Motie-Kortenhorst aanvaard Nieuw alarmsysteem I Werkelijk goud Salariskorting N.S. Ah I Past op voor de woekeraars ■I DONDERDAG 23 JUNI Doofstomme op slag gedood NA HET DORPSFEEST Bevolking ongeloovig Wanneer wordt men RUGGEGRAAT GEBROKEN wijzer? VEENBRAND IN DE PEEL GEWEER ALS SPEELTUIG STEUN VARKENSHOUDERIJ Dat is het nooit Zweefvliegkamp te Egmond UITVOER VAN LIJM Gemeentegelden verduisterd Brandstichting Meningitis Nieuw artikel R. D.V. NEDERLANDSCHE BANK R1JKSBEGROOTING Wijziging tiende Hoofdstuk Boerderij afgébrand St. Adalbertus-viering OP HET BINNENHOF WONDERLIJK SLOT Wijnkoop heeft geen succes Beveiliging tegen roof- EERSTE KAMER overvallen enz. Onteigeningsontwerp aangenomen Contingenteering Een zachte wenk ia»; Binnen een paar weken de buit binnen? De verduistering bij Heldring Pierson - WEER DE OVERWEG - van particulie- br and weer Loonsverlaging met 5 pet. door den Minister van W aterstaat goedgekeurd Brandstichting in de woning barer ouders Certificaten noodig voor Frankrijk Motie-Kupers afgewezen Directe verbinding ren met politie en Voor een geleend bedrag van f 60 moest hy f 864 aan rente betalen! Door een hooiwagen overreden Scheepvaartbelangen Behartiging van de nationale scheepvaartbelangen. Op richting eener Naam- leoze Vennootschap Mes en gummiknuppel Het standpunt der exporteurs 'f. fl 9 Aan i Mr. Rolandus Hagedoom. wederom als verde- d. W-, dienstbode te katholieke af ge vaardigden Den Haag, 22 Juni. hü op die en Bü de Tweede Kamer Is Ingediend een ont werp van wet tot wijziging en verhooging van bet tiende hoofdstuk der Rüksbegrootlng voor bet dienstjaar 1931. Voorgesteld wordt o.a. art. 41 „bijdragen In den vorm van subsldlën aan werkloozenkassen. van haar Bij de contingenteering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muurtegels echter klaag de de beer Ijzerman, zooals gewoonljjk, over een teveel hij vond den maatregel ten aanzien van het porselein overbodig terwijl de heer Hermans veel verder wilde gaan, vooral In ver band met de Maastrichtsche industrie. Minister Verschuur verdedigde ook thans den gulden mid denweg, al kon hij den heer Hermans tofteggen, dat hij de al of niet noodzakelijkheid van be perking van den glaslnvoer nog eens grondig zal bezien. Men moet echter, aldus opnieuw de bewindsman, deze maatregelen niet te eenzijdig bezien en steeds, wanneer men kaatst, den bal verwachten. De contingenteering van het por selein Is een logische consequentie van die van het aardewerk, want de goedkoope porselein werken uit Japan vervangen vaak bet aarde werk. Treft men ook die niet, dan kan men even goed de contingenteering van bet aarde werk achterwege laten. De 19.jarige Gezlna Nijmegen, die voor de Rechtbank te Arnhem terecht heeft gestaan, terzake dat zü op 26 Maart jl. In de woning van haar ouders te De ook van 1 uit bei vrc me om Me tw< int Wk zü hai gee wei oor ui tl alti vlei nie ven en mei zeki niet tocl ciee lacl van mai in 1 ellei kun dorp groote macht N< lijke nadi sche Om cljfe maa eigei van 20 rr deflc geacl jarer sprei de i 240.0 de li< En i ellen bracl bong gerd. mens leven Zo< en h dat i ren <1 den 1 heeft mee daart kalml in de stellit Dit Is één tenten hoe d en de men. Te Valkenswaard ontstond Maandagmidda, door onbekende oorzaak brand In een boerderij bewoond door de gezinnen Vaassen en Koks en gelegen in de buurtschap Zeelberg. Men slaag de erin een gedeelte van den Inboedel te red den. Alles was laag verzekerd. Mas en nu den. d boude medeg innige De gewee. schille den tj als ze ■egt i vermo op de klaar, naar i Mar •enige In dezelf tentot de sU Inrlch tenha deelni brach von Mei t Ach maar ultged lende verzek al der ge mee zijn ii nen, i Een stand geeft maatr zien tot I Mocht wegon de re die vs met d minin: neel e samen Bü het eerste ontwerp bepleitte jhr. van Basse van Ysselt nog eens de belangen van het dorp Alem, bü het tweede stelde de Vrijs. De mocraat Westerdük opnieuw in het licht, dat het invoerverbod voor aardappelen en groenten ter wering van de color^do-kever volstrekt niet van handels-politleken aard is. Bü den aanvang der vergadering heeft de voorzitter, baron de Vos van Steenwljk. een sympathiek woord gewijd aan den heer C. Haff- mans, die wegens langdurige ziekte ontslag heeft genomen als Kamerlid. De president merkte op, dat men in de Eer ste Kamer dezen Katholieken afgevaardigde, die vein de tegenwoordige leden het langst zitting in dit college had en die zich kenmerkte door groote vriendelükheid in den omgang, zeer zal missen. De heer Haffmans zou in Maart van het vol gend jaar zün zilveren jubileum als Eerste Ka merlid gevierd hebben. Vaderlandsche Heiligen tn 1 jJS*' meen toeneemt. De bedevaarten naar c en Dokkum, om van andere plaatsen spreken, tellen steeds meer deelnemers. I meer. Werd de vorige week reeds 100 pCt. edel- metaaldekking d.wjs. goud en zilver samen der biljetten in circulatie bereikt, blükens de jongste weekbalans van de Nederlandsche Bank is nu een 100 pCt. goud-dekking voor de biljet ten bereikt. De totale edelmetaalvoorraad is nu op ca. 6 ton na tot rond één milliard gulden gestegen, terwül de goudvoorraad alléén in ver gelijking met de vorige week nog met ƒ5 mil lioen opliep tot 977 millioen. 'ii- behandeling mocht verschaffen dan aan het slot van een vergadering met een ware pêle- méle agenda en voor een zevental leden. Maar bet reces staat voer de deur en in stede van er nog een weekje aan toe te voegen, jakkert men dan liever de laatste puntjes er in een tempo door en worden de vergaderingen gerekt tot aan een tijdstip, waarop de kiezer zün halve after- dinner al in rook heeft doen vergaan. De tüd ontbreekt ons, om uitvoerig uiteen te zetten, waar het om gaat. Er wordt een N. V. Maatschappij ter behartiging van de Natio nale Scheepvaartbelangen” opgericht, waarin de Staat aandeelen neemt. En bü dat lichaam zul len de in nood verkeerende reederüen dan rente dragende credleten kunnen krügen tegen on derpand en op bepaalde voorwaarden. Belang- rijk hlerbü is vooral, dat als conditio sine qua non geldt, dat er eene reorganisatie, eene con centratie moet tot stand komen. Alleen is de vraag de heer Schouten stelde haar of deze elsch van reorganisatie vooraf niet wat streng is en op die wijze menige maatschappü niet te laat haar steun fal krügen. Voorts vond de heer Schouten een uniform rentetype onjuist, bü wilde daarvoor liever een progressieve rente In de plaats stellen en desnoods In bepaalde ge vallen renteloos beginnen. We komen hierop morgen uitvoeriger terug. De heer Rutgers van Rozenburg sloot zich grootendeels bü den heer Schouten aan, terwül lr. v. d. Waerden den anti- revolutlonnairen afgevaardigde vooral büsprong In diens betoog, dat de netelige affaire van den Koninkl Hollandschen Lloyd niet In dit alge meens plan moet worden verweven. Ook hier over morgen meer. Te Bussum is het vierjarig zoontje van L Kwantes aan meningitis (hersenvlies rugge ontsteking) overleden. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 29- jartgen metaalschaver uit. .Krhppen aan den IJsel, die zich voor de rechtbank te verant woorden heeft gehad wegens opaettelüke brand stichting in een hooiberg onder Gouderak. waardoor een boerderü in vlammen Is opge gaan. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaren. Te Kerkrade vermaakten zich verschillende personen in den tuin van H. met het schieten met een flobertgeweer. Bü het naar binnengaan had H. den flobert in de hand. Plotseling ging v jj Br |creeg De meenlngen in de vergadering bleven deeld, al waren allen het er over eens alle belanghebbende exporteurs zooveel r. IÜk gelük behandeld zouden worden, dezelfde rechten zouden genieten. Tenslotte besloot de eene belanghebbende groep den minister te advlseeren het ontwerp tüdelük op te schorten om nog belanghebben de groepen te kunnen hooren. Van andere zijde der exporteurs ging een telegram om het yetsontwerp te doen aannemen. .Deze legde zich neer bü den stand van zaken. De groote en steeds toenemende belangstel ling, welke bü poUUe-autoriteiten, bankdirec- ties,’ handel, industrie en particulieren valt waar te nemen voor electrische alarmeerlng bü in braken, roofovervallen en brand, is voor de N.V. Asto te ’sGravenhage aanleiding geweest, dit onderwerp büzonder in studie te nemen. Het resultaat dezer studie is geweest een ap paraat, dat op het net van de radio-dlstrlbutie kan worden aangesloten en dat alarmsignalen rechtstreeks naar het politiebureau of de brand- weer doorgeeft. Op deze wijze kan elke woning, elk kantoor en elke fabriek in directe verbinding worden ge bracht met politie en brandweer. In geval van diefstal of roofoverval behoeft slechts een knop of schakelaar, welke op elke willekeurige plaats in huls kan worden aangebracht, te worden ingedrukt of omgezet en binnen weinige se conden is de politie of brandweer gealarmeerd De constructie van den aanleg dezer alarmee- ringsinrichting is zoo, dat een kwaadwillige bul- tenwerklngstelling uitgesloten is. Het moedwil lig doorsnüden van een draad b.v. maakt dade- hjk alarm mt vermelding van het perceel waar kwaadwilligen bezig zijn. Voor de huisaanslui tingen op deze alarmcentrale is het bovendien nog van beteekenis, dat de aansluiting ook ge schieden kan met z.g. contactkabel. Er kunnen dan b.v. aangebracht worden voetcontacten contacten tn deuren, ramen en sponningen, welke contacten zoodanig zün geconstrueerd. spreken, tellen - Egmond trekt voortdurend Stelde heel de Kamer minus de antl-revo lutionnairen zich aan de züde van dr. Korten horst. interpellant Kupers zag zün beide mo ties afgewezen. De eerste, welke uitsprak, dat het Ruk 5/6 van de crisisuitgaven der gemeen, ten voor zün rekening nemen moet, kreeg al leen de stemmen der socialisten en communis ten, de tweede, die zonder meer de crisisrege ling voor de werk'oozenkassen in het bouwvak vroeg, werd ook door de vrüztanlg-democraten Bü beschikking van den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid d.d. 18 Juni jl. zün de artikelen beenderlüm en vleesehlüm ge bracht onder de regeling van den uitvoer naar Frankrük, ingesteld bü K. B. van 4 Januari jl. Tot leden der commissie voor den uitvoer naar Frankrük van lijm zün benoemd de heeren H. Hoomeman, te Amsterdam; C. B. J. Müller, te Utrecht; A. Rom Colthoff, te 'S-Gravenhagelr. J. van Stolk, te Delft. Voor zitter is de heer A Rom Colthoff. De voorzitter is belast met het uitgeven der certificaten. Hij is comptabele in den zin der Comptabiliteitswet 1929. Het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten voor den uit voer van Ufm verbonden, is vastgesteld op 50 cent per 100 kg., met een minimum van 50 cent per certificaat. De hoeveelheid lijm voor den uitvoer naar Frankrijk waarvan certifi caten zullen worden verstrekt, wordt voor le deren exporteur berekend naar diens cüfers van uitvoer in het tüdvak van 1 Januari 1929 tot 1 Januari JJ. Den Haag, 22 Juni ’32. De interpellatie-Kupers is wonderlijk slot! geëindigd met de aanneming van de motle- Kortenhorst, welke ook inderdaad nog wel het aanvaarden waard was, al had de Minister toëgezegd, de werkgevers en arbeiders in het bouwvak bipnenkort aan de groene tafel te roepen, en had hü verklaard, dat men van de normen van het geldende collectief contract af moet. Indien men aanspraak wil maken op toepassing van de crisisregeling óók op de werkloozenkassen der bouwvakarbeidersorgani- satles. Want dr. Kortenhorst wilde nog iets meer. Hü wenschte, dat de Regeerlng aan be trokkenen nu eens precies de voorwaarden noemen zou, die vervuld moeten worden, in dien men de crisisregeling voor het bouwvak wil zien ingevoerd. Hü stuurde dus aan op het noemen van een bepaald percentage, waarmee naar het inzicht de contractloonen verlaagd dienen te worden, en hü betrok mede in zün motie de verleening van bouwcredleten. Ook de condities, waaronder de Regeering deze we der wil toestaan, wenschte de katholieke af gevaardigde precies genoemd te zien. Het gaat hier namelük niet alleen om het drukken van te hooge loonnormen. er dient tevens gezorgd, dat de lagere loonen eventueel ook in de huur prüzen tot uitdrukking komen. En dat gaat de bouwers aan. wüzigingen van arbeidsvoorwaarden, met name loonsverlaging, zal beslissend worden beïn vloed, ook door de houding ten opzichte van te lage loonen in bedrüven. welke door Regee rlngsmaatregelen op eenigerlei wüze worden gesteund." on bewaakten Hoek van Hü bouwbedrijven nog eens ernstig rekening te houden met de rede van den heer Loerakker, welke gisteren door Minister Ruys, voor zoo verre zü de treurig lage loontjes der landarbei ders betrof, onbeantwoord werd gelaten. Een excuus moge voor den bewindsman het late uur zün en de veelheid van punten, die hü in zün antwoord te behandelen had, in ieder ge val heeft hü thans nog eens onderstreept ge zien. dat de katholieke fractie zich volkomen aansluit bü den wensch van den heer Loerak ker, dat de Overheid, als zü zich bemoeit met te hooge loonen, ook de te lage loonen niet voorbijzie. De interpellatie-Wünkoop over de loonsver laging bü de Spoorwegen was gauw gedaan. De andere partüen waren zoo wjjs. zich met deze zaak niet in te laten. En minister Reymer stelde zich terecht op het standpunt, dat het van zün kant buitengewoon zonderling zün zou hier in te grüpen, waar het ook door hem bevorderd overleg tusschen directie en personeelraad tot de loonsverlaging leidde. Overigens is het kostelük den communist ophef te hooren maken over het klasselooze Rusland dit in verband met de aanschaffing der moderne le en 2e klasse wa gons wanneer men pas in de krant gelezen heeft, dat een Sovjet-gezant een luxe auto van 44.000.heeft aangeschaft. En wat de veilig heid op de spoorwegen betreft, die door de lange diensttüden in gevaar zou k^men, och, in Rus land komen vaak geweldige spoorwegrampen voor, zoodat een afgevaardigde met zulk een geweldig contingent Russische boter op het hoofd toch maar liever het Nederlandsche zon netje vermüden moest. Na een aantal conclusies op Ingekomen adres sen heeft men de opheffing van de gemeente Cromvolrt en de wüziging van de grenzen van Den Bosch en Vught zonder debat goedgekeurd. Evenzoo ging het met de contingenteering van de rijwielbanden. Naar wü vernemen, beeft de minister van Waterstaat de salariskorting ten bedrage van 5 pCt. ingaande 1 Juli as. goedgekeurd. In verband hiermede is het Reglement dienst- voorwaarden aangevuld met een nieuw artikel 181 luidend als volgt: lo. Behoudens het bepaalde in het volgen de lid wordt bü elke uitbetaling van bezlodiging, toelagen, premies, uitkeeringen en verdere ver goedingen, welke over den na 30 Juni 1932 ge legen tüd verschuldigd zün, een bedrag ter grootte van 5 pCt. gekort. So. Op de vergoedingen van verblüfkosten opgenomen in de gewüzigde bülage V van dit reglement, vindt geen korting als bedoeld in bet vorige lid plaats. De korting op de in arti kel 40 bedoelde kindertoelage geschiedt in dier voege, dat niet minder dan 50.en niet meer dan 200.per kind en per jaar uit hoofde van deze toelage genoten wordt. io. De In bet eerste lid bedoelde korting wordt voor de toepassing van de wachtgeld regeling geacht een verlaging der bezoldiging, toelage en premies ten bedrage van 5 pCt. te zün. c 4o- Inkomstenderving, die het gevolg is van de nieuwe vei^^kastenregeling geeft geen aanspraak op vergoeding als bedoeld in ar tikel 45. Zeer laat in den middag is in een vrüWel leege Kamer de behandeling aangevangen van het ontwerp, dat den weldschen titel draagt: .Behartiging van de Nationale Scheepvaart- hcwvUng tegenover de loonpolitiek in de land-'belangen”, titel, die het toch wel een degelüker De Eerste Kamer aanvaardde hedenavond het Onteigeningsplan ten behoeve van de verbete ring van de rivier de Maas voor groote afvoe ren beneden Lith en den maatregel tegen den onze aardappelen en groenten belagenden Co loradokever. v De Rotterdamsche rechtbank heeft den 34- jarigen gemeente-óntvanger uit Heervllet we gens verduistering van gelden ten nadeele van de gemeente, tot een totaal bedrag van ƒ6630. veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf per ongeluk een schot af. Zekere v. C Z_. 3 een kogel In den bulk en werd naar het zieken huis gebracht. voor zooveel zü meer bedragen dan 100 pet. van de büdragen der leden, te verhoogen met 3 millioen. In de Memorie van Toelichting wordt verwezen naar de zeer groote werkloos heid in de laatste maanden van 1931. Art. 111, „büdragen en overige uitgaven we gens keuring van voor invoer bestemd vleeech” wordt verhoogd met f 298.000. als gevolg van de groote stüging van den Invoer van vleesch. Hiertegenover staat een hoogere opbrengst ten bate der middelen voor 1931 van ruim 530 000. Op art. 179 .Kasvoorschotten aan de N.V. KonlnMUke Hollandsche Lloyd" wordt een millioen uitgetrokken, daar in verband met de resultaten der exploitatie van deze onderne ming het In de overeenkomst genoemde bdrag van een millioen voor 1931 ten volle is uit gekeerd Tengevolge van de verschillende voorgestelde wüzlgingen wordt het elndcüfer van het tiende Hoofdstuk Rljksbegrootlng voor het dienstjaar 1931 In totaal verhoogd met 4.298 000 waar van 1.000.000 ten laste van den betaaldienst wordt verhoogd met 3.298.000. Hiervan Is als crisisuitgaven aan te merken de verhooging van art. 41 ad f 3.000.000. zoodat de gewone dienst In totaal Is verzwaard met 298.000. Tegenover deze vermeerdering van uitgaven art. 111 betreffende, staat een hoogere op brengst van den overeenkomstigen middelen post van ruim 530.000. De laatste zinsnede zal wel een zachte wenk aan de Regeering zün. om terzake van haar In de buurtschap Dleteren der gemeente Sus teren had na een dorpsfeest een ernstige vecht- partü plaats. Mes en gummiknuppel werden als wapens gebruikt. Het resultaat was dat vier 1 personen in ’t holle van den nacht per auto naar den geneesheer hoesten worden gebracht. I Een hunner had een plat geslagen neus en ge- spleten bovenlip, een tweede een messteek over de hand een derde had verschillende wonden en gescheurde kleeren en een vierde een ga- pende hoofdwonde. Dat de waarschuwing „Past op voor de woe keraars” nog steeds niet overbodig Is, blükt wederöm uit een ergerlük geval van woeker te Lelden, dat ons dezer dagen ter oore kwam. Iemand leende 12 jaar geleden een bedrag van ƒ60 en moest hiervoor elke maand ƒ6 aan rente betalen, zonder dat echter de hoofd som verminderde. Het was bet slachtoffer niet mogelük de hoofdsom üa eens terug te betalen, zoooat hü 12 jaar lang doorging met iedere maand de f 6.rente te betalen of wel in totaal 864. De geldleener kon onlangs ook de rente met meer betalen en de geldschieter gaf de zaak in handen van een rechtskundig bureau on danks dat hü voor zün 60.— geleend geld 864.— had terugontvangen. Op de geteekende schuldverklaring stonden de voorwaarden van leening niet vermeld De schuldverklaring werd elke maand vernieuwd. De vordering wordt nu in een onscnuldlg kleed gehuld; er wordt slechts 5 pet. rente be dongen. Door toevallige omstandigheden kwam een en ander ter kennis van bestrüders van den woeker, zoodat aan deze zaak wel een einde zal worden gemaakt. Het rechtskundig bureau Is reeds ingelicht. Dit zal wel niet verder zün bemiddeling verleenen. Valsche schaamte had het slachtoffer er van weerhouden deze zaak eerder met zün supe rieuren of met de organen tot bestrüdlng van den woeker te bespreken. Zü zouden zeker gaarne bereid zün geweest hem uit dit moe ras te halen. Onder allerlei bedreigingenhet gaan naari den patroon, schandaal aan de deur e.d. weet men zün slachtoffers wel tot betaling te dwin gen. I Gelukkig dat de Oeldschleterswet, welke reeds in het Staatsblad Is verschenen, in sa menwerking met de Instellingen tot bestrüdlng van den woeker, aan dergelüke praktüken over eenlgen tüd een eind zal kunnen maken Immers, dan mogen geen gelden meer ter leen worden verstrekt door een niet toegelaten geldschletbank, zullen overeenkomsten aan gegaan bü een niet toegelaten geldschletbank. ongeldig zün. worden toegelaten geldschlet- banken aan regelen gebonden en onder con- tróle van de Gemeentebesturen gesteld, terwül cessie van loon e.d. niet meer mag worden ge vorderd. Ook betaalzegelondememingen vallen onder deze bepalingen. Ook Is enkele maanden geleden opgericht de Nederlandsche Vereeniglng voor Volkscredlet- wezen en woekerbestrijding, welke vereeniglng een goede regeling van het niet-commercleele volkscredlet zal bevorderen en de woekerbe strijding landelük zal organiseeren. Moge bovenstaand voorbeeld velen weer houden voetstoots op schoonschünende aan biedingen als „Geld zonder borg” en dergelüke in te gaan. Men zü gewaarschuwd. Nogmaals: ..Past op voor de woekeraars” mededeelingen van de Commissie voor het zweefvliegen van de Kon. Ned. Vereeniglng voor Luchtvaart, welke Commissie het belang van de zweefvliegerij zooveel mogelük behartigt, 1 ontleenen wij dat 4 Juli, te elf uur v.m. de ope- ning zal geschieden van het kamp, dat te Eg mond wordt ingerlcht en dat tot ongeveer half September duren zal. 1 De voorbereiding van het kamp werd spe ciaal 'opgedragen aan een kampcommlssie be staande uit de heeren Van Neyenhoff, voorzit ter en financieel beheerder Hollanto. de Lange en Strootman. De heer Wendling uit Stuttgart zal de leiding van de instructie op zich nemen. De heer Wendling Is behalve Instructeur ook motorvlieger en zeer goed op de hoogte met het bouwen e.r repareeren van zweef vliegtoestellen. In het kamp zal gelegenheid bestaan tot het ontvangen van onderricht in het zweefvliegen, het repareeren van toestellen en in theorie hierop betrekking hebbende. De kampcommlssie heeft beslag gelegd op een pension te Egmond aan Zee. Indien mogelük. gelieve een deelnemer steeds op Maandag zün kamptüd aan te vangen. Uit voerige mllchringen worden op aanvrage gaar, ne verstrekt door het Bureau Zweefvliegkamp te Egmond aan Zee. In de Brabantsche Peel, nabü het Neerkant (gemeente Deurne) is een veenbrand uitgebroken. Met man en wordt de strüd tegen het in het veen smeu- Er Is reeds veel veen verbrand, terwül gevaar dreigt voor uitbreiding naar de turfhoopen, op vele punten In de streek van Deurne Helenaveen staan opgestapeld. Nümegen een tafelkleed met petroleum beeft overgoten en daarna In brand gestoken, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelük en 2 maan den onvoorwaardelük met aftrek der preven tleve hechtenis. De elsch was twee maanden gevangenisstraf, benevens 2 maanden voorwaar delük met een proeftijd van drie jaar. *t Is nu ongeveer een maand geleden, dat de Dultsche schatgravers met hun werk te Zaan dam zQn begonnen. Dag in dag uit hebben zü met bewonderens- waardlgen ernst en toewüding den bjjidem van dé oude begraafplaats onderzocht, oen de juis te plek te vinden, waar de vermaarde generaal l^ybenon zün schatten zou hebben verboegAn Steeds echter zonder eenig resultaat. f Tot nu dezer dagen plotseling de barometer met een sprong naar „mooi weer” oversloeg. Maandag kwam n.l. op het gemeentehuis een mededeellng van Madame Sylvia dat het goud gevonden was en het verzoek of herr Bürger- meister zich persoonlijk wilde komen overtui gen. Toen burgemeester ter Laan in gezelschap van den Commissaris van politie op de oude begraafplaats kwam hebben de gebroeders Henning verheugd over de vondst eenlge bakjes zand getoond waarin t aanwezige stofgoud en in een ander bakje het aanwezige stolzil- ver heel duidelük met een vergrootglas te zien was. Naar Majoor Henning veronderstelde, zou men bü het boren door de schat heen ge boord zün en zou op deae wüze de aanwezig- held van füne gouddeeltjes in het zand, wat met het boren naar boven was gekomen, ver klaard worden. De schatgravers verwachten dat nu met een paar weken de bult wel binnen zal zün. Zü hebben, naar ons verzekerd werd, een com muniqué opgemaakt voor de Dultsche kranten, waarin zü verzoeken hetgeen door heh bereikt zou zün, wereldkundig te maken. Hét klinkt misschien wel wat vreemd, maar door dit „succes” gelooft men in Zaandam nog minder van de zaak, dan men te voren deed. Ook Burgemeester Ter Laan schünt door de aangevoerde bewüzen nog niet overtuigd te zün. In hooger beroep is Woensdag voor de Vierde Kamer van het Haagsch Gerechtshof behan deld de zaak tegen den gewezen kassier der fir ma Heldring en Pierson, L. J. J. L.. thans ge detineerd. die door de Rechtbank alhier, wegens verduistering in dienstbetrekking van een aan- zlenlük bedrag Is veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden pieventieve hechtenis. Verdachte, die evenals In eerste instantie een volledige bekentenis aflegde, zelde door deze straf büzonder zwaar te zün getroffen. Er waren thans geen getuigen gedagvaard. De advocaat-generaal. mr. J. A. de Visser, wees er in zün requisitoir op dat door L is toe gegeven, dat de oorzaken van zün val een te groote levenswüze en speculatlën zün geweest. Na een uiteenzetting van het verloop van do g"”leegdc verduisteringen te hebben gegeven, meende de advocaat-generaal, dat er aanleiding was gezien de omstandigheden en ook de straf fen in soortgelijke zaken opgelegd de aan L. opgelegde straf penlgszlns te mitigeeren en re- qulreerde thans, deze straf terug te brengen tot twee jaar met aftrek van 2 maanden voorarrest. I In het Oranje-hotel te Nümegen vergaderde Woensdag de vereeniglng van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten. ter bespreking van het ontwerp van wet tot steun aan de varkenshouderü- De heer S. van Zwanenberg leidde de druk bezochte büeenkomst. waarop de meeningen sterk verdeeld waren over het belang, dat de exporteurs hebben bü deze wet. De meeste ex porteurs voelen er zich door benadeeld voorzitter maande tot voorzichtig beleid - hü was sterk voorstander voor vrüheld den handel, maar in deze tijdsomstandigheden en crlsls-moellükheden heeft men rekening te houden met aller belang. Spr. ried de verga dering af den minister te advlseeren het wets ontwerp in te trekken of eenigerlei houding aan te nemen, welke er op zou kunnen wijzen, dat de exporteurs tegen de ondersteuning van de varkensmesters zouden zün. Het is het be lang der exporteurs, ook al worden b.v. de bacon-exporteurs voorloopig In dit ontwerp teruggebracht tot loonslagera opdat de war- kensmesterü loonend kon blüven. om te voor komen dat de export wel eens zonder vleesch sou kunnen komen te zitten. Door deskundigen werd weersproken, dat de tegenwoordige prijs der varkens loonend zou zün. Bovendien werd opgemerkt, dat de tegenwoordige prüs der var kens slechts kunstmatig omhoog is gedreven tot^ 14 8 15 cent, maar niet blüvend zal zün. i eer dat moge- Te Eijsden geraakte ie 61-Jarige P H. ondex een met hooi beladen kar. H. brak de rugge. graat en werd van de H.H. Sacramenten dei Stervenden voorzien. Zijn toestand Is zorg wekkend. dat, Indien op een willekeurige plaats op deze kabel wordt gedrukt, 't omroepapparaat in wer king wordt gesteld. Voor bankinstellingen, ook Ingeval van roofovervallen, fabrieksgebouwen en groote inrichtingen, die na slultlngstüd geen re gelmatige bewaking hebben is dit van veel be lang. Behalve de particuliere aansluitingen brengt de N.V. Asto ook openbare melders In den han del. .Deze melders kunnen op verschillende pun ten van de stad worden aangebracht en bestaan uit een waterdicht telefoontoestel van büzon- dere consructie. Wanneer in een openbaren brandmelder de telefoon van de haak wordt genomen, gaat in de centraalpoet (politie bureau) op een voor „brand” bestemd lichtveld een roode lamp bran den, terwül aangegeven wordt van welken mel der alarm wordt gemaakt. Tegelijkertijd waar schuwt een alarmwekker en wordt, zoo deze is aangebracht, een sirene in. werking gesteld. Door te drukken op een knop wordt de Installatie bui ten werking gesteld en door overhalen vUn een sleutel kan spreekverbinding met den brand melder worden verkregen. Bü den melder is een schakelaar aangebracht, die met behulp van *n speclalen sleutel kan wor- den omgezet, waardoor de Installatie als open- lipre politie-noodroep dienst doet. Wordt nu de hoópi van de haak genomen, dan gaat In de centraalpbet een witte lamp branden op het lichtveld 'dat de aanduiding „politie” draagt terwül tevens de alartnschel overgaat. In verschillende plaatsen oa. In Zwolle zün door de N.V Asto deze installaties reeds aange bracht en blüken uitstekend te voldoen. Ge noemde firma houdt momenteel te Arnhem de monstraties in een der lokalen van het Centraal Politiebureau. De eerste demonstratie welke Woensdag plaats vond werd bijgewoond door den burgemeester Mr. 8. J. R. de Monchy. wethouder Everts, den Proc.-Géneraal bü het Gerechtshof, Mr. A. A Cnopius, de Officier van Justitie, Mr. v. Rücke- vorsel en zün subsituut, Mr. Baron Speyart van Woerden, Mr. de Zaayer, ambtenaar bü het O M„ de Politiecommissaris, den heer v. d. Burgt. den hoofdinspecteur van politie, den heer Scheepmaker, den commandant der brandweer, den heer Hiddink, de inspecteurs van politie, v. d. Wall en v. d. Kroft, den adj.-directeur van gemeentewerken Ir. van Muylwijk. Dinsdagavond tusschen 9 en 10 uur is de negen-en-zestig-jarige A. Kleyn, wonende sin gel 226 te Schiedam, bü den Laanslooteche- weg onder Schiedam, op den overweg door een trein, die van Holland naar Rotterdam ging, gegrepen, werd op slag gedood. De ongelukkige was doof stom en had de gewoonte ’s avonds een wan- ■teling te maken. Het programma voor de viering van Kenne men Patroon St. Adalbert is weder vastgesteld: Zaterdag 25 Juni om 10 uur plechtige H. Mis, op te dragen door Pastoor W. Nolet, Amster dam, waaronder predlcatie door Deken Lucassen van Beverwük; ’s middags om 3 uur Lof door Pastoor Looyaard van Rlnnegom; Zondag om 6 uur H. MIs, op te dragen door Prof. Henne- man; *s middags Lof met processie en aanbid ding door Pastoor P. Roovers. Haarlem. Alles op den Akker. De processie, die voorgaande jaren van de kerk te Rlnnegom uitging, kan thans niet gehouden worden, daar de weg RlnnegomEgmondbinnen Is opgebroken. De talrijke vereerders van St. Adalbert zullen hem ook nu weer den cüns hunner nederige hulde komen brengen en hem. die het Christen dom bracht in deze landen, smeeken om het behoud van een vurig, vast en krachtig geloof onder de Katholieken en om de bekeerlng van de velén, die nog dwalen Hier, waar hü voor 1 meer dan tien eeuwen werkte onder onze voor ouders, die hü lief had. hier, waar al die eeuwen door de vrome Geloofsverkondiger In dankbare eere werd gehouden, hier wil hü nog voortdurend zün liefde blüven toonen door onze ’ebeden te leggen aan de voeten van Hem voor Wiens eer hem hier op aarde geen opoffering te groot was. En hebben we in onze dagen geen lijzondere nooden? Moet er thans niet met -erdubbelde kracht gevraagd en geofferd wor- '?nt Dit Jaar zullen de plechtigheden nog, evenals voorheen, in de openlucht plaats vinden. Maar de Commissie, door Mgr. daartoe aangewezen, durft hopen, dat het volgend jaar een passende steenen kapel op den Akker zal verrezen zün. waartoe de St Adalberts-vrienden leder hun steentje zullen büdragen. Verleden Zondag hield de Eerw voorzitter der Commissie een predlcatie in de parochiekerk te Rlnnegom. De Egmonders immers hadden het recht, maar ook den plicht, de eerste büdrage te schenken voor deze kapel. Ze hebben gegeven de eenvoudigen. uit liefde tot hem. die meer in het büzonder hun Patroon is. Het begin is daarmee gemaakt! Wellicht volgen hieromtrent spoedig meer uitvoerige mededeelingen, doch dit mogen we allen Aelbrecht vereerders wel even zegge®- het gironummer van de Blssch. Comm v. d St. kdalbertus-Akker te Egmondbinnen is 197483. Een gelukkig verschijnsel Is het, dat de devo tie tot onze Vaderlandsche Heiligen In 1 alge- den Briel niet te Ook Talrüke rrootere en kleinere groepen pelgrims brengen bezoek aan St. Adalberts graf. De trouwe Am sterdammers kondigden hun komst reeds (vertrek Amsterdam C.S Zaterdagavond o® 73 30) Op 4 Juli wordt het Seminarie HM* veld” verwacht, zoodat ook van onze toekom rtlge priesters de aandacht reeds In het der op deze historische plek wordt gevestigd. Voor aA. bezoekers moge er hier even op K®' wezen worden, dat Egmondbinnen van, Castn- ium en Helloo uit, weer langs een binnenweg geleid. Auto dienst van Station Castricum om BJO. 10 35; 12 35; 135. enz. van Station Heiloo om 9.55; 12 40 (alleen op werkd); 2 50 enz.: Station Egm. a. d. Hoef om 7.40; 835; 1225; 125, enz. diger voor L. pleitend, aeide dankbaar te zün voor het van menschelük gevoel doortrokken re quisitoir van den advocaat-generaal. Pleiter be toogde dat de dagvaarding zooals die uitge bracht was het summum van eenvoudigheid moest worden genoemd, omdat daarin geen en kel feit gedetailleerd is genoemd. Verdachte heeft evenwel rulterlük alles toegegeven. Ge brek aan contróle heeft de contlnpattp van een. eens begonnen mlsdrüf mogelük gemaakt. Plet-’0 ter wees op verschillende omstandigheden die- het voor L. steeds zwaarder maken om uit dP* moellükheden. waarin hü gekomen was te ge raken. Tenslotte verzocht pleiter het Hof rekening te willen houden met het ernstig voornemen van verdachte om in een volgend leven zooveel mo- gelük goed te maken wat hü in het verleden misdeed, waartoe hem ongetwüfeld hulp sa! worden geboden. Het Hof zal 29 dezer arrest wüzen. en de katholieken Kuiper en van der Meijs gesteund. Wü begrijpen niet goed, hoe deze belde katholieke afgevaardigden, die toch al eerder hun stem gaven aan loonsverlagingen In ambten en vakken met heel wat lager loon peil dan het bouwvak, thans zich aan de züde der sociaal-democraten konden scharen. De roode motie beteekende immers, dat zü de cri sisregeling vorderde voor het bouwvak, maar tevens de loonen niet aantastte, een standpunt, dat althans voor sommige plaatsen en de daar In zwang zünde loopen niet het juiste is. Het wil ons dan ook voorkomen, dat het vrü wm verstandiger ware geweest. Indien deze twee de motle-Kupers mede hadden afgewezen en zü zich geconten- teerd hadden met den aandrang, namens de groote meerderheid der fractie nog eens spe ciaal op de Regeering uitgeoefend in een door den heer Hermans afgelegde verklaring, en met het stemmen voor de motie-Kortenhorst. De heer Hermans verklaarde: „Het is niet ge. bleken, dat de Regeering na aanneming van de motle-Joekes op 4 Maart 1932, gedaan heeft hetgeen redelükerwüze van haar mocht wor- den verwacht, om voor den steun aan werk loozenkassen in het bouwbedrijf, waarin ook de Regeering het bestaan van crisiswerkloos heid erkent, een bevredigende oplossing tot stand te brengen. „Anderzijds staat het voor ons niet vast, dat, zonder nadeellge nevengevolgen, de crisisrege ling voor de werkloosheidsverzekering zonder meer op de werkloozenkassen voor het bouw bedrijf In alle plaatsen des lands kan worden toegepast. „Daarom zulle nde meesten van mün politieke vrienden hun steun aan de twee motle-Kupers niet kunnen geven. De verantwoordelükheld van den toestand zooals die Is ontstaan, latend voor de Regeering. bedoelen wü met onze stem voor de motie- Kortenhorst tot uitdrukking te brengen, dat wü met stelligheid verwachten, dat de Regee ring thans in veer korten tüd haar concrete plannen bekend zal maken, om een oplossing van den In meerdere opzichten onhoudbaren toestand In bet bouwbedrijf met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen. „Ons oordeel omtrent de redelükheld eventueele plannen der Regeering, om medewerking o.m. afhankelük te stellen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6