Groote scheepsbrand te Amsterdam Heffing op boter Massa-ontslag Drama onder dakloozen Vleesch-invoer BRAND TE ANTWERPEN ZATERDAG 16 JULI DE KIPPENHOUDERU Het opslaan der eieren ANGST OVER DE „IBIS” DE NOOD IN DE TEXTIEL Gelukkig ongegrond Nader overleg gemeentebesturen MEISJE GEDOOD mee Druk op de Regeering STEUN AAN WEST FRIESLAND INSTORTING OP DE Regeering blijft waakzaam FRAUDE TE VOORBURG? Grootsche aanblik HACHELIJKE ONDERNEMING De lyken geborgen PLAKKEN VAN DAGZEGELS Belangrijke beslissing EEN ONJUIST GERUCHT I MAN VERONGELUKT MELKPRIJZEN Geen verdere verhooging voor Juli Door een ijzeren balk geraakt EEN OUDE PAPIERMOLEN p Het Chadbourneplan AANVARING R1JKSKWEEKSCHOLEN EERSTE KAMERVERKIEZING Zitting Centraal Stembureau Retraite MET HOOIVORK GESTOKEN Drie mijnwerkers bedolven Contingent eering met zes maanden verlengd Met niet minder dan 30 stralen bevocht de brandweer de alles verterende vlammen WOONWAGENKAMP VERVUILD Schenking aan het Ned. Openlucht Museum L STEUN AAN DE SUIKERINDUSTRIE De volgende week ook 42 cent per K.G. „MAURITS” Neem geen kinderen op de fiets! De toestand verergert nog steeds Jhr. Mr. W. H. DE SAVORNIN LOHMAN OVERLEDEN Op de „Oranje-Nassatf’-myn zyn per 1 Augustus 672 arbeiders ontslagen Zware granaat door onbekende „verhuisd” Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ont werp garantie-regeling „PASSIEVE HOUDING” De derde kruiser Door hoog water verrast Vragen van den heer Drop Motorschip „Moldanger” één vuurzee Oud-president van den Hoogen Raad Middensld^te IJmuiden aangevaren Wraakneming over een standje Heffing op voorraden kaag Werk van Communisten De namen der bedolvenen o Kind overleden Verdwenen staangelden het plakken van dagzegela. i i P 1Uking van Tö j b j, I ■S Groote zwarte plekken op de huid duldden waar de platen gloeiend hebben gestaan. op de voor hem bestemde berichten. Het vliegtuig is veilig en wel ip Athene ge land. Naar aanleiding van een bericht in enkele bladen, dat de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de toelating tot de rljks- kweekscholen heeft stopgezet, vernemen wij. dat dit bericht door zyn algemeenen vorm tot misverstand aanleiding zou kunnen geven. Bü de Regeering is de vraag in overweging in hoever het aantal Rykskweekscholen vermin derd kan worden en In verband daarmee is een kleine groep van onderwijsinrichtingen uitge zócht, welke eventueel voor opheffing in aan merking zouden komen. Daarbij zal de Regee ring echter niet verder gaan, dan strikt nood- zakeltjk is en het aantal scholen, dat opgebe- ven wordt, zoo klein mogelijk houden. Om belanghebbenden een onaangename ver- rasisng te besparen, heeft de Minister dezer dagen de directeuren van bovenbedoelde kweek scholen telegrafisch doen wéte dat de toela tingsexamens, tot nader order moesten worden ultg*steld in verband met de mogelijke ophef fing der kweekschool. v Van 3—6 Aug. as. aal in bet „Kkvwter van den H. Geest**, te Uden een retraite worden ge geven voor dames Onderwijzeressen en andere dames. P Ge. TT VL1 De Centrale Raad van Beroep heeft beslist, dat voor arbeiders, die wegens de ongunstige economische jgharten in de onderne ming van hun werkgever slechts drie dagen per Si B< H. Oi Kr H Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, Inzake eenige suppletoire Indi sche begroetingen. Ten aanzien van bet eerste ontwerp (suiker industrie) merkt de minister op. dat de regee ring aan de onderhandelingen over het Chad- bourneplan niet rechtstreeks heeft deelgenomen. Dit lag niet op haar weg. Daarentegen heeft de regeering niet geaarzeld om rechtstreeksche medewerking te verleenen aan de verwezen- plan. ANTWERPEN, 15 Juli (VD.) De brand wel ke gisteren is uitgebroken in houtopelagplaatsen aan de haven, deelde zich met ontzaglijke snelheid aan de omgeving mede. Alle bewhlk bare brandweerlieden waren met groot mate, rteel ter plaatse. Te middernacht was de brand nog niet gebluscht. De blusschtngswerkzaam. heden werden er toe beperkt den brand tot zijn haard te beperken. De aangerichte schade to zeer groot. Aangenomen wordt dat commu nistische terroristen den brand hebben gesticht. we,nader uit Almelo vernemen, was de geheele vergadering het er over eens, dat het bekende verzoek der fabrikanten, krachtig ge steund moet worden, opdat in Ned.-Indlê de in voer van katoenen goederen gecontingenieerd wordt. Uit de discussie bleek, dat de fabrikanten de regeering bereids in een tweetal conferenties uit voerig hebben Ingelicht, zoodat men in Den Haag geacht moet worden op de hoogte te zijn met den nood der katoenindustrie. Algemeen was men van oordeel, dat bet er op aankomt druk op de regeering uit te oefenen. Vrijdagavond om half negen zijn de lijken der drie slachtoffers van bet mijnongeluk te Lutterade geborgen. Nader kan worden gemeld, dat de bedolvenen zijn de Nederlanders Broos, gehuwd en 35 ja ar oud en Van de Wal, X) jaar en onge huwd, reep. wonende te Echt en Geleen, als mede de 42-jarige Belg Hoibeckx, gehuwd en wonende te Ulestraeten. De andere in de gang aanwezige mijnwer kers konden zich nog tn veiligheid stellen. Het reddingswerk to in vollen gang. De Regeerlngzcommtosarls voor de Hulpver lening asm de Melkveehouderij, voorzitter der Crtols-Zulvel-Centrale, deelt mede, dat de hef fing op boter ingevolge de Crtoto-Zulvelwet voor de periode 17 Vm. 33 Juli op 43 cent per Kg. is gehandhaafd De binnenlandsche prijs in den groothandel stijgt niettemin met 5 ets. per Kg., daar de Leeuwarder noteerlng met 5 ets. om hoog to gegaan en komt dus op basis van f 1.35 per Kg. De prijs van de boter in den klein handel wordt nu ƒ1.40 k /150 per Kg. Melkveehouders, die hun melk op basis boter- noteerlng verkoopen, kunnen per 100 Kg. melk van 3 pCt. aanspraak maken op een 17 ets. hoogeren prijs dan in de thans loopende week. De toeslag uit het Crisis-Zul velfonds blijft XX ct. per Kg. melk van 3 pCL vet. Zooals reeds bericht werd te 8t WUlibrord. onder de gemeente Et ten-Leur een houwitser granaat van groot kaliber gevonden. Van mili taire zijde had men het projectiel ter ptoatae laten ingraven, om het tot ontploffing te bren gen, dasu- aan bet transport groot gevaar ver bonden was. Thans blijkt, dat een onbekende dit gevaar lijke vrachtje heeft vervoerd tot in de gemeente Hoeven op ongeveer een half uur afstand van de vindplaats. Van deskundige zijde vernam de „Maasb dat dit werkje levensgevaarlijk is ge weest. De granaat staat thans onder bewaking en zal op de nieuwe vindplaats tot ontploffing worden gebracht. Tn de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de steunverleenlng aan den graven tuinbouw in West-Friesland, zegt de regeering. dat zü niet kon onderschrijven, dat de met het hier aangevraagde bedrag van 700.000 tot 3 mill toen gulden opgevoerde steun- verleening, zeer gering zal blijken te zijn. Dit bedrag komt ook overeen met het advies der Centrale Commissie. Dat sindsdien de algemeene toestand, waarin de Ned. tuinbouw verkeert, zeer veel ongunstiger is geworden, moet helaas wor den toegegeven De regeering is te dien aanzien waakzaam om te overwegen, welke maatregelen genomen dienen te worden. Vrijdagavond kwam by ons binnen Reuter-telegram, waarin werd gemeld, dat bet voor Athene liggende moederschip voor vlieg tuigen -Imperia” had bericht, dat het Neder landsche vliegtuig P-HAX!X (De _Ibto"). dat van Cairo was vertrokken met tewtemtslng tot Athene, daar nog niet was gepasseerd. Het bericht verwekte aanvankelijk eenige on gerustheid. maar naar later is gebleken, was daarvoor gelukkig geen grond. De radio-lnstal- latie van de -Ibis” schijnt onklaar te zijn ge- Vrijdag is. in den ouderdom van M jaar, over leden de oud-president van den Hoogen Raad, jhr prof. mr. W H. de Savornin Lohman. Hoewel de thans ontslapene reeds eerder uiting had gegeven aan zijn voornemen om zijn ambt van president van ons hoogste rechts college neer te leggen, kwam hij destijds onder aandrang van de leden van den Hoogen Raad, op dit besluit terug, totdat hij zich einde 1930 genoodzaakt zag wegens gezondheidsredenen deze hooge functie te verlaten, waaraan hij zooveel jaren zijn beste krachten had gewijd. Met Ingang van 1 Januari 1931 werd hem op dee meest eervolle wijze ontslag verleend. De overledene was van 1911191B president van het college van curatoren der Universitelt heraèningevand hrt” rierd^b^k'van^h^l^ W week werkzaam ztfn kan worden volstaan met en van de Staatscommissie voor de herziening het plakken van dagzegela van de Grondwet. HU was commandeur in de Orde van den Neder landschen Leeuw. moesten bracht. Tegen twaalf uur was het vuur zoodanig in hevigheid toegenomen, dat een noodsignaal werd gegeven. Allen, ook de brandweerlieden moesten bet brandende schip verlaten. Het Nederlandsche Openlucht Museum tal binnenkort mat een belangrijke schenking ver rijkt worden. Door een papierfabrikant te Loenen (Velu- we) to aan het Museum aangeboden een com pleet geïnstalleerde papiermolen, zooals dia vroeger veel gedreven wordt. Thans bestaat geen van die oude papiermolens meer. In het museum zal de molen geheel In den ouden stijl worden opgesteld en in werking ge bracht, zoodat men een getrouw bééld zal kun nen krijgen van dezen ouden, nu verdwenen vorm van papierfabricage. De molen wordt gebouwd aan een beekje, waaraan bet water zal worden ontleend om bet waterrad van den molen in beweging te twen gen. In het aanstaande najaar aal de molen ge reed zijn. Donderdagavond reed te Zwyndreeht een vrachtauto in de richting van Rotterdam. Op een gegeven oogenbllk haalde de auto een wielrijder In. die bij het pa see eren begon te slingeren, met het droevig gevolg., dat een vierjarig meisje, dat voorop zat van de fiete viel en onder den vrachtauto terecht kwam. Het kind werd levenloos erpnder «andaan ge haald. De politie stelt een ondersoek in. Zoover men kan nagaan, brandden ruim 3 en 3 uit, terwijl ruim 1 schade heeft. Het staat vast, dat het schot, dat de machinekamer van ruim 3 scheidt, zwaar ontzet to. Ook heeft bet ruim boven de machinekamer gebrand, terwijl ook eenige daar gelegen hutten te lijden hebben gehad. Of de machines zelf hebben geleden, kan nog niet worden nagegaan. In het schip, dat 9500 ton groot Is, zijn naar schatting 1200 ton water gespoten. Het schip maakte 21 graden slagzij en lag vóór 3.80 Meter an achter 5 40 Meter onder In 8 Meter water. Voor omslaan bestond voorlooplg geen gevaar. Het Is thans heel zeker dat een derde van het schip nieuw zal opgebouwd moeten worden. De schade is in het geheel nog niet te ramen. Het Tweede Kamerlid Drop beeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Indien juist to. dat Staatsraad mr. J. B. Kan san den burgemeester van Velzen heeft bericht, dat hij zich wegens de passieve houding van Minister Verschuur niet langer kon belasten met bemiddelingspogingen in het belang van het VtoscherlJ-bedrflf te LJmuiden. welke feiten en omstandigheden hebben mr Kan dan aan leiding kunnen geven om te gewagen van een „passieve houding” van den Minister? Wil de Minister mededeelen, wat het resul taat Is geweest van de besprekingen, die mr Kan op Maandag 13 Juni 1932 met belanghebbenden bü het Vlsacherybedryf heeft gevoerd, of dit resultaat ter kennis van den Minister to ge komen in den vorm van bepaalde voorstellen en op welken datum, alsmede wat het stand punt der Regeering tegenover gedane voorstel len is geweest en of van haar zelf maatregelen zijn te verwachten? Do apenbare zitting van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer voor de beslissing der lijsten en «ver de handhaving van de daarop voorkomende sa nd Ida ten aal worden gehouden op Dinsdag 13 Juli des middags om 13 uur in de oude raad zaal in het gemeentehuis te *s Gravenhage. RL h'j SL x haar standplaats aan de De Ruyterkade terug .-Jon van der Heijden" bleef aan stuurboord- ztjde met volle kracht doorwerken. Haar water kanon liet niet af door de in de huid gebrande gaten een enorme watermassa te werpen, terwijl andere stralen eveneens van de .Jan" door andere gaten hun water in het schip goten Groote zwarte plekken op de huid duidden aan. Wat de tweede begrootlng betreft (derden kruiser), zet de minister uiteen, dat deze kruiser slechts dient om de vloot te houden op het minimum peil van paraatheid, dat v^retocht wordt opdat Nederland zijn neutraliteitsverplich tingen kan nakomen De Nederlandsche afvaardiging ter ontwape ningsconferentie heeft zich terecht onthouden van verzet tegen het gebruik van dulkbooten. Vrjj algemeen is in de daar gehouden discussies naar voren gekomen, dat de duikboot voor kleinere mogendheden het aangewezen verdedi gingswapen is. NIZZA, 15 Juli (Reuter). Een groot aantal dakloosen. die den nacht doorbrachten onder de over de Paillon voerende brug. zyn in hun slaap door plotseling opkomend hoog water ver rast en door den stroom meegesleurd, voordat redding mogelijk was. De brandweer van Nlzza werd gealarmeerd en verschillende personen konden met behulp van ladders gered worden. Het aantal der verdronkenen kon nu nog niet worden vastgesteld. Tot dusver to alleen het lijk van een vrouw gevonden. De Regeeringscommissaris voor de Hulpver lening aan de Melkveehouderij, voorzitter van de Crtoto-Zulvel-Centrale. bericht ons het vol gende: Met het in werking treden van de Crisis - Zuivel wet begin van deze week vragen de melk veehouders zich af. welke de Invloed daarvan to op den prijs dien zy voor bun melk ont vangen. Ter voorkoming van verwarring is het nut tig. er de aandacht op te vestigen, dat de melk prijs verhooging ten gevolge van de Crisis-Zui- velwet door de samenwerking van Regeering en Zulvelorganlsatiee reeds begin Juni Is Ingetre den en voorshands slechts het doel kon zijn om die verhooging te handhaven gedurende Juli. Op 37 Mei was de Leeuwarder boternoteerlng 78 oent per K G en de wereldmarktprijs Is se dert dien daar nog beneden gebleven. Niette min werd de Leeuwarder noteerlng op 3 Juni gesteld op ƒ1.— en op 10. 17 en 24 Juni en op 1 Juli op 1.15 per K.G. De Nederlandsche no teertng stond tengevolge van diverse maatre gelen reeds 5 weken ruim 50 pCt. boven de wereldmarkt. De uitbetaalde melkprijzen pas ten zich daarbij aan. Op 8 Juli is echter de noteerlng voor 8 en 9 Juli weer op f 1 15 gesteld, doch vanaf 10 Juli op ƒ0.78. Daarbij werd echter de toeslag op de melk bepaald op 1-35 per 100 KO. melk van 3 pCt. vetgehalte. Wat gedurende de maand Juni reeds officieus gebeurde, to due nu officieel volgens de wet Op de Staatsmijn ..Maurits" te Lutterade te Vrijdagmiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij >Un drie mijn werkers bedolven. De reddingsbrigade te In de mtjn afgedaald, maar heeft de menseben nog niet kunnen redden. Voor het leven van de bedolven mijnwerkers wordt gevreesd. Vrijdagmorgen vroeg waren eenige werklieden aan den los. en laadwal aan de Maas te Roer mond bezig met bet versjouwen van eenige zware ijzeren balken. Plotseling kantelde ten der balken en L. H. geraakte met zijn been onder den balk. Het been werd zóó ernstig ge^ wond, da* de inmiddels gearriveerde dekter onmlddeülJke overbrenging naar het 8t. Lau- rentius-zlekenhute noodlg achtte. Btj aankomst In bet ziekenhuis had bet slachtoffer reeds zooveel bloed verloren, dat men niet tot ampu tatie kou «vergaan Eenlgen tijd daarna te de man aan het vele bloedverlies overleden. De man was 45 jaar oud en laat een vrouw en een kina achter. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een Koninklijk Besluit, waarbij de contlngenteertng' van den Invoer van vleesch wordt verlengd voor den tijd van zes maanden. Naar het ..Handelsblad" verneemt, te sinds eenlgen tijd by B. en W. van Voorburg een onderzoek aanhangig naar eventueele onre gelmatigheden. welke geplébgd zouden zyn bij de politie aldaar. B en W. hebben dit onderzoek doen aanvan gen. nadat de gemeenteraad van de mogelijke fraude in een geheime vergadering op de hoogte was gesteld. Ia bet blad wel ingelicht, dan betreft bet hier staangelden voor woon wagens, die standplaats hebben op bet ge meentelijk woonwagenterrein in den Binnen Veenpoider, achter het badhuis Het bedrag zou slechts enkele honderden guldens bedra gen. De justitie, van een en ander op de hoogte gesteld, heeft geen termen aanwezig geacht in te grypan. In de gemeente Voorburg doen intusschen praatjes de ronde, welke deze zaak van veel 1 ‘grooter omvang doen zyn dan Sb werkelykheld bet geval schijnt te wezen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het ontwerp garantie-regeling ten behoeve van de klppenhoudery wordt het vol gende ontleend: Het komt den Minister dienstig voor allereerst aan te geven, wat sedert de Indiening van dit ontwerp van wet is geschied. Volgens het Plan van Uitvoering zou In de maanden Mei tot en met Juli het opslaan der eieren in de koelhuizen plaats hebben. De eieren In de maand April opgeslagen, konden volgens het Plan van Uitvoering ook nog onder deze regeling worden gebracht. Thans, dit is drie weken vóór den einddatum, zyn door de by de N P. F. aangesloten coöperatieve verkoop- instellingen pl m. 4.250.000 onverkochte eieren in Nederlandsche koelhuizen opgeslagen, terwijl pijn. 32.500.000 eieren in bultenlandsche koel huizen zyn ondergebracht. Deze laatste hoeveel heid is reeds verkocht en moet ax. najaar en winter geleverd worden; by den koop werd door de koopers opslag in een buiteniandsch koelhuis bedongen. Mede, dank zy de voorgenomen wettelyke regeling, een in elk geval te bereiken prijs voor koelhulseleren in bet vooruitzicht stelt zyn de prijzen der versche eieren op zoodanig peil ge komen. dat aftrek mogelljk werd voor prijzen, welke daarmee correspondeerenen geen eieren beneden het in de garantieregeling genoemde prijsniveau behoefden te worden afgezet. Som tijds kan aanmerkelijk meer bedongen worden Wel zyn de pryzen thans weder gedaald, doch zij liggen nog boven den garantieprijs, en aange nomen mag worden, dat, ook al zou na de be krachtiging van dit ontwerp de prys tot garantieprijs dalen, het aantal eieren, dat dan nog zal moeten worden opgeslagen, beperkt zal blijven Zou de regeling echter niet tot stand komen, dat sou er geen middel bestaan, eene onverhoopte inzinking tot beneden het garantie niveau te verhoeden. Dat deze regeling een ernstig risico voor de schatkist zal medebrengen, kan de Minister niet beamen. Weerleggen de feiten dit vermoe den reeds, nu slechts pijn. 4 250.000 eieren be hoefden te «voeden opgelegd om den prijs, welke aanvankelijk beneden het garantieniveau lag. daarop te brengen en gedurende gerulmen tijd nadien inzinking daarbeneden te voorkomen, ook de berekening van het uiteindelyk risico voor het Ryk gaf reeds in klare cijfers een nooit te overschrijden maximum daarvan. Gezien echter den feiteiyken toestand zal. buitengewone omstandigheden daargelaten, bet risico selfs 5 procent van het geraamde niet overschrijden. De vrees, door sommige leden geuit, als zou deze steunmaatregel de uitbreiding der klppen- houdery op onwetenschappeiyken grondslag in de hand werken, komt den Minister ongegrond voor. Immers, de garantie strekt zich hoogstens uit tot prijzen voor versche eieren van f 2.40 per 100 stuks netto aan den pluimveehouder, terwijl de productiekosten onder gewone omstandig heden op 2.95 per 100 stuks te stellen zijn, en juist by kippenhoudén op wetenschappenen grondslag dewe koeten het grootste êyn en biyven. Dat tengevolge van deze regeling de kosten van het levensonderhoud voor de arbeiders zou den stijgen, moet weersproken worden, daar de regeling de prijzen der eieren niet booger kan opvoeren dan tot 2 40 per 100 stuks, een niveau dat nog aanmerkelijk beneden den normalen kostprijs (ƒ2.95) ligt. De Minister geeft toe. dat de vrije handel by deze regeling voor de te verstrekken garanties te uitgeschakeld hetgeen echter niet wil zeggen, dat hy de belangen van den vrijen handel te veel uit het oog heeft verloren. Hy stelt zich voor, dat ook aan den "vrijen handel de gelegenheid geboden zal worden van verkoop dezer onder garantie opgeslagen eieren. In de op initiatief van het gemeentebestuur van Almelo aldaar gehouden bijeenkomst van Twentsche gemeentebesturen, die tezamen wa ren gekomen ten einde de vraag te bespreken, of het niet in het belang der gemeenten zou zyn, zich tot de regeering te wenden, opdat deze ten spoedigste maatregelen zal nemen tot steun aan de Twentsche textielindustrie, wa ren vertegenwoordigd de gemeenten: Almelo, Enschede, Hengelo, Lonneker, Goor, Olden saai. Borne, Hellendoorn en Russen. De vergadering was eenparig van oordeel dat het gewenscht te deze kwestie te behandelen In een door den burgemeester van Vriezenveen. het Tweede Kamerlid J. M. Krijger op as. Dinsdag bijeengeroepen vergadering van Twentsche en diverse gemeentebesturen uit den Gelderschen Achterhoek, opdat men op- breederen grondslag de kwestie kan behande. len. Dese conferentie zal te Hengelo worden gehouden. Donderdagmorgen heeft een boerenarbeider den landbouwer P. D. de G. te Behagen mis handeld. wegens een standje over rijn werk. De knecht was bezig het hooi tn de boerderij te bergen. Hy deed dit niet naar den zin van den boer. Deze gelastte hem toen het nooi beter te plaatsen, waarop de knecht zyn patroon uit schold en hem allerlei beleedlgingen naar het hoofd slingerde. De knecht sprong plotseling van den hooiberg en viel zyn patroon van achteren met een hooi vork aan HU wilde hem hiermee een slag op het hoofd geven. De boer wist den slag gedeel telijk' te pareeren, doch liep niettemin een wonde op het hoofd op, benevens aan den arm. waarmee hU den slag had afgeweerd. Door den slag kwam de boer te vallen en hierop stak d knecht zijn baas met de hooivork door mono en wangen. Op het gegil kwamen de vrouw en de vader van den boer toeloopen, zU slaagden er in den knecht de hooivork af te nemen. De dader, gehuwd en vader van drie kin deren, heeft zich zelf by de politie aangemeld Vrijdagmorgen om ongeveer zes uur zag men look komen uit het in aanbouw zynde mo torschip ..Moldanger", dat ongeveer twee maan den geleden van de helling van de Nederland sche Scheepsbouw Maatachappy te Amster dam was geloopen voor rekening van de firma Weetfal Lanen Go. A/8 te Bergen (Noor wegen). Het bleek, dat in ruim drie, vlak vóór de machinekamer, brand was uitgebroken. Men te daar beslg de wanden van het schip te be- kleeden met kurk voor4 bet Inrichten van koelruimten. De brandweer rukte met groot materiaal uit en weldra lag de drijvende stoomspuit -Jason” aan bekboord en waren tal van motorspulten. benevens de -Jan van der Heyden" op weg naar do Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij. Naast het brandende schip lag bet eveneens voor dezelfde Yioorsche firma In aanbouw zyn de motorschip .Berganger*’. Zoo spoedig moge- lUk werd dit schip verhaald. De .Jan van der Heyden” kwam toen langs stuurboord. Het was onmogeiyk het ruim van het schip binnen te dringen. Eenlgen tyd hebben de vlammen hoog boven het luik ultgealagen, maar na hard wer ken week de vuuroee. om plaats te maken voor dikke rookwolken. De hitte, die ontwikkeld werd, was zóó groot, dat do scheepswand gloeiend ging staan. Ben brandwacht is Vrijdagmorgen in *n ruim gevallen en- beeft een arm gebroken. Enkele andere brandwachts zijn dbor rook bevangen en op bet emplacement worden byge- Aan boord van de „Moldanger** werd tot Woensdagmiddag kwart vóór vyven door ruim twee honderd man gewerkt. Na dien tyd werd om het uur door een waker de ronde gedaan Den geheelen nacht is niets byaonders op gemerkt. Vrijdagmorgen om by lessen ontdekte de wa ker Karthaus rook en gloed. Onmiddellllk waarschuwde hij den portier, die telefonisch de brandweer alarmeerde. De post Flaat- yzerweg was bet eerst ter plaatse, geleidelijk versterkt door het materiaal der Beneden- IJscbe stations, dat met de pont werd overge zet. Commandant Gordyn en hoofdbrand meester Brunet de Rochebrunne namen de leiding van het blusschlngswerk in handen. Het riiurwoedde inrdhn lü, vlaK v68r rie brug. Dit ruim, bestemd als koelruim voor Biet vervoer van fruit of tiesen, te voorzien van wanden met toolatle-materiaal, een zamen- stetoel van hout, kurk en papier en vry dik In een van de wanden vrat bet vuur, dat steeds felier uiteloeg met laaiende vlammen en een verstikken den, grUs-grauwen rook, die op den tragen wind zich langzaam verspreid de boven bet Noordelijk stadskwartier. Onze correspondent te Heerlen seint: Vrijdagmorgen zyn op de vier „Oranje Nas- Mu"_mynen per 1 Augustus in totaal ontsla gen 672 mijnwerkers. Voor ontslag kwamen al lereerst in aanmerking de on gehuwden, die in het buitenland wonen, vervolgens de gehuw den die in het buitenland wonen, daarna de hier wonende vreemdelingen en tenslotte de Nederlanders. Naar wy vernemen te ook op de staatsmijn „Hendrik” aan een aantal ongehuwde arbei ders ontslag aangezegd. In verband met den slechten gang van zaken fa het mijnbedrijf In verband met deze ontslagen heeft het JJmburgsch Dagblad** een onderhoud gehad met den directeur.generaal der „Oranje Nas- sau”-munen, Ir. D Klink. O», werd hlerby de vraag gesteld: Verwacht u iets van regeertngs- maatse gelen? Het antwoord was: Enkele maanden geleden bracht een refe- rendarls van het departement van Economi sche Zaken een bezoek aan de MUnstreek. Het resultaat hiervan is tot nu toe nihil. De re geering blyft zwijgen Op alle telegrammen en brieven geeft zy geen antwoord. Mep sdftynt zich in Den Haag niet bewust te zyn van den nood die hier niet alleen gegroeid Is, maar die nog in heviger mate dreigt Blyft de regeering zwijgen, dan zal ook hier een dr Posthuma moeten opstaan om Den Haag tot hulp te bewegen. Op een andere vraag: Jloe denkt u over de huidite situatie van onze Nederlandsche MUn streek." antwoordde Ir. Klink ais volgt: Somber, de toestand verergert nog steeds en wat het meest ontmoedigt, er te geen roor- ultzicht op verbetering. geregeld: door een toeslag wordt den Neder- landschen melkveehouder een melkprijs ver schaft die boven den natuuriyken prijs ligt. Een verhooging voor Juli in vergelijking met Juni en begin Juli beteekent dit echter niet. Of het in de toekomst mogeiyk aal zijn om den toeslag te verhoogvn teneinde meer dan thans tot den richtprijs voor de melk te na deren. is nog niet te zeggen Men karf slechts hopen, of het zal gelukken, moet nader biyken. Voo^iands zjj slechte geconstateerd, dat het gelukt to om de totale Ineenstorting, die eind Mei dreigde, reeds in Juni af te wenden en te doen veranderen In een prijsverhooglng die reeds in Juni Inging en welke door de toezeg ging van een toeslag vanaf 10 Juli tot 80 Juli van f 125 per 100 K G melk ook gedurende deze periode vermoedelyk zal kunnen worden gehandhaafd. In het woonwagenkamp van ^de gemeente Voorburg zyn enkele personen dezer dagen ern stig ongesteld geworden. De oorzaak van de ziekteverschijnselen wordt toegeschreven aan de ergerlUke vervulling, waaraan de woonwagenbe woners van het kamp zich hebben schuldig ge maakt. Waarschyniyk to ten gevolge van de warmte een huidziekte uitgebroken; zes be wonen moesten in het ziekenhuis worden op genomen. Een kind, dét onlangs ongesteld in het kamp kwam, is Donderdag overleden. Intusschen to op last van B. en W. een aan vang gemaakt met de grondige reiniging van bet kamp. Men heeft alle woonwagens tUdeluk van het terrein verwyderd teneinde het vuil te kunnen opruimen. Bovendien zyn de wagens zelf schoongemaakt. Op de kaasmarkten beeft deze week bet ge rucht geloopen, dat het in de bedoeling der regeering zou liggen, om wanneer Ingevolge de Crisis-Zuivelwet ook op kaas een heffing wordt toegepast, deze heffing te doen gelden voor voorraden, die reeds tn het bedt van de kaas handelaren zyn In verband hiermede deelt de RegeerinsS- commissaris voor de hulpverleenlng aan de melkveehouderij. voorzitter der Crtoto-Zulvel- Centrale mede, dat bü het bestuur der Crisis Zuivel-Centrale zoodanige heffing zelfs geen oogenbllk in overweging is geweest. Het Jougo-Slavlsch stoomschip „Jurko plc”, komende van Ancona voer Vrijdagmorgen IJmuiden binnen om tn de Coenhaven te Am sterdam te bunkeren. Bü het pasaeeren van IJmuiden is het schip in de mlddensluls met stuurboordsboeg tegen de Zuider midden con trefort gevaren. De sluis werd vry ernstig be schadigd. Het schip heeft aan stuurboordsboeg een scheur van een meter lengte gekregen, juist op de breek onder de deklün Het Is doorgevaren naar de Coenhaven om te bunkeren. Waar de schade aal worden hersteld to oog niet be kend. Het blusschlngswerk leverde een grootschen aanbHk. De ^Jason" en .Jan v. d. Heyden” richtten hun fel-witte stralen omhoog, tien tallen slangen hingen af van ds verschansing en in den dikken rook zag man gehelmde man nen bedrüvig in de weer. Een helsche caco- phonle werd het dreunen en donderen der motoren, bet loeien der vuurzee, het gieren der schuimende stralen. De brandweer stond voor een schier ozuno- gelüke taak. Zooals te vreezen was begonnen de wanden over groeten afstand krom te trek ken, te ontzetten, terwijl rood- en witgloeien de oppervlakten tot uiterste voorzichtigheid xnft&nden. Al spoedig bleek dat het vuur niet tot één ruim was te beperken. Weldra drong de rook ook’ door de kokers van het voorruim. Het schip maakte geleidelijk een slagzy van byna 30 gr. naar bakboord, wat men trachtte te verhelpen door het langzaam vullen van de watertanks aan stuurboord De schade aan het schip moet zeer groot zyn en loopt zeker In de honderdduizenden De huid to ontzet en onbruikbaar door het krom trekken der platen. De JMoldanger” sou 15 September worden opgeleverd en het werk vlotte uitstekend. Al dekt de verzekering de schade, een strop blyft het en voor de werf en voor de Noorsche ree- dertj, die op het schip wacht. Aan het zusterschip de ..Berganger**, dat door aleepbooten bulten de gevaarlüke zóne was gesleept, hebben de werklieden den arbeid hervat. m gewone gevallen zou dit geen gevaar op leveren. maar alle machlnedeelen die aan dek staan, zyn nog niet voldoende vastgeset. Bovendien staan ook de motoren in het schip niet volkomen vast, zoodat de kans bestaat, dat de tonnen wegende Useren gevaarten gaan schuiven als bet schip scheef blyft liggen. Wanneer dit gaat gebeuren. Is de kans groot, dat het schip kapseist. Van den wal af beeft de brandweer thans ook nog bet waterkanon op bet schip gericht en bestrijdt het vuur langs dezen weg. Den geheelen Vrydagmiddag beeft bet vuur in bet in aanbouw zynde motorschip ..Molds ngvw** voortgeduurd. Nu eens werden de rookwolken lichter, waardoor men de hoop koes terde, dat het vuur was uitgewoed, maar enkele oogenbUkken later steeg weer een grijss vettige rook uit het schip. ■B Avonds om negen uur woedde de brand in het motorschip nog voort. Nog steeds stegen rookwolken uit de ruimen 2 en 3 op. De drij vende stoomspuit „Jason" keerde voorlooplg naar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8