STADSNIEUWS I BEURS VAN AMSTERDAM .ff 24 JACHTWATER EN HOOFD-EAU DE COLOGNE 1 41 Markten VAN PUTTEN &OORTMEIJER VULPENDOKTER Payglop 18 - Telefoon 658 Communie Souveniers en Kinder Missaais Firma HALMA Wisselkoersen N.V. DROGISTERIJ JAN DE VRIES WOENSDAG 20 JULI EEN SLOOPER AAN ’T WERK TELEF. 324 BURGERLIJKE STAND BIJLAGEN TOT DEN RAAD VAN Opening morgen (Donderdag) OUDORP RECHTSZAKEN UIT DEN OMTREK BERGEN Aspirantena f deel ing De „Badbode” 20 JULI 1932 WOENSDAG Verlichtingsavond in Bergen KERK-CONCERT Mannenkoor Orpheus” De dagelijksche ongevallenrubriek Opbrengst Bloemendag Magdal enenstraat - Alkmaar Voorzieningen onderwijzend per toneel (by lage 124) Toepassing Winkelsluitings wet (Bylage Nr. 125) Wijziging gemeentebegrooting dienst 1931 (bylage 108) ,A Ikmaar U fotografeert - W<j doen de rest .THE PERFECT FOTO" MIENT Z, hoek Waagpiein. ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING EEN NIEUWE ZAAK ALBERT HEUN FAILLISSEMENTEN Niet-vormen le klasse Ge meenteschool Nr. 2 (Bylage 117) Verhuring perceel Laat 167. Huisvesting concierge open bare leeszaal (Bylage 116) ARRONDISSEMENTS-RECHT- BANK TE ALKMAAR Suppletoire begroetingen van bedrijven voor 1931 (Bylage 111) i Georganiseerd overleg voor de politie (bylage 118) Uitspraken van Dinsdag 12 Juli HEERLIJK, FRISCH EN GEURIG ALKMAAR Alarmeering by brand (Bylage Nr. 123) J. i V Iets bedoeld als W. 8 te V 4* Shell Union OU PRAESES 1 laai 9 I 71* 4 5* Scheepvaart Java Ch. Japan SaceUJk* vanalt MeSembllk ZJS aar. Vna«* laBcAUa*en kastoor VOOBMEEB H. GROOTE KEUZE doening kan terugzien, bestond zeer langstelling. 9 96 72 98 57 54 Fakak Dell Batavia Judo Den Oostkust jenembah 122 112 12 125 116 103 11 119 1» 5 5 5 41 34 15 12 13 st 1 In getu B van Dir.Nico Hoogewerf. Misten: Annie Wond (Zang) p. A. v. Langen (Orgel) treken. In het zuld oostelijk deel der sta^ daarentegen bevinden zich drie scholen op betrekkelük korten af- Tengevolge van besluiten van 30 Juni jJ. tot geleidelijke opheffing van de Gemeenteschool nr. 7 en nlet-vormlng van een klasse voor bet 7e leerjaar aan Oemeenteschool nr 9 te aan die scholen voor reep. 3 ondeYwüzeressen en 1 onder wijzer geen emplooi meer. Voor deze leerkrach- r op andere scholen in waarvan wij hier eene ndastrteta Jnllever JalvS Delft Mg. Kunstzijde Jan Berkelt Pat (ieuwe Philip» KUch Accoustle* Med. Ford Vorige koersen 9 126* 72 4 54 101* 101* 97* 101* 8fe| 3 5* Suiker O. V A. Jav Cultuur N L 0. Poerworedjo Vorstenlanden Actions iden- Vorige koersen 4* 163* 128 87* 9 42* 35 16 14 12 27 18 1 over op«< tech ge'be Rijk Dr. I tast voor schr arde na ongt door miad Bleet Om boni VOO iw Vaz VOO van Ba RJJ Bet ■abost Con Olie *erlak 'eudawa Continental OU bonden Berlijn ParUs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen ■Atnrfrhnlm Jalo Mew Tort (cabas) tome (Waag Madrid 30 a 12 47 Hef. He. <tul Ver Failliet verklaard: N. V. „t Wapen van Hel der", te Den Helder. Mr. J. Krabbe, r.-c. Mr E H. J. Wynas. cur. J C Wabeke. te Texel. Mr. A. M. Ledeboer, r.-c. Mr. C. A. de Groot, cur. Janken Colonlaüs Bank ndlacbe Bank Cert Handel-MU 98* 47 25 16* 70 U 91 r R van mill Mb nun dr i bet sebe situ brie hist de 1 begi ven de I bet aebi stan Dull hn| hike r" Bl bet Boa Rt bad ooge indr het vert polil 161* 126 87 29.00 73 30 ■I 12 50 Ba Mt Zeb Br. Ba Isel ver Bü air 98* 48 25 16 Tl 90 B reel tef den die stat pre: juis A eve die is t P-': M adv bee: ecoi situ ven ten< r» bstl doo bee: ami bet «01 Ear 47.87* 45.37* 44.— 2.48| 12.65 7.35 19.75 102 1011 97 101* 88* No. 7 van den 23en jaargang ziet er. zooals dit met de ..Badbode steeds het geval is, weer keurig uit. Uit het officieels gedeelte diepen we het cüfer 2763 op. hetwelk het aantal badgasten aangeeft, dat op Woensdag 13 Juli in Bergen en Bergen aan Zee vertoefde De aandacht wordt getrokken door een Inte ressant artikel over het baden en zwemmen in zee. waarin gewezen wordt op de gevaren, daar aan verbonden en hoe men die kan vermijden. Naast een uitgebreide rubriek historische anec- doten te er nog de rubriek Nieuwsberichten over de gebeurtenissen die geweest, en die op til zyn. Donderdagavond om kwart over acht begint de derde les van den drlemaandelükschen cursus voor de aspthmtgezellen. Zü. die reeds het plan gemaakt hebben* zich bü de Genellen vereeniging aan te sluiten of zonder dat plan, kennis willen maken met de vereeniging, worden-Xerwacht. De jongste leef tïjdgrens ja ongeveer 17 jaar. Hoe jammer la het. dat nog zoo vele jonge mannen zich bij deae vereeniging niet hebben aangesloten. Door de wekelljksche voordrachten, die de prneses of iemand anders voor hare leden houdt, vormt zü een richtsnoer in uw maatschappelijk leven. Het verkeeren met niet slechts enkele vrien den maar met zoo vele andere jongemannen van hetzelfde geloof zal voor u en vooral ook voor anderen een sterke band zijn voor het leven. Het geldt ook voor de leden van deze ver eeniging. dat het juk zoet en de last licht te. die zü hun opligt. Welnu, jongemannen sluit u aan bij de aspi rantenafdeellng. neemt kennis van het schoon? werkprogram dezer vereeniging. en lijft u strak? in bü onze gelAdsren. kakker A'dam Rubber Aandar Teil Batavia Rubber Serbadjadl stlau v. i. o. o. Allied In ter con tin Rubber HoU Amerika Lijn llto Oem Elgend. ton Ned Stoornis Scheepvaart-Unto Nadere onderhandelingen met het Bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar hebben er toe geleld, dat een andere oplossing te gevonden met betrekking tot de huisvesting van den concierge dier instelling, wanneer deze het thans door hem bewoonde perceel Doelenstraat 28 zal moeten ontruimen thans In hóofdzaak door 'n schelsysteem. dat op Iljnkoww ioetoo Mijnbouw Mg Ezploratle Redjang Lebong *etroleaas 33 1« 5 5 5 WOENSDAG, 30 Juli Vorige koersen 8.83* 58 97* 9.73* 34.45 48.32* Onion Pacific Wabash krto - Kansas Cltp South South. Rallw. - 57 57 64 Bü Koninklük besluit van 23 Juni jl te de leeftijd, welken de kinderen moeten hebben be reikt om in het tüdvak van 16 Juli 1832 t.m. 15 Juli 1933 tot de school voor gewoon lager on derwijs te kunnen worden toegelaten, vastge steld op 5 jaren en 9 maanden. Als gevolg daar van zullen met ingang van het nieuwe school jaar plm. 160 kinderen, waaronder de zitten blij vers. in de nieuw te vormen eerste klassen van de nlet-opleidlngsscholen plaats nemen. B. en W. kunnen geen vrüheld vinden deze kinderen in 6 klassen te doen plaats nemen, waardoor elke klasse gemiddeld 26 A 27 leerlingen zou tellen. Verschillende redenen geven hen tot dit standpunt aanleiding. De dreigende verhooglng van de leerlmgenschaal, waarnaar het Rijk de wedden der onderwijzers vergoedt en het in middels verschenen rapport van de commissle- Welter, die voorstelt, het hebben van boven tallige leerkrachten te verbieden, zullen bü door voering dezer maatregelen in het algemeen klas sen van meer dan 40 leerlingen vorderen. Ver der is niet te rekenen op een toename van leer lingen, voor wie in de eerstkomende jaren toe lating tot de eerste klassen zal worden gevraagd, en ten slotte eischt de financieele toestand der gemeente dringend bezuiniging op allerlei ge bied. Vorengenoemde leerlingen zouden over 4 klassen kunnen Worden verdeeld. Toch zouden B. en W. thans nog niet daartoe willen over gaan. omdat anders dit jaar aan drie scholen geen eerste klasse sou worden gevormd, en dat lijkt hun vooralsnog niet wenschelük Zü zouden er de voorkeur aan geven, thans 5 eerste klas sen te vormen. Aan één der nlet-opleldings- scholen zal dan een eerste klasse komen te ont breken. De keuze te naar het hun voorkomt met het oog op de ligging der scholen beperkt tot de gemeentescholen nrs 2 en 3. Bü de be slissing welke school de klasse niet zal hebben, moet rekening worden gehouden met de waar- schünlijkheld. dat deze school geleidelijk zal worden opgeheven. Opheffing van school 3 heeft tot gevolg, dat voor een gjoot stadsgedeelte een school zou komen te odnzu Buitenland Anaconda ieuuefeem Steel 0 a Steel J 8 Leather ntern Nickel Gevonden en verloren voorwerpen. Gevon den. Een portemonnaie met eenlg geld, een damestaschje. een damesportemonnaie, een broche met steentje, een belastlngplaatje, een Chassis film, een mantelceintuur, een voetbal, een portemonnaie met eenlg geld, een rozen krans in étui, een zakkammetje in étui, een beerenschoen. een zwarte portemonnaie. een Getrouwd: Nico Bosman en Johanna Banke. Cornells de Ley en Gesma Evers. Geboren: Ida Maria, d. v. Simon Thoes en Claslna Molenaar. Overledert: Hendrlca Vermeer, gehuwd met Gerrit Jan van Raalte, 22 Jaar. Grietje Kroon, gehuwd met Pieter Kuiper, 46 jaar. ten te plaats beschl verband met vacati opsomming géven Oemeenteschool nr. 3 (ontsla* mevr. Schwan- tje. Ingaande 16 Augustus aa.); Vondelschool (ontslag mej. Bruünsteen. in gegaan 1 April JJ); Gemeenteschool nr. (ontslag mej. Hejjmap. Ingaande 1 Augustus en A. List, Ingaande 21 September aa.); Lindenschool (ontsla* Schwantje. Ingaande 16 Augustus M.). Verder heeft de heer J. C. Muller versocht als onderwüzer te worpen overgeplaatst van de Gemeenteschool nr. 1 naar de UL. school, aan welke 'laatste 1 klasse meer moet worden ge vormd wegens toename van het aantal leer lingen. B. en W. stellen voor te besluiten: I. a. den heer J. C. Muller, naar aanteflffiig van zijn daartoe bü adres d.d. 23 Juni jX ge daan verzoek, als onderwüzer over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 1 naar de UX. school. Ingaande, 1 Augustus 1933; het bureau van politie wordt bediend, waarbü de oproep ongeveer 3 A 4 minuten duurt, terwijl dit langs radlotelefontechen weg in 1 A 1H minuut geschiedt. Bovendien zal een brandweerman bij eén schel-alarmeering doorgaans niet weten, waar de brand 'is uitgebroken, terwül dit bü de radio- alarmeering kan worden medegedeeld. De radio-alarmeertng bestaat hierin, dat bü eiken brandweerman een kleine luidspreker wordt aangebracht, die aangesloten te op een op het bureau van politie geplaatste microfoon. De politie kan dan bü brandmelding onmlddellük het gebeele brandweerpersoneel, een aantal agenten van politie, den Commissaris van poli tie. den Inspecteur van politie en den Directeur van bouw- en woningtoezicht rechtstzeeks waarschuwen De radio-alarmeertng te van te meer waarde, daar door de voorgenomen automatiseering van den telefoondienst het bestaande alarmeerings- systeem toch zou moeten worden gewüzigd, hetgeen voor de gemeente belangrijke kosten zou meebrengen. De directeur der Uchtbedrüven raamt de kos ten van aanleg vé.n een radio-brandalanneer- installatie op 13900. B en W. stellen voor tot een dergelüke in stallatie over te gaan. B en W. bieden ter vaststelling aan een sup pletoire begroeting voor 1931 van het grond- bedrüf. het sportparkbedrijf. het gemeente- slachthuis. het bedrijf der gemeentewerken en het bedrüf der gemeenlerelnlging. a. Het grondbedrijf, in baten en lasten met ƒ8295.48; b. Het sportparkbedrijf. in baten en lasten met 1539.25. onder toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas tot dekking van het exploitatieverlies van 1523.11; c. het gemeenteslachlhute. in balen enlasten met ƒ23927 68; c. he gemeetnteslachthute, in baten en lasten en lasten met ƒ36507735; e. het bedrüf der gemeenterelniglng, in baten en lasten met 1483 83, met toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas tot dekking van het exploitatieverlies van 1483 83 Wü maken er onze lezen op attent, dat. Indian door de ongunstige weersomstandighe den de verlichting hedenavond niet doorgaat, dit per bulletin bekend zal worden gemaakt Deze zullen bilde volgende adressen worden opgehangen: fa. T>am en Co. Scharloo; Hart land, Langestraat; Blaauw, Rltsevoort. en bü het station. Indien de bulletins er niet hangen, gaat de verlichting door. 9.84* 59.05 9.72| 34.42* 48.32* Bü het antwoord van B. en W. naar aan leiding van het afdeelingsverslag met betrek king tot de gemeentebegrooting voor 1932 heb ben zü medegedeeld, dat binnenkort een voor stel zou worden.Ingediend betreffende het ge organiseerd overleg voor de ambtenaren van politie. In zün circulaire van 14 October 1931. aan de burgemeesters, laat de Minister van Staat, Minister van Blnnenlandache Zaken en Land bouw zich als volgt over deze kwestie uit: „In dit verband moge ik .in herinnering bren gen. dat een gedeelte der rechtspositie van het politiepersoneel door den raad, een gedeelte door den burgemeester wordt geregeld. Voor belde organen zal dus aanleiding bestaan om overleg te plegen. Gelijk uit het bovenstaande volgt, zou ik geneigd zün aan te nemen, dat de Inrichting van het overleg over de geheele linie door den burgemeester moet plaats vin den. Evenwel komt het mü voor, dat, indien de raad er prijs op mocht stellen de inrichting van het overleg, voor zooveel dit betreft de onderwerpen met betrekking tot welke de raad competent te. zooals de bezoldiging, zelf te rege len. daartegen geen overwegend bezwaar be hoeft te worden gemaakt. De opvatting te toch te verdedigen, dat in zooverre de raad het be voegd gezag te. Onjuist ware bet echter, indien de raad zich zou inlaten met de regeling van het overleg nopens de ondei wei pen, welke ter beslissing van den burgemeester staan B en W. achten het uit praktische over wegingen de meest gewenschts oplossing, dat de organisaties van het politiepersoneel, voor wat de bezoldiging e.d aangaat, werden toe gelaten tot de commissie van overleg voor de ambtenaren en de desbetreffende verordening dienovereenkomstig wordt gewijzigd. De meerderheid der organisaties huldigt de opvatting, dat door toelating van de polltie- personeel-organteaties tot het georganiseerd overleg het algemeene karakter van dit over leg verloren zal gaan en de toelating ook niet noodlg te. daar statualr de ambtenaren van polirte zich bü de algemeene bonden kunnen aansluiten. B en W. erkennen dit bezwaar wel, maar be schouwen het meer als een van theorettechen aard. Immers de overgroots meerderheid van hef jx>ntleperaoneel te in ons land georganiseerd in de vier bestaande politieorganisaties, terwül bü de algemeene bonden nagenoeg geen politie ambtenaren zijn aangesloten. Naar aanleiding van een en ander stellen B en W voor te besluiten de organisaties van het politiepersoneel, voor wat aangaat aange legenheden. waarvan de vaststelling tot com petentie van den Raad behoort, toe te laten tot de commissie van overleg voor de ambtenaren stand van elkaar. nX school 2, de Vondelschool en de Aochdaleschool. In verband daarmede komt B. en W. opheffing van school 2 minder bezwaarlijk voor, al meenen zij daartoe thans formeel het voorstel nog niet te moeten doen. Alvorens zij tot het doen van dit voorstel be sloten. hebben zü verschillende adviezen Inge wonnen. Door de opheffing van de eerste klasse wordt aan gemeenteschool nr. 2 een leerkracht over compleet. B. en W geven in overweging aan den heer D. vanoden Berg als oudste leerkracht aan de school, wegens opheffing der betrekking eer vol ontslag te verleenen. Belanghebbende, die daartegen geen bezwaar heeft, behoeft In ver band met zün leeftijd niet te worden benoemd aan een andere school en heeft aanspraak op wachtgeld ten laste van het Rijk. Onder «verlegging van het advies van de commissie van bijstand voor het onderwüs stellen B en W. voor aldus te besluiten. 47.75 45.25 43.92* 2.48* 1170 732* 19.87* Ontegenzeggelük heeft Orpheus" de verdien ste. gekomen te zijn met een programma, dat in muzikaal opzicht belangrük genoemd kan worden, en wel door het brengen van noviteiten, een factor, welk naast goeden koorzang, seer voornaam te. Vale Carteslma". van Breu. werd zéér mooi Bltgevoerd. In een groot en lang niet gemakke- Opbrengst Bloemendag. De bloemendag, gehpuden ten bate van „Herwonnen Levens kracht" heeft opgebracht f 76 89 Men verzocht ons allen te danken, die on danks de slechte tuden hebben bügedragen en in 't bijzonder de dames, die zoo üverig hebben geloopen. hoed, een Llpssleutel. een damestaschje met Inhoud, een zwarte portemonnaie, een speel- goedhond, een potlood, een portemonnaie met Dultsch geld, een zakmes, een belastingplaatje. een portemonnaie met eenlge centen, een ga bardine regenjas, een jasje. Sil I Hlnstogis iW Nederland 1919 Nederland 1916 l% Nederland 1931 5 Kederl 1933 N Ind 1936 AB PURMEREND. 19 Juli Codp. Oentr. Etor- vetling Purmerend G.A. Eieren: Aan voer 52.063 eendeieren, 92 809 kippeneieren 70-80 K G 3.60—430; 65 66 230—3 40; 63-64 3.10— 330; 6Ö-62 2 80—330; 58-59 2.70—3.00 56-57 230—230; 53-55 2.30—3.70 50-52 2 10—X40; 45-49 1.80—3.10. Pluimvee: Oude kippen 0.80—135; oude hanen 0.70120; Jonge hanen 0.40125: jonge woer den 035—0 60; Kiloprijs oude kippen 0 43—030: idem jonge hanen 0 500.70 PURMEREND. 10 Juli. Eieren. Op de gehou den veiling waren aangevoerd: 52063 stuks eendeneieren Prijs ƒ2.05—235 per 100; 93809 stuks klpeleren70/80 Kg. 330—430; 65 66 Kg. 3<30—3.40; 63/64 Kg. 3.10—330. 60/63 Kg. ƒ330—330; 58 59 Kg. ƒ3.70—3.00 56/57 Kg. ƒ230—3 80, 53/55 Kg. 230—3.70; 50/53 ƒ3.10— 3.40; 45 49 ƒ130—3.10. Hik werd .jBchwedteche Helde" van M Neumann, wist de dirigent sublieme momenten te bereiken JCflSele zwakke stemmingsmomenten. en soms een wat geforceerde klank van de tenoren, doet echter aan den totaalindruk van zoo'n groot werk niets af. Een klein maar boeiend werkje bleek eveneens te zün ..Trilber Samstag" van Isfay Dobrowen. Toen kwam de „schlager" van de kozakken, het bekende Wolgalied, echter In een zeer geslaagde bewerking van Hans Wagner. Schönkirch. In deze bewerking, en zóó gezon gen, valt de uitvoering van Orpheus" verre te kiezen boven die van de Russen Van de bekende werken valt een goede uitvoering te memoreeren zooals ..Schafers Sontagslied" van Kreutzer en L'Orgue van L. de Rlllé, laatste nummer werd op verzoek gezongen. De zangeres heeft een pracht stemgeluid. In de liederen van Bach. hoe correct ook gezongen, misten we evenwel de Innerlüke ontroering. Uit liederen van dezen componist had zü zeker een interessantere keuze kunnen doen ..Les Feullles sont mortes" van Doret, en het Klrchenlled ..Immanuel" werd prachtig en gevoelvol ge zongen. De organist speelde zeer voortreffelijk ,JFan- tasion" (g moll) van Bach, en Toccata van Mailly. Zeer opvallend was de goede registratie in de begeleidingen van de zangeres. Hoewel niet vermeld) speelde de organist vlak voor het koornummer .L'Orgue", een «tuk? een fantasie? Waarschünlük Introductie van het koorwerk. Voor dit concert, waarop ..Orpheus” met vol- goede be- Deze geeft namelük de voorkeur aan het per ceel Ramen 9a. waarvan de huurprijs f 7.50 per week bedraagt. Het bestuur, voornoemd. te be reid de woning Ramen 9a voor haar concierge te huren, wanneer de gemeente de daaruit voort vloeiende hoogere kosten wegens huur aan haar uitkeert In den vorm van een verhooglng van het subsidie. Van de züde van B. en W. be staat hiertegen geen bezwaar, nu ook de ge meente bü verhuring van het perceel Laat 167 aan de vereeniging een deel op den huurprijs had moeten toeleggen en gebleken is, dat er voor laatstgemeld perceel voldoende gegadigden zün. die dit willen betrekken tegen den tot dus ver daarvoor geldenden huurprijs van 630 per week. Voorgesteld wordt aldus te besluiten. Gemeenteschool nr. 7 naar de Gemeenteschool nr. 3; V. Mej. C. J. Somberg met Ingang van 1 Aug. 1933 als onderwüzeres over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 7 naar de Gemeenteschool nr. 6; VI. den heer H. A. Bulten met ingang van 21 September 1932 als onderwüzer over te plaat sen van de Gemeenteschool nr. 8 (Rochdale- scbool) naar de Gemeenteschool nr. 6. Verloren: Een lederen beursje met figuurtjes, een wit wollen muts en een beertje, een Lucas motordynamo een bed ledikant, een wollen das met oranje bruine strepen, een witte ten nisschoen. een badpak, een gladde ring met ingegraveerd L. Stün. een blauw linnen jasje met witte opl.. een licht grijze geruite pet. een donkerbruine portefeuille Inhoudende 3 bank- bllj van f 10, een bal. een gouden horloge met medaillon, een zeil van een auto, een alpino pet met wit insigne, een zilveren beursje Inh. bankb. van f 10. een duimstok, een gladde gouden ring, een blauwe alpinoHuts, een étui met spiegeltje enz., een wit linnen hoedje, een aktentasch, een belastingplaatjeLeen hartvor mig broche met rood steentje, een bruin mutsje met Schotse band, een bruine terra cotta damesjas. een licht gele heeren gumml- jaa. een panamahoed, een bankbiljet van f25. 2 studieboeken, een gladde gouden ring, een damestasch met Inhoud, een motorbnl met zonbeschermer, een badpak met vlschje, een zwart badpak met gr. handdoek, twee badpak ken. een portemonnaie met Inhoud, een blauw wollen badpak, een sjaal, een Teddybeer, een wit strooien hoedje, een regenjas, een padvin- ders-portemonnale, een raffiatasch inhouden de poederdoosje enz., een fototoestel merk ..Bivwu", een muts, een contactsleutel van een auto, een fantasleoorbel m. geel br. steen, een licht blauwe ceintuur, een bril met bolle gla zen bruine randen en goud montuur, een huis sleutel. een numteltje. D* A c T*n gisteravond wtet het volgende te berichten: In verband met de beslissing van de Kroon, door ons gepubliceerd in ons num mer van Zaterdag, heeft Mr Langeveld aan het college van Burgemeeste en Wethouders het volgende schrijven gezonden: Is ons reeds alom bekend Een beslist af doend middel voor levend hoofdonreln; het doodt zelfs de onzichtbaarste kiemen; verwijdert roos en vettigheid; bevordert In hooge mate den haargroei. LEDIGE FLACONS HEBBEN WAARDE Vraagt cadeau-lljst aan bü Uw winkelier, of. bü hem niet verkrijgbaar, direct b|j ons ALOM VERKRIJGBAAR EN GROS b Mej. p. M. Blom met Ingang van 1 Aug. 1832 als onderwüzeres over te plaatsen van de Gemeenteschool nr. 7 naar de Gemeenteschool nr. 1; IX a. ta te. trekken bet besluit, tot het ver leenen van eervol ontslag aan mevr. N. SchwantjeBruin als onderwijzeres aan de Ge meenteschool nr. 3, zulks naar auileldlng van haar daartoe bü adres d.d. 15 Juli JX gedaan verzoek; b Mevr N. Schwantje—Bruin met Ingang van 1 Augustus 1932 als onderwüzeres over te plaat sen van de Oemeenteschool nr. 3 naar de Vondelschool; III. in te trekken het besluit tot het ver leenen van eervol ontslag Aan den heer J. E. Schwantje als onderwüzer aan de Llndenschool. zulks naar aanleiding van zijn daartoe bü adres dd. 15 Juli gedaan verzoek; IV. Mej. J. M Flohll met Ingang van 1 Aug. 1932 alg onderwüzeres over te plaatsen van de Gerrit Hartog W.. journalist te Amsterdam. Tenuitvoerlegging voorw. straf niet gelast Pokke Tjietse PfDen Helder, gedetineerd, mtedr. art. 247 Wetb. v. Strafrecht. 1 dag ge vangenisstraf met 1 dag aftrek en ter beschik king der regeering gesteld. Pieter Willem Eduard van L., postkantoor- bediende te Behagen, verduistering. Geen uit spraak. Petrus Fr., opperman. Uitgeest, thans gedeti neerd. opzettelijke brandstichting, waardoor gevaar kon ontstaan. 2 jaar gevangenisstraf Willem L., arbeider. Enkhuizen. gedetineerd, misdr. art 247 W. v Strafrecht, 3 maanden ge vangenisstraf Adrianus Gr. vteacher. Egmond aan Zee, kinderzaak. Geen uitspraak. Van ALKMAAB naar AMSTERDAM C—830*. 11—, M—'te—e. 18— Bist sp Vrijaas aa Saur«a< t atet op .alerdas De jX Zondag gehouden bloempjesdag ten bate van herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht f 31292. Het bestuur dankt allen, die op. eentgerlel wüze hebben meegeholpen aan het welslagen van dezen dag. In verbalid met de aanhouding in den Raad van 30 Juni JX. van het voorstel Inzake toepas sing der Winkelsluitingswet hebben Burgemees ter en Wethouders nog gelegenheid gevonden omtrent de ontwerp-winketeluiUngsverordenlng hét gevoelen van den Minister van Economi sche Zaken'en Arbeid In te winnen Dit ont werp geeft den Minister aanleiding tot de vol gende opmerkingen: .Artikel 3. Wat de bloemenwinkels betreft ben Ik bereid U in zooverre tegemoet te komen, dst aan de houders van deze winkels, gelegen in ds nabüheid van ziekenhuizen en begraaf plaatsen. door Burgemeester en Wethouders vergunning kan worden verleend om op Zon dag hun winkels voor hetoubllek geopend te hebben van H uur voor den aanvang van den bezoektijd tot *t einde daarvan. Aan Burgemees ter en Wethouders wordt derhalve overgelaten te bepalen, welke bloemenwinkels van de facili teit gebruik zullen mogen maken Wat de vtech- wtnkete betreft: tegen de hlerbedoelde afwü- king heb Ik vooralsnog bezwaar. Ik vestig er in- tuzschen de aandacht op. dat. Indien het hier betreft winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak vtechwaren voor het verbruik ter plaatse, verkocht worden, ingevolge het bepaalde In ar tikel 3. lid 1. sub c. der wet. de bepalingen der winkelsluitingswet op deze winkels niet van toepassing zün. voor zoover betreft den verkoop van vtechwaren voor verbruik ter plaatse." Het komt B. en W. gewenscht voor met deae opmerkingen rekening te houden en de vtech- winkete uit de verordening te doen vervallen. Ook voor bloemenwinkels ware dè openstelling op Zondag te beperken op de wijze, als door den Minister is aangegeven. In overeenstemming daarmede zal artikel 3 moeten worden gewüzigd. Collecte. De In deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de Stichting'Tehute voor alleenstaande Blinden te Wolfhezen. heeft opgebracht f 10 65. B. en W. bieden aan den Raad ter vaststel ling aan een suppletoire begroeting van inkom sten en uitgaven der gemeente voor het dienst jaar 1931 Wat de inkomsten van den gewonen dienst betreft, wordt een verhooglng voorgesteld van 400 958 32, waartegen geen enkele verlaging staat. Voor de inkomsten van den kapitaalsdlenst wordt enkel pro memorie een verhooglng voor gesteld Wat betreft de uitgaven van den gewonen dienst wordt voorgesteld een verhooglng ad 484 045 en een verlaging ad 83.086 78, ge iende een verschil van 40095832. Hedenmorgen had op de Toqrnbrug een bot sing plaats tusschen een auto, bestuurd door A. J. R. uit Amsterdam, en een driewlellge melkfiets. bestuurd door C. R., alhier. Als ge volg hiervan ging een hoeveelheid melk ver loren. De oorzaak ligt In bet feit, dat de melk- flets aan rechts geen voorrang had verleend Omtrent de schuldvraag wordt een nader onderzoek ingesteld. Als men de Langestraat van een jaar of tien terug eens gaat vergelüken met de Langestraat van nu. dan kan men een enorme verandering waarnemen Van de statige heerenhuizen die eertijds deze straat zoo een voornamen aanbllk gaven, te weinig meer overgebleven. Alles zün ten offer gevallen aan den vooruitgang van den winkelstand en alle zün veranderd in moderne winkets. Een van de laatste slachtoffers" was het huis van Dr Korte weg, dat na een grondi ge verbouwing herschapen te In een eerste klas kruidenierswinkel, van de firma Albert Heün. In betrekkelük korten tijd te door den heer Tromp een moderne, frtesche winkel te voor schijn getooverd zooals er op dit gebied nog weinige zün. De aantrekkelijke pui en de rui me stofvrije etalages doen onmlddellük veel goeds verwachten van hetgeen er binnen te zien te; In welke verwachting men bü het bin nenkomen niet bedrogen wordt. Een seer ruime winkel die een groote hoeveelheid klanten kan bergen, toont u een overvloed van waren In de grootst mogelijke verscheidenheid, alle, voor zoover dit In het verband met het artikel ook maar eemgszlns gewenscht te. hygiënisch en stofvrij achter glas opgeborgen. Geen enkel ar tikel hetwelk onverpakt verkocht wordt, dat niet stofvrü bewaard wordt, wat op zich reeds een voornaam ding te. Keurig betegelde wanden, frtesche vloeren van tegels en houtgranlet, toonbanken even eens van tegels en van marmeren bladen voor zien. alles wat maar eemgszlns de hygiene kan bevorderen, is bij de Inrichting gebruikt; wat ook volkomen In de Ujn der firma ligt, daar ZÜ tot devies heeft: .xte beste waren tegen de laagste prü»en." Achter den winkel bevindt zich een groot magazijn, waar de waren die niet in den win kel geborgen kunnen worden, een plaatsje kun nen vinden. Ook hier te alles even practtech opgestéld, aoodat alles onmlddellük voor bet grijpen ligt. Tusschen den winkel en het ma- gazun bevindt rich een ruime trap welke naar 'n diepen koelen kelder voert, waa^ de artikelen die een koele bewaarplaats behoeven, onder gebracht zün. te Daar deze artikelen echter ook In den win kel aanwezig moeten zün. en deae.'" vooral in de warme zomerdagen spoedig aan bederf on derhevig zün. te er in den winkel een groote glazen koelkast opgesteld, die electrtsch ge koeld wordt, waar de aam bederf onderhevige zeken een plaatsje kunnen vinden, terwül. en dit te een groot voordeel d«| waren voor het publiek evengoed zichtbaar zün. Het schilderwerk en de electrische aanleg zün respectlevelük van de heeren Schut en Genefaas Tot slot vermelden we nog dat de firma Al bert Heün, bü gelegenheid van de opening bü aankoop van f 2.een luxe oud-zilveren bus met Zaansche koeken cadeau geeft. Zooals B en W in het voorstel betreffende de oprichting van een gemaentelük radiodtetribu- tiebedrüf hebben medegedeeld, kan dit bedrüf ook nog worden dienstbaar gemaakt aan de brandalanxieerlng De alarmeering geschiedt Edelachtbare Heeren, Naar aanleiding van uwe missive ontvan gen van den Minister van Onderwüs. Kun sten en Wetenschappen, hierbij Ingesloten. 1* Juli 193?. waarbü op formeele gron den goedkeuring wordt gehecht aan het Besluit van B en W. van Alkmaar dd 24 November 1931 strekkende tot het toestaan achteraf van gelden voor een reeds gebouwd gymnastieklokaal aan de St. Aloysiusschool alhier heeft ondergeteekende de eer, uw col lege de volgende vraag te stellen: Zün B. en W. van Alkmaar bereid, over leg te plegen met het betrokken R. K. Schoolbestuur, om. waar het gemeentelijk financieel beheer tot de uiterste beperking op elk gebied noopt, alsnog voor het prijs- teven van het totaal gevoteerde bedrag de medewerking van voormeld schoolbestuur te verzoeken althans door overleg tot een rede lüke vermindering van het bedrag te ge raken? De heer Mr. Langeveld moet *t ons niet kwalük nemen, dat we na het lezen van dit fraais hem onwillekeurig vergeleken met Ds. Lingbeek t Is, of dit Vrijheldsbondsche raads lid er, evenals de Urker eremiet, een soort levenstaak van maakt, het Katholieke onder wüs en het Katholieke leven in t algemeen op alle mogelüke wüsen te beknibbelen. Eerst kwam hü bü de laatste begrootlngs- debatten met het ietwat naïeve voorstel om aan de Zusters van het St Ellsabethgesticht en de meisjesscholen vriéndelijk, maar drin gend te verzoeken, haar werkzaamheden voor den halven prijs te verrichten. Natuurlijk kreeg hü toen populair gezegd de kous op den kop. Maar alsof er niets gebeurd was. zet "hü nu het zelfde spelletje nog eens voort. Beter dan wie ook. weet Mr. Langeveld, dat ook deze vraag niet het minste effect zal sor- teeren Nooit of te nimmer zal ons gemeentebe stuur er zich toe leenen, om op deze wijze te gaan dingen. De vergoeding voor dit lokaal te een wettelük recht de minister heeft het met evenveel woorden erkend. Maar bovendien Is ze absoluut noodzakelük. om op dit gebied gelükstelllng met het openbaar onderwüs hebben. Dit alles echter schünt Mr. Langeveld koud te laten. De Katholieken moeten, hoe erg het ook bü hen nüpt, een zeer belangrük extra offer aan de gemeente brengen. Deae roerende zorg voor het financieel wel- zün van Alkmaar. zou de gouden medaille der stad verdienen als als ze consequent werd doorgevoerd. Maar helaas voor Mr. Langeveld de monstreert zich die zorg alleen, wanneer van het Katholiek onderwüs offers gevraagd wor den. Toen in de vorige raadszitting het voorstel kwam om uit besulnlglngsoverwegingen de Meisjesschool op te heffen overtuigend toonde Mr. Langeveld's partügenoot, burge meester Mr. Wendelaar aan, dat het niet an ders kon toen behoorde de zorgzame hoe der der gemeenteschatktet tot de tegenstan ders en -stemmers Nadien werden pogingen In het werk gesteld, om te komen tot de stichting van een büzon- dere. neutrale meisjesschool. Mochten deze plannen doorgaan, dan zullen ze de gemeente tienduizenden guldens gaan kosten. Maar van een protest, een waarschuwing van Mr Lan geveld. om toch uit medelijden met de ge meentekas In hemelsnaam deze pogingen te staken, hebben we tot nu toe niets gemerkt! Zoo blükt ook hiér weer, dat men met grooten üver de eerlük verworven bezitting van ande ren wil gaan sloopen, maar dat van eigen heilig huisje geen pon mag worden aange raakt. ,JIoe het Alkmaarsch gemeentebestuur in groote meerderheid over dergelüke eeqzüdige afbraak denkt, zal vertrouwen we Mr. Lamgeveid ondubbelzinnig worden medege deeld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10