Prikkeldraad Van de Pers-tribune DE NOOD IN DEN TUINBOUW I I I Varkénshouderij DE BEWIJSLAST Enorme daling der veilingsprijzen De aardbeving in de Minahasa 1 DONDERDAG 23 JUNI Een Bok der Wetenschap HOE HULP TE BIEDEN? Duizenden guldens schade Ironische vragen Geen dag langer dan noodig is De pachtwetten-motie Jeugd-congrez Derde Orde F r NEDERLAND-BELGISCHE OVEREENKOMST KAMERVACATURE MR. TH. HEEMSKERK Kaasproducenten adresseeren PROF. W. DE SITTER Het ontwerp van de wet tot steun onvoldoende voorbereid en eenzijdig Onze Missie van Celebes zwaar getroffen vrucht te plukken. I Toeslag van den Staat f 1. Hulpverleening melkveehouderij Verminderde tuinbouwomzetten om in jaar 4 De tarieven-oermindering kunnen D» dat nvoer g de de >rt Is wel een der gewlch- van het ontwerp. Mr. Bjj level d kan geen benoeming aanvaarden w nog Noord- In het Staatsblad is thans afgekondlgd de wet van 10 Juni 1933 houdende lijdelijke maat regelen tot hulpverleening aan de melkveehou derij. Hoewel de eigenlijke groote aanvoeren aan de groentenveilingen nog moeten komen, blijkt thans reeds, dat de omzetcijfers aan de veilin gen in de provincie Zuid-Holland belangrijk zijn terug geloopen in vergelijking met het vorig jaar. Dit is in hoofdzaak te wijten aan de belangrijk lager prijzen, die besteed wor den, terwijl bovendien thans nog steeds die daling zich sterk voortzet. Zoo bedroeg de omzet aan de veilingen in den Kring Loosdulnen, Delft, Berkel. Rotter- igt tijdvak van 1 Jan.15 Juni y7.211.OOO, dus een vermlnde- Professor W. de Sitter van de Unlverslteit te Leiden la. naar Reuter uit Oxford bericht. Woensdag benoemd tot Doctor of Science van de Unlverslteit van Oxford wegens zijn onder zoekingen op astronomisch gebied. Ons dunkt, dat de* heer Hollander het zich wel wat al te gemakkelijk wil maken door het werk op - den heer Menko af te schuiven. Zeer zeker zal de in zijn princiep onge naakbare vrUhandelaar hebben te bewijzen, dat Nederland in den huldigen tijd mjet zijn vrijhandel niet ten onder zal gaan. e Na den oorlog toch en vooral de laatste jaren zijn de toestanden op handelsge bied zoo radicaal veranderd, dat de vrjj- handelszegeningen der laatste vijftig jaren ons niets meer te zeggen hebben. Hij, die in dezen tijd noodgedwongen van een overigens uitstekend handelssysteem meent te moeten afwijken (en zoo iemand behoeft nog heusch niet als „protectionist” gescholden te worden I) ma| wel oril t bewijs te leveren van de Juistheid zijner opvattingen. Dat werkje hebben de krisisfeiten al lang voor hem opgeknapt. de zwaarst gedupeerden eenigszins pen kunnen worden en geeft men een kans, om als de toestand iets ver betert van hun bedrijf tenminste eenige de evenals voor de veehouderij voor 70 In een bespreking van het verhandelde ter jongste Partijraadsvergadering is ge zegd, dat de motle-Utrecht Inzake de ver werping der Pachtwetten zou zijn aangeno men tegen het uitdrukkelijk advies van het Partijbestuur in. Naar aanleiding daarvan meent het P. B. in het jongste nummer van ,J3e R. K. Staatspartij” een nader woord ter verdui delijking te moeten neerschriivev het in een bepaald centrum met i hoofdproducten eventueel vrij re- gaan. dan behoeft men voor een product, dat minder, of heelemaal rendeert, den maatregel niet toe te I uitdrukking hebben gevonden, te verwezen lijken. Hieruit zien wij dus, dat het P. B. niet het standpunt van prof. v. d. Grinten deelt, als zou een uitspraak als thans werd gege ven „een bedenkejijk staatsrechtelijk pre cedent” zijn. De Bond van Kaasproducenten te Gouda, wiens leden gemiddeld tot de grootste varkens houders uit ons land behooren, heeft zich met *n adres tot de Tweede Kamer der Staten-Oene- raal gewend, waarin hy. kennis genomen heb bende van 1 ontwerp van wet tot steun aan de Varkenshoudery en coristateerende, dat de zeer prtncipleele vraagstukken van vérstrekkende beteekenis, grondige overweging behoeven en dat het ontwerp met toelichting getuigt van het bezien van deze materie van uit één gezichts hoek. waarbij aan andere belangen van niet minder beteekenis te weinig aandacht werd ge schonken. verzoekt dit ontwerp niet ongewij zigd te laten passeeren. Geschiedt zulks en het wetsontwerp is intusschen ingediend dan zullen althans gehol- dezen ver dam in 1931 in hl ƒ9.632.000 tegen ring met 25%. In het Westland liepen de omzetten aan de veilingen terug met 40% aan de veiling te Poeldyk. terwyi aan de overige veilingen een teruggang van omstreeks 20% valt te consta- teeren. De pryzen van de tomaten zjjn in de laatste dagen ook vry sterk teruggeloopen. Het valt dan ook zeker te verwachten, dat aan sommige veilingen dit jaar de omzetten met de helft zullen verminderen. week daarna met warm weer 0.25 een week daarna f 2.Men zal richtprijzen moeten bepalen. Hoe die bepaald dienen te worden? Zóó, dat de productieprijzen, ingeste.d op een laag peil (anders zouden zij tot uit breiding der teelt prikkelen) er uit komen. Aangezien de kleine tuinder en zijn kin deren veelal in het bedrijf werken, caicu- leere men in den kostprijs ook een matig loon, opdat het gezin tenminste kunne le ven van wat in eigen bedrijf verdiend wordt. Indien aan de veiling de richtprijs Diet ..gehaald* wordt, vuile de staat het restant aan; b.v.: Richtprijs vroege aardappelen ƒ5.— Veillngprijs 4. De economische verwording neemt zulke bange afmetingen aan, dat de zonderling st? dingen geschieden. Ten einde het bedrijfsleven voor inzin king te behoeden, neemt de Staat maat regelen, die in lijnrechten strijd komen met hetgeen in normalen tijd regel Is en moet zijn. Tarwewet en Crisis-zuivelwet zijn spre kende voorbeelden van dit abnormaal ge beuren. De kroon spant evenwel het pas inge diende ontwerp tot steun voor de varkens houderij. Werd het voorstel in normale tijden in gediend, onvoorwaardelijk zou het als proeve van staats-soclallstischen gedach tengang moeten worden verworpen. Op 15 Augustus, het feest van O. L. Vrouw Hemelvaart, wordt te Venray bet Nationaal Jeugdcongres der Derde Orde voor Jongelingen gehouden. Het Congres is zóó geregeld dat de deelnemers uit Noord en Zuid om 9 uur tegen woordig kunnen zjjn, by de H. Mis in de Min- derbroederskerk, waaronder toespraak en Pran- ciskaansche liederen. Om half elf vangt de Congres-vergaderlng een in de aula van X gymnasium I. C. waaronder de heer A. Versteeg een rede aal houden, nUüriri -Onse taak in t huisgezin". De heffing wordt onbiliyk, wanneer de in koopprijs er mede wordt verlaagd. Op deze wyze zouden de eveneens zwaar gedupeerde mesters voor het binnenland, den steun aan de baconmesters betalen. Dit is ontoelaatbaar en op geen enkelen grond te verdedigen. In het tweede geval, wanneer de varkensoentrale deze onbiliykheden Inziet en de mesters van binnen landsche varkens mede in den steun opneemt, soepeeren deze den door hen self gevormden pot eveneens weer op en loopen de getroffen maatregelen op een mislukking uit. En ten slotte in het geval, dat door onder-aanbod de kooper de heffing betaalt, is de situatie aldus, dat er geen maatregelen meer noodig zjjn, om dat de varkensfokkery en -mestery in al haar geledingen zichzelf dan weder redt. Dit zal wel iswaar niet biyvend zyn. maar het is histo risch. dat de varkenshoudery een bedryf is, dat sterk aan ups and downs onderhevig is. Het is daardoor een vraag van geheel andere orde of het thans ook op den weg der regeering ligt, dit historisch euvel weg te werken. Productiebeperking acht de bond van Kaas producenten als zoodanig sympathiek. Ze moet echter niet alleen sympathiek maar ook uit voerbaar zyn. Het binnenlandsch verbruik staat reeds onder allerlei Invloeden, maar daarnaast staat eer. belangryke export, onderscheiden In bacon- export, een export van levende lichte en zware varkens en een export van het zware spek en de reuzel. Het zal niet mogeiyk biyken by be nadering schattingen te maken minstens een jaar vooruit, wil er Invloed op de productie uit geoefend kunnen worden. De varkenscentrale zal het zekere voor het ohzekere némen en tot ver doorgevoerde inkrimping besluiten. Of dit een landsbelang zal zyn mag worden betwyteld. De bond betoogt voorts, van meenlng te zijn dat het ontwerp practisch op experlmenteeren neerkomt. Wanneer de regeering deze proef neemt onder de mogeiykheid van slagen of niet slagen, moet zy ook de flnancleele gevolgen aanvaarden ma.w. dan mag niet de eenige bron van inkomsten zijn de heffing met de twyfel- achtige kans, wie deze betaalt, maar de staat behoort de verliezen te dragen, die by misluk king door de dan gedupeerde varkenshouders zullen worden geleden. De woorden dumping en socialisatie moeten by bespreking van dit ontwerp niet verzwegen worden. De Nederlandsche boer, aan wien hulp wordt geboden moet het geheel dier hulp kun nen overzien. Het Is de meenlng van den bond, dat dit ont werp van onvoldoende voorbereiding en van eenzijdige voorlichting getuigt. Hoewel hy snel werk zeer waardeert» acht hy de consequenties, voortvloeiend uit vergissingen, ernstig, soodat hy zich verplicht acht den leden der Kamer te verzoeken dit ontwerp niet ongewyzigd aan te nemen, maar ter breedere voorbereiding naar de regeering te renvoyeeren. Op den zgn. heksenberg, de Broeken u. den Harz, heeft zich in den nacht van Za terdag op Zondag een waarlijk hart- en geestverheffende vertooning afgespeeld. De oude heer Price, voorzitter van de En gelsche maatschappij voor psychisch onder zoek, zou volgens een oud recept’uit bet kookboek der zwarte kunst beproeven, een geitebok in een achoonen jongeling te ver anderen. Na een tweetal inleidingen over het „we tenschappelijk” gebeuren, dat plaats ging vinden, werd een groote houtstapel aange stoken, waarschijnlijk om de geheimen der duistere kunst te verlichten. In het midden van een zgn. magischen, met kabalistische teekens gesierden cirkel stelde de heer Price, gedekt met hoogen hoed (als voor de begrafenis van zijn gezond verstand), zich op in gezelschap van een in groot avondtoilet gekleede „reine maagd” en een simpelen geitebok. Dan begon de moderne heksenmeester de eeuwenoude tooverfor- mules te prevelen, terwijl hij met angst vallige nauwgezetheid de voorgeschreven hokus-pokus-gebaren uitvoerde. Een wit laken werd over den geduldigen bok uitge spreid, maar het licht, dat aan de kim op dit moment moest gaan gloren, bleef uit. Niettemin werd het laken weer weggeno men in de stellige overtuiging, dat het in zijn slaap gestoorde dier thans in den verhoopten jongeling veranderd zou zijn'. De teleurstelling was groot, toen bleek, dat de bok zoo bokkig was geweest een bok te blijven e/i de „occulte weten schap” weer een bok had geschoten. Met het Duitsche en Engelsche' volkslied werd de teleurstelling echter weggezongen, en de „reine maagd” In avondtoilet vertrok met den heer Price, die wel niet schoon en jong, maar in leder geval reëeler was dan de voorspiegelingen van het kookboek der zwarte kunst. Of de geitebok de volksliederen heeft meegeblaat, vermeldt het bericht niet, maar het lijkt ons waarschijnlijk, dat hij wijselijk gezwegen heeft om niet mede den schijn van measchelijke domheid op zich te laden. TXe groote vraag is nu: 1 hoe zal hier hulp geboden worden? Hulp moet er komen, want zou de krisls in den huldigen omvang voortduren, •tan kan men gerust zeggen, dat het >èker In Noord-Holland met den volle- Crondztuinbouw radicaal afgeloopen Is, en •tat een groot deel der plattelandsbevolking •tan zal kunnen emigreeren naar de stad ot ®*ar.,.. j*t waarheen? Br m o g t geholpen worden. Dezer dagen hebben wij t bericht ge- tanceerd, dat voor Noord-Holland het twee- rentelooze voorschot ad 700.000 ver steekt zal worden. n enkele sobere trekken teekenden wij den nood van den individueelen tuin der in Nederland. Om den nood in den tuinbouw in t alge meen, den collectieven nood der tuinders overzichtelijk te demonstreeren, laten wij thans nog enkele bijzonderheden volgen omtrent de omzetten der tuinbouwproduc ten in de laatste jaren en de enorme daling der aan de veilingen gemaakte prijzen. Uit deze bijzonderheden spreekt de ach teruitgang onfeilbaar duidelijk, daar de omzetten van de veilingen vrijwel alle in ons land geproduceerde groenten, vroege aardappelen en vruchten omvatten. De periodiek verschijnende verslagen der directie van den landbouw verschaffen ons de gegevens, welke tot een juiste beoor- deeling van de zaak noodig zijn. Blijkens deze verslagen nu vertegenwoor digden de gezamenlijke omzetten van de veilingen in Nederland In 1928 een waarde van rond 114 millioen, in 1929 van 100 mil lioen, in 1930 van 89 millioen en in 1931 van 84 millioen; sinds 1928 zijn de omzet ten dus met 30 millioen venninderd, ofte wel met 25 pet. En dan moet men daarbij nog in aan merking nemen (wat met het oog op *t daarin gestoken kapitaal van groot belang is), dat over hetzelfde tijdsverloop net apparaat van den tuinbouw ontzettend Is uitgebreid. In 1927 is er vanwege het Centraal Bu reau voor de veilingen in Nederland een berekening gemaakt omtrent de toen aan wezige oppervlakte aan kassen ep waren huizen. Men kwam toen tot 10 millioen M2. Bij een overeenkomstige telling in 1930 vanwege de regeering gehouden kwam men - tot 17 millioen M2. Een toeneming van capaciteit dus met niet minder dan 70 pct., die den achteruit gang, met circa een derde, van de opbrenrst nog slechts des te sterker doet uitkomen. Maar, schrijft de „Stand.” „nu zijn de verhoudingen dermate scheef getrokken, dat dergelijk principieel verzet misplaatst zou wezen. In zekeren zin is het gelukkig, dat het onnatuurlijke van de ingediende steun maatregelen zóó sterk spreekt, dat elk ge voelt, dat bestendiging na de crisis-penode uitgesloten moet wezen. Sterk rijst bij het beschouwen van deze steunmaatregelen de gedachte aan het .Alles wat bestaat, is waard dat het te gronde gaat.” Toen in oorlogstijd om het consumenten belang de Overheid *t bedrijfsleven met haar regelingen overwoekerde, hebben wij den dag gezegend, waarop deze onnatuur- lljke banden werden verbroken. In onze boerenkringen vond toen dat vrijheids-streven ongeveinsden en onvoor- waardelijken weerklank. Dat wanneer straks normaler verhoudin gen terugkeeren, met evenveel warmte door hen op het terugtreden der Overheid zal worden aangedrongen, mag met reden worden verwacht. Geen dag langer dan noodig is mag de Staat zijn voogdij handhaven.” n het liberale blad „De Vrijheid” zetten de heeren L Menko en F. Hollander hun door ons reeds gesignaleerde polemiek voort over de al dan niet mogelijkheid en de al dan niet wenschelijkheld van voort zetting der vrijhandelspolitiek door Neder land ondanks de krlsis. In het laatste ingezonden stukje van den heer Hollander treft ons nu volgende pas sage: 1 „Ik maak tevens van deze gelegenheid ge bruik om als mijn meening te kennen te geven, dat ook de heer Menko niet Is vrij kunnen blijven van de door zijn helaas tegenwoordig zoo talrijke geestverwanten begane fout: het omdraaien van den be wijslast. Immers, niet de vrljhandelaar moet de voordeelen van het door hem voor gestane systeem, dat meer dan vijftig jaren heilzaam heeft gewerkt en ons land met zooveel succes de eerste stooten van de wereldcrisis heeft doen opvangen, aantoo- nen, maar de protectionist zal zich de moeite moeten getroosten te bewijzen, dat het door hem verdedigde stelsel voor ons volk als geheel genomen en niet slechts voor een bepaalde belangengroep”ook maar eenlgermate verlichting zal brengen, waar bij ik de verhoudingen tusschen de volke ren nog maar buiten bespreking laat. Met veel belangstelling zie Ik het pleidooi van den heer Menko tegemoet." dig is. Ten koste van millioenen heeft men een deel der burgerij een rechtspositie ge geven, voorzieningen heeft men getroffen tegen ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom. Het is waar: de hier voorgestelde maat regel zou heel wat millioenen kosten als het dit jaar in den tuinbouw zou gaan als in 1931, maar die millioenen zouden dan uitgegeven zijn aan menschen, die er veel en veel slechter aan toe zijn dan de ge steunde werkloozen. Moge de regeering zoo spoedig mogelljk een steunregeling voor den tuinbouw, in het leven roepen. Aan de zeer uitvoerige toelichting, welke het adres vergezelt, ontleenen wy het volgende: Uit dit ontwerp van wet tot steun aan de Varkenshoudery krijgt men den indruk, dat de regeering te eenzydig is voorgelicht doordat by die voorlichting de belangen der baconexport te veel hebben gedomineerd. Het centraliseeren van den geheelen bacon export, het financieel steunen van dezen export, het oefenen van Invloed op de kwaliteit er van. enz., neemt een groote plaats in, sterker, het Is een der grondpllaren van de geheele steun regeling. Wy maken er ernstig bezwaar tegen, dat een zoo diep ingrypende regeling in hoofd zaak wordt gebaseerd op een onderdeel. De Nederlandsche varkenshoudery heeft een breed eren grondslag dan de baconexport alleen, en door dit onvoldoende in het oog te hebben gehouden, heeft dit ontwerp aan waarde in geboet en heeft het 't welslagen van een alge- meenen steun voor de varkenshouders in gevaar gebracht. Grondstellingen der wet zyn: Steun aan den export: verhooging van den prijs In het bin nenland voor kasvorming en beperking der pro ductie. Steun aan den es tigste grondstelling Export bevorderen door natuuriyke middelen als handels verdragen, reclame, verbetering ver voerwezen. kwallteltscontröle zal ieder toe juichen. Ook vraagt onze ontredderde tyd be moeiingen der regeering op dit terrein door krasser middelen, als: toepassing wederkeerig- held enz. Er wordt echter geen der z.g. natuur iyke middelen toegepast, maar met exportpre- mies gewerkt. Het is de vraag of het voor den varkensexport zelve gewenscht is aldus gefor ceerd de buitenlandsche markt te bereiken. Onze meening is dat de groote belangen van onzen export niet in de waagschaal mogen wor den gesteld door het uitlokken van tegenmaat regelen. Men heeft te bedenken dat wij alle maatregelen tegen den Invoer onzer levens middelen in het buitenland, te danken hebban niet aan de actie van den consument doordat we hem te hoogen prijs laten betalen maar aan die van den producent, die beweert, hem het leven door dien goedkoopen i onmogeiyk wordt gemaakt. Het geldeiyk steu nen van den export werkt hier dus in de rich ting van hernieuwde, versterkte actie Tegen dit middel wordt rmsHv gewaar schuwd. De bond is van meening, da'. gelden voor dezen steun en voor andere bemoeiingen der ilden te worden I) mag zich waarlijk varkenscentrale moeten komen uit verhoogde itsUgen ackten van den pïicEU het' t>rl)zen in het binnenland. Theoretisch Is daar- ta leveren ^Hner W de slachting het bruikbare middel. Men gaat daarbij uit van de veronder stelling. dat de uiteindeiyke kooper, de consu ment dus. deze heffing betaalt. Maar er is helaas ook een andere mogelykheld. nJ. dat by den Inkoop met de heffing als deel der on kosten wordt rekening gehouden. Dan betaalt de varkenshoudery zelve de heffing. Het ant woord op ^deze strijdvraag kan zeer positief zyn. In tijden van over-aanbod betaalt de varkens houder de heffing en by onder-aanood de koo per. Dit komt doordat niet de bacon-»xport den prys der zware binnenlandsche varkens bepaalt, maar omdat deze prysstelling een sa menvoeging is van aanbod binnenlandsche zware varkens plus de exportwaarde van het zware spek en de reuzel Slechts kan een goede baconexport op den duur na eenige maanden Invloed op den bin- nenlandscben prijs uitoefenen, doordat daar door een verminderd aanbod van zware bin nenlandsche varkens kan ontstaan. v Onder deze omstandigheden wordt deze hef fingsmethode óf een onlJiliykheid, óf een mis lukking. óf de geheele voorziening is onnoodig. Als de tuinder nu 6.maakt, zal hij die 1.boven den richtprijs an moeten afstaan? Bij de beantwoording van deze vraag houde men er rekening mee, dat de richtprijs is Ingesteld op het allerlaagste -peil; eerst wanneer er eens prijzen boven dien prijs worden gemaakt, verkrijgt de tuinder eenige winst cm het „droge brood" eens een keer te kunnen besmeren. Natuurlijk zou de voorgestelde maatregel net behoeven te functionneeren, als de prijzen vrij geregeld Lat of boven den richt prijs komen, ja, ook als ze er eens een en kele maal onder zouden blijven. n deskundige kringen acht men dit het eenige middel om de tuinders voor den totalen ondergang te vrijwaren en om den tuinbouw voor ons ekonomisch le ven te behouden. Wat een dergelijke maatregel zou kosten, valt moeilijk te zeggen; het is zelfs niet eens zeker, of hij wel zal behoeven te func tionneeren, of hij dus wel iets kosten zal. Voor den Vroegen tuinbouw b.v. zou de regeling niet noodig zijn, want tot heden wordt in deze branche nog wel productie- prjjs verkregen. De maatregel is meer bedoeld om aan degenen, die geen enkel risico meer kunnen dragen, een minimum-bestaan te verzeke ren. een minimum-bestaan, dat anders toch middels gemeentebestuur en armen zorg moet worden verschaft. Met dezen maatregel blijft echter ook het bedrijf zelf en daarmee een be langrijk deel van ons ekonomisch leven - behouden en h Ij biedt het voordeel, dat hij armenzorg overbodig maakt. Zou eenige delljk ander niet i passen. Ook Indien door natuursomstandig- heden (wat vroeger nogal eens voorkwam, doch de laatste jaren niet meer) bijzondere vraag uit bet buitenland zou ontstaan of ander afzetgebied werd verkregen, zou het niet onmogelijk zijn, dat, zelfs al duurde de algemeene krisistoestand dóór, de tuln- bouwafzet toch bevredigend zou verloopen en de steunmaatregel dus niet In werking zou behoeven te treden. In al deze gevallen zou de maatregel den Staat niets kosten Ons dunkt: we mogen hier wel spreken van een socialen maatregel, welke noo- Ten aanzien van de te Taiwanne gesloten conventie tusschen Belgis, Nederland en Luxem burg. heeft Reuter nog de volgende bijzonder heden vernomen: De overeenkomst voorziet een geleideiyke vermindering van de tarieven met 10 pet. per jaar, tot 50 pot. in 5 jaar, met het voorbe houd, dat de vermindering nimmer tot minder dan 8 pct. ad volarem van afgewerkte en 4 pet. van half-afgewerkte fabrikaten kan gaan. Wat de meestbegunstlglng betreft, wordt opge merkt, dat of wel andere landen zich by de conventie zullen aansluiten en verscheidene hebben daartoe reeds de bedoeling te kennen gegeven of wel het niet doen, in welk geval BelgiC de op bet oogenbllk vw kracht zynde overeenkomsten zou opaeggen, en omtrent andere te onderhandelen. Voordat de regeling officieel bekend gemaakt wordt, moet zy door drie mogendheden onder teekend worden. Voor alle noodlijdende tuinders in Ne derland is echter bedrijfssteun noodig Maar hoe dien steun te verléenen? Een afdoende bedrijfssteun, waarbij lasten gelegd worden op de consumenten, is den tuinbouw niet mogelijk, immers: pet, der tuinbouwproductie wordt (moet althans worden) uitgevoerd naar het bui tenland. Men zal dus, in welken vorm ook, een staatsbljdrage moeten aanvaarden, wil men den tuinder helpen. Maar hoe dan wel? De tuinder verkoopt zijn groenten vrijwel uitsluitend op de veiling. Als bijv, 'en be drag van 5.per 100 kg. de productie kosten dekt, dan gebeurt het dat hU in één seizoen den eenen keer 2.maakt en den anderen keer e 8.Groenten zjjn nu eenmaal zeer varleerend In prijs. On langs noteerde spinazie 1.50 oer kist, een en weer dus De heer Beumer heeft aldus een ,,Aan- teekening” in de Avondpost” aan den Minister van Waterstaat eenige belangwek kende vragen gericht: Is de Minister bereid aan te geven, wat bij benadering moet worden verstaan, in het door hem dagteekeninge van 11 Juni 1932 Ingezonden antwoord op de dezerzijds op 12 Mei 1932 gestelde vraag, onder 1, eer lang; 2. betrekkelijk korten tijd; 3. verloop van tijd; 4. meer duurzaam karakter. De Minister heeft alle taalgeleerden en de Maatschappij voor Letterkunde ontbo den, om hem bij het antwoord te helpen. Met algemeene stemmen is besloten het volgende te antwoorden: 1. Eerlang, wU bij benadering zeggen, voorloopig nog niet en nog duidelijker: nooit. 2. BetrekkeliJk korten tijd wil eveneens bij benadering zeggen: de tijd korten met Einstein. 3. Verloop van tijd benadert onge veer het begrip, dat een mensch verloopen is vóór zijn tijd, als hij niet met zijn tijd meeloopt, hoe verder je loopt hoe later het wordt. (De. dichter Bontens merkt hierbij uit drukkelijk op, dat dit tijdsbegrip niets te maken heeft met zijn gedicht: Aoe laat is *t aan den tijd?”) 4. Meer duurzaam karakter acht de Minister bij benadering de tegenstelling van een: meer vreedzaam karakter; boven dien wil de Minister er mee zeggen, dat de heer Beumer en hij op den duur samen niet opschieten kunnen, wat aan eikaars karak ter ligt. Den derden Pinksterdag brachtén de dag bladen de eerste ontstellende berichten over de aardbeving, die in de Minahasa (Celebes) heeft gewoed. Uit de later aangekomen correspondentie is gebleken, hoe deze ramp zich in een minimum van tijd afspeelde, schrik en ontzetting bren gend onder de bevolking, een groote vernieling achterlatend aan zoo heel veel, dat door de menschen moeizaam was opgebouwd. De Missie heeft een ruim aandeel gekregen in de aangerichte schade. Beangst en gehaast waren de missonarlssen in 't nachtelyke uur het gebeurde om half tien en t was dus duister naar bulten gevlucht; machteloos moesten zy het aanzien hoe hun kerken en scholen en huizen hevig heen en weer schud den; moesten ze het kreunen en kraken der gebinten aanhooren; moesten ze hooren hoe de muren aan stukken naar beneden vielen, hoe beelden en huisraad vergruisd werden. Het ergste voor ons. schryft Monseigneur, is t met de kerk van Tomohon, die momenteel gesloten is, en waarvan alle ’muren tot den grond toe moeten worden afgebroken. Teel schade werd toegebracht aan het meubilair en aan het harmonium, die door de vallende stee nen werden getroffen. Het gdnken dak werd zwaar gehavend. Van de kerk van Menado is één zijwand geheel Ingevallen, terwyi uit den anderen wand groote stukken vielen van 12 M2, oppervlakte. De kerk van Kembes le geheel bouwvallig geworden. Aan veel kleinere kerkjes werd schade veroorzaakt do<4Kt stukken uit de wanden vielen Hutsraad is er ontzettend veel stuk gevallen. Aldus de eerste korte berichten van bijzonder heden Hoe moeten de missionarissen na dier-' fatale twee minuten met een bezorgd hart en wellicht vochtige oogen den trooetelooeen toe stand hebben opgenomen. Wie had verwacht, dat het Pinksterfeest op die manier zou worden ingeluid? Een ramp, zooals sinds 1903 niet meer plaats had, trof onze Missie met een harden slag. Twee minuten slechts! En Mgr. Panls, onze Apostolische Prefect, zag zich voor de zoo ge heel onverwachte noodzakelykheid geplaatst om een schade die in de duizenden guldens loopt zoo spoedig mogeiyk te herstellen. Katholieken van Nederland, nooit hebben we Uw hulp méér noodig gehad dan nu! „Gy zult werken en de katholieken van Nederland zullen U helpen." sprak Paus Benedictus XV tot onzen eersten Apostolischen Prefect. Ziet, daarop vertrouwen we heel byzonder nu. nu we met zooveel dingen weer heelemaal opnieuw moeten beginnen. De slag viel hard. Maar kleinmoedig worden we nooit! Ook dit zullen we te boven komen met Uwe hulp. oy allen dan, <Se dit leest, wilt ons met Uwe goede giften helpen en dan zal alles wat ver nield ia, weer verrijzen in glans van nieuwheid, die de afstraling zal zyn van Uwe mildheid. En wy, zoowel als onze katholieken, sullen U den Cijns onzer dankbaarheid betalen met een 8°ed gebed, opdat God U honderdvoudig moge vergelden. M. Stlgter, Kloosteroverste in de Oelebee- Missie. Adres: Missiehuis. Tilburg Giro No. 58775 „Voor Celebes". t-4 enerzijds dus enorme uitbreiding der Py productie, anderzijds ondanks die enorme uitbreiding nog een fatale daling van de opbrengst in geld der om zetten. Sedert 1930 zijn de prijzen voortdurend dalende geweest; de flnancleele krlsis tn Duitschland bevorderde die daling nog eens extra en de val van het Engelsche pond veroorzaakte nóg ergeren val van de vei lingsprijzen; in de eerste maanden van dit jaar waren de prijzen voor den tuinder dan ook <$hgeloofelljk slecht. Het was vooral het Noord-Hollandsche tuinbouwcentrum, dat van het ongekende prijsverval te lijden had. De omzet van de Noord-Hollandsche vei lingen, die in 1929 nog 25 millioen be droeg, was in 1930 al tot 15.5 millioen ge slonken en is in 1931 nog meer, nJ. tot 13 millioen verminderd. In drie jaar zijn de Noord-Hollandsche veilingen met haar omzet dus tot iets meer dan 50 pet. teruggeloopen. Het verschijnsel heeft zich in het loopende jaar nog verder voortgezet. De prijzen op de Noord-Hol landsche veilingen zijn in de afgeloopen vier maanden zoo slecht geweest als nimmer te voren. Op de grootste Hollandsche veiling (voornamelijk kooi en vroege aardappelen), die van Noord- Bcharwoude, heeft de omzet van 1 Januari tot 1 Mei 380,000 bedragen; over hetzelf de tijdsverloop van 1931: 1,085,000, 1930: 1,144,000 en in 1929 1,983,000. In vergelijking met 1929 dus een achter uitgang tot 20 pet. En wat de veilingen van Broek op Lan- gendljk betreft: aldaar bedroegen de omzetten in de eer ste vier maanden van 1929, 1930 en 1931 onderscheidenlijk: f 1,524,000, 954,000 en f 737,000. Omzet in de overeenkomstige pe riode van 1932: f 323.581,44, dat is dus ook Boowat 20 pct. van 1929. Een enkel voorbeeld van het prijsverval inzake een bepaald artikel: de gemiddelde exportwaarde van roode kool was in April 1931 nog 1418 per wagon van 10,000 kg., voor April van dit moest zij op 299 gesteld worden. Ook elders in het land staat de tuinbouw .er zeer slecht voor, zij het dan ook, dat hier en daar b.v. in het Westland de krlsis nog niet zulke ernstige gevolgen voor den tuinbouw had. Onze tuinbouwproducten zijn exportarti kelen, en het teekent wel weer den alge- meenen nood in den tuinbouw, wanneer wij mernoreeren, dat het gevolg van de maat regelen, welke allerwegen onzen export be lemmerden, is geweest: dat het totale ge wicht van den tuinbouwexport is terugge lopen van 731 millioen kg. in 1929 tot 880 millioen kg. in 1930 en tot 586 millioen kg. in 1931, en dat de totale exportwaarde over de genoemde jaren is verminderd van >8,60 millioen (in 1929) tot 66 millioen stil den (in 1931). Naar de „Standaard" verneemt, zal rnr. H. Byieveld, by eventueele benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Mr. Heemskerk, niet in staat zyn, die benoe ming aan te nemen. Opvolger op de A. R.-iyst is dan mr. H. A. Dambrink, te Utrecht. We ontleenen daaraan: Het Partij bestuur heeft niet elke uiting van den Partijraad over deze aangelegen heid afgewezen. Gelijk wij stellig weten, deelde de voorzitter van den Partijraad dit standpunt geheel. In ’n zeker stadium der gedachtenwisseling heeft hij slechts de ver gadering er op gewezen, of het nog wel noodig was door ’n motie, waarin betreurd werd, dat zes R. K. leden der Eerste Ka-ner hun stem tegen het ontwerp-Pachtwet hebben uitgebracht, uitdrukking te geven aan het reeds zoo duidelijk gebleken gevoe len omtrent het gevolg van dit tegen stemmen. Wel had het Partijbestuur af geraden aanneming van de motle-Utrecht, zooals die was ingediend. Gelijk het P. B. in zijn praeadvies uiteenzette, moest naar zijn meening de motie in de oorspronkelijke formuleering den, zij het niet bedoelden in druk wekken, dat een oordeel werd uitge sproken op grond van handelen in strijd met het program. Omdat een aldus gefun deerd oordeel, zeker in dit geval, zeer aan vechtbaar was, ontraadde het P. B. de zaak „op dit spoor te zetten.” Ter vergadering is dit nog nader toegelicht. Maar het P. B. voegde er in zijn praeadvies aan toe: op deze wijze wordt de zaak ook niet in haar kern aangevat. Het is deze gedachte, waar voor wij als tweede organisatorisch punt nog even de aandacht vragwn. Duidelijke strijd met de bewoordingen van het pro gram zal wel zelden of nooit zijn aan te toemen. Degenen, die het uitspreken van een oordeel tot zulk een geval zouden wil len beperken, drijven onwillekeurig in de richting van een steeds scherpere, meer in onderdeelen afdalende omschrijving van programpunten. Naar onze vaste overtui ging zou op deze wijze op den duur de ver houding tusschen kiezers en gekozenen grondig worden bedorven, en de kans op t bereiken van resultaten worden verkleind in plaats van vergroot. Het gevaar is met denkbeeldig, dat die verhouding zou ont aarden in een aanval en verdediging van bedenkelijk formeele allure. Op den geest van een program komt het aan. Die moet duidelijk uit de woorden spreken, en voor de uitvoering moeten de kiezers hun ver trouwen op de Juiste wijze weten te plaat sen bij hen, van wie zij weten, dat deze naar eer en geweten alles doen om de denkbeelden, welke in het partijprogram

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5