Jammer dat de voorhoede de aanvallen niet al te zuiver afwerkte, anders was de eindstand wel gunsti ger geworden. Tot de laatste minuut bleef de spanning er in. Het einde kwam met een 43 overwinning voor Vitesse. Eigenlijk beteekent dit dat A.R.C. II zal degradeer^n naar de 3de klasse. Hoewel officieel nog niets vernomen is. hebben we toch van bevoegde zijde gehoord dat A.R C. II allerwaarschijnlijkst weer in een 2de klasse zal uitkomen, wegens een nieuwe klasse- indeeling v^n den D.H.V.B. ’t Is te hopen. bestuurslid stemmen, dat voor -opheffing van de bannen is. De heer Kuiper (Enkhuizen) vroeg of het waar is. dat het bestuur geadviseerd heeft bij Ged. Staten voor opheffing van de bannen. De voorzitter achtte dit niet aan de orde. De heer Kuiper: Voor ons is het wel dege lijk aan de orde. (Instemming), De voorzitter wilde als compromis de be stuursverkiezing uitstellen tot na het betref fende punt der agenda over de opheffing der bannen. (Instemming). Aan de orde was voorts de bespreking over de Hierna kwam in behandeling de vraag van de banne Haringbuizen, of het geen aanbeve ling verdient te bevorderen, dat het bedrag van het onderhoud derde klasse wegen, dat voor rekening van de onderhoudsplichtigen blijft, wordt verlaagd, alsmede of ’t wel juist gezien is deze wegen bij 1 hoogheemraadschap N.-Hol- lands Noorderkwartier onder te brengen en dat dit waterschap dientengevolge tot een wegschap wordt gemaakt. Wat de eerste vraag betreft, merkt het be*- stuur in zijn advies op, dat moeilijk lager ge gaan kan worden, terwijl overigens eerst de werking van de Wegenbijdragenverordening moet worden afgewacht, vooraleer van een verzoek om de bijdrage te verlangen, succes is te verwachten. T.a.v. de tweede vraag verwijst het bestuur naar het waterschapsblad van het Hoogheem raadschap Daarin wordt gewezen op de ook door de Sta ten gevoelde behoefte, dat het wegenbeheer uit de handen moet komen yan de kleinere li chamen. Het wegenonderhoud immers is een technisch vraagstuk geworden van de eerste orde. Voor het Noorderkwartier zijn als lichamen, waarbij het onderhoud van wegen kan worden ondergebracht, aangewezen Noord-Hollands Noorderkwartier, Drechterland en de Vier Noor- derkoggen. Als men voor ’t Noorderkwartier geen gebruik zou maken van de diensten van het Hoog heemraadschap. dan zou men voor het Noor derkwartier (evenals voor het Zuiderkwartier) een nieuwe corporatie met het wegenonderhoud moeten belasten. Ieder zal inzien, dat dit al een zeer slecht bestuursbeleid zou zijn, waar men beschikt over een lichaam, welks technische dienst geheel berekend is voor dit wegenbeheer en daaromtrent ervaring heeft. Dank zij het bestaan van het Hoogheemraad schap aldus het dagel. bestuur van dat col lege, zijn de Staten des te beter in de ge legenheid geweest voor het Noorderkwartier eeen regeling te treffen, waarbij de beheerders van 3e klasse wegen in belangrijke mate ontlast worden van de kosten van het wegenbeheer. Ook het bestuur meent, dat de Waterschap pen ten zeerste gediend worden als deze ter tiaire wegen bij het Hoogheemraadschap wor den ondergebracht. De heeren Jonker (Haringbuizen) en Ha ringbuizen (Wieringerwaard) bestrijden de meening van het bestuur in zijn advies naar voren gebracht. Aan de hierna volgende dis cussie wordt deelgenomen, door de heeren Kooy man (Ged St.) en WUdënes Spaans; het blijkt, dat het Hoogheemraadschap niet door de Pro vincie met de door vorige wegbeheerders ver waarloosde wegen worden opgeknapt; als er een overschot is, zullen de extra-kosten voor de Provincie komen; niet voor rekening van de vroegere wegbeheerders. 247 leden. Het Jaarverslag, dat in druk schenen is, werd conform vastgesteld. De rekening over 1931, sloot in ontvangsten er ultgavep op een bedrag van ƒ4.159.69 met een nadeellg saldo van 471.62. Na gunstig advies van de commissie tot na zien der rekening, werd deze conform goedge keurd en vastgesteld, waarna de penning meester onder dankzegging werd gedéchar- geerd. De begroeting voor 1933 werd aangeboden met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 3.480. met een onvoorzien van f 200. Z.h.st conform vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing vroeg de afge vaardigde van Bennebroek of de aftredende be stuursleden achter de circulaire van Ged. Sta ten staan; als dat zoo ts. dan kan hij zijn ver trouwen niet geven. (Instemming). De afgevaardigde van Haarlemmermeer acht te deze vraag ad rem; ook spr. kon niet een „Het Volksblad” noodzaakt ons nog even terug te komen op zijn repliek n.a.v. ons ar tikeltje „Het Volk en de Waarheid”, dat wij schreven in ons nummer van 3 Juni j.L Daarin weerlegden wij de beweringen in een bericht van „Het Volksblad” van 24 Mei gelanceerd volgens welke het gemeentebestuur van Eg mond Binnen geen toestemming geeft, dat leer lingen, die later een middelbare school te Alk maar willen bezoeken, vooraf lager onderwijs aldaar volgen. Dit zou noodig zijn, omdat het onderwijs in Egmond niet voldoende was voor leerlingen die van plan zijn een H.B.S. of gymnasium te Alkmaar te bezoeken. Wij toonden aan de hand van verklaringen burgemeester en het hoofd der be trokken school aan. dat er van het bericht in „Het Volksblad" niet veel waar was, althans de zaak waar het om ging, miste eiken grond van waarheid. „Het Volksblad” noemt nu in een .verre van glashelder en overigens zwak verweer onze in formaties onjuist. Wij zullen thans niet zoo uitvoerig zijn als den eersten keer, daarvoor zijn we te zeker van onze zaak. Tegenover de uitlating van den burgemees ter, dat de leerlingen zonder extra lessen sla gen voor het toelatingsexamen van het mid delbaar of gymnasiaal onderwijs, voert het Volksblad aan. dat geen enkele leerling van deze school de laatste zes jaar tot het gym nasium toegelaten is zonder een jaar voor studie aan een school te Alkmaar. We merken naar aanleiding hiervan op, dat de laatste drie jaar, tijdens de ambtsperiode van het thans fungeerende schoolhoofd, geen leerlingen van deze school naar het gymnasium gegaan zijn. Van H B.S. wordt wijselijk niet gesproken in het Volksbladbericht; natuurlijk, omdat zjjn bewering dan niet op zou gaan en onze informaties wél juist zouden blijken te zijn. Zijn verklaring over de uitlating van den inspecteur dat de L.O -school te Egmond- Binnen verre uitgaat boven het gemiddelde peil van de schol enin zjjn district, houdt de burge meester vol; de Inspecteur heeft hem dat in een persoonlijk onderhoud verzekerd. Ofschoon we niet aan de waarheid van zijn woorden twijfelen, wilden we toch nog bij den inspecteur hieromtrent ons licht opsteken. Hij bleek echter tot het einde dezer maand af wezig te zijn wegens ambtsbezigheden. Onze Informatie, volgens welke geen enkele aanvrage van ouders was binnengekomen om hun kind naar een school te Alkmaar te mo gen zenden, noemt .Het Volksblad” ook on juist. wantin een schrijven van 26 April 1926 w e ig e r e n B. en W. een dergelijke aan vrage. Het Volksblad houde het ons ten goed maar als men dato 24 Mei 1932 een bericht lanceert met als basis een brief van zes jaar voor da tum, dan gaat dat od. ook al is het kom kommertijd de Journalistieke usance te buiten. Voorts voert het Volksblad aan, dat egn leer ling, die sedert Mei j.l. tot de zevende klas van de lagere school te Egmond is toegelaten Staten 'gehouden heeft, heeft spr. gunstig ge- en gezin, R. K„ metselaar, van Eindhoven naar 1 niet kan slagen voor meerbedoeld toelatings-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9