Moordaanslag op een vrouw Auto tegen boom I Thomas’ opvolger lersche nota aan Londen Radiotoestel in huurkoop Noodverordening Botsing tusschen motoren leverde geld 1 J Wegenverlichting met natrium MAANDAG 4 JULI WERKLOOSHEID IN APRIL Bijna 570.000 slachtoffers KANO OMGESLAGEN Diepe verslagenheid Toestand zeer gespannen Kroonprins Leopold De conversie der Britsche Trieste Zondagmorgen Overal gunstig ontvangen ZWARE OVERSTROOM IN GEN In kampong ten zuiden van Beloe Senaatscommissie spreekt Complot van oplichters DE „FRATERNELLES" Chauffeur in slaap gevallen Twee ernstig gewonden Te Oslo in ernstige studie Tegen een duin gebotst Brand te Rotterdam DR. DROOG GEHULDIGD Tegen herbewapening van Duitschland Voor natuurbeschevr ming -- 7000 stakers in de Borinage Aanmaak van Goudtoebels DE NEDERLAND-BELGISCHE OVEREENKOMST Bezoek van Kroonprins Leopold van België aan N ederlandsche natuurterreinen Twee Nederlandsche makelaars in Duitschland aangehouden wegens een der devie- zen-verordening Benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus 1 .1? Ongeval by een demonstratie- zweeftocht boven het kamp te Egmond Mgr. J. M. H. cU Venn© Onder groote belangstelling in ge bruik genomen op het wegvak BeekLutterade Booze brief aan burgemeester vap Cauwelaert 25 jaar raadslid van Heemstede Civiele terechtzitting Leverancier aansprak el yk voor de gevolgen van een op grond van beteekende looncessie gegeven ontslag In het Nieuwe Kanaal by Franeker zyn een vadet en zyn zoontje verdronken De wegbezichtiging Geen onbekende aan het Arbeidsbureau Daarna zelfmoord Optimistische meening Ernstig onveval Duivendrecht, waarby een d/oode, eeh zwaar- en twee Ucht-gewonden Men schrijft ons: werkloozen- Beroepsgroepen 13.1 U.T 24,4 3) 213 natuur- Verzoenende toon t A Op de Garenkokerskade te Haar lem heeft een zeeman moord aanslag gepleegd 1) 2) 3) (20.#) (24, 25,6 20,6 (103) (12.4) 183 11, (23,7) (263) 343 20,11) REEDS ONZER Omtrent het ernstige auto-ongeval dat Zater dagmorgen op den weg van Princenhage naar Rusbergen plaats vond, vernemen wij nader, dat de heer Wat, een van de twee personen, die ernstig werden verwond, Zaterdagmorgen te elf uur aan de bekomen verwondingen In het Ignatluszlekenhuls te Breda is overleden. De heer Wat was gehuwd en 46 jaar oud, en woonde te Rotterdam. 34.6 10,-1) de door leze i in - o 80,1 4.2 8.7 143 4.7 6.8 03 12,8 183 30.2 183 1.1 193 7,- 25,7 213 88,7 10,0 36,4 32,8 83 6,4 73 uit be- dat zen- J. te samen voor mis- 83 153 10,3 31.- 0.7 13,4 3,8 273 10,4 BUITENZORG. 2 JuU (Aneta). Een officieel telegram uit Koepang meldt, dat in de kampong Lodna, ten zuiden van Beloe, zware overstroo- mlngen hebben plaats gevonden. Negentig hui zen, vele cocoepalmen, de tweede malsoogst en vee zijn hierbij verloren fl^aan. Totnutoe i den geen persoonlijke ongelukken gerappor teerd. De autoriteiten van het Binnenlandsch Bestuur, die zich naaf de plaats des onhells be gaven tot vaststelling van de schade toege bracht door de onlangs plaats gevonden eruptie ten oosten van Hokeng, melden, dat de lava stroom heeft opgehouden. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur reed een vrachtauto op den weg van Princenhage naar Rijsbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grootendeels vernield. De chauffeur, een zekere Pat uit Rotterdam en een tweede inzittende, de heer Kiyn uit Rot terdam, werden belden ernstig gewond. Zy zijn in zorgwekkenden toestand naar het Ignatlus- zlekenhuis te Breda overgebracht. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. Diamantindustrie Drukkers bedrijven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kleedlngindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie. Scheepsbouw Textielnijverheid Voeding»- en genotm.-bed rijven w.o. tabak- en sig.Indus. X,- Landbouwbed-, veend. 15,- Vlsschery 73 Handelsrelzigers 1.3 Verkeerswezen 2) 18.7 Handels- en kantoorbed. 7,7 Toonkunstenaars Overige groepen Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in een meubelfabriek, gevestigd In een oude opslagplaats van een verdieping, die aan het Zwaanshals te Rotterdam is gelegen. De brand ontstond, toen de eigenaars van de fabriek, de gebr. Hagoor. bezig waren, het dak, dat bouw vallig was, met mastiek te repareeren. Zy ge bruikten hierbij een brandende petroleum kachel. Waarschijnlijk door het omvallen van die kachel is de brand ontstaan. In de fabriek bevond zich een groote voorraad houten radio- kasten en onbewerkt hout. In een minimum van tijd stond de geheele fabriek In lichter laaie, zoodat de Oebr. Hagoor moesten vluch ten. De brandweer, die neet groot materieel werkte, bestreed het vuur met negen stralen. Na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De fabriek was volkomen vernield. De schade, die door het vele verloren gegane hout aanzienlijk is. wordt door verzekering «e- in, die hy by een bank te Keulen in betaling gaf tot een totaal bedrag van 334.000 mark. Een handlanger van hem plaatste bij een bank In Recklinghausen voor 15.000 mark van< zelfde aandeelen. In Nederland kochten zij aandeelen tegen een koers van 64 om h< Duitschland tegen 92 van de hand te doen. De politie, die een inval deed, arresteerde den op zeer grooten voet levenden man en kon een bedrag van 16.070 mar kin beslag nemen. Een Nederlandsche diamant- en effectenhandelaar werd daar eveneens In verzekerde bewaring ge steld. Te Emmerik, waarheen duidelijke aan wijzingen de politie voerde, werd eveneens een Nederlandsch effectenhandelaar aangehouden. Een opperwachtmeester bij de Dultache po litie. die wegens medeplichtigheid gevangen ge nomen was, pleegde in zijn cel zelfmoord. o De heer dr. K. A. M. Droog, wethouder te Heemstede, heeft Zaterdag onder buitengewoon groote belangstelling van alle kringen der be volking zijn zilveren jubileum gevierd als Md van den gemeenteraad van Heemstede. Vele telegrammen, brieven, bloemstukken en ge schenken getuigen van de sympathie, die de heer Droog geniet en van de waardeering, die zijn werk voor de gemeente allerwege onder vindt. Des middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarop de burgemeester namens het college van B. en W.. de heer Audretz namens de raadsleden, de gemeente secretaris namens het gemeente-personeel en nog enkele anderen het woord voerden. Br kwamen zeer vele belangstellenden den beer Droog compllmenteeren. De meeste afbetalingssaken eiseben in haar huurkoopcontracten voor de nakoming van de verplichtingen van hun afnemers een loon, cessie. Het doel van deze cessie is om zonder tusschenkomst van den rechter Inhouding op de verdiensten van den arbeider te kunnen vorderen. Uit het beteekenen van een dergeljjke cessie, acte aan den werkgever van den huurkooper vloeit dadelijk de vraag voort, wie aansprakelijk is voor de gevolgen daarvan. Indien bijv, de levering, waarvoor de cessie beteekend is, door den huurkooper niet ten volle wordt erkend. Deze gevolgen kunnen zeer ernstig zyn, omdat vele groote ondernemingen zonder pardon den arfbelder ontslaan, zoodra van hem een cessie wordt beteekend. In verband hiermede heeft de arbeider Leiden, waar door een commissie in its werking met het Protestantse!) Bureau Sociale adviezen een krachtige actie tegen standen in het huurkoopstelsel Is ontwi den kantonrechter te Delft verzocht kosteloos tegen een aldaar gevestigde vennootschap te mogen procedeeren. In zijn desbetreffend request poneerde de arbeider, dat hij van die vennootschap een radiotoestel in huurkoop be trok en dat zy een door hem te goeder trouw afgegeven looncessle onrechtmatig liet betee kenen. Op grond dat hy tengevolge van die beteekening aa nzyn werkgever door dezen werd ontslagen en brood e loos kwam, vraagt hy een schadeloosstelling van den leverancier van het toestel. De kantonrechter heeft het gevraagde verlof - bereids ter openbare civiele terechtzitting van 29 Juni verleend. De dagvaarding, waarvoor zoowel aan de zijde van tal van werkgevers als aan die van de woekerbestrijding veel belang stelling bestaat, zal eerstdaags worden uitge bracht. Als gemachtigde voor den arbeider J. treden ten deze op de heeren J. F. de Ren, voorzitter van de Vereenlging Protestantse!) Bureau voor Sociale Adviezen te Lelden, en Th. J. van der Heijden, secretaris van de commissie tot be. stryding van de misstanden In bet volkscrediet- wezen te Leiden. DUBLIN, 2 Juli (Reuter) Het lersche ka binet beeft gisteravond den tekst goedgekeurd van de antwoord-nota op het memorandum van minlstr Thomas, in verband met de land- annultelten. De Valera zou eenige wijzigingen hebben aangeboden ten aanzien van de samen stelling van het voorgestelde hof van arbitrage Indien arbitrage niet mogelijk Is, dan is De Valera, naar men meent, voornemens econo mische plannen In te dienen, welke een revo- lutionnair karakter dragen, met het doel te pogen de Britsche rechten op lerschen invoer krachteloos te maken. Deze plannen zouden echter tot meeningsverschillen In den Vrijstaat leiden, meent men, en kunnen niet aan den Landdag worden voorgelegd zonder mandaat van het land, d wz. er zouden dan wellicht in den loop van den zomer nieuwe verkiezingen plaats hebben. I schop van Roermond, heeft zich Vrijdagmiddag in gezelschap van mgr. dr. H. A. Poels en deken P. P. J. Nicoiaye van Heerlen naar Rolduc be geren, om In tegenwoordigheid van alle leera ren en studenten directeur v. d. Venne persoon- lijk mededeeiing te doen van deze hooge onder- scheiding. LONDEN, 2 JuU- (Reuter.) De lersche nota Is In den afgeloopen nacht aan de Engelsche regeering verzonden. De Inhoud wordt streng geheim’ gehouden. Reuter verneemt echter, dat zy in een ver zoenenden toon is gesteld en den weg open laat voor verdere onderhandellngen. Ten aanzien van het voorstel der Engelsche regeering om de scheldsrechteriyke commissie alleen uit Engel schen te doen samensteller), stelt De Valera voor om den Zuld-Afrikaanschen premier, generaal Herzog, als voorzitter van de schelds- rechteriyke commissie te benoemen en als leden twee Engelschen en twee Ieren aan te wyzen. Verder wordt nog gemeld, dat Ierland besloten heeft om, In geval Engeland zijn toevlucht neemt tot een tarleven-stryd, krachtige tegen maatregelen te nemen. Nadat Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee bet zweefvllegkamp van de Koninkiyke Neder- landsche Vereenlging voor Luchtvaart officieel was geopend zou de instructeur van het kamp, de beer Wendling, leeraar in bet zweef vliegen te Stuttgart een demonstratie geven. Rondom de startplaats op twee duintoppen had zich veel publiek verzameld. Nadat de heer Wendling vlot gestart was en In een sleriyke bocht noordwaarts zweefde, wilde hy koeren. Dit lukte hem goed, maar toen bü landwaarts wilde zweven botste zyn toestel teMB bet duin. De neus drong *n halven meter in het zand. De linkervleugel brak doormidden, terwijl de rechtervleugel zwaar beschadigd waa. De heer W. bleef ongedeerd. Naar wtj vernemen is het ongeval toe te schrijven aan de onbekendheid van den avlateur met bet terrein. Tegen de duinhelling nameiyk. waar hy *n opwaartochen wind dacht te vinden, kwam hjj juist In een windloos terrein, waar door het zweeftoestel zakte met het bekende gevolg. Waa hij er in geslaagd over het duin been te komen, dan zou htf zeker tusschen het talrijke publiek «On terechtgekomen. Do boer BRUSSEL, 1 Juli (Tel.) De staking in de steenkoolmynen der Borinage been zich op nieuw uitgebreid, zulks in verband met het feit, dat sommige mynen slechts naar gelang van de behoefte arbeiders tewerk stellen. Het LONDEN, 2 Juli (NT-A.) Het plan der regeering, om de 5% War Loon te convez- teeren Is alhier zeer gunstig ontvangen. In een radiorede verklaarde Baldwin glstéretf dat het de taak van de regeering was al het mogeiyke te doen, om haar uitga- en te ver minderen. ten einde zoodoende den belasting druk te doen afnemen. De conversie van de oorlogsleenlng van ruim 3 milliard pond sterling, welker obligaties zich in handen van 3 millloen personen bevinden, beteekent een stap in deze richting. Prins George verklaarde op een diner: ..Het Is een financieele operatie van groote beteeke- nis en. indien aan den oproep van de regeering aan het publiek om geen aflossing te verlan gen op bevredigende wijze gevolg wordt gege ven, kan deze maatregel zeer goed het begin beteekenen van ’n terugkeer tot betere tijden.” De rede, die Chamberlain in het Lagerhuis hield na de aankondiging van het conversle- plan, werd luide toegejuicht en zelfs de leider der opposltieparty, Lansbury, bracht zyn geluk wenst hen over. Er zyn 3 millloen houders van Obligaties War Loan en aan eiken houd*r zal door den Minister van Financiën een korte uiteenzetting worden gezonden omtrent het doel der con versie. De verkoop van spaarcertflcaten is tydelijk gestaakt. De nieuwe leening zal binnenkort worden verhandeld tegen denzelfden koers vau uitgifte van 16 sh. In plaats van een geleidelijk stygende koers tot 24 sh.. zooals bij de huidige leening, zal c|e nieuwe leening over 11 jaar 33 sh. waard zn. Alle houders, die nog deze maand tot de conversie toetreden, ontvangen aan specialen bonus van 1%. W. moet een geoefend zweefvlieger zijn, die in het Duitsche bergland met succes aanzieniyke zweeftochten heeft gemaakt. Daar een tweede toestel niet spoedig genoeg gemonteerd kon worden, werden geen vluchten meer gehouden. wensch geuit enkele Nederlandsche terreinen te bezichtigen. Z. K. H. heeft twee dagen in ons land door gebracht, vergezeld van den directeur van het Natuurhistorisch Museum te Brussel. Op 30 Juni werd een bezoek gebracht aan de vogel- broedplaatsen by Hoek van Holland, waar de Kroonprins onder den indruk kwam van de ryke vogelbevolking op dit beschermde gebied. Het bezoek geschiedde onder leiding van de heeren mr. P. G van Tienhoven, dr. Jac. P. Thysse en J. Drijver. Den tweeden dag heeft de Kroonprins een bezoek gebracht aan eenige terreinen in Noord- Brabant, eigendom van de Vereenlgng tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Onder groote belangstelling Is Vrydagavond laat, de lange zomeravond dwong tot een ver gevorderd uur, de nieuwe wegenverMchting In gebruik genomen op het wegvak Beek-Lutte- rade met de nieuwe Philips natrium lampan en waaromtrent reeds berichten in ons blad ver- •chenen zyn. Zondagmorgen omstreeks negen uur heeft te Dulvendrecht een ernstig motorongeval plaats gehad, hetwelk aan een persoon het leven heeft gekost, terwyi een tweede zwaar gewond werd. Op dat tydstip reed ter hoogte van de boer derij Out te Dulvendrecht een motorrywiel, komende uit de richting Amsterdam en be stuurd door den heer Bosman uit Amsterdam. Een broeder van den bestuurder zat op de duo. Ter plaatse wilde B. een groep A.J.C.’ers pas- seeren, waarby hy hoogstwaarschyniyk een der jongelieden met het stuur hefcft geraakt. Ten gevolge hiervan ging het motorrywiel naar den linkerkant van den weg. Juist op het moment, dat een ander motorrywiel, komende uit de richting Utrecht, passeerde. Een botsing was niet te vermyden. De bestuurder werd van het motorrijwiel geslingerd en zeer ernstig gewond. Ook zyn broeder werd ernstig gewond. Direct) was geneeskundige hulp aanwezig. Dr. Derkin- deren uit Dlemen achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelyk. Per auto van den G. G. en G. D. zyn belde slachtoffers naar het Burgerzlekenhuls over gebracht. In den loop van den morgen is de bestuurder Bosman aan de gevolgen van de bekomen verwondingen hy had o.m. een ernstige schedelbreuk opgeloopen overleden. Het slachtoffer was in Amsterdam woonachtig. De duo-rijder Bosman is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen, zyn toestand Is ern stig, doch niet levensgevaariyk. De bestuunfer van het motorrywiel. komen de uit de richting Utrecht, werd licht gewond, evenals zyn echtgenoote, die op de duo was gezeten. Belde motorrywielen zyn ernstig beschadigd. aantal stakers bedraagt ongeveer 1000. Heden heenchte eenige opwinding, doordat Kaken de werkwilligen lastig vielen. PARIJS, 3 Juli (VDJ De Senaatscom missie voor Bultenlandsche Zaken beeft giste ren haar voorzitter opdracht gegeven zich In verbinding te stellen met de regeerng en haar er op te wyzen, dat het noodzakelyk Is op de internationale conferenties er den naaruk op te leggen, dat de herbewapening van Duitsch land in strijd is met de bestaande verdragen en zoowel op dè betalingscapaclteit als ook op de Internationale veiligheid baar terugslag zou doen gevoelen. Om half twaalf werd In auto’s naar het proef- vak gereden, waar bleek dat van het nieuwe licht niet te veel was gezegd. Als wegverlich- tlng voldeed het prachtig en de auto's konden met gedoofde koplichten er sneller by vooruit komen dan met brandende kopUchten by een gewone, zelfs zeer goede electrische draad '«r- llchtlng. Hierna werd doorgereden naar Beek. Tb Beek was een deel van het dorp voorzien van gevelverllchtlng. De belangstelling was bui tengewoon groot. In het Parkhotel ontving bur gemeester Janssen de gasten met een wel- komstrede. Het „Wilhelmus” en het .^imburg- scbfe Volkslied” werden gezongen. Z. Exc. Mgr. dr. J. R. O. Lemmens, bis- ‘er dus een goede winst op. De gestolen 49000 gouden roebels in gou den 5 en 10 roebelmunten zijn tot heden niet opgespoord, en- de dieven zijn de Pool- sche justitie nog niet in handen gevallen. Totaal (Totaal excl. Diamantindustrie) (Totaal Industrie) Onvolledige opgaven. Excl. Havenarbeidersreserve. Incl. aardewerkindustrle. Indexcyfers der werkloosheid April.'32 April 31 Maart 32 80,4 11.4 38,4 28.8 73 8,1 4.- Kroonprlns Leopold van België, die veel be lang stelt in het vraagstuk der natuurbescher ming en die voorzitter is van de Commissie vah Beheer van het Parc Albert (het grootste na tuurreservaat In het Belgisch Congo gebied), heeft aan mr. P. G. van Tlenhoven, voorzitter der Vereenlging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, tevens lid der genoemde Commissie van het Parc Albert, onlang^ den Onze correspondent schrijft ons d.d. 1 JuU: De „Praternelles” die, zooals men weet, offi cieel werden ontvangen op het stadhuis te Antwerpen en des anderdaags, in dezelfde stad, door Vlaamschgezlnde en communistische tegen- demonstranten werden bestookt met rotte eieren, hebben aan Burgemeester van Cauwelaert een booze brief gestuurd. Zy beginnen met den burgemeester der Scheldestad er van te beschuldigen, dat hy te kort is gekomen aan de .Jormeele eereverblnts- nis", door hem aangegaan, dat geen enkel Inci dent de „vaderlandsche” betooglng sou ver storen. De ..tegendemonstratie” brengen zy aldus In beeld: „Men heeft onze mannen uitgefloten, onze oud-soldaten mishandeld, op onze vlaggen gespuwd, en België en den koning beleedigd”. „Iedereen weet nu”, zoo luidt het verder aan het adres van denbeer van Cauwelaert, „waar uw verbondenen en uw vrienden te vinden zyn”. De paladynen van België's eer eischen nletJ minder dan een „openbaar en schitterend her stel” van de voor hen minder prettige gebeur tenissen op Zondag jl „Indien over veertien dagen aan dezen elsch tot herstel geen voldoe ning zal gegeven zyn, zal iedereen van uw medeplichtigheid overtuigd wezen” aldus het slot van deze brief aan den heer van Cauwelaert „en wy. van onzen kant, zullen weten, welke houding wy tegenover u moeten aannemen”. Ziedaar wel een/eigenaardige manier, vanwege de praternelles", om Antwerpens Burgemeester te bedanken voor zyn mooie speech, zyn gouden schuimwyn, en bescher ming van zyn politiemacht. Arme heer van Cauwelaert. wlen het nog immer niet duldelyk achynt te #yn: dat men onmogeiyk twee meesters dienen kanl GENèVE, 2 Juli. Zooals wy berichtten, is de Engelschman Butler gekozen tot opvolger van Albert Thomas, als directeur van het Intern. Ar beidsbureau. Naar de bladen melden, Is Butler pas 48 jaar oud en heeft hy van 1818 af voort durend Albert Thomas getrouw In de leiding van het Internationaal Arbeidsbureau terzyde gestaan. HU was aanvankelijk ambtenaar aan het Engelsche ministerie van bultenlandsche za ken, 1» daarna aan het ministerie van arbeid gekomen, en Is adjunct-secretarlB-generaal van de commissie gevieest, die tydens de Vredescon ferentie van Parijs het statuut voor de Inter nationale arbeidsorganisatie heeft ontworpen. Hy Is een man van groote kennis en toewyding voor de zaak der internationale arbeidsorgani satie, doch natuuriyk. zooals van Engelschen niet anders te verwachten Is, heel wat nuch terder en minder welsprekend dan Thomas was. huurden half October 1831 een heer en een dame onder den naam de O. een bovenwoning. ZU deelden mede een acht-jartg zoontje te hebben. De vrouw woonde er echter alleen met het zoontje. De verhuurder wist niet, dat I de vrouw getrouwd was met zekeren 8„ van beroep steward, die eens In de zeven weken i8t Hamburg naar Haarlem overkwam om zyn echtgenoote te bezoeken, doch van wlen de vrouw tegen ’smans wil scheiden wilde. Zooals de verhuurder ons mededeelde ont ving de vrouw Vrydag een telegram uit Ham burg, waarin haar man haar verzocht In Am sterdam samen te komen. Zy Is toen met haar zoontje naar Amsterdam gegaan en *siavonds zyn zy met den laatsten trein In Haarlem teruggekomen. De verhuurder had zich ter ruste begeven, doch omstreeks half een kwam schreeuwende bet zoontje aan de deur. Hy kleedde zich haastig aan en toen by de deur geopend had, riep het jongetje: .Mam mie ligt daar en pappie Mgt om den hoek.” De man ging ylings met het zoontje mee en vond de moeder op straat liggen by volle kennis, luid schreeuwend. Om den hoek op de Garenkokerskade die zich met een schot in het hoofd van kent had gemaakt. Politie en O. D. weiden direct gewaarschuwd en zoo spoedig mogelyk waren eenige egenten en een brancard ter plaatse. Nog vernemen wy. dat het zoontje aen den verhuurder mededeelde, dat hy beren en apen gezien heeft, waaruit valt op te maken, dat het echtpaar een bezoek aan Artis gebracht heeft. Blijkens mededeellngen vertoeft de 8. momen teel in India. Familie van hem woont in Heem stede. Een Wolf-telegram uit Keulen meldt, dat de politie te Rlckllnghausen een ernstige overtre ding der Duitsche deviezen-verordenlng heeft ontdekt, waarby twee makelaars uit Amsterdam betrokken zyn, terwyi het centrale punt dier oplichtery een wisselkantoor, eveneens in onze hoofdstad Is. By een der jongste noodverordeningen wer den de koersen van verschillende aandeelen In Duitschland hooger vastgesteld dan deze In het blutenland noteeren, waarom de invoer daar van is verboden. Een Inwoner van Rickling- hausen werd reeds geruimen tyd verdacht van overtreding dezer deviezen-verordenlng. Hy voerde uit Nederland aan^eelen-I. G. Farben Uit Heerlen bericht men ons: De zeereerw. heer A. J. M. H. v. d. Venne, ln Warschau voor deze In Nederland directeur van het Klein Seminarie te Rolduc, is door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim Ka merheer. Men bericht uit Stockholm aan hat _Vad.“: Het Nederlandsch-Belgische voorstel, dat b(j de bespreking tusschen de ministers van Bln- nenlandsche Zaken van de Staten der Oalo- groep te Genève door de vertegenwoordigen der Scandinavische landen afgewezen werd, maakt thans, naar wij uit Oslo vernemen, op de desbetreffende afdeellngen van het depar tement van Handel en Financiën en In de crisiscommissie, onderwerp van ernstige be spreking uit. In den nacht van Vrydag op Zaterdag om streeks half een heeft zich op de Garenkokers kade te Haarlem een vreeeeiyk drama afge speeld. De 36-jarige v. 6., geboren te Hamburg, ge raakte ln tiflst met zyn 35-jarige echtgenoote, met wie hy een echtscheidingsprocedure voerde. Uit een revolver van een klein kaliber loste hy een schot, dat de vrouw trof ln de lin kerborst. zy sleepte zich nog voort naar haar nabij gelegen woning In de Previnalrestraat, waar zij in elkaar zakte. Na de daad pleegde de man zelfmoord door zich een kogel door de rechterslaap te jagen. Hy was onmlddeliyk dood. Van alle kanten snelde hulp toe, waarna de vrouw per zieken auto naar het Ellsabeth-gasthuis vervoerd werd. Haar toestand was hedenmorgen naar omstandigheden bevredigend. Ook het iyk van den man is naar het St. Ellsabeth-gasthuis overgebracht. Een wel droevige omstandigheid ia. dat b(j het drama het zoontje van acht jaar tegen woordig was. Als oorzaak van deze poging tot moord en zelfmoord wordt door de politie opgegeven bet feit, dat de vrouw van haar man wilde schel den, om een nieuw huweiyk aan te gaan. Omtrent deze tragische nachtelyke gebeur tenis en baar aanleiding vernemen wy nog het volgende. Bjj een bewoner van do Previnalreetraat Zaterdagmiddag la.alhier een ernstig ongeluk gebeurd. In het Nieuwe Kanaal is n.L een kano, waarin een drietal personen gezeten was. plot seling omgeslagen. Alle inzittenden geraakten te water. De 35-jarige J. S. en zyn 7-jarig zoontje konden niet spoedig worden gered en zyn verdronken. De derde persoon, de 18-jarige K. J., Is door een vlsscher uit het water ge haald. Hy was nog niet bewusteloos. De heer S. laat een vrouw en vier kinderen achter. De kano, waarmede het ongeluk is geschied, was een tweepersoons kano. De poUtle, die terstond werd gewaarschuwd, was spoedig met een vyftal dreggen aanwezig. Na ongeveer een half uur bezig te zyn geweest, werden de lyken opgebaald. De aanwezige doctoren konden slechts den dood constatee- ren. Tijdens het dreggen verzamelde zich een groote volksmenigte op den wal, wier hoop ln verslagenheid verkeerde, toen vader en kind levenloos uit het water werden opgehaald. Een uitgelezen gezelschap had zich in het raadhuis der gemeente Oeleen verzameld: De Commissaris der Koningin ln de provincie Lim burg en Noord-Barbant, oud-mlnlster K 6 n i n g en mr. dr. Schönfeld als vertegenwoordi ger» van den Minister van Waterstaat, hdofd- ingenieur van Hamel als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, meerdere hoog- leeraren uit Delft, burgemeester en wethou ders van de gemeenten: Beek, Maastricht, Ge- leen, Heerlen, Slttard en Venlo, de voorzitter van de K3A.O., van de B.B.N. en van de V. V.V„ verder autoriteiten op het gebied van het electricltelt en wegenaanleg, leconomle en tech niek, van verkeersaangelegenheden, politie en justitie en een aantal afdeellngschefs van de Philips Fabrieken en de Stroomverkoop Maat schappijveie persvertegenwoordigers uit land en gewest, tezamen een 125 personen. Om half elf opende burgemeester D a m e n de byeenkomst met een welkomstrede, waarin hy vooral den economischen kant van de nieu we vinding bekeek. Spr. voorzag zelfs, dat de wegenbelastlrtg-betaler zou gaan vragen, eenige opcenten te mogen betalen teneinde nieuwe wegverlichtlng overal toegepast te krygen. /ONDERSTAANDE BERICHTEN GEPLAATST IN EEN DEEL VORIGE OPLAGE) Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenlgen tijd geleden in het Poolsche grens stadje Zbonchlen op de spoorweglijn Berlljn-Warschau goud is gestolen lilt -eene zending, welke een Amsterdamsche afzender voor een Poolsche bank .be stemde. Het blijkt thans, dat dit goud niet uit staven bestond, maar uit twee duizend stuks gouden 10 roebelmunten uit den vóór- revolutlonnalren Russlschen tijd. Het is na tuurlijk dat een ieder, die met het voor- en na-revotutlonnaire Rusland bekend is, zich afvraagt: hoe zijn die menigten gou den 10 roebelmunten in Nederland verzeild geraakt? Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat deze „eigenaardige" goudzendlng Nederland was geadresseerd aan een kend bankierskantoor in Polen en zij een van de vele regelmatige dingen goudroebelstukken uitmaakte, welke men haar gedurende de laatste jaren gere geld toezendt. Wat toch is het geval? Deze Czaristische goudroebels worden te Amsterdam gemunt, en afgezien van het feit, dat dit toch wel een zeer eigenaardige vorm van „valsch- munterlj” is, moeten wij er aan toevoegen, dat goudgewicht, goudgehalte en uitvoering volkomen overeenstemmen met de vroegere werkelijk authentieke gouden 10 roebelstuk- ken, ontjer de Czaristische regeering gemunt in Petrograd. Het curieuze geval van dit aadkiunten te Amsterdam vindt zijn ontstaan in de groote vraag, welke er in Polen (Polen vormde immers voor den oorlog een deel van het Russische Keizerrijk) en vooral in Oost-Polen bestaat naar deze „oude” mun ten, die van hier op de een of andere wijze hun weg vinden naar de boerenkousen ln de Sovjet-Russlsche Oekraïne. Voor deze „oude" gouden munten betaalt men ln die steden veel meer, dan zij aan goudgewicht waard zijn. Men buit er natuurlijk de vaste trouw van de „domme boeren” aan de hun van ouds bekende geldswaarden uit. De werkelijke waarde van goud, welke zulk een gouden tlen-roebelstuk vertegen woordigt, is ln Poolsch geld uitgedrukt 45 zloti en 85 groschen. De prijs, welken men ge munte gouden 1Ó roebelstukken betaalt, be draagt 48 zloti en 50 grosclfen en vaak zelfs meer. Een bankiershuis in Polen maakt Hieronder volgen de indexcyfers van werkloosheid, zooals deze berekend zyn het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cyfers, weergevende het percentage werklooe- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, Indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zyn ln hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde kassen. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg ln April 1832 byna 670.000, w.o. 668.000 leden van werkloozenkas- sen; het aantal werkloosen onder hen bedroeg rond 142.700, w.o. 141300 leden van werkloozen- kassen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6