Garage vernield Haarlemsche Jonge Middenstanders Belastingheffing ft: volgens Nazi’s CONGRES TE DUBLIN Vijftig tegen één Tweede Bondsdag te Leiden Pruisische Landdag neemt Douane-conflict acuut voorstel aan MA'ANDAG 27 JUNI ERNSTIGE AANRIJDING Japansche commissaris af gezet Gevolgen van den drank Na Dublin Buenos-Aires DE LOKETTEN GESLOTEN Wilhelm vrijgesproken Nazi-held en in actie te Berlyn In het proces te Peronne T.T. RACES TE ASSEN Snelheid opgevoerd SODALITAS MEDICORUM HET DRAMA OP AMELAND ST. ADELBERTSVIERING ONZE SPOORWEGEN Belangrijke besluiten Doodgereden f SCHIETPARTIJ TE ARNHEM Felle brand te Eindhoven eischt negentien auto's Redevoeringen van Rector Timp en Pater H. de Greeve S.J. JUBILEERENDE ONDERZEEBOOTDIENST Bankiersfirma te Apeldoorn F DAGBLAD „DE GELDERLANDER” Ontoerekenbaar verklaard L Pauselyke telegrammen Voor den Hoogen Raad Achtste Bedevaart naar w Kennemerland Eén zwaar- en vier lichtgewonden Rede van Pater H. de Greeve S.J, Het groote Junkervliegtuig G 38, plaats biedend aan 34 passagiers, is deze week op het vliegveld Tempelhof te Berlyn aangekomen. Het vliegtuig heeft twee cabines, welke boven elkaar liggen De kindermis Rede Rector Timp fe'f Dronken man schiet in het wilde weg. Eén persoon gedood en twee andere gewond Feestelijkheden te Den Helder EEN REU ZEN-VLIEGTUIG MET ETAGES .voorzitter, de vormde de revue de oplossing van zekere moeilijkheden. C dat di Z. K. H. Prins Hendrik zich aan boord van de tochtje een De ex-Aeizer werd mark US Op *t Pothoofd te Deventer Is Zaterdagmorgen de heer N„ toen hij den weg overstak, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. dracht te hebben gekregen de overdracht der ontvangsten uit te stellen, In afwachting van DUBLIN, 25 Juni. (Eigen tel.) Naar wf) vernemen. Is thans besloten, dat het eerstvol gend Eucharistisch Congres zal worden gehou den in 1934 in Buenos-Aires. Het congres Te 12 uur was de groote open ruimte op den Burcht in een vergaderplaats herschapen. Het Congres werd door den bondsvoorzitter, den heer T. Lohman uit Haarlem, geopend, waarna de Leldsche Naar „Het Volk" verneemt, heeft de bankiers firma Van Dijk Zn. te Apeldoorn, eenlge firmant de heer J. J. van Dijk, zich ten gevolge van de crisis genoodzaakt gezien haar loketten te sluiten. Surséance van betaling wordt aan gevraagd. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt het blad, dat de zaken regelmatig zijn gevoerd en dat er van fraude geen sprake- ia Men hoopt bij een regelmatige afwikkeling van zaken de verliezen zoo niet te voorkomen dan toch zoo gering mo- geljjk te houden. De In open bewaring gegeven geldswaarden zijn aanwezig. Hunt. Blr- /Aec.; 3. T. 2 u. 10 mln. sche van de De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft het hooger beroep ingetrok ken, dat hy had Ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij een predikant, verdacht van moord op zijn echtgenoote, werd schuldig bevonden aan doodslag, doch wegens ontoere kenbaarheid niet strafbaar werd geacht en ont slagen van alle rechtsvervolging, zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gelast voor een proeftijd van hoogstens een jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. De officier had tien jaar gevangenisstraf ge vraagd- dechts links; In de Zaterdag gehouden gewone jaarlijksche vergaderingen van de aandeelhouders van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de N. V. Holland Ijzeren Spoor wegmaatschappij werden de balans en winst- en verliesrekeningen over 1931 vastgesteld en het di vidend bepaald op 4 pCt. Voorts werd de directie der SB. nog gemachtigd tot het sluiten van ten eerste: een overeenkomst met de Ministers van Waterstaat en Financiën en met de N. V. Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij betreffende de Maasbrug en de exploitatie van den spoorweg te Utrecht over Amersfoort naar Zwolle en Kam-' pen en ten tweede een overeenkomst met voor noemde Ministers en de N. V. Utrechtsche Lo- caalspoorwegmaatschappij betreffende de naas ting en de exploitatie van den locaalsporweg van Den Dolder naar Baarn, een en ander onder voorbehoud van bekrachtiging door de wet. De Paus heeft de telegrammen uit Dublin beantwoord aan den Kardinaal-Legaat en den Aartsbisschop van Dublin. De H. Vader sprak de hoop uit. dat tengevolge van het Dublinsch Congres de liefde en devotie tot het H. Sacra ment in de wereld zullen toeneinen en dat het H. Geloof groote triomfen zal vieren onder de ongeloovigen. De H. Vader verheugt zich over den trouw van Ierland en over de oprechte gevoelens der Ieren. De Paus dankt God daar voor en zendt Zijn Apdstolischen Zegen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak tusschen Burgers en Co’s Bank en jhr. mr. van Asch van Wijck in zijn hoedanigheid van nleuwbenoemden trustee van de obligatiehouders der Sodalltas Medicorum Oblatorum Ordlnls Sanctl Benedict!. Op 27 October 1930 was de Bank in kort ge ding op vordering van jhr. mr. van Asch van Wijck door den president der Haagsche recht bank veroordeeld om onmlddellijk alle dusda nige maatregelen te nemen, dat de te haren name staande hypothecaire Inschrijving der So dalltas hypotheek zou worden overgeschreven ten name van mr. H. M. de Vries als onpartijdig derde. Dit vonnis werd in hooger beroep door het Haagsche Hof bevestigd. Daarna kwam de Bank weder in kort ge en mlshan- k •te daarop in De T. T.-rac«s, die naar schatting werden bij gewoond door omstreeks 40.000 50.000 toe schouwers werden Zaterdag verreden onder niet al te gunstige weersomstandigheden. In den morgen werden drie klassen verreden, nX de 175 cMJ; de 250 cM.3 en de 350 c.M.3. Een stevige bries had invloed op de gemiddel de snelheden. In de 250 c.M.3 klasse is deze ge- 1% KM. hooger :rd tot 116% K.M. middelde snelheid toch nog 1 dan verleden jaar en ojjgevoei- per uur. In de 350 cMJ klasse was deze een halve K.M. minder dan verleden jaar en wel 123 K.M. In den namiddag startte de 500 cM3 klasse. Deze wedstrijd is In razend tempo ver reden. In de vierde ronde maakte Hunt de snel ste ronde met een gemiddelde van 137 KM. per uur. Uitslagen 135 c.M.3 klasse: 1. E. Femihough, Weybridge, Excelsior. 2 u. 16 mln. 30 sec.: 2. Chr. v. Egmond, Den Haag, James, 2 u. 32 mln.; 3. Pondant, Berbé, 2 u. 37 mln. 1 sec.; 4. G. v. d. Ploeg, Amsterdam, D. K. W.. 2 u. 38 mln. Snelste ronde: E. Femihough (11 min. 10 sec.; 92.95 KM. per uur). Ned. kampioen: v. Egmond. 250 c.M.3 klasse: 1 Mellors, Birmingham, New bond te brengei gres van alle li ook die honderden anderen te overtuigen, dat zij in den bond thuis hooren. 8pr. stippelde daarna de richtlijnen uit. aan de hand waarvan de programma’s voor te voe ren acties kunnen worden In elkaar gezet en hoe men met de andere standsorganisatles niet tegen elkaar maar naast elkaar moét werken ideaal. Nadat vervolgens nog prof. Niekel als voor zitter van den Diocesanen Jeugdraad erop ge wezen had, dat de Jonge Middenstanders onder leiding van rector Timp in goede handen zijn en dat zij zich moeten vormen voor God en kerk en eigen stand, stelde de voorzitter voor aan Mgr. Aengenent een telegram van hulde en trouw te zenden, waartoe de vergadering spon- taan besloot. Hierna bracht de heer W. v. Willige uit Haar lem, tweede bondssecretaris en redacteur van „De Keten.” verslag uit over het orgaan en sprak de voorzitter der Kath. Jonge Werkge- versvereeniglng een woord oversamenwerklng tusschen KJM.V. en KJ.W.V. .Na een woord van dank van den heer Loh man tot al degenen, die tot het welslagen van het congres hadden medegewerkt of hun be langstelling ervoor hadden betoond, verkreeg de Zeereerw. pater Henri de Greeve SJ. het woord, die een rede hield over: .Betonbouw en LJaer- constructie.” Op de van hem bekende enthousiaste wijze hekelde pater de Greeve In felle woorden de mis standen, die er ook onder katholieken bestaan Inzake, het katholiek-zljn en zakendoen, dat leidt tot farazeïstisch gehuichel met al de ge volgen van dien. Pater de Greeve betoogde om. dat wie aan de wereld werken wil, eerst het probleem van zich- selven heeft op te lossen. En wat doet de mensch? Zijn God dat is de arbeid, zijn gods dienst is het geld, maar aoo heeft God de we reld niet gebouwd. Alle cijfers over de goede werken der katho lieken, over congressen enz. zeggen in zich niets, wanneer de katholieken in zichzelf niet de be- evers zijn van hetgeen daarin gezegd wordt. Wanneer zij aangedaan zijn door den geest van farizeïsme, dan leidt hun leven tot een ver veeld en vervelend christendom. Zoo is het ook In de vereenlglngen. Wanneer de KJM.V geen geest heeft dan is het een groote prulleboel en dan kunnen we haar wel opdoeken. In duidelijke en klare woorden zegt spr., dan wat men van de it.J.M.V.’ers niet en wat men wél van verwacht en hij besluit met den Wensch dat de K JM.V. en de Oraal, die beide groot kunnen zijn, de sluftsteenen mogen zijn voor de rijpere jeugd in ons bisdom. Na een dankwoord van den voorzitter volgde een korte pauze, waarna de dag tenslotte be sloten werd met d^ opvoering van „De zonder linge Marskramer", een vroolljk spel uit de oude doos, door het tooneelgezelschap van Vincent Berghegge uit Den Haag. Te ruim vijf uur was de alleszins geslaagde Bondsdag ten einde en daarna keerden allen 2 u. 36 mln. 14 sec.; 9. K. Reinbergen, Amster dam, Norton. 2 u. 36 min. 28 sec. 8. Woods snelste ronde, tijd: 8 min. 4/5 sec. (127.2 K.M. gem.) HoU. kampioen: P. van Wijn gaarden. 500 C-M3 klasse: 1. P. Hunt, Birmingham, Norton, 2 u. 21 min. 40 3/5 sec.; 2. 8. Woods, Dublin, Norton. 2 u. 21 min. 41 sec.; 3, G. Wal ker, Coventry, Rudge-Whitworth, 2 u. 24 mln. 31 3/5 sec.; 4. Kalen, Huskvarna, Husqvarna, 2 u. 29 mln. 1 4/5 sec.; 5. A. R. K. v. d. Pluym, Rotterdam. Norton, 2 u. 31 mln. 33 3/5 sec.; 8. J. Tachény, Herstal, F. N„ 2 u. 31 min. 30 sec.; 7. W. v. Gent, 2 u. 32 mln. 36 1/5 sec.; 8. Noir, Herstal. Saroléa; 9. J. C. Houtop, Utrecht, Eyslnk; 10. Draayer, Amsterdam. Motosacoche; 11. L. Simons, Den Haag, A. J. 8.; 12. J. Schot, Amsterdam, Ariel; 13. O. v. Pelt, Spijkenisse, Sunbeam. Imperial. 2 u. 4 mln. 17 sec.; 2. Cleave. Birming ham, New Imperial. 2 u. 4 min. 31 sec.; 3. L. H. Davonport. Birmingham. New Imperial. 2 u. 5 mln. 5 sec.; 4. E. Nots, Coventry, Rudge Whit worth. 2 u. 6 min. 30 sec.; 5. A. Geiss, Chemnitz, D. K. W„ 3 u. 13 mln. 31 sec.; 6. G. Timmer, Assen. New Imperial, 2 u. 14 mln. 57 sec.; 7. B. E. M. Quaglienl, Amsterdam, Moto-Guzzl. 2 u. 18 min. 48 sec.; 8. J. Wenzel, Keulen, Im peria. 2 u. 19 mln. 45 sec.; 9. G. A. de Ridder, Haarlem. Cotton. 2 u. 22 min. 53 sec. Mollors snelste ronde 8 mln. 38 4/5 sec. Ned. kampioen: G. Timmer. 350 cM.3 klasse: 1. 8. Woods, E Norton, 2 u. 14 min. 53 sec.; 3. P. mingham, Norton, 3 u 14 min. 56 Smith. Coventry, Rudge-Whitworthf 43 sec.; 4. E. Silvo, Milano, Velocette, 3 u. 18 mln. 35 sec.; 5. P. v. Wijngaarden, Rotterdam, Norton. 3 u. 33 min. 30 sec.; 6. R. Bunqvist. Huskvarna, Husqvarna, 2 u. 25 mln.; 7. H. Da vids, Rotterdam, Velocette, 2 u. 30 mln. 54 sec.; BERLIJN, 25 Juni. (WA) Tegen vijf uur is het in de Lindenstrasse nabij het „Vorwftrts- gebouw" tot botsingen gekomen tusschen Nat.- socialisten en mannen van de Rijksbanler. Twee personen werden door schoten zwaar gewond. De politie deelt omtrent het gebeurde het volgende mede: Om kwart over vier werd een krantenverkooper op den hoek van de Frie drichstrasse en Belle Alliance Platz, die reeds meer door Nazi’s was lastig gevallen, door 30 tot 50 Nat,Socialisten overvallen deld. De kranten^rkooper vluchtt het Vorwarts-gebouw. De Nat -Boclallsten achtervolgden hem in het gebouw tot den gang van de eerste verdieping, Daar ontstond een handgemeen met de daar aanwezige Rijksbanierleden Deze slaagden er in de ongëveer 50 man sterke troep Nazi’s weer uit het gebouw te gooien. Hierbij werd gescho ten. Een Rtjksbanierman en een Natlonaal- Sociallst werden gewond. Wie het eerst gescho ten heeft, staat nog niet vast. Tegen half zeven werd de Lindenstrasse voor het voetgangersverkeer gesloten. Acht Nat.- Socialisten zijn naar het hoofdbureau van po litie geleid om te getuigen. tuig „Gruno” met Z. K. H. Prins Hendrik - - pantsersche- „Gelderland” 33 saluut- maakte een linies door, .Heemskerk" collegialen gelukwenscb tvdenen, l gesteld pessimia van ..De blijmoe. die blijmoedig, dragen op de lezer,/ en over M Een compliment aan de werken van onzen Nümeegschen collega is hier dan ook op zjjn plaats. Jeugdig vuur en enthousiasme waren de fac toren. die den tweeden Bondsdag der K.J.M.V. In het bisdom Haarlem. Zondag te Leiden ge houden, kenmerkte. De aloude Burcht, het centrum der oude Sleu telstad, was getuige van een grootsch en schoon gebeuren. Niet alleen, dat deze oude veste op dezen prachtigen zomerdag zooveel jongemannen met hun geestelijke leiders in Congres vereenigd zag, maar vooral het begin, de Inleiding tot dit con gres, was het mooiste van dezen dag. Te rond negen uur, toen reeds een vijfhon derd jonge middenstanders en verscheidene genoodigden zich tusschen de hooge wallen van den burcht hadden verzameld, ving in de open licht de gezongen H. Mis aan. opgedragen door den Bondsmoderator, den Zeereerw. heer J. B. M. Timp. t Was een indrukwekkend gezicht zoovele jongemannen te zien neergeknield voor het fraai geïmproviseerde altaar, dat daar tegen den eeuwenoude steenen muur getuigde van den eenig levenden God, die is van alle eeuwen. Na het evangelie blek! Rector Timp een korte toespraak. Een groot koor van Haagsche en Leldsche K JM.V.’ers onder leiding van den heer Jan Smit, kerkkoor-dirigent te Utrecht, zong de li turgische gezangen, terwijl aan alle deelnemers een liturg, gebedenboekje werd uitgereikt zoodat er één groote eenheid werd bereikt. TVdem de H. MIs vond een algemeene H. Communie plaats. Na de H. Mis werd in de diverse zalen van den gemeenschappelijk ontbijt gehouden, aan geboden door het bondsbestuur. Daarna volgde er een korte pauze, waarna de deelnemers gelegenheid kregen den Burcht te bezichtigen en van het schitterende panorama te genieten. ding, daarbij stellende, dat voornoemde uit spraak veronderstelt, dat de hypotheek op haar naam zou blijven, totdat zij ten name van mr. de Vries zou zijn gesteld en voorts, dat jhr. mr. van Asch van Wijck dadelijk n% de uitspraak onder overlegging van het vonnis van den Hon- gaarschen rechter heMt weten te verkrijgen, dat de hypotheek te zijnen name werd gesteld, zoodat de Bank niet aan het bevel van den Nederlandschen rechter kon voldoen, op welke gronden zjj vorderde, dat de hypotheek opnieuw te haren name zou worden gesteld, opdat zij deze dan weder zou kunnen doen overschrijven op naam van mr. de Vries. De waam. president der Haagsche rechtbank besliste op deze vordering, dat de hypotheek rechtstreeks op naam van mr. de Vries moest worden overgeschreven. In hooger beroep echter werd dit laatste von nis door het Haagsche Hof vernietigd en werd de president der rechtbank onbevoegd verklaard van deze vordering kennis te nemen, om. uit overweging dat, nadat de Bank in hooger be roep wA gekomen van het Hongaarsche von nis. het gerechtshof in Budapest heeft beslist, dat conform de Imperatieve bepalingen van het Grundbuch hypotheken alleen en uitsluitend kunnen en mogen staan ten name van de obli gatiehouders. Het Haagsche Hof achtte deze uitspraak bindend voor partijen en overwoog, niet door den Nederlandschen rechter ongedaan kan worden gemaakt Van deze beslissing voorzag de Bank zich in cassatie, doch de Hooge Raad heeft heden haar cassatieberoep verworpen. In de Vijverwijk te Arnhem heeft Zondag nacht een ernstige schietpartij plaats gehad, die een persoon het leven kostte en waarbij twee personen gewond werden. De arbeider J. R. was te ongeveer 12 uur in dronken toestand thuis gekomen en bad voor zijn woning kwestie gekregen met eenlge buren, tegen wie hij sedert eenlgen tijd een veete had. Er ontstond een woordenwisseling, waarop R. zijn woning binnenliep, een geladen buks greep en over de onderdeur in het wilde weg op de voor zijn woning verzamelde personen ging schieten. De 56-jarige arbeider 8. werd door een kogel getroffen en was terstond dood. Twee andere personen werden gewond en werden naar het ziekenhuis overgebracht, vanwaar zij echter, na verbonden te zijn, naar hun woning jonden terugkeeren. R. werd onmiddellijk door de politie gearresteerd en het Arnhemsche par ket was nog in den loop van den nacht ter plaatse. Het slachtoffer 8. was gehuwd en was vader van eenlge kinderen. Zaterdagmorgen had op den Kanaaldijk on der de gsmeente Den Dungen een ernstige aanrijding plaats. De landbouwer van B. uit Den Dungen^feed met zijn groentewagen naar de Bosscher markt en werd door een uit Dreu- mel komenden vrachtauto, beladen met big gen, aangereden. De schok was zóó hevig, dat de man van de kar werd geslingerd en bewus teloos op den weg bleef liggen; ook de geheele lading van de kar werd over den weg ver spreid. Voorbijgangers hebben den ongelukkige naar zijn woning vervoerd, waar dr. Verzijl uit 8t. Michielsgestel een zware hersenschudding con stateerde. De man verkeert in levensgevaar. De stuurinrichting van den vrachtauto werd beschadigd en de vier personen, die in de cabine zaten, werden licht gewond. De gemeente- en rijkspolitie stellen een on derzoek in. andere vlaggen geheschen, een feestelijk aantel DUBLIN. 25 Juni. (Eigen tel.) In een kort bericht in ons avondblad konden wij nog mel ding maken van de groote deelname der kin deren aan de Kindermis van hedenmorgen Deze H Mis werd opgedragen in het Phoenlx-park, het glorierijke middelpunt van de grootsche congresweek. Het prachtige weer droeg veel bij tot den luister van deze verheven plechtigheid. De zon stond in volle pracht aan een open blauwen hemel en sproeide gouden licht over den witten stoet der kleinen en over de reusachtige menigte, die was opgekomen om deze feest-mls mee te vieren. De kinderschaar, blinkend van het wit der onschuld, maakte een overweldi genden indruk. Temidden van de stemmige stilte en den eer bied in Gods Huls ditmaal de vrije, wijde, open lucht! voltrok zich het Offer, dat door den Kardinaal-Legaat speciaal voor de kinde ren werd opgedragen aan den Vader in den Hemel. Na afloop sprak de Kardinaal de kinderen minzaam toe. x ,JJeve kinderen’, aldus de Kerkvorst, „gij moogt Ierland niet verlaten zonder zegen te brengen in uw land De H. Vader dankt jullie voor jullie groot bewijs van liefde voor God en geloof in Jezus Christus den Koning der H. Eucharistie Leer tot Jezus’ H. Hart te spreken en bidt veel en vaak voor jullie eigen heil en voor het tijdelijk en eeuwig geluk van jullie dierbare ouders. Bidt, dat O. L. Heer het volk moge béwaren en goed en braaf mag houden. Bidt ook voor den Paus van Rome, onzen H. Vader, opdat Hij nog lang gespaard moge blij ven tot glorie van de H. Kerk en tot redding Van alle zielen." Daarna gaf de Legaat den zegen, speciaal door den Paus voor de kinderen gezonden en het witte leger der onschuld trok af en werd spoedig opgenomen in de onbeschrijfelijke druk te der stad. Die drukte duurde den gehaelen dag en het leek wel. of Dublin juist dezen dag nog sterker was aangegroeid. heer P Knaap, een begroetingsrede hield, waar in hij na een hartelijk welkomstwoord zijn vreugde erover ultte dat Leiden als plaats voor den tweeden Bondsdag was uitgekozen. 8pr. hoopte vurig, dat deze Bondsdag zou mogen slagen tot voorspoed niet alleen van den ka tholieken Jongen Middenstand, maar ook tot heil van kerk en maatschappij, waarvan deze stand de ruggegraat is. Hierna hield de bondsvoorzitter de openings rede, waarin hij in de eerste plaats wees op hetgeen in het afgeloopen jaar werd bereikt. 8;>eciaal memoreerde spr. daarbij de oprichting van nieuwe afdeellngen in Leidschendam. Loos- duinen, Noordwijkerhout en Dordrecht en verder de officieele aanwijzingen van Z. Exc. den Bls- schop over de stichting van afdeelUjgen in ste den en groote dorpen. Daarna wees spr. erop hoe allen met enthou siasme en vreugde moeten samenwerken aan X groot maken der KJM.V. en zich daartoe moe ten laten leiden door den drang naar meer ge luk, naar meer vreugde, naar meer godsdienst en ontwikkeling, naar veel meer saamhoorig- heidsgevoel. Daarom spoort spr. tenslotte aan, dat ieder lid met vreugde, zelfbewust en doel bewust in het komende winterseizoen zal mede werken aan verhooging van het peil der ver- eeniging. De 1ste secretaris, dc heer J. Ophoff, uit Am sterdam, bracht vervolgens meer uitvoerig ver slag uit over het afgeloopen jaar. zijn geen daverende dingen gebeurd, doch krachtig werd aan den uitbouw der vereeniglng gewerkt. Het aantal afdeellngen breidde zich uit tot mstlen, het ledental steeg van 488 tot 902 en men hoopt dit jaar de duizend te passeeren. Hierna gaf spr. een overzicht van de werk zaamheden In het afgeloopen jaar. Vervolgens nam rector Timp het woord, die op enthousiaste wijze wees op de behaalde succes sen, maar tevens, dat de bond nog staat aan het begin. Er zal nog heel wat geestdrift en vuur noodig zfjn. om ook die afzljdigen, die slechts denken aan motor en dancing, in den m. Spr. hoo[>t, dat er na dit con- leden een kracht zal uitgaan om De vermogens der sedert 1 Aug. uit het Oosten geïmmigreerde joden moeten volgens het ontwerp als .Jmmoreele verrijking van eer geen productieven arbeid verrichtend ras" on verwijld geheel in beslag worden genomen en ingevolge een binnen drie weken in te dienen wetsontwerp aan de werkverschaffing dienst baar worden gemaakt. Hetzelfde geldt voor de vermogens der bij de Barmat- en de Sktórekzaak betrokken per sonen. Op het vermogen van alle bij een partij in geschreven ambtenaren van den staat Prui sen. de gemeenten, de rechterlijke macht en ondernemingen, zal beslag worden gelegd, waarna zal worden onderozeht In hoeverre het door ambtsmisbruik is verkregen. Voor zoo ver dit wordt geconstateerd, zal het tweevoud van het bedrag worden geconfiskeerd en voor de werkverschaffing worden gebruikt. De Pruisische ministers zullen worden uit- genoodlgd met terugwerkende kracht tot 1 Jan. afstand te doen van dat gedeelte van hun traktement, dat een bedrag van 12000 mark per jaar te boven gaat- Het wetsontwerp werd aangenomen met de volgende amendementen. Op communistisch voorstel werd toegevoegd, dat bij de rijksregeering beursslulting geëischt moet worden om de speculatie en de winsten uit speculatie te beletten. Verder wordt ook beslaglegging geëischt op het vermogen der in de Raiffeisen- en De- waheimschandalen betrokken personen. Verworpen werd het voorstel der communis ten om in de plaats van het vermogen der Oost-Joden, dat der voormalige vorsten en heeren en dat „van alle kapitalisten en groot grondbezitters” In beslag te nemen. De Kennemerlandsche zomernachten zijn mooi; pelgrims zeggen .mooier dan elders in het land.” En er zijn er, die het kunnen we ten, want met de nachtelijke Amsterdamsen» beevaart (die langzamerhand tot een lande lijke begint uit te groeien) welke in den nacht van Zaterdag op Zondag voor de achtste masl uittrok, wandelde er een mee, die ,Me" groo te pelgrimage te voet had gedaan: naar Ro me; wandelde er een mee, wiens meer dan ze ventig Jaren en reeds gebogen houding geen beletsel vormden tegen het volhouden van een vroeger voornemen om zooveel mogelijk bee vaarten mee te maken teneinde zoo O. U Heer een offer te brengen. Het licht was den ganschen nacht niet van den hemel geweken, en de vroege morgenzon aanzehouwde den akker van 8t. Adelbert, waar het gezelzchap der zeventien nachtwandelaarz tot een aantel van ruim zeshonderd pelgrims aangroeide. De Alkrn. Oraal, porochlanen v. d. Sint Adelbertushulpkerk te Spaamdam, bee- vaarders uit den verren en den naasten omtrek. Als Mder jaar zongen de pelgrims de mis, wel* ke prof. Henneman van het Groot Seminarie Warmond voor hen celebreerde. Ruim zeshonderd pelgrims communiceerden onder het gezang der leeuweriken die hoog in de stralend blauwe lucht hingen en hun mor gengebed jubelden. In den middag werd op den Akker de plech tige parochiale patroonsvlering gesloten met een lof waaronder processie met het Allerhei ligste en de relieken van Sint Adelbert rond het graf van den heilige en Te Deum. De feestpredikatie werd gehouden door den vroegeren pastoor der parochie, den Z Eerw. Heer Roovers uit Haarlem. Tijdens het Lof werd het aantel pelgrims op meer dan duizend geschat. De vermeerdering van vorige jaren houdt dus nog steeds aan: de devotie tot den vaderlandschen heilige neemt hand over hand toe, en naar verluid plannen en eerste resultaten zal Sint Adel bert het volgende Jaar een definitieve zltaar- beschutting op zijn graf hebben. De fraaie teekenlng hiervan door den arch, van Driel, afgedrukt in ons Zaterdagavond- bijblad welke tegen de zeildoeken en latten* „tent” was opgehangen trok veel belangstel ling. BERLIJN 35 Juni (W. B.) De Pruisische landdag heeft een omvangrijk Nat.-Socialistisch belastingvoorstel, aangenomen van den volgen den inhoud: De staatsregeering wordt verzocht bij de rijksregeering dringende stappen te doen om onverwijld bjj noodverordening een wijziging der inkomstenbelasting in te voeren. Volgens het nat.-soc. voorstel aal het belas tingvrije gedeelte van het Inkomen van 730 tot 3400 mark worden verhoogd, de aftrek voor echtgenoote en kinderen van 8 tot 13 pCt. en bet maximum van 6000 tot 3100 mark. De belasting op inkomens tot 9000 wordt verlaagd van 10 tot 8 pCt.; die op in komens van 8000 tot 12000 mark blijft pCt., terwijl voor inkomens boven 12000 mark een progressie zal worden Ingevoerd, die met 20 pCt. begint en voor bet gedeelte van bet Inkomen boven 46000 mark tot 80 pet. stijgt. Het ontwerp bevat verder bepalingen, waar bij de groote winsten van trusts, banken, ens. worden getroffen. De staatsregeering zou bU de rtjksregee- ring protesteeren tegen de korting op de ult- keeringen aan invaliden, ateuntrekkenden, werkloozen, enz„ en de IntrekUng der jongste desbetreffende noodverordening eiachan. uur; nadat O 13 begeven had. vertrokken de verschlïlëndë bezoekende vaartuigen weer naar de haven, waar een groote menigte belangstellenden bet schouwspel had gadegeslagen. Ook minister Deckers maakte met een onderzeeër nJ. de O. 14. Voor reünisten bestond in den loop van den dag ook gelegenheid om de O.-booten te bezich tigen. Om 12 uur voer de „Oruno" weer uit, om Z. K. H. Prins Hendrik M te halen van da 0.13, waarop hij met zijn gevolg een tochtje ge maakt had. De Vlootrevue werd door mooj zonnig weer begunstigd. Des middags werd in het offlciersgebouw van de kazerne voor den Onderzeebootendienst een officieele receptie gehouden waaraan een ten toonstelling op het gebied van den Onderaee- dienst en het duikbedrijf was verbonden. Des Zondags werden feestelijkheden georga niseerd voor burgers en schepelingen. SJANGHAI, 24 Juni (Reuter). Sir Frederik Maze, Inspecteur-generaal der douane, maakt de afzetting bekend van Tukumoto, den Ja- panschen commissaris der douane, wegena „zware insubordinatie”. Maze verklaart, dat indien de onwettige toe stand bij de Mandsjoerijsche douane voortduurt, de Chlneesche dienst der indemniteiten en obli gaties van bultenlandsche leeningen ernstig in gevaar komt. Maze verklaart, dat Tukumoto geweigerd heeft zijn orders uit te voeren om de plaatselijke douane-lnkotnsten naar Sjanghai op te zenden Tukumoto verklaart van zijn regeering op- ■AARIJS. 25 Juni (V.D.) De civiele kamer kan de rechtbank te Peronne behandelde dezer dagen een eigenaardige aanklacht, ingediend diend door de Ouders van Pau- "lette tanden, die in Juli ’16 op 12-jarigen leeftijd over leed als slacht offer van de eerste Fransche granaat, die yiel tijdens het bombardement door de Fran- troepen hetdoor Duitschers bezette - dorpje Athies in het departement van de Somme. De buders baseer den hun aan klacht op het feit, dat de Dultsche bezet ting verzuimd had de civiele bevolking tijdig te waarschu wen en het dorp te doea ontruimen. De aanklacht was gericht tegen den Dultschen ex-keizer en hield ojn. een eisch tot schade vergoeding in. De rechtbank te Peronne heeft gisteren uit spraak gedaan en concludeerde, dat de ex- kelzer voor het tenlaste gelegde slechts ver antwoordelijk kon worden gesteld als vertegen woordiger van bet Dultsche Rijk en óppersten leider van den Dultschen generalen staf, welke functie hij echter In 1918 had neergelegd, zoo dat htj sedert dien ook het Dultsche Rijk niet meer vertegenwoordigde. De ouden van bet meisje werden veroordeeld tot de kosten van zeding. Zaterdagnacht te ongeveer 3 uur werd te Eindhoven aan de Bleekstraat in de aautogarage van de firma Bloemhoff en Co. brand ontdekt. Toen de brandweer met de motorspult ter plaatse was, stond het 60 M. lange en breede gebouw reeds geheel in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. Van de naast gelegen technische onderne ming van den heer Nolte werd de houten werkplaats eveneens een prooi der vlammen. Dank zij het krachtig optreden der brand weer, bleef het vuur tot daartoe beperkt, doch de garage Bloemhoff brandde tot den grond toe af, benevens alle daaraan verbonden bij. gebouwen en 19 auto’s die daarin gestald wa ren. De materieels schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Martneclub met tamboer - vanaf de muziektent voor het clubhuis. Na het Wllhel ^e„RuSSlsche “P** l^de volksliederen gespeeld. Z. K. H. hoorde "an h^tns^^UebouX\V,U^ he‘ Een deel der feestelijkheden op de reede. Zaterdagmorgen. Cta 9 uur heerechte er reeds een levendige drukte aan de buitenhavennadat van^f jj** wachtschip „Koningin der Nederlanden” daar toe het sein was gegeven werden aan alle boo ten de pavoiseer- en crJ hetgeen aan de haven bood. Om half 10 kozen de verschillende booten bet zeegat; vanaf de ..Christiaan Cornells" kon de pers de revue volgen. In het Malzwin op de reede van Den Helder lagen in twee linies tien onderzeebooten en drie Z-booten met twee G-booten alle gepavoiseerd. Ook lagen voor anker de pantserschepen Hr. Ms. ..Heemskerk” met mi nister Deckers aan boord en de Hr Ms Gel derland”. Verschillende andere zeebooten oji. de „Nan- tilus” met genoodigden en reünisten bewogen zich op de reede. Toen om ongeveer half elf bet Inspectievaar tuig „Gruno” met Z. K. H. Prins Hendrik aan boord arriveerde werden vanaf de pen „Heemskerk” en schoten gelost. De „Gruno" inspectie-vaart tusschen de twee terwijl de scheepskapel van de nationale liederen liet hooren. De revue duurde ongeveer 1% De ingebruikneming van een nieuwe rotatie, pen in een dagbladbedrijf gaat meestal r- paard met het uitgeven van -een extra-mm». mer. dat tevens dienen kan as bewijs van ds capaciteiten der nieuwe pers. Aldus deed ook „De Gelderlander" van Za. terdag JX door te verschijnen met een courant die niet alleen grooter is van foimaat dan de vroegere uitgave, doch die bovendien een iu- houd heeft van niet minder dan 64 pagino’. rijk geïllustreerd en met talrijke artikelen, y-n autoriteiten verlucht. Deze daad is een c- waard om vele daarvoor geldende 1 maar niet het minst omdat de daad 8. F. J. Binder, Harlingen, RudgeWhitworth, werd in een crisis-periode, die overal me zaait Er spreekt uit de prestatie Gelderlander” een benüdenswaardige digheld en een sterke wil om üh. held tot het uiterste te verdedigen H.Te^?!legenheld van het 25-Jarig bestaan vsw den Onderzeebootdienst, werden dezer dagen ta lt(Jlarlnesta<1 136,1 Helder verschillenen feeZ telijkheden gehouden. Prtns Hendri* vertoeft sedert Dotufar. dag in de genoemde stad en neemt aan de of- flcleele feestviering deel. Terwijl hij Vrijdagavond in de vertoefde, bracht de stafmuriek t en pijpers een taptoe ten gehoore k d I x n t B d 8

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13