ONS BLAD China’s groote man Oostenrijk krijgt zijn leening S. KROM Jac. Met’s Ill II li II li I I l LUXE VERHUUR n joyi. Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SUN YAT SEN Invloed op Indië Onzekerheid over Bata’s begrafenis AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Noodweer boven O.-Pruisen Irwin minister van onderwijs DE BAROMETER 1 DE VOLKENBONDSRAAD BESLOTEN de Borinage LAUWERS PAYGL0P*3 Barometers en Thermometers CHINA’S POPULAIRSTE VROUW DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RUIME WAGENS Het testament TELEFOON 572-873 Vijf menschen gedood Invloed in Ned.-lndïé en L Stoomerij 1523 TELEFOON Woelig Duitschland 9 Vuurgevecht Onderteekend WERKLOOZENSTEUN IN AMERIKA Naar de economische conferentie BILLIJKE TARIEVEN Merkwaardige ontwikkeling»gang in zyn party heerachen than» tnog groote verachillen van inzicht Nederlander financieel ad vigeur Mevrouw! Stuur nu uw goederen ter behande ling en U ontvangt deze binnen een week terug Winkel: Langestralt Telefoon 794 Falen van het conxervatizme ZATERDAG 16 JULI 1932 In Tharingen Duittchland atemt echter blanco, daar protocol van 1922 weer van kracht wordt Fiat-Garage A. DAM 8C Co. 70.000 menachen, onder wie vele boeren, waren aanwezig Boven Berlyn -r- ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 C; ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Resolutie te Brussel Nieuw jaaradag 1912 Het WeergHMMa.. LS- I ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 167 9 deel tn goed Thans ook mijnstaking in de Kempen. Scheepsbrand In de Amstordamsche haven. werkwijze der Ciirlr O O e Chlneesche schrijvers te Kwangtoeng, gens bultenlandsche te Honoloeloe in ioek. ge- LONDEN. IS Juli AR dit ïste Dollfuaa W erkloozenrelletje» o- 1 Than» ook ataking in de Kempen BRUSSEL, 15 Juli (VD.) De mijnwerkers In de Kempen, die tot nu toe rustig waren ge bleven, In zooverre zelfs, dat de gendarmerie der provincie Limburg naar Henegouwen Is ge zonden, komen thans ook in verzet. De werklieden van de Dultache kolenmijnen met zetel te Zwartberg onder Genck. toebehoo- rende aan Cockerll, zijn in staking gegaan. Lof der 49 05 35 55 15 40 300 Werklieden weigerden uit den trein van twee uren te stappen. Ingevolge een uit Luik ontvangen paroot De werklieden protesteerden tegen het feit, dat zU gedwongen worden twee dagen per week niet te werken, terwijl zekeren werklieden wordt toegestaan zes dagen per week te werken. Tot nu toe Is alles nog rustig. Gendarmen zijn per trein en auto uit Antwer- p ennaar de plaats der staking gezonden. De „Solr” spreekt van 10.000 stakers in de Kempen. VUf menschen in Ooet-Prutoen door den blik sem gedood. Volkenbondsleening aan Oostenrijk toegvotaan. per K G. Ernstig ongeluk op de Staatsmijn „Maurits” drie mijnwerkers bedolven. RS, TN Z. 10 40 50 20 40 47 BRUSSEL, 15 Juli (Reuter). De gemeenschap pelijke vergadering van de syndicale commissie en den algemeenen raad der socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin ervan kennis wordt genomen, dat de elscben der mijn werkers volledig aanvaard zUn en waarin ge constateerd wordt, dat In de andere corporaties onderhandellngen gaande zijn, welke In staat stellen, te hopen op snelle positieve resultaten. GENEVE, 15 uil. (Reuter.) De vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Italië, Oosten - rjjk en België hebben het leenlngsprotocol on derteekend. Engeland en Frankrijk nemen deel voor 100 mlllioen schilling, Italië voor 30 en België met 5 'mllUnen .taeljjk at de busjes i plm. ƒ1000 k aan :n de ter op rorden estéld, tiarkt- koope 1 voor feer- :aas- ster- cts. ets. ter was dooi ring sche mogendheden. Doordat op deze wijze het Internationaal ver trouwen zal worden versterkt, wordt ook de Vol kenbond sterker gemaakt. De vertegenwoordiger van Frankrijk, Masslgll, sloot zich zonder voorbehoud aan bij de ver klaringen van den Britschen minister. Vervolgens besloot de Volkenbondsraad de DUISBURG, 15 Juli. (V. D.). In het nabij gelegen Walsum kwam bet tot ernstige botsingen tusschen Nationaal-Socialisten en Communisten Laatstgenoemden hadden een barricade opge worpen. Er ontstond een vuurgevecht, toen de politie ingreep. In totaal zouden 40 tot 50 scho ten gelost zijn. Een communist werd ernstig gewond; verscheidene andere personen werden licht gewond. Conttagenteertag van vieeeeh met zes maasdam verlengd. >26 i Op de -Oranje Naasau**-m|jnen zijn per 1 Aug. 622 arbeden ontslagen. eenl- stad. cilia” nohie De Jorf- trjjd bal ding itoor 1. ge- eding ,JBt. nonle MS.” ..De zijn ddag, ir in ge hoor Voorbereiding der economische conferentie te Genève. ,JSt. klas; >ud”; klas; Iging RJ£. fbal- lorf- eden 10. Val- 7 Juli iraad. Com- n der leden 'ingen leden :n en 3.; f. is als uur; llf 8 tl te ioor >ch- lara of het wetsontwerp aangenomen, nadat het aansporen van Garner geamendeerd was. De leden van den Senaat konden over punt geen overeenstemming bereiken. Niettegenstaande dit alles hopen de GERA 15 Juli (WH) Een geweldig onweer woedde over heel Thüringen. Belangrijke schade werd overal aangericht. Het baanvak Gera-Wejmar Is vernield. Een goederentrein ontspoorde. voorbereiding van de internationale economische en valutaconferentle toe te vertrouwen aan een organisatiecommissie, welke is samengesteld uit leden van den Volkenbondsraad. Voorzitter is de vertegenwoordiger van Groot-Brittannië. Tenslotte besliste de Raad, zes economische en flnancleele deskundigen van den Volkenbond zitting te doen nemen in de deskundigencom missie, tot Welker vorming te Lausanne werd besloten en wier taak is de materleele voorbe reiding van het conferentleprogram. Het Intern. Arbeidsbureau en het Int. Landbouwlnstltuut te Rome werden uitgenoodlgd. aan de voorbereiding der conferentie mede te werken. Hoogste stand op Zaterdag 8 aar Van: 754 Stilstand Een autotocht met een der luxe FIAT’s, bestuurd door zeer bekwame chauffeurs, zal u veel ge noegen geven. SCHARLOO 2—4 - SNAARMANSLAAN 3—5 Telefoon 490 BERLIJN 15 Juli. (W3.) Een zwaar onweer, gepaard met wolkbreuk, woedde In den af- geloopen nacht boven Berlijn. De brandweer werd 500 maal gealarmeerd. WEIMAR, 15 Juli. (V. D.). Hedenmorgen is het hier tot ernstige opstootjes gekomen. De ge meente Weimar was door gebrek aan betalings middelen gedwongen tien procent van de werk- loozenondersteunlng af te trekken. De werkloo- zen drongen daarop In het gebouw van het Wohlfahrtsamt en vielen de ambtenaren aan. ZIJ trokken daarop naar de woning van burge meester Müller, die juist zijn huls Verlaten wilde en vielen ook hem aan. ZIJ deden ook een po ging een aanval te ondernemen op het Gouw- gebouw der Nationaal-Socialisten. Een sterke afdeeling politie zdkgde voor het herstel van de orde, waarbij z|J den gummistok gebruik (Reuter). De voormalige onderkoning van Britach- Indië, de conservatief lord k Irwln. Is benoemd tot opvolger van den over» I leden Maclean als Minister van Onder» rV wijs. J In politieke kringen heeft deze benoeming van een conservatief veel opzien gebaard, daar al gemeen werd aangenomen dat iemand van de liberale Samuelgroep Maclean zou opvolgen, aangezien deze daartoe behoort. De liberalen zijn dan ook ongetwijfeld ontevreden over de benoeming. WASHINGTON 15 Juli. (Reuter). Hoover en de leden van het Congres hebben nog geen overeenstemming bereikt ten aanzlen van het wetsontwerp tot steun van de werkloozen. Hoover verzet zich tegen de clausule, welke voorziet in de absolute publiciteit van alle leenlngen, welke door een commissie tot fi nancieel herstel worden uitgeschreven. Het Huls van Afgevaardigden heeft opnieuw op leelteUJke fusie wist te be werkstelligen van eenige der voornaamste genootschappen onder den z~ Tong. d. L revolutlonnalre partij. ml NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Mevrouw Sun Yat Sen (met den bontkraag) verlaat een der hoapi- talen, waar gewonde Chineeache a old at en verpleegd worden. leden van het Congres toch Zaterdag op reces te kunnen gaan. Indien de Senaat het wetsontwerp, met de clausule van de publiciteit eveneens aanneemt, zal Hoover opnieuw zijn veto hierover uit spreken. Ook Nederland heeft indirect met de Kok BIn Tong te maken, want in Nederlandsch- Indië heeft zij eveneens haar vertakkingen onder den noam Kuo Min Tang en telt ze 'iien 15.000 leden. De kern der bewe ging is te Batavia en staat rechtstreeks onder het hoofdbestuur te Nanking. Gecon stateerd kan evenwel worden, dat de In dische afdeeling zonder geheel te hebben afgezien van haar meer of minder radicale beginselen, lang niet zoo fanatiek is als haar zuster in China. Men schijnt in te zien, dat men onder de vleugelen van een vreemde mogendheid andere wetten en ge woonten heeft te eerbiedigen dan in China zelf. Schijnbaar heeft de huidige ontwikkeling der gebeurtenissen in het moederland, spe- GENEVE, 15 JttlL De Volkenbondsraad is Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van den vertegenwoordiger van Guatemala, Mattos, In vergadering bijeengekomen, teneinde de nood zakelijke besluiten te nemen voor de byeen- roeping van de economische ^wereldconferentie en de protocollen betreffende de leening aan Oostenrijk goed te keuren. De Brftsche Minister van Bultenlandsche Zaken, Sir John Simon, legde allereerst een verklaring af nopens het Woensdag gepubliceerde Fransch-Engelsche accoord, waarin hy zijn gis teren voor de internationale pers afgelegde ver klaring in hoofdzaak herhaalde. Engeland en Frankrijk, aldus Simon, zijn over eengekomen een billijke oplossing te verzekeren ook in de ontwapenlngskwestle en voor wat be treft de samenwerking ter economische wereld conferentie. Be ultnoodlging heeft overigens niet alleen betrekking op de zes mogendheden, welke PRAAG, 15 Juli. (V. D.) De doktoren hebben by het onderzoek inzake de oorzaak van het vliegongeval geconstateerd, dat de pupillen van Bata onveranderd waren gebleven, waaruit zij concludeeren, dat Bata geen Idee kan hebben gehad van 't gevaar dat hem bedreigde. Het pupillenonderzoek bij den bestuurder van het toestel had tot resultaat dat zijn pupillen een vernauwing aantoonen. Uit deze omstandigheid concludeeren de doktoren, dat de piloot zich enkele seconden voor het ongeval van het nade rend gevaar bewust Is geworden, zonder dit gevaar te kunnen afwenden. Vrijdag werd ook de particuliere correspon dentie van Bata geopend. Iedere werker bij de Bata-fabrieken heeft een prlvë-rekenlng. Aangezien ook Bata zelf nooit iets anders wilde zijn dan medewerker in zijn onderneming, onderwierp hij zich aan alle be palingen, waaraan ook zijn medewerkers waren onderworpen. Bata nam wekelijks volgens zijn arbeidskaart een salaris op van 500 kronen. Volgens de algemeene bepalingen droeg hij ook bij In de sociale lasten. Iedere week betaalde hU zijn vrouw huishoudgeld. In het algemeen streefde de overleden Industrieel er naar zich in geen enkel opzicht te onderscheiden van zUn medewerkers. GENEVE, 15 Juli. De Volkenbondsraad heeft hedenmiddag het protocol betreffende de nieuwe leening van 300 mlllioen schilling aan Oosten rijk aangenomen. De Duit$che vertegenwoor diger onthield zich van stemmen, aangezien de nieuwe leening gebaseerd Is op het protocol van 1922, dat overeengekomen werd by de toeken ning van de toenmalige Volkenbondsleening. Dit protocol is niet door Duitschland onderteekend. daar het destyds nog geen lid was van den Volkenbond. Krachtens bedoeld protocol Is Oos tenrijk verplichtzyn politieke en economische zelfstandigheid volkomen te handhaven, hetgeen vooral beteekent, dat het zich niet by Duitsch land mag aansluiten. Op grond van dit protocol ook was het, dat bet Haagsche Hof In 1930 de hefaamde Dultsch-Oostenryksche tolunie, zy het met zeer geringe meerderheid, Juridisch ontoe laatbaar verklaarde. De Duitsche regeering is van meenlng, dat een financieel» hulpactie niet met politieke ver plichtingen van eenlgerlei aard mag worden samengekoppeld. Om echter de leening niet te belemmeren, onthield Duitschland zich van stemmen. Duitschland hoopt overigens ook zijnerzijds door een flnancleele transactie te kunnen bijdragen tot de flnancleele saneering van Oostenrijk. v BUREAUX: HOF 6, V TeUfoon Administrate 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar J J f 2.' Voor buiten Alkmaar f 2.85. Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem T”4 en der populairste flguran van 1 natio- nalistlsche China is 14K. Sun Yat Sen, de weduwe van den eeRten president der Chlneesche republiek. Tijdens de Ja- pansche aanvallen op de Chlneesche troepen te Woesoeng en Tsjapel organiseerde zy de verpleging der gewonde Chlneesche soldaten en heeft zij op deze wijze opnieuw de aan dacht der wereld gevestigd op haar naam, die voor mllUoenen de verspersooniyklng is van het nieuwe en vrije China. Dr. Sun Yat Ben was Inderdaad de grootste politieke figuur, die Jong China gekend heeft, zyn sterfdag, de twaalfde Maart, ts een nationale rouwdag voor de Chlneezen over de geheele wereld. Sun Yat Sen werd in 1867 geboren, volgens Chlneesche schrijvers te Kwangtoeng, vol gens bultenlandsche te Honoloeloe In een periode van chaotische verwarring, ontstaan door de hardhandige aanraking met het Westen, die, zooals bekend, voor China noch eervol, noch voordeellg Is geweest. Dit land immers had zich opgesloten In een alge- heele Isolatie reeds vele eeuwen lang. Het had niet, zooals Japan, geprofiteerd van de voordeelen, die de Westersche beschaving bood boven de oude, zy het hoogstaande na tionale cultuur. Dit was voortgesproten uit een, by Oostersche volkeren vaak aanwezige antipathie tegen den Westerling, echter ook geboren uit een chauvinistische overschat ting van alles wat eigen was. Toen China in de tachtiger en negentiger Jaren op ruwe wijze werd wakker geschud door de geheel op eigen belang gerichte manipulaties der groote mogendheden, waar het cosmopolitische imperialisme hoogty vierde, moest het, tot zyn eigen nadeel, zyn achterlijkheid duur bekoopen. Aan Rusland was reeds In 1860 de linker oever van de Amoer afgestaan en waren groote faciliteiten verleend moeten worden wat betreft de kusten der Japansche Zee; in 1885 by het verdrag van Tientsin moesten Annam en Tonkin afgestaan worden aan Frankrijk; het volgende Jaar nam Engeland Blijna, terwijl last not least Japan by de vrede van Simonoseki in 1895 Formosa be dong en het onafhankeiyk verkl^ude Bknaa in zyn machtsfeer kon brengen. den zich aan zyn zyde. Vooral het gebied ten zuiden van de Jangtse was enthousiast en >fBen een te^ngrijk contingent der kel- zeriyke troepen overliep, was Bet succes der opstandlgen volledig. Het keizeriyke gezag stortte hopeloos ineen. 8u® Yat Ben, die op dat oógenbllk in Engeland vertoefde, vertrok per eerste ge legenheid naar China, de republiek werd uitgeroepen en op nieuwjaarsdag 1912, dne maanden reeds, nadat de opstand was uit gebroken, werd Dr. Sun Yat Sen gekozen tot president. De oude drakenvlag werd neergehaald en vervangen door fle republl- kelnsche vyfkleur rood: China; geel: Mand- sjoerije; blauw; Mongolië; wit: Turkestan; zwart: Tibet), die symbolisch de eenheid v?n de nieuwe staat uitdrukte. De Keizer abdiceerde; hy kreeg zijn zomerpaleis te Peking toegewezen en een ruime toelage. De naam Kik Bing Tong werd bereids veran derd In; Kok BIn Tong, d. w. z. volksparty Slechts ruim een maand Is Sun Yat Sen president gebleven; half Februari d. a. v. deed hy, onder Invloed van bepaaldeom standigheden vrywllllg afstand. In 1918 werd hy door den ryksdag van Kanton op nieuw verkozen (voor het Zuiden) en bleef aan tot 1922. Een analyse van zyn ideëen zal ik nle« trachten te geven, slechts eenige hoofdzaken aanstippen. De ontwikkelingsgang van Dr. Sun Yat Sen vertoont een merkwaardige lyn. Eerst democratisch gezind, wilde hij dit steeds verder doorgevoerd zien en naderde hy meer en meer het socialisme, waarvoor hy later openlijk uitkomt. In zyn verdere Jaren kwam hy onder invloed der Russische maxi malisten, zonder echter ooit volslagen com munist te worden. Zijn leer wordt genoemd de leer der „Drie volksbeginselen” en be weegt zich op staatkundig, nationalistisch en economisch terrein. Hy bepleit o.a. a la Monroe; „China voor de Chlneezen”. Hy een voorstander van een uiterst ver ;evoerde volkscontröle op alle regee- lichamen. Zelfs de hoogste ambtenaren moesten verkiesbaar en afzetbaar zyn by plebisciet. Misschien was zyn bedoeling, dat een centraal bureau zou uitmaken, wat er noodig was, de arbeid zou verdeelen en de productie naar behoefte distribueeren. Of hy geheel wilde meegaan met Lenin’s bolsjewistische economische theorieën en dus b.v. het privaatbezit wilde aantasten, valt niet met zekerheid uit te maken. Waar schijnlijk had Sun Yat Sen voor zich «elf zyn standpunt nog niet definitief bepaald, want zyn laatste voordrachten In 1924 gaven hieromtrent nog geen scherpomlijnde be grippen. Dit Is te betreuren, want daardoor heerschen in de Kok BIn Tong groote ver schillen van meenlng hoe een en ander te iRterpreteeren en sluit de vereenlging be- trekkelijk gematigde, doch ook meer ex treme elementen in zich, die zich toch allen op de een of andere uitspraak van Sun Yat Sen kunnen beroepen. beging daarbij echter che misgreep, die zich zou wreken. De In hart en nieren behou dende Chinees liet zich zoo maar niet in een-twee-drie metamorphoseeren. Er vorm den zich geheime radicale genootschappen, die niets meer of minder beoogden dan de omverwerping der bestaande regeering. On voldoende contróle en daardoor groote cor ruptie onder de ambtenaren, de verhoogas belastingen, maar bovenal het bewustzyn der nationale nederlaag maakten het aantal malcontenten steeds grooter. De groote schipperaar Yoean SJ1 Kal heeft deze ont— Wikkeling niet kunnen keeren. In dit troebele water, in deze politieke heksenketel verscheen nu Dr. Sun Yat Sen. de groote populaire volksleider. Hy wist al deze stroomingen te leiden en voort te ■tuwen in één baan. Hy had zyn opvoeding grootendeels ge noten te Honkong, studeerde aldaar aan de Engelsche hoogeschool en promoveerde later te Londen tot dokter in de medicynen. Door zyn reizen in Europa en Amerika ontdekte hy al spoedig, het hemelsbreede onderscheid tusschen een welgeordende staat en zyn eigen vaderland en groeide zyn antipathie tegen het slappe regime der vreemde Mand- Sjoes aan. Zijn ideaal werd een democra tische republiek, die hy zich oorspronkeiyk dacht volgens Amerikaansch model. De overheid In China was natuurlek niet ge diend van zoo’n onderdaan. Sun Yat Sen werd verbannen en week uit naar Japan. waar hy zijn werk intensief voortzette. Hy maakte nropagandarelzen naar allé koloniën vaar een goed aantal Chlneezen gevestigd was en wist door zyn vurige welsprekend heid, vooral onder de aan bultenlandsche universitelten studeerenden, er velen voor zyn ideëen te winnen. In China zelf werd zyn Invloed grooter. doordat Sun Yat Sen een *- op federatleven grond: genootschappen onder den naam: Kik Bing Tong, d. 1. revolutlonnalre party. Na een paar mislukkingen barstte in 1911 de bom. Veertien van de achttien provinciën schaar- Door deze gebeurtenissen manifesteerde zich op overduideiyke wijze de algeheele machteloosheid der toch reeds gehate Mandsjoe-dynastie en de voorstanders van een aan andere staten ebenbürtig China j r - v- splitsten zich in twee groepen: de conser- misschien 15.000 leden. De kern der bewe- vatleven en de voorultstrevenden, die elk op hun manier verbetering zochten. De eersten kregen aansluiting van de zulver-natlona- llsten, ze elschten handhaving der oude cultuur, isolatie als voorheen en bovenal oogenblikkelljke spuiïng der „vreemde dui vels”. De voorultstrevenden, die in den be ginne een goede kans hadden het beft in handen te krijgen, doordat de ongeveer twintigjarige keizer Kwang-Soe hun zijde koos, hadden een meer reale basis, ook hun was de oude cultuur heilig, doch zy wilden zich bovendien de materleele, speciaal den technlschen vooruitgang van het Westen ten nutte maken. Door de coup d’état van 1898 wisten de conservatieven onder leiding van de keize- rin-weduwe Tzoe-Hsi aan het bewind te komen en konden nu hun programma ten uitvoer brengen: de Boksersopstand brak uit (1900), die aan meer dan driehonderd Europeanen het leven koette. De gezamen lijke mogendheden Intervenieerden, de be weging werd onderdrukt en de situatie op portunistisch uitgebuit. China moest nood gedwongen nieuwe concessies verleenen. Het conservatisme had gefaald, men zag in, dat hervormingen „rijstnoodlg” waren en onder Tsoe-Hsi werd het land nu systema tisch verwesterd. Men I een groote psychologische GENEVE, 15 Juli. (V. D.) Het protocol voor de nieuwe flnancleele hulp aan Oostenrijk be- vat o. a. de volgende bepalingen: De leening heeft een looptijd van 20 Jaar. De rente- en amortlsatiedienst wordt gedekt door de ontvangsten van de leening 1923, evenwel zijn de Volkenbondsleening 1923 en die van 1930 preferent. De inkomsten uit de leening worden grooten deels aangewend voor de terugbetaling van Schulden op korten termijn. De Oostenrljksche regeering verplicht zich de noodzakelijke maat- l regelen te treffen voor het herstek van het be- groptingsevenwicht en een program door te voeren voor de hervorming der financiën en 1 de begroeting. Zij zal bü haar valutapolitiek 1 streven naar een opheffing der huidige span- 1 nlng tusschen de binnen- en bultenlandsche waarde van den schlllingkoers, naar de tersljde- stelling der hinderpalen voor den internatlo nalen handel en naar een definitieve regeling 1 voor de Kreditanstalt. De Volkenbond benoemt een financieel advi seur by de Oostenrljksche regeering. zoomede 1 een financieel adviseur by de Nationale Bank. De Oostenrljksche regeering verplicht zich het J" reformplan uit te werken in overleg met de r"‘ vertegenwoordigers van den Volkenbond. In de geheime zitting van den Volkenbonds- raad is de Nederlandsche flnancleele expert Roet van Tonnlngen benoemd tot financieel adviseur der Oostenrljksche regeering. 6e Bel gische flnancleele expert Frere tot adviseur by de Nationale Bank. claal het aftreden van Tsjlang Kal-shek en ook de malaise de Kuo Mln Tang gedaan en Ujkt de beweging eenïgszlns te verloopen. Hoe het ook zy. Dr. Sun Yat Sen heeft In de harten van millioenen Chlneezen een groote en biyvende plaats Ingenomen. Toen hy in 1925 in Peking overleed, Is hy aldaar voorloopig begraven, maar het vorige Jaar is by Nanking een schitterend mausoleum voor hem gesticht. Het Sunyatsenlsme zal onder de Chlnee zen waarschijnlijk nog lange Jaren een groote rol spelen. v. K. KONINGSBERGEN, 15 Juli (VD.). Boven de geheele provincie Oost-Pruisen heeft wederom een ernstig noodweer gewoed, dat vooral in het Zuld-Westeiyk deel ernstige schade heeft aan gericht. In Osterode staan talrijke straten en kelders onder water. De bliksem Is op vele plaatsen ingeslagen en heeft eenige boerenhoeven in de each gelegd. Te Taulensee werd een 11-jarig meisje door den bliksem gedood. TC Carolinenhof werd een man door het hemelvuur eveneens gedood, terwyi In de buurt van Bramberg een heerenboer met zyn zoon en de huishoudster eveneens door den bliksem wer den gedood Verder wordt uit Trier gemeld, dat op den Hundsrueck de bliksem In een kudde sloeg, waardoor 25 schapen werden gedood. ZLIN. 15 Juli- De nagelaten bultenlandsche bezittingen van den gisteren begraven schoen- konlng Thomas Bata bedroegen naar schatting 4 mlllioen pond sterling. Bata's bezittingen In Tsjecho-Slowakye zouden 3 of 4 maal deze som uitmaken. De begrafenis Is de grootste geweest, welke ooit In TsJecho-SlowakUe Is gehouden. Sinds Woensdag waren alle cafés en cinema's ge sloten. Van 's morgens vroeg defileerden boe ren, gekomen vanuit een omgevingskHng van 70 K.M.. langs de doodkisten van Bata en zijn piloot, tydens den oorlog de beste vlieger uit het Oostenrytsche leger. De boeren waren gekleed In hun tradltio- neele nationale rouwkleeren, de vrouwen met zwarte bovenlijfjes en dito schorten, de haren met witte zakdoeken opgebonden. De menschen trokken ratelend in hun door ossen getrokken wagens ZUn binnen; herhaal- deiyk deden zich verkeersopstoppingen voor. Verder kwamen er velen met de locaalspoortjes. die voor deze gelegenheid om het kwartier liepen. Toen de lijkstoet zich 's middags In beweging zette, lieten 60 Bata-slrenen een akelig lang gerekte weeklacht hooren. Vijftienduizend ar beiders liepen In den stoet, alsmede 30.000 be langstellenden. Naast elkaar werden de lyken op bet kerkhof bygezet. Een der Bata-vliegtuigen Het een grooten bloemkrans omlaag vallen. De begrafenis duurde niet minder dan 4V4 uur- Jan Bata. de zoon van den overledene, legde openlijk de verklaring af, dat hij aan de groote princiepen van zyn vader zou vasthouden. Vervolgens las Jan Bata een uittreksel voor uit zijns vaders testament. Hierin werd ver klaard, dat Thomas Bata niemand als zyn erf genaam kon noemen, doch dat hy de fabrieken aan de familie Het. In een proclamatie aan het personeel, vervat in het testament, heet het: „Het belangrijkste voor de welvaart van ons concern is, dat wy allen gelooven. dat het aan ons allen behoort en bestaat voor ons aller welvaren. Het werd niet gesticht met de gedachte, om Voorspoed te brengen aan den eigenaar alleen”. Verwachting: zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, swaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig veran dering. In het etmaal van des avonds 13 Juli tot dgp avonds 14 Juli zijn in Friesland de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Zon op 4J58, onder 9.13. Volle Maan Zondag non. 15.26. Licht op 9.43. Uiteenzetting van de Zuivelcentrale.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1