Hemelvuur teistert ons land 51 R.K. Postambtenaren bijeen Te hard gereden Enorme watermassa 9s vier gewonden CONGRES TE NIJMEGEN MARKTEN Twee dooden, I WOENSDAG 13 JULI PRACHTIG NATUURSCHOON IN JAPAN Conferentie te Ottawa HERRIOT GERED Een meerderheid, van 133 stemmen Wolkbreuk boven Gorredyk Huizen verwoest woonhuizen en Noodweer te Ede Reedt voorbereidingen getroffen Paniek in een autobus HET SNOEIMES ER IN vier gewonden ROOFOVERVAL TE NIJMEGEN AUTO OP HOL Te Tilburg Boven Rotterdam Te weinig Katholieken Onder Ooy Te Leuth Boven de hoofdstad Fabdek vernield Fabriek, boerderijen, huizen totaal vernield Verdachte veroordeeld tot 3 jaar en 9 maanden Slachtoffers van het water Vermoed el yk van diefstal afkomstig De samenstelling van de Commit- sie-Welter becritiseerd PERSONEEL-INKRIMPING AAN DE DEPARTEMENTEN NEDERLANDSCHE AUTO’S NAAR DUITSCHLAND Openingsrede DE BOERDERIJBRAND TE WASSENAAR Talrijke ongelukken Bliksem in de geleiding De „Dempo" vertrokken De brand in de „Dempo** Hoofd’ëi MIJNHARDT5 POEDERS e Commissie- W elter Ook Nijmegen getroffen en drie Vyftien varkens omgekomen Inkrimping van den ryksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling Rolduc De nvier de Sumida in Japan is w ereldberoemd haar prachtige boompartijen langs de grillige wendingen. Geen steun aanvaard Geen internationaal rijbewijs meer noodig Onvoorzichtigheid van passagiers Een doode en SCHAGEN i i o de F aan moest Bü het hevig onweer, dat gisteren boven de omgeving van Alkmaar woedde, is de boerderij van den alleenwonenden man P. D. Slereks te Eenigenburg door het hemelvuur vernield. Na den brand werd het geheel verkoolde lijk van den kluizenaar, zooals hij In den volksmond genoenyl werd, gevonden. De bondsvoorzitter dankte voor de gevoelvolle woorden van den Nümeegschen afdeelingsvoorzlt ter en releveerde In het kort de werkzaamheden door den Bond verricht. Spr. geloofde namens Naar de ..Telegraaf" verneemt worden op ver schillende departementen reeds voorbereidingen getroffen om ingevolge de voorstellen der com missie-Welter de personeelformatles met 12 pCt. te verminderen dochter van den ouden heer Sm. op het lawaai afkwam, namen de inbrekers de vlucht. De Rechtbank veroordeelde heden leder der ver dachten tot 3 Jaren en 9 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. Beide verdachten hebben ook nog afzonder lijk terecht moeten staan: E. B. PI wegens diefstal drie maal gepleegd. H H. wegens diefstal en heling. Deze diefstallen werden alle gepleegd te Nijmegen. Een der ver dachten werd veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. De eisch was tegen leder 8 maanden gevan genisstraf. Te Rotterdam hebben Maandag drie zwem- ongevallen plaats gehad. Een 39-jarige stoker begaf zich in de Rotte te water en verdween in de diepte. Een woonachultbewoner sprong ge kleed te water, doch kon den drenkeling niet redden. De veerbaas J. J. Blokland wist daarop met een dreg het slachtoffer op te halen. Door kunstmatige ademhaling toe te passen, kon men het bewustzijn opwekken, waarna de stoker per auto van den GGD. naar zijn woning werd vervoerd. Een 20-jarige jongeman Is In de Waalhaven in de diepte verdwenen. Hij werd gered door den 43-jarlgen A. Wilschut. Twee leden van ae Rotterdamsche reddingsbrigade hebben met goed gevolg kunstmatige ademhaling toegepast. Mej. P. I»., die in strijd met de verordening In de Delfhavensche Schle was gaan zwemmen, werd geraakt door de schroef van een voorbij, gaand motorbootje, waardoor zij werd gewond. Zij werd opgenomen In het Eudokla-riekenhuls. bloedig en verder voor. 1 worden. Maandagnacht zigzagde een auto over den Schledamschen weg te Rotterdam. De wagen wierp eerst een lantaarnpaal op een vlucht heuvel om. Daarna leek de auto onbestuurbaar Een winkelruit werd verbrijzeld en iets verder op werden een paar boomen geveld, doch toen kwam de auto tot stilstand. De bestuurder ging ervan door, een bewusteloozen zeeman achter, latend. De eigenaar van den zwaar beschadig den auto is gevonden, maar deze weet niet wie zljh auto heeft weggehaald om een ritje te maken. Dinsdagavond is de bliksem ingeslagen in de electrische geleiding van den trein tusschen Velzen en Santpoort, als gevolg waarvan de electrische treinen op dit baanvak op slechts Mn-enkel spoor kunnen rijden, totdat de schade hersteld aal zün. Er heerschte groote onrust onder de ambte naren van den rüksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling ’in de Residen tie. Het is onder ingewijden bekend, dat deze dienst al vele jaren topzwaar is. Vooral onder de hoogere ambtenaren moeten er zijn, die geen dagtaak kunnen, vinden in overeenstemming met hun positie. BATAVIA, 12 Juli (Aneta). De ..Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd is hedenmorgen om negen uur plaataelljken tijd van Tandjong. Priok vertrokken naar Rotterdam. En het onweer bleef dreigen. Tegen het middernachtelijk uur een paar enljnlge blik semflitsen tegen den zwarten hemel, welke ech ter niet does- de gebruikelijke donderslagen wer den gevolgd. Een klein beetje regen, die het hier en daar met moeite tot plasjes kon bren gen waar dan een hond zijn verdroogde keel schielijk ging spoelen. Wij gingen naar de waterpomp op een plein, de beter-gesitueerden zochten de koelte van een café-terras met ver- frlsschende dranken, een ander schoof zijn raam zoo ver mogelijk open en ging zeer vroeg en zeer verhit naar bed. Het onweer echter bleef uit! Vandaag weer dezelfde aloopende warmte 1 Boven Ede en omgeving heeft zich Dinsdag middag eveneens een ontzettend onweer ont last. dat den geheelen middag en een groot ge deelde van den avond voortwoedde. In een perceel bosch en heide, gelegen in de nabijheid van hotel Panoramahoeve onder Ben- nekom sloeg de bliksem in. Ten gevolge van den hevlgen wind breidde de brand zich direct uit en was er voor de brandweer geen blusachen aan. Eerst toen het ook buitengewoon hevig be gon te regenen mocht het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H-A. Meoh en belde, toebehoorende aan baron van Wassenaar te Ede werden door het vuur vernield. Aanvankelijk Mep ook hotel Panorahahoeve zelf gevaar, zoodat de gasten dan ook reeds him koffers pakten om bü het eerste alarm te kun nen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het on- weder de bliksem ingeslagen in een boerderü, welke totaal afbrandde. T« Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachttlge optreden der brandweer kon de brand tot de schuur beperkt bUJven. Onder Ede is de «bliksem voorts nog Ingeslagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooiberg. Boom en berg werden vernield. In Uden werd een zware boom op het Markt plein door het vuur getroffen en ontworteld. Ook In Oeffen heeft het noodweer zware schade aangericht. van Telegraaf, en Telefoonpersoneel jBt Het tweejarig Boontje van den. arbeider O. te Nederweert, geraakte bü het spelen in de Noordervaart en werd kort daarop levenloos opgehaald. Te Hulssellng bü Ravensteln heeft het on weer hevig gewoed. Groote schade werd aan gericht. De timmerfabriek van den heer G. Koeken werd door het hemelvuur getroffen. De vlammen tastten ook het naastgelegen woon huis van den eigenaar aan, dat in korten tüd tot den grond afbrandde. Van den inboedel kon niets in veiligheid worden gebracht. 1 De in de fabriek aanwezige machines en de 1 inventaris gingen in de vuurzee verloren. De 1 echtgenoote van den heer Koeken, die alleen thuis was, zag geen kans de boeken en verdere béschelden in veiligheid te brengen. De brand weer uit Ravensteln verleende goede hulp, doch - kon niet verhinderen dat belde gebouwen in de asch werden gelegd. De eigenaar is niet tegen brand verzekerd. Te Tilburg ging hst onweer, dat van drie uur tot halfvüf aanhield, gepaard met een wolkbreuk. Het verkeer was vrijwel geheel stil gelegd. Op verscheidene plaatsen werd de elec trische leiding vernield. laatste vermoedelük Is ontstaan door een vonk uit den voomaamsten vuurhaard. Tb Leuth sloeg de bliksem in in de groote boerderü van den landbouwer Van Nek. De boerderü. waarvan de voorraadschuren tot aan de nok met hooi gevuld waren, stond in een oogenblik in feilen gloed. Huls, stallen en schu ren brandden geheel af. De bewoners moesten Hanige zocht werd Dinsdag in de hoofdstede- overhaast de vlucht nemen, zoodat van den in boedel niets kon warden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens het zware onweer, gepaard gaande met veel regen, dat tot laat in den acht voort duurde, is te Heemserveen in de gemeente Ambt-Hardenberg, de bliksem ingeslagen in de boerderü van den landbouwer K J. Schotten. Behalve een klein schuurtje brandde de ge heele boerderij af. De bewoners wisten zich te redden, doch de geheele boedel ging verloren. LONDEN, 11 Juli. (VU). Gedurende de rittin- gen van de Economishce Empire Conferentie te Ottawa zal een speciale schikking gemaakt war. den voor het overnemen van de Engelsche post door den vllegdienst. De luchtpost zal door een mailschip op uitreis te Cherbourg worden overgenomen en vanaf de straat van Belle Isle door een specialen lucht, dienst naar Montreal worden gebracht. Dit beteekent een besparing van twee dagen op bet traject LondenOttawa dat nu In vier dagen zal worden afgelegd. voor hun vele werk, dat zü voor den Bond hebben verricht de Pauselüke onderscheiding het Pro Exclesia et Pontlfice hebben ontvan gen, van harte gelukwenschte. Hartelijk dank bracht spr. aan de leden voor de wüze. waarop zü medeleving hebben ge toond bü de Priesterwijding van z'n zoon. Z’n zoon heeft, aldus spr.. In z'n dankbetuiging gezegd, dat hü allen aan het altaar zou ge denken. Tot het congres selve komend, zeide spr., dat dit congres moest staan in bet teeken van: Redden, wat er te redden valt. De toestand is onzeker, niet alleen voor de ambtenaren, maar voor het geheele volk, On danks conferenties In Genève en Lausanne, houdt de demorailseerende werkloosheid aan. Het vertrouwen is allerwege geschokt en het is onder deze omstandigheden, dat het Bondsbe. Muur dit congres heeft belegd om den toestand onder de oogen te zien. Wü willen, aldus spr het bedrijf der Pos terijen, heden bezien als een overheidsbedrijf en dan vroeg spr. sich af of dit bedryt nu medewerkt om de werkloosheid te bestrijden. Is er wel een bedrijf, dat dit zoo kan als ons bedrijf? aldus spr. Neen, want het is een mo. Dlnsdagmiddag ontlastte zich een hevige onweersbui boven Oas en Nistelrode. die verge zeld ging van harde slagregens. Te Nistelrode sloeg het hemelvuur In de boerderü van L. van der Heyden. op het gehucht Donzei gelegen. Het geheele huls werd In korten tüd In de asch ge legd. De geheele Inboedel ging mede In de vlam men op. Drie telefoonpalen braken door den hevlgen wind af. waardoor het telefoonverkeer verbroken is. De draden werden over den weg verspreid. Het de velde staande gewas leed ern stige schade door de hevige slagregens. Onder de gemeente Hees werden de woningen van Th. van Duinkerken en A. van Dulflük even eens door den bliksem getroffen en brandden tot den grond toe af Ook hier gingen de in boedels verloren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Doos aSct.Rwstuk Bet. Bij Uw drogist. Ook de omgeving Is ernstig getroffen. Zoo is tegen halfzeven de bliksem Ingeslagen in de woning van den landbouwer J. van Steens, ge legen aan den Waaldijk bü de z_g. Groenlanden onder Ooy. Het vuur sloeg over naar de naastgelegen woning van J. Braam en daarna naar bet huls van J. Alofs. Helde woningen brandden totaal af. Doch het vuur greep nog verder om zich heen en ook de woningen van P. V, d. Zande en O. van Steen brandden tot den grond toe af. Van de Inboedels kon zoo goed als niets wor den gered. De vijf gezinnen vonden bü omwo- nenden onderdak. Verzekering dekt da schade, allen te spreken, wenneer hü de pioniers, die Dinsdagmiddag ontlastte zloh boven Gorin- ehem een hevig onweder. Vier personen Mochten een schuilplaats onder een der kastenjeboomen in het plantsoen bulten de Waterpoort, waarbü zü alle vier door den bliksem werden getroffen. Een hunner, de 22-jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toestand der drie anderen. Eckhart, Neerjjnen en van Linsbee, die naar het zieken huis werden overgebracht, Is niet ongunstig. - Tijdens een kort doch hevig onweer werd Dinsdagmiddag de veertig-jarige vrouw J. woonachtig te Klein-Leuken bü Roermond, door den bliksem getroffen en op slag gedood. De Rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uit spraak in de zaak betreffende den roofoverval te Nijmegen, in een woning aan den Groesbeek- schenweg. Xe dier zake hebben 14 dagen geleden zich voor de Rechtbank te verantwoorden gehad de 26-jarige schoenmaker E. B. Fl en de 37-jarige bakker H. H.. beiden te Nümegen. In den nacht van 21 op 22 April zün ze de woning van den bejaarden heer J. Sm. binnengedrongen en heb ben ze getracht op diens slaapkamer de brand kast te forceeren. De oude man werd evenwel wakker, waarop de Indringers hetn aangrepen en trachtten onschadelük te maken. Toen de nopolistlsch bedrüf. Wü begrijpen, dat dit be. drijf ook te lijden heeft onder de malaise en dat maatregelen worden genomen ter verbete ring an den toestand, maar begrijpen doen wu Het niet, dat die maatregelen van bezui niging ten koste van het personeel moeten ge schieden. De Minister van Financiën heeft ge zegd dat er 4 mlllloen noodig is om de crisis schulden te helpen delgen. Hoe wil men die 4 mlllloen overhouden? Op de eerste plaats door verlenging van den arbeldstüd, intensiteit van den arbeid, inperking van bestellingen, ontslag van personeel, waardoor de hoop van de A. B. C-ambtenaren om vast aangesteld te worden, vervlog^i Is. Een onweer van buitengewone hevigheid heeft Dinsdagavond omstreeks halfzeven boven Nü megen en omgeving gewoed. De ééne bul na de andere brak lo«. 's Avond» om halfzeven echter kwam het onweer In al zün hevigheid opzetten, vlak boven de stad. Een wolkbreuk ontlastte zich, die verschillende gedeelten blank zette. De riolen konden de aanstroomende water massa's niet verwerken. Het water stroomde hier en daar de kelders binnen, die büna alle zün volgeloopen. Het tramverkeer werd eenigen tüd gestremd. Langs den Lindenberg stroomde een gewel dige watervloed 41e Waal In. In de oude stad gutste een wild bruisende waterval van .de kerk trap pen” naar beneden. In Beek en Dal werd de leading van het elec trische licht door den bliksem getroffen en ernstig beschadigd, zoodat men hier eenigen tüd van licht verstoken is geweest. De commissie Welter onder loupe nemend, zeide spr. het Roomsche element In die com missie te missen. Oud-miniMer Welter alleen 13 katholiek en dat is dan een comri^lssle, welke door een Rechtsche regeering is Ingesteld met 4 katholieke ministers In die commissie zün menschen geplaatst, waarvan eenigen de naas tenliefde niet kennen en waarvan er misschien niet eens de Quadrageslmo Anno gelezen heb ben. Waarom is minister Ruys er niet Ingezet, of Pater Vrljmoed? 't Deed spr. een groot ge noegen om op dit congres de teleurstelling over de samenstelling dier commissie te kunnen uit spreken. Spr. zou in verband met dit alles er op willen aandringen toch allen één te blijven. De Algemeene beschouwingen openend over den beschrijvingsbrief bracht spr. nog eens naar voren, dat boven al-e voorstellen moest staan de gedachte: .Redden, wat er te redden valt". Ten aanzien van de vakgroepen waarschuw de spr. tegen het streven van hen, die mee nen, dat er van haar categorie de meesten in het bondsbestuur moeten zitten. Zü vormen de zwarten Kraalenstoet, die kom te loopen achter den Bond ,J3t. Petrus". In bezielende woorden gaf spr. uiting aan zün verlangen een eigen bondsgebouw (bescheiden bureau) te kunnen stichten, waardoor het aanzien van den Bond zal stügen. Het is echter noodig, dat het voor stel van bet bondsbestuur om de contributie te verhoogen, wordt aangenomen. Spr. ver trouwde. dat alle afgevaardigden zouden be seffen, vrat zoo'n eigen bureau voor den Bond sou beteekenen. Laten wü trouw blüven aan ons vaandel, in vreugde en rouw, aldus besloot de bondsvoorzitter zün openingsrede. Ongeveer half 2 werd gepauzeerd tot half 3. Na opening der geschorste vergadering gaven zich ongeveer 30 afgevaardigden op om het woord te voeren bü de algemeene beschowln. gen, waarbü door de afd. Gas een motie van afkeuring werd Ingediend over de samenstelling van de commissie-Welter, waaruit het Room sche element is geweerd. Des avonds had een autotocht plaats door de omgeving van Nümegen, waarbij een bezoek werd gebracht aan Berg en Dal. Reeds geleidelijk is het aantal ambtenaren teruggeloopen van meer dan 90 tot 65. Naar mate echter de afdeeling werkverschaffing en steunverleening. die geheel los is komen te staan van den rüksdienst, zich heeft ontwikkeld en aangepast aan de huidige tijdsomstandigheden, bleek bet topzware van den rüksdienst nog dui delijker. Thans schijnt het wachtgeldsnoeimes In den dienst te worden gezet. Hoewel alles heel ge heimzinnig behandeld wordt, Is volgens _Het Volk" reeds uitgelekt, dat een 40 pCt. van de ambtenaren van den rijksdienst er uit gaat Van heel hoog tot heel laag vallen er onder. Reeds moet vaststaan, dat de dienst al zün statistisch werk moet afstaan aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek en verschillen ds andere werkzaamheden aan de afdeeling werkverschaffing en steunverleening. Ook moet het mogelijk zijn, dat- ambtenaren van den dienst overgaan naar die afdeeling. Reeds zün drie of vier overgeplaatst. lijke behuizingen geslaakt, toen uit een duis teren hemel de eerste vette regendruppels be gonnen te vallen: een zucht, welke voortkwam uit een misnoegd gemoed, maar toch een zucht van verlichting, om het te verwachten koelere weer. Maar deae verwachting werd niet ver vuld. Broeierig bleef de warmte van den dag hangen onder het zware loover der grachten, tusschen de gevels der straten en in de binnen kamers, die de zon niet door schermen hadden geweerd. PARIJS .1 Juli (Reuter! De Kamer heeft artikel 1 van het financieele ontwerp aangeno men, waarbü de minister van oorlog wordt ge machtigd den gemiddelden leeftijd van Inlü- ving bü het leger <ile thans 21 jaar Is. met drie maanden te verhoogen. Naar aanleiding van de crif ek op verlaging der militaire uitgaven herhaalde de minister dat de bezuinigingen de nationale defensie niet benadeelen. De Kamer verwierp met 360 tegen 179 stem men een door de socialisten Ingediend amen dement. om de perioden, die voor het houden der groote manoeuvres zün gereserveerd, te la ten vervallen. De regeering bad de kwestie van vertrouwen gesteld. a®» AMSTERDAM, 13 JuM. Amsterdamsche Vee markt. Ter veemarkt waren heden aange voerd: 400 vette kalveren, le kwal. 3540, 2e kwal. 30—34, 3e kwal. 20—29, per K>G. levend gewicht; 31 nuchtere kalveren. 2.505.00 per st.; 510 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90— 110 K.G. 36—38, zware varkens 33—35, vette varkens 3032, per K.G. slachtgewicht; 5 wa gens geslacht Deensch vleesch. Marktverloop: Vette kalveren met groote aanvoer, stugge handel, prüren lager. Varkens geringe aanvoer, stugge handel, prijshoudend. NOORD-3CHARWOUDE, 13 Juli 302.000 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen f 360; Schoolmeesters 170—2.30; Blauwe Eigen heimers 3.003.50; Drielingen 2.30—2.60; 1450 stuks Bloemkool. 1» soort f 176- 2.40; 475 K.G. Roode Kool 1.00 1400 KG. ZUrernep f 5.60—8.00 86 K.G. Spercieboonen 025— 027; 200 K-G. bos peen 220. Omtrent den emstlgen boerderijbrand aan den Oostdorperweg te Wassenaar kan nog wor den medegedeeld, dat het blussc^hingswerk zeer werd bemoeilijkt door het aanvankelük ont breken van bluschwater wegens het onvol doende schoonhouden der slooten. De varkensschuur van den landbouwer Van Egmond werd in de asch gelegd. Van de dertig zware varkens konden er hoogstens vijftien worden gered, de overige kwamen met de kal veren en het pluimvee in de vlammen om. De nieuwe hooischelf heeft ruim twintig minuten gebrand en is toen in overvloedig bluschwater gedoofd, zoodat vrijwel de geheele voerraad hooi bedorven zal zün. Alleen bet onroerend goed was verzekerd. Nog tragischer stonden de zaken bü de fa milie Barends. De ongeveer driehonderd jaar oude hoeve, een oud familiebezit, thans nog bewoond door twee bejaarde broers en een zuster, werd vrijwel geheel door het vuur ver woest. De muren moesten wegens gevaar voor de omgeving omver gehaald worden. Slechts een klein gedeelte van den huisraad kon in veiligheid worden gebracht- Sieraden en geldswaardige papieren konden tegelük met het heachazUgrta schrijfbureau worden gered. Ds bewoners vonden voorlooplg onderdag bü ken nissen. Te Weert heeft Dinsdagnacht door een mis verstand een tragisch ongeval plaats gehad, waarbü één doode te betreuren Is. Vier perso nen liepen verwondingen op. Een gezelschap van ruim zestig pf^ionen. allen brandstoffenhandelaren, afkomstig uit Tilburg, keerde In twee autobussen van een excursie naar de Staatsmijnen huiswaarts. Het grootste deel der excursisten was ingeslapen. Nabü den spoor overweg Hushoven aan den Rijksweg Weert Eindhoven, werden de. slapenden In een der autobussen echter met schrik wakker door een verdacht geknetter, dat naar men meende, ver oorzaakt moest worden door brand in de auto bus. In een minimum van tüd ontstond, aldus bericht de „Telegraaf”, onder de reizigers een hevige paniek. Met geweld werd de achterdeur van de autobus opengerukt, en terwijl de wagen nog een vaart van ongeveer 40 KJd. had, spron gen de reizigers in hun angst naar buiten. Allen vielen cp den weg en Hepen verwondingen op. Een hunner, de 56-jarige J. L. van B. viel met het achterhoofd op de spoorrails, waardoor bü een lichte hersenschudding bekwam. Terstond was geneeskundige hulp aanwezig, die de gewon den voorlooplg behandelde, terwül ook de ge meentepolitie op de plaats des onhells verscheen. De heer Van B. werd onmiddellük per auto naar het gasthuis te Weert vervoerd, waar zün toe stand van zeer emstlgen aard bleek te zün. Hü Is nog Dinsdagmorgen, enkele uren na het on geval, aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en laat vier kinde ren achter, van wie de 16-jarige oudste zoon bü het droevig ongeval aanwezig was. Het verdachte geluld, dat men voor het knet teren van vuur hield, bleek ten slotte afkomstig te zün van de op den weg liggende kiezelsteen tjes. waarmede deze weg tot voor korten tüd werd bedekt, en die met eenlge kracht tegen de spatbordeu van den wagen werden geslingerd. PARIJS. 12 Juli. (V.D.) De debatten in de Kamer over het financieele program der regee ring zün eerst hedenmiddag geëindigd. Bü de stemming stelde Herriot opnieuw de kwestie w van vertrouwen. Het financieel program der regeering werd aangenomen met 305 stemmen der radlcaal- sociallsten, de Unks-radlcalen. de onafhankelüke llnkschen en de groep- Fiandin tegen 173 stem men der socialisten, onafhankelük-socialisten en communisten. 125 Afgevaardigden van uiterst rechts onthielden zich van «temming De meerderheid bedraagt dus 133 stemmen. De verhooglng der inkomstenbelasting werd aangenomen met 396 tegen 101 «temmen, Schagerbrug, nog twee zaen, op ach teruitr ij den. i. |Dn’e dooden, zeven zwaar- lichtgewond en Ook dit jaar vooral heeft Rolduc haar ult- stekenden naam als onderwijs-Inrichting weten te handhaven. Alle candldaten, die aan bet eindexamen voor Hoogere Handelsschool. H. B. 8. en gymnasium deelnamen, slaagden, evenals de candldaten voor het seminarie, in totaal ongeveer veertig. In de omgeving van Heerenveen heeft even eens een hevig onweder gewoed, dat zich in de richting van Gorredijk verplaatste. Een Wolkbreuk ontlastte zich boven Oorredljk, soo. dat spoedig de straten blank stonden. De con ducteur van den postwagen in de tram was genoodzaakt het portier te sluiten. De boerderü van den heer Veenland te Tünje werd door het hemelvuur getroffen. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Te Assen werd Dinsdagavond bü een on weer in de buurtschap Witten de boerderü van den heer Barkhuis door den bliksem getroffen De boerderü brandde geheel af. Het vee kon worden gered, maar de Inboedel ging ver loren. Verzekering dekt de schade. Naar wü vernemen hebben een aantal land bouwers te Colmschate bü Deventer geweigerd den regèerings-steun overeenkomstig de crisls- zulvelwet te aanvaarden, aangezien zü rich □iet noodlüdend achten. Zeer binnenkort Is van Dultsche züde beslissing te verwachten, dat bü het overschrij den der Dultscha grens door Nederlandsche auto's, geen internationaal rijbewijs meer ver langd wordt. Den bestuurders zal een Duitsch rübewüs worden uitgereikt, voor het verblüf in Duitschland voor een bepaalden termün. Deze maatregel wordt getroffen in bet belang van Bü Werkendam is de 16-jarige A. van Over, steeg In de nabUbeld van de ouderlüke woning in de rivier de Merwede bü het baden verdron ken. Te Ophemert is de 20-jarige zoon van den landbouwer O. bü het zwemmen In de Waal verdronken. Volgens een Aneta-bericht uit Batavia aan de Holl. bladen, verklaarde de Rott. Lloyd, dat de brand ontstond In het passagïêrsgoedniet voor de reis. Tot de meest beschadigde artikelen be hooren o*, plano’s, boeken en lampen. Een typisch bewüs van de onvoorzichtigheid van passagiers leverde de ontdekking op van een voor een deel met petroleum gevulde lamp in een koffer. Er zün twee vuurhaarden ontdekt, een In de bagage en een kleinere in de kapoklading, welke TOELOENG AGOENG, 11 Juli. (Aneta). Zaterdagmiddag heeft alhier een zeer ernstig autobusongeluk plaats gehad, tengevolge van verkeersde manoeuvres van den bestuurder. Een wielrijder werd aangereden en zeer zwaar gewond, terwül van de passagiers van de autobus drie werden gedood, zes zwaarge wond en drie lichtgewond. De oorzaak van het ongeval Is te hard rüden. Awto-ongeval. Toen gisterenavond een logé van den heer Van Loenen te met zün auto, waarin vrouwen met een kind den Lagedük wilde auto kantelde en kwam aan den slootkant kind was verwond In gebouw Unltas te Nijmegen is Maand »g- morgen half twaalf onder groote belar ling het congres van den Ned. R K Boni Po«t-, - Petrus” geopend. Het congres, dat drie dagen zal duren, staat onder leiding van den bondsvoorzitter den heer M. v. d. Broek uit Utrecht, die de vergadering opende met den Chr. groet en volgaarne het woord verleende aan den voorzitter der afd. Nümegen. de gastvrouwe, den heer E. C. Kal. weü om den congressisten een welkom te kun nen toeroepen. Deze wees op de historie van NQmegen en op de beteekenis van de Karel. stad als zetel van den arbeid. Spr. besloot züne woorden met een felicitatie aan den bondsvoorzitter voor het groote geluk hem ten deel gevallen bü de priesterwijding van z'n zoon. Te Dordrecht is de 30-Jarige J. W. v. 8. bü het baden in de rivier verdronken. Zün lük is opgehaald. Ook boven Rotterdam woedde Dinsdagmiddag •en hevig onweer, gepaard gaande met z waren regenval De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in; In een woning aan den Prove- nlersslngel, in een huls aan het Beursplein en in een loods bü den brugbouw aan den Pieter de Hooghweg ontstond begin van brand. Ook aan de Chrlspünlaan sloeg de bliksem In, doch hier was de schade zeer gering en kon het vuur met emmers zand worden gedoofd. Tijdens een kort doch hevig onweder is de bUksem ingeslagen in een vijftal korenmüten te Welleool, welke geheel in vlammen opgin gen. Een knecht, die bü de korenmüten was gaan schuilen voor de hevige regens, werd door den bliksem getroffen^ en bewusteloos gesla gen. Zün toestand is ernstig. Naar wü vernemen moet botMn Aalsmeer een wolkbreuk hebben gewoed, terwül ook Zuld- Limburg ernstig van bet onweer te Hjden heeft gehad. t Ten gevolge van den neerstrooèienden regen ontstond een lekkage in bet Beursgebouw, waardoor enkele lokaliteiten blank kwamen te. •taan. 1 De 39-jarige metselaar L. Ham, die aan bet werk was op een bouwwerk akn de Kastanje- laan, te Scblebroek, Is door den bliksem ge troffen. Hü Is terstond naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. De ongelukkige was aan de rechterzüde geheel verlamd. terecht^ Het het hoofd onder medische behandeling gesteld worden; kwamen geen persoonlüke ongelukken De beschadigde auto moest weggesleept

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6