ONS BLAD Katholieke Caritas China m ii 18 1 Het nieuws van heden De terugkeer der uniformen Vpj baan voor den handel Nog geen spijkers met koppen Hoofdstad geteisterd Nieuwe noodverordening Pleidooi op Democratische Conventie te Chicago OVERSTROOMING DE BAROMETER De Paus prijst Nederland Vooral Noord-Roemenië geteisterd Groote brand te* Antwerpen VERNIELEND VUUR OP TRINIDAD JOH. I AUWERS «II ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15Ó DINSDAG 28 JUNI 1932 v- Het Weer, VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES DE MELAATSCHEN Heldhaftige helpers SKLAREK-PROCES TEN EINDE De Landen byeen Seldte vifor de radio Siam constitutioneele monarchie DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN i t PAYGLOP 3 Barometer* en Thermometers Met inzet van eigen leven worden de zieken door de Mis sionarissen verzorgd De aankomst van den Kardinaal-Legaat voor Phoenix Park te Dublin Sluitingsmis van het Internationaal Eucharistisch Congres in het Phoenix Park te Dublin. Een schit terend overzicht der pelgrim», die de plechtigheden met aandacht büwoonden. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. Ie te Le—enne de Kindermis in het I t i JOHANNES WEIG 8.VJD. l Heden uitspraak S. Hoogste etend Dinsdag S ear von. 2U. tl Nazi’s eischen gemeente raad sverkiezingen Fransch-Duitsche besprekingen worden Woensdag voortgezet Ie 'e l. waar en De Duitse he Minister van Financiën. In den Pruislschen Landdag Is door de na- tlonaal-soclallstische fractie 'n wetsontwerp Inge- dlend waarin nieuwe gemeenteraadsverkiezingen per 18 October worden voorgesteld, aangezien de samenstelling der plaatselijke besturen thans niet meer overeenkomt met die van 17 Novem ber 1929. 1 1 zijn 27 1630 il n e t t 1 j i i ALKMAAR d. ge- a. CHICAGO, 27 Juni (Reuter). Heden Is te Chicago de Democratische Conventie geopend met een toonaangevende speech van senator Barkley, die er op aandrong, dat de Democra tische partij een congresbesluit zou eischen waarbij de prohibitie wordt opgeheven. Dit be sluit, zeide hij, moest voorgelegd worden aan Conventies der Staten. Senator Barkley stelde de „buitensporige en onverdedigbare hoogte" van het Harley-Smoot tarief aan de kaak. Hij verklaarde, dat de Demo craten de tarieven moesten verlagen en inter nationale handelsconferenties invoeren met het doel de kanalen van den wereldhandel weer te openen. „De normale welvaart van het volk der Ver- eenigde Staten”, aldus Barkley, „hangt af van de mogelijkheid om op de wereldmarkten een gemiddelde van 10 procent van de eigen pro ductie af te zetten. Zoolang deze markten ver- Vliegongeval bij Vaals. Twee dooden. Diefstal bü de Rijksniant. 1640 gouden tientjes verdwenen. Fransch-Duitsche besprekingen worden Woensdag voortgezet. Heden nieuwe noodverordening over uniformen en betooglngen in het Duitsche rijk. Pleidooi voor vrijhandel op Democratische Con ventie te Chicago. Zware brand op het eiland Trinidad. Zware owntroomingen in Roemenië. O O Pater Johannes Weig S.V.D.' is mis sionaris te Tring in China. Hij be schrijft in dit artikel het gruwelijke lot der melaatschen in het Hemelsche Rijk en het werken der missionaris sen onder hen, die hen met inzet van eigen leven verzorgen en hen leiden naar een ander, een beter Hemelsch Rijk. Hij gedenkt het held haftige leven van pater Conrardy en doet interessante mededeelingen over de steunverleening der Kantonregee- ring. v Opgewondenheid te Washington WASHINGTON, 27 Juni. (Reuter.) Op het Staatsdepartement en in het Witte Huls De eerste voorzitter van den Stahlhelrr Frans Seldte, zal Dinsdagavond om zeven voor de radio spreken. De Stahlhelm deelt mede, dat de redevoering door alle Duitsche senders zal worden uitge zonden. Alleen de Beiersche omroep heeft nog niet zijn bewilliging medegedeeld. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Oos- telijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer behoudens ge ringe kans op onweer. Nachtvorstverwaehting: Geen nachtvorst. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog warm met toenemende kans op on weer. ton op 4.42, onder 933. N. M. Zondag 3 lull n.m. 11.40. Licht op 9.53 Melaatschheid is op zich zelf niet erg be- ■mettelljk. Maar uiterste zindelijkheid is noodlg De verpleging eischt van de ziekenoppassers de grootste lichamelijke en moreele krachten. Reeds de aanblik alleen van de verwoestingen, die deze stekte aanricht en de lucht der wonden, doen walgen. Verschillende missies hebben eigen tehuizen voor melaatschen gesticht, waarin die het wen- schen. worden opgenomen. Missles, die zulke stichtingen niet hebben, zorgen voor de melaat- schen in de stedelfjke ziekenhuizen. De meesten zijn gevoelig voor religieuze vertroosting. Zjj worden ^ithoüek «n rinden in onzen gods dienst opwekking in hun ondrageljjk lijden. Ik heb veel vreugde beleefd bfj de melaat schen dn het stedelijk melaatschenhuls te Tsjlngtau. Op 28 December 1931 heb Ik de eer ste twaalf gedoopt. Ieder kreeg den naam van een apostel Gemeenzaam doen ze hun morgen en avondgebed In de kleine huiskapel voor het beeld van hun gemeenzamen patroon, den hei ligen Rochus. Worden ze erg ziek, dan vragen zij om de laatste H.H. Sacramenten. Die nog kun nen werken, doen dit In den moestuin of gaan bedelen in de stad. Een van hen trekt overdag <5 een riksja-wagentje, om van de verdienste zijn vader te onderhouden. Mij doen ze plelzler door bloemen te telen. Een groep Nederlandsche pelgrims, die on langs door den H. Vader In audiëntie werden ontvangen mochten veel loffelijke woorden aanhooren voor het buitengewone missiewerk van Nederland. „Het Is inderdaad bewonderenswaardlg", zoo sprakZ. H. de Paus, ..wat Nederland doet voor de missles. Geografisch gezien is het een klein land en de Katholieken vormen er een minder heid. maar het is een wonderlijk groot land, wanneer men let op het aantal mlsslonaris-roe- plngen, welke het voortbrengt en op de ulteen- loopende wijzen, waarop het steun verleent aan Christus-apostelen", BERLIJN, 27 Juni (V.D.). De nieuwe nood verordening van den Rijkspresldent zal waar schijnlijk Dinsdagmiddag worden gepubliceerd. De noodverordening zal de bepaling inhouden, dat de uniform- en demonstratieverboden voor het geheele Rijk worden opgeheven. In de noodverordening zal evenwel In zoo verre rekening worden gehouden met de wen- schen der landen, dat de politieautoriteiten der landen gemachtigd zullen worden plaatselijke en onder bijzondere voorwaarden uitzonderings bepalingen uit te vaardigen. Voorts zal een ultvoerlngsverordenlng bij par. 4 van de noodverordening van 14 Juni wor den uitgegeven, waarbij voor betooglngen aan melding bü de autoriteiten verplichtend wordt gesteld, ten einde te voorkomen, dat op het zelfde tüdstlp tegenbetooglngen kunnen wor den georganiseerd Het eerste en grootste tehuis, ook het best georganiseerde, is in Sheklung, een belangrijke stad Jusschen Hongkong en Kanton. Er zün daar ruim 700 melaatsche vrouwen en mannen. Dit tehuis Is gesticht door den Belgischen pries ter Louis Conrardy. Hü was een held der katho lieke caritas. Hü werd 12 Juli 1841 In Luik ge boren. Zijn eerste arbeidsveld lag in Britsch- Indië. Daar zag hü voor het eerst de ellende der melaatschen. Dit greep hem zoo aan, dat hü besloot zün leven te wüden aan hun dienst en bekeering. HU ging naar den bekenden pater Damlanus naar Molakal op Hawaï, aan wiens züde hü onvermoeid werkte, tot hü hem de oogen.kon toesluiten. Toen werkte hü twaalf jaar als missionaris onder de Indianen. Maar de gedachte aan de melaatschen liet hem niet los. Voor de melaatschen te Molakal werd goed gezorgd. In het jaar 1895 bood hü aan, naar Kanton In China te komen. Het aanbod werd graag aanvaard door den Apostollschen Vicaris, Mgr. Chaussé. Eerst be reisde hü Europa, om geld te verzamelen. Ook de Vereenlgde Staten. Dan studeerde hü medi cijnen, om geheel voor zün taak berekend te zün. Als 65-jarige kwam hü naar Kanton. Eiken dag ging hü naar het melaatschentehuls van den staat en verzorgde de zieken en begroef de dooden. Dan liep hü heel den dag verder te zoeken naar melaatschen in straten en stegen. Hü bestudeerde *8 avonds het zoo moellüke Chlneesch. Hü leerde Chineesche gebeden en de heilswaarheden van buiten, om de zieken te kunnen onderrichten. Dan stichtte hü op een klein eiland bü Shek lung twee tehuizen voor mannen en vrouwen. In voorbeeldeloooe armoede leefde hü daar te midden züner lievelingen. Zün deskundigheid en zün opofferend werk hadden de aandacht der Kantonregeering op hem gevestigd. Zü bood hem het dlrecteur- achap aan van een groot modern meiaatschen- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem BANGKOK, 27 Juni (Reuter). De konlng van Slam is gisteren aan boord van een oorlogs schip, dat door de nieuwe regeenng van Siam naar Huahln gezonden was om hem te halen, te Bangkok aangekomen, waar hü met vreug de door het volk werd ontvangen. Het grootste deel van het volk schünt zich geen rekenschap te geven van de onbloedige revolutie. De boodschap van den konlng. dat hü be reid Is een constitutioneele monarchie te grond vesten, werd door de officieren van leger en vloot, die büeengekomen waren, om deze ve^P klaring te aanhooren, met gejuich ontvangen. Er schünt een goede verstandhouding te be staan tusschen den konlng en de leiders van de revolutie. Te Bangkok was heden alles kalm. De prinsen en prinsessen worden goed be handeld. doch als güzelaars gevangen gehou. den, totdat de nieuwe constitutioneele regee ring aan het werk zal zün. De konlng heeft verklaard, dat hü reeds eenl- gen tüd de wenschelükheld van een verandering ‘had Ingezien. Hü verklaarde bereid te zün als hoofd van het nieuwe bewind op te treden, doch, gezien zün gezondheidstoestand. zal deze periode wel niet van langen duur zün. een stonden. - Spoedig bleek, dat de pogingen om de re- geerlngsgebouwen te redden vruchteloos bleven, waarom de brandweer zich bepaalde tot het nemen van maatregelen om de stad te bescher men. De geheele bevolking was op de been om naar den brand te küken en betreurde 'het verbranden van de duizenden vaten rum (sic» Na eenige uren was men het vuur meester. BOEKAREST. 28 Juni. (Reuter). Ten gevolge van den sterken regenval worden uit geheel Roemenië groote overstroomingen gemeld, waardoor verscheiden spoorlünen buiten bedrüf moesten worden gesteld. Een groot aantal brug gen in Moldavië, Boekowina en Zevenburgen zün door het hooge water weggeslagen, terwül in enkele dorpen büna alle huizen door de golven weggespoeold werden. Naar gemeld wordt zün twee families, in totaal elf personen, in het water omgekomen, doch men neemt aan, dat het aantal slachtoffers nog veel grooter zal blüken te zün. Een Juist overzicht over de in het getroffen gebied aangerichte schade is nog niet te verkrijgen. ADVERTENTIEPR IJZEN: Per losse regel 20 c.; Ingez. med. 40 C. per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Orrtroeper» zie de rubriek. r BERLIJN, 27 Juni (V.D.) Heden maakten de gebroeders Sklarek gebruik van hun recht om in het Sklarekproces het laatste woord te voeren. Leo Sklarek verklaarde in een uitvoe rige uiteenzetting, dat hü onschuldig was en dat alle verantwoordelükheld zün broer Max trof. Max Sklarek was thans nog de groote man. die kans had gezien zich niet voor het gerecht te moeten verantwoorden. Misschien zou nog eens de tüd komen, dat ook hü zich niet meer aan zün rechters zou kunnen ont trekken Indien hü, Leo Sklarek zich aan straf bare handelingen had schuldig gemaakt, ver zocht hü om een clemente straf, aangezien de rechtbank diende te bedenken, dat hü voor zün jonge kinderen moest zorgen. Willy Sklarek verklaarde eveneens, dat hü geen vermogen heeft en dat hü geruïneerd en tot den bedelstaf is gebracht. Ook hü deed een beroep op de clementie van de rechtbank. De directeuren van de Stadtbank Schmidt en Hoff man verklaarden onschuldig te zün en ver zochten evenals de overige beklaagden, om vrij spraak. De Rechtbank zal reeds Dinsdagochtend te elf uur uitspraak doen. heerscht opgewondenheid over de sederj den aanvang der onderhandelingen van Lausanne steeds talrüker berichten over het Europeesche probleem, die vla Parüs en Londen gecolpor teerd worden als komende van de Amerikaan- sche regeering. handelend over het herstel- vraagstuk. De berichten veroorzaken verwar ring, wantrouwen en verlegenheid en schaden de vredelievende oplossing van het groote pro bleem. De Amerikaansche regeering heeft het vaste voornemen, zich niet te mengen In de bespre kingen van Lausanne en heeft dat categorisch in haar verklaring van Zaterdag 1.1., naar zy hoopt, overtuigend en definitief gezegd. Ame rika heeft van aanvang af den eisch aan Ameri ka om de schulden te schrappen, voor verkeera gehouden. Amerika wüst de poging van Europa af, om de verlaging van de vorderingen der geallieerden op Dultschland te verbinden met het probleem der geallieerde schulden aan Amerika. Men staat te Washington op het standpunt, dat Iedere natie offers moet bren gen en ten tweede, dat de oplossing der her- stelkwestle een zuiver Europeesche aangelegen heid Is. ANTWEkPEN, 27 Juni (Reuter) In de Groote Markthal Sint Jakob, welke door ver scheidene maatschappüen wordt gebruikt als opslagplaats voor verschillende soorten goede ren. brak hedennacht brand uit. Het vuur breidde zich snel uit en deelde zich mede «an de aangrenzende gebouwen, w.o. een kerk en een huls voor ouden van dagen. De brandweer doet al het mogelüke om een verdere uitbreiding van den brand te voorko men. Reeds zün verscheidene brandweerlieden licht gewond. Te Port of Spain, de hoofdstad van het in Mid- den-Amerika geleden eiland Trinidad, is Za terdagmiddag omsttreeks een uur een gewel dige brand uitgebroken, die de geheele stad met verwoesting bedreigde. De brand ontstond in de zakenwük, weldra vele gebouwen, regeeringsbureaux 'pslagplaats van alcohol in lichter laaie LAUSANNE, 27 Juni (Reuter). Aan het einde der namlddagvergadering, die de Duitsche en Pransche vertegenwoordigers van 16.30 uur tot hielden, het vol- commu- uitgege- -j—s r zün In China een groot aantal melaat- Py schen. Vooral In de bergen. Zü leven meestal niet apart, maar in de dorpen of trekken alleen of in troepen door het land. In de steden ziet men deze stoeten der ellende niet lelden. Zü trekken van winkel tot winkel, vra gen aanmoezen of stellen bepaalde eischen. Men geeft hun meestal wat zü vragen, want anders blüven ze voor de winkels liggen en komt er geen klant naar binnen. nietigd zün, moet ons productle-overschot op de eigen markt worden geworpen, met het ge volg dat de prijzen ontwricht worden. Of de voortbrenging moet worden stopgezet, met het gevolg, dat het getal werklqozen stügt.... Hoe kunnen onze afnemers en schuldenaren In het buitenland hun schulden of betalingen afdoen, als er geen vriendschappelüke wederkeerige handelsbetrekklngen worden onderhouden?” Wat de werkloosheid betreft, zeide hü, dat de maatschappü een middel moet vinden om werklieden die door mechanische uitvindingen verdrongen worden, in staat te stellen zich te onderhouden. Hü maakte het spitsvondige on derscheid belachelük, dat gemaakt werd tus schen nationale en plaatselüke steunverplichtlng en kwam op voor een 5dagen-week of een 6- uren-dag als oplossing van het werkloozen- vraagstuk. Hü pleitte ook voor een vernieuwing van het banksysteem en voor regeeringsmedewerking in de zorg voor den landbouw. Tot nu toe hebben de stadsbesturen slechts hier eïi daar de melaatschen In gestichten onder gebracht. Maar het is dikwüls gebeurd, dat zulke besturen, als er te veel melaatschen kwamen, dezen eenvoudig lieten afmaken. Zoo In het jaar 1912 In Nanning In de provincie Kwangsi. Ofschoon de katholieke bisschop, Mgr. Duquer, aangeboden had voor de melaatschen te zorgen, liet het *llltaire commando de ongelukklgen in een groote groeve Jagen, waarin men brand hout, met petroleum doordrenkt, had geworpen. In dien kuil werden ze door soldaten beschoten en daarna dood of levend verbrand. Ook de naastbestaanden gaan dikwüls onmenschelük met de ongelukkige melaatschen om, drüven hen tot zelfmoord of dooden hen. In Kanton krügt de melaatsche een rük feestmaal, wordt dronken gevoerd, in een doodkist gestopt en verbrand. De stichtingen voor melaatschen, die In China xün. zün zeer onvoldoende. De hulp bestaat meestal slechts daarin, dat zü een uiterst ar moedig woninkje krügen en veel te weinig rijst of meel. Zü krügen geen medische hulp. Alleen, als ze zich aanmelden bü voorgeschreven zie kenhuizen. krijgen ze middelen, om zich te ver binden. Ze hebben geen beddegoed en kleedlng Ze moeten zelf hun eten bereiden. In hun ar moede en verlatenheid worden ze dikwüls die ven en plegen de ontaardste ontucht. gesticht. Na lange onderhandelingen kwam er een verdrag tot stand tusschen de Kanton regeering en de missie, waarbü de regeering den plicht op zich nam, de gebouwen te leveren en per dag 10 cent per zieke te betelen. Pater Conrardy kwam aan het hoofd der stichting, die geheel aan de zorg van de missie werd toe vertrouwd. Ik had In 1909 het geluk dezen groo ter. man In Hongkong te zien. Nog leeft zün werk. HU zelf stierf in 1910. In Japan, Birma en China worden de melaatschen van Azië krachtig verpleegd. Vele paters vallen jaarlüks aan de vreeselüke ziekte ten offer. Ook de Inlandscbe geestelük- held Is tot leder offer, ook dat des levens, met vreugde bereid. Het moderne melaatschentehuls te Sheklung heeft In den loop der tüden alle tegenslagen, die de Kantonrfegeering ondervond, n.ede moe ten verduren. Tüden lang kreeg het niet de toegezegde subsidie, omdat de regeering zelf büna geen Chineeschen rooden cent had. Men was reeds bevreesd, dat het huis moest geslo ten worden. Toen kwam de H. Vader tusschen- beide en schonk de vorstelüke gift van 50.000 lire. Ook Kardinaal van Rossum. chef der Pro paganda de flde, hielp. En sedert vüf jaren be taalt de regeerjng 1000 dollar per maand, een derde der verplichte büdrage. Een stroom van zegen Is van dit huls uitge gaan. Sedert 1913 werden meer dan vierdui zend melaatschen opgenomen. Velen zün ge storven. Het overgroote deel katholiek. On- metelük leed naar llctyuun en ziel werd gelenigd. Het is of een engel door het dal der uitgestoo- tenen achrüdt i Het offlcleele Pruisische persbureau deelt mede: De meeste vooraanstaande ministers der landen zün vandaag den 27en Juni op ultnoo- dlging van Pruisen te Berlün bijeengekomen, ten einde politieke kwesties, welke van buiten gewone beteekenis zün te bespreken. Ter con ferentie werd volledige overeenstemming be reikt. Verdere zittingen van gelüken aard zul len van tüd tot tüd worden gehouden. ANTWERPEN. 27 Juni. Hedennacht om 12.45 brak brand uit in de opslagplaats der Hèssenatie. die vooraj met katoenbalen gevuld was. Spoedig breidde het vuur zich uit en stond het geheele gebouw In lichter laaie. De met graan gevulde aangrenzende gebouwen der Nederlandsche N. V. „Zeeldndia”, de fa. Heuvel werden gedeeltelük door het vuur teisterd. De Gentsche brandweer was spoedig ter plaatse. De orde-dienst verzekerd door po litie en militaire troepen. De schade Is zeer groot. De oorzaak van den brand is onbekend en wordt aan zelfontbranding toegeschreven. Het vuur woedde hedenmiddag nog voort. Alle gevaar voor uitbreiding is echter geweken. 19.40 werd gende niqué ven: „De Duitsche en Pransche delegaties Maandag Juni te samengekomen. De Duitsche rüksm inis ter van Fin. heeft de redenen uiteengezet, die naar zün mee- nlng spreken ten gunste van een schrapping der herstelbetalingen, zoowel als de eerste maat regelen. die hü tot saneerlng van Europa ge boden acht. Rükskanseller von Papen heeft de verklaringen van den Min. v. Financiën toe gelicht en van algemeen standpunt aangevuld. De Pransche minister-president heeft de voor stellen gedaan, die hü noodzakelük acht. De besprekingen worden Woensdagmorgen 10 uur weer opgenomen Van Duitsche züde werd aan de zitting door twaalf heeren deelgenomen, o.w. von Papen, von Neurath. graaf Schwerin-Kroslgk en Warm- bold. Van Fransche züde waren aanwezig o.m. Herrlot, Germaln-Martln, de minister van Han del, Durand, en de flnancleele experts. LONDEN, 27 Juni (Reuter). Volgens de „Eve ning Standard” heeft een groep Engelsche ban ken zich bereid verklaard om nqeer dan 5 mil- lloen pond sterling aan credléten op korten termün aan Dultschland in credieten op langen termün te veranderen. .Naar het blad verder meldt, zün de Brltsche belanghebbenden bü de „StiUhalte” In het algemeen tegen een scherpen druk op de Duitsche schuldenaars. In Londen- sche kringen streeft men er naar een büzondere oplossing te vinden voor de baarvoorschotten en wel zoo mogelük In den vorm van spoedige terugbetaling van baar geld. V- K .1 .jdl d.cl.ll2$vlj£>diu en grootsch slot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1