PROVINCIAAL NIEUWS c t De dood aan vliegen, motten, vlooien, enz. I Alkmaar 8, Wisselkoersen door Vriesia Radicaal Insccten-doodende Straal „VRIESIA” f Vf N.V. JAN DE VRIES f DINSDAG 28 JUNI R.K. Sportdag in West-Frieslan Aanrijding Faillissementen Opening IJs-Centrale SCHERMERHORN BURGERLIJKE STAND OUDORP MARKT NIEUWS I HOORN WESTWOUD WORMERVEER. ALKMAAR URSEM ASSENDELFT ANDIJK CASTRICUM HEER-HUGOWAARD WERVERSHOOF BEEMSTER UITGEEST Kampioenschap zwemmen BOVENKARSPEL OBDAM TELEF. 324 1 ver- aan d. LeUde. Op de gisteren gehouden zwemwedstrijden van 1 minuut 29 seconden. - k. lokaal van het R.K. een enkele van tijd spannend maken Net 20.45 PBACTI8CH, ZINDELIJK en ONSCHADELIJK - In baMM Tan 13» en «-«• P« UtertW 1» van dan otn- and een O. Mey, winkelier, te Alkmaar. Fruin, r.-c. Mr. A. Prins, cur. van de zwemclub „Nereus” te Zaandijk, behaal de de heer F. te Ras van D. A. W het kam pioenschap voor den zwemkring N. Holland bo ven het IJ In de 100 M. schoolslag In den tijd 48.75 46.00 44.12} 2.47* 11.60 7.32} 20.50 or de te Hollandia IWest-Frisia I 13. Onder zeer groote belangstelling gaf giste renavond de 3e klasser Hollandia den len klas- ser uit Enkhulzen een goede partij. Een pretti ge strijd, waarin Hollandia zich niet gauw ge wonnen gaf. Sportnieuws. Uitslag van den Zondag op het Woudla-terreln gespeelden voetbalwedstrijd. Woudla juniorenWW. junioren 22; Wou- dla II—V.V.W. III 2—1. C Tel uit bed Er 19 de ooi zaa O I per var G ving op I trici D firm dooi S kin kla bez doe Set nas wee Dei B ken ten 1931 1 Ji lokt vaa 34 ker ree ela< bui Kr ll bek bui Va voc oni Bui n h U b U Tl U tl n v< b Tl Tl H tig eei lig he 1 vr< He d< as h< to at Si vt Al kt W MAANDAG, 27 Juni. Vorige koersen 8.93 58.85 9.74 3'.45 48.19 35.25 48.75 46.00 44.00 2.47f 8.95 58.60 9.73} 34.45 48.75 Geboren: Johannes Theodorus s. van Jaoob van Steeg en Johanna Groen; Geertje, d. van Comelus de Jong en Antje Bos; Simon s. van Jan Jansen en Hennina Richardson; Gerarda Maria d. van Pieter Zuurbieren Cornelia Tesse- laar Nicolaas Theodorus Johannus z. van Jo- hannus van Merwijk en Petronella Melker; Margaretha Maria d. van Cornelus Kager en Gertruda Kayer. Overleden: Derk Jan Veldhuis, 65 J.;’ Klaas Kramer 81 J. Autotocht.'Woensdag 29 Juni ai vertrekt een file van 60 auto's, waarin de Wormerveer- sche ouden van dagen zullen gezeten zijn te pl.m. 1 uur van Plein '13 naar Zaandam. Voor de noodige gebakjes, koekjès, limonade, sigaren, eau-de-cologne enz. hebben niet minder dan 76 neringdoenden bun gaven gratis beschikbaar gesteld. De tocht gaat vla Zaandam, Amsterdam naar Schiphol, waar 25 rondvluchten met K.L.M. vliegtuigen zullen plaats hebben. De Wormer- veersche ingezetenen hebben zóó mild bijge dragen. dat de oudjes kunnen vliegen. Op Schiphof wordt de inwendige mensch versterkt, waarna te pl.m. 5 uur door de Haarlemmermeer wordt gereden naar Haarlem en vervolgens naar Velsen. In restaurant Koopman te Velsen wordt het middagmaal gebruikt. Daarna gaat de tocht via Beverwij^ Assendelft en Krommenie naar Wormerveer. Oudersavond. Zondagavond had in het R.K. Vereenigingsgebouw te Wormerveer een ouders avond plaats. De Z£. heer putoor J. J. M. bouts deelde mede dat op dezen ouden de bedoeling voorzat om aan de oude! inzicht te geven in het patronaatswerk. Het jeugdwerk is een werk van zielzorg en ver- elscht een intensieven arbeid. Dien arbeid heeft de leider van het patronaat, de Weleerw. heer kapelaan A. van Rijn nu reeds gedurende zes jaren met buitengewonen ijver verricht, waar voor ZE. heer pastoor den kapelaan zijn har- telijken dank bracht. De pastoor hoopte dat de Jongens den kapelaan in zijn leiding zouden volgen en dat de ouders hem in zijn moeilijken en belangloozen arbeid zouden steunen. De Weleerw. heer kapelaan A. van Rijn dank te den ZE. heer pastoor voor zijn waardeerende woorden. Het jeugdwerk is hem sympathiek, om dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft. De jeugdzorg moet geschieden volgens den geest van het Evangelie, volgens den geest van Chris tus. Uitvoerig schetste de kapelaan wat Z. H. Exc. de Blsschop van Roermond over het Jeugd werk schrijft. Vooral drong de eerw. spreker aan op eendrachtige samenwerking en vroeg waardeering voor het patronaatswerk. Daarna besprak de kapelaan de Verkennersbeweging en (joopte dat mettertijd ook in Wormerveer een afdeellng daarvan zou kunnen gesticht worden. Tenslotte werden de medehelpers in het patro naatswerk voor den verleenden steun bedankt. Daarna hielden de patronaatsjongens eenige leuke voordrachten, die bij de ouders zeer In den smaak vielen. Een tweetal aardige pantomimes werden opgevoerd, terwijl het kluchtspel: „De Padvinders" een kolossaal succes had. De hop man. het oude mannetje voor de ouderdoms rente. de politie-agent en anderen waren heel goed getypeerd. De kennis. De kermisdagen te Oudijk zijn begonnen. Er heerschte Zondag In café „de Rustende Landman” een gezellige drukte. Ook talrijke fietsers brachten bezoek. Ongeregeld heden deden zich niet voor. wo. Mr. H. M. Awte te water. Gisteravond circa half zas reed een luxe auto, bestuurd door den heer D. Nieuwenhulzen uit Amsterdam, in de ringvaart. De auto moest bij het passeeren van de Mjjzer- rjjbrug uitwijken voor 'n vrachtwagen. Vermoe delijk doordat deze laatste niet behoorlijk rechts hield, werd de luxe wagen opzij gedrongen en raakte de chauffeur het stuur kwijt. De auto sloeg over den kop en verdween geheel in de ringvaart. De inzittenden wisten zich met moei te te redden, bijgestaan door den bestuurder van den vrachtwagen. Bij de fam. Paauw werden zjj van droge kleeren voorz|pn Rijks- en gemeente politie waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. De auto werd met den kraanwa- gen van de fa. Met naar Amsterdam gesleept, terwijl de inzittenden later met een anderen auto hun reis vervolgden. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Jslo Mew York (cable) tome Praag Madrid doel. Hierna werd het programma afgewerkt met ■om» goede, resultaten. Kortheidshalve vermelden we hier alleen de le prijs-winnaars. Vérsprlngen jongens 12 en 13 J.: J. v. Straten. H. H.waard, 3 80 M. Toestelturnen heeren le graad P. Ooteman, Grootebroek, 50 j.; 2e graad af- en overschrijvingen of wijziging der begroe ting 1931 werd z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verbouw der wo ning bij de O. L. school no. 2. Nadat de raadsleden het door den gemeente- hebben nagezien, dat de kosten ge- Borgerlijke Stand. Geboren: Barend Jan. z. van G. Duits en A. Meijns; Maurits Wilhelm Gerard, z. van A. J. van Velthuijsen en G. Ger ritsen; Henrica Cornelia, d. van C. H. Zijlman en A. Neelen; Maria Anna, d. van P. J. Sicking en G. H. Witteman. Ondertrouwd: B A. Sprokholt (van ’s-Gra- GLstermorgen om half elf heeft de nooning plaats gehad van de in het perceel Ged. Baan- sloot ingerichte ijsbereldplaats, bij welke ge legenheid de stadsvlag uit het met palmen ver sierde gebouw wapperde. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Waalberg, voorzitter van den Ned. Bond van Consumptie-ijsbereiders, die dank bracht aan het gemeentebestuur en de heeren Marga- dant en Dr. Moll voor hunne medewerking. Spr. wees erop, dat door het inrichten van dit gebouw een groot volksbelang gediend wordt en dat hiermede in Alkmaar de eerste Ijsbereldplaats is Ingericht, waaraan de ge meente hare medewerking heeft verleend. Met voldoening maakte spr. gewag van het actief werken van de jonge afd. Alkmaar en bracht hij in het bijzonder haar secretaris, den heer Rus. dank. Spr. eindigde met den wensch, dat de jjsbereiders jarenlang van deze mooie gelegenheid zouden profiteered Wethouder J. Westerhof sprak namens het gemeentebestuur en herinnerde aan de pogin gen om hier tot oprichting van een Ijsbereid- plaats te geraken. Spr. persoonlijk voelde er aanstonds veel voor en ook van den directeur van den Keuringsdienst ondervond hjj veel steun. Het belang van de volksgezondheid is voor den Raad het doorslaand motief geweest, om zijne medewerking te verleenen aan het voorstel van B. en W. Dat er goed ijs verkocht wordt, is niet alleen In het belang van den consument, maar ook van den berelder. Spr. Is er van overtuigd, dat door het totstandkomen van deze inrichting veler vrees t.o.v. het consumptie-ijs zal zijn weggenomen. Spr. wenscht den jjsbereiders veel succes met deze inrichting en hoopt, dat ér hun bestaansmogelijkheid mede door zal zijn ver groot. De heer Waalberg bood den voorzitter van de Alkmaarsche afdeellng, den heer Kamp, hierna een bloemstuk aan, voorstellende een ijswagen, terwijl de heer Rus een fruitmand in ontvangst mocht nemen. Dr. Mol. directeur van den Keuringsdienst, wees op de moeilijkheden, die het ijsbesluit voor vele berelders met zich mede heeft gebracht. Een 9-tal ijsberelders hebben hiervoor in deze inrichting een goede oplossing kunnen vinden. Spr. hoopt, dat zij het vertrouwen, dat wethou der Westerhof in hun heeft gesteld, niet zullen beschamen, en steeds goed consumptie-ijs zul len verkoopen, hetgeen hun, nu zjj de beschik king hebben over een zoo doelmatig ingerichte bereidplaats. wel niet moeilijk zal vallen. Namens de afdeeling Bergen werd een bloem stuk aangeboden. Vervolgens knipte wethouder Westerhof een aan twee boxen bevestigd lint door, waarmede de openingsplechtigheid ten einde was en ver- verschingen, vanzelfsprekend ijs, werden rond gediend. Onder de talrijke aanwezigen merkten we nog op de heer Margadant. Men heeft gelijk uit het verslag ook blijkt de beschikking over 9 bereldplaatsen, waarin een granieten rechtbank is aangebracht. Voorts is gas, electriciteit en waterleiding aanwezig, ter wijl voor voldoende ventilatie is zorg gedragen. In den loop van den tijd zullen de noodige machines nog worden bijgeplaatst. ^De Stattonabuart". Het ijverige bestuur der speeltulnvereenlglng „De Statlonsbuurt" heeft voor de kinderen weer eenige gezellige leestJes op het program. Zondag 24 Juli per trein naar Bakkum, 13 Augustus tuinfeest en 3 September vlieger wedstrijd. het georganiseerd overleg voor de ambtenaren in gemeentedienst. m. Af- en overschrijving op de begrooting 1931. n. Suppletoire begrooting voor 1931. o. B. en W. stellen voor lo. wederom een crediet van f 5000 te verstrekken voor werk- loozenzorg. De werkloozenzorg heeft nu reeds ruim f 19.000 gekost. 2o. Hen te machtigen den toren te Marken-Binnen te laten herstellen, waarvan de kosten pl.m. f500 zullen bedragen Ziekenhuisfonds. Woensdag 29 Juni des avonds 8 uur in hotel „de Ooievaar" vergadert het Ziekenhuisfonds van dr. H. B. Beeker. Geslaagd. De dames F. Singer Jd„ C. Jroot Pd.. F. Groot Dd. en A. Bakker Wd. slaagden voor het examen der huishoudschool te Hoorn (5-Jarige cursus). Falliet verklaard: nende Ridderstraat Uitslagen R. K. Voetbalbond. De uitslagen der Zondag gehouden wedstrijden zijn als volgt: K. G. B. I—V. V. W. I 6—1; Woudla 2— V. V. W. 3 2—1; V. V. W. 4—Onderdijk 2 5—0; Woudla Jun. a—V. V. W. jun. a 2—2. Benoeming: Op 29 en 30 Juni as. zal een bloemendag worden gehouden etn bate van de Toevallijders. Men gelieve door het koopen van bloempjes op dien dag dit mooie werk te steunen. CASThICUM. 25 Juni. Aardbeien. 6e aan voer aan de veiling „Ons Belang" was ook dezen dag niet groot, alhoewel beduidend grooter dan Donderdag 1.1. De prijzen varieerden van 23 tot 30 ct. per kg., met een aanvoer van 1500 man den. Vergadering van den Raad. Gisteren middag te half 3 had ten raadhuize een open bare raadsvergadering plaats, onder voorzitter schap van burgemeester Wiebe van Slooten. Aanwezig alle leden. Na opening volgde vaststelling der notulen van de vorige vergadering. opzichter ontworpen plan merkte de voorzitter op, i raamd zijn op 1950. Z.hs. aldus besloten. In verband met den nieuw aan te stellen meter-opnemer-geldophaler werd de instructie nader aangevuld. In behandeling kwam nu een voorstel van B, en W. om het salaris van dien functionaris te bepalen op 1000 met 5 één-jaarlijksche ver- hoogingen van ƒ50. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter dat een groote uitbreiding van het aantal aansluitingen niet te wachten is. Mo menteel zijn er ongeveer 1040. De heer Kostelijk zei, dat naar hjj meende, in gemeenten met eigen distributle-bedrijf ƒ1.75 per aansluiting wordt betaald; de meter- opnemer moet dan echter ook de storingen ver helpen. Het voorstel van B. en W. werd zJia aan genomen. Hierna sluiting. van 1 September as. eervol ontslag verleend. Op voorstel van B. en W. wordt voor 1932 10 beschikbaar gesteld voor de Nederlandsche Jeugdherberg. De voordracht van B. en W. betreffende wij ziging van de verdeeling der gemeente in stem- dlstricten en van de aanwijzing van stemloka- Het zilveren Jubileum der Boerenleenbank. Zooals vanzelf spreek, werd deze feestdag In gezet, op de bekende katholieke wijze, dank en lof aan den Allerhoogste, voor allen zegen In ee afgeloopen vijf en twintig Jaar, zoo mild ont vangen. De feestdag werd begonnen met een H. Mis van dankbaarheid, en dat onze oud-Pastoor, de zeer eerw. heer H C. Maat, deze H. Mis cele breerde, zal velen bijzonder hebben goed gedaan. Als we Immers dit feest vieren en er redenen tot dankbaarheid zijn. dan in het bijzonder, naast den dank aan God, was het pastoor Maat, die voor vijf en twintig jaar, als stuwkracht en als oprichter van deze nuttige instelling, dank verdient. Dat er feest gevierd werd en dat de bemin de oud-pastoor bij dat feest tegenwoordig was begrijpt een ieder Feest? Ja er is feest gevierd en wel zoo dat allen die er deel aan namen, ér met genoegen aan zullen terugdenken. Des avonds waren de leden uitgenoodlgd tot een gezellige bijeenkomst in het café van mej G. Morsch. De heer Bleeker opende de bijeenkomst met een woord van welkom en verheugde zich over de aanwezigheid van zoovelen. Spr. betreurde de afwezigheid van den oud-president van den raad van toezicht, den zeer eerw. heer H. C. Maat. Namens pastoor Maat moest spr. de stichting gelukwenschen. Verder gaf spr. de lei ding van den avond aan den voorzitter van den raad van toezicht, burgemeester Bos. De heer Bos daarna het woord verkrijgende bracht naar voren, hoe deze avond was bedoeld als een gezellig qnder elkaar zijn van allen, die onderling deze boerenleenbank vormden. Spr huldigde de heeren Bleeker en Butter en over handigde namens het bestuur dezen heeren als blijk van waardeering, den heer Bleeker een prachtlgen wandelstók en actetasch en den heer Butter een vulpen. Spr. bracht naar voren hoe de heer Bleeker door zijn vijf en twintlg-jartg directeurschap aan deze Bank cachet had gege ven en door zijn belangloozen ijver, maar vooral eigen persoonlijkheid een onwankelbaar vertrou wen had geschonken en doen ontstaan. De heeren Bleeker en Butter dankten voor het geachonkene en belden verzekerden nog lang de belangen der bank te willen dienen. Ot al deze redevoeringen volgde lang en hartelUk applaus. Ook de volgende sprekers hadden de belangstelling der aanwezigen. De heer van de Laarschot gaf een overzich' van het leven der bank gedurende de voorbije vijf en twintig jarer» Bedevaart De jaarlijksche parochiale be devaart naar Heiloo zal dit Jaar gehouden wor den op Donderdag 21 Juli aa. Winkelweek. Naar uit goede bron gemeld wordt zal alhier in de week van 10—17 Sept. a.s. een winkelweek worden gehouden. R. k. Vrouwenbond. Om de leden der af- deeling Assendelft ook vertrouwd te met de kunst van weven, heeft men van de N. V. Artsllk, Breda een aanbieding gekregen om gratis hiervoor een cursus te houden. De lessen worden gegeven in drie achtereenvol gende weken, 2 uur per week. Voor de eerste les worden de benoodigde garens ook geschon ken, terwijl de deelnemende dames verder nog een weefapparaat In bruikleen ontvangen om thuis te oefenen. De vele mooie resultaten, die op dit gebied kunnen worden bereikt, zullen zeker een aan sporing wezen om zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij het bestuur. het wettelijk verbod van venten niet gewenscht is, waarom zjj voorstellen geen afwijking toe te staan. Besloten als voorgesteld. Verzoek i^an P. J. van Nobelen om een rege ling te maken, dat kapperszaken In deze ge meente geopend mogen zijn: alle werkdagen tot 9 uur, op Woensdag tot 10 uur en op Zaterdag tot 11 uur. B. en W. stellen voor, gelet op de in deze ge meente heerschende gewoonten, overeenkomstig het verzoek te besluiten. Na eenige discussies wordt het voorstel van B. en W. In stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Groot, Wagemaker en De Haan. Verzoek van het een voorschot te willen toestaan op de afreke ning als over 1932. B. en W. maken eenlg bezwaar tegen het ver leenen van een voorschot In 1932. Zij nemen zich voor In de begrooting voor 1933 een be drag uit te trekken naar schatting 105. Zonder hoofdelijké’ stemming besloten. Verzoek van I heeft toegezegd de tarieven met ƒ2.50 te lagen. De voorzitter antwoordde, dat er ingezetenen zijn, die zelf maar bepalen wat de vergoeding voor haar zal zijn. B. en W. wilden het ge vraagde voor dit Jaar wel toestaan. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Krom voorstelde het schrijven aan te houden tot de volgende vergadering, om nadere gegevens om trent de tarieven te verzamelen, werd dien overeenkomstig met 74 stemmen besloten. Van het Witte Kruis was het verzoek inge komen om M. Leek en B. van Leyen resp. nog 2 en 1 maanden te doen verplegen. De voorzitter deelde mede, dat van de Pro vincie bericht is Ingekomen, dat nog geen nadere mededeelingen omtrent de bijdragen kunnen worden gedaan. Het verzoek werd met algemeene stemman toe gestaan. Van den heer W. Stroomer te Rustenburg was het verzoek tngekomen om radio-aanslul- tingen te mogen maken tot aan den Holweg. Aldus besloten. De begroetingen voor 1932 van het Gemeente- «teder begunstiging van schitterend mooi weer Is Zondag de R.K. Sportdag gehouden, nlseerd door den kring West-Frlesland De nieuwe pastoor. Donderdagavond te ongeveer half acht zal de nieuwe pastoor der parochie, de zeereerw. heer P. J. Bonnet, in de Hoek arrlveeren. Bij de inhaling zal mede werking worden verleend door de Harmonie, de Gem. zangvereeniglng en de rjjwielclub. De parochianen worden verzocht de vlaggen uit te steken. Esperanto. Onze plaatsgenoote mej. C. M. Buijsman, onderwijzeres alhier, slaagde dezer dagen te ’s Gravenhage voor het onderwijs- diplmna Esperanto. Zondagavond om 10 uur heeft bij den TJm- merhoek een aanrijding plaats gehad tusschen de .5-jarige O. A., wonende te Heiloo, en een luxe auto, bestuurd door den heer J. H. Het meisje bekwam lichte ontvellingen beide beenen en aan den linkerelleboog. Nadat ze door de politie was verbonden, Is ze door den heer H. naar haar ouderlijke woning gebracht. heeren en Jongens gezamenlijk, sprak de edel achtbare heer J. A. Schrijnder, burgemeester van Grootebroek. namens het gemeentebestuur een harteiyk welkomstwoord. Spr wees er op. dat 't meer dan ooit noodlg Is, dat de overheid belangstelt in de ontwikke ling der sport. De nervositeit, waarmede onze tijd geladen Is, zoekt een tegenwicht in de sportbeoefening t Is zeker, dat de sport tot excessen leidt. De D. H. G. B. strijdt tegen die excessen en tracht uit de sportbeoefening een goede en gezonde ontspanning te distilleeren. Wijzend op het succes der Katholieke Neder landsche Jeugdbeweging bij het Eucharistisch Congres te Dublin, hoopte spr. dat ook hier zou worden meegewerkt aan bet groote katholieke georga- D. H. Qr B:-- Aan dit Jaarlijksche sportfeest werd ditmaal deelgenomen door de vereenigingen 8. S. S. te Li^Jebroek. D. O. B-, Hoorn. D. V. V. Noord- Echarwoude, K. D. O. Heer Hugo waard, D. O K Grootebroek, A. D. O. Goom en V. V. V. LangendUk. In de kerk te Lutjebroek werd allereerst een Kort Lof gecelebreerd, waaronder de weleerw. neer C. Pouw In een korte toespraak wees op net hoogere in de katholieke sportbeoefening Orde en tocht zijn de noodzakelijke kenmerken en voorwaarden voor de sport. Wie ordelijk leeft, leeft goed. Orde leidt tot God. Direct n» het Lof werd de optocht geformeerd en onder de schallende tonen van de muziek- tereenlging ,,St. Caecilia" trok men onder groo te belangstelling door het dorp. Bij den marschwedstrijd werden door de hee ren van D. V. V. een le prijs en door D. O. K. een 2e prijs behaald. Ook de Jongens van D. V. V. behaalden een len prijs en die van D. o. 6. een 2en prijs. Na enkele vrije oefeningen op het terrein door Raadsvergadering De raad der gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. Kikkert. Aanwezig alle leden. Na de ingekomen stukken en mededeelingen kwam ter tafel een brief van den kerkeraad der Ned. Herv Gemeente alhier met verzoek om medewerking te verleenen tot de vestiging van een Tehuis voor Ouden van Dagen, alhier B. en W zien in de vestiging van dit tehuis •en gemeentebelang, daarom geven zij den raad in overweging gunstig op het verzoek te be schikken, door een gedeelte van het aan de oostzijde van den Purmerenderweg nabij Pur- merend liggende perceel weiland daarvoor be schikbaar te stellen. Ook wordt in overweging gegeven bij den aanleg van wegen, rioleering, waterleiding, electriciteit. enz., voor dat doel de grootst mogelijke medewerking te verleenen. Na eenige discussies wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming besloten. Verzoek van J. Eggers te Deemster, J. Blom en W de Groot te Purmerend, otn op Zondag morgen gedurende 2 uren melk te mogen ven ten. Het kont B. en W. voor, dat afwijking van van de vereeniging tot bevordering I?_ C. V^k?nd_ejyiiS Jn iWest-Friealanj1 «u lijk Elektriciteitsbedrijf en” Burgerlijk Arm’be- st,uur waren Ingekomen. Laatstgenoemde vraagt een subsidie van ƒ6000. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donderdag 30 Juni, des namiddags te 2 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van: a. Een verzoek van D. Planteijdt om voor zijn zoontje reisgeld beschikbaar te stellen voor het bezoek van de OXi. school te Beverwijk. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen; de kosten bedragen pijn, f 25. b. Een schrijven van Gedep. Staten, waarbij wordt bericht, dat er geen bezwaren tegen be staan de winst van het G.E.B. van 1931 te ge bruiken voor steun aan de werkloozen in 1931. c. Vaststelling verordening tot het heffen van vergunningsrecht en een verordening tot het heffen van een verlofsrecht benevens de ver ordening op de invordering daarvan. d. B. en W. stellen voor de vroegere woning van van Kampen te sloopen, benevens de woning van^J. Deble, den grond te trekken bjj de op slagplaats en een en ander met een behoorlijk hek van den Meldijk af te scheiden. e. B. en W. deelen mede, dat de exploitatie rekening van de vlsscherlj in den polder de Ultgeester- en Heemskerkerbroek van A. C. v. d. Kommer is nagegaan en in orde bevonden. f. Een verzoek van het bestuur van de mld- denstandsvereenlglng „de Hanze”, om het tekort inzake den Handelscursus over 1931-’32, be dragende f251.70, van gemeentewege wel te willen dekken. B. en W. adviseeren den raad daarop niet in te gaan, daar reeds f200 sub sidie is verstrekt en reeds In het begin van den cursus bekend was, dat een tekort zou ontstaan en niettegenstaande dat, men toch met den cursus Ls doorgegaan en vooral ook dat de ge meente financiën het niet toelaten. g. Een verzoek van het bestuur der winkellers- vereenlging „Eendracht maakt Macht”, benevens nog andere winkeliers geen verordening te maken, waarbij het verkoopen tusschen ‘s mid dags 12 uur en ‘s namiddags 1 uur wordt ver boden, daar het bestuur van meening is, dat de verkoop wel bevorderd maar niet belemmerd moet worden. B. en W. adviseeren geen verbodsbepalingen te maken. h. B. en W stellen voo. het electricitelts- bedrijf aan te wijzen als tak van dienst, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet en daarvoor een verordening vast te stellen. L B. en W. stellen voor een besluit te nemen Inzake het tijdelijk beleggen van kasgelden van het gemeentelijk electric!teitsbedrijt bij de be staande Coöperatie Boerenleenbank alhier. J. Vaststelling verordening voor tiet agent schap der arbeidsbemiddeling alhier. k. Zoo mogelijk vaststelling van de steunrege ling welke wordt geëlscht door Z. Exc. den minister van Blnnenlandsche Zaken, wanneer de gemeente een bijdrage uit 's Rijks kas wil genieten. X Vaststelling verordening tot regeling van 5 len, wordt eveneens z. h. st. aangenotneh. Als stemlokalen worden aangewezen in de stemdlstricten Midden-Beemster: de raadzaal. Noord-Beemster: een schoollokaal aldaar. Z. O.-Beemster: Idem. West-Beemster: L. Krijgsman, Hoorn, 50 p.3e graad G. Droog, Patronaatagebouw. Zlekenhulsverpleging. In de vorige week ^pehouden bestuursvergadering van de 15 Juni opgerichte vereeniging voor Ziekenhulsverple- glng zijn de functies als volgt verdeeld: de heer D. Bjjl, voorzitter, G. Jongejans, vice-voorzit- ter, G. Kroon Gz„ secretaris-pennlngmeester. H. Hoogensteln en O. Schoone, commissaris sen. Tot bode is door het bestuur benoemd de heer J. Koomen Kz. Langendijk, 23 p. Hardloopen heeren 80 M. le pr. T. Peerdeman, 14 sec. Hoogspringen jon gens 14, 15 en 16 J., le pr. Tol, Hoorn. Hardloo pen Jongens 12 en 13 J., 60 M„ A. v. Ammers. Lutjebroek 9.4 sec. Hardloopen 80 M., jongens 14, 16 en 16 J., Tol, Hoorn, 11 sec. Hoogspringen heeren, Kullboer, Langendijk, 1.50 M. Estafette- loopen Jongens le pr. Lutjebroek, 50 1/10 sec. Estafetteloopen heeren le pr. Hoorn, 54 sec. Toestelturnen jongens 12 en 13 J. le pr. Pom- merel, Hoorn. Jongens v. 14. 15 en 16 jaar, B. Bruin, Langendijk. Intusschen speelden op het sportterrein te Grootebroek enkele meisjeskorfbalclubs een vlnnigen strijd, waarbij D>O. S. I (Hoorn) als winnares uit den strijd kwam en zilveren lau weren oogstte. O. D. E. I won een zilveren beker. De estafetteploeg van D. O. 8. is weder in het bezit van den wisselbeker. Deze dag behoort weer tot het verleden. Wel licht had de belangstelling iets grooter kunnen zjjn, alsmede de deelname; ook hadden enkele kleinigheden misschien beter voorzien kunnen zijn, In leder opzicht is deze dag toch goed ge slaagd. Crisis-Comité. Het plaateelijk crisis-comité heeft dezer dagen van het Nat.-Comité een partij manufacturen ontvangen, welke goederen naar beste weten van het comité zjjn verdeeld, dank zjj de hulp van Mevrouw Boerendonk, Mevrouw van Diepen en Mevrouw v. d. Laan. Zaterdagmiddag hebben de dames niet min der dan bjj 37 gezinnen de pakjes bezorgd. De firma Wülcke had voor dit doel haar auto beschikbaar gesteld. R. K. M. V. „De Hanze". De R. K. Mid- denstandsvereenlging afdeellng Wervershoof Onderdijk hield een algemeene vergadering In het vereenigingsgebouw. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de heer B. J. Huesmann, den geestelijken adviseur pastoor Karskens, die zoo plotseling door den dood werd weggerukt Ingekomen was een antwoord van de Ned. Spoorwegen met mededeeling, dat het verzoek, de vrachtgoederen over station Hoogkarspel te sturen, is Ingewilligd. Door den voorzitter werd de nieuwe falllis- sementswet toegelicht, speciaal art. 53. Vervolgens kwam nogmaals in bespreking het credletvaragstuk. Na breedvoerige bespre- gingen ging de vergadering er mee accoord, dat tegen wanbetalers de strengste maatrege len zullen worden genomen. Nadat nog een en ander was besproken, dankte de voorzitter voor de aangename be spreking en sloot deze vergadering. Spr. begon er op'te wijzen dat de tijdsom standigheden een luisterrijke viering niet toelie ten, maar dat het vele goed door deze Instelling verricht niet gedoogde om zoo maar stil het vijf en twintig Jarig bestaan, voorbij te laten gaan. Een woord van dank moest gebracht worden aan de 8 personen, die in het Jaar 1907 tot op richting van de boerenleenbank besloten! Dan dacht spr. op de eerste plaats aan Pastoor Maat, toentertijd voorzitter van de Kaholieke vereeni ging, waaruit ook deze Boeren Leen- en Spaar bank is voortgekomen. De heer van den Laar- scot gaf dan een uiteenzetting van werkzaamhe den en bijzonderheden der oprichting, waarin spr. duidelijk liet uitkomen, dat bij de oprichters op de allereerste plaats voorzat dat het doel der vereeniging zal zijn, op de allervoor naamste plaats „naastenliefde". De oprichters waren de heeren J. Bleeker Cz.. J. Buren, C. J. Butter. A. Konijn, P. Konijn, J. Oud en A. van Trienen. De heer J. Bleeker was vanaf de oprichting der Bank haar directeur. Spr.. bracht aan hem dan ook een bijzonder woord van hulde en dank en spr. bood namens het bestuur der Bank, hierbij aan den heer Bleeker een zeer fraaie oorkonde aan.. Na een „lang leve onze directeur" werd hem de oorkonde overhandigd. Vervolgens bracht spr. een woord van hulde aan den heer C. J. Butter, die evenals de heer Bleeker behoorde tot de oprichters en ook thans nog zijn krachten geeft aan de belangen der Boerenleenbank. V Begonnen werd met een aantal leden van 57, terwijl thans 189 personen als Ud zjjn ingeschre ven; bedroeg het aantal spaarders bij het einde van het eerste boekjaar 48, thans zijn 445 spaar bankboekjes in omloop, terwijl het aantal 1 omloop zijnde voorschotten is gestegen van 1 tot 247. De bank heeft in den loop der jaren eefr reserve gevormd van ruim ƒ27.000. De heer P. N. Leering, die daarna het woord voerde als lid van den Raad van Toezicht, bracht in het bijzonder naar voren het wel en wee der bank en alles wat er in de laatste vijf en twintig jaren is gepasseerd. Spr. ver heugde zich over het groote aantal jeugdige spaarders en herdacht op piëteitvolle wijze de genen, wier namen zijn geschrapt omdat de m x j wreede dood hun had weggerukt. Een voorstel van B en W. tot het doen van Een deed spr op aUen opdat door ftl. len zou worden meegewerkt om deze moeilijke tijden door te komen. Ook bracht spr. hulde en dank aan de jubilarissen, de heer Bleeker en Butter. Naastenliefde zou volgens spr. het voornaamste doel blijven van het bestaan de zer instelling. De heer W. Bos dankte daarna allen en in het bijzonder de heeren die dezen-avond het we zen der band hadden belicht. Spr. bracht naar voren dat de stille stuwkracht der bank, den heer M. de Konlng, als altijd zich op den ach tergrond houdende, bijzondere verdiensten had en spr. bracht dit gaane eens naar voren, even- zoo de heeren van den Raad van Toezicht en in het bijzonder de heeren C. J. Butter en den heer van de Laarschot resp. als secretaris en boekhouder der bank. Nadat door verschillende heeren het bestuur was gefeliciteerd bleef men nog gerulmen tijd gezellig bijeen. Tenslotte werd deze avond met een woord van dank aan allen besloten door den heer W Bos, die nogmaals een beroep deed op allen, om vooral in alles mede te werken, om deze moeilijke tijden door te komen. Het was een heel plelzierige avond. Wjj van onzen kant onderstrepen de vele gelukwenschen en voor het bestuur en leden. Hopen we, dat deze nuttige instelling moge voortgaan velen ten zegen te zijn! Voetbalwedstrijd Zondagmiddag speelde alhier V. V. O. 1 tegen Vitesse 2. uit Castrl- cum en verloor, na een pletzlerig gespeelden wedstrijd, met 4—1. De geelzwarten gingen dus vroolijk met de ter beschikking gestelde me daille naar huis terug. Aanbesteding Het nieuw te bouwen woon huis voor den heer W. Schermer, waarvan de aanbesteding Zaterdag plaats had, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Hoogzaad. aannemer, alhier. Over de benoeming van een lid der schat- tingscotnmlssie voor de Rijksinkomstenbelasting (vacature De Geus) wordt na eenige onderhan- delingen gestemd. Uitgebracht werden op den heer J. N. van Baar 10 en op den heer H. Zijp 1 stem, zoodat de heer Van Baar is benoemd. De heer Van Baar houdt zijn benoeming even in beraad. De voordracht van B. en W. inzake af-’ en overschrijving in de gemeentebegrooting 1931 wordt z. h. st. besloten. Het kohier van de Hondenbelasting dienst 1932,33 wordt z. h. st vastgesteld als voorge steld, eveneens het kohier der reinigingsbelas- tlng, dienst 1932. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering met dank voor de aange name besprekingen. Jlwsam Corda”. In den tuin van den heer J. Orook, gaf „Sursum Corda” haar eerste tuin concert. Op dit natuur, schoon, rijke plekje wer den de heldere, klare fanfares de hooge, wijde lucht Ingezonden. Bijzondere vermelding ver dient de uitvoering van „Néron DramatiQue", en „Cannenburg", vrije en verplichte nummer van het vorig concours. Enkele marschen, waaronder de levendige „Alte Kameraden" zorgde voor 'n vroolijke afwisseling. Wij betreuren het, dat dit concert door zoo weinigen werd bezocht. Laat men volgende week op t appél zijn, als ..Sur sum Corda” dit concert in het O. deel van ons dorp herhaalt. Winkels! ai tingvwet Van de beide winkeliersvereenigingen was een schrijven ingekomen verzoekende, in verband het Plaateelijk Com~lté" om een x’^_els_^pe?d Uten bijdrage 0.10 per Inwoner voor verstrekking van kleedlng, enz., aan steuntrekkende arbei ders. Het nationaal crisiscomité verschaft een bijdrage van 10 cent per inwoner, onder voor waarde, dat ook door de betrokken gemeente een gelijk bedrag voor gemeld doel beschikbaar wordt gesteld. B. en W. zjjn het met het plaateelijk crlsis- cotnlté in deze eens en stellen daarom voor de gevraagde bijdrage k 10 cent te verleenen. Overeenkomstig 1 besloten. Van J- Zuurbier te Rustenburg was een on- Aan mej. E. L Bartstra wordt met ingang gezegeld schrijven ingekomen, om bijdrage in - ---de vervoerkosten van zijn dochter, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen. Voorts werd besloten tot wijziging van de vergunnlngs-verordening. venhage) en A. M. Sienier; A. J. Noojj (van Koog a.d. Zaan) en C. Kelder. Overleden: Simon Bakker, oud 72 jaar, ge huwd met A. Baggerman. Ingekomen slakken De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van A. Kwantes, verzoekende eer- 1 vol ontslag met Ingang van 1 Augustus. Aldus besloten. Mej. van Gaaien had een verzoek Ingediend om een toeslag van 200 te mogen ontvangen voor haar auto. B. en W. meenden, dat er wel reden is om adressante tegemoet te komen, hoewel het gen tijd is om verhoogingen toe te kennen. Maar slechts vooP dit Jaar willen B. en W. dit toe staan. De heer Wagenaar zag gaarne dit schrijven aangehouden tot de begrooting, wanneer toch alle salarissen en wedden onder de oogen zullen moeten worden gezien. Wethouder Tromp wees op het groote belang van een goede vroedvrouw en wilde adressante tegemoet komen door aan haar verlangen te voldoen. De heer Kostelijk zei, dat de vroedvrouw geen ambtenares is. doch enkel geeft het gemeente bestuur haar een gratificatie voor het behande len van de armen. Ook spr. zou het betreuren evenals de heer Tromp, indien de financieele zorgen haar zouden noodzaken de gemeente te verlaten. Spr. kan geen vrijheid vinden voor h«t adres te stemmen. Wethouder WiJnker merkte op, dat ze het niet bulten den auto kan redden. Vroeger werd ze gehaald met paard en wagen, maar dat ge beurt nu niet meer. Ook de patiënten kunnen weinig bijdragen. De heer Krom noemde bet adres wel wat vaag en had gaarne gezien, dat zij een schets van de door haar berekende tarieven gaf. Dan zou de gemeente desnoods bijdragen in de kosten van een bevalling. Nu weten we niet waar we het geld aan geven. Wethouder Tromp antwoordde,'dat adressante HET BRONGAS MINDERT. De afsluitdijk oorzaak? Den laatsten geven de gasbronnen, waaruit velen gas putten voor verlichting-, kook- en verwarmingsdoel- einden, aanzienlijk minder gas dan voorheen. De Nortonwellen geven wel ruimschoots water, maar dit bevat bijna geen gas meer. Het verschijnsel Is vrij algemeen en houdt reeds gerulmen 'tijd aan Zoo zelfs, dat som mige bewoners van het We»teinde, die tot nu toe hun gas voor verlichting zelf produceerden reeds overgegaan zijn tot aansluiting aan het Gemeentelijk Electrlciteitsbedrijf. Voorheen kwam het ook wel voor, dat sommige bronnen hun produceerend vermogen verloren, terwijl 1 bij rustig en droog weer meer dan eens gebeur de, dat er 'n tijdelijke inzinking was in de gas productie. Nu echter de verminderde opbrengst zoo lang aanhoudt en ook jonge krachtige bronnen bijna geen gas meer geven, gaan ve len denken aan een bijzondere oorzaak en wordt de veronderstelling geopperd, dat het leg gen van de afsluitdijk en daardoor de afwezig heid van eb en vloed in het IJselmeer oorzaak is van de geslonken gasproductie. Geboren: Joannes Jacobus, z. van J. J. Stroet en A. Kager Ondertrouwd: Klaas Groot 23 jaar en Guur- tje Jacoba Bakker 20 jaar. Dirk van Leeu wen 57 Jaar en Fokeltje Althutsius. 51 jaar. Getrouwd: Jan Cloeck de Visser 34 Jaar en Margaretha Lahovnik 21 Jaar. Overleden: Simon Goedhart, 74 Jaar, onge huwd. Lijsbet Borsjes 87 jaar, wed. Aarjan de Groot. zijn van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur. Het verzoek werd toegestaan. De voorzitter deelt mede, dat e«i 7-tal ver zoeken om vrijstelling van schoolgeld waren in gekomen. Spr. stelt voor B. en W. deze verzoe ken te doen afhandelen. De vereeniging Steun-dlstrtbutle-bedrljven had een schrijven ingezonden, behelzende een subsldle-aanvrage van 5 cent per aansluiting. Besloten werd ook dit Jaar wederom een sub net voorstel wrödt" daartoe I sldie van 25 toe te kennen. Sport. Zondag JX werd op het terrein van de R. K. V. V. „Victoria" de beslissingswedstrijd gespeeld tusschen Voorwaarts I Noordschar- woude en Sparta I Wognum, om het kampioen schap 2e klasse D. H. V. B. Naar schatting waren ruim 600 sportliefhebbers getuige dezen wedstrijd, welke meer fraai was. Vóór half-time waren beide elftallen ev ensterk en werden geen doelpunten ge maakt. Onmiddel'ijk na rust wist de links buiten van Voorwaarts zijn club de leiding te geen door 'n flinken doch te scherpen voorzet, welke in het doel terecht kwam. Voorwaarts was nu X meest in den aanval door haar fana tleker spel; bjj Sparta bleef het enthousiasme weg, hetgeen wel de voornaamste oorzaak der nederlaag is geweest en ook den wedstrijd min der aantrekkelijk maakte. Na veel spanning eindigde deze kamp met 10 voor Voorwaarts I, nadat de Spa l.doelman nog een keihard schot juist onder de lat had gegrabbeld. Sparta speelde correct spel doch Voorwaarts vertoonde nog al eens minder mooie dingen, welke den scheidsrechter gelukkig niet ont gingen. CHCMISCHE FABRIEK

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2