I De staking te Bom Mislukte aanslag Amhems raad in rep ten roer TIENDE OLYMPIADE Zuid-Brazilië in opstand Slachtoffers van het water DE STAKING IN DE BORINAGE DINSDAG 12 JULI DE WARMSTE DAGEN Daders spoorloos HET SNOEIMES ER IN den TABAKSACCIJNS DE FRAUDE TE BREDA Vonnis van den Krijgsraad Dr. BRUNING Naar de Studieweek te Rolduc? Vijftien varkens omgekomen OM DE DAVISCUP Wie opent de spelen? TEXTIELCONTINGENTEERING Curtiss krijgt een jaar BRANDEN Te Giessendam DE TOUR DE FRANCE De vierde etappe Onvoorzichtigheid van passagiers Opruiing Rolduc Worden de dame* nooit wijzer? een Prinses Juliana gaat kampeeren Eindexamen Rijkstuinbouwschool Veehouder door twee onverlaten met een revolver bedreigd Argentinië heeft genoeg van Rusland Een verschijnsel, dat de laatste twintig jaren regelmatig terugkeerde Een communistisch raadslid onder groot tumult door de politie uit de zaal gezet; een an der geschorst DE NIEUWE VATICAANSCHE PINACOTHEEK NEDERLANDSCHE AUTO’S NAAR DUITSCHLAND Verandering tegen 22 Juli a.s. te wachten?' DE BOERDERIJBRAND TE WASSENAAR DE WERKVERSCHAFFINGEN IN DRENTE Vier jaren in hooger beroep geëischt Australië—-F rankrijk POSTPAKKETTEN PER LUCHTPOST Rays over de tewerkstel- van Belgische arbeiders y Verzoek aan de Indische regeering De brand in de,J)empo” Sao Paulo het centrum De socialist Plumat kondigt voorloopig bewind te Brussel aan - ^DODELIJKE BOTSING Communistische actie te Antwerpen Geen internationaal rijbewijs i meer noodig Talrijke ongelukken Invoering banderollestelsel Maandag betrekkelijk rustig Inkrimping van ryksdienst der w< loosheid sverzekering en arbeidsbemiddeling In harsstokery te Bathmen Twee boerderijen te Wassenaar vernield Minister i Hng O. bij het zwemmen in de Waal A. Turfboer, dam, de 23-jarige W. uit De- Cramm, o i Te Dordrecht is de 20-jarige J. W. 0 van de Daar de zon de bron Is van alle warmte op Maandagmiddag te ongeveer half vijf Is de twaalfjarige N. Baars bij het baden In de Mer. wede te Gorlnchem nabij een krib verdronken. De jongen kon niet zwemmen. H- K. H- Prinses Juliana zal in Augustus weer met eenlge dames in de nabijheid van «Het Aardhute” gaan kampeeren- een kwam ver- (F C bU de Ned.- aangedrongen van katoenen Dat het baar-wasschen met benzine levens gevaarlijk is, schijnt men veelal nog steeds niet te begrijpen. Maandagavond is weer mevr. E. K. uit de v. Landsbergenstraat te Den Haag het slachtoffer; geworden gedurende deze gevaar lijke bezigheid. Gelukkig konden hutegenooten erin Blagen het brandende haar te dooven. Mevr. K. bekwam niettemin ernstige brand wonden en werd door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis gebracht. Schevenlngen, L Sekhoutte <D E), lam, D. P. Lobel Naar aanleiding van het in meerdere dag bladen opgenomen bericht betreffende een be zoek van den voormallgen Rijkskanseller dr. Heinrich Brünlng aan de Llmburgsche Studie week te Rolduc, verzocht ons de commissie van voorbereiding dezer studiedagen mede te dee- len, dat dit bericht niet van haar afkomstig is. Hoewel de mogelijkheid van een dergelijk be zoek niet geheel en al uitgesloten Is, heeft de commissie tot op dit oogenblik geen desbetref fende mededeeltag van dr. Brünlng ontvangen. De tennislandenwedstrijd tusscben Australië en Frankrijk te, naar uit Parijs wordt gemeld, nog Zondag beëindigd. De laatste wedstrijd leverde een overwinning op voor het Franacbe gemengde dubbel mile Roaambert en Cochet, die het echtpaar Crawford sloegen met 62, 10—8. Eindstand 75 voor Frankrijk. FLEMINGTON, 11 Juli (Reuter). Curtiss, die bi de verdwijning van de Llndbergh-baby de rol van bemiddelaar met de movers speelde, Is tot een jaar gevangenisstraf en 1000 dollar ver oordeeld. De besprekingen tusscben een commissie uit de kanaalgravers te Witteveen. de hoofdbestu ren van de drie Veenarbeldersorganlsaties en den RiJksinspecteur voor de Werkverschaffing In Drente, waarbij ook tegenwoordig was de directeur der Grondverbeteringsmaatschapplj te Nleuweroord, hebben niet tot resultaat geleld. De werkleldlng was niet bereid de loonen te verbeteren, erkende wel dat deae aan den la gen kant waren, maar meende de oorzaak daar van te moeten zoeken bij de minder goede stem ming die onder de arbeiden heerscht. De Rjjks- taspecteur meende zich wat de tarieven betreft bij het oordeel der werkleldlng te kunnen aansluiten, zoodat tariefsverhooging niet in uit zicht kon worden gesteld. Voorts is bij een bespreking, welke plaats gevonden heeft tusscben de hoofdbesturen en den RiJksinspecteur, in tegenwoordigheid van de werkleiding, aan de hoofdbesturen medege deeld, dat voor hen zal gelden wat voor leder geldt, dat zij zonder toestemming van de Rtfks- inspectle <st de werkleldlng. bedoeld is de di recteur van de Grondverbeteringsmaatschapplj en de hoofdopzichters der Ned. Heldemaat- Maandagmiddag is In het Overijsetech Ka naal onder de gemeente Diepenveen bjj het zwemmen verdronken venter. Aangeaien gebleken is dat nog weinig gebruik gemaakt wordt van de gelegenheid tot verzen ding naar het buitenland van postpakketten per luchtpost, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat behalve de gewone luchtpostcorres- pondentie naar de meeste bestemmingen in Europa, ook luchtpostpakketten verzonden kun nen worden, waardoor dikwijls een belangrijke bespoediging in de overkomst kan worden ver kregen. Omtrent de voor luchtpostvervoer gel dende tarieven en bestemmingen verstrekken de postkantoren nadere inlichtingen. JEsJ, A. LUUUVUl, was wruzz sa v waas 'ijk, T Verhagen, aarde zou het voor de hand liggen te denken, dat de 21ste Juni, de dag, waarop de zon het j langst schijnt, de warmste dag van het geheele W. B Ramage, F~ Roessingh-(E), Jaar ®ou zijn. Dit Is echter niet Juist. De warm ste dagen komen Iets later in den zomer voor. De verklaring van dat feit is gemakkelijk te geven. Weliswaar straalt de zon ons op den langsten dag de meeste warmte toe, maar de temperatuur van de lucht is niet alleen afhan kelijk van de hoeveelheid toegevoerde warmte, maar ook van de hoeveelheid die gedurende den nacht weer verloren gaat. Het verschil tusscben deze twee hoeveelheden bepaalt de temperatuur van de lucht. Is de toevoer grooter dan het ver lies, dan blijft de temperatuur stijgen en dit is het geval tot ongeveer half JulL Daarna krijgt het verlies van warmte gedurende de langer wordende nachten gaandeweg de overhand over den toevoer van warmte overdag en de tempe ratuur gaat daardoor weer dalen. Dit Is In het algemeen de gang van de tem peratuur. Natuurlijk komen allerlei storende in vloeden tusschenbeide, die maken, dat elk jaar het verloop eenigszins anders is, zoodat het best kan gebeuren, dat de warmste dagen vroeger of veel later dan half Juli voorkomen, maar in het algemeen kan men wel rekenen; dat na half Juli het weer begint af te koelen. Wanneer men dit over een groot aantal jaren nagaat kan men de juistheid van het boven staande nagaan. In den regel is een statistiek, die over veertig jaren loopt, hiervoor voldoende. Een kortere waarnemlngsreeks kan echter reeds Volger^^dere^'terichterT^elschende'opstan- voldoende zijn om de voornaamste feiten te lee- ren kennen. Zoo leert b.v. een waarnemlngsreeks van de laatste 20 jaren, dat in het westen van het land de 'drie warmste dagen van den zomer 12, 13 en 14 Juli waren, van welke dagen de ge middelde temperatuur ruim 20 graden Celsius bedroeg. Van 15 tot 22 Juli schommelde de ge middelde temperatuur om de 19 graden C, waarna een geleidelijke verdere afkoeling volg de. Het merkwaardige van dit verloop is, dat de hoogste gemiddelde temperaturen voornamelijk het gevolg zijn van het grootere aantal zeer warme dagen omstreeks half Juli, dat na dien tijd sterk afneemt. Een ander merkwaardig feit is. dat na de warmste dagen de temperatuur slechts heel langzaam lager wordt en gedurende de geheels maand Augustus ongeveer dezelfde te als ita Juni. Eerst wanneer September in het land komt begint de temperatuur sterk te dalen. Wij zouden op grond van deze gegevens ge durende den geheelen zomer kunnen rekenen op warm weer als daarnaast niet een ander feit stond, dat daarmede geheel in strijd te. Wij we ten n.l. allen wel, dat menige zomer een ge heele reeks van koele dagen brengt en bijna zonder echt zomersche dagen vodrif^gaat. Er zijn zelfs omstreeks den tijd van den midzomer nog heel wat dagen, die wat de temperatuur aangaat, niet beter zijn dan In den vroegen voorzomer Hierbij speelt dan ook een bijzondere weersgesteldheid een rol, aanvoer van koude lucht, zware bewolking, veel regen, enz. Het te nu ongeveer twee weken geleden, dat het weer vrij plotseling warm is geworden. Den 26sten Juni steeg de temperatuur boven de veel jarige gemiddelde en Is met weinig uitzonde ringen daarboven gebleven. Het is wel eigen aardig, dat gedurende de laatste twintig jaren bijna zonder uitzondering vanaf denzelfden da tum een stijging van de temperatuur is vóór gekomen. zoodat het wel schijnt alsof deze stij ging een verschijnsel te, dat normaal elk jaar voorkomt en waarop dus In zekeren zin te re kenen valt, hoewel een verklaring hiervoor niet bekend is. In de meeste jaren kwam van 7 Juli een kleine inzinking In de temperatuur voor, gevolgd door een stijging tot de hoogste op 1214 Juli, waarna het weer ongeveer even warrm bleef tot den 22sten Juli. De regelmatigheid van dit verschijnsel geeft bijna een grond voor de verwachting, dat het nu warm zal blijven tot dezen datum. Moge dit werkelijk zoo uitkomen 1 (Nadruk verboden). De Europeesche finale voor de Davlscup-wed- strijden vindt van 15—17 Juli aa. te Milaan plaftta Voor Duitschland spelen Prenn en terwijl voorts nog zijn toegevoegd de spelen Frenz en Jaenicke. Reeds geleidelijk is het aantal ambtenaren teruggekropen van meer dan 90 tot 85. Naar mate echter de afdeellng werkverschaffing en steunverleenlng, die geheel los Is komen te staan van den rijksdlenst, zich heeft ontwikkeld en aangepast aan de huidige tijdsomstandigheden, bleek het topzware van den rijksdlenst nog dui delijker. Thans schijnt het wachtgeldsnoeimes in den dienst te worden gezet. Hoewel alles heel ge heimzinnig behandeld wordt, is volgens „Het Volk",, reeds uitgelekt, dat een 40 pCt. van de ambtenaren van den rijksdlenst er uit gaat. Van heel boog tot heel laag vallen er onder. Reeds moet vaststaan, dat de dienst al zijn statistisch werk moet afstaan aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek en verschillen de andere werkzaamheden aan de afdeellng werkverschaffing en steunverleenlng. Ook moet het mogelijk zijn, dat ambtenaren van den dienst overgaan naar die afdeellng. Reeds zijn drie of vier overgeplaatst. In het Twente-kanaal bij Almen te de 26- jarige D. Uit Oeffelt bij het zwemmen ver dronken. Maandagmiddag om kwart over twaalf la brand uitgebroken in de woning, hooi- en em- ballag4bergplaats van den kruidenier P. de Broijen. De brand had een dreigend aanzien, daar de woning In het midden van de bebouw de kom ligt. Door het snelle optreden van de brandweer konden woonhuis en aangrenzende winkel worden behouden. De schuur met ge heele Inhoud werd een prooi der vlammen. Maandagmiddag Is aan den Oostdorperweg te Wassenaar brand ontstaan in de boei derij van den lancibouwer van Egmond. Door de hitte en den wind sloeg de brand over naar de boerderij van den heer Barends. Belden werden nagenoeg in de asch gelegd. De brandweer had de handen vol met het blusschlngswerk. Tfe Ophemert is de 20-jarige zoon van der), landbouwer O. bij het zwemmen in de Waal verdronken. Het tweejarig zoontje van den arbeider P. G. te Nederweert, geraakte by het spelen in de Noordervaart en werd kort daarop levenloos opgehaald. In den gemeenteraad van Arnhem Is het Maandagmiddag tot enkele heftige incidenten gekomen. Door het communistische raadslid Brugman werd reeds bij de eerkte agendapunten obstructie gevoerd, daar een verzoek der com munistische fractie, om een advies betreffende verbetering der positie der werklooeen, thans aan de orde te stellen, verworpen werd. De voorzitter stelde daarop voor den spreek tijd over de eerste acht onbelangrijke agenda punten te bepalen op 1 minuut, welk voorstel werd aangenomen. De communist, die over elk voorstel het wóórd vroeg, hield zich echter niet aan den spreektijd en bleef onder groot rumoer doorpraten. De raad besloot hierop op voorstel van den voorzitter den heer Brugman te schor sen voor deze zitti—g. De communist wilde de zaal echter niet verlaten, waarom hij door de politie onder groot tumult uit de zaal gezet werd, niet dan na heftig tegenweer te hebben geboden. De obstructie werd hierop voortgezet door het communistische raadslid Dereks, die na een heftige woordenwisseling met den bur gemeester, mr. 8. J. R. de Monchy, eveneens geschorst werd en kalm de zaal verliet. De ver gadering verliep verder zonder incidenten. BUITENZORG, 9 Juli (ANETA) Door de besturen der Nederlandsche Textlelarbeiders- bonden, St. Lambertus. De Eendracht en Unl- tas, vertegenwoordigende 40.000 leden, te in ver band met de catastrophale werkloosheid in de Nederlandsche katoenindustrie Indische Regeering telegrafisch op tijdelijke contlngenteerlng manufacturen in Ned-IndlA NEW-YORK, 11 Juli (V.D.). Naar uit R1O de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitgebroken tegen de regeering- Vargas, welke in hoofdzaak in de Zuidelijke staten Santa Catharina en Sao Paulo om zich heen grijpt. De insurgenten hebben hun hoofd- zwartler gevestigd in de kazerne der stad Sao Paulo, vanwaar uit de opstand wordt geleld. President Vargas heeft een proclamatie tot het Brazlllaansche volk gericht, waarin hij de bevolking verzoekt een loyale houding aan te nemen, teneinde de revolutie te bestrijden. In de staten Rio Grande do Sul e«j Mfnas Geraes rijn regeeringstroepen gemobiliseerd. Onze Romelnsche correspondent meldt ons: De nieuwe Vatikaansche Pinacotheek zal, naar vsgjuidt, op 29 October, den verjaardag •Van 'apausen bisschopswijding, worden Inge wijd. Terwijl het uiterlijk van het nieuwe gebouw, een werk van den architect Laca Beltrami, den restaurateur van den koepel van St. Pieter, veelal crittech beoordeeld wordt, is het mu seum vooral in technisch opzicht zeer verzorgd, daar het geheel met het oog op de onderbren ging dezer bepaalde verzameling gebouwd te. De inwijding, die reeds In dit voorjaar zou hebben plaats gehad, te toen achterwege ge bleven. daar de vochtigheid van het terrein het gebouw nog eenigszins beïnvloedde. Na eenlge warme zomermaanden en de noodlge technische voorzieningen kunnen nu de schil derijen en tapijten worden overgebracht en zal bet museum in den herfst kunnen geopend worden. Zondagmorgen te de 73-Jarige wed. A. S. te Heerhugowaard door onbekende oorzaak te water geraakt en levenloos apgebaaid. Ook dit jaar vooral beeft Rolduc haar uit stekenden naam als onderwijs-inrichting weten te handhaven. Alle candidaten die aan het eindexamen voor Hoogere Handeteschool. H. B. S. en gymnasium deelnamen, slaagden, evenals de candidaten voor Met seminarie, In totaal ongeveer veertig. Volgens een Aneta-bericht uit Batavia aan de °Holl. bladen, verklaarde de Rott. Lloyd, dat de brand ontstond in het passagiersgoedniet voor de reis. Tot de meest beschadigde artikelen be- hooren o.a. plano’s, boeken en lampen. Een typisch bewijs van de onvoorzichtigheid van passagiers leverde de ontdekking op van een voor een deel met petroleum gevulde lamp in een koffer. Er zjjn twee vuurhaarden ontdekt, een in de bagage en een kleinere in de kapoklading, welke laatste vermoedelijk te ontstaan door een vonk uit den voornaams ten vuurhaard. Tegen P. 8^ sigarenmaker te Zeelst, die door de rechtbank is vrijgesproken, werd voor het gerechtshof te Den Bosch vier Jaar gevangenis straf geëischt wegens den roofoverval op Sue tens te Zeelst. de stad en omstreken is het rustig. Het tram verkeer Is vrijwel weer normaal. Ook in de Borinage en Zuld-Brabant is bet kalm. Op de departementen van Verkeer en Posterijen te Brussel wordt verklaard, dat diensten nog normaal functlonneeren. De heer P. Hoeve te Beemster te Donderdag jj te Amsterdam met zijn motor in botsing gekomen met een kar. Hij Uep daarbij zooda nige Inwendige kneuzingen op, dat hij Zondag jl aan de gevolgen is overleden. De rech thank te Middelburg veroordeelde den 51-jarlgen mijnwerker G. S. uit Sappe- meer wegens het uitdeelen van opruiende ge schriften onder marlne-personeel te Vlissingen tot zeven weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met last tot invrijhelds- stelling. B« Werkendam te de 16-jarige A. Van Over ateer in de nabijheid van de ouderlijke woning in de rivier de Merwede bij het baden verdron ken. BOSKOOP (Rijkstuinbouwschool). Het eind diploma met kanttekening voor handelscorres.- pondentle in de achter hun namen aangege. geven talen hebben behaald: H. J. Lemkes (F. D. E.) Alphen aan den Rijn; G. W Breedveeld (F. D. E.), C. van Gln- kel (F. D E), J Ouwehand (E), Amsterdam, W. Groot (F. D. E.), F. J. O van Prthn Wlese (D), Arnhem; F B Kammelaar (E), Beverwijk; J W. van der Linden, Bloemendaal. J. J. H. Vernet (F. D. E), Bodegraven; H. Koelmens (F. D. E). D D B van Veer CF. D. E), W 8 Venema (D. E.(, Boskoop; N. H. Lyssen, Breda, L. van de Erve (F. D E), Capelle aan de IJssel; A U yt. Oden (D. E.), Ginneken; F O Bre. dlge staten de directe instelling eener consti- tutloneele regeering. Tot nu toe te de beweging zonder bloedvergieten verloopen. De ptaatseltfke commandant van Sao Paulo werd gearresteerd en door revdutionnaire leiders vervangen. LONDEN. 11 Juli (VDJ. Volgens berichten uit Brazilië zijn alle berichten uit Rio aan een strenge censuur onderworpen. De Braziliaan- sche regeering verklaart, dat zij meester is van den toestand. De leider der opstandige beweging is generaal Lopez. De opstandelingen deelen in een verklaring mede, dat alle federale troepen te Sao Paulo zich by de opstandige beweging hebben aange sloten. Ook de door de regeering gezonden strijdkrachten onder bevel van generaal Vas- concellos zouden naar de insurgenten zijn over- geloopen. Uit den staat Matto Grosso zijn evëneens troepen gezonden ter bestrijding van de opstan delingen. De opstandelingen hebben den Zater dag afgetreden bemiddelaar de Toledo benoemd tot gouverneur van Sao Paulo. De burgerbevol king te van wapenen voosden. In een officleele regeerlngsnota wordt bekend gemaakt, dat de militaire opstand te Sao Paulo te gelocalteeerd en dat het overal elders in het land kalm is. schappij, niet op de werkverschaffingen mogen komen. Indien sij echter hun voornemen om de werkverschaffing te bezoeken ter kennis brengen van den RiJksinspecteur. zal deze zor gen, dat de betrekkelijke bazen weten, dat er Vakvereenlglngsbestuurders komen en moeten worden toegelaten op het werk. Dit te slechts als een maatfegel van orde bedoeld en niet als een poging om de bestuurders der arbeiders organisaties van het werk te weren. ANTWERPEN, 11 "uil. (VD.) Het parket,'«le gouverneur der provincie en de hoofdcommls- sarte van politie hebben zich Maandag bezig gehouden met een communistische beweging, die thans weer opleeft. Men was er nJ. van op de hoogte gesteld, dat door de communisten een krachtige actie wordt op touw gezet, om te Antwerpen roering te brengen. In de industrleele ondernemingen, zoowel als In de haven zijn voorzorgsmaatregelen getrof fen, om dadelijk te kunnen ingrijpen. D” bestuurders der ondernemingen hebbende noodzakelijk geachte instructies ontvang». Maandag werd de vierde etappe afgelegd van den Tour de France. Bet traject dat zich uit strekte van Bordeaux naar Pau had een lengte van 195 KM. Winnaar werd de Belg Ronsse met een tijd van 6 uur 28 mln. 20 sec. Het persoonlijk klaase- ment-luidt thans: 1. Leducq (Frankrijk) 35 uur 16 mln. 2 sec.; 2 Stoepel (Duitschland) 35 uur 17 mln. 47 sec.; 3. Bonduel (België), 35 uur 18 min. 2 sec.; 4. Lemaire (België) 35 uur 19 min. 3 sec.; 5. Ronsse (België) 35 uur 19 min. 50 sec.; 6. Thierbach (Duitschland) 35 uur 21 min. 2 sec.; 7, A 9 en 10 Moineu (Frankrijk), Monetair (FrankriJk- toertet)Wauters (België) en Bernard (Frankrijk) zelfde tijd. Het landenklaasement luidt als volgt: 1. België (106 uur 46 mln. 56 sec); X Frankrijk (106 uur 2 min. 43 sec.); 3. Duitschland (106 uur 3 min. «8 sec.); A Zwitserland (106 uur 28 min. 56 sec.)5. Italië (106 uur >0 mln. 3 sec.). men werd prijs gegeven, werd het leeggeplun derd. De socialistische leider Plumat, secretaris van de mijnwerkerscentrale, heeft een artikel ge schreven, waarin hij beweert, dat de revolutie naéerend te en dat deze week nog een voor, loopig bewind te Brussel zou worden gevormd. Begrijpelijkerwijze heeft dit in een plaatselijk blad opgenomen artikel heel wat opzien gebaard in de oproerige streek. In een persgesprek verklaarde Plumat nog: „Wij willen de staking uitbreiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leggen en geheel den handel verlammen. Wij willen ons meester maken van de macht, een voorloopig bewind aanstellen, dat in veertig dagen ver kiezingen zal organlseeren. In dit zelfde interview verklaarde Plumat nog. dat hij wel socialist maar geenszins com munist is. Te Wasmes heeft het parket in de commu nistische centrale oproerige geschriften en wa penen, waaronder zelfs geweren, in beslag ge nomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de on rustige gebieden, waar de toestand iets rus tiger te; te Charleroi is het hedenmiddag weer herhaalde malen tot bloedige hotsingen geko men tusscben de stakers en de gendarmen. Reuter meldt uit Charleroi: De voor vanmorgen aangekondigde betoo- gingen der stakers hebben niet plaats gehad. Ib Men bericht ons uit Heerlen: Toen de veehouder J. L. uit Put-Schlnnen zich Zaterdagmiddag op den Keldenaaracheweg naar huls begaf, werd hij door twee peraonen op een flets achterhaald. Toen zij hem op een afstand van 2 Meter waren genaderd, richtte een van beiden plotseling een revolver op J. L en dreigde hem om zijn geld af te geven. L., die erg geschrokken was, wierp zijn rij- Zeer binnenkort is van Dultsche zijde de beslissing te verwachten, dat bij het overschrij den der Dultsche grens door Nederlandsche auto's, geen internationaal rijbewijs meer ver langd wordt. Den bestuurders aal een Dultsch rijbewijs worden uitgereikt, voor het verblijf in Duitschland voor een bepaalden termijn. Deze maatregel wordt getroffen in het belang van bet vreemdelingenverkeer. Te Rotterdam hebben Maandag drie zwetn- ongevallen plaats gehad. Een 39-jarige stoker begaf zich in de Rotte te water en verdween in de diepte. Een woonschultbewoner^ sprong ge kleed te water, doch kon den drenkeling niet redden. De veerbaas J. J. Blokland wist daarop met een dreg het slachtoffer op te halen. Door kunstmatige ademhaling toe te passen, kon men het bewustzijn opwekken, waarna de stoker per auto van den GGD. naar zijn woning werd vervoerd. Een. .20-jarige jongeman te in de Waalhaven in de diept- verdwenen. HU werd gered door den 43-jarigen A. Wilschut. Twee leden van de Rotterdamsche reddingsbrigade hebben met goed 0evol* kunstmatige ademhaling toegepast. Mej. P. L-, die in strijd met de verordening In de Delfhavensche Schie was gaan zwemmen, werd geraakt door de schroef van een voorbij gaand motorbootje, waardoor tij werd gewond. Zij werd opgenomen in het Eudokia-ziekenhuls. Te Dordrecht te de 20-jarige J. W. v. S. bU het baden in de rivier verdronken. Zijn lijk is opgehaald. BUeNÓS AIRES, 11 Juni (VD.). Op een in terpellatie van de Kamer, of het In de bedoe ling lag de officleele handelsbetrekklngen met Sovjet-Rusland. die ongeveer een jaar geleden door de Argentjtjnsche regeering zijn afgebro ken, te herstellen, heeft de regeering ontken nend geantwoord. In de regeertngsverzlaring werd gezegd, dat bij de een jaar geleden ge houden doorzoeking van de toen in Buenos- Aires bestaande Russische handelsdelegatie Ju- gamtorg, zoo zwaar belastend bewijsmaterlasü tegen Rusland en zijn intriges had opgeleverd, dat het de regeering niet doelmatig Hjkt, nog eenlge officleele betrekkingen met Rusland te onderhouden. De Indische regeering zal den volksraad in overweging geven voor den tabaksaccijns het banderolle-steteel als heffingsvorm te aanvaar den. Het ligt in de bedoeling den tabaksaccijns op 16 November 1932 in werking te doen treden aldus bericht Aneta uit Batavia. recruteerd. Volgens een op 27 Juni JJ. gehouden telling kwamen toen per autobus en taxi's bij Eysden over de grens plm. 60 man, die allen bij de firma den Breejen v. d. Bout werkzaam waren Bovendien werken bij deze firma nog pl.m. •00 Nederlandsche arbeiders uit Weert en om. gevlng en uZ andere plaatsen in Limburg, die per autobus naar en van het werk worden ge. bracht. Voor zoover mij bekend, heeeft de N.V. But ner's Beton- en Waterbouw thans Been Bel gische arbeiders in dienst. Door de firma den Breejen v. d. Bout waren ook ongeveer 60 in Luik en omgeving verblij vende arbeiders van Servische nationaliteit aangeworpen Tegen het verleenen van visa aan deze arbeiders heeft de directeur van den Rfjks- dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemlddellng op grond van den stand d?r Nederlandsche arbeidsmarkt, bezwaar gemaakt zoodat aan deze arbeiders door den Nederland, schen Consul te Luik peen visa zijn verleend Wat betreft het komen werken van Belgische arbeiders in Nederland, in casu bjj de firma den Breejen v. d. Bout moet men in het oog houden, dat deze arbeiders geen visa op hunne paspoorten noodig hebben voor toelating hiar te lande, zoodat zij vrij zijn hier te lande te komen zoo veel^zy willen; niets belet hun dan om werk te zoeken en te aanvaarden. Wel Wordt door mij overwogen, invoering van eene wettelijke regeling, waarbij het indlenstnemen ▼an vreemde arbeiders afhankelijk wordt ge steld van eene vergunning der overheid. Hier bij zal echter de vraag dienen te worden over wogen, of het weren van Belgische arbeiders in het belang zou zijn van Nederlandsche ar beiders, omdat immers talrijke Nederlandsche arbeiders werk vinden in België, terwijl de Belgische regeering juist in de laatste maan den hare regeling ten aanzien van toelating van Nederlandsche arbeiders veel soepeler heeft toegepast en er onderharjdellngen loo- pende zijn, om het verkeer op de arbeidsmarkt tusscben belde landen nog minder te beleuajrie ren. Hiervan zouden in de eerste plaats landsche arbeiders proflteeren. Deze aangelegenheld kan echter los worden MN schouwd van het geval van bewerkstelling van Belgteche arbeiders bfj de Rijkswaterstaats- werken te Bom, aangezien bedoelde wettelijke ‘regeling nog slechts verkeert in een stadium van voorbereiding. Een andere vraag te of mijn ambtgenoot van Waterstaat in dezen tusschenbeide zou&kunnen komen, aangezien het hier betreft waterstaats- werken, die voor rekening van het Departement van Waterstaat worden ultgeyoerd. 0 BERGEN, 11 JulL (V. D.) Van de stakers, die tijdens de opstootjes te Roux gewond wer den zijn er twee overleden aan de gevolgen hunner verwondingen. Een derde. nJ. Willem Bermont, woonachtig te Marchlenne au Pont doch vsm Nederlandsche nationaliteit, is zwaar gewond. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marclüenne hebben de stakers een barricade opgericht met dwars, liggers en steenen en van hulzen afgerukte hekken. Zij lieten toen een doorgang van 70 cM. op den steenweg. Ieder persoon, die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat hy zou kunnen missen. Voor het kasteel La Providence aan de vlam- Er heerschte groote onrust onder de ambte- ’’Boonstoppel (D.), C. Soruit (D E.) Waddlnx- naren van den rijksdlenst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling in de Residen tie. Het te onder Ingewijden bekend, dat deze dienst al vele jaren topzwaar is. Vooral onder de hoogere ambtenaren moeten er zijn, die geen dagtaak kunnen vinden tn overeenstemming met hun positie. In verband met de fraude bfj de militaire administratie te Breda heeft de Krijgsraad te 's Hertogenbosch den sergeantkok L. A. v. d. V., tegen wien wegens het aannemen van steek, penningen veertien dagen gevangenisstraf eras geëischt, vrijgesproken. Luit. K. werd veroordeeld tot 25 gulden boete en J. D. tot twee maanden gevangenis straf. Omtrent den emstlgen boerderij brand aan den Oostdorperweg te Wassenaar kan nogwor- .den medegedeeld, dat het blusschlngswerk zeer werd bemoeilijkt door het aanvankelijk ont breken van bluschwater wegens het onvol doende schoonhouden der slooten. De varkensschuur van den landbouwer Van Egmond wérd in de asch gelegd. Van de dertig zwaZÈ varkens konden er hoogstens vijftien worden gered, de overige kwamen met de kal veren en het pluimvee in de vlammen om. De nieuwe hooischelf heeft ruim twintig minuten gebrand en te toen in overvloedig bluschwater gedoofd, zoodat vrijwel de geheele voorraad hooi bedorven zal zijn. Alleen het onroerend göed was verzekerd. Nog tragischer stonden de zaken bij de fa milie Barends. De ongeveer driehonderd jaar oude Ipeve, een oud familiebezit, thans nog bewoond door twee bejaarde broers en een zuster, werd vrijwel geheel door het vuur ver. woest. De muren moesten wegens gevaar voor de omgeving omver gehaald worden. Slechts een klein gedeelte van den huisraad kon in veiligheid worden gebradht. Sieraden en geldswaardige papieren konden tegelijk met het beschadigde schrijfbureau worden gored. De bewoners vonden voorloopig onderdag bij ken nissen. l President Hoover heeft medegedeeld dat hij wegens drukke regeeringszaken niet aan de opening van de Olympische Spelen in Los An gelos zal kunnnen deelnemen. De vroegere president Coolidge heeft het van de hand gewezen, president Hoover te vertegenwoordigen. Maandagmiddag ontstond brand in de hare- stokerij van Ankersmit'z Katoenfabrieken te Deventer. De gemeentelijke brandweer, gehol pen door die der fabriek en de politie, wist bet vuur te beperken tot de harsstokeriJ. welke echter geheel werd vernield. Gelukkig bleven de omliggende fabrieksgebouwen ongedeerd. De oorzaak te onbekend. man (F D. E.), J W. van der Eijk (D. E R. Pietersen (D E), M A Swellengrebel (E). R. W Heideman (D E), J H de LLusanet de la Sablonlère (F D. E), W H. L. Nagel, J. F Vos (E.), W. M. Westerbeek (D. E.), 's-Gra- venhage, G. H de Vries, Groningen, C L Mar chant, A Meijer (F. D. E), Haarlem, P. Sille- vls (F. D. E) 's-Hertogenbosch, W van de Gerg (F. D. E.) Hillegersberg, F. Gallé, W P Gr*n. berg (D E.), J. E H Hlllegaart, Hilversum, F Bloemtak (F. D. E.) Lelden. J. W. G. Pelzer E) Oegstgeest, R J Keizer, Oosterbeek, i der Houwen (F. D. E.) Oostvoorne, F. H, Osse, Raalte, M G H Boom (D Z) im, O. C. Spoon, W. A. Zalmé^ Rotter- iJ. Broekhuizen, (F. D E) G. W\ Zegveld (F. D E) RU Schiedam. P A. Prul (E.) Groot (F E.) Tilburg, J. F J de Groot (D E), A B N (D. E.), V. -- W. A. J Verhoef (F D E). J M Vermeulen (F E.) Utrecht, A. H. Damme Voorburg, B. F veen, O. van der Waals (E.) Waalwijk, R. J Plasschaen (E.) Wassenaar, V Huender Wijk aan Zee, O. F. J. Grootendorst (F. D E), A Muller, Zeist en W. A. Verbrugge, Zullichem. Geslaagd 65, afgew. 15 leerlingen, 1 wegens ziekt teruggetrokken. wiel weg en sloeg op de vlucht, daarbij om hulp roepende. De belde mannen volgden hem 50 M., doch toen juist een vrachtauto aangereden, sloegen zij op de vlucht en d wenen. L. was In bet bezit van ruim 700.Door de politie wordt een onderzoek tagesteld en de omgeving afgezocht. Van de daden ontbreekt to* au toe elk spoor. De Minister van Blnnenlandsche Zaken deelt m een schrijven aan het bestuur van den Llm- burgschen R. K. Werklledenbond het volgende mede betreffende de tewerkstelling van Belgl. ■che arbeiden bij de rijkswaterstaatwerken te Uom. Bij de uitvoering der werken aan het Juliana, kanaal in de nabijheid van Born heerscht se- ^.r?.enkele Weken bü de aannemers bedrijven N.V. Aannemersbedrijf vh. Firma den Breejen v. d. Bout te Berg en Dal en de N V. Butzeris Beton- en Waterbouw te *S-Graven- hage. Door de firma den Breejen v. d. Bout werd mij d.d. 23 Juni JJ. medegedeeld, dat vóór het uitbreken van de staking bij hare werken te B°m reeds 36 Belgen werkzaam waren, ter. wijl op 23 Juni aldaar 49 buitenlandsche artat ders werkzaam waren op een totaal van arbeiders. De Belgteche arbeiders, die vóór de staking bU de firma den Breejen v. d. Bout werkzaam waren, waren afkomstig uit het aangrenzende Belgisch gebied, terwijl de Belgteche arbeiders, die thans bij deze firma werken, uit het Waal- zche gebied, uit de omgeving van Visé zijn ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13