Prikkeldraad LEEKEPREEKEN Hl T De Paus als Middelaar TREURIGE CIJFERS CRISIS-VARKENSWET AANVAARD Het voor en tegen Plannen van Zweedijk en Eland NEDERLAND NAAR CHICAGO Telerjs verkeeren in toestand 4 ZATERDAG 25 JUNI Ontstellende achteruitgang in de cijfers der veilings- omstetten tot ni VAN HET BINNENHOF downs f 700.000 Renteloos crediet van ten behoeve van den West- Frieschen groven tuinbouw VERDIEND RECES STADHUISBOUW TE LEIDEN Audiëntie 1 1 Heffing van accijns op oliën en vetten Het grootste panorama ter wereld naar de wereldtentoonstelling van 1933 DE INVOERING DER ZUIVELWET Vervoer van ongemengde margarine uit de fabrieken of door grossiers verboden Bezwaren van verschil lenden aard Opdracht aan drie architecten r J T. 1 Ups en Vertrouwenscrisis daden de de i dien datum dit zal Den Haag 24 Juni *32 en op deze met zoo wankelbaar evenwicht Is het goed tijdig te wijzen op gevaarlijke stre vingen, waardoor een kostbaar stuk katho Ueke eenheid zou kunnen worden geofferd aan den waan van den dag. HOMO SAPIENS Kruideniers- tn voering der comité alsook held. De plannen lijken ons sympathiek. Nog eens: mogen ze slagen! Naar wij vernemen zal het voorstel van B. en W. van Leiden aan den gemeenteraad van Lel den betreffende den stadhuisbouw lulden als volgt: Aan de architecten Ir. C. J. Blaauw te Amsterdam, A. J. Kropholler te Waase- naar en ir. H. F. Mertens te Bilthoven zal worden opgedragen een plan voor den bouw van het nieuwe stadhuis te ontwerpen. Hierbij xü opgemerkt, dat de raad indertijd heeft besloten het nieuwe stadhuis te doen ver- rljaen op het terrein aan de Breestraat met be houd van den ouden geveL Zelfs bleek er achteraf een soort van af spraak te bestaan, welke de bemiddeling van het Vaticaan bij voorbaat afwees. Maar de ellendige gevolgen dier afwijzing zijn niet uitgebleven. De wereld draagt er nog de lasten van. Want de ellende van deze jaren Is voor een groot, voor een overgroot deel dAAraan te wijten. Indien men thans eens wilde luisteren naar den Paus! Indien men het thans eens aan Hem wilde overlaten een oplossing te vinden voor de hangende problemen, en den weg te wijzen, waarlangs men uit de Impasse zou kunnen geraken! Helaas, de wereld Is niet katholiek, en de politiek ook de z.g. hooge politiek Is voor al te velen een beroep geworden (of gebleven) zonder een grein van Idealisme Het nationalisme overheerscht maar al te zeer; net persoonlijke niet minder. Maar de volken worden er de dupe van, en de wereld blijft ronddraaien In een vi cieusen cirkel.... Er bestaat een mooi en treffend woord van Joseph de Malstre. „Ik geloof.” schrijft hij in zijn werk „Du Pape”, „dat de titel van geboren Middelaar tusschen de christen regeeringen de meest natuurlijke, hoogste en heiligste titel voor den souverelnen Opperpriester zou zijn. Ik kan mij niets schooners voorstellen, dan zijne afgezanten, die op de congressen vrede vragen, zonder oorlog te hebben gevoerd, die noch van gebiedsuitbreiding, noch van teruggave of herstel be- Jrtfven te spreken, en die alleen opkomen voor het recht, de menschheld, den gods dienst." Lijkt het niet, alsof dit klare en toch zoo diepzinnige woord geschreven is voor dezen onzen tijd? Ja, Indien men het oplossen der de wereld benauwende problemen den Paus eens wil de over laten. groeien valt van de behandeling eigenlijk weinig te verhalen. Van katholieke zijde werd het ontwerp door de heeren v. Voorst tot Voorst en Ament verdedigt, terwijl de heer Loerakker ook thans weer voor de belangen der landarbeiders in de bres sprong. Verder spra ken vóór het ontwerp de vrijzinnig-democratl sche afgevaardigde Ebels, de anti-revolutlon- nalr van den Heuvel, de chrlste'.ljk-historlsche afgevaardigden Weltkamp en dr. Lovlnk en de liberale Agrariërs Bierema en van Rappard Deze laatsten kregen bjj de stemming van hun fractie alleen mejuffrouw Westerman aan hun ne zijde. Minister Verschuur, als altijd weer zeer goec thuis in de materie, verdedigde het ontwerp uitgaande van de stelling, dat het bedoelt, de varkenshouderij te redden, omdat met haar de landbouw op de lichte gronden staat of valt, en dat men dit bereiken moet door te streven naar stabilisatie van den varkensstapel. Daar op volgt dan vanzelf een stabilisatie van den varkensprljs. Want dat is in de varkensteelt juist altijd de fout geweest, dat in dit bedrijf steeds eene wisseling was van ups en downs Een geregelder toestand in het leven te roepen kan ook den consument niet deren, want het moge waar zijn, dat thans ten zijnen nadeele de door overproductie gezakte prijs omboog gewerkt wordt, daartegenover staat, dat hU ook voor vroeger vaak voorgekomen te hooge prij zen zal worden behoed. Nadateen amendement-Lockefeer, om het varkentje voor eigen consumptie van den klei nen man buiten de regeling te houden zonder hoofdelijke stemming was aanvaard, ging het ontwerp met 50 tegen 26 stemmen In veilige haven. De soclaal-democraten wezen deze door hen als „Planwirtschaft” aan de tegenpartij voorgehouden wet merkwaardigerwijze af. Na de Varkenswet aanvaardde de Kamer nog een tweede renteloos crediet ad 700.000 ten behoeve van den West-Frleschen groven tuinbouw. En toen brak met het gebruikelijke korte speechje van den voorzitter het reces aan, dat dezen keer zeker ruim verdiend 1b. De avondvergadeimgen niet medegerekend was de Kamer in dit zittingsjaar 103 maal büeeh. Vergissen wij ons niet, dan beteekent dit een record. En bovendien bestaat dan nog de kans, dat eenigerlel buitengewone omstan digheid de heeren nog eens in het reces naar Den Haag roept. Thans nog eenige weekjes Eerste Kamer zij heeft nog een vrij omvangrijke taak en het parlementaire jaar, dat wel een jaar van cri sisregelingen en crisismoties bij uitstek was, is ten einde. I In enkele bladen werd bericht, dat prijzen in den tuinbouw dit jaar belangrijk beter zouden zijn dan verleden Jaar en dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem aal de volgende week Dinsdag. Woensdag en Donder dag geen audiëntie verleenen. Er bestaan grootsche plannen om op de we reldtentoonstelling te Chicago in 1933 Neder land flink voor den dag te doen komen, bij het eeuwfeest dezer Amerlkaansche wereldstad. De regeering der Vereen. Staten heeft vijf mlllloen dollar beschikbaar gesteld voor 1 garantie fonds en met vele andere staten is ook Ne derland uitgenoodlgd zich te doen vertegen woordigen. Blaar.... de tijden zijn slecht en de Nederlandsche regeering mag in de huidige omstandigheden niet den last op zich nemen van een kostbare representatie. Doch waar de regeering niet kan, komt het particulier initia tief te hulp. Er heeft zich een uitvoerend Co mité gevormd onder voorzitterschap van den heer Van Lockeren Campagne, welk met durf, energie en voortvarendheid met het noodlge voorzichtig beleid aan het werk is getogen. Op een persconferentie in Carlton en bij een bezoek aan de tentoonstelling .Moeder en Kind' hebben we kunnen hooren en zien wat dit co mité reeds deed, hoever het reeds gevorderd 'J en welke plannen bet ontwierp. In overleg met het secretariaat van de Ne der landsch-Amerlkaansche Kamer van Koop handel zijn de plannen ontwikkeld en hierbij mocht men den moreelen steun ondervinden van de departementen van Koloniën, handel landbouw en nijverheid. Niet alleen van de zijde van vreemdelingenverkeer, koloniaal Instituut Doch ook de lasten, die dienen moeten, om toeslag te geven op de in het buitenland af gezette producten, draagt de binnenlandsche consument. DAt achtte de heer van der Sluis heelemAAl een verkeerde methode. Alsof het niet een algemeen belang is, dat onze belang rijke export van varkensvleesch behouden blijft en wij niet b.v. ter Londensche markt door Denemarken, Polen en Llthauen verdrongen worden. Toch zouden ook de sociaaldemocra ten hun stem aan de wet hebben gegeven, in dien maar de motle-van der Sluis ware aan vaard. Zij vroeg, dat de Staat de noodlge gel den in het stabilisatlefonds storten nou. Met die gelden zouden dan de hopeloos gezakte prijzen op peil gehouden kunnen worden En later kwam dan wel. als de prijzen zich van zelf gingen herstellen door de beperking der productie, voor den Staat de gelegenheid, om de voorschotten terug te krijgen. Minister Ver schuur zag daarin echter een subsidie, dat in dezen tijd niet mogelUk is. En de Kamer ver wierp de motie met 55 tegen 23 stemmen Thans zorgt de Staat slechts voor de benoo- dtgde gelden gedurende de eerste zes weken en wordt daarna het fonds gevoed door de be dragen. die per geslacht varken zullen worden geheven. Dr. Kortenhorst was eveneens in de oppo sitie, doch om een andere reden. Zfjn groot be zwaar was dit. dat de Kamer dit ontwerp be handelde zonder dat zij zich voldoende in de materie had kunnen inwerken. Dit vond de Katholieke afgevaardigde bij een ontwerp, uat zóó diep ingrijpt in bestaande verhoudingen absoluut verkeerd. Zijn stem was dan ook de eenige, die de wet ter rechterzijde niet kreeg Wanneer we niet diep Ingaan op de ont worpen regeling zij moet eigenlijk in de practjjk pas tot duidelijke concrete vormen Want de prijzen van nu verhouden zich vol gens den liberaal ir. Bierema tot die van vóór den oorlog als 40 tot 100, zoodat de Mi nister wel volkomen terecht kon opmerken, dat ook na de inwerkingtreding van de wet de con sument goedkoop varkensvleesch zal blijven eten. naar zijn eerlijke overtuiging voor het overgroote deel der natie van belang is wanneer hij met hadden en voeten gebon den is aan een bepaalde groep, wanneer hij niet een algemeene, landelijke partij, maar een bepaalde volksgroep vertegen woordigt? Wordt dan weldra in lands ver- gaderzaal niet een strijd van standen ont ketend? Er zal nooit lets van christelijke staatkunde, dus van organlschen opbouw der maatschappij terecht kunnen komen wanneer de politieke eenheid wordt ver broken en boeren en middenstanders, werk gevers en werknemers leder door middel van hun organisatie hun vertegenwoordi gers naar het parlement zenden om daar te GROEPSEGOÏSME, •t Is onmiskenbaar, dat het socialisme op onzen tijd een stempel heeft gedrukt, zooals het liberalisme het deed op een vorig tijdperk. Onmiskenbaar is evenzeer, dat de socialistische levensopvatting in haar reactie tegen lang gegroeide misstanden verschillende goede ideeën de wereld in zond. Tengevolge echter van het valsche. zuiver materialistische beginsel, dat er aan ten grondslag ligt en waarop wij In voorafgaande beschouwingen nu voldoende gewezen hebben, slaan de in zichzelf goede bedoelingen herhaaldelljk tot excessen over. Zoo gaat het met alle menschenwerk, dat niet op eeuwige, on veranderlijke begin selen is gebouwd: op het juiste oogenblik ontbreken de remmen en verblindt hoog moed, eigenwaan of haat de beste inten ties. Zoo was het juist, om tegenover het liberale individualisme de idee der organi satie te stellen. Juist was het ook, om voor den economisch zwakke, den werknemer in loondienst, op te komen. Evenzeer was het goed te eischen, dat de Staat bescher ming zou verleenen aan de burgers, die door het bandelooze spel van kapitaal bezitters aan willekeur warren overgeleverd Maar fout was het bij dit alles slechts ééne klasse der maatschappij te zien. Orga nisatie was voor de socialisten niet het sa menbrengen van verstrooiden om daarmee •n nieuwe, vruchtbare cel in de samenleving op te bouwen. Neen, organisatie was bij hen vormen van strijdlegers, aankweeken van ontevredenheid, uitbuiten van jaloersch- heid van niet-bezitters. En ook al heeft het latere zoogenoemde beschaafde socia lisme veel van de ruwe zeden uit den eer sten tijd afgelegd, de beweging Is toch op dezen revolutionnalren grondslag gebouwd en leeft zich in het communisme onzer dagen verder uit. Tot dezelfde uitersten zagen wij het stre ven om den Staat als beschermer van den economisch zwakke te laten optreden, ver vallen. De Staat werd geen middel om met goede, sociale wetten een gelukkiger samenleving te bereiken; de Staat werd doel, werd God. De Staat moest de leiding van het particulier initiatief overnemen; in den Staat moesten alle menschelljke strevingen opgaan. Waar dit streven de overhand krijgt, beteekent het de dood voor de volle menschelljke ontplooiing, de dood voor de liefdadigheid en tenslotte voor de vrijheid, omdat zulk een staats macht alleen te handhaven is met het slaan van de vrije burgers in een ijzeren dwangbuis. Zoo zien wij overal, waar de socialistische levensopvatting met goede denkbeelden begint, het streven in verkeerde uitersten uitloopen. Een gezonde propaganda voor sport, ^ag^4jahaam8Q>feningan a». helde voor de natuur als reactie-tegen overdre ven preutschheid en ongezonde vermaken van vroeger, loopt uit in een ziekelijke hygiëne en naaktcultuur. Werden vroeger de strengen van het gezag wel eens te sterk aangehaald, de socialistische vrijheidsidee heeft ons tot bandeloosheid gevoerd en vooral het ouderlijk gezag schrikbarend ondermijnd. Die weerzin van gezag en die prediking van vrijheid heeft de heiligste banden niet ongemoeid gelaten. 1 Is juist onder het socialisme en onder zijn kwade broedsel, het communisme, dat men de propagandisten voor de vrije liefde, voor het kameraadschapshuwelljk aantreft; voor de gelijkstelling van man en vrouw in alles, ook daarin, waarin Ood duidelijk ongelijk heid heeft gewild; voor het afbreken van de heiligheid van het moederschap, door den Staat te verplichten de zorg voor de kinderen op zich te nemen, opdat de ge huwde vrouw buiten het gezin in het open baar leven naast den man een functie ver vullen kan. Dat is in het kort de socialistische levensopvatting met de gevaren, daaraan in de practijk verbonden. En het is onmis kenbaar, dat heel onze samenleving daar van den terugslag ondervindt. Hebben wij, katholieken, te zorgen, dat de overdreven stofaanbidding, dat de mate rialistische geest, de losheid van zeden, de verzwakking van het ouderlijk gezag, de gezins- en huwelijksontwrlchting, de staatsvergoding en al dergelijke excessen van het socialisme niet op ons erf komen, wij hebben, zooals wij den vorigen keer al met een enkel woord aangaven, vooral te waken tegen groepsegoïsme. Deze eveneens In het socialisme wortelende kwaal sluipt zoo gemakkelijk binnen, omdat de eerst» verschijnselen niet licht worden opgemerkt en omdat onze eigen en in wezen goede levensvormen er bijna onvermijdelijk mede worden besmet. En eenmaal binnengedron gen, woekert de kwaal langzaam maar zeker voort. Organisatie is een elsch des tijds. De verbrokkelde samenleving kan alleen weer tot een harmonische maatschappij worden, wanneer, wat bijeen behoort, samengroept en de aldus geordende groepen vreedzaam naast elkander leven. Om dit ideaal te bereiken, dient bij alles het algemeen en gezamenlijk belang op den voorgrond te staan; het eigen groepsbelang moet daar aan steeds ondergeschikt zijn en in dat licht bevorderd worden. Zóó alleen Is op den duur de zoo hooggeprezen solidariteit te verkrijgen. Dit stond het kerkelijk gezag voor oogen toen het reeds lang geleden verordende dat ten allen tijde de politiek uit de sociale vereeniglngen zou worden geweerd. Een gezonde gedachte! De staatsburger heeft bij het volbrengen van zijn politleken plicht te kijken naar het algemeen landsbelang De persoon, die hem In het parlement ver tegenwoordigt, heeft dienzelfden plicht te vervullen, maar dan dagelijks en op een zeer verantwoordelijken post. Wat komt er nu terecht van dat algemeen belang, hoe kan een volksvertegenwoordiger naar eer «n gewéteh de vaak tegenstrijdige belangen afwegen en zijn stem bepalen, voor wat Naar het .Ned. Weekblad voor waren" verneemt, zal vanaf de Zuivelwet het vervoer van ongemengde marga rine uit de fabrieken of door de growlers ver boden zijn. Winkeliers zullen nog gedurende een week na het in werkingtreden van de nieuwe bepalingen gelegenheid hebben, hun voorraden ongemengde margarine uit te^yerkoopen. Na het verstrijken van dien termijn zal van de nog bij de winkeliers aanwezige voorraden ongemengde margarine aeoijns worden geheven, zoodat het geen doel heeft, voor eenigen tijd margarine op te slaan. Ook Is een verkoopverbod met zeer waarschijnlijk. De regeering acht het noodig tot dezen maat regel over te gaan, om te voorkomen, dat de winkeliers voor gerulmen tijd voorraad onge mengde margarine opdoen en daardoor het ef fect der wet voorlooplg problematisch zouden maken. Wjj vernemen verder, dat het complex van te nemen maatregelen tevens Inhoudt, dat met Juli een accijns zal worden geheven van oliën en vetten. Hoewel de hoogte van dezen accijns nog niet vast staat, kan veilig worden aangenomen, dat die bU 100 pet. vetgehalte 25 cent per kilo gram zal bedragen. De extra heffing zal ook geschieden op vooraden boven een te stellen mi nimum. Gezien den enormen omvang der voorberei dende werkzaamheden is het vrij waarschijnlijk te achten, dat de regeering niet zoo tijdig ge reed komt, dat de wet reeds 3 Juli van kracht wordt. Een uitstel van een of zelfs twee weken behoort niet tot de onmogelijkheden. tegen elkaar in, voor groepsbelangen vechten. Welnu, in een onevenwlchtigen waarin wij thans leven en waarin de economische depressie Iedere zoo gemakkelük alleen op eigen e moeilijkheden vermenigvuldigen zich te Lausanne, waar de herstel-confe- rentie wordt gehouden. En ook met de ontwapeningsconferentie wil het weer niet vlotten. Het groote en grootsche plan van Hoover stuit, naar bericht wordt, vooral bij Frank rijk op verzet. Bij Frankrijk, dat zoo mach tig Is door zijn leger en door zijn goud. Zal er dus wel lets van kunnen komen? En zullen de besprekingen te Lausanne, welke, naar het heette, zoo hoopvol begon nen werden, eenig practlsch resultaat van beteekenis opleveren? Hier rijst meer dan één vraagteeken. Het pessimisme dreigt weer de overhand te krijgen. Er zijn reeds zóóveel conferenties on vruchtbaar gebleven, reeds zóóveel bespre kingen mislukt Met al hun knapheid en geleerdheid aangenomen dat die er steeds zijn kun-, nen de staatslieden, de deskundiger^z'tfe economisten en financiers maar geën op lossing bewerken. De crisis houdt aan en de ellende duurt voort. Er Is geen vooruitgang, geen verlichting of verbetering te bespeuren. Zelfs krijgt men soms den indruk, dat bet eer erger dan beter wordt. De militaire bewapening neemt toe en de economische oorlog woedt als nimmer te voren. volken uit hun moeilijkheden kan redden en de ontredderde samenleving weer In haar voegen brengen? BIJ deze beklemmende vraag, In deze bijna wanhopig stemmende onzekerheid zal wel bij lederen katholiek en wellicht ook bij sommige nlet-katholleken de ver zuchting rijzen: Indien men bet den Paus eens overliet orde en vrede te scheppen I De geschiedenis bewaart de herinnering aan vroeger tijden, toen de Pausen bemid delend optraden tusschen de volken en daardoor groote rampen voorkwamen of afwendden. En nog in het laatst der vorige eeuw was Europa er getuige van, dat Bismarck, de machtigste staatsman van dat oogenblik, In een dreigend .conflict met Spanje, den souvereln van het Vaticaan verzocht als scheidsrechter uitspraak te doen. De Paus voldeed aan die ultnoodiglng en het geschil was spoedig bijgelegd, waarbij wat zeer de aandacht trok de zwakste partij hare rechten zag erkend en In het gelijk werd gesteld. Maar zóózeer was de niet-katholleke kan selier van het protestantsche Keizerrijk van de hooge wijsheid en onpartijdigheid des Pausen overtuigd, dat hij er geen oogenblik aan dacht tegen de gevallen beslissing in verzet te komen. Indien de regeeringen In den nood van dezen tijd en haar eindelooze moeilijkheden zich ook x thans eens wendden tot Rome Met hoeveel meer vertrouwen zou men dan de toekomst tegemoet kunnen zien! Tijdens den wereldoorlog heeft de toen maals regeerende Paus herhaaldelijk Zijn stem verheven, om aan de vernietiging een eind te maken, en ten slotte in een con creet plan de middelen aangegeven, om tot een even redelijke als bevredigende oplos sing te komen. Het was helaas, tevergeefs. men over den huldigen toestand zeer te vreden zijn kon. In „De Tuinderij” werd die meenlng ter stond als „misleidend” gekwalificeerd. In het jongste nummer van genoemd weekblad komt de redactie nog uitvoeriger op deze aangelegenheid terug; en in verband met wat wij dezer dagen over den nood in den tuinbouw schreven achten wij het van belang, dat onze lezers ook kennis nemen van de jongste prijzen-verschijn- selen in den tuinbouw, zooals „De Tuin derij" deze registreert: „De prijzen in den tuinbouw zijmdlt jaar helaas absoluut onvoldoende en in ae mees te gevallen zelfs ver beneden de productie kosten. De omzetcijfers der veilingen toonen dan ook in vergelijking met 1931 een ontstellen den achteruitgang. De omzet der veilingen te Loosduinen, Berkel, Delft, Veur en Rotterdam bedroeg over het tijdvak 1 Jan.15 Juni: in 1931 9632000 In 1932 7.271.000 een achteruitgang met 2.361.000 oftewel 25 pet. In het bijzonder de laatste 14 dagen moet de prijsdaling catastrophaal genoemd wor den. Zoo bedroeg de omzet van de Coöp. Tuin bouwveiling te Rotterdam In het tijdvak van 115 Juni in 1931 572.000 1932 374.000 een vermindering dus met 198.000, oftewel 35 pet. De omzetten der veilingen in het West land vertoonen eveneens een zeer sterken achteruitgang. De omzet in Poeldijk, Naald wijk, Honselersdljk, Wateringen. Westerlee en 's-Gravenzande in het tijdvak 1 Jan. 15 Juni bedroeg in 1931 3.349.000 1932 2 684.000 een vermindering dus van 66* 000, oftewel ruim 20 pet. Over het tijdvak van 115 Juni echter bedroeg de prijsvermindering een nog veel hooger percentage. Zoo beliep de omzet der veiling te Poel dijk in genoemd tijdvak in 1931 320.000 1932 189.000 t een achteruitgang dus van 131.000 oftewel ruim 40 pet. Wat Noord-Holland betreft spreken de omzetcijfers der veilingen wel een zeer dui delijke taal omtrent den daar heerschen- den noodtoestand. De omzet der veilingen te Broek-op-Lan- gendUk. Noord-Scharwoude, Warmenhuizen bedroeg in het tijdvak. 1 Jan.—JA Juni in 1931 3.035.000 1932 1.303000 een vermindering dus van 1.732 000 oftewel 57 pet. en dit, terwijl ook 1931 In vergelij king met 1930 reeds een achteruitgang van 15 pet. aangaf. Ondertusschen gaat de afbraak der prij zen voortdurend door. De prijs der vroege aardappelen waar op N.-Holland al zijn hoop had gevestigd bedraagt thans f 6 per 100 K.O. tegenover 12 verleden jaar. De prijs der kruisbessen bedraagt slechts 5 cent per K.O., terwijl alleen de kosten van plukken, vervoer en vellen vier cent per K.G. bedraagt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Ne derlandsche groenten- en fruittelers dus wel degelijk in noodtoestand verkeeren en dat. Indien de Regeering geen steun ver leent, de geheele cultuur met ondergang wordt bedreigd. Uit een (elders in het nummer opgeno men) overzicht van aanvoer en omzet aan de veiling van den Noordermarktbond In Noord-Scharwoude blijkt nog, dat aldaar in April 1932 werd omgezet voor f 190.376.79, tegen f 478.375.81 in April 1931; in Mei 1932 voor f 44.370.43 tegen f 63.158.69 In Mei 1931. „Hiermee zegt de schrijver van overzicht is het einde bereikt van ons seizoen; ik zeg gelukkig, want het geheel maakt wel zoo'n diep treurigen indruk, dat men een zucht van verlichting slaakt als het einde is bereikt.” Deze week werd Ingezet met eenig be moedigend nieuws, een niet te versma den verkwikking in onzen troosteloozen tijd: De konlng van België richtte vla zijn minister Renkin een dapper woord tot de ipreek-virtuozen in Lausanne: zij moesten eindelijk eens komen! En: Er zou een ekonomlsche overeenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg gesloten worden. Je knapte er eventjes van op als Je dat las. Nog niet héél het menschdom was dus verdwaasd! Een konlng durfde aan de hoogmogende heeren In Lausanne eens precies zeggen, wat ieder mensch met gezond verstand den heeren daar ginds wel In de ooren zou wil len bulderen; En: Enkele kleine Staten zouden onder el kaar eens opknappen, wat de grootmogols onzer internationale samenleving niet schijnen te vermogen of.... niet willen. In vrijwel heel de wereldpers werd het plan met sympathie begroet: hier kwam weer een straaltje van onder ling vertrouwen dóórbreken, hier werd een poging gewaagd, om althans een begin te maken met ordening te brengen In den chaos. Blij waren we daarmee, en we koes terden ons reeds In het zonnige straaltje vertrouwen Maar zie! Daar Is een Utrechtsch or gaan, dat dit straaltje niet eens schijnt te kunnen verdragen, dat ons en onzen medemenschen dit straaltje niet eens schijnt te gunnen: de daad van België In deze landen-com- olnatie moet al verdacht gemaakt worden, nog vóór het heele plan eigenlijk bekend Is! Bedoeld blad voert allerlei bezwaren aan tegen de beraamde overeenkomst en schrijft dan: .Moet deze conventie misschien als een parallel worden beschouwd van de conven tie omtrent het Moerdljk-kanaal en is ook dit gebaar In den grond der zaak een „ma noeuvre" van de regeering. om. evenals de verkeers-polltlek. thans ook de economische politiek ten opzichte van België, voer het komende tijdperk, waarin andere stroo- mlngen wellicht zullen gaan overheerschert, in de door haar voorgestane richting vast te leggen?” Moet zoo vragen wij op onze beurt op deze manier nu al weer terstond leder symptoom van opkomend onderling ver trouwen vernietigd worden? Móet de vertrouwenskrlsls, wafraan wereld ten gronde gaat, met alle geweld voortduren? Tot het einde dAAr is!? en offlcleele lichamen kreeg men toezegging tot medewerking, maar ook van handel en nijver heid zoodat men daarvoor zelfs een oorspron kelijk plan voor 1 paviljoen moest vergrooten. Door architect Zweedijk. die ook de oorspron kelijke ontwerper is van bet Nederl. paviljoen op de Intern. Koloniale Tentoonstelling te Parijs, waren twee plannen ontworpen: een modern en een in oud-Javaanschen stijl. Met t oog op onze Koloniale beteekenis werd dit laat ste gekozen. Het paviljoen zal een oppervlakte van 9000 vierkanten Meter krijgen. Het comité heeft bedongen, le dat het ter rein gratis zal verkregen worden, 2e dat Neder landsche werklieden den bouw zullen voltrek ken en 3e. dat op Nederlandsch terrein een en tree kan geheven worden voor bepaalde onder nemingen. In een rotonde van niet minder dan 100 Me ter omtrek zal een panarama van een groot In disch landschap me cultures worden aange bracht de bekende schilder Eland die voor de Parijsche tentoonstelling de zoo bewon derde diorama’s vervaardigde, liet ons zijn plan pen zien voor dit grootste panorama voor Chicago. In het centrum der rotonderzaal zal 'n cople van 'n terras van den Boroboedoer wor den opgesteld met een middellijn van 25 by een hoogte'van 8 meter. Dit panorama zal het grootste worden dat ooit vervaardigd werd. De Balineesche vorst Soekowatl heeft zich bereid verklaard met een groep van zeventig dansers naar Chicago te komen. De Nederl. Scheepvaartmaatschappijen hebben alreeds toe zegging gedaan voor een belangrijke reductie by vervoer. Maquette van X paviljoen en ontwerp voor het panorama hebben wU op de tentoonstelling Moeder en Kind” kunnen bewonderen. De raming der kosten is breed genomen 750.000. Het particulier initiatief ziet de mogelijkheid dit bedrag bijeen te krijgen. Moge het voorlooplg uitvoerig comité met zjjn be- wonderenswaardlg plan en zijn energiek onder nemen slagen. Zijn adres is Valkenburgerstraat 151, Amsterdam, telefoon 34342. Telkens en telkens wijzen onze gezant consulaire vertegenwoordigers in Amerika de noodzaak, dat Nederland, dat Nederland sche handel, industrie en toerisme van zich doen spreken in Amerika. Welnu hier is thans een prachtige gelegen- tljd. onder groep zoo gemakkelljk alleen op eigen lijfsbehoud bedacht Is, desnoods ten koste van anderen, is het gevaar, dat ook wfj tot groepsegoïsme vervallen, zeer groot; er zijn reeds verschillende teekenen, die op een gaan in deze bedenkelijke richting heen- wijzen. Een ander verschijnsel van den laatsten tijd Is het eenzijdig streven op het terrein van de pers. De katholieken van Nederland zijn niet ten onrechte tot ver over de gren zen steeds benijd om het bezit van een eigen, Roomsche dagbladpers. En ook al Is die wasdom de laatste jaren hier en daar wel eens zóó sterk geweest, dat eer een te veel dan te weinig van het goede aanwezig scheen, het was en is een feit van onschat bare beteekenis, dat In leder landsdeel het katholieke, openbare leven zich in een eigen orgaan vrijelijk uiten kan. Zelden wordt er daarbij aan gedacht hoe de aldus gegroei de katholieke dagbladpers evenals onze machtige katholieke Staatspartij een sym bool Is van onze Roomsche eenheid en solidariteit. Daar mogen zoowel binnen de partij als binnen de kolommen der dag bladen meenings verschillen blijken over vrije kwesties dat zijn slechts uitingen van gezond leven: zoolang de strijd beperkt blijft binnen de muren van hetzelfde huis en binnen de perken van persoonlijke waardeering, blijft het gezin ongeschokt Een bedenkelijk verschijnsel nu achten wij den laatsten tijd het opkomen door som migen voor één afzonderlijk, landelijk dag blad voor één bepaalde katholieke volks groep. Zoolang een bepaalde stand, zooals in dezen de werkliedenstand, een eigen orgaan wenscht om speciale belangen te bespreken, kan dit een uiting zijn van ge zond vereenlgingsleven. Zoo hebben wij dan ook de organen van werkgevers-, boeren en middenstandsorganisaties zien groeien Maar zoodra de propaganda deze richting uitgaat, dat het groepsblad het ^gemeene katholieke dagblad moet verdringen, dan beteekent dit een breuk. In de katholieke eenheid; dan wordt daarmee tn ons open baar katholieke leven een gevaarlijke splijtzwam geplaatst. Dat de socialisten jarenlang en eindelijk met succes gevoch ten hebben voor een „arbeiderspers”, waar in de roode arbeiders dagelijks eenzijdig worden voorgelicht, ligt geheel In de HJn van de party van den klassenstryd. Maar wanneer onze katholieke pers zou uiteen- vallen In organen voor boeren en werkge ver», voor arbeiders en middenstanders zou dit lynrecht Ingaan tegen de geschie denis der Nederlandsche katholieke eman cipatie en tegen de idee der Roomsche solidariteit. Gelukkig leeft het hier gewraakte denk beeld nog maar in het brein van enkele scherpslijpers en komt de propaganda niet van onderen op en zyn ook de ervaren leiders der Roomsche arbeidersbeweging er niet enthousiast voor. Maar In een tyd als Het wetsontwerp tot steun aan de varkens houdery, kortweg de CrisisVarkenswet ge naamd, ondervond In de Kamer betrekkelijk weinig tegenstand. De meeste sprekers waren agrariërs en juichten het voorstel, dat streeft naar centralisatie van de fokkerij en de mes ter!) en regelt den Invoer en den uitvoer van varkens, toe. al zagen zU de bezwaren, die aan de regeling kunnen vastzitten, geenszins voor bij. Men hield het oog echter hoofdzakelijk gericht op het groote doel der wet n.m. te zorgen, dat het varkensvleesch weer een eenl germate behoorlijken prijs opbrengt, en uit een te stichten stabilisatlefonds een toeslag te ver strekken op den veel te lagen prijs, dien ons geëxporteerd product ter wereldmarkt momen teel maakt. Dat doel was aanlokkelijk en de bezwaren, die werden geopperd, waren boven dien nog van hypothetischen aard. Men kon Immers nog niet weten, hoe de wet precies zal worden uitgevoerd, en men construeerde dus eigenlijk bedenkingen tegen een wijze var. uitvoering, die men zichzelf maar bedacht had Tegen de wet op zichzelf spraken alleen de soclaal-democraten van der Sluis en de com munist Wijnkoop. Zjj vonden het ook hier weer verwerpelijk, dat de consument de lasten van den steunmaatregel draagt. Wat den steun aan het hier te lande geconsumeerde varkensvleesch betreft, is dit natuuriyk hoogst overdreven

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7