Prikkeldraad DE TUINBOUW VERGETEN! Tweede Zeppelin-to.cht KATHOLIEKE ARBEIDERS BIJEEN Mgr. Aengenent in hun midden Lourdes in „Het Volktr Niet verderfelijk LEEFTIJDSBEPALING OPENLUCHT-THEATER NAT. WONINGRAAD N i j verheidsonderwi j s BETALINGSVERKEER LOURDES EN LISIEUX Tot het volgend jaar uitgesteld? Onderbreking van het Kamer-reces omwille van den tuinbouw? Dringend gewenscht om massa ontslag en nieuwe loonsver laging te ontkomen Besprekingen tusschen Nederland - en Duitschland „Met groote ingenomenheid hebben wij Uwen socialen arbeid gevolgd” AAN DEN RAND DER VERNIETIGING Voor den leerplicht WOENSDAG 29 JUNI CONTINGENTEERING ,.t regeerlngssteun noodig, onvoldoende zijw, ▼an er JAC. GROEN Az. Groote verdiensten (Vervolg). t J de IT th niet een loonende kregen. Een credlet door de omstandigheden gedwongen, door nood verkeerende arbeiders gewerkt wordt. (Hierna werd gepauzeerd). 'SORAVKNHAQE Geel, voor deel I: A. V. d. Veen, Meerstraat, Lochem; Deel II: A. F. J. M. v. d. Akker, Breda; O. L. L. Pop, Maastricht. Naar wy vernemen, zullen Donderdag te Amsterdam besprekingen aanvangen tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche Bank en van de Dultsche Rijksbank. Deze bespre kingen zullen betrekking hebben op enkele onderdeelen van het betalingsverkeer tusschen beide landen. Begroetingsrede Te omstreeks 4 uur kwam Haarlems kerk vorst, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, ter vergadering. De voorzitter, de heer A. O. de Bruyn, ver welkomde Z. H. Exc. met de volgende rede: Mr. J. Huges. die In de laatste dagen voor Arnhem de besprekingen heeft geleid met de In aanmerking komende personen en groepen te Amsterdam en te Groningen, om te bereiken dat de Zeppelin opnieuw een tocht over ons land zal maken met landingen In die drie plaat sen, deelt ons mede, dat na correspondentie met dr. Eckener het thans wel vaststaat, dat een en ander voorlooplg niet zal kunnen plaats vinden. Een goede kans voor dien rondtocht zou er nog zijn in einde October, doch naar de mee- ning van mr. Huges. welke hij bereids ter kennis van de andere belanghebben heeft gebracht, Is dit tijdstip voor Arnhem volkomen ongeschikt. Indien de tocht niet plaats kan vinden voor b.v. ulteriyk 21 September as., moet het evene ment tot een volgend jaar worden uitgestald. dat het socialisme principieel moest worden be streden, niet zoo algemeen werd aanstonds In gezien, dat tegen het minstens even verfoeilijke liberalisme ernstig de strijd moest worden aan gebonden. U was het. Excellentie, die een belangrijk deel van ons volk mobiel gemaakt heeft voor dien strijd, en niet het minst de Katholieke Arbei dersbeweging heeft ten deze Uw wijze lessen In practljk gebracht. Hoogwaardige Excellentie, De volgende maand is het 4 jaren geleden, dat U den zwaren doch verheven last van het Bis schoppelijk bestuur in dit Bisdom met opgewekt heid op U heeft genomen. Na 4 jaren gewacht te hebben meenden wij, dat het oogenbllk gekomen mocht worden ge acht een poging te doen, om Hem, die ons als professor verliet, als Blsschop van Haarlem in het midden van de leiders onzer Katholieke Ar beidersbeweging te kunnen begroeten. U heeft daartoe, welwillend als altijd, terstond Uwe medewerking verleend. Wij behoeven U niet uitdrukkelijk te zeggen, Excellentie, dat Uwe aanwezigheid In deze Ver- bondsvergadering ons hoogst aangenaam Is. Wij zien achter Uwe Excellentie ook altijd nog den welwillenden soclologle-professor van Warmond, de kwaliteit, waarin U zich zoo uitermate ver dienstelijk heeft gemaakt voor het gansche volk, doch wel In het bijzonder voor de Katholieke Arbeidersbeweging. Wij denken, indien we het laatste overwegen, voornamelijk aan twee gewichtige zaken: aller eerst aan de sociale scholing van een groot aantal leiders onzer beweging, waarbij de oud sten onder ons. Het Is. geloof ik, een Uwer grootste verdien sten, dat U voor de arbeidersbeweging, en wel In de moeilijke begln-periode, een staf behoorlijk voor hun taak berekende leiders gevormd heeft, welke, met alle gebreken overigens, In staat zijn geweest de arbeidersbeweging te brengen tot de hoogte en de diepte van het oogenbllk. WU benutten deze eerste gelegenheid na Uw heengaan als professor, om U daarvoor onzen oprechten dank te betuigen. Onze piannen hebben getracht de door U aangelegde wegen zoo goed mogelijk te begaan en Ik geloof, dat zij het er in *t algemeen vrij goed hebben afgebracht. Uw tweede gnx te verdienste is de door U ge brachte sociale scholing in het algemeen. U was, Excellentie, vóór 20, 25 jaar, reeds wat thans sommigen zouden noemen: een „radicaal" Ka tholiek. Voelde men vry algemeen en vrij gemakkeUJk. der Kamer en omtrent plannen tot onderbreking van het reces.... Omwille van den tuinbouw Redactie. Op 8 en 0 Juli as. wordt in het Palace Hotel te Hilversum de jaarvergadering gehouden van den Natlonalen Woningraad. Op deze vergade ring zal de neer B. H. A. Allesle. wethouder voor sociale aangelegenheden te Hilversum, een in leiding houden over: „De ontwikkeling van de Volkshuisvesting te Hilversum", Als punt van bespreking komt op de agenda om. voor: „De invloed van de huidige crisis op de exploitatie van vereenlglngs- en gemeentewonlngen." Met volkomen instemming plaatsen wy hierboven alsnog dit klemmend betoog van een bU uitstek deskundige op het gebied van den nood in den tuinbouw: er kan op dit aam- Het boek der Wlbauts.und keln Ende! Het begint tamelijk vervelend te worden, maar dit moeten we toch nog even vast spijkeren: Ons dunkt, dat prof. Kuyper zijn zaak w nu wel bijzonder slecht begint te dienen. Als hij vaststelt, dat het boek niet van de schrijvers te scheiden is en dat hoogstaande schrijvers geen verderfelijk boek kunnen schrijven, dan speelt hij, zonder *t aldus te bedoelen, gevaarlijk spel met de „hoog- staand”-heid der Wlbauts. Want alle katholieken en overigens alle menschen, die 1 ernstig meenen met het hu welijk en met de goede zeden, zullen, wsm- neer zij voor *t dilemma geplaatst worden: óf het boek niet-verderfelijk noemen, óf de Wlbauts niet langer als hoogstaand erkennen, tot het laatste moeten besluiten, hoe zeer wellicht ook noode. De verderfelijkheid van dit boek is aan geen twijfel onderhevig; twijfel daaraan kan niet geduld worden. En prof. Kuyper had dan ook de onaf scheidelijkheid van boek en schrijvers beter niet kunnen propageeren. Hij wil ons toch niet dwingen ons res pect overigens voor de Wlbauts te laten varen? Niemand zal zeggen, hoe hoog de verdiensten van U, die mede de grondlegger onzer princi- pieele organisatie Is, moeten worden gewaar deerd; verdiensten in sociaal, in materieel, verdiensten vooral in godsdienstig opzicht. In dien men vergelijkt de verhoudingen In ons land bij die van sommige andere landen, dan mogen wij ons in menig opzicht gelukkig prijzen. Dat Is voor een belangrijk deel Uw werk. Ex cellentie. Thans hebben wij het genoegen U, den oud- leeraar van velen onzer, als Blsschop In ons midden te begroeten. Bij de Troonbeklimming van Plus IX Z.g. dichtte Dr. Schaepman: Als *t morgenrood na aakllg waken, Zoo werd Uw komst, o Priestervorst begroet. Zoo ook hebben velen onzer Uw komst als Blsschop begroet. Er werd gevreesd en gehoopt tevens. Gevreesd, dat men U zou verliezen als vriend en professor, en toch ook weer gehoopt, omdat men wist, dat U vooral als Blsschop nóg meer goed zou kunnen doen. Als het morgenrood Is Uw komst als Blsschop begroet, te meer en vooral omdat U terstond te verstaan gaf, dat U de vriend der sociale beweging wilde blijven. Nadien hebben wij met groote ingenomenheid Uw socialen arbeid in woord en geschrift ge volgd, terwijl bij herhaaldelijk persoonlijk con tact Uw blijvende genegenheid voor onze Ar beidersbeweging gebleken Is. Dat Gij Uw sociale roeping trouw bleeft, mocht dit jaar nog eens overduidelijk blijken, toen U allerdringendst aanbeval de leeringen van „Quadrageslmo Anno" in practljk te bren gen, omdat, zooals U het uitdrukte, .diep in grijpende verbeteringen in de bestaande econo mische verhoudingen" dienden bewerkstelligd te worden. Om al deze redenen zijn wy thans naar Haar lem gekomen om In de gelegenheid te zijn U In den kring onzer leiders te kunnen begroeten. U daarbij de verzekering gevende, dat de ge voelens. welke ons immer jegens U hebben be zield, door het gezag Uwer Bisschoppelijke waar digheid hunne bekroning hebben gevonden. In het vertrouwen, dat Uwe welwillende ge negenheid ons en ons werk ook in de toekomst moge vergezellen, verzoek ik Uwe Excellentie wel ‘n oogenbllk In ons midden te willen vertoeven. De vergadering werd hierna voortgezet. Voor de toespraak van Z. H. EXc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zie men het verslag elders in dit nummer. antwoordde daarop, dat deze uiting van verontwaardiging alleen het boek gold en niet de personen, die *t schreven, personen, voor wie hij overi gens groote waardeerlng gevoelde; de heer Kropman noemde het boek juist daar om zoo gevaarlijk, omdat de schrijvers daarvan hoogstaande menschen zijn. Maar prof. Kuyper heeft met deze ver klaring geen genoegen gendmen; in „Het Volk" schrijft hij nu: Na eenige toelichting werden voorstellen tot wijziging der statuten en van het Huishoudelijk Reglement aangenomen. De conclusies Inzake het Nijverheidsonderwijs werden na korte bespreking en eenige aanvul ling als volgt vastgesteld: Conclusies inzake het Nijverheidsonderwijs I De R. K. Arbeidersbeweging, strevende naar de economische, maatschappelijke cultu reels en godsdienstige verheffing van den ar beidersstand, heeft daardoor ook tot taak de tot standkomlng van een goed geregeld Nijver- heldsonderwljs te bevorderen. Op zijn béurt zal t Nijverheidsonderwijs, dat nooit mag verstarren en zich voortdurend moet aanpassen aan de altijd wisselende toestanden in het bedrijfsleven, met de daadwerkelijke en blijvende medewerking der R K. Arbeidersbeweging ten zeerste gebaat zijn. II. Als Katholieke Arbeidersbeweging heeft zy het recht en den plicht te vorderen, dat ook by het Nijverheidsonderwijs geëerbiedigd worde de katholieke levensbeschouwing dor ouders, die In elk onderwys opvoeding zien, de opvoe ding hunner kinderen willen doordringen met de katholieke levensgedachte en elk neutraal, godsdienstig Indifferent onderwijs om gewetens beswaren principieel afwyzen. In uitvoerige artikelen is de soclaal-de- mokratische prof. R. Kuyper in „Het Volk” het beruchte boek der Wlbauts komen goed praten; het heette, dat hij er ook zijn bezwaren tegen had, maar over ’t geheel genomen beteekenden zijn artikelen een verdediging van het minderwaardige en ge vaarlijke product der Wlbauts, die bij het stijgen der jaren hun verantwoordelijkheid blijkbaar lichter zijn gaan voelen, mis schien uit de mln of meer verontschuldi gende overweging, dat zij niet zoo ernstig meer genomen worden als voorheen Prof. Kuyper dan leverde, zooals het een demokraat betaamt, een verdediging. democraat, een verdediging.... De Amsterdamsche katholieke wethouder, mr. Kropman, schreef, dat hij het boek na lezing in een hoek geworpen had. volgens prof. Kuyper niet Het verhaal van de H. Bernadette wordt in het artikel als *n sprookje behandeld en heel het Lourdes-leven zou niet anders dan materieel-profytelljke massa-suggestle zijn. We zullen aan dit fraais niet te veel aan dacht verspillen; we slgnaleeren het al leen maar als een nieuw bewijs voor de steeds gepropageerde bewering, dat de so cialisten. die in hun hoofdorgaan dergelijke minderwaardige en valsch-tendentieuse lectuur opdlsschenheelemaal niet te gen den godsdienst zijn. Dat de geweldige beteekenis van Lour des, waar de grootste geesten der wereld zich voor heilige raadselen geplaatst zien, aan een Van Gasteren en een „Volk”-re- dactle ontgaat, het zij zoo; ook dót is een kwestie van cultuur; maar dit houdt toch nog niet in, dat zij zich over deze dingen zoo laatdunkend en minachtend moeten uitlaten! Waarmee ze overigens nauwelijks zelfs in haar eigen milieu eer zullen inleggen. Zondagnamiddag werd de eerste voorstelling gegeven In het nieuw aangelegde openlucht theater te Rimburg, in een romantische omge ving gelegen. Er was vry veel belangstelling. Met veel succes werd door het Zuld-Llmburg- sche tooneel, onder leiding van J. Schillings op gevoerd het bekende romantische drama „De Bokkenrijders” van Hulb. Ubaghs, die de opvoe ring bijwoonde. Tot de medespelenden behoorde mevrouw Jo Smits, die de rol van Judith de Jodin, vervulde. De opbrengst der reeks voorstellingen is be stemd voor de nieuw te bouwen, dringend nood zakelijke kerk in het Lauradorp, door de paters van Don Bosco. De rector, pater van den Bosch, sprak een woord van dank voor de alom onder vonden medewerking. De accoustiek In dit open- lucht-theater, voor welks totstandkoming zich vooral de directie van de Laura en Vereenlging zich zeer verdlenstelyk heeft gemaakt, is prima. A.s. Zondag gaat de premiere van de Heks van de Brunssummerhelde of „De Meikoningin”, schrijver J. v. d. Burgt, hoofd van een R. K. Byz. school te Heerlerheide. Dat had hij mogen doen. Mr. Kropman „Mij dunkt: men kan geen scheiding maken tusschen het boek en de schrij vers. Wanneer men het boek zóó be handelt, treft men tevens de auteurs. Daartegen ben Ik opgekomen”.... „Hoogstaande schrijvers kunnen nu Een maal tjeen verderfelijk boek schrijven.” verlangen tot werkeiykheid make in stryd met de tot nu gevolgde houding, welke berust op flctlën. Den heer Van den Akker antwoordde zpr., dat de vraag of een prlester-studlefonds moet worden opgericht in onderzoek te. en den heer Bljsterveld, dat, als de R. K. Bond van Hotel- geëmployeerden een concreet plan tot mede werking Indient, hy op gunstig onthaal reke nen kan. Met den heer Loerakker Is de voorzitter er van overtuigd, dat men niet van onderaf mag gaan afbreken en dat de toestand ook In het landarbeldersbedrijf zeer benauwend Is. Langs welken weg de moeliykheden ook in dit bedryf uit den weg kunnen worden geruimd, is het bestuur echter nog niet duldeiyk. Hy vindt het het best, dat de besturen met elkaar over dit vraagstuk van gedachten wisselen. Het jaarverslag werd hierna goedgekeurd. Het financieel verslag ging zonder bespre king onder den hamer door. De aftredende bestuursleden H. Hermans. Jos. Veldman, Maenen, Norbart en Guit wer den herkozen. De heer H. F. Timmermans werd als lid der Commissie voor de Volksgezondheid herkozen. Vóór de verkiezing van vier vertegenwoordi gers In den Hoogen Raad van Arbeid werd na eenige bespreking besloten, dat het Vertxmd van oordeel Is. dat leden der Tweede Kamer In den Hoogen Raad van Arbeid kunnen wor den benoemd. De hierna gehouden stemming had tot uit slag, dat de heeren De Bruyn, Schutte, A. J. Loerakker en A. van der Meys als vertegen woordigers en de heeren J. Th. Nykamp, H. Brouwer, W. J. Andriessen en A. van Hamers- veld als plaatsvervangers werden herkozen. Notarieele examens Evenals vorige jaren. zal ook dit Jaar weder om de groote Nationale Bedevaart naar Lour des met vier groote extra treinen vanaf Roosen daal vertrekken. Op 18 Juli om 10 26 vertrekt de eerste trein, die naar Lteleux gaat, met de pelgrims, die een bezoek willen brengen aan het graf van de kleine H. Theresia, om op 19 Juli tegen den avond naar Lourdes te vertrekken. De groote ziekentreln met meer dan 300 zie ken, alsmede verplegend personeel, vertrekt op 19 Juli om 12.10 uit Roosendaal, terwyi de twee treinen met pelgrims zullen volgen om rasp. 13.20 en 14.50 uur. Met tusschenrulmten van ongeveer Mn uur zullen de vier treinen op 20 Juli In den namid dag te Lourdes aankomen. Zoowel de zieken als de pelgrims, welke in totaal met ongeveer 1600 naar Lourdes sullen vertrekken, zullen vervoerd worden in doorloo- dend D-trein materiaal, hiervoor beschikbaar ge steld door de Nederlandsche en Fransche Spoor wegen. De voorbereiding is thans In vollen gang binnen enkele dagen zullen aan de pelgrims de zieken de Inlichtingen en alle verdere noodlge gegevens verzonden worden. In verband met de plaatsruimte In de treinen is het niet meer mogeiyk nog pelgrims aam te nemen. De gelegenheid te definitief gesloten. Het comité tot samenstelling van Nederland sche Bedevaarten doet hierby een beroep aam alle Katholieken van Nederland om als voorbe reiding voor deze groote Nationale Bedevaart een Novene te houden ter eere van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, om door Hare voorspraak af te smeeken een gunstige en voorspoedige reis voor onze pelgrims en vooral voor onze arme zieken sterkte en vertrouwen in deze voor hun zoo moeilijk dagen. Ook tydens het verbiyf te Lourdes, alwaar mede met Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent de Nederlandsche pelgrims neerknielen by de Grot, waar de H. Maagd verscheen aan t arme meisje .Bernadette", zullen velen In Nederland In ge dachten te Lourdes verblyven en hunne gebeden vereenlgen met die hunner landgenooten te Lourdéh. Voor de Nederlandsche Katholieken ml ook te Lourdes vurig gebeden worden, want het doel der Bedevaart zal syn: braak van onderuit”, zooals die tharu uitge voerd wordt, doordat voor alle mogelyke loonen, door de omstandigheden gedwongen, door in Na de met applaus beantwoorde openingsrede herdacht de voorzitter In enkele woorden den overleden heer H. J. Stlns, voorzitter van den RK Mynwerkersbond, In wien de RK. Arbei dersbeweging een grooten voorman verloren heeft. Deze waardeerende woorden werden door de vergadering staande aangehoord. Bijzonder welkom werd dan geheeten de dele gatie van den Jonge Werkman”, welke voor het eerst In een verbondsvergadering aanwezig te. De voorzitter noemde het 4verheugend, „de Jonge Werkman" te kunnen begroeten, omdat deze toch vormen moet de boste, waarop de R.K Arbeidersbeweging in de toekomst zal worden voortgebouwd; omdat daaruit zullen voortkomen de mannen, die de RK. Arbeiders beweging In de toekomst zullen hebben te lei den. Voorts werd een groot aantal eerw. geestelijke adviseurs verwelkomd. In behandeling kwam dan het jaarverslag over 1931 De heer Oommers (R.K. Bouwvakarbelders- bond) bespreekt de houding van het meerendeel der RK. Kamerfractie Inzake de contract-loo- nen der bouwvakarbeiders. Hy vraagt zich af, of deze houding door de katholieke arbeiders wel voldoende begrepen zal worden. Het be stuur komt, met volkomen erkenning van de maatregelen, die door de Regeering moeten worden genomen, op tegen het standpunt, in genomen ten opzichte van de bouwvakarbei ders. Hy acht dit niet rechtvaardig, omdat men aan hulpverleening, die voor anderen wel toe gepast wordt, op onrechtvaardige wyze wil ont komen. De heer Van den Akker (Hrl. R.K. Volks bond) geeft In overweging en beveelt ten zeer ste aan. bet stichten van een fonds, waaruit hulp kan worden verleend aan arbeiders, wier kinderen roeping tot het priesterschap gevoe len. In de studie-kosten De heer Bljsterveld (Hotel-geémployeerden) verzocht het bestuur, dat het Werkliedenver bond meer zal doen voor de katholieke arbei ders In het hotelbedryf. omdat, naar hy mede deelt, velen van hen hun katholiciteit dreigen te verliezen en ten gronde dreigen te gaan. Door den heer A. J. Loerakker (8t. Deus Dedlt) werd beschreven de toestand in het landarbeldersbedrijf. Onnoemelijke lage loonen worden betaald en hoe zullen daarbij de con tracten gehandhaafd biyven? Gezegd te, dat ongemotiveerde aanslagen tot loonsverlaging moeten en zullen gepareerd worden Maar er te. thans een onvermljdeiykheld. Over de gan sche linie verkeert het bedryf In moeilijkheden en de arbeiders ondervinden daarvan den weer slag. tartend elke beschrijving. Spr. te er van overtuigd, dat er gewerkt zal moeten worden niet alleen tot behoud van het bereikte, maar voor al. en met alle middelen, om tegen te gaan „af- Na de pauze beantwoordde de voorzitter opmerkingen naar aanleiding van het jaarver slag. Allereerst dankte hy voor het In het be stuur gestelde vertrouwen. De critlek van den heer Gommfrs achtte hy zeer juist. Laat ons hopen, dat de regeering van standpunt verandere en de rechtvaardige De Tweede Kamer Is op reces. De voorzitter oordeelde, dat de vacantle wel verdiend was. Inderdaad was het zittingsjaar 1931-32, wat betreft het werk, wel een record jaar Regeering en Kamer hebben in dit jaar terdege hun aandacht geschonken aan de economische crisis; de velerlei wet ten en maatregelen tot afweer van den hierdoor ontstanen nood getuigen hiervan. .Voor den landbouw in het algemeen kwamen, behalve de reeds bestaande wet ten zooals de tarwewet tot stand de steunwetten voor de melkvee-, de pluimvee- en de varkens-houderij. Die steunwetjes waren dringend noodig, en men moet er dan ook niet een zoodanige waarde aan hechten, dat men nu al zou kunnen zeg gen: het gaat weer goed in den landbouw! dan toch zou men zich schromelijk ver gissen. Indien onze export van landbouw producten zich niet herstelt, dan is er vooralsnog geen sprake van, dat „boeren” een loonend bestaan zou opleveren. Maar van de steunwetten wordt terecht toch verhoopt, dat zij den boerenstand voor den totalen ondergang zullen vrij waren. En als zoodanig hebben ze dus haar groote beteekenis Met groote voortvarendheid is er aan gewerkt en hiervoor mag, speciaal aan Minister Verschuur, een woord van hulde niet onthouden blijven. Het valt mij, dit alles overwegend, moei lijk om desondanks nog een klacht te uiten. Het is een tijd, waarin het voor een leder wel duidelijk is. dat regeeren buiten gewoon moeilijk is en dat men het vooral thans niet zóó goed kan doen, of er blijft altijd nog veel te wenschen over. Het is, helaas, echter geen kleinig heid, waarop ik voor de zooveelste maal (en nadat over dit onderwerp in dit blad on langs nog redactioneele artikelen zijn ver schenen), de aandacht meen te moeten vestigen. Er is een groote kategorle van menschen. geten werd: de steun aan den tuinbouw, die bitter gestemd zijn, ondanks de zeer te waardeeren pogingen van den Staat om in het algemeen den crisis-slachtoffers hulp te bieden: menschen, die óók, evenals al len die den grond bewerken, in de produc tiviteit van den txidem hun bestaan moe ten vinden, die gewend zijn hard en lang te werken, voor wie nooit sprake is ge weest van een 8- of 10-urigen werkdag voor wie het woord „vacantle" zijn betee kenis heeft verloren zoo gauw zij fle school banken verlieten. Het geldt hier een klasse van ondernemers, die, omdat het buiten land voor hun producten niet alleen de hoogste invoerrechten heeft t>epaald. maar ook het allereerst (n.l. reeds in 1925) en voor wie dus de klappen van de crisis niet alleen het zwaarst waren, maar die deze al moesten ontvangen, voordat er voor de anderen nog sprake van was. Vadertje- Staat, zelf in moeilijkheden verkeerende, deed toch zijn best om voor z’n kinderen te zorgen, maar behandelde helaas één van zijn kinderen, en nog wel bet kind, dat het meest z"n zorgen behoef de, alsstiefkind! Eens was dit kind (hoewel niet de oudste) een flink ontwikkelde knaap, waar vader trotsch op was en die door hem toch niet als een troetelkind behandeld werd. Dat kind was van groote beteekenis voor ons economisch leven en in de oorlogsjaren moest het ook (en niet zoo weinig!) mede werken in het belang van zijn toen zwak kere broertjes en zusjes. In lateren tijd was het ook deze knaap, die met de andere onze handelsbalans door zijn groote uit voerwaarde zeer gunstig beïnvloedde. Vader getuigde talrijke malen van dien gezonden jongen en wat meer beteekende: van zijn onmisbaarheid voor de instandhouding van het gezin. Om bij land- en tuinbouw te blijven: de Staat nam steunmaatregelen voor schier elk bedrijf! Nog eens: die maatregelen waren dringend noodig en de tuinders zijn er heusch niet jaloersch om. Maar vergeten waren, toen deze week de deuren der Kamer zich sloten achter de op vacantle gaande leden, de.... tuirfders. Verge ten was de-tuinbouw, het bedrijf waar men juist aantteft de door de crisis het aller- gjetroffenen en waar het aantal haar verhouding het allergrootst Louis van Gasteren maakt een reisje door de Pyreneeën en hij heeft ook Lour des bezocht. Niet als pelgrim, zooals jaar lijks honderdduizenden uit alle oorden der wereld optrokken naar het genadeoord, om er troost en opbeuring, genezing wellicht van ziels- en lichaamskwalen te vinden. Voor hem, den acteur, is heel de Lourdes- affaire niets anders dan een handig opge zet tooneelstuk, waarvan de regie perfect in orde is. Maar langer dan vier dagen moeten ook de pelgrims niet in Lourdes blij ven; de intelligenten onder hen kijken toch al door de mise-en-scène heen en hl), van Gasteren, heeft niet eens vier dagen noodig om heel die poppenkasterij door te hebben. Dan wordt er verder hopeloos gebadi neerd over de verschijningen en over de ontwikkeling van Lourdes tot bedevaart plaats, alles in den geest van: .Daar heb ben die katholieken toch maar een aardig zaakje van gemaakt, twee vliegen in een klap, er wordt financieel een aardig slaatje zwaarst i van deze is. Men heeft onlangs in dit blad trachten aan te toonen dat de noodtoestand in den landbouw buitengewoon groot is. Ik wil dit niet tegenspreken, maar in de nationale land- en tuinbouwkringen gaf men (en geeft men nog) grif toe, dat nergens de steun méér noodig is dan in de streken, waar de tuinbouw reeds 3 jaren aaneen door de crisis is getroffen, en wèl op een wijze, als In geen enkel bedrijf het geval is. Als men de artikelen, hierover door de redactie geschreven, goed heeft gelezen en men heeft daarbij overwogen, wat een op brengst van 20 of 30 pCt. van het normale beteekent, dan behoeft hiervoor werkelijk geen nader bewijs te worden aangevoerd. Ik aarzel niet te verklaren, dat, als met name de Noord-Hollandsche tuinbouw en ook de vollegrondscultuur in andere stre ken van ons land nog één jaar zullen moe ten meemaken als “t laatste jaar, het met den tuinbouw practisch afgedaan is. Het bedrijf kan niet meer in stand blijven, als niet tenminste de productiekosten er uit komen. Dat levert nog niet meer dan een „minimumHjdersbestaan”, maar dan wordt althans de totale Ineenstorting voorkomen. Welnu, dót is het, wat de Regeering schijnt vergeten te hebben. De Kamer het moet erkend niet geheel en al, want in het voorlooplg verslag over de verstrek king van rentelooze credieten aan den tuin bouw in West-Friesland, was een aandrang merkbaar op de Regeering, om ook voor den tuinbouw met een algemeene steun- wet te komen. O, ja, die rentelooze credie ten, dat was toch steun aan den tuinbouw? Ja zeker (althans in een bepaald deel) en met opzet vermeld ik dit Maar het betreft hier een credlet (laten we dit goed begrij pen) aan personen die anders reeds in het Vorig jaar hun bedrijf niet meer in stand hebben kunnen houden, een credlet dat zij weer terug moeten betalen, een credlet: dat geen nuttig effect heeft, indien nu niet een loonende opbrengst wordt ver kregen. Een crediet aan 2800 personen, voor l »wle geen andere crediet-mogelijkheid meer overbleef, een crediet, waarvan alle ande ren (en dit zijn er duizenden! die door de I funeste uitkomsten in het laatste jaar mls- I schien in dezelfde omstandigheden ver- I keeren, verstoken bleven. En dan nog niets voor de andere streken, I voor Kennemerland, voor de Venen en I voor andere centra, waar ook zeer velen I onder dezelfde, niet langer te dragen moei- I Wkheden gebukt gaan. Maandagmiddag heeft op het departement van Waterstaat te Den Haag een belangrijke conferentie plaats gehad tusschen den minister van Waterstaat, de hoofdambtenaren van het departement afd. Mynwesen, de directies der mijnen en de vertegenwoordigers der vakorga nisaties. Zoowel door de myndlrecties als de afgevaar digden der vakvefeenlglngen werd in het by- zonder aangedrongen op contingenteerlng. De vertegenwoordigers der particuliere mynen we zen er den Minister op, dat, wanneer een even- tueele contingenteerlng niet tot stand zou ko men, de particuliere mynen genoodzaakt zou den zijn by de arbeiders opnieuw te moeten komen met verdere loonsverlaging en massa ontslag. Minister Reymer zegde toe, dat de regeering de wenschen en verlangens der myndlrecties en vakorganisaties in ernstige overweging sou nemen. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit waarby het volgende Is bepaald: De kinderen, die in het tydvak van 16 Juli 1932 tot en met 15 Juli 1933 tot een school voor ge woon lager onderwys worden toegelaten, moeten by het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftyd hebben bereikt vyf jaren en negen maanden. De kinderen, die in het tydvak van 16 Juli 1933 tot en met 15 Juli 1935 tot een school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, moe ten by het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftyd van zes jaren hebben bereikt. Onder schooljaar of schoolcursus wordt ver staan de in het leerplan der school vastgestelde klasseduur. middelbaar en lager onderwys op dag- en avondscholen èn de opleiding volgens het leer lingwezen. Op de eerste plaats bedoelt de wet het parti culier initiatief tegemoet te treden en het te prikkelen en te steunen. Het subsidie, dat de wet in het vooruitzicht stelt, is 70 pCt. van de kosten van Rykswege en 30 pCt. van Gemeentewege. De wet kent èn byzondere èn openbare scholen, doch geeft aan de byzondere scholen den voorrang. Met bijzondere scholen worden bedoeld scho len. welke uitgaan van en in stand gehouden worden door rechtspersoonlijkheid bezittende vereenlglngen, die zich de bevordering van het nijverheidsonderwijs ten doel stellen. Met openbare scholen worden bedoeld scho len, welke uitgaan van en in stand gehouden worden door Rijk en Gemeente, of door belde te zamen. De wet maakt geen onderscheid tusschen confessioneel en byzonder onderwys. Ten overstaan van rechtspersooniykheid be. zittende vereenlglngen, welke zich de bevorde ring van het nyverheidsonderwys tot doel stel, len, kunnen ook leerlingcontracten volgens de NyverheidsonderwUswet worden afgesloten. By het leerlingwezen volgens de Nyverhelds- onderwyswet treedt de werkgever of patroon op als opvoeder, die de belangen van de aan xyn zorgen toevertrouwde jeugd heeft te dienen. IV. De wet, zooals zy thans luidt, waarborgt geen geiykstelllng van confessioneel en neutraal onderwys, geeft geen vryheid van oprichting er Inrichting van noodlge katholieke Nyver- heldsscholen en doet de voorstanders van con fessioneel onderwys afhankelyk zyn van het inzicht en de medewerking van overheidslicha men en overheidspersonen. V. Terwyi onvermoeid gestreefd worde naar verbetering der wet, worde deze intusschen zoo veel mogeiyk dienstbaar gemaakt aan de vak opleiding der Katholieke jonge arbeiders (sters). Daartoe moeten de Katholieke Vakbonden samenwerking zoeken o. a. met de katholieke jeugdvereenlgingen, om binnen de lynen der Bteschoppelyke bepalingen te komen tot: 1. de oprichting en instandhouding van ka tholieke scholen voor dag- en avondonderwys 2. het afsluiten van leerlingcontracten vol gens de Nyverheidsonderwyswet ten behoeve van jeugdige katholieke arbeiders en arbeid sters; waar mogeiyk binnen het raam der be staande regelingen, die door de Bedrljsorganl saties zyn tot stand gebracht. 3. toezicht op de naleving dier contracten, opdat de leerlingen hun opvoeding ontvangen in katholieken geest. Voor af zonder lyke vakken, zooals mynarbeld, metaalarbeid, textiel, schoenmakerij enx, zyn in de centra dezer industrieën katholieke scho len zeer goed mogeiyk. Daarnevens worde gezorgd voor een econo- mtech-julste en doeltreffende verdeeling van de katholieke nyverheldsonderwysscholen over het geheele land. Door vereenlglngen, door H.H. E.E. de Bis schoppen daartoe aangewezen, kan de econo- misch-juiste en doeltreffende verdeeling dier scholen over de verschillende deelen van het land worden gewaarborgd. VL In verband met het In V genoemde, be noeme het R. K. Werkliedenverbond een com missie, wier taak het te, binnen de lijnen der Bteschoppelyke voorschriften, de Nyverhelds- onderwljswet zooveel mogeiyk dienstbaar te maken aan de verlangens der R K. Arbeiders beweging op bet gebied van het Vakonderwys. VIL By eventueele wetswyzlglng worde aan de ouders de vrijheid gewaarborgd van op richting en inrichting van confessioneels ny- verheldsscholen. Waarborgen tegen onnoodlge uitgaven moe ten door de Overheid geëtecht worden. Zy dienen echter geiykeiyk geldend voor allen te zyn en in de wet vastgelegd. In geen geval mogen voorstanders van het confessioneel onderwijs afhankelyk zyn van het subjectief inzicht van overheidspersonen of overheidslichamen. VUL Uitbranding van den leerplicht tot vak- of beroepsopleiding kan, hoe nuttig 'n geschool de, degeiyk-onderlegde en algemeen-gevormde arbeidersstand voor geheel de samenleving ook te, door de Katholieken niet worden aanvaard, tansy met de levensbeschouwing der ouders voldoende rekening worde gehouden. IX Fabriek»- en bedryfsscholen zullen als regel In strijd syn met de vrijheid en het recht Nog eens: de tuinbouw heeft, met name in de streken waarvan het de Regeering en de Kamer toch ook wel bekend is, dat er duizenden den strijd om het bestaan niet meer kunnen volhouden, een zoodanigen regeerlngssteun noodig, dat, indien dit jaar de prijzen der producten weer totaal onvoldoende zijm, voorkomen wordt, dat daardoor het bedrijf vernietigd en de tuin der aan het pauperisme overgeleverd wordt. Het schijnt wel, of men In Den Haag de gedachte Is toegedaan, dat het met den tuinbouw nog welletjes gaat. Berichten on der het hoofd West-Friesland, onlangs (toen in dit gewest nog in het geheel geen pro ducten werden aangevoerd) gelanceerd in de pers, als zou men daar over den gang van zaken tevreden moeten zijn, hebben hier geen goed aan gedaan. Inderdaad, het verloop met de voorj aars groenten Is niet zoo ongunstig, als men wel vreesde; de productiekosten kwamen er tot heden wel uit. Maar als een zwaard van' Damocles hangt lederen dag den tuinder de mogelijkheid boven het hoofd, dat met de nadering van den grootsten aanvoer, de prijzen tot een allerlaagst peil kunnen zakken. Dan is het ook metéén met het uithoudingsvermogen gedaan, want dat bestaat bij de .meesten niet meer. En dan helpt het ook niet meer, als er met gezwin den spoed een maatregel wordt overwogen: die maatregel toch zou eventueel direct moeten kunnen werken Het zwaard van Damocles blijft hangen en als het valt, beteekent hetde dood! Het is daarom, dat de tuinders bitter gestemd zijn en zij zich afvragen, waarom men hun bedrijf toch van lederen regee- ringssteun uitsluit. Wij zouden hun willen aanraden, nog niet alle vertrouwen in de regeering te verliezen. Het wil er bij ons nog maar steeds niet in, dat men allerwege het bedrijfsleven steunt, terwijl men den tuinbouw aan de vernietiging prijs zou geven. Een dergelijke verantwoording zal de Regeering niet op zich durven nemen. Voor zoover de Minister aarzelt (en mis schien denkt, dat de toestand gunstiger is dan wel wordt gezegd) laat hij zich dan eens voorlichten door de burgemeesters in de meest getroffen gemeenten of liever nog door de plaatselijkecrlsis- comlté’s Wij gunnen den Kamerleden hun va cantle. maar het is dringend noodig dat zij zeer spoedig uit hun rust worden op geroepen ter behandeling van wat op crisisgebied het meest noodig is, doch ver- beeld niet genoeg gehamerd worden. Intusschen meenen wy wel als onze meenlng te mogen uitspreken, dat de schrijver zich iets te pessimistisch toont omtrent de gezindheid uit geslagen en een massa geloovigen krij gen hier nog bovendien hoop en troost en „vastigheid” in het geloof!”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5