ONS BIzjVD HOOVER MAAKT EFFECT 1 Het nieuws van heden I Onverwacht voorstel tot ontwapening Nazi voorzitter van Landdag Congres te Dublin geopend I Het Weer Voor het Centrum geen tijd, wel voor Hitler De ex-kroonprins Boodschap des Pausen DUITSCH VLOOTBEZOEK AAN DANTZIG Polen er tegen Bulgaarsche communisten veroordeeld DE BAROMETER Door stemonthouding van Centrum gekozen Engeland en Frankrijk ijskoud Nieuw demonstratie-verbod in Hessen Uit het verre Mandsjoerije JOH LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometer* „DEVIEZENSPERRE” IN OOSTENRIJK? ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 144 DONDERDAG 23 JUNI 1932 VERVOER VAN EEN BRUG-GEDEELTE Het kost Amerika niets! MINISTER VON GAYL Hoover voor Drievoudige zegen Gibson’'s verklaring Critiek in details Bandieten slaan hun slag Pontificale Hoogmis Te land CALLES MELAATSCH Hitler spuwt Centrum uit In de lucht De Duitschers voldaan Ter zee Samen tot 170 jaar tuchthuisstraf Slotwoord van Henderson Geen ruilobject schuldenvermindering Italië aanvaardt zonder voorbehoud Afwijzing van Paul Boncour DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Kaydinaal-Legaat wordt be groet door den Lord Mayor van Dublin Koude douche van John Simon Beperking van de legers en vloten van alle mogendheden met een derde van de overbrugging van de Waal by Zaltbommel is Vlissingen naar de plaats van bestemming versleept. Het vertrek van de werf Schelde” Wil hy naar Londen? Een gedeelte Maandag van Spel van kleuren in de Pro-Kathed raai Dublin een lichtstad 760 o I TELEFOONNUMMER 433. principleele tot Kamer Salariskorting de» Mn lucfetbewapening wordt de CAUES De rede van den Amertkaanschen gedelegeerde •u v-ea.’ Polen tegen Dwitsch vlootbezoek aan Dantzig. De nat.socialist Kerri tot voorzitter van Prwi- stachen landdag gekoaen. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; ingei. med. 40 c. -per regel; idem op p'ag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. WASHINGTON, 22 Junk (Reuter). Van toon aangevende zijde wordt verklaard, dat Hoover’s voorstellen minder effect op het Amerikaansche leger en vloot zouden hebben dan op de Euro- peesche mogendheden, daar de Amerikaansche krijgsmacht reeds gedemobiliseerd is onder de polltie-sterkte, die aan Duitschland en andere staten bij verdrag is opgeglegd. Het effect van het Hoover-plan zou zijn, dat de verdragsgrens der vlootbewapenlng tot het door de Ameri kaansche vloot bereikte peil zou worden terug gebracht. Amerika Is bereid van een deel van zijn slag schepen, van zijn bommenwerpers en van zijn spoorweggeschut af te zien. Hoover’s voorstel heeft de goedkeuring van de chefs van de Ame rikaansche generale staven van leger en vloot, zoowel als van de ministers van Oorlog, Marine en Bultenlandsche Zaken. Heden zal voor de Nederlandsche groep van het Eucharistisch Congres door Z. H. Exc. Mgr J. H. O. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, een pontificale Hoogmis worden opgedragen in de kerk van het Onbevlekt Hart van Maria. De zitting werd gesloten met een verklaring van den voorzitter Henderson, dat de Ameri kaansche voorstellen thans een deel van het program vormen dat in de particuliere bespre kingen der delegaties in details zal worden behandeld. Hij sprak de hoop uit. dat deze besprekingen spoedig tot een resultaat zullen voeren, dat de Voor echter plomaten droegen het hare bij tot dit kleurig tooneel. Aan den voet van het hoogaltaar was de troon voor den Legaat opgesteld, gesierd met de Pau selijke kleuren van wit en geel en bekroond met het Pauseiyk wapen. Aap beide zijden van den troon rood-gouden zetels voor de Kardinalen. De andere kerkelijke hoogwaardlgheidsbeklee- ders uit het buitenland hadden hun plaats in het voorschip. Achter ben kwamen de gouver- neur-generaa! en de leden van regeering en par lement. De plechtigheid werd geopend met de voor lezing, in latijn en Engelsch, van de Pauselijke breve, waarop de Aartsbisschop van Dublin en de bisschop van Namen antwoordden. Daarna sprak de Pauselijke Legaat vanaf den troon de aanwezigen in Engelsch toe. Internationaal Eucharistisch Congres te Dublin geopend. Drie Mexlcaansehe steden geteisterd door een vloedgolf. Reeds dertig dooden. Hoover stelt voor de bewapeningen aller landen me| een derde te verminderen. Engelsch Fransch verzet. a Op bet gebied ftr volledige afschaffing geéischt van alle vliegtuig bommenwerpers en het verbod van ieder lucht bombardement. de karakteristieke verklaring, dat niet dlge verklaringen het moeilijke ontwape- ningsprobleem kunnen oplossen, doch samen werking met het doel om het een voor allen aannemelijke overeenkomst te geraken. Hjj wees op de in gang zijnde particuliere bespre kingen der delegaties, die ten doel hadden tot praktische oplossingen te komen. Het doel der conferentie kan alleen door den goeden wil van alle deelnemers worden bereikt. Na deze principleele bespreking verklaarde Si mon. dat de Engelsche delegatie bet Amerikaan- sche voorstel in al zijn details waardeert. Groot- Brittannië hoopt, dat het plan spoedig aan alle zijden onderzocht wordt. Zeer opmerkelijk noemde hij de passage over de legersterkten. De Engelsche delegatie behoudt zich haar eindbeslissing voor. Wat de luchtbe wapening betreft, verklaarde Sir John Simon, dat dit probleem uiterst ingewikkeld is. daar in Europa niet alleen de militaire luchtvaart, doch ook de burgerluchtvaart in aanmerking geno men moet worden. Over de vjootkwestie merkte Simon op. dat hij niet wist, of de door Hoover voorgestelde methoden de geschlkste waren, om de individueele omstandigheden der landen recht te doen wedervaren. Een der groote voor- deelen der vlootovereenkomsten van Washing ton en Londen waren juist, dat zij met de be hoefte der afzonderlijkelanden rekening hou den. Groot-BriUannló wunscht azuur ontwape ning op dit gebied, als algemeen wordt aange nomen. De gedane voorstellen behelzen geenzins maatregelen tot vermindering der geweldige af metingen der slagschepen. Als men zich bij den bouw van toekomstige slagschepen zou houden aan 25.000 ton in plaats van 35.000, met geschut van 12 in plaats van 18 duim, dan had men een groot resultaat bereikVr— DUBLIN. 22 Juni (Eigen telegram). Met het gebruikelijke ceremonieel is in de Pro-Ka the draal van Dublin het Internationaal Eucharis tisch Congres geopend. Toespraken werden gehouden door den Aarts bisschop van Dublin. Mgr. Byrne en door M£r Heylen. voorzitter van het Permanent Comité der Eucharistische Congressen. Z. Em. Kardinaal Lauri. Pauselijk Legaat bracht een boodschap oyer van Z. H. den Paus waarin de H. Vader den geloofsijver prijst der Ieren, die alle beproevingen hebben doorstaan, om hun trouw asm de Kerk van Rome te be waren. Behalve de wereldlijke autoriteiten, waaron der de president van den lerschen Vrijstaat De Valera, waren uitsluitend geestelijken in de Pro- Kathedraal aanwezig, opder wie acht kardina len en een honderdtal bisschoppen. DARM8TADT, 22 Juni. (WD.) In verband met de onlusten, die de laatste dagen nebben plaats gehad, beeft de Hesslache minister van binnenlandsche zaken opnieuw een demonstra tie- en vergadering-verbod in du openlucht uit gevaardigd. Op I gebied der landbewapening behelst het plan-Hoover de volledige afschaffing der tanks van den chemischen oorlog, van de verplaats bare zware artillerie. De personeelsterkte wordt met een derde ver laagd. Iedere staat mag volgens bet plan slechts zoo veel troepen onderhouden als noodig zijn voor het behoud der binnenlandsche veiligheid en om een aanval te kunnen afweren Als grondslag voor de berekening der perso neelsterkte moet de legersterkte worden geno men, die het Verdrag van Versailles voor Duitschland heeft vastgesteld. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD DANTZIO. 23 Juni. (Reuter.» De Poolsche re geering heeft de regeering van Dantzig officieel medegedeeld. da’ de Duitsche regeering van plan is Donderdag oorlogsschepen voor een be zoek naar Dantzig te zenden Gelijktijdig heeft zij de Duitsche regeering door haar gezant in Berlijn laten mededeelen dat zij een bezoek van de Duitsche marine aan Dantzig op het oogenblik om verscheidene ern stige redenen niet voor geschikt houdt. Daarom za de Poolsche vertegenwoordiger In Dantzig niet aan de feestelijkheden ter eere van bet vloot bezoek deelnemen. In een rede, die vrijwel op een algemeens af wijzing van het plan Hoover neerkwam, ver klaarde de Pransche minister van Oorlog. Paul Boncour. dat de boodsenap van Hoover de uit drukking was van het ongeduld, waarmee de verantwoordelijke Amerikaansche staatslieden bet werk der ontwapeningsconferentie volgden. Het Volkenbondspact laat volgen* Pransche oplossing vermindering van bewapening enkel toe in samenhang met de organisatie der veilig heid. Frankrijk houdt aan zijn totnogtoe gehul digde opvatting vast. In den zin van het Volkenbondsbeslult van 1927 moest men thans tot besluiten komen, die. in aanmerking genomen den huldigen stand der veiligheid, aanstonds konden worden verwezen lijkt Het plan ’an Hoover is nvsschlen in over eenstemming met de laatste doeleinden, die men In het huidige tijdperk moet nastreven. Paul Boncour becrltlseerde verder het Hoover - plan in zijn materieele bijzonderheden. De sche matische verlaging met «en derde zou voor aa ltere landen onrechtvaardigheden In het leVen roepen. Tenslotte poogde Paul Boncour te bewijzen, dat Frankrijk reeds verregaand ontwapend had en dat het Hooverplan niet doorgevoerd kon worden, zonder dat de kwestie der sancties was geregeld. Nadat de Russische volkscommissaris Litwl- now scherpe critiek had uitgeoefend op het ge heele werk der conferentie, dat tot nog toe en kel academische waarde had. verklaarde de Duitsche delegatieleider Nadolney dat de Duit schers met groote voldoening kennis hadden genomen van het Amerikaansche voorstel. De conferentie kon zich met het Initiatief van Hoo ver gelukwenschen. Men ma' zich niet ontvein zen. dat de conferentie gevaar loopt zich zoo danig in détails te verliezen, dat men nooit tot de beslissingen dreigt te komen, die de wereld verwacht. De Amerikaansche voorstellen. die van groote wijsheid getuigen, hebben de ver dienste de conferentie een nieuwen spoorslag te geven. GENEVE. 22 JanL (Reuter.) Zelden te er zalk een toeloop geweest van de zijde van pu bliek en pers, als bij de Woensdagmiddag plot seling bijeengeroepen vergadering van de hoofd- oom missie der ontwapeningsconferentie. Bijna alle 54 op de conferentie vertegenwoor digde staten waren aanwezig. Van Dnitschland, Engeland en Italië waren de ministers van bul- tenlandsche zaken present, van Frankrijk de minister van Oorlog. De voorzitter der Ontwapeningsconferentie. Henderson, opende de zitting en gaf aanstonds bet woord aan den leider der Amerikaansche delegatie, ambassadeur Giboon. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de KV- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Inzake de toerustingen der zee beveelt Hoover •an: de vermindering van het tonnage aan slagschepen met een derde, der vllegtmgmoeder- •chepen. kruisers en torpedojagers met een vierde en der onderzeebooten met een derde Geen enkele staat zal meer dan 35.000 ton aan duikbooten mogen hebben. De boodschap van Hoover stelt ten slotte vast dat het Amerikaansche plan tot een sterke ver laging zal voeren der uitgaven voor nieuwbouw «n vernieuwing van oorlogsschepen. Elk land zal de mogelijkheid krijgen tot groote besparingen op het gebied van land-, lucht- en vlootbewa penlng. Iedere staat moet bijdragen tot het gemeen schappelijke werk. Het zou waanzin zün als de wereld zich nog verder zou uitputten in mili taire uitgaven In aansluiting op de voorlezing van Hoover's WEENEN, 22 Juni (Reuter) De Oostenrljk- sche Nationale Bank heeft gisteren reeds op- v ra gin gen 'van bultenlandsche deviezen gewei gerd In verband met de Fransche weigering tot deelneming aan de leenlng voor Oostenrijk zal de Nationale Bank waarschijnlijk morgen de finitief de .deviezen-sperre" tegen het buiten land afkondigen. De diplomatieke medewerker van de Telegraph” houdt zich bezig met een bericht, volgens hetwelk de ex-kroonprins van plan zotF zijn in de naaste toekomst een bezoek aan Lon den te brengen. Volgens den correspondent is het lang niet zeker, dat de overheid zulk een bezoek zal toe staan. Want al zou ie kroonprins beweren, dat het een zuiver particulier bezoek gold, toch zou de opvatting niet weggenomen worden, dat er politieke doeleinden In bet spel zijn. Wel te bet een feit, dat onlangs op initiatief der Hohenzollern verauhlllende hoofdsteden of ficieus gepolst zijn over een bezoek van den ex- kroonprins. boodschap gaf ambassadeur Gibson eenige tech nische toelichtingen tot het plan en legde er nogmaals den nadruk op. dat Amerika bereid I». zijnerzijds groote materieele offers te bren ten op het gebied der ontwapening. Doofstomme op onbewaakten overweg Schiedam door een trein doodgereden President Hoover Is van meenlng, dat een bespreking van zijn ontwapeningsvoorstellen afhankelijk te stellen van voorstellen- tot ver mindering der oorlogsschulden. een beleedlging zou zijn voor de Europeesche landen Het plan van Hoover wordt krachtig gesteund door senator Borah en andere vooraanstaande Amerikaansche staatslieden. van vijf procent bU de Ned. Spoorwegen door den Minister goedgekeurd. onder hoofdcommissie vervolgens besluiten kan verheffen. GENèVE. 22 Juni (Reuter). De ItaUaansche minister va. bultenlandsche zaken. Grandl. heeft namens Mussolini Verklaard, dat Italië het Amerikaansche plan volledig aanvaardt, zonder eenlg voorbehoud. Grandl constateerde dat het Amerikaansche plan grootendeels over eenstemt m*t bet voorstel, dat Italië In Fe bruari heeft ingediend. De Japansche gedelegeerde 'meende, dat bet bet beste was. als de bij de verdragen van Washington en Londen betrokken regeeringen zich er toe zetten Hoover’s voorstellen omtrent de vlootontwapenlng te bestudeeren. Wetsontwerp tot skrunverleening tuinbouw in West-Friesland. O O Gibson werd door de vergadering met groeten bÜTal begroet. Ih bet erop volgend debat, waarin allereerst gedelegeerden van Oroot-Brittanni* en JTsnkryk bet woord namen, toonde zich echter “t het moedige initiatief van president Hoover WJ de voornaamste militaire mogendheden van heel weinig bijval vindt. o* Engelsche minister van bultenlandsche ••ken, Sir John Simon, begon zijn rede met BERLIJN. 22 Juni (WH). Dinsdagmiddag kwart over twee is de plenaire zitting van den FTulsischen Landdag bijeengekomen. Op het programma stond de definitieve ver kiezing van den landdag-presldent. In de banken van de Natlonaal-Soclalistische fractie werden veel uniformen opgemerkt, ter wijl ook op de publieke tribune de bruine S.A. en de zwarte S S. worden gezien. Toen zou worden overgegaan tot de verkie zing van den landdag-presldent, legden de communisten een verklaring af, dat zjj voor den candidaat van Centrum of Soc.-democraten zouden stemmen. Indien dezen wilden garan- deeren, dat geen Natlonaal-Sociallst of Deutsch Nationaal gekozen zou worden. Tegelijker tijd stelden zij voor de zitting een uur te onder breken, om de fractie gelegenheid te geven over dit nieuwe voorste) te beraadslagen. Dit laatste voorstel werd met de stemmen van Centrum, Socialisten en communisten aangenomen. Dit communistische voorstel beteekende. dat Sociaal-democraten en Centrum actief aan de stemming zouden moeten deelnemen. Nadat de zitting voor een uur onderbroken was om te beraadslagen over het communisti sche voorstel, werd bekend, dat dit door bet Centrum was veryorpen. Men ging nu over tot verkiezing van den voorzitter. Uitgebracht werden 405 stemmen, waarvan voor Kerrl (nat.-soc.) 197. 91 v. Wltt- maack (soc.-dem.), M blanco (van Centrum) en 53 voor Kasper (communist). Hierdoor is de nationaal-socialist Kerrl de finitief tot Landdag-voorzitter gekozen. Vice- voorzitter werd Dr. von Kries (Dultech Nat.). T8ANOTSJOEN. 23 Juni (V. D.) Dertig Ko- reanen werden gedood en veertig mannen, vrouwen en kinderen gevangen genomen en ontvoerd door een bereden afdeehng vin de ..lange zwaarden”.bandleten een bende die het Noord-Oosten van Mandsjoerije afstroopt en oa. Hsinpin geplunderd heeft. Onlangs deden de .Jange zwaarden” een aanval op Hoeangjen. welke echter doer Japansche troepen werd af- geslagen. De Legaat, gehuld tn *n schitterenden wit met gelen koor man tel. beklom daarop het altaar en celebreerde het Lof. Toen hjj den gouden met juweelen bezaaide monstrans ophief om de drie voudige zegening te geven, knielde 8e onaf zienbare menigte buiten de Pro-Kathedraal, die door middel van meer dan vierhonderd luid sprekers de plechtigheid kon volgen, op de straten neer. Een Indrukwekkende stilte viel In den verren om trek van de Kathedraal, enkel onderbroken door het drievoudig geklingel van de altaar schel. reeds lijvige historische einde der kerkvervolgers.” Qul mange du Pape y meurt, want Oods molens malën langzaam maar zeker Na het Lof begaf de Legaat zich aan bet hoofd der processie van Kardinalen en prelaten naar de politle-barakken in de nabijheid die als sacristie dienst deden en waar de hoogwaar- digheldsbekleeders de gewaden aflegden. Het en thousiasme der menigte bjj het voorbijgaan der prelaten was grenzenloos. Dubhn Is thans een stad van vreugde en licht. De illuminatie duurt van zonsondergang tot den dageraad Zoeklichten projecteeren in schitterende woorden spreuken als: „adoremus laudemus” tegen den nachtelijken hemel Iedere wfrikel en elk particulier huls vertoont kaars licht en paüselÜke vlaggen. Dulaenden begeven zich temidden dezer fees telijkheid naar de kerken voor de mlddemacht- mls. De geestdrift van Dubltns bevolking was grenzenloos. Al kort na zonsopgang hadden ve len zich de beste plaatsen verzekerd in de na bijheid van de Pro-Kathedraal om den groot- sten optocht te zien, die lerlands hoofdstad ooit heeft gekend. Toen bet uur der openlngs-plechtlgheld na derde werd het verkeer In de omgeving der kerk stilgelegd. In de kathedraal ontplooide zich de pracht der roode kardlnaalstoga’s. die contras teerden met het purper der bisschoppen en het wit der gemijterde abten. De uniformen der Ridders van Malta en der bultenlandsche dl- Verwachting: Zwakke tot matigen. Noordelijken tot N-W. wkpd, half tot zwaar bewolkt, wellicht nog geen regen, dezelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. Zon op LM, onder 9-24. Laatste Kwar tier Zaterdag nm. 9.56. Licht op 9.54 Motle-Kortenhorst door de Tweede aangenomen. Motie.Kapers vei worpen. De Eerste Kamer aanvaardde het onteigenings. ontwerp ten behoeve van de verbetering der Maas. De vertegenwoordiger der Vereenigde Staten begon zjjn rede met de door de vergadering in groote spanning aangehoorde mededeellng, dat hjj van den President der Ver. Staten opdracht had gekregen, aan de hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie een verklaring mede te deelen. die tegelijkertijd over de geheele wereld werd gepubliceerd. De president der Ver. Staten hoopt, dat de openbaarmaking van zijn voorstel wordt opge vat als een beroep op de volken, en zal leiden tot een grondige herziening van het ontwa pening» vraagstuk. Ambassadeur Gibson deed vervolgens voor lezing van de boodschap, die neerkomt op bet vnorsteL om de totale wereldbewapenlng met ongeveer een derde te verminderen. Hoover legt er den nadiwk op. dat thans het uur gekomen te. om na kort beraad ovsr te gaan tot oen verlaging der vernietigende be- wapenlngslasL die op de wereld drukt. Op deze wtjae zou de gewichtigste stap worden ge zet. De ontwapening zal de vrees en bet we- derrijdaebe wantrouwen wegnemen, die het ge volg zijn der bewapeningen. Ate men voor den duur van 1* jaar door bewapenlngsbeperking een verkwisting van minstens 1* milliard dol lar vermijdt, dan zal de gedachte van den vrede gevestigd zijn. Hoovers boodschap ontwikkelt vervólgens In bijzonderheden een uitgebreid ontwapenlngs- plan. dat uitgaat van de grondgedachte, dat het door alle staten onderteekende Kellon- pact beteekent, dat de landen bun wapen rustingen enkel voor verdedlgingsdoeleinden er op na mogen houden. Land-, lucht- en vlootuit rustingen vormen één geheel. Het Amerikaansche voorstel moet dan ook als een sluitend geheel beschouwd Adolf Hitler publiceert In de „Völkteche Beobachter” van Dinsdag een oproep, waarin hü herinnert aan den itrijd der natlonaal- socialisten en de tallooze overwinningen die zij hebben behaald, zoodat niemand meer kan loochenen, dat zij thans de grootste partij vormen. In Pruisen heeft bet Centrum getracht, te zamen met de Socialisten, de zwart-roode heer schappij te handhaven. In Beieren heeft het zelfde Centrum door gebruik te maken van een valscb Landdagprotocol de heele natlonaal- soclalistlschi fractie geschorst, waardoor alle natlonaal-soclallstlacbe kiezers in dit land. 1270.000. zjjn uitgesloten van de uitoefening hunner grondwetteljjke rechten. Terzelfdertijd staat het Rijk door de veertien jarige heerschappij van deae menschen voor zijn politiek en economisch bankroet. Met een dergelijke partij, die In alle deelen des Rijks de nationaal-soclalistlsche beweging vervolgt en onderdrukt, kan de natlonaal- soclalisusche partij niet samenwerken. «Liever zien wU af van ministerzetels, eer wij onze eer en onze beginselen prijsgeven. Pruisen en Duitschland worden niet door schikkingen en compromissen doch door karaktervolle kracht gered”, schrijft Hitler en hij eindigt met een oproep aan zijn partijgenooten om ervoor te zorgen, dat de verkiezingen van 31 Juli een beslissing brengen. De ..Amlgoe dl Curacao” schrijft: We lezen in de Venezolaanache JteEgion", dat de vroegere president van Mexico. Generaal Plu- tarcho Ellas Calles, de be kende kerkvérvolger me- laatsch geworden te. Nu hij thans door zijn vroegere vrienden te uitgestooten, wordt hij verpleegd door.... de paters Jesui ten, die vroe ger zoozeer van zijn vervol gingen heben moeten lijden. Een nieuwe naam kan dus worden toegevoegd aan het werk: „Het droevig De drie Rljkscentrumbestuurders. Justizrat Monnig. Dr. Perlltlus en Dr. Vockel, hadden zich Dinsdag 1.1. bjj den Rijksminister, van Bin nenlandsche Zaken, baron Von Oayl. laten aandienen, om In plaats van den voorzitter Mgr. Kaas, die niet In Berlijn aanwezig Is. de opvatting van het Centrum over de opheffing van het partjjuniformverbod uiteen te zetten De minister Uet zeggen, dat hij uit gebrek aan tijd de deputatie niet kon ontvangen Justizrat Mönntg trof echter toevallig den minister in dep Pruisischen Staatsraad. De Rjjksleidlng van het Centrum heeft er het groot ste belang by, dat de Papen-regeenng de op vatting van het Centrum leert kennen. Daarom deed Mönnlg bij het toevalling samentreffer aan Von Gayl mededeellng van de Centrums- formuleering In deze kwestie. Deze luidde: ,X>e deputatie was van plan, uiteen te zet ten. dat de zich dagelijks herhalende botsingen en bloedige Incidenten In alle deelen van het Rijk een gevolg zijn van de opheffing van het partljunlformverbod. De Rijksregeerlng draagt daardoor een enorme verantwoording vbor den aldoor scherper wordenden pollfieken strijd. De Centrumsparttj moet verwachten, dat de regee ring uit deze situatie per omgaande de konae- k wen ties trekt”. De ..Germania” is boos om het uitvlucht je dat Von Gayl geen tyd had. Hy wil het Cen trum niet ontvangen. Is er waarschyniyk bang voor. .Met Hitler”, schryft het blad, .had de minister Maandag lange besprekingen, een afgeyaardiglng van het Centrum haft M geen tijd". SOFIA. 22 Juni. (V, D.» Op grond van de buitengewone wet tot bescherming van den Staat zyn de twaalf communisten, die te Sofia terecht stonden, waaronder twee jonge men schen. veroordeeld tot tezamen 170 Jaren tucht hulsstraf en 3 millioen lewa geldboete, zy ston den terecht wegens het stichten van een ge nelme communistische organisatie, voorberei ding van een omwenteling, verboden propagan da in bet leger, verspreiding van opruiende litteratuur en het In het bezit hebben van wapens. Bovendien zouden de veroordeelden In relatie staan met de Communistische Interna tionale te Moskou. By de opening van de zitting ontstond een neftig incident tusschen de beklaagden de ge tuigen charge en den president van de recht bank. De beklaagden moesten met geweld bui ten de zaal worden gebracht. De eveneens corn munistlsche verdedigers legden als protest tegen het feit, dat de beklaagden bjj de verdere be handeling niet aanwezig mochten zyn. de ver d«üging neer De geheele behandeling beperkte dch verder tot het voorlezen van de protocol len van het verhoor der beklaagden, de getul -en ver klaringen en het requisitoir van het O. M. Oorspronkelijk aouden 15 beklaagden terech’ staan, de voornaamste leider, de bekende com munlst Kofardsjif. werd by zyn arrestatie ir. een schietparty met de politie gedood Twe. andere beklaagden pleegden tilden* de voor- locpigó hechtenis sellmoord. 1 I s f 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1