ONS BLAD Chili? DIENSTBETREKKINGEN Nieuwe troebelen in Het nieuws van heden en DERTIG CENTS Beteekenis van Naar het einde te Lausanne Gevraagd en aangeboden „Stahlhelm” i DE CONTRA-REVOLUTIE Sklareks naar ’t tuchthuis DUITSCHLANDS DEFICIT 7 JOH DE BAROMETER 2 3- R IAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers y/OENSDAC 29 JUNI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 151 Het Weet. Carlo» Davila De laatste pogingen Dwaling te Lausanne DE 1ERSCHE EEDSKWESTIE De Valera niet naar Ottawa DE UNIVERSITEITSFEESTEN IN DE HOOFDSTAD DRIE COMMUNISTEN t GEDOOD \\WW\V 7P Wegens diefstal luizenden Salazar Portugeesch kabinetsformateur Putsch-gevaar in Peru en Argentinië De kogel voor 5 Russische ambtenaren o Een staatsgreep van uiterst-rechts of een communisti sche Putsch? duizenden worden lederen avond geboeid door het lichtspropkje der oude stadsgrachten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Stichter voor microfoon NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD TELEFOONNUMMER 433. Amsterdanrische L’niverslteitafeesten. ▼au Laatste pogingen te Lausanne. Drie communisten te Stassfurt gedood. Salazar Portugeesch kabinetsformateur. 25 Juni De Valera niet naar Ottawa. 29 Juni 1932. DE DIRECTIE. o o De ontwapeningsconferentie Tot 3l/t jaar veroordeeld Gibson con- en 13* 1 By begrafenis te Stassfurt seven 3 S’, Hoogste stand op Woensdag I lu TM. 70. I» 1 k I „Geen bevoorrechte positie door lageren binnenlandse hen schuldenlast” Fried richstrasse schoongeveegd Amerika eischt behandeling van zyn voorstel ADVERTENTIEPRIJZEN: - Per losse régel 20 c.; Ingez. med. 40 c. per regel; Idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. LISSABON, 28 Juni. (Reuter.) De president der republiek beeft den oud-mlnister van fi nanciën Oliveira Salazar belast met de vor ming van het nieuwe kabinet. Salazar heeft de opdracht aanvaard. De Sklarekt veroordeeld tot 4 jaar tuchthuis straf. V oor jaarsverbonds vergadering Werklieden verbond. Zon op 4.43, onder 9.23. Nieuwe Maan 3 Juli n.m. 11.40 Licht op 9.53. Omtrent het plotselinge bezoek van Gibson aan hotel Beau Rivage, het hoofdkwartier der Britsche regeering te Lausanne, verluidt het volgende De Amerikaansche regeering eischt een spoe dige definitieve bespreking der Amerikaansche voorstellen, terwijl in vooraanstaande kringen der Ontwapeningsconferentie het voornemen zou bestaan de conferentie den 15den Juli voor eenl- ge maanden te onderbreken, zonder dat een be handeling der Amerikaansche voorstallen zou plaats hebben. Fransche ministers van financiën Wat hierbij zal worden behandeld staat nog niet vast. Vijf Russische ambtenaren wegens diefstal ter dood veroordeeld. Waarschijnlijk geen tweede Zeppelintocht boven Nederland. Duitsch begrootingsdeficit schulden. het Nachtvorst: geen nachtvorst. Verdere vooruitzichten: weinig veran dering. 760 i Onze rubriek kleine annonces verheugt zich In do stijgende belangstelling onzer lezers. Ten einde de „service” aan onze abonné’s nog verder op te voeren, hebben Wij besloten DE PRIJS DER PERSONEEL-ANNONCES met ingang van heden te stellen op 10 CENTS PER REGEL (met een minimum van slechts drie regels*. Zoowel AANGEBODEN als GEVRAAGDE DIENSTBETREKKINGEN zal men dus voortaan In onze rubriek „Omroepers” kunnen plaatsen voor den seringen prijs van BERLIJN. 28 Juni (W.B.). Na afloop van een betooglng der studenten-organisaties in de Lustgarten zijn heftige botsingen voorgekomen De politie greep met den gummistok in. ‘n Agent werd door stokslagen gewond. Daarop werden grootere polltle-afdeellngen met karabijnen in het vuur gebracht. Deze veegden stelselmatig de Friedrichstrasse schoon. BERLIJN, 28 Juni. (V. D.) De verdedigers van alle verdachten in het Sklarek-proces zijn in beroep gegaan tegen het door de rechtbank gewezen vonnis. Dinsdagavond heeft de bekende spultwater- 8TASSFURT, 28 Juni. (W. B.) Bij de be grafenis van een communist, die verleden week Vrijdag door een natlonaal-soclallst uit nood weer doodgeschoten werd, kwam het toen de politie een optocht wilde ontbinden, tot ern stige botsingen. De agenten werden door de menigte in het nauw gebracht, zoodat zU van de wapenen moesten gebruik maken. Drie communisten werden gedood, zwaar en verscheldenen licht gewond. daarvan de eerste symptomen zijn. De re geering is voornemens aan gevaren van rechts en links krachtig het hoofd te bieden. Maar de openbare meening is allerminst gerust en de gebeurtenissen in Chili zijn niet geschikt haar te kalmeeren. Ook In Peru verwekken de communisten agitatie; terwijl elders het pad der natio nale regeeringen evenmin over rozen gaat. Een aantal revoluties met uiterst-linksche tendenzen zou Zuid-Amerlka naar den chaos drijven. Het radicalisme heeft er uit gediend, het nationalisme van 1930'31 verzwakt Is het socialisme thans aan de beurt? Het Is zwak in Zuld-Amerlka en van die zwakte zullen de communisten weten te profiteeren. Ziedaar het groote gevaar. onmiddellijk over te dragen aan burgerlijke elementen, die, zeker, „socialistisch" getint zijn, maar verklaarde tegenstanders van Moskou en alles wat daarmee samen- of daarvan afhangt. De meest radicale beslui ten zijn reeds herroepen, voornamelijk on der den drang der omstandigheden, dJ. uit ontzag voor de kanonnen van de oorlogs schepen der groote mogendheden, die niet met zich hebben laten spotten. Vijf hon derd communisten zijn reeds in hechtenis genomen en de zuivering des lands duurt voort. En nu? Men kan er zeker van zijn, dat voorloopig een zéér gematigde socialisti sche politiek zal gevoerd worden. Dat be- teekent evenwel niet, dat Chili’s beproevin gen daarmede ten einde zijn. Noch Davila, noch zijn collega’s kunnen onder de huidi- g? omstandigheden het land op korten ter mijn zijn vroegeren bloei hergeven. Het Is evenmin zeker, dat de nieuwe .Junta” over voldoenden aanhang In t land beschikt om aanvallen, die van rechts Montero, Ibanez en van links van communistische zijde kunnen komen, te weerstaan. Vrij waarschijnlijk is, dat een reeks zeer troe bele weken en maanden voor de deur staat. De verdeeldheid In het land en de aller slechtste economische toestand geven voor de naaste toekomst zeer weinig reden tot gerustheid. Doorslaggevend voor de situatie in Chili zullen wellicht de gebeurtenissen in andere Zuid-Amerikaansche republieken zijn. Bols jewistische bewegingen in Peru en Argen tinië zijn volstrekt niet onmogelijk. Uit Buenos-Alres komen verontrustende ge ruchten. De socialisten, die deel van de re- geerende Justo-coalltle uitmaken, vreezen. terecht of ten onrechte, een staatsgreep van uiterst-rechts, en de democratisch-natio- nallsten zijn hunnerzijds in zorg over een mogelljken communistischen Putsch. De ernstige stakingen van deze dagen zouden BERLIJN 28 Juni (W.B Leo en Willy Skla rek werden heden wegens bedrog, ernstige oor konden vervalsching en omkooplng veroordeeld tot elk 4 Jaar tuchthuis, met aftrek van 6 maanden preventief De gebroeders werden terstond gearresteerd. Beklaagde Lehman hoorde 15 maanden ge vangenisstraf tegen zich uitspreken. IVerder werden de BerHJnsche ambtenaren Kohl, Sokolowski en Zwing veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Daar zij zich lieten 5 jaar niet meer >aar ambt. geldt voor Gaebel, die 18 maan- I omkoopen, komen ze de eerste in aanmerking voor een openl Hetzelfde den kreeg. Tenslotte werden de ambtenaren Tach en De- ger tot 6, Schmitt en Schneider tot 4. en Hoffmann tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De beklaagden hoorden het vonnis rustig aan, alleen Leo Sklarek huilde. Landgerichtsdlrektor Kestner verklaarde bij de motiveering van het vonnis os.: Bijna 3 Jaar geleden werd dit proces begon nen Het Was noodig. de beklaagden te leeren kennen, vooral de ambtenaren der stadsbank. De Sklareks hebben zich het vertrouwen onwaardig getoond. Het was hun slechts te doen, om zich te verrijken. ZU hebben voor 1» millioen aan waardelooze papieren en 19 mll- Uoen aan waardelooze cheques afgegeven. Door hun employé’! Lehmann en Tach hebben zU valsche boeken laten aanleggen en bij revisie valsche verklaringen afgelegd. Een week nog duurde het dispuut. Een week lang bleef de gematigde Davlla ter zijde en kregen de communisten gelegen heid het geld te zoeken, „waar het Is” al vonden zij slechts een mageren bult. Toen volgde de reactie; die niet uitblijven kon. Langs vreedzamen weg had eerst de radicaal Alessandrl, Montero’s tegencandl- daat bij de presidentsverkiezingen, beproefd die tot stand te brengen. Het gelukte hem niet; de leiding van ’s lands zaken bleek volkomen in handen der extremisten, die niet naar de stem der rede wenschten te luisteren. Toen volgde de onvermijdelijke contra-revolutle; een „pronunciamento”, waarbij een aantal officieren, onder lei ding van generaal Saenz, betrokken waren. Zonder veel moeite maakte een kleine troepenmacht zich meester van het presl- dentspalels en vervolgens van Santiago. Er waren wat opstootjes in de stad, maar wer kelijke tegenstand werd niet geboden. De communisten bleken niet bij machte den bult te behouden; Davlla werd bevrijd, Orove gevangen genomen, en de officieren waren zoo verstandig de heerschappij niet MOSKOU. 28 Juni. (Reuter.) Na een be handeling van zes dagen la bet proces ge ëindigd, dat tegen 23 employe's, o. w. de plaats vervangende leider, van den RUks-détail-bandel te Moskou is gevoerd. De beklaagden werden beschuldigd van dief stal van geld en goederen, onwettige prUsver- hooging en bet leveren van levensmiddelen aan speculanten, waardoor de stoet In vUf maanden voor een millioen roebel Is benadeeld. Het gerechtshof veroordeelde v(jt beklaagden tot den dood door den kogel. Zeven anderen Kregen 10. de overigen 3 tot 5 jaren gevan genisstraf. De hoofdredacteur van de JJjjvabode ontslagen Seldte over de beteekenis van „Stahlhelm”. LAUSANNE, 28 Juni (V.D.) De oorspronke lijk tegen Woensdagmorgen vastgestelde Duitsch Fransche bespreking is naar het schijnt op grond van bet volkomen negatief resultaat der besprekingen van Dinsdag afgezegd. In de zitting der zes ultnoodlgende mogendheden zal de president der conferentie, MacDonald, Woensdag slechts een algemeen rapport uit brengen over den huldigen stand der confe rentie. Volgens mededeellngen var. Fransche zijde is bU de Dinsdag gevoerde besprekingen gebleken dat er geen uitzicht op een oplossing is. Men Is overeengekomen een commissie te benoemen bestaande uit vertegenwoordigers der zes ult noodlgende mogendheden, ten einde op deze wijze de conferentie permanent te verklaren FelteUJk zou de conferentie reeds dezer dagen beëindigd worden, mogelijk reeds Donderdag. LAUSANNE, 28 Juni (Reuter). Plannen, gelijk die van Fransche zijde worden geopperd, om de delegatieleiders en ministers van finan ciën van Frankrijk en Duitschland naar hun hoofdsteden te doen terugkeeren met het doel met hun kabinetten te beraadslagen over de mate der mogelljke conceessles, hebben naar wij vernemen, nog geen vasten vorm gekregen. LAUSANNE. 28 Juni (VD.) Ondanks het af zeggen der officleele Fransch-Dultsche bespre kingen op Woensdag, zullen Woensdagmorgen toch nog persoonlijke besprekingen plaats vin den tusschen den rljkskanseller von Papen en Herriot, benevens tusschen de Dultsche en LAUSANNE, 28 Juni. (Reuter.) Na afloop der Dinsdag gehouden besprekingen tusschen MacDonald, von Papen en Herriot werd de vol gende mededeeling gedaan: De voorzitter der Conferentie heeft heden, te zamen met de leiders der delegaties en de gedelegeerden van Frankrijk. Duitschland en Engeland de resultaten der besprekingen tus schen de delegaties nogmaals samengevat. Woensdagnamiddag zal de voorzitter ae zes ultnoodlgende mogendheden rapport uitbren gen over den toestand en ze verzoeken, voor bereidingen te treffen voor den verderen ferentle-arbeid. De besprekingen tusschen de Fransche de Dultsche delegatie worden voortgezet. Naar Havas meldt, stelt MacDonald alles in het werk om een mislukking te Lausanne te vermijden. HIJ is om die reden bereid tot 5 Juli in Lausanne te blijven. Naar verluidt, is een verdaging der confe rentte na Woensdag thans waarschijnlijk, daar op het voorstel niets anders moge!Uk schijnt. Duitschland zou zich bereid hebben verklaard in ruil voor een volkomen schrapping der her stelbetallngen. zijn medewerking te verzekeren tot bet weer vlot maken van het handelsver keer en tot redding van Mldden-Europa. kortom tot een „herstel van Europa." Frankrijk voelt echter nog weinig voor een schrapping waar Amerika de houding aan neemt, dat het van Frankrijk In ieder geval het volle pond zal blijven elschen. Een Europeesch eenheidsfront tegenover den Amerlkaanschen schuldelscher schijnt ook al niet mogelijk, daar Engeland, aan welk land Amerika wél een verlichting der schulden zou willen geven, zich hierbij niet zou willen aan sluiten. Een verdaging der conferentie schijnt dus de eenige uitweg, vooral omdat het voor stel-MacDonald dan van kracht blijft, m.aw dat het voor den duur der herstelconferentle afgekondlgde moratorium van Duitschland dan voorloopig wordt verlengd. Het gaat er nu maar om. op welke basis deze verdaging zal plaats vinden. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met lijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer en iets koeler. BERLIJN, 28 Juni. In zijn plenaire zitting van Dinsdag heeft de Rijksraad de Rljksbe- grooting voor 1932 goedgekeurd. De algemeene rapporteur, ministerial-direc tor Dr. Brecht, wees er op, dat het totaal de ficit thans 1690 millioen rUksmark bedraagt. Dit deficit behoeft In dezen crisistijd niet zoo zeer te verontrusten, indien voor de toekomst slechts een gezonde ontwikkeling zou zijn ge garandeerd. Dit Is evenwel ondanks alle bezui nigingsmaatregelen niet bet geval. In het verder verloop van zijn uiteenzetting zelde de rapporteur, dat .men In Duitschland de voorstelling, welke ook te Lausanne ingang heeft gevonden, als zouden onze binnenland sche schulden aanmerkelijk lager zijn dan die van Engeland en Frankrijk en ons een bevoor rechte positie geven bij de concurrentie op de wereldmarkt, volkomen onjuist acht”. De binnenlandsche oorlogs- en vooroorlogs- schulden waren even hoog of zelfs nog hooger dan die van Engeland en Frankrijk. Mllliarden goudmark aan dergeljjke schulden zijn welis waar door de inflatie tot minimale waarden teruggebracht. Een aanzienlijk deel der schul denlast keert intusschen terug In den vorm van verhoogde crisislasten. In Duitschland is. aldus Dr. Brecht, veelvul dig de omgekeerde meening verspreid: WIJ zouden beter kunnen concurreeren, Indien wjj onze binnenlandsche schulden niet zoo mee- doogenloos hadden geschrapt. Dit gebeurde evenwel niet uit onwil, doch uit onmacht om te betalen, aangezien wij niet In de gelegenheid waren, zooals In Engeland, meer dan 40% of. zooals In Frankrijk, meer dan een vierde der belastingontvangsten ten goede te doen komen aan de binnenlandsche crediteuren. Het was. duidelijk gezegd, het binnenlandsche bankroet ten gevolge van den oorlog en het verdrag van Versailles. Een faillissement kan onder zekere omstandigheden een voordeel zijn voor de de biteuren, maar bet faillissement eener maat schappij Is voor de aandeelhouders zeer zeker geen voordeel, zelfs Indien zij zelf de voor naamste crediteuren zijn en indien oudere vor deringen met preferentie worden behandeld. Wat de bezuinigingen betreft, deelde de rap porteur nog mede: Voor de binnenlandsche uitgaven van het Rijk zijn nog ongeveer twee milliard overgebleven. Hiervan komen 744 mil lioen op de weermacht, 934 millioen voor so ciale en 272 millioen voor economische doel einden. Voor zijn binnenland heeft Duitsch land derhalve, aldus Dr. Brecht, mlndei be schikbaar dan Frankrijk. Engeland of Ame rika alleen reeds voor hun weermacht uitgeven. a Is de reactie niet zeer spoedig komt schreven wij in het artikel, dat wij s aan den sociallstisch-communlstischen staatsgreep in Chili wijdden gaat Chili een uiterst troebele periode tegemoet. Wel nu, de reactie is niet uitgebleven. Nóg Is Chili’s .Junta” socialistisch, maar commu nistisch Is zij in de verste verte niet meer. De zaken konden bezwaarlijk anders loopen. De daden der .Junta”, die zich op 4 Juni van de regeering meester maakte, veroor deelden haar even krachtig als haar pro gramma, waaraan zij slechts een begin van uitvoering heeft kunnen geven. Dat laatste kan niet verwonderen. Noch Engeland, noch de Vereenlgde Staten, die enorme belangen in Chili hebben, waren van zins de roode heeren meester van 's lands rijkdommen te laten, althans niet van het deel, dat rechtens bezit van buitenlanders is. Krach tige protesten zonden onmiddellijk zoowel Washington als Londen en .oorlogsschepen kregen orders koers naar de Chlleensche havens te zetten nog vóór de .Junta” tijd had een antwoord op die protesten te redl- geeren. Van onderhandelen kon geen sprake zijn. Engeland en Noord-Amerika wenschten de levens en de kapitalen van bun onderdanen on voorwaardelijk veilig gesteld te zien. Het ging hier om honderden mlllioenen dollars en een groot aantal on dernemingen van openbaar nut, waarin dit geld is belegd. De .Junta”, die het vast voornemen had, 111 eigen handen te houden, maar deze bijna alle bij de banken in deposito gegeven gel den, onverschillig of deze eigendom van Chllenen dan wel van buitenlanders wa- jen. ten behoeve van den Staat te confls- keeren, durfde dit plan slechts «eer ge deeltelijk tot uitvoering te brengen. De „onteigende eigenaars” ontvingen in plaats van hun goede geld bons, die natuurlijk geen enkele werkelijke waarde vertegen woordigden. Voor het gemunte goud en het bij de goudsmederij en juweliers aanwezige geldmetaal werd een dwangkoers vastge steld. Nu is het Chlleensche geld dermate gedaald, dat het practisch zoo goed als niet inwisselbaar is. De Staat voerde een offlcl- eelen koers in, driemaal hooger dan de wer kelijke koers. Voorts had de .Junta” den mond vol van den aankoop door den Staat van de aandeelen der banken en van de „Coseck”. Met welk geld die aankoopen ge financierd moesten worden, was niemand duidelijk, ook den nieuwen regeerders niet. De schatkist is leeg, aan de leeningsver- pllchtlngen wordt niet voldaan. De socialis ten en communisten, die eigenlijk de groote rollen speelden, ontdekten plotseling dat zij te laat aan het bewind zijn gekomen. Van een driekwart faillieten boedel valt weinig meer te plukken. Het is onder deze omstandigheden geen wonder, dat de .Junta” er niet in slaagde de gedragslijn te volgen, die zij zich vóór den staatsgreep uitgestippeld had. ’s Mor gens werden kolossale plannen aangekon- digd, die ’s avonds waardeloos bleken en onmogelijk uit te voeren. Oneenlgheld on der de ,Junta”-leden, waarvan sommigen van gematigden huize waren en anderen radicaal als Moskouers, kon niet uitblij ven, De revolutie was nog geen drie dagen oud of de slimme, maar niet tot uiterste maatregelen bereide Carlos Davila werd door sommige van zijn collega’s voor „ver rader” uitgekreten. Met den „verdachte” werden vrij korte metten gemaakt. Om de „resultaten der revolutie” niet onmlddellijk in gevaar te brengen, besloten de commu nistische Junta’’-leden, waarvan kolonel Orove de leiding had, Davlla niet openlijk in arrest te stellen. Hij werd daarom in bet presidentspalels „bewaard”, zonder ver gunning dat eigenmachtig te verlaten. Den 13en beschuldigde men hem er van een agent van den ex-dictator Ibanez te zijn en „de zaak van het proletariaat slechts om helsd te hebben, om dat te beter te kunnen worgen." Deze beschuldiging is in den vorm, waarin zij door kolonel Orove gegoten werd, ongetwijfeld onjuist; zeker is evenwel, dat Davlla. een handig, eerzuchtig man, zonder veel scrupules, niet de leiding der .Junta" aanvaard heeft om het communisme ten troon te helpen. De historie heeft dat reeds bewezen en óók, dat de in het presldents- paleis bewaarde verdachte zijn bewakers ten slotte te krachtig en te slim bleek. Hoe zou kolonel Orove. een geëxalteerde natuur alléén geloovende aan het evangelie van Moskou en geheel aan jle Ille Internatio nale onderworpen, het ook tegen den ex- ambassadeur te Washington hebben moeten volhouden? Of dat andere roode lid dei Junta". Matte, hoofd der Qhileensche Vrij metselarij. wiens eenige gedachte was op den kortst mogelljken termijn alle kloos ter» te sluiten?. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433, REDACTIE 433 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar ƒ2. Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnettad Haarlem Dinsdagmiddag is de Amerikaansche ambassa deur Gibson uit Genève te Lausanne aangekomen om met de Engelsche de legatie ruggespraak te houden over een even- tueele bljeenroeplng van de hoofdcommissie der ontwapeningscommissie volgende week. Ook Sir John Simon is weer te Lausanne aangekomen. Het lid der Dultsche ontwapeningsdelega tie Dr. Norden, dat dezer dagen te Genève een auto-ongeluk had, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. DUBLIN, 28 Juni (Reuter). Het wetsontwerp tot afschaffing van den eed aan den Engel- schen Konlng is door den senaat in sterk ge amendeerde» vorm aangenomen. De regeering is geenszins van plan, met dezen gewijzigde» vorm genoegen te nemen. Niettemin zal het gewijzigde wetsontwerp aan de Dall worden gezonden. Uit goede bron wordt tvernomen, dat De Valera in den loop van den volgenden maand niet aan de Oonferentle te Ottawa zal deel nemen. aangezien talrijke binnenlandsche aan gelegenheden hem In den Vrijstaat terughou den. fabrikant Franz Seldte. eerste bondsvoorzitter en stichter van den bond van frontsoldaten „Stahlhelm”, voor de microfoon gesproken over de beteekenis van den bond voor „staat en volk". In zijn Inleidend woord legde Seldte er den nadruk op, dat hij bewust den 28 Juni heeft gekozen om te spreken, aangezien op dezen dag het vredesverdrag van Versailles werd onder- teekend, dat niet alleen het begin beUekent van het ongeluk van Duitschland, doch van de geheele wereldcrisis. De Stahlhelm heeft van het begin af aan dit Immoreel verdrag bestreden en zal het. zoo lang het blijft bestaan, bestrijden. Want de Stahlhelm zelf is het levendige protest tegen dit verdrag. Het bewind, dat in 1918 na de omwenteling vrijheid en brood beloofde, heeft dit niet kun nen bezorgen. Ondanks alles hebben wij even wel niet toegegeven. Wie de vrijheid voor zijn vaderland wil bevechten, moet zelf vrij zijn. Daarom moet de Stahlhelm vrij zUn van alle Invloeden en machten. Het levensrecht van de natie en de strijd om de binnen- en bulten- landsche vrijheid van Duitschland blijven de kern van het Stahlhelmprogram. Wij strijden voor Dultschlands vrijheid, aldus Seldte. Wjj willen niet aanvallen, wij willen slechts verzekeren wat ons toebehoort En wij moeten terüg hebben, wat men ons ontnomen heeft. WU willen geen nieuwen oorlog. Juist omdat wij. frontsoldaten, hem hebben meege maakt. Doch heeft men ons noodlg voor de verdediging van het vaderland, dan la de Stahlhelmman vanzelfsprekend ieder oogenblik bereid De Stahlhelm zal gaarne met alle nationale groepen en partijen samenwerken, die hetzelf de doel nastreven. Den 3en en 4en September, kondigde Seldte tenslotte aan. zal te Berlijn een groote „Rljksfrontsoldatendag” worden ge houden. en binnenlandzche

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1