HET LIBERALE CIJFER Prikkeldraad E I J I i f In verleden, heden en toekomst KUPERS INTERPELLEERT VERDER Loonen in de werk verschaffing 1 I -i .1 I f WOENSDAG 22 JUNI HULP VOOR RUSLAND DE DURE SOVJETAUTO Bede om uitkomst BURGEMEESTER A. COLIJN JACHT OP PRIMEURS Katholieken Statenfractie in Gelderland en VAN HET BINNENHOF INDRUK TE LAUSANNE Albarda verwacht van Nederland MGR. F. JOOSTEN Dr. KORTENHORST DENKT ER ANDERS OVER GEEN GELD VOOR SALARIS Employé** leggen beslag Practische daden Benoemd tot Apostolisch Vicaris een daad van offer vaardigheid De heeren J. J. W. IJsselmuiden H. Ruyter op de voordracht ij F Vertraagd bescheid o i' Op Zorgvliet! begraven het 5 t zei kwestie ken hem daarbij moe- Baconbereiding i Nieuwe klanken De klap op de vuurpijl den tot f’ genomen gelijk waardig De katholieke afgevaardigde heeft ten aan zien van het bouwvak een practische daad ge steld door een motie in te dienen, die nu eens niet louter gebaar is. De groote rem. die Iedere verbetering ten aanzien van de bouwnijverheid tegenkomt, is het feit, dat men weliswaar weet det de Regeering verlaging wenscht van de loo nen, maar dat zoowel werkgevers als arbeiders tot allerlei vermoedens en gissingen, die veelal later worden tegengesproken, doch dan reeds hun verkeerde uitwerking hebben gehad, door dat allerlei agitators daarop hun gestook ge baseerd hebben. De N ederlandsch-Belgische overeenkomst i c De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 915 Juni zijn geslacht voor baconbereiding 15.732 (voorafgaande 7 da gen 15.522) varkens, terwijl werd uitgevoerd ba con. afkomstig van 14.787 (14.780) varkens. In Denemarken werden in dezelfde periode geslacht 148 291 (155.974) stuks en uitgevoerd 171.580 (149.650) varkens. De totale Invoer van varkens in Groot- Brit- tannië beliep in de week van 611 Juni 233.859 <207.489) cwts. v 1 Kan komen. BATAVIA, 20 Juni. (ANETA). De Tjtboenl Tjipongpok-landen van de N. V. TJiboenl TJi- pongpok Caoutchouc-Maatechapplj zijn geslo ten onder mededeellng aan het personeel, dat de directie geen gelden beschikbaar beeft om de salarissen over de loopende maand te vol doen waarop de employé'» beslag lieten leggen op de roerende goederen der onderneming er een nieuw liberalisme op dat, sociaal-vooruitstrevend, verwantschap zoekt en vindt van het politieke met het religieuze beginsel? En aam komen, i het* is in “zijn'"soort goed, maar~het soort Nadat ook nog de afgevaardigden Wynkoop. Braat en Peereboom een weinig constructief betoog aan het lange debat hadden toegevoegd de eerste hekelde naar gewoonte de 8. D. A. P„ nummer twee zette de boeren tegen de ste delingen op en nummer drie stookte in Llng- beekschen stijl tegen de kloosters heeft mi nister Ruys in tweede instantie geantwoord. een ander, (parlementair) ontwerp-Pachtwet woordelijk opnieuw in te die nen als initiatiefvoorstel, dat het toch een klein kunstje voor haar moest zijn, 1 oude ontwerp- de Geer tot voor alle partijen in de Kamer aan vaardbare proporties terug te brengen. DEN HAAG, 21 Juni 1932 Ir. Albarda, die heden eenige flnancleele be schouwingen houden zou over de maatregelen, die de SDAP tegenover de crisis en de werk loosheid nemen wil, heeft geducht teleurgesteld. Met dr. Kortenhorst en mr. Marchant kan men als excuus aanvoeren, dat het ook niet wel mo gelijk is, thans, nu de Kamer eigenlijk geen klaren kijk heeft op de flnancleele aspecten en op den staat van ons volksvermogen, ten aan zien van belastingbeleid richtlijnen uit te stip pelen, maar het neemt toch niet weg. dat me nigeen, die Vrijdag den heer Kupers zijn elschen hoorde stellen en die ook heden den heer Al barda weder een kostbaar program van maatre gelen hoorde ontvouwen, een meer uitgewerkt financieel schema daarnaast verwacht had. In plaats daarvan kreeg de Kamer in zeer kort be stek alleen maar heffingen opgesomd, waarover al bij tal van gelegenheden gedebatteerd is en die de Minister van Financiën, naar hij reeds meermalen verklaarde, in petto wenscht te hou den tot het moment, waarop eenvoudig geen andere uitweg meer te vinden is. Men kent het lijstje al haast van buiten: opcenten op de in komstenbelasting en op de dividend- en tan tième-belasting, verhooging van de successie belasting en Invoering van een Conjunctuurbe- lasting en een weeldebelasting. De laatste hef fing is al eens bij een vorige crisis aan de orde gewast. Er bestaat nog altijd een oud ontwerp- de Geer, dat echter veel te omvangrijk was. Waar echter de gedachte, om degenen, die on danks den zeer treurigen toestand nog altijd groote sommen kunnen verdoen aan de puur ste luxe, een extra-last op te leggen, zeer sym pathiek is, zouden we deze heffing nog eens bij zonder willen aanbevelen. Waarom heeft de SDAP zich niet eens aan eene omwerking van het oude ontwerp gewaagd’. Zij is zoo sterk in het ontwerpen van initiatief voorstellen, zij ziet er zelfs niet tegenop, om een door de Eerste Kamer verworpen Regeerings- noodtoestand, waarin de land- en tuinbouw ten gevolge van de thans heerschende economische depressie verkeeren. In verband hiermede, en ggelet op de conclusiën van de commlssie-de Vries, dat een algemeene verlaging der spoor wegtarieven niet kan plaats hebben, acht de minister een maatregel waarbij steun niet rechtstreeks, doch langs den omweg eener vrachtverlaging geboden zou worden, niet wen- scheljjk. t Vrachtverlaging aardappelen Op vragen van de Kamerleden Kampschöer en Van de Bilt betreffende lijdelijke verlaging van de spoorwegtarieven voor het vervoer van vroege aardappelen en een betere regeling ter zake van de zg. reductie voor het vervoer per spoor van land- en tuinbouwproducten heeft minister Verschuur het volgende geantwoord: Niet in het vorige jaar doch in het jaar 1930 werd een tijdelijke verlaging van de spoorweg tarieven voor om. het vervoer van vroege aard appelen toegestaan. Sindsdien worden van re- geerlngswege op meer rechtstreeksche wijze maatregelen genomen tot verlichting van den F Naar w(j vernemen, is Mgr. F. Joosten van de Congregatie Scheut-Sparrendaal. die voor eenige maanden benoemd werd tot apostolisch prefect van Ta f Ung (Noord-Sjanst, China), door Z. H. den Paus benoemd tot apostolisch vicaris van Tatung. Mgr. Joosten zou waarschijnlijk in Juli as. als apostolisch prefect naar zijn missie zijn vertrokken. Nu hij tot apostolisch vicaris is benoemd, is dit vertrek natuurlijk eenigen tijd uitgesteld, tot na de H. Bisschopswijding. Waar Mgr. Joosten deze wijding zal ont vangen, is thans nog niet vastgesteld. De nieuwe apostolische vicaris werd geboren te Grubbenvorst (Llmb.) in 1874 en priester ge wijd in 1899. Mgr. Joosten is een stoere Limburger, dien men zijn 58 jaren niet zou geven, vooral niet als men bedenkt, dat deze missionaris zijn leven lang, dertig jaren aan één stuk, zonder ooit vacantle te nemen, gewerkt heeft onder het harde klimaat van Midden-Mongolië. In 1901 vertrok hij naar de missie in China. In 1902 werd hij professor aan het Seminarie te 81-Wan-tae en bleef dit tot 1907, waarvan t jaren als directeur. In 1907 werd pater Joosten missionaris in het binnenland in Midden-Mongolië en bleef •tear 20 jaar onafgebroken werkzaam. In Augustus 1931, na een dertig-jarig verblljl ta China, keerde Mgr. Joosten, te gelijk met zijn “neder den weleerw. pater L. Joosten, die °ok reeds 20 jaren mlssle-arbeid achter .den nig heeft na*r het vaderland terug, waar hij 111 December van het vorige jaar aankwam. Pater Joosten is de laatste maanden professor J*weest in het Chlneesch in liet Mgr. Hamer- h°te te Nijmegen. De officieele mededeellng van de Neder- landsch-Belglsche overeenkomst Inzake de we. derzjjdsche verlaging der douanetarieven heeft in internationale kringen te Lausanne groote belangstelling gewekt. Men ziet de practische uitwerking van deze overeenkomst algemeen in een vergaande economische toenadering. Indien de Scandinavische landen tot de Nederlandsch. Belgische overeenkomst zouden toetreden, zou men terstond In Europa een nieuw statenblok krtigen. dat zijn handelsbetrekkingen onderling op een geheel nieuwe basis had gesteld. De Ne- derlandsch-Beiglsche overeenkomst beteekent de eerste bres in de huidige Europeesche tolpolltlek. Opgemerkt wordt, dat België door de over eenkomst thans in nauwe relaties met Holland komt en daardoor gedwongen wordt zich van het protectionnistische Frankrijk los te maken. Echter is men in welingelichte kringen van meening. dat door de NederlandschBelgische overeenkomst de vraag wordt opgeworpen in hoeverre deze beide staten de wederzijds over eengekomen jaarlijksche verlagingen der tarfc- ven met 10 tegelijkertijd ook moeten toestaan aan alle andere staten, met welke zij een meest- begunstigingsclausule hebben. Men staat op het standpunt, dat deze mogendheden thans, evenals Duitschland na het tot stand komen van he DultschRoemeensche en het Dultsch Hongaarsche handelsverdrag, verplicht zijn onderhandelingen te openen met de staten, waarmede Nederland en België meestbegunsti- gings verdragen hebben gesloten. Aangezien Duitschland ook tot deze staten behoort, wordt de NederlandschBelgische overeenkomst van Duitsche zijde toegejuicht, aangezien de Duitsche regeertng sedert jaren op het standpunt staat, dat de over winning van de economische handelsbelemme- ring en de verlaging der douanetarieven slechts mogelijk is langs den weg van overeenstemming tusschen groepen van staten, om als eerste etappe te dienen naar een overeenkomst voor ceheel Europa. BATAVIA, 20 Juni (ANETA) De beëindi ging der behandeling door den Raad van Justitie van de zaken tegen den journalist De Wit en den archlef-ambtenaar van het De partement der Marine Noya, trok zeer groot# belangstelling. De Officier van Justitie elscht tegen be klaagde F. M. De Wit terzake van sub 1 van het ten laste gelegde (uitlokking tot het mis drijf bedoeld bij artikel 113 van het Indisch Wetboek van Strafrecht) vrijspraak, terzake van sub 2 van het ten laste gelegde (artikel 115 Juncto 120 van het Indisch Wetboek van Straf recht) te zamen met het sub 3 en 4 ten laste gelegde (omkooping) twee jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. De Officier vor dert teruggave der in beslag genomen stukken van het Departement der Marine. Hij verzoekt zoo sober mogelijke motiveertng van het vonnis ten aanzien van het karakter van het geheime stuk. Vervolgens neemt de Officier van Justitie re quisitoir tegen Noya in de tegen deze aanhan gige zaak. De Officier elscht tegen hem wegens het aan onbevoegden In handen spelen van ge heime defenslestukken tegen betaling, alsmede het aannemen van geld in strijd met zijn plicht als ambtenaar twee jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. „Het is,” zoo schreef de heer (X), „een kabinet sui generis, van eigen soort. ezien dit soort nooit is voorge- .reeft het kabinet dan nog het voordeel, dat men er niet van zeggen kan: De klap op de vuurpijl is echter in den soci- aal-democrayschen hoek nog steeds eene cri sisheffing op het restant van ons nationaal ver mogen. Als men aanneemt, dat dit nog 10 mil liard bedraagt, dan brengt een heffing van l pCt. 100.000.000.op. Over de moeilijkheden, die aan zulk een heffing vastzitten men on derschat bijvoorbeeld schromelijk de mate, waar in de contrlbuabelen van eene dergelijke heffing zouden moeten overgaan tot verzilvering van hun bezit tegen afbraakkoersen, redeneert men eenvoudig heen. En bovendien vergeet de heer Albarda. dat zelfs de opbrengst van deze heffing nog maar een druppel is in de zee van uitgaven, waarvoor men zou komen te staan, in dien men eens overging tot navolging van zijn adviezen. Want niet alleen herhaalde de leider der roode fractie nog eens alle desideraten van den interpellant. maar hij opperde bovendien een gedachte, die zeer zeker van groot idealis me getuigt, maar die bij uitvoering alleen al meer dan de baten van de crisisheffing op het vermogen zou opslokken. Ir. Albarda zou het zoo prachtig vinden, indien Nederland te Lau sanne een voorbeeld stelde van offervaardigheid door aan te bieden: kwijtschelding van de vor deringen op het buitenland, die nog altijd oo zijn begrootlng voorkomen, mits men ter her- stelconferentle tot resultaten komt. Het betreft hier een bedrag van maar even 120.000.000 waarin o.a. eene vordering op Duitschland ad 102.000.000.voorkomt terzake van het aan dit land verstrekte credlet, een bedrag:, dat voor ons eigen land van zeer groote beteekenis is. ter wijl het in het complex van de geweldige cij fers, die te Lausanne aan de orde zijn, een nie- tlgen Indruk maken zou. Dr. Kortenhorst wees daar terloops terecht op. Hij vindt veel fraaier het voorbeeld dat Nederland en België te Lausanne ten aanzien van de handelspolitiek gegeven hebben met hunne overeenkomst tot wederzijdsche verla ging der tarieven, waartoe elk ander land, zoo het van denzelfden goeden geest bezield is, kan toetreden. „De Vrljzlnnlg-Demokraten zijn ééns in de gelegenheid geweest te laten zien, hoe zij een tot regeeren bekwaam ministerie zouden kunnen vormen. Die poging is afgestuit op den onwil van de Roomsch-Katholieke Staatspartij. De belangstelling, waarmee men in katholieke kringen naar de samenstelling en het program van een demokratisch kabinet uitziet, is niet oprecht. Zoodra die belangstelling oprecht mocht worden, hebben de heeren maar de stuk ken na te slaan, die betrekking hebben op de mlnlsterieele crisis van 1925’26.” M'nheer (X) vergeve ons de verzuchting: Of hij daarvoor nu zoo ongeveer twee maanden noodig gehad heeft! Om zóó’n antwoord te fabriceeren! Hij vertelt ons niet het minste nieuws en we behoeven niet eens de stukken van 1925'26 na te slaan om ons weer te her inneren, wat Mr. Marchant indertijd be doelde met een demokratisch kabinet, dat hij zoo graag in elkaar geflanst had. Inderdaad is Mr. Marchant’s poging af gestuit op den onwil van de R. K. Staats partij, maar.... dat dank je de koekoek! Mr. Marchant heeft toch heel exprès „niet om de mérites van de zaak” (het ge zantschap bij den Paus) maar.... om als kabinetsformateur aan bod te kunnen komen! het kabinet-Colijn in 1925 kapot gemaakt, en daarmede toch zeker de ver plichting op zich minstens kabinet te vormen^ I Hadden de katholle ten steunen? Nadat hij opzettelijk hun kabinet kapot gemaakt had? En hadden de katholieken toen ook maar meteen naar zijn program-pijpen moeten dansen? Ja! Als In de politiek dergelijke ln-zlch- zotte en onmogelijke elschen gesteld kon den worden, dan zou het ook voor de katholieken een peuleschilletje zijn in Nederland een volmaakt parlementair kabinet te formeeren. A la minute! 1 Is alevel ’n beetje anders! Het Hollandsch Doopsgezind Eml- granten-Bureau, dat zich te Rotterdam be zig houdt met het organlseeren van hulp voor kolonisten van Nederlandschen oor sprong in Rusland, bericht ons, dat het vandaar een menigte brieve^ heeft ontvan gen, ten deele bedankbrieven voor de ont vangen levensmiddelen, kleerenpakketten, ten deele hartroerende smeekbeden, van menschen, die nog geen pakketten hadden ontvangen. Een hunner schrijft dato 7 Mei: ■n Tijd geleden veroorloofde m’nheer (X) in ,J3e Vrljzlnnlg-Demokraat” zich een grapje over ons extra-parlementalr kabinet, dat door z’n vrienden zoo heet te het heel netjes als parlementair be schouwd en behandeld wordt: „Wtj zijn vluchtelingen, hebben alles ver loren wat ons lief en waard was en wat de mensch voor levensonderhoud noodig heeft. Wanneer gij ons met iets helpen kunt, help ons dan, want mijn kinderen lijden gebrek en het is zeer hard voor ’t hart van een moeder wanneer de kinderen niet meer het noodige voedsel én dé noodige kleedlng hebben. Het valt zwaar in Rusland te leven, vooral Indien men er vreemd, eenzaam en zoo arm is.” Een briefkaart van denzelfden datum be richtte: .Aangezien wij hier slecht voorzien zijn van levensmiddelen, deel ik u mijn adres mee en vraag u dringend om hulp. Mijn man is naar Archangel gedeporteerd, en wij bevinden ons in een treurigen toestand. Zelf ben ik ziekelijk, ik smeek u om hulp.” Uit een brief, dato 8 Mei: „Van een predikant heb ik uw adres ge kregen en op zijn raad wil ik met mijn ver zoek tot u komen. Ik vraag niet voor mij zelf, maar voor mijn moeder en mijn twee zusters. In den herfst moest ik het huis uit en nu werk ik in de kolenmijnen. Mijn moeder en zusters zijn nog thuis, moeder is oud en zwak en moet werken, zonder brood. De zusters gaan werken in het kollektief, en als zij thuiskomen hebben zij nog niet ge noeg brood om zich te verzadigen, aan vleesch of zoo iets valt niet meer te den ken. Zelf kan ik ze ook bijna niet helpen. Want ik heb het ook zoo krap, vandaag heb ik nog brood genoeg tot van avond, maar ik weet niet of ik morgen nog wat hebben zal.” Uit een brief, dato 20 April: ,Jk dank u ook voor het pakket, dat gij mij gezonden hebt. Ik heb mij er zeer over verheugd, omdat ik met mijn dochter, die reeds veertig jaar ziek is, uit mijn huls ben gezet.” Uit een ongedateerden brief: „Het was voor ons een groote vreugde zoo onverwachts een zending te ontvangen. Wij en nog velen met ons hebben ’n zwaren winter doorgemaakt, er zijn ook menschen van honger gestorven.” Uit een brief, dato 10 Mei: „Wjj zijn allen hongerig en slap. Wij eten een dunne soep, brood is niet in huis. Ook is het moeilijk voor mij, de kinderen te troosten als zij van honger schreien en om een stukje brood smeeken. Ik heb drie kin deren die steeds uitkijken naar brood. Ik zie eiken nacht het aanbreken van den dag met schrik tegemoet, want zoodra de kin deren de oogen opendoen, huilen zij om brood, en ik kan hun geen ontbijt geven.” Uit een brief, dato 22 Mei: „Ofschoon ik uw juiste adres niet heb, schrijf ik in het vaste vertrouwen, dat deze brief- in milddadige handen komen zal en harten zal openen, die zich over ons er barmen. Ach, hoe groot is de nood en hoe verergert deze nog van dag tot dag. Ik, de vader van ’t gezin, ben door honger en zwakte tot geen arbeid meer in staat. Ook mijn vrouw lijdt in de hoogste mate door honger, en haar longen zjjn zeer aange daan. Daarbij nog vier kleine kinderen, die nog niet werken kunnen, en die van hon ger bijna niet meer op hun voeten kun nen staan. Allen zijn wij bijna naakt en loopen blootvoets. En wat het meeste pijn doet, is de honger. Onze voeding bestaat tegenwoordig uit onkruid, allerlei wortels en water.” s war elnmal.... een machtige libe rale beweging in Nederland, welke in 1891 met 53, en in 1894 zelfs met 57 zetels in de Tweede Kamer boven de vol strekte meerderheid uitkwam. Dat was een schoone tijdvoor liberalisme en voor de liberalen. Maar tusschen 1894 en 1897 raakte de partij over haar zenith heen: in 1897 wa ren er al drie geconcentreerde vrijzinnige partijen noodig om de mln of meer libe rale staatsidee nog even boven de meerder heid te doen uitkomen (met 52 zetels), en vier jaren later daalde het cijfer tot 35, om (na een korte opleving in 1905 tot 45) in den nieuwen tijd af te zakken tot 15, waar van er nog maar 8 aan de eigenlljk-ge- zegde liberalen, oftewel vrijheidsbonders toebehooren. De hoofdredacteur van „De Avondpost”, die voor politieke feiten een onbevangen blik pleegt te toonen, gaat in zijn blad eens na. waaraan deze val is toe te schrijven, en hij stelt zich daarna de vraag, of een nieu we bloei van het liberalisme zich nog eens in cijfers demonstreeren zal. Numeriek ging het liberalisme zoo sterk achteruit door de invoering van het alge meen kiesrecht in combinatie met het even- redlghéidsstelsel (ontkend wordt in ,J)e Avondpost” niet, dat de liberalen in vroe gere tijden onder het census-kiesrecht bo ven hun stand hebben geleefd en dat Juist daardoor de afbraak zich zoo sterk demon streerde); voorts ging de oprichting van allerlei groepen en kleine partijen, die on der het nieuwe stelsel een kansje waagden, bijna steeds ten koste van de vrijzinnigen, terwijl naast den groei der sociaal- demokratie en den wassenden invloed der rechtsche partijen de vrijzinnigen zich nog voortdurend de weelde van de ver deeldheid bleven veroorloven. elke toekomst het liberalisme nu in Nederland tegemoet gaat? ,J)e Avondpost” kan zijn verwachting in cijfers niet optimistisch uitdrukken: het liberalisme beschikt niet over pakkende leuzen en bovendien is de rol van de libe ralen in ons land op menig punt uitge speeld; de taak der liberalen is tegenwoor dig niet meer het bereiken, het veroveren, maar het handhaven, en voor het laatste is minder geestdrift te wekken dan voor het eerste. Voorts hebben de liberalen zich in de so ciale politiek wel wat erg geïsoleerd, en ten slotte worgt ontegenzeglijk het gemis aan leiders gevoeld- Toch geeft „De -Avondpost" den moed niet op: al gelooft het blad ook niet, dat een sterker bloei der liberale gedachte zich in cijfers zal gaan openbaren, het staat volgens genoemd blad vast, dat de po sitie der liberale gedachte, Ideëel, in ons vaderland nog bijzonder sterk is en dat deze vastgeworteld zit in onze nationale tradi ties, opvattingen, zeden en wetten. Wil het liberalisme in de toekomst echter een rol blijven spelen, dan zal het op de nieuwe teekenen van den tijd zeer nauw keurig acht moeten slaan. En wA&rop denkt u nu wel, dat het libe ralisme, volgens het liberale orgaan, in het bijzonder zal moeten letten, wil het niet geheel op den achtergrond geraken? Ten eerste zal het zich verzettend te gen elke dictatuur aan den anderen kant dienen te beseffen, dat een slappe vrijheidsopvatting, die iïles toelaat, even erg is als zóó’n dictatuur, en voorts zal het moeten inzien, dat de taak der liberalen op sociaal gebied nog niet afgeloopen is (neen! zegt u dat wél!) en dat zij zich, wat dit betreft, in latere jaren wat Al te zeer in een uitzonderingspositie heeft ge steld. -j—v it alles is voorzeker heel raak en moe- I dig opgemerkt. Maar nu komt er iets, wat ons op dit moment nog veel ster ker interesseert: Maandagavond is er ten Provinciehulze te Arnhem vergadering geweest van de Katholieke Statenfractie in Gelderland. In deze vergadering werd de kwestie van candldaatsteljing van leden voor de Eerste Ka mer der Staten-Generaal besproken, en werden hieromtrent besluiten genomen.. Naar verluidt komen op de definitieve voor dracht voor de heeren J. J. W. IJsselmuiden. lid van den Gemeenteraad en lid van de Prov. Staten van Gelderland en H. Ruijter, secretaris van den A. B. T. B„ resp. als no. 2 en no. 3 van de voordracht. Honderden en nog eens honderden waren uit de gemeente Nieuwer-Amstel gekomen naar de begraafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldtjk om aan hun burgemeester, den heer A Colijn, de laatste eer te bewijzen. Onder deze honderden merkten we op de wet- h uders en de Gemeenteraadsleden van Nieu wer-Amstel. den gemeente-secretaris en tal van hoofdambtenaren en ambtenaren; wethouder mr. Kropman en den gemeente-secretaris den heer J. Roovers van Amsterdam, de burgemees ters van Mijdrecht, Ouder-Amstel. Uithoorn. Haarlemmermeer en Lelmuiden. Voorts waren er aanwezig oud-wethouders en oud-raadsleden en de vroegere secretaris der gemeente Nieuyer- Amstel, leden van vj i commissies en corpora ties, waarin zijlen de heer A. Colijn zitting had; kapitein Versteeg van de marechaussee; de heer D. W. Wentink. inspecteur van de Volks gezondheid, majoor Schel van den Vrijwllligen Landstorm, de heeren Dellaert. havenmeester van Schiphol en Thomson als vertegenwoordi ger van de K. L. M. Toen de kist was opgebaard in de aula van de begraafplaats, gedekt door een krans in de na tionale kleuren van de K. L. M schaarden zich de gene --•Igden onder het spelen van psalm 42 om de baar. Allereerst trad naar voren de heer J. van Al tena. loco-burgemeester van Nieuwer-Amstel. Hij bracht een woord van hulde aan dezen grooten man. aan wien Nieuwer-Amstel zooveel heeft te danken en een laatsten groet van de geheele ge meente. De heer C. Baas, lid van Provincia.e Staten, herinnerde eraan, dat de A.-R. Statenfractie in den laatsten tijd wel zwaar wordt getroffen. Eerst door het heengaan van den heer Spier, thans ook de voorzitter. Mede namens de Chris- telil H. arisr leden van Provinciale Staten brach spr. dank voor t. .geen de ontslapene hr gedaan voor het gewsst. Het was een man van groote kracht en met een warm hart, zei spr. Wij znller hem zeer missen. De heer ”an Stekelenburg. secretaris van Nie_ er-An .cl, dankte namens het gemeente- personeel t de overledene als een vader lier Namens de burgemeesters uit den omtrek sprak mr. A. Slob. burgemeester van Haarlem mermeer. Meer dan 20 jaren heeft spr. den overledene gekend en met hem vergaderd in commissies van allerlei aard. Ge waart spr. een man van practlschen zin. een man met een hart van goud. Ook dankt spr. voor hetgeen burgemeester Colijn heeft gedaan voor den landbouw voor den Gewestelijken Land storm. Spr. besloot met e<.n troostwoord tot de familie. Verder werd het woord gevoerd door den heer C. van Zuylen namens de A.-R. Raadsfractie, dr. van Gelder, directeur van het Melkcontröle- statlon; den heer M. Lulofs, secretaris van den Middenpolder, van welks bestuur de heer Co lijn voorzitter was; den heer R. Venema, na mens de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; pr mr. F. G. Scheltema namens de Amsterdamsche Melkcommissle. waarvan de heer Colijn lid ^os; de., heer G. F. Feith. na mens ,dA commissie yau. jo^flcjit, m Aej.t#?ken-^ o derwijs, den heer Esschausier, namens de Turnvereenlging ..Odin”, den heer Rosen, als vriend, den heer Coppens. voorzitter van de Vereenlging „Gemeentebelangen”; den heer J. Kolk, namens den Coöp. Boerenleenbank te A stelveen, den heer J. Sleeboom namens den forensenbond te Nie'iwer-Amstel en tenslotte door ds. H. Buurman te Amstelveen. Het gesprokene werd uitgezonden, oixlat allen op de begraafplaats konden hooren wat gezegd werd. Hierna dankte een schoonzoon van den over ledene. dr. M. W. van den Berge, namens de famlli.' alle i en in het bijzonder de sprekers voor de laatste eer aan zijn schoonvader be wezen. geheel in het onzekere verkeeren omtrent de juiste concrete voorwaarden, welke de Regee rtng stelt voor het weder verleenen van bouw- credieten. Op het bekend maken van die con dities dringt de motie aan. En Inderdaad zal men, als de Minister hier meer licht verspreidt, een belangrijken stap verder zijn. Mr. Marchant, die later op den middag eveneens dit thema had willen aanroeren, zag daar dan ook van af, om dat hij het den voorsteller der motie niet ver beteren kon. Voorts heeft Dr. Kortenhorst zich aangesloten bij het dringend betoog van zijn fractiegenoot Loerakker omtrent de loonen in de werkver schaffing. Deze loonen wil men in principe lager houden dan in Het vrije bedrijf. Een in het algemeen juiste stelling, dat gaf de heer Loerakker toe. want anders neemt men den prikkel weg. om langs den normalen weg In dat vrije bedrijf werk te zoeken. Maar dit motief geldt op het oogenblik, nu het vrije bedrijf geen enkelen arbeider meer opneemt, niet meer. En T)r. Kortenhorst bracht de Regeering nog eens onder het oog, dat te dezer zake „rücksichtslos” vasthouden aan het beginsel de Overheid wel eens blindelings over kan leveren aan een loon politiek, welke niet meer zedelijk verantwoord is. Dat vooral voor de landarbeiders de loonen allertreurigst zijn, heeft de heer Loerakker ten zooveelsten male met klem uiteengezet. Om aan deze groep van wel zeer getroffenen tegemoet te komen, vroeg hij, of het niet mogelijk is, desnoods de landeigenaars te dwingen, tijdelijk een stukje grond aan- hen af te staan. Opdat dit stukje grond zoo interpreteeren wij althans deze gedachte dezen menschen in natura oplevere, wat zij door het buitengewoon lage peil van hun geldloon anders tekortkomen. Ook de sociaal-democraat Hiemstra, de Christelijk-Hlstorische afgevaardigde Bakker en de Vrijheidsbonder Dr. Vos hebben met nadruk plattelandsbelangen bepleit. Mr. Marchant kon zich volkomen aansluiten bij Dr. Vos in diens betoog, dat de motie- Kupers, welke vraagt, dat het Rijk 5/8 van de koeten der steunregelingen en Werkverschaffin gen voor zijn rekening nemen zal, niet aanne melijk is. Te groote verschillen tusschen de ge meenten onderling maken, dat dit een absoluut verkeerde .tactiek zou zijn. En bovendien gaat het toch niet aan de heer Smeenk wees daarop de gemeenten maar in het algemeen te laten beschikken over een uniform percen tage van Rijksgeld. De Crisis-commissie weer ten tooneele Dat de crisis-commissle-Kan weer in het debat zou opduiken, was te voorzien. Zoowel Dr. Kortenhorst als de heer Hermans zagen voor haar een goede taak in het beramen van middelen korter arbeidsduur of een rouleer systeem ter betere verdeeling van den nog voorradigen arbeid. Inderdaad valt hier bij georganiseerd overleg en voldoenden goeden wil bU alle betrokkenen zeer veel, dat vooral ook van groote moreele waarde is, te bereiken. De heer Hermans drong verder aan op de noodige maatregelen tot behoud van werkge legenheid, met name door veelvuldiger toepas sing van de Crlsislnvoerwet, en op maatregelen tegen hier te lande werkzame vreemdelingen. En ernstig waarschuwde hjj de Regeering, dat zij toch zoo weinig mogelijk aanleiding geve Het is niet «onder leedvermaak, dat de Duitsche „Reichsbote” de auto beschrijft, welke de Sovjetgezant te Berlijn, de heer Leo Chintschuk, per boot uit Amerika heeft laten komen, nJ. een zeer luxueuse Cadillac, welke in Duitschland niet voorradig was en die alzoo speciaal uit Amerika naar Duitschland getransporteerd moest worden. De auto kost 44.000 Mark. Het is een 16- cyllnderwagen, model 1932. Van het bedrag aan den wagen besteed, aldus rekent de Reichsbote uit, kunnen 100 werklooze gezinnen met 1 kind bijna een jaar lang onderhouden worden. Het blad hoopt, dat de Rote Fahne deze rekensom aan haar lezers zal willen voorleggen. Lichten wjj uit zjjn rede de hoofdzaken, die ietwat nieuwe klanken waren, dan kunnen wij kort zijn. Want bij al de welwillendheid, die dezen bewindsman siert, Is ook hij gebonden, zoodra een te verregaand beroep op de finan ciën gedaan wordt. Het verstand dient dan het goede hart de baas te blijven. Ten aanzien van de werkverschaffingen ver klaarde de minister, dat ook de regeering op het standpunt staat, dat daar de loonen niet steeds lager moeten zijn dan in het vrije be drijf. Maar een marge is vaak noodig. omdat al eens gebleken is, dat bij opheffing eener werk verschaffing de betrokkenen onmiddellijk werk vonden in het vrije bedrijf. Dat geen voornemens bestaan omtrent alge meene verlaging van de steunnormen, werd opnieuw met nadruk verzekerd. Wat de betere verdeeling van de nog voorra dige werkgelegenheid betreft, zal worden over wogen, of daarover samensprekingen tusschen de betrokkenen kan worden bevorderd. De beide moties-Kupers bleef de minister af wijzen. In het algemeen 5/6 van de crisis uitgaven der gemeenten voor rekening van het Rijk nemen is financieel onmogelijk, doch wél kon misschien in sommige gevallen voor meer dan 75 pet. door het Rijk worden bijge dragen. In betrekking tot het bouwvak ging de be windsman eenlgermate in de richting van de motie-Kortenhorst Hij zal de organisaties bin nenkort bijeenroepen, om te zien, welke bezwa ren er tegen 1 Regeeringsstandpunt zijn. Of de Katholieke afgevaardigde op grond van die ver klaring morgen vóór de stemming zijne motie zal Intrekken? Tenslotte heeft Minister Ruys den heer Her mans toegezegd te zullen overwegen, op welke wijze het publiek tijdig met het rapport-Welter en de voornemens der regeering te dien opzich te kan worden In kennis gesteld. Als men eens de Duitsche methode volgde en b.v. één der ministers eens voor de microfoon van het Al gemeen Programma de Nederlanders van den ernst der tijden op de hoogte bracht? Het idee-Albarda van de heffing In eens op bet vermogen noemde de bewindsman .Avon- turierspolitiek”. Inderdaad, daar heeft het veel van. Uitgaven, die men misschien nog verschil lende jaren zal zien weerkeeren. zijn niet uit het vermogen te bestrijden. Dan nog liever ter verlichting van den rentelast de opbrengst van zulk een heffing besteed aan delging van vlot tende schuld! Vermelden wjj tot slot dat ds. Langman ge ïnstalleerd werd als opvolger van staatsraad benoemden mr. Schokking. deugt niet.” In ons blad van 23 April spraken wij naar aanleiding van dit grapje van „ge makkelijke kritiek” en „goedkoope scherts”. „Laten de vrijzlnnig-demokraten er eens iets beters voor in de plaats geven,” zoo klonk onze uitnoodlging; ,jnet wat voor 'n écht parlementair kabinet zou Mr. Mar chant voor den dag willen enkunnen komen?” vroegen wij, en we besloten: „We zien belangstellend uit naar het In zich zelf goede kabinet van de goede soort, waarmede Mr. Marchant ons gelukkig kan maken.” Om het bewijs te leveren van zijn door niets te weerhouden vooruitstrevendheid dient de heer (X) ons In „De Vrijglnnlg- Demokraat” van..18 Juni IJ. prompt van antwoord, en van wat voor ’n antwoord! „Zij (de liberale gedachte Red.) zal oog moeten hebben voor de rell- gleuse stroomlngen, die meer en meer aan het wassen zijn en zij zal zich bewust die nen te worden van haar verwantschap met diegenen daaronder, waarmee haar eigen geestelijke beginselen het meest In overeen stemming zjjn. Er ontstaat allerwege een zoeken naar het verband tusschen het po litieke en het geestelijk (rellgleuse) begin sel. Onder de sociaal-democraten neemt de rellgleuse beweging al een bijzondere plaats in en Henriette Roland Holst zingt het in haar jongsten dichtbundel („Vernieuwin gen”) uit: O socialisme, nu moet ge weer leeren Te buigen voor een Innerlijke macht. En thuis te raken ook in andere sferen Dan die, waarin ge uw groot werk hebt volbracht. De Utrechtsche Remonstrantsche predi kant dr. L. J. van Holk kwam in het maandblad „De Smidse” tot de conclusie, dat wat hij noemt het beginsel der „evan gelische democratie” het meest wordt ge vonden bij de vrljzinnig-democraten (die hun jaarvergadering tegenwoordig door een „wjjdingsstonde” vooraf laten gaan), en on langs is opgericht de „Vereenlging van Vrlj- zlnnlg-Godsdienstlge Liberalen.” De Libe rale Studieclub, welke zich te Rotterdam vormde, noemde uitdrukkelijk in een pro- gram-omschrijving de Tien Geboden en de Bergrede als zedelijke grondslagen ook voor liberaal staatsbeleid. Zoo kan er een nieuw liberalisme opkomen, dat, sOciaal-vooruit- strevend, verwantschap zoekt en vindt van het politieke met het rellgleuse beginsel. Doet het dit laatste niet, dan zal, naar onze vaste overtuiging, de oude Idee voor velen haar bekoring verliezen.” De liberale vermaning lijkt ons van bij zonder actueel belang, nu juist dezer dagen een ander gezaghebbend liberaal de hoefjjzerredacteur van het „Handelsblad” voor het heidendom (op Ball) dezelfde rechten opeischte als voor het christendom, Ja, het heidendom eigenlijk in een extra begunstigde positie wilde houden door een christendomsverbod. In liberalen kring schijnt men het wel zeer oneens over de wenschelijke verhou ding van liberalisme tot christendom. Opnieuw mogen wjj hier de vraag stellen Wat hebben wij in dit opzicht aan de liberalen? Zal de christelijke gedachte In staat blij ken, het liberalisme voor zekere geesten aantrekkelijk te doen blijven, of zal' het liberalisme op het voorbeeld van den „Handelsblad”-redacteur het christen dom hooghartig blijven bezien als in cul tuurwaarde gelijk aan het heldendom?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11