DE CRISIS-PACHTWET 1932 Prikkeldraad Van'de Pers-tribune Hoe de Wet werkt Toch ...de straat op MGR. DR. ZAVORAL VEILIG VERKEER Een nieuw systeem Op den „Berg Sion” WOENSDAG 6 JULI ONDER DE BAROENDIS PATER DR. B. ZUURE Bijna tweehonderd sollicitanten CONTINGENTEERING TEXTIEL Nietszeggend verweer Katholieke Ijjst voor Gelderland Denkbeeld door het werkcomité der economische commissie onuitvoerbaar geacht R.K. KAMERCENTRALE „LEIDEN” EERSTE KAMER VERKIEZINGEN De hoogwaardige prelaat brengt een bezoek aan de abdij van Berne te Heeswij k De uitgeworpen S.D.A.P.sche Raadsleden Zilveren Priesterfeest Vacaturcs in het bestuin van de beuling i. ge- En verder: UnetaJ zeer Ziehier in ‘t kort de werking der Crisis pachtwet 1932 verklaard. Laten wij hopen, dat deze wet in den crisistijd van een zegenrijken Invloed moge zijn. Over het handhaven van de gemeente lijke salarissen oordeelt prof. Bonger: de kam wel wat al te zeer Over het vraagstuk, dat sen. Mgr. Ara. F. Diepen en Mgr. dr. Jan Olaf Smit. I zijn. Dat te len niet naar Pater dr. Bern. Zuure onder de Baroendis met zyn harmonie .Sem per fortissimo”. De missionaris vierde dezer dagen onder groote be langstelling zyn zilveren priesterfeest te Oosterhout Voor de functie van pedel aan de R. K Unl- versltelt vacature «ijlen den heer Amsten hebben zich by het curatorium 194 sollicltan ten opgegeven. Zoo blijkt dus tweeërlei: le. dat vrijwel alle kopstukken in de SDAP. zich tegen de geste der Amster- damsche federatie verklaren (en met klem van redenen!), en 2e. dat „Het Volk" de vertegenwoordigers der 8DAJ’. op de meest vulgaire wijze wil doen zijn de marionetten, de gramophoon- platen, de kruiers, en*. en*. van de federa tie, van de kiezers. men, maar dit te natuurlijk vergeefsch. Wie het advies niet opvolgde, werd verzocht politiek hariklri te plegen, ma.w. dit advies was een bevel. De betcekente er van gaat ver boven het partij. Als de nog heel wat te zeggen zijn: e tijd en gelegenheid hebben naderingen bij te wonen, zijn nog Ik te stellen met de leden. Maar ;stle wil Ik laten rusten. De leden spersoneel betrekke-' i van aarts-xeactlonnalren Ik wel? De beteekente van mij een Maandag werd de abdij van Berne te Hees wijk vereerd met het bezoek van Mgr. Dr. Me thodius Zavoral, abt van Strahov. De Hoog waardige Prelaat was daarbij vergezeld van Zijne Ezc. M. PleslngerBoxlnov. gezant van TsJecho-SlowakUe by de Nederlandsche Regee rlng. Vankelf richt deze gebeurtenis de gedachte en herinnering naar Strahov en de veelzijdige werkzaamheid van baar roemruchtigen Prelaat, dr. Zavoral. Onze vertegenwoor- ieU waard, hebben Invloed als zij zich In Met groote opgewektheid heeft Oosterhout het zilveren priesterfeest gevierd van pater dr. Bernard Zuure. missionaris der Missie van Kardinaal Lavigerie. In de St. Janskerk droeg de jubilaris een plechtige H Mis van dank baarheid op, daarbU geassisteerd ‘door de paters Zoetmulder en V. Baar, belden ook zilveren ju bilarissen. Pastoor F. Peelers hield een treffen de toespraak. In hotel Koppelpaarden bood de heer P Smits, voorzitter van het huldlglngscomlte. na mens alle Oosterhoutenaren. een enveloppe met Inhoud aan. Aan boord van de „Marnlx van Bi. Aldegon- de” had de jubilaris reeds gelukwenschen ont- De redactie van .Bet Volk” voelt zich blijkens een hoofdartikel in haar nummer van Maandag 4 Juli, door-het pljnlljk-rake artikel van een partij-autoriteit als prof. Bonger geweldig in haar wiek geschoten. Volgens de redactie weet prof. Bonger natuurlijk weer niets af van de finesses der zaak; 1 glpg volgens „Het Volk” heele- maal niet over de vraag, of de salarissen al dan niet verlaagd moesten of mochten worden: hierover bestond “tusschen partij federatie en raadsfractie geen verschil van meenlng: men mocht de loonen volgens het gemeenschappelijke standpunt niet ver lagen. den. Veel had zij te doorstaan bij den strijd der Hussieten, den Dertlgjarlgen oorlog het despotleke optreden van Keizer Joseph II Doch ook had zU bet geluk, door voortreffelijke man nen te worden bestuurd. In den tijd der Contra-reformatie stond aan haar hoofd de Zal. Lohel. die met zijn machtig woord het Lutheranisme bestreed, op groot ter rein hervormend arbeidde en in 1813 den aarts- blsachoppeiyken zetel van Praag besteeg Zijn opvolger in de abtelijke waardigheid was Cas par van Questenberg, die met groote zelfop offering en taaie volharding het lichaam van den H. Ncrbertus uit het Lutherse he Maagden burg wist weg te voeren en in 107 naar Stra hov over bracht. Toen Prémontré. het stamklooster der Nor bertijnen, was opgeheven, en de abt van Pre monstrelt en Generaal der Orde. Jan Baptist fEcuy, alle reden had te wanhopen aan haar voortbestaan, vermaakte hij zijn hart aan de abdij van Strahov, die het gebalsemd in een zwart marmeren urn bij het reliekschrijn van 8. Norbertus plaatste. Het was in 1834. Prelaat Zeldler had in hetzelfde jaar juist bet bestup/ over den .Berg Sion” aanvaard. Heeft God het gebed van den vromen Prelaat ITEcuy verhoord en het hartsverlangen van zijn eenvoudlgen en kinderlijken dienaar ingewilligd? Bij het Vatl- caansch Concilie werd ook een vertegenwoor diger der Norbert ij ner Orde verwacht De wei nige resteerende abdijen wesen voor die functie aan den Strahover abt Freiherr von Zeldler Nauwelijks te Rome aangekomen stierf hfj reeds, doch met het herstel der Orde onder centrale leiding was een begin gemaakt. natuurlijk in sommige den zin van hen. die willen. Maar iet doktersadvies is vaak ook niet naar den zin van den patiënt. En wee *‘e gaat meedokteren. lid voor lid der 8. D. A P in staat om over ken te oordeelen dan zal men meestal de uitzonderingen zijn de jongelingen, wlen men aan de kleur van hun overhemd al ziet dat zij alles weten tot antwoord krijgen: wel neen dat moeten anderen maar uitzoeken.” gansche partij, tot dusver door de raads fractie eensgezind toegepast. Zoo staat de zaak en hier deed de partij federatie een uitspraak, waartoe zij volko men in staat en bevoegd was, gelijk ieder, die de van grooten ernst en degelijke ken nis van zaken getuigende vergaderingen bijwoonde, zal moeten beamen." .Berst toen de regeerlng. blijkbaar Bon- ger’s opvattingen en niet die van onze een stemmige raadsfractie deelend, de vernieti ging op hare beurt vernietigde en dus de loonsverlaging voor de ambtenaren en politie doorvoerde, ging het drietal over stag en voegde zich daarin, op motieven (de wenschelljkheid der gelijkstelling van ambtenaren en werklieden, en de bedreig de autonomie, die echter van regeerlngs- wege reeds in wesen vernietigd was), welke de Amsterdamsehe federatie weigerde als van hooger belang te erkennen dan de handhaving van de crlsisloonpolltlek der den patiënt die Neemt men L en vraagt men zijt zulke lastige vraag lastgeving van L.‘_ blunder wel t-_- „bindend advies” of iets dergeljjks te noe- Wegens vertrek naar een gemeente. iimM buiten den Kieskring, hebben de boeren A O, Boekraad en a Wesseling. cnderacbeiaanMk voorzitter en bestuurslid der R. K. K-tu i oen trale „Lelden”. ontslag genomen uit hun func tie. Dr. A O. A Hoffman te Gouda, die aan de beurt van opvolgen was. beeft zijn benoamlng niet aangenomen. Met hem is de reservelijs» uitgeput, soodat in het bestuur voorloop* twee vacatures blijven h—tw. De Gelderacbe Katholieke lijst voor de Eerste Kamerverkiezingen is als volgt saman^mtata- No. 1 J. J. W. IJsselmulden te Arnhem; no. 2 H. Ruyter te Arnhem; No. 1 J. W. Andrtessén te Utrecht; No. 4 Mr. J. R. H. van Schalk ta ■sHage; No. 5 G. W. J. van Koeverden ta Buren; No. g Mr. K. H. baron van Voorst tot Voorst te Beek bij Nijmegen. De thans zittende Eerste Kamerled» de beer» J. Arata, P. Dobbelmann en J. C. U v. d. Landen zijn dus niet opnieuw gecand<- deerd in Gelderland. Het moderne stratenverkeer dwingt tot het zoeken naar middelen om de gevaren te voor komen. die er een noodzakelijk gevolg van zijn. Meer en meer gaat men zijn heil zoeken In op tische seinen en liefst in die mate, dat de dienst van den mensch daarbij buiten werking kan blijven. Op dit oogenbllk worden In ons land op dit gebied merkwaardige proeven genomen In de Laan van Meerdervoort te Den Haag, volgens een systeem van Ir. Huizinga. Te Breda gaat men nog een ander systeem toepassëh, dat van Heuer en Hammer te Grüne L Westfalen. Vrij algemeen werden tot heden by het ver keer de volgende kleuren gebruikt: rood lon- veillgl. groen (veilig), geel (houd je gereed). Geel was dus de overgangskleur Natuurlijk zaten hieraan bezwaren vast voor de kleuren blinden. Ook Ir. Huizinga heeft dit Ingezien en daarom de gele kleur In zijn stelsel weggelaten Diezelfde gedachte zat ook voor bij Heuer, toen hij zijn Ampel construeerde, waarbij alleen de kleuren rood en groen gebruikt worden. De klokschfjf, met een middellijn van onge veer Meter. Is verdeeld In roode en^groene sectoren waarover zich een dubbele wijzer be weegt. Aan den stand van den wijzer nu. kan op grooten afstgnd reeds gezien worden, wan neer het verkeer geen doorgang meer vinden zal; daarnaar kan de vaart geruimen tijd van te voren geregeld worden. Het stoppen wordt daardoor tot een minimum beperkt. Natuurlijk is de klok zóó Ingericht, dat, wanneer voor de 1 Gelegen op een hoogte, vanwaar men een heerlijk uitzicht heeft op het torenrijke Praag aan belde zijden van de Moldau, draagt deze abdij ook den naam ..Berg Sion”. Zoo werd ze eertijds door den Zal. Hendrik Zdlk gedoopt. Als bisschop van Olmütz had deze tijdens een reis in Palestina (1137) de daar gevestigde Nor bertijnen leeren kennen. H(j nam daarop zelf bet wit habijt aan en gaf aan zijn stichting te Praag (1140) dien Palestjjnschen naam wegens de opvallende overeenkomst van die hoogte met den berg, dien hij In het Heilig Land gezien bad. De abdij hield stand tot op den huldigen dag. vangen van H. Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jan- hoezeer zij was bezocht door de vele politieke en godsdienstige rampen, die Bohemen teister- gedeeltelijke ontheffing van de pachtsom. De indiening vali het verzoek schort dan de verplichting tot betaling op. Alvorens de beslissing van de Crlsispachtcommlssle wordt Ingeroepen, zal de kantonrechter een poging\doen om partijen door onder- Uüg overleg\tot een minnelijke oplossing te brengen. Mislukt dezespogtng, dan moet de zaak aan de Commissie ter beslissing worden voorgelegd De Commissie zal daarbij heb ben te letten op alle omstandigheden. Het zou onredelijk zijn de wet alleen van gelet op het toePAMlng te verklaren op de pachttermij- nen. die nog niet betaald zijn. Er is toch geen enkele reden om een pachter, die def) vervallen pachttermljn nog niet heeft vol daan, wel de gelegenheid tot pachtvermin dering te openen en den pachter, die wel licht ten koste van zeer groote opofferin gen dien pachtprijs wel betaald heeft, iedere remissie te onthouden. Daarom is be paald, dat de wet van toepassing zal zijn op alle pachttermjjnen, die nA 12 Februari 1932 zijn vervallen, ook al mochten zij reeds betaald zijn. Hierbij was het echter noodig, dat van den pachter, die reeds betaald heeft, een termijn wordt gesteld, binnen welken hij zijn verzoek om vermindering moet indienen. Deze termijn is gesteld op één maand na het in werking treden der wet. De pachter, die reeds betaald heeft, moet zijn verzoek om pachtvermindering dus indienen vóór 1 Augustus 1932. Over de aangelegenheid zélf geeft de Prof, zijn meenlng als volgt: Men kan nu juist niet zeggen, dat de A. D. A. P. in onze dagen een toonbeeld vgn eenheid vormt: er valt wel geen enkele belangrijke kwee tie te bedenken, of er bestaat In de D. A Pverschil van meenlng over: Geen verwordend huwelijk. Wel verwordend huwelijk. Geen loonsverlaging. Wel loonsverlaging. Geen bindend mandaat. Wel bindend mandaat. Geen straatactie. Wel straatactie. Partij en Vakbeweging hebben onlangs gedecreteerd, dat er in concurrentie met de O. 8. P. en de C. P. H. straatrumoer georganiseerd moet worden; verleden jaar commandeerde leider Albarda nog: „Niet de straat op!”, maar dat is.... Overge gaan: rumoer moet er nu komen, gede- monstreer, en 1 ziet ernaar uit, dat tegen den stroom niet opgeroeid zal kun nen worden. Toch heeft een enkeling in de 8. D. A P. nog den moed tegen al dat revolutlonnalr gedoe te waarschuwen; t is de oude beer Vliegen, die in de „Sociaal-Democraat” een ernstig vkoord tot de 8. D. A P. richt: „Wie rfet parlementaire stelsel en zoo doende de democratie wil verdedigen, moet zeker in de eerste plaats zorgen, dat hij het zelf niet ondermijnt. Er zijn een until teekenen, dat niet alle Sociaal-Democraten dit ten volle beseffen. Het geroep om „revolutlonnalre actie” in een democratisch land is een van die tee kenen. Wat toch kan werkelijke revolutlonnalre actie in zoo n land anders beteekenen dan het willen ontrukken van de macht aan het parlement of*aan eene door het parlement gewenschte en gesteunde regeerlng? Revo- lutlonnaire actie In een democratisch land kan niet anders werken dan zóó en werkt daardoor reactlonnair.” Het gaat alleen over de vraag of de ver plaatsing van koopkracht de verminde ring der eene groep gemeentepersoneel is immers een vermeerdering voor de bur gers, hetzij direct, hetzij indirect in het algemeen belang in moeilijke tijden wenscht is. Zonder voorbehoud schaar ik mij aan de zijde van hen, die deze vraag bevestigend beantwoorden. Uit socialistisch oogpunt is dit standpunt, ml. geboden, wie anders oor deelt staat op vakvereenlglngsstandpunt. Zij, die gewaarschuwd hebben tegen een al te nauw verband tusschen beide bewegin gen, krijgen gelijk. Wanneer men wat loo ser van elkander was blijven staan, zou men eikaars afwijkende meeningen minder kwalijk hebben genomen. De schr^rer besluit met als zijn meenlng uit te spreken, dat de loonen in het open bare bedrijf niet ver boven die van het overeenkomstige particuliere bedrijf uit kunnen gaan. .Anders zou een socialisti sche beweging in moeilijkheden komen." „Voor geweld behoeft en mag eene op den wil der kiezers steunende regeerlng niet wijken. Ze behoeft het niet, omdat ze in een strijd met geweld, doordat ze over de machtsmiddelen van den Staat beschikt, altijd overwinnaar zal blijven, ze mag het niet, omdat ze dan zelf de demokratie, waaraan ze haar aanzien ontleent, zou verraden. Als er bewegingen van gewelddadigen aard op touw worden gezet tegen demokra- tlsche regeerlngen en ze slagen, dan is dat altijd geweest in landen, waar het voor naamste machtsmiddel van den Staat het leger, haar ontviel en dat is in 99 van de 100 gevallen ten gunste van een of andere reactie.” „Laat men goed bedenken, dat we leven in een tijd van ontreddering. In zekeren zin, namelijk in het beschermen en hand haven van de democratie, is aan de coclaal- democratl eeen taak opgelegd, die men een conservatieve kan noemen. Revolutlonnalr dreigement komt van reactlonnalren kant waar men wel den Staat wil revolutlonnal- ren, maar met de bedoeling de maatschap- pelijke revolutie, die wij nastreven, af te weren.” Dat mag nog eens verstandige taal hee- ten! Afgewacht moet echter worden, of dit alles niet zal verklinken als de stem van den roeptende n de woestijn. De 8. D. A. P. za^t den laatsten tijd in den greep van O. 8. P. en C. P. H. aóó ver af, dat ten zeerste betwijfeld moet worden, of een verstandig woord deze af- zakklng nog zal kunnen tegenhouden. Wat is tenslotteeen veratandig woord? Vergeleken bij de snorkende, revolutkm- nalr-ophitsende manifesten van Partij en Vakbeweging en de stook-artlkelen in de roode pers! geval uit, zij treft de geheelc Federatie terecht dit besluit genomen heeft, moet iets dergelijks, ook gelden voor alle vertegenwoordigers ook de Kamerleden! De Partij zal in dezen dus een prlnclpieele beslissing dienen te nemen.” .Maar, zal men zeggen, de Federatie han delde weer in opdracht van de leden der afdeellngen die waren vrijwel unaniem in deze aangelegenheid. Over deze eenstem migheid zou nog heel wat te zeggen zijn: de leden die tijd en gelegenheid hebben deze vei niet gel deze kw der 8. D. A P. wilden in concreto dus niet dat het salaris van het gemeente] verlaagd werd. Wie, behalve een I lijk kleine groep wilde dit eigenlijl een dergelijke wilsverklaring is voor ongeveer even groot als wanneer in vergadering eenstemmig wordt uitgemaakt, dat er geen aardbevingen e.d. zullen plaats grijpen! De vraag liep hierover: gegeven de allerellendigste economische situatie in de wereld, gegeven den flnancieelen toe stand van Amsterdam, gegeven de zeer belangrijke uitgaven voor sociale zorg, die noodig zijn, gegeven ook de vermoedelijke perspectieven van dit alles, is het dan ver antwoord de salarissen, vastgesteld in een hausse-periode, te handhaven? Om dit alles te kunnen beoordeelen is de kennis van den gemiddelden 8. D. A P.-er geheel onvoldoende ik neem nu maar aan dat zü voor alle vooraanstaanden vol doende is.... Federaties en afdeellngen zijn geheel in competent om over lastige problemen te oordeelen. men moet zulks overlaten aan hen, die daartoe meer bevoegd gevallei gaarne iets ander.' In den persoon van Mgr. dr. Zavoral wordt de traditie van Strahov waardig voortgezet zoowel op godsdienstig als op politiek en cultureel ge bied. Met groot gemak spreekt de Prelaat meer dere talen. Geboren redenaar, trok hij Jaren lang de élite van Praag, zonder onderscheid van godsdienst, naar zijn maandelljksche conferen tie» over de H. Eucharistie. Pater Lacordalre was zijn voorbeeld; een belangrijk deel van diens oratorisch oeuvre werd door hem in de nationale taal overgezet. Daarbij gaf hij leiding in het tijdschrift voor de gewijde rede, waarvan hij de redactie op zich had genomen Het Apostolaat der Hereenlging vindt in hem een sterken steun De oorsprong van zijn abdij herinnert hem niet minder aan het treurig lot der Grieken, als zijn patroon, de H. Methodius, aan de moeilijke godsdienstige verhouding bl) de slaven. Zijn voorzitterschap van de Tsje chische afdeellng der „Unie voor godsdienstige Studie" waarborgt den ernst van zijn streven Uitgesproken Tsjech als Monseigneur ia, liet hij zich reeds voor het uitbreken van den Wereldoorlog kennen als nationalist, doch in den goeden, katholieken zin van het woord. BIJ de vrijwording der Republiek werd hl) ultge- noodlgd deel te nemen aan het werk der Con stituante; tot 1938 was hjj voorzitter van de Katholieke fractie in den Senaat. Dank zijn bijzondere hoedanigheden, was hij als aange wezen. om de betrekking tusschen de Tsjecho- Slowaaksche republiek en Roemenie te verster ken. zijn Roemeensche reis in de lente van 1938 geleek één zegetocht. Eere-doctoraten wer den hem aangeboden; stadspleinen naar hem genoemd; een standbeeld te Boekarest voor hem opgericht. Vooral de Slavische bevolking Juichte en in Frankrijk werd hij geëerd als een groote kracht tot het behoud der Kleine Entente. Moge de godsdienstige, politieke en cultureele werkzaamheid van den sympathleken Prelaat tot welzijn strekken van Kerk en Staat, van zijn Orde en glorieuze Abdij. ne Federatie Amsterdam beeft met haar inzake de arbeidsvoorwaarden het remeenteperaoneel een kolossalen der gemaakt. Zij heeft die lastgeving trachten te camoufleeren door haar Dit beteekent natuurlijk: spijkers op laag water zoeken. De zaak b 1 ij f t er tenslotte op neer komen: of de SDA.P. in de gegeven om standigheden al dan niet moest medewer ken tot loonsverlaging, en zóó is de zaak natuurlijk ook door de federatie be oordeeld, of belieft „Het Volk” zelf te gelooven, dat de leden der federatie zich bij hun oordeel in spitsvondigheden bege ven hebben als welke „Het Volk" hierboven taleert? Nóg be langrijker is echter de kern van de kwestie, of de S D.A.P -sche raadsleden in hun functie al dan niet slaafach moes ten gehoorzamen aan de federatie en alleen de keus behielden: tegen de verla ging te stemmen of uit den Raad gesmeten te worden. Prof. Bonger heeft dienaangaande duidelijk gesproken. „Het Volk” zegt van Prof. Bonger’i stand punt (de beslissing blljve aan de vertegen woordigers), dat dit een consequentie in houdt, welke „naar den duivel voert”: In de nieuwe aflevering van de .jSocia- llstische Gids” onderwerpt ook Prof. Bonger het geval van de te Amsterdam uitgewor pen 8. D. A P.-sche Raadsleden aan kri tiek; onbarmhartig geeselt hij in dit artikel de Amsterdamsehe partijfederatie en de redactie van „Het Volk”, welke beide machtsfactoren in de 8. D. A P. zoo*n be droevend figuur geslagen hebben in deze »angetegenheidProf. Bonger schrijft; „Die duivel is dan de breuk tusschen de vertegenwoordigers en de vertegenwoordig den, die de vernieling der partij als massa beweging beteekent. digers zijn slechts slechts macht en groote beslissingen door de partij massa gedragen weten. Gaan zij hiertegen in, maken zij zich los van wat met groote eensgezindheid, volharding en geestdrift door de gansche beweging als hare politiek gevoerd is, dan mogen zij nog zoo bekwame eenlingen zijn, zij vertegenwoordigen de partij niet meer.” BATAVIA 4 Juli. Het werkcomité, betwalk was ingeateld door de Economische Commlmie to‘ onderzoek van de contlngenteertn* van den invoer van textiel, beeft reeds eenlgen tijd ge leden als het standpunt van dit comité kenbaar gemaakt, dat do contlngenteering, sooala deze gewenscht wordt door de Twentsche textlel- Industrieelen, practiach onuitvoerbaar moet worden geacht, afgezien van do pilnr lidrinto Hide dezer kweoUe. Op 1 Juli U. te in werking getreden de wet van 17 Juni 1932, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, genaamd de Crtete- pachtwet 1932. Deze wet te tot stand gekomen op voor stel van eenlge Kamerleden, die daarmede getracht hebben, In verband met den nood in den landbouw, tot een oplossing te gera ken van de tegenwoordige pach(moeilijk heden. Wij willen hieronder l J groote belang dezer regeling uiteenzet ten op welke wijze nu de voorziening te ge troffen. Van sommige zijden heeft men ge meend, de oplossing te moeten zoeken in dezen-zin, dat loopende pachtcontracten, vóór een bepaalden datum aangegaan, het- •U van rechtswege ontbonden moeten wor den verklaard, hetzij op vordering van den pachter door -den rechter moeten kunnen worden ontbonden. Deze methoden hébben echter zeer ernstige bezwaren. Wordt een pachtcontract zonder meer ontbonden, dan ontstaat er een vacuum. Er bestaat na de ontbinding tusschen verpachter en pachter geen enkele rechtsband meer. De pachter zal verplicht zijn, het gepachte onmlddel- lijk te verlaten, tenzij hij het met den ver pachter eens wordt over nieuwe pacht- voorw aarden. Een groot aantal nieuwe pachtcontracten zal dus op korten termijn moeten worden gesloten. De pachter, die zich nu eenmaal met geheel zijn Inventaris op het gepachte heeft ingericht, zal daarbij niet in de sterk ste positie verkeeren. Het denkbeeld der ontbinding gaat bovendien in tegen het beginsel, dat de zittende pachter zooveel mogeUJk op zijn plaats moet worden gela ten. Men heeft daarom naar een anderen weg moeten zoeken. Deze andere weg, bij de Crisispachtwet 1932 ingeslagen, zal er toe leiden, dat de verpachter, die niet bereid te, vrijwillig te doen wat redelijkerwijze van hem gevraagd mag warden, daartoe zal kunnen worden verplicht. Deze formu- leerlng opent de mogelijkheid om met alle omstandigheden rekening te houden. Men kan niet alle verpachters, evenmin als alle pachters, over één kam scheren. Van een kapitaalkrachtigen verpachter, die staat tegenover een pachter met weinig of geen Inkomsten, kan iets anders worden ver langd dan van een verpachter, die zelf in moeilijke flnancieele omstandigheden ver- keert en die staat tegenover eten pachter, die nog over een vrij groot weerstandsver mogen beschikt. Ook zal een belangrijke rol mogen spelen de vraag, of de pachter wellicht in vroegere jaren belangrijke reserves heeft kunnen vormen. Wanneer zich het geval voordoet, dat de pachter reeds sedert lange jaren hetzelfde goed in pacht heeft gehad, zoo- dat hij in den tijd, toen het landbouwbe drijf uitnemende resultaten opleverde, een naar verhouding zeer lage pacht heeft be taald, dan aal daarmede, nu de verhoudin gen zich in omgekeerde richting gaan ont wikkelen, zonder twijfel rekening zijn te houden. De pachter bij een pachtovereenkomst, aangegaan voor 1 Januari 1932, die van oordeel te, dat van hem in verband met de heerzehende buitengewone tijdsomstandig heden niet in redelijkheid kan worden ge vorderd den bedongen pachtprijs te vol doen, kan, telkens niterttjk binnen 14 dagen na het vervallen van eenen termijn, zich bij verzoekschrift wenden tot den kanton rechter, binnen wiens kanton het gepachte of het grootste deel daarvan gelegen te, ten einde een geheele of gedeeltelijke onthef fing van de betaling te bekomen. Zoolang op een tijdig in gediend verzoek schrift niet te beslist, wordt de verplichting tot betaling van den pachttermljn opge schort. De noodregeling te derhalve Van -toepas sing op alle pachtovereenkomsten, die ge sloten zijn vóór 1 Januari 1932. Wel te in sommige takken van bedrijf de crisis reeds veel vroeger Ingetreden, doch met name in de veehouderij dateeren de moeilijkheden eerst vooral uit de tweede helft van bet jaar 1931. Een regeling, die een vroegeren datum sou stellen dan 1 Januari 1932, zou daarom in tal van gevallen haar doel mis sen. De wet heeft de zaak verder zoo ge regeld, dat de beslissing telkens afzonder lijk kan worden gevraagd, wanneer een pachttermljn vervalt Telkenjare z^l dus opnieuw kunnen worden bezien, welke pachtvermindering in dat jaar redelijk moet worden geoordeeld. De eerste pacht termljn, waarop de wet van toepassing wordt verklaard, te die, welke nk 12 Fe bruari 1932 is vervallen. Een teruggrijpen tot vroegere pachttermijnen, die wellicht reeds lang betaald zijn, werd een te ingrij pende maatregel geacht In tegenstelling met andere crisismaat regelen behoeft deze regeling geen bepa lingen te omvatten omtrent het einde van haar werkingsduur, daar zij vanzelf zal op houden, wanneer de loopende pachtcon tracten zullen zijn geëindigd. .De wet wenscht de beslissing over het bedrag der pachtvermindering op te dra gen aan Crisls-pachtcommissies, samenge steld uit den kantonrechter als voorzitter en 2 niet tot de rechterlijke macht behoo- rende personen, die deskundig zijn ten aan zien van de verhoudingen op landbouwge bied. Tegen de beslissing van deze commissie staat geen enkel rechtsmiddel open, be houdens cassatie in het belang der wet. De gang van zaken stelle men zich als volgt voor: De pachter, die tevergeefs ge tracht heeft van ztjn verpachter de pacht vermindering te verkrijgen, die naar zijn oordeel de redelijkheid vordert, wendt zich tot den kantonrechter ter bekoming van hoofdstraat de wijzer zich over een groen veld beweegt, hjj. vanuit de inloopende zijstraat ge- zleh, een rood bestrijkt. De wijzers worden be wogen door een kleinen motor, die In 12 uur ongeveer 1 K W noodig heeft. Naar believen kan de snelheid der wijzers geregeld worden naar het verkeerstempo. Is het verkeer, op een punt intensief, dan kan de omloopsnelheid ver traagd worden en omgekeerd. Ook kan de grootte der sectoren geregeld worden in verband met de meerdere of mindere intensiviteit van het verkeer. Te Breda bestaat het voornemen voorloopig twee Heuer-lampen te plaatsen: één aan het kruispunt Ginnekenstraat, Houtmarkt, Bind straat, Karnemelkstraat; één aan dat der Brug straten en Ridderstraat-Torenstraat. Het ver keer is daar wel van dien aard, dat de deugde lijkheid van het systym moeilijk aan een zwaardere proef onderworpen zou kunnen wor den. Op 15 Juli wordt ermede een aanvahg ge maakt. In Berlijn (Charlottenburg) en te Oslo wor den deze lampen reeds met succes gebruikt Voorzoover we kunnen nagaan is Breda in ons land de eerste plaats, waar proeven in deze richting zullen genomen worden, die dus zullen moeten uitmaken, of de Heuer-lamp Inderdaad door zijn op grooten afstand zichtbare wijzers op de kleursectoren lederen wagenbestuurder vroegtijdig bekend kan maken met den stand van het verkeer ter plaatse en of daardoor het „stopzetten" van het verkeer beduidend beperkt zal worden. ,_De „note gale” heeft aan het slot der Amsterdamsehe gemeenteraads-tragedle, waarbij dit lichaam van vier barer zeer verdienstelijke leden beroofd werd, geluk kig niet ontbroken: Het Volk deelde mede nadat het ..groot slem" had gemaakt, dat er nu maar niet „nagekaart” moest wor den! Men moet wel zeer groen zijn in de problemen der demokratie om zoo iets te durven neerachrijven, al kan erkend wor den dat het aan durf in deze materie de redactie van het hoofdorgaan niet ontbro ken heeft: de oppositie, door de leiders zoowel van de Tweede- als van de Eerste- :n haar gevoerd, werd Je der krant, met kleine letter onder de Ingezonden stukken wegge- stopl politieke gekomen feit! Met het groote formaat, het groote aantal a bonne's, de groote letters en de daarbij behoorende groote woorden, is dezen alleenheerschers in het rijk der socialistische publieke opinie van den dag loor de Amster- damsche gebeurtenissen weer aan de orde is gesteld, zal, n*en deplalse den Volk- redacteur, nog zeker lang „nagekaart” worden Ota. in dit tijdschrift, waarin de schrijver dezer regelen voornemens is uit voering te geven aan een reeds lang bij hem bestaand plan „eenlge problemen der demokratie”, waaronder de verhouding van massa en leiders den hoofdschotel vormt min of meer A fond te behandelen." Kamerfractie tej ergens in een hoel >t! Vermoedelijk een nog nooit in de lenls van Nederland voor-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5