TWEEERLEI MENTALITEIT J Van de Bers-Tribune EERSTE KAMERVERKIEZING Prikkeldraad De houding van Lloyd George i Candidaatstelling r I Nieuw Perspectief R.K. VOLKSBOND SCHIEDAM X In Zuid-Holland, Overijssel, Groningen, Drente en Gelderland A. R. Party S.D.A.P. R. K. Staatsparty. N BOEKERIJEN IN NEDERLAND HOOGE RAAD VAN ARBEID CRISISUITVOERWET De uitvoer naar Frankrijk Woorden en Daden Uitgifte van certificaten NED. R.K. BOUWPATROONS HET VERKEER BIJ NIJMEGEN Voor *t eerst naar Limburg VOLKSKUNST EN NIJVERHEID Voortbrengselen uit Joego-Slavië A'. R.K. SMEDENPATROONS DE KONINGIN ALS SCHILDERES Chr. Hist. Unie Prof, de Haas naar York Bondscongre* te Rotterdam K. K. „Het Land van Maas en Waal” ageert Communistische Party heeft geconsta- De toestand o geleerde commissie heeft natuurlijk a 4 heer zeereerw. den; Jaarvergadering te Roosendaal Vrijheidsbond Werktijdenbesluit voor Apotheken Zondagmorgen Vryz. Democt. Bond Staatk. Gerei. Party be- naar en Jeugdlectuur ▼rijen en toen r In solaten nieuwe kleine volkeren hun i broeders dikwijls een In nationale eer, fier- Op Vrijdag 29 Juli as. «al In de provincies Zuid-Holland, Overijssel, Groningen, Drente en Gelderland de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal plaats heb ben. L H. te Rotterdam; Welzoo te 3, De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft zijn beschikking van 18 Januari met betrekking tot de regeling van den uitvoer naar Frankrijk aangevuld met de rubrieken: vende schapen en slachtpaarden. Het tijdvak, waarover de certificaten van oorsprong worden verleend, bedoeld in art. 3 van het Koninklijk Besluit van 4 Januari, is vastgesteld voor levende schapen van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931 en voor slachtpaarden van 1 Januari 1931 tot 1 April 1932. Met het uitgeven van deze certificaten is belast de heer P. van Zwanenberg te Nijmegen. De kosten aan het afgeven der certificaten van levende schapen verbonden, zijn bepaald op 0.25 per schaap met een minimum van 1- per certificaat en voor slachtpaarden op fSr— per paard. Naar wl) vernemen, is prof. dr. W. J. de Haas, hoogleeraar te Lelden, ultgenoodigd des nemen aan de besprekingen van de BriUsM soclatlon. dia dit jaar in York hijsenkrwat. Voor deze verkiezing werden heden eandldaat gesteld: J dersbeweging, kennis, terwijl vele organisaties het bij woorden niet lieten, doch het tevens „met bloemen zeiden''. Met een kort dankwoord van den voorzitter, den heer Th. J. H. Mou- wens, werd de receptie gesloten. Des avonds feestelijke vergadering in de ge hoorzaal van den R.K. Volksbond. De avond werd opgelulsterd door bet Harmonle-orkest „8t. Ambrosius” en de tooneelafdeeling „Alberdlngk Tbüm. Als feestredenaar trad de Möller op. De avond werd verder opgelulsterd door de tooneelafdeeling .Alberdlngk Thijm", die den vroolijken óén-acter „De mislukte Fuif” voor het voetlicht bracht. Vóór de rede van pastoor Möller heeft bur gemeester H. BtulemeiJer een woord van geluk- wensch tot bestuur en leden gericht. toe in zijn gemeente. In antwoord hierop bracht de heer F. P. J. A. v. d. Put, uit Eindhoven, bondsvoorzitter, t gemeentebestuur van Roosendaal hartelijk dank voor de officleele ontvangst en wenschte hjj den nieuwen burgemeester toe. dat hij zijn gemeente zou mogen lelden tot voldoening voor zichzelve -'en tot bevrediging en genoegen van zijn gemeentenaren. De heer P. v. Oilse. voorzitter der afdeellng Roosendaal, richtte ten slotte nog een woord van dank tot het gemeentebestuur voor de medewerking welke zijn afdeellng steeds van de zijde der gemeente heeft ondervonden. Hierna werden ververschlngen rondgediend. in Z üld-Hollan d 1. A. B. de Zeeuw; 2. F. L. Ossendórp; 3. P. Danz; 4. G. F. Lin- deijer; 5. V v. d. Wal; 6. A. Kieviet; 7. L. A. Donker; 8. G. Keesing. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. M. Mendels; 2. E. Rug ge; 3. L. M. Hermans; 4. J. H. A. Schaper; 5. T. Baunders-Blauwboer; 8. D. Bartels; 7. J. H. Anema. Na afloop van de officleele ontvangst ten stadhulze trokken de afgevaardigde naar het gebouw van de R. K. Openbare Leeszaal, op de Markt, waar In de groote en fraai versierde leeszaal de jaarvergadering werd aangevui- gen. - De voorzitter van den Ned. Bond van R. K. Openbare Leeszalen, de heer P. v. d. Put, heet te de aanwezigen welkom en bracht een har telijk woord van dank aan de afdeellng Roo sendaal voor de wijze waarop de afgevaardig- den hier waren ontvangen, zoowel ten ge- meentehulze als door de versiering hier In het fraaie leeszaalgebouw. De bezuinigingsplannen der regeering sprekende, achtte spr. het billijk, dat hoe bezwaarlijk ook voor de Leeszalen te dragen zij ook althans in het redelijke daarin be trokken zullen worden. Voorts gaf spr. een beknopt overzicht der door den Bond gevoerde actie, waarna door den secretaris, den heer mr. v.~ Gorkom, de notulen en het jaarverslag werden uitgebracht, welke onder dankzegging werden goedgekeurd Het financieel verslag van den penningmees ter sloot met een voordeellg saldo van ruim ƒ700 en werd eveneens, onder applaus der ver gadering vastgesteld. Overeenkomstig de ontwerp-begrootlng 1932 werd deze vervolgens vastgesteld, waarna de bestuursverkiezing plaats had. De afttredende bestuursleden de heer W. L. A. v. d. Ven en Ir. F. C. Thellng werden bij acclamatie herko zen. Nadat een voorstel van het bestuur, om het bestuur met één lid (uit het Aartsbisdom) uit te breiden, na eenlge discussie was aangeno men, werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Remmers, voorzitter van de Leeszaal te Arnhem. - Op voorstel van het bestuur werd de jaar- lijksche bijdrage der afdeelingen voor de Bondskas eenlgszins verlaagd en vervolgens voor dit Jaar vastgesteld. Men herinnert zich, dat Konlng Albert van Efelgië eenlge weken geleden een ko ninklijke boodschap de wereld heeft Inge stuurd, waarin hij (kortgezegd) verkon digde, dat de wereld haar welvaart niet zdü herwinnen, tenzij de internationale vrije handel werd hersteld, aldus lezen wij In „De Gelderlander”. stand niet onverdeeld gunstig is en de Kamer, gezien het recht van de gemeenteraden tot verzachting of verzwaring van de bepanllngen van de Winkelsluitingswet bij gemeentelijke verordening, het zeer waarschijnlijk acht, dat de Kroon deze gewijzigde verordening zal goed keuren. niet dadelijk worden verteld, geval was er besloten om Jaar- Tentoonatelling te Den Bosch Zaterdag werd in het gebouw van het Cen traal BrabanUh Museum te - 's-Hertogenbosch door Z. Exc. Mr. Dr. A. van Rjjckevorsel, Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, de tentoonstelling geopend van werken van H. M. de Koningin, een 92-tal kunstwerken, w.o. schilderijen, studies In olieverf en teekehingen. Het openingswoord werd gesproken door Jhr. Mr. A. F. O. van Basse van Usselt, president van het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Ook de burgemeester van 's-Hertogenbosch, Mr. F. J. Lanschot. sprak een woord over de betêekenls van deze, tentoonstelling, welke H. M. de Koningin heeft willen toestaan In het belang van kunstenaars, die door de tijdsom standigheden In moeilijkheden geraken. Een breede kring van elite der stad woonde de openingsplechtigheid bij. Maandagmiddag is in „Pulchri Studio” te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van den zaakgelastigde van Joego-Slavië en tal van be langstellenden een tentoonstelling geopend van voortbrengselen der Joego-Slavische volkskunst en nijverheid. binnenkort hoopt de commissie een volledige In Zuid-Holland: 1. mr. M. Sllngen- berg te Haarlem; 2. Jan Schijthuis te Den Haag; 3. mr. W. H. M. Werker te Den Haag; 4 mevr. W. A. L. Roa-Vrijman te Den Haag. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. J. B. Westerdjjk te Uit- hulzermeeden; 2. Ir. 8. L. Louwes te Zwolle; 3. ir. J. M. L. Otten te Meppel; 4 mevr. J. Mar- cus-NUlaiid te Apeldoorn; 5. mr. M. 8. Kalma te Assen; 6. dr. H. A. Zwjjnenberg te Enschedé. Door mej. Post (Delft) werd vervolgens een uiteenzetting gegeven omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie voor de jeugdlectuur, waarbij zij liet utikomen wat door de commissie Inzake de totstandkoming van een waardeerlngs-catalogus is gedaan. Zoo beeft de commlsle veel moeten lezen en dikwijls met uitgevers moeten correspondeeren en confereeren en is het haar gelukt, na veel onderzoek een lijst saam te stellen van onge- veer 400 stuks bruikbare boeken voor de rij pere jeugd. Verschillende A-boeken werden on- derzocht, doch ook hierbij stuitte men op ver schillende, soms groote moeilijkheden. Enkele dezer A-boeken konden worden bestemd om bij een 400 jeugdboeken te worden gevoegd. Intusschen wordt het werk voortgezet idaal het zeer op prijs stelde, dat deze Bond hier zijn verga dering wilde komen houden. Spreker prees het werk van dezen bond als een mooi, verheven, sociaal, cultureel, maar ook als een moeilijk en verantwoordelijk werk, dat zeer bijzondere waardeering verdient, vooral ook door het feit dat deze taak geheel bela igeloos wordt ver richt. Spreker wenschte den afgevaardigden eenlge Op feestelijke wijze heeft de afdeellng Schie dam van den Ned. RE. Volksbond Zondag haar veertlg-jarig jubileum gevierd. Aan den feestdag ging „ter voorbereiding een triduum vooraf, dat door'den zeereerw. heenJ. B. W. M. Möller werd geleid en in diens kerk aan de Lekstraat gehouden, terwijl de alge- meen-adviseUr, de weleerw. heer J. A. M. Bek kers, Zondagmorgen met assistentie van de ad viseurs. de weleerw. heeren J. Determeijer O.P„ IJ. Hoekstra O.P. en Th. van Seggelen een plechtige Hoogmis opdroeg, waaronder het drie voudig versterkt koor o.a. de drie-stemmlge Missa van Perosl ten uitvoer bracht. Des middags te half 2 begon de receptie, die weldra druk zou worden bezocht. De eerste woordvoerder was hier de deken, de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag. Ook vele andere heeren geestelijken boden hun gelukwenschen aan. De centraal-presldent, de heer J. W. v. d. Akker, was uit Den Haag overgekomen. Namens de R.K. Raadsfractie verschenen de heeren mr. M. J. C. H. Kavelaars, H. Steens en C. Janse. Alle vakorganisaties hadden zich doen vertegen woordigen, zoomede vele plaatselijke vereeni- glngen op allerlei gebied. Verschillende autori teiten gaven persoonlijk of schriftelijk van hun belangstelling blijk. Met bijzonder genoegen nam men van een brief des heeren J. W. Smit In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. mr. H. Smeenge te Amsterdam (aftr.); 2. Joan Gelderland te Ol- denzaal (aftr.); 3. H. D. Louwes te Ulrum (Gr.) voorzitter Gron. Mij. van Landbouw; 4. mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Tiel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter Geldersch-Overijsselsche Mjj. v. Landbouw; 5. J. L. Nysingh te De Wijk, voorzitter Kon. Ned. Landbouw Comité; 6. prof. dr. B. D. Eerdmans, te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; 7. mr. H. E." Ovink te Haren; 8. mr. A. C. van der Feltz te Voorst, Lid van de Prov. Staten te Gelderland. In Zuid-Holland: 1. Ir. J. Koster te Heerlen (aftr.); 2. mr. P. Droogleever Fortuyn te Rotterdam, burgemeester van Rotterdam; 3. mr. H. J. Knottenbelt te s-Gravenhage, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; prettige dagen en een vruchtbare vergadering 4 mr. dr. M. M. G. Schumann te 's-Graven- hage, oud-voorzltter van den Volksraad in Ned.- Indië; 5. mej. dr. E. O. van Dorp te Hloemen- daal, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; 6. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam, hoogleeraar aan de Handelshooge- school; 7. mr. L. Trouw te Brielle, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. fraaie feestgids is uitgegeven, waarin geïllustreerde bijdragen van verschU- peraonen als V- Zaterdag en Zondag heeft te Roosendaal de jaarvergadering plaats gehad van den R. K. Bond van Leeszalen en Boekerijen In Neder land, welke werd voorafgegaan Zaterdagna middag te half zes door een officleele ont vangst der deelnemers ten gemeentehuize door het voltallig gemeentebestuur. In de raadszaal werden de afgevaardigden toegesproken door den burgemeester, den heer Mr. C. A. Prinsen, die na verwelkoming te ken nen gaf, dat de gemeente In Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen: 1. jhr. 8. van Cltters te Brummen (aftr.); 2. prof. mr. P. A. Diepen horst te Amsterdam (aftr.)3. Ir. G. Hofstede te Blokzijl; 4 mr. J. L. Bouma te Emmen; 5. Jhr. J. Beelaerts van Blokland te Oosterbeek; 6. D. H. R. Havensteln te Spijk (gem. Blerum) 7. mr. G. J. SybrandU te Almelo; 8. P. H. Hum- melen te Groningen. Iln Zuid-Holland: 1. prof. mr. A. Ane ma te Haarlem (aftr.); 2. mr. P. E. Briët te Leiden (aftr.); 3. 8. J. Ruppert te Utrecht; 4 prof. dr. J. peverijn te Utrecht; 5. J. van der Molen te Refikum (burgemeester); 6. W. War- naar te Sassenhelm7. prof. mr. V. H. Rutgers te Amsterdam; 8. dr. J. F. Reitsma te Rotter dam; 9. mr. dr. H. W. Hovy te Amsterdam; M). A. baron van Heekeren van Keil te Ede. 9\ af| bei ters, C. Ki heeft/de Raad zijn advies vastgesteld omtrent Jjgfc^voorontwerp van een Werktijdenbesluit voor apotheken. Een meerderheid in den Raad (2110) ging met de invoering van een desbetreffend^ paragraaf van de Arbeidswet accoord. Een minderheid achtte die invoering in de huidige omstandigheden niet gewenscht. De argumenten, die voor belde standpunten werden aangevoerd, zijn In het advies vermeld. In het advies wordt voorts stilgestaan bij de vraag, of de compensatie, die het voorontwerp voor Zondagsdienst en nachtdienst biedt, vol doende is. Een aantal leden van den Raad gfng met de regeling van het voorontwerp accoord. Een aantal andere leden achtte de door het voof^ ontwerp geboden compensatie te gering. Ten slotte hebben vrijwel alle vóór- en tegenstan ders in,; den Raad zich kunnen vinden In een compromis, dat een wat ruimere compensatie geeft dan het voorontwerp. Op verzoek van eenlge leden van den Raad 4s een lijst opgemaakt van adviezen, die de Hooge Raad van Arbeid heeft uitgebracht en over het gevolg, dat aan die adviezen is ge geven. Er zijn sinds de oprichting van den Raad in 1920 in totaal 74 adviezen uitgebracht. Het gevolg, dat aan die adviezen Is gegeven, blijkt uit de volgende tabel: advies in geheel of in hoofdzaak gevolgd 46, gedeeltelijk gevolgd 20, niet gevolgd II. over het advies Is nog geen beslissing genomen 8, geen antwoord moge lijk 1. De vergadering werd voor een gedeelte door den minister van Economische Zaken en Arbeid btjgewoond. Hjst bij het bestuur te kunnen Indienen. Deze boeken zullen In den catalogus een waardee ringscijfer krijgen, waardoor de waarde aal worden bepaald. De avond werd verder befloten met een echt gezellig Roozendaalsch-jovlaal samenzijn In de sociëteltszaal Amldtla van hotel Buysen. aan de Bloemenmarkt. In Overijssel, Groningen en Dren- - te (gelijkluidende lijst): 1. Ant. J. Schoemaker te Amsterdam, den nestor der tathoüêkë arbel- C. Lande te Nij megen (zittend lid); 3. H. Ruyter te Arnhem; 4. dr. H. W. Takkenberg te Groningen; 5 J. W. Andriessen te Utrecht; 6. mr. J. R. H. v. Schalk te Den Haag. In Gelderland: 1. J. J. W. IJsselmulden te Arnhem; 2. H. Ruyter te Arnhem; 3. J. W. Andriessen te Utrecht; 4. mr. J. R. H. v. Schalk te, Den Haag; 5. G. W. J. van Koeverden te Buren; 6. mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Beek bij Nijmegen). (De Statenclubs In de provincies Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente (groep II) be sloten deze lijsten.-te verbinden). In Zuid-Holland: 1. prof. dr. A. M. A. A. Steger (sJ.) te Heemstede; 2. F. L. D. Nl- vard (zJ.) te Rotterdam; 3. jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (Z.-H.); 4. H. J. Kuiper te Haarlem; 5. W..C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te Den Haag; 6. mevr. F. Steenberghe- Engeringh te Soesterberg; 7. mr. H. W. J. M. de Jong te Den Haag; 8. J. D. de Kok te Loos- duinen; 9. ir. H. W. J. Thunissen te Den Haag; 10. F. N. V. Quant te Den Haag. In het gebouw voor K. en W. te Rotterdam werd de vijftiende Bondsvergadering gehouden van den Nederlandschen RE. Smedenpa troonsbond. De Bondsvoorzitter, de heer C. Koop, maakte in zijn openingswoord met vreugde gewag er van, dat de laatste jaren In den Bond een groo te vooruitgang valt waar te nemen. Het leden tal Is steeds stijgende en het getal kringen breidt zich voortdurend uit. Het werken voor den Bond Is dikwijls on dankbaar, omdat nog niet alle R.K Smeden patroons beseffen, dat hun plaats is in den prin- cipleelen R. K. 8. B. en niet tn de neutrale or ganisatie, hoewel daarmede op zakelijk terrein voortdurend wordt samengewerkt. Na vijftien jaren achtte de heer Koop thans het oogenbllk aangebroken om heen te gaan als voorzitter. Spr. vindt het beste, dat jongere krachtten het werk overnemen. De vergadering werd verder geleld door den vice-voofzltter, de heer Alders. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren af gehandeld, vond de wijding van het fraaie Bondsvaandel plaats door den geestelijken ad viseur. pastoor G. J. van Hout. Het congres werd vervoglens toegesproken door dn Möllers GescflMtsftlhrer des Verban des West-Deutscher Schmledermelster die de hartelijke groeten der Dultsche collega's over bracht. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen in de vacature-Koop (die zich niet herhiesbaar had gesteld) de heer J. A. M. van der Cammen Jr., uit Rotterdam. Als Md van het hoofdbestuur voor het bisdom Utrecht werd de heer W. Th. Hoogstraten aangewezen. 1 De vice-voorzitter, de' heer Alders huldigde den afgetreden voorzitter. Onbaatzuchtig hebt u. zoo zeide spr. tot den heer Koop, voor onze belangen gestreden, zoo lang u dit mogelijk wae. Met algemeen applaus werd het voorstel aan- vaard om den heer Koop tot eereijvoorzltter van den Bond te benoemen. De heer Alders hield hierna een herdenkings rede, waarin hij het verleden, heden en de toe komst van den Bond besprak. I Besloten werd heet volgend Jaar bijeen te ko- men te Tilburg, waar de ardeellng haar 25-jarig Bij de rondvraag kwamen nog verschillende bestaan za' herdenken. onderwerpen ter sprake, oa. de willekeur der aannemers met de onder-aannemters. Ten; slotte sprak pastoor Van der Hout een zeer waardeerend afscheidswoord tot den heer Koop, met wlen hU al die 15 jaren had samen gewerkt. Da Nederlandsche R.K. Bond van Bouwpa- troons vergadert ditmaal voor het eerst in Lim burg en wel te Venlo. Reeds heden Maandag waren talrijke leden naar Venlo gekomen om den begroetlngsdag mede te maken. Want de afdeellng Venlo had veel werk van de ont vangst gemaakt en had zich groote moeite ge geven om het haar gasten aangenaam te ma ken in Venlo. Tn den namiddag had allereerst de ontvangst van het hoofdbestuur door het plaatselijk af- deelingsbestuur plaats, waarna burgemeester en wethouders der gemeente Venlo de bondsleden ten stadhulze ontvingen en officieel begroet ten. In den laten namiddag volgde alsdan een rijtoer, door de plaatselijke afdeellng aangebo den. Een allerlei ww,- lende personen als Venlo’s burgemeester B. Berger en deken J. L. A. van Oppen, de voor zitter der afd. Venlo, de heer Th. Spreeuwen- berg, de bondsvoorzitter H. Klein Schiphorst, rector Wennen, de Venlooeche geest, adv. kap. A. Ornloo eA. De 14de Jaarvergadering vangt Dinsdag aan te 10 uur in café Suisse, nadat te 830 een ge- aongen H. Mis is opgedragen In de H. Martl- nuskerk. *s Middags autotocht, waarna feest maal in het concertgebouw. Woensdag wordt de jaarvergadering voortge- a« (D gesloten. immer echter voorden Welschen poli ticus heeft de kroongetuige in dit dra ma, de Rus Kerenski, nu zelf balling In Engeland, niet gezwegen. In de Engelsche pen geeft hjj thans z ij n lezing van de zaak en dit betoog vernietigt de veront schuldiging van Lloyd George zoo dit er al een ware totaal. Niet hij. Kerenski, was het, die 1 vertrek naar Engeland belette. Integendeel, alles heeft hij in het werk gesteld om het kei zerlijk gezin veilig uit Rusland weg te lei den. Zelfs was van Dultschland de toezeg ging verkregen, dat geen duikboot 1 schip met de ballingen zou aanvallen. Maar En geland weigerde een kruiser te zenden, omdat zooals de Engelsche gezant met tranen In de oogen kwam mededeelen „de premier (Lloyd George) met geen mo gelijkheid aan zijn Konlng kon advlseeren om gastvrijheid te verleenen aan personen, wier pro-Dultsche neigingen hem beltend waren.” ‘X - Ziehier weer een ontstellend bewijs tot- welke daden we zouden bijna schrijven mis-daden de oorlogsmentallteit kan lelden. Terwille van de z.g. oorlogsnood- zaak wordt een toch al zwaarbeproefd echtpaar, worden schuldelooze kinderen, koelbloedig opgeofferd. Terwijl de Dultsche vijand respect en medelijden betoont met de onttroonde vorstelijke familie, wordt deze door den Engelschen bondgenoot laf hartig in den steek gelaten. E dat enkel uit een door niets gemotiveerde vrees, dat deze slachtoffers van oorlog en revolutie de oorlogsmoeheid in eigen land zouden ver sterken. We benijden den heer Lloyd George niet, wanneer in zijn eenzamen ouderdom de be schuldigde stem van het geweten hem zal ■verwijten, dat hjj een zes-dubbelen moord heeft kunnen voorkomen, maar dit in oor- logsverbllndlng niet heeft willen doen. commissie-Weltér teerd, dat onze staatsfinanciën in zeer de- verkeeren, dat er geen bronnen van inkomsten meer te ontdekken zijn en dat de redding van den alleen van bezuiniging te verhopen inlichtingen en op publicatie ervan aange drongen. Tevergeefs. Tegen publikatie be- staan nog steeds bezwaren. Op bizonder- heden moeten wij wachten. Alleen dat staat vast: Nederland en België zullen den vrijen handel herstellen. Elk begin is moeilijk, maar begonnen zijn ze. Met z*n tweeën. De overige Oslo-Staten hebben hen lafhartig verlaten, maar zij staan pal. Klein maar dapper. Die grooten zeggen allen, dat enkel herstel van den vrijen internationalen han del wederopleving kan brengen, maar geen van allen doet Iets. WijNederland en Bel gië, wij doen. Wij herstellen den vrijen handel en noodigen heel de wereld uit zich bij ons aan te sluiten. Zoo het woord. Nu de daad. In de Belgische Kamer kwam een wets ontwerp aan de orde om den invoer van beetwortelen te belasten met eventjes hon derd dertig frank per 000 K.G. Ziedaar de kampioen van den handel.... aan het werk. Niet langer aan het woord, maar aan het werk. Honderd dertig franks per 1000 K.O, dat beteekent sluiting der grenzen. Maar dat Is toch te gek^ zei de socialist Henon gisteren in de Kamer van Afgevaar digden. Konlng Albert heeft daar pas zoo’n mooi stuk in de wereld gestuurd, met Ne derland sluiten wij een nieuw handelsver- drag en deze bietenweer treft op de eerste plaats Nederland. Want de Nederlandsche bieten worden er in hoofdzaak door getrof fen. De Kamer grinnikte eens, maar nam het wetsvoorstel aan. De aandeelen der suiker fabrieken op Java en Cuba stijgen; men ziet de rietsuiker weer als konkurrent van de beetwortelsuiker opkomen; de grenzen dicht is het parool Intusschen is men kampioen voor den vrijen handel En opende men den kamp voor den vrijen handel door een verdrag met Nederland. Dat men nu het eerst *n stomp op den neus toebrengt. Woorden en daden.... water en vuur. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. mr. W. L. baron de Vos van Steenwjjk te Wijhe; 2. J. W. J. baron de Vos van Steen wijk te Diepenhelm; 3. mr. dr. G. Kolff te Geldermalsen; 4. mr. dr. C. O. P. baron Creutz te Bennek om; 5. prof. dr. J. de Zwaan te Leiden; 6. J. Knoppers te Meppel; 7. J. M. Krijger Jr. te Vrlezenveen; 8. J. C. Wolthuis te Vroomshoop; 9. mr. G. Vixseboxse te Almelo. In Zuid-Holland: 1. mr. A. van der Hoeven te Rotterdam; 2. jhr. mr. dr. N. C. de GUselaar te Wassenaar; 3. H. van Boejjen te Voorburg; 4 prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar; 5. J. M. Krijger Jr. te Vriezen veen; 6. prof. dr. J. de Zwaan te Lel- 7. B. van Eesteren te 's-Gravenhage; 8. mr. dr. J. van Bruggen te Dordrecht. •k T og eens te, geheel onverwacht, het tragisch einde der Russische keizer lijke familie in het brandpunt der belangstelling gebracht. Ons snel-levend en daardoor spoedig ver- getend geslacht, herinnerde zich nog maar vaag, hoe slechts 14 jaar geleden op den ISen Juli de laatsten der Keizerlijke Roma- nofs in de Siberische eenzaamheid op de meest beestachtige wijze werden afgeslacht door de bolsjewieken. De oorzaak van deze hernieuwde belang stelling te een boek, geschreven door een Engelsche, mrs. Knowling. Deze dame te de dochter van Sir Buchanan, die Engelsch gezant was te Rusland tijdens de bloedige revolutiejaren. Uit hoofde van haar maat schappelijke en politieke positie toentertijd, mag men zeggen, dat deze schrijfster oog en oorgetuige was van de gebeurtenissen, welke zij in haar herinneringen vertelt. In deze memoires beschuldigt zjj den toenmaligen Engelschen premier Lloyd George ervan, dat deze de vlucht van Ni- colaas H met zijn familie naar Engeland heeft verhinderd, zoodat hij de zfjdeling- sche oorzaak te geweest van het bloedig slot van dit vorsten-drama. Het antwoord van den ex-oorlogsdlctator op deze ernstige aantijging was al heel vaag. Hij herinnerde zich de zaak niet meer, maar achtte het wel mogelijk, dat hij zich toen tegen de komst der Russische vorsten verzet had, omdat hij Kerenski, den leider der eerste revolutie, niet wilde ont stemmen. '\De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn lull jl. onder voorzitterschap van prof. mr. J. M. Aalberse gehouden vergadering den dtreden voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aal- sA en de beide plaatsvervangende voorzit- heeren H. P. Gelderman C. Mz. en irs. bij acclamatie herkozen. Vervolgens Staat valt. De gelijk, maar intusschen wordt met haar eigen daad haar eigen theorie verloochend! Zijn er geen nieuwe bronnen van inkom sten aan te boren? Zijn er voor den Staat geen nieuwe pro- fljtjes uit te denken? Laat u eens een lichtje opgaan: maanden en maandenlang te het Neder landsche publiek door pakkende persbe richten voorbereid op de komst van de wonderbaarlijke schepping, welke Welter en de zijnen wrochten zouden, de nieuwsgierigheid groeide ten slotte met den dag, met het uur, totdat een heel zakelijke mededeellng verscheen, dat het rapport te gen het civiele prijsje van 3per exem plaar binnenkort bij de Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld zou worden en dat ge gadigden het boekwerk reeds tevoren kon den bestellen Resultaat naar In de pers verluidt een zeer overvloedige aanvrage van het boek: Zaterdagmorgen zouden er reeds 1100 exemplaren besteld zijn, tegen 3."t stuk; dat beteekent al^vast een somme tje van 3300; en gezien deze vlotte be langstelling zal, naar men beweert, thans spoedig een tweede oplaag op de pers gaan. De hooge autoriteiten hebben hier de massa-psychologie blijkbaar zeer jylst aan gevoeld velen van hen, „die gaan sterven.” heb ben er met pleizler "n gulden of drie voor over om van te voren eens op hun dooie gemak kennis te kunnen maken met den strop, die hun binnenkort.... Maar neen! We schrijven geen gruwel verhaal I Intusschen Zit er geen muziek in het geval? Als we nu eens ’n heeleboel interessante commissies Instelden, en die commissies schreven allemaal eens pikante rappor ten....? En als het Nederlandsche publiek dan telkens tevoren eens goed nieuwsgierig ge maakt werd....? Zou d&Ar niets uit te slaan zijn? In Zuid-Holland, Gelderland en Overijssel: 1. J. W. van Houdt te Rljssen; 2. Ir. C. N. van Dis te Rotterdam, Ud Tweede Kamer Staten-Generaal; 3. A. J. Kersten te Rotterdam, lid Prov. Staten Z.-H.; 4. A. Hoo- gendljk te Zeist; 5. J. van Bochove te Zeist. Te half 9 Zondagmorgen werd in de kapel van het Godshuis door den Hoogeerw. heer Mgr. A. Sweens, Bondsadviseur en bjjgewoond door alle afgevaardigden een H. Mis opgedra gen tot welzijn van den Bond en de aangesloten vereen Iglrigen. In de te 11 uur ist de zaal van het teeszaal- gebouw voortgezett^ vergadering hield de Z.Eerw. heer Q. O. A. Juten, pastoor te Wil lemstad. een interessante voordracht over „De geschiedenis van West-Brabant en de litera tuur daaromtrent.’’ Spr. ving zijn historisch overzicht aan bij het jaar 1200. omdat de eer ste oorkonden van dit jaar dateerden. In den breede wijdde spr. uit over de perioden der heerlijkheden van Breda en Bergen op Zoom, onder den hertog van Brabant, totdat de on afhankelijke stad der Nederlanden werd ge- gevormd. De onaangename gevolgen daarvan heeft West-Brabant maar al te gevoelig gedra gen, wijl het als het ware den voorpost vormde tusschen Noord-Nederland en de vaak uit het zuiden opdringende lezers. Ten slotte gaf spr. nog het een en ander te hooren over Tie cultuur en de literatuur van West-Brabant over zijn eigen arbeid op het ge bied der geschiedenis van dit gewest. In den namiddag had een autobus-tocht plaats naar de Wouwsche Plantage, waar door het bestuur der R. K. Openb. Leeszaal en Bi bliotheek te Roosendaal den gasten een koffie maaltijd werd aangeboden, waama een wande ling volgde door de natuurlijke Plantage. Het tweedaagsche samenzijn werd besloten met een gemeenschappelijk diner des namid dags te 8 uur in hotel Buysen. waarna afscheid werd genomen. pecteerden moed van Minister Ruys, t hij den vluchtenden Dultschen keizer de bewogen dagen van November 1918 In het kleine Holland een veilig asyl verschaf te. Dezelfde Nederlandsche Minister, die jaren later den in overwinningsroes op hol geslagen geallieerden een krachtig halt toeriep, toen dezen met schending van al onze tradities de uitlevering van den „oorlogsmisdadiger” Wilhelm H etechten. En deze Dultsche ex-heerscher was geen bondgenoot. Integendeel; zijn leger had in de oorlogsjaren meerdere malen onze gren zen bedreigd; zijn dulkbooten hadden onze zeekasteelen getorpedeerd, onze schepelin gen met den dood bedreigd en daardoor het geheele volk de strengst mogelijke rantsoe- neerlng van levensmiddelen opgelegd. Dergelijke vergelijkingen zijn bijzonder leerzaam. ZIJ toonen overtuigend aan, dat de oorlogs-psychose den geest van zelfs de hoogst-geplaatsten kan vergiftigen. Maar ook, dat kleine volkeren grooten en machWfcn lesje kunnen gev3r li heid en waardigheid. Een conclusie, welke voor ons Nederlan ders, die zoo gaarne ons zelf kleineeren en anderen groot zien, wel eens het overwegen waard te. r nvermljdelijk brengt de overweging 11 van dit drama herinneringen voor den geest aan soortgelijke gebeurte nissen. Hoe heerlijk steekt bij deze weinig eervolle handelwijze van Lloyd George de fiere geste af van de Nederlandsche regee ring, die, ondanks de booze blikken van den almachtigen buurman, den kruiser „Gelderland” zond om het eerbiedwaardig slachtoffer van Engeland’s imi>erialisme. den grijzen Paul Kruger, veilig naar ons land te brengen. Of, om een nog recenter gebeurtenis te noemen, vergelijke men de lafhartigheid van het Engelsche oorlogsminlsterie met den door ieder weldenkend mensch geres- in Groningen, Overijssel en Gel derland: 1. L. v. d. Veen te Beerta; 3. G. Perfors te Oosterbeek; 3. W. Douma te Nieuw Beets. In Zuid-Holland: Leiden; 2. W. Reuderink Schoutense te-Gouda. In de jongstleden Vrijdagavond gehouden vergadering der Kamer werden de volgende be sluiten genomen: de aandacht van B. en W. van de gemeente Nijmegen te vestigen op het feit, dat op Zondag 3 Juli jl des avonds, wegens het ontijdig uit de vaart nemen van een der ponten, weer stagnatie in het verkeer werd veroorzaakt; op een desbetreffend verzoek van hare zus terinstelling te Tiel verklaarde de Kamer zich bereid tot eene bespreking aldaar met afge vaardigden van andere Kamers, geïnteresseerd bü den aanleg van een weg OorinchemEist, gan het adres der commissie voor dien weg aan den Raad van Ministers Inzake Instelling van een wegschap; medewerking te verleenen aan de Centrale Organisatie i/z. bezwaren ten aanzien der con tlngenteering door het verstrekken van Inlich tlngen, omtrent die organisatie; geen gevolg te geven aan een van midden- standazijde gedaan verzoek, om de Kroon de instemming der Kamer kenbaar te doen ma ken met de door den Raad der gemeente Nij megen aangenomen gewijzigde Winkelslui tlngsverordenlng, omdat de beoordeellng van de verordening door den plaatseiyken midden- Kort erop brak het nieuws los van een Nederlandsch-Belgische tol-overeenkomst Een tolunie? Neen, dat was het niet, maar toch wel een overeenkomst. Wat erin stond, mocht nq maar in ei lijks de Invoerrechten met 10 pet. te ver lagen in Nederland en in België en dan ten gerieve van die twee Staten afzonderlijk. Het zou niet gelden voor andere Staten, tenzij die ook toetraden. Zoo luidden de berichten, maar zoo kan 'teniet precies waar zijn, want dan zouden wij de klausule der meestbegunstlglng ver nielen. Wij zouden toch aan België toe staan, wat wij anderen meestbegunstlgden niet zouden verleenen. Maar bovendien, hoe kan dat: wederzijds 10 pet. verlagen? Zijn dan de tarieven der beide landen gelijk, zoodat 10 pet. voor den een precies het zelfde beteekent als 10 pet. voor den ander? Immers neen, het Belgische tarief is veel hooger. Om te beoordeelen op welke wijze een gelijktijdige verlaging van 10 pet. zou werken, moest men beide tarieven naast elkander leggen en vergelijken. Verlagen wij 10 pct. met 1/10, dan blijft er 9 pet. over, wat den vrijen invoer hindert, maar niet belemmert. Verlaagt echter de Belg *n invoerrecht van 20 pct. met 1/10, dan blijft er nog 18 pct. over, wat een invoerbelem- mering blijft. Het te nu al eenlge weken geleden, dat de eerste berichten over die Nederlandsch- Belgische overeenkomst ons bereikten en sindsdien te er herhaaldelljk op meerdere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12