Bedrijfsorganisatie Rede over Auto tegen boom Nazi’s steunden Papen von Engelsch-Iersch conflict TURKIJE IN DEN VOLKENBOND Douaneverdrag MINISTER VERSCHUUR SPREEKT MARKTEN Concept-program .1933') O Centrumspers publiceert materiaal Zeer droevig relaas RUMOERIGE NACHT Vreemd geval te Veele Als 56ste lid APOSTOL. VICARIS VAN OSLO Pater Dr. Mangers H.H. WIJDINGEN Te Mill Hill PALEISLOTEN HAND IN CIRKELZAAG Program van actie Minister Verschuur Rede minister Verschuur <r Internationaal Congres geopend Rationaliteit geen hoofd factor Marga von Etszdorff te Berlijn terug ,,’s Menschen koninklijke waardig heid mag niet worden verwaarloosd” Ook *n groot arbeidersbelang! DE HAARLEMSCHE HANZE Viering van het zilveren jubileum Landbouwer schiet op een ouden man, die naar zijn dochter zocht Beroep op de geestelijke overheden Onderteekend door Nederland, België en Luxemburg -- Bitter einde van een vrijen dag een gedienstige daad; één doode, twee zwaar gewonden n, DINSDAG 19 JULI en de enkele heeft father A. In te wo- en 3= I Trekking loten 1869 in zijn individueel en sociaal is en T.' Tegen de werkloosheid au werkgevers en werknemers tot la als daardoor rationeel handelen C V a behooren prlnclpieele maar was op zoek gegaan en irt van een boerderij op en aan Ier Con- om kon von Papen ook In La recht verklaren, dat hij spraB heele .nationale Dultschland”. het dat vl n maar zijn toch F di tn VI P d< di ei be b< lx U F bc n< kt te D «I b« te d< hi k. ec E v t< h h ti e< si h k bi a 1 B b ei VI I i b k s b 8 si E f ha po bil hc vo he tj< do de Z. Het ving dat gij in deze dagen De een-en-twlntlg-Jarige timmerman O. Har deman te Ederveen had het ongeluk met zijn linkerhand In aanraking te komen met een cirkelzaag, waardoor alle vingers van die hand werden afgesneden. van de vorderingen, welké op het gebied de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie bereikt. zeggen de wïskun- tracht het ratloneele element In den arbeid van den mensch tot ver dere ontwikkeling te brengen. Ook de werknemers zijn hier niet geheel van tie is vooral gegroeid met het grootbedrijf. De,schuld vrij te pleiten. De inelasticiteit van den Na de gebruikelijke begroetingen hield Exc. Minister Verschuur de openingsrede, is een bewijs van gezond inzicht zoo minister Verschuur aan, Van ernstige crisis, onder de auspiciën van het Comité International de l'Organisatlon Sclen- tifique. bijeengekomen zyt om u door uitwis seling van gedachten op de hoogte te brengen Van zijn De ren, geenszins 1) Wjj zouden onzen lezers willen advlseeren. den tekst van het concept-program uit te knip, pen en te beween. opdat zij dezen bij de ko mende besprekingen zullen kunnen benutten. psychologische en physiologische facto- welke den arbeid mede bepal-n. vallen w_l_j buiten iw gezichtskring, doch deze vraagstukken behooren alleen in zooverre tot uw terrein; als daardoor rationeel handelen GENEVE, 18 Juli (Reuter) Naar wij ver nemen is heden de overeenkomst der Tarieven verlaging, die op Juni in Lausanne tusschen Nederland, België en Luxemburg werd gesloten, te Genève onderteekend. De onderteekenlng geschiedde, nadat de genoemde regeeringen zich er van hadden overtuigd, dat de ver schillende belanghebbende staten geen beswa ren tegen de overeenkomst maakten. van groote beteekenis. Naast geschiktheid voor het beroep, speelt karakter een groote rol De beteekenis daarvan is vaak grooter dan de kostenbesparing. Zou de wetenschappelijke be drijfsleiding deze elementen uit 't oog verliezen, dan zou de mechanisatie leiden tot vernietiging van den geest, dat kostbare goed der mensch. heid. De N.V. Paleis voor Volksvlijt bericht, dat de trekking- van de Palelsloten van 1869, groot 2.60, weder heeft plaats gehad. De volgende seriën zijn uitgeloot met f 3: 118, 1551, 1752, 2529, 2949, 3360 3663, 3806, 4131. 4356, 4631, 5838, 6004, 6277, 6616, 6659, 6825. 7138, 7416. Elke serie heeft 50 nummers, zoodoende elk nummer betaalbaar met 3. Naar wjj vernemen heeft Z. H. de Paus als opvolger van wijlen Mgr. Offerdahl benoemd tot Apostolisch Vicaris van Oslo (Noorwegen) den zeereerw. zeergel. pater dr. Mangers, thans pastoor te Haugesund (Noorwegen). De nieuwbenoemde Apostolisch Vicaris is Luxemburger van geboorte, behoort tot de paters Lazaristen en is sinds 9 jaar in de Noorsche Missie werkzaam. wij In de wereld om ons heen op het oogen- bllk de chaos zien heerschen. De oorzaak daar van hebben we niet op te sporen, maar toch is t goed de beteekenis van den arbeid te bezien in het kader der groote wereldgebeurtenissen. Het beweegt zich op technisch wetenschappelijk gebied, zij is om zoo te de der organisatie. Gir DRESDEN, 18 Juli. (V. D.) De Duitsche avia- trlce Marga von Etszdorff is Maandag op de terugreis van haar Oost-Azlë vlucht, op welke zij, zooals bekend is, bij Bangkok gestrand Is, te Weenen aangekomen in een Moth-vliegtuig, dat haar was tegemoet gevlogen in opdracht van de Duitsche Aero-Club Na een vlucht, die door tegenwind iets was vertraagd, deed zij te 13 uur in Praag een noodlanding en kwam een uur later op het Heller-vliegveld te Dresden aan. Hier had zich een groote en geestdriftige menigte verzameld, die de avlatrice bij het weer- keeren op Dultschen bodem een enthousiaste ontvangst bereidde. Met een Junker-vliegtuig is zij van daar naar Berlijn verder gevlogen, waar zij Maandagmiddag te vijf uur geestdriftig is be- NOORD-SCHARWOUDE, 19 Juli 1932. 220.000 K G. Aardappelen. Schotsche Muizen 1.502.60; I. 701.80: Drielingen 1.902.40; Eigenheimers 2.50; BI. Eigenheimers 2.803.40 300 K.G. Sper- zieboonen 12—13.40: 7700 K.G. Zilvernep 8.90— II. 80; Drielingen 3.60—5.50; 11500 K.G. Roods kool 0.60—1; 2500 K.G. W. witte kool 0.60—1; al les per 100 K.G.; 440 stuks Bloemkool 5.80—6 p. 100 st LEIDEN, 19 JuU. Varkensmarkt. Totaal aangevoerd 619 varkens. 574 zware varkens 0.28 tot 0.30; 45 lichte varkens 0.270.29; zouters 0.26. Handel matig. N. C. B. Bossche veiling van Land- en Tuin bouwproducten, Kempeniandstr. 20, ’s Hertogen- bosch. Telefoon 490. Op de .heden gehouden blocveiling van zwarte bessen werden de navol gende prijzen besteed: Zwarte bessen 30 50—31.60 per 100 kilo. De aanvoer bedroeg 62000 Kilo. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Juli. Aan gevoerd 12000 K.G. tomaten: A f 11.20—12.00; idem B f 11.80—12.20; idem C 19.80—10.50; idem CC 14.00; 175000 K.G. aardappelen: Schotsche muizen f 1.602.90; Schoolmeesters f2.80; blauwe Eigenheimers f2.903.70; drielingen 12.302.60. 900 st. bloemkool, le soort f 5.507.90; 75000 K.G. roode kool f 0.60—1.00; 6000 K.G. gele kool fl-30 —1.80; 3500 st. Deensche witte kóól f 0.601.70; 1950 K.G. zilvernep 19.30—9.80 400 K.G. sla- boonen 111.40—13.00; 400 bos peen 13.0Ü—4.10. Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, Blsschop van Gargara. Algemeen-overste der St. Joseph’s Con gregatie voor Vreemde Missiën, heeft in de kapel van het St. Joseph’s College te Mill HUI, Londen, de volgende H.H. Wijdingen toegedler.d: Het R. Priesterschap aan de weleerwaarde heeren: A. Antonlssen (Stampersgat)S. v. Baars (Laren); P. de Graaf (Haarlem); J. v. Haaren (Waalwijk); H. Hemmer (Geesteren) G. v. d. Heyden (Cuyk); O. Juffermans (Lel den) H. Kiens (Groenlo)P. v. d. Lans (Hille- gom); P. Nouwens (Moerdijk); Th. Nunr.ink (WUnls); O. Saraber Cs Hage); C. Schreiner Cs Hage); J. Smit (Voorschoten); Th. Thys- De staat Is In zooverre dienstbaar aan het individu, dat hij door zijn Inrichting, wetgeving en bestuur er naar moet streven, het Individu in staat te steUen, door eigen kracht, in sa menwerking met anderen, zijn tijdelijk geluk gezien in het licht van zijn eeuwige bestem ming zooveel mogelijk te verzekeren, met name een behoorlijk peil van welvaart te be reiken. Daartoe Is onmisbaar het staatsgezag, het welk de activiteit der in het staatsverband levenden Individuen en groepen zoo noo-, dig dwingend moet richten op het gemeen- schapsdoel en moet voorkomen, dat in het na streven van particuliere doeleinden de natuur lijke vrijheid misbruikt worde, ten nadeele van het algemeen welzijn. Daaruit volgt de plicht van de overheid om het gezag hoog te houden, en de plicht van de burgers om het gezag te eerbiedigen. De eerste en voornaamste gemeenschap van Individuen In het staatsverband is het gezin. De werkzaamheid van den staat moet er dus op gericht zijn, de voorwaarden te scheppen, waardoor het gezin in zedelijk, maatschappelijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Deze gezinspolitiek moet het geheele staatsbeleid doortrekken. Intusschen moet ook met den uitbouw, der Inwendige organisatie de vergrootlng der afzetmogelijkheid onder 't oog gezien worden. De bedrijfsleider kan ook hier niet meer alleen op intuïtie afgaan. Hetgeen voorts de credletcrisls ons thans te zien geeft, zou men kunnen aflelden, dat de wetenschappelijke organisatie nog niet hoog ge noeg is opgevoerd. Spr. betwijfelt dit echter Er zijn wel groote foutten begaan, doch die liggen buiten het terrein der wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. Voor een speciaal vraagstuk van rationalisatie vroeg spr. bijzondere andacht. We leven in een tijdperk van het leed der werkloosheid. Bezulnigheid is natuurlijk noodlg. Maar de noodige elasticiteit wordt vaak gemist bij de aanpassing aan wisselende omstandig heden. Dan geschiedt de vervanging van arbiedskrachten door machines in te snel tempo De vrijgekomen arbeideskrachten kunnen dar. niet ten volle geabsorbeerd worden. op het bordes van het Raadhuis een vaandel- groet gebracht aan den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. Om 12 uur ontvangen B. en W. van Haarlem officieel ten raadhulze het Hoofdbestuur, de geestelijke adviseurs en de afdeelingsbesturen. Om 1 uur vereenlgen zich de deelnemers aan een gemeenschappelijke koffietafel. De 'feestvergadering wordt om 3 uur gehou den In het Gemeentelijk Concertgebouw. Als feestredenaar zal optreden Pastoor J. G. Jan sen, uit 's-Gravenhage, oud-geestelijk adviseur van den Bond en broeder van wijlen den direc teur van het Hanzebureau, Chris Jansen. Deze feestvergadering zal worden vereerd met het bezoek van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent blsschop van Haarlem. den. De voorzft ëV ve -'"Iaarde dnn op Under le- vendlgen bijval, dat Turkije lid van den Volken- bond was geworden. ;s De Turksche gezant te Bern, Kemal Hoesnoe Bey en de Turksche gedelegeerde ter ontwa peningsconferentie werden daarop plechtig naar hun plaatsen geleid, waarop de voorzitter in een toespraak de beteekenis van het feit ult- eenzette. In dé ontwikkeling, waar wij thans nog mid den In staan, schuilt een tragisch element. Alle krachten in uw kring zijn sinds jaren in gesteld op meer doelmatige organisatie, terwijl Na de H.H. Wijdingen maakte Z. H. Exc. Mgr. J Biermans de volgende benoemingen bekend: Tot Visitators der Missles van Punjab en Nel- lore (beide In Br.-Indlë)de zeereerw. fathers A. v. d. Deyssel (Soest) en een Engelsche con frater. Tot.professor der Dogmatleke Theologie te Mill Hill: father dr. A. v. Vliet (Utrecht). Tot leeraar te Freshfield: father F. Str&ter (tot nu toe te Tilburg). Tot leeraar te Burn Hallfather H. Kiens. Tot leeraren te Tilburg: fathers J. V. Haaren, H. Hemmer en J. Zuydervllet. Tot leeraar te Hoorn: father C. Juffermans. Tot missionarissen In het bisdom Nellore: fathers G. v. d. Heyden, H. Thyssen en G. Saraber. In het Vicariaat van den Boven-Nijl: fathers H. Lyding (tot nu toe te Hoorn), P. de Graaf. P. Nouwens, P. v. d. Lans, H. Verkaalk, en broeder Antonlus (van Vrijland). In de Prefectuur van Basankusu: fathers P Jacobse (tot nu toe te Tilburg), C. Wuts en J. Smit. In de Philippijnen: fathers S. v. Baars, Th. Nunnink en Q. Schreiner. In de Prefectuur van Buea: father C. Hoeve naars (tot nu toe te Tilburg). In de Prefectuur van N.-Borneo: Antonlssen. Naar Rome, voor het doctoraat In Philosophic: father G. v. Hall (tot nu toe te Burn Rail). Eenige andere benoemingen zullen volgen September. De R. K. Diocesane Middenstandsbond iu het bisdom Haarlem zal Dinsdag 6 en Woens dag 7 September M. zijn 25-jarlg bestaan te Haarlem vieren. Dinsdagavond om 8% uur heeft in restaurant Brinkmann op de Groote Markt een feestelijke reünie plaats, aangeboden door de afdeellng Haarlem bjj gelegenheid van haar 25-jarlg be staan; en toegankelijk voor alle deelnemers aan het Bondsfeest. Woensdag om 10 uur wordt in de versierde Kathedraal een plechtige H. MIs met zang op gedragen aan het Hanze-altaar door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, blsschop van Haarlem. Na de H. MIs houdt Rector J. F. M. Bots, gees telijk adviseur van den Bond een toespraak, waarna de hernieuwde opdracht van den Bond aan het H. Hart plaats heeft door den heer C. J. G. Struycken, voorzitter van den Haar- lemschen Middenstandsbond. Om 11 x uur wordt van het katholieke ter- 7020, rein een optocht met vaandels gehouden naar het Raadhuis op de Groote Markt. Daar wordt z vvjaania viuuua (Swalmen); J. Zuydervllet (Noordedt; veertien nlet-Ncderlandsche leden jkl. gregatle. Het Subdiaconaat aan de eerwaarde heeren: G. Aarts (Gllze)W. Arnolds (Bergen-op- Zoom); J. Cramer (Haarlem); G. v. Dongen (Blerlk); F. Gitmans (Tegelen)A. Hermus (Zevenbergsche Hoek); N. Hetttnga (Bol- sward); J. Hilders (Llsse); F. Hulsbosch (Breda); A. Kerkvliet (Lisse); P. Koster (Bus- susm); J. Verbiesen (Tilburg); P Vergeer (Noorden); en aan dertien nlet-Nederlandsche leden der Congregatie. factor loon heeft vaak ten gevolge, dat hierdoor technische verbeteringen en wijzigingen In de organisatie rendabel worden. Met andere woor den: daar is een rationalisatie, welke niet den- zelfden graad van rentabiliteit zoude bezit ten, indien het arbeidsloon In perioden van depressie op meer soepele wijze met de kosten van het levensonderhoud omlaag zou gaan Ten einde deze consequenties te overzien en de rationalisatie daardoor een gezonde rem te kunnen aanleggen, ben Ik van meenlng. dat ken nis van wetenschappelijke bedrijfsorganisatie evenzeer een werknemersbelang Is. Samenwer king tusschen den ondernemer, wetenschappe lijk bedrijfsleider en de werknemers, die steeds beter gewennen hun vertrouwen te schenker aan ook intellectueel hoogstaande leiders, Is naar mijne overtuiging een groot maatschappe lijk belang, dat ook de Nederlandsche Regee- ring na aan het hart ligt en dat ik dus zeer in uwe aandacht aanbeveel. Met den wensch tot welslagen van het congres opende de Minister de beraadslagingen. De heer J. van Bruul, wonende aan den Boschdijk te Eindhoven, wilde Zaterdagnamid dag met twee chauffeurs van de Tramweg MU ..De Meierij”, de heeren C. Luyben en P. Heyl, voor een vrijen dag naar Antwerpen. Nabij de Belgische grens onder Roosel geko men ontmoetten zij daar een klerk van die TramwegmaatschappU, den heer E. van den Eynden, die met zijn moeder wachtte op de autobus voor Antwerpen, waar die dame, die haar been In glps-verband droeg, een genees kundige behandeling moest ondergaan. De heer van Bruul vroeg de wachtenden of ze met hem mee wilden rijden, welk vriendelijk aanbod dankbaar aanvaard werd. Onder Burse, ongeveer 10 K.M. van Turnhout, reed le wa gen, bestuurd door den heer van Bruul, tenge volge van het springen van den rechter-achter- band, plotseling met groote vaart tegen een boom, zoodat de naast den bestuurder zitten de chauffeur geen gelegenheid had om 'in te grijpen. De zware 8-cyllnder Auburn werd to taal vernield. De heer van der Eynden, ztjn moeder en de heer Heyl bleken er het ergst aan toe. De heer v. d. E. had een zware schedelbreuk b»komen. Het been van mevrouw van der E was weder om gebroken De heer Heyl had Verwondingen aan hoofd en beenen. De beide andere Inzitten den werden» eveneens, zij het ook minder erg gekwetst. Daar het ongeluk niet ver van het Beerser Hpspltaal gebeurde, werden de slachtoffers ter stond daarheen vervoerd, terwijl de Antwerp- sche chirurg, prof. v. d. Wildenberg, die toe vallig passeerde, aanstonds geneeskundige hulp verleende. De heer van der E. is Maandagmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was 33 Jaar oud, afkomstig uit Antwerpen, doch sinds den oorlog te Reusel woonachtig. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Zijn moeder verkeert op het oigetibllk nog In levensgevaar en ook de toestand van den neer Heyl is zeer zorgwekkend, al oesiaat er eenige kans, hem In het leven te houden. De belde andere heeren hoopt men in den f loop dezer week uit het ziekenhuis te kunnen ontslaan. Door de gendarmerie van het plaatsje ge waarschuwd, heeft de Elndhovensche politie de getroffen familie-leden van het ongeluk in ken nis gesteld. r LONDEN, 18 Juli. (Reuter.) De leider der LabourpartU. Lansbury, heeft telegrammen verzonden aan den Paus, den Aartsbisschop van Canterbury, den Opper-Rabbijn en den President der Vrije Gemeenten, waarin hij aan dringt op een gemeenschappelijke bemldde- llngsactie, teneinde het Engelsch-Iersch con flict door Arbitrage tot een oplossing te bren gen. In een te Morpeth gehouden rede zelde Lans bury. dat het Engelsch-Iersch conflict een on beduidend geval is. als men het bedrag, waar om het gaat, vergelijkt met de sommen, die Dultschland en Oostenrijk schuldig zijn, en waarmede men zooveel geduld heeft getoond. Lansbury laakte fel de lersche en Britsche staatslieden wegens hun hardnekkigheid. Ten slotte, aldus Lansbury, draalt nu alles om de vraag, wie voorzitter zal zijn van het scheids gerecht. De Valera beweert, dat men geen onbevoor oordeeld voorzitter kan vinden In het Britsche gemeentebest, terwijl onze regeering verklaart, dat daar bulten geen geschikt man te vinden is. In het gehuchtje Veele, gem. Vlagtwedde heeft zich, volgens de „Telegraaf”, een gebeur tenis afgespeeld, die ernstige gevolgen met zich mee had kunnen sleepen. Te ongeveer één uur In den nacht verliet een negentien-jarig meisje in overspannen toestand haar woning. Haar grootmoeder, bij wie het meisje in huis Is, mocht er niet In slagen haar vast te houden doch personen, die haar pei flets volgden, wisten haar te Wedderveer te achter halen en per auto naar Veele terug te brengen, waar zij spoedig tot kalmte kwam. Intusschen was er te Veele Iets ernstigere ge beurd. Ook de grootvadar had het meisje in de btnir gemerkt. Hij begaf zich op het erf, doch plotse ling knalden schoten. De oude man zonk door een kogel getroffen neer. Het bleek, dat de zoon van den landbouwer, in de meenlng dat er inbrekers op het erf Hepen, de schoten had gelost. Eenige jaren geleden wa ren drie gemaskerde mannen via het dak .ie wo- nln binnengedrongen en hadden onder bedrei ging met den dood de ontstelde bewoners ge dwongen geld en levensmiddelen te geven. De daders werden nimmer ontdekt. De bewoners hadden zich voor eventueele herhaling van der gelijke overvallen van vuurwapenen voorzien waarvan de zoon, door het geschreeuw van het meisje gewekt, thans gebruik maakte. De grootvader bleek gelukkig niet gevaarlijk gewond te zijn; hij kon naar zijn woning ver voerd worden. De nachtalijke gebeurtenissen verwekten In Veele veel beroering. De poHtie heeft de zaak In onderzoek. len, van de totstandkoming van behoorlijke, aansluitende steunregelingen In de gemeenten. BERLIJN, 18 Juli (W.B.). Op een Centrums- betooging te Cassel heeft Rijksdagafgevaardig de Letterhaus Zondag aangeknndlgd, dat de geheele Duitsche Centrumspers materiaal zou publiceeren, waardoor onweerlegbaar bewezen wordt, dat de nat.-socialisten tegenover het ka binet von Papen zekere politieke verpUchtlngen hebben aangegaan, in dien geest, dat zij het kabinet zouden tolereeren, hoewel zij thans deze verplichtingen pogen te loochenen* In overeenstemming hiermede publiceert de „Germania’’ thans het verslag van een bespre king, waartoe rijkskanseHer von Papen Woens dag 8 JuU IJ. vertegenwoordigers derCentrums- fractie van den Pruislschen Landdag had uit- genoodigd. -Aan de orde stond de kwestie der regeerings- vorming In Pruisen. Volgens het onmlddeUijk pa de vergadering opgemaakte protocol zette von Papen uiteen, onderhandeld te hebben met af gevaardigden van Hitler en daarbij tot een zeker resultaat te zijn gekomen. Als voorzichtig man had hij zich de voorwaarden schrlftelljk laten geven, waaronder de nat.-socialisten jnet Cen trum en Dultsch-natlonalen over de regeerings- vormlng wilden onderhandelen. De voorwaarden luidden: De nat.-socialisten krijgen naast andere porte feuilles den post van minister-president en bln- nenlandsche zaken. De Centrumspartij moet haar zinlooze oppo sitie tegen het kabinet von Papen opgeven. De „Germania” vervolgt, dat von Papen ver klaarde de tweede conditie te hebben afge raden, doch de Nazi's stonden er heel be paald op. Hieraan knoopt de „Germania” het volgende commentaar Loochenen de nat.-socialisten ook nu nog, dat zU ernstig van plan waren de nieuwe regeering te helpen? Bestrijden zij ook nu nog alles, na dat hier hun bereidvaardigheid bewezen Is? Zij kunnen het niet meer. Van huls uit hooren zij bij dit kabinet der nationale concentratie. Daar- isanne met goed namens het ge- De kooiende parlementaire periode zal In menig opzicht een der gewichtigste en moel- lijkste zijn, die ooit In de moderne poUtlek Reschledenis zijn voorgekomen. Niemand weet wanneer de wereldcrisis haar diepste punt zal hebben bereikt. Dat zfl echter in haar tnoreele en economische gevolgen nog langen tijd zal na werken, staat vast. Het gaat er om deze gevolgen eenerzijds zooveel moge- Hjk te verzachten, anderzijds zoo krachttg mogelijk te beheerschen en ten goede te kee- ren tot welzijn van ons volk. Meer dan ooit is dan ook bezinning noodlg op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de praktijk moet bezielen en gezond houden; de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit daden sprekenden wakke ren werkelijkheidszin en vooruitziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 daarom vooraf te gaan richtlijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, thans bijzondere beteekenis hebben. Het Program van actie zelve noemt eenige Concrete onderwerpen, die in dezen tijd op den voorgrond treden. nog hooger kan worden opgevoerd. Daarnaast en bulten uw terrein spelen echter al die wils uitingen van den mensch, die het wereldgebeu ren bepalen, een groote rol; zij zijn helaas niet uitsluitend op rationaliteit gericht; niettemin zijn zij ook voorwerp van wetenschappelijk on derzoek. Alle deze uitingen van het menscheiijk stre ven, welke men kan classlflceeren als behoef ten naar materleele goederen, sociale wenschen van eenling en collectiviteit, nationale en poli tieke wenschen en eindelijk ook ethische idea len bepalen de maatschappelijke evolutie. Deze veelheid van factoren vertoont slechts zelden eene harmonische ontwikkeling, onevenwich tigheid geeft steeds verstoringen; zóó zeer zelfs, dat daarbij een gunstige ontwikkeling van één van die factoren hoezeer ook volgens de nor men, die de wetenschap op dat terrein opge steld heeft, In de veelheid van maatschappe lijke verschijnselen tot chaos kan lelden, wan neer men op ander gebied zondigt. Hier zie Ik voor een deel de oorzaak van de critlek waar, van de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie in de laatste crisis het slachtoffer is geworden. Wanneer ik niet .nstem met enkeler critlek, dan wil dit geenszins zeggen, dat de weten schappelijke bedrijfsorganisatie daaruit geen lessen zou kunnen putten. In de eerste plaats zal deze overdenking tot een zekeren Inkeer moeten lelden en wel In dien zin. dat men be- seffe door rationalisatie de fouten, welke onze sociale gemeenschap aankleven, niet te kunnen ellmineeren; dat men ook zich rekenschap zal hebben te geven van het tempo waarin verbe terde organisatie-methoden kunnen worden toegepast In samenhang met vorderingen op andere terreinen; eindelijk: dat deze alleen de technische zijde van het evolutle-vraagstuk raken. De wetenschappelijke bedrjjfsorganlsa- GENEVE, 18 Juli. (Reuter). Turkije is Maan dagmiddag In een buitengewone openbare ver gadering als 56ste lid in den Volkenbond op genomen. De vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd geleid door den Belgischen Minis ter van Buitenlandsche Zaken Hymans. De vergadering stemde hoofdelijk over voorstel tot toelating, met het resultaat, alle In de vergadering vertegenwoordigde sta ten, 43 In getal, voor Turkije’s opneming stem- In stérk Godsvertrouwen mag de eigen werk zaamheid voor den opbouw van een betere toe komst, ook in de oogenbllkkelijke moeilijke om standigheden, waarin slechts geleidelijk verbe tering kan worden verwacht, niet worden uit het oog verloren. Voor die werkzaamheid stelt de R. K. Staatspartij, onder handhaving van de programs-1922 en 1929, voorzoover niet gewijzigd of niet reeds verwezenlijkt, de na volgende punten voor de eerstvolgende periode op den voorgrond: 1. Krachtige medewerking aan Iedere poging om de Internationale samenwerking op econo misch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorderen, met Inachtneming van geljjk- berechtlgdheid van alle, dus ook de kleine Sta ten. Onderwijl, bij geleidelijken terugkeer van meer normale toestanden, bijzondere conces sies verleenen aan Staten, die medewerken aan maatregelen tot herstel van een vrijer ruilver keer. 2. Krachtige bevordering In den geest der Vredesnota van Benedictus XV, van een zoo danige werkzaamheid van den Volkenbond, dat de stoffelijke macht der wapenen worde ver vangen door de zedelijke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering der bewapening onmisbare voorwaarde Is. 3. Bij de regeling van de verhouding van Ne derland tot België worde vooropgesteld: erk<m- ning van de cultureele banden tusschen belde volken; eerbiediging van de souverelnltelt van elk der belde staten over eigen gebied; geleide lijke ontplooiing van de mogelijkheden tot we derzijdsche aanvulling op economisch terrein. Verbetering van onderlinge verkeerswegen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ontwik keling, binnen het eigen staatsverband, van die gebiedsdeelen, welke bij de totstandkoming er van meer in het bijzonder zijn betrokken. 4. Wettelijke regeling van geheele of gedeel telijke verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten Verdere uitbouw van de organische samen werking In bedrijf en onderneming. 5. Regeling van het Pachtvraagstuk onder volledige erkenning van het sociale karakter van den grondeigendom. 6. Zoodanige invloed van den Staat op het be leid der centrale Circulatiebank, dat dit blij vend gericht zij op het algemeen welzijn. Daarbij tevens versterking van de positie van de centrale Circulatiebank, In haar verhouding tot de credietbanken. Wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening van het bankbedrijf, In het bijzonder ten aan zien van de openbaarheid. 7. Wettelijke regeling, zooveel mogelijk op in ternationalen grondslag, van de openbaarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels Zorg voor de vergrootlng der ontwikkelings mogelijkheden van het In zich gezonde klein bedrijf. 8. Ook by verlaging van belastingen worde gestreefd naar een rechtvaardige verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. 9. Met behoud van zelfstandige, gelijkberech tigde omroeporganisaties worden op het gebied van de radio gestreefd naar samenwerking zoo wel op het gebied van het programma als op dat der techniek. practijk ging toen de wetenschap vooruit en de minister ging na *t ontstaan der „wetenschap pelijke bedrijfsorganisatie." Aanvankelijk werd menige ernstige fout be gaan doordat de factor „mensch” te veel uit het oog werd verloren. Later werd meer aan. dacht geschonken aan de psychologie en phy. siologie en werden deze wetenschappen dienst baar gemaakt aan de wetenschappelijke be drijfsorganisatie. Ook hiermede werd het doel nog niet volledig bereikt; want men ging be. seffen, dat ook de ethische zijde van het vraagstuk, 's menschen koninklijke waardig heid als heerscher over de geschapen wereld, niet mocht verwaarloosd worden. Voor korte perioden kan men daarover heen stappen, op den duur eischt de sociale vrede, elscht ook elk hooger streven, dat met de men- schelijke factoren vrijwel In de eerste plaats wordt rekening gebonden. Ook voor het succes van het bedrijf is de juiste waardeerins van den menuchelUten factor Gistermiddag te 3 uur is in de groote zaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam het vijfde „Internationaal Congres voor Weten schappelijke Bedrijfsorganisatie" in tegen woordigheid van verschillende vooraanstaande personen officieel geopend door zijne Excel lentie mr. T. J. Verschuur, minister van Eco nomische Zaken en Arbeid. Beschermheer van dit congres is Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzltters zijn Hunne Ex cellenties mr. Verschuur, Jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Financiën. Het bureau van het congres wordt gevormd door prof. Th. Llm- perg, voorzitter, Ir. B. W. Berenschot, alge meen rapporteur en Ir. V. W. van Goch, alge meen secretaris. ▼an dit uitgangspunt moeten worden beoor deeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding en onderwijs, als primair recht en primaire plicht van de ouders; op het gebied van het burgerlijk recht met betrekking tot bet huwelijk; op het recht der sociale politiek, in het bij zonder ten aanzien van de loonvorming en ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw; op het gebied van het strafrecht, ter voor koming van alles, wat den zedelijken grondslag van het gezin kan ondermijnen (Neomalthusla- nisme, pornografie, zedeloosheid) op het gebied van volksgezondheid ningbouw; ten aanzien van de verdeellng der openbare Jasten. Naast de zorg voor het gezin staat als hoofd punt van activiteit der R. K. Staatspartij, de politiek op sociaal en economisch tererin. De encycliek „Quadrageslmo Anno” wijst hier de fundamenten aan voor een betere ordening der verhoudingen, ook voorzoover de Staat daarbij, juist In den tegenwoordlgen tijd, een taak heeft te vervullen. Geen steen kan uit dezen onderbouw worden losgemaakt, enkele voorname onderafdeeUngep duidelijk te onderkennen; de eigendom 1- learakter; de dringende noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of Indirect deel nemen, In rechtvaardige verhouding te doen deelen’ in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot Vol doend eigen bezit; eensgezinde samenwerking in organischen vonh van allen, die in bedrijf en onderneming werkzaam zijn; verwerping èn van de vrije concurrentie èn van de van de economische dictatuur, als lei dend beginsel voor de volkshuishouding; opbouw eener sociale en juridische ordening, doortrokken van sociale rechtvaardigheid e= sociale liefde. Het Is de les uit de laatste zware jaren, dat eenerzijds de crisis buitengewone elschen stelt aan de werkzaamheid van den Staat, terwijl deze anderüds juist zeer groote moeilijkheden ondervindt bij het zich verschaffen der mid delen, om die taak te vervullen. Het Is Immers zóó, dat de mogelijkheid om hulp te verleenen geringer wordt, naar mate de nood stijgt en de internationale verwarring op economisch gebied toeneemt. Daarom zal de staat zeker In dezen tijd alles moeten doen, om te voorkomen, dat hij zelf zijn vermogen om helpend en steunend op te treden ondermijnt, zoodat hij in gevaar zou brengen met name volksonderwijs en sociale Voorzieningen. Zoo Is allereerst noodlg: 1. dat de staat zorgvuldig waakt voor het be houd en de versterking van het financieel even wicht in zijn eigen huishouding en in die van zijn deelen. en dat hij zijn eigen werkzaamheid doeltreffend organiseere. 2. Bij het opleggen van nieuwe lasten, recht streeks of zijdelings, worde een rechtvaardige verdeellng daarvan nagestreefd. Wanneer aan deze hoofdvoorwaarden wordt voldaan, konen eenige punten van actueel crio sisbeleld op den voorgrond, waarbij In het oog moet worden gehouden, dat het program nim mer de beteekenis kan hebben van een beper king der politieke activiteit, zeker niet in cri sistijd met zijn telkens wisselende omstan digheden. 3. Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederlandschen Landbouw en Nijverheid, den Handel en de Scheepvaart, tot behoud en ver ruiming van den afzet in het binnenland en tot bescherming van den export- 4. Voorzoover anders dan door de maatre gelen onder 3 nationaal werkloosheid kan worden tegengegaan, dient voorop te staan: a. het bevorderen met alle dienstige midde len van een geregeld overleg tusschen de orga nisaties van werkgevers en werknemers tot wertbehoud b. werkverruiming, zoo noodlg ook door liet verschaffen van werkgelegenheid bij niet-aan- stonds-productleve werken. 8. Waar werkgelegenheid ontbreekt, aanpas sing der werkloosheidsverzekering aan de noo- van den crisistijd, In overleg met de betrok - organisaties en de gemeentebesturen: be vordering, zoo aoodlg door wettelijke maatrege- Opgewondenheid te Dublin Overal in Dublin zag men gisteren plakkaten met „Boycot Britsche goederen". Op verzoek van de regeering werden deze opschriften zoo veel mogelijk overal verwijderd. In verschillen de deelen der stad hebben vandaag openbare meetings plaatsgehad, om te protesteeren tegen de actie door Engeland. De Katholieken van den Vrijstaat hebben met veel genoegen vernomen van het plan van Lansbury, om den Paus om bemiddeling vragen. ov va Btj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6