EEN TEKORT VAN F 450. WACH N Begrooting 1933 toch in evenwicht 1 ©II Re El VRIJDAG 22 JULI UIT DEN GEMEENTERAAD o Mr. P. Langeveld J. Vogelaar D. Woldendorp B? y. Nieuw alarmsysteem voor de brandweer BEZUINIGING OP BEWAARSCHOLEN Alarmeering by brand (Bijlage Nr. 123) Subsidieering van het bij zonder bewaar schoolonder wijs. (Bijlage 110) Wetenschappelijke balans gem. pensioenfonds. (Bij lage 115) Afscheidingen erven nabij de Van Houtenkade (Bij lage 119) Toepassing Winkelsluitings- wet (Bylage Nr. 125) Ai 1 - De toepassing der Winkelsluiting t "wet op Tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag Suppletoirs begrootingen van bedrijven voor 1931 (Bylage Hl) Verhuur van de mat Ryks- steun gebouwde gemeente- woningen. (Bijlage 113) Wijziging gemeentebegrooting dienst 1931 (bylage 108) Overuren politiepersoneel. Regeling diensttijd. (By lage 114) Tarieven verpleging Cen traal Ziekenhuis. (Bylage 120) Oi Handelsonderwijs. Vakken machineschryven en steno grafie. (Bijlage 106) Uitvoering werken v Wilhelminaschool (Bylage 109) Rekeningen van vereeni- gingen en instellingen over 1931. (Bylage 112) Verhuring perceel Laat 167. Huisvesting concierge open bare leeszaal (Bylage 116) Georganiseerd overleg voor de politie (bylage 118) Reorganisatie Gemeentelijke School voor Uit gebreid Nij verheidsonderwijs Bylage 107) 1 niet In be- ■t het vernieuwen van de gangvloeren en 1. gingen wy uit van de veronderstelling, dat het 1 linoleum bedekking By* brief van 12 Maart jl. deelde de Minis- J. W esterhof e u Juli jj. Bouw en Ges. Da I «ern lat het Koninklijk Besluit van 23 Juni j1„ verhooglng van ii A Rijk In de daaruit voortvloeiende pCt. subsidie zou verleenen met Regenten van het ziekenhuis geven het Col lege bjj hun brief van 21 Juni JJ. In overwe ging te bevorderen, dat het verschil In tarief voor verpleging in de 3e klasse en de 2e klas vermindering van de kosten zullen van gemeenten meer pa ne sella huni herd jsrst hum 1 Xgm 1< t; en OP XsaU ALK 2. week B n d 2. onder weigeren; 3. Tem ■eleide nr. 7 i Tt leei rbolei wtjzer ten is rerban B. e 1 s. van zi dun van de Ingaar b. N 1932 a Oemec nr. 1; i kenen Bchwa meent baar i verzot b. M 1 Augi mn v Vonde III. kenen Schwa sulks d.d. 1! IV. 1932 a S I a o BIJ besluit van den Raad van 28 Mei 1931 Is, opgenomen in bijlage nr. 86, artikel 8 der Verordening, regelende de inrichting der ge meentepolitie, In dien zin gewijzigd, dat ver vallen sljn de woorden „indien en voor zoover daardoor In eenlge week meer dan drie uren of In eenlg Jaar meer dan 40 uren In beslag der van anders zijn deze winkels De heer VOGELAAR vraagt, wanneer het college de toestemming van den Raad heeft gekregen voor aanstelling van twee lijdelijke schrijvers op het archief. De VOORZITTER merkt op. dat de toelich ting op dit punt in de bijlage niet goed is; het geldt hier niet twee lijdelijke ambenaren, maar het te werk stellen van twee werklooze schrij vers op het archief. 4 Na nog eenige toelichting wordt de suppl begrooting conform vastgesteld. 9 Deze kosten zijn voor plus aanschaffings- r? betreft de uitgaven van den gewonen wordt voorgesteld een verhooglng ad ge- De heer KELJSPER merkt op. dat er ook wel patiënten worden weggehaaid om andere rede nen dan om den prijs. Aan de hand van verschillende cijfers, meent spr. te kunnen betwijfelen, dat het zeer pro blematisch is. dat voor een bedrag van f 10.800 de le en 2e klas geëxploiteerd kunnen worden. Spr. vraagt, waarom het regen ten-college niet voor den niet-subsideeerende hetzelfde standpunt inneemt als voor de subsidleerende gemeenten. Spr. is er niet overtuigd kunnen worden, dat de vaste kosten zooveel vrlaagd worden dat de gemeente niet per patiënt moet toeleggen. Vermeerdering van patiënten blljtt voor spr. vermeerdering van lasten. Versobering van uitgaven lijkt spr. ook op dit terrein geboden. Spr. vraagt B. en W. voor de volgende begroo ting te bewijzen, dat de le en 2e klassen zich zelf bedruipen, want hij weigert zijn stem te geven aan een voorstel tot een bijdrage voor le en 2e klasse-patlënten. De heer BAKKER betoogt, dat de regenten de mogelijkheid willen scheppen, dat leder, die zulks wil, in het Centraal-Zlekenhuls ver pleegd wordt, zoodat hij niet om het hooge be drag naar een ander ziekenhuis over behoeft te gaan. Niet de gedachte om een ander zie kenhuis te benadeelen, heeft bij het regenten college voorgezeten. De heer VOGELAAR herinnert er aan. dat de Raad van af het begin niet sympoahiek stond tegenover het verschil in tarieven voor de bulten-gemeenten, die wel en die niet sub sidieerden. Een volledige bezetting werd door de oppositie bij de plannen niet verwacht. Ook voor de buitengemeenten beteekent het een voordeel, als het tekort zoo mln mogelijk is. Spr. Is voor de bijlage. Den VOORZITTER B. en W. bieden ter vaststelling aan een sup- pletolre begrooting voor 1931 van het grond bedrijf, het sportparkbedrljf, het gemeente- slachthuls, het bedrijf der gemeentewerken en het bedrijf der gemeenterelniglng. a. Het grondbedrijf, In baten en lasten met 8295.48; b. Het sportparkbedrljf, in baten en lasten met f 1539.25, onder toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas tot dekking van het exploitatieverlies van ƒ1523.11; c. het gemeenteslachthuls, In baten en lasten met 23927.68; d- het bedrijf der gemeentewerken, In baten en lasten met ƒ365077.35; e. het bedrijf der gemeenterelniglng, In baten en lasten met 1483.83, met toekenning van een nadere bijdrage uit de gemeentekas tot dekking van het exploitatieverlies van 1483.83. Alsvoren. kosten der gemeente-hulshoudlng op gebied toe te passen. Tot de objecten, hiervoor In aanmerking komen, behoort het bewaarschoolonderwljs. Handhaving de bestaande regeling zou vermeerdering van uitgaven tot gevolg hebben, in verband met kosten 50 als gevolg daarvan een subsidie van 10 pCt. van de pro vincie Noordholland en bijdragen van buiten gemeenten. Den 21sten Januari Jl. stelde de Raad vast de Verordeningen, strekkende o.m. tot Invoe ring van het vak „machlneschrljven” aan de Handelsschool en van de vakken ..machine schryven” en .stenografie” aan 4e Handels- avcndschool. Bij het doen van de betreffende voorstellen B. en W. bieden aan den Raad ter vaststel ling aan een suppletolre begrooting van inkom sten en uitgaven der gemeente voor het dienst jaar 1931. Wat de Inkomsten van den gewonen dienst betreft, wordt een verhooglng voorgesteld van 400.95822, waartegen geen enkele verlaging staat. Voor de inkomsten van den kapltaalsdienst wordt enkel pro memorie een verhooglng voor- gesteld- Wat dienst wordt voorgesteld 484.045 en een verlaging ad 83.086.78, vende een verschil van 40095822. genomen worden”. De Minister van Staat, Minister van BIn- nenlandsche Zaken heeft bezwaar de konlnk. lijke goedkeuring van bovengenoemd raads besluit te bevorderen, tenzij daarin de navol, gende beperkingen worden aangebracht: 1. geen vergoeding zal worden gegeven voor overwerk: a. dat noodzakelijk Is ter herstel ling van eenlg verzuim of eenlge fout; b. dat slechts een korte verlenging van den arbeids duur medebrengt; een gemiddeld aantal diensturen per dient te worden vastgesteld (b.v. 48), opdat blijkt, wanneer van overwerk sprake is; 3. onder bijzonder» omstandlghede, als bedoeld in artikel 217, le lid der gemeentewet (stoor, nis der openbare orde), heeft geen betaling van overuren aan de politie plaats. De Burgemeester heeft hierover het advies van de Commissie van Overleg voor de die nsten van politie dezer gemeente Ingewonnen. Deze Commissie heeft tegen de door den Mi nister voorgestelde beperkingen geen bezwaar. teD va gMtall B. e steilst De 1 de ra< trouwe De l alle si De I «stuu fractie tot h*1 De eteeds r d< •order bewon hoopt, De verbet) teren roorde •order Door bet cc daar noot Wetl lege d Het cc moet 1 den h« ring. 1 aetten. De 1 raadslr hebber Coni Zooals B. en W. In het voorstel betreffende de oprichting van een gemeentelijk radlodlstrlbu- tiebedryf hebben medegedeeld, kan dit bedrijf ook nog worden dienstbaar gemaakt aan de brandalarmeerlng. De directeur der llchtbedry ven raamt de koe* gumenten van den voorzitter om niet verder te gaan met uitbreiding van onderwijsinrich tingen. De heer WESTERHOF betoogt, dat men in dezen tijd geen nieuwe dingen kan Invoeren. Hoewel spr. voor machlneschrljven is, vraagt spr. het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer WOLDENDORP trekt zijn voor stel in. Conform voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten. Wethouder WESTERHOF zou er, om wel willend te zijn, voor kunnen zijn; doch om prlncipleele redenen lijkt het spr. onuitvoer baar: het brengt consequenties mee. De heer VOGELAAR herinnert er aan, dat met de Klnderbewaarplaats wel eens aoo’n standpunt is Lngenotnen. Weth. WESTERHOF merkt op. dat deze Klnderbewaarplaats tydelyk gesloten Is ge weest; om de heropening' mogelijk te maken, werd het subsidie geheel t'oegestaan. De heer KEESOM heeft de rekening van het burgerweeshuis nagezien; voor 18 kinde ren wordt f 14000.uitgegeven; naar spr.’s oordeel is de exploitatie daar te hoog, f 825 per kind HJkt Spr. waar het hier een groot gezinsverband geldt, wel wat veel. De heer WESTERHOF Is bereid bU de be grooting dit punt over de oogen te zien. Conform z.. h. st. besloten. spijt het. dat de heer Keysper in een oassage van een brief van re genten, een element heeft gevonden, dat er' niet in zit. Regenten doelen op gevallen, waar uitsluitend financieels redenen een rol speel den. Het door den heer KelJsper gevraagde be wijs zal bij de begrooting worden overgelegd. De heer KEIJSPER sluit zich aan bij het betoog van den heer Vogelaar en dankt den voorzitter voor zijne toelichting. Spreker houdt echter de overtuiging, dat het de gemeente geld zal koeten Spr. zal echter geen stemming vragen. Conform z.h.st. besloten. ter mede tegen de betreffende besluiten geen bezwaar te hebben doch met het oog op den toestand van ’s Lands financiën geen vrijheid te kunnen vinden om in de vermeerdering van uitgaven, daarmede verband houdende, sub sidie van Rijkswege in uitzicht te stellen. Met het oog op den flnancleelen toestand van de gemeente kunnen B en W. geen vrij heid vinden voor te stellen de aan de invoe ring van meergenoemde vakken verbonden uit gaven geheel voor rekening der gemeente te nemen, en zien zU zich mitsdien genoodzaakt in overweging te geven de betreffende aangelegenheid weer onder de oogen te zien soodra op Rljkssubsldie kan worden gerekend. Blijkens haar advies kan de Commissie van bijstand voor het Onderwijs zich vereenigen met de nlet-lnvoering van het vak „machlne schrljven” aan de Handelsschool. doch zou zij handhaving van het eenmaal genomen besluit tot invoering van de vakken jnachlneschrU- ven" en .stenografie” aan de Handelsavond- school, desnoods In goedkooper vorm, op prijs stellen. B. en W. stellen daarom voor de verordening dien overeenkomstig te wijzigen. Den 28en April JJ. ontvingen B- en W. om bericht en raad een adres d.d. 26 April t.v. van het Bestuur der Vereenlglng tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrek ken voor: le. wanden; 2e. De heer KEESOM vraagt, of het systeem om tot gemeentelijke subsidie over te gaan wel juist is. Spr. wijst erep, dat men niet elke school afzonderlijk moét beschouwen, wat het leer- wlingental betreft. Spr. vraagt voorts of voor de leerlingen aar geen subsidie gegeven wordt, ook een bevoegde leerkracht moet worden aan gesteld. De heer VENNEKER vraagt, wat met de overbod.ge leerkrachten gedaan moet worden Spr. vraagt of B en W. de zaak nog eens on derzoeken willen; het is voor het schoolbestuur moeilijk de zaak loopende te houden, om niet in moeilijkheden te geraken. De VOORZITTER erkent de moeilijkheden, doch wijst op de door de Regeerlng opgelegde maatregelen. B. en W zeggen toe zoo gemakkelljk mogelijk te zjn met de bevoegdheldselsch. waar het de boventallige leerlingen betreft. Hadden B. en W. niet nu met het voorstel moeten komen, tengevolge van het Kon. Besluit, dan had het college dit toch bl) de begrooting hebben moe ten doen. Conform voorstel van B en W. wordt zJist. besloten. doch zou aan de wijziging der verordening te. rugwerkende kracht willen zien toegekend tot 1 Januari 1932. B. en W. kunnen zich met het advies der genoemde commissie vereenigen en stellen voor aldus te besluiten. De heer VOGELAAR vraagt, of er geen kans is, dat van andere zijde een dergelijk verzoek te wachten is. De VOORZITTER gelooft niet, dat deze moeilijkheid zich bij ander gemeentepersoneel kan voordoen. Als voren. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekeningen van de onder vermelde vereeni. gingen en instellingen over 1931. a. de Gezondheidscommissie, in ontvang en uitgaaf op 821.41; b. de Alkmaarsche Vereenlglng tot bestrlj. ding der tuberculose, in ontvang op 15.990.18 H. in uitgaaf op 16.059.67, met een nadeellg saldo van 69.48 c. de afdeellng Alkmaar van de RK. Ver. eenlglng tot bestrijding der tuberculose „Her. wonnen Levenskracht”, in ontvang op 3181.29%, in uitgaaf op 2310.46, met een batig saldo van f 870.83%, hetwelk als de re serve van de afdeellng moet worden aange. merkt en derhalve te hare beschikking moet blijven d. de afdeellng Alkmaar van het Centraal genootschap voor kinder_herstelllngs- en va- cantle.kolonles, in ontvang op 2698.56, in uit gaaf op f 3289.17 1/2, met een nadeellg saldo van 590.61 1/2. e. de Vereenlglng voor kindervoeding, in ontvang op f 3153.75, in uitgaaf op 2931.53, met een batig saldo van 222.22, hetwelk in de gemeentekas wordt gestort; f. de Vereenlglng „Klnderkleedlng". in ont vang op f 1721.22, in uitgaaf op 1727.01, met een nadeellg saldo van f 5.79; g. de Vereenlglng „Zorg voor de leerlingen en oud.leerlingen van de school voor B L. O. te Alkmaar voor het vervolgonderwijs in ont vang op 991.10, in uitgaaf op 981.82 met een batig saldo van 9.28 en voor de werk inrichting in ontvang en uitgaaf op 2928.18; h. het Burgerweeshuis, In ontvang en uit gaaf op 36783 .93; 1. de Vereenlglng voor gezinsverpleging, in ontvang 12634.77%, in uitgaaf op 13919.38 1/2 met een nadeellg saldo van 1284.61; j. de Vereenlglng „Klnderbewaarplaats", in ontvang op 9145.35, in uitgaaf op 3508.20, met een batig saldo van 5637.15, welk be drag voor den bouw en de inrichting van de nieuwe bewaarplaats was bestemd; k de Commissie tot huisverzorging. In ont vang op 416998, In uitgaaf op 410095, met een batig saldo van 69.03, welk bedrag moet worden teruggestort in de gemeentekas. De heer VOGELAAR vraagt dit bedrag aan de Vereenlglng „Huisverzorging” te laten; voor al omdat dit mede ontstaan is door een collecte. BIJ besluit van 25 Augustus 1927 heeft de Raad het College gemachtigd, de daarbij »er- melde woninggroepen voor ten hoogste vijf ja. ren te verhuren, tegen de in dat besluit aan gegeven huren. Daar het gewenscht 1» bedoelde machtiging welke 25 Augustus as. afloopt, voor den duur van vijf Jaren te verlengen, geven B en W. den Raad in overweging het volgende te be sluiten a. Groep A (98 woningen nabij den Boe zems In gel). huurprijs ten minste 3.90 en ten hoogste 5.50 per week; b. Groep B (17 woningen aan de Schermeer. straat), huurprijs ten minste 5 en ten hoog ste 6 per week; c. Groep C (35 woningen bij het Oudorper- dljkje), huurprijs ten minste f 3.50 en ten hoogste f 4.50 per -wëek; d. de groepen van noodwoningen aan den Westerweg en de niet met Rljkssteun gebouwde groepen aan de Noorderkade, huurprijs ten minste 2.75 en ten hoogste 3.50 per week Conform besloten. tot verhooglng van den toelatingsleeftljd tot de scholen voor gewoon lager onderwijs, dit jaar met 3 maanden en de belde volgende jaren met nog eens 3 maanden, waarvan het gevolg zal zijn, dat veie kinderen langer de bewaar scholen blijven bezoeken. De gewenschte bezuiniging, die B. en W. op ongeveer 20 pCt. meenen te moeten steUen, kan op verschillende wijzen worden verkre gen; 1. door zoodanige verhooglng van den toe latingsleeftljd, dat bedoeld percentage wordt bereikt; 2. door vermindering van het bedrag van het subsidie per leerling; 3. door het stellen van een maximum getal leerlingen, waarvoor subsidie wordt genoten. B en W. meenen aan de laatste regeling de voorkeur te moeten geven. Voor wat de neutrale en R. Kath. scholen betreft, zouden zij het maximum willen vaststellen op het gemiddeld aantal leerlin gen op de vier laatste data, die als grondslag voor de berekening van het subsidie gelden, verminderd met ongeveer 20 pCt. Met het oog op het bij verordening vastge stelde maximum van 48 per klasse zouden B. en W- het aantal leerlingen, waarvoor ten hoogste subsidie kan worden evrkregen, wil len bepalen als volgt: Voor de neutrale scho len 240 en vcor de R. Kath. scholen 336. Voor de Christelijke school kan vorenvermeld ge middelde billijkheidshalve geen grondslag vor men, aangezien de school tot voor korten tijd nog niet het volle aantal kinderen had. Ze telt thans pl m. 120 kinderen. Voor deze school zou dan een maximum van 96 kunnen worden gesteld. B. en W. zouden de regeling voorshands wil len doen gelden voor het schooljaar 1932/1933, dat voor de neutrale en Christelijke scholen begint op 1 Augustus, voor de R. Kath. scholen op 1 September as. Onder overlegging van het advies van de Commissie van bijstand voor het Onderwijs stellen B. en W. In dezen geest een besluit te te handhaven. Spr. zwicht echter voor de ar- nemen. Genoemde balans wijst een tekort aan van ƒ223.Dit tekort is practlsch van geen be- teekenis, zoodat mag worden aangenomen, dat de balans feitelijk In evenwicht is. Prof. Dr. A. O. Holwerda adviseert den be- staanden toestand ten aanzien van het ge meentelijk pensioenfonds te bestendigen en de Jaarlijks In dat fonds van gemeentewege te Storten annuïteit te handhaven op 32.200 Bl. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en steUen voor dien overeenkomstig te besluiten Als voren. Nadere onderhandelingen met het Bestuur der vereenlglng tot oprichting en Instandhou ding van een openbare leeszaal en boekerljJe Alkmaar hebben er toe geleld, dat een andSe oplossing is gevonden met betrekking tot de huisvesting van den concierge dier instelling, wanneer deze het thans door hem bewoonde perceel Doelenstraat 28 zal moeten ontruimen. Deze geeft namelijk de voorkeur aan het per ceel Ramen 9a. waarvan de huurprijs f 7.50 per week bedraagt. Het bestuur, voomoemd, is be reid de woning Ramen 9a voor haar concierge te huren, wanneer de gemeente dé daaruit voort- vloeiendWioogere kosten wegens huur aan haar uitkeert m den vorm van een verhooglng van het subsidie. Van de zijde van B. en W. be staat hiertegen geen beswaar, nu ook de ge meente by verhuring van het perceel Laat 167 aan de vereenlglng een deel op den huurprijs had moeten toeleggen en gebleken is, dat er voor laatstgemeld perceel voldoende gegadigden zijn, die dit willen betrekken tegen den tot dus ver daarvoor geldenden huurprijs van 6.50 per week. Voorgesteld wordt aldus te besluiten. Als voren. y B. en W. schrijven: De flnancieele toestand van de gemeente maakt het noodzakelijk, bezuinigingen op de allerlei die ook van Bij het antwoord van B. en W. naar aan leiding van het afdeellngsverslag met betrek king tot de gemeentebegrooting voor 1932 heb ben zy medegedeeld, da( binnenkort een voor stel zou worden Ingediend betreffende het ge organiseerd overleg voor de ambtenaren van politie. B. en W. achten het uit praktische over wegingen de meest gewenschte oplossing, dat de organisaties van het politiepersoneel, voor wat de bezoldiging e.d. aangaat, wordep toe gelaten tot de commissie van overleg voor de ambtenaren en de desbetreffende verordening dienovereenkomstig wordt gewijzigd. De meerderheid der organisaties huldigt de opvatting, dat door toelating van de polltle- personeel-organlsaties tot het georganiseerd overleg het algemeene karakter van dit over leg verloren zal gaan en de toelating ook niet noodlg is. daar statuair de ambtenaren van politie zich by de algemeene bonden kunnen aansluiten. B. en W. erkennen dit bezwaar wel, maar be schouwen het meer als een van theoretischen aard. Immers de overgroots meerderheid van het politiepersoneel is in ons land georganiseerd In dè vier bestaande politieorganisaties, terwyi by de algemeene bonden nagenoeg geen politie ambtenaren zijn aangesloten. Naar aanleiding van een en ander stellen. B. en W. voor te besluiten de organisaties van het politiepersoneel, voor wat aangaat aange legenheden, waarvan de vaststelling tot com petentie van den Raad behoort, toe te laten tot de commissie van overleg voor de ambtenaren. Als voren. het aanbrengen van een llnoleumbedek- klng in de klasse-lokalen; belde in de Wilhelminaschool. B. en W. stellen voor: de medewerking voor de onder le. be doelde vernieuwing te verleenen; de medewerking voor het aanbrengen der 2e. bedoelde llnoleumbedekklng te I CÜ j de uit het besluit onder 1 voortvloeiend- uitgaven te zijner tijd nader te regelen by sup- pletoire begrooting. De heer HOYTINK deelt mee, dat het school bestuur zich bU de beschikking van B. en W. neerleggen. Conform z. h. st. besloten. De heer WESTERHOF vervolgt zijn betoog Spr. vindt de beide heeren niet loyaal. Er zal na de vacantle als de begrooting in studie genomen wordt gelegenheid volop zyn cm over het financieel beleid te spreken. Spr. meent, dat de Inspecteur er Is voor de be langen van het onderwys. en begrijpt daarom niet het voorstel van 40 kinderen per klas. Spr verlangt van den heer Hoyt'nk, dat hy zUn woorden waar maakt of Intrekt. De heeren weten, dat er volgend Jaar een tekort is van 4% ton; er zijn daarom belang rijke bezuinigingsvoorstellen te wachten. Deze bylage wordt ons door de regeerlng op gedrongen. Het moet voor de vacantle gebeu ren, want het Is voor het volgend leerjaar. Daar ruimte noodlg Is, zal die gegeven wo-den: waar ruimte te veel la, zullen B. en W. die wegnemen. De gemeente-flnanciën zijn nog gezond; dit Jaar zijn de ontvangsten en uitgaven In even wicht; de volgende begrooting zal ook evenwicht worden aangeboden. De heer 8IETBMA stelt na eenlge discussie voor de eerste klasse niet op te heffen en over te gaan tot combinatie, zooals door Volks onderwijs, N. O. O. en den Bond v. N. O. voor- gysteld. De heer HOYTINK heeft willen betooeen, dat sShmlge cijfers, den vorlgen keer door den heer Westerhof genoemd, aanvechtbaar zyn. De heer VAN DRUNEN: Neem ze dan. De heer HOYTINK: desubsidies voor M. H Geroep rechte: Zie Je weL Dat zal lang duren. Nadat de VOORZITTER den heer Hoytfnk dringend verzoekt by de zaak te blijven, zegt de heer HOYTINK voor de bylage te zullen stemmen. De heer BAKKER amendeert het voorrt-1- Sletema, door aan te wijzen, welke klassen ge combineerd zullen worden. De heer VOGELAAR ziet In de toekomst ook voor Alkmaar 6-mansscholen en 3-mans- scholen. Spr. voelt echter vooralsnog niets voor combinatie van klassen en stemt daarom liever voor opheffing van de le klasse. De VOORZITTER herinnert aan het be zwaar In de onderwys-commlss’e tegen com binatie geopperd. nJ„ dat het publiek minder op zoo'n drlemanschool zal neerzien. Boven dien is het personeel niet aan combinatie ge- wend. Na nog eenlge discussie brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, dat a. h. st. wordt aangenomen. Den 16en December 1931 besloot de Raad tot opheffing van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwys met tweejari gen cursus en tot oprichting van een gemeen, teiyke school voor uitgebreid nyverheldson- derwys. eveneens bestaande uit twee leerjaren. Voor het eerste leerjaar was daarby ge rekend op een Rykssubsidie van 70 pCt. in de kosten, terwyi de gemeente het tweede leer, jaar voor hare tekening zou nemen. De Minister heeft zich niet alleen bereid willen verklarep de gevraagde doorloo. pende ontheffing te verleenen (en dus in het algemeen aan het minimum van 20 vastgehou. den), maar bovendien nog den eisch gesteld, een uniform schoolgeld te heffen van 30 per leerling per Jaar of eventueel van een zoodanig schoolgeld, dat gemiddeld op ongeveer 30 per leerling per Jaar kan worden gerekend. Alleen reeds de eerste eisch zal er toe leL den, dat vrywel nimmer op Rykssubsidie zal kunnen worden gerekend. Bovendien zou het aanmerkeiyk hoogere schoolgeld een ongunstl/ gen Invloed op het aantal leerlingen hebben, welke Invloed zich ook over het tweede leer. Jaar zou uitstrekken, terwyi verder voor dat leerjaar, waarin het onderwijs uitgebrelder is dan dat In het eerste, het schoolgeld zeker niet lager zou kunnen worden gesteld. Het aantal leerlingen zou dan in het tweede leer, jaar wellicht zoo gering worden, dat handha. ving van dat leerjaar ook met het oog op de daaraan verbonden kosten niet te verdedigen zou zyn. Het voldoen aan de wenschen van den ML nister zal vrywel telkenjare tot Tievolg heb- ben, dat naast de kosten van het tweede leer- Jaar ook die van het eerste ten laste van de gemeente zullen komen. De flnancieele toestand van de gemeente laat thans echter zoodanige vermeerdering van uitgaven niet toe. Toch zouden B. en W. in leder geval het eerste leer, jaar In stand willen houden, omdat zy het van het grootste belang achten, dat in deze gemeente de gelegenheid biyft bestaan om In- telllgente leerlingen van Ambachtsscholen e.d. tweede leerjaar, dat 1 Augustus as. voor het eerst zou aanvangen, dienen te vervallen. Op deze wyze biyft ten laste van de gê. meente 1055. B. en W. stellen voor een verordening aldus vast te stellen. Conform besloten. b ten aanzien van patiënten uit nlet-subsldiee- rende, ten deele subsidleerende en volledig subsidleerende gemeenten wordt opgeheven. Regenten geven aan een uniform tarief voor verpleging In de klassen 3 en 2b van patlën en uit de verschillende gemeenten de voorkehr, omdat de vaste koeten per patiënt en per ver- pleegdag beneden de minimpm-t» rleven van f 3.en 4.50 in die klassen liggen en een toename van patiënten In die klassen alzoo die vaste kosten evenredig doet verminderen. Met andere woorden geiykstelling van de tarieven onverschillig vanwaar de patiënten komen doet het aantal patiënten vermeerderen en de vaste kosten per verpleegdag en per patiënt in gelyke mate verminderen. Een reden te meer om voortaan geen onderscheid in de tarieven te maken naar gelang van de woonplaats der pa tiënten is volgens Regenten de omstandigheid, dat het voornamelijk de minder goed gesitueer de personen zyn. die tot dusver door hst ver schil in verpleegprys naar gelang van de ge meente van herkomst felteiyk niet vry zyn In de keuze van ziekenhuis. Deze aangelegenheid is eveneens ter sprake gekomen in de laatst gehouden vergadering van de vertegenwoordigers der subsidleerende ge meenten, waarin tegen een geiykstelllng van de tarieven voor de verschillende gemeenten geen bezwaren naar voren werden gebracht Ook B. en W. kunnen zich daarmede veree nigen en stellen naar aanleiding van het bo venstaande voor, overeenkomstig het voorstel van Regenten te beslissen. De heer KEYSPER heeft deae bylage met verwondering gelezen, welke een vermindering van Inkomsten beteekent, tenzy er meer op name van patiënten te wachten is. De proef- begrooting komt tot een bedrag van 10.000 lager dan dë vorige begrooting. Spr. vindt; het wel vreemd, dat de op deze proefbegrooting De heer WOLDENDORP biyft het betreu ren. dat dit voorstel gedaan moet worden. Liever zag spr. het vak Handelsaardrijkskunde geschrapt en het vak machlne-schryvenxpr doet daartoe bet voorstel, mede namens de heeren Bakker en Keysper. De VOORZITTER Wijst op de kosten, die dit voorstel altyd weer meebrengt, mede met het oog op de leeraarsbenoeming. Spr. vindt hot Voorztel-Woldendorp moeliyk te verdedigen. De heer SIETSMA zag gaarne, dat de koe ten genoemd werden. We VOORZITTER: de Handelsschool f 467, kosten van machines. De heer VOGELAAR heeft in de commissie het voorstel gedaan het vak machineschryven Vost sala rissen op< deze proefbegrooting onveranderd biyit. Waar baseert men het op, dat het pa- tiënten-aantal 32 per dag meer zal worden. Spr. neemt aan, dat dit niet meer dan 14 k 15 zal zyn. Aannemende, dat het cyfer juist is, wat kan men daar nu hoogstens nog mee bereiken? Spr. berekent, dat de gemeente voor 1. per patiënt uit de buitengemeenten komt te staan Spr. vreest, dat niet alle buitengemeen ten met het voorstel sympathiseeren. Namens de R. K. fractie verklaart spr. niet met dit voorstel accoord te kunnen gaan. De heer BAKKER vindt het onjuist verla ging van tarieven vermindering van Inkomsten te noemen, tot dusverre werden geen patiën ten uit niet-subsidleerende gemeenten ver pleegd. Elke toename van patiënten Is voor het ziekenhuis een winst. Wie op de exploltatle-rekentng van het zie kenhuis een minder tekort wil bevorderen, moet voor dit voorstel zyn. De heer WOLDENDORP vraagt hoe B. en W. denken, dat de vaste kosten zullen vermin deren De VOORZITTER zegt, dat In de overeen komsten met de subsidleerende gemeenten staat, dat deze denzelfden prys betalen moeten als de stad Alkmaar; tegenover de niet subsl- dieerende gemeenten hebben zy dus eenige voorkeur. Niet alleen de beide regenten, maar ook an dere vertegenwoordigers van de buitengemeen- meenten gaan hiermee accoord. In het voorstel van regenten staat slechts, dat een vermeerdering van het aantal patiën ten en daardoor verbetering van den flnan cleelen toestand te verwachten Is. De proefbe grooting ia willekeurig op 160 patiënten ge baseerd. z By de niet-subsidleerende tiënten te verwachten zyn. In verband met de aanhouding in den Raad van 30 Juni JJ., van het voorstel Inzake toepas sing der Winkelsluitingswet hebben Burgemees ter en Wethouders nog gelegenheid gevonden omtrent de ontwerp-winkelsluitingsverordenlng het gevoelen van den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid in te winnen. Dit ont werp geeft den Minister aanleiding tot de vol gende opmerkingen: „Artikel 3. Wat de bloemenwinkels betreft ben ik bereid U in zooverre tegemoet te komen, dat aan de houders van deze winkels, gelegen in de nabyheld van ziekenhuizen en begraaf plaatsen. door Burgemeester en Wethouders vergunning kan worden verleend om op Zon dag hun winkels voor het publiek geopend te hebben van uur voor den aanvang vaa den bezoektyd tot 't einde daarvan. Aan Burgemees ter en Wethouders wordt derhalve overgelaten te bepalen, welke bloemenwinkels van de facili teit gebruik zullen mogen maken. Wat de vlsch- winkels betreft: tegen de hlerbedoelde afwy- klng heb ik vooralsnog bezwaar. Ik vestig er in- tusschen de aandacht op, dat. Indien het hier betreft winkels, waar uitsluitend of In hoofd zaak vlscbwaren voor het verbruik ter plaatse, verkocht worden. Ingevolge het bepaalde In ar tikel 3, lid 1, sub c. der wet. de bepalingen der winkelsluitingswet op deze winkels niet van toepassing zyn, voor zoover betreft den verkoop van vischwaren voor verbruik ter plaatse.” Het komt B. en W. gewenscht voor met deze opmerkingen rekening te houden en de visch- wlnkels uit de verordening te doen vervallen. Ook voor bloemenwinkels ware de openstelling op Zondag te beperken op de wyze, als door den Minister is aangegeven. In overeenstemming daarmede zal artikel 3 moeten worden gewyzlgd. De heer KEYSPER merkt op, dat vanuit Den Haag de zaak In meer verscherpten vorm is teruggekomen. wy hebben dit te aanvaarden en alleen landeiyk zal via de bonden wellicht iets reikt worden. Spr. bespreekt de uren van opening bloemenwinkels en wil deze geopend laten half 2 tot 4 uur. den geheelen avond geopend. Vcorta meent spr., dat tweede Paasch- Pinksterdag en 2de Kerstdag, als deze Zondag valt, evenveel raison hebben open te zyn, als op andere uitzonderlngsdagen. Namens de R. K. fractie dient spr. een dus danig amendement In, hetgeen door B. en W. wordt overgenomen. Conform z. h. st. besloten. De heer Hoytink verzocht aanteekening te gen deze bylage te hebben gestemd. In de Raadsvergadering van 30 Juni JJ. werd het voorstel betreffende de afscheidingen der erven naby de Van Houtenkade aangehouden, teneinde omtrent deze aangelegenheid nader advies te vragen van de Commissie van bystand voor het grondbedrijf By haar advies d.d. 12 Juli jJ. geeft de Commissie, althans in meerderheid, In over weging de bepaling omtrent de afscheidingen tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de zy- en achtertuinen te doen vervallen. B. en W. kunnen zich nu van de oorspronkeiyke gedach te van open bebouwing van de terreinen tus schen de Juliana van Stolberglaan en de Maclaine Pontstraat weinig is overgebleven, by nader Inzien met dit denkbeeld vereenigen en stellen In verband daarmede voor adressante de N.V. Bouw- en Administratie Maatschappy „Pandora” alhier, te ontslaan van de verplich ting tot nakoming der door haar bedoelde be paling betreffende de erfscheldlngen tusschen de perceelen en de scheiding tusschen de achtertuinen. Als voren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14