ONS BLAD Onderwijs m Kerstening van het Zwarte Werelddeel Sovjet- Rusland Al heden Het nieuws van hooger maar invoerrechten Het langgezochte accoord t FRANKRIJKS POLITIEK Lijdend aan honger-fantasieën DE BAROMETER JOH. LAUWERS ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometer* ea Thermometers WOENSDAG 6 JULI 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 157 DE GEVONDEN VLIEGERS ZWARTE HUZAREN Duitschland zegt verdrag Generaal Masaki overvallen Herriot verontrust Dienstbaar aan bepaalde sociale tendens Oud-volkscommissaris vertelt EEN STEENEN TIARA Wanorde van den dag Bartram In het Duitse he Rijk ^VAKLWUUIIII UUIHW/MfSSj Vrome bedegangers in den nacht „Wij bevinden ons in een revolutie** Klausman naar het Ziekenhuis POLITIEK SPEL IN DUITSCHLAND Beschamende cari- caturen DE MANDSJOERIJSCHE GUERILLA DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Te Lausanne gevonden op batte van Layton-rapport? Afnemend analphabetisme Wetenschap efi kunst Het WeerMMMaMaHMH ver sier d, he] hoofdportaal station zal Toebereidselen voor slotzitting De vliegers Bertram en Klausmann die sinds anderhalve maand wer den vermist, zijn thans in het oerwoud gevonden Snelle groei der inrichtingen, doah sterk tekort an leerkrachten UIT HET HART VAN AFRIKA Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Vreemde hulpkrachten Frankrijk wil nog niet Nationaal-socialisme en Katholieke Kerk Een stem... De vervaardiging van een steenen tiara, welke met het pauselijke wapen versierd, hei h van het Vaticaansche opluisteren* met Zweden op V 1 TELEFOONNUMMER 433. «wi sest Wereldvlucht van twee Amerikanen. Wanorde in Duiteehland. en ver- O O (Nadruk verboden) Anders Kunsten en Weten- t’ i 1 Engelsch-Dnitaeh acceerd te I savanne o* baste van Layton-rapport. Herstel der diplomatieke betrekkingen taaaehen Rusland en China. De textiel-contingenteeTing In Indié. Een nieuw systeem voor veilig verkeer. Het drama te Putbreek komt IX Augustus vuur bet Bossche Hoi. ADVERTENTIEPRIJZEN: P®r loss® regel 20 c.; ingez. med. 40 c per regel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Zon op €48, onder 9X1. Eerste Kwar. tier Maandag vns. €27. Licht op’ SAL Oud-Volkscommissaris Loenatcharsky over het onderwijs in Sovjet-Rusland. ..Koinische Velkszeitang" voor drie dagen ver boden. De ernstigste zaak, waarvoor men in Rusland staat, is die van bet onderwijs. Niet zonder vol doening kon Loenatcharsky mededeelen. dat. behoudens de oudere personen, het analphabe tisme in Rusland, praktisch niet meer bestaat. Personen jonger dan 50 jaar kunnen allen lezen en schrijven. Dan hebben wü een ver plichte school weten te verkrijgen. In het ge- heele land Is de 4-jarige leerplicht Ingevoerd. Voor u. West-Europeeërs. moge dit zeer beschei den zjjn. de moeilijkheden, aan de doorvoering ervan verbonden In een land als het onze, moe ten niet onderschat worden. Thans zijn wij reeds zoover, dat In de grootste steden de 7-ja- rlge verplichte school Is Ingesteld. I ittrekael rapport-Berendsen Inzake herziening bezoldiging Indische landsdienaren. Na dit biografisch overzicht kwam hut ge sprek op den huldigen stand van wetenschap en onderwijs in de Sovjet-repubUeken Zwakke tot matigen. Zuidelijke tot Wes telijken wind, zwaar tot half bewolkt, kans op regen of onweer, vooral In het genkans en iets koeler. Regeeringsantwoord aan de Eerste Nemer hu take het clearing-ontwerp. Wat het wetenschappelijk leven betreft, moet men uitgaan van de grondstelling, dat de we tenschap op het oogenbllk dient om de socia listische economie te helpen verwezenlijken. Het is de eerste plicht der wetenschap aldus Loe natcharsky om In dezen tjjd mee te werken aan de oplossing van practlsche vraagstukken, waar het maatschappelijk leven voor komt te staan. Dit principe doortrekt onze geheele we tenschappelijke ontwikkeling en karakteriseert deze. Met de kunst staat de zaak ongeveer hetzelf de. De theaters worden gevuld door proletariërs, en tentoonstellingen verheugen zich in een mas saal bezoek; zelfs is de belangstelling In de kunst in Rusland grooter dan waar elders ter wereld. En men zoekt er een zekere richting In van een moreele hernieuwing, men vraagt il lustraties van sociologische en sociale beteeke- nls. Daarom worden In de theaters stukken opgevoerd, welke natuurlijk een zekere verpoo- zing trachten te brengen, maar die toch ook een bepaalde sociale tendens hebben. HERZEN 4 Juli. (VU). In een vergadering van het Centrum heeft de voormalige mlniste: van arbeid. Stegerwald. een redevoering ultge sproken waarin h(j o a. het volgende naar voren bracht. Er wordt tegenwoordig een hoog politiek spel gespeeld, waarvan de breedste kringen des volks geen Idee hebben. Wü bevinden ons midden in een groote revolutie. Dat, wat wj) in 1*18 beleefd hebben, Is geen revolutie in het Dult- TOKIO, 4 Juli (Reuter). Generaal Masakl. sous-chef van den Japanscben Generalen Staf in Mandsjoerije werd vandaag, toen hij per trein op weg was van Tsjlngtajau naar Moek- den, door 200 roovers tusecben Shl-8banghan naar Jangtsjoean-tsjoe aangevallen. De roovers hadden de dwarsliggers weggeno men, waardoor de pantsertreln ontspoorde, die den trein van Masakl vergezelde. Het vuur dat de pantsertreln opende, bracht de roovers in verwarring, die ten slotte met achterlating van 10 man aan dooden de vlucht namen. Duitschland den op. Pater P. C. Martindale S. J. is mis sionaris in Afrika. In deze fijne, poë tische schets schildert hij een nacht in het oerwoud en geeft ons een beeld van den biddenden neger in den' nacht. Hij handelt in dit artikel over het probleem, of men de inboorlin gen tot Europeaanmoet maken en komt op interessante wijze tot een ontkennend besluit. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. TEL: ADMINISTRATIE 433. REDACTIE 633 ABONNEMENTSPRIJS: Voor buiten Alkmaar2.85 -Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Spaarnestad Haarlem BERLIJN, 5 Juli (W-B.). Tegen 9 uur vond een gevecht plaats tusschen communisten en een nat. soc. Ben agent van politie greep in. HU werd op zijn beurt aangevallen en tegen den grond geslagen. Hij greep zijn evolver en loste verscheidene schoten. Een 58-jarig arbei der werd gedood De agent zelf is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. In Frankfort a. M. Bij nazi-demonstratie werd een nationaal-socialist door communisten dood geschoten en een gewond. In Leipzig hadden heel den nacht zware botsingen plaats tusschen nationaal-socialisten en leden van de RUksbanier. Sterke politle- troepen moesten de orde herstellen. Vele per sonen werden door revolverschoten gewond, waaronder twee zwaar. In Koestin ontwikkelden zich gevechten tus achen navi’s en communisten. Verschillende personen moesten zwaar gewand naar de zieken huizen worden gebracht. Deze snelle groei van het onderwijs en sterke toeneming van het aantal onderwijs-lnrichtln- gen heeft ons echter voor buitengewone moei lijkheden geplaatst. De volksontwikkeling ging in een sneller tempo dan bet aantal beschik bare leerkrachten eigenlijk toellet. In de eerste plaats is het gevolg hiervan, dat wij. ons ge noodzaakt hebben gezien een groot aantal bui tenlanders in dienst te nemen. Vervolgens is er natuurlijk niet aan te ontkomen geweest, dat vele personen voor oen taak werden ge plaatst, waarvoor zij niet voldoende opleiding hadden genoten. u Dit laatste is voor Rusland op het oogenbllk zeer dringend de vraag: Hoe krijgen wij vol doende geschoolde en bevoegde leerkrachten, klemt zeer. In dit opzicht staan wij in een ver houding welke tegenovergesteld Is aan die. waarin uw land zich bevindt. Wellicht heeft uw land een teveel aan .Jrwallteitemenachen”, wij hebben er een groot gebrek aan. Deze dubbele moeilijkheid: te voldoen aan den geweldigen drang naar ontwikkeling en onder wijs onder bet tnillloenenvolk. dat het reusach tige Rusland bewoont en tevens om professoren, leeraren en onderwijzers te kwee ken uit dat volk, ziet daar de enorme taak, waarvoor wü in RuslfiLDd sche geestesleven, maar in hoofdzaak de ineen storting van een overleefd regeerlngssysteem geweest. Thans eerst toonen zich de reacties van een verkeerd ultgeloopen geesteshouding De negentiende eeuw is door de burgers ge vormd, de twintigste eeuw echter zal door het arbeidende volk, niet tegen de arbeiders worden gevormd. Wat het nationaal socialisme betreft, ver klaarde Stegerwald. dat deze beweging bet burgerdom het geloof gaf. dat zijn nóbd te wjjten was aan de verandering van de staats heeren en het regeeringssysteem Hitler noemt zijn partij arbeiderspartij, ofschoon 80 tot *0 geen loon arbeiders zün. aangezien hl) wel weet, dat de nieuwe tijd zonder de arbeiders niet gevormd kan worden. Daarbij wordt met die arbeiders een onverantwoordelijk spel gespeeld. Nog in geen noodverordening zjjn de arbeiders zoo hard getroffen als in de noodverordening van de regeering Von Papen. Desondanks tolereert Hitler de regeering Von Papen, aan gezien deze hem zijn SA-leger toestond en van wie hij verwacht, dat zij hem den Prulslschen staat in handen zal spelen. Slechts voor dit doel moeten de werkloozen en andere categorieën betalen. In verband met de vergadering van het In ternationaal Comité voor Geschiedkundige We tenschappen. welke deze week in den Haag gehouden wordt, vertoeft in de Residentie de heer Loenatcharsky, een der leidende figu ren uit het wetenschappelijk leven der Sovejt- republieken. oud-volkscommissaris voor Onder wijszaken en thans president van den Opper- sten Raad der vereenigde Sovjet-repubUeken voor Hooger Onderwijs, Kunsten en Weten- chappen. Van zijn verblijf te Den Haag hebben wü jebruik gemaakt den heer Loenatcharsky te •eruceken ons eenige mededeellngen te willen doen over het wetenschappelijk leven en de mtwikkeling van het onderwijs in zijn land. Met groote bereidwilligheid verstrekte hij ons leze inlichtingen, welke hij vooraf deed gaan ioor enkele gegevens over zijn persoon. In zijn jongere jaren beeft Loenatcharsky >ngeveer in d elfde positie verkeerd, als waar- n de meesten der leidende figuren van het .egenwoordige Rusland, zich vroeger bevonden In Kiew was hij lid van een revolutionnalr comité, trad later toe tot de communistische partij en toen volgde een reeks van jaren. welke hij deels in de gevangenis, deel* in ballingschap doorbracht. Verscheidene jaren vertoefde hij ook n het buitenland. Gelijk voor zoovele anderen, kwam ook voor Loenatcharsky in 1917 de groote verandering. Na de revolutie werd hij met een groote meer- derbeid gekozen tot waarnemend burgemeester .'an Petersburg en werd hij belast met de On- erwjjsaangelegenheden. Eenige maanden later werd hij door Lenln .angezocht voor de functie van Volkscommis saris voor Onderwijs, welke functie bij tot 1929 bekleed beeft. In dat jaar werd de bovenbedoelde Onderwijs raad opgericht, van welk Instituut Loenatchars ky president werd. Voorts is hjj nog lid van de Russische Academie voor Wetenschappen en van de Communistische Academie. In een uiterst afgelegen, eenzaam verlaten missiepost voelde ik op zekeren nacht een ver schrikkelijke kou. Voor ik naar bed ging nam ik een glas melk met een scheut brandewijn om althans voor een paar uur te kunnen sla pen. maar alles te vergeefs. Ik trok een massa geitenvetten tot over mijn hoofd.... en nog lag ik te klappertanden. Midden in den nacht zei ik bü mezelf: JZoo kan het niet langer. Buiten kan het ook niet kouder zijn. Ga een flinke wandeling maken.” En zoo ging Ik met m n ziel onder den arm op stap. Gehuld in een pel* deed ik de deur van de hut open en ging naar bulten. Ge weldig groot stond daar de maan. Er hing soo’n absolute stilte dat men het hameren van het bloed in z’n eigen hoofd kon hooren. Ik wist, dat op een afstand van 50 mijlen de ge weldige massieve Inyangabergen lagen, die er uit sagen alsof toet mes van een reus hun toppen weggeschoren had: zoo gelijk vormig is deze bergketen. Alles wat men kon zien was een glanzend maanlicht, zóó oneindig wijd uit gegoten, dat de rubberboomen en strooien hutten der negers, die om de missieposten gegroepeerd lagen, er uit zagen als effen zil veren kegels boven zwarte cylinders en al het overige geleek op een zilveren stralend spin- neweb, een oneindige diepte van maneschijn. En dan ineens in de verte, (wie weet hoe wijd? een paar mijlen misschien?) begon ergens een stem te zingen. zong daar een mensch. Waarom? Wie kan dat zeggen? Misschien om zich In die een zaamheid van dien maannacht mder te dom pelen. Wellicht ook. dat hjj in deze hopelooze eenzaamheid voor zijn eigen ziel een liedje zong, 'zooals ik ook tegen mezelf gesproken hadDe inboorling beeft een heel eigen, aardige manier van zingen. Het is een soort jodelen, een vloeiende en toch gutturale klank. Hij begint zoo maar ineens midden in en scheidt ergens mee uit; zijn klanken stijgen in toon zooals een driftige vogel, aarzelt dan om later te dalen en weer te stijgen en in het rond te fladderen. stond— eigenlijk was het slechts een leemen tunnel. Zij bleven daar 20 minuten. Toen kwa men ze terug, groetten nogmaals en terwijl zij neerknielden vroeg hun leider om den zegen. Ik stond op en spreidde over hen den zegen: In den naam des Vaders, en des Zoons en des Hei ligen Geestes. Vol ernst stonden zij op, groetten dwenen in den nacht. In. Europa beschouwt men lederen inboorling als een onuitsprekelijk zeldzaam wezen, dat al les mist wat wij bezitten: wezens, die geen dag bladen, noch schilderijen of beschaafde klee- ding hebben, kortom wezens geheel anders ge aard dan wjj. Ik zou willen zeggen: Goddank dat ze niet zoo zijn. Maar Ik peins er veel meer over dat zü iets specifiek eigens over zich hebben, dat zij nJ. zichzelf zjjn. Deze gezangen verraden een werkzamen. onafhankelijken geest: een reeks van geestelijke gebruiken. En deze mannen die samen door den donkeren nacht kwamen gegaan, om in een pik-donker kerkje te bid den, zij weten wat zij willen: zij zijn met heel hun ziel Afrikaander, met heel hun wezen ChristenWjj hebben noch de taak, noch een schaduw van recht om deze zwarte Afri kanen in Europeanen te veranderen, trouwens als wij het zouden probeeren. zouden onze po gingen toch steeds mislukken. In ieder geval mogen zU door hun overgang tot het Christen dom hun eigen Afrikaansch cachet niet ver liezen. En ik herhaal: als wij zouden beweren, dat Christen worden hetzelfde Is als Europeaan worden, dan zullen wij ook geen succes hebben en we verdienen dan ook niet beter. Wjj zou den -een geheel verkeerde opvatting hebben van het Christendom, dat evenmin blank als geel, Europeesch of Chlneesch. Engelsch of Zoeloe-Kaffersch is. „Vr e gaan bidden plan betroffen, maar niet het principe er van. Twintig meter verder lagen enkele jongens In een houtvuur te staren: maar ten lange laatste vielen zjj in slaap: het vuur knetterde zelfs niet meer; geen enkel geluid drong tot mij door. Uit de duisternis doken plotseling zes mannen voor mij op en groetten mij met opgeheven rechter hand. Ik kon niets anders zien danihet schit teren van hun oogen. het blinken van hun blanke tanden en het glinsteren van de punten hunner speeren. Ik groette terug. Zij bleven wachten. Maar jammer genoeg stond ik met mijn mond vol tanden Toen zei hun leider, die een paar woorden Engelsch kende: .We gaan bidden". En zij verdwenen in het leemen kerkje dat op een afstand van ongeveer 50 Meter LAUSANNE. 5 Juli. (V. D.) Het onderhoud tusachen Herriot en MacDonald In hotel Beau Rlvage. dat onmlddellljk plaats haul na het on derhoud dat MacDonald met de Dultache mi nisters heeft gehaul. duurde tot na seven uur hedenavond. Hoewel het resultaat van dit on derhoud algemeen met seer groote «panning werd verwacht, zijn van geen enkele zijde me- dedeeüngen verstrekt. Kenmerkend is evenwel, dat de secretarls-ge- neraal der conferentie reeds opdracht heeft ge geven de groote conferentiezaal van hotel Beau Rlvage gereed te doen maken voor de slotzit ting welke thans tegen Woensdag of Donder dag wordt verwacht. Bij de besprekingen tusschen de Dultsche en Engelsche ministers is een princlpleele over eenstemming Inzake een regeling van het' her- stelvraagstuk op de basis van het rapport-Lay- ton bereikt. Deze overeenstemming voorziet, wat bet fl- nancieele gedeelte betreft, In de volgende maat regelen: De slotbetallng door Duitschland bedraagt 2.8 milliard. De oorspronkelijke termijn voor een moratorium van drie jaar vervalt. Duitschland geeft de Herstelbank te Bazel als trustee direct een eerste deel van de totaalsom ten bedrage van 18 milliard, welke in 5 pct. bonds sullen worden uitgegeven tegen een emlsslekoers van 90 pet. De resteerende één milliard M. worden geëmitteerd tegen 95 pet. en kunnen eerst dan op de internationale kapitaalmarkt worden on dergebracht. wanneer het eerste deel der bond* ten bedrage van 1.8 milliard volkomen aal zijn ondergebracht. Mocht binnen een termijn van 10 jaren de volkomen plaatsing van alle bond* tot een bedrag van 2.8 milliard niet mogelijk zijn, dan zal het resteerende worden geschrapt. De onderhandelingen tusschen MacDonald en Herriot hebben plaat* gehad op de basis van dit Duitsch-Engelsche accoord. LAUSANNE, 5 Juli. (Reuter.) Het beeld van den toestand is Dinsdagavond weer ongunsti ger geworden. Uit de verklaringen van Herriot tegenover MacDonald en vervolgen* tegenover de Fransche persvertegenwoordigers sprak een vrij groote intransigent!* van Fransche zijde. Het tusschen MacDonald en de Dultache ge delegeerden besproken compromis wordt onaan nemelijk en in sommige deelen zelfs indlscu- tabel genoemd. Op een oplossing dezen avond, afgezien van onverwachte gebeurtenissen, niet meer te rekenen. Herriot verontrust over den binnenlandaehen pollUeken toestand BERLIJN, 5 Juli (V.D.). Volgens een bericht in de Berljjnsche bladen uit Sydney zijn de geredde Dultsche vliegers Bertram en Klaus- man heden met een motorboot naar Wyndham gevaren. Hun toestand 1*, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed, alhoewel zij door de vreeaelijke vermoeienissen van hun marsch zeer uitgeput zijn. Voorts lijden zij aan hongerfantasleën. Zü gebruiken momenteel slechts vloeibaar eten en water. Te Wyndham zullen zij nog verscheidene weken tn 1 zieken huis moetpn blijven alvorens zjj weer volkomen hersteld zijn. De Dultache Rüksregeeripg beeft den consul- generaal te Sydney verzocht de Australische Bondaregeering den dank van de Rljksregeering over te brengen inzake de krachtige hulp, welke bij de gelukkige redding ‘er belde Austrahë-vllegers Bertram en Klauzman 1* verleend. Naar de ..Dultsche Handelsdlenst" verneemt, zou het sinds 1 Augustus 1926 in werking zünde Duitsch-Zweedse he Handelsverdrag benevens twee aanvullende overeenkomsten nog Dinsdag in Stockholm door den Duitschen gezant worden opgezegd en wel waarschünlük tegen einde Ja nuari 1933. De bedoeling van deze opzegging is om te ko men tot een verhooging der invoerrechten op hout, vee. spek, reuzel en kaas. De door Duitschland in Februari JX afge- kondigde verdubbeling van het invoerrecht voor hard zaaghout en rondhout en de begin Juni vastgestelde verhooging van invoerrechten voor zacht en wit rondhout kon voor het harde wit te rondhout en zaaghout tot dusver nog niet wor den toegepast in verband met de overeenkomst met Zweden. Door de opzegging van het han delsverdrag met Zweden zal thans de moge lijkheid van verhooging der douanetarieven wor den geschapen. In het verdrag met Zweden bestaat verder een douaneregeling voor rundvee en schapen en bovendien een regeling voor een contingent vee uit Zweden ter hoogte van 8000 stuks Met betrekking tot spek en reuzel wordt er op gewezen dat door de opzegging van het ver drag met Zweden alle bepalingen voor spek en reuzel vervallen. Zweden heeft verder In het handelsverdrag de bepaling dat indien Duitschland aan een derde land voor een of andere soort harde kaas verlaging van Invoerrechten toestaat, voor Zweedsche harde kaas de laagste dezer Invoer rechten zullen gelden. De Dultache regeering kon op dit punt geen enkele nieuwe regeling treffen, zoolang deze Zweedsche overeenkomst bestond. Wanneer geen büzondere bepaling be staat, heeft elk land slechts aanspraak op de hem verleende büzondere concessies, geldt de algemeen* douaneregeling. Ik kan onmogelük den diepen indruk weer geven, dien deze stem op mü maakte, di« zui verste Afrtkaansche stem, heel alleen te mid- den van de zilveren schatten van net dal onder den stralenden glans der maan. Nog bü een andere gelegenheid heb ik eens een dergelüke stem gehoord. Het was destüds, toen mün metgezellen wegens hun werkzaam, heden in een naburige statie (80 KJd. verder) mü alleen hadden achtergelaten In vandelde rond in een uitgestrekl uoach en ging ten slotte onder een boom zitten als een Boedha in stille beschouwing. Ik zat met gekruiste beenen in het roode zand, terwül het hooge gras in bet rond op en neer wiegde. En toen de zon in het Westen onderging, boorde ik weer enkele men- schen zingen, meerstemmig; want het hooge weeklagende jammeren werd afgewisseld met een eigenaardig vibreeren van stemmenhet was een verschrikkelük recitatief dat ten slotte in een angstwekkenden kreet zün hoogtepunt bereikte. Ik zat daar en wachtte, terwül de stemmen naderbij kwanén. De stilte was hier niet zoo volkomen. omdat de avondkoelte fluisterend over het grasveld streek, terwül men in de verte het ruischen van een waterval hoorde, juist alsof het vlak bü was. Ik zat daar zonder mu te verroeren. Eindelijk zag ik. dat een groot, neger, meer dan twee meter lang, nard door het bosch liep, terwül hü zün hoofd heelemasu omgedraaid had en naar den hemel staarde Hü liep mü voorbü. zonder mü te zien. De zon ging snel onder en was spoedig verdwenen Mün gezellen hadden niet alleen den auto meegeno men welks lantaarns gewoonljjk werden aange stoken wanneer wü ons avondmaal gebruikten, maar zü hadden ook de doos met kaarsen bü zich die wü bü de H. Mis moesten gebruiken. Voor den volgenden dag waren er maar twee stompje* overgebleven zün en die zou ik toch ook niet genomen hebben. Ik zat dus met myn rug tegen mün tent geleund, terwül alles donker was. Mün gedachten zweefden over allerlei din gen. De nood In den Noord-Hollandachen tata- boww; besprekingen In de Frov. Staten. PARUS, 4 Juli (Reuter). Herriot bezocht gisteren verschillende vergaderingen, waarir^hü verklaarde, dat hü in den ministerraad ge sproken had over de onderhandelingen te Lau sanne. Aan de vertegenwoordigers van de Fran sche pers verklaarde Herriot na afloop, dat hü naar Lausanne vertrok met goeden moed, maar dét hü ernstig verontrust was over de kwestie van het financieel regeeringsplan. Hü voegde daaraan toe, dat de regeering nauw tezamen verbonden was om het evenwicht van de begrootlng te verzekeren en in de behoeften van de schatkist te voorzien. Hü verklaarde ten slotte, dat hü vertrouwen had in het parlement en in het Fransche volk. Tegenover de financieele kamercommissie zou Herriot verklaard hebben, dat de regeering van zins was het parlement te vragên' om te stemmen over haar financieel ontwerp niette genstaande de amendementen, die door de commissie aanbevolen zouden worden. Maar hü wilde de commissie verzoeken om toch terug te komen van haar critlek op het ontwerp. In de vergadering van de radicaal socialisti sche fractie werd Herriot naar verluidt vrien- delük ontvangen. Hü vroeg om het vertrouwen van de radicaal-socialisten om zün binnen- en bultenlandsch-politieke, doelstellingen te kun nen bereiken. Hü zeide'. dat hü vastbesloten was het evenwicht in de begrootlng te herstel len. wat noodzakelük was in verband met de veraritwoordelükheld van de regeering. Wat betreft het financieele plan zelf liet Herriot dóórschemeren, dat hü gaarne naar de aanwü- zingen van de radicaal-soclalisten zou luisteren, die de modaliteiten van de toepassing van het Als voorbeeld kan Nederland genoemd worden, dat een büzonder gunstige bepaling heeft voor den invoer van Edammer en Goud- sche kaas, namelük 20 Mark tegen het alge meen tarief van 30 Mark. De genoemde kaas soorten bedragen ongeveer twee derde gedeelte van den geheelen kaaslnvoer in Duitschland Wanneer het handelsverdrag met Nederland dat eind December 1932 afloopt en met een op- zeggingstermün van zes maanden kan worden opgezegcf, tegen 1 Juni 1933 of 1 December 1933 opgezegd sou worden, dan zou door het vervallen van de overeenkomst met Zweden bet algemeene invoerrecht ook hier in werking tre den. Tenslotte wordt er op gewezen dat door de opzegging van het handelsverdrag met Zweden ook de douanevrüheid voor straatsteenen wordt verkregen. In September sullen met Zweden onderhan- dellng worejen geopend over het sluiten van een zuiver meestbegunstiglngsverdrag. In Mecklenburg-Btrellta hebben de natio- naal-socialisten de meerderheid. Hun eerste werk is geweest, om het staatssubsidie te schrappen, dat tot nu toe Jaarlüks aan de Ka tholieke Kerk werd verstrekt. „Restlos" ge schrapt geen penning meer! Uit! Basta! In Breslau Is een afdeellngshuls der natlo- naal-soclalisten. In een der ramen van dit huis is een reusachtig groote plaat tentoongesteld, dat zoo schrijft de jBchlesiache Volkszel- tung” van zulk een laag peil der mentali teit en van zulk een fanatleken haat tegen de Katholieke Kerk getuigt, dat ieder rechtgeaard katholiek bet schaamrood in de wangen stügt of in toorn de vuist doet ballen. Op een heuvel, in edele houding, staat, tot verdediging bereid, een schare bruingehemde jongelingen met het hakenkrulsvaandel. Tegen den heuvel op rijden op brleschende paarden ka tholieke geestelüken met rood-zwarte vlagge tjes. getooid met bet Pauselük wapen, in de hand en sociaal-democraten in roode hemden met ballonmutsen. De geestelüken zün in af- schuwlüke carlcatuur gegeven. De plaat is dus danig ophitsend en gemeen, dat de maker zelf niet de verantwoording durft te dragen en er op zette: Vrij naar de Augend”. Dus „vrij naar een blad", dat bü bet ,Jln de siècle" en nog veel langer op de schandeiükste wüzs in woord en beeld tegen de Kerk te keer ging, een blad, dat origineel wilde zün, maar in werkelükheid slechts in het gevlei wilde komen van wild ge worden cultuur-athleten en van verkalkte in tellectueel* deelen van de natie. Onder 1 plakkaat staat een ver*, dat begint met: relten die schwarzen Husaren....” Het .gedicht" ia een ophitsing tot bruut ge weld. De buksen moeten knetteren in de rijen van het zwarte leger. Dus in de rijen van weer loos* priesters, die in dezen tüd van nood hun voornaamste plicht daarin zien, charitatief te werken In de wüken der ellende. En Hltle- rianen leeren snel! Dat bewijst wat er gebeurt in West- en Zuld-Duitechland, waar priesters tegen den grond zün geslagen en mishandeld. Dit plakkaat bewijst, dat tusschen het cul- tuur-bolsjewisme van links en rechte geen groot verschil betast. Want dit „kunstwerk" ia een zuiver pendant van de propagandawerken, waar mede de communistische godlooaen tegen de priesters en de Kerk hitsen. Het onderscheid is slechts, dat de communisten in het openbaar paradeeren met hun vüandschap tegen de Kerk, terwül de nationaal-socialisten met de met de agltatle-phrase van „positief Christen dom" het katholieke volk willen bedotten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1