ONSBLAD Een Br itsch - Fr ansch accoord Tegen de politieke terreur i Oost-Groenland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Uit het woelige Z.-Amerika Dublin antwoordt Overeenstemming OPROEP VAN SEVERING Zware brand te New-York JOH. LAUWERS IN HET LAGERHUIS DOOR SIMON ONTHULD DE BAROMETER DONDERDAG 14 JTTLI 1932 Het Weer *OOtf aCOfMKOOL ONVERKOOPBAAR lp® o o Toestand in Brazilië critiek Verklaring van Renkin DOUANE-KWESTIE IN Naar het Haagsche Hof MANDSJOERIJE FRANSCHE POLITIEK Arrestatie» in Ecuador Rusland protesteert In Chili Regeeringsmeerderheid Beestachtigheden in Peru CONFLICT IN DE I. K. P. er Millioenen dollars schade het plaveisel r Geen speciale volmachten Berlijn*» universiteit weer open Voor koning Albert Berlijn, Rome en Brussel uitgenoodigd Nieuwe aardbeving in Mexico Het landsbelang boven alle party- overwegingen gesteld Russische stappen in Tokio DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Drie hoofdbestuursleden af getreden Mandsjoerijsche regee- ring weigert Staking in het Luiksche nog uitgebreid PAYGLOP 3 Barometers ZÉS EN TWINTIGSTE JAARGANG No. *65 O „Wy moesten Denemarken voor zyn" S G’njl Mijnconflict in Borinage bijgelegd Tegenmaatregelen in de maak Londen en Parys zullen elkaar openhartig op de hoogte houden Uniformverbod geëischt Herriot over een „entente cordiale” ADVERTENTliPRlJZSN: Per lossen regel 20 C; ingez. med- 40 a p. regel; idem op pag één 55 c p. regel Bn contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 In de plaats van uiteenzettingen is er strijd’ met mes en revolver Noorwegen motiveert de bezetting en noemt het gebied een N iemand sland Japanners bezetten alle Chi- neesche pakhuizen en schepen te Charbin Duitscii burgerbloed op Te Alkmaar hield een tiental tuinders een demonstratie met volge laden wagens eerste kwaliteit bloemkool, welke onverkoopbaar was op de veiling. Eenige demonstranten uit den optocht. I NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD De tnwfÉ te BrMtttë wordt kritiek. V t; Nader seint Reuter uit Lima: L en Alle ■1 l - kC. denten verzocht de volgende instructie te rich- zekeren. Drie hoofdbestaamleden van de Indische Ka tholieke Party afgetreden. ALKMAAR PARIJS. 13 Juli (Reuter). In den Ministerraad heeft Herriot een uiteenzetting gegeven van den TSJANGTSJOENG, 13 Juli. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld dat de Mandsjoerijsche re geering de in beslagneming van de overlading, plaatsen te Charbin bevolen heeft daar zij zich genoodzaakt zag het scheepsverkeer op de ri vier de Soengari te controleeren om daardoor de Japansche troepen te helpen bij de onder drukking van de opstandige beweging die voor al in Sachaljan heerscht. De Mandsjoerijsche regeering verklaarde verder dat de inbeslagne ming ondanks alle Russische protesten niet zou worden opgeheven. SAO PAULO. 13 Juli. (Reuter.) De opstan dige beweging breidt zich steeds meer uit: ver scheidene andere staten zouden zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. Alle man nen, in staat wapens te dragen, zijn opgeroe pen. Niet minder dan 30.000 man zouden ge reed staan om te strijden voor het aftreden van president Varga en het vestigen van een. con stitutioneel bewind. BERLIJN, 13 Juli (W.B.) Volgens mededeeling van den rector, wordt de Berlljnsche univer siteit morgenmiddag om 2 uur heropend. Door plakkaten op de zwarte planken der universiteit deelt de rector mede, dat de veroor zakers van de onlusten zeer streng gestraft zul len worden. MOSKOU, 13 Juli. (VJJ.) Volgens een Russi sche offideele mededeeling hebben op 7 Juli vertegenwoordigers van de Mandsjoerijsche re geering, die vergezeld waren door Japansche ad viseurs, aan de directie van het omslag bedrijf van de haven van Charbin, dat aan dén Chl- Deeschen Oortei spoot weg behoort, medegedeeld, dat zij de overhandiging van de sleutels der pakhuizen verlangen. Zij verklaren het haven bestuur als afgezet. De leider van het omslagbedrijf deelde aan de Japansche vertegenwoordigers mede, dat hij de sleutels zonder toestemming van het bestuur van den Chlneeschen Oosterspoorweg te Rudy niet zou afgeven. Na deze mededeeling bezetten de Japanners met behulp der Mandsjoerijsche politie alle pak huizen en alle schepen van den Chlneeschen Oosterspoorweg. Naar verder gemeld wordt, werden ook ver scheidene Russische barken vastgehouden. Dit optreden der Japanners heeft te Moskou groote opwinding veroorzaakt. Het Commissa riaat voor Buitenlandsche Zaken heeft den Rus- sischen Consul-Generaal te Charbin opgedragen tegen de in beslagneming van het omslagbedrijf te protesteeren en te verklaren, dat tie Mand sjoerijsche regeering verantwoordelijk kal wor den gesteld voor alle schade, die voor Sovjet- Rusland ontstaat. Meest zwakke Noordelijke tot Weste lijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, koeler. Verdere voondtsiebtenweinig veran dering. BUREAUX.- HOF 6, ALKMAAR Telefoon* Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar ..If 2.-ë— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem De Noorsche beneSUng vaa Ooni-Groenland. LONDEN, 13 JuU (Reuter). Minister Simon greep heden in tijdens de Lagerhuisdebatten over Lausanne. Hü wilde een resultaat van de conferentie van Lausanne mededeelen, welke waarschijnlijk met De i eg nering bereidt een wijziging van art. 174 Gemeentewei voor, waardoor de gemeentelijke loon- en salarisregelingen aan de goedkeuring van de Kroon «ouden worden onderworpen. Een te Lausanne gesloten FraneehDuMeei aecoord in het Lagerhuis openbaar gemaakt. DUBLIN, 13 Juli (Reuter). De Valera heeft zich spoedig begeven op den weg van econo mische represaillemaatregelen tegen Engeland. Hij heeft de Dall uitgenoodigd snel een wets ontwerp aan te nemen, waarbij vermoedelijk de rijkspreferentie wordt opgeheven en tarieven worden gelegd op zekere Brltsche invoerarti kelen. Een onderhoud met Minister Verschuur naai aanleiding van den brief van oud-minister Kan Oproep van don Pruisiseben minister Hl uibl tegen de politieke terreur. De details van het accoord zullen verder in overleg worden vastgesteld. De regeering is voornemens een algemeene commissie te vormen, belast met het bestudee- ren van het geheele mjjn-probleem. Volgens verschillende berichten uit het sta- kingsgebled is thans de toestand daar rustig. Bij het einde van de debatten over de mijn- werkersstaking in de Borinage heeft de Kamer twee moties aangenomen. In de eerste wordt het vertrouwen In de regeering uitgesproken, terwijl in de tweede ‘de regeering wordt ver zocht pogingen aan te wenden, om tegemoet te komen aan de eischen der mijnwerkers. BERLIJN, 13 Juli. (V. D.) Het bestuur van den Bond van Christelijke Vakvereenigingen heeft het volgende telegram aan den Rijks president op het landgoed Neudeck gezonden: De toenemende terreur en de politieke moor den e^chen een onverwijld algemeen uniform, verbod. Wij verzoeken den RijkspreSldent om, overeenkomstig zijn, openlijke belofte, thans alle grondwettelijke middelen aan te wenden om te verhlfideren, dat verdere gewelddaden zullen plaats hebben, om het leven der volks- genooten te beschermen en om een vrije be- MEXICO CITY. 13 JuU (VX).), In den Mexicaanschen staat Jalisco is heden opnieuw een zware aardbeving voorgekomen. De reeds door de aardbeving van 18 Juli geteisterde stad Autlan is thans volkomen met den grond gelijk gemaakt. SANTIAGO, 13 JuU. (Reuter.) Daar zoowel de democraten als de radicaal-socialisten hun leiders hebben teruggetrokken als candidaat voor het presidentschap, schijnt het thans zeker, dat Davila de regeeringsmacht voorioo- pig op zich zal nemen. NEW YORK, 13 JuU (V. D.) Te Coney Island, het beroemde New Yorksche amusementscen trum. is Woensdagmiddag een brand uitge broken, welke zich binnen zeer korten tijd aan tien huizenblokken had medegedeeld. Op het alarm rukten direct alle beschikbare brand- wachts met veel materiaal uit Brooklyn aan, om te trachten den brand te locaUseeren. De zee wind wakkerde de vlammen evenwel krachtig aan. Honderd-duizenden nieuwsgierigen be- moeilijkten de blusschingswerkzaamheden. Uit vijf poUtievUegtuigen werden de blusschings werkzaamheden geleid. Ondanks aUe pogingen verdere uitbreiding van het vuur te verijdelen, sloegen de vlammen toch over naar de belang rijkste winkelstraten in het stadsdeel. Talryke kantoorgebouwen en magazijnen werden een prooi der vlammen. Intusschen waren nog 1700 brandweerlieden uit andere wijken van New York gerequireerd. Duizenden auto's met nieuwsgierigen blokkeer den de straten welke toegang gaven naar het tooneel van den brand. Er zijn tot nu toe nog geen persoonlijke ongelukken gemeld. De ma terieels schade bedraagt eenige millioenen dol- Vs. BATAVIA, 12 JuU (Aneta). De heer Monoi de Froideville trad af als voorzitter van he Hoofdbestuur van de I.K.P De heer Mreyei nam ontslag als onder-voorzitter van bet Dag» lijksch Bestuur der IXJP.. terwijl ook de zeer» taria van het hoofdbestuur der IJC-P-, de hee Menzing, is afgetreden. ten tot alle daarvoor in aanmerking komende politie-autoriteiten: ,Jn elk geval van aanmelding van een de monstratie, in het bijzonder van vergaderingen en optochten in de open lucht, moet ernstig worden onderzocht of er voldoende polltie- krachten aanwezig zijn ter bescherming van de demonstraties en de deelnemers daaraan, ook op den heen- en terugweg bij het op- of afmarcheeren en het vervoer van vrachtwa gens. Wanneer geen voldoende politie aanwezig is, moet een verbod worden afgevaardigd.* Tenslotte heeft de Pruisische Minister-Pre sident een radio-oproep van gelijke strekking tot de politie gericht. Volgens berichten in de Deensche pers zul len dezen zomer nieuwe Deensche expedities naar Oost-Groenland worden gezonden; één onder leiding van Knud Rasmussen, naar de kust tusschen Care Farewell en Augmansalik. en'een andere, onder leiding van Ejnar Mikkel- sen, naar de kust tusschen Augmansalik en Scoresby Souns. De leiders van deze expedities zullen algemeene poUtleke volmachten ontvan gen, dus ook over Noorsche burgers, die zich daar hebben gevestigd. BRUSSEL, 13 JuU (Reuter). Na een bespre king met de leiders van de Kamer-fracties heeft de regeering afgezien van het denkbeeld een wetsontwerp in te dienen, waarbij den Koning speciale bevoegdheden zouden worden toegekend tijdens het reces van het parlement, zooals hedenochtend in een kabinetszitting werd be sproken- algemeene instemming zou worden ontvangen. nlet voorbÜ en de gewenschte regeling is De laatste dagen aldus Simon trachtten J we een formule te vinden voor den nieuwen jjbli- tleken geest, welke zich te Lausanne openbaarde en welke veel waarde zou bezitten, wanneer hij voor de toekomst bewaard bleef. Er is hier geen sprake van een aanvuUende overeenkomst, er is zelfs in het geheel geen sprake van een zelfstandige overeenkomst, maar van een ultnoodiging tot het aanvaarden van een stelsel van openhartige relaties en besprekin gen, waarop alle groote mogendheden, naar wij hopen, zullen antwoorden. De Fransche en Britsche regeering hebben op dit punt het initiatief genomen. Wat zij in de hand willen werken is een Europeeschen geest voor wat betreft de manier, waarop de toekomstige moeilijkheden zullen worden be sproken In de verklaring, welke deel uitmaakt der slot- acte van de conferentie van Lausanne, hebben de onderteekenende mogendheden haar hoop uitgedrukt, dat de nu vervulde taak gevolgd zou worden door nieuwe werken; zij verklaarden dat een toekomstig succes gemakkelijker zal worden verzekerd wanneer de naties zich aaneensluiten voor een nieuwe inspanning voor de zaak van den vrede, zoowel op economisch als op politiek gebied; tenslotte gaven zij haar voornemen te kennen alles te doen, om de bestaande of ko mende moeilijkheden op te lossen in den geest, welke de conferentie van Lausanne Inspireerde. In dezen geest nu besloten de Fransche en de Engelsche regeering zelf het Initiatief te nemen, door terstond te gaan samenwerken volgens de -volgende richtlijnen: L Het met volkomen openhartigheid uitwisse len van meeningen en het elkander op de hoog te houden van alle kwesties, die den Europee schen toestand betreffen. 2. Samenwerken te Genève teneinde een bil lijke oplossing te vinden voor het ontwapenings- probleem voor alle betrokken mogendheden. 3. Samenwerken ter voorbereiding van de eco nomische wereldconferentie. 4. Tot aan het sluiten van een nieuw handels- verdrag iedere discriminatie te vermijden jegens elkander. Hedenmiddag heb ik reeds de vertegenwoor digers van Duitschland. Italië en België bij mij ontvangen, wien ik een copie van deze verkla ring heb overhandigd met de ultnoodiging voor hun regeeringen, zich erbij aan te sluiten. Officieel wordt omtrent Simon’s verklaring nog uit Londen geseind, dat de door hem ge wenschte Eüropeesche samenwerking geenszins slaat op de aan Amerika verschuldigde oorlogs- sch ulden. Een vraagstuk, dat voor een oplossing langs de door Simon aangejmven richtlijnen in aanmer king komt, is b.v. e«i herziening van het verdrag van Versailles. Wanneer Duitschland Engeland- zou polsen over een schrapping van het schuld- aftikel uit dit Verdrag, dan zou de Britsche re geering gehouden zijn, hierover met Frankrijk te confereeren. Simon’s verklaring is zuiver een ultnoodiging en op geenerlei wijze een plan of pact. De ultnoodiging is uitsluitend van toepas sing on Eüropeesche naties en niet op Japan b.v. BRUSSEL, 13 Juli. (V. D.) Over het alg», meen nemen de zaken in het mijngebied thans een kalm verloop, hoewel in het kolenbekken van Luik de staking vandaag nog uitgebreid is. In 24 mijnen van de 43 ligt het werk thans stil, terwijl 31500 arbeiders staken tegen 19500 die nog werken. Te Antwerpen is een communistische bewe ging vrijwel In de klem gesmoord. Toen he denmorgen dokwerkers in de verschillende sta tions aankwamen trachtten communistische voormannen hen te overreden het werk neer te leggen. De politie greep echter onmlddeUUk In en arresteerde drie der agitatoren, terwijl vier anderen uit hunne woningen werden ge haald en In verzekerde bewaring gesteld. Onder hen bevonden zich twee Dultschers van 23 en 25 Jaar. Er hadden verder geen incidenten plaats, alle arbeiders gingen aan het werk. De uitgestrekte petroleum en naphta-opslag I I Sinds langen tijd zijn er, behalve te Aug mansalik, geen Eskimo's meer op Groenland geweest. In 1925 en 1927 heeft het Deensche gouvernement ongeveer 100 Eskimo's (Groen- landers) overgebracht naar Scoresby Sound, een handeling, waartoe zij gemachtigd was door het Oost-Oroenland-verdrag met Noorwegen van 1924. Denemarken is nu van plan Eskimo's over te brengen naar Zuid-Oost-Groenland. waar de Noren sinds 1870 langs de kusten voe ren en waar 2 Noorsche expedities in het laat ste jaar ongeveer 30 huizen hebben gebouwd en zich bezig houden met het vangen of het voortteelen van pelsdieren en het vlsschen naar zalm. Op die manier tracht Denemarken de sou- verelnlteit over de rest van Oost-Groenland te krijgen, vóór dat het Haagsche Hof een beslis sing heeft genomen. Als deze poging succes oplevert, zal Dene marken vermoedelijk trachten ook Oost-Groen land voor de Noren te sluiten, zoo gauw als het Groenland-verdrag van 1924 vervalt; dat is in 1944. Na deze geforceerde verplaatsing van Eski mo's zal Denemarken in staat zijn om de No ren te beschuldigen, dat zij de bestaansmidde len aan ..de kinderen van het land" heeft ont nomen. Tegen deze Deensche handelwijze heeft Noor wegen slechte één afdoenden verdedigings-maat- regel, n.l. het „Niemandsland” te bezetten. Dit is de eenige manier, waarop Noorwegen de be langen van zijn onderdanen kan beschermen -Mét ligt natuurlijk niet in de bedoeling van Noorwegen om de gebieden, waarop het nu aanspraak wil maken, te sluiten. In Zuid-Oost- Groenland zijn goede haven?, die als basis kun nen dienen voor de walvischvangst en dlepzee- visscherij. Met behulp van deze havens zullen de wal- vlschvaarders en vlsschers uit Noorwegen en eventueele andere landen in ieder geval tot op zekere hoogte onafhankelijk zijn van het Deen sche afsluitings-systeem in West-Groenland. De Noorsche politiek op Oost-Groenland zal het algemeene erkende principe handhaven van vrijen doorgang, terwijl Denemarken niet al leen de sluiting van de kolonies aan de West kust handhaaft, maar, naar het schijnt, tracht In de toekomst voor alle andere naties ook den toegang tot Oost-Groenland te verhinderen. Noorwegen is natuurlijk wel bereid om over deze nieuwe bezetting voor het Internationale Hof te dlsputeeren. BERLIJN, 13 Juli. (V. D De Pruisische Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de socialist Severing, heeft een oproep tot de bevolking ge richt van ongeveer den volgenden inhoud: Van dag tot dag worden de politieke harts tochten wilder opgejaagd, waardoor vergeten wordt dat ook de politieke tegenstanders volks- gelijkberechtlgde staatsburgers OSLO, 13 Juli. (Reuter.) Reeds hebben wij geseind, dat Noorwegen opnieuw deelen van Oost-Groenland heeft bezet en hebben wij een korte uiteenzetting gegeven van de Noorsche motieven. Het Noorsche Telegraaf-agentschap heeft thans nog de volgende officieele verklaringen over deze interessante kwestie. De bezetting is een verdedigingsmaatregel, dien Noorwegen verplicht was te nemen, aange zien Denemarken aan zijn dit jaar naar Oost- Groenland ondernomen expedities politieke machtigingen heeft medegegeven. Sinds 1814 heeft de Deensche staat het han- delsmonopolie op. West-Groenland gehad. In latere jaren hebben de Deensche autoriteiten nog getracht om deze streek voor buitenlanden gesloten te houden en zoodoende de walviscM- vaarders en vlsschers. die naar de Groenland- sche havens stoomden om water in te nemen voor hun machines of reparaties te verrichten, te weren. In 1921 proclameerde Denemarken, dat geheel Groenland, dus ook het onbewoonde „Niemandsland" en de Oostkust voor buiten landers was gesloten. NEW YORK. 13 Juli. (Reuter.) Volgens een bericht der Associated Press uit Guayaquil (Ecuador), zijn verscheidene officieren van het leger gearresteerd onder beschuldiging te heb ben deelgenomen aan een militairen staats greep. Thans worden scènes onthuld van groote beestachtigheid, welke zich bij den communis- tischen opstand te Trujillo In de afgeloopen week hebben voorgedaan. Dronken benden plunderden en brandschatten de huizen en lynchten enkele personen. De straten waren overdekt met lijken, toen de regeeringstroepen de stad heroverden na een bloedlgen slag, in verloop waarvan tien officieren en een onbekend aantal vorgers werden gedood. RIO DE JANEIRO. 13 Juli. (V. D.) De Bra- ziliaansshe minister van oorlog heeft gelast vrijwilligers van twee lichtingen in het leger op te nemen, teneinde de opstandige beweging in Sao Paolo en de overige Zuidelijke staten spoediger te kunnen onderdrukken. De regeering neemt alle noodlge maaUegelen teneinde de verzorging van Rio de Janeiro met levensmiddelen te verzekeren. Dit bericht, dat door de censuur is heen ge slopen, geeft dus klaarblijkelijk te kennen, dat de toestand in het land ernstiger is, dan tot dusverre werd erkend. BRUSSEL, 13 Juli .(Reuter). In de Kamer verklaarde minister-president Renkin dat de te Lausanne tot stand gekomen overeenkomst, in geenen deele de met Duitschland getroffen rege ling treft inzake het inwisselen van de gestem pelde mark-biljetten, welke gedurende den oorlog in België in omloop zijn gebracht. Duitschland heeft zich verder bereid verklaard met België te onderhandelen tot verbetering der economische betrekkingen. TOKIO, 13 Juli. (V D.) De Russische am bassadeur te Tokio had een onderhoud met den plaatsvervangenden Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken waarin hij er- op wees dat de bezetting van het omslagbedrijf te Charbin door Mandsjoerijsche en Japansche beambten een schending van de verdragen be- teekent, waardoor de toestand in het Verre Oosten nog verscherpt wordt. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van des avonds 11 Juli tot des avonds 12 Juli in Zeeland «ijn de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens het ontbreken van regen voorTTcrer bekend is. Zon op 4.56, onder 9.15. VoNe maan Zondag 17 JuU, nam. 10.28. Licht op 9.45 «nr. buitenlandschen poUtleken toestand. Voorts keurde hij het voorstel goed om bij de Kamer ontwerpen in te dienen voor politieke amnestie en voor hulpverleening aan de families van de slachtoffers van de Promethèeramp. Voor de vereenlgde parlementscommissies van Buitenlandsche Zaken en Financiën las Herriot den tekst -.oor van het te Lausanne gesloten FranschDultsch accoord. Hij onderstreepte het gewicht van deze regeling, welke een vernieu wing beteekent van de „entente cordiale" daar in het vervolg geen enkel vraagstuk, waarbij de belangen van beide landen betrokken zijn, af zonderlijk zal kunnen worden behandeld. Enge land kon dus niet zooals in 1923 zijn schulden jxnet Amerika regelen, zonder tevoren Ftankrijk te hebben geraadpleegd. Hierdoor is een succes in de onderhandelingen met de V. 8. verge makkelijkt. In de Vrijdag verschijnende .Revue de Paris" zet de voorzitter van de Fransche Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken uiteen, welk belang Amerika er bij zal hebben, om op een royale wijze dp vereffening tot stand te brengen, waarom de Eüropeesche debiteurstaten het wel dra zullen verzoeken. De economische crisis is i meer dan ooit noodig voor de Amerikanen zelf. BRUSSEL, 13 Juli (Reuter). De gemengde nationale commissie voor de Mijnen, bestaande uit vertegenwoordigers van patroons en mijn werken, is tot overeenstemming gekomen, waarvan de voornaamste bepalingen ijjn. dat de tegenwoordige loonen tot 1 November ate. ■uilen blijven gehandhaafd en dat de ontslagen mijnwerkers weer in dienst zullen worden ge steld door het invoeren van een rouleer systeem. RepmaiHe-maatregelen tegen Engeland voor gesteld in de lersche Kamer. Het mjjnconfliet in de Borinage bijgelegd. politieke' botsingen neemt op wijze toe. In de plaats van de genooten zijn. Het aantal schrikbarende geestelijke uiteenzettingen treedt de strijd met mes en revolver. Dagelijks kleurt het bloed van Duiteche burgers het plaveisel, raast de poli tieke terreur door de straten. Alle politieke partijen bestormen de autoriteiten met klach ten over onvoldoende bescherming en met klachten over de terreur van anderen. De po litie doet echter meer dan haar plicht, doch de onrust voorkomen, kan ook zij <niet. Hier voor is noodig. dat de vrouwen en mannen van alle partijen deze onbehoorlijke uitbreiding van den politieken meeningsstrijd algemeen van de hand wijzen. Men spreekt van zelfbescherming, doch de beste zelfbescherming is de zelftucht. Anders komt men tot het bruutste vuistrecht en nieuwe stroomen bloeds zullen het onvermijdelijk ge volg zijn. Ik richt daarom tot allen, die van goeden wille zijn, het dringend verzoek de rustige be zonnenheid in den politieken strijd te herstel len. Wanneer de leiders van alle politieke par tijen en organisaties helpen, elke poging tot gewelddaden te onderdrukken en te brandmer ken, dan zal een halt geboden worden aan het moorden en zal het aanzien van Duitschland in de wejeld hersteld kunnen worden. Bovendien heeft Severing den regeeringspresi- slisslng bij de Rijksriagverkteringen PARIJS, 13 Juli. (Reuter). De ochtendbladen houden zich uitvoerig bezig met de gisteren in de Kamer gehouden stemming over het hnan- clerte wetsontwerp, waarbij de soeialirffefi zich van de radicalen hebben afgescheiden. De „Petit Journal” schrijft, dat het Herriot zeker niet gemakkelijk zal zijn gevallen te bre ken met zijn politieke vrienden, doch hjj heeft het landsbelang boven alle partij-overwegingen gesteld. De .Republique” vraagt of de aangelegenheid van zoo groot belang is om een verschuiving der tegenwoordige regeeringsmeerderheid te recht vaardigen. De ..Populaire” schrijft dat de wil der kiezers door hun afgevaardigden in de kamer niet tot uiting is gebracht. Het blad spreekt van een verraad van de mee- ning de>- kiezers. De ..Echo de Paris" vindt Herriot een eigen aardig mens< h. Gisteren is hU de socialisten te hulp gekomen en heeft hij hun aan de verkie zingsoverwinning geholpen; heden brengt hij hun een parlementaire nederlaag toe. Men ver gist zich niet als men beweert, dat hij te Lau-t sanne de gelegenheid heeft gehad de ware men-t talltelt van Duitschland beter te leeren begrijpen en dat hjj in verband daarmede bezorgd is. De .Ami du Peuple" schrijft dat zooals he( kabinet samengesteld was. het niet levensvat baar was. De regeering was opgebouwd op eéi tragische vergissing. Deze is nu gelukkig wegge nomen en zal niet tétugkeeren. De ..Matin" schrijft dat Herriot duidelijk go toond heeft, welk verschil er kan bestaan tu» schen een staatsman en een politicus.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1