De groote start PROGRAMMA I ZATERDAG 2 JULI ONZE SNELSTE SPRINTERS Holland ontbreekt niet 30 Juli Opening Gewichtheffen... 3031 Juli Athletiek 31 Juli7 Aag. Schermen 31 Juli7 Aug. Wielrennen Worstelen Hockey Vijfkamp Zeilen Zwemmen Boksen Roeien Paardensport 1014 Aug. 14 Aug. H DOS ANGELES ZONDER VOETBAL l Tolhen Schuurman enChrisBerger, die ieder de 100 Meter voor hun rekening zullen nemen-Met succes? Jonath, die pas in den de Haarlemmer Ver- Amerika! Schieten O Sluiting Los Angeles, de Amerikaansche millioenenstad, heeft de tien de Olympiade grootsch voorbereid en is thans gereed zijn gasten te ontvangen Het Olympisch Stadion in Los Angeles is gereed twee duizend deelnemers aan de tiende Olympiade, die vijftig naties vertegen woordigen, te ontvangen Op 12 Juni 1.1. won Berger de 100 M., o.a. van wereldrecordtijd van 10.3 sec. had geloopen en zekerde zich daardoor het uitstapje naar De nieuwe Olym pische stad Voetbal is van het Olympisch program geschrapt. Ter herinnering een foto van de groote finale Arg entiniëUruguay op 10 Juni 1928 te Amsterdam, welke onbeslist eindigde N N E R N G 1928 'V* t voorzien reusachtigen van een der sche staan. gemerkt. Het is eenvoudig een algemeene levensbehoefte. Alles rijdt auto( en de stra ten in en de wegen om Los Angeles zijn daar op berekend. Zwemmen en baden is een dagelijksche bezigheid, waartoe het Californische strand en de immer zachte temperatuur niet wei nig medewerken. Schof een c ruimt wordi bied? ■schouwers «dit. ■en zomer- Angeles bezat tien jaar terug een prachtige villa-wijk, die buitengewoon luxueus was ingericht. De villa’s van dè dollarkoningen waren echter een kort leven beschoren, want toen men ontdekte, dat zich op de plaats waar de villa’s verrezen, belangrijke oliebronnen waren verborgen, werden met iBoortsachtlge haast bijl en moker voor den dag gehaald, natuurlijk in Amerikaansch aantal, en veel sneller dan zij verrezen wa ren, werden de villa’s geslecht om het waar devol vocht aan de oppervlakte te brengen. Op een gebied van veertig bij vijf en dertig mijl liggen niet minder dan twintig olie velden; hierop zijn vijf en veertighonderd boortorens ge vestigd, welke alle In productie zijn. De olie en andere producten welke men er uit ver krijgt, vinden hun verbruikers grootepdeels in Los Angeles en omgeving zelf. Los Angeles is thans het sociaal en com mercieel centrum van het Zuld-Westen der Vereenlgde Staten en heeft zelfs San Fran cisco overvleugeld! De laatste jaren is het grondgebied be langrijk uitgebreid door een strook, welke zich tot den Oceaan uitstrekt en de havens van Wilmington en San Pedro omvat; de haven van Los Angeles is gemeentelijk eigendom. De stad bezit breede straten met vele groote bouwwerken als colliseum, het pa leis van justitie, verschillende musea en prachtig aangelegde buitenwijken met pal- menlanen. Op verschillende punten in de stad zijn openbare werken aangelegd, waar in men een subtropischen plantengroei kan bewonderen. Echte wolkenkrabbers treft men te Los Angeles niet aan; wel zijn er verschillende hooge gebouwen, maar deze kunnen misschien wel in onze oogen, maar niet van Amerikaansch standpunt aan spraak maken op den naam van wolken krabber. Het verwondert misschien, dat een Ame rikaansche stad, die juist eerst in den laat- sten tijd zoo n enorme uitbreiding heeft ondergaan, geen luchtkasteelen heeft in dezen zin; maar daar is een oorzaak voor. De Califorplsche bodem is nl. vulkanisch en dikwijls komen er aardbevingen voor. De architecten vreesden daarom, dat de toren- hooge gebouwen het op zulk een beweeg lijken bodem niet lang zouden uithouden. Tegenwoordig echter is men van meening, dat een wolkenkrabber door zijn grootere elasticiteit minder gevaar voor instorting biedt dan lage gebouwen. Het nieuwe stad huis dat toot ruim een jaar werd gebouwd. gelegen in het Olympisch park bij ’t kunst museum, het zwemstadion en het scherm- pavlljoen en kan ongeveer 105.000 toeschou wers bevatten. Het Olympisch park bevindt zich in het centrum van de zakenwijk van Los Angeles en is uit alle deelen van ae stad gemakkelljk te bereiken. Veel is gedaan aan de verbetering van de wegen, die naar het stadion lelden. Rondom het stadion is een promenade aangelegd, waarlangs zich de kantoren van de comité’s, officials en juryleden, alsmede lokalen voor de pers vertegenwoordigers van de geheele wereld en een sporttechnische afdeeling bevinden. Twee duizend deelnemers, die niet minder dan vijftig landen vertegenwoordigen, zul len aan den start verschijnen. De vreemde gasten zullen te Los Angeles worden ont vangen door Peggy Hamilton, die door het Amerikaansch Olympisch Comité als gast- vrouwe voor de spelen is aangewezen. Elk deelnemend land heeft speciale tral- ningsfaciliteiten. Meer dan vijftien trai ningsvelden, gelegen op korten afstand van het Olympisch park, zijn gereed. In het stadion vinden plaats de athletiek- wedstrijden, paardensport, hockey en van zelfsprekend de openings- en sluitings plechtigheden, terwijl het eveneens geldt als eindpunt voor den wielerwedstrijd op den weg en den Marathonloop. De zeilwedstrijden zullen plaats vinden op een daarvoor spéciaal Ingerichte water baan in den Stillen Oceaan nabij de haven van Angeles. De Zuidkust van Californië heeft een schitterend strand, waar duizen den personen zullen kunnen genieten van de mooie zellsport. Op een afstand van on geveer vijftig K.M. van de kust ligt een reeks eilanden, die als het ware een grooten keten vormen, waardoor de waterbaan veilig wordt afgesloten, zoo zelfs, dat de kleinste booten zonder eenig gevaar aan de wedstrijden kunnen deelnemen. Ook de wind is heel het jaar door, maar toch vooral gedurende het zomerseizoen buitengewoon gunstig. In de haven is een geschikte an kerplaats voor de snelle jachten, terwijl ook Dat een stad als Los Angelei een centrum van sport is behoeft nauwelijks betoogd. Golf is een sport, welke in Californië geweldigen opgang gemaakt heeft en Los Angeles telt dan ook tal van golfvelden. waar de golfsport niet alleen door .ouderen maar ook door de jongeren met veel ambi tie wordt beoefend. Dat men tennist, is in de Olympische stad iets vanzelfsprekends. Tennisvelden vindt men er bijna evenveel als huizen en de kleine peuters van vijf en zes jaar kun ne» het racket al wat goed hanteeren. De bokssport heeft hier tallooze aanhan gers en vooral het zwakke geslacht neemt hier actief aan deel in zeer groot aantal. Het heet zelfs, dat Los Angeles in dit op zicht New York de loef afsteekt. Voetbal neemt ook een belangrijke zoo niet de belangrijkste plaats in. Het aantal beoefenaars is wellicht even redig niet zoo groot, maar de belangstel ling is overweldigend. Het coliseum, waar de belangrijkste wedstrijden gespeeld wor den, kan honderdduizendste bergen en is zeer vaak uitnB Baseball, dat in het algemeen sport is, wordt in Californië het geheele jaar beoefend. Waarom ook niet? Het is er immers bijna altijd lente! Waar baseball een kostbare sport is, heeft zij niet zooveel beoefenaars. Los Angeles telt slechts twee clubs, jiie te zamen een veld bespelen, dat een waarde .vertegenwoordigt van niet min der dan anderhalf millioen dollar. Hengel- en vischsport wordt vooral be dreven bij het eiland Santa Catalina, waar vooral de jacht op de zwaardvisch een zui ver sportlievende bezigheid is. Aan jagen doet men ook al, en de paar densport neemt geen onbelangrijke plaats In. Hoewel de auto zeer sterk domineert, wordt de rij sport toch nog wel beoefend en het polospel kan zich eveneens in een flinke belangstelling verheugen. Van auto- of zwemsport kan eigenlijk geen sprake zijn, omdat auto-rijden en zwemmen zoo algemeen is, dat het niet «is beoefening van sport kan worden aan- Z wemmen: Dames M. J. Philipsen-Brpun, Athletiek: Berger en is alzoo toren. De wetenschap neemt in Los Angeles een belangrijke plaats in. Dit bewijst de aan wezigheid van twee universiteiten, welke te zamen ongeveer 20.000 studenten bezitten; voorts zijn er een aantal R.K. colleges en een staatsnormaalschool. Tot Los Angeles behoort ook de filmstad Hollywood, welke" eveneens een zeer belang rijke bron van inkomsten voor de stad be- teekent. Onder de inwoners van de stad bevinden zich zeer vele Nederlanders, terwijl vele groote onder nemingen on- Holland- leiding schenen te versperren, wij met de uitzen ding van dit kloeke groepje tevreden kun nen zijn. De Nederlandsche deelname, hoe klein die ook zou zijn, werd door de organisatoren hooglijk gewaardeerd; dat bewijst, dat wij een belangrijke plaats innemen in de in ternationale sportwereld, een plaats, die ongetwijfeld mede bereikt werd door de schitterend geslaagde spelen in Amsterdam. Vrijdagavond werd de tros losgesmeten van het grootsche zeekasteel de „Staten dam”. Een schare van geestdrlftlgen heeft on?e vertegenwoordigers uitgeleide gedaan en zij kregen de strijdkreet na, die lang na galmde over de Rotterdamsche haven: H.O.L.L.A.N.D. Holland spreekt een woordje meet Los Angeles, de Amerikaansche millioe nenstad, heeft zich geweldig ontwikkeld. De nieuwe Olympische stad, welke daar voor in 1924 reeds werd aangewezen, is ge legen aan de Zuidkust van Californië en werd in 1781 gesticht door Felipe de Neve, dift’er zich vanuit San Diego vestigde. Van daar vestigde hij zich met een aantal sol daten, eenige Franciscaner monniken en elf gezinnen vijf en twintig kilometer van den Stillen Oceaan en op negentig meter boven den ^eespiegel, ten Oosten van de Sierra Madre'De groei van het stadje was onge loofelijk, al kon het in 1880 niet boven de vijfduizend Inwoners uitkomen. Vanaf toen ging de uitbreiding van het plaatsje echter met ongekende snelheid en thans neemt Los Angeles de vijfde plaats in in de rij van Amerikaansche millioenensteden. Vooral in de jaren 1922 en 1923 groeide het zielenaan tal met een ongekende snelheid en vestig den de menschen er zich bij honderdtallen tegelijk. De ontzettende vlucht, welke de bevol kingsgroei genomen heeft, is naast het ge zonde klimaat (het is er bijna altijd lente) vooral te danken aan de natuurvoortbreng selen en de mineralen. De stad telt talloos veel ooftdrogerijen en inmakerljen, welke er de laatste jaren gevestigd zijn en die duizenden en duizenden emplooi bezorgen, maar meer nog heeft de petroleumindustrie de enorme stadsontwikkeling bevorderd. Los voor de bemanning alle zorg wordt gedra gen. Er zjjn clubhuizen, kleedkamers, slaap gelegenheden enz. enz. Men verwacht voor de zeilwedstrijden een groote belangstelling. De schoone kunsten zullen worden onder gebracht in het museum, dat gebouwd werd door het districtsbestuur van Los Angeles. Het bevat een beroemde collectie historisch materiaal. Voor de Olympische spelen zul len ter gelegenheid van het concours der ie Kunsten negentien galerijen met ipervlakte van 4106 vierkante meters ter beschikking zijn. Inzendingen i verwacht op architectonisch ge- litteratuur, muziek, schilderkunst, beeldhouwkunst, gelief en medailles. Het concours staat onder leiding van ge neraal H. Sherill te New-York, lid van het Internationaal Olympisch Comité en het comité voor Schoone Kunsten der Xe Olympi sche Spelen. Generaal She rill is internationaal bekend in kunstkrin gen en hij zal er ongetwijfeld voor zorgdra gen, dat dit concours in 1932 een gebeurte nis van den eersten rang zal worden. Ge lijk eertijds bij de Grieken zal d’lt Olym pisch Concours de producten toonen van de grootste kunstenaars van den tegenwoordi- gen tijd. I(os Angeles is gereed. De voorbereidin gen, die jaren in beslag namen, zijn ten einde en thans wacht de Amerikaansche millioenenstad zijn duizenden gasten. Onder die duizenden bevindt zich een klein groep je Hollanders, slechts vijf en twintig man. Maar dat kleine groepje zal, dank zij de uitmuntende prestaties, Los Angeles stor menderhand veroveren. Percentsgewijze is de Nederlandsche deelname niet groot, maar toch zal ieder moeten erkennen, dat na den schijnbaar onoverkomelijken muur van hinderpalen, l Olympisch president van K. J. Sc hummelketel iMWMMMSMa en M. Vierdag i en M. Klaver I In Amerika in het heetst van den strijd, zal dit laatste geluid uit het vaderland de deelnemers nog in de ooren klinken. Zij weten het, zij verschijnen aan den start, voor de eer van hun land. Onze zwemsters, athleten en andere deel nemers beseffen ten volle wat voor een groote verantwoordelijkheid zij op zich heb ben genomen. Dat kleine groepje Hollanders, dat aan den start zal verschijnen in Los Angeles, mag niet op den achtergrond blijven, maar moet en zal van zich doen spreken. Wij zullen handhaven door alle eeuwen heen. Ook in Los Angeles, de kleine groep vooC ons allen. Het zal onze afgevaardigden goed doen te we ten, dat duizen den en duizenden, neen, dat heel Nederland met hen meeleeft. De Nederland sche driekleur moet en zal aan den Olympischen mast. Goede reis en veel succes! OP TER TIENDE OLYMPIADE GOEDE REIS Gisteren had de groote start plaats van het kleine, maar uit gelezen gezelschap Nëderlandsche sporters en sportsters, dat ons kleine landje op de wereldsport spelen te Los Angeles zal ver tegenwoordigen. Wij zyn er van overtuigd, dat de reis in de meest opgewekte stemming werd aanvaard en iedere deelnemer en deelneemster scheep ging, met den vasten wil om Nederlandsch succes te oogsten. Onder de leuze „DE NEDERLANDSCHE DRIEKLEUR AAN DEN OLYMPISCHEN MAST" wenschen wy onzen Olympischen uitverkorenen goede reis en veel succes Hier volgen hun namen: I Schieten: W. J. van Rhyn Zeilen: A. L. J. Maas en J. Maas Moderne vijfkamp WJ. van Rhyn I Roeien: Jhr. G. L. Roëll en P. A. Roelof sen Wielrennen: J. J. van Egmond en B. P. Leene ■1 SchermenD. de Jong, P. Mij er en Mej. Jo J. de Ruitersport: C. F. Pahud de Mortanges, Jhr. A. van Lennep en j W. den Ouden, C. Laddé, M. P. Oversloot Peters; dames: T. Schuurman, C. Gisolf, J. Dalmolen, E. du Mée, C. Aalten TA« IXde Olympiade, in 1928 te Amster- 1 J dam gehouden, was een groot succes, zoodat men meende, dat de moderne Olympische spelen, een uitvloeisel v%n de oude Grieksche spélen, hun hoogtepunt bereikt hadden en mede in verband met de sterk gewijzigde economische omstandig heden vreesde men dat de spelen berg afwaarts zouden gaan om, wellicht heel spoedig, te verdwijnen. Crisis en malaise werkten er toe mede, dat het er aanvanke lijk voor Los Angeles, waar de eerste helft van Augustus de tiende Olympiade zal worden gehouden, zeer donker ging uitzien. De toch al bezwaarlijk groote reis naar Amerika werd voor de Europeesche landen nu bovendien veel te kostbaar en het heeft heel veel heofbrekens gekost alvorens de diverse nationale Olympische comité’s vol doende middelen bij elkaar hadden om tot een definitieve uitzending naar Los Angeles te kunnen besluiten. Nederland, dat" in 1928 zoo'n schitterend succes beleefde van het Olympisch sport festijn, kwam voor bijkans onoverkomelijke moeilijkheden en ons Olympisch comité nam het aangewezen middel te baat om sport- lievend Holland wakker te schudden, door eenvoudig te besluiten, niet naar Los An geles te gaan. Dat hadden wij net noodig! Nederland kon en mocht niet thuis blij ven en de Koninklijke Voetbalbond gaf met een koninklijk gebaar de eerste tienduizend pop, die een belangrijke basis vormden om op voort te bouwen en de uitzending van een kleine maar selecte ploeg mogelijk te maken. Gelukkig voor de sportieve eer van ons landje, is men, zooals bekend, daarin ge slaagd en wij dienen te erkennen, dat het I groepje Nederlandsche sporters dat is uit verkoren, sportltevend Nederland zeker waardig zal representeeren. Het snoepreisje naar Los Angeles is een mooie beloonlng voor de opofferingen, welke de deélnemers zich voor een geregelde trai ning hebben moeten getroosten. V oor bereid ing Toen eenmaal bekend was, dat dit jaar de Olympische Spelen in Los Angeles zou den worden gehouden, is terstond een begin gemaakt met den bouw van ’n stadion van geweldi gen omvang. Het stadion is die de onzen den weg naar Los Angelos

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6