STADSNIEUWS l E E J De Paus en r- I s het Zieken-Apostolaat cr B DINSDAG 19 JULI KEGELEN 17, 24 en 31 Juli Waar blijft de winst? VERSLAG LAGER ONDERWIJS Postel. Ingekomen personen UIT DEN OMTREK BERGEN Lichaamsoefeningen Schoolzwemmen Het vliegfeest te Bergen H and enar beid DE HANZE, AFD. ALKMAAR Zaterdag 23 Juli OUDORP Dalton Maandag IS Augustus I BEEMSTER EGMOND AAN ZEE - C ■I Ontroerende opdracht aan de zieken TELEGRAMWISSELING MET DEN H. VADER Opening tentoonstelling Bergensche Kunstenaarsvereen. Waardeering van den burgemeester Verloting ten bate van het RÜwielpad Onderlinge wedstrijden te Schagen Geluiddempend wegdek ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Luitspel De dagelijksche ongevallenrubriek OVERGANG AAN HET R. K. LYCEUM Vertrokken personen O Mulo examen Vragen van den heer Bakker Voor Eer en Deugd z- ver. „Steeds in Spanning” Recollectie-oefening BRAHDSTOFFEN?“,“f“ VB! toe medewerken in zooverre dat maar eenigs- Augustus! PRAESE8. sue- voor houden. JOHE. een Daden groeien uit gedachten! Dijk, Frieda Hans Overtoom, te Aanzien doet gedenken! Blokschrift Zooals Biedt schoolfeest Cardlnalls Pacelli c g. Kardinaal Pacelli.' t_KM AA» 1 8.8. PAPAE PIO XI, Cita del Vatlcano. •oea Afeni o folders, Jeanne SUiacus, Jan Te zich Niet De winkeliers in consumptie-artlkelen, slga ren. en zij die handelen in voorwerpen, die een oogenb’ikkelljken wensch kunnen Verschenen is het verslag omtrent den toe stand van het Lager Onderwijs over 1931, uit gebracht door de Commissie van Toezicht. Aan de verschillende opmerkingen ontleenen we het volgende: hiervan geven. plannen r wenscheiyi Bij het einde van het proefjaar, somervacan- tle 1931, met het onderwijs in het luitspel aan de Zesde Gemeenteschool, konden de resul taten helaas niet bevredigend worden genoemd HA! taf I L. J. WILLENBORG, parochus Director Centralis Bloemendaal. Dloceseos-Harlemensls Hollandia Burgerlijke Stand. Geboren: Bauke Jan. v. D. v. d. Bijl en T. NJJboer; Elisabeth, d. v. - v. M. Kerk- P. stuffens KE het t recht; Mode phkfc een rheic bata terts hoofd aBo hsisK rhilk teeft} *erke< burg bwt 1 ten i Adr meer Gisteravond om half 8 had op de Friesche brug een aanrijding plaats tusschen een auto. bestuiAd door R. B. uit Ursem en een wiel rijder M. T. K. alhier. K. kwam te vallen, waardoor hU een schaaf wonde aan het linker bovenbeen opliep, terwijl zijn flets beschadigd werd. De oorzaak ligt In een toevallige samenloop begon 1 B s. Amsu een dit t> O net nn ree! i de di neeti de m De net 1 Uns> mge ster i terdai Personalia. Voor het eindexamen der afd. B van de R.H_BB. te Alkmaar is geslaagd dB heer P. van der Pol, alhier. Prov. 1. a •tandt O 7<M IX labo rem ren pred drinj Ungs fflet r*> In bury bed» om I Duiu nar Ui otaat slotte naaf lerec De oorde feme dot l Paulisse 1138.36. hefrt huto Heed. Beis». •an d Zaterdag van Hout Voorthuizen In de treffende toespraak, door den Heiligen Vader Zondag 10 Juli jJ. gehouden, hebben, zooals begrijpelijk is, de volgende woorden, ge sproken in verband met de conferentie te Lau sanne, een allerdiepsten indruk gemaakt op den directeur van het Zieken-Apostolaat: „Thans is het zaak te blijven bidden en het gebed moet vertrouwvol zijn, des te vertrouw voller naarmate de Goddelijke Goedheid In derdaad zooals Haar wonderbare gewoonte Is de gebeden schijnt te verhooren van soo- vele vrome zielen, van haar In het bijzonder die meer rechten hebben om verhoord te wor den. Er zijn Inderdaad zoovele zielen, welke aan God geheel bijzonder dierbaar zijn: zielen In de bloem der eerste jeugd en onschuld, ofwel in de volle schittering van het geloof en in de volle kracht der christelijke volmaaktheid, of wel zielen, welke naar de getuigenissen, welke de Heilige Vader voortdurend by tienduizenden ontvangt, Jaar in Jaar uit haar lijden en be proevingen dragen en die van haar pijnen en haar lijden een waar apostolaat maken; allen zielen, welke voortdurend een gebed tot God opzenden van zulk een waarde en zulk een kracht, dat het niet onverhoord kan blijven voor den troon van God." Met de goedkeuring van Zijne Hoogwaardige Excellentie, Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschep van Haarlem, heeft pastoor Wlllenborg Zater dag 18 Juli jJ. het volgende telegram aan Zijqe Heiligheid kunnen zenden: Hedenmorgen ongeveer half tien wilde een wielrijdster vanaf den Kennemerslngel de Hel- looërbrug oprijden, tqen uit de Wilhelmina- laan een luxeauto kwam, die den Kennetner- singel op wilde rijden en daarbij de bocht te kort nam. Het gevolg was, dat de wielrijdster aangereden werd en tegen den grond viel. Zij bekwam een schaafwonde aan de hand, terwijl de flets ernstig beschadigd werd. Met groote voldoening heeft de Commissie vernomen, dat de In aanbouw zijnde Openbare school, ter vervanging van de oude 4e Oem. School, een lokaal voor Handenarbeid zal krij gen. Dat zal dan het tweede werklokaal voor dit vak zijn in een Openbare School, terwijl cr reeds drie, weldra vier in bijzondere scholen zijn. Aan de groote, vormende waarde van het vak .Handenarbeid” wordt nog wel niet vol doende recht gedaan, maar vooruitg ng in deze mag dankbaar geconstateerd worden. Het be lang van het onderwijs in het vak vordert, dat meer onderwijzers dan nu in het bezit zijn van een diploma. Opneming van dit vak in de leer- acht de Commissie voor alle scholen Maandag 18 Juli 11 uur werd in antwoord daarop uit het Vatikaan door kardinaal Pa celli het volgende telegram verzonden aan het adres van pastoor Wlllenborg te Bloemendaal: Obsequll sensus quos aegrotorum nomine mlsistl Augustus Pontifex llbentl animo acce pt t; eos per te hortatur ut doloribus suis cum Christi conjunctls a Deo veniam pacemque ho- minlbuz utl fratribus Impetrent, tlbl eisdemque amantisslme benedlcit. Terzelfder tijd als in de 7e Gem. School is in de eerste klasse der 6e Gem. School een proef met het „blokschrift" begonnen. Op beide scholen zfjn de resultaten verrassend wat dui delijkheid en netheid betreft. willen hiervan afgewezen? 3e. Indien de eerste vraag ontkennend wordt beantwoord, willen B en W. dan mededeelen. wat zij van plan zijn te doen tegen bet vervul len van nevenbetrekkingen, voor zoover dit in strijd Is met artikel 16 van het ambtenaren reglement? 292 Helder 275 270 268 285 Alkmaar 254 241 241 338 Met groote voldoening heeft de Comn^psie geconstateerd, dat het College van Burgemees ter en Wethouders uitvoering heeft gegeven aan het ten vorigen jare toegetegde plan om bij de Tweede en Derde Gemeenteschool een geluiddempend wegdek te laten aanbrengen. In het Nederlandsch vertaald luidt dit tele gram als volgt: „De gevoelens van aanhankelijkheid welke gij uit naam der zieken hebt toegezonden heeft de verheven Hoogepriester blijmoedig ontvan gen. Hij vermaant hen door U dat zij door hunne smarten met die van Christus verbon den van God voor de menschen als broeders vergeving en vrede afsmeeken. Hij geeft aar. u en aan hen met grootste liefde zijnen ze gen. Over de resultaten hiervan is men over 1 algemeen niet tevreden. De commissie Is van oordeel, dat het onder wijs In dit vak, althans In de hoogste klassen, behoort te worden gegeven door een vak- leeraar. Tenslotte vroeg de gewijde spr. aller gebed voor een spoedig herstel van den rector. Over bodig te zeggen, dat allen hierop met een spon taan „ja" antwoordden. Na een welgemeend dankwoord aan alle leeraren -essen) voor hun toewijding en een „prettige vacantle", gingen allen huiswaarts. mundiaü, maxime mota par papalem passlonis suae pro Regno Del oblatae appretlatlonem In sermone Conferentiam Lausannae concer- nente expressam, Sanctltati Vestrae pro hac summp adhortatlone gratiss agunt et mltis- slme animate cum gaudio et flducla constan ter procedunt In suo Apostolatu sub benedic tions Vestra paterna, quam suppllciter petunt De burgemeester zeide volgaarne te hbben voldaan aan het verzoek om met een enkel woord deze tentoonstelling te openen en daar aan Iets toe te voegen, wat op een gewone ten toonstelling niet gebruikelijk Is. Vooraf wilde spr. verklaren, dat het dagelijksch bestuur van de gemeente warme sympathie heeft voor het doel van de tentoonstelling. Gij kunstenaars rijt in Bergen wel bekend en wij gevoelen voor u meer dan wellicht van bul ten wordt gedacht, floor uw kunst geeft gij uiting aa nde schoonheid die gij apprecieert en uw werk geeft dat aan anderen. 35 jaar geleden was Bergen een klein on beduidend dorpje, waar iedere bewoner er ge boren was. De schoonheid van Bergen Is ge bleven en dat Is de groote kracht, die u hier samenbracht met andere burgers en dat is zoo doorgegaan. Van harte hoop ik, dat gij het met Multoties decem millla Inflrmorum ex Hol landia cum duabus Indlls, Belgica, Germania Gallia cum Madagascar, Alsatia, Anglia, Italia. Lusitania, Polonia. Tschechoslowskia. Helvetia America, Wisconsin, Canada, Brasilia, Para- gaya, Panama, unita In Apostolatu inflrmorum In het Nederlandsch vertaald, luidt dit tele gram als volgt: Veje tienduizenden zieken uit Holland met de belde Indiën, België, Duitschland. Frankrijk en Madagascar, Elzas,' Engeland. Uallë, Portu gal, Polen, TSjecho-Slowakije, Zwitserland Ame rika, Wisconsin, Canada. Brazilië, Paraguay. Panama vereenlgd in het wereldapostolaat der zieken, ten zeerste bewogen door de Pauselijke waardeering van hun geofferd lijden voor het Rijk van God uitgedrukt In de rede betreffend' de conferentie van Lausanne, danken uwe Hei ligheid voor deze allerhoogste opwekking en allerteederst aangemoedigd gaan zij met vreug de en vertrouwen standvastig voort In hun apostolaat onder uwen vaderlijken zegen dien zij smeekend vragen." wg. L. J. WILLENBORG. Misschien hebben velen met mij het verbluf fende bericht gelezen dat een Hollandsche bloemkool In Frankrijk een dezer dagen is ver handeld voor 3 francs 75 centimes, terwijl vol gens „Inllggend briefje" de Hollandsche kwee- ker er slechts 2 sous voor ontving. Rekenen we den franc op 10 cent dan is dus de inkoopsprijs 1 cent, de verkoopsprijs 37 H cent. Als mr. Trip we meenen ten minste dat hij het laatst gedocumenteerd betoog heeft ge publiceerd dat de Middenstand zooveel als woe kerwinsten maakt als mr. Trip dat bericht gelezen heeft, dan vreezen we voor een nieuw gedocumenteerde aanklacht. Gelukkig echter heeft de Hollandsche winke. lier in Frankrijk geen winkel, dus hem treft In dezen geen schuld. Onze kleinhandel gaat vrij uit. Maar dan zijn we,er toch erg nieuwsgierig naar, in wier zakken die winst wel terecht komt. Ook de landbouwende mlddensbond treft geen schuld. Daar krijgt men 1 cent per stuk, of welniets! Fransche verkoopsprijs 37% cent per stukll D’er zijn toch rare menschen op de werpldl Het Hoofd van de 2e Gem. School is zeer tevreden over de resultaten van het schoolzwem men. Een geringe uitbreiding Is aan de proef gegeven door de meisjes van de zesde klasse der 4e Gem. School met die der 5e en 6e klasse van de eerstgenoemde school tot één groep te ver- eenlgen. Gebrek aan ruimte In de zweminrich ting is oorzaak, dat geen grootere uitbreiding aan de proef gegeven kan worden. zins mogelijk is. We maken derhalve van deze gelegenheid gebruik om alle katho’ieke patroons in het algemeen en alle betreffende Hanzeleden in het bijzonder in dit verband te wijzen op 15 A. H. FeUen, onderwijzeres, RK, van Amers foort naar Langestraat 59; G. G. H. Dujardin, handelsagent, RK, van De Bilt naar Spoor straat 16; J. Hof en gezin, koetsier, RK, geen en RK, van Bergen naar Heiligland 22, G. C. Pernée en echtgenoote, blikslager. RK, van Hello naar Popelmanslaan 18; C. W. J. Reijns, machinist NB., RK, van Roosendaal natf As- terstraat 8; W. de Nijs, buffetjuffruos^RK, Amsterdam naar Regulier laan 8(1); J. Laten- steln en gezin, steenhouwer, RK, van Oudorp naar Landstraat 81; C. J. Schuit, z.b„ RK, van Koedijk naar Kwakelpad 19; K. J. PfilU. win kelier, RJC,, van Amersfoort naar Kennemerland keiler, RK, van Duitschland naar Nleuwesloot 6; H. J. E. M. Al; onderwijzeres, RK, van Amersfoort naar Kennemerslngel 10; M. C. de Haan, hulp In de huishouding. RK, van Am sterdam naar Nassaulaan 26; A. E. den Adel, z.b., NH, van Krommenie naar Luttlk Oüdorp 92; P. A. de Swart, machlnst NB., van Roo sendaal naar Asterstraat 6; W. J. van der Pol. z.b„ NH; van Deventer naar Steijnstraat 25; D. Stooker, huishoudster, NH, van Utrecht naar N. G. Piersonstraat 24; H. H. Heesterman, z. b„ GK, van Schoor! naar Prins Hendrikstraat 38; E. Halff en gezin, poelier, GK, van Eg- mond aan Zee naar Ridderstraat 17; J. M. Leeuwrik, employé, geen en NH, van Cucacao naar Vamebroek 36 inw.; G. 8. Stet en echt genoote arbeider NB., RK, van Utrecht naar Drebbelstraat 23. M. Nelissen, dienstbode, RK, van Konlngsstr. 5 naar Haarlem; K O. Rletema en gezin, zb. geen en NH, van Noorderkade 64 naar Put ten; F. Ortzen. dienstbode, NH, van Noorder kade 64 naar Putten: Th. H. M. Imming, ban ketbakker, R.K. van Spoorstraat 40 naar Velsen; A. Mekken, dienstbode, RK, van Oudegracht 74 naar Warmenhulzen; S. M. Borjeson zb, geen, van Luttlk Ondorjj 41 naar Uitgeest; N. J. Blanken, handelsrelzlger, geen, van Luttlk Oudorp 41 naar Uitgeest: A. Verheus en zoon, zb. NH, en geen, van Westerburgstraat 4 naar Broek op Langendijk; B. M. Scholten, dlenstb.. RK. van Huigbrouwerstraat 5 naar Amsterdam; J. N. Al, schoenmaker, RK. van Verdronken Oord 74 naar Den Burg (Texel)C. Seele- meijer, huishoudster, E. L. van C. W. Bruinvis straat 32 naar Amsterdam; T. Sierkstra, onder wijzeres. RK. van Magdalenenstraat 17 naar Wonseradeel; J. Homma, winkeljuffrouw, RK. van le Landdwarsstraat 34 naar Amsterdam; P. J. J. Coüpers, beambte N.S., RK, van Van Leeuwenhoekstraat 17 naar Bergen N.-H.; Tj. van der Meulen, arbeider, geen, van Forestus- straat 15 naar Haskerland; W. J< C. Bakker, loc arbeider, NH. van Klein Nleuwland 27 naar ’s-Hertogenboech; B. van (eeuwen, instrument maker, RK, van Baansingel 23 naar Beverwijk; A. G. M. Maasdam, z.b., geen, van Egmonder- straat 8 naar Amsterdam; J. M. van der Lee. dienstbode, RK. van Van Everdlngenstraat 18 naar Loon op Zand, Kaatsheuvel; M. J. Kem- ming, z.b., NH, van Emmastraat 29 naar Apel doorn; O. M. Metselaar, slager, RK, van Spoor straat 54 naar Llmmen; Tr. Heljman, onder wijzeres, geen, van Van der Meljstraat 9 naar Den Helder; J. Flik, meubelmaker, NH, van Luttlk Oudorp 31 naar Nieuwer Amstel, Amstel veen. Voetbal Zondagmiddag speelde alhier op het terrein van V. V. O. de voetbalvereenlglng Beldos II tegen V. V O H. Het Oudorperteam won met 31 en ten volle verdiend. Daarna had een wedstrijd plaats tusschen H. 8. V. I van Helloo tegen V. V O. I alhier. Deze wedstrijd ging om een zeer fraaie me daille. De Oudorpers wonnen echter ook dezen wedstrijd met 21 Ofschoon de Hellooêrs wat vlugger waren, toch bleken ze niet In staat tot winnen, wat wel In hoofdzaak kwam doorda de linksback niet te passeeren was en de ballen die „door kwamen" door „Slem" werden opgevangen. Onez club kan weer op een goedgeslaagde mid dag terugzien. De prijzen voor de Rijwlelpadverlotlng wor den In Bergen tentoongesteld op het terrein van de oude O. L. S. in de Kiosk van V. V. V. De plaats van uitstalling In andere gemeenten wordt later bekend gemaakt. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal op de voorwerpen geen naam ontbreken van welke el- verancier of winkelier ook uit de heele streek. Ook worden gaarne toezeggingen gewacht van dingen, die niet direct geleverd kunnen wor den, bijv, taarten en andere consumptie-artl- kelen, doch die op vertoon van het winnend lot kunnen worden afgehaald. bevredigen, zullen, dunkt -ons, met tevredenheid hebben kennis genomen dat ze op bovengenoemde Zondagen ter gelegenheid van het hier ter stede te houden Nationale Muzlek-concours, uitgeschreven door de jublleerende Alkmaar- sche Vereenlglng St Cecilia hunne zaken mogen geopend hebben tot *s avonds 8 uur. Burgemeester en Wethouders hebben op een daartoe ook door de Hanze gedaan verzoek welwillend beschikt en alzoo vinden de talrijke bezoekifrs aan onze stad en belangstellenden in dit concours in Alkmaar niet alles gesloten. Het is ons aangenaam te mogen constatee- ren, dat onze stedelljke autoriteiten, hoezeer zelf ook door de Winkelsluitingswet In hunne beslissingen beperkt toch blijkbaar alle ge legenheden, getoetst aan dergelUke motieven, en hun voorgelegd door den georganlseerden Middenstand, wenschen aan te grijpen, om de knellende slultingsvoorschriften zoovéél moge lijk te verlichten in het belang van Alkmaar en haat handeldrijvenden Middenstand. Een Katholieke Zondag! De R. K. Bond van Kantoor- en Wlnkelper soneel heeft zich tot het bestuur van De Hanze gewend met verzoek tot medewerking om dezen Zondag ook voor hen zooveel mogelijk te maken tot een katholieke feestdag. We twijfelen er niet Bovengenoemde vereenlglng hield op Zondag 17 Juli een wedvlucht met oude duiven van uit Orleans (Frankrijk). Afstand 567 KM. Gelost om 10 uur 45 mln. De eerste aankomende dui ven zijn op Maandag geconstateerd door: Veel 73957; H. Mooi) 736.47; C. J. 10.2834; M. Koene 11.29.18; H. Mooij geslaagd: A. Pastoor te Koedijk, J. en C Groeneveld te Oudkarspel, G. te Broek op Langendijk. G. T. Droog te Noordscharwoude, O. Ham te Helloo, J. Jonker, D. M. Landman. C. van Til en H. van Westrienen te Alkmaar. M- Wagenaar te Heer- Hugowaard, A. M. 8. Huigen en P. M. Lafeber te Den Helder, A. Veerbeek te Beverwijk, G. Poortstra en J. Joor te Wijk aan Duin, W. F. van der Meulen te Velsen, J. Honhof te Uit geest, J. Eelman. H. Bakker en J. Hemelrijk te Texel, C. J. van der Rol en E. van Riel te Hoorn, A. Donker te Twlsk en P. Has te Oost huizen. Afgewezen drie candldaten. 3? I Aan alle Hanze-leden Is dezer dagen ten overvloede nog een circulaire door den bode ter hand gesteld, waarin men heeft kunnen lezen, dat het aa. Zaterdag 23 Juli de laatste dag is, waarop men zich kan aanmelden als deelnemer aan de Hanze-excursle, welke thans is bepaald op 3 Augustus. Van verschillende zijden is ons verzekerd, dat we met een reisplannet je naar Den Haag etc. een bijzonder goede keuze hebben ge daan. Mooi! Interessant! Leerzaam en alle kan* aanbiedend op een prettigen dag. We wijzen derhalve daarom nog eens uit drukkelijk op den datum van 23 Juli dus a3. Zaterdag! als zijnde de laatste dag waarop ccngiften kunnen geschieden voor onze Haag sche reis. De beer Kueter op de Laat heeft maatregelen getroffen, dat men ten zijne huize 8e geheele week gelegenheid heeft zich als reisgenoot aan te melden. Dustot en met 23' Juli! Daarna onherroepelijk sluiting! Door B. en W. van Bergen is bereids toe stemming verleend tot het houden van kwartjesverloting. De trekking moet onder toezicht van de po litie van Bergen geschieden. Bergen steeds goed kunt vinden. Dat in de eerste plaats de artlsten de moeie- üjkheden van de tijden ondervinden, ligt voor de hand en het is een verheugenis, dat gij zelf tegen die moelelijkheden de handen aan den ploeg hebt geslagen en een voorbeeld geeft van zelfactiviteit en een eigen weg baant om de helpende hand te kunnen uitsteken. Deze tentoonstelling, waarvan de werken zijn ge schonken door de exposanten, getuigt zeker weer van het kunnen van u allen en ik ben er van overtuigd, dat gij hiervoor de warme be langstelling van allen zult ondervinden. Gaarne hoop ik. dat gij succes zult hebben met uw stijven, opdat artlsten In het belang van de kunst kunnen blijven leven en werken. Gij hebt een voorbeeld gegeven; gij. bracht uw kunst, uw werk, dat reeds ver bulten het land bekendheid verwierf. Thans hoop ik, dat gij daarvoor belangstel ling zult trekken; dat zoowel de jongeren als de ouderen mogen bedenken, dat Bergen de geboortegrond is van hun kunst. Een bijzonder woord wensch ik nog te rich ten tot den meester der Bergensche Kunste naars, Graadt van Roggen, die zich reeds In 1900 hier vestigde. De gemeente was toen nog klein. Zijn kunst Is ver bulten Bergen gegaan En ook de anderen zijn verder gekomen. Het is ons een voldoening te zien, wat gjj hebt bereikt en van harte hoop Ik. dat gij de be oogde steun en appreeiatie van rijk, gemeente en provincie zult verwerven, omdat op dezen dag een gezonde economische basis wordt ge legd. zonder welke uw kunst niet kan blijven bestaan. Met vreugde constateer ik voorts, dat de vereenlglng „Kunst aan het Volk" ten bate van het fonds de mooi ingelijste litho’s be schikbaar heeft gesteld, want hierdoor komt ook uw kunst in het bereik van menschen met kleine beurzen. Moge uw tentoonstelling het beoogde ces geworden. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Donderdagavond te 7 uur wordt voor de leden van de vereenlglng „Voor Eer en Deugd" in de St. Joeephkerk een lof met toespraak ge- Voor de nieuwe banen in „Vredelust" be staat zeer veel animo en de eerste paar dagen is er geducht gekegeld. De banen liggen niet stU en het bestuur is bij dezen voortgang verzekerd van het eerst succes. Korpswedstrijd: De 300 zijn nog niet geval len, doch is er reeds door sommige vijftallen goed hout gemaakt. (Stand tot heden) Afd. Heeren Duim in ’t Gat I Onder Ons Duim In 't Gat II Onder Ons n De Club I Onder Ons Met z’n tienen De Unie Met z’n tienen Op grond van In het buitenland opgedane - Opento< Wülkelweken Wlnkeliersvereeniglngen organlseeren va* 16 tot 30 Juli winkelweken, met het doel koopers tn die weken in de gelegenheid te stellen mooie prijzen te winnen. Negentig winkeliers hebben zich hierbij aangesloten en een zestigtal prijzen beschikbaar gesteld, die geëtaleerd staan In het Dr. Dekkerhuis. De luxe-voorwerpen zijn goed gekozen en zullen zeker de gasten tot koopen aanmoedigen. De opzet is, dat de aangesloten winkeliers aan ieder kooper die een bedrag van f 030 besteedt een punt geeft. 5 punten kunnen worden Ingewisseld tegen een lot, waarop de prijzen gewonnen kunnen worden. Aangezien de verkoopsprijzen niet zijn ver hoogd, heeft men hier waarlijk te doen met een offer van de winkeliers om hun omzet te ver- hoogen. Om half acht werd de commissie officieel door B. en W. ten Raadhulze ontvangen. Namens de commissie sprak de heer Kolmer zijn vol doening er over uit, dat thans over de winkel weken overeenstemming was bereikt door de 3 plaatselijke wlnkeliersvereeniglngen. Hij hoopte, samenwerking en noodlgde hierop den burge meester uit de winkelweken oflcleel te openen. De burgemeester verklaarde met voldoening vernomen te hebben, dat de organisaties tot overeenstemming waren gekomen. Het had zijn instemming, dat de winkeliers in deze benarde tijden niet bij de pakken gaan neerzitten. Het is een daad van activiteit de winkelweken te organlseeren en spreker hoopte, dat het ver wachte succes behaald zou worden. Over de keurige prijzen was hij hoogst voldaan en hij was dan ook overtuigd, dat de gasten er door tot het doen van extra-inkoopen zouden worden aangespoord. Juist in deze dagen is een ver hoogde activiteit noodzakelijk. Spr. bracht de commissie hulde voor het tot stand gebrachte en verklaarde tenslotte de winkelweken voor geopend, waarop de eerewijn werd rondgediend. Het muziekgezelschap „8t. Louis” uit Alk maar, dat zich omringd door een groot aantal belangstellenden voor het raadhuis had opge steld, zette hierop een liedje In en maakte daarna met de commissie en B. en W. een •rondwandeling door het dorp, hetgeen de ge- wenschte stemming bracht en groote belang stelling trok. Het M. schoolfeest der B. K. school Naar wij vernemen besloot de commissie om dit jaar het schoolfeest plaatselijk te vieren en niet zooals andere jaren een uitstapje met de kin deren der hoogste klassen te maken. P. J. Beer en M. Fellslak; Klaas, z. boven en M. Bakker; Johan, z. v. en W. Mus. Overleden: Jan v. d. Hoeven, echtgen. van Neeltje Prins; Klaas Hoogland, 56 J„ echtgen. Aaltje Stuwing (overL te Purmerend). ervaringen, adviseerde bet Hoofd der school aan het College van B. en W. de proef nog twee jaar voort te zetten. Burgemeester en Wethouders berichtten evenwel, dat zij de proefneming als geëindigd wenschten te beschouwen. De gezamenlijke rijwielhandelaars van Bergen stellen gratis een prachtig rijwiel als hoofd prijs ter beschikking van de verloting voor de Rijwielpad-vereenlging. De firma H. de Raat, schoenenhandel Alkmaar, geeft een paar nieuwe schoenen. Een particulier schonk een stel kristallen wijnkaraffen. Wie volgt? Hoogste korpsgooier de heer J. Nells (Helder) 70 hout. Dameskorps: Onder Ons 270, Alkmaar; Men heeft ze niet aan een touwtje 242, Alkmaar; t Rollend Raadsel 228, Helder; A. P. C. n 145, Helder. Hoogste korpsgoolster mevr. v. d. Heuvel 65. Korpswedstrijd voor Schagen: Gooi geen Poe. del I 254; De Omsmijters I 234; Hout of Fout I 222. Het tweede vijftal van die clubs wierpen ree. pectievelhk 213, 199 en 221. Hoogste korpsgooier de heer M. C. Tuin man 60. Vrije baan heeren. De belangstelling hiervoor is groot en mooi hout viel gisterenavond, al hoewel de 5 negens nog niet gevallen zijn. De heer C. Sieuwerts wist 44 te maken. Vrije baan dames. Mevr. J. MetSwager staat aan de spite met 42 terwijl als tweede mevr. Oor. de Lange met 40-39 staat. Paren-wedstrlid. Dese stand is nog niet boog. De heer en mevrouw Scheepmaker staan op 44 terwijl de heer en mevrouw Nordemann dit eveneens wierpen. Voor de propaganda is eveneens belangstel ling; bij de* heeren staat 43 bovenaan, bij de dames men'. C. Roggeveen 26. Hedenavond, Dinsdag 19 Juli, om 9 uur, recol lectie voor retraltanten en asplrant-retraltan- ten in de Kapel der Gezellen. Z}j, die aan deze oefening willen deelnemen en ook op dezen avond congregatie hebben, kunnen deze vqor deze week verzuimen. Wilt ’—1 aan uw onder-prefect vooraf kennis De z.g. Sub Dalton methode heeft bij de meerderheid van het personeel der Gem.-School geen sympathie kunnen wekken, waarom het hoofd der school de proef wenschte te beëin digen. De commissie betreurt hierover niet gehoord te zijn. Aan de verschillende bijlagen ontleenen we het volgende: Op 31 Dec. bedroeg het aantal leerlingen der openbare lagere scholen In totaal 2043 (1049 jongens en 994 meisjes). Dat der bijzondere scholen 2340 (1221 jongens en 1119 meisjes). Vergeleken met 31 Dec. van het Jaar 1930 bedroeg de vermeerdering van het leerlingen aantal bij de openbare scholen 25, dat Is onge veer 134 pCt. Het getal leerlingen der bijzondere scholen vermeerderde met 96, dat is ongeveer met 438 pCt. Nemen we de katholieke scholen afzonderlijk dan bedroeg dA.vermeerderlng 81 (nJ. van 1766 op 1846). Dat Is zelfs 4,59 pCt. Bi) het voorbereidend onderwijs bedroeg het aantal leerlingen der neutrale inrichtingen op 31 Dec. 1931 286 (v. J. 235), dat der katholieke scholen 417 (v. J. 383). van Op 1 Maart openden de chr. kleuterscholen met 82 leerlingen. Eigenaardig is nog op te merken dat. behalve bij de kleuterscholen, het aantal jongens dat der meisjes zoowel bij openbaar als bijzonder onderwijs, niet onbelangrijk overtreft. Het verslag ligt voor belangstellenden ter In zage In de leeszaaL wij reeds eerder berichtten, organi seert den Sdd-West-Deuteche Sportfllegvereln" uit Giessen Zaterdagmiddag te Bergen een luchtvaartdag, waarop bekende Duitsche lucht acrobaten zullen demonstreeren. Het meest Interessante zal ol. wel zijn het optrekken van zellvliegtuigen in een z.g. sleep start door een motorvliegtuig aan een staalka bel. Vier types sportvllegtulgen zullen aan den start verschenen en het zeUvllegtulg zal per transportauto worden aangevoerd. In Duitschland wordt veel aan het zeilvlie gen gedaan Men heeft daarmede reeds afstan den van 325 KM. afgelegd. Het zeUvllegtulg heeft een vleugelbreedte van 18 M. De vleugels zijn zeer smal en bespannen met doek en heb ben een gunstige ïuchtverplaatslng. De be stuurder zit beschut tegen wind, terwijl het ge heele gewicht slechte 116 K.O. bedraagt. Tilburg mocht deze vllegdemonstratle in een groote belangstelling verheugen, minder dan 40.000 bezoekers waren er aanwezig. In een minimum van tijd had het zeUvllegtulg een hoogte van 400 M. bereikt. Na groote kringen beschreven te hebben, daalde na ongeveer 6 minuten het zeUvllegtulg met een snelheid van plm. 45 K M. per uur. Het was duidelijk te zien, dat de bestuurder zijn machine geheel in zijn macht had. Wel was het jammer, dat er nagenoeg geen wind was. waardoor de vlieger te spoedig moest dalen. Wanneer er Zaterdag eenlge wind Is, dan zal hij stelUg langer in de lucht Wijven. Zooals men weet, vindt het zeüvllegen in Ne derland ook reeds zijn beoefenaars. Aan de zellvllegsport Is een onbegrensde startmogelijk- held geboden, doordat men de zeUvllegtuigen In elke gewenschte hoogte kan optrekken met gewone vliegtuigen. De demonstratie in het rugvllegen, het para chutespringen enz. belooft eveneens Interes sant te worden. Voorts zal er gelegenheid ge geven worden, om passaglersvluchten te ma ken, hetgeen In een sportvllegtulg heel wat In tel essanter is dan in een verkeersvliegtuig met zijn gesloten cabine. Zaterdagmiddag dus naar Bergen!! Zaterdagmiddag werd in het kunstzaaltje van den heer Hopman te Bergen de door de Ber gensche Kunstenaarsvereeniging georganiseer de tentoonstUing tot vorming van een fonds tot ondersteuning van noodlijdende kunste naars in Bergen, geopend. Het eigenaardige van deze tentoonstelling Is. dat de exposeeren- de kunstenaars Charly Toorop, A. Colnot, D. H. W. FUarski, J. M. Graadt van Roggen, Frans Huismans, F. Kamstra en Matthleu Wiegman leder een schUderlj voor het fonds hebben geschonken, waarop de bezoekers, door het Invullen van een formulier, dat in een aanwezige bus kan worden geworpen, welke bus door den burgemeester wordt geopend, een bod op een of meer werken kunnen doen. Na afloop van de tentoonstelling worden dfe wer ken aan de hoogste bieders toegewezen. De Vereenlglng Kunst aan het Volk heeft boven dien een onbeperkt aantal litho's beschikbaar gesteld, die ingelUst eveneens ten bate van het fonds worden verkocht. Van Charly Toorop Is aanwezig een groot stUleven In helle kleuren, dat dezer dagen ech ter vervangen zal worden door een Havenge zicht van Rotterdam. Golnot exposeert een Hollandsch Polderlandschap, FUarskl een land- schap uit Semur (Frankrijk), Frans Huls mans een Winterlandschap uit Schoorl, Kam stra een Bloemstuk met een donker blauwen achtergrond, Graadt van Roggen een groote ete van Giethoorn, en Matthleu Wiegman een Landschep uit Cagne (Zuid Frankrijk). Onder de aanwezigen merkten wij op burge meester en wethouders en twee bestuursleden van de V. V. V. Namens de kunstenaars heette Mattheu Wiegman de aanwezigen welkom. Zich tot den burgemeester richtende, verzekerde hij, in diens tegenwoordigheid een aanmoediging te zien voor het streven van de vereenlglng. Deze samenkomst, zoo vervolgde hij, is een ge meentebelang in de eerste plaats, aangezien elk goed streven van een groep gemeentenaren behoort verstaan te worden alvorens er alge- meene aandacht voor te vragen. De Berger kunstenaars hebben een uitgesproken plaats In de kunstontwikkeling van Holland, Waar nu algemeen in den lande het streven is, de kunstenaars groep erkend te zien In nen nood van dezen tijd, vragen wij aan de gemeente deze erkenning te willen steunen Uwe aanwezigheid, burgemeester, getuigt hier van Hoe konden wij beter dit plan inzetten dan dcor zelve voor te gaan met een daad? Wij besloten een fonds te stichten, door ons werk te schenken ten bate van dit fonds, en nu vragen wij uw aandacht voor dit werk. Deze tentoonstelling bestaat uit de geschonken wer ken, die zullen verkocht worden ten bate van het fonds. Onze vereenlglng vraagt aan de ge meente err de V. V. V. de middelen om het fonds te versterken. De activiteit van ons allen tezamen heeft reeds bijval In den lande en wij hopen straks den1 minister te kunnen toonen, dat wij als één man hem het goed recht vra gen van een groep die in het maatschappelijk verband een ingrijpende beteekenis heeft. Na tenslotte den heer Hopman dank te heb ben gebracht voor het beschikbaar stellen van het zaaltje, noodlgde hij den burgemeester uit, de tentoonstelling te willen openen. Door den heer A. Bakker is het volgende schrijven aan den Raad verzonden: Dame en heeren, Ondergeteekende lid van uwen Raad, ver zoekt u aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: le. Kunnen B. en W. mededeelen of er, na de Inwerkingtreding van het Ambtenaren reglement nog verzoeken van ambtenaren zijn binnengekomen, om »even-betrekkingen te mo gen vervullen? 2e. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, willen B. en W. dan mededeelen, hoeveel hiervan zijn toegestaan en hoeveel Vrijdagmorgen te half 11 waren de leerlingen van het R. K. Lyceum in de aula bijeen om den uitslag te vei nemen van de spannende we ken, die voorafgegaan waren, van de weken der overgangsexamens. Die spanning bereikte nu zijn hoogtepunt. Toen bijna het geheele curatorium plaats ge nomen had, nam de voorzitter, de hoogeerw. heer Deken Rengs, het woord, om na opening met gebed aan allen een hareiyk welkom toe te roepen. Lang wilde spr. zijn auditorium niet op de proef stellen. Onmiddeliyk verzocht zün- hoogeerw. dan ook aan de conrectrice mej. dr. CL Müller den uitslag bekend te maken. Deze begon met allen te groeten namens den Rector, die tot aller groote spijt door ziekte verhinderd was deze bijeenkomst te lelden. Dat deze in den geest tegenwoordig was, niet één die daar van niet ten volle overtuigd was. X Na enkele mededeelingen omtrent her examens. takrn en boekenbeurs, werden de namen der gelukkige geslaagden bekend ge maakt. Wegens enkele foutjes pybllceeren we deze lijst nog eens. Bevorderd werden tot de lie klasse (onder bouw): Aug. v. Campen, Cor Dijkers, H. Loh man (voorwj, Nlc. v. Loon, Henk Melman, Nol Middelhoff, J. Oushoom, Henk Stroomer, Jan Verkade, Willem Zwart, Henk Arntz, Adr. v. Dijk, Jan Goemans, Dom. Lansen, Leo Palean, Alfr. Peet, Cor Swart (voorw Corry de Boer. Gltty Brinkman, Mona V. Dijk, Elly Jonck- bloedt. Bep Kok, Corry Schneiders, allen te Alkmaar: verder: Piet Appelman, Nico Greuter, Nico Groot, Ed. v. d. Heuvel (voorw.). Oer. Kramer, J. Nijman, Dlx Overtoom, Jan de Wit, Jan Zonneveld en Tiny Lohman. Afgewezen 4 leerL Tot de 3e klasse (Gymnasium of H.BJ3.): Nico de Graaf, Sjef v. Kesteren, Ant. Kraak man, Oer. Lrentman, P. Mooy, M. Philips, Jan Ranzijn, Will. Vogelpoel, Rie Arntz, Leny Buls- sink, Anny Gerdes, Anny Gouverne, Gertha Hofstee, Bep Kuiper, Paula L’Ortye, Tilly Peet, Tiny Schneiders, Rie Schouten, Henny Wol- dendorp, allen te Alkmaar; verder Cor Bruin, Frans Cedee, Adr. v. Montfoort, Jo Reinders, Freek Terlunl, Ger. en Liny Timmermans. Afgewezen één leerL; één herexamen. Tot Gymnasium IV werden bevorderd: Th. Breed, Nlc. Buur, Jan v. Dijk, Thijs Gouverne, Wim v. Kesteren, Theo Mulder, Jo de Boer, Gerda Moeskops, Trude Peet, Rla Vfnmans, allen te Alkmaar; verder: O. Woestenburg en Hein lobman. Afgewezen 2 leert.; 2 herexamens. Tot het Gymn.-#e kL: Ore Jansen, te Alkmaar; verder: Cor Bakker, Th. Beemster, Jac. Langendijk, Ger. Vink. Afgewezen één leert. ;2 herexamens. Tot het Gymn. Vie kl. (afd. A)W. Buers, Slem Groen, Ton Leesberg, Ger. Wanna, Jan en Tlne Weyllng, allen te Alkmaar; verder: Norb. Groot, Dirk Hollenberg, Ed. Konlng, Jan Molenaar; tot afd. B: Ad. Conjjn, Leo Kluppel en com. Overtoom. Afgewezen 2 leert. Tot de 4e kl. H.B.8.: Jac. Hoogland. Ant. Pels, Ine Hanraads en Tlne Keesom te Alk. maar; verder: Piet Bolten, Nlc. Bakker, Leo v. Groeningen, Jan Kuys, Dré Verbart. Afgewezen: 2 leerlingen; één herexamen. Tot de 5e kl. H33: Jan Arntz, Han Moes, kops, Herm. de Munk, Piet V( Boekel te Alkmaar. Verder; J. Valkering. Afgewezen: 2 leerlingen. Tot de 6e kl. H.BJS. (aid. A)Han Bulsslnk, T. Jonker en Jan Punt. (Afd. B): Jan Breed, Jan Kabel, Plet Wage maker en Willem de Wildt. De Hoogeerw. Heer Deken wenschte den ge slaagden en hun ouders van harte geluk. Den afgewezenen raadde spr. aan of voortaan Ijveriger hun best te doen, zoodat elk zelfver wijt uitgesloten was, öt 't kruisje, dat O.L.H hun overzond, geduldig te dragen, althans niet den moed te verliezen. Allen spoorde hij aan zich tijdens de vacantle als echt-katholieke studenten te gedragen en dus geen dag te be ginnen zonder de H. Mis by te wonen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10