ONS BLAD HET HOOVER-VOORSTEL De staking de Borinage Een hoofdstuk nieuw de geschiedenis Het nieuws van heden in Enthousiasme van s in te Macdonalds slotrede te Lausanne VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 JULI 1932 Het Weer Onrustige Zondagnacht Mussolini Hoe Duitschland reageert Nog meer Duitsche bladen verboden DE BAROMETER i T reinon tsporing in Turkije S.O.S. van onze be laagde beschaving Nieuwe wegen zijn geopend naar welstand en vrede AMERIKA BLIJFT TERUGHOUDEND Duiker bereikt „Prométhée” JOH. LAUWERS Revolutionnair karakter i Benito Mussolini a Allerlei incidenten 19 Dooden, 17 zwaargewonden Nazi-betooging te Berlyn Herriot dankt MacDonald Historisch zegel Na de ontwapening Herbert Hoover l Rechtscbe oppositie verklaart Von Papen den oorlog Geen antwoord op zyn klopteekens DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN FIAT-GARAGE A. DAM Co. Het plan stortte nieuw leven in het kwijnend organisme van de Ontwapening», conferentie 4^ Of Twee regimenten gezonden Revolutionnair karakter ’.7 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 162 o sb. •or m f tt. O O burgers aan te sporen L Botsingen t r r Hoogste stand op Maandag I >u v.a*.: 794 9 k t en ta. K. rs P ADVtRTENTIEPR UZEN: Per losse regeLZD c.; ingez. med. 40 C. per tegel; idem op pag. één 55 c. p. r. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. L L BENITO MUSSOLINI, Minister-president van Italië. (Nadruk verboden). 7. 1 Zon op 4A3, ondrr S.17. Eerste Kwar tier run. 4.27. - Licht op 947. Vervolgens richtte MacDonald een oproep tot de aanwezige eerste ministers om in een geest van eerlijk willen de samenwerking voor de ver dere onderhandelingen aan te vatten. Spr. legde er den nadruk op. dat hjj niet van zins was zich te mengen in de binnenlandsche aangele genheden van andere landen; hij reikt echter zijn hand aan de vrienden ter linker en ter rechter zijde, den Duitschers en den Pranschen, teneinde hen te helpen in een vriendschappe lijke samenwerking en regeling van alle proble men. MacDonalds slotrede te Lausanne. Duiker bereikt „Prométhée". Klopsignalen onbeantwoord. staat van beleg te Bergen. Bloedige botsiD- gen in de Borinage. 19 Dooden bij treinontsporing in Turkije. Amerika blijft terughoudend inzake de ooriogs- schulden. Rechtscbe oppositie in Duitschland verklaart Von Papen den oorlog. De „Slamat" vertoont een verhoogde werking. Staatscommissie ingesteld betreffende bet geld en betalingsverkeer. r De brand in de „Dempo* gebluscht; zapckla- ding bedorven. t S ■1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Een autotocht met een der luxe FIAT’*, bestuurd door zeer bekwame chauffeur*, sal U veel ge noegen geven. SCHARLOO 2-4 - SNAARMANSLAAN 3-g Telefoon 490. ANGORA, 9 Juli. (Reuter.) Bij Eskl-Schehier op de spoorlijn Constantinopel—Angora is een personentrein ontspoord. Het aantal dooden bedraagt 19 en het aantal zwaar gewonden 17. De locomotief en 13 wagens zijn omgevallen. „De oplossing van de groote politieke en fl- nancieele problemen moet, aldus ging MacDo nald voort, de vroegere oorlogsgedachten doen verdwijnen. In de plaats daarvan moet thans de gedachte der samenwerking komen. Maar dit thans bereikte doel is niet voldoende, wanneer de gezindheid des harten niet verandert. De geest van vriendschap en samenwerking moet thans komen in plaats van de tot dusver over- heerschenden geestesgesteldheid’ MacDonald verklaarde dat hjj het zich een groote eer had geacht tot president van deze conferentie te worden gekozen. Ondanks alle moeilijkheden In deze conferentie, ondanks het feit dat het schip der conferentie vele malen dreigde te zinken of op zand vast te ioopen is het thans toch nog gelukt een succes te berei ken. Nieuwe breede wegen naar de toekomst ■openen zich, naar welstand, vrede en veilig heid. De moreels ontwapening is even noodzakelijk als de materieele ontwapening Hierbij gaat het niet alleen om Engeland en Frankrijk, maar om alle mogendheden die deelnemen aan dit werk De verdere werkzaamheden ter oplossing van de groote internationale problemen kunnen ech ter niet alleen beperkt blijven tot Europa, maar moeten plaats vinden in het kader van alle we reldbelangen. Europa kan zich niet meer alleen opsluiten achter barricaden. Er bestaat geen twijfel, dat met deze conferentie een nieuw hoofdstuk te aangevangen dat nieuwe successen mogelijk maakt. nis is begonnen. De ervaringen sedert 1919 lee- ren voldoende, dat het niet mogelijk is de las ten af te wentelen op de schouders van slechts één volk, daar deze lasten niet alleen één enkel volk, maar alle volkeren neerdrukken. De groote financleele problemen zijn de oor sprong geweest van deze conferentie. De thans gevonden oplossing is eenvoudig en duidelijk. Het is rechtvaardig en van zelf sprekend, dat Duitschland deelneemt aan den wederopbouw van Europa en hierbij een goed deel der mede werking op zich genomen heeft. Maar er mag geen oploesing gevonden worden, -die op een of andere wijze de vrije herontwlkkeling en den opbouw van economie en handel In gevaar zou brengen Europa moet thans een gezonde basis vinden om nieuwe wegen te openen voor het algemeen herstel. Het verdrag van Lausanne be vat een politieke clausule, die buitengewoon moeilijk kon worden opgesteld. Het was moei lijk allen In deze politieke problemen tevreden te stellen. Maar er is geen vrede en geen vei ligheid denkbaar zonder den eerlijken wil tot vriendschappelijke samenwerking. De beslissende vraag wordt thans gesteld hoe bij het ontwapenlngswerk van Genève bin nen korten tijd een volledig succes bereikt kan wgorden. Het verspillen der nationale rijkdom men voor de bewapeningen moet eindelijk op houden. Hier is een plotselinge ontwikkeling niet te verwachten, maar In den loop der tijd moet een oplossing van het dntwapenlngs- vraagstuk worden gevonden, welke stapsgewijze leidt tot een beslissende vermindering van de huidige bewapeningen. Dit doel kan slechts wor den bereikt, wanneer de werkzaamheden wor den gedragen door den geest van eerlijke sa menwerking van allen en wanneer alle mogend heden bun kaarten eindelijk open op tafel leggen. en Het mid- ont- Mons Verwachting: Meeat zwakke Noord-Westelijke tot Wes telijken wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer. Verdere vooruitzichtenweinig verande ring. Het Is nu niet de tijd om dezen Byzan- tljnschen geest van uitstal te bewierooken. Zjj, die te Lausanne discussieeren. wegen en wauwelen met soo heet enthousiasme in naam van zoogenaamde nationale be langen, zouden goed doen met uit de ramen te kijken naar de rookwolken en vonken die aan alle kanten rondvliegen. Het 8.OB. van onze belaagde beschaving klinkt nog niet luid genoeg om door deze verzegelde muren te dringen. Amerika en Italië heb ben alarm gemaakt. Wee hem, die aarzelt en uitstelt en zich verschuilt in de nutte- looze rusting van egoïstische bedoelingen, terwijl de wereld in vlammen staat. Op deze wijze redden wij nooit onze naties, noch onze beschaving uit den algemeenen vuurpoel. BRUSSEL. 10 Juli (V.D.). In den nacht op Zondag hebben stakers het kasteel van den di recteur der hoogovens La Providence in brand Duitsch-natlonale zijde wordt geschreven, dat het resultaat van Lausanne niet beantwoordt aan de eischen, die de Duitsch-natlonale Volks partij voor de definitieve opheffing van het herstelsysteem heeft gesteld. Vooral het opge ven der politieke eischen wordt als noodlottig beschouwd. Tenslotte richtte MacDonald nog eenlge woor den van dank tot den Pranschen premier In het bijzonder zegde hij ook de internationale pers dank, benevens alle deskundigen en wie verder hun medewerking haddep verleend. Met een hamerslag beëindigde president Mac Donald hierop do Herfsl rnnlsrsniie van lAUMkZUM, LAUSANNE, 9 Juli. (V. D.) De slotzitting van de conferentie van Lausanne werd Zaterdag morgen besloten met een groote redevoering van den president der conferentie. MacDonald die met het hem eigen pathos uiting gaf aan zijn vreugde over het bereikte resultaat. MacDonald ving aan met voorlezing van een telegram aan deq Zwltserschen bondspresident en aan het Zwlt$er*che volk, waarin dank ge bracht wordt vodl de betoonde gastvrijheid. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers CHERBOURG, 7 Juli. (Reuter). Het Is den duiker van de „Artlgllo" gelukt ondanks de be wogen zee de gezonken duikboot „Prométhée” te bereiken. Op de klopsignalen Is echter geen antwoord gekomen In de kringen van het ministerie van marine' is men pessimistisch wat betreft pogingen om de boot te lichten. Wegens getij der stroomlng kan men slechts drie- uur per dag werken. De stroom bereikt zelfs op de gunstigste oogen- blikken nog een snelheid van 7 knoopen. V De werkzaamheden kunnen echter een ver- rassing meebrengen en zoolang hoeft men de hoop nog niet geheel op te geven. LEIPZIG. 9 Juli (VB.). De vierde straf- senaat van het Ryksgerechtshof heeft het ver bod, dat door den rijksminlster van Binnen landsche Zaken tegen het in Donau-Eschingen verschijnende dagblad „Donaubote” is uitge vaardigd, geldig verklaard. Het verbod zal echter niet, zooals gevorderd werd, vijf dagen, maar drie dagen duren. De strafsenaat heeft eveneens het door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken ge- elschte verbod van de „Schlesische Bergwacht” uitgesproken. Voor buiten Alkmaar 2'85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger. Dagblad uitgegeven door de N.V- Drukkerij De Speamested Haarlem Terwijl democratische bladen als „Vosslsche Zeitung" en „Berliner Tageblatt", die de mee- nlng der Berlijnsche handelskringen weergeven, bet resuftua» vwrr Lsrasanne prijzen als een goede stap naar' Dultschlands economisch her stel en zelfs de sociaal-democratlsche „Vor- wlrts”, die dezer dagen nog door de regeerlng werd verboden, spreekt van een mooi resul taat, dat Von Papen te Lausanne heeft be haald, verklaart Hitlers lijfblad, de „Völklsche Beobachter" de regeerlng onomwonden den oorlog. Onder de Utels: „De geest van Versailles heeft gezegevierd. RjjkskanseUer Von Papen bnderteekent te Lausanne een nieuwe Duitsche schuldbekentenis! Ondanks alle beloften be zweken! Het prestige der regeering-Von Papen is heen!”, wordt de slotbetallng, die de Duit sche delegatie aanvaard heeft, als een schan delijke nederlaag tegenover de Pranschen ge brandmerkt. De andere groep der rechtscbe oppositie, de Dultsch-natlonalen is evenmin tevreden. Van De Franache minister-president Herriot gaf hierop uit naam van de ter conferentie verte genwoordigde mogendheden uiting aan hun dank jegens MacDonald. Sedert 16 Juni heeft MacDonald de werkzaamheden der conferentie geleld met een móed en een gezag dat door ieder gaarne erkend is. Met een weergalooze op rechtheid ervaring, koelbloedigheid, rechtvaar digheid en een groote vrijheidszin heeft presi dent MacDonald de moeilijke werkzaamheden der conferentie aangepakt. Wanneer de confe- rentie-mogendheden MacDonald als voorzitter het werk dikwijls niet gemakkelijk gemaakt heb ben. hopen de mogendhedentoch dat dit zal worden opgeheven door de oprechte dank der mogendheden. Ook den secretarls-generaal der conferentie dankte Herriot oprecht, waarna hU besloot met de woorden: „Wanneer de conferentie, gelijk wij allen ho pen, in de geschiedenis gunstig wordt beoor deeld. dan danken wij dit In hooge mate aan het werk van haar voorzitter” WASHINGTON. 9 Juli (Reuter). Het staats- departement publiceert de volgende verklaring: De Amerikaansche regeerlng Is erover ver heugd, dat de te Lausanne vergaderde mo gendheden een overeenkomst in de herstel- kwestie hebben bereikt en daarmee een groote schrede voorwaarts naar de stabiliseering van den economlschen toestand van Europa hebben gezet. Omtrent' de kwestie der door de Europee- peesche regeerlngen aan den Amerlkaanschen staat krachtens de oorlogsschulden verschul digde bedragen is geen verandering 4n de hou ding der Amerikaansche regeerlng ingetreden Dezels met alle duidelijkheid neergelegd inde verklaring van President Hoover van 20 Juni Overigens vindt het nieuws van het accoord van Lausanne in de Amerikaansche pers een tamelijk gemengde ontvangst. ..Europa is begonnen mee te werken”, schrijft de ..Baltimore Bun”, „en bij een dergelijk be gin is het nutteloos er het einde van te willen vóórspellen". ..De ondervinding heeft de Amerikanen ge leerd. dat zij hun enthousiasme moeten terug houden totdat zij, we ten of den Ver. Staten ver zocht zal worden de kosten van de regeling te betalen of niet", schrijft de „Washington Post”. Vervolgens wees MacDonald er op, dat het accoord van Lausanne bezegeld was met een zegel uit 1525, dat gebruikt is bij het sluiten van een vredesverdrag tusschen Freiburg en Lausanne, waarbij de belde volkeren elkander niet alleen het stopzetten der vijandelijkheden, maar wederzijdsche toenadering en vriendschap toezegden. MacDonald legde er den nadruk op dat ook dit verdrag van Lausanne gedragen moet worden door denzelfden geest. Verder gaande zelde MacDonald: De onder handelingen der conferentie to de laatste drie weken waren buitengewoon moeilijk en vol strijd Desondanks is een succes bereikt. Het was niet gemakkelijk tot overeenstemming te komen Al te zware herinneringen drukken op de vol keren en hebben tot dusverre een overeenstem ming tusschen de volkeren in den weg gestaan Groote offers zijn gebracht, teneinde de tot dusverre bestaande hinderpalen te overwinnen. Maar nooit in de geschiedenis is een geval voor- gekomen, waarin vrede en veiligheid werden hersteld, wanneer de volkeren zich niet vrij maakten van drukkende herinneringen. Op deze conferentie zijn nieuwe pagina's der geschiedenis geschreven Het laatste hoofdstuk van een oud boek is afgesloten en het eerste hoofdstuk van een nieuw boek In de geechlede- I I S BRUSSEL. 9 Juli (VD). De stakingsbeweging in de Borinage heeft thans ook de zijdefabrle- ken van Tubize en de ijzerfabrieken van Cha- beep In het graafschap Brabant aangetast. In de stad Bergen Is de staat van beleg afgekon- dlgd. Politie patrouilleert In auto's met machl- negeweeren door de straten. In talrijke plaatsen is het tot bloedige botsin gen gekomen waarbij de politie met de blanke wapenen moest optreden. Verscheidene stakers en agenten van politie zijn gewönd. Een com munistische raddraaier kon worden gearres teerd. Het ernstigste incident viel voor in de nabij heid van Charleroi waar 700 stakers In botsing kwamen met een afdeellng politie. Daar de sta kers de -politie met steenen wierpen en zelfs schoten, maakte ook de politie gebruik van de vuurwapenen. Drie agenten van politie en twee stakers zijn zwaar gewond. Krachtige afdeelln- j gen militairen en alle politieauto’s zijn In het stakingsgebled geconcentreerd. BRUSSEL, 9 Juli (Reuter). De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Nationale Verdedi ging hebben langdurig geconfereerd over den toestand, die geschapen is door de staking. Met de politie is overleg gepleegd, opdat de minis ters op de hoogte worden gehouden van de ge beurtenissen. Een regiment van Mechelen is naar Bergen gezonden en een ander uit de ka zerne van Aarlen naar Charleroi. Malengreau, secretaris revolutlonnalre partij, Bergen een huiszoeking o. m. In den Lustgarten te Berlijn hebben de natlo- naal-socialisten Zaterdagavond een betooging gehouden. De stortnafdeelingen marcheerden in acht colonnes gesloten uit de verschillende deelen van de stad op en stelden zich op met om floerste vaandels en vlaggen. Volgens natio- naal-soclalistlsche ramingen hebben ongeveer 200.000 personen aan de demonstratie deelge- nomen, waaronder 25.000 leden van stormaf- deellngen. De Berlijnsche SA.-lelder Graaf Helldorf hield een scherp requisitoir tegen de regeerlng Von Papen. Von Papen, aldus spr„ heeft in onbegrijpelijke zwakheid in Lausanne voor stellen goedgekeurd, die wij natlonaal-socialls- ten nooit zouden hebben goedgekeurd. Het bul- tenlandsch politieke falen van dit kabinet wordt in de schaduw gesteld door de binnen landsche politieke regeeringskunststukken van minister Von Gayl. De Berlijnsche gouwleider dr. Goebbels ver klaarde van den aanvang af vol wantrouwen te hebben gestaan tegenover de nieuwe regee rlng. Het kabinet zal niet kunnen gelooven, dat wij nat.-soclallsteii onze goedkeuring aan deze volksvijandige politiek zullen hechten. bewapentngsnomenclatuur. Een kind kan het verschil vertellen tusschen een bom menwerper en een een-persoons sportvlieg- tulg, tusschen een tank en een automobiel, tusschen een groot verplaatstbaar kanon en een machinegeweer. Wij weten genoeg, wat wij moeten afschaffen als aanvals wapenen en wat wij moeten behouden voor onze verdediging. Dit is in de Italiaansche en Amerikaansche plannen voor oogen ge houden. De algemeene bijval die het Ame rikaansche voorstel begroette bewees, dat het plan In zjjn eenvoud overtuigend sprak tot „the man in the street”. Het Is kenmerkend en beteekenlsvol, dat in dezen bond van loyalen en oprechten eenvoud de Vereenlgde Staten, een Jong volk, en Italië, een volk van oude bescha ving, elkaar hebben ontmoet. De barbaren en wilden zijn gecompliceerd en verward. Het Is noodig over veel kennis te beschik ken om den geest van synthese te verkrij gen, die het overtollige uitschakelt. Er zijn enkele naties, die alleen bij uit zondering zich laten betrekken in den grooten kring van Internationaal samen- werkande krachten. Doch ten laatste wer den ook atf gebracht tot het Inzicht, dat „splendid isolation" 'n rethorische figuur is. De noodzakelijkheid van internationale samenwerking dringt zich voortdurend op, doch wat de moeilijkheid Is op conferenties als deze, Is het conflict der belangen, die een afzonderlijke natie kan hebben. Er Is geen meerderheidsregel, en deze kan er niet zijn, willen de volken trouw blijven aan het doel 'der conferentie. Alleen door overtuiging en door den druk der openbare meenlng kan zulk een conferentie ertoe gebracht worden haar collectieve en weder zijdsche verantwoordelijkheden te reall- searen. De nieuwe Amerikaansche voorstellen korden tegemoet aan de nooden van dezen drukkenden tijd en zullen de eerste ge zamenlijke stap zijn naar het herstel van het economisch evenwicht. Wij moeten érgens beginnen. De reeds verarmde Inko mens van alle landen zullen kunnen bij komen. Het is onderdrukking zware lasten op te leggen aan de volken, terwijl deze zelve moeten worstelen voor het nood zakelijkste om te leven. De belastingbetaler van vele Europeesche landen is niet alleen een ziek man, maar Inderdaad een die op sterven ligt en mis schien is hij al dood. Nog meer druk op hem willen zetten is niet alleen onmen- schelijk en misdadig, maar dom en nutte loos. Het Is een voorbeeld van „de kip met de gouden eieren slachten". Als wij er in slagen dezen belastingdruk te verlichten door de vermindering der militaire uit gaven, dan zal deze rijkdom vrijkomen voor vredelievenden opbouw. Italië, dat door zijn vijanden is afgeschilderd als zijn de vol mllitalristlschen en imperiallstlschen geest, was de eerste om hiermee^n te stem men, omdat het diep bezorgd Is voor het werk van den wederopbouw. De mislukking van deze conferenties kan geen veelbelovende toekomst openen. Mis lukking zou de hervatting van het econo mische rhythme vertragen en een dergelijk vooruitzicht is donker en vol sinistere mogelijkheden. Uitstel beteekent niet enkel een rekenkundige opsomming van kleine bezwaren, maar een schrikwekkende meet kundige vermenigvuldiging van moeilijk heden. Ik heb ^1 gewaarschuwd tegen de gevaren van een tweeden harden winter Eens zal bet punt van barsten bereikt zijn en de gevolgen daarvan zullen schrikwek kend zijn om aan te zien. Wij kunnen niet voorspellen, wat er gered zal worden van onze blanke Westersche beschaving en nie mand kan zeggen wat er na de catastrophe over zal blijven. Het oogenbllk Is daar, dat verdere aarze ling het gevaar onmiddellijk nabij brengt. Voor de tweede maal geven Amerika en Italië samen den weg aan. Als de naties hun voorbeeld navolgen, zijn wij op den weg naar economische genezing. De vorige 1 maal dat Amerika een helpende hand bood om de menschheld uit haar lijden op te j heffen, werd deze hulp niet tijdig genoeg i aangenomen om er nog baat bij te vinden Deze tragische vergissing mag niet her- haald worden. (1 Het Is juist een jaar geleden, dat presi dent Hoover voor den dag kwam met een voorstel om bij te dragen tot herstel der wereldeconomie. Italië heeft toen de we reld een voorbeeld gegeven en was de eerste om het onmiddellijk te aanvaarden Was het voorstel door alle voorname mo gendheden verwelkomd met de bereid vaardigheid die het verdiende, dan zouden wij thans een goed eind op weg zijn naar het economisch herstel. Thans doet president Hoover een anderen stap, met een ander groot doel, nl om de menschheld te bevrijden van de overmatige lasten die op allen drukken door de hand having van reusachtige land-, zee- en luchtbewapeningen. Deze stap komt op een zeer geschikt oogenbllk. Op een oogenbllk, dat de hoop diep was gezonken en de wereld er vrijwel wanhopig over was, dat de ontwapenings- conferentie, die zoo veelbelovend was be gonnen, op sterven lag, geworgd In de mazen van debatten, replieken en techni sche definities. Het Hoover-voorstel stortte nieuw leven in het kwijnende organisme en bracht het weer tot het bewustzijn, dat het doel ont wapening was en niet een lesje In de be- teeken^s van militaire vaktermen. Het kenmerkende In het voorstel is, dat het direct en concreet is. Italië aanvaardde het zonder de geringste aarzeling. Het voorstel komt Inderdaad zoo volkomen overeen met het uitgewerkte plan dat de Italiaansche delegatie reeds eerder heeft tngediend, dat er op alle éssentieele punten overeenkomst bestaat. Belde beschouwen het geheele probleem der bewapening in zijn samenhang: land-, zee- en luchtstrijd krachten vormen een ondeelbare eenheid. Daarom heb ik met een fier enthousiasme aanstonds adhaesle betuigt aan *t Hoover plan. r Ik heb er van den beginne op aangedron gen, zoowel langs diplomatleken weg als In de pers, dat er Iets besloten moest worden en snel ook. De naties zjjn er toe gebracht Iets te verwachten van Genève, en als zU misleid blijken ben ik bang, dat het geloof in den Volkenbond moeilijk te herstellen zal zijn. Indien wij geen Volkenbond had den. zouden wij afhankelijk zijn geweest van nationale hulpmiddelen, internationale verbonden en het oude stelsel van machts evenwicht. De Volkenbond, heette het, zou de gevaren van dit oude systeem vermijden en de volken dichter bijeen brengen tot vermindering van de oorlogsmogelljkheld. Wij zijn blijven hopen, doch sedert Februari is er niets tot stand gebracht. Waren we niet afhankelijk geweest van den Volkenbond, dan waren we elk onzen eigen weg gegaan om te pogen onze eigen pro blemen op onze eigen manier op te lossen. Als wij dat gedaan hadden, waren we niet slechter af geweest. Wij hadden geen groo- ter bewapeningen kunnen opbouwen dan wij gedaan hebben. Dit Is een uitdaging voor deze ontwapeningsconferentie. „Ont wapen of maak een einde aan de veinzerij". De doezelende technische pedagogen zijn wakker geschrokken op Hoover’s stem. Het is de strenge stem der werkelijkheid, die de deskundigen herinnert aan het doel der conferentie. Er was vermindering der be wapeningen gevraagd en geen lessen In gestoken. De garage en gedeelten van het woon huis werden een prooi der vlammen. Zondag was het over het algemeen kalm. Te Marchlenne au Pont kwam het tot een botsing tusschen stakers en de gendarmerie. Een luitenant werd gewond. De hoogovens van La Providence rijn bulten bedrijf gesteld, zoodat Charleroi weldra zonder gas zal zijn. De syndicalistische en politieke federatie van het arrondissement Charleroi heeft voor Maan dagmorgen de algemeene staking uitgeroepen in het bekken van Charleroi. Te Marchlenne moeet een groep betoogers, een paar honderd man sterk, door de gendarmerie uiteengeslagen worden met achterlating van enkele gekwetsten. De leden der regeerlng kwamen Zondagmor gen bijeen In het ministerie van Binnenland sche Zaken ten einde den toestand te bespreken. Het opperbevel over de krachten tot hand having van de orde in het stakingsgebled Is toevertrouwd aan generaal Termonia. Te Roux Is het hedenavond om half zes tot een botsing gekomen tusschen een groep van 250 stakers en een detachement rijwlel-gendar- men. Er werden schoten geloei. Twee arbeiders werden gekwetst. Te Bergen werden hedenmiddag dertien Communistische leiders aangehouden, wegens samenzwering, met het doel burgeroorlog te ontkentenen door de zich te wapenen. In de woning van der communistische heeft het parket van verricht en het aangetroffen materiaal, een ultgebrelde briefwisseling met Moskou, in beslag genomen. De aanhouding der communisten geschiedde in aanwezigheid van duizenden stakers, die echter alles kalm lieten verloopen, zoodat bet in dit geval niet tot incidenten is gekomen. BRUSSEL, 10 Juli (V. D.) De regeerlng heeft thans onomstootelijke bewijzen in han den, dat de staking op communistische revolutlonnalren grondslag berust, delpunt der communistische agitatie is dekt in Wasmes, in de nabijheid van Er zijn documenten in beslag genomen, waar uit blijkt, dat de Belgische communisten in contact staan met zekere communistische ele menten in Frankrijk en Nederland. Verschei dene communulstische leiders zijn gearres teerd. ..BRUSSEL, 10 JuU (VD.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in het Belgi sche stakingsgebled herhaalde malen tot ern stige botsingen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Te Bergen, Charleroi. La Louvlère en andere plaatsen maakte de politie vele malen van de blanke sabel gebruik. Bi) dé botsingen werden vtjf gendarmen en negen stakers ten deele ernstig gewond. Te Marchlenne au Pont zijn stakers de villa van den directeur eener mijnonderneming bin nengedrongen. welke zU in brand staken. Met zeer veel moeite is de gendarmerie er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen en de zes duizend verzamelde stakers uiteen te drijven. Ook hierbij werden eenlge personen gewond. Twaalf stakers zijn gearresteerd. De stakings leiders trachten de beweging naar Brussel te doen overslaan. In de hoofdstad willen de com munisten vergaderingen onder den blooten ne me! houden, doch de politie heeft de betoogers steeds verspreid. De regeerlng is van meenlng. dat de stakingsbeweging een revolutionnair ka rakter draagt. De gendarmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen vertoont t beeld van een land, waar de staat van beleg is afgekondlgd. fe - A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1