Aanbidding op de S. KROM ONS BLAD r i „Marnix” R Het nieuwsïvan heden Revolutie in Generaal Ma dood? F ransch-Duitsche besprekingen Siam f FRANKRIJK AFGESTRAFT S O O M E R IJ GOEBBELS BLUFT DE BAROMETER BEIEREN TEGEN HET RIJK 2* JOH IAUWERS F ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 14« a TELEFOONNUMMER 433. Het Weer HET EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN De Graal als Altaarwacht Absolute monarchie ten val gebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Met huis in de lucht Nederlandsch betoog tegen gevlogen f bommenwerpers WALTER RATHEN AU Amerika wil volhouden Roode betooging te Weenen Si kWUUUll lllf////////ZZ*Z Propagandatocht der K-J.V.-sters Mgr. Heylen by de Nederlander* Maasa-byeenkomst der vrouwen Pontificale H. Mis door vierhon derd luidsprekers op tal van plaatsen in Dublin te volgen De koning koningin van Siam, die gearresteerd zouden zyn door de revolutionnairen Afwijzend antwoord j verwacht Het interieur van de Kathedraal te Dublin tydens de H. Mis, ge- celebreerd door den Kardinaal-Legaat Tien jaren na den moord ADVERTENTIEPRIJZEN: Per losse regel 20 c.; Ingez. med. 40 c. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Buitenlander* veilig TELEF. 1523 (3 LIJNEN) ZATERDAG 25 JUNI 1932 I Zondag geen grapje* Maandag voortzetting Von Papen naar Berlijn -Vernieuw Uw zomer- kleeding door deze te laten chemisch reinigen, of verven ZIET ONZE ETALAGE. Langestraat 91 Graal en Jeugdvereeniging in de armen-wyken BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. $3 PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Koning Prajadhipok ES Het Belgische plan „Von Papen moet ten val gebracht” Constitutioneele monarchie ingesteld 1 i V NachtvorstverwachtingGeen nachtvorst. het Genève teren te een ontploffing zijn ge- tegen de regeering Ven Goebbels i 3 33, BERLIJN. 24 Juni. O O •n. ver volgende communi- I Hoogste stand e» Zaterdag 1 ssr v«731 Commissie van ondersoek tegen den Beriijn- schen polltiepresident. Revolutie in Stam. Constitutioneele monar- chie ingesteld. te Lausanne heeft da£ zekere richtlij m en flnanclee- Het omvat drie Hoover’s ontwapeningsvoorstel door 33 staten aanvaard. Uitspraken der Amsterdamsche Rechtbank in de zaak tegen K. en de H. en in het Tribune-proces. Kamer en Crisis tot te ieL len de, op De leider van de Amerlkaansche delegatie ter ontwapeningsconferentie, ambassadeur Gibson, heeft de vertegenwoordigers ontvangen van 29 Amerlkaansche vredesbonden en bij deze gele genheid verklaard, dat het Amerlkaansche volk zeker kan zijn, dat de delegatie met alle kracht voor de aanneming van Hoover’s voorstel tot vermindering der wereldbewapeningen met een derde, zal strijden. Het program, dat de president gepubliceerd heeft, vormt een grondslag, waarop de Amerl kaansche delegatie tezamen met de andere een daadkrachtig ontwapenlngsverdrag hoopt op te bouwen. Nederlandsch betoog luchtbombardement. dan uut Omtrent den staatsgreep In Stam wórdt na der vernomen: In den afgeloopen nacht heeft een deel der marine en van het leger onder leiding van offi cieren een putsch ondernomen, die tot nog toe zonder bloedvergieten is verloopen. Telegraaf- en telefoonverkeer Is gedeeltelijk onderbroken. Daartegenover staat, dat de rust Is bewaard en dat de buitenlanders bulten elk gevaar zijn. De opstandelingen willen, naar verluidt, het aftreden van het kabinet af dwingen, de troepen Generaal Ma sou bU dood. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD (W. B.) De „Vosslsche Zeltung" publiceert een telefonisch bericht van de Duitsche vllegster Marga von Etzdorf uit Bangkok, volgens hetwelk in den afgeloopen nacht In Siam een revolutie is uitgebroken. De koninklijke familie zou zijn gevangen ge nomen. In de straten van Bangkok werden de rebel- leerende soldaten en matrozen, die alle belang rijke punten bezet houden, toegejubeld. Overal reden tanks en machinegeweren rond. De leiding der revolutie ligt blijkbaar in de handen der Volkspartij, waarbij zich troepen en marine hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zouden met alle leden van de regeering zijn gearres teerd. De opperbevelhebber van het leger werd, toen hij tegenstand bood, doodgeschoten. De revolutie is geheel onverwacht gekomen. Tot nu toe is de'naam van den aanvoerder zelfs nog niet bekend. conferentie te Berlijn en er op gewezen heeft, dat te Berlijn de duidelijke afwijzing door het meerendeel der Duitsche landen van de wen schen der rijksregeerlng tot uiting was geko men. De Rijksregeerlng heeft Intusschen doen we ten, dat zij het antwoord der landen niet voor Maandagavond verwacht. De offlcieele Beiersche persdienst deelt mede: In München zijn geruchten in omloop, dat aanhangers der N. S. D. A. P. volgenden Zon dag weer in openbaren optocht willen uittrek ken. Naar aanleiding hiervan wordt vastge steld. dat het unlformverbod en het demon- stratleverbod nog bestaan en ook Zondag on gewijzigd van kracht zullen zijn. De politie zal alle overtreders dezer voorschriften met kracht tot de orde brengen. Dit geldt niet al leen voor betooglngen in München, doch In alle plaatsen van Beleren. De vredelievende bevol king kan verzekerd zijn, dat de politie plicht getrouw zal zorgen voor de handhaving der bestaande voorschriften. Van de vredelievende bevolking wordt ook verwacht, dat zij niet als meeloopers of toeschouwers deel nemen aan de pogingen om te betoogen. WEENEN, 24 Juni (Reuter) Talrijke com munistische betooglngen werden gisteren door de politie In de klem verstikt, zoodat het niet tot groote onlusten Is gekomen. In totaal werden 392 betoogers gearresteerd, waaronder twee communistische voormannen LAUSANNE, 24 Juni (Reuter). Hedenochtend had de conferentie tusschen Herrlot en Von Papen plaats. Na afloop werden de besprekin gen tusschen de belde heeren voortgezet In tegenwoordigheid der respectievelijke delegaties Het gebouw, waarin de besprekingen plaats vinden, wemelt van Journalisten. Algemeen Is men van meenlng. dat vandaag de meest be wogen dag der herstelconferentle is. LAUSANNE, 24 Juni. (Reuter). Na het on derhoud met den Duitsche rijkskanseller ver klaarde de Fransche premier Herrlot aan den berichtgever van Havas te Lausanne, dat de In druk viel vast te stellen, dat er gestreefd werd naar overeenstemming op de basis van een ge meenschappelijk gelijk Inzicht In den toestand. Paul Boncour, die van Genève hier is terug gekeerd. houdt besprekingen met den chef van den Franschen generalen staf Oamelln en met den vice-president van den Oppersten Krijgs raad generaal Weygand. Na afloop van het FranschDuitsche onder houd van Vrijdagmiddag werd het volgende communiqué uitgegeven. De Fransch-Duitsche besprekingen zijn he denmiddag voortgezet. Op een uiteenzetting van den Franschen minister van financiën Germain Martin volgde een gedachtenwisseling waarbij van beide zijden gelijkelijk gestreefd werd alle kanten van het opgeworpen probleem grondig te onderzoeken. De eerstvolgende samenkomst zal Maandag 27 Juni te 13)4 uur plaats vinden. Rijkskanseller von Papen, die bij den aanvang der zitting aanwezig was. verliet de bijeenkomst tegen half zeven. Hij begaf zich direct naar het station ten einde met den sneltrein naar Bazel, van 18 uur 40. naar Berlijn te vertrek ken, waar hij Zaterdagmiddag zal aankomen. De rijkskanseller zal Zaterdag nog in den loop van den dag aan Rijkspresldent von Hin denburg rapport uitbrengen over de onderhan- dellngen te Lausanne en nog Zaterdagavond naar Lausanne terugkeeren. De rijkskanseller ontving voor zijn vertrek achtereenvolgens den directeur van de Rijks bank dr. Luther, die Vrijdagmiddag te Lausanne is aangekomen, den Oostenrijkschen bondskan selier dr. Dollfuss, den secretaris-generaal van het Joego Slavische ministerie van bultenland sche zaken. Fetisch en verscheidene bultenland sche Journalisten. Tijdens de afwezigheid van den rijkskanseller zijn talrijke besprekingen vastgesteld. De rijks- minlster van bultenlandsche zaken zal zoo om. een bespreking voeren met MacDonald en Grandi, e-n H. Mis opgedragen. Die wilde Ik ook bij wonen, maar ik heb er de kans niet toe - ge kregen. Toen Ik om twaalf uur, dus nog een half uur tevoren, voor de kerk aankwam, was die niet alleen reeds veel meer dan vol, maar stond zelfs het voorplein ervóór vol met een dicht opeengepakte menigte, zoodat de hekken daarvoor gesloten badder, moeten worden om ongelukken-veroorzakend gedrang te voorkomen. Maar ook door gesloten hekken lieten de men- schen zich niet weerhouden; honderden bleven ook nog daarbuiten staan, op de openbare straat. Voor een tweede kerk was het precies zoo en voor een derde eveneens toen heb Ik het maar opgegeven en ben naar m’n hotel gegaan; Ik schijn nu eenmaal de volharding der In woners van Dublin niet te bezitten. Vanmorgen was er voor de pelgrims der ver schillende landen, voor leder In een andere kerk, een H. Mis. Voor de Nederlanders was die In de dicht bU de boot gelegen kerk van het Onbe vlekte Hart van Maria, waar een pont'flkale H. Mis werd gecelebreerd door onzen Aartsbis schop. De kerk was stampvol en de kleurige kos tuums der Graalmelsjes zorgden er voor, dat de kerk een schitterenden aanblik opleverde. Om elf uur werd In de Pro-Kathedraal de Congres-MIs opgedragen, een plechtige Missa Lauda Sion van Palestrina, terwijl het Kathe- draal-koor os. ook nog zong het Jubilate Deo van Aibllnger en het Tantum Ergo van Vittoria. Deze Pontificale H. Mis werd ook uitgezonden en was door vierhonderd luidsprekers op tal van plaatsen In de stad te volgen. Overal zag men dan ook groepen aandachtig luisterende men schee om die luidsprekers geschaard staan. Over die luldspreker-lnstallatle vertel Ik mor gen nog wel wat meer, nu moet Ik eindigen, om met de Nederlandsche pelgrims naar de audiëntie bij den Pauselijken Legaat te gaan. ARTHUR TERVOOREN. OENèVE. 34 Juni. (Reuter). In een korte voortreffelijke rede heeft de Nederlandsche ge delegeerde Vliegen openlijk uitgesproken dat de Fransche voorstellen tri de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie In het algemeen en die over de reglementeering der bommenwerpers In het bijzonder de vergadering zeer hadden te leurgesteld. Eer men gaat beraadslagen over zoozeer omstreden plannen als de Intemationa- Useering der burgerluchtvaart, moest men lie ver eens een duidelijk en onbeperkt verbod tegen luchtbombardementen opstellen. De rede van den Nederlandschen gedelegeer de wekte spontanen bijval, waarbij vooral de Engelsche en Duitsche gedelegeerden zich be tuigden. De Duitscher Brandenburg stemde In een korte verklaring nadrukkelijk in met de Hollandsche uiteenzetting. Op voorstel van den voorzitter werd daarop besloten alle totnogtoe aangesneden vraagstuk ken aan een subcommissie over te laten. Deze zal openbaar vergaderen, in strijd met de Fran sche wenschen. «n Ü- m* De Tweede varkens wet Zon op 4.41, onder 9.24. Laatste Kwar. tier Zaterdag 9.56. Licht op 9.54. TEL: ADMINISTRATIE 453. REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Dagblad uitgegeven door de IN.V- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Vage communiqué’s over FranschDuitsche be sprekingen te Lausanne. Maandag voortzet ting Afwijzend antwoord van Beieren op de wen schen der Rijksregeerlng te verwachten. DUBLIN, 24 Juni. (Eigen telegram). Op de tweede sectie-vergadering der Nederlandsche pelgrims, waarop pastoor Willenborg zijn rede hield over de „Heilige Eucharistie en het Zie- ken-apostolaat” Is Mgr. Heylen, de bisschop van Namen en voorzitter van het comité der Inter nationale Eucharistische Congressen geduren de eenlge oogenbllkken verschenen om Neder land te eeren voor zijn schitterende deelneming aan het Congres. Nooit, zeide de populaire kerk vorst, zal hij het Congres van Amsterdam ver geten. dat een zoo grootsche triomf Is gewor den voor de Eucharistie, en dat een teeken en voorbeeld was niet alleen voor Nederland, maar ook voor alle andere landen. Spr. verklaarde steeds en overal den lof te zullen verkondigen van Amsterdam, dat weliswaar geen katholieke stad is. doch waar het katholiek gevoel op zoo grootsche wijze tot uiting Is gekomen. Jlk heb reeds andere afdeelingen bezocht”, aldus Mgr. Heylen, „maar me dunkt, de Nederlandsche is de belangrijkste van alle twintig.” CHARBIN, 24 Juni (V.D.). Volgens Japan- sche persberichten zou de Chlneesche generaal Ma Tsjang Tsjang bij het opblazen van een huls, waarin hij verbleef, zijn gedood. Ongeveer 70 K.M. ten Oosten van Charbin is Vrijdag een expresstreln van den Chlnee- schen Oosterspoorweg door ongeregelde troepen overvallen en volkomen geplunderd. Talrijke passagiers, o.w. vrouwen en kinderen, werden gevangen genomen. Japansche troepen achter volgen de ongeregelde troepen. Rede van Papen. ALKMAAR BERLIJN. 24 Juni (WA). De afdeel tag Ber. lijn van de K4 DA.P. hield gis teravond een be tooging, waarbij voor de eerste maal de 8.A.- en S.S.forma- ties wederom In uniform en me* hun vaandels optrokken. In het Sport- Palast hield Dr. Goebbels een re- waartn hl) demagogi sche manier de regeering von Papen aanviel, met name over haar houding ten opzichte van het het uni form verbod handhavende Beleren De Na zi's zouden een voudig den staat van beleg hebben afgekondlgd. Ook had von Papen de noodverordening van Bruening niet moeten overnemen. De Nazi's hadden een dergelijke verordening niet op de zwakke schouders der volksmassa gelegd, zi) •ouden degenen, die 14 jaar lang de gelden der belastingbetalers hebben verspild, ter verant. Woordlng- hebben geroepen. De regeering von Papen verdient daarom aldus oreerde Goebbels ten val te worden gebracht. MÜNCHEN. 24 Juni (W.B.) De Beiersche landdag is tegen Zaterdagmorgen 9 uur bijeen geroepen om een verklaring aan te hooren van de staatsregeerlng. Een voorstel van commu nistische zijde om deze vergadering, waarin mededeeltngen verwacht worden over de Ber- lljnsche conferentie van ministers van binnen landsche zaken, reeds Vrijdagavond te houden werd verworpen. De Beiersche Volkspartij-correspondent schrijft, dat het conflict tusschen Beleren en het Rijk daarop neerkomt, dat de Beiersche regeering met den besten wil van de wereld zich niet kan vereenigen met de politieke op vattingen der rijksregeerlng. Men is In Beleren, waar totnogtoe rust en orde heerscht. bezorgd, dat de po’itlek van Ber lijn uitloopt op een toestand die lijkt op bur geroorlog. Daarbij komt voor de Beiersche re geerlng het Juridische standpunt, dat het Rijk volgens de grondwet niet het recht heeft der mate In te grijpen In het politie gezag, daar' dit in het Duitsche rijk nu eenmaal aan de afzonderlijke landen toekomt. Het zal dan ook niet te verwonderen zijn dat de Beiersche ministerraad In zijn antwoord aan de Rijksregeerlng een geheel afwijzend standpunt zal Innemen. Er valt op te rekenen, dat het Rijkskabinet In dat geval tot maatregelen zal overgaan, die men In Beleren als daden van verkrachting en wülekeur moet beschouwerf. De „Bayeriséhe Staatszeltung” bericht over den Belerschen kabinetsraad, dat de minister van blnnenlandsche zaken Stützel een uit voerlg rapport had uitgebracht over de tanden- •-> - Siam was tot nog toe een absolute erfelijkè monarchie onder de dynastie Ramadhlbadi. al dus genoemd sedert 1916, doch gesticht door Chakri in 1782. De koning, die den naam droeg van Prajad hlpok, oefende de wetgevende en uitvoerende macht uit door middel van een ministerraad van tien leden. Deze raad werd door hemzelf benoemd en voorgezeten. Een perlement was er niet. Koning Prajadhipok Is- geboren te Bangkok in 1893 als zoon van kcnlng Chulalongkorn Hu kwam aan de regeering 20 October 1919 als opvolger van zjjn broer Rama VI. doch werd eerst na diens dood In 1926 gekroond. Niet lang geleden heeft koning Prajadhipoi met zijn echtgenoote een reis naar de Ver- eerijgde Staten gemaakt om er een oogoperatie te ondergaan. BERLIJN, 24 Juni. (W. B.). Op initiatief der Rijksregeerlng werd heden In de Walter Rathe- nau-stlchtlng (de villa met kostbare kunstschat ten in het Grünewald, die de moeder van Ra thenau aan het Rijk schonk ter gedachtenis aan haar zoon) een herdenkingsplechtigheid voor den tien Jaren geleden vermoorden staatsman gehouden. Daaraan namen, deel als vertegen woordiger van den Rijkspresldent staatssecreta- rs Dr. Meissner, de plaatsvervangende leider van het ministerie van bultenlandsche zaken dr. Koepke en als vertegenwoordiger van den Rijks- kanselier dr. Planck. Kransen werden neergelegd op het graf van Rathenau en op de plaats In het Grünewald, waar hij werd doodgeschoten. De minister van bultenlandsche zaken v. Neu- rath zond uit Genève een telegram aan de zus ter van Rathenau. Hedenavond houden de republlkelnsche bon den en de Rijksbanler herdenkingsplechtighe den in het Sportpalast en aan het graf van Rathenau. de kiezers wil overbluffen, om de aandacht •t te lelden van de vrij geïsoleerde positie der N“i's Red.) LAUSANNE, 24 Juni (VJ>.) Van Belgische officleele zijde wordt het que uitgegeven: De Belgische delegatie een voorstel overhandigd, nen bevat voor den economlaëffei len wederopbouw van Europa! I gedeelten 1) Reorganisatie van zekere Duitsche onder nemingen van openbaar nut. welke de stabili satie der valuta van het Duitsche Rijk sou kunnen verzekeren. 3) Stichting van een Internationale crediet organisatie, welke den landen van Mtdden. en Oost-Europa hulp zou kunnen bieden. 3) Reform van het douanestelsel met het doel het handelsverkeer nieuw leven te geven door een geleidelijke verlaging van de Invoer rechten. DUBLIN. 24 Juni (Reuter). De meisjes van ,J)e Graal” en de katholieke Jeugdvereeni ging'’ hebben zich ook heden niet onbetuigd gelaten en zijn de stad Ingetrokken, ditmaal om arbeid te verrichten, die niet direct verband hield met het Eucharistisch Congres. Zij brachten een bezoek aan de arme wijken en vergastten de kinderen op allerlei etenswaren en lekkernijen. In ruil daarvoor ontvingen zi) talrijke curieuze souvenirs. De meisjes wekten bij haar verschijnen een geweldige geestdrift. Toen zjj naar de „Marnta” teruggingen werden zij omstuwd door een groote menigte. Hedenavond had in het Phoenlx-park een massa-bijeenkomst plaats van vrouwen en meisjes. Zoowel de Kardinaal-Legaat als de Bisschoppen en de priesters van alle afdeelin gen waren aanwezig. Nadat de Legaat den zegen had gegeven, reed zijn auto door een dichte haag van vrouwen en meisjes, die ieder een kaars in de hand hielden. Duizenden en dui zenden lichtjes flikkerden in de duisternis en leverden een fantastisch schouwspel op. Des avonds had in het Phoenlx-park onder leiding van den Kardinaal-Legaat de massa-bij- eenkomst plaats der vrouwen, gelijk gisteren die der mannen. De Nederlandsche Graalmelsjes vormden met hun uniformen een kleurige noot in de verga dering. die nog door twee kardinalen werd bij- gewoond. Het aantal der aanwezige bisschoppen was opvallend minder dan gisteren. In het lersch werd gesproken door den bis schop van Down en Connor over „Bezoeken aan het H. Sacrament”, waarna allen het „Sterre der Zee” aanhieven. Een Engelsche toespraak werd gehouden door den aartsbisschop van 8t. Louis dr. Glennon over „de Eucharistie, de liefde en de vrede”, waarop het gezang ,J3weet Sacrament divine” volgde. Onderwijl begon het zachtjes te regenen en allengs harder, hetgeen wel niet In staat was het enthousiasme te dooven, doch de meeting een minder schitterend verloop gaf dan giste ren. Ook was de menigte der vrouwen begrijpe lijkerwijze niet gelijk aan de overweldigende massa der mannen. Alvorens den zegen te ge ven prees de Kardinaal-Legaat In het bijzonder (Men krijgt sterk den Indruk, dat Goebbels de jersche vrouwe^, die zoo trouw den schat j- gejoofg hebben bewaard en riep den bijzon deren zegen van de Moeder Gods over hen af aanvaardde de het rentelooze voorschot steun van den West-Friese hen tuinbouw. Verwachting: Meest matige Westelijke tot Noord-westeljjken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering In tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig reran, ring. uitschakelen en de absolute regeeringsmacht van den koning beperken. De prinsen Partbatra en Purachatra zijn ge arresteerd. De koning en de koningin verblij ven op het oogenbllk in de zomerresidentie Huahin- BANGKOK. 24 Juni. (Reuter). Een deel van het volk onder leiding van leger en vloot heeft Vrijdagmorgen een zeker aantal prinsen, die tevens minister zijn, als gijzelaars gevangen genomen. Des middags werd bericht, dat de constitu tioneele monarchie Is Ingesteld. Een officier moet gedood zijn. Koning Prajadhipok, die te Huahin bleef, wordt te Bangkok verwacht. In de hoofdstad heerschen geen algemeene troebelen en er heerscht thans kalmte. (Van onzen bijzonderen correspondent). DusLIN, 23 Juni. Zooals ik In mijn vorigen brief al schreef. Is het Congres gisteren officieel door den Kardinaal-Legaat geopend, welke plechtigheid eindigde met het geven van den zegen met het Allerheiligste door den vertegen woordiger van Z. H. den Paus. Het zal toen zoowat half zes geweest zijn en officieel was er toen niets meer te doen vóór negen uur, toen in alle kerken van Dublin en van de omgeving het Allerheiligste werd ultge- steld ter aanbidding. In alle kerken, dus ook in die op de „Marnix van Sint Aldegonde”. Tót twaalf uur duurde de uitstelling, die toen be ëindigd werd met den zegen met het Allerheilig ste en die volle drie urep hebben de Graalmeis- jes, In groepen van veertig elkaar afwisselend, in aanbidding voor Onzen Heer neergeknield gelegen. Een prachtig voorbeeld voor de overige passagiers. Ik acht het hier de plaats, om eens te wijzen op de schitterende discipline die er in De Graal heerscht. Al die jonge meisjes, vroolljk en le venslustig, die naar hier gekomen zijn, willen natuurlijk ook wel eens wat van de stad zien; de leidsters achten het echter en terecht niet verantwoord, haar alleen de stad in te la ten trekken en zoo luidde bijvoorbeeld gisteren het consigne: niemand de boot af, allemaal thuisblijven. Dat moet wel voor velen een te leurstelling geweest zijn, maar geen enkele die mopperde, geen enkele die ook maar een te leurgesteld gezicht zette. Allen begrepen ze het, ze waren hier niet voor zich zelf, maar ter meer dere eere Gods, ze waren'hler, om een voorbeeld te geven en ze gaven het, blij het te kunnen, blij het te mogen doen. En toen de overige passa giers uitzwermden, de vroolijke stad in, bleven zij achter, om in haar hut, of In de kapel te bidden. De wereld móet bekeeren en God zal trlom- fééren! Terwijl de Graalmelsjes in voortdurende aan bidding voor het Allerheiligste neergeknield la gen, trokken de K. J. V.-sters, haar banieren gedragen door lersche Padvindsters, voor een propagandatocht de verlichte stad door, waar duizenden en duizenden haar hebben toege juicht. Druk dat het In de stad was! Geweldig. Nog zelden heb ik zoolets gezien. Maar hoe druk ook, de orde was voorbeeldig. De winkels, die anders om zes uur sluiten, waren nu tot middernacht open en de restaurants, waar In gewone tijden in de week na tien uur zelfs geen bier meer mag worden geschonken, hadden nu tot twaalf uur daarvoor permissie. Maar de kwade gevolgen die ranmlgen er van vreesden, zijn uitgebleven; de menschen gedroegen zich voorbeeldig vroo lljk, maar netjes. En kwamen ze langs een kerk, dan gingen maar weinigen onmiddellijk voorbij; allen kniel den ze eerst eenlge oogenbllkken voor het Aller heiligste neer, zoodat het heel den avond In alle kerken stampvol was. v Om half een 's nachts werd In alle kerken n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1