Prikkeldraad i I 1 Moreel AUTO CONTRA SPOORWEGEN H.H. Petrus en Paulus in Rome D i OM „PLANWIRTSCHAFT" Hoe de S.D.A.P. haar liefde verloochent Geen naasting Ki DINSDAG 28 JUNI PROTEST NAAR SPANJE MGR. DR. METH. ZAVORAL Een minister TRAMWEGCONGRES DE OPENINGSZITTING DE STAAT MOET BIJPASSEN Feestdag 29 Juni r I f De opbrengsten der N. S. vermin derden in 193t~ in totaal met ruim f 11.200.000 -7/ L e Drie-en-twintig landen in de Rid derzaal te ’s Gravenhage vereen igd De uitzetting der Jezuieten I en Arts, internationaal. op van en De Koningin te Schierke en het te Staatshulp ge- i Rey- van t van ƒ20 978.000. s I t i zant van de levensmogelijkheid der bevolking aanvaardbaar.” der as., die statutair pas in de winst deelen, wanneer meer dan 4j$ P^t. wordt uitgekeerd. het tijd in Uw land terugkeeren. Het schijnt zoo schreven wij heel verklaarbaar, dat het hoofdorgaan der 8. D. A. P. het liberale blad aldus becaplt- telt, in werkelijkheid echter Is deze terechtwijzing (van deze zijde) volkomen onbegrijpelijk, althans ongelooflijk zonder ling. De Aan het. jaarverslag der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maat schappij over het jaar 1931 ontleenen wij het volgende De zich nog steeds uitbreidende economische ontwrichting heeft zich in het afgeloopen jaar ook in het spoorwegbedrijf ernstig doen ge voelen. Zoowel het vervoer van personen als dat van goederen zijn belangrijk afgenomen en de opbrengsten waren dientengevolge niet vol doende tot bestrijding van alle kosten en lasten. Voor de annuïteit tot dekking van het tekort in het spoorwegpensioenfonds is dus niets be schikbaar en zelfs moet de Staat ruim twee en een half millioen gulden bijpassen ter berei king van de aan de Maatschappij gegarandeer de wlnstsaldo's. Zaterdag Jl. brachten de ministers van Bln- nenlandsche Zaken en van Waterstaat jhr. Oh. Ruys de Beerenbrouck en mr. vergezeld van den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat dr. Ir. J Ringers een bezoek aan den Wieringermeerpolder, alwaar onder leiding van de directie van den Wieringermeer polder, ir. F P. Mesu, Alphonse Roebroek en S Smeding, de in aanbouw zijnde dorpen, ver schillende landbouwbedrijven, gebouwen, als mede diverse proefvelden werden bezichtigd. gaf, was het gezag van Rome en van den Ro mein. Rome bekeerd, beteekende de wereld be keerd. Rome gaf den toon aan en men sprak den naam uit met ontzag. Werd de keuze van Petrus niet bevestigd door de verschijning van Christus aan den eersten Paus op den Appia- weg, toen hjj indachtig het woord ..Schudt het stof van Uwe voeten", na de eerste zware, te leurstelling de stad verliet om zich weer Zuid waarts te begeven? Christus zag hem verwijtend aan en twijfelend vroeg Petrus ..Quo Vadis Dotnlne,” „Waarheen Heer zal Ik gaan?” En niets zeide Christus. Alleen wees Hij met een welsprekend gëbaar naar de Stad, die Petrus zoo juist verlaten had. En eenlge minuten daarna schreed Petrus weer door de Porta Ca pena.... Het zou Intusschen niet juist zijn deze on gunstige uitkomst uitsluitend aan de tijds omstandigheden te wijten. Daaraan Is krachtig medegewerkt door den auto, in bet bijzonder de autobus en den vrachtauto, die, vrij van lasten en verplichtingen van verschillenden aard, die op de spoorwegen drukken, tegenover deze een grooten voorsprong hebben en daar van in toenemende mate gebruik maken om vervoer tot zich te trekken. De opbrengsten verminderden ta totaal met ruim 11200.000.—. De exploitatiekosten weren ruim f 1.800.000. lager dan In het vorige Jaar. De personeel-ult- gaven bleven ongeveer op dezelfde hoogte. De afschrijvingen en de bijdragen aan ver- nieuwings- en ajschrljvingsrekenlngen werden, voorzoover zij op bij de wet bekrachtigde over eenkomsten berusten, op de voorgeschreven wijzen bepaald en overigens beperkt tot werke lijke verliezen. De op het aandeelen- en obllga- tiënbezit der Maatschappijen geleden verliezen werden, evenals in de laatste jaren met uit dien hoofde verkregen winsten of geleden ver liezen geschiedt, op de algemeene reserves verrekend. Voor het op de aandeelen aan toonder ge garandeerde dividend is slechts f 1.620.000. noodig tegenover 2.029.736.84 In elk der laat ste tien jaren. De garantie voor een jaariyksch dividend van vijf ten honderd, welke de Staat bjj de overeenkomsten 1920 op zich genomen had. werd bij nieuwe overeenkomsten, bekrach tigd by de wet van 27 Juli 1931, teruggebracht tot een wlnstsaldo, toereikend voor een dividend van vier ten honderd en omvat dientengevolge geen uitkeering meer op de oprichtersbewUzen tegenstemmers althans een liberaal prin-4 clep volgden, de sociaal-demokratlsche daarentegen, door aldus te stemmen, een liefde verloochenden. De 8. D. A. P. had iets van de zoozeer begeerde „Planwirtschaft” kunnen helpen veroveren; zij heeft het niet gewild, quasi, omdat het benoodigde geld niet van de consumenten maar uit de schatkist moest komen: zij weet heel goed, dat ook zij, tn- dlen zij regeerde, al het voor dé flnancle ring van Itrislsmaatregelen vereischte geld niet uit de schatkist zou kunnen tooveren, maar lièver maakt zij zich in dit opzicht schuldig aan de grofste volksmisleiding, lièver verloochent zij haar „Planwirt- schaft”-liefde en lièver laat zij de varkens houders en desnoods heel het bedrijfsleven ten onder gaan, dan dat zij ertoe mede- een Het Comité van oud-leerlingen der Eerw. Paters Jezuïeten in Nederland beeft een in bet Fransch gesteld protestschryven gericht aan den president der Spaanache Republiek, dat in het Nederlandsen vertaald aldus luidt: soclaal-demokratische pers verwijt hier het liberale „Handelsblad”, dat het dit stukje „Planwirtschaft” niet aandurft, dat het zulke „dwangeconomie”.... „erger dan dë kwaal” acht, dat het de varkens houderij liever ten onder laat gaan dan haar met naar socialisme riekende maat regelen op de been te houden, dat het 1 ongebreideld kapitalisme wil behouden, al vergaat ook heel het bedrijfsleven; en de roode pers noemt dit smalend „de hoog ste wijsheid van het liberale orgaan”. „Wel vriend”, sprak t Kamerlid en lachte, „Ik speld u toch niets op de mouw! Ik deed u toch niet de belofte. Dat ’k mjjn belofte houden zou?” Ministerieel bezoek aan den Wieringermeerpolder -rp r Zijn al heel wat middelen aan de Py hand gedaan om ons van de wereld- krisis te bevrijden en om voor de toekomst zulke krlslssen zooveel mogelijk te voorkomen. Een van die middelen vooral de sociaal-demokraten dwepen ermee heet in het Dultsch „Planwirtschaft” en betee- kent (om het eens hyper-eenvoudig te zeggen) een systeem, volgens hetwelk er over heel de wereld volgens een rationeel plan geproduceerd, verhandeld en geconsu meerd wordt; het systeem is erop gericht, dat er zoo ongeveer precies genoeg niet te veel en niet te weinig geproduceerd wordt, terwijl in het productieproces na tuurlijk, voorzoover mogelijk, alle beschik bare arbeidskrachten Ingeschakeld moeten zijn. Dat lijkt op X eerste gezicht, theoretisch, niet onaardig, maar zoodra men over ultge- brelde cultures en over uitgestrekte gebie den met de praktische toepassing zou willen beginnen, loopt men dat kan een kind voorspellen in de huidige ekonoiblsche wereldconstellatie terstond vast. En het is aan grooten twijfel onderhevig, of in eenlge toekomstige ekonomische wereldconstellatie het plan wel ooit dienst zal kunnen doen en verwezenlijkt zal kun nen worden. Doch daar gaat het nu niet om. Wat we maar zeggen wilden: de sociaal-demokraten ten onzent zijn evenals elders „smoor” op „Plan wirtschaft”, waarschijnlijk omdat het plan even vaag-utopistisch en even phan- tastisch is als het socialisme zelf. e terechtwijzing is niet geheel onver diend. Maar.... als een liberaal blad, dat vanwege zijn ekonomische vrijheidsprin- eiepen dit stukje „Planwirtschaft” meent te moeten veroordeelen, zulk een hoon verdient, wat voor hoon verdienen dan niet'* de sociaal-demokraten, die „smoor” zijn op alle „Planwirtschaft" en desondanks in de Kamer unaniem tegen het wetsont- werp»Verschuur stemden evenals niet- eens-alle liberale afgevaardigden!? Al het leelijks, dat de roode pers het „Handelsblad” verwijt, is even toepasselijk op de sociaal-demokratlsche Kamerfractie en nog zooveel te erger, nu de liberale Maandagochtend is In de met palmen en met de vlaggen van de 23 deelnemende landen ge tooide Ridderzaal te ’s-Oravenhage het XXIIle Internationale Tramwegcongres uitgeschre ven door de Union Internationale de Tram ways, de Chemins de fer d'lntérët local et de Transports Publics Automobiles aangevangen. Ruim 450 afgevaardigden en indlvidueele leden nemen aan het congres deel; zij werden Zon dagavond door het bestuur van de Union in „De Twee Steden Palace” in een besloten be- groetlngsbyeenkomst ontvangen. De trams van de H. T. M. zijn gepavoiseerd; de autobussen dragen vlaggetjes. Aan de offlcleele opening hedenochtend ging te half tien een bUeenkomst in de Ridderzaal vooraf, waarin de president, de heer Fr. de Lancker (Brussel) met een kort woord van welkom en de mededeeling, dat Z. K. H. de Prins by de offlcleele openingszitting aanwezig zou zyn, In afwachting hiervan het woord gal aan den heer Ernst F. Bttóchwitz, uit Beriyn, tot het houden van een voordracht met licht beelden over ..Die Bayerische Zugspitzbahn." Deze lezing, grootendeels van aanschoufcelyken aard, werd met veel belangstelling gevolgd. De offlcleele opening. Ter bywonlng van de offlcleele openingsplechtigheid waren met Z. K. H. den Prins, die te 11.15 werd binnengeleid, o. m. eenlge leden van het Corps Diplomatique. Ir. Damme en ir. Wouter Cool., voorzitter en alg. secretaris van het Kon. Instituut van In genieurs, ir. De Blocq van Kuffelen, dlrec- teur-generaal der Zuiderzeewerken, de heer Verbeek, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te ’s-Oravenhage aan wezig. bovendien aan de bestuurstafel o. m. de burgemeester van ’s-Oravenhage en generaal jhr. Röell. De Minister van Waterstaat, mr. P. J. mer, hield in de Franse he taal een rede. Z. K. H. Prins Hendrik verklaarde daarna het congres geopend. De heer De Lancker, president van de Union, sprak daarop eveneens in de Fransche taal, een rede uit, daaraan het volgende Is ontleend: In de eerste plaats dankte spr. den Prins voor diens tegenwoordigheid. Voorts richtte spr. woorden van erkenteiyk- held tot de Nederlandsche Reegeering voor de ultnoodlglng om het XXIIle congres in Den Haag te houden. Nederland, met zyn prach tige havens, zyn zee, zyn meren, bloemen, ri vieren, kanalen en polderlanden, moet zien vóór alles met de heerschappy van het water bezighouden; Waterstaat is een van zyn meest belangryke mlnisteiieele departementen. In het byzonder stelt het congres dan ook de aanwe zigheid van Minister Reymer, president van het eere-comitè, den bewindsman van „Wa terstaat”, op pr(js, en spr. dankte den Minister voor diens openingsrede. Vervolgens begroette spr. ir. Stieltjes, eere- president van het uitvoerend comité en offl- De Gulden Legenden verhalen, dat op den dag der geboorte van Christus, de .JSalvatio” van Rome ineenstortte, zooals de Romeinsche dichter Vergilius dit had voorspeld. Daarna was in het Oosten een vreemde ster aan den hemel verschenen. Geheimzinnige geruchten uit Palestina verhaalden de geboorte van een Kind uit een oud Koninklyk geslacht. De kin dermoord, bedoeld als een Godsmoord, had de zielen ontsteld van hen, die geloofden in de komst van een nieuwen God. Grijsaards prevelden, dat de door Vergilius aangekondlgde God gekomen was, de houten, bronzen en marmeren beelden in de tempels trilden op hunne voetstukken. De orakelspreu ken werden verward. Op het Kapitool en het Palatyn werden al taren opgericht voor den onbekenden God. die komen zou. De slaven spraken over bevrydlng. over den tyd van liefde die komen ging. Zy, die de ydelheld der Goden bekenden en reeds toevlucht hadden gezocht tot de één-Gods - Idéé, hóópten. De sfeer was zwanger van geheimzinnigheid, van onbestemde afwachting. Speculateurs pro fiteerden hiervan om allerlei leeren te predi ken afkomstig uit Afrika en het hart van Azië. Het heidendom wankelde alreeds vóór Christus één woord gesproken had.... Velen verlieten het heidendom der Grieken en Romeinen noch vóór zy het Christendom hadden gekend. Nooit werd Isis Inniger aan beden. nooit werd meer geloof gehecht aan de Slbilla's. Mysterieuse samenkomsten werden gehouden op verborgen plaatsen tot in de grotten van den kapitolln^chen heuvel Dertig jaren gingen voorby en nog steeds brandde men wierook op de altaren van den Onbekenden God; toen begon men te spreken van een Man, die groote wonderen deed, zie ken genas en dooden weer opriep tot het leven Joden uit Palestina verhaalden de vreemdste dingen. HU zou de lang beloofde Messias zyn. die een einde maken ging aan de Romeinsche dwingelandy en het volk der Joden den antieken luister weer zou geven. Schoon was hy van ge- ,43 e Banier heeft een versje uit België ontdekt. Een Kamerlid wordt aangespro ken, omdat hij zijn mooie verkiezings beloften niet had vervuld. Antwoord: werkt, haar klezers-consumenten i rechtvaardigen prijs te doen betelen. De gunst van den arbeider-kiezer, ziedaar voor de 8. D. A. P. het hoogste heiligste ideaal. Het waarachtig belang van heel het volk zinkt daarbij in het Hiel. Als we ons de woorden van de tweede verbuiging uit onze Latijnsche spraakkunst nog goed herinneren, dan beteekent het woord „minister” zooveel als „dienaar”, en woordkundlg gesproken zou een Nederland sche minister dus *n doodgewone dienaar zijn, een dienaar van de Kroon, wat tevens inhoudt: een dienaar van het volk. We zullen ons echter wèl wachten, jhr. Beelaerts van Blokland, die zoo rijk aan decorum het departement van Buitenland- sche Zaken in Den Haag of elders beheert, In dezen profanen en laag-blj- den-grondschen zin „minister” te noemen. Jhr. Beelaerts zou er voor bedanken voor „minister” gescholden te worden! Wie Is er in zijn oog In den letterlij ken zin van het woord „minister”: bij of de Nederlandsche burger? X Is natuurlijk niet zoo, maar deze mi nister houdt er blijkbaar van den schijn te wekken, dat het Nederlandsche volk er niets mee te maken heeft, wat er in de in ternationale diplomatie over hetzelve be disseld en beslist wordt. Neem b.v. het nieuwste Hooverplan tot ontwapening, waarmede, volgens de pers berichten, Nederland tegelijk met noj; 27 andere Staten zou hebben ingestemd; in Nederland interesseeren jhr. Beelaerts* onderdanen zich wel eenigszins voor het geval, doch de minister acht het niet noodig z'n eigen volk van een en ander op p. J Reymer, de hoogte te stellen, wèl meldt Reuter uit Washington, datde Amerikaansche ge in Den Haag aan het departement Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat Nederland het Hoover-plan vol komen goedkeurt! Zoo mogen de Nederlanders dus via Was hington vernemen, wat er te Genève te.... Den Haag over hen beschikt is! Het Nederlandsche volk, mitsgaders ook de Nederlandsche pers, is blijkbaar maar een „quantité négllgeable” voor dezen be windsman. Wij meenden in onze onnoozelheld, dat een minister er was voor het volk, we schijnen ons 'n beetje vergist te hebben. Jt Wordt hoog tijd, dat de beteekenis van h^t woord „minister” herzien wordt.... deel gedelegeerde van de Nederlandsche Re giering op dit congres; ir Th H. van Marie, president van het comité de Patronage, inspec- teur-generaal van de Spoor- en Tramwegen m Nederland; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, burgemeester van 's-Graven hage en de overige vertegenwoordigers van het Ldageiyksch bestuur der Residentie, de vertegen- *woordigers van de deelnemende landen en Jhr. ir. J. Röell. den president van het uitvoerend comité, en de verdere autoriteiten. Dat de ingewikkelde problemen, waarvoor het tram- en autobusvervoer zich ziet geplaatst en die voor het geheele maatachappeiyke le ven van beteekenis zyn. In breeden kring be langstelling hebben, biykt uit de aanwezigheid van een zoo indrukwekkend en talryk audito rium op dit congres. Niet minder dan 20 rapporten en inleidingen staan op het programma voor de volgende da gen. en dat behoeft niet te verwonderen, want de snelle vordering van de techniek van het verkeerswezen stelt vele belangryke vragen Ter wijl de electrlsche tram zich perfectlonneerde. is de autobus gekomen en deze heeft voor de stedeiyke en Intercommunale verbindingen nieuwe mogelykheden verwezenlykt, doch te vens nieuwe vraagstukken ter- oplossing voor- gelegd. waarby ook de ..Aroileybus” een rol is gaan spelen. Er Is een verscheidenheid van studie noodig geworden om de technische, me chanische en flnancieele transportkwestles tot een oplossing te brengen; daarnevens moeten aangelegenheden van socialen aard wofden be handeld en voor dit alles is samenwerking, na tionaal De electrificatie Het spoorwegnet onderging een belangryke verbetering door het Inrichten van de spoor wegen Amsterdam—Alkmaar en Uitgeest Velsen voor electrlsche tractie. De daarvoor noodige werken waren op 15 Mei zoover vol tooid. dat de nieuwe bedrijfsvorm by de toen in werking tredende nieuwe dienstregeling in dienst kon worden gesteld. Evenals op onze overige electrisch geëxploiteerde lynen wordt de relzigersdienst uitgevoerd met motorwagen- treinen volgens een starre dienstregeling en worden slechts een enkele doorgaande reizi gerstrein en de goederentreinen nog met stoom gereden. De nieuwe electrlsche exploitatie heeft tot dusver in technisch opzicht geheel voldaan en, de tydsomstandigheden in aanmerking ge nomen, bevredigende uitkomsten opgeleverd. Met machtiging van den Minister van Water staat werd de exploitatie van den tramweg NunspeetHattemerbroek met zijtak Kamper- straatwegde Zande op 1 September 1931 ge staakt, waarna de tramweg werd opgebroken. Bovendien werd het baanvak Winterswyk- 2;.Bocholt), waarop sedert de goederenvervoer plaats 4 October 1931 buiten Zijn Exc. Mgr. Dr. Me th. Zavoral, Abt van het beroemde Premonstratenzer of Nor- bertijner klooster Strahov in Praag en lid van het Permanent Comité voor de or ganisatie van de Eucharistische Congressen, zal op doorreis van Dublin naar Praag ge durende eenlge dagen een bezoek brengen aan ons land. Zijn Exc. zal Donderdagavond te 's-Ora- venhage komen, waar de Tsjechische ge zant hem zal ontvangen. Zaterdagavond van 6.457 uur zal Mgr. Zavoral voor den K. R. O. spreken over het Eucharistisch Congres en de Tsjecho-81o- waaksche katholieken. Zyn Exc. Mgr. Zavoral is een van de meest bekende persooniykheden uit de Re publiek Tsjecho-Slpwakye. Mgr. wordt in Augustus 70 jaar en is sedert 24 Januari 1906 Abt van de Premonstratenzen. HU is vooral gezocht als de grootste predikant van de republiek, maar heeft bovendien tal van godsdienstige en wetenschappelijke werken geschreven. Direct na den oorlog werd Mgr. Dr. Za voral gekozen tot lid van het eerste Tsjecho- Slowaaksche parlement, dat de grondwet voor dat land vaststelde. Sedert 1920 is Mgr. Zavoral Md van den senaat in Tsjecho-SlowakUe. Zijne Exc. Mgr. Dr. Zavoral is lid van de Roemeensche Academie, dr. in de theologie en de philosophic en begiftigd met tal van hooge ridderorden. oorlogsjaren slechte vond, met ingang i van dienst gesteld. T De lengte van het In exploitatie zijnde spoor wegnet verminderde daardoor met 38.177 K w en bedraagt thans totaal 3.639.U7 km Naar aanleiding van het onjuiste, bericht omtrent het afstappen van de Koningin te Schierke op het kasteel van graaf Stolberg— Wernigerode, kunnen wy mededeelen. dat H. M. te Schierke is afgestapt in het hotel Fürst zu Stolberg en aldaar eenigen tyd zal verblyven. H. M. Is vergezeld van barones Schlmmelpen- ninek van der Oye, hofdame en kolonel Jhr. Storm van ’s-Gravesande. adjudant, terwyi barones van Hardenbroek, hofdame der Prin ses, H. K H. vergezelt. De Staat heeft in 1920 bewilligd in een ga rantie van vyf ten honderd, voomameiyk op den grond, dat de maatschappUen onder de toenmaals vigeerende overeenkomsten den Staat konden nopen tot naasting, terwyi naasting op dat tydstlp van hoogen rentestand voor den Staat zeer nadeelig zou zyn geweest, daar hy zich de hiervoor benoodigde gelden niet anders dan tegen 6 pCt. zou hebben kun nen verschaffen. In het begin van het verslag jaar was de toestand aanmerkelyk 'veranderd. De Staat zou toen, wanneer hy tot naasting overging, het daartoe vereischte kapitaal tegen ongeveer 4 pCt. hebben kunnen leenen. Indien de dlvidend-garantln weder effectief mocht worden, hetgeen in de- naaste toekomst niet onmogeiyk scheen, zou naasting derhalve voor den Staat voordeellg kunnen zyn en de Staat kan te allen tyde tot naasting besluiten. Er diende daarom met de mogeiykheid van naasting rekening gehouden te worden en onder die omstandigheden is toen gezocht naar een oplossing, die eenerzyds voor de Rêgeering eiken prikkel tot naasting uit geldelyke over wegingen zou weg nemen en anderzijds de hou ders der aandeelen aan toonder van elke van beide MaateotoappUen als vergoeding voor de door hen daartoe verleende medewerking in een betere positie so> brengen dan zy by naas ting zouden zyn. Deze oplossing bestond hieruit: ie. de overeenkomsten 1920 zouden aldus gewyzigd worden, dat de garantie van den Staat zich slechts zou uitstrekken tot een wlnstsaldo, voldoende voor een dividend van 4 pCt.; 2e. nadat de vergaderingen van houders van aandeelen aan toonder van elke Maatschappy tot de onder le. bedoelde wyziglng machtiging verleend zouden hebben, zou elke Maatschappy gedurende acht weken de gelegenheid open stellen de aandeelen aan toonder der andere Maatschappy by haar in te wisselen voor een gelyk nominaal bedrag aan hare eigen 4 pCt. obligaties, rente dragende van 1 Januari 1931 af en alle tegeiyk of in gedeelten aflosbaar tegen 125 pCt. op door de Maatechappy-debi- trice te bepalen tijdstippen, en mede ter verrekening van het dividend over 1932 een ultkeerlng In geld ten bedrage van 10 pCt. van het nominale bedrag. Voorts zou de S.S. gedurende de voornoemde acht weken de houders van oprichtersbewUzen In de gelegenheid stellen die oprichtersbewUzen aan haar af te dragen tegen betaling in eens van f 200.per oprlchtersbewijs. De Regeering stemde met deze plannen In en de buitengewone algemeene vergaderingen van aandeelhouders zoowel als de vergaderin gen van houders van aandeelen aan toonder verleenden met groote meerderheden de van haar gevraagde machtigingen. Houders van 16.163.250 aandeelen 8 8. en aandeelen H.S. maakten van de gelegenheid tot omwisseling tegen 4 pCt. obligaties gebruik, terwyi 473 oprlchtersbewy- zen SJ8. tn het bezit dezer Maatschappy kwamen. Op het tijdstip van de komst der Apostelen Petrus en Paulus in Rome was deze stad meer dan ooit het politieke centrum van dat groote Romeinsche Imperium. Het besluit van de Apostelen naar Rome te gaan en het helden dom aan te vallen in de sterkste veste, het woord van Christus te prediken onder de oogen der Caesars en in deze stad den zetel te ves tigen van het Nieuwe Geloof, dat overal in het Oosten reeds wortel geschoten had, Is doorslag gevend geweest voor de eenheid in de Roomsche Kerk. Wanneer wy dóórdringen in den geest van die tijden en in de mentaliteit der rassen, die de aarde bevolkten, zien wy. dat de Apostelen geen beter keus haden kunnen doen. Petrus werd belast met de leiding der Kerk. Het stond aan hem te beoordeelen, waar hy die leiding zou uitoefenen. Hy koos Rome. In deze stad kwamen alle volkeren bUeen. terwUl de stad geografisch buitengewoon gunstig gelegen was en in verbinding stond door middel van de prachtige helrwegen met de toen be- kende wereld. Maar wat vooral den doorslag tenen leefden in de duisternis en en Internationaal, gewenscht. Spr. dankte alle deskundigen, die aan de voorbe reiding van de behandeling van de congres te bespreken onderwerpen hun reeds hebben gegeven. Tenslotte wydde spr. eenlge woorden hulde aan Holland met zyn zeer intellectueeie bevolking, zyn unlversitelten en speciale hoo- gescholen, zUn welvaart, zUn landeiyke schoon heid. zyn belangryke havens, zyn koloniale wereldbeteekenls, zyn musea, zyn schilders school, kortom zyn hooge cultureele ontwik keling. ..Wij. congressisten”, eindigde spr., .achten ons gelukkig, byeen te zyn in dit land, waar de grondlegger van de moderne philosophic, ae mathematicus Descartes Cartes! us>. twintig jaren van zyn leven heeft gewerkt en die van Holland getuigde, dat hy daar een omgeving had gevonden, waar de atmosfeer doortrokken was van helderheid van den geest.” (Applaus.) De openingszitting was hiermede geëindigd. -|^x ven verklaarbaar (om dit woord nog eens te gebruiken) schijnt het, dat het hoofdorgaan der 8. D. A. P. het liberale blad nu deswege danig de les leest als volgt: stalte, ZUne Woorden waren vuur en ontsta ken geloof, hoop en liefde in de harten. Hy omvatte de kennis der eeuwen en zeide te zyn de Zoon van God. En de Romeinen konden het niet begrijpen, dat het Jodenvolk zyn eigen levenden God ter dood wilde doen brengen en dat het juichte onder het Kruis. En toen hU eindelijk gestor ven was. verduisterde de zon. beefde de aarde en werden de natuurkrachten geschokt. HU stierf, maar ZUn leer stierf niet, ZUn leer ver breidde zich met groote snelheid over de aarde. Het vlammende woord der Apostelen verjoeg het ongeloof, deed de Goden van hun voetstuk ken tuimelen, geheimzinnige riten. begeleid door de zangen van Orpheus, en de Peana wer den ontroofd van de bekoring, die zy sinds eeuwen hadden uitgeoefend op de Grieken en Oosterlingen. De drommen hielden op te stroo- men naar Delphi, Delos, Patara en Eusides. De massa werd er zich van bewust, dat orakel spreuken leugens waren, het geloof: een laag gespeculeer der priesters op de verbeelding en de lichtgeloovigheid van het menschdom En in Rome wachtte men op den Onbekenden God, reeds 61 jaren.... „Het „Handelsblad” is al even hard ge schrokken van het stuk planmatige be- drijfsordening, in het wetsontwerp op de varkensteelt vervat, als de „N. Rott. Crt.” van het wetsontwerp op de scheepvaart- redding. Het blad verzucht: „De Planwirt schaft doet hier zUn (lees: haar) triom- fanteiyke intrede” en de redactie jammert, dat „de regeering zich daarmee op een nieuw hellend vlak begeeft”, zooals ons Kamerlid v. d. Waerden „in den steun aan de scheepvaart reeds een praecedent en een inleiding begroette”. Zulke „dwangecono mie” acht het blad „erger dan de kwaal” en het wil van het wetsontwerp dan ook niets weten. Liever laat het de varkens- houderU ten onder gaan, dan haar met naar socialisme riekende maatregelen op de been te houden. Het ongebreideld kapi talisme biyve behouden, al vergaat ook heel het bedryfsleven. Dat is de hoogste wysheid van het liberale orgaan. Een treu rige wysheid, voor het bedryfsleven, voor de levensmogelijkheid der bevolking on- UR naam van duizenden oad-leerUngen der Eerw. Paten Jezuïeten in Nederland, die. uit eigen ervaring het zoo vruchtdragende jeugd werk kennen dezer uitmuntende Orde, welke in het byzonder op het gebied van wetenschap een wereldreputatle bezit, geven ondergetee- kenden uiting aan hun diepe teleurstelling over de miskenning dezer Orde, een misken ning welke door haar uitzetting uit Uw land wordt bewezen. Biddend en vertrouwend, dat spoedig de waardeering moge waarop de E. E. F. P. Jezuïeten recht hebben, teekenen wy met den eerbied, welke wy U als Staatshoofd verschuldigd zUn, Prof. Dr. J. A. J. Barge. L. W A. Duynstee, Cand.-Notaris. Jhr. Dr. L. E. M. von Fisonne, Lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Dr. J. M. M. Hamers, Burgemeester van Jutphaae. Dr. J. A. O. M. van Hellenberg-Hubar, Lid van de He Kamer der Bt.-Gen., Drs. H. J. Knaven. 8. M. Koster. Tandarts, J. W. M. Fock. Jur -8tud., Dr. J. 131. Peters. Directeur der Maria-Sstichting te Haarlem. Dr. O. M. Romme, Lid van den Raad der gemeente Am sterdam. Dr. M. A M. Waszink. Oud-Minister van Onderwye Kunsten en Wetenschappen. Dr. A J. M. G. Baron van WUnbergen. Tk Y u is Minister Verschuur gekomen met een krisis-maatregel den steun aan de varkenshoudery waarin inderdaad iets van „Planwirtschaft” zit; inderdaad wil de overheid hier regelend optreden i.c. tot beperking van een be paalde teelt, van een bepaalde productie, met als doel, den teler, den producent, door de wisselwerking van vraag en aanbod dus danige pryzen te doen „halen”, dat 1 bedrijf in stand gehouden kan worden. Wy meenen wel de verwachting mogen uitspreken, dat deze maatregel, door de Tweede Kamer intusschen aanvaard, het verhoopte effect hebben zal, en wèl, omdat de „Planwirtschaft” hier een betrek- keiyk klein gebied en een op dat gebied overzichteiyk deel van een zekere teelt, van een zekere productie betreft. Deze maatregel is den liberalen, die van huis uit gewoon zyn te zweren by alle eko- nomlsche vryheid, natuuriyk niet of maar heel matig naar den zin geweest, en 1 Is heel verklaarbaar, dat de meeste liberale Kamerleden tegen dit wetsontwerp tot steun aan de varkenshoudery gestemd hebben, X is heel verklaarbaar ook, dat een liberaal orgaan als het „Algemeen Handelsblad” over de aanneming van het wetsontwerp door de Kamer zijn zeer ern stige ontstemming gelucht heeft. vluchtten. Maar toen zU dit schreven, hadden de Christenen reeds als fakkels gebrand m Nero’s tuinen of waren zy reeds bU massa’s verscheurd door de wikte dieren. Het openoaar leven van Petrus en Paulus nam met de eerate vervolging een einde. Petrus en Paulus ontkwamen aan dit bloed- festyn, maar zU verwierven de kroon der mar telaren drie jaar later. Paulus werd onthoofd by de Salviabron en begraven op het landgoed van de matrone Lucina. langs den Ostla-weg. Petrus werd volgens Eusebius gekruisigd met het hoofd naar beneden, volgens sommigen op den Janiculusheuvel, maar hoogstwaarachUnlUk in het Vaticaansche circus. Zyn lichaam werd ook langs den weg begraven en wel langs de Via Cornelia. Het graf van Petrus wordt aan geduid door het superbe altaar van Bernini in den Sint Pieter; het graf van Paulus door bet altaar van de St. Paulusbaslliek. Het is een vaststaand feit, dat deze altaren de plaats aanwyzen. waar de gebeenten rusten van de twee groote Apostelen; maar het is even eens vaststaand, dat de gebeenten slechts één maal gedurende byna 19 eeuwen zyn vervoerd en daarna weer teruggebracht zUn op de oor spronkelijke plaats der begrafenis. De Pausen, die hun leven wijdden vooral aan de éénheid van de Kerk en de vereeniging der afgedwaalde Christengemeenten, hebben er altyd met de meeste stelligheid op gewezen, dat de Kerk van Rome de echte gebeenten bezit van de Apostelen. Van den' eersten dag af zUn de graven ver eend. Slechts een eenvoudige steen bedekte de graven, maar sinds den dag na hun dood heb ben zich de Christenen om de belde graven ver drongen. ,- Zelfs gedurende den korten tyd, dat de ge beenten naast elkander hebben genist, onder de St. Sebastianusbasillek (hoogstwaarschUnlyk van 258 tot 298). beeft de vereering niet opgehouden. In verband hiermee is ook de ontdekking van de z-g. „graffiti’ inkrassingen op den muur, waarby 150 maal de Apostelen worden aangeroepen van groote beteekenis. Deze ..graffiti’’ werden gevonden onder de 8. Sebas- tlanusbaslliek, in een zaaltje, dat oorspronke- iyk bestemd was voor het gebruik van de Agape, een soort doodenmaal ter eere van de Apostelen. De komst van Petrus en Paulus tn Rome wordt dan ook door geleerde tegeustandera niet meer ontkend. Er is inspanning noodig om het politieke leven op moreel peil te houden. Velen ge troosten zich die Inspanning. En die slagen, doen daarmee een grooten dienst aan volk en overheid, aan parlementair leven verzorging van het openbaar belang. Dit is alles duideiyk. Maar iets anders moest ook duldeUjk zyn; namelyk, dat het hoofdwerk niet ge schieden moet door de .leiders maar door de massa. Onzuivere middelen worden alleen bruikt als ze helpen. Zoodra de massa van de onzuivere middelen walgt, dan worden ze natuuriyk buiten gebruik gesteld. Niet uit moreelen aandrang wel Is waar; alleen uit hetzelfde berekende en minder waardige opportunisme, dat succes wil boeken, anders niet. Maar voor het gansche openbare erf is er dan toch winst ver kregen. Ziehier een klein voorbeeld: De simpele woorden teekenen. Er zyn er In het kiezers-corps, die zoo iets als grapje zeer waardeeren èn die by de volgende verkiezingen weer hun stem uit brengen op iemand, die belooft. Van zulke kiezers kan de genezing niet uitgaan. In ons volk moet de kring groeien hen, die walgen van demagogie, van neu- zentellen, van kiezersjacht, van party- stellen-boven-beginsel, van beloften-con- currentie. Enz. enz. Geschiedt dit door moreele opvoeding van de volksziel, dan wordt de politiek gezonder; zelfs al genezen de demagogen niet. 't Is om moreele zuivering van de volks ziel ‘te doen.” Zoowel in de komst van de Apostelen als in hunne wyze van prediking ziet men duklelVk. dat de Apostelen met elkander hadden afge sproken. Beiden gingen over den Appia-weg, maar niet gelyktUdig hoewel kort na elkander. Paulus landde in Pozzuoli na een avontuuriyke reis en Petrus landde hoogstwaarschUnlyk in Brindisi. Paulus predikte aan den rechteroever van den Tiber in de thans nog zoo karakteristieke wyk van Trastevere. Hy predikte vooral aan de Heidenen en weldra werd hy de gast van den aanzienlijken Romein Hermes. Petrus bestreed Simon den Toovenaar op het Forum Romanum en predikte bet geloof in het Ghetto onder de Joden, Grieken en Ooster lingen. Weldra was hy de gast van den Ro- meinschen senator Pudentius door wien het Ge loof zoo ongeveer doordrong tot In de onmid- deliyke nabyheid van den Keizer. Veel moet hl) ook hebben gepredikt bulten de stad, langs de Via Appia en naar Marucchl meende te mogen zeggen: vooral op de plaats, waar zich thans de St. Sebastianusbasillek bul ten de Muren bevindt. Toen Nero in het jaar 64 den Christenen de schuld gaf van den grooten brand in Rome, was de aanhang der Apostelen zeer groot, zelfs zoo'groot, dat de oorzaak van de beschuldiging juist moet worden gezocht in den omvang. Jlen het Christendom op Romeinschen bodem ge nomen had, zoodat men vreesde, dat het wel dra de constitutie van het Ryk en den invloed der priesterkaste zou overvleugelen. De oude schrijvers zeggen ons dat de Chris- bM licht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5