Engelsche Kroonjuweelen RADIO-PROGRAM Blank of Bruin? ER IN GEVLOGEN Rozen*Kasteel Alle abonné’s 2^* ff750.-SSo^Srti’SS f250.- f 125.-&Ï&&& f SO.-'&F f40.- °°aaZg/ft£ moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk drie maal vier en twintig uur na het ongeval WOENSDAG 13 JULI VERHAAL VAN DEN DAG wa Niet erg De levende toeter FEUILLETON xxvm. De wolf in de schaaps kooi Geheimzinnige onderhandelingen J)E GEHEIME ZES” Donderdag 14 Juli A 'i men hotel US 220 tn Robert vóór dat ze handelend schudde het en ooo (Wordt vervolgd) ■gin* aister J niet mls- !hsd. ?T8O- *t Staat zoo echt vacantie-achtig Thans wat bruin genuanceerd, Want dan ben je in het vrije Door de ton gedecoreerd. En je heele schaar van vrienden Met je schoonmama-tn-spe Vragen dan met interesse: Was u ook al reeds aan teef Bruin is thans zoo’n heerlijk kleurtje, 't Staat sportief en dus charmant. Bruin, dat wijst op roeien, reizen Of een dagje aan het strand! Bruin, dat duidt op zeilen, tennis. Op kampeeren, bosch en hei. Bruin, dat vind je op de badplaats, Bruin, dat zinspeelt op veel vrij! En vooral de jongedames Coquetteeren met dat bruin, Daarvoor gaan ze uren liggen In een badpak op een duin.... Daaromlaat u maar niet foppen! Bruin is mode, dus gezdcht En het wordt in kapperszaken Ook per tubetje verkocht! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS had Jake ontdekt, dat kleine eigenaardigheden moest □te >ns □d. zittin- itle te t wor. e poet tn'n aanstaand huwelijk en nu moet ik een paar kleinigheden hebben voor de bruidsmeis jes, ziet u, en een cadeau voor de bruid. Mag ik sens een paar diamanten broches zien. De winkelier boog en glimlachte en haastte zich zijn voornamen bezoeker te bedienen. Hij had zijne lordschap nog eens gezien en her innerde zich de fijne gelaatstrekken. Een keus was spoedig gedaan en besotnde tie ra- allen t>urg, naar deel ioot- son: Gramofoonmuzlek Persberichten van 8.00 Concert door ..Boll deo Gloria” matie heeft ger.o- It ge- inlü- i drie uitreis laf de lucht, t Dit >P het en zal al so; «o; iep og* ■ug. wee op len, ant lan >est en; ten ept der een ver- uto- Jdus een deur tgen ron- wert caal- elijke ttem- Usten van ming. en. werd item- men- >uden e la- vestie ult- sten bet B. □als taal net- istig sen- tijd n de erd. Mlentje! Ja moeder? Waarom sla je je jongste broertje toch tel kens? Blijf van hem at! O! Ik doe hem niks! We spelen enkel autotje en nu is hij de toeter 1 dien op. met bij lond ron- ge- een. laar toe- Hlj on- den. ide- 1 bij In de 'egee- de restle w Een elegante auto hield stil voor eed van de grootste juwelierszaken in Regentstreet. De lakei sprong af en opende de deur; zijne lord schap stapte deftig naar de toonbank en over handigde den juwelier zijn kaartje. ,Jk zou graag een paar kleinigheden uit- zoeken. Misschien hebt u wel gehoord vanlachte "zijne lordschap. ..Dezen keer had ik het als voor rust. De muren van het Roaen-Kasteel ontsluiten tevens een gevangenis, die men niet verlaten kan. Vroeger dan naar gewoonte, keert zij naar huls terug, want een oude heer heeft, naar de lucht ziende, verklaard, dat er zwaar weer dreigde. Eenmaal op weg, kijkt ze op haar beurt naar boven. Welk een idee! De hemel is van bet zuiverste blauw; ze gelooft er niets van. Op het Roten-Kasteel is alles doodstil De dienstboden zijn, evenals eiken Zondag, uit gegaan, en juffrouw d’Albrègue is naar Tou lon om een liefdadlgheldspreek van een be roemden pater Dominicaan te hooren. Wat is dit groote huls nu vreemd en als uit gestorven, terwijl het op de werkdagen wel een bijenkorf gelijkt. De vensters gesloten, de tuin verlaten, zelfs geen wolkje rook uit den schoorsteen, daar men 's Zondags met koude spijzen dineert. Vermoeid door de buitengewone warmte ver wijlt ze wat In het koele salon, alvorens haar mousellnen japonnetje af te leggen. Ze kijkt er met welgevallen naar: het is nog een van haar Parljsche toiletten, die ze handig zelf op geknapt heeft. Zij neemt een boek ter hand, doch nauwelijks is ze begonnen te lezen, of ze hoort een haasti gen stap op het grindpad en ziet door het geopende venster een haar welbekend dorps meisje. Ze gaat near bet raam en vraagt ver wonderd: Wat Is er, Rose? Juffrouw, zegt het kind, wille stuurt me hierheen; ze heeft den enkel verstuikt en kan niet komen om de melk van den ouden mijn beer te halen. Welnu, breng jij ze dan weg; ik zal je twee sous geven. Neen, juffrouw, dat kan Ik onmogelijk doen, want ik moet de soep koken; moeder is niet thuis Zoek dan een ander meisje uit het dorp. Er is niemand te vinden, want ze zijn allen naar het balspel. Millie zegt, dat de oude heer verschrikkelijk boos op Mlsé Espar- ton aal zijn. Kunt u niet een der dienstboden sturen? Ik ben alleen thuis. Bet kind haalt de schouders op. Nu, juffrouw, ik heb mijn boodschap ge daan l Daar zat Marie-Clalre! De toorn van den markies liet haar nogal koud, maar hij was ziek en de melk was zijn eenlg voedsel. In de laatste dagen werd ze zelfs des morgens en des avonds voor hem gehaald. Het uur. waarop Millie anders kwam, was reeds lang voorbij, en de dienstboden zouden zeker niet vóór zeven uur terug komen. Wat moest ze beginnen? Jeannine had de koe gemolken alvorens uit te gaan, en de melk stond op een koele plaats in koud water. Marie-Clalre besloot ten laatste zelf te gaan; de toestand van den markies de Saint-Meuron maakte dit tot een liefde werk. Eerst meende ze nog van kleed tg^-ver- wlseelen, maar het was al zoo ver over dentljd. Nogmaals keek ae naar de lucht; die was nog en üe”; 1130 12.00 Tijdsein; Gast: t IS een mooie boel hier! Daar vind ik een speld In de soep; als ik die speld mee in- geslikt had Kellner: Dat sou zoo heel erg niet geweest zijn; u ziet toch: *t Is een veiligheidsspeld! «b Ze gingen de gelagkamer door, wierpen elkander veelbeteekenende blikken toe en zaten een oogenbllk later bü een schamel gekleeden man. die Inderdaad sprekend op lord Hor ley. bank, zooals hij in de krant afgebeeld stond, leek. Een praatje met hem aan te knoopen was gemakkelijk genoeg en spoedig waren de drie mannen in een vertrouwelUk gesprek gewlk. l^eld. alsof ze oude bekenden waren. Eensklaps slaakte Jake een kreet van verbazing en haalde z'n krant voor den dag. „Wat drommel!” riep hij, .nu weet ik aan wien u me herinnert! Kijk eens Harry, onze vriend hier lijkt precies op deze foto van lord Horleybank.” Harry gaf de gelijkenis toe en overhandigde het blad aan den vreemdeling. ,Jk geloof, dat je gelijk hebt,” zei deze. .Maar ik kan het zelf moeilijk beoordeelen." die welke ze om had. kunstig nagemaakt wa ren. „Ik denk dat ik het weet," zei ze eindelijk. „Ik geloof stellig, dat ze deze *t liefst zou heb ben. Maar ik houd niet van die rechte sluiting, Ronald, dat vind ik niet mooi. Dat moest een beetje gebogen worden.” De jonge man bekeek de sieraden aandach tig. .Ja, moeder, ik geloof dat u gelijk hebt.” Daarop zich tot den bediende richtend vervolg de hij: „Zeg den patroon, dat ik deze wel wil hebben, maar dat hij die kleinigheid even voor me moet veranderen. Misschien kan ik hem dan morgen wel terug hebben." De man boog, bergde de kostbare voorwerpen weer in zijn doos, zei beleefd goeden dag en opende de deur. Maar op hetzelfde oogenbllk sprongen vier mannen de kamer binnen en vóór ze tegen stand konden bieden, hadden Jake en Harry boelen om de polsen, terwijl sterke handen hen bij de schouders pakten. „Wat beteekent dat? Hoe durf Je?" vroeg Jake verwonderd. „Maak Je niet ongerust vriend,” luidde het antwoord, „we willen alleen de zakken van my- lady wat lichter maken voor we verder gaan." De echte parelsnoeren kwamen nu spoedig voor den dag. Jake bemerkte dat Lester's han den nog vrij waren. „Waarom neem Je hem ook niet?” vroeg hij; „hij is de werkelijke dief.” De detective lachte. „Verraden!" riep Harry Frank Lester toe, „je hebt ons verraden! Daar zul Je voor boeten!" „Ja, Ik heb jullie verraden." luidde het kal me antwoord; .Je hebt gelijk. Het was zeker een aardig plannetje, maar op mijn kosten." „Op jou kosten? Wat bedoel je? We zouden gelijk deelen. Alles draaide op Jou gelijkenis met lord Horleybank." „Dat ié zoo en de gelijkenis is sprekend. Maar ik kan je nu wel vertellen dat ik lord Horley bank zelf ben. Misschien zul Je deze dames herkennen, of ten minste één er van.” Terwijl hij sprak, opende hü een deur en twee dames kwamen te voorschijn. De boos wichten staarden naar de deur, maar konden geen antwoord vinden. Er was geen twijfel aan, want de Jongste dame leek precies op de foto uit de krant. ,Je badt zeker niet verwacht, dat ik soms zulke plaatsen bezoek als de „Witte Zwaan" -- geluk een belangrijk complot te ontdekken en had ik een prachtig succes Hij boog voor de detectives. .En nu, heeren, terwijl u de gevangenen weg brengt, wil ik nog eens naar de parelsnoeren kijken. Mijn bruid te hier, ze kan dus zelf kie- En het was geen imitatie, die miss Pauline koos. talen. Jong zou ze dan niet meer zijn, en hU zou hij bU ’de verkregen rijpheid van jaren den draad van zijn vroegeren droom weer opvatten? Lang echter verwUlde ze niet bij al deze raad selen, en wanneer ze juffrouw d’Albrègue aan keek. huur blik volgde, die zich bUna onmerk baar hemelwaarts richtte, dan Ja, dan scheen het haar, als zag ze reeds bij voorbaat baat eigen toekomst wat ze eenmaal zelf worden zou. Bij die gedachte begon ze bijna Elzèar’s terug komst te duchten, vreezend. dat ze voor hem een nieuwe bron van droefheid zou zün. een nieuwe last op zijn schouders gelegd. Eén goede zijde had dit alles voor dit jonge meisje: van haar toon ae dien onverwinlijken moed leeren, die den plicht als oppersten troost aanneemt, verheven, omdat hij op den godde- Ujken wil geënt te. Zü zelf had, vooral na het verblijf te Lourdes, dichter bij God geleefd en geleerd, zich met onbeperkt vertrouwen aan Zijn geheimvolle leiding over te geven. En zoo bleef ze zich met Jeugdigen Ijver aan Juffrouw d’Al- brègue’s onderneming wijden; haar teekeningen en zooveel weldoordachte verbeteringen brach ten de zaak tot grooter b*oel, zoodat het aantal arbeidsters verdubbeld moest worden. Boms echter wreekte zich haar jeugd: onbe stemde. bijna onzinnige, in elk geval zeer verre verwachtingen, tooverden haar de schoonste droombeelden voor de oogen. Dan verraste zij zich zelf met de raming van het aantal Jaren. dat Elzéar zou noodig hebben om zich een po sitie te verwerven, beroemd te worden, geld te vardtenan sn ds schulden zijns vaders te be- *t Ts Zondag. Marie-Clalre sluit zich niet in haar droefheid op, en daar ae die voor juffrouw d’Albrègue zorgvuldig verbergen wil, doet ze haar best niet treurig te schijnen. Zoo neemt ze gaarne wat afleiding, en brengt heden een bezoek aan de villa Monplalslr, waar ae altijd even hartelijk ontvangen wordt. Haar vriendinnetjes vertellen baar, dat ae naar Savoye zullen afreizen, en be schrijven haar nog al egoïstisch al de heerlijk heden daar: bergen, wouden en vooral die heer lijke sneeuw. Denk eens, sneeuw, blanke sneeuw, terwijl hier alles onder wolken stof ver dort! Marie-Clalre beeft vrij wat moeite in haar rol te blijven, als We bedenkt, welk een weldaad zulk een reis ook voor haar zijn zou. Daar te echter geen denken aan: vooreerst het wezk wacht niet, en bovendien, tante Valérie zou niet te bewegen zijn aan haar dierbare epaer- duitjes te raken, voor een genoegen evenmin gehoord geluk hU zag hoe de vreemde met groote, blijde oogen op zijn kaarten keek maar zichzelf gaf hU vier azen Toen begon het wedden. De drie andere spits boeven hielpen mee aan te hitsen en spoedig lag er een berg van groene 5-dollarsblljetten en groote 20-dollarstukken op de tafel. Het spel ging toch een beetje hoog, merkte de vreemdeling op, het maakte hem zenuw achtig als men achter hem stond en toen gin gen de toeschouwers allen grinnekend achter de stoelen der andere spelers staan. Algemeen gegrinnik. Daar had men den ke rel toch. Alles wilde meespelen. Er moest wor den geloot, welke vier zouden aanzitten. En bet heele dorp stond lachend om de speeltafel. Het spel! Het was er een tusschen katten en muis. De vier spelers kenden de rugzijden der kaar ten even goed als den voorkant en vier knieën telegrafeerden «onder tafel elkaar allerlei goede wüsheid. Het ging naar alle regelen der kunst- Eerst liet men den vreemde een weinig winnen. Om den eetlust op te wekken. De vreemde speelde goed en van het gekonkel merkte hU niets. De oude Jlm gaf hem vier konlngen, een on een waarde van bijna honderd pond aan ..klei nigheden”. sooate de jonge lord se noemde. Daarna kwam het geschenk voor de bruid aan de beurt. ,Jk dacht aan een kroon van diamanten ot een paarlen halssnoer van ongeveer vijftien honderd tot tweeduizend pond.” Verscheidene minuten verliepen met het be kijken van de voorgelegde sieraden, maar de Jonge man scheen niet in staat een besluit te nenten Eerst wilde hij dit kiezen, maar dan weer -Jets anders. „Ik kom er niet." zei hü eindelük. „Ik kan niet beoordeelen wat de bruid het liefst zou hebben. Maar als lady Horleybank. m'n moe der ze sou kunnen zien, die -sou het wel weten. Ongelukkig te ze ongesteld en gaat niet uit. We logeeren in hotel „Venetla”; als u van middag iemand sou zenden, sou ae me kunnen helpen kiezen.” „Met het grootste genoegen; om vier uur zul len we iemard sturen, als u dat gelegen komt.” „Prachtig, zal ik die andere kleinigheden maar betalen?" Hü haalde een dikke portefeuille uit z’n bin nenzak, maar de winkelier stak afwerend de hand op. „Dat behoeft niet, in t geheel niet. U kunt me voor alles een cheqüé geven, als u uw keus hebt gedaan.” En nog steeds buigend en glimlachend ge leidde de juwelier zün voornamen klant naar z'n auto; de lakei Harry Fordlck sprong op z’n plaats en de chauffeur Jake Ruford reed zoo hard hü kon in de richting van het hotel Venetla. zal dag en nacht de Juweelen bewaken Met be hulp van aan het publiek totaal onbekende agenten, zün door ,JDe geheme Zes" reeds de noodlge stappen gedaan waardoor de „Gang sters” de juweelen niet zullen kunnen benade ren. De politie neemt de veiligheid der onschat bare steenen voor hare rekening. Het te mo- gelük. dat de Amerikaansche politie niet vrij te van corruptie, maar bet te een onmogelük- heid om bij J3e geheime Zes” daarop ook maar te zinspelen. Om de macht en het belang van deze organisatie te kunnen begrijpen, moet men in Amerika en speciaal tn Chicago gewoond hebben. De Amerikanen weten dan ook, dat als JJe geheime Zes” zich met een opdracht be lasten, het Engelsche Hof gerust kan zün. De crganteatte van „De geheime Zes” te ge- Kort geleden te te Londen de verte genwoordiger aangekomen van het Comité der Wereldtentoonstelling te Chicago, Mr. Mercer, om uit naam van zün land de Engelsche Schatkist te verzoeken, de wereldberoemde schatten in bruikleen te willen af «taan Twee bezoekers traden de gelagkamer van de „Witte Zwaan” binnen en slenterden op hun gemak naar een binnendeur, torwül sü in t voorbügaan de anderen zorgvuldig opnamen. Zonder aarzelen traden zü bet socletettsver- trek binnen, sloten de deur en zetten zich ain een tafeltje. Ze bestelden t een en ander. Het werd hun gebracht en toen ze alleen waren, sloten ze de deur en bespraken hun zaken. .Jïeb jé al lets. Jake?” .Niet veel, maar misschien geeft het een goede kmis." Jake Ruford haalde een stuk van t ochtend blad te voorschün en las met zachte stem: „Dit seizoen zal waarschünlük hyk huwelük van den jongen lord Horleybank en Miss Pauline Oon- dlre. wier verloving onlangs aangekondlgd is. plaats hebben. De bruidegom erft al de vaste goederen van den ouden lord, zoowel als diens titel. Het huwelük zal in Juni voltrokken .wor denDat lükt wel belangrük, hè?" .Ja,” zei Harry Fordlck. „maar weet je wat van hen?” i „Een beetje; hier staan hun portretten." Jake gaf het blad aan z'n makker, die de portretten aandachtig bekeek. Harry fronste het voorhoofd en zag er eenigszlns ontsteld uit toen hü het blad neerlegde. „Hé." mompelde hü. „dat gezicht komt me bekend voor Merkte Je niemand op toen we we binnen kwaunen?” Jake schudde het hoofd. „Als ik me niet vergis, te er in de gelagkamer een man, die hier sprekend op lükt. Laten we eens even gaan küken.” Ds bescheiden geleerde Mr. Mercer te in het eenvoudige „Victoria Hotel” afgestapt. Geen en kele delegatie was ter verwelkoming aan het sta- tion aanwezig en zelfs de couranten hebben het atilzwügen over zün komst bewaard. Niettegenstaande den gehelmzlnnlgen waas, waarin hü zich hulde, besefte men spoedig het doel van zijn komst en werd hü hierdoor niet alleen in bet hotel maar ook in de geheels stad ^de man”. Het doel van Mr. Mercer’s komst te, de Brit- sche Schatkist of liever de Britache Kroon te verzoeken, de fameuze, flonkerende Kroonju-’ weelen in bruikleen af te staan en ze voor den duur der tentoonstelling naar Chicago te mo gen vervoeren. Op het eerste gezicht lükt een dergelük verzoek niet toelaatbaar, doch de par ticuliere waarborgen, welke Mr. Mercer bereid is aan te bieden, zün van dien aard, dat het heel goed mogelük te, dat hü in zün pogingen zal slagen. Voor bet geval hü succes hebben zou. worden de kroonjuweelen door een gepantserd oorlogs schip naar de Vereenlgde Staten overgebracht. Vanaf het moment, aldus de beer Mercer, dat de schatten op het grondgebied der Vereenlg de Staten aankomen, zal de bewaking warden toevertrouwd aan ,J)e geheime Zes”. Dit te wel de beste garantie, dat geen ongelukken gebeuren kunnen. Mr. Mercer te zoo welwillend geweest een en ander over „De geheime Zes” mede te deelen. In een politieroman zouden deze uitstekend „Nu dan. Lester, om ronduit met elkaar te spreken, de Jonge lord is van plan in Juni te trouwen. Hü te schatrük en er zullen kostbare cadeaux gegeven worden. Als jü Je nu voor zün lordschap uitgaf, zou je die cadeaux aan jou adres kunnen laten zenden en het zou ge- makkeluk zün eenige van de echte te houden en er nagemaakte voor in de plaats terug te sturen. We zouden op diemanier best een paar duizend pond kunnen verdienen en hoe genaamd geen gevaar loopen. Neem je het aan?" De vreemdeling begon hoe langer hoe meer belang in de zaak te stellen. „Een paar duizend pond’ Gelük verdeeld? Dat zou voor ieder on geveer zeven honderd zün. Laten we naar bul ten gaan en de zaak ergens bepraten waar we niet beluisterd kunnen worden." BU het scheiden kwamen ze overeen, dat Jake zooveel mogelük van lord Horleybank te weten zou zien te komen en Frank en Harry de zaak verder uit zouden werken. Ze hadden nog een volle maand moesten optreden. Binnen drie weken züne lordschap zekere had. die zün dubbelganger moest nabootsen. Maar hü wist niet waar hü zich op het oogen blik bevond. Frank Lester vulde dit aan. „Ik heb gehoord, dat hü op z’n landgoed in 't noorden van Schotland te. Z’n moeder lady Horleybank te bü hem.’ „Dat komt prachtig uit. Harry, wat denk je er van als Jü eens voor de oude lady Holey- bank speelde?" Harry Lordick had al menige rol gespeeld In z’n leven hü had niet het minste be zwaar om een oude dame te worden, ter wille van een paar honderd pond. Op het oogenbllk vertoeft in de Engelsche hoofdstad een geheimzinnige en zeer opmerke- lüke gast. Alhoewel zün naam geen algemeene bekendheid geniet, betreft het hier Mr. Mer cer, voornaamste aardkundige van het weten- schappelük-lndustrieel museum te Chicago. D® taak, welke hü op zich genomen heeft, maakt hem tot den man over wien velen in de grootste stad der wereld zich bezighouden Het te bekend, dat Chicago het volgende jaar een tentoonstelling aal houden van een ge wicht. zooals de wereld tot nu toe nauwelijks gekend heeft. Een der glanspunten zal ongetwü- feld gevormd worden door de afdeeling edel gesteente. Het te nu de vraag of Mr Mercer zün vaderland verlaten heeft voor een reis naar Europa, om aan deae afdeeling een heel bijzon der karakter te kunnen geven. 1700 dollars lagen op de tafel. Enenmet een geweldigen sprong was de vreemdeling, de onschuldige, het offer lam, op. Twee enorme revolvers blonken in zün handen en dreigend liet hü den mannen van het goudgraversdorp de openingen zien. Handen op! schreeuwde hü; handen op. spitsboeven, of ik jaag Jullie vol lood. En heel het dorp stak gehoorzaam de han den omhoog. Het arme offerlam echter stak de eene revol ver In zün zak en verzamelde met de vrije hand rustig al het geld, dat hü opstak, en daarbü zei hü: Jullie domme kerels, jullie stomme bot te rikken, jullie uilen! Dan ging hü langzaam rugwaarts naar de deur, geen rnensch waagde het zich te roeren. Een stampen van paardenhoeven.,., een gil lend jubelgeschrel.donderende hoefslagen van ’n galoppeerend paard In het volgend oogenbllk kraakten de gezamenlüke revolvers van het dorp achter den vluchteling. Het te een onzeker schieten in het donker. Als uit een verre verte komend klonk een gillend, juichend, hoonend gelach. zich in een wilden rozelaar, die haar de handen openreet. Inh et volgende oogenbllk vloog haar hoed weg. ver over de struiken en was weldra uit het oog verdwenen. Zü aarzelde: zou ze terugkeeren? Maar ze was even ver van het Roaen-Kasteel als van de Solitude, en boven dien, een zieke wachtte haar. Moedig ging ae dus weer voorwaarts met alle kracht tegen den wind worstelend. Eenige passen verder ontmoette ze een ▼rouw, die twee kinderen op de armen droeg. Deze kende Marie-Clalre en keek met ver wondering naar de grove kruik. Waar gaat de juffrouw heen? Als ik deze kleintjes niet bü me had, zou ik gaarne de melk voor u dragen, maar Ik moet ze noodig thuis brengen. ik ben uitgegaan, vóór dat de mistral kwam opaetten, zei Marie-Clalre. De vrouw keek eens 'hoofd. Dat te de mistral niet, meende zü. al begint het eveneens.... *t Gaat straks hard regenen. Inderdaad, even plotseling als de wind was uitgeschoten, verscheen er nu aan den hemel een loodkleurige, dreigende wolkenmassa. Ziet u wel. daar ginds op de bergen re gent bet al, en we sullen doornat worden. U moet zoo spoedig mogelük onder dak zien te komen. Juffrouw! Och het spüt me zoo, dat ik u niet van dienst kan rijn! Juist als straks, helder-blauw, zonder het min ste wolkje. Ze zette dus een tuinhoed op, greep de kruik en ging met haastigen tred langs een voetpad door de aanplantingen, wat den weg aanmer- kelük bekortte. Zoo voortülend moest ze wel glimlachen bü de gedachte aan de groote tegenstelling tusschen haar lief, elegant Pa- rijsch toiletje en de lompe melkkruik. Zü ont moette echter niemand, en bovendien, over den Indruk dien se aldus maakte, zou se zich al bitter weinig bekommerd hebben. Opeens, terwül se een olüven-boechje Mn- nentrad, werd ze door een hevigen rukwind overvallen. Ze bleef staan en keek omhoog: door de boomen heen zag ze den nog steeds blauwen hemel, en de zon scheen helder. Maar ze had wel meer den mistralzoo onaange diend zien opkomen, en terstond dacht ze weer aan de voorspelling van den ouden heer op Monplalslr. De mistral zou haar echter niet weerhouden; dien had ze al zoo dikwijls getart! Zü zette den hoed wat vaster, nam de rokken bü elkaar en verhaastte den pas nog meer. Spoedig evenwel begon de wind baar in het loopen te hinderen; de olüven werden woest heen en weer geslingerd, de takken sloegen met groot geweld tegen elkaar. Het kostte haar heel wat Inspanning met de eene hapd de rok-* ken bijeen te houden en met de andere de kruik te beveiligen. Het werd nog erger, toen ze de be_ trekkelüke beschutting der aanplantingen ach ter den rug had en het vrije veld betrad. Een wervelwind omslingerde haar, en zü werd van het pad afgeworpen. De japon verwarde Het was drie uur toen de andere twee man nen aan deur van de kamer klopten, die Frank Lester onder den naam van lord Horleybank gehuurd had. Ze hadden nog een uur vóór de bediende zou komen en In dien tüd onderging Harry Fordlck een groote verandering. Z’n vermomming als de oude gebrekkige lady Hor leybank was schitterend gestemgd en een zachte, zwakke stem zette de kroon op het werk. Klokslag vier uur kwam de bediende en werd binnen gelaten. De twee heeren rookten ‘een fijne sigaar, terwül de oude dame een boek zat te lezen. ,J*u moeder,” riep de jonge lord vroolük, ..hier moet u maar over beslissen. De keus ligt tusschen deze twee parelsnoeren en ik sou graag weten, welke u denkt dat Pauline het liefst zou willen hebben.” „De dame" nam belde In de hand en bekeek ze nauwkeurig, terwül haar zoon den bediende een sigaar gaf en hem aan vuur hielp Zóó be hendig werd de manoeuvre ultgevoetd. dat de bediende onmogelük de ruiling ken opmerken. En toen de dame voor den spiegel stond en de snoeren om haar hals deed, wist het gezelschap. orkest; nationaal zender; 3.15 Cello-recital door Tom Wisse v* den Corput en Jan Goverts, plano; 4.00 Zie kenuur door Mevr. Ant. van D|jk; 5.00 Radio. Klnder-Koorzang o. 1. van Jacob Hamel; 530 Orgelconcert door Pierre Palls op het Stan. daardorgel van het Kurhaus te Schevenlngen, Albert de Booy, zang; 830 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Gramofoonmuzlek; 8.00 TUdaeln; 8.01 Gramofoonmuzlek8.15 Aanslul. ting met het Concertgebouw te Amsterdam. Avro-concert o. 1. van Louis Schmidt door het Concertgebouw.orkect en de solisten Adele Kern sopraan en Marcel Wltrtech. tenor; 10.30 Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmuzlek; 11.00 Aan. sluiting met Grand Hotel Brittanla te Vlls- slngen, dansmuziek door Schacht.Langers Or. Chester, refeln-zang: Walter Schacht; 12.00 TUdaeln en sluiting. HUIZEN, 2M BL Morgenconcert NCRV; 10.00 Gramofoonmuzlek; 10.15 Korte Zieken, dienst door Ds H. C. v. d. Brink; 10.45 Gra. mofoonmuziek; K R O. 11.00 Gottedlenstlg half uurtje door L. H. Perquln; 12.00 TUdsetn; 12.01 Politieberichten; 12.15 het KRO-orkest o. 1. van Jehan Gerritsen; N.C.R.V. 2.00 cursus fraaie handwerken door Mej. G. Ablü; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Verzorging zender; 4.00 Ziekenuurtje door Ds. H. L. Boer!Ijst; 5.00 Cur. sus handenarbeid voor bnze jeugd door H. J. Stein voort: .De afwerking van ons werkstuk je": 5.45 Gramofoonmuzlek: 8.00 Alfred Tenny- „Enoch Arden"; 6 45 Knipcursus; 7DO 7.30 Politieberichten; 7.45 het Ned. Chr. Persbureau; de Chr gemengde zangver. te Amsterdam; 9 00 Decla. door mevr. H. Arntzde Jong; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL 509 M. 12.20 Gramofoonmuzlek 520 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Ar thur Medlemans 8.20 Concert door het Ra- dlo-orkest o. L v. Franz André 11.00 Gramo foonmuzlek. KALUNDBORG 115* M. 12.20 StrUkorkest o.l.v. Herald Andersen 3.50 Omroeporkest o. l.v. Walther Meyer Radon 8.40 Omroepor kest 11.05 Dansmuziek. BERLIJN 41» M. 4.50 Concert 7 30 Po pulair concert 10.40 Vocaal concert, daarna dansmuziek. HAMBURG 372 M. 7.30 Concert door het koororkest 11.50 Populair concert o.l.v. Bek- ker 2.30 Gramofoonmuzlek 10.30 Dans muziek door het Noragorkest. K5NIGWUSTERHAUSEN 1635 M. Gramofoonmuzlek 4.50 Concert. LANGENBERG 472 M. 1220 Gramofoon muzlek 120 Concert door een orkest van werkloozen 520 Vesperconcert. DA VENTRY 1554 M 1220 Orgelconcert 120 Concert 2.20 Sonate-recltal 4.50 Con cert 9.55 Sollsten-concert 11 05 B. B. C.- dansorkest ol.v. Henry Hall. PARUS EIFFEL 1446 M .830 Gramofoon muzlek. PARIJS R. 1735 M. 8.05 Gramofoonmuzlek. 1220 idem 920 Dansmuziek. MILAAN 331 M. 7.50 Gramofoonmuzlek. ROME 441 M. 9 05 Concert 9.50 „Un Ca priccio”, bhjspel in één bedrüf 10.50 Dans muziek. WEENEN 517 M. 8.50 Concert door het Weensche Philharmonic-orkest a L Heger 10.40 Zlgeunermuzlek. WARSCHAU 1411 M. 520 Concert 640 Dansmuziek 1020 Dansmuziek. BEROMiiNSTER 460 M. 820 Concert door het Omroeporkest 9.40 idem 10.05 Vervolg Concert. HILVERSUM. 1875 M. A.VXO. 8DO Tüd- sein; 8.01 Gramofoonmuzlek; 9.00 het Avro- Kamerorkest o. 1. van Gerard Hemmee; 10 00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonumzlek1030 Sollstenconcert door Harry Ose. bas.bariton en Felix de Nobel, piano; 11D0 Mevr. R Lot- gering—Hillebrand: „Bowte Voortzetting sollstenconcert; 12.01 het Avro-kllen orkest o. L van Nico Treep; 1.00 Gramofoonmuzlek; 130 Avrn.kleln. 230 Causerie door Ten Koot: „Het padylnderskamp”; 3 00 Venorglng v* “^"“nschen uit Chicago die dadelük de beste speurders der Vereenlgde 8ta- engageerden en onbegrensde mlddelta tot hun beschikking stelden. De stichters ’dezer organisatie, welke «wm mn- reel zeer hoogstaand doel beoogt, hebben In deze onderneming zulke enorme sommen gestoken, dat men het In Europa nauwelüks zou kunnen gelooven. Dit alles wüst er op, dat de Engelsche Kroon juweelen In de vitrines der tentoonstelling in even groote veiligheid zullen zün, als achter de hekken van den Tower in Londen. Als de onderhandelingen met het Britsche en Zuld-Afrikaansche Gouvernement tot een over eenkomst leiden, dan zal de wereldtentoonstel ling te Chicago, dank zü de welwillendheid van de Engelsche Souverelnen, haar bezoekers on- vergetelüke visioenen bieden. Als bewijs, dat de sieraden in de tentoonstel ling overeenkomstig hun waardigheid zullen uitkomen, diene dat men een miniatuur-repro ductie zal aantreffen der beroemde Kimberly münen, welke gedurende de expositie in exploi tatie sullen zün en waarvoor speciaal Zuld- Afrikaansche münwerkers van Kimberly naar Chicago sullen worden gezonden Harry sprak verder over de gelükente, terwül Jake in gedachten verzonken scheen. Eindelük begon bü weer te spreken: „Op mijn woord, als je een beetje rekbaar geweten hadt. zou er een prachtige kans zün voor een goede vangst. En het zou heel gemakkelük gaan ook-dat de echte veilig in haar zak zaten, en dat De vreemdeling glimlachte. „Wat dat betreft, mün geweten te nog al tamelijk elastisch. Wat wou je dan?” „Nu. ik zal het u zeggen, meneer .Destcr Mün naam is Frank Lester.' In het goudgraversgehucht bracht de plotse linge komst van een zeer modern gekleed man, statig te paard gezeten, een groote opschud ding. Zün rtt door de straat was er een als door spitsroeden. Mannen, die er in hun groote sombrero's, hun roode flanellen hemden en hun oude runderleeren laarzen uitzagen als weg werkers. liepen uit hun hutten en keken den ruiter aan. Maar bü küken bteef het niet. De spotzucht werd machtig over net goudgravers- dorp V Mike de Ier, begon: o holla, jongeheer, waar hebt u je moeder gelaten? Hoongelach De vreemdeling draalde zich een weinig in het zadel om. Waarde heer, sprak hü. met een vriende- lüken lach, mün moeder te in New-York. maar waar te de uwe?.... U kunt se zoo goed ge bruiken.... om de laarzen te lappen, weet je.. Een storm van gelach stak op. waaraan ech ter Mike niet deelnam. Zijn laarzen hadden in derdaad nieuwe zolen hoog noodig. hu vond dus de toespeling persoonlük en tactloos Maar de vreemdeling had het met zün ge vatheid niet gewonnen Wie in het goudgra versdorp vüf centimeter hooge boorden wil dragen, die moet het boeten en daarmee holla! Men riep den vreemde toe. dat hü zün hoofd eens zou draaien om te laten zien ot zün arme hals niet stüf geworden was van zoo'n boord- Maar de vreemdeling bleef rustig en toen vond het dorp hem verachtelijk. In Bill’s .saloon" was bet druk. Die beziens- thutebehooren De organisatie .De geheime Zes”, WBardlgheld niemand zich laten ontgaan. De gezamenlijke burgers van het dorp, zeventien mannén en zes honden, waren er om den .ech ten, werkelüken, onvervalschten, gegarandeerd nog niet geëvenaarden New-Yorkschen dandy" te zien, om hem aan te gapen en zooveel mo- gelük te ergeren. Dat de vreemdeling driemaal een rondje betaalde, beschouwden zü als een verachtelijke poging om maatjes te worden en nu hadden zü nog meer lust om zich ten koste van den hooggeboorde te amuseeren. Het pracht-ldee echter om bulten het amu sement er nog wat geld uit te slaan, bleef den ouden Jlm voorbehouden. Speel je poker? vroeg hü- Jawel zoo’n beetje, antwoordde het on schuldig offerlam. 2Zo Da Chlnaeecbe dokter bracht gauw een drankje, waarvan Jaap weer opknapte en toen in ruil voor zijn schoenen een groote bus honing had »r»ten te bemachtigen, ging hü saet een leuk Chlneeech boe a op, weer terug naar de andere kant der aarde. Zoo kwam ie doodmoe weer in rijn korf aan en liet rijn vrouw proeven van bet heerlijke vocht, dat hü bad meegebracht. ie* 2e :nd ■l;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7